Giefde NIEUWE LEIDSCHE COURANT Ds J. C. van Apeldoorn hoopt op 8 Februari 65 jaar te worden Diende bijna 19 jaar de Leidse Herv. Gemeente 65-jarige leeftijd bereiken. Zoals meldden, zal hu op 24 April, 's middags om 5uur, in de Pieterskerk afscheid nemen, tefwyi hü op 1 Mei zal geëmeriteerd. Ds Van Apeldoorn werd te Enter (Overijsel) geboren. Toen hij 8 jaar verhuisde zijn familie naar Tzum (bij Franeker). In Hommertsjutrijp (Sneek) wonende, bezocht ds Van Apel doorn het gymnasium te Sneek, waarna hij aan de Universiteit van Utrecht stu deerde onder de hoogleraren I. M. S. Baljou, Th. van Leeuwen, H. Visscher, J. Houtsma, F. E. Daubanton, T. Canne- gieter en J. J P. Valeton Jr. Van 29 September 1912 tot 20 Februari 1916 stond ds Van Apeldoorn te Sebalde- buren (Groningen), waar hij werd be vestigd door zijn vader, ds L. J. v. Apel doorn, predikant te Hommerts (Fries land). Toen volgde Wouterswoude (bij Dok- kum), van 27 Februari 1916 tot 5 Mei 1918. In Hoogeveen stond hij van 12 Mei 1918 tot 10 October 1920. Hier heeft ds Van Apeldoorn zijn medewerking leend aan de bijzondere vrijwillige land storm. Ook kantte hij zich tegen grote schippersstaking. Van 17 October 1920 tot 29 November 1925 bekleedde ds Van Apeldoorn het pastorale ambt Voorthuizen en van 6 December 1925 tot 8 Juni 1930 te Bennekom. Op 15 Juni 1930 deed hij zijn intrede in de Pieterskerk te Leiden, nadat hij was bevestigd door ds K. J. van Berg, toen te Amersfoort. De intrede- tekst was Filippenzen 419: „Doch mijn God zal naar Zijn rijkdom vervullen al uw nooddruft, in heerlijkheid door Christus Jezus." Ds Van Apeldoorn heeft eerst wijk 4 van de Herv. Gemeente gediend en wel als opvolger van ds G. H. Beekenkamp. In wijk 1, die hem later werd toegewe zen. volgde hij ds C. Hartwigsen óp. Aan de Leidse Universiteit studeerde hij verder onder de professoren L. J. Hoik, J. de Zwaan en W. B. Kristensen. Het Nieuwe Testament was het onder- De heer J. P. Mulder Sr op 10 Februari 70 jaar Een leven van iverkzaamheid De heer J. P. Mulder Sr. hoopt op 10 Februari a s. de 70-jarige leeftijd te bereiken. Zoals nog bekend, heeft de heer Mulder op 6 September van het vorige jaar het feit herdacht, dat hij voor 50 jaar werd verbonden aan de boek-, steen- en offsetdrukkerij van Mul der en Zoon aan de Breestraat alhier. De straks 70-jarige zal ongetwijfeld veel felicitaties in ontvangst mogen nemen, omdat hij zich in het organisatie zowel als in het kerkelijk leven en op het terrein van het Christelijk onder wijs in Leiden altijd sterk heeft be wogen. Van zijn vele functies noemen wij slechts: voorzitter van de Ned. Bond van Steendrukkerijen, waarvan hij nu ere-voorzitter is, voorzitter van het district Leiden van de Federatie van Werkgeversorganisaties in het drukkers- bedrijf. hoofdbestuurslid van de Chr. Bond van Drukkerspatroons, terwijl hij tevens de stichter mag worden genoemd van het Overlijdensfonds in de werk geversorganisaties. Ook als bestuurslid van het Militair Tehuis te dezer stede heeft de heer Mulder zich verdienstelijk gemaakt. Op kerkelijk erf bekleedt hij met veel toewijding en nauwgezetheid het voorzitterschap van de Gemeente der Ned. Herv. Gemeente. „DENNENHEUVEL". Op de jaarlijkse bijeenkomst van „Den nenheuvel" bleek het ledenaantal met 11 toegenomen. Een totaal aantal van een kleine 300 leden werd voor Leiden even wel te gering geacht. Door de belangeloze medewerking van de violist Wim Rozendaal, de pianisten A. t Hart en Jac. Rozendaal en de zanger W. Brugman droeg deze bijeenkomst een feestelijk karakter en was bedoeld als het slot van de jubileumviering van de afd. Leiden. De musici oogstten met com posities van Schubert, Handel, Mozart, Monti, Césa-r Franck, Georges Bizet en J. Strauss een alleszins verdiend succes. Nu ook leiderscursus voor CJ.M.V.'s en J.V.'s Uitgaande van Ned. Herv. Jeugdraad. De contact-commissie voor C.J.M.V.'s en J.V.'s in de Ned. Herv. Jeugdraad alhier heeft het plan opgevat, een lei derscursus te organiseren, zulks in ver band met de omstandigheid, dat het Chr. jeugdwerk ook in onze stad om capabele krachten verlegen zit. De cursus zal één keer in de veertien dagen in een nog te wijzen gebouw worden gehouden. Van de onderwerpen, die in behande ling zullen worden genomen, wij: Hoe pakken wij het zendingswerk op onze vereniging aan?: Organisatie en administratie; Onze omgang; inleiding tot het Oude en Nieuwe Testament; Ons programma: Het sexuele leven: sport spel in ons jeugdwerk en: de doelstelling onzer verenigingen In totaal zullen tien avonden worden gegeven. 