AKKERTJES Scheepswerf „De Dageraad" te Woubrugge wil zich naar Katwijk verplaatsen Honderdjarig bedrijf schept sierlijke en krachtige schepen Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 26 JANUARI 191' Dit jaar lopen twee comfortabele „Katwijkers" van stapel Scheepswerf „De Dageraad" is het doel e tocht. Ineens staat ons weer heel duidelijk voor ogen, dat we op een (Van een onzer verslaggevers) „Holland. U schiep natuur met Stiefmoedershand!" Een onzer literatoren heeft het eens gewaagd, deze woorden in een overigens prachtig vers neer te leggen. Toch had hij hierin ongelijk. Ja eindeloze oerwouden, geweldige bergen en romantische fjorden bezitten we niet Maar we hebben iets anders! Wie het vaak ruige stadsleven even ontvlucht, zoals wij gisteren deden, kan zich overtuigen van de waarheid, dat Holland in de volle zin des woords mooi is. Onze reis ging naar Woubrugge. Prachtig weer voor deze tijd van 't jaar. al brak slechts even de zon door. Toen zagen wij klaar, dat de Schepper veel kleuren heeft gebruikt om het Hol landse landschap, met zijn lage, verre velden, zijn karakteristieke torentjes en typische molens, zijn reine, koele hemel en slingerende stroompjes, te schilderen. Ja, als je al die pittige pracht hebt gezien en je hebt er van genoten, dan sta je enigszins onthutst en verbaasd te kijken, wanneer plotseling een overwel digende Katwijkse logger, eerst verscho len achter een boerderij, wat bomen en een indrukwekkende hooischelf, je blik ken gevangen houdt Dat is waar ook: Kunst en Letteren Liefde in 1906 Geen water blust dit vuur Gistermorgen in Den Haag. Trams, auto's, fietsers, het km-krast alles door elkaar. Plotseling remmengeknars een klapEen vrachtauto, op weg naar Leiden, en een tram hebben hun wegen niet meer gescheiden kunnen houden. De auto vliegt in brand en daar gaan de décors van ir A. Viergever in vlammen op. Het grootste gedeelte van de costumes en een heel klein beetje requisieten kunnen nog gered worden. Ko Arnoldi zit evenwel niet bij de as ter neer, en zo roeiden we gister avond met de riemen, die er waren. Er waren bekwame roeiers en Ko Arnoldi is een knap stuurman. Décors en requi sieten zijn uiteindelijk bijkomstigheden, hoe belangrijk ze ook zijn. Het stuk is hoofdzaak. „Liefde in 1906". Een blijspel? Niet helemaal. Een drama? Helemaal niet. Een echte Amerikaanse cocktail van -humor en romantiek. Vooral veel romantiek in de laatste twee taferelen. Maar Eugene O'Neill heeft niet voor niets de Nobel prijs voor Litteratuur gekregen en al gaat het voor ons gevoel een beetje als een nachtkaars uit, toch is het een goed geschreven stuk. Het belicht de liefde van verschillende kanten. Bij Richard en Muriel, bij Sid en Lilly, bij Nat en Essie zien we verschillende facetten van de zelfde edelsteen. De jeugdige onstuimig heid bij de eersten, de onbeantwoorde liefde bij het tweede paar en de zich Jangs lijnen van geleidelijkheid bewe gende bij de laatsten. De lente bij Ri chard en Muriel, de herfst en de na derende winter bij Nat en Essie. Dat Essie, de moeder, in zo korte tijd om slaat van een niets begrijpende vrouw in een alles vergevende moeder, vinden we wel wat onbegrijpelijk. Het wordt ook nergens door verklaard. Voor Willy Haak zat er in deze rol van moeder te weinig handeling, 't Moest te veel van binnen-uit komen en daardoor over tuigde ze ons niet. Richard Flink was de begrijpende vader, die zo af en toe „flink" wordt, maar steeds gereed staat, zijn vergevensgezinde hand toe te ste ken. Ko Arnoldi. als Sid, de levenswijze, maar toch door het leven niet bevre digde broer van Essie, gaf uitstekend spel Als laatste willen we nog noemen Jan Velzeboer. als de 17-jarige Richard. Zijn spel deed ons telkens terug denken aan zijn Christopher Blake, maar hij be wees ook nu weer. een speler te zijn, waar we niet alleen veel van mogen ver wachten, maar die ook thans reeds veel geeft. Zowel voor de spelers als voor het L.A.K. werd deze avond, ondanks de tegenslag, een groot succes. Bn. Voordrachtsavond door Marguerite Couperus De kunst van Marguerite Couperus staat of valt feitelijk met de sfeer, die zij In de zoal weet te scheppen en het con tact, dat ze weet te leggen met het pu bliek. Ontstaat er een verhouding van sympathie, waardoor de toehoorders be reid zijn tijdelijk en niet al te critisch haar opvattingen te accepteren, dan kan men een genoeglijke avond beleven. Hierin is de zangeres echter gisteren slechts ten dele geslaagd. Men voelde voortdurend de weerstand van het pu bliek tegen deze liedbehandeling, waarbij tempo, rhythme, accent, en ook wel eens de zuiverheid willekeurig werden aange tast. 