Jiieume fciJtschc H'ouraiil Kardinaal Mindszenty lang ondervraagd werd vijf uur Wist IJ VRIJDAG 4 FEBRUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel- 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 77ar DIRECTIE: F DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED.: H. W J ENSERINK CHRISTELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticf) Is aficbleocn myn bert ia tcgfjenspoct" TRUMANS LOGEERKAMER GEREED Zie pag. 5 NA DE BEKENTENIS VAN GISTEREN Tien dagen geleden zou hij Amerikaanse gezant om hulp hebben gevraagd In het proces te Boedapest heeft kardinaal Mindszenty op uiterst merkwaardige w\jze schuld bekend. Hij gaf alle ten laste gelegde feiten toe en zeide slechts, dat hij het niet eens wa9 met de uit de beschuldigingen getrokken conclusies. Tijdens de voortzetting van het proces, waarover wij reeds gisteren meldden, werd eerst dr Baranayi, één der medebeschuldigden gehoord, die aanvankelijk Iedere aan klacht van de hand wees, doch na een kruisverhoor van twee uur op alle punten bekende. Hij vertelaarde o.a., dat de Amerikaanse legatie te Boedapest voortdurend op de hoogte was gehouden van de plannen van de royalistische groep, waarin, vol gens hem, een zekere rivaliteit had be staan. Kardinaal Mindszenty en hij zou den een terugkeer van de vroegere regent Nicolaas Hortlhy, na een Amerikaanse overwinning óp de Sowjet-Unie, willen verhinderen. Daarom zou de kardinaal tijdelijk staatshoofd worden tot Otto Habsburg zou kunnen terugkeren. Andreas Zakar. de jeugdige privé- secretaris van Mindszenty was de tweede, die door de president en de verdediging sdherp ondervraagd werd. Zakar gaf gedetailleerde uiteenzetting over de be trekkingen, die de kardinaal zou hebben onderhouden met kardinaal Spellman. de aartsbisschop van New York, aartshertog Otto van Habsburg en de Amerik. gezant te Boedapest, Selden Chapin. Hij vertel de, dat hij aanwezig was bij een bijeen komst te New York van de twee kardi nalen doch in een andere kamer wachtte, terwijl de primaat van Hongarije fereerde met Otto en bij een andere ge legenheid met Otto's moeder, ex-keizerin Zita. Ook Zakar verzekerde, dat de Amerik. gezant Chapin volkomen op de hoogte was van de royalistisdhe activi teit. Zoals reeds eerder gemeld is, had de kardinaal aan de regering öen brief ge schreven, waarin hij verklaart schuldig te zijn. Hierin zegt bij: „In de toekomst zal ik steeds de binnen- en buitenlandse aangelegenheden van de Hongaarse staat beoordelen op grond van de sc teit der republiek. Met het oog op deze erkenning en verklaring t.a.v. mijn per soon sohijnt dit proces mij niet soluut noodzakelijk. Daarom vraag ik niet om mijn persoon, doch om mijn positie, dat mijn zaak op 3 Februari niet zal worden berecht." Dit verzoek werd door de rechtbank verworpen en daarom kreeg de kardinaal gistermiddag gelegen heid om zijn verklaringen af te leggen. Hij sprak met heldere stem en stond, ter wijl hij het woord voerde. Op de vraag, of hij zichzelf schuldig gevoelde, ant woordde hij: „Ja. voorzover ik de daden, die mij ten laste worden gelegd, heb be gaan en ik ben het ook niet oneens met de bijzonderheden van de tenlaste leg ging." Hij voegde er echter aan toe, dat hij de uit deze daden getrokken conclu sies niet kon aanvaarden, n.l. dat zijn activiteit gericht was op samenzwering ,/tot omverwerping van het democratisch regiem: de Hongaarse republiek". Tijdens het verhoor van vijf uur verklaarde de kardinaal, dat al zijn plannen sleohts be trekking hadden op de mogelijkheid van een derde wereldoorlog en de omver werping van het huidige regiem met de hulp van een derde mogendheid. Minds