NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 2 FEBRUARI 194^ Afcl. Leiden van het Leger des Heils bestaat deze maand 60 jaar Uitvoerig programma belooft luisterrijke feestviering Het Leger des Heils alhier hoopt op Woensdag 23 Februari a.s. zijn 60-jarig bestaan te vieren. Eigenlijk is het zo. dat er ter gelegenheid van dit diaman ten jubileum ruim een week feest zal zijn, maar de grote herdenkingsplechtig heid in ,.Den Burcht" op de 23ste be looft de luistervolle „kern" van de festi viteiten te worden. Even een greep in de geschiedenis. 16 Februari 1889 werd de afdeling Lei- ■den in het leven geroepen, geleid door majoor Hodder. De eerste samenkomst werd bijgewoond door 300 mensen. Velen moest de toegang worden geweigerd we gens plaatsgebrek. Op Zondag 19 Fe bruari van dat jaar, was reeds een hon derdtal mensen op de bidstond aanwezig, ondanks het vroege uur. Het Leger des Heils in Leiden heeft zich steeds in een klimmende belang stelling mogen verblijden. De arbeid van het Leger is veelomvattend. Niet alleen wordt het Evangelie gebracht, maar ook heeft de leiding van het Leger zonder ophouden haar belangrijke sociale taak in het oog weten te houden. In de pre diking wordt altijd de nadruk gelegd op de reinigende en genezende kracht van Christus' bloed. Het Leidse Leger is vele stadgenoten tot zegen geweest. Zijn devies was en is: „Wij moeten mo biel blijven, ook geestelijk." Niet te veel zeggen wij, wanneer wy opmerken, dat majoor Wels, de huidige leider, een grote kracht voor het Leger in onze stad betekent Zijn ijver en toe wijding zijn een lichtend voorbeeld. Ook de arbeid van zijn echtgenote wordt in ruime mate gewaardeerd. Met het be stuur en allen, die het Leger met hun medeleven en hun medestreven omrin gen, willen wij, onder Gods bescherming zegen, een krachtige organisatie bou- n. die slechts tot doel heeft: mensen brengen tot Jezus. En dan, gewaper Maar: Jezus overwint! De grote herdenkingsbijeenkomst in .Den Burcht" begint om half acht. De ivond zal onder leiding staan van kolo nel Smael. Burgerlijke en kerkelijke autoriteiten en het muziekcorps van Haarlem I, kapelmeester de heer Schut Jr. zullen medewerking verlenen. Zo hebben de burgemeester van Leiden, jhr F. H. vam Kinschot, en ds P. W. Spruyt, Ned.-Herv. predikant alhier, toe gezegd, een korte toespraak te zullen houden. Van 24 Februari tot 2 Maart zijn „glorievolle dankstonden" in de Leger- aan de Hooigracht. Aan de sluiting der feestelijkheden op 2 Maart, half 8. :ullen alle uit het corps Leiden voort gekomen officieren medewerken. Dat het Leger des Heils alhier zeer goede dagen mag hebben! Verkeersproblemen te Leiden „Verk eersopvoeding". Een raadslid heeft bij B. en W. aan- gedrongem op meer en doelmatiger toe zicht op het verkeer, ook van de voet gangers. Een ander lid vroeg eveneens de controle op het verkeer te verscher pen, speciaal wat betreft de verlichting van rij- en voertuigen en de nummer-' borden. Zo nodig zou het aantal ver keersagenten moeten worden uitgebreid. B. en W. zeggen in de memorie van antwoord, dat het verkeerstoezicht in derdaad belangrijk intensiever zou kun nen zijn, als de getalsterkte van de afde ling verkeerspolitie kon wofden uitge breid. Om betere toestanden op verkeers gebied te scheppen, wordt o.m. van ge meentewege veel aandacht geschonken aan de „verkeersopvoediug" van de jeugd (schoolverkeersexamens). Ook ver leent de politie medewerking aan bijzon dere acties op verkeersgebied. Diverse punten én straten. Een uitgewerkt voorstel van de com missaris van politie omtrent een betere verkeersregeling op het punt Hoge- woerd Korevaarstraat Steenschuur Breestraat Gangetje is bij B. en W. in onderzoek. De verkeerstoestamd op de Hooigracht in het algemeen en bij het R.-K. Zieken huis in het bijzonder, laat veel te wen sen over, wat voornamelijk te wijten is aan -de onpractische wegindeling. Plan nen tot verbetering worden echter voor bereid. De politie zal scherper toezien. Het wegdek van de Hooigracht moet dringend verbeterd worden: De plannen daartoe zijn vergevorderd. Misschien wordt geluiddempend materiaal toege past. Met de uitvoering der plannen hoopt men in 1950 te beginnen. Bij B. en W. is in overweging, de vluchtheuvel op de Hoge Rijndijk (even zijde) te verplaatsen. Ook verbreding van de overweg in de Herenstraat heeft de volle aandacht van B. en W. Op de Bree straat komt vermoedelijk een stopverbod, zodat Van Gend en Loos zal moeten verdwijnen, Ds