Finse school en vertraging van de woningbouw hoofdpunten der raadsagenda Voorstel tot verhoging der gasprijzen werd aangehouden Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT Scholen in de Rodenburger polder Reeds werd uitvoerig gemeld, dat B en W. voorstelden een zgn. Finse school te gaan bouwen ten behoeve van de op leidingsschool voor gymnasium en h.b.s. aan de Cronesteinkade. De kosten van stichting, zonder die van de grond en In de gisteren gehouden vergadering van de gemeenteraad van Lelden vormden de vertraging van de woningbouw en de bouw van een Finse school hoofdpunten van bespreking. Het voorstel, om de gasprüzen met twee cent per kubieke meter te verhogen, werd aangehouden. Lange tyd was de zitting geheim en even lang duurde bet gesprek over een motie van de communisten inzake een nieuwe toeslag aan bet gemeentepersoneel, „een slag in de lucht". van ophoging van het terrein, werden geraamd op f 136.000. B. en W. stelden voor, de school door de N V. „Panagro" te Warmond te doen bouwen in de Ro denburgerpolder. Mr Woudstra (prot.-chr.) had er met enige verwondering kennis van ge nomen, dat de school in genoemde pol der zal komen. De bedoeling is, daar meer scholen te stichten en met het oog daarop vroeg gpr.: Hoe staat het met het uitbreidingsplan? Zoals bekend, is een wijziging van dat plan in bewerking. Meer weet ook de raad er echter niet van. De toestand is thans enigszins eigen aardig, aldus de heer Woudstra. Tien jaar geleden gaf de raad zijn mede werking aan de stichting van een school door de Geref. schoolvereni ging. Enige tyd daarna besloot de raad in dezelfde buurt een openbare school te stichten. Die Is er reeds lang, namelijk aan de Kernstraat. Nu komt het voorstel inzake een tweede openbare school, maar de Geref. schoolvereniging weet nog steeds niet, waar ze aan toe is. Deze toestand is onbevredigend en daar om drong spr. aan op spoedige ope ning van zaken. Mr Vos (V.V.D.) verwees vervolgens naar een rapport van een (landelijke) architectencommissie, waarin een betere oplossing wordt aanbevolen. Spr. legde het rapport aan B. en W. over en ver zocht. het in overweging te willen nemen. De heer Hendriks (prot.-chr.) kon zich voorstellen, dat B. en W. alles aan grijpen, om in de benodigde ruimte te voorzien, maar meende de gemeente toch niet met zo'n Finse school te kunnen feliciteren, 't Is en blijft een „houten keet", aldus spr. Een afschrijving van veertig jaar vond spr. wel wat optimis- NIEUWJAARSREDE Burgemeester jhr mr F. H. van Kin schot achtte de overgang van het oude naar het nieuwe jaar een goed moment voor een terugblik en wenste dan ook niet met deze traditie te breken. Lei- dens eerste burger herinnerde aan de in 1948 gehouden congressen, de sportont- moetingen en andere culturele bijeen komsten, het contact met Gent en Ox ford op het gebied van kunst en sport, het jubileum en het afscheid van Konin gin Wilhelmina, de troonsaanvaarding van Koningin Juliana en de Grondwets herziening. De economische toestand van de gemeente achtte spreker bemoedi gend. Slechts ten aanzien van de midden stand past een wat minder optimistisch Fundamentele besluiten op het gebied van de volkshuisvesting en de stedebouw waren de beschikbaarstelling van gelden voor de oplossing van het spoorweg- vraagstuk en het vaststellen van een nieuw partieel uitbreidingsplan: Zuid- West. De huisvesting blijft een bron van voortdurende zorg. Het gemeentebestuur spant zich In al het mogelijke te doen ter leniging. Alle medewerking zal worden verleend, om een nieuw carillon in de stadhuistoren te verkrijgen. Wat het onderwijs betreft: maatregelen worden genomen om» te komen tot uit breiding van het aantal scholen. De be drijven: onze (100-jarige) gasfabriek pro duceerde 25 millioen kubieke meter gas in 1948 tegen 40.000 in 1848; ook de re sultaten van de electriciteitsfabriek wa ren zeer bevredigend. Een herziening van de salarisverordening van het ge meentepersoneel kwam gelukkig tot stand. Voor het eerst sinds vele jaren kon voor 1949 een sluitende begroting worden voorgelegd. De zorgen zijn echter nog groot en de onopgeloste problemen vele. Wij zullen moeten woekeren met de beperkte mo gelijkheden. Moge God ons de weg wij zen om het werk, dat ons in 1949 ver wacht, te verrichten tot heil van de ge meente Leiden! Communisten deden een slag in de lucht In deze raadsvergadering was o.m. wet houder J. C. van Schaik wegens ziekte afwezig. De burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, opende met een Nieuw jaarsrede, waarvan elders diverse punten worden weergegeven en die beantwoord werd door mevrouw B r a g g a a r-d e Does (Arb.). Spreekster vertolkte do dank van de raad voor de aangeboden goede wensen en wenste de voorzitter met zijn gezin wederzijds voA1 