't Was dikwijls te nadrukkelijk, waarbij schoonheden van eenvoud en stille ontroering meer dan eens verloren gingen. Veel beter was Marguerite Couperus in de tweede helft van het programma, waarin de uitbeeldingen dikwijls type rend en raak waren, en hier wist ze dan ook aan het publiek een zeer hartelijk applaus te ontlokken. Mej. Nedercoorn, die haar aan de plano begeleidde, speelde tussen de liederen- groepen enkele pianosoli Zowel de keuze der stukken als de uitvoering er van de den haar kennen als een musicienne van smaak en distinctie. Haar succes was op recht en welverdiend. P. B. hangerig en koortsig gaat voelen, neem dan direct 'AKKERTJE en voor V naar bed gaat Drkomt daarmee dat de griep Verdrijven koorts en pijn. Weiger helpen direct r opdracht Klinkrevolver-geratel in het Hollandse land bouwd Beelen Kw. 35 tot stand Na de bevrijding zijn er al weer drie vissersvaartuigen te water gelaten. Het nu op stapel staande schip is be stemd voor dc Katwijkse rederij Meerburg en zal. naar men verwacht, omstreeks April in zijn element glijden. Is dit gebeurd, dan worden de kielonderdelen gelegd voor weer een vissersschip, dat ook de naam van Katwijk zal moeten hoog houden. Deze tewaterlating zal hoogstwaar schijnlijk in October plaats vinden. Welke rederij hier achter staat, dat De eerste door Scheepswerf „De Dageraad" gebouwde Katwijkse motorlogger. namelijk de ln 1938 voltooide KW 24, ln de IJmuider haven met rechts op de achtergrond de hoogovens. op c i af. Enige ogenblikken later zitten we in een gezellig, warm en knus kantoortje, waar. volgens de kolossale tekeningen, blijkbaar zeer omvangrijke plannen wor den gesmeed, tegenover de jonge direc teur van de N.V.. de heer Boot. „Moet u een stukje historie van me hebben?" „Graag". „Ik moet u dan iets teleurstellen, want 'k ben pas na de bevrijding hier geko men en in de vergeelde boeken heb'ik me nog niet verdiept". „Misschien kunt u ons wel vertellen, wanneer de werf is opgericht". „Dat zal wel gaan. Februari a.s. is het honderd jaar geleden, dat „De Dageraad" in Woubrugge haar werk zaamheden begon. Aanvankelijk lag de werf ln de buurt van de brug, bU de Hervormde kerk. Alleen hou ten schepen kende men in die tijd". „Wanneer werd de houten bouw af geschaft?" „Dat gebeurde even in 't archief neuzen in 1896. Ongetwijfeld kon dit als een grote vooruitgang worden be schouwd, maar al dat „ijzeren" geratel en getimmer maakte te veel leven in de rustige dorpsgemeenschap, zodat op een goede dag van hogerhand werd bevolen de „herrie-werf" te verleggen naar een punt, ver buiten de kom". „Dus aan dit bevel is het te danken, dat wij. toen we bij de kerk naar de weg vroegen, nog een kwartier moesten lopen". De hèer Boot vertelt ons verder, dat zijn werf zich altijd in een prima ge zondheid heeft mogen verheugen. De oude boeken geven de namen te zien van W. A. Boot. J. Boot en nog eens een W. A. Boot. Hun energieke doortastend heid maakte van „De Dageraad" een be drijf, waarop de Nederlandse visserij wereld met recht -trots kan zijn Thans staan er een J. Boot en Th. J. Boot aan de top. Aan hun namen zal het nageslacht ongetwjjfeld de krachtige aanpak van het werk na de tweede wereldoorlog, waarin onze visserij zo'n gevoelige klap kreeg, verbinden. Onze visserij? Heeft het eenzame Wou brugge, land van polders en pittoreske huisjes, dan connecties met een van de belangrijkste bronnen van onze nationale welvaart? In dit verband is niets meer op z'n plaats dan een volmondig „ja!" Honderden ijzeren schepen zijn in de loop der jaren uit het metalen hart van Woubrugge, dat op peil wordt gehouden door 55 arbeidskrachten, voortgekomen. Onafgebroken heeft „De Dageraad" sinds 1896 haar goede diensten aan onze visserij bewezen. Loggers, treilers en kotters kozen bij haar het (nog niet ruime) .sop". De eerste gloednieuwe log ger van de N V. werd in 1916 te water gelaten. Het was de Um. 295, spoedig gevolgd door de IJm, 296. Aan de toen malige accommodatie-toestand ontbrak veel. Sociale wantoestanden waren er het onvermijdelijke gevolg vsn. In 1938 vol tooide „De Dageraad" haar eerste Kat wijkse motorlogger, t.w. de Kw 24, ge- alles is echter dit wèl duidelijk: het zijn alle sierlijke en krachtige