A. D. Meeter opende in Febr. 1929 „Rehoboth" In 15 maanden werd f 8000 ingezameld! Op 19 Februari a.s. zal het 20 jaar ge leden zijn, dat het wijkgebouw „Reho both" van wijk III der Ned. Herv. Ge meente van Leiden op plechtige wijze werd geopend. Wat was de vreugde in wijk III groot, toen zij in het bezit kwam van een eigen gebouw, waarin zij haar krachten kon ontplooien. Wie „Rehoboth" betreedt, komt reeds bij de eerste indruk tot de slotsom, dat, evenals de fraaie voorgevel, het interieur van het wijkgebouw solide en doeltreffend is. Al duikt de gezellig heid wel eens weg, toch mogen de Her vormde bewoners van dit stadsdeel trots zijn op hun centrum. Hadden alle wijken maar zo'n gebouw. In 1929 was ds A. D. Meeter bij het lezen van deze naam gaat ongetwijfeld menig hart sneller kloppen predikant van wijk III. 's Middags werd het ge bouw geopend, zo vertelde ons gisteren een Hervormde broeder, die van de in- gebruik-neming getuige is geweest. Ds Meeter hield een toespraak. Veel mensen moest hij dank brengen, want orgel, ka theder, bloemen, voorzittershamer, schil derijen, tafels, leuningstoel en parapluie- standaard waren geschonken. In vijftien maanden kwam meer dan f 8000 bij elkaar. Vermeldenswaardig is nog, dat bij de opening de naam van het wijk gebouw vanwege de vorst nog niet in de gevel was gebeiteld. Het werk in „Rehoboth" heeft zich "ge stadig uitgebreid. Tal van wijkverenigin- gen zijn er in ondergebracht en ook maken organisaties, die met wijk III niet direct of helemaal niet te maken hebben, wel gebruik van het gebouw. Thans is ds J. de Wit hier wijkpredikant. Moge „Rehoboth" nog aan velen de ware ruimte geven. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsohe Spaarbank is geduren de Januari ingelegd ƒ558.832,55 en terug betaald ƒ352.920.86; ingeschreven zijn 318 nieuwe inleggers, terwijl 121 boekjes ge heel werden uitbetaald. Het tegoed der 27.057 inleggers, hieronder begrepen 3141 deelnemers aan de afhaaldienst, bedroeg einde Januari 14.799.909.47 (met rente over 1948). Door de afhaaldienst werd 10 661 stortingen ƒ39.369 ontvangen. Er werden 178 spaanbusjes ter lediging geboden met een gezamenlijke inhoud van ƒ3.105,04 Op de scholen werd ƒ241,95 gespaard. BURGERLIJKE STAND LEIDEN GEBOREN: Anna C. M., d. v. M. F. Cozijn en C. M. Silvester; Hermanus J., z. v. H. Fakkol en J. Doove; Aart G., z. V. A. Spek en J. K. Tijssen; Willem, z. v. W. Hollebeek en A. M. Verhoeven; Mat- thijs J. Hz. v. idem. De heer A. M. Versplioor nam afscheid Evangeliseerde 37 jaren in de Mors. Gisteravond heeft de heer A. M. Ver schoor. wonende te Oegstgeest. afscheid genomen van het Evangelisatiewerk in het Morskwartier van de Geref. Kerk alhier. De heer Verschoor, die gedurende niet minder dan 37 jaren de Geref. Bij bellezingen in dit stadsdeel heeft ver zorgd. heeft de leeftijd der zeer sterken bijna bereikt en achtte het gezien zijn ouderdom nodig, het werk, dat hij steeds met grote liefde en voorbeeldige toewijding heeft verricht, over te dragen. De scheidende evangelist bediende al lereerst het Woord naar aanleiding van Lucas 11. In zijn overdenking-wees hij op de onbegrijpelijke goedheid Gods jegens ons. God kan ons zware slagen geven, maar toch mogen wij geloven, dat Hij de mensen, op hun oprecht geklop, open zal doen, aldus spr. Na de Bijbellezing werd Psalm 1037 gezongen. In het kader van het afscheid voerde allereerst ds J. Maaskant, voorzitter van de Centrale Evangelisatie-commissie, het woord. Spr. belichtte de Christelijke ijver van de heer Verschoor. Uw werk is voor velen een grote zegen geweest, aldus ds Maaskant. In gelijke geest spraken voorts ds J. Plomp, wijkpredikant. en de heren M. van Dijk. namens de Bijbel lezing-bezoekers. A. van Kapel en C. H. van Ulden, medewerkers van de heer Verschoor. Verschillende geschenken mocht hij ontvangen. Zijn dankwoord was zeer hartelijk. Op de foto: het huidige bestuur van de afdeling Leiden van het Leger des Heils. Zittend v.l.n.r.: E. StolteHeus, de majoors H. Wels en P. J. Wels Mudde, K. Kolderman, penningmeester; staande v.l.n.r.: E. van Zanten, secre taresse, G. de la RieSegaar en J. Lievense. Clubhuis van „Marelita" nadert voltooiing Officiële opening op 9 April „Marelita", de actieve speeltuinver eniging in het Maredijkkwartier, nadert rasse sdhreden de dag. waarop de kroon zal worden gezet op het werk van ndën, door het eigen clubhuis in ge bruik te nemen en officieel te openen deelde de voorzitter, de heer P Visseher. in zijn openingswoord tijdens de gisteravond in „Prediker" gehouden ledenvergadering mede. De voorzitter bracht vervolgens hulde m de St.