1. Gertjan Bakker. „Leer ons alzo onze dagen tellen, opdat vij een wijs hart bekomen"dus leest de stem van Gertjan Bakker. Aan de orde van lezen is vanmorgen Psalm 90. het gebed van Mozes, de man Gods. Hij heeft eerbiedig gelezen, niet met de galmende stem. die wel eens ver wordt. als de man uit de Bijbel leest. Hij leest eerbiedig en op toon, de oude Gertjan. Maaike, zijn^vrouw, en Adriana, zijn dochter, en Klaas, zijn zoon, hebben eerbiedig geluisterd. En vol eer lid vouwt het viertal de handen. Op hetzelfde moment tjingelt de bel, die bevestigd is aan de winkeldeur. Maar n zitten. Gertjan Bakker vindt, ng van del dat de klant wel even wachten kan. als i' ikir.van bonkaarten 903 Meebren- het gezin zich schikt, om dè Heere te gen: s'amkia: len. Imviss'lin.sbonnen. ontmoeten. En op dezelfde rustige wijze, binnen tabak 07. d.versen 10. Men raad- als altijd, spre-kt hi. het dankgebed uit. plcge het datumkaartje. Dan gaat Adriana naar voren, om de Distributievaria isdag te Leiden ten. Allerlei omstandigheden verhinder den echter voortzetting van de studie, straks 65-jarigé heeft er over gedacht, zijn afscheid als predikant nog een proef schrift te gaan schrijven. Ds Van Apeldoorn, die zich ni bij een „kerkelijke partij" aansloot, steeds de Gereformeerde richting Ned. Herv. Kerk vertegenwoordigde, heeft een veelbewogen periode leven achter de rug, een periode, die zich nog somwijlen in hevigheid doet gelden. Wij denken aan het verscheiden geliefde echtgenote en aan het plotseling overlijden van zyn schoondochter. Moge God Zijn zwaar beproefde dienaar bij- Zoals bekend, zal ds Van Apeldoorn hoogstwaarschijnlijk na Mei onze stad verlaten om elders het hulpprediker schap te aanvaarden. Jeugdconcert Op Zaterdag 5 Februari wordt onder auspiciën van de Leidse Jeugdactie eer jeugdconcert (piano) gehouden in d< Stadsgehoorzaal. Willem Andriessen ver leent hieraan zijn medewerking. Hij zal zijn spel toelichten. De aanvang is vast gesteld op half vier en de toegang ii uitsluitend voor de jeugd, maar dan ook e jongens en meisjes, al of niel georganiseerd. Zeventigste verjaardag van Leo J. Mens Korte herdenking in de Pieterskerk. Voor de aanvang van de godsdienst oefening, gistermorgen in de Pieterskerk, heeft ds J. C. van Apeldoorn de 70ste verjaardag van de heer Leo J. Mens herinnering gebracht. Wie zo* gedacht hebben, dat de heer Mens, die steeds op te waarderen wijze de zang der Ge meente begeleidt, reeds de leeftijd der sterken had bereikt? Ds Van Apeldoorn wees even op de grote kwaliteiten var de heer Mens als musicus in het alge meen en als organist van deze kathedraal in het bijzonder. Hij hoopte, dat God hem nog lange tijd voor de Gemeente zal sparen. In het gebed droeg ds Van Apel doorn de heer Mens aan God op. De heer C. H. Overduin 40 jaar ambtsdrager Na afloop van de prediking, gistermor gen in de Chr. Geref. kerk. richtte ds Joh. Jansen zich met een enkel woord tot de heer C. H. Overduin. die mocht stilstaan bij het feit, dat hij in totaal veertig jaren de Chr. Geref. Gemeente had gediend, eerst als diaken en daarna als ouderling. Ds Jansen mérkte op, dat de heer Overduin steeds op waardige wijze zijn taak heeft vervuld. De Ge meente zong hierop Psalm 134 3. Ouderling Overduin beperkte op ker kelijk terrein zijn krachten niet uitslui tend tot Leiden. Zo was hij vele malen afgevaardigde naar de Generale Synode der Chr. Geref. Kerk, terwijl hij op het gebied der Zending eveneens blijk gaf van zijn grote liefde en toewijding de dingen, die betrekking hebben met het Koninkrijk Góds: De Kerkeraad van de Ghr. Geref Ge meente heef*, de heer Overduin een vul ?en bloemstuk ten geschenke aangeboden. Chr. Geref. jeugdverenigingen. Op uitnodiging van de contact-c issie der Chr. Geref. jeugdverenigingen hoopt morgenavond, 8 uur, in de kerk te spreken ds W. F. Laman van Rotterdarfi- West over het onderwerp: „Snarenspel temidden van de wereldweeën." Verkiezingen Chr. Geref. Gemeente. Bij de gisteravond in de Chr. Geref. Gemeente gehouden herstemming tussen de heren Joh. Overduin en C. Spaander- Sr. werd in de vacature C. Cuperus de heer Spaanderman tot diaken gekozen. DE LEIDSE BRANDWEER. Op een desbetreffende vraag delen B. i W. in de memorie van antwoord mede, it een voorstel inzake de bezoldiging in het gehele personeel der brandweer voorbereiding is. Zoals de N.L.C. destijds reeds uitvoe rig meldde, treedt de commandant tot wederopzegging, doch voor ten hoogste twee jaren op als districts-inspecteur het brandweerwezen in Zuid-Hol- Plannen tot verbetering van de slaap gelegenheid van de brandwachts, die nachtdienst hebben, zyn in voorbereiding. BURG. STAND VAN ifelDEN. GEBOREN: Elisabeth J. A., d. v. C. G. Maas en J. A. Hoogeveen; Margaretha J. V. Meiniinger en A. Buurveld; Wlilhelmma J„ d. v. J. Vi-mk en W. P. van Loon; Joseph, z. v. J. Nieuwenburg en F J. Vinkestein; Koene D., z. v. A. Par- mentier en A. Broeksma. OVERLEDEN: J. J. de Wolf. huisvr. ïv P Kooreman, 74 jr; C. A. Rusman, i, 2 jr; D. Regeer, wdr, 81 jr; J. Brug- an, wdr, 88 jr; J. van Putten, huisvr. in J. v. d. Mark, 77 jr; C. W. Starren- burg, huisvr. van J. M. Tervooren, 50 jr. Kardinaal Mindszenty zou geweigerd hebben een advocaat aan te wijzen in zijn binnenkort plaatsvindend proces. De eerste voorstelling van de