zenty legde zijn verklaring voor microfoon af, waardoor het proces radio-Boedapest weid uitgezonden. Toen hij vermoeid werd, stond de president hem toe te gaan zitten. De kardinaal bevestigde Baranayi's verklaringen c zijn deelneming aan de royalistische tiviteiit in Hongarije. Ook bekende hij, dat de in zijn kelder gevonden docu menten echt waren en dat hij schuldig was aan deviezensmokkel. Aan het eind der zitting bracht de aanklager een brief van Mindszenty aan de Amerikaanse ge- Volgende week minder rookwaar toegewezen In verband met stakingen te A'dam. Zoals bekend wordt op het ogenblik in 2 belangrijke sigarettenfabrieken te Amsterdam gestaakt. In deze fabrieken wordt ruim 43 pet. van de Nederlandse sigarettenproductie vervaardigd. In ver band hiermede ziet de regering zich voor de noodzaak geplaatst, ernstig te over wegen om bij de eerstvolgende bonaan wijzing op 10 Februari, welke 6 rantsoe- de r r de wen zou hebben bedragen, deze terug te brengen tot 4 voor de mannen en één zant Ohapin ter tafel. Ohapin zoi traoht hebben Mindszenty uit de gevan genis te smokkelen. In de brief had de kardinaal om een auto en een vliegtuig geschreven. De tekst van dit sohrijven luidde: „Mijnheer, de gezant. Vóór Don derdag moet iets gebeuren. Het vonnis zal worden uitgesproken. Het proces is tegen Amerika gericht en men wil ook bewijzen, dat ik geld van Amerika heb ontvangen voor spionnage. Ik verzoek een auito en een vliegtuig. Er is geen andere uitweg. Mindszenty." In een scriptum vraagt de kardinaal dan nog 4000 dollar voor de piloot van een vlieg tuig. Hij erkende de brief 10 dagen ge leden te hebben geschreven. Daarna werd de zitting tot heden verdaagd. Mr A. J. C. M. Kappeyne van de Cappello, voorzitter van de V.I.R.O., overhandigt Churchill de gouden Grotius-medaille. Links: Jbr mr E. F. M. J. Mlchiels van Verduynen, onze ambassadeur in Londen, en mrs Churchill. (Voor verslag zie pag. 5) Dr Colijn en Van der Vaart Smit „Er kruipt in Nederland een serviel reptiel rond De ex-predikant dr Van der Vaart Smit. tegen wie verleden week 12 jaar gevangenisstraf werd geëist, verklaarde het B. G-, zo men zich zal hèrinne- dat wijlen dr H. Colijn zeker geen ongunstig oordeel over hem zou hebben gehad. De heer L. Kastelein, Gouden regenstraat 7» te Den Haag, schrijft ons hierover het volgende: „Op 14 December 1940 had ik het voor recht, een conferentie met dr Colijn bij te wonen in het gebouw van de Dr Kuyper- stichtinig. In een zeer interessante cau- van bijna twee uur heeft hij ons daar op de meest krachtige en principiële ijze tot verzet tegen de bezetter aan gespoord. Het spijt me nog heel erg dat ik de aantekeningen hiervan, wij 'brach ten verslag uit op de 'kiesverenigingen, ben kwijtgeraakt. Hoe schitterend was zijn betoog als president-directeur der V.U. tegen prof. Van Dam, de secre taris-generaal van Onderwijs! Maar heel goed onthouden heb ik eder geval de zin, waarmede Z. Exc. de causerie 'begon. Welnu, die luidde als volgt: el nde Va sptiel i Nederla nd. zich n. rt Smit!" Waar men zich nog niet ontziet ook zijn dood met modder naar onze grote staatsman te werpen, hoop ik dat u hier- aanleiding moge vinden een en ander op enigerlei wijze in uw blad te zetten." Een doodstraf voltrokken Bij K.B. is afwijzend beschikt op het gratieverzoek van W. C. Mollis, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het B.G. te A'dam. Het vonnis is heden morgen voltrokken. Bij K.B. is gratie verleend aan A. Puls. /eneens tot de doodstraf veroordeeld door genoemd B.G. De doodstraf van A. Puls is gewijzigd levenslange gevangenisstraf. Kampbewaker, die te rap met de kogel was Voor de