WAT LEIDEN BOUWDE NA 1945 Dat was schipper De Boer! EVEN NODIG ALS 'N BADHUIS! NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 29 JANUAïm De Chr. Reciteer- en Toneelclub „Mobiel" te Alphen aan den Rijn Elk jaar iets goeds" (Van onze Alphense'correspondent) Niet minder dan zes avonden in het Nutsgebouw te Alphen aan den Rijm uitverkocht voor een opvoering van „Het kind van staat", een historisch *o- neelspel in drie bedrijven van H. J. Schimmel. Dit vormt wel het beste be wijs, dat men van „Mobiel" wat goeds Verwacht! Het is zo, dat het Prot. Chr. deel van de gemeente Allphen aan den Rijn de Chr. Oranjevereniging erkentelijk is, dat al ettelijke jaren contact wordt gezocht met „Mobiel" voor de opvoering van een historisch toneelstuk. Hoe ontstond „Mobiel"? Het initiatief tot het brengen van historische spelen werd ongeveer 10 jaar geleden genomen door de Oranje-Garde, 't Begon in De cember 1938, met de opvoering van „De Franse Lelie". Enkele C.O.V -leden werk ten weldra mee en daaruit is een zelf standig clubje ontstaan. Zij zijm de grond leggers van deze club geworden en het geboortejaar en de datum kunnen ge steld worden op 1 Februari 1939. In de a.s. week bestaat „Mobiel" dus juist tien (jaar. De bezielende figuur was al die jaren de heer J. Vierbergen. Nadat in het begin van 1940 het stuk „Heer of knedht" nog gespeeld was, moest de cluib uiteraard in de bezet tingsjaren „duiken", maar toch kwam men die tijd vrij regelmatig bijeen om te reciteren en te declameren. In 1945 trad „Mobiel" weer in het openbaar op. met het stuk „Nederland vecht door"; Sport en Wëdstrijden Zwemwedstrijden bedrijfsvereni gingen mochten er zijn Van Wyk's personeel won de meeste prijzen Ondre gnote belangstelling vond in de „Overdekte" de eerste ontmoeting plaats tussen de diverse bedrijfsorganisaties van de fa Krantz, Van Wijk, Parmentier en Zaalberg. De belangstelling was zeer goed te noemen. De uitslagen waren: 25 m schoolslag dames: 1. A. Koenen (Van Wijk), (lauwerkrans); 2. C. Straat hof (Van Wijk), ('lauwertakje); 3. T. Koene (Van Wijk). 50 m schoolslag heren: 1. J. Phiüippo (Zaalberg) (standaard met stantsprong) 2. W. de Hartiog (Van Wijk), (medaille); 3. R. Kuipers (Van Wijk). Schoolslag estafette heren: 1. Van Wijk (wisselbeker, aangeboden door de direc tie van de fa Krantz); 2. Krantz; 3. Van Wij>k. 25 m hinderniszwemmen heren: 1. R. Kuipers (Van Wijk) (2 vrijbiQjetten int. polotournooi)2. Van Ouwelen (Van Wijk) (1 vrijbiljet int. polotournooi). Ruitergevecht: 1. J. Oostendorp-Wou ters (Van Wijk), (lauwertak van de directie van de „Overdekte"). Touwtrekken: 1. Ploeg J. Prins (me daille). De medaille voor de snelste tijd op de 25 m schoolslag dames, uitgeloofd door de fa Parmentier kwam in handen van mej. A. Koenen (Van Wijk), met de tijd van 21,3 sec. DAMMEN. K.W.Z.-nïeuws De uitslagen van de onderlinge wed strijden van K.W.Z. zijn voor deze week sis volgt: J. Du'bbelaarG. Pluimgraaf 02; L. BrouwerJac. v. d. Plas 2—0; D. MeyvogedChr. Heemskerk afgebr:; T. van BeelenA. Kuyt 11; H. Haas nootA. Hellenherg 20; Jac. Pluim graafL. Dubbelaar 20; K. GuytA. Herbert 20; N. HaasnootB. van Rijn 11; J. van RijnD. Barnhoorn 11; C. SchaapG. Ouwehand 11; A. van DuyvenvoordeJac. van der Plas 20. R.D.C.-NIEUWS. R.D.C. 2 en 3 moesten voor de compe titie van de L.D.D.B. spelen tegen H.D.C. 2 en 3 uit Alphen. H.D.C. 3 kwam niet op en mede daardoor werd R.D.C. 3 kampioen van de 3e klasse. Onze geluk wensen, Rijnaburgers! Het derde 'komt ou het volgende seizoen in de 2e klasse Uit. R.D.C. 2 wist met 13—7 van H.D.C. 2 te winnen. „LISSE VOORUIT" KLOPT BODE GRAVEN MET 9—11. In Bodegr&ven werd de returnwedstrijd gespeeld tussen de kampioenen van de le kl. A en B van de L.D.D.B. De Lisse- naren herstelden zidh van de geleden nederlaag en wisten nu Bodegraven met 011 te kloppen. De ged. uitslag is: Joh. Boef (B.)—N. J. van Hal („L. V.") 0—2; C. BeyerimanJ. N. van Hal 20; C. ScheerJ. Langbroek 11; M. Bckker J. G. Snel 11; J. v. DamN. P. Dekker 11; A. SterkA. Wijnhout 02; T. KooistraJ. v. d. Poel 02; N. Anker C. Baartman 2—0; A. Wiemer—J. Algera (res.) 20; A. BlokA. v. Rossom 02. De beslissingswedstrijd wordt op 4 Febr. te Alphen aan den Rijn gespeeld. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsclieer in! niet minder dan dertien opvoeringen werden gegeven. In 1946 werd de heer A. Hofland aan gesteld als regisseur. Hij was de rechte man om „Mobiel" te maken tot een club. die dilettanten-toneel brengt op een allo lof verdienende wijze. In genoemd jaar trok „Zonsopgang" zes volle zalen; in 1947: „Tien uren heit de klok" idem. In 1948 bracht men het *x>t instudering van twee stukken, - t.w. „Je Maintaendrai", dat gespeeld werd in het kader van samenwerking met de C.O.V., en „Met wijs beleid", dit op ver zoek van het plaatselijk comité natio nale feestviering. „Mobiel" is ook buiten Alphen bekend. Vorig jaar speelde de club ln het Kur- haus te Scheveningen (op een landelijke bijeenkomst van de Chr. fabrieks- en transportarbeiders). Voorts trad men o.a op te Lisse, Naaldwijk en Rijnsburg Omdat .Mobiel" op zeer bescheiden wijze in Christelijke geest met de haar ten dienste staande middelen de kunst wil dienen, draagt zij voor haar naam de bekende aanduiding: „Chr." Zij wil bij al haar werk de normen aanleggen, die in de Bijbel worden gegeven. Dit komt direct tot uitdrukking in de keuze der stukken. Het bestuur weet, dat som migen in Prot. Ohr. kring bezwaar ma ken tegen het predioaat „Christelijk", zeker met betrekking tot een toneelclub. „Hoe kan men nu Christelijk toneel spe len?" .Maar", zo zei de heer Hofland, „hoe staat men dan tegenover zang en muziek en wordt hetzelfde* niet van de Christen gevraagd, als hij het pleidooi voert voor een Chr. ambachtsschool?" Genoemde regisseur ziet bijv. grote mo gelijkheden op het toneel in dienst van de Evangelisatie. Bekendheid heeft in tussen veel vooroordeel doen verdwij nen. „Mcfoiel" is populair geworden in Alphen. Aan de décors, costumering en grime werd steeds grote zorg besteed. Hiervoor is wel een zeer verdienstelijk lid, de heer A. J. Roos, die niet alleen goed speelt, maar meermalen ook décors ontwierp aan de hand van oude tekeningen en foto's. We weten, namens vele Alphenaren te spreken, wanneer we besluiten met de wens. dat „Mobiel" zich ook in de toe komst zal blijven beijveren, om op to neelgebied ieder jaar iets goeds te bren gen. Hervatting binnenl. luchtverkeer K.L.M. 28 Maart M i.v. 28 Maart zal de KLM het bin nenlandse luchtverkeer hervatten. De diensten A'damGroningen. A'dam Leeuwarden en A'damMaastricht zul len dan v v tweemaal per dag worden uitgevoerd. Van 11 April af wordt de frequentie opeevoerd tot drie retour vluchten De lijn A'damTwenthe v.v wordt pas 1 Juni heropend <2 retour vluchten per dag) Betreffende de dienst A'damEindhoven staat nog niets vast Alle genoemde dienstefn worden dade lijks, m.u.v. 's Zondags, uitgevoerd. Op speciaal verzoek zullen op Zaterdagen 2e weekeindvluchten worden po- houden ter vervanging van de avond vlucht op die dag van Schiphol naar de provinciale luchthavens l Dr J A. Klaassen is, wegens aftre den van de heer Chr. Pluygers. benoemd tot mede-directeur van de Kon. Pharm. Fabrieken v.h. Brocades Stechman. Bouwvolume te gering aldus B. en W Verschenen is het Algemeen Verslag an het verhandelde in de secties van de gemeenteraad bij het onderzoek van de ontwerp-gemeentebegroting voor het jaar 1949. met de memorie van antwoord van i W Zoals men weet. is dit de schriftelijke inleiding en voorbereiding voor de mon delinge behandeling der begroting, welke zoals bekend, aanvangt op Maandag 14 Februari. Over wat E. en W. antwoorden op door enkele raadsleden gestelde vragen inzake de volkshuisvesting het volgende: Na 1945 zijn 85 woningen gereedgeko men, waaronder 82 woningwetwoningen. In uitvoering zijn thans 403 woningen, waarvan 397 woningwetwoningen. Voor de bouw van 128 woningen, waar van 120 montagewoningen, zijn met goed keuring van de desbetreffende instanties de plannen zover gereed, dat. zodra daar voor toestemming is verkregen, met de uitvoering kan worden aangevangen, ter wijl voor de bouw van*28 middenstands woningen de definitieve plannen zijn in gediend Voor 15 woningen, waarvan 7 woning wetwoningen. zijn de schetsplannen goed gekeurd en worden deze nader uitge- Voor de bouw van 145 woningen, w van 78 woningwetwoningen, z.g.n. ratio- bouw, dienden de plannen te worden ge wijzigd. De gewijzigde tekeningen zijn hoewel meermalen daarop is aangedron gen, nog niet bij B. en W. ingediend. Een bij de desbetreffende instanties ingediend schetsplan voor de bouw 219 woningwetwoningen, wacht op de vereiste goedkeuring, terwijl de plannen voor de bouw van 524 woningwetwonin gen bij B. en W. zijn ingediend. In totaal zijn dus ontwerpen gereed voor de bouw van 1059 woningen. Tevens is door B. en W. opdracht ver strekt voor het maken van plannen voor de bouw