Jlieutue fciiisrlie (foumnt mro m Doch de Ned. Regeging zal de resolutie rustig naast zich neerleggen Slechts datgene wordt geaccepteerd, wat we acceptabel achten Wist U ZATERDAG 29 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710. Advertentieafd. Tel 23375 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) '""en en twintigste jaargang No. 7726 DIRECTIE: F DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dt E DIEMER. CHEF-RED.: H W J ENSERINK CHRISTELIJ K-IS ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi Is ahcbleuen myn bert in tcoticnspoct" EEN NUTTIG GESCHENK BESLISSING 'IN VEILIGHEIDSRAAD GEVALLEN Ondanks de ernstige waarschuwingen van de Nederlandse vertegenwoordiger, dr J. H. van Roijen, heeft de Veiligheidsraad de vlerlandenresolutie aangenomen. Frankrijk gebruikte zijn veto niet, doch onthield zich van stemming. Argentinië, de Sowjet-Unie en de Oekraïne onthielden zich op sommige punten der resolutie van stemming. Vooral op de punten, waarin de bevoegdheden der Commissie Drie worden uitgebreid. Vóór de gehele resolutie stemden Amerika, Engeland, Canada, China, Egypte, Cuba, Noorwegen. Een Russisch amendement, waarbij de onmiddellijke terugtrekking van de Nederlandse troepen werd gelast, werd met 4 stemmen voor en 7 onthoudingen verworpen. De heer Van Rojjen protesteerde, dat de resolutie Nederland feitelijk onder toezicht der V.N. stelt. „De Nederlandse Regering zal de resolutie uitvoeren i zover deze te verenigen is met de verantwoordelijkheid van Nederland vooi handhaving van de werkelijke vrijheid en orde in Indonesië, welke verantw deljjkheid niemand anders van ons kan overnemen", aldus de Nederlandse tegenwoordlger. De aangenomen resolutie heeft kort de volgende inhoud: 1. Onmiddellijke staking van de krijgs verrichtingen en guerilla, 2. Onmiddellijke vrijlating der republi keinen en herstel derrepublikeinse gering in het gebied van Djokja. 8. a) Interim-regering op 15 Maart b) verkiezingen vóór 1 October e) souvereiniteitsoverdracht uiterlijk op 1 Juli 1950. Zo een en ander niét een maand voor deze termijnen is tot stand gebracht, rapporteert de commissie aai de raad en doet aanbevelingen 4. a) Commissie van Drie wordt V.N. commissie en beslist bij meerderheid, b) Commissie zal onderhandelingen bi wonen en aanbevelingen doen aan par tijen en raad. De commissie zal niet-re publikeinse gebiedsdelen kunnen horen. Zij zal aanbevelingen doen omtrent de vrijheid der verkiezingen. Zij zal helpen bij een zo spoedig mogelijk herstel het republikeins burgerlijk bestuur. Zij zal toezicht houden op dit herstel. Zij zal aanbevelingen doen voor legering Ned. troepen op plaatsen, waar dit nodig mocht zijn. Als een der partijen breke blijft, zal zij aanbevelingen doen aan de raad. Hiervan werden uitdrukkelijk door dr J. H. van Roijen verworpen punt 2 het laatste deel van punt 3 (dus der volgt,) en punt 4. Wij verwierpen dus: Ten e e r s te: Het herstel der republil keinse regering in Djokja. Ten tweede: De bevoegdheden der Commissie om zich bezig te houden mét de instelling der Interim-regering, mei de verkiezingen en de overdracht van d« souvereiniteit. Ten derde: de beslissing der Com missie bij meerderheid van stemmen. Ten vierde: de bevoegdheden der Commissie om aanbevelingen te doen in zake de terugkeer van bepaalde gebieds delen onder republikeins gezag en de terugtrekking der Nederlandse troepen. Al deze punten zouden namelijk de Raad machtigen om beslissingen te nemen daaromtrent. De redenen waarom Nederland deze resolutie niet kan aanvaarden, zyn de volgende: 1) Zy vraagt afstand t teisrectaten gedurende de interim- 2) Zy is een ingrypen in inwendige aangelegenheden, zonder precedent en met schending van art. 2 par. 7 van het handvest. 