1949 het beste toe. Moge U, naast een goede ge zondheid, dezelfde opgewektheid worden gegeven, die U steeds hebt gehad, om werk te doen, aldus spr., en ook on de gemeente dezelfde belangstelling tonen. Een belangstelling voor het gehele gemeentelijk leven, die zeer gewaardeerd wordt en U een populaire burgemeester doet zijn. Woorden van grote waardering had spr. voor het werk van B. en W. en voor de goede samenwerking met de raad. Spr bezag het omvangrijke werk der vier wethouders in vogelvlucht en bracht ook de dank van de raad over aan de ambte naren. Evenals de rede van de burge meester wérd de toespraak van mevr Braggaar met applaus begroet. De niet elders in dit nummer genoem de bodemafsluiting behoort steen te zijn. Anders zullen er spoedig herstelkosten komen, aldus deze spreker, die verder nog enkele technische opmer kingen ten beste gaf. Naar de mening van de heer D. J van Dijk (arb.) werd te weinig beseft, dat deze scholen, hoezeer ze technisch ook tekort schieten, op 't moment nood zaak zijn. Door het steeds toenemende aantal kinderen moet op de een of andere wijze worden voorzien in het tekort aan schoolruimte. Met de Finse scholen zijn reeds goede ervaringen opgedaan. Van zelfsprekend is permanente bouw veel en veel beter, maar die is nu een maal niet mogelijk. Spr. meende dan ook, dat B. en W. een goede greep had den gedaan. Ook de K.V.P.-fractievoorzitter, de heer Wilmer, had er grote waardering voor, dat B. en W. op deze school beslag hebben gelegd. Het zou spr. verheugen, als er meerdere zouden volgen. Liever een gebrekkig gebouw dan helemaal geen gebouw! De heer Kortmann (KVP) zag tooh wel graag de tips van de heer Hendriks ter harte genomen. Met deze scholen mag men dan al goede ervaringen heb ben opgedaan, maar dan toch in Zwe den, met een geheel andere bodemge steldheid. In een goede fundering moet worden voorzien. Vóór het voorstel van B. en W. toonde zich ook de heer Van Iterson (prot.- chr.), en wel gezien de nood der tijden. Spr. zag vóór de uitvoering echter graag een rapport van de directeur van open bare werken over de bodemafsluiting tegemoet. Als wethouder-van-onderwijs-ad-inte- rim verdedigde de heer Menken (KVP) het voorstel. De school is drin gend nodig en liever zag spr. er nog Wethouder Jongeleen (arb.). het „teohnisch" deel beantwoordend, zeide tegen de heer Woudstra, dat met de wij ziging van het uitbreidingsplan spoed zal worden betracht. Van deze Finse scholen mag men niet spreken als van „houten keten" en ze kunnen misschien wel 50, zeker 40 jaar mee. Een bodemafsluiting van 5 cm achtte spr. voldoende. In elk geval zal die afsluiting behoorlijk wor den. De heer Hendriks achtte die 5 cm beslist onvoldoende, de heer Van Iter son drong nogmaals aan op een rapport. Wethouder Jongeleen zegde dat toe en het voorstel werd daarop z.h.s. aan- Bouw van ratio woningen in plan-Noord Voor het bouwrijp maken van grond ten Noorden van de Timorstraat, voor de bouw van 28 (later 31) ratio-bouwwonin- gen, werd eind 1947 91.000 beschikbaar gesteld Met bijkomende kosten zou de bouwrijpe grond per woning op bijna ƒ5000 komen. Ged. Staten hadden op ;s van de Stedebouwkundige Dienst daaraan hun goedkeuring niet gehecht, ar de mening van de heer Van •son (prot.-chr.) zeer terecht. Ook spr. had reeds herhaalde malen geageerd tegen te hoge kosten en tegen grond- verspilling. Volgens een nieuw plan kunnen op dezelfde grond thans 68. woningen worden gebouwd. Spr- wilde de woningbouw niet in de weg staan, daarom voorstemmen, maar bleef nog wel zijn bezwaren houden: ruim 3075 per woning voor bouwrijpe grond is nog te hoog- Nu kan ineens wel intensievere be bouwing plaats hebben. Najaar 1947 was alleen het aantal van 28 woningen stede bouwkundig verantwoord. In 1049 komen dezelfde ontwerpers met een gewijzigd plan (m^t 68 woningen) en dit is stede bouwkundig ook weer verantwoord. Het kan verkeren! Maar de gevolgen! In het najaar van 1947 moest het voorstel met spoed worden behandeld. We gaan nu naar het voorjaar 1949 en nog geen spa ln de grond. Daar draait het hier nu altyd maar om: de plannen zUn niet klaar of te groots opgezet, ze kosten tijd en geld, evenals de nieuwe plan nen maar het ergste is: er is zeer kostbare tijd verknoeid en er wordt niet gebouwd. En dat, terwijl hier tegen steeds is gewaarschuwd. Spr. zal dan ook maar op eigen kompas blijven varen en al die deskundigen zeer critisch blijven beschouwen. De heer Frohwein (WD): Niet alleen de prot-chr. fractie heeft hier tegen gewaarschuwd. Spr. heeft destijds gesproken van „Sint-Nicolaas-politiek" en dat is hem toen door de P.v.d A- zeer kwalijk genomen. Laten de P.v d.A. en de agendapunten werden meest _z°n£^J weth Jongeleen eens wat meer luisteren of met geringe discussie aanvaard. De vorige week hebben we alle voorstellen reeds uitvoerig of in het kort in ons blad vermeld. Tot stadsgeneesheren werden herbe noemd de artsen P. J. M. Niemer, A. J B. Poortman, dr J. H. F. Lahr en mej dr C. Hovens Greve, tot leden van de raad van beheer van de Sportstichting de heren H. M. J. W. J. Kortmann. W. Caro en S. J. Koopmans en benoemd in de vac.