Groningse rechtbank is drie maanden gevangenisstraf geëist tegen een 20-jarige bewaker van 'het internerings kamp „De Slikken", die in Aug. 1946 eer der geïnterneerden, de oud-burgemeester Sappemeer, B. J. van Ham, had be schoten, toen deze zioh tegen de verorde ningen in tijdens de werktijd naar de schuilhut had begeven. De bewaker zeide gemeènd te hebben, dat het slachtoffer wilde ontvluchten, de O. v. J. was van oordeel, dat dit optreden te ver ging. Figaro uit Een tovert haar uit schedels als biljartballen Kaalhoofdigen uit het gehele land stromen reeds naar het Drentse plaatsje Het Drentse dorpje Een (gem. Norg) 19 de laatste dagen het centrum van bedrij vigheid. Niet alleen werkt het plaatselijk postkantoortje onder hoogspanning, doch ito's en bussen rijden af en aan. Dit alles ls het gevolg van de ook reeds door ons vermelde uitvinding vai kapper Van Rooyen, die een middel tegen kaalhoofdigheid heeft ontdekt. Vet op de Bedrijfspensioen fondsen aangenomen Kamer-accoord met aankoop van „Huize Katwijk". (Van onze Parlementsredacteur) Bij de heropening van de beraadsla ging over het wetsontwerp inzake ver plichte deelneming aan bedrijfspensioer. fondsen bleek gisteren in de Tweede Kamer, dat minister Joekes in een rege ringswijziging de 'gedachte van het amen dement-De Kort inzake de vrijstelling van deelneming voor hen. die reeds op andere, gelijkwaardige wijze voor ouderdomsvoorziening hadden gezorgd, had overgenomen. Het amendement werd daarop ingetrokken. i Een amendement-Hoogcarspel (comm.) om het arbeiderselement in het bestuur van een bedrijfspensioenfonds te doen overheersen behaalde slechts 5 commu nistische stemmen. Het wetsontwerp werd z.h.st. aan genomen met aantekening, dat de com munisten. de heer v. d. Heuvel (A R.) en de heer Van Dis (SGP) tegen waren. Voorts werd zonder debat aangenomen het wetsontwerp wijziging tarieven van gerechtskosten en de nationalisatie van fo totaal 82 personen. Ook enige begro tingswijzigingen gingen onder de hamer door, o.a. die tot goedkeuring van .de lankoop van „Huize Katwijk" te Den Haag voor het dep. van Justitie. Deze kapper was aanvankelijk, toen hij ch een jaar geleden in Een vestigde, niet gezien, alleen al omdat hij uit hel Westen van het land kwam. 's Nachts erkte hij in het geheim aan zijn uitvin ding en deze geheimzinnigheid beviel de dorpelingen maar half. Dezer dagen vertelde hij echter in d( kapsalon, dat hij een vloeistof had uitge vonden, waardoor kaalhoofdigen hui haar terug zouden krijgen. Dè jonge boe- Klaas Tolner. een man met eer hoofd zo kaal als een biljartbal, werd het proefkonijn. Hij beloofde aan zes onge lovige landbouwers tien gulden, in de eerste plaats als ze een haar op de schedel van de jongeling zouden kunnen ontdekken, maar dat lukte niet en in de tweede plaats als er na vier weken nog geen haar zichtbaar was. Ook dat geld ging hun neus voorbij, want het haar van de heer Tolner groeide gestadig en sinds zijn eerste behandeling bij de kapper is het haar reeds tweemaal geknipt. In het dorpje verwekte dit een grote opschud ding. Alle kaalhoofdigen togen naar d< wonderkapper en het resultaat was frap pant. Enige weken na de behandeling wordt donzig zacht haar zichtbaar, da', zich langzaam ontwikkelt tot sprietjes. Van overal kwamen de kaalhoofdigen nu naar Een. De gebroeders Van der Ploeg uit Haulerwijk waren kaal gebo ren Zelfs op hun wenkbrauwen was geen haartje te ontdekken. Na een be handeling bij kapper van Rooyen lopen ze blootshoofds omte pronken met hun aangroeiend haar. Ook de smid Nijborg uit Norg heeft op zijn anders dunne kruin nu weer haar van 4 cm. lengte. Kapper Van Rooyen