sche pen. Hun enorme accommodatie kan zee- „wonderen" verrichten. Een messroom, e wasgelegenheid, douche-cel, spira len bedmatrassen, centrale verwarming. aparte kombuis. Kortom, na bouw en uitrusting hypermoderne schepen. Tot slot! De heer Boot deelt ons nog op een desbetreffende vraag mede, dat .De Dageraad" naar uitbreiding snakt. Het ideaal van de N.V. reikt zelfs veel verder. Onlangs is een verzoek Inge diend om in verband met de plannen voor een zeehaven te Katwijk aan Zee het gehele bedrüf van „De Dage raad" te mogen overplaatsen naar Katwijk. De HeUmansweterlng te Woubrugge is betrekkelijk smal en bU een tewaterlating loopt het schip altijd gevaar op de overkant van de vaart vast te raken. Daarbij komt; dat de weg van Woubrugge naar zee nu niet bepaald fortuinlijk Is. De vele nauwe ophaalbruggetjes vormen vaak grillige obstakels. Of het verzoek van „De Dageraad" zal worden ingewil ligd? Dit hangt af van verschillende factoren. Maar dat de heer Boot ln dit opzicht kansen heeft, kunnen we gevoeglijk aannemen. Deze werf is klein, vergeleken met de grote bedrijven ln de havens. Doch haar kracht is groot. Dat de expansie-,.zucht' van „De Dageraad" in de toekomst be vredigd moge worden. Heel onze vissêrij zal er de vruchten van plukken, want: „De Dageraad" is de enige Nederlandse werf, die uitsluitend vissersschepen bouwt! De melksanering te. Leiden Onlangs konden we reeds melden, dat ook te Leiden een zgn. „melksanering" zou worden ingevoerd. In een vergade ring der Verenigde Melkhandelaren werd de sanering thans met algemene stemmen aangenomen. De heer W. Th. v. d. Holst Jr bepleitte het saneren kracht en wees er op. dat de melk veel korter op de weg is, de kwaliteit beter \blijft en de klanten de melk veel vroe ger ontvangen. In de commissie voorbereiding werden gekozen de heren J H. v. d. Kloot, J J. van Schie. W. Rodenburg, J. van Hooidonk en W. Th v. d. Holst. SLECHTHORENDEN KWAME7J BIJEEN De vereniging tot bevordering der be langen van slechthorenden hield ir „Oud-Hortuszicht" haar maandelijkse bij eenkomst. De directeur van de vereniging tot bescherming van dieren te Den Haag. de heer G. Nieuwenhuisen, hield een lezing over: „Lief en leed der dieren". Daarna werd de gelijknamige film ver toond. Gewezen werd op de wantoestan den, waarin sommige dieren verkeren Doordat de vereniging financieel niet krachtig genoeg is. ujn er helaas nog te weinig inspecteurs, in de pauze gaven dertig personen zich als lid op. mooi resultaat. De N.R.V. vierde „Honderd jaren Zwitserse Bondsstaat" Met een speciaal programma In de stadsgehoorzaal In de kleine zaal var de stadsgehoor zaal braoht de Leidse afdeling van de N.R.V. gisteravond een speciaal voor het zoen 1948/1949 samengesteld program- ibedoeld als jubileum-programma ter gelegenheid van het honderdjarig be- van de Zwitserse Bondsstaat en gemonteerd en toegelicht door de be kende radio-reporter Herman Felderhof. Herman Felderhof gaf vooraf een over- cht van de historie van Zwitserland, it in 1291 een eedgenootschap werd en ■rst in 1848 naar het voorbeeld van Noord-Amerika naar de federatievorm overging. Spr. stelde Zwitserland met zijn autonome gemeenten en even auto- kantons tot voorbeeld voor een West-Europese democratie. Met zijn vier talige bavolkirvg van rond 4% millioen is het tevens een bewijs, dat een natie één kan zijn zonder de eenheid van taal. Herman Felderhof opende zijn pro- -amma met een filmpje over Ameri kaanse soldaten op verlof in dit tradi tionele vacantie-oord. Vervolgens ver telde een reeks mooie kleurendia's van lente rond het meer van Lugano en het Lago Maggiore. De zomer kwam nader in prachtige en aanlokkelijke kijk- n het Berner Oberland. De Herfst werd doorgebracht rond het meer van Genéve, in Frans-Zwitserland, waar de wij-n rijpt tegen de hellingen, en de wa tersportliefhebbers kregen hun deel in Enrgadin. Tot slot werden nog twee filmpjes ver toond over de Olympische Spelen en skiën in het voorjaar. Algemene vergadering Leids Schaakgenootschap Mr A. G. de Blécourt voorzitter. Gisteravond hield het L.S.G. de ge bruikelijke jaarvergadering. Na voor lezing van notulen en jaarverslagen van secretaris en penningmeester had een bestuursverkiezing plaats.^ Voorzitter, de heer J.