Jlieutuc geitectfe (Toumnl Veiligheidsraad nam nog geen beslissing over Indonesië Wist U WOENSDAG 26 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Dir en redactie Tel. 20408 Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd. Tel 23375. Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4.15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0 32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7723 DIRECTIE- f DIEMSR HOOFDREDACTEUR: Dr E DIE MER CHEF-RED.: H W J ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi Is gfiebleoen tnyn hert to tcgfjcospoet" Klinkrevolvers ratelen in het Hollandse land Zie pag. 2 Resolutie van New Delhi werd niet bij de Raad ingediend De zitting van de Veiligheidsraad van gisteravond bracht generlei beslissing inzake Indonesië tot stand. De resolutie van New Delhi werd wel ter sprake gebracht, doch niet bü de Raad ingediend. Amendementen op de vierlandenresolutie bleven achterwege. En tenslotte ging de Raad uiteen tot Donderdagmiddag 5 uur Neder landse tijd zonder dat er over de vierlandenresolutie gestemd werd. De Neder landse vertegenwoordiger is niet aan het woord geweest- ontruimen, en Djokja onmiddellijk De eerste spreker was gisteravond Benegal Ram Rau (yoor-Indië), die op aandrong dat de Raad terugtrekking der Nederlandse troepen uit de republiek voor 15 Maart a.s. zou gelasten en tf maatregelen zou treffen om de republiek economisch te helpen. Voorts wilde hij, dat de vierlanden-resolutie in over «temming zou worden gebracht met resolutie van New-Delhi. Hij dreigde de Nederlanders, met non-coöperatie lijdelijk verzet van negentien Aziatische landen. Ook beweerde hij, dat vriend, de president der republiek, hem op schier pathetische wijze zijn oprechte genegenheid voor Nederland had bekend, welk gevoelen wel door de meeste repu blikeinse leiders zou worden gedeeld. Hij deed een beroep op Nederland, voor welk land hij steeds grote eerbied heeft ge koesterd. om te handelen gelijk Groot- Brittannië deed. De Noorse vertegenwoordiger Finn Moe meende, dat onmiddellijke terugtrek king der Nederlanders niet tot een vreed zame oplossing zou leiden, en drong aan op aanneming der vierlandenresolutie. Fawzi Bey iEgypte) verlangde een scher pere vorm der resolutie, om Nederlai gelasten, de republiek voor 15 Maar Ir Soekarno weigert elk overleg Keuuhlikeins vliegertje, dat niet opging. Blijkens een gisteren gezonden rapport van de Commissie van Drie aan de Vei ligheidsraad heeft Soekarno aan het B!izonder Federaal Overleg medegedeeld, dat hij geen besprekingen over een inte rim-regering wenst te voeren, tenzij als republikeinse regering en na zijn vrijla ting. Soekarno had een telegram aa Commissie gezonden, dat pas drie dagen later aankwam, waarin gevraagd werd om bemiddeling teneinde reisgelegen heid voor Soekarno. Salim en So darma naar New Delhi te krijgen. (Nogal doorzichtig. Men had dan meteen een republikeinse regering kunnen opzetten, met een luchtmacht van buitenlandse p'loten, die formeel onder het gezag ïir commodore Soeriadarma zou hebben gestaan. Red.) Van Nederlandse zijde werd aan de Commissie geantwoord, dat het standpunt der Nederlandse Regering inzake het reizen van republikeinse lei ders nog niet bep.aald was. De levensom standigheden van Soekarno en Salim zijn volgens het rapport goed. doch zij zijr onder bewaking gesteld in een betrek kelijk klein militair gebied, waarbuiten Zij geen bewegingsvrijheid hebben. Banka hebben de republikeinse leiders bewegingsvrijheid op het eiland en een auto is tot hun beschikking. Zij kregen echter de instructie geen politieke actie te voeren, behalve als deze in over stemming met de Nederlandse politiek Vrachtauto bij Groningen te water Twee personen in de cabine verdronken Gisteravond is een vrachtauto van de fa Offringa te Uithuizermeeden tussen Noorderhogebrug en Zuidwolde (bij Gro ningen), waarschijnlijk door de gladheid