heeft twaalf jaar aan zijn uitvinding gewerkt. Hij gaat er van uit, dat bij ieder kaal hoofd de haar wortel nog aanwezig is. Het haar. dat uit deze wortel groeit ziet echter geen kans door de dikke hoornlaag heen te komen. Door zijn preparaat wordt nu de hoorn- laag verwijderd, waardoor het kans krijgt te groeien. Een bestraling met infra-rode stralen van de hoofdhuid bevordert de groei van de jonge haartjes. De behandeling duurt ongeveer 5 6 maanden, hoewel men na drie weken de resultaten kan zien. De heer Van Rooyen werkt nog steeds aan de verbetering van zijn product en wil de kaalhoofdigheid spoedig tot het verleden doen behoren. Inmiddels bestaat voor deze uitvinding enorm grote belangstelling. Zelfs uit Am sterdam. Rotterdam en Den Haag komen de kaalhoofdigen zich melden. In vaktechnische kringen staat men echter een beetje huiverig tegenover deze experimenten. Men is bang, dat het haar spoedig zal afbreken. Het is niet de be doeling van kapper Van Rooyen om het product in de handel te brengen. Wel heeft hij er octrooi op aangevraagd, doch hij wenst binnenkort het product onder zijn collega's te verspreiden. Nog even geduld dus, gij onthaarden en de Figaro uit Een zal ook U een wui vende haardos terugschenken. Voor het Stoplicht de in Indië fuivende Commissie Drie na Amerika en Brussel óók nog zo goed wil zijn een uitstapje Den Haag te maken, heeft verstandige mensen geactiveerd. Wel is waar heeft het bezoek van dit lid der drieling geen politieke betekenis (wat heeft, in vergelijking tot Washinton en Brus sel, Den Haag met Batavia te maken?) en komt de heer C. alleen naar de Re sidentie om de tentoonstelling „Strij kende schevers" in het Gemeentemu seum te bekijken. „Maar dat neemt niet weg", aldus de voorzitter van de Emigratiecentrale (die dank zij de Commissie een leven spositie kreeg) in een haastig bijeengeroepen verga dering van burger-vertegenwoordi gers, „dat er iets gedaan moet wor den". Sober natuurlijk. Uiterst, sober. Geheel in overeenstemming met het, karakter van de Commissie. Geen cocktail-parties, doch een eenvoudig glaasje karnemelk en, als erewacht, de dameskrans „Hoe langer ('t duurt) hoe gezelliger". En geen stadsversie- ring, zoals het departement van We deropbouw met alle geweld wilde, doch wat simpele leuzen boven de straten: „Alle werkelijke goede din gen bestaan uit 3en", „Drie in de panne", „Drie dagen water en brood e.d.". En nu het programma: Massa zang op het Tournooiveld (Uitvoering van de Cantate „Gij gaat nog ni huis"). Aanbieding huldeblijk. (Dit zal het, in buffelleer gebonden plaar zijn van Matthew Fox' boek „Temperley in New-Delhi, bijdrage tot de kennis van duisternissen". Maar dit zeer vertrouwelijk. En tenslotte biedt, in het Vredes paleis, de E.V.C. het erelidmaatschap aan voor de Commissie-secretaresse miss Jordans, wier Moskovisme dan eindelijk de beloning krijgt, die het verdient. Als Cochran d'r nu maar écht an komt, en zich niet op 't laatste mo ment bedenkt, overpeinst OP STOPPER Economische Unie treedt 1 Januari 1950 in werking .gen. van de Benelux te Brus- E. J. E. M. H. Jaspar, heeft gisteravond voor de R'damse volksuni versiteit in vogelvlucht de algemene pro blemen van de Belgisch-Nederl.-Luxem burgse samenwerking 'behandeld en daar- medegedeeld, dat in tegen spraak met andersluidende 'berichten de Econ. Unie op 1 Jan. 1950 in werking zal treden. Binnen deze Unie vervallen economisch gesproken alle grenzen. Er zal volledig vrij vervoer zijn van per sonen, -goederen, .