*van Deventer, zag zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt, zijn functie neer te leggen. Met algemene stemmee koos de verga dering, rar A. G. de Blécourt tot voor- itter, terwijl de overige bestuursleden allen werden herkozen. Het bestuur is thans: voorzitter: mr A. G. de Blécourt, •voorzitter: W. H. van der Nat; secre taris: J. van Steenis. Rodenburgerstraat penningmeester: M. M. Segaar; com- ssaris: M. J. Dieben; wedstrijdleider: G. Bosscha. Als afgevaardigde naar de op 5 Februari te houden vergadering van de LSB, werd de heer Van der Nat aangewezen. Reeds vóór 9 uur kon deze vlot verlopen vergadering gesloten den, waarna de traditionele gongwedstrijd zeer opgewekt verliep. CHR. GEREF. EVANGELISATIE- VERENIGING. Gisteravond kwam de Chr. Geref. Evangelisatievereniging in jaarvergade ring bijeen. De heer G. N. M Sleijser werd als voorzitter geïnstalleerd. Ver scheidene jaarverslagen werden uitge- bracht, terwijl een bestuursverkiezing eer herkiezing bracht van de heren A. Buur man en D. J. Ravensbergen. In de N. Weeda koos men de heer G. A. den Haan. Na de pauze hield de heer C Buljs een lezing getiteld: „De Evangelie prediking bij avondschaduwen'. De heer Ravensbergen belichtte het ontspan ningsvraagstuk van deze tijd. Tot slot werd gezongen Psalm 25 6. Sfeer in *t gezin? De Nieuwe Leidsche" er in! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johapnes A., z. v J. A, de Haas en J. J. Nieuwenburg; Helene, L. Sillevis en E. J. Baronesse van tersum; Susanna C. C., d. v. H. S. van Dam en J. Niehot; Johannes J. M. M., z. v. J. C. J. M. v. d. Assem en M. H. v. d. Valk; Maatje, d. v. P. A. Schouls en W. OVERLEDEN: C. H. P. Wagemans, vr., 61 jr; J. H. Schotel man. 77 jr; E. C. de Feij, huisvr. v. P. v. d. Blom, 44 jr. Tweede sprookjestuin te Lisse geopend Weinig hyacinten, maar veel narcissen en tulpen Het startpistool in Lisse heeft weer ge knald: Bloemlustzette de poorten voor de tweede maal open. Met veel genodig den op het podium, met hele rissen glim mende automobielen voor de ingang, met sympathieke redevoeringen, met beker uitreikingen en met een zaal vól geu rende kleurenpracht! En dan het arran gement. V/tjt ia dat meesterlijkI Vooral in het achterste gedeelte. Langs paden, kwistig bestrooid met dennenaalden, pra len duizenden narcissen in alle mogelijke kleuren en vormen. Met gulle, maar tege lijk kunstige hand geplant tussen witte berken en groene dennen, rond. vijvertjes en tussen afgehakte boomstronken. In één woord: een sprookjestuin.' Een groot ver schil met het voorste gedeelte. Dat is meer in de strakke lijn gehouden. En de groepering van de tulpen en de hyacinten op de voorgrond was misschien wel een beetje al te strak. Maar ja, smaken ver schillen nu eenmaal Nadat de heer A. H. Nieuwenhuis, voorzitter van de stichting „Bloemlust", welkom had geheten, sprak de heer A. B. Prakken, waarnemend Commissaris i H.M. de Koningin in de provincie Noord-Holland, het openingswoord. Hij bewonderde de moed van de organisato ren van deze tentoonstelling en bovenal de samenwerking van de kwekers. Het is. aldus spr, niet nodig dat ik de wens uitspreek, dat deze tentoonstelling naar wens mag verlopen, want ik ben er van overtuigd, dat ze de de belangstelling in het publiek zal hebben. De inzendingen Hyacinten waren er weinig. Harry Vreeburg. Lisse. presenteerde een flinke collectie handelssoorten, zoals Edelweisz, Jan Bos, Queen of the Blues, Pink Pearl, Ostara enz. En dan ontbraken G. v. d. Mey's Zonen, Lisse. natuurlijk ook niet op het appèl. In die stand waren de nieuwere snufjes te vinden. Bijzonder mooi was de zeef met gemengde variëtei ten. Om te stelen! Maar ook de fraaie rode Cycloop, de typisch rose Bajadère, tie donkerpaarse Zanzibar en de teer Flushing vielen bijzonder op. Van v. d. Vlugt en Zn., Lisse. waren er de lichtblauwe Vistula, de zacht rose Veldhorst en de witte White Giant. I|Bng. iaar smal van tros. Tulpen waren er te kust en te keur. Bijzonder opvallend waren de zaailingen de fa D. W. Lefeber, Lisse. Verblin dend oranjerood en enorm groot. Aparte kleuren zijn te vinden bij Grullemans en Zn., Lisse. Bronsbruine bredertulpen. grillig gevormde leliebloemigen, etc. Ook Gebrs. Eggink, Voorschoten, lieten een keur van nieuwere tulpen de revue pas en. Veel en beat materiaal hadden G. de Vroomen en Zn., Sassenheim. M. Beelen, Lisse, liet naast vele andere goor. m een aantal sports van de bekende endel v. d. Eerden zien. Zelfs een, die dikkere en steviger stengels produceert! En dan zorgde Ruigrok's Broeiproeven- bedrijf voor een enorme collectie in alle mogelijke kleuren. Maar de mooiste, de meest opvallende soorten presenteerden toch wel Gebrs. Nieuwenhuis, Lisse, en Gebrs. Van Zan ten, Hillegöm. Wat een zeldzaam mooie dingen waren daaronder: de glanzend rode Most Miles, de diep rose Scala, de heldergele His Excellency, de oranjerode Gladys, de witte Willem Barendsz, de donkerlila Héloise, de fonkelend rode Red Supreme, parkiet Pierson, etc. Bizar van kleur was Dreaming Maid: licht pur- perblauw met lichte rand. Narcissen waren er in overweldigende hoeveelheden. Fantastisch groot was de Prof. J. A. J. Barge neemt morgen afscheid De bekende hoogleraar 65 jaar Morgen. 