van 101 woningwetwoningen, waarvan 38 duplexwoningen. welke plan nen nog niet zijn ingediend. Voor 1948 ontving Leiden een contin gent voor de bouw van 390 woningen, waarin begrepen de bouw van de 103 woningen, waarvoor in 1947 reeds toe stemming was verleend; in uitvoering kwam de bouw van 403 woningen. Zoals uit vorenstaande gegevens blijkt, zijn steeds voldoende plannen gereed, terwijl vanwege ons college regelmatig wordt getracht het tot uitvoering komen van de plannen te doen geschieden, aldus B. en W Het steeds veranderen van eisen, die de hogere instanties stellen, belemmert echter de door allen zo gewenste vlotte uitvoering der plannen. Ook dezerzijds wordt het toegestane bouwvolume te gering geacht; bij elke gelegenheid wordt getracht dit te doen verhogen, dan wel zo hoog mogelijk te doen opvoeren. Reeds meermalen heeft overleg met de particuliere bouwers plaats gevonden, terwijl getracht wordt, het particulier initiatief zoveel mogelijk bij de woning bouw in te schakelen, hetgeen o.a. daar uit blijkt, dat als gevolg van dit initiatief plannen voor de bouw van 130 woningen (in hoofdzaak grotere en kleinere midden standswoningen volgens de financierings regeling 1948 c.q. 1947) in voorbereiding zijn, de uitvoering van een plan van 8 woningen op de toestemming van hogere instanties wacht, 6 woningen in aan bouw zijn en drie woningen gereed zijn gekomen. Getracht is ook voor deze gemeente toestemming te verkrijgen voor z.g dustriewonuigen, hetgeen echter mocht gelukken. Hamlet, Prins ran Denemarken Te veel gedachten, te tveinig daden Oude kronieken vertellen ons i wonderlijke, bloederige verhalen, moorden aan de lopende band. Zo kun nen we de geschiedenis lezen van Feng, die zijn broeder doodt en met diens we duwe trouwt. Amleth, de zoon van de vermoorde, treedt op als wreker. Dit verhaal, dat aan Shakespeare niet onbe kend was, heeft hem stof gegeven tot het schrijven van zijn langste, zijn beste en zijn meest bekende drama. De vader van Hamlet is vermoord door Claudius, zijn broer, die daarna trouwt met Geertruide, de moeder van Hamlet. De geest van zijn vader verschijnt hem en draagt hem op, zijn dood te wreken. Deze opgaaf wordt een last. waaronder hij bezwijkt. Hij voert de opdracht niet dadelijk uit, maar wil eerst zeker weten, dat het de geest van zijn vader is. die hem deze opdracht gegeven heeft. De komst van een troep toneelspelers brengt hem op de gedachte, hen te gebruiken om zekerheid te krijgen. Alleen zijn vriend, Horatio, deelt hij zijn plan mee De toneelspelers zullen een stuk spelen, dat Hamlet gemaakt heeft en dat een reconstructie is van de moord op zijn vader. Claudius krijgt het by de stelling benauwd, waardoor Hamlet zijn IN TIJD VAN NOOD GLEED ZIJN IJSVLET URKS HAVEN UIT.... Met het indijken van de Zuiderzee en het verbinden van de eilanden Wieringen. Schokland en ten laatste ook Urk is een stuk geschiedenis over manmoedige redders aan de afsluiting toe. Zo nu en dan worden we er door gebeurtenissen aan herin- derd, gelijk dezer dagen. Wie op Urk in hotel „De Verwachting" de biljartzaal binnenkomt, zal daar een groot schilderstuk, waarop een bemande ijsvlet staat afge beeld met als hoofdfiguur de schipper, vinden. En als ge vraagt wie de man is. zal men u zeggen dat was schipper De Boer, die dezer dagen op 95-jarige leeftijd is overleden. De vorige eigenaar van het hotel zou u daarbij een verhaal kunnen opdissen over prachtig reddingswerk van deze ploeg, omdat hij zelf onder de gered den behoorde. Zoals bekend, niet alleen de stormen op het IJselmeer zijn berucht maar ook de ijsgang vraagt bijna elk jaar zijn slachtoffers. Temeer was dat het geval, toen de Zuiderzee nog niet afgesloten was en er sterke stromen stonden, waar door de gevaren nog toenamen. In een van de strenge winters en wel in de Januarimaand voer de postboot „Geusau" met een tiental passagiers naar Enkhuizen, maar het duurde niet zo lang of de boot raakte in het ijs bekneld en dreef weerloos in de richting van het Enkhuizer zand. Daar raakte het schip vast. Op Urk had men bemerkt, dat het mis ging met de boot en het was schip per De Boer die ^zijn getrouwen opriep om zich gereed te houden. Dag en nacht werd bij de vuurtoren wacht gehouden om op het eerste sein om hulp te kun nen vertrekken. Na vijf dagen van wachten wérd in de morgen een nood signaal opgevangen en direct vertrok het ijsvlet. Er op af! Het werd een gevaarlijke tocht, daar men de val van Urk moest