-C. A. de Bruyn de heer E. Cancri- nus. Herbenoemd tot leraar Nederlands aan het gymnasium werd de heer W Blok, terwijl de heer T. Tieleman, tot nu toe tijdelijk onderwijzer aan de B.L.O.- school, zijn vaste aanstelling kreeg. i W., i de Het voorstel prijzen van het gas te verhogen met twee cent per kubieke meter, werd aangehouden, zulks op voorstel van B. on W. zelf, maar naar aanleiding van 'n door de heren D. J. v. Dijk, dr Key en C. Llgtvoet ingediend verzoek. Het voorstel zal thans a.s. Maandag in behandeling komen. Bij het voorstel tot het aankopen van de percelen Suzanna Klinkertstraat 1 t/m 8 verzocht mevr. V ij 1 b (comm.) de bewoners er niet uit te zet ten, voordat ze nieuwe huizen hebben. (Dit zal vanzelfsprekend niet gebeuren.) Spr vroeg verder, aan de woningen enkele reparaties te doen verrichten, omdat de huidige eigenaar die heeft ver schoven, daar de huizen „toch voor af braak dienden". Weth. Jongeleen zegde toe. dat dit zal worden overwogen. Aan het einde van de verg. kwam de heer Van Weizen (comm;) met het verzoek, de toeslag van het gemeenteper soneel te brengen van f 1 op f 2.50 per week. Aan de bestrijding van een dooi de communisten te dezer zake ingediende motie namen deel weth. Menken en de leden Piena, Schüller, Knetscfi. Hordijk en Var. Oyen. De motie weid getypeerd als ..een slag in de lucht", als niet thuis horende op deze plaats, als een ..parade paard", als een terugzetten van de klok, als het brengen van een nadeel en als de verwekster (indien aangenomen) van een nieuwe chaos. Natuurlijk wérd de motie niet aangenomen. Alleen de communisten •temden voor. De behandeling duurde By de rondvraag vroeg de heer 8 c h 11 e r nogmaals, het podium te ver hogen. en de heer Riemens toonde zich opnieuw een anu-roker rechts en de grond- en geldverspil ling tegengaan Het verwonderde dr Key (arb.) enigszins, dat van de zijde van de pro vincie bezwaar is gemaakt. De provincie was van de plannen toch op de hoogte. Dat er thans bezwaren zijn, wekt een vreemde indruk. Als dat zo door moet gaan, wordt aan de stadsuitbreiding grote schade gedaan. De heer D J. van D ij k (arb.) deed het leed, dat met een steen naar de wet houder werd gegooid Deze gang van zaken werpt geen smet op zijn deskun digheid. Het is een kwestie van tijdelijke gezagsorganen en van die organen gelijk te krijgen is nog geen brevet van des kundigheid. Het is inmiddels zeer te be treuren, dat we weer gedwongen worden, te gaan wijzigen-, aldus spreker. De heer Kortmann (K.V.P.): Toch zou het misschien beter zijn, in de toe komst eerst de opinie te peilen van de hoogste instanties en dan pas plannen te De heer Van Weizen (comm.): Het schijnt, dat de critiek door de feiten in het gelijk is gesteld. Maar zo is het toch ndet helemaal. De algemene woningpoli- tiek der regering deugt niet. De uitgaven worden voor andere doeleinden besteed.. De militaire lasten(gelach). Komen bij de 68 ook duplex-woningen? Mr dr Knol (prot.-chr.) heeft zich indertijd sterk tegen verschillende kan ten van het plan-Noord Verzet. Men kan zich nu wel mooie woningen en brede straten voor ogen stellen, maar er is een ontzaglijk gebrek aan woonruimte en dan moeten we niet in de eerste plaats kijken naar de aesthetica. Hoeveel jongeren wachten er niet op, om te kunnen huwen! Door dit alles is er ontzettend veel tijd voorbijgegaan De heer Knuttel (comm.): Maar dan ook geen straalvliegtuigen! In zijn antwoord merkte wethouder Jongeleen op, dat het voorstel :n 1947 zonder één woord is aanvaard. Bij de behandeling van het plan-Noord is wel „gewaarschuwd". Leiden zit nu een maal met zijn dure grond en dat geldt voor de gehele gemeente. Vóór de oorlog kostte het bouwrijp-maken 8 a ƒ10, thans ƒ29 a ƒ30 per m2. Spr heeft er nog geen spijt van. dat hij het plan-Noord heeft verdedigd B. en W. begrijpen ech ter niet, aldus spr.. hoe de provincie het plan der ratio-woningen heeft kunnen afwijzen. Spr. ontkende ten stelligste, dat hst bouwen van woningen door dit plan geschaad is. Reeds werd het herhaalde lijk gewijzigd in overleg met „Ratio- bouw". Ook spr. betreurde het, dat de definitieve plannen eerst thans naar Den Haag konden worden gezonden. Bij de 68 zal ook een aantal duplex- woningen komen, zodat in totaal 84 ge zinnen een onderdak kunnen vinden. Op de opmerking van de heer Kortmann antwoordde de wethouder, dat reeds regelmatig overleg wordt gepleegd. Spr. hoopte, dat er langzamerhand eens wat rust