Micuuie geihsctfe OTouranl Moskou wil non-aggressie met Amerika nu Atlantisch Pact vordert Wist U MAANDAG 31 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir. en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel- 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; 1 35 per maand; 0 32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DEEMER HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER. CHEF-RED.: H W J ENSERINK CHRIS TELIJK-NA TION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StiMtiiastfcf) is gfiebltoea rntjn bert to tcgbcnspoei" Negen en twintigste jaargan8 No. 9927 V erkeersperikelen in Voorschoten Zie pag. 2 STALIN BEANTWOORDDE VIER VRAGEN Opheffing Berlijnse blokkade als er o.a. geen afzonderlijke W.-Duitse regering komt Een surprise van Stalin De algemeen Europees directeur van de „International News Service", behorende tot het concern van de Amerikaanse krantenkoning Hearst, heeft volgens radio-Moskou antwoorden ontvangen op vier vragen, welke tot Stalin waren gericht. Uit deze gecamoufleerde openhartigheid zou moeten blijken, dat Rusland bereid Is met Amerika een verklaring te publiceren, volgens welke geen der twee regeringen enig voornemen heeft, om haar toevlucht te nemen tot oorlog. Ook zou Stalin er geen bezwaar tegen hebben, president Truman te ontmoeten, teneinde een wereldvredespact op te stellen. De Sowjet-Unie zou tevens bereid zijn, de blokkade van Berlijn op te heffen, in dien anderzijds de vorming van een West-Duitse regering werd opgeschort. Behalve de bereidheid tot het publiceren van een dergelijke verklaring, althans het „in overweging nemen" ervan, het op, dat Stalin nu van wal steekt met „goodwill" ten aanzien van een vredes- pact en „geleidelijke ontwapening", ter wijl wij van deze geneigdheid in de Veiligheidsraad bitter weinig hebben bespeurd. Op een desbetreffende, derde vraag, heeft Stalin letterlijk geantwoord, dat, mits de drie betrokken regeringen, de stichting van een afzonderlijke. West- Duitse regering uitstellen, in afwachting van een bijeenkomst van de „Raad Ministers van Buitenlandse Zaken", bespreking van de Duitse kwestie als geheel, Rusland geen bezwaar heeft tegen opheffing van de vervoersrestric- ties. Echter dienen dan de -restricties, die door de drie mogendheden Berlijn aan vervoer en handel zijn opge legd, tegelijkertijd te worden opgeheven, tn Rusland zelf spreekt men van Stalin' „vredesaanbod", de nadruk leggend op fc'n bereidheid Turman te ontmoeten, eer .straal van hoop aan de politieke hori zon."..Maar men verlieze niet uit het oog, dat Stalin's verklaring werd omgeroepen nog geen 36 uur, na de publicatie van de krachtige, geheel anti-Westerse verkla ring, die door het Sow jet-Russische nisterie van buitenlandse zaken is uitge geven. Volgens Reuters correspondent te Twee gemaskerde revolver helden ingerekend Na overval op Boerenleenbank te Ypelo. Twee gemaskerde bandieten, die de kassier van de Boerenleenbank in het ge hucht Ypelo onder de gemeente Wier den (Ov.) onder bedreiging met eer revolver gedwongen hadden de brandkast te openen en al het aanwezige geld bij zich hadden gestoken, zijn onmiddellijk na hun misdrijf door een rechercheur gearresteerd. Door de overvallen van de laatste tijd op Boerenleenbanken in het Oosten des lands, werd er bij diverse banken op het platteland gepost. Zo was ook hier rechercheur in het gebouw aanwezig. Om een vuurgevecht te vermijden stelde hij zich verdekt op en liet de bandieten tig hun gang gaan. Eerst toen de r «ien met het geldkistje er op hun fiets van doorgingen, zette hij de achtervol ging in en haalde na 100 meter de ver raste bandieten in. Deze zagen toen geen kans meer van hun vuurwapenen gebruik te maken. De daders bleken twee be woners uit Almelo te zijn, een zekere K. en een zekere H. Ook werd nog een derde man uit Almelo, een zekere L., gearres teerd, die de plannen uitdacht en liet uitvoeren. Bij huiszoeking bij de daders werd een trommel met munitie gevonden. Men vermoedt, dat de gearresteerden ook opheldering omtrent diverse andere bankovervallen kunnen verschaffen. DE „HEEMSKERK" LIEP VLOT VAN STAPEL. Het motorvrachtschip „Heemskerk", van de Ver. Ned. Scheepvaart mij. te Den Haag, welk schip een waterverplaatsing van 14.200 ton heeft, is Zaterdag op de werf van de Ned. Dok- en Scheepsbouw- mij te Amsterdam vlot van stapel ge lopen. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. H. JoonHuls, echtgenote van de directeur der R'damse lijndien sten. Daarna werd de kiel gelegd •en Noors tankschip met een waterver plaatsing van pl.m. 16.000 ton. Vandaag stellen wij U voor: Soldaat JAN J. SPIERENBURG, Raadwijkstraat 13, Alphen a.d. Rijn Jan ging op 19 November 1947 de wijó Wereld in, en wel met de „Kota Baroe" naar Lombok. Daar heeft hij dertien Waanden gelegen, waarna hij werd c i 't gebied van .-Celebes. Hij heeft het naar zijn zin in de tropen en, zoals de foto wel toont, kan hij best opschieten met de zwartjes. De natuur in zijn omgeving is veel mooier dan die in Lombok: veel bossen, bergen en dalen. Jan is een man van de sport. Wat hij 't liefst doet? BoksenVoor hem is het moment van terugkeer, naar hij hoopt, niet zo heel ver meer. Jan ver langt erg naar zijn vrouw. Zijn dienst bij het garde-regiment Grenadiers doet hij graag, maar het klokje van thuis is **ch z\jn lust en zijn leven. Moskou, gelooft de gemiddelde sowjet- burger, dat de politiek van Amerika en Engeland ophitst tot oorlog tegen de Sowjet-Unie en juist deze mogendheden streven naar de wereldheerschappij. Hoe is nu de reactie in Amerika? Terwijl senator Connally, voorzitter van de machtiige, Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse zaken, de ver klaring van Stalin „een belangrijke phase in de ontwikkeling der -betrekkingen met het buitenland noemt, de mogelijkheden in zich houdende voor vrede", voorspelt men in andere gezaghebbende kringen te Washington, een koele ontvangst van Stalin's vredes-aan'bod. Zeer waarschijn lijk wordt het antwoord van Amerika nog deze week besproken op de eerste volledige bijeenkomst van Acheson, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaïken met de vijf ambassadeurs der wes telijke unie. Men verwacht, dat dit Ame rikaanse antwoord er op gericht zal zijn, de Scandinavische landen, alsmede Italië, Portugal en Eire gerust te stellen. Het resultaat van Stalin's „verklaring" etc. kan wel eens zijn, dat Amerika en de westelijke landen juist spoed zullen zei ten achter het alliantie-programma. De „New York Times" meent, dat Stalin, stuitende op de vastberadenheid van het westen, een modus vivendi zoekt ten aanzien van enkele der hangende vraag stukken. De .New York Herald Tribune" oordeelt, dat Stalin, hoe behoedzaam en onhandig ook, toch tast naar een werke lijk begin van beslechting van deze „in de grond zinneloze" strijd tussen Oost en West". Het blad voegt er echter aan toe, dat Stalin een schijnbaar geschikt ogen blik aangrijpt, om de westelijke landen ■te brengen tot een verdere overgave aan de Sovjet-unie, het prijs geven van een belangrijk deel van Duitsland en het op geven van het „Atlantisch verdrag" De Britse pers is zeer sceptisch gestemd. Schreieder vanmorgen vrijgesproken Wordt hij als ongewenste vreem deling over de grens gezet? Het B.G. te Leeuwarden deed heden uitspraak in de zaak tegen Schreieder. Hij werd, dat betreft het eerste punt der tenlastelegging: het lidmaatschap van een misdadige vereniging (S.D.), buiten vervolging gesteld Het B.G- achtte niet bewezen het tweede punt der tenlaste legging, namelijk, dat verdachte opdracht heeft gegeven tot het fusilleren van een aantal personen bij Dronrijp. Zoals be kend werd tegen Schreieder 15 jaar ge vangenisstraf geëist. De proc -fisc. liet Schreieder onmiddel lijk na de uitspraak weer arresteren, teneinde hem ter beschikking te laten stellen van de politie te Den Haag, waar Schreieder geacht wordt domicilie te hebben gehad, opdat het hoofd der Haagse politie Schreieder als ongewenste vreemdeling over de grens kan doen geleiden. Naar het A.N.P- nader verneemt, is uitwijzing al-s ongewenste vreemdeling een administratieve maatregel, die wordt genomen t.a v. elke vreemdeling, onge acht dus zijn eventuele daden in Nederland. Paul Robeson komt naar Nederland De beroemde negerbas, Paul Robeson, zal op 12 Februari naar Europa vertrek ken voor concerten in Engeland, Ierland, Denemarken, Zweden en de Noorwegen. Begin Mei zal Robeson ook twee concer ten in Nederland geven. Zal Huebner Montgomery voorbijstreven? Volgens de „Sunday Times", is het mo gelijk. dat een Amerikaans generaal, luit.