van de weg, met de neus in het Boter- diep terechtgekomen De chauffeur JS. Kooi en de heer C. Blok, beiden uit Uit huizermeeden, die in de cabine zaten, zijn verdronken. Een derde inzittende van de cabine, de heer R. Klip, eveneens uit Uithuizermeeden, wist onder water het portier te openen en er uit te krui pen Zes deelnemers van een motorop- feidingscursus, die achter in de vracht wagen zaten, konden er tijdig uitsprin- Vandaag stellen ivij IJ voor: MARINUS v. d. VELDE, Hogeveenseweg E 86a, Hazerswoude. Ook Marinus v. d. Velde is nu een; «iet in de Oost, maar in de West, en we in Paramaribo op Suriname. Hij is oj. 10 Juni van het vorig jaar met de „Cot- tica" naar S. vertrokken. Na aankomst heeft hij drie maanden in de stad Para maribo gezeten. Toen hij een opleiding van vier maanden achter de rug had, kwam Marinus weer in P terecht. Dit maal had hij een grote boffer, want commandant stelde hem aan als hof meester in de keuken. Uit zijn vele brie ten blijkt wel duidelijk, dat hij het hier de republikeinen over te dragen. Cado- gan (Engeland) noemde de voorgestelde resolutie een juist compromis. Het zou niet van wijs beleid getuigen om een datum vast te stellen voor de terugtrek king der Nederlandse troepen. Hij her innerde er aan. dat Engeland twijfelt aan de bevoegdheid van de Veiligheidsraad, doch dat het om een spoedige oplossing te vinden, het werk van de Veiligheids raad niet had willen hinderen Moordaanslag van een 16-jarige Amsterdammer Bracht oude vrouw met een hamer zware verwondingen toe. Gistermiddag heeft de 16-jarige boek binder Johannes Peulides in het perceel Wittenburgerstraat 2 te Amsterdam een "i-jarige vrouw, wonende aan het Dap perplein, met een hamer zware verwon dingen toegebracht. De moeder van de jongen vond bij baar thuiskomst het slachtoffer badend haar bloed- Alles in het vertrek wees op. dat er een hevige worsteling had plaats gevonden. Zij vond er tevens de hamer, waarvan de steel was afgebroken De jongen, die wegens ziekte was thuis gebleven, heeft zich na zijn misdaad waarschijnlijk verkleed, want zijn be bloede kleren had hij thuis laten slinge ren. Hij is daarna per rijwiel met onbe kende bestemming vertrokken De politie heeft zijn opsporing verzocht. Het slacht offer is naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht. Hoe de Commissie van Drie haar taak opvatte T.N.I.-officier werd beschermd, doch Nederlands journalist leverde men ui Een der redacteuren van de „Vrije Pers", die de Nederlandse luchtlanding te Djokja meemaakte, geeft de beschrij ving van een eigenaardig incident. Enige officieren van de Commissie van Drie kwamen op hen toelopen tezamen met een kapitein van de T N.I., die onmiddel lijk het verzoek ontving, mede te gaan. Een officier der Commissie protesteerde en verklaarde: „Hij staat onder mijn be scherming" Men stelde hem daarop de nuchtere vraag of de man dan tot de V.N. behoorde, en er ontstond een woorden wisseling. waarbij de officier der Com missie moest toegeven, dat de man tot de T.N.I. behoorde. Deze werd daarop stond ingerekend en werd door een derlands luitenant herkend als een gere sergeant-instructeur bij de kader- school te Magelang. Heel anders wa houding van de Commissie van Drie voor de komst der Nederlanders de be ruchte republikeinse mil. politie (de op volgster van de Kempetai) de Neder landse journalist J. G. H Th. Voets weg haalde, hoewel deze officieel aan de Com missie was toegevoegd en onschendbaar heid genoot. De man werd van tussen de leden der Commissie weggesleept ei Commissie deed niets om hem te redden hoewel de republikeinse journalist Diah, de traditie van het beroep hooghield en hen waarschuwde om de heer Voets te redden. Toen de Commissie te Batavi was teruggekeerd na de bungalows en ht overdadige leven van Kalioerfcng te hel ben vaarwel gezegd, vestigde zij onmid dellijk de aandacht der Nederlandse autoriteiten op het