zou komen, niet in het bouwen, maar wel in de behandeling der plannen. Op de opmerkingen van de heer Van Weizen wilde spr. liever niet antwoor den, omdat die bij de begroting thuis horen en dan zeer zeker ook nog wel weer ter sprake zullen worden gebracht... De heer Van Iterson meende, dat er nog wel meer moeilijkheden zouden komen, evenals de heer Frohwein, die er op aandrong, dat ook naar de mening van anderen zou worden geluis terd. De heer Vos en spr. hebben tegen het plan-Noord gestemd. De heer Wilmer (K.V.P.) was niet bevredigd. Spr. geloofde zeer positief, dat de woningbouw wèl is vertraagd. Dat Is 't belangrijkste en de vraag is: waar ligt de oorzaak? Die moet worden aangewezen en herhaling moet worden voorkomen. De politiek mag daarbij geen rol De heer Jongeleen bestreed nog maals de critiek. De fout van Wederop bouw is, dat deze te veel over één kam scheert, bijv. Leiden, Schiedam en Vlaar- Nadat de voorzitter de heer Kort mann er nog op had gewezen, dat het overleg met instanties vooraf tot aantas ting van de gemeentelijke automonie kan leiden, werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aanvaard. HAAGSE POLITIERECHTER. Visser zat aan de bomen. De visser G. N. te Voorschoten zat in de nood en een boom had hem er uit kunnen helpen. Want, de visser zat om hout verlegen, en had toen maar een boom van een ander gerooid om die te verstoken. Dat het fout was geweest, zag hij wel in, waarom de Officier met f30 boete wilde volstaan. Dat vond verdach te nogal veel, doch de rechter merkte op dat hij wel blij mocht zijn geen gevange nisstraf te krijgen. De rechter deed er nog een tientje af en legde f 20 boete op. Verkouden Grieperig DAMPO is niet de goedkoopste, maa wel de béste VERKOUDHEIDSZALF. Zuivert en verruimt de luchtwegen |v\\W I Wees een Heer in hetyerkeer" hop vnnounoEn en troef eer BONBONS - CHOCOLADE Reeds 1300 aanmeldingen Vanavond begint het R.K. bloed af te nemen- Het Roode Kruis, afdeling Leiden, heeft reeds 1300 aanmeldingen voor bloedtransfusie ontvangen. Vanavond be gint het afnemen van bloed. Twee avon den per week zal dit de eerstvolgende weken plaats vinden en per avond kun- 150 personen worden geholpen. Zij, die zich het laatst hebben aangemeld, komen dus pas over enkele weken aan de beurt. MAAR LIEFST 30 OVERTREDINGEN. De expediteur A. N., uit Noordwijk, moest wegens niet minder dan 30 over tredingen van het rijtijdenbesluit te recht staan. N. erkende, dat zijn chauf feurs te lang hadden gewerkt, maar door vrachtvervoer naar Duitsland was dit niet te voorkomen. Ook had de minister per radio te kennen gegeven, dat er ge werkt moest worden en dat de groenten niet mochten bederven. Het O.M. eiste maal f 3 boete of 30 maal 3 dagen hechtenisa Uitspraak: 30 maal fl boete of 30 maal 1 dag hechtenis. Lezers schrijven t Dokter Kors viert zijn zilveren jubileum Men schrijft ons namens de patiënten: Een dezer dagen is het 25 jaar geleden, dat dokter A. J. Kors hier ter stede zijn zilveren jubileum viert als arts. Vijf-en- twintig jaar lang heeft hij zich geheel gegeven om zijn praktijk met succes te voeren. Dat hij daar wonderwel in ge slaagd is. kwam vele malen tot uiting Steeds stond hij klaar, ook al kwam men 's nachts zijn hulp inroepen. Tevens is hij assistent in Hellendoorn geweest. Ook aaiv het Academisch Ziekenhuis heeft dr Kors veel werk als assistent van prof. Kuenen verricht. In 1946 ging hij voor het Ned. Roode Kruis naar Ned.-Indië. Voorts is hij hoofdassistent van de bloed transfusiedienst hier ter stede en veel doet hij voor de sportkeuring. Wij wen sen hem allen nog vele gelukkige jaren als arts hier ter stede toe. Geslaagde feestavond van „De Vlam" Het ongelukje, dat gisteravond om streeks kwart over zeven op de hoek van de Breestraat bij het Gangetje plaats vond tussen een brandweerwagen en een luxe auto. waarbij de bestuurder van het licht geschonden D.K.W.-tje op hoge toon schadevergoeding eiste, had gelukkig geen infiltrerende invloed op het feest, dat de personeelsvereniging van de Leidse brandweer. ..De Vlam", een kwar tier na het botsende incident in „Den Burcht" opende. Het brandweerperso neel kan met veel genoegen en voldoe ning op een geslaagde avond terugzien. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, commandant S. W. Hagedoorn en onder commandant A. J. Kosten. Mevr. Flame- ling, echtgenote van de vroegere brand weercommandant te Tilburg, gaf ook van haar belangstelling blijk. De brandweer ploegen uit Katwijk, Leimuiden, Valken burg en Warmond hadden vertegenwoor digers gezonden. De heer Chr. van. der Holst had tot taak het traditionele welkomstwoord uit te spreken. In het bijzonder heette hij d< prominenten welkom. Commandant Ha gedoorn maakte zich de tolk van alle aan wezigen, toen hij de organisatoren var deze avond hartelijk dank bracht voo: hun ontspanningswerk. Na het weldoende rhythme van de Rotterdamse brandweerband voerde de toneelvereniging „De Vlam" het stuk „Capriolen der liefde" op. Enige woor den, die op vloeken leken, had men moe ten schrappen. Hilda, Fanny en mej. Van Dalen verdienen een dubbele pluim. Na de pauze vond een opvoering plaats van het stuk „Professor Daantje". Ook dit nummer oogstte groot succes. Het pu bliek heeft bij „De Vlam" vlam gevat. Firma Den Holder eerste in „Zuid-West" Als spoedeisend raadsvoorstel wen gisteren in geheime zitting behandeld ei In openbare vergadering aangenomen de verkoop van 12.000 m2 Industrieterrein aan het Delftse jaagpad ln het plan- Zuid-West. Eigenares van deze grond wenst te worden de machinefabriek L. den Holder, die haar gehele bedrijf deze plaats wil overbrengen en personeel van 80 tot 160 man wil uitbrei den. Het is nog niet bekend, wie de toe komstige gebruiker van het pand aan hei Galgewater zal zijn. Het bedoelde industrieterrein, het eer ste verkochte deel van de in het plan- Zuid-West uitgetrokken 30 ha, is gele gen aan groot vaarwater, in de toekomst ook aan de grote provinciale weg en krijgt een spoorbaanaansluiting. Een prijs van f5.10 per m2 is bedongen. Het Delftse jaagpad blijft voorlopig nog intact. De nieuwe brug over de Vliet in de nieuwe provinciale weg reeds aanbesteed. Leidens nieuwe indu strieterrein krijgt dus betekenis en wet houder Jongeleen mag worden gefelici teerd met deze eerste stap op weg nieuwe industrieën. Ook de auto's.... Met genoegen las ik Uw stukje: „Raz- ia" op rijwielen zonder brandend ach terlicht. Maarnu ook een razzia op auto's en motorrijwielen zonder rode achterlichten. t is ongetwijfeld toe te juichen, dat de heer P. C. Breedveld, inspecteur van de Leidse verkeerspolitie, maatregelen heeft genomen tegen die wielrijders, die de weg onveilig maken door geen aan dacht te schenken aan het achterlicht hun rijwiel. Ik wil de heer Breed veld echter dit vragen: Heeft u reeds kennis genomen van de enorme hoeveel heden luxe auto's en vrachtwagens, waar de nummerplaten in de avonduren eenvoudig onleesbaar zijn, terwijl elke goede en afdoende verlichting ontbreekt? Hoe moet het nu, wanneer een dergelijke overtreder een of ander ongeval veroor zaakt en hy rijdt gewoon door zonder m spoor achter te laten? Men kan toch amers geen nummer noteren! Ik hoop, it er een oplossing gevonden wordt. Leiden. Van R. Hondentrouw Reeds vele staaltjes van honden trouw zijn vermeld. Hier is er een uit Voorhout. De vorige week overleed daar de oudste inwoner, t.w. de heer A. van Schooten, 91 jaar oud. Hij had een hond, die zeer aan hem gehecht was. Ook toen de heer Van Schooten overleden was, bleef de hond zijn baas trouw en waakte over hem. De kamer, waar de overledene lag, wilde hy niet verlaten, ook niet toen de nodige toebereidselen moesten worden ge maakt. Iedereen (zelfs de beide doch ters van de overledene), die het doodsbed naderde, werd door de hond aangevallen. Men durfde vrijwel de dodenkamer niet te betreden. Hoewel een moeilijke en pijnlijke omstandig heid, besloot men erger te voorkomen en het trouwe dier ter plaatse te la ten afmaken. „Getrouw tot in de dood". Kunst en Lel teren Vogelvlieg de wereld in! Het aardige van A P. Dearsley's blij spel: „Vogel, vlieg de wereld in!", da/' „Het Vrije Toneel" (voorheen „Het Ruys- ensemble") gisteravond als abonne mentsvoorstelling in de Schouwburg bracht, lag in het feit dat men zich zc gemakkelijk en met plezier kon identifi ceren met deze familie Hapgood en haar strubbels. Het probleem van de moeder die haar kinderen in op zichzelf gerichte moederliefde wil beletten als volwasse nen het leven in te gaan en de stommi teiten. die de toch uitvliegende vogels begaan: dat zijn problemen, die wij al len kennen. Maar Dearsley heeft er eer blijspel van gemaakt: géén drama. Eer blijspel, dat de oplossing zo die er a is legt in een gezond familieleven, waar de milde humor alle sentimentali teit uitbant en de onderlinge genegen heid onuitgesproken, maar vanzelfspre kend is als ademen en eten. Het stuk vond een boeiende vertolking Bijzonder goed was Cor Ruys als de veel begrypende en ongemerkt alles rege lende vader. Hij werd prachtig bijge staan door Myra Ward als het wat bru tale en nuchtpre „wicht" met het gou den hart. Haar geestigheid was geheel natuuriyk. Minder natuurlijk vonden wy de moeder, die gespeeld door Sara Hey- blom, nergens boven de toneelroutine wist uit te komen. Eric van Ingen een volkomen begrijpelijke oudste 5 Henny Orri een bijna steeds overtui gende oudste dochter. Ben Hulsman wist Ted Hapgood in de meeste scènes tol echt leven te brengen en Gijsbert Ter- steeg was een vlotte maar niet on serieuze John Neilson. Wie ons tenslotte