-Nicolaascommissie voor de ..•ganisatie van de buitengewoon ge slaagde St. Nicolaasviering met de kin deren De vergadering onderstreepte zijn buide met applaus. Zowel de secretaris, de heer D. Chau- dron, als de penningmeester, de heer Breuring, lieten in hun jaarverslag opti mistische klanken boren. De laatste deel de mede, over 1948 een batig saldo te hebben van f 145.86. Uitvoerig werd ia van gedachten gewisseld over de begroting 1949 en de grote financiële ven, waarvoor de vereniging in dit jaar zal komen te staan. De heren G. v. d. Boogaart en D. Chaudron werden bij acclamatie herkozen als bestuurslid, ter- in de kascommissie werden benoemd Laman en de heren Batelaan en Amimerlaan. In zijn mededelingen merkte de voor zitter op, dat het clubhuis in de tweede helft van deze maand tijdens een leden vergadering in gebruik zal worden ge- ;n. De officiële opening zal op Za terdag 9 April plaats vinden, waarvoor burgemeester jbr mr F. H. van Kinschot zal worden uitgenodigd. De dag daar- wordt een fancv-fair gehouden, ter- ook na de officiële opening van het clubhuis de tenten op het Schuttersveld de aantrekkelijke fancy-fair zullen bestuur woorden van dank en hulde ge bracht voor alles, wat het reeds heeft weten te bereiken. Hierbij betrok spr. vooral de heer Breuring. Langdurig applaus volgde. Grote V.U.-avond Op 10 Februari zal in de Zuiderkerk an de Lammenschansweg een grote V.U.-avond worden gehouden. Medewer king verlenen: het dubbel mannenkwar- tet „Variante" uit Rotterdam; het jeugd koor van „Ex animo" uit Leiden; Nico Dekker (Amsterdam), declamatie; de heer Van den Brink (Leiden). Het ge heel staat onder leiding van de heer Herman de Wolff uit Rotterdam. Ds W. F. Laman sprak voor Chr. Geref. jeugd Voor de Ohr. Geref. jeugdvereniging sprak gisteravond in de kerk aan Steenschuur ds W. F. Laman van Rotter dam-West over het onderwerp: „Snaren spel temidden van wereldwee" Wij leven de tijd van de grote oordelen Gods. aldus ds Laman. Ons werelddeel krijgt sldg op ölag. Er is ongetwijfeld reden te om de harp maar aan de wilgen te hangen. In dit verband wees ds Laman op de ider Job. Hoeveel ellende beeft deze an niet doorgemaakt. En toch riep hij het uit: „Ik weet, dat mijn Verlosser leeft!" Hoe kon hij dat? Alleen door ge nade. De Here geeft aan Zijn volk Psal- in de naoht. En die vindt men bij de machten, die van deze wereld zijn, niet. Spr. bepaalde zijn gehoor bij Hab. 3 Hoe komt het, dat Habakuk zo ont roerd en aangedaan is? Wij dienen te letten op het verval onder het volk, dat eigengekozen wegen bewandelde. Ds La- trok een parallel met deze tijd. Ook wordt het Evangelie uitgedragen, r er is geen eerbied meer voor Gods en inzettingen. En desondanks houdt God niet op ons weil te doen. Wij, die Hem geloven, hebben een vast punt, dat vrucht is van dat geloof. Dan is snaren spel, al-Ie wereldwee ten spijt, mogelijk. Chevrolet 1949 Onze speciale correspondent bezocht de autoshow te Brussel en bewonderde de nieuwe Chevrolet 1949, die in alle op zichten de clou bleek te zijn en geweldige belangstelling trok, vanwege het fraaie uiterlijk en de naar verhouding lage prijs. Bij informatie deelde de Leidse dealer, Gebr. Van Ulden. Verdamstraat 6. ons mede. dat deze opzienbarende noviteit van 5 tot 9 Februari te bezichtigen is bij de Torengarage, Torenstraat, Den Haag. (Advertentie) open blyven. De St. Nicolaascommissie zal het een en ander organiseren. Voorts ligt het in jeugdclubjes samen te stellen guurzagen. tuinonderhoud, handwerken en gymnastiek. Voor het 4 u onderhoud van speeltuin en de leiding jj'et'o" tumdu'bje zegde de heer Ammer- hpcMenis' De° kanton^ehter. 'vpees Skeet HAAGSE POLITIERECHTER Zand nodig De handelaar A. van A. uit Hazers- woude had zand nodig, en op Zaterdag middag was het niet mogelijk op de zanderij te komen, die hij in Nooixlwij- kenhout bezat. Toen had hij elders zijn vrachtje zand geladen, hetgeen echter diefstal was. Nu viel dit nogal mee, want •aarde van het zand zou plm. f10 zijn geweest, maar volgens verdachte was het zand liever kwijt dan rijk, om dat door het afgraven er goede grond vrij komt. Daarmee rekening houdend, vorderde de Officier f 25 boete of 10 dagen hechtenis. De rechter deed er nog legde f 20 boete of 10 dagen hechtenis op. Onprettige logé. Terwijl de landbouwer T. G. te Nieuw Vennep