belangrijke feit, dat zij door het Nederlandse militaire op tredeneen maaltijd had gemist In derdaad een ernstige zaak. aldus Jodocus in de „Vrije Pers." Van de heer Voets is sindsdien niets meer gehoord. Eerst gisteravond gaven de Russen a; de Britten toestemming om een hulpbi gade te zenden naar de plaats, waar i Dakota van de luchtbrug in de Russiche zone neerstortte. De gewonden warei voren naar het ziekenhuis in Schönberg overgebracht. Door Europa toerden de Rallye-auto's Reeds 30 deelnemers moesten de strijd opgeven Gisteren hebben reeds dertig deel- ;mers aan de Rallye Monte Carlo om verschillende redenen de stryd gestaakt minstens tien liepen strafpunten op. De Nederlanders, die niet verder deel- nen zijn Rupert, die in Praag startte Van der Wansen, die begon in Glas gow en bij Luik met zijn wagen over de kop sloeg. Voor de anderen komt nog de zwaarste strijd: die met de vermoeidheid. ,'egen waren vaak glad,, voorqj in de Alpen, en mist belemmerde het zicht; toch zijn er geen ernstige ongelukken gebeurd. Soms moesten de auto's om rijden. Van de vier ploegen, die in Milaan artten, bereikte er niet één tijdig Flo- ince. De Engelsman Healy arriveerde et zn'n grote vertraging, dat verder rijden geen zin had. In Bern waren gis termiddag alle Nederlandse équipes, be halve dat van mevr. Van Striën-van Has selt, tijdig vertrokken. Zij kwamen Monte Carlo. De Ned. équipeuRz Monte Carlo. De Nederlandse équipe Van Keuchen was eerste in Venlo. in Glasgow gestarte automobilisten werden in Luxemburg begroet door Kroonprins Jean en de prinsessen. Zij kwamen, zoals verwacht kon worden, het irst op Nederlandse bodem. Dat het in deze race op minuten aan- Beweiaig naar z n zin neejt. ten van de voordelen van zijn hofmeesterschap is, dat hij geen wacht meer hoeft te kloppen, in zijn vrije tijd doet Marinus veel aan fotograferen. Nu, er zijn in het prachtige 'and van Suriname talloze objecten, die h'j kan vereeuwigen. Niettegenstaande het hij veel lieuer een Nederlandse boe- rtntractor dan al die tropisch# bomen. Over acht maanden hoopt Marinus weer 'huis te zijn. Hier groet hij al zijn fami- heleden. vrienden en kennissen Zal nu ook Nederland Israël erkennen Beslissing deze week vermoedelijk op Vüf-mogendhedenconferentie- Minister Stikker zal vanavond per boot naar Londen vertrekken om deel ie aan de Vijf-mogendhedenconfe- rentie op Vrijdag en Zaterdag. De erkenning van Israël zal een dei- voornaamste punten van bespreking uit maken. Er schijnt een neiging te bestaan onder de vijf betrokken ministers om tot deze erkenning eventueel gezamenlijk over te gaan (Frankrijk erkende Israël Maandag reeds. Red Het Nederlandse standpunt in deze is zo schijnt het, nog niet bepaald, hoewe: het waarschijnlijk lijkt, dat Nederland zich zal aansluiten bij elk voorstel, dat door de gezamenlijke overige leden der Westerse Unie zal worden gedaan Een van de moeilijkheden, waarmede Nederland in deze materie te kampen heeft, is het grote aantal Mohammedaner Indonesië, die weinig voor een erken ning schijnen te gevoelen, zolang de be sprekingen tussen Israël en de Arabische staten voortduren. Beperkt aeeoord tussen Israël en Egypte Bevin vraagt 19 landen naar hun mening over erkenning Bevin is momenteel bezig 19 andere landen te vragen, hoe zij over een erken ning van Israël door Groot-Brittannië denken, in de eerste plaats de dominions, de Ver. Staten, de landen van het Brus selpact en de Arabische staten. Volgens de ..Daily Express" staat Engeland's be slissing om de Joodse staat te erkennen Intussen heeft Italië officiëel Israël de facto erkend. De totale uitslagen van de verkiezingen Israël waren nog niet binnen, doch aarnemers verwachtten, dat de ,.Mapai" de arbeidsparty van Ben Goerion en Mo- Sjertok 50 van de 120 zetels zal be halen, daar zij bij de tellingen steeds aan het hoofd gaat. Ralph Bunche, de wnd. V. N.