C. F. A. wordt gehouden Woensdag 2 Febr. a.s., 's avonds om 8 uur in „DE BURCHT". Vertoond wordt de prachtige Zwitserse film „MARIE LOUISE" Alleen toegankelijk voor leden. Gezinslidmaatschap 1.25 (min.) Toegangskaarten 0.75 dagelijks bü Fa Kouwenhoven, Doczasrraat 37, Leiden. Telefoon 23683. (Advt INVAL IN SPEELHOL TE OEGSTGEEST Een perceel in de De Kempenaerstraat te Oegstgeest had reeds geruime tijd de bijzondere aandacht van de politie, aan gezien vermoed werd. dat er gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Dit vermoeden werd al spoedig be waarheid. toen de politie onder leiding van adj. Koerten een inval in genoemd perceel deed. De dobbelstenen rolden grif over de tafel: men hield zich bezig met het Amerikaanse gokspel „seven- eleven". de overige vijf aanwezige personen pro- De houder van deze speeltafel, zekere B., werd in arrest gesteld, terwijl tegen ces-verbaal werd opgemaakt. Onder deze personen bevonden fich enige Belgen, die speciaal uit hun geboorteland naar Oegstgeest kwamen om aan dit hazard spel deel te nemen. De pot, bestaande uit f 600, werd door de politie in beslag genomen. B. bevindt zich thans weer op vrije voeten. Bijeenkomsten Youth for Christ De afdeling Leiden van de „Youth for Christ"-beweging deelt ons mede. dat elke Donderdagavond in de boven zaal van restaurant „Royal" aan de Doezastraat alhier een kleine rally wordt gehouden. Alleen 10 Februari a.s. vindt de wekelijkse rally plaats in gebouw „Jeruël", eerste Groenesteeg 16. Vierjarig kind uit „Nieuw Voor dorp" te Voorschoten ontvoerd Dader, een Hagenaar, bleek de 27-jarige vader te zijn. Gistermiddag omstreeks vier uur werd in de naaste omgeving van de inrichting „Nieuw Voordorp" te Voorschoten, welke inrichting behoort tot de Ned Herv. Ge meente van Den Haag. een geleidster het huis, die met een vier-jarig kind liep te wandelen, door een mannelijk persoon aangevallen. Het kind werd hierop door de aanvaller weggevoerd- De dader bleek bij een door de rijkspoli tie te Voorschoten ingesteld onderzoek de 27-jarige vader van het kind, wonende te Den Haag, te zijn. Het kind was uit de ouderlijke macht ontzet en vertoefde sinds kort in „Nieuw Voordorp". De groepscommandant van de rijkspoli tie verzoekt de dame, die van de ontvoe ring getuige is geweest, zich voor het ge- van inlichtingen aan het politiebu- te Voorschoten. Leidseweg 27, te melden. INDIEN KWAADWILLENDE ELEMENTEN Een raadslid heeft aan B. en W. ge vraagd, of maatregelen getroffen zijn, in dien kwaadwillende elementen onver hoopt vitale bedrijven zouden willen be zetten of vernietigen en of dit belang rijke punt met alle hoofden van dienst is besproken. B. en W. antwoorden hun memorie, dat deze zaak de aandacht van het college heeft. KORT GEDING ZAAK-JESSE De heer H. J. Jesse van Radio-Jesse as vanmorgen in kort geding gedag vaard voor de president van de arr.- eohtbank te Den Haag, wegens een kladht van zijn broer, de heer J. Jesse, -het met zijn bedrijf veroorzaken hinder in het pand Rijnsburgerweg 'aarin beiden wonen en tevens Radio- Jesse is ondergebracht. De eis van J. werd afgewezen en H. J. Jesse werd dus in het gelijk gesteld, als heb bende geen hinder veroorzaakt. Voorschoten De bevolking in 1948 Het aantal inwoners bedroeg op 1 Jan. 1948: 9293. In 1948 vestigden zich in de gemeente 789 personen, terwijl er 669 personen vertrokken. Er werden 275 kin deren geboren, terwijl 61 personen zijn overleden De bevolking nam derhalve toe met 334 personen en bedroeg op 1 Jan. 1949: 9627, t.w. 4789 mannen en 4838 De begroting 1949 is nagenoeg ge- eed en zal spoedig in behandeling wor den genomen. De zgn. Finse school (R.K. meisjes school) kan vermoedelijk over ongeveer 14 dagen worden geopend. In 1948 werden zes gevallen van besmettelijke ziekten ter secretarie aan gegeven.. In 1948 werd de lichting 1950 voor de dienstplicht ingeschreven, met 96 inge schrevenen. De lichting 1949 en het eer- gedeelte van de lichting 1950 werden gekeurd. In totaal werd in 1948 uitbe taald en gedeclareerd aan kostwinners vergoeding een bedrag van f8967,75. In 1948 werd aan gedemobiliseerden uitbe taald een bedrag van f3759,12. De vluchtheuvel wordt vergroot iets meer naar het Westen verlegd. De trambaan wordt daar ook iets verlegd, zodat voor de winkels parkerende auto' niet meer voor de tram op zij hoeven. trambaan nog verhoogd, de Schoolstraat blijft dus wordt moeilijker berijd- De verkeerssituatie in Voorscliotens kom Hei verkeer niet meer door de Schoolstraat, zonder echter dat deze straat wordt afgesloten De kom van Voorschoten is al lang beslist levensgevaarlyk voor weggebruikers. Bijna al het snelverkeer gaat door de Schoolstraat, waardoor bo vendien de tram nog rydt. Dat in deze „PÜP" niet meer ongelukken gebeuren, mag zeker een wonder worden genoemd. In de loop der jaren zijn er al ver schillende plannen geweest om dit ge vaar op te heffen. Reeds in de tijd van burgemeester Berkhout zijn