- gen. Huebner, stafchef van het Europees commando der Ver. Staten, opperbevel hebber wordt van de West-Europese ver dedigingsorganisatie, die binnen het kader van het Noord-Atlantische Verdrag zal worden opgericht. Hij zou over groter bevoegdheden komen te beschikken dan Montgomery. NOODLOTTIGE KAZERNEBRAND IN TOKIO Bij Tokio is een barak van de Ameri kaanse luchtmacht uitgebrand. Vijf sol daten kwamen om het leven, 10 worden vermist en vijf werden zwaar gewond. De Sowjet-Unie vraagt Noorwegen om rekenschap over zijn houding Dreigende toon, omdat het de toetreding tot Atlantisch Pact niet duldt In een nota aan Noorwegen, heeft de Sowjet-regerlng om opheldering gevraagd met betrekking tot de persberichten volgens welke Noorwegen aansluiting by het Atlantisch Pact overweegt. Rusland meent redenen te hebben, om te verkla ren, dat de Atlantische Unie een groepering van mogendheden is, waarvan de leidende krachten luchtvaart- en vlootbases trachten op te richten in verschil lende delen der wereld, in het byzonder op het gebied der landen, welke dicht by de grenzen van de Sowjet-Unie liggen. Volgens een woordvoerder van he' Britse ministerie van Buitenlandse Za ken kan deze stap slechts worden uitge legd als een „nauwelyks verholen dreige ment en een poging, zich te mengen in de buitenlandse politiek van Noorwegen.'" Deze Russische nota werd door de So wj et-ambassadeur te Oslo overhan digd aan de secretaris-generaal van het Noorse ministerie van buitenlandse zaken. Rusland verklaart, dat het Noord- Atlantisch Pact, buiten het kader der V.N. vallende, niet een defensieve ten- denz heeft, maar aggressieve doeleinden nastreeft. Moskou wil weten of Noor wegen zioh -bij het Atlantisch Pact zal aansluiten en verplichtingen op zich neemt ten aanzien van luchtvaart- of vlootbases op Noors gebied, Noorwegen heeft een gemeenschappelijke grens met de Sowjet-Unie. Dit land grens over een afstand van 500 a 600 km aan Rusland. De berichten als zouden troepen gezon den zijn naar deze grens, worden door Oslo tegengesproken. Ook het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat de geruch ten over Noorse militaire maatregelen onjuist zijn. Connall, voorzitter der Amerik. senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, heeft daarna Publicatie interimregeling voor de West vóór 1 Maart? De Regering overweegt om het defini tieve voorontwerp van wet betreffende de interimregeling voor Suriname en de Ned. Antillen zo mogelijk nog vóór 1 Maart van dit jaar te doen geschieden. Minister Van Schaik is momenteel nog an de voorbereiding bezig. Donderdag begint het proces- Mindszenty Officieel is meegedeeld, dat het proces tegen kardinaal Mindszenty en anderen, die met hem gearresteerd zijn, Donder- a.s. zal beginnen. De kardinaal zal verdedigd worden door een advocaat, die werd aangewezen door de Hongaarse minister van Justitie. Zoals gemeld is, weigerde Mindszenty zelf een verdedi- ;er aan te wijzen. Vliegtuigbotsing boven Long Island: 2 doden De „Monarch of the Skies" van de .Pan American Airways", die van New- York naar Engeland was vertrokken, is gisteren in volle vlucht boven Beacon Hill, op Long Island, in botsing gekomen een particulier vliegtuig. Het grote lijntoestel wist een noodlanding te maken hoewel dit geschiedde met een gat in neus en stukken van het andere vlieg- g in de romp, werd geen der 33 inzit tenden gewond. Van de particuliere ma chine werden beide personen