oversteken, waar het ijs door de stroom niet vast gevroren was, maar een brijachtige massa vormde. De dag verstreek, de avond viel, maar manmoedig zetten de mannen hun tocht voort. Eerst in de nacht kwamen zij doodvermoeid bij het schip aan. Op de boot brandde geen licht, daar de kapi tein zo spoedig geen hulp had verwacht. Slechts aan de bekwaamheid van schip per De Boer was het te danken, dat men in de oneindige ijsmassa, ondanks de duisternis, precies bij de boot terecht gekomen was. De volgende dag werd de terugtocht aanvaard met de tien passagiers, onder wie vrouwen en kinderen. Onder dave rend gejuich der saamgestroomde be volking kwam men in de namiddag op Urk aan. Burgemeester Gravestein, omhangen met de ambtsketen, bevond zich op het ijs voor de haveningang en sprak de redders toe. In de loop van 1917 kwam Z.K H. prins Hendrik naar Urk en speldde schipper De Boer en zijn mannen de medaille van de Noord- en Zuid-Hollandse Redding maatschappij op de borst. Toen in de zomer van 1924 H.M. konin gin Wilhelmina Urk met een bezoek vereerde, was, ondanks de brandende hitte, op de havenkade een ijsvloer ge maakt waarop de ijsvlet met als schipper Gerrit de Boer. Onverstoorbaar gaf hij zijn bevelen en H.M. betuigde hem haar dank voor de duidelijke wijze, waarop hij getoond had wat van de bemanning van een ijsvlet mocht worden verwacht. Het roggebrood met spek en het komme tje ouwe klare ontbrak niet bij deze de monstratie. Twintig jaar schipper Meer dan twintig jaar is Gerrit de Boer schipper op de ijsvlet geweest en in die jaren heeft hij heel wat gevaar volle tochten gemaakt. Als Urk door ijs omringd was en er gebrek begon te ko men, dan trok Gerrit Bakker (zo werd hij op Urk genoemd) er met de ijsvlet op uit naar Schokland, dat ongeveer twintig km van Urk af lag. Soms duurde de tocht enkele uren, maar het kwam meermalen voor. dat de mannen twintig uur en meer nodig hadden, wanneer het ijs door de sterke stroom afbrokkelde of scheurde. Toen Urk verleden jaar Mei ophield eiland te zijn, verklaarde de oude schip per, dat hij de ondergang van zijn eiland niet wilde zien en vertrok naar, wat op Urk nog altijd genoemd wordt, de vaste wal. De trek naar het water en zijn oude collega's was hem echter te sterk en bij tussenpozen kwam hij toch weer op Urk. Hij is verder een populaire figuur ge worden als ongeschoolde directeur van een zangvereniging, die hij zestig jaar geleden oprichtte onder de vissers. Zoals gezegd, dezer dagen is de krasse oude heer vrij plotseling overleden en met liem is een stuk Urkse historie af gesloten uit het eilanden-tijdperk. Urk heeft nu nog twee 95-jarigen en twee 94-jarige schuld vaststelt. Ook dan echter voldoet hij nog niet aan de opdracht. Wel doodt hij Polonius, een raadsheer. wanneer deze, achter gordijnen verscholen, een gesprek afluistert, dat Hamlet met zijn moeder heeft. Laertes, zoon van Polonius, die uit Frankrijk terugkomende, hoort van de dood van zijn vader, waar later nog de dood bijkomt van zijn zuster Opthelia, aie waanzinnig geworden is. wil wraak nemen. Claudius, de koninklijke schurk, ziet nu zijn kans. Een poging om Hamlet naar Engeland te sturen en hem daar te laten doden, is mislukt. Nu zal Laertes het moeten doen. Er zal een schermwed- strijd worden gehouden, waarbij Laertes met een vergiftigd wapen Hamlet zal moeten bekampen. Claudius wil nu zeker zijn van zijn zaak en zet daarom ook nog een beker vergiftigde erewijn vooi Hamlet gereed. De opzet gelukt. Wan neer Laertes een paar treffers gekre gen heeft, drinkt de koningin vai erewijn en sterft. Hamlet wordt gewond met het vergiftigde wapen; hij het nog aan Laertes te ontrukken, treft hem er ook mee en doodt tot slot Claudius, daarmede zijn „opdracht" vullend. Dit is in 2 r grote lijnen de gang van we nu niet verder op in r door dr H. het stuk, kunnen gaan, Gerversman, voor K. en O., een zeer instructieve lezing werd gehouden, in verband met de opvoering op 2 Februari. Er is gezegd: ..Hamlet dacht te veel om tot daden te komen." Dat\is waar, maar toch Is hij niet alleen de melan cholische peinzer, hij heeft ook buien van- plotselinge actie, bv. het doden van Polonius. Hamlet leeft steeds in de twee strijd tussen zijn karakter en zijn Bij de beoordeling van dit toneelstuk heeft het voor, dat het van Shakespeare is. In de praktijk lijkt het wel eens of een klassiek stuk minder gevaarlijk is. Tegenover een modern schrijver staat men veel critischer en is men bang voor nadelige invloed op de jeugd. Een critischer instelling tegenover de klas sieken zou, ten opzichte van de moder nen, eerlijker en voor de jeugd wellicht beter zijn. De stukken van Shakespeare zijn niet christelijk en zijn levensopvat ting, die in Hamlet tot uiting komt. staat niet zo héél ver van die van Tennessee Williams in ..Tramlijn Begeerte", waar- schreven: een deprimerend stuk. Bn. VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWEXSZAKEN Assurantiekantoor SLECTENHORST Nieuwe Ryn 46 Leiden. Telefoon 23010. kingen zal worden verleend. N.O.B.