er enkele plannen gemaakt. Een van die plannen dacht het snelverkeer in de richting van de Vliet om het dorp heen te leiden. Een ander plan zocht het juist in wes telijke richting. Maar beide plannen werden verworpen en de situatie bleef zoals ze was: gevaarlijk, levensgevaarlijk. Voor het gemeentebestuur bleef dit probleem voortdurend een grote zorg. Toen is enige tijd geleden een com missie met verkeersdeskundigen belast met het maken van nieuwe voorstellen. De commissie heeft nu advies uitge bracht en een regeling ontworpen, die in de raad met veel instemming i We kunnen nu dus verwachten, het probleem de langste tyd een pro bleem geweest is. De hoofdgedachte van de commissie was: het snelverkeer uit de Schoolstraat houden zonder deze straat af te sluiten. In feite bestaat deze situatie al lang. Bij de tramhalte Wijngaardenlaan staan al heel lang blauwe bordjes met witte pijlen, die het verkeer naar de Kon. Julianalaan (de z.g.n. „Nieuwe weg") wijzen. Maar zo goed als geen wegge bruiker stoort zich aan deze aanwijzin gen. Geen wonder, de weg „voert" niet in die richting. Nu wil men een stuk van de hoek bij het Gebouw voor Chr. Belangen afsnij den, zodat de straten VeursewegiSchool- straat-Kon Julianalaan geheel in elkaar lopen. De trambaan zal dan niet door het andere wegverkeer bere den mogen worden. Door deze baan door een verhoogd weggedeelte te laten lopen wordt dit mogelijk gemaakt. Bij gaande situatietekening geeft aan, hoe men zich de situatie indenkt. Ook hier De ingang bestaan, n Ook de hoek bij tandarts Gastelaars wordt gewijzigd, zo, dat het uit de Schoolstraat komende verkeer niet met grote snelheid op de nieuwe weg kan komen. De Kon. Julianalaan zal dan snelver- keersweg worden. En door een groen strook van die weg gescheiden komt eer z.g.n. dienweg vóór het langzame ver keer langs de daar mettertijd te bouwen woningen. Ook bü de Gereformeerde Kerk zullen nog enige wyzigingen worden aange bracht, maar deze zyn minder ingrüpend. De bochten zullen flauwer gemaakt wor den. (Maar de kerk blijft staan. Ook het plan, de kerk geheel af te breken, eens in studie geweest!) De toegang tot de Schoolstraat zal daar-échter ook wat vernauwd worden, terwijl een vluchtheu vel het verkeer de nieuwe hoofdweg op zal wyzen. Een belangrijke verbetering zal daar ook zijn de verlegging van de spoorstren- geling van de tram in noordelijke rich ting. Thans bevindt deze strengeling zich juist daar, waar de Schoolstraat zich vernauwt. De plaats van de strengeling zal nu komen ter hoogte van het politie bureau. Het verkeer, dat daar nu steeds midden op de weg rijdt, zal daar mogen blijven rijden, want ook hier zal de trambaan verhoogd worden. Een versmalling de weg daardoor zal van geen betekenis zijn, omdat de weg daar nooit op volle breedte benut wordt. De commissie heeft zich verder nog beziggehouden met een paar minder be langrijke punten, waarover echter even eens gedegen advies gegeven is. Zo meent de commissie, dat de Wyn- gaardenlaan een weg is met twee gelyk- waardige rijbanen en dus zal iedere baan slechts in één richting bereden mogen worden! Ditzelfde geldt voor de W. de Zwijgerlaan, maar niet voor de Narcis- De hoek bij de groentewinkel op de W. de Zwijgerlaan zal minder scherp moeten worden. De doortrekking van de Wijngaardenlaan en de omlegging van het verkeer naar Wassenaar via Pape- laan-Narcisstraat-Wijngaardenlaan moet nog nader worden bestudeerd. Wanneer inderdaad al deze verbeterin gen aangebracht zullen zijn, zal de Schoolstraat ongetwijfeld minder druk en dus minder gevaarlijk worden. Mocht on verhoopt bij deze nieuwe situatie het verkeer, vooral uit de richting Leiden te veel door de Schoolstraat gaan, dan zal overwogen worden deze straat het verkeer van die kant geheel af te sluiten. De commissie heeft echter goede hoop. gebaseerd op de practijk in andere gemeenten, dat dit niet nodig zal blijken. Het gehele verbeteringsplan zal wel hoge kosten met zich mee brengen. Hoe hoog die kosten zullen zijn, is nu nog niet precies te zeggen. Maar het steeds toenemende verkeer en de onhoudbare toestand maken de uitgaven ongetwijfeld verantwoord. Quick Boys weer dichter bij kampioenschap Positie van Lisser Boys is in 4A verbeterd Op zeer zwaar te bespelen terreinen is Zaterdag de strijd om de kostbare pun ten onverdroten voortgezet. En verras singen bleven weer niet uit. Terwijl Quick Boys C.S V.D. wist te slaan (42), waardoor de Delvenaren hun laatste kans op de titel teloor zagen gaan, zagen S.SS.K. en Excelsior P. geen kans om te winnen. S.S.S.K. verloor met 10 van Ry-nsb. Boys en Excelsior P. met 32 van Capelle. 't Is nu nog maar een kwes tie van enkele weken voor Quick Boys, om opnieuw kampioen te worden. Vol gens de verwachting won „Noordwijk" met 31 van Oranje-Wit en A.R.C. met 31 van Zwaluwen V. Oranje-Wit draagt nu de rode lantaarn. Quick Boys 14 23 Rijnsb. Boys 16 15 16 21 Excelsior P 16 20 „Noordwyk" 17 19 S.S.S.K. 14 18 Hoewel de strijd c Capelle 16 13 Zwaluwen V. 15 10 A.R.C. 15 9 Oranje-Wit 15 7 de tweede plaats i 4A. nog niet beslist is, -heeft Lisser Hoe de voetbal Zaterdag rolde 3e kl. K.N.V.B.: Noordwijk—Or.