^eld en kapitaal, zonder dat een vergunnijig nodig is (als politiek obstakel blijft natuurlijk het paspoort). De binnenlandse ,macht zal zioh dan uit strekken van Luxemburg tot Delfzijl. De gulden en de franc zullen monetair aan elkaar gekoppeld worden en met een vaste pariteit volkomen uitwiselbaar tegen ieder kwantum. Cochran opent nieuwe campagne om de republiek te redden Hij zal eerst een bezoek brengen aan Brussel en dan aan Den Haag Nu een opstelprijsvraag voor 2035-jarigen De organisatie der Verenigde Naties heeft een opstelprijsvraag uitgeschreven als verplicht onderwerp: „Uitvoering verklaring van de rechten van de s". Ieder bussen 20 en 35 jaar kan opstel insturen, dat in elke taal ge- duchten steld mag zijn. Voor de tien prijswinnaars wordt een gratis reis naar Lake Success uitgeloofd. Chinese regering te Kanton De Chinese minister-president, Soen o, is pe rvliegtuig van Sjanghai naar Kanton vertrokken, aldus Reuter. Hij verklaarde, dat de regering van Zaterdag af officieel te Kanton gevestigd zal zijn Amerika bezuinigt op de Marine Amerika zal 72 oorlogsschepen opleg gen, waaronder 15 van een zware klasse. De sterkte aan personeel moet met 30.000 worden ingekrompen. Vierhonderd marinevliegtuigen worden afgevoerd, zo dat het totaal 8000 wordt en 12 kleine luchtvaartstations in of om de Pacific worden gesloten. Dit alles om aan Tru- 3 marinebudget voor 1949 te 'kunnen voldoen. Het Amerikaanse lid van de Commis- e van Drie, Merle Cochran, is blijkens onderstaand bericht, een nieuwe campag- begonnen om de republiek te redden de resolutie van de Veiligheidsraad i 28 Januari j.l., welke hem feitelijk bijkans dictatoriale bevoegdheden i: donesië geeft, uitgevoerd te krijgen. Cochran is gisterenavond uit Washing- in naar New-York vertrokken. Donderdag een lang onderhoud had met de republikeinse delegatie bij de Veilig heidsraad. Hij was van plan gisteren nog door te reizen naar Brussel voor een spreking met premier Spaak. Daarna hij naar Den Haag vertrekken om met minister-president dr W. Drees ter Stikker een ontmoeting te hebben. Na afloop zou hij per vliegtuig naar Indone sië vertrekken. Australië zou hij niet aandoen. Tot zover het telegram van Aneta, dat duidelijk het gehele veldtochtsplan bloot legt. Na besprekingen op het State De partment komen de republikeinen aan de beurt en dan gaat het naar Brussel, uit welkehoek de krachtigste oppositie te Is daar alles naar bevredi ging afgehandeld, dan komt Den .Haag nog aan de beurt. Het is zeer merkwaardig, dat er in het telegram geen melding wordt gemaakt van een ontmoeting met minister Sassen. Natuurlijk is het uitgesloten, dat minis ter Sassen bij de besprekingen niet aan wezig zou zijn, doch deze omissie spreekt duidelijke taal. Vijf en veertig Amerikaanse waarnemers? De plannen van Cochran komen door dit reisprogram in een zeer merkwaar dig licht te staan. Nog merkwaardiger is het bericht van de ,.N. R. C.", dat Cochran voornemens is 45 Amerikaanse militaire waarnemers naar Indonesië te doen. Er zijn reeds 50 waarnemers, waarvan één derde Amerikanen en één-derde Austra liërs. Er is van Nederlandse zijde reeds terecht op gewezen, dat Nederland door aanvaarding der resolutie, practisch fun- „Franeker" morgenavond op Schiphol De K.L.M.-Constellation „Franeker" is i Khartoum geland en wordt morgen avond half zeven op Schiphol verwacht- DAT door de inpoldering van de N.O.- polder vele omliggende landerijen gaan indrogen en sommige huizen geheel zijn verzakt, waardoor de vraag rijst of de gedupeerden schadevergoeding Rijk kunnen krijgen. DAT voor het eerst na de oorlog ook weer deelnemers uit West- en Oost- Duitsland op de Utrechtse Voorjaars- beurs zullen exposeren. DAT tot directeur van de Bouwkas „Rohyp" te A'dam is benoemd mr dr A. F. H. C. Schrijvers. DAT de kweekschool Marienburg te Den Bosch gisteren, haar gouden jubi leum vierde. DAT Blitterswijk (L.) van 5 t/m 8 Juni weer een handelstentoonstelling ganiseert. DAT de Spoorwegboekhandel na Limburgs Dagblad thans ook het Dag blad van N.