3) Zy is onpractisch en zal onhoudbare toestanden scheppen. 4) zy is ten dele een doublure, ten dele een afwyking van Nederlands tydschema. De Martin A.M.-l, het nieuwe ge vechtsvliegtuig der Amerikaanse marine ten dienste van vliegkamp schepen. Deze 1-mans machine voert o.a. 3 zware torpedo's, 12 raketten en 4 mitrailleurs mee Het mon ster vliegend en ln parkeerstand. Is er ooit krasser en dieper ingegrepen in de inwendige aangelegenheden een een staat, vroeg dr Van Royen, die er op wees, dat wanneer de Commissie bij meerderheid van stemmen zou beslis sen, Amerika de beslissende instantie in Indonesië zou worden Dat Indonesië onafhankelijk zal wor den, staat reeds vast. maar wij zullen geen toestand achter ons laten, waarin een bepaalde minderheid op Java alle andere groepen en gebieden van de Archipel overheerst. Evenmin zullen wij een dictatüur achterlaten, aldus dr Van Roijen, die de resolutie van New Delhi becritiseerde. Voorts herinnerde hij aan, dat de conferentie van New Delhi gehouden werd in het paleis vai Nizam van Haidarabad, en legde brief over van de delegatie van dit stendom, van 18 Januari 1949, w verklaard wordt: „Uw Excellentie wees er terecht op, dat de Nizam feitelijk een gevangene was, terwyi ook zyn kabinet gevangen is na de aggressie van Voor-Indië tegen Haidarabad." Niet alleen hebben de Voor-Indische autoriteiten de slachting van duizenden Mohammedanen te New Delhi toegestaan, doch ook worden de vrijwilligers, die tegen de Voor-Indiërs vochten, selijk behandeld. Duizenden worden ge deporteerd. Ondanks alle beweringen de Veiligheidsraad wordt de pers ge- ïuilkorfd." Gopala Enon (Voor-Indië) beweerde ervolgens dat de Nizam zo vrij is ?n vogeltje, evenals de bevolking er iedereen vry is naar Haidarabad te Hierr werd d« Den Haag zal de zaak eens rustig bekijken Onze Parlementsredacteur schrijft* Van officiële zijde wordt nog geen commentaar gegeven op de gebeurtenis sen van gisteravond in de Veiligheids raad. Het enige wat men doet, is ver wijzen naar de rede van dr J. H. van Roijen. Het kabinet zal zich dezer dagen beraden over de gevolgen van de aan- ing der resolutie en concretisering hetgeen dr Van Roijen te Lake Sue- heeit verklaard. Naar alle waar- schijnlijkh lid zal het niet nodig zijn, een regeringse verklaring in de Tweede Ka mer af te leggen,daar de aangelegen heid volledig besprikken zal worden bij de behandeling der begroting van Bui tenlandse Zaken Dinsdagavond 8 uur. GOOI DE BALLAST OVERBOORD! Hoogst verontwaardigd over de laatste resolutie in de Veiligheidsraad zond een onzer abonné's, die meer dan 30 jaar in Indonesië gewerkt en ge woond heeft, vanmorgen het volgende telegram aan de Ministerraad: ,Jleferte Kroningsrede Koningin Juliana. Gooi ballast overboord, inclu sief Veiligheidsraad." „FRANEKER" VANDAAG NAAR PADANG- De K.L.M-Constellation „Franeker" onder gezagvoerder De Haas. zou heden morgen om 11 uur Ned. tijd van het vliegveld op Mauritius starten vlucht over de Indische Oceas Padang en Sumatra. Ondanks de op Mauritius heersende kinderverlamming heeft de gezagvoerder toch het eiland aangedaan, daar er op het vliegveld Reunion niet voldoende benzine was. Minister Schokking heeft zijn ambt genoot Wijers uitgenodigd om een maat regel te overwegen, waarbij aan poii- tieke delinquenten, die op 1 Januari 1945 nog niet de leeftijd van 18 jaren hadden bereikt, op ruime termijn verkorting toe te staan van