-Wit 31; CapelleExcelsior P 32; A R C. Zwaluwen V 31; Quick BoysC.S.V.D. 42; Rynsb. BoysS.S.S.K 10. 4e kl. A.: Semper Al-tiusR.C.L 34; LeidenKatwijk 20; 's-Graveuz. S.V. Ter Leede 00; P.T.T.Lisser Boys 01. 4e kl. B.: Excelsior M.V.V.O.R. 2—2; G.E.B.J A.C. 10; SunlightMonster 00; OrnasUnicum 5—0. 4e kl. C.: Grote LimdtZwart-Wiit '28 n. bek.; HoogvlietR.V.A. 32; S.H.O.— R.S.M. 3—2; Dato '33—Z.W.S.H. 2—1. 4e kl. D.: PelikaanSleeuwijk 31; De ZwerverStedoco n. bek.; Rijsoord Aalburg 12; HeerjansdamV.V.G.Z. 3—2. kl. A.: C.S.V.D. 2Rijnsb. Boys 2, af gel.; Die Hagh§ 2Quiok B. 2 10; Monster 2—A.R.C. 2, 2—3; J.AC. 2— Noordwijk 2 01. Res. 3e kl. B.: S.S.S.K. 2—Zwart-Wit 8 2, n gesp.; Excelsior P. 2-Doto '33 2, —1; Z W.S.H. 2Zwaluwen V 2, m. gesp. Ie kl. (A.) L.V.B.: S.V.O.W. 1—G.W.S. 73; T. en D. 1Woubrugge 1, 22; Valken Boys 1Koudekerk 1, af gel. Ie kl. B.: Katwijk 2Quick 3, 14; Lisser Boys 2A.R.C. 3. afgelast. 3e kl. A.: Ter Leede 3Noordwijk 5, 11; V.W.S. 2—Rijnsb. Boys 4, 4—0. 3e kl. B.: Quick Boys 6A R C. 5. 11; Sleutels 2—P.B.O.V. 2, 1—0. 4e kl. A.: V.W.S. 3Lisser B. 4, 51. Jun. A.: Lisser B. (a)Rouwkoop (a) 12; Noordwijk (a)G.W.S 22; Quick B. (a)Katwijk (a) 1—0; B.: A.R.C.— V.W.S. 2—1: M.S. V—Woubrugge 2—0; C.: Katwijk (b)Rijnsb. Boys Cb) 30; Quack B. (c)Leiden 15; Ter Leede Noordwijk (b) 41; A.S.C.Lisser Boys (fo) 1—0. HAAGSE RECHTBANK. Dood door schuld. De koopman J. S. uit Amsterdam heeft zich te verantwoorden gehad wegens veroorzaken van dood door schuld Met een door hem bestuurde gesleepte auto. had hij op 31 Juli te Hiillegom de bakker Van Dongen, diie achter zijn handwagen liep, aangereden, waardoor de man werd gedood. Vermoedelijk was verd. achter het stuur iu slaap gevallen. De rechtbank heeft ve-rd. veroordeeld tot 3 mnd. hech tenis voorwaardelijk; eis was 5 maanden hechte nis. Drankdiefstal. De los-werkman F. B. te Leiden volgens zyn zeggen reeds dronken, toen hij uit een pakhuis twee flessen drank jing stelen. Hij was nog maar net u ;evangenis. en de rechtbank heeft hem thans weer tot 1 jr en 3 mnd. ve deeld; eis 1 jr en 6 mnd. Roof uit woonschepen. De smid W. B en landarbeider A. H. d. V., -beiden uit Leiden, hadden te Warmond roof gepleegd in een woon schip, waar zy de aanwezige huishoude lijke goederen hadden gestolen. De recht bank heeft elk van hen 1 jr en 3 mnd. opgelegd met aftrek preventief, conform de eis. De huisvrouw M. J. v. d. Z. uit Leiden, die enkele van de gestolen goederen ten geschenke had gekregen, werd veroor deeld tot 3 mnd. voorwaardely'k; eis -mnd. onvoorwaardelijk. Zedenmisdryf. De los-werkman H. A. v. d- B. te Voor hout werd Wegens een misdrijf tegen de zeden veroordeeld tot 8 mnd. gevange- isstraf met aftrek preventief. Een meel-zaak. De president der rechtbank vond het merkwaardig in deze zaak, dat de be stolene zichzelf in staat van beschuldiging stelde, maar dit feit kon de verdachten ontlasten. Want de baas zei, dat hy eigen lijk wel erg slordig was geweest, en daar door de kans had gegeven diefstal te plegen. Een getuige wist zelfs te vertel len dat des nachts wel de achterdeur var het bedrijf open stond. Van ai die om standigheden had de bakker J. G. G. uit HiQlegcm geprofiteerd, door een aantal balen meel weg te nemen uiit de bakkerij, ivaar hij werkte. Aanvankelijk was ge legd dat er 100 balen verdwenen wa-ijen, dodh later was dit tot 10 teruggebracht. De Officier eiste tegen G. 6 maanden. Tereóht stonden ook enkele helers, en tegen bakker B. G. L. udt Hillegom werd 6 mnd. geëist; de expeditdeknecht J. H. d. H. uit Noordwijkerhout 2 mnd:; de chauffeur T. J. L. uit Sassenheim chauffeur G. S. uit Lisse eik 4 maanden 'aardelij-k. Boys. dat met 01 van P.T.T. won, 2 punten voorsprong op 's-Gravenz. en Ter Leede. die de punten deelden (00). Wanneer de Boys Zaterdag Die Haghe weet te winnen, dan staat hun promotie goeddels vast. Aan de Zoetw. Singel leed „Katwyk" een 20 nederlaag tegen „Leiden", terwijl R.C.L. met 43 de meerdere bleef over Semper Die Haghe 15 28 Lisser Boys 14 21 's-Grav. S.V. 14 19 Ter Leede 14 19 „Leiden" 15 13 A.R.C. 2 benutte i de gelegenheid om Rijnsb. B. 2, dat via een magere 23 zege op Monster 2. J.A.C. 2 zag haar laatste kans op de titel door een 01 nederlaag tegen Noordiwijik 2 in rook opgaan en Die Haghe 2 won met 10 van Quiók Boys 2. R.C.L. Semper Alt. 14 9 P.T.T. 14 5 „Katwyk" 15 5 in de res. 3e kl. A. weer 2 punten op speelde, in te lopen, Die Haghe 2 15 11 Semip. Alt. 2 14 10 Quiok Boys 2 15 10 Monster 2 Rijndb. B. 2 14 22 A.R.C. 2 14 20 J.A. C. 2 15 18 C.S.V.D. 2 14 17 Noordwijk 2 13 15 S.V.O.W. 1 liet zich in de le kl. (A) L.V.B. tegen G W.S. 1 niet onbetuigd en won met niet minder dan 73. T. en D. 1 en Woubrugge 1 deelden eerlijk de punten (22). Valken BoysKoudekerk ging tgens terreinafkeuring i -1 HOUDT STAND Door H. Hollander klant te helpen. Het is de vijfde al van morgen. En het is nog maar half acht. Het kruidenierswinkeltje van Bakker, midden in de vrij lange dorpsstraat, heeft nu eenmaal „de loop". Het is toch zo'n onnozel winkeltje. Een oud huis van één verdieping en dan nog laag van verdieping. De voordeur is het midden. Die bestaat uit een onder- bovendeur. Aan het bovenstuk hangt de bel. die heen en weer gaat en geluid maakt, wanneer de bovendeur geopend wordt. Links en rechts van de deur, vóór de lage ramen, zijn lange, brede planken bevestigd, waarop de waren zijn geëta leerd. Verder zijn de drie wanden winkel, die eigenlijk een vertrek kleed met planken, die alle boordevol zijn geladen. Want in de winkel Gertjan Bakker is eenvoudig van alles te koop. Het is een warenhuis in het klein. En telkens komen er nieuwe arti kelen bij, omdat er vraag naar is. Het probleem wordt al nijpender, waar ze alles zullen bergen. Adriana heeft de vrouwelijke klant, die suiker halen kwam en rijst, geholpen keert terug in het huisvertrek, dat hoogst zindelijk is, maar dat blijk geeft, oud. heel oud te zijn. De meubelen, die zich bevinden, kunnen ook geen aan spraak maken op nieuwheid. De meeste zijn nog uit de tijd. toén Gertjan Bakker het huwelijksbootje stapte met zyn Maaike. En beiden zijn nu vyf en zestig. Bakker is laat getrouwd. Adriana i ven en twintig. Klaas vijf en twintig jaar. Er zijn twee kinderen. Adriana kan zich schikken in de oude boel. Klaas niet bepaald. Als het aan hém lag. werd de hele woning tegen de grond gesmeten en een geheel nieuwe gebouwd. Met een behoorlijke winkel. Deze wordt zo langzamerhand een risé van West voort, het aardige dorpje onder de róók van Maasland, de groeiende stad. West voort is een onderdeel van de gemeente Nedervoort, maar het ligt dichter by de stad dan by de eigen gemeente. Als Gertjan Bakker zijn zoon zo hoort doordraven, schudt hij het grijze hoofd: „Je kunt beter een goeie klandizie heb ben in een oud zaakje, dan een slechte een paleis van een winkel, jongen. En ik verzeker je: de klanten verdwijnen, s we er een moderne zaak van maken". Klaas kan het met zijn vader niet eens zijn. Je moet met je tijd meegaan. En er andere tijd op komst. De mensen willen wat meer zien. Iets dat „oogt". Kijk maar eens in de stad, in Maasland. Telkens zie je, hoe percelen worden ver bouwd en gemoderniseerd. Met alle respect, maar dit huisje, waarvan het voorste deel winkel heten moet, is toch eigenlijk een krot Het is groot genoeg. Aan ruimte mankeert het niet. Maar alles ongeriefelijk gebouwd. Hoe bouwde men vroeger toch! Hier een vertrek, dat geen licht ontvangt; daar een lucht ontberen moet. Ja, er was heel wat van te maken, zonder dat er e kante meter grond bijgekocht behoefde te worden. Maar de pleidooien van Klaas stuiten gestaag af op de onbuigzame wil van de oud? man: „Ik denk er niet aan. En in de stad? Och, jongen, de een aapt de an der na. Mooie winkels, maar hoe zwaar is het zilveren dak? Wie zegt je, op hoe zware lasten de mensen zitten? Het is lang niet alles goud, dat er blinkt. Wij hebben een onbezwaard eigendommetje. Bouwen en verbouwen kost handen vol geld Ja. dat kan ik wel krijgen, gelukkig wel. Maar rente en aflossing, jongen. Je werkt je krom voor een ander of voor de bank. En veel klanten zullen verdwy- ïen mooie winkel hebben. Ze denken: die hebben ons niet meer nodig. Geloof me, jongen, je zoudt meer bederven dan goed maken". En dan zwügt Klaas. Uit eerbied voor zijn vader, van wie hij veel houdt. Maar overtuigd is hij, niet. Hij stopt zijn grote pijp en steekt er de „Komaan, ik ga op stap", zegt hij mon- A.R.C. won met 3 Zwaluwen Uitstekende eerste helft. A.R.C. gaf opnieuw blijk niet veel vooi de onderste plaats te voelen. En zij be hoort daar ook niet. Dat bewees zy ir de Zaterdag tegen de Vlaardingse Zwa luwen gespeelde wedstryd. die vooral in de eerste helft van uitstekend gehalte was. Van Heusden was verhinderd te spelen, maar hij werd goed vervangen door J. van Egmond. Direct na de aftrap nam de thuisclub het initiatief goede aanvallen werd het doel der gas ten bestookt. Toch was het Zwaluwen, dat het eerst succes boekte, toen haar midvoor 'n fout van doelman V. d. Sluis afstrafte. Dat was na plm. 10 minuten. Goed gesteund door de halflinie bleef ARC echter het doel der gasten bestoken, maar de doelman deed voortreffelijk werk. Doordat de uitstekende voorhoede van Zwaluwen felle uitvallen deed. droeg de wedstryd een zeer spannend karakter. Het zwaar te bespelen terrein ten spijt, werd zeer snel gespeeld. Ongeveer 10 minuten voor de rust kreeg Van Egmond op flinke afstand een bal vry toegespeeld. Een korte dribbel volgde en met een prachtig schot kwam de gelijkmaker tot stand (11). Nadat de scheidsrechter, die goed leidde, een doelpunt der gasten vopr een dubieus buitenspelgeval had af gekeurd, ging