gedood. verklaring afgelegd, dat de Ver. Staten, de „Ver. Naties" niet zullen benadelen door het sluiten van een Atlantisch Pact. Rusland heeft echter door het gebruik van het recht van veto, dit gezag onder mijnd. Volgens diplomatieke kringen te Oslo zal Noorwegen aan de Sowjet-Unie antwoorden, dat er nog geen definitief besluit genomen is, om tot het Atlantisch Pact toe te treden. REVOLUTIE IN PARAGUAY President Natalicio Gonzalez van Para guay is door een revolutie te Asuncion ten val gebracht. De minister van Onder wijs, Lopez, heeft voorlopig het bewind op zich genomen, tezamen met generaal Rolon, de minister van Defensie. Gon zalez en de minister van Financiën, Prieto, zijn gevlucht naar de Braziliaanse ambassade. Doordat de „Willem Ruys" een defect aan de schroef kreeg, moet het schip in het nieuwe grote dok der Rotterdamse Droogdok My om het beschadigde exemplaar te vervangen door de roemruchte reserve-schroef, die indertyd i.v.m. z'n transport uit N. Brabant zooveel van zich deed spreken. Nieuwe luchtroute naar Indië geschikt voor geregelde dienst De „Franeker" legde de proefvlucht ver binnen de vastgestelde tijd af De K.L.M.-Constellation „Franeker". is gistermiddag om 2 uur Ned. tyd te Ba tavia geland. Het toestel heeft over de nieuwe route, via Khartoem en Mau ritius 3 dagen en 19 uur gedaan, terwyl men voor deze proefvlucht gerekend had op 414 dag. Gezagvoerder De Haas vond de route zeer goed vliegbaar en naar zyn mening zou deze week begonnen kunnen worden met driemaal per week regelmatige vluchten uit te voeren. Voor lopig zou echter alleen post vervoerd kunnen worden. Vermoedeiyk zal het toestel morgen volgens dezelfde route de terugreis aanvaarden. Omtrent de heenreis kan nog worden gemeld, dat de „Franeker" Zaterdag van Doetinchem krijgt een fabriek van gramofoonplaten Decca-distribütie gaat uit Amsterdam verhuizen. De Hollandse Decca Distributie, die reeds bijna 15 jaar als fabrikante en im- portrice de Nederlandse markt van gro- mofoonplaten voorziet, zal over enkele maanden in Doetinchem een ultra-mo derne fabriek met een jaarproductie van vele millioenen platen openen, welke de werkzaamheden van de tegenwoordige fabriek in Ar^.terdam zal overnemen. De verhoogde productie thans wor den per jaar plm. 1 millióen platen ver vaardigd zal een grotere export moge lijk maken. De prestaties van onze musici zullen daardoor op ruimere wijze in den vreemde verbreid kunnen worden. De eigen Nederlandse opnamen geschieden in de Decca-studio te Hilversum. WEL MEER CACAOPOEDER, MAAR GEEN VERHOOGDE IMPORT. Oficieel wordt thans bevestigd, dat de distributie van cacao-poeder morgen wordt opgeheven en dat de prijzen voor cacao- en chocoladeproducten tegelijker tijd vrij komen. De import van cacaobonen zal niet worden opgevoerd, maar door een andere verwerkingsmethode zal er wel meer cacao-poeder worden geproduceerd dan tijdens de rantsoenering. Koning Leopold gaat niet scheiden Het bericht in sommige Romeinse bladenL dat Koning Leopold van België aan de Paus verzocht zou hebben zijn huwelijk met de Prinses de Réthy te ont binden is zowel van kerkelijke als van de zijde van het secretariaat van de Koning, met klem tegengesproken. WISJINSKY HEEFT ERNSTIGE ZENUWINSTORTING. Wisjinsky, de Russische plv. minister van Buitenlandse Zaken, lijdt aan een ernstige zenuwinstorting en kan zich nergens op concentreren. Hij ligt in het ziekenhuis te Karlsbad (Tsj.slowakije). deze getuigen. het vliegveld Mauritius is gestart en rechtstreekse vlucht van 16 uren Batavia maakte. Het bleek niet nodig op het vliegveld van Padang nog een tu: landing te maken, zoals oorspronkelijk het plan was. De „Franeker" had bij komst in Batavia zelfs nog voldoende benzine om tot Balikpapan door te kun nen vliegen. Gedurende de vlucht over de Indische Oceaan stond de „Franeker" in geregeld contact met de torpedobootjager ..Tjerk Hlddes", die bij Padang gestationneerd was, alsmede met de s.s. „Utrecht" „Straat Soenda". die beide in de buurt van de route voeren. De weerberichten