bij kennissen logeerde, had hij geld weggenomen, voor welk feit hij terecht stond. Dat het een rare ma- doen was geweest, gaf ver dachte nu wel toe. De Officier zei dat met verdachte al eerder was getobd, en daarom stelde hij vier maanden gevan genisstraf voor, waarvan de helft voor waardelijk. De politierechter veroordeel de conform die eis. De stelende werkster. Zeer toevallig was men er achter ge komen, dat de werkster C. van M. te Voorschoten in haar betrekking diefstal horloge had gepleegd. Men deed n.l. huiszoeking op vermoeden, dat de an van verd. diefstal had gepleegd, en en vond men het horloge. De Officier eiste twee weken gevan genisstraf. De rechter legde f30 boete of 15 da gen hechtenis op. en voorwaardelijk de twee weken gevangenisstraf. De belasting en de auto. Er was belastingzitting van de Politie; echter; allemaal mensen die op de een of andere manier een bepaalde belasting hadden ontdoken. Daar kunnen clandes tiene jeneverstokers bij zijn, die de accijns ontduiken, of de clandesti tabakshandelaren. Maar ditmaal wa degenen aan de beurt, die met een auto reden, zonder verschuldigde wegenbelas ting te hebben voldaan Dat overkwam J. uit Sassenheim, die na een eis van er 10 boete voor kreeg. Vervolgens F. van E. uit Roelofarendsiveen, die 20 boete werd opgelegd, an ƒ30. N. K. uit Warmond had voor 10 de zaak kunnen „sdhi'kken", maar hij deed het niet, omdat de zaak nu eigenlijk niet eeriy'k was naar zijn mening. Het hij had de kaart niet bij zich, m, ig thuis, en er was aangeboden die te halen. Anders vond men het al tijd goed. en ditmaal niet. moet eens een eind aan komen' vond de Officier, en hij eiste ƒ10 boete. Maar de rechter liet toch clementie den. en legde 5 boete op. VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER Waarschuwing voor veehouders Vorige maal moest A. L., veehouder uit Nieuwe Wetering, voorkomen, omdat hij geweigerd had lid van de provinciale geneeskundige dienst ter bestrijding t.b.c. onder rundvee te worden. Daar de raadsman, mr Averbeck. deze aanmel ding niet nodig oordeelde, omdat mer toch automatisch lid van deze vereni ging wordt, werd de zaak aangehouden en de inspecteur van de dienst gehoord, die verklaarde, dat iedere veehouder verplicht is zich schriftelijk als lid aan te melden Hij had L. nog gewaarschuwd, deze wenste geen gehoor te geven, ste f 25 boete of 10 dagen laan-medewerking I "De voorzitter deed een .ernstig beroep 2 d hechtenis n de hewnners van he* Marednkkwar- 6 vohnis en veroordeelde L. tot f 6 boete of óp de bewoners van het Maredijkkwar- vernielingen aan clubhuis of Brood te licht omrastering tegen te gaan. De heer Sassen heeft aan hel slot van deze geanimeerde vergadering C. W. uit Oude Wetering had te licht brood geleverd. W. erkende de overtre ding. maar voerde aan, dat een jongen had gewogen. Het O. M noemde dit onverantwoordelijke handelwijze en eiste f 50 boete of 10 dagen. Uitspraak: f 30 of 10 dagen. Leimuiden Automatische telefoon. Het ligt in de bedoeling nog dit jaar het telefoonnet te automatiseren. Het ge bouw der centrale (tegenover de R.-K. Kerk) komt binnenkort gereed. Oegstgeest Geslaagd. Aan mej. M. E. Peeters werd het di ploma „Gezinsverzorgster" uitgereikt. De heer R. Ensingh ten grave gedragen Gistermiddag is het stoffelijk overschot ["Zuid-Holland van de heer R. Ensingh. in lpen chef Namens alle van de afdeling huisvesting ten stad- huize, naar de laatste rustplaats gedra gen. Onder de vele aanwezigen op „Rhijn- hof" waren o.m. burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot en de wethouders D. van der Kwaak en A. J. Jongeleen, de gemeente-secretaris mr.J. Bool, oud burgemeester mr A. van de Sande Bak- huyzen. hoofden van alle diensten van het stadhuis, mr P. E. Briët, de stads advocaat, bestuursleden van de Leidse Philatelisteiwereniigirrg, de bdidgeclub „D.D-S.", de volkstuinvereniging „De Slaag>hen afgevaardigden der huisves- tingscontacteommissie Zuid-Holland. Als eerste spreker voerde burgemeester Van Kinschot het woord. Hij zei. dat het gemeentebestuur met grote ontroering had kennis genomen van het overlijden van de heer Ensingh. Men had nog ge hoopt op zyn beterschap, maar het mocht niet zo zijn. Voor de gemeente is de heer Ensingh van grote betekenis geweest, al dus spr. Hij heeft zijn grote gaven op het gebied der belastingen getoond en in de oorlog werd hem de zware taak van de evacuatie toevertrouwd. Na de bevrijding kreeg hij het moeilijkste probleem, n.l. de