27 Januari, viert de Leidse hoogleraar in de anatomie en embryologie aan de medische faculteit, prof. dr J A J. Barge, zijn 65ste verjaardag. Op zijn eigen verzoek is hem met ingang van deze datum eervol ontslag verleend als hoogleraar, zodat hij morgen het actieve universitaire leven vaarwel zegt. hem vertrekt een hoogleraar, die alleen in de kring van de Senaat Universiteit, waarvan hij bijna 30 jaar deel uitmaakte, doch ook ver buiten de universiteit (hij is o.a. sinds jaren van de Eerste Kamer en bekleedde voorts tal van functies in de medische en derwijswëreld)' algemeen geacht en ge waardeerd wordt. Bekend om zijn voor treffelijk onderwijs, zijn grote welspre kendheid en zijn beminnelijk, hoogstaand karakter, heeft hij een belangrijk aan deel gehad aan de vorming van een groot aantal artsen, die alom in den lande de herinnering bewaren aan hun uitstekende leermeester. Uit collega's, medewerkers en oud-leer lingen heeft zich een comité gevormd, dat zich voorstelt over enkele weken in een samenkomst de hoogleraar als blijk van erkentelijkheid zijn door de schilder Charles Eyck vervaardigde portret te bieden en tevens aan allen de gelegen heid te geven, van professor Barge af scheid te nemen. Wilt U vitamine C actief laten inwerken op de plaats, waar het besmettingsgevaar zeer groot ia: de mondholte. Poets dan s morgens en 's avonds met Heerlijk schuimend Fris van smaak Let op de groene bond met: VITAMINE C op doosje en tube! Bloemen spreken een taal, die door alle mensen, welke taal ze ook spre ken, kan worden verstaan. Liefde tot bloemen wekt vriendelijkheid en ver draagzaamheid en doet edele gevoe lens de boventoon voeren. Gevoelens, waaraan de wereld van heden wel in bijzondere mate behoefte heeft. Wat een winst zou er geboekt worden en welk een groot geluk zou velen te beurt vallen, als ze Guido Gezelle konden nazeggen: „Mij spreekt de blomme een taleAldus de heer Nieuwen huis bij de opening. Joseph Stephens Je moest me dankbaar zijn, Io, maar ik vermoed, dat je dat wel niet zult zijn. Mijn hart is gebroken. Ik ben niet dankbaar maar ik vervloek u niet. Weet u. waarom? Wel. daar ben ik wérkelijk nieuws gierig naar, Io. Omdat Virginius u niet vervloekt. Hij kan zo gemakkelijk vergeven, omdat hij groot van hart is. Ook mij heeft hij mijn wreedheid vergeven. Virginius heeft u nooit iets in de weg gelegd. Sire. Hij geeft den Keizer was des Keizers is, maar ook Gode, wat Gods is. En dat doende is hij als loyaal onderdaan van Caesar in zijn recht. Hij gelooft, dat God alleen verheven is en Hem alleen aan bidt hij. Caesar dient hy. Het spijt mij voor U, dat U zich vermeit in het uit denken van vreugde en smart; dat U speelt met mensenlevens als een carica- tuur van Gods almacht. Nero stond driftig op en maakte gebaar van verstoordheid. Tevergeefs zocht hij naar een afdoend antwoord. Haar laatste krachten verzamelende, sleepte Io zich naar haar koets. Alle hoop was verloren! HOOFDSTUK XXIII. In het middernachtelijk uur na een prachtige Octoberavond haastte Io zich, verkleed als herdersjongen, naar het huis van Nereus, die met zijn zuster een huis bewoonde, dat door de Christenen uit het ^ubura-kwartier te Rome als plaats van samenkomst werd gebruikt. Door middel van geheime tekenen hield elkander op de hoogte van dag en waarop samenkomsten plaats had den. Ditmaal zou Lucas spreken en te- zou men tezamen de mogelijkheid overwegen om Virginius te bevrijden. Nadat Lucas de talrijke broeders en zus ters had bepaald bij de kracht, waarover kon beschikken ln de vervulling Jezus' woord: „Waar twee of drie in Mijn Naam vergaderd zijn, daar ben n het midden", lichtte Aristarchus toe, welke de kansen en de gevaren ren, wanneer men van bepaalde huizen tuinen gebruik maakte om de gevan genis van Virginius te bereiken. Na de algemene besprekingen