werden van Mauritius ontvangen. Gezagvoerder De Haas heeft op de vliegvelden van Khartoem, Réunion er Mauritius, veel medewerking ondervon den. De outillage van het vliegveld Réunion bleek niet geheel aan de eisen te beantwoorden, welke de KLM stelt. De ontvangst aldaar door de Fransen was buitengewoon hartelijk geweest. De gou verneur stond zelfs zijn eigen bed af aan de gezagvoerder en zocht zelf rust in een stoel. Deze week weer twee vluchten De K L M. onderneemt deze week weer twee bijzondere vluchten naar Indonesië. Woensdag en Vrijdag vertrekt er een Constellation naar Batavia; Woensdag via Khartoem en Mauritius, terwijl de route van Vrijdag nog niet vast staat. Beide machines zullen alleen post Kerk en bioscoop tegelijk! In Genovy, bij Venlo, dat door nieuw bouw na de oorlog sterk groeide, is de plaatselijke pastoor van plan, een z.g. „verzamelgebouw" te laten optrekken, dat tegelijk als kerk, school, ontspan- ningsr >ouw, vergaderlokaal en restau rant d.enst zal kunnen doen. Met een stalen scherm kan het altaar worden af gescheiden. De stoelen kunnen worden omgeklapt tot gemakkelijke fauteuiltjes. De zilder is voor de jeugdbeweging het sousterrain voor andere vergaderin gen, klasselokalen enz. Kordate vrouw redde haar twee kinde ren van verbrandingsdood In Overschie heeft een vrouw haar twee kinderen van de verbrandingsdood gered. Zij stond juist op het punt haar woning te verlaten, toen zij op zolder haar vijfjarig zoontje om hulp hoorde gillen. Zij snelde naar boven en zag het jongetje met zijn zusje met brandende kleren op bed zitten. Zij had de tegen woordigheid van geest direct met de kinderen naar de kraan te lopen e vlammen te doven. Het vuur op zolder kon door enkele toegeschoten arbeiders met schuimblusapparaten worden geblust De Russische getuigen in het proces- Kravchenko zijn te Parijs aangekomen. Ook de gescheiden vrouw van Krav- chenko, Gorlova Zinaina, behoort tot DAT mr dr L. J. F. van Riemsdijk op zijn verzoek eervol is ontslagen als Ned. consul-generaal te Winnipeg en S. C. Trewhitt waarneemt, aan wie in het Engels moet worden geschreven. DAT E. A. J. de Kuyper, Ned. consul te Nice, buiten bezwaar van 's lands schatkist, tevens consul te Monte Carlo is geworden. DAT te A'dam werd opgericht de Stichting Wetensch. Impresarium, de eerste neutrale instelling ter wereld ter behartiging der internationale belangen van wetenschappelijke sprekers, en het secretariaat er van is gevestigd Heren gracht 332. DAT minister In 't Veld 24 Febr. te Tiel, ter gelegenheid van het aldaar ge reedkomen der 50.000ste na de oorlog in ons land gebouwde of herbouwde wo ning, een gedenkplaat onthult DAT de Bussumse recherche na maan denlang onderzoek een inwoner dier gemeente arresteerde, die een groot aan tal inbraken en rijwieldiefstallen op zijn geweten heeft. DAT de boomkweker Alph. v. d. Bom te Oudenbosch, vele jaren hoofdbestuurs- "i van de Sierteeltcentrale, is overleden. DAT tegen de bankier C. v. d. V. en de inspecteur der registratie en successie R. G. te Zierikzee voor de rechtbank te Middelburg f 800 boete subs, twee maan den hechtenis is geëist wegens overtre ding van het besluit op de effectenre gistratie. DAT twee jongemannen uit Heer (L.), die 2 maanden wegens looddiefstal moes ten opknappen, op transport naar Maas tricht de benen namen, maar na een ko gelregen, waarbij H. v. S. in de onder arm werd geraakt, terstond weer werden ingerekend. DAT de firma Teurlings-Verwey te Tilburg in Mei te Velddriel (Bommeler- waard) een tricotagefabriek opent, waai 50 arbeidsters komen te werken. DAT de walploegen van de Kon. Holl. Lloyd en het Ver. Cargadoorskantoor zich uit sympathie bij de A'damse haven, staking aansloten. 