-bemidde- laar verklaarde, dat Israël en Egypte thans op Rhodos tot een beperkt accoord zijn gekomen. Het bevel „staakt 't vuren" 1 Januari j.l. wordt definitief be schouwd en geen van beide partijen mag ie meest vooruitgeschoven linies over- chrijden. Generaal Smuts heeft een motie van vantrouwen tegen de Z.-Afr Malan ingediend, n.a.v. de laatste komt blijkt wel uit de lotgevallen van de Engelsman P. Hale. Vlak voor de con trolepost in Veule bleef hij een boter hammetje oppeuzelen. De Nederlander J. A. Scholte, eveneens uit Glasgow ver trokken. vloog hem voorbij en meldde zich, onder groot gejuich van de talrijke toeschouwers, die hun nachtrust opoffer den, als eerste aan de controle Ook in Hengelo, waar de deelnemers uit Stockholm en Oslo arriveerden, was het vannacht een drukte van belang. De Friese ploeg Engelsma werd om 3 uur 52 met applaus ontvangen. Tijdelijk minder vlees, maar meer kaas Met ingang van 28 Januari wordt het vleesrantsoen, uitsluitend voor de A-, B- en C-groepen, tijdelijk verlaagd tot 30( gram per veertien dagen. Ter compen satie zal aan dezelfde groepen een extra kaasrantsoen van 200 gram per 14 dagen worden verstrekt. In verband met de bevoorrading zal deze extra-bon niet overal terstond ge honoreerd kunnen worden. Dader van roofoverval pleegde zelfmoord Dramatische ontknoping van de schiet partij te Wildervank. Zoals gemeld is er dezer dagen eer mislukte poging tot roofoverval gedaar op de veehandelaar Zuidema te Wilaer- ank, waarbij een der daders op zijn achtervolgers met een revolver vuurde. thans gebleken, dat de overval door drie personen was opgezet. Van een hunner werd een rijwiel gevonden, waar mede de politie naar de woning van de verd-, een zekere E. B. uit Stadskanaal, ging De woning was echter gesloten- Toen de pólitie de volgende dag de deur forceerde, bleek, dat B. met een r verschot een eind aan zijn leven had gemaakt. De politie deed daarop huiszoeking by ;n kennis van B., een zekere L. S bij ie ook een pistool werd aangetroffen. S. bekende daarop medeplichtig aan de roofoverval te zyn geweest- Ook de reeds gehoudene, een zekere Leveneen; Stadskanaal, die bij de S S. heeft ge diend. legde een bekentenis af. Prinses Wilhelmina naar Soestdijk Prinses Wilhelmina is voornemen; durende de vacantie van het Konin gezin in Oostenrijk en Zwitserland, blijf te houden op Paleis Soestdijk. zal daar op verzoek van Koningin Juliana de zorg voor het jongste prinsesje op zich nemen. Grote beperking van Belgiës invoer van vis De Belgische importeurs van vis e visrederijen hebben een accoord geslo ten om de visinvoer in 1949 te beperken tot 4500 ton, en de in te voeren voorra den van maand tot maand vast te stellen. Oorspronkelijk was de invoer vastge steld op 12.000 ton voor Denemarken 4000 ton voor Nederland en 30 millioen francs voor Noorwegen. De Belgische uitvoer van gerookte en gezouten haring naar Italië zat 50 millioen francs be dragen MAANDAGAVOND WAS HET NOORDERLICHT TE ZIEN. Op verschillende plaatsen in ons land kon men Maandagavond tussen 9 uur en 2 uur 's nachts Noorderlicht bewonderen Volgens het KNMI te De Biidt varieerde dit van oranje tot violet- Late A-andelaar uit het Westland vertelden, dat zij een purperen vlek zagen, waar door heldere lichtschichten schoten. Naar wij nader vernemen, voorspelde prof. M. G. J. Minnaert, van Utrecht, in 1937 reeds, dat in 1949 in ons land het Noorderlicht te zien zou zijn. 