de tijd- van vijf jaren, waarir zij ontzet zijn uit het recht om bij de ge wapende macht te dienen. Indien zij ïr dit recht hersteld worden, zal de minis ter van Oorlog nagaan of zij ter vervul ling van de dienstplicht zullen worden opgeroepen. Vandaag stellen wij U voor: Sold. P. M. v. d. KOOY, Rijnzichtweg 175, Oegstgeest. Soldaat P. M. v. .d Kooij viert op 30 Januari (morgen) z'n 22ste verjaardag. Van harte gefeliciteerd, vriend in de tropen! Op 28 Januari van het vorige jaar vertrok hij met het schip „Groote Beer" naar Indonesië. Tengevolge het beginnen met een actie tot z\ Titel en beroep van architect zullen weldra worden beschermd Wetsontwerp ingediend oin de beunhazerij bij het bouwen tegen te gaan wetsont-1 wordt beproefd door middel !- Zi DE LAATSTE VAN DE MAAND De laatste van de maand. Een dag, waar vele Nederlanders altijd met spanning op zitten te wachten. Maar op de laatste van deze maand wacht één Kind der Nederlanden in het bij zonder. Maandag immers is Prinses Beatrix Wilhelmina Armgard jarig. Dan is er weer feest op Soestdijk. Dan wapperen overal in Nederland de vlag gen. Voor de eerste maal viert deze Prinses haar verjaardag als „verm delijke opvolgster van de troon", i haar moeder enJivader en zusjes met Haar, die voor ons nu Prinses, der Nederlanden is, maar straks elfjarige kroonprinses in de eerste plaats Grootmoeder is Wie herinnért viB'ch niet de spanning die er onder ons volk heerste in de dagen voor de geboorte van Prinses Beatrix. En hoe groot de blijdschap was, dat dit prinsenkind, nog op de laatste van de maand, het levenslicht aanschouwde. Het is nu eenmaal het „lot" van een Koninklijk kind, dat het niet alleen toebehoort aan Vader en Moeder. Ook Beatrix Is van ons allen. Daarom ziin^w'ij allen bijzonder dankbaar voor -de laatste dag ran deze maand-, God zegene onze Kroonprinses.' Ontvluchte pupillen met een doktersauto er van door Door benzinegebrek liepen zy byna Ruim een week geleden zijn uit het Rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetinchem drie pupillen ontvlucht, 'n Didam een nieuwe volkswagen var arts stalen en daarmede naar Lim burg tuften. In Maasbracht was de ben i zij besloten bij een garagehou der te gaan tanken. Toen geen der jeug dige autcriiders echter een cent op zak bleek te hebben, kr:g de garagehouder aan. Hij ontfermde zich resoluut het contactsleuteltje en belde de po litie op. De jongens, die het benauwd kregen, zetten het onmiddellijk op een lo rn en zijn nog niet gevat. Personeelsinkrimping bij de K.L.M. Het ligt in de bedoeling, dat het per- soneelcyfer van de KLM binnen korte tijd enigermate omlaag wordt gebracht. Deze personeelsinkrimping zal vrijwel uitsluitend beperkt worden tot het ad ministratieve personeel. Na de oorlog heeft de KLM, zo deelde zy desgevraagd mede, een groot aantal mensen aangenomen en thans acht men de tijd gekomen hieruit een vaste kern te vormen en zo te komen tot een zekere consolidatie in het bedrijf. By de Tweede Kamer Is e werp ingediend, dat de titel roep van architect wil beschermen. Reeds lang is hierop door serieuze be oefenaars van de architectuur aange drongen en het tydstip daarvoor heeft dc Regering (hans gunstig geacht, omdat Nederland thans in het aanvangsstadium verkeert van wederopbouw en nieuw bouw. De objecten, waarop het wetsontwerp betrekking heeft, zijn de gebouwen. De bekwaamheid tot het ontwerpen deze gebouwen, zo zegt de toelichting. „De Telegraaf" kan direct nog niet verschijnen Hoewel thans in hoogste instantie is beslist, dat de eigendommen van het dag blad „De Telegraaf" niet onteigend