huisvesting op te lossen. De over ledene heeft in zijn werk grote eerlijk heid en rechtvaardigheid betracht. Zijn beslissingen zyn niet altijd aanvaard door de belanghebbenden, maar hij stond vaak voor schier onoplosbare moeilijkheden. Namens het gemeentebestuur dankte de burgemeester de overledene voor het vele, dat hij voor de gemeente heeft ge daan. Ten slotte richtte spr. nog een per soonlijk woord tot de weduwe. Mr J. Bool memoreerde de staat Van dienst van de overledene. Twintig jaar lang heeft hij de gemeente Leiden als een goed en prettig ambtenaar gediend en op belastinggebied uitnemende dien sten bewezen. Spr. zei voorts, dat slechts ingewijden zich konden indenken, wat voor ondankbaar werk de heer Ensingh in zijn laatste levensjaren deed. En hij kon in het openbaar geen rekenschap geven van zyn daden. Hij was een plichtsgetrouw en eerlijk ambtenaar, die een voortreffelijke geest op zijn afdeling wist te scheppen. De veelvuldige critiek was voor hem zwaar te dragen en hij is er na aan toe geweest om ontslag te vragen. Het vertrouwen, dat B. en W. voortdurend in zijn werk stelden, heeft hem echter gesterkt Door zijn inftiatief werd de huisvestingscontactcommissie het leven geroepen. Namens alle ambtenaren van de ge meente-secretarie bracht spr. een laatste groet aan de overledene. De heer Schipper te Rotterdam sprak als collega en namens de reeds genoemde contactcommissie. Hij schetste de ledene als een vitale persoonlijkheid, een ongekende werklust en als een van de daad met een -bewogen hart allen, die in nood zaten. De heer J. Ger- ritse. voorzitter van de woningbouw vereniging „Ons Belang" en de heer C. J. van der Lelie als vriend voerden nog het woord, waarna de met bloemen bedekte kist vanuit de aula naar het graf werd gedragen. Aan het graf heeft eem broer var overledene dank gezegd voor de betoonde belangstelling. Pianorecital Dini Lipatti Enkele dingerv kunnen wij na het eerste optreden van Bipatti in Leiden met ze kerheid constateren. Deze pianist is zeei muzikaal, hij speelt eerlijk en onopge smukt en hij beheerst het pianistisch metier tot in de perfectie. Lipatti heeft handen van een zeldzame natuurlijke souplesse (een eerste vo waarde om een groot virtuoos te w den) en hij heeft bij de grote pianist paedagoog Cortot een voortreffelijke leerschool doorlopen. Hij speelt dan ook formidabel piano. Ondanks zijn grote muzikaliteit en eminente pianistische eigenschappen heb ben zijn vertolkingen ons vrij onbewo gen gelaten. Alleen in werken van Bach en Schubert werden wij bij momenten geboeid. Lipatti maakt een merkwaardig onbe wogen indruk. Wordt hij innerlijk ge remd of was hij gisteravond niet geheel gedisponeerd? Hoe dan ook, diepe emo ties heeft dit superieure pianospel nau welijks in ons gewerkt. Het zou interressant geweest zijn, wan. neer deze Roemeense pianist ons gister avond in kennis gebracht had met be langrijke pianowerken van Roemeense meesters. Doch wij kregen voor de pauze werken van Bach, Mozart en Schubert en na de pauze alle walsen van Chopin. Technisch werden deze onverbeterlijk gespeeld en iedereen zal wel geïmpo neerd zijn door het superieure gemak, waarmede Lipatti de zwaarste opgaven oplost. Maar werkelijke herscheppingen zijn deze vertolkingen niet geworden, Hennie Schouten. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn De bloedtransfusiedienst deed zyn werk. Wanneer men een uitnodiging ontvangt m het Rode Kruis om een kijkje te komen nemen bij het aftappen van bloed een 150 personen, heeft men enigs- het idee in een abattoir terecht te zullen komen. Niets bleek echter minder Er heerste een prettige sfeer in de Nuts-kleuterschool, waar gisteravond Amsterdamse arts met assistenten en leden van de Alphense E.H.B.O. hun prachtig werk verrichtten. De 150 mensen, die gisteravond aan bod kwamen, waren op verschillende tijden uitgenodigd hun belofte gestand te doen Wanneer de gever (geefster) vol doende bloed was afgenomen, dan werd hij of zij naar een ander lokaal gebracht, gebruikte daar een sterke kop koffie en tien minuten of een kwartier was in staat vrolijk huiswaarts te gaan. Het ging allemaal heel eenvoudig in het werk. alle „griezeligheid" of sensatie ontbrak er aan. We delen dit met na druk mee, voor degenen, die voor a.s, Maandag worden opgeroepen. En tevens, omdat het bestuur van het Rode Kruis hoopt, dat nog meerderen zich bij dokter J. van Eek zullen opgeven. Men weet het, de bedoeling is. dat het afgetapte