'Iet zelfportret van de 17e eeuwse schilder Frans van Mieris, dat op geheim zinnige wyze uit het Leidse Museum de „Lakenhal" verdween. Geheimzinnige diefstal van een schilderij uit de Leidse Lakenhal Een kostbaar 17e eenws zelfportret van Frans Van Mieris verdwenen Maandagmiddag is uit het Leidse Museum de „Lakenhal" op geheimzinnige een klein schilderij verdwenen. Het betreft een zelfportret van Frans van Mieris de Oude, een honderd procent echt stukje uit de school van de Leidse fijnschil ders uit de 17e eeuw. Het schilderij heeft een taxatiewaarde van enige duizenden guldens. Het getuigt daarom van vakmanschap Een eigenaardige omstandigheid is nog, de dief, omdat hij dit voor de leek- i dat de directeur van de „Lakenhal", drs bezoeker onaanzienlijke portretje, 14 bij 10 cm groot, verkoos boven opvallender schilderijen, waarvan de echtheid niet voor de volle honderd procent kan den gegarandeerd Intussen zal het de dief niet meevallen zijn gestolen kwijt te raken, als hij (of zij) zich er minste uit winstbejag van heeft me gemaakt. Het komt nL ook dikwijls dat maniakken zjch plotseling in schilderij „verlieven" en dan tot d dingen komen. Reeds heel vroeg in de morgen passeerde vandaag het eerste Nederlandse Rallye Monte Carlo-team op Chevrolet de K.N.A.C.-contrölepost ln Den Haag, waar de deelnemers met koffie en Haagse Hopjes werden versterkt. V.l.n.r. de heren W. Hagers, L. Jurgens en J. A. Scholte (team-leider) die zyn ervaringen, na de start in Glasgow, aan een buitenlandse rijder vertelt. De scheepsbotsing op de Westerschelde De 300 koeien aan boord van het Poolse schip Pulasky, dat gisteren door de Lis- sekerk op de Westerschelde werd aange- werden in de loop van de dag op kleinere schepen overgeladen. De ravage op het schip is groot. De boeg is vernield en ruim 1 ligt onder water. Een der laadmasten is geheel achterover gesla gen. Een schepeling vertelde, dat hij zijn hut was. toen plotseling een hevig gekraak klonk. De wanden bogen binnen en de vloer schoof onder zyn voeten weg. Op het nippertje wist de man naar het dek te ontkomen. Twee gewonden de 23-j. Pool Casimir Stoja, wiens toestand zeer ernstig is en H. La- niescki. die een been heeft gebroken, liggen in het ziekenhuis St. Johani Goes De Lissekerk is van Vlissingen naar Rotterdam doorgevaren Van Patten schuldig i ,.lirhfprp sraaA Franz von Papen, Hitler's eerste kanselier, is te Neurenberg, tijdens de herziening van zijn zaak schuldig be vonden in „lichtere graad", in plaats in „hogere graad". Het indertijd u: sproken vonnis van acht jaar dwangar beid werd formeel bevestigd, doch daar bij werd verklaard. dat hij zijn reeds heeft uitgezeten en daarom werd hij op vrije voeten gesteld. Zijn ve gen wordt niet. zoals aanvankelijk besloten, verbeurd»verklaard, doch Von Pa Den moet thans 30.000 Mark boete be talen. Pelinck. in de afgelopen weken sus heeft gegeven voor de leden Stichting „Kunst en Ontspanning". Het onderwerp van deze serie lezingen „de Leidse schilderkunst" en Zaterdag middag jl. behandelde de heer Pelinck voor zijn gehoor de Leidse fijnschilders. Er werden lantarenplaatjes geprojec teerd en na afloop nodigde de directeur zijn gasten naar de zalen om enkele schilderijen in natura zichtigen, waaronder ook deze Van Ieder, die omtrent deze diefstal inlich tingen kan verschaffen, wordt verzocht zich te vervoegen bij de Leidse recherche, bureau Zonneveldstraat. DAT de E.C.A. in de week tot en Maandag j.l. Nederland voor 3.4 lioen dollar aankoopvergunningen heeft verstrekt. DAT de rundveestapel vergeleken een jaar geleden belangrijk is toegeno men en in December de melkveestapel tot vooroorlogse hoogte was gestegen DAT Zondag a.s op de Israëlietische begraafplaats te Sittard een monument wordt onthuld voor de 160 in de oorlog omgekomen Joodse inwoners. DAT de St.-crt. van gisteren een wijzi ging bevat van de prijzenbeschikking ge zaagd naaldhout 1948 én een beschikking tot vrijlating van de prijzen van ge droogde garnalen enz. DAT de prov. Gelderland overgaat tot de uitgifte van f2 millioen, 3 pet. 20-j. obligatiën. in stukken van nominaal f 1000. DAT aan de vandaag te Washington begonnen internationale tarweconferentie ook een Ned. delegatie o l.v. ir J, A. P. Franke, dir. Hoofdbedrijfschap Akker bouwproducten, deelneemt. DAT bij de Ned. K. v. K. voor Duits land nog kan worden ingeschreven voor Ned. expositie op de jaarbeurzen te Leip- ?n