mo gen worden, zal deze courant nog niet direct weer kunnen verschijnen. De Re gering heeft nl. de heer M. A. Reinalda, voorzitter van de Persraad, uitgenodigd deze zaak een regeling voor te berei den, welke zowel het „Telegraaf'-con- als degenen, die met machtiging var de Regering van de outillage van hel ;rn gebruik maken, bevredigt. Deze regeling zal dan aan de Regering worden voorgelegd. n'np van een gevaarlijk gebied liep hij «P 28 Dec. j.l, verwondingen op aan «chouder en knie. Nu ligt hij in 't hos pitaal te Medan, waar hem een goede verzorging ten deel valt. Hij hoopt *poedig hersteld te zijn om naar zijn onderdeel te kunnen terugkeren. Boven gaande foto is genomen tijdens zijn Vacantie aan het Tobameer. Etalageverlichting per 1 Februari weer vrijgegeven Wat staat ons volgende winter te wachten? Onder dank aan publiek en industrie voor de medewerking en de wijze, w op de voorschriften tot beperking het electriciteisgebruik werden nage leefd. maakt het departement van Econ. Zaken bekend, dat per 1 Februari de be palingen betreffende etalageverlichting, verwarming en verlichting in electrische treinen en trams en buitenverlichting worden opgeheven Het verbod ten aan zien van reclameverlichting blijft echter voorlopig pog gehandhaafd. Men houdt echter rekening met de mo gelijkheid, dat volgende winter weer be perkende bepalingen noodzakelijk zijn. In antwoord op een adres waarin de afd. Zeeland van de Middenstandsparty voorstelde, ook in de vooravond etalage- •erlichting toe te staan en de winkeliers de hierdoor extra verbruikte stroom te laten uitsparen op de binnenverlichting, deelde minister Van den Brink mede, dat een onderzoek gaande is over de maat regelen voor de volgende winter. Of dan geen, dan wel een biperkte etalagever- lichting mogelijk is. kan nog niet wor den bepaald. Met de in het adres voor gestelde regeling zal rekening worden gehouden. gunstig gevolg hebben afgelegd, kunnen in I architectenregister worden ingeschrev Niet-ingeschrevenen mogen noch de titel van architect voeren, noch het beroep uitoefenen. Het architectenregister zal worden by- gehouden door de Architectenraad. Deze adviseert de Regering omtrent de oplei ding, kan tuchtmaatregelen treffen en be slissen in geschillen. Er zijn overgangsbepalingen om niet hen te duperen, die reeds geruime tyd het beroep van architect uitoefenen en niet voor inschrijving in het architecten register in aanmerking zoudèn komen. die hiervoor wel in aanmerking komen zijn gegroepeerd in acht catego- Ln de eerste vier, de groepen a t/m d, zijn de bouwtechnisch- en aesthe- tisch bekwamen opgenomen, in de groe- t/m h, de gespecialiseerde bouw- techmci. Om" ingeschreven te worden moet men één academische graad hebben verkre gen (a, e en f) of een erkende school opleiding hebben gevolgd (b) of een staatsexamen hebben gedaan (c en g) of een erkend buitenlands diploma bezit ten (d en h). Reeds een mërelnest met vijf eieren In Limburg zyn er al vroeg voor boden van het voorjaar. Bij het op ruimen van een stapel hout aan de Venlose Kaldenkerkerwëg, ontdekte een arbeider tot zijn verbazing tus sen de planken reeds een merelnest met vijf eieren. Het hout moest ech ter verdwijnen en daarmede het nest. Waarschijnlijk zouden de jongen deze koude periode toch niet overleefd hebben. Ook is de eerste vlinder al in Venlo gevangen en een knaap uit Horst-Meterik betrapte drie Meike vers. toen deze zich in de Januarizon wilden verheffen. Maandag al 11 jaar! Vijf Westelijke landen snellen Raad van Europa in Ook andere Europese staten zullen kunnen toetreden Dq