nam Lucas Io terzijde en deelde haar mede, dat hij goed nieuws had. Breng je. vrienden mee. dan aullen n een kamer apart overleggen, wat gedaan kan worden. Zo kwamen Lucas, Aristarchus, Claudia en nog een paar vrienden van Io in een kamer boven bijeen. Lucas achtte de bevrijding mogelijk, mits zij niet met geweld gepaard ging. Io volgde gespannen de gedachtenwisse- llng, maar nam er geen deel aan. Haar weerstand was slechts heel gering e moest al haar krachten sparen voor de komende gebeurtenissen. Nadat Lucas brief van Paulus had voorgelezen, die de bevrijding van Virginius van het hoogste belang achtte voor de verbrei ding van het Evangelie ln zijn geboorte land en omgeving, vestigde Montanus de aandacht o.p de macht van het goud over de Romeinse ambtenaren. En denk je dan werkelijk, vroeg Poly, dat leden van de Pretoriaanse wacht het zouden' aandurven voor goud een kans te geveh aan gevangenen van de Caesar? Ik denk het niet, ik wéét het! riep Montanus met zóveel overtuiging, dat de aanwezigen gespannen ophoorden. Als door een flitslicht was plotseling de hoop in Io's hart herleefd. O Montanus! Heb je dan werkelijk al een plan? Hij knikte haar bemoedigend toe en ben. Maar kun je dan alles op alles zet ten in de zekerheid, dat op hen te reke nen valt? Ja. Geld vermag soms meer dan de pijnbank. Wees niet bezorgd. Ik heb hun een groot bedrag in goud uitgekeerd, om er zeker van te zijn. dat wij ongestoord het in schijn dode lichaam van een aan ontbering bezweken gevangene kunnen uitdragen. Maar wanneer kan dat gebeuren? vroeg Io ademloos. Het moet vannacht gebeuren. Mor gen zou het te laat kunnen zijn. Heb geen vrees, Io- Het kan gemakkelijk vol bracht worden, omdat het Tullianum thans overvol is. Gevangenen sterven tot twintig per dag tengevolge van een ziekte door een Egyptenaar overgebracht. Virginius zou nauwelijks gemist worden. Onze plannen zijn goed voorbereid. Twee vrienden zullen mij neerlaten •het kerkerhol, waar Virginius is. Daar ik hem van de ketting los maken. Morgen zal men aan die ketting een lichaam vastgebonden vinden, dat in zijn kleren gehuld is. De man die wij uit dragen, zal een onbekende zijn en Maar de sleutels?, vroeg Io, Reginus' hand grijpende. Zal de wacht het wagen, 'ie voor goud jullie in handen te spelen? Ik heb er duplicaten van, Io. Een bekwame slotenmaker, een van ons, heeft gemaakt. Hermas en Sanna zullen zorgen voor het neerlaten en ophalen. Poly zal zorgen voor een draagbaar, die aan de voet van het kapitool gereed zal i en door acht onzer vrienden zal gedragen worden. Reginus. laat mij ook neergelaten worden, smeekte Io. Toe, laat mij! Ontroerd hoorden de aanwezigen dit in, en Lucas zei: Ik geloof werkelijk, dat zij het doen an en het zal volbrengen ook. Reginus stemde toe: Maar als het touw breekt, Io, dan alles verloren. Ik stel voor, dat we groepen gaan en dan op behoorlijke afstand van- elkaar. Jij met Hermas en Sanna. terwijl ik volg, en Poly met Mon tanus komen iets later. Nadat Lucas in een vurig gebed het welslagen der hachelijke onderneming in Gods hoede had aanbevolen, ging men uiteen, het hart vol van de komende dingen. (wordt vervolgd) gele trompet Insurpassable. Een goliath! Ze werd o.a. getoond door Rljnveld 7- Hillegom, en G. Lubbe en stgeest. Maar deze laatste firma had nog méér moois! De gele trompet Hin denburg leent zich door de korte stengel uitstekend voor potcultuur, evenals de idem Prins Bernhard. Prachtig was mir, een knalgele incomparabilis met fonkelende oranjerode cup, ingezonden door D W. Lefeber, Lisse. Warnaar en Co. Sassenheim. toonden het neusje van de zalm: Topscore, geel met oranje cup. Golden Marvel, óók al zo'n Enakskind onder de gele trompetten, de fraaie blco- lor Bonython, de bizonder mooie barrl Bright Beauty en verschillende andere sterren. In de stand van G. B. de Vroo men, Sassenheim. vielen vooral op: Red Bird, de intens gekleurde Oranjebruid, de grote gele trompet Dutch Master de dubbele Texas. Voor de massa zorgde weer Ruigrok's Broeiproevenbedrijf. Hil legom. Vrijwel alle aanwinsten der laatste jaren waren hier vertegenwoordigd. Zoals altijd zorgden het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek en het proef station voor de bloembollencultuur voor leerzame inzendingen, die voor de vak ménsen een schat van leerzame gegevens bevatten, terwijl de afdeling publicatie van. de voorlichtingsdienst tuinbouwgid- sen, brochures, boeken, etc. aan de man trachtte te brengen. Alphen aan den Rijn Mobiel brengt .,Het Kind van Staat Op uitnodiging van de Chr. Oranjevet. brengt de Chr. reciteer- en toneelclub „Mobiel" op een zestal avonden in het Nutsgebouw het toneelstuk van H. Schimmel „Het Kind van Staat" op de planken. 