Keulen, doch de jaarbeurs in Hannover uitsluitend voor de Duitse export bestemd is. DAT er thans ruim 6300 personen in de Hoogovenbedrijven te Velsen werkzaam zyn. DAT gisteren het 3-jarig zoontje van S. Meinderink. te Beerzerveld in het Overyselse kanaal viel en van de ver drinkingsdood gered werd door de 10-j. t Vroomshoop. DAT de Prov. Staten van Groningen de watertollen hebben verhoogd van VI Vt tot 18 cent en voor schepen van minder dan 50 ton van 2Vz tot 3 cent. DAT de restauratie van het Middel burgse stadhuis vermoedelijk nog dit jaar gereed komt. DAT voor de R'damse rechtbank gis teren 5 jaar werd geëist tegen de 65-j. havenarbeider A. R. aldaar, die op 20 Aug. jl. zijn 35-j. vrouw met enige bijl slagen zwaar had verwond. DAT voor het B.G. te A'dam gisteren 12 j (m.a.) is geëist tegen de voorm. NSB-burgemeester van Aalsmeer H. F. W Kolb. o.a. wegens het arresteren van 18 Joden, die in de kampen omkwamen. DAT de „Willem Rarendsz" tot 16 Ja nuari had geproduceerd 31.448 barrels traan en 3838 spermolie, tegen resp. 20.133 en 4574 barrels op 16 Jan '47. toen de vangst een week eerder begon. DAT op de komende Voorjaarsbeurs te Utrecht een nieuwe z.g. sterke-arm- schaaf wordt gedemonstreerd van Ned. fabrikaat. DAT de nieuwe zgn. hoge brug over de Schipbeek in de weg MarkeloLaren voor het verkeer is opengesteld. DAT naast de rijksbijdrage van f 750.000 de gemeente Almelo met hulp van de industrie f 325.000 wil beschikbaar stel len voor doortrekking Twente-Rijnkanaal. DAT in Dublin een tentoonstelling is geopend van werkep van 35 jongere Ned. schilders. DAT er plannen bestaan ter oprichting van een Z. Limburgse afd. der Nat. Luchtvaartschool en een lesvliegtuig op het vliegveld Z. Limburg arriveerde. DAT de bankbiljettencirculatie de vo rige week met f 38 millioen is gedaald tot f 3006 millioen. DAT de aankoop van het voormalige T.B.C.-paviljoen te Middelburg voor huis vesting van de de nieuwe C.B.T.B.-land- bouwhuishoudschool door de gemeente raad is goedgekeurd en de school in Sept. wordt geopend. DAT de schrijver Sam Goudsmit a.s. Zaterdag in Parkhotel te Amsterdam t.g.v. zijn 65e verjaardag wordt gehul digd. DAT de tuchtrechters in December voor f 157.000 boete oplegden en f 32.000 aan schikkingen werden betaald, terwijl van 15 bedrijven de vergunning werd in getrokken. DAT op de sluitingsdag van de Maas trichtse poppententoonstelling t.b.v di verzetsslachtoffers een pop van de Bel gische prinses Charlotte wordt verkocht. DAT het autobusbedrijf van de Gebr. Mulder op de lijn Heerlen-Hoensbroek Dinsdag zijn zilveren jubileum vierde. DAT burgemeester mr R J. J Lam- booy van Waalwijk op 1 Febr. de Lon- dense schoenenbeurs zal bezoeken. DAT er in Dordrecht nog meer dan 3000 woningzoekenden zijn. DAT de expositie van antieke Oosterse tapijten in het Prinsenhof te Delft ver lengd is t/m 14 Febr. DAT de 21-j. Hilversumse kantoorbe diende R. K. in A'dam bij het afspringen van een vrachtauto, waarop hij clan destien had meegereden, onder de wielen is gedood. DAT in de vacature wijlen C. R. T. ba ron Kraijenhoff te Wassenaar benoemd )s tot lid van de Spoorwegraad H. B. Peteri te Enschede en tot diens plv. mr A. Jonker te Emmen. Gesneuveld voor het Vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklyke Marine: Gesneuveld 20 Jan.: Serg. C L. Hes, uit Soerabaja. Korp. P. J. Lataster. uit Soerabaja. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 3 Jan.: 2e-luit. J. van Druten, uit Deil <Gld.). Gesneuveld 7 Jan.: Sold. S. J den Boer, uit Zie- rikzee; sold. Ie kl. H. C. Timmerman, uit Amersfoort: korp. A. F. C. Ver beek, uit Eindhoven. Gesneuveld 12 Jan Sold. M. Pardoel, uit Kerkdriel (gem. Maasdriel); gesneuveld 14 Jan.: sold. M. J. Aarts, uit Echt (L.): ge sneuveld 15 Jan.: adj.onderoff. A. te Hoonte, uit Aalten: gesneuveld 17 Jan.: sold. A. Reeuwijk, uit Rotterdam. Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Gesneuveld 1 Jan.: Soend. sold. 2e kl. infie Soehara, uit Indonesië. Ge sneuveld 2 Jan.: Jav. korp. Parto- widjojo, uit Indonesië. Man sold. 2e kl. infie K. T. Lantang, uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. infie P. Tuasela, uit Indonesië. Mad. sold. Ie kl. infie Abdoel Machtar, uit Indonesië. Amb. sold. 2e kl. Infie Marlissa, uit Indo nesië. Gesneuveld 5 Jan.: Jav. sold. Ie kl. infie Pardi, uit Indonesië. Ge sneuveld 6 Jan.: Soend. sold. 2e kl. infie Mohammed Djoeroh, uit Indo- Binnenkort afzonderlijke Nederlandse luchtmacht (Van onze Parlementsredacteur.) In militaire kringen kan men op het ogenblik de mening horen verkondigen, dat mogelijk zelfs binnenkort de Neder landse luchtmacht zal worden los gemaakt van Oorlog en Marine. Gelijk men weet. heeft Nederland zijn lucht macht steeds verdeeld over deze twee onderdelen. De geschiedenis van de jongste oorlog heeft echter aangetoond, dat de luchtmacht eigen eisen stelt. Al hoewel coördinatie met leger en vloot uiteraard eerste vereiste is. afgezien van deze algemene wenselijkheid, die uiter aard met name door luchtmacht-autori teiten wordt bepleit, schijnt de structuur het Nederlandse aandeel in de West- Europese verdediging, waarvoor rr schalk Montgomery nog kortgeleden met de Nederlandse ministers is komen spre ken, te dringen in de richting van een afzonderlijke luchtmacht. Hieruit kan worden geconcludeerd, dat blijkbaar in geallieerde kringen de wenselijkheid voren is gebracht, dat Nederland bepaalde eenheden, die niet op zichzelf behoeven te staan, zowel voor de land- oor de zee- en luchtmacht zal moe ten leveren. afsplitsing van een afzonderlijke luchtmacht zal logisch tot gevolg hebben, at een algemeen ministerie van Lands- erdediging wordt ingesteld met aan het hoofd een „politiek Terantwoord" minis- net drie deskundige staatssecretaris- roor de verschillende onderdelen. Drukpersvrijheid Bij de Tweede Kamer is kort geleden een wetsontwerp ingediend, dat, is het wet geworden, de geementeraden in de gelegenheid wil stellen het houden van leesbibliotheken afhankelijk te maken van een door Burgemeester en Wethou ders te verstrekken vergunning. De gemeenteraden zullen B. en W. krachtens deze wet voorts kunnen machtigen boe ken uit de bibliotheken te weren die aan stotelijk zijn voor de eerbaarheid of ge vaar opleveren voor de zedelijke ge zondheid van minderjarigen. Dit wets ontwerp wil dus ruime bevoegdheden toelaten voor plaatselijke instanties. Het gaat ervan uit, dat men in de ene ge meente anders zal staan tegenover de vragen welke hier rijzen, dan in de an dere gemeente. Wij willen voor ditmaal de op zich zelf zeer belangrijke vraag onbesproken laten, of op deze wijze de behandeling niet al te uitsluitend wordt gebracht bin nen het raam der overwegingen van plaatselijke aard. Wel willen wij korte- lijks onder het oog zien. of de voorge stelde regeling zich laat rijmen met de drukpersvrijheid in het bijzonder zoals deze is neergelegd in art 7 der grondwet. Dat dit wetsontwerp met de grondwet strijdt is de overtuiging van de Amster damse hoogleraar G. v. d. Bergh. In „Het Vrije Volk" betoogt hij zelfs, dat het ontwerp een zo ernstige aanval op de geestelijke vrijheid betekent als wij in geen tientallen jaren hebben gekend. Op deze wyze, vreest hij, gaat ons land zich internationaal tot een voorwerp van bespotting en aanfluiting maken. De vrijheid, zo schrijft hij. wordt hier in het hart getroffen. Wat hier door de Amster damse hoogleraar gezegd wordt is dunkt ons onderzoek waard. Wanneer het ont werp werkelijk met de vrijheid, in de grondwet omschreven, in strijd is, dient het althans in deze vorm niet te worden aangenomen. Is dit echter het geval? Art. 7 van de Grondwet zegt. dat nie mand verlof nodig heeft om zijn gedach ten of gevoelens te openbaren, behou dens ieders verantwoordelijkheid volgens de wet. Wat dit artikel verbiedt is pre