vyf ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brlttannië, Frankryk, België, Nederland en Luxemburg, tezamen de consultatiéve raad der Westelijke Unie 'ormend, hebben op de conferentie te Londen besloten tot de vorming van Raad van Europa. Deze raad zal bestaan uit een commissie van ministers, die ln het genelm bijeenkomt, en voorts een consultatief lichaam, dat In het openbaar byeenkomt. De ministers besloten andere Europese landen uit te nodigen om aan de onderhandelingen over de vorming van deze Raad deel te nemen. (Hiervoor zullen naast Italië, vermoedelijk ook dé Scandinavische landen ln aanmerking komen). Ten aanzien van Palestina was'mer algemeen over eens, dat het stadium thans bereikt is, om Israël de facto erkennen, terwyl, volgens het uitgege- communiqué, nuttige gedachtenwis- seling plaats vond over de defensie. Ook gesproken over culturele en sociale nenwerking tussen de vyf landen het Brussel-pact. Zo zal o.a. van 2 tot 11 Aug. in Ashridge (Kent) een cursus onderwijskrachten worden gehou den. Ieder land zal een mobiele tentoon stelling van onderwijsmateriaal organi seren voor de vier andere landen. Hier mee wordt in April begonnen. Elk der vijf landen zal een lijst opstellen var zyn beste paedagogische films. De cultu- Is het paleis Noordeinde nog als paleis bruikbaar? Zoals men weet. is voor voorzieningen in verband met het Paleis Noordeindc bij de Staten-Generaal een bedrag van f 50.000 aangevraagd. In het voorlopig verslag over het desbetreffende wets ontwerp, ondertekend door vyf fractie voorzitters, wordt de vraag gesteld, of de Regering reeds mededeling kan doen van de definitieve kosten voor volledig herstel en het tijdstip, waarop dit, uiter aard veel hogere, bedrag zal worden aangevraagd. Verder wordt gevraagd, of het gebouw nog wel als Paleis bruikbaar is en of ingrijpende veranderingen nodig zijn om het „bewoonbaar" te maken. Sommige le den wilden eigenlijk maar liever een aieuw paleis bouwen en het oude doen nrichten voor andere doeleinden, bijv. als departementsgebouw. De grote tuin achter het paleis zou dan een bestemming kunnen vinden, hetzij als park, hetzij als bouwterrein. „Achtentwintighoven." Jhr J. Huydecoper van Maarsseveen. burgemeester van Achttienhoven en Westbroek, wordt per 1 Febr. tevens bur gemeester van Tienhoven. Nederland en Engeland erkennen regering van Israël de facto De Nederlandse regering heeft besloten de regering van de staat Israel de facto te erkennen. De regering stelt zich dr J. A. Nederbragt, consul-generaal te Jeruzalem, te benoemen tot haar verte genwoordiger in Israel. Ook Engeland besloot tot een erken ning de facto. Reeds eerder was gemeld: De Belgische regering heeft de erken ning reeds bekend gemaakt. Nu de erkenning de facto van Israël door de vijf landen van het Brussel-pact vrijwel vast staat, zoals elders gemeld, besloten de vijf ministers daartoe, komen alle delen der wereld berichten ovc erkenning van de Joodse staat. Australi gaf Israël direct een erkenning de jure, terwijl Nieuw Zeeland dit de faoto deed.j Van de Scandinavische conferentie wordt vernomen, dat ook Zweden, Noor wegen en Denemarken op het punt var ;n de facto-erkenning staan. Intussen heeft de Internationale Vluch telingenorganisatie het verbod tot immi gratie in Palestina opgeheven. rele commissie vergadert op 17 Februari a.s. te Den Haag. Niets slechts sociale inzichten en inlichtingen zullen voortaan worden uitgewisseld, maar ook medisch personeel en personen, die werkzaam zijn op maatschappelijk gebied. Schuman. de Franse minister van Buitenlandse Za