-Limburg heeft gedagvaard it betaling van f 5000 schadevergoeding ir.m. een actie tegen „prikkellectuur" i de stationskiosken. DAT voor het Gerechtshof te Den Bosch 2 mnd. gev.straf is geëist tegen L. W. J. M. aldaar wegens het ver zwijgen van f 450.000 aan vijandelijk ver mogen en de rechtbank hem hiervoor f 50.000 boete had opgelegd. DAT van 713 Febr. in het int. cultu reel centrum Vondelpark te A'dam een representatieve collectie van Ned. am bachtsproducten wordt geëxposeerd. DAT voor het B.G. te Utrecht tegen de uit Wassenaar afkomstige S. B. Klijnstra 9 j. (ma.) is geëist wegens deelnemen DAT de Philips Van Houten N.V., de N V. Roxane en de N.V. Physica een fu sie hebben aangegaan onder de naam N.V Philips Roxane pharmaceutisch- chemische industrie Duphar, met Weesp als zetel. DAT Oelthof's Transformatorenbedrijf te Groningen dit jaar naar Ede wordt overgeplaatst. DAT B. en W. van Groningen de raad voorstellen f 280.000 uit te trekken voor aanleg van sportvelden. DAT „St. Anton am Arlberg" in Tirol, waarheen onze Kon. Familie met vacan- tie gaat. een dorpje is van 1400 inwoners, 1300 m boven de zeespiegel liggende en het voornaamste sportcentrum van Oos- DAT de Instrumentenfabriek v/h P. J. Kipp en Zn te Delft 7 pet (v.j. 4) uit keert. DAT gisteravond uit Rome op Schip hol arriveerde mgr Sergio Pignedoli, die enkele dagen in Nederland besprekingen zal voeren over de viering van het heilig jaar in ons land. DAT als eerste van een serie nieuwe tanklichters. welke voor de R'damse Olie-handelsvereniging op Timmer's Scheepswerf te Delft worden gebouwd, de „Gulf 46" gisteren een proefvaart op de Maas maakte. DAT de St.-Crt. van gisteren beschik kingen bevat betreffende vrijlating van prijzen van verpakt roggebrood, ver duurzaamd roggebrood en mandarijnen. DAT van 4 tot 28 Maart in het Stede lijk Museum te A'dam een expositie van 3000 Zwitserse boeken wordt gehouden en min. Rutten voorz. is van het ere-comité. DAT is opgericht een „Comité Duitse Fondsen", hetwelk de belangen der Ned. houders van Duitse fondsen wil beharti- et secr. is gevestigd: Beursplein 5, A'dam-C. DAT onder de titel „In het hoofdkwar- er van generaal Alvraat" Maandagavond s. van kwart voor zeven tot acht uur •n hoorspel wordt uitgezonden over de rattenbestr y ding. DAT van de 1360 Friese gedemobili- seerden 139 nog niet weer aan de slag DAT de KNAC de ministers Van Maar- seveen en Liéftinck -heeft verzocht het hunne te doen om de onlangs in Duits land ingevoerde wegenbelasting voor Ned. automobilisten weer ongedaan te maken. DAT er momenteel nog 9500 oorlogs vrijwilligers in Indonesië zijn. DAT te Utrecht is opgericht een lande lijke vrije Vereniging van Scheepsbeno- digdhedenhandelaren en het secr. geves tigd is: Stationsweg 43, Leiden. DAT te Utrecht is overleden de 57-j. hoofding. der Ned. Spoorw, ir H. C. Stal. DAT een der benen van de grondwer ker A. Kok uit Spijkenisse werd verbrij zeld doordat er op een B.P.M.