'Voor twee avonden zijn nog een tiental kaarten beschikbaar, maar overi gens betekent dit. dat plm. 1800 mensen de opvoering zullen bijwonen. Wel «n bewijs, dat „Mobiel" een uitnemende re putatie heeft. Toch speculeert men niet op de „volksgunst". Want „Het Kind van Staat" is nu juist niet een verhaal met liefdes-scènes en clownerie. Het is een karakterstuk. „En", zo zei „Mobiel's" be kwame regisseur, de heer A. Hofland, „het vraagt inspanning van de hoorders Heeft men er dat voor over, dan zal men deze historische episode ook kunnen waarderen en er van leren." „Het Kind van Staat" is de bekende Prins Willem III. Men kent zijn moeilijke jeugd en zijn achteruitzetting door Johan de Witt en zijn aanhangers, de regenten- kliek. Het le en 3e bedrijf spelen in de kamer van Prins Willem van Oranje op het Binnenhof; het 2e bedrijf in het ka binet van de raadpensionaris Jan de Witt. Er zijn slechts negen medespelenden, allen heren H. Brokaar geeft weer een voortreffelijke vertolking van de Prinse lijke figuur. Maar zijn tegenspeler W. W. Smitt, is de juiste man. om de raadpen sionaris voor te stellen. Noemen wij dan nog de hoofdrollen Van Zuilesteijn, gou- erneur van de Prins (J. in 't Veld), er de heer A. J. Roos als Hoppeveld, reken meester van de Prips, dan menen we met het volste recht te mogen zeggen, dat zij ezigen een goede avond bezor gen. Ook de overige vijf rollen worden goed en vlot vertolkt. Als de heer Hof land daar niet van overtuigd is, komt hij ook niet mee. Dat siert hem en bewijst, dat hij de juiste man is voor „Mobiel". Wat gisteravond betreft, als gast aanwezig mejuffrouw L. van Barneveld, de bekende medewerkster aan de NCRV- hoorspelen. Zij leverde een waardevolle en hoog-gewaardeerde bijdrage met de declamatie van het Wilhelmus. Een grote verdienste is, dat ditmaal niet meer kaarten verkocht zijn dan stoelen staan. Dat bevordert de orde rust. We achten het ook winst, dat de schetterende versterker-muziek plaats moest maken voor een door vaardige han den bespeelde piano. Décors, costumering en grime boven alle lof. „De Leerhoeve" ln het silver. Boven de ingang van de veevoederfa briek „De Leerhoeve" wapperden Maan dag de vlaggen Want er was een zilveren jubilaris, n 1. de heer L. van Klaveren. Hij kwam in dienst als fabrieksarbeider, werd chauffeur en is thans meer dan de helft van de 25 jaren reeds werkzaam als vertegenwoordiger. Een eervolle promo tie dus; en dat men de capaciteiten en dc plichtsbetrachting van de jubilaris op prijs stelt, daarvan gewaagden ook de woorden van de directeur, de heer W Plomp. Hij bood bovendien een envelop pe met inhoud aan en mevr. Van Klave ren kreeg een bloemenhulde. Namens het personeel spraken de heren W. Noorden bos (boekhouder) en de heer G. de Jong. Een fauteuil en een schemerlamp werden aangeboden. De jubilaris sprak woorden van dank. HAAGSE POLITIERECHTER. Gasdiefstal. diefstal zit variatie, die kan vet- schillen van een potlood tot millioentt guldens. Maar de timmerman J. de J, uit Alphen aan den Rijn, had zich bij gas gehouden, omdat hij daar nu eenmaal gebrek aan had. Vindingrijk wai clandestiene leiding gemaakt buitej de meter om. Maar, ook dit soort die!- werd ontdekt, en de Officier hai ernstige critiek op de methode die ver daehte. had toegepast om in zijn gai tekort te voorzien. Daarom luidde de eii ïn maand gevangenisstraf. „De mensen denken meestal, dat als het van de gemeenschap gaat. het dan zo erg iet is", constateerde de Officier. De rechter wilde verdachte de ge' genis nog besparen, en daarom legde nij boete of 15 dagen hechtenis op, voorwaardelijk twee maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. De bij-verdienste. De chauffeur F. W. v. d. L., te Leiden had zich een aardige bij-verdienste ver schaft toen hij een benzinepomp moes! bedienen. Door een handigheidje wist hij buiten de pompmeter om in het bezi; van benzine te komen, en die verkoch hij dan. Er was verduistering van slechti f6.24 ten laste gelegd, doch er wai verd. heel wat meer ontvangen, e: aan zijn patroon afgedragen. De Officie; eiste f 30 boete of 15 dagen hechtenis, et voorwaardelijk een maand