-Wegtransport treedt uit reorganisatiecommissie N.I.W.O. Na de Eigen Vervoers-Organisatie is nu de Ned. Organisatie van Beroepsgoe- derenvervoer i N.O.B.-wegtransport) uit de reorganisatiecommissie van de Ned. Internationale Wegvervoer Organisatie (NIWO) getreden. De stichting NIWO werd na de oorlog opgericht na een mis lukte poging tot stichting van een N.V. liit kringen van verladers, vervoer en ATO ten behoeve van het internationale vervoer. Over haar beleid is de afgelo pen jaren zeer veel te doen geweest. Zelfs is er een voorstel geweest haar ge heel op te heffen. Weer 2 leden colonne Henneicke ter dood veroordeeld Wederom heeft het A'damse B, G, de doodstraf uitgesproken tegen twee leden van de colonne-Henneicke Dit keer zijn het de Amsterdammers E. M. Ellemers en G. H Mijnarends. Marshall-hulp alleen in vorm van schenkingen? De Amerikaanse congrescommissie ter controle van de Marshall-uitgaven heeft voorgesteld, dat de hulp aan Europa voortaan alleen in de vorm van schen- ALKEMADE ZOU GRAAG WAT MEER INDUSTRIE HEBBEN De eerste raadsvergadering in 1949 De gemeenteraad van Alkemade gaderde Donderdagavond o.l.v. burge meester J. M. H. L. Hoynck van Papen- drecht. die eerst een Nieuwjaarsrede De nationale gebeurtenissen in waren van overtreffende betekenis, aldus spr., *..w. de troonswisseling, Indonesië, de grondwetswijziging, nieuw kabinet en parlement. De gemeentebegroting kon met de ruim toegevloeide middelen van het rijk dit jaar sluiten met een batig saldo van f 38 000. Oorzaak hiervan is tevens, dat f 150.000 aan onderneminigs- belasting wordt opgebracht. Juist deze belasting zal de gemeentekas im de ko mende jaren saneren. De Oude tekorten bedragen f 165.000. Toch zag spr de toe komst niet al te pessimistisch in. Het politievraaigstuk is blijven bestaan, aar de politie in Alkemade is in het afgelopen jaar zeer actief geweester erden niet minder dan 1200 processen- verbaal opgemaakt. Het woningvraagstuk is nog steeds klemmend. Met de uitvoering der klaar liggende plannen zal nog enkele jarei moeten worden gewacht i.v.m. de schaar se toewijzing. Toch blijven B. en W. in dezen onvermoeid. In 1948 werden een rondibedrijf en een woningbedrijf ge sticht. Reeds 62 woningen konden wor den verhuurd en 12 woningen zijn nog in aanbouw. Ook de woonruimte-com missie heeft zeer effeotief gewerkt. Er werden vele vergaderingen gehouden (21); 97 nieuwe en oude woningen den toegewezen; 17 samenwoningen den goedgevonden; 4 maal werd aa W. geadviseerd, tot vordering ovi gaan; ruiling met andere gemeente 2 -maal plaats; momenteel staan nog 117 woningzoekenden op de lijst. De werkloosheid kwam in het afge lopen jaar in hoofdzaak voor in het land en tuinbouwbedrijf. Begin '48 6 werklo zen. thans 20; begin '48 49 b(j de D.U.W thans 77. Spr. vond het teleurstellend, dat van van de weinige industrie ook nog een fabriek met 40 arbeiders vertrekt. Meer industrie zou een oplossing zijn. De begin 1948 in dienst getreden ma, Motie van N.Z.H.-personeel inzake de lonen Het N.Z.H.-personeel nam de volgende motie aan: Het personeel der N.V. Noord-Zuid- Hollandse Vervoermaatschappij, georga niseerd int de Ned. Ver. van "Spoor- en Tramweg personeel; de RK. Bond van Spoor-, Tram-, Ato- en Van Gend Loos per soneel; de Prot. Chr. Bond van Spoor-, Tram- en ander vervoerspersoneel; door middel van de gevormde plaatse lijke Unie op Vrijdag 21 Januari 1949 bij- gehoord hebbende het verloop van d£ acties inzake R.D V. en loonherziening; vaststellende, dat volgens overeen komst voorgaande herzieningen met in gang van *1 Januari 1948 van kracht zou den worden; constaterende, dat. ondanks vele be sprekingen tussen de hoofdbesturen en de vertegenwoordigers der N.V.T.O. tot heden geen resultaten hebben opgele- spreken over deze gang van zaken hun ernstig misnoegen uit en dringen e voormelde instanties met de meeste ernst op aan, zo snel mogelijk