-terrein te R'dam een paal van 1000 kg op viel. DAT de oud-grenadier F. Duynhouwer te Werkendam 12 Febr. 101 jaar wordt. DAT de Meelfabrieken der Ned. Bak kerij te R'dam over 1948 8 pet willen uit keren (onv.). DAT is opgericht de Ver. van Ned. Bergingsbedrijven, secretariaat Nassau Zuilensteinstraat IA, Den Haag. DAT de gemeentelijke autobusdienst van Maastricht op 3 April een lijn op Belgisch Limburg opent en dan levens het 65-j. bestaan der openbare vervoers- gelegenheid in Maastricht wordt gevierd. DAT het 70-j. bestaan van het Fries Paardenstamboek op 1 Mei in Roorda- huizum wordt herdacht. DAT vafti 11 t/m 20 Maart in het RAI- gebouw te A'dam de Damesbeurs wordt gehouden, waar o.m. een groot mode paleis is ingericht. DAT het op de kermissen en volks feesten in de Gelderse Achterhoek en Twente bekende echtpaar H. de Vries— Soetendorp uit Ruurlo. morgen 65 jaar getrouwd is. DAT volgens de Holl. Bank-Unie de overmaking van geld van Argentinië naar het buitenland is stopgezet, behoudens een 3-tal uitzonderingen. damentele souvereiniteitsrechten aan de V.S. zou overdragen. Hoe reëel het ge vaar is, blijkt wel uit het bericht van de „NR.C." Geen wonder, dat uit de krin gen der Indonesische federalisten te Ba tavia stemmen opgaan, waarin er op aan gedrongen wordt, dat als Nederland zijn souvereine rechten prijs wil geven, het dit dan maar aan de Indonesiërs zelf moet doen. Het is daarom noodzakelijk, dat Nederland het standpunt van 28 Jan., dat het niet aan afstand van zijn rechten denkt, duidelijk handhaaft Tegenspraak. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken heeft, volgens Aneta, een bericht van de „New York Times" tegengespro ken, dat dit departement bij de V.N.- commissie (Commissie van Drie) er op zal aandringen, Nederland de tijd te geven om een oplossing te zoeken in Indonesië. Naar aanleiding van de op merking van het blad, dat Nederland de resolutie zal blijven negeren, zeide de spreker: „Het is precies zo als wanneer iemand een bom door het venster heeft geworpen, met brandende lont. Wij ten, dat hij er is, doch we trachten met ons werk voort te gaan om klaar te zijn voor de explosie." Nieuw „rapport" op komst. Een woordvoerder der V.N.-commissie meldt, dat er binnenkort een „algemeen militair rapport" op komst Secretaris der Commissie v. Drie bewees een goede dienst Hij trad op als republikeins onder handelaar te New Delhi. Reeds eerder hebben wij de secretaris Drie, J. H. Timperlev, figuur, die optrad der Commissie gesignaleerd als als particulier secretaris en adviseur Hatta. Thans vernemen wij. dat na de bevrijding van Djokja tussen de papie- %ran Hatta een brief van Timperley Caïro gevonden is. welke zeer merk waardige dingen aan het licht brengt Timperley is namelijk kort voor Neder lands militair optreden plotseling Amerika verdwenen. Niet zo plotseling echter of hij kon nog een bezoek bren- New Delhi, waar hij als geheim onderhandelaar der republiek lange be sprekingen heeft gevoerd met premier Nehroe, teneinde deze over te halen om 'een republikeinse noodregering in Voor- Indië te ontvangen. Tevens warden af spraken gemaakt inzake de overzending der republikeinse goudvoorraden. Alls afspraken werden gerapporteerd in Tim- perley's brief uit Cairo, welke zich thans in Nederlandse handen bevindt. Gebroken electrische draad tussen treinpassagiers Ongeluk op brug by Culemborg zonder ernstige gevolgen Gistermiddag om half vier sloeg op de brug over de Lek bij Culemborg een ge broken draad van de electrische boven leiding een gat in de laatste wagon van de electrische trein Utrecht—Eindhoven. De draad kwam midden tussen de pas sagiers terecht en veroorzaakte een be gin van brand, dat ecehter terstond werd geblust. De trein kwam nog op de brug tot stilstand. De reizigers sprongen in lichte paniek uit de trein, hetgeen niet zonder gevaar was, omdat het wegdek van de brug hier en daar was openge broken. Er deden zich echiter geen on gelukken voor. Enkele reizigers liepen schroeiplekken aan hun kleding op. Er ontstond enige vertraging in het trein verkeer, welke eahter gisteravond