gevangenis, straf. De rechter veroordeelde tot f2i boete of 15 dagen hechtenis, en voor waardelljk de maand. Hazerswoude Werkkleding. Morgen (Donderdag) moeten de ais vraagformulieren voor werkkleding den ingeleverd: van half 9 tot 12 uu aan de Rijndijk en van half 2 tot 4 uu in het Dorp. GEBOREN: Theodorus J J.zv N van Beek en Th P Akerboom; Man J, d. van G C de Groot en A M Keijzer OVERLEDEN: Teunis Hoogendoorn, j„ wonende te Alphen a. d. Rijn. Katwijk aan Zee V issers-ervaringen De KW 134 (Katwijk II), die Zondsi te IJmuiden binnenliep, heeft de gehel reis stormweer gehad. Enige ruite de stuurhut werden vernield. De vangi bedroeg slechts 120 manden vis. Op de IJmuidense stoomtrawler „Nor ma Maria" had men een rijke vangst ratten. Het vertrek naar de visserij moei worden uitgesteld wegens een ratten plaag. De verblijfplaatsen van de be manning in het voorschip zijn een tal dagen uitgezwaveld De motorlogger Hollandia (KW 11 van Gebr. den Dulk's Handelmij. bij de Scheepswerf H. de Haas te Maai sluis verlengd De aan de firma C. de Duik behorende Wilhelmina V (KW 144 ligt voor hetzelfde doel bij de Scheep: werf „De Biesbosch" te Dordrecht. Ooi andere loggers zullen worden verleng en de „korte loggers" rullen binnenkor een zeldzaamheid worden De motorlogger Vertrouwen (KW 61 die in Februari 1948 na een grote ver bouwing te hebben ondergaan in vaart werd gebracht, moest toen na kele reizen worden opgelegd door ernstig mankement aan de keerkoppe ling. Bijna een jaar wacht de KW - op een nieuwe koppeling en nog enkele maanden zullen er mede gemoei zijn. maar men hoopt de logger t.z.t, in de vaart te .brengen. Jubileum ds I. Voorsteeglr: Ds I. Voorsteegh, Ned. Hepv. predikt te Den Haag, die van 1920 tot 1927 t Katwijk aan Zee stond, hoept a.s. Maar dag zijn veertig-jarig ambtsjubileum l n. Van uit Katwijk ging ds Voo: steegh naar Gouda (in 1927) en op 1 April 1929 deed hij zijn intrede in D* Haag. na bevestigd te zijn door ds R. A. Rutgers. Twee ouderavonden Vrijdagavond om half 8 wordt in Oranjezaal van het Jeugdhuis de ouda: avond gehouden van de Dr A, F. de f vornin Lohmanschool. hoofd de heer n Eybergen en in de Kapel van Oranjeschool. hoofd de heer J. Volbed Hoog en laag water Donderdag 27 Januari: hoog water 2 14.29. laag water 10.17 en 22 40 uur. Koudekerk aan den Rijn Bestuursmutatie. Wegens periodieke aftreding van heren P. Smit en W. Wille werden bestuursleden der Geref. mannenveras ging „Schrift en Belijdenis" gekozen heren N. van Bostelen en J. v. d Heijde Lisse Lange raadsagend» In de gemeenteraadszitting, die D«s derdagavond om half 8 aanvangt, zl' niet minder dan 32 punten af te hl delen Tentoonstelling handel en industrie De handeldrijvende middenstand Lisse en omgeving durft het aan, om vroegere winkelbeurzen in ere te hersh len. Nog velen zullen .zich herinnert hoe die destijds geweldige belangstelt trokken. Een aantal actieve winkelie heeft de koppen bij elkaar gestoken het publiek tonen, dat ze w paraat zijn en van aanpakken weten. De zaal van H. B. G., waar vro „jr de winkelbeurzen werden gehoudt wordt te klein geacht, om welke redf beslag heeft mogen leggen op Hobaho-gebouwen. Door het comité voor de beurs van h del en industrie „Holland's Glorie" is verzoek gericht tot B. en W. om een rantiebedrag beschikbaar te stellen v de te houden tentoonstelling. Plannen voor kerkbouw Naar wij vernemen, wordt door Geref. Kerk (art 31) overwogen, om e lang te komen tot de bouw van een kt of vergaderruimte. De commissie beheer ontving opdracht de mogelij heid te onderzoeken. Ten gemeentehui heeft een bespreking plaats gehad, w»i bij een stuk grond werd aangewen waarop zo nodig*ook een houten not kerk zou kunnen verrijzen. Ned. Protestanten-Bond. De afdeling Lisse va,n de NP-B- hl' haar jaarvergadering in „De Zwaan". Mej. A. Kingma, voorzntn moest in haar openingswoord klagen <fi de lauwheid, die over de afdeling li Zij richtte zioh met klem tot de jeu De jaarverslagen toonden een leden»» tal van 92 en een sombere finance toestand. Bij monde van mevr. DekJ werd evenwel medegedeeld, d_ bouwfonds f 10.000 bedraagt. De af dende voorzitster werd vervangen d: de heer P. van Leeuwen, terwijl af Veldhuyzen van Zanten van Bloem® als nieuw bestuurslid werd gekozen. H Kingma werd dank gebracht voor bi werk. Chr. Geref. Gemeente. De heer H. Mijnders heeft bed» voor zijn benoeming tot ouderling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4