minder voldeed was Ton Lensink als „sproetkop": wat al te houterig om echt te zijn, dachten wij. De regie berustte bij Cruys Voorbergh. Het stuk werd gebracht inplaats „Mijn zuster Eileen" van Joseph Fields en Jerome Chodorov, dat wegens ziekte van verschillende acteurs moest worden afgelast. De volle Schouwburg toonde zich echter over de ruil nie tevreden. C. Th. R. RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Eduard Ch., z. van C. H Klasen en J. A. Mulder; Wouter M., z. v. C Hollenberg en A. van Rijnbach; Cor- nelis W. A. J.. z. v. M. Spruijt en M. C. Schie; Petronella A. J. M„ d. v. R. nder Zee en P C. Thorn; Henriëtte d. v. R. Kramer en M. Vriend; Cor nells M. P., z. v. J. J. van der Zant en L. Speijer; Nelleke G. F., d. v. J. Heems kerk en F. H. E. Stuurop; Jacobus J., z. J. J. de Beer en P. G. A. Aalbersberg; Willem F., z. van F. Zwart en J. Beij; Jacobus, z. v M van Harselaar en M. P. Koelewijn: Marinus J.. z. v. A. Schutten C. M. Haasbroek; Louis Jz. van L. Frankenhuis en T. J. de Gunst; F-rancis- A. W., z. v. J. M. Haalebos en M. J. H. Varkevisser. OVERLEDEN: A. J. van der Linden, huisvr. van T. J. A. Roest, 38 jr; M. A. Beukenholdt, wed. van M. H. W. Bonte, 77 jr; J. van Zeijst, man, 62 jr; O. W. du Pxie, z., 2 mnd.; M. v. d. Voord, m., 51 jr; H. Keller, Ihudsvr. van A. J. Versteeg, 70 jr; P. Delmeer, man, 72 jr; C. Tuinhof de Moed, vr., 66 Jr; S. G. Betzema, z., i C. E. SCHAKEN. PHILIDOR IV—VRIENDENSCHAAR II 4xx—4xx. Voor de 3e kl. B. van de L.SR. speelde gisteravond Philidor IV tegen haar stad genote, Vriendenschaar II. De voorlopige eindstand weid 4—4. De twee afgebroken partij zullen worden uitgespeeld. Ver moedelijk wint Vriendenschaar II met klein verschil. De gedetaill. uitslag Ravensbergen (Ph.)B. Ouwerkerk Ij*j; C. SterkA. Blonk 01; van GalenP. M. Sjardijn 10; P. J. der Zeeuw (res.'—P. Teleng 0—1; J. P. Dille (res.)—C. Baart 1—0; C Elzen-ga (res.)J. Beekman xx: J. J AbspoelJ. de Roo 4C. Molen kampW. F. Flaman xx; J. C. Jansen van der Kaay 01; Chr. de Laaf P. Jansen 10. JUBILEUM AFVALWEDSTRIJD „PHILIDOR". Voor de finale van de jubileum afval- wedstrijd van „Philidor" plaatsten zich de heren Volders, ir Paardekooper, Wak- n P. Barkema. Reeds werden de volgende partijen gespeeld: Volders-P. Barkema xx; ir PaardekooperWakka 1—0; Wakka—Volders 0—1; P. Barkema Paardekooper VjV4. DINSDAG 25 JANUARI 1949 GEEN VOORRANG VERLEEND. Op de Nieuwe Rijn, hoek Hartesteeg, ond gistermiddag eem aanryding plaats tussen een bestel- en een personenauto, omdat de bestuurder van de bestelauto voorrang verleende. Het gevolg dat de bestelauto de pui van het perceel Nieuwe Rijn 46, bewoond door de heer P. J. S., ramde. De personenauto bleef vrijwel onbeschadigd. BESCHULDIGD VAN STROPERIJ. Gisteren moest een aatttal personen t Leiden en Katwijk aan Zee voor de Leidse kantonrechter verschijnen, die zich hadden schuldig gemaakt aan stro- penj op hazen. Allen hadden zich bij hun „werk" bediend van z.g. ..lange" honden, die in staat bleken te zijn hazen dood te bijten. In alle zaken zal de kan- onrechter over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. Voorschoten Onze levenshouding De Chr. Besturenbond belegde gister» avond een propaganda-feestavond i zaal Leidseweg 95, welke geheel wa vuld. De voorzitter, de heer Veerman, opende deze vergadering. De heer H Oudekerk, die sprak over „Onze Levens houding". bepaalde zijn hoorders bij de geschiedenis in de Bijbel, waar God Adam en Eva de opdracht gaf, de aarde te bebouwen. Hoe daar alles was ter ere Gods. Zij lieten echter de hand Gods los. Na dit moment werd het een leven van worsteling. Maar God liet de mens niet los. Jezus Christus is gekomen en zal komen. Nu mogen wij de taak, aan Adam en Eva gegeven, weer opvatten. Het is en was een verwarde tijd, doch de enige oplossing is, aldus spr., dat de mens weer gaat buigen voor Gods geboden. Onze levenshouding moet beheerst worden door beginselen. Er is een roep om heid, doch er is maar één levens- er reldbeschouwing en dat is: de Christe lijke. Deze roep om eenheid doen wij horen. Spr. eindigde met de opwekking, actief werkzaam te zyn, daar o.a. in ver band met bedrijfsorganisatie en medezeg, genschap, mensen nodig zijn. die kennj bezitten. Na afloop van deze rede wal er muziek van de hereh Roozendaal. Ds D. J. van Dijk geeft weer gehoor aan roep der Toradja's Vertrok Zaterdag voor de derde maal naar Indonesië (Van onze Kerknieuws-redacteur) Onder de vele honderden passagiers aan boord van de „Sibajak", welk schip Zaterdag de Rotterdamse haven heeft verlaten om de grote reis naar Indonesië te beginnen, bevindt zich ook ds D. J. van Dijk van de Gereformeerde Zendlngs- bond. Het ls voor de derde maal, dat deze Zendingspredikant gehoor geeft aan de roep van de Toradja's op