'DAT de A'damse recherche de matroos O. en de kellner N. aldaar arresteerde wegens diefstal van een bontjas uit étalage en 44 vulpennen. DAT Bergen op Zoom besloot 3/4 mil- lieoen gld. te lenen bij de Rijksverzeke ringsbank voor de bouw van 74 woningen. DAT dr J. H. van Roijen, Nederlands ambassadeur te Ottawa, na 5 maanden werkzaamheden in de Veiligheidsraad, Zaterdag naar zyn post is vertrokken. DAT het door Chanute (Ver. Staten) geadopteerde Zevenbergen weer een ge schenkenzending uit Amerika ontving en ter dekking van een deel der verzen dingskosten een geslaagde fancy-fair or ganiseerde. DAT tussen B. en W. van Vlissingen i de directie van de haven een ernstig meningsverschil heerst omtrent de taak de haven en mede hierdc*>r de vis serij slechts in geringe mate van de ha- ;n gebruik maakt. DAT men in de gemeente Dongen in Maart een tuinbouwvakschool, speciaal Dor de fruitteelt, wil openen. DAT de boswachter Beukema uit Ruurlo een wild zwijn van 91 kg heeft neergelegd. DAT Zaterdag in voormalig IJssel- monde een schuur van J. J. de Raad met 30.000 kg stroo en 20.000 kg hooi is afge brand. DAT de gemeente Venlo het terrein Groot Boller (76 ha) als industrieterrein egaliseert en er geen goede tuingrond aan de industrië geofferd behoeft te worden. DAT in Dec. jl. de gasproductie in derland 102 millioen m3 (v.m. 94 mil lióen) bedroeg en er in 1946, '47 ei gemiddeld per maand resp. 66, 78 e millioen m3 geproduceerd werd. DAT Nederland op 28 Jan. voor rond 314 millioen dollar aan Marshall-hulp had ontvangen. DAT van 21 tot 29 Mei te Roosendaal een muziek- en zangconcours wordt ge houden. DAT A. Verbruggen vandaag zijn zil veren jubileum als administrateur van het Concertgebouw N.V. te A'dam viert. DAT Bergen-op-Zoomse vissers de zo goed als gehele ansjovisvangst van het vorige jaar (60.000 kg) aan de Regering voor export willen overdoen, daar er in 't binnenland geen belangstelling voor is. DAT gisteren op de Israëlietische be graafplaats te Sittard een monument is onthuld ter nagedachtenis aan de 160 Joodse oorlogsslachtoffers uit Sittard en omgeving. DAT dra J. E. de Quay, Comm. der Koningin, Zaterdag het gemeentelijk gas bedrijf van St Michielsgestel officieel opend door met een brandende fakkel de gastoortsen aan te steken. DAT dezer dagen in het Musée de l'Orangerie te Parijs de tentoonstelling is geopend van werken van de Ned. schilder Jongkind. DAT de N.O.B.-wegtransport op een vergadering te Leeuwarden de tarieven voor het ongeregeld vervoer van agrari sche producten op 10 pet beneden de toe laatbare tarieven handhaafde. DAT binnenkort ook te Doetinchem elke Vrijdag een automarkt wordt ge houden. DAT het A'damse B.G. de WA-man A. Njjland uit Laren 18 j. (m.a.) oplegde voor zijn activiteiten en nog 5 j. (m.a.) voor zijn actie tegen de schrijver A. M. de Jong, die deze laatste het leven kostte. Amerika maakt niets dan rampzalige fouten in Azië Als Tsjiang Kai Sjek niet gesteund wordt, zal wereld oorlog no III losbarsten De huidige Amerikaanse politiek In China stort ons in de rampzalige herhaling van de fouten, welke ons in wereldoorlog II gesleurd hebben, aldus generaal maj. Claire Chenault, stichter van het eskader der „vliegende tygers", die gedurende de laatste oorlog In China tegen de Japanners gevochten hebben. Het enige mid del om een verovering van Azië door de communisten te voorkomen, is steun aan Tsjiang Kai Sjek, aldus de generaal, die de laatste jaren zich bezig hield met de organisatie en exploitatie van een burgeriyke vliegdienst. Hij wijst er op, dat de communistische eerst hadden medegewerkt tot het af troepen ruimschoots gebruik maken van treden van generaal Tsjiang Kai Sjek. de Japanse legervoorraden in Mandsjoe- Zij zullen wel trachten tot een afzonder en voldoende materiaal hebben om lyke schikking met die communisten te millioen man te voorzien gedurende komen. Het is trouwens de communisti- strijd, die tien jaren duurt. Alles wat Rusland in Europa doet, betekent slechts, dat het door' schermutselingen aan het Europese front-de aandacht gespannen houdt, terwijl het zich in Azië uitge breide natuurlijke hulpbronnen verschaft en strategische bases verwerft. Een vol ledige communistische overwinning in China zal de onderstromingen in Birma, Voor-Indië, Malakka en Indonesië doen samenvloeien tot een