bloed, dat in bevroren toestand overge bracht wordt, ten goede zal komen onze jongens in Indië en aan de in nood verkerende bevolking aldaar. Een jubilerende bakker werd gehuldigd. Het was gisteravond groot feest in hotel „Centraal." De bakkersvereniging „Alphen en pmstreken" was daar bijeen gekomen om haar jubilerende collega, de heer M. Zaal, te huldigen in verband met het 40-jarig bestaan van zijn bedrijf aan de Gouwsluisseweg en tevens, omdat hij 30 jaar voorzitter van de bakkersver eniging is geweest. Thans is hij ere voorzitter. Talrijke bloemstukken sierden „Centraal" en er was veel belangstelling van de zijde der bakkers uit Alphen omgeving. De voorzitter van de afdeling, de heer Uitvlugt, heette allen welkom, waarna eerst de oudste zoon, de heer A. Zaal (alle drie de zonen zijn bakker), zijn vader feliciteerde en hem een- rook- standaard aanbood. Twee kleinkindertjes boden een fruitmand aan. De heer Hoppert, voorzitter Ned. Bakkersbond, complimenteerde vervolgens de heer Zaal en prees zijn arbeid voor de organisatie verricht onder vaak zeer moeilijke omstandigheden. Later op de avond deelde hij nog mede. dat aan de heer Zaal een fraai uitge voerd diploma aangeboden zal worden. Namens de afdeling sprak de heer P. van Kempen uit Koudekerk Hij rele veerde het uitnemende werk jubilaris in dienst van de afdeling, dat hem zelfs financiële offers heeft gekost. Loon ontving hij nooit voor zyn arbeid en daarom wilde de afdeling hem nu al: gedeeltelijke vergoeding een cadeau aan bieden. Dit bestond uit een completi fiets, waarop de jubilaris onder dave rend applaus een ere-rondje maakte. Ge sproken heeft nog de voorzitter van d« Zuid-Hollandse Bakkersbond, de heer Mosterd, die de bakkers opwekte drachtig samen te werken in de geest van de jubilaris. De heer Zaal heeft tenslotte woorden van dank gesproken en de wens geuit, dat de afdeling Rijnstreek een voorbeeld zal zijn voor alle andere afdelingen Er was een gezellig stukje muziek (literaard ontbrak de koffie met gebak ■piet. De jubilerende bakker bood al zijn klanten een net uitgevoerde asbak Benthuizen Plattelandsvrouwen hadden gezellige avond. De afdeling Benthuizen van de bond van boerinnen en andere plattelands- kwam gisteravond onder zitterschap van mevrouw J Dogterom- d. Velde in ledenvergadering bijeen Na het afwerken van de huishoudelijke agenda vond een gezellig samenzijn plaats. Verscheidene dames vulden de avond met zang, toneel en declamatie. Speciale vermelding verdienen de opvoe ring van de klucht; „Bij de plattelands- dokter", de klompendans en de declama- ✓an de dames Troost, GraperDog- terom en Van Rensinkvan der Velde, terwijl ook het duo Schellingerhout en GraperBuys zeer in de smaak viel- Al met al was het een gezellige avond, waar op de vrouwen met genoegen zullen kun- terugzien. Hazerswoude Vrouwenvereniging ..Debora". De Geref. vrouwenvereniging hield haar jaarvergadering. Mevrouw C. Segaar Lindhout leidde. Het verslag van de secretaresse, mevr. A. van HoffVan Aalst, luidde gunstig. De vereniging telt momenteel 22 leden. Mej. N. van der Haven hield een inleiding over het onderwerp: „De Bijbel in het Gezin". Een geanimeerde bespreking volgde. Het verdere van de avond werd gevuld met zang en declamatie. Ds J. Oussoren sloot met dankgebed. Jaarvergadering. De C.J.V. „Ere zij God", houdt genavond half 8. in het gymnastieklokaal haar jaarvergadering. Ouders, oud-leden en belangstellenden zijn hartelijk welkom. Takje scheurde oorvlies. Gisteren was de heer D. van der P., arbeider bij de provincie alhier, bezig met hopt kappen. Toen er een grote tak van de boom. waarin hij werkte, viel, kreeg hij een klein takje in zijn oor. Bij een geneeskundig onderzoek bleek, dat het oorvlies was gescheurd. Van der P. zal vermoedelijk aan dat oor zijn gehoor moeten missen. Uitvoering van „Hou Vast". Gisteravond gaf de Chr. gymnastiek vereniging „Hou Vast" haar jaarlijkse uitvoering in het gymnastieklokaal alhier, onder leding van haar directeur, de heer ~i. van der Laan, uit Waddinxveen. De heer A. Warnaar, burgemeester van Waddinxveen, en oud-ere-voorzitter der vereniging, opende. De voorzitter wegens ziekte verhinderd. Hij bood de directeur een prachtige fruitmand en de pianist een boek. Het programma, dat zeer gevarieerd was, werd geopend met het zingen enige coupletten van het bondslied, vrije oefeningen en bankoefeningen kleuters en kleine jongens, waren heel goed. Stokoefeningen jongens w minder goed verzorgd, maar