ken. verklaarde na afloop, dat de be sprekingen „zeer succesvol" zijn geweest. Het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken gaf een verklaring uit. waarin de vorming van een West-Europese Unie als een soort verraad aan de verbonden heid der geallieerden uit de oorlog wordt beschouwd en waarin voorts wordt ge zegd, dat hierdoor een volledige verande ring van de Franse en Britse politiek t.o.v. Duitsland moet ontstaan. Stikker: Erkenning van Israël gezamenlijk Vanmorgen arriveerde minister Stik- Harwich in Hoek van Holland, DAT de letters S.G.P. in de laatste regel van het Eerste Kamerverslag Vrijdag moeten zyn C.P.N. DAT ruim 40 pet van de gezinnen in Den Bosch samenwonen. DAT in Pijnacker 7967 van de 8260 in woners zich hebben laten doorlichten. DAT de 51-j. mr J H. F. Koetsier, di recteur van het Rijksbureau voor Tex tiel, sectie confectie, te Bussum is over leden en Maandag te Valkenveen begra ven wordt. DAT tot consul van België in de prov. Gelderland is benoemd C. J. A. Jansen te Nijmegen. DAT gisteren in Friesland een provin ciale adviescommissie werd ingesteld om erhouding tussen rijk, provincie en gemeente te bestuderen en of Friesland eventueel een aparte plaats moet inne- DAT de ouderdag te Bergen op Zoom ?.v. de naar Indonesië vertrekkende troepen gisteren ook door luit.-generaal Kruis werd bijgewoond, alsmede door 4 Belgische officieren. DAT Waalwijk van 14 Maart af mijn- gas zal betrekken. DAT de sergeant H. Koenen uit Sprang- Capelle, thans in Indonesië, de zilveren eremedaille O.N. met de zwaarden kreeg voor het verlenen van medische hulp. DAT de kantonrechter te Emmen eer groot aantal boeren uit Z.O. Drente boe ten van f 20 tot f 200 oplegde wegens het onvoldoende bestrijden van de colorado kever. DAT de kortelings uit de gevangenis ontslagen inbreker J. uit Bergum (Fr.), die blijkens het bezit van vele inbrekers- werktuigen zijn oude „beroep" weer opgenomen en o.a. door de politie uit Wassenaar werd gezocht, te Akkrum is gearresteerd. DAT de weg Zutphen-Dieren-Arnhem en de weg Utrecht-De Bilt-Driebergen- Arnhem als hoofdverkeerswegen zyn aangewezen. DAT ir J. G. Tukker Maandagavond van kwart voor 8 tot 8 uur een radio causerie houdt over de vooruitzichten van de Ned. pluimveehouderij. DAT in het Stedelijk Museum te Am sterdam gisteren een tentoonstelling is geopend van werken van leden aangeslo ten by de onlangs opgerichte Ned. kring in grafici en tekenaars. DAT de Associatie Cassa en de N.V. De Rente Cassa over 1948 8 pet (onv.) uitkeren. DAT m.i.v. de nieuwe spoordienstrege ling de reizigers uit Dordrecht en Nij megen een snellere doorverbinding naar megen te Geldermalsen een snellere doorverbinding naar het Zuiden krijgen. DAT Emmen met behulp van f 100.000 uit de overschotten van voorgaande ja- een sluitende begroting 1949 heelt. DAT de heer B. van Eesteren te Zeist, pres.-comm. van het door hem opgerichte aannemersbedrijf Boele en Van Eesteren, 1 Febr 75 j. oud wordt- DAT, 63 j. oud. te R'dam overleed mr D. M. Bolkestein, rentmeester van het Hoogheemraadschap Schieland. DAT. 84 j. oud, te Zeist overleed jhr ir H. H. Sandberg van Boelens, oud-sectie- mgenieur der Staatsspoorwegen DAT de Zutphense Rechtbank de ver zekeringsagent Van 't H., die de vrouw verzekerde met een ploerten doder bewerkte. 