nieuwe vloed communistische overwinningen. De gor del van rode bases kan worden uitge breid van Siberië naar Saigon en dan zal alles gereed zijn voor de ontbranding van wereldoorlog no HI, aldus de generaal. Intussen doet Amerika niets en de Chinese communisten stellen de natio nale regering de onaanvaardbare eis, dat zij generaal Tsjiang Kai Sjek zal arreste ren. Tsjiang is echter naar het Zuiden teruggetrokken met zijn troepen en ziet toe, hoe de verschillende machthebbers te Nanking en elders onderling twisten over de vredespogingen. Op het ogenblik schijnt het, dat de voorstanders van strijd het bittere einde weer aan invloed nen- Tegenover hen staat president Li met de verschillende en weinig hete rogene groepen van provinciale macht hebbers. In de eerste plaats generaal Pai Tsjoeng Sji uit Kwangsi met zijn 150.000 man. dan de beide generaals Tsjan Tsjih Tsjoeng, die zeer links gezind is, Tsjang Tsjoeng. Deze beide laatsten hebben zich hun esigen provincies Kansoe Sz-tsjwan Kansoe begeven nadat Commissie van Drie in nieuw kleed Vraag naar gearresteerde oproermakers De Commissie van Drie heeft thans haar oude naam „Commissie van Goede Diensten" afgelegd en is als V.N.-com missie voor Indonesië voortgegaan me' haar oude praktijken. In haar perscom muniqué no. 1 meldt zij, dat zij haar eerste vergadering heeft gehouden onder voorzitterschap van de Australiër Critch- ley. De vergadering werd verdaagd een bespreking met de voorzitter va Nederlandse delegatie, de heer Eliink Schuurman, over de resolutie van Veiligheidsraad van 28 Januari j.l. heer Elink Schuurman had eohter hii over nog geen mededelingen van de Ne derlandse Regering ontvangen, zodat de Nederlandse delegatie nog generlei maat regelen kon nemen met het oog op de resolutie. Verder deelde de comrn' mede. dat zij een brief van de republi keinse delegatie had ontvangen me mededeling, dat de perschef dier delega tie. Latume'en, en een lid van het repu blikeinse ministerie van „voor"lichting, Sastrosoewigjo, op 28 Januari door de Nederlandse autoriteiten waren gearres teerd. De heer Elink Schuurman zegde toe, dat hij' voor de commissie ten spoe digste inlichtingen zou inwinnen. (Wan neer doen deze heren enige moeite vooi de heer Voets, die zij aan de republi keinse Kempeitai hebben uitgeleverd? Red.) Inmiddels is van bevoegde zijde te Batavia aan Aneta medegedeeld, dat de beide gearresteerden onder verden king staan van contact met ondergrondse organistaies. Zy hebben het inmiddels onwaar gebleken republikeinse oommu- niqué opgesteld. Het Nederlandse dames-team van Limburg Stirum-Stahl-van Puyen- broek dat in de Rallye Monte Carlo de Coupe des Dames wist te ver- i kranige rydsters by haar J i presta- DOODSTRAF VOOR „SCHRIK VAN HET WESTERKWARTIER" Het B. G. te Groningen veroordeelde vanmorgen J. Alsema uit Stadskanaal, die „de schrik van het Westerkwartier" werd genoemd door zijn optreden als handlanger van de S. D., conform de eis tot de doodstraf. De zaak tegen de Groningse advocaat r H. W. M. Rademaker werd voor de derde maal aangehouden voor nader on derzoek in de z.g. „Rhumpunex-affaire". DE „WILLEM RUYS" IN HET DOK. Zaterdag is de „Willem Ruys" in het reuzen-dok van 32.000 ton van de Rott. Droogdok Mij gebracht, dat daarmede voor het eerst in gebruik werd genomen. Het kon de Indiëvaarder met zyn 193 meter lengte uitstekend bergen. Zoals men weet moet de reserveschroef. waar indertijd by het vervoer zoveel over te, doen is geweest, In de sWillem Ruys" worden aangebracht. Dit zou hedenmid dag geschieden. sche politiek, door plaatselijke accoorden de tegenstanders te onderwerpen, zoals Peking is geschied. Zij hebben reeds dergelijke voorstellen aan de gemeente besturen van Sjanghai en Nanking ge- Volgens later binnengekomen berich ten zal de Chinese regering op 5 Fe bruari as. te Kanton zetelen. De com munisten stellen op de Noordelijke oever der Jangtse zwaar geschut op en dreigen. Nanking te zullen plat schieten. Mgr Thomas McConnel te New York heeft aan A.P. medegedeeld, dat