ventieve censuur op het openbaren van gedachten en gevoelens. Hierin schuilt naar onze overtuiging de grote betekenis en ook de grote verdienste van dit arti kel. Slechts repressief kan worden inge grepen en dan nog alleen met de moge lijkheden welke de wet biedt Laat het nieuwe wetsontwerp op de leesbibliotheken preventieve censuur toe? Wij zijn geneigd deze vraag bevestigend te beantwoorden. Van te voren zullen B. en W. straks kunnen zeggen, welke boe ken zij niet in de bibliotheken binnen hun gemeente zullen dulden. Nu zijn we het hierover met prof. Van den Bergh eens. dat het feit, dat het cri terium van B. en W. vooraf vast staat, strijd met de preventieve censuur niet opheft. Vooraf wordt hier een algemeen verbod van bepaalde boeken althans voor de bibliotheken mogelijk gemaakt. Vorig jaar heeft een Kon. Besluit het algemeen verbod tot exploitatie van een bibliotheek zonder vergunning van B. en W. in stryd genoemd met art. 7 der Grondwet. Maar neemt men dit standpunt in. dan moet men naar onze overtuiging ook aanne men. dat algemene criteria voor het ver bieden van boeken in bibliotheken even min met de Grondwet te rijmen zijn. Dat K.B. van 1948 en dit wetsontwerp zijn naar ons oordeel niet met elkander in overeenstemming. Is dan toch het wetsontwerp met de Grondwet in strijd? Voorshands betwijfe len wij het, zij het op andere gronden dan de regering aanvoert. Wat verbiedt de Grondwet? Zy ver biedt preventieve censuur op het open baren van gedachten en gevoelens. Nu achten wy het openen van leesbibliothe ken, indien al een wijze van openbaren, dan toch niet de meest essentiële. Inte gendeel, ook indien morgen alle bibliothe ken van de aardbodem verdwenen, dan zouden nog zovele essentiële moge lijkheden van openbaring van gedachten en gevoelens overblijven, dat ieder ruim schoots gelegenheid had zijn gemoed te ontlasten. Nu zwijgen wij nog van het feit. dat de Grondwet toestaat het open baren door de drukpers. Mis schien is een vergelijking hier mogelijk met gemeentelijke verordeningen op ven ten en colporteren met lectuur. Het gaat er ook bij de gemeentelijke verordenin gen om. waar de grens ligt voor een toe laatbare beperking van de drukpersvrij heid. Die vrijheid moet zelf intact blij ven. De rechterlijke macht is er steeds op uit geweest, enerzijds aan de druk persvrijheid ruimte te geven, anderzijds aan de gemeenten veel armslag te geven in het maken van verordeningen. Wij geven aan prof. Van den Bergh dus toe, dat het stellen van algemene cri teria-vooraf net zo goed als een alge meen verbod van leesbiblioteken een vorm is van preventieve censuur. Wij zijn het echter niet met hem eens, dat op deze wijze het openbaren van gedachten en gevoelens, hetwelk de Grondwet wil beschermen, in het hart wordt geraakt. Oppassen op dit gebied blyft geboden, maar er zijn grotere gevaren die de pers vrijheid kunnen bedreigen. Wij denken aan de manier waarop de socialisatie, die in prof. Van den Bergh waarschijnlijk een verdediger vindt, aanzienlijk groter mogelijkheden in zich bergt om de vrij heid van meningsuiting werkelijk in het hart te treffen. Zal Duitsland die 117 fabrieken mogen houden? Volgens Ass. Press. hebben Groot- Brittannië en Frankrijk de Ver. Staten medegedeeld, dat zij bereid zijn in Duits land de instalalties van 117 fabrieken in tact te laten, welke voor herstelbetalin gen zyn aangewezen. De Amerikanen hadden dit echter voor 167 fabrieken voorgesteld. Het betreft voornamelijk de ijzer- en staalindustrie. WEERBERICHT Hetzelfde tceertype Tot morgenavond verwacht De Biltt Droog weer met enkele overdrijvende olkenvelden en zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid. In de necht en vroegere ochtend lichte vorst, overdag temperatuur boven het vries* ZON EN MAAN Donderdag 27 Jan. Zon op 8 28, cmv* der 17.18; maan op 8.15, onder tóJ)2. 30 Jan. N. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1