stappen te c wegen en te doen, welke kunnen den tot een zo snel mogelijke inwilliging van de rechtmatige verlangens van hei hiervoren genoemd personeel; besluit deze motie ter kennis te bren gen van de overige Noord-Zuid-Holland se Vervoermaatschappij-afdelingen, als mede publicatie daarvan in de plaatse lijke pers te doen, en gaat over tot de orde van de dag. Reuvens9 bibliotheek gaat met de tijd mee Men klaagt bij Reuvens. Men klaagt zelfs steen en been. Omdat een stad als Leiden, met zijn bijna 90.000 inwoners geen 3000 leden voor de openbare bibliotheek van Reuvens oplevert. En dat •en merkwaardig verschijnsel voor stad, die als wetenschappelijk cen trum bekend staat. Men heeft zich bij Reuvens afgevraagd wat de oorzaak kon zijn van deze ge ringe belangstelling. De Universiteitsbibliotheek kan alleen waarde hebben voor hen, die zich met speciaal wetenschappelijk onder werp bezig houden. Maar wat doen zij, die door opvoeding en milieu voor hun ontspanning en algemene oriëntering zijn aangewezen op het goede boek? De vele Leidse boekwinkels hebben onge twijfeld reden van bestaan. Maar de le vensstandaard wordt steeds duurder en goed boek is meestal niet goedkoop. Of slaat men het Leidse publiek te hoog aan? Met gaat er bij Reuvens van uit, dat •n openbare bibliotheek in een grote stad even nodig is als een openbaar bad huis. En daar zit iets, nee zelfs heel veel Want ook de geest heeft hygiëne nodig en het verantwoorde boek is een de grote middelen tot geestelijke gezondheid. „Zeg mij, wat gij leest f gij leest en ik zal u zeggen, wie gij zyt!" Zich bewust van de sociale en culturele taak, die ook op de Leidse bibliotheek. en leeszaal rust, hebben bestuur en per soneel van Reuvens een campagne op touw gezet, die het oude gebouw aan de Breestraat opnieuw in de belangstellings sfeer van de Leidse burgerij moet bren gen. Er wordt een aardig foldertje ont worpen voor nieuw aangekomen in gezetenen, de technische boekerij wordt met de nieuwste werken uitgebreid, de aandacht v<an het personeel van fabrie ken en bedrijven zal door middel van de sociale werksters op deze boekerij ge vestigd worden, de buurtverenigingen zullen geactiveerd worden en er zal in het vervolg ook meer aandacht worden besteed aan het interieur. Het personeel is thans in zijn geheel bevoegd voor deze speciale tak van dienst en meer nog dan vroeger zal gestreefd worden naar een honderd-percents service voor het pu bliek. Wanneer men dan bedenkt, dat de leeszaal bijv. van des morgens 10 tot des middags half zes geopend is en boven dien op Maandag, Woensdag en Vrijdag van des avonds 7 tot 9 uur, dat er een speciale jeugdbibliotheek is aan de Plan tage, dat er een dependance is gevestigd te Voorschoten en dat dit alles geen winstobject is, maar dienst aan de ge meenschap, dan neemt men diep zijn pet je af voor het idealisme, dat de Leidse onverschilligheid tart en met zoveel overtuiging een nieuwe campagne durft opzetten. schappelijk werkster heeft ciaal werk verricht. De bereiding, aldus spr.. van de stichting van een R.K. centrum nadert haar einde. De nieuwe brandspuit is bijna klaar. Met acht atmosferen kan 3000 liter water per minuut 80 meter hoog worden ge spoten. De besmettelijke ziekten nemer af. Ondanks de vaak moeilijke omstandig heden is over de gehele linie uitstekend werk verricht. De burgemeester dankte voor het aangename contact met de raad en hoopte op aller samenwerking, opdat God het werk mag zegenen, tot heil der gemeente. Dokter A. v. d. Bijl. 's burgemeesters rede beantwoordend, zeide dat de dank juist aan de raad was. De raad kan mers altijd een beroep op het college doen De terugblik prikkelt ons. op de ingeslagen weg voort te gaan. De wo ningbouw blijft een groot vraagstuk, maar spr. had vertrouwen in B. en W Somber is. dat de werkloosheid grotere vormen anneemt; die dient bestreden. De gezondheid is goed te noemen, aldus spr die besloot: .Sterke God ons in het i^erk tot bloei en opbouw der gemeente." Hierna werd de agenda vlot afgewerkt. De geloofsbrief van het nieuwe lid M R. v. d. Veld was in orde. Een gemeente woning werd verhuurd. Het voorstel tot het in het leven roepen van een reini gingsdienst voor een deel der gemeente vormen aanneemt: die dient bestreden. De heer P. v. d. Velden (AR.) vroeg, of het bij de wet toelaatbaar is, iedereen t« verplichten, zich bij deze dienst aan t( sluiten Hierop werd ontkennend geant woord Het uitbreid ingsplan Roelof- arendeveen werd