6 j oplegde, terwyl 10 j. tegen hem was geëist. DAT te Oostburg (Zeeland) een Katho lieke H.B.S. zal worden geopend. DAT niet de bootdienst van Amster dam naar Middelharnis, doch die van Rotterdam naar deze plaats op Goeree- Overflakkee is opgeheven. DAT NCRV en KRO gezamenlijk van avond om half elf de uitslag der Rallye Automobile Monte Carlo bekend maken. DAT de Ned. actrice en chansonnière Frangoise Flore eind Febr. naar Enge land vertrekt om een hoofdrol te vervul- n in de ..Folies Bergères". DAT het Woensdag by Ameland ge strande Duitse m.s. „Fortuno" (300 ton) gisteravond weer vlot is gekomen. DAT voor het R'damse BG 6\i j. (m.a.) geëist werd zowel tegen de 62-j kor de vyfmmisterseonferentie te Londen. Hij verklaarde zeer verheugd te zijn c de resultaten van deze conferentie zeide o.m.: „De tegenstellingen, die va ger wel eens in de West-Europese Unie aan de dag waren getreden, zijn thans verdwenen.Op de vraag, of de erken ning de facto van Israël ons land niet ir een moeilijke -posirtne plaatste, in verband met de Mohammedaanse bevolking der Overzeese Gebiedsdelen, antwoordde de ;er, dat de andere Brussel-laaiden dezelfde moeilijkheid staan. „Wi, hebben toen besloten, om het gezamen lyk te doen". SCANDINAVISCH PACT OP DE LANGE BAAN GESCHOVEN Als resultaat van de Scandinavische conferentie wordt slechts door Reuter gemeld, het op de lange baan schuiven de plannen voor een gemeenschap pelijke verdediging van Zweden, Noor wegen en Denemarken. Op deze confe- ook feeds de, te Londen voor gestelde, oprichting van een Raad var Europa besproken zijn. Atlantisch Pact voor 16 tot 24 jaar. Over het AUlantisch Pact seint A.P. dat Amerika en Canada dit voor een pe- van 16 tot 24 jaar willen aangaan de West-Europese landen. Vreemde brief uit Nederland beroert Israëlische pers In de Israëlische pers waait de laatste dagen veel stof op over een anoniem schrijven uit Nederland aan hel Hooggerechtshof te Jeruzalem, waarin verzocht wordt, het proces en de veroor deling van Jezus Christus te herzien, omdat Pontius Pilatus zijn bevoegdheid als stadhouder te buiten is gegaan. Blijk baar is men nog van plan, op de sugges- deze brief in te gaan. want het Oppergerechtshof heeft verklaard, dat men verdere aotie zal uitstellen, totdat de schrijver meer bewijsstukken heeft gestuurd. Deze stukken zouden per zee post volgen. Men meent, dat de schrijver Engelsman is. die naar Nederland is gekomen en hier een boek op rechts kundig gebied heeft gepubliceerd. )Ons enige commentaar mag zyn. dat aardse rechters ten enenmale onmachtig zijn, Christus te veroordelen. Zyn kruis offer was voor het bestwil van deze vereld en het is Godslastering, in dit mysterie te willen indringen of het, naar menselijke maatstaven, te beoordelen. Eigen weg Aan het voornemen van de Veilig heidsraad om de resolutie, waarop men dagenlang heeft zitten broeden, aan te nemen, heeft het krachtige betoog van Dr Van Roijen niet meer af kunnen doen. Alles was reeds lang beslist buiten Ne derland om. Dit hoge college stelt er een genoegen in. te willen ingrypen in de souvereini teit van een nog steeds onafhankelijke Staat, en wel op een wijze, welke onge hoord is in de geschiedenis. Zodra het college dit gevaarlijke voornemen in het hoofd heeft, is het niet meer voor rede en begrip vatbaar. Intussen, de resolutie is toch niet meer dan een complex van woorden en de be slissing over de uitvoering behoort Ne derland in eigen hand te houden. Daarom is het goed. dat Dr Van Roijen terstond eerlijk heeft meegedeeld, dat Nederland slechts bereid is. de resolutie uit te voe ren voorzover de verantwoordelijkheid van Nederland het toelaat. Dit betekent, dat een groot deel van de resolutie niet zal worden uitgevoerd. ■erheugen ons over deze mede deling. De eigen verantwoordelijkheid land en volk staat bij ons nog heel wat hoger dan welke uitspraak ook, waartoe