men thee drinken. De tweede helft begon met enkele Zwaluwen-aanvallen, waarby het Alphen- se doel juist aan doorboring ontsnapte. Toen nam ARC weer het iniatief. Na plm een kwartier kreeg v. d. Linden juist buiten het strafschopgebied een vrije trap te nemen wegens hands. Hij loste een tam schot op doel, dat de Vlaardingse doelm-- overigens zeer betrouwbaar was, liet glippen 21. Door dit cadeautje aangemoedigd kwam de thuis club steeds terug en -drie minuten dater was het linksbuiten Van Duin, die een keurige algemene aanval hard schoot. De doelman raakte de bal nog half. maar deze rolde juist binnen de paal over de lijn (31). Mede doordat A.R.C. toen bedenkelijk afzakte, kregen de bezoekers een overwicht, maar ge vaarlijk werd men niet. hoewel de prach tig spelende linksachter Van Wieringen enkele corners weg moest geven. De laatste tien minuten waren weer voor de thuisclub, waarby Bos enkele malen niet fortuinlijk was. Het einde kwam met een 31 overwinning voor de Al- phenaars in een' goede, bovenal faire wedstrijd tegen prettige tegenstanders. Eén doelpunt van Van Vliet bracht Rijnsb. Boys de zege S.S.S.K. na spannende stryd met 10 geslagen. Het eerste half uur zag het er voor de Boys niet zo rooskleurig uit. Met lange strakke passes werd het aanvalsquintet der Klaaswalers aan het werk gezet en keer op keer doken ze voor de Rijns- burgse doelmond op. Maar schieten, neen, dat was hun sterkste punt niet. Temeer, daar Kruithof zich van de klit-Van Duin niet kon losrukken. Maar geluk hadden de Rijnsburgers toen een in het nauw gedreven Heemskerk rakelings over de lat van zyn eigen doel schoot. Een hard schot van „De Harders", afgevuurd de linkervleugel, luidde echter een offen sief van de Boys in. Driemaal achtereen forceerden ze een hoekschop. Een vlek keloze kopstoot van Peelen kon links back Vollaard alleen nog maar over d< lat koppen en bij de laatste maal scheelde het een haar of de bal was de doellijn al gepasseerd, toen het been Tieleman redding bracht. In de tweede helft draaiden de Rijnsburgers nog toeren. En na een half uur gebeurde het. Een center van Heemskerk belandde bij „De Harder." Net één stapje was d£ linksbuiten eerder bij de bal dan Tiele man en dat bleek net genoeg, om dt hechte verdediging van S.S.S.K. uit haar voegen te lichten. Een pass, een mach tige zwaai van Kees' rechtervoet en eer wanhopige sprong van Baldé; onhoud baar suisde de bal in de rechterboven hoek. 10. Onmiddellijk kwam het hele elftaal van Klaaswaal naar vor trachtte een doelpunt te forceren, send rolden de aanvallen af ei Rijnsburgs defensie boog door, maar bre ken deed ze niet. 't Was een adembene mend slot, dat ruim vierhonderd toe schouwers in angstige spanning zwijgend aanzagen. Slechts de schorre krijs nooit te intimideren supporter scheurde zo nu en dan de stilte MAANDAG 31 JANUARI 1949 K. en O. in Februari Voor de opvoeringen van Hamlet door de Haagse Comedie is zoals te begrij pen is grote belangstelling te venvach ten. Door het uitvallen van een andere voorstelling is men thans in staat nog een extra voorstelling in te lassen en wel op 30 Maart. De eerste voorstelling van de Hamlet is. zoals bekend, vastgesteld op Woensdag 2 Februari a.s. Naast dit „groot toneel" wordt voor groene-kaart- houders op 19, 25 en 26 Februari door het Zuid Nederlands Toneel „De Spookrots" opgevoerd, een toneelspel in drie bedrij ven van Robert Ardrey. Op het gebied van de film is er deze maand weer heel wat te zien. Daar is op de eerste plaats „La symphonie Fantas- tique" (première), een herschepping van het leven van Hector Berlioz. „Citizen Kane", de opzienbarende filmschepping van Orson Welles, zal voor K. en O. ge draaid worden (eveneens als première voor Leiden) op 10 Februari. „Lajla" is een al niet meer nieuwe film. maar nog steeds waard gezien te worden. Men kan het doen op 17 Februari. Op 24 Februari draait de eveneens oude film „De grote illusie", geregisseerd door Jean Renoir. „Alle democraten der wereld moeten deze film zien" zei wijlen Franklin D. Roosevelt. Dat woord is zelfs na de desillusie van 19391945 nog waar. En tenslotte draait op 3 Maart „De ver dachte" met een opmerkelijke rol van Charles Laughton. De muziekliefhebbers kunnen deze maand hun hart ophalen aan de vertol kingen van de by velen geliefde violiste Janine Andrade, begeleid door het Rott. Philh. Orkest. Terwijl diegenen, die hun hart verpand hebben aan de beeldende kunsten, verheugd zullen zijn by de aan kondiging van een tentoonstelling in de Lakenhal, die er zijn mag. Er zijn im mers bekende namen onder de „Negen", die daar zullen exposeren; denken wy slechts aan Termote. Het programma vermeldt verder nog een optreden van Max Croiset, een inlei ding van dr P. H. Ritter Jr. in drie delen, en de vertoning van de kleurenfilm „Java's pracht en praal." Tegen de Haagse bontwerker L. J. H. werd voor de Haagse Rechtbank, we gens verduistering van een bontjas, bij