gewijzigd i.v.r kerkeplan, ondanks een reclame veehouder v. d. Poel. Een crediet ad f23 300 werd verleend voor onderhandse gunning \an een betonnen ophaalbrug met bijkomende werken te Oude Ade. Aan de gebr Akerboom te Rijpwetering, laagste inschrijver, werd de brug gegund voor f12 490 Voor de herziening van de politieverordening werd een commissie uit de raad benoemd, t w. de heren P. v. d. Velden. L. J. Kerkvliet en A. J. Zandvliet. Bij de rondvraag vroeg de heer Spring in 't Veld, of B. en W. in 1949 goede aandacht wilden besteden aan de koolasweg te Nieuwe Wetering, opdat hij in 't volgend jaar ook eens woord van dank kon spreken, omdat N.W. tot nu toe volgens spr. stiefmoederlijk werd behandeld. Uit de pers oAustralië Het meest verachtelijk bij het gedo* an de Veiligheidsraad rondom „Indo nesië" is zonder twijfel de houding van Australië. Dit land heeft de rassen kwestie in de loop der jaren eenvoudig opgelost door het uitmoorden van de kleurlingen. Dit land richt zich nu tegen Nederland. De Haagse redacteur van de Zutph. Crt. doet er een boekje over open en laat het juiste licht vallen op de bedoelingen „cfp Java is de autochthone bevolking de laatste honderd jaar, dank zij Neder landse maatregelen, vertienvoudigd zon der te verarmen. In Australië is de autochthone bevolking gedecimeerd en desondanks verarmd. Op Java kan geen Europeaan grond bezitten. In Australië bezit de blanke alle grond. Op Java zijn de hoogste onderwijs instellingen toegankelijk voor alle ras sen. In Australië mag een kleurling de steden niet betreden. Hij heeft geen scholen. Op Java staan de hooeste functies open voor elkeen. In Australië bestaan slechts blanke ambtenaren. Een Australiër kan zich vrijelyk op Java vestigen en er elk beroep uit oefenen. Een Javaan kan zich in Australië evenals elke andere kleurling niet vestigen, noch er een werkvergunning krijgen. Het officiële Australische standpunt pro-Republiek, anti-Nederland is der halve niet oprecht. Nee. niet bepaald! Maar: wat zit er dan achter? De olie. Luister: „Het land zelf bezit geen oliebronnen. Een inten sieve exploitatie op Australisch Nieuw- Guinea, tot 3000 meter diepte, heeft geen resultaat opgeleverd. Iran en Birma zou den in geval van oorlog wel eens on bereikbaar kunnen zijn. Daarom zijn het Australische leger, de vloot en de lucht vaart voor een groot deel aangewezen op de olie van Borneo. Sumatra, Java en Nederlands Nieuw-Guinea. Om zich te verzekeren van de voorziening uit die bronnen heeft Australië gemeend zich een good-will bij de Republiek te moe ten verschaffen, in de overtuiging, dat er met haar leiders beter iets te bereiken zou zijn dan met de Nederlanders". VIJF JAAR GEËIST TEGEN COLLA BORERENDE AANNEMERS. Twee aannemers, uit IJsselmonde, de 62-j. M. v. Driel en zijn 38-j. zoon. G B. v. Driel, hoorden gisteren voor het R'damse BG. 5 j. (m.a.) tegen zich eisen. VIJFHONDERD CHINEZEN VERDRONKEN? Chinese kustvaartuigen met vluchte lingen aan boord zijn nabij Sjanghai met elkaar in aanvaring gekomen. Men vreest, dat meer dan 500 mensen verdron ken zijn. Lezers schrijven ons NED. VERBOND VAN MIDDENSTANDS VERENIGINGEN De heer P. J. de Kruit te Den Haag, waarn. secretaris van het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen. schrijft ons naar aanleiding van het kopje „Rode middenstanders vergaderen" boven het verslagje in de N.L.C. van 21 Januari het volgende: „Wij moeten er U opmerkzaam op ma ken, dat hier geen sprake is van rode middenstanders. Het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen is, evenals voorheen de moderne Middenstandsbond was, een algemene organisatie, die op het standpuijt staat, dat bestaanszeker heid voor de middenstand alleen verkre gen kan worden door bewuste ordening en regeling van het aantal winkels ea bedrijven". Uan boeken en tijdschriften „Uit de paradUstuln' Kristian Elster; uitg landia", Baam. Dit. door M. J. Molanus-Stamperius uit het Noors vertaald boek, is een huma nistische roman over het leven mijningenieursfamilie Stevens. De boek voorkomende personen worden ge karakteriseerd en hun levenshouding voor de tijd, waarin het verhaal speeil enkele maanden tijdens de Duitse be zetting van Noorwegen verklaard tegen de achtergrond van hun eveneens geschetste jeugdherinneringen en beleve nissen Hoe bijzonder is de figuur Anne Marie Stevens getekend, die haar ouderlijk huis, de pastorie met de prach tige tuin, door haar vader de paradijs tuin genoemd, als