Celebes om over te komen, teneinde onder hen het Evangelie van Jezus Christus te verkondigen. Kort voor het vertrek hebben wi), gezeten ln een rustig hoekje van een der salons van de „Sibajak", nog een gesprek met hem gehad, waarin h\j ons bet een en ander over het Zendingswerk op Celebes heeft verteld. Groot is het verlangen van-ds Van Dijk gezeten, zeide ons. dat de behandeling n de arbeid op het terrein van de GZB meer dan slecht is geweest. In het laatste die hij in 1927 heeft aangevangen, weer kamp moest men verblijf houden in var- op te vatten. Hij kwam medio 1947 met kenshokken en U kunt zich wel voorstel- verlof naar Nederland, nadat hij sedert len, hoe groot de vreugde was. uit deze de bevrijding uit het interneringskamp krotten te worden verlost. De toestand op reeds weer te Rantepao. zijn standplaats de Zendingspost was over het algemeen op Celebes, het werk had voortgezet. genomen vrij goed, toen wij er terug- Ds Van Dijk, die in vier kampen heeft kwamen, aldus ds v. Dijk. Het geestelijk leven was er versterkt De Toradja's, die vrij veel belangstelling tonen voor de geestelijke waarde van het Christendom, hadden geleerd, veel zelfstandig te doen Op enkele posten mochten wij zelfs uit breiding constateren. Naast de geestelijke groei waren er wel enkele zwakke plek ken, maar toch waren het er slechts wei nigen, die tot het „oude geloof" warea teruggekeerd, of met de Japanners op goede voet hadden geleefd. Christen- Toradja's, die tydens de oorlog in he: spoor van de Zending hebben voortge- arbeid, zullen nu ook in de toekomst vee! zelf ter hand moeten nemen, zo voegdi de zendingspredikant er met nadruk toe. Om enige indruk te geven van geen zij zelf reeds doen, zeide ds Vti Dyk, dat op het terrein van de GZB reeds 30 evangelisten, ongeveer 100 ge meentevoorgangers en 200 onderwijzen MIEP ZEGT: Al is er geen ys. het is winter en daarom winterpot. van Mevr. LotgeringHille- BOERENKOOL kg. boerenkool. 50 gr. havermout, zout. 40 gr. boter, 1 dl. melk, (1 uitje). Stroop de kool, was ze, kook ze vlug gaar in water met zout. Laat ze uitlekken en maak ze fijn. Stoof de kool plm. 10 min. met melk en boter (het zeer fijn gesnip perde uitje voor de liefhebbers) en de tussen de kool gestrooide (vlugkokende) lallen Toradja'srwerkzaam zijn. gj-.egen, die wij hebben havermout Voeg zo nodig wat meer melk toe. als blijkt dat de kool tijdens het stoven te droog wordt. Geef aardappel- purée bij deze boerenkoolschotel. Hebt U de mooi gekroesde boerenkool bladeren wel eens gebruikt als garnering voor een schotel met appelen of andere vruchten 't Is een mooie (en goedkope) garnering als U de tafel een iets feeste lijker aanzien moet geven. Publ. Centr. Bur. v. d, Tuinb.veilingen joseph Stephens Op een zonnige morgen werd Io bij Nero in zijn paleis Domus Transitoria toegelaten. Hij had juist met zijn archi tecten gesproken over de bouwplannen voor de Domus Aurea, het „Gouden Huis", dat hij zich al lange tijd gewenst had. Geldgebrek was oorzaak geweest, dat nog geen ontwerp was goedgekeurd en ook nu had Nero geen kans gezien een brug te slaan tussen de hem voor gelegde tekeningen en zijn beurs. Der halve was zyn humeur verre van op- Io, die hem sterk veranderd vond en ir. zijn oogopslag alleen maar dreiging en ontstemming las, herinnerde zich Montanus' opmerking, toen zU diens hulp gevraagd had voor het verkrijgen van een audiëntie: „Hij is het voornaamste beest van het Keizerrijk, bovendien op en top een egoïst, altijd maar denkend en pratend over de verheven Imperator, de goddelijke Caesar. Men zou bijna kun nen zeggen, dat hem het menselijk ge weten ontbreekt: het enige, wat hem met een mens gelijk stelt, is zijn stem en zijn gang. Overigens bezit hij de primaire in stincten van een dier, ook daarin, dat hy geen grenzen ken-t." Met een zeer platonisch „Ave Io" ver welkomde Nero zijn bezoekster en ver volgde: Neem plaats. Waar ben je zo lang geweest en waarom heb je ons verlaten? Ik weet wel, dat het pijnlijk was, die race te verliezen, maar bij Juno, wat was het een pracht race! Rome had nog nooit zo een gezien. Maar je moest niet naar Ionos zijn gevlucht! Dat was geen vlucht, Sire. Ik wilde alleen in rust met mijn man gaan leven. O ja! Dat is een romance, niet? Maar wat voert je tot me? Wat wil je vragen? Ik zeg niet, dat ik het zal toe staan, maar wie weet. Na een diepe zucht antwoordde ze: U weet, dat mijn man in het Tullia- num is opgesloten? Nero speelde met zyn emeraldring en i welk misdrijf Ik weet, dat hy een Christen is en dat weigert te herroepen. Dat is waar, Virginius is een Chris ten. maar dat is niet tegen de wet. De keizer heeft in heel Rome geen loyaler onderdaan dan mijn man. Onderdaan. Hoe aardig gevonden, zei Nero met een hatelijke grijns. Die barbaar uit Cymroe een