de communis ten 87 Room-katholieke priesters, broe ders en zusters hebben gedood. Fins vrachtschip aan de grond bij Schiermonnikoog Duitse hulp geweigerd, Neder landse hulp aanvaard De 2207 ton metende Finse vrachtboot „Sakakunta", van de redery A. Lille- jestrand uit Helsinki, is gisteravond om ongeveer 9 uur in het woelige water van het Huibertsgat tussen Schiermon nikoog en Rottumeroog, aan de grond gelopen. Even later sloeg het weer los, maar raakte daarby lek. Het schip, dat snel water maakte, is daarop door de bemanning opzettelyk weer aan de grond gezet, teneinde het zinken van de boot te voorkomen. Op het uitgezonden noodsein zetten de reddingboot „Insulinde", uit Oostma- horn, onder commando van schipper Mees Toxopeus en een Duitse redding boot uit Borkum, koers naar het schip en ook een Duitse sleepboot, Titan, spoedde zich derwaarts. Om elf uur arriveerden de Duitsé boten het eerst bij het schip, doch de Finse bemanning wees het aanbod van de Duitse reddingboot om aan boord te komen van de hand. Te middernacht arriveerde de „Insu linde en intussen was men aan boord tot de conclusie gekomen, dat de kans op vlot komen zeer gering was (de boot zat zeer hoog aan de grond), zodat de kapitein besliste een deel der opvaren den aan wal te laten brengen door de dingboot. In volle zee nam de „Insulinde" tien opvarenden, onder wie 4 vrouwen, van de Finse boot aan boord en zette koers naar Oostmahorn. De schipbreukelingen werden ondergebracht in een klein hotel te Anjum. De „Sakakunta" had in totaal 26 op varenden. Het schip had geen lading Vannacht zijn de sleepboten „Oceaan" en „Stortemelk", van de fa. Doeksen, de haven van Terschelling uitgevaren om te pogen het gestrande schip los te trekken. Vanmorgen is het schip weer vlot ge komen. Het zal voorlopig ter plaatse blijven en de avery herstellen, waarna de van boord gehaalden weer aan boord komen. De „Stortemelk" en de „Oceaan" blyven in de nabijheid. Naar een uitbreiding van handel met Engeland De dezer dagen te Londen beginnende handelsbesprekingen tussen Engeland en Nederland, staan van Ned. zijde o.l.v. mr S. Th. J. Teppema. Men hoopt op een wederzijdse uitbreiding van het handels verkeer, gelijk dit in 1948 ook het geval was. Over de eerste elf maanden van 1948 bedroeg de Engelse uitvoer 112 pet en o«ize export 162 pet van dezelfde periode 1947. De toeneming van onze uit was vry wel geheel te danken aan de uitvoer van landbouwproducten. Er bestaat goede hoop. dat de coloradokever •~t>r onze groenten-uitvoer en het mond- klauwzeer voor onze export van zwart stamboekvee dit jaar geen beletselen weer zullen opleveren. KETEL ONTPLOFTE IN A'DAMSE MELKFABRIEK. Gistermorgen is in de Vami-melkfabriek aan de Overtoom, te Amsterdam, een ketel van het pasteuriseerapparaat geëx plodeerd. Een deel van de voorgevel, van ongeveer 4 bij 5 m, werd weggesla gen, evenals het plafond, terwijl het pannendak en de houten daklijst wer den ontzet Alle ruiten werden vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet De uitslag der Israëlische verkiezingen Nog altijd is de officiële uitslag der Israëlische verkiezingen niet bekend, doch thans is het wel mogelijk de zetel verdeling te bepalen. In de wetgevend# vergadering, die uit 120 leden bestaat, zal de Mapai- (socialistische) partij 43 zetel# krijgen, de Mapam (links-socialisten) 18, het rechtse verenigde godsdienstige blok 15; de uiterst-rechts Heroeth (voortgeko men uit de Irgoen Zwai Leoemi) 14; de communisten 4; de rest der zetels is voor de snipperpartijen. Luxemburg en Chili hebben Israël de facto erkend, terwijl Pakistan de erkenning door Engeland en andere lande heeft veroordeeld. W isselen d bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met enkele ver spreide lichte buien. Meest matige wind tussen West en Noord. Plaatselijk licht# nachtvorst Overdag iets kouder dan vandaag. ZON EN MAAN. Dinsdag, 1 Febr. Zon op 8.21. onder ^27^ maan op 9.57; onder 21.08. 6 Febr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1