gevolg van haar huwe lijk met de mijningenieur moet verlaten dan heel haar verdere leven voor zichzelf en haar kinderen deze paradijs tuin idealiseert: daar was het eens goed! Zoals reeds opgemerkt, Kristian Elster tracht de vele levensproblemen, mede zijn hoofdpersonen worstelen, op te lossen van uit het humanisme. Jammer, hoeveel te meer had dit knap ge schreven werk een heenwijzen kunnen Hem, die op al onze levens vragen antwoord geeft en ons. die uit het aardse paradijs verdreven zijn* wil bren- ;n in Zijn eeuwig Paradijs H. L. Witte de With, door Joh. van Hulzen, historische roman in twee delen (één band), uitg. De Boekerij. Baarn. Onder de talrijke boeken, die tegen woordig verschijnen, komen er zo nu en dan enkele voor, die aanzienlijk boven de middelmaat uitsteken. Zulk een werk ligt thans voor ons en het is een buiten gewoon genoegen, melding te mogen maken van bovengenoemde historische In twee delen van Jacatra tot Duins van Duins tot de Sont wordt ons, t een der schitterendste tijdperken onzer historie, genoemde zeeheld volkomen en voeten uit beschreven. Het is een- oudig ondoenlijk, mede door gebrek an plaatsruimte, de zo rijke inhoud naar waarde te beschrijven- Genoeg zij het, te vermelden, dat Witte de With tegenwoordig was by de stich- in Batavia, de verovering der loot. de strijd tegen de Duinker ker kapers, de zeeslag bij Duins tegen de tweede Spaanse Armade. de eerste Engelse oorlog en tenslotte de zeeoorlog tegen Zweden, waa held zyn leven liet. Welk een ontzaglijke voorstudie heeft de schrijver moeten maken, om dit om vangrijke werk te voltooien. En wat een kostelijke bijzonderheden vernemen we bij uitstek mooie tydperk van 16001660. We kunnen niet anders aan grote bewondering gevoelen voor de speurzin van de schrijver, die ons het leven en de loopbaan van Witte de With zo schitterend heeft uitgebeeld. Joh. van Hulzen, die zich in zijn Oost en Westindische geschiedenis reeds zo verdienstelijk maakte, heeft onze litera tuur opnieuw, met deze bijzonder interes sante roman, zeer verrijkt. De schrijver heeft een prettige en vlotte stijl. Slechts één ding vinden we jammer: enige mooie illustraties hadden het boek nog in waarde doen stijgen. Overigens niets dan lof- De auteur heeft allen, die minnaars van onze historie zijn, met dit prachtwerk een groot genoegen verschaft. H. N. „Jivan en de dertiende steen." door Jean Bothwell; uitg. Republiek der Letteren. A'dam. Onder de titel „De Verrekijker" ver schijnt bij deze uitgeverij een serie boeken voor de jeugd. De radio-mede werker. Henk van Laar, heeft de redactie van deze „Verrekijker", die gericht wordt op het leven van de jeugd in vreemde landen, op zich genomen en hij hij het jonge volkje moet voor zetten. In „Jivan en de dertiende steen" wordt de lens gericht op Rajpoetana, in Voor-Indië, waar land en volk. gods dienst en levensgewoonten door de Amerikaanse auteur Jean Bothwell zo orden getypeerd en beschreven. In dit verhaal van de jongen Jivan, die geen familie kent en door zijn gader- lyke verzorger Babban wordt opgevoed, maken wij allerlei avonturen mee. eer de jonge Hindoe de droom van zijn leven werkelijkheid weet. eigenaar wordt van prachtig paard en dan tevens een prins blijkt te zijn. die thuis hoort in het paleis van Japitoer Dit bereikt hij echter alleen door eerbied te hebben - mens en dier en trouw te blijven zijn gegeven woord; kortom karakter te tonen. Een prettig geschreven boek. vlotte verhaaltrant met heel goede illustraties van Corina en bovendien uit stekend vertaald door Suzanne van Thijn. Een niet christelijk, maar toch goed boek voor de jeugd, waarin ook ouderen met genoegen zullen lezen H L. „Vrij en BIU „Vrij en Blij", het voor de oorlog reeda bekende Chr. maandblad voor de jeugd, oor het eerst na de oorlog weer ver schenen. Het is een uitgave van Neer- bosch^ uitgeverij en staat onder redactie de Zeeuw JG zn. Zegt dat nog niet genoeg? Laten wij er dan aan toe mogen voegen, dat het blad er fris uit ziet, dat de inhoud zeer gevarieerd ia en onversaagde verlucht wordt door talryke fóto' tekeningen en dat de prijs 2.50 per jaar is. In „Vrij en Blij" zijn thans opge nomen de vooroorlogse Vrij en Bly. Lenteleven. Het Kleine Schouwvenster. Jeugdcourant van de Neerbosch' Cent en Kinderrubriek van de Vriend des Huizes- Moge „Vry en Blij" vele. vele jaren mee helpen aan de vorming van een vrije ea blije Nederlandse jeugd!

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5