om i uur weer was opgeheven. In 1948 maakte Duitsland 64.000 auto's Toch bleef productie achter by andere industrieën. De productie van automobielen ia Duitsland heeft in 1948 64.000 stuks be dragen, waarvan bijna de helft personen wagens. Het grootste deel dezer per sonenwagens "is geleverd door de volks wagenfabriek, die ruim 19.000 stuks fabriceerde. Het ligt in de bedoeling de productie van dit bedrijf in de loop van dit jaar tot 4(h000 te verhogen. Thans worden reeds 2300 wagens per maand gebouwd. Ook de productie van de Opel- fabriek te Ruesselsheim heeft thans de duizend automobielen per maand over schreden. Ford produceert te Keulen thans 250 „Taunus"-modellen per maand. Ook de productie van Daimler-Benz breidt zich gestadig uit. In het algemeen is de automobielproductie achter geble ven bij het algehele industriële herstel in Duitsland. Terwijl het algemene niveau der in dustriële productie 75 proeent van het peil van 1936 bedraagt, beloopt de auto mobielproductie slechts iets meer dan 50 procent. Van de volkswagenproductie van het afgelopen jaar werden 45.000 wagens geëxporteerd. Ned. markt reeds oververzadigd met rijwielbanden De Maastrichtse rubberindustrie heeft aan enkele tientallen jonge ongeschoolde werkkrachten ontslag aangezegd wegens slapte in het bedrijf. Dit komt gedeelte lijk door de oververzadiging van de markt met rijwielbanden en voor een ander deel door de optredende seizoens- slapte, welke zich voor het eerst na de oorlog deed gevoelen. Ook gaat de bui tenlandse concurrentie een woordje mee spreken. Zet Fanny haar tournee voort? Fanny Blankers hoopt, daar haar knie blessure zich thans minder ernstig laat aanzien, morgen toch deel te nemëh aan wedstrijden in Sydney. OPLEIDING MILITAIRE WIELRIJDERS TE DEN BOSCH. Begin Maart zal bij het zevende infan- terie-depot te Den Bosch de opleiding be ginnen van militaire wielrijders, die na hun opleiding zullen worden ingedeeld bij de territoriale bataljons. De opleiding geschiedt in de Koning Willem I-kazerne. Naar bet einde van het consu- mentencrediet Er wordt nog eens aan herinnerd, dat alle oonsumentencredietbohnen na 28 Fe bruari a.s. ongeldig worden. Leveran- duurzame gebruiksgoederen kunnen de op 1 Maart nog in hun bezit zünde waardebonnen t/m 19 Maart a.s. op de gebruikelijke wijze bij de banken ter verzilvering aanbieden. Gatsonides verliest Coupe de la Rivièra De ploeg GatsonidesBarendregt dia e werd in het klassement van de ster- t naar Monte Carlo en de Coupe de a Rivière won, is nu afgezakt naar een volgende plaats. Door de verificatie van de gegevens is de Engelse ploeg Wise (Jowett—Javelin) van de 29e naar de 14e plaats gepromoveerd en thans in het bezit gekomen van de coupe, ten koste onze landgenoten. Dit moet wel grote teleurstelling zijn voor het team, dat gisteren bij het passeren van de Nederlandse grens nog met kransen en bloemen werd ingehaald en 's middaga in Den Haag is gehuldigd. WEERBERICHT DOODSTRAF GEËIST TEGEN A'DAMSE SD-MAN. Voor het B.G. te Amsterdam is giste ren de doodstraf geëist tegen de 35-jarige in Egmond. aldaar, wiens arrestaties de S.D., de dood van verscheidene Nederlanders tot gevolg hebben gehad. Uitspraak 17 Febr. Aanhoudende vorst 's nachts Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met weinig bewolking en zwakke wind. 's Nachts in het Noord- Westen van het land. behalve dicht bij de kust, lichte vorst. In de rest van het land matige vorst. In de middag temperatuur enkele graden boven het vriespunt. ZON EN MAAN. Zaterdag 5 Febr. Zon op 8.15, onder 17 34; Maan op 10.38, onder 0.39 6 Febr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1