de Veiligheidsraad gelieft te komen. Nederland gaat thans nog voort door ;n donkere tunnel. De Veiligheidsraad zal zich ongetwijfeld op hinderlijke wijze de Indonesische kwestie blijven be en. De oplossing van deze kwestie zal daardoor worden bemoeilijkt. omdat de republikeinen er aanleiding in zullen vinden, met het zaaien van onrust in In donesië voort te gaan Ging Nederland een eenzame weg. het zou reeds niet ge makkelijk zijn. Thans moet het allerlei vormen van druk en van pressie ver wachten. Er is echter iets. dat in dit alles van grote betekenis is. Ons volk vertoont een opmerkelijke eenheid van gezindheid. Men behoeft in deze weken vrijwel nie mand te spreken, of men woedt getrof fen door de eenstemmigheid in het stand punt. Dit moet. dunkt ons. de Regering steunen. Van groter betekenis is echter naar onze overtuiging, dat Nederland door het gaan van een eigen weg beant- oordt aan een roeping, waaraan geluk- ig voor zeer velen onder ons volk over wegingen van aanzienlijk hoger orde niet vreemd zijn. Kriminalsekretar Blohm krijgt zenuwaanval voor het B.G. Voor het Amsterdamse B.G. werd van morgen 5 j. (m. a.) geëist tegen de 46-j. Kriminalsekretar Wintgen uit Essen, met zijn collega's Blohm en Fisher betrokken bij brandstichting te Halfweg als repre saille in verband met een spoorwegaan slag. aldaar gepleegd door illegale wer kers, die een Wehrmachtstrein hadden laten ontsporen. Blohm wilde als getuige de eed niet afleggen. Hjj had eenmaal een eed af gelegd, n.l. op de Duitse grondwet, en als gevolg daarvan zat hij nu in de gevange- Wie weet, waartoe de als getuige af te leggen eed nog zou leidenTen slotte kreeg deze-getuige een zenuwaan- il en moest hij worden weggeleid. Uitspraak 11 Februari. Pas op voor brandhout uit Arnhem Bij het stoken van hout in een open haard deed zich in de huiskamer van de heer J. W. van R. uit Groningen een vrij hevige explosie voor. Het bleek nl., dat in de blokken een twee centimeter luchtafweergranaatje heeft gezeten, dat door de hitte is ontploft. Het hout was afkomstig van een houtverkoper uit Arnhem. Bij de gevechten om Arnhem zijn verschillende van deze projectielen, zonder te exploderen, in de bomen ge drongen. Nu deze bomen voor huisbrand worden verkocht, levert dit vry grote gevaren op, vooral omdat van de kogel gaten meestal niets meer te zien is. POKKEN IN DE HAVENS VAN BATAVIA. Bij beschikking van minister Joekes is de zee- en luchthaven van Batavia be smet verklaard wegens pokken. Het ver keer van en naar Batavia vindt echter normaal doorgang. Zij, die uit of te Batavia arriveren, moeten evenwel by debarkatie een bewijs kunnen overleg gen, dat zij ingeënt zyn tegen pokken. enige tyd zullen, zo men weet, nieuwe bankbiljetten van f 25 ln om loop worden gebracht. De voorzyde toont oa. een vrouwenportret (ln cirkel), terwyl de achterkant een guilloche-ornament draagt met Nis- en bloemfiguren. WEERBERICHT G. van Kempen, als tegen zyn Hij werd onschuldig veroordeeld, opdat collega W. J. M. Grauwen, wegens ron- wy voor het Gericht Gods vrijgesproken selarij voor de Waffen-S.S. zouden worden). Aanhoudend rustig tveer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Ln de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst met hier en daar Overdag licht bewolkt maar enigs- nevelig weer en ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Weinig wind. ZON EN MAAN Zondag 30 Jan. Zon op 8.24, onder 17.23; maan op 9.33, onder 18.45. 31 Jan. Zon op 8.23, onder 17.25: maan op 9.46, onder 19.58. 6 Febr. L. K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1