vielen toch de smaak. Het werk van de dames heren ontlokte vaak uitroepen van verwondering. In het bijzonder noemen wij het optreden van de heren Theo de Haan. C. Binnendijk en J. Rademaker. De Kaag De mannensamenkomsten De eerste mannensamenkomst kan goe4 geslaagd heten. De discussies waren leer- en boeiend. Na de inleiding van de predikant ds Corts. die sprak over het onderwerp „Waarom leven wij", Ihield de heer Giezen een causerie over scheeps bouw. Donderdag a.s. spreekt de heer W. Bookelmann over zijn reis naar Dene marken. Ziekentelefoon Voor het eerst heeft Zondag de zieken telefoon gewerkt en het geluid kwam goed door via de luidspreker van het radiotoestel. In noodgevallen is het een ideale oplossing. Koudekerk aan den Rijn Opgewekte jaarvergadering In de bovenzaal van hotel „De Bruin" hield de Chr. Middenstandsvereniging haar feestelijke jaarvergadering. Het of ficiële gedeelte stond onder leiding van de heer T. Molema, die een welkomst woord richtte tot de burgemeester en da afgevaardigden van de Hanze en da middenstandsvereniging te Hazerswoude- Dorp. Spr. wilde de zaak van de Midden stand onder de aandacht brengen van da Staten-Generaal en bepleitte een federa tief samenwerken. Wegens ziekte van de heer J. van der Heyden werd het jaarverslag gelezen door de heer L. de Wit. Voorts werd nog het woord gevoerd door burgemeester Verheul, de heren Sepers en Zwartje» namens Hazerswoude-Dorp en de Hanze. Het feestelijk gedeelte stond onder lei ding van de voorzitter der feestcommis sie, de heer C. Cok, die op meesterlijke wijze zich van zijn taak kweet. De muzi kale omlijsting was in vertrouwde han den van het duo Koren-v. d. Stoll. Bij een gehouden spraakwaterval traden al» overwinnaars naar voren de heer L. da Wit en mevr. B. Molema-van Dieen. Noordwijkerhoul Chr. Landarbeiders. De afdeling van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond herkoos de heren J. Plug, P. Barnhoorn (voorzitter) en H. J. van Rheenen tot bestuursleden. Als nieuwe werden gekozen P. v. d. Zwart en D. Haasnoot. Het hoofdbestuurslid v. d. Linden uit Zwijndrecht sprak over „Vra gen van de dag". Katwijk voerde in '48 meer haring aan dan in 1947 Echter iets minder aan de Katwijkse afslag Wanneer we nog eens een blik terug slaan op de haringvisserij teelt 1948, kun nen we zeggen, dat het jaar goed is geweest. De vangsten van 1947 en 1943 lopen heel weinig uiteen. De tptaalvangst in 1948 was voor de vier grote vissersplaatsen (Schevenin- gen, Vlaardingen, Katwijk en IJimiiden) 971.775 kantjes. Scheveningen heeft aan gebracht §06.853 k„ Katwijk 245.678, IJmuiden 20.754 k. en Vlaardingen 199.289 Wanneer we voor Katwijk het aantal nader willen aanduiden in soorten, is dit als volgt: maatjesharing 60.337 k.. volle haring 45.393 k steurharing 134.500 k. en ijle haring 5448 k. Bovendien werd nog door de Katwijkse schepen aange voerd 170 500 kg verse haring. Al de ge- 1899 KATWIJKSE GASFABRIEK - 1949 De langs de contouren van het kantoorgebouw aangebrachte verlichting, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van het gasbedrijf te Kativijk, brandde gisteravond voor het eerst. Foto D. Kruyt. Noord wijk Jaarvergadering „Dan. Noteboom" De Noordwijkse sohaakver. „Daniël Noteboom" kwam in jaarvergadering bijeen o.l.v. de heer A. Leenheer. Secre taris P. F. Janzen bracht het jaarverslag waaraan we ontlenen, dat er rond 40 leden zyn. Penningmeester W. F. Klok vermeldde een batig saldo van ƒ19,12. Uit het verslag van wedstrijdleider A. Bontkes bleek, dat de kampioenen van Noord wijk in de le en 3e klasse bekend zijn, terwijl in de 2e klasse nog niets definitiefs gezegd kan worden. De heer Bontkes deelde mede. zich niet meer voor deze functie beschikbaar te stellen, wegens onvoldoende medewerking der leden. De aftredende bestuursleden wer den herkozen, terwijl een reglements wijziging er vlot doorging. Hierna wer den de prijzen uitgereikt. De heer L. U. Turk wist voor de tweede maal beslag te leggen op de coupe van Sterkenburg (met 7te p. uit 9). Met dit fraaie resultaat werd hij door de voorzitter hartelijk gelukgewenst. Een der jongere leden, P. de Groot, won in de 3e klasse de Flora- tak. Na de rondvraag, waarvan een druk gebruik werd gemaakt, sloot de voor zitter te middernacht de zeer geanimeer de bijeenkomst. Lisse Staatk. Geref. Partij. Gisteravond trad voor de Staatkundig Geref. Partij alhier als spreker op de heer A. de Redelijkheid, godsdienston derwijzer te Ouderkerk aan de IJssel. met het onderwerp: „Wederkeer". De heer De Redelijkheid handelde over het recht en de goedheid Gods. Iemand zei eens: „God is goed en recht, maar de mens krom en slecht". Dat is de waar heid, aldus de heer De Redelijkheid. Ne derland heeft God gewoon aan de kant gezet. Communisten. Gereformeerden »n Hervormden, allen doen wy er aan mee. De mens zal moeten terugkeren tot zijn Maker. Dan is God lankmoedig, recht vaardig en goedertieren. In het slot van zijn rede merkte spr. op, dat wy in het politieke leven moeten 'luisteren naar de stem, die zegt: „Keer weder tot de Heere". Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna M., d. v. Tb. H. van Kampen en G. J. v. d. Ploeg; Marga- retha M. W.. d. v. W. Th. v. d. Linden en M. P. van Ruiten; Josephus A., z. v. J. J. van Zeist en M. A. A. Bakker; Anthonia M. L., d. v. G. C. Degger en C. Zandvliet; Adrlanus P. J., z. v. J. P. van Dijk en A. Th. G Grimbergen; Anna C. M., d. v. H. L. Verheijen en G. Th. Verheyen. ONDERTROUWD: Th. H. A. v. Kam pen en C. E. van Amsterdam; G. Hopman en M. Mittertreiner. GEHUWD: J. B. Groenendijk en M. G. S. Frandhet; P. Sprengers en C. W. M. van Stijn. OVERLEDEN: Maria Reuvers, zeven weken; Karst de Groot, 77 j„ echtg. van Maria J. Cats. noemde vis werd, wat Katwijk betreft, door 60 loggers aangebracht. In totaal werden door deze 60 schepen 571 reizen gemaakt. Verschillende schepen (13) hebben bovendien een tijdlang 36 sche pen getrawld; 36 schepen kozen in Mei reeds zee. in Juni volgden 14 schepen, in Juli, 1 in Augustus, 1 in September 6 pas in October. Zoals we reeds eerder meldden, was het dit jaar vroeg behouden teelt en eind December was dan ook practisch alle» ^Katwijk3'heeft in" 1948 mèer "haring aangevoerd dan in 1947, toen was het totaal ongeveer 210.000 kantjes. We moe ten echter bedenken dat er dit jaar 6 schepen meer gevaren hebben. Van de aangevoerde haring zijn via d® Katwijkse afslag verkocht 148.000 kan tjes. In 1947 was dit 168 000 kantjes. De totale besomming voor Katwijk was bijna 8te millioen gulden. De ge middelde prijs voor de haring bedroeg f34.40 per kantje. Dit is ruim f3 meer dan in 1947. De oorzaak hiervan is wel de prijs van de maatjesharing. Door de geringere aanvoer is deze n.l. hoog in prijs gebleven. Van de 60 Katwijkse schepen is nu slechts een gedeelte in Katwijk, om hier opnieuw te worden gereedgemaakt. Wanneer eens de zo vurig gewenste zee haven er zou zijn, zou dit aantal aanzien lijk stijgen. De moeilijkheden bij reis binnendoor zijn natuurlijk oorzaak, IN IJMUIDEN ln IJnlVilden 4 schepen een aanvoer van onge- sen zijn :n vergeleken snel gezakt. De grote kabeljauw, die gisterochtend nog ruim f 200 kg opbracht, kwam nu niet hoger Katwijk Burgerlijke stand GEBOREN: Leentje, z. v. S. Schaap en L. Hartevelt; Annetje, d. v. J. W. Zuy- derduijn en J. v. d. Plas; Cornelia A., d. v. P. van Duijn en A. G. Vink; Dirk C. z. v. M. v. d. Marei en C. van der Plas; Jacob, z. v. L. Schuitemaker en G. Vlie land; Arie, z v. M. de Vreugd en L Vooijs; Lydia, d. v. C. Sip en J. H. van Welie. ONDERTROUWD: J. Dijkhuizen en I Vooijs; J. Plug en J. de Mol; H. Ouwe hand en M. van der Luijt. GEHUWD: H. Hoek en B. K. v. Duijnl T. de Best en J. van der Plas. OVERLEDEN: J. van Duijn, 76 j., geh. met J. C. v. d. Marei; N. van der Nagel, 69 j., geh. met W. Pronk; A. v. d. Plas, 91 j., wed. van P. den Haas; J. N. den Haan, 45 j., geh. met T. van der Kwaak. Katwijk aan Zee Afzetmogelijkheden voor vis Eind vorig jaar hebben leidende exporteurs in West-Europa besprekingen gehouden in Kopenhagen. Dezer dagen zijn de besprekingen te Amsterdam voortgezet. Bij deze besprekingen kwam vooral naar voren het belang van de ver steviging der zakelijke relaties met Mid den-Europa en verdere uitbreiding naai het Oosten. De exporteurs kwamen over een een derde conferentie te houden ge durende de jaarbeurs te Wenen, die Maart zal worden gehouden. Dan zullen de West-Europese visexporteurs bespre kingen voeren met de Midden-Europes» importeurs, teneinde gezamenlijk de tuele problemen op te lossen. Tot de pro blemen behoort in de eerste plaats het bevorderen van de consumptie van be vroren en ysgekoelde vis in plaats van zoute en gedroogde, zoals tot nu toe over wegend in Midden-Europa het geval is. Hoog en laag water Donderdag 3 Februari: hoog water 6 33 en 18.44, laag water 2.15 en 14.33 uur. Sfeer in t gezin? De Nieuwe Leidsche" er in!

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2