loyale onder daan. Jawel, maar hij erkent tegelyk een gekruisigde Jood, die zegt, zijn eigen Koninkrijk te zullen oprichten. En boven dien heeft die Christus voluit erkend zijn deelname in een beweging, die gericht was tegen de Keizerlijke Procurator, voor wie hij terechtstond. Toen Pilatus hem vroeg: „Zijt gij de koning der Joden?" heeft hij dat bevestigd. Io, je beweringen zijn wel heel zwak. En.toch zoud-t U er anders over den ken, als U ooggetuigen had horen spre ken over Christus' wonderen. O, daar heb ik van gehoord'. Maar die wonderverhalen hebben de kleur van de Joodse literatuur en moet men niet als historisch aannemen. Ik -heb tovenaars en goochelaars aan 't werk gezien, die nog heel wat meer konden. Ik kan die Christenen niet uitstaan. Enkele jaren terug voelde ik nog iets voor de Joden, omat ik dacht, dat men een goede Jood en tegelijk een goed Romein kon wezen. Maar ik heb ervaren, dat Jood zijn meer inhoudt dan het hebbenvan een stel religieuze meningen. Christus is niet al leen hun God. Hij is hun Koning. Maar nóg wat: is je echtgenoot besneden? Neen, antwoordde Io perplex. Vreemd. Ik dacht dat alle Christenen dat waren. Stellig trekken jullie elkaar sterk aan. Ik kan het hém niet kwalijk nemen. Ik heb altijd gezegd: de Griekse vrouwen zijn de beste. Deze wending in het gesprek joeg Io de angst in het hart, maar tegelijk de kracht der wanhoop. Zij móest nu door zetten: Ik kwamik hoopteo Caesar, als gü zijn leven zoudt sparen Dwaas kind. Hoe kan Caesar nu toelaten, ook tegenover de Senaat, dat een barbaar het erkennen van de Keizer als verbeven god belachelijk maakt. Die Christus is hun Caesar, niet Nero. En als of dat nog niet genoeg ware. trachten zij ook anderen in 'hun fanatieke en ver raderlijke opvattingen mee te slepen. Bovendien bederven zij mijn legionaires, werken zelfs onder het personeel van mijn Hofhouding. Ik heb rapport-en van mijn Geheime Dienst over voorname ouwen en zelfs Senatoren, die worden ergehaald om de Joodse Messias in plaats van Caesar te huldigen. Zie je nu hoe gevaarlijk hun leer is voor het Imperium? Lang, te lang heb ik geduld gehad. Maar het gevaar is nu zó ver breid, dat het een samenzwering wordt. Het ogenblik is nu aangebroken, Io, dat Rome bevrijd moet worden van de Christenen en dat spoedig, eer het te laat is. En wat nu je man betreft, open tegenstand maakt my boos, maar lijde lijk verzet kan ik niet dulden. Samen zwering, verraad Hij brak af, greep een vel papier er doopte zijn veder in rode inkt Ik had besloten, dat hij volgende week zou gekruisigd worden. In plaats daarvan wil ik hem laten geselen, maar nu ter dood. Met een gil brak Io's angst zich baan. Nee! Nee! O, dèt niet Dat niet weer! Goed, Io. Ik zal hem om Jouwentwil de geseling besparen. In plaats daarvan zal hij opgehangen worden tussen t zwynen, met een haak door z'n evenals bij slachtvee. Io zonik, een bezwijming naby, op divan neer. En Nero ging voort: (wordt vervolgd) Kom c Dank zij gi mogen ervaren, is er sinds de G.Z. 1913 op zijn terrein begon, veel bereikt De inheemse gemeenten zijn echte: et in staat het werk financieel te dra- ?n en daarom blijft de steun uit Neder land dringend nodig En uit hetgeen dl Van Dijk ons zegt, blijkt wel, dat de To i's déze steun en de medewerkini de Nederlanders op het Zendings terrein graag accepteren. Zij wille: onder onze leiding blijven werken, merk ds Van Dijk op. Trouwens in de loop vai het gesprek wordt duidelijk, dat de Tc radja's de Nederlanders gunstig gezic< Meermalen hebben zy ons gevraagd aldus de predikant, waarom de Neder landers het republikeins gezag op Jav niet opruimen. Zy verlangen orde en zy weten, dat die ondti Nederlands gezag verzekerd zyn. Ni tuurlyk zyn er wel onder hen, die buiten Celebes door allerlei leuzen wor den geïnfecteerd en daarom moeten wi het gevaar, dat jongeren tot het nihllb vallen, niet onderschatten. Mas toch mogen wy ook wat dit betreft nit te pessimistisch zyn. Ds Van Dijk vertelde ons nog van d nijvere bevolking in het Toradja-land die voornamelijk leeft van rijst bouw, leergierig en zeer trouw gezag is, en waaronder er velen zijn, di zeer goede capaciteiten bezitten. Ook wees hy op de nauwe sa king met de Zending der Chr. Gerefort Kerken, wier terrein ai Z.B. grenst. Men heeft nu een gemee*| schappelijke opleiding, zowel voor voor» gangers als onderwyzers, welke rijn vruchten afwerpt. Onder de indruk van het machtige grote werk, dat God daar in het Indonesië door middel van mensei richt en Wiens Woord harten omzet, dat zij worden „dienstvaardig tot Zi eer", namen wij afscheid van ds Vi Dijk, een van de velen die zich geroe] weten, te moeten gehoorzamen oproep, die ook de grote Zendinj pionier, de apostel Paulus, i help ons.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4