een handelaar in Leiden 8 maanden ge vangenisstraf geëist. De rechter legde deze straf voorwaardelijk op met een proeftijd van 3 jaar. „Noordwijk" benutte kansen beter dan Oranje-Wit En won zodoende met 31 „Noordwijk" heeft Oranje-Wit met 31 geklopt, maar de mannen uit de oude Gravenstad waren allesbehalve gemakke lijke tegenstanders Had-den ze over en kele goede schutters beschikt, dé uitslag was zeer zeker andersom geweest. Met name na de rust demonstreerde Oranje- Wit een flink veldoverwicht, m-aar tevens een onvermogen om die meerderheid in doelpunten om te zetten. „Noordwijk" schijnt nu eindelyk de juiste formatie van de voorhoede gevonden te hebben. Met uitzondering van A. Duindam, die deze middag niet op dreef was, klopte het geheel als eeri bus. Uit een schitterend genomen corner scoorde de lan-ge Noordwijk-spil, P. van Rooyen, hoogopsprimgend, de eerste goal (10). Meermalen werd daarna het O.- W.-doel in gevaar gebracht; lat en palen kwamen de keeper te hulp. Maar toen F Hoek scherp voorzette, schoot rechts buiten C. van dér Ltlyt" de bal iii de ten on-rechte d-oor de doelman verlaten rech ter hoek (21). De Dordtenaren kregen er pleizier in en vielen keer op keer aan. Ook na de rust behielden ze steeds een veldoverwicht, maar zoals reeds gezegd, hun onproductóvitei-t was ontstellend •groot. En zo kon het gebeuren, dat op een gegeven moment A. Duindam door de O.-W.verüediging laveerde en met een vliegend schot de overwinning der Noord- wijkers veilig stelde (31). De rest van de stryd is niet erg vermeldenswaard. De thuisclub kreeg nog enkele scorings kansen en de laatste minuten waren weer geheel voor de Dordtenaren. „Leiden"Katwijk" 20 Aanvankelijk had het er veel van weg, dat „Leiden" een'grote overwinning zou gaan behalen. Reeds na 10 min. leidden de rood-witten door doelpunten van De Ruiter en C. v. d. Kraan een 20 voor sprong. En v. d. Stoel c.s. bleven opper machtig. „Katwyk" kwam slechts tot enkele onsamenhangende tegenaanvallen. Wel scoorcien zij hieruit nog een doel punt, maar dat werd terecht wegens bui tenspel afgekeurd. De tweede speelhelft gaf eenzelfde spelbeeld te zien. De ver dediging van de bezoekers wist echter de vrij schotloze voorhoede van „Leiden" bedwang te houden en daardoor do nederlaag tot 2—0 te beperken. ter. „Heb je je brood. Klaas?" „In orde. moeder". (Wordt vervolgd) Rouwkoop I slaat N.S.A. I met 3—0 Het is NSA niet gelukt, het record van Rouwkoop te breken. Gedurende een half uur ging de strijd op en neer, maar uit een vrije trap nam Rouwkoop ten slotte de leiding (10). NSA liet het hierbij niet zitten en maakte het de Rouwkoopse doelman danig moeilyk. Tot scoren kwam het echter niet en zo bleef de stand tot de rust onveranderd. In de tweede helft zetten de Alphena- ren alles op alles om de gelijkmaker te forceren- De achterhoede van Rouwkoop moest alle zeilen byzetten ten te voorkomen. Uit een de Rouwkoop 20 minuten v het tweede doelpunt. Nog e het NSA-doel doorboord ei rechter floot (30). i doelpun- >or het einde n maal werd de scheids- Qiuck Boys wint met 4-2 van C.S.V.D. Technisch beter spel gaf de doorslag. Een mooie wedstrijd met goed voetbal. Dat is de indruk, die wij van/deze match kregen. Quick Boys heeft verdiend ge wonnen, hoewel een 43-uitslag de ver houding beter had uitgedrukt. Technisch was Q.B. beter, vooral in de tweede helft. De eerste vijf minuten waren voor Vitesse, maar dan komt QB. er meer in. en na 10 minuten spelen brengt H. Vis door keurig driehoeksspel de stand op 10. Dit veroorzaakt een zekere nervo siteit in de Delftse gelederen, die echter tydelijke aard is. Het spel golft heen en weer. Keeper Bouw moet een paar maal krachtdadig optreden, wat hem echter goed afgaat, éénmaal ten koste van een corner. Twee minuten voor de rust is C-S.V D. in de aanval- De Q.B.- linkshalf treuzelt even en midvoor J. Zoutendijk benut ogenblikkelijk deze kans. Hij schiet een van de lat terug springende bal in (11). Nauwelijks is de tweede helft begon- »n of een aanval van Q.B. heeft succes- H. Vis weet zich met de bal uit de voeten te maken en knalt in het net (21). Na een kort overwicht van de gasetn 9coort een kwartier na de rust Zuijderduijn op zeer korte afstand (31). Hoewel QB, in techniek boven Vitesse uitsteekt, geven de gasten ook keurig werk. Een kwartier voor het einde zijn de Delftenaren dan ook weer in de aan- linksbuiten Vermeulen, alleen doorgebroken, scoort het tweede doel punt van zijn club (32). Een drietal minuten later is het pleit beslecht- Linksbinnen Verdoes weet de bal langs verschillende 9pelers te krijgen en zijn doorzetten wordt beloond (42). Hoewel de strijd niet verflauwt, komt aldus het einde van deze zeer sportieve wedstryd. De 'arbiter leidde keurig. SHERMAN ONTSLAGEN. Shenman, de directeur van de Britse voetbalpool, die betrokken was bij de corruptie in Britse regeringskringen, is ontslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2