Jlieutuc $riiisdje (iTmimnl AMERIKA wil NEDERLAND ONDER CURATELE STELLEN Wist U ZATERDAG 22 JANUARI 1949 ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENT1ËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER HOOFDREDACTEUR; Dr- E- DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J ENSERINK. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlcfi fs gfjcbfeoen myn bert in tcgtjeaspoct" Negen en twintigste jaargang No. 7720 „De Opbouw" Boeken Tijdschriften BREESTRAAT 151 LEIDEN Telefoon 20733 VIERLANDEN-RESOLUTIE Overdracht van souvereiniteit moet op 1 Juli 1950 geschieden In de zitting van de Veiligheidsraad, die gisteravond te Lake Success begon, hebben Amerika, China, Cuba en Noorwegen een gezamenlijke resolutie inge diend van niet minder dan 1000 woorden. Deze resolutie wil de republiek als zelf standige onderhandelende macht herstellen, terwijl de Federalisten tot de be sprekingen worden toegelaten. De Commissie van Drie zou een nieuwe naam en uitgebreide bevoegdheden ontvangen, die zich tenslotte tot de gehele Archipel zouden uitstrekken en Nederland zou de souvereiniteit op 1 Juli 1950 moeten overdragen. De Nederlandse troepen zouden zich geleidelik en onder toezicht moeten terugtrekken. Dinsdag 9 uur (Ned. tjjd) zullen de beraadslagingen over deze ongehoorde poging tot inmenging in Nederlands aangelegenheden worden voortgezet. Dr J. H. van Roüen deelde mede, dat hij de ontwerp-resolutie pas heden ont vangen en naar Den Haag doorgeseind had, zodat hij de Raad 'nog niet kon uit eenzetten, wat de houding der Neder landse Regering was. Wat betreft de zinsnede, dat vertegen woordigers van niet-republikeinse ge bieden zouden worden „toegelaten" de besprekingen, kon dr Van Roijen middellijk antwoorden. Hij zeide, dat dit een pijnlijke indruk zou maken op de Federalisten, die moesten namelijk niet uit gunst, doch krachtens hun recht den uitgenodigd tot de besprekingen. De eerste spreker, die'nog voor dr Van Roijen aan het tvoord kwam. was Jozef Nisot (België). Hij waarschuwde de Raad niet verder de resolutie te behande len voordat het Internationale Hof be slist had, of de Raad wel bevoegd De Raad diene ook niet af te wijken de „voorzichtige weg van goede dien sten", zeide hij. Dr Jesseup (Amerika) zeide, dat de eerste stap, welke de Raad had te n< het herstel van de positie der republiek was. opdat deze de onderhandelingen met de Nederlanders zou kunnen hervatten Dat de Nederlandse troepen moesten worden teruggetrokken, stond volgens hem reeds vast. Er restte dus slechts, te bepalen, wanneer en hoe. Alberto Inocente Alvarez (Cuba) kon niet geheel instemmen met de bepalin gen over de terugtrekking der Neder landse troepen, toch zou Cuba de reso lutie steunen. Dr T. F. Tsiang (China) verdedigde eveneens de resolutie. Hierop vt dr Van Roijen en daarna deed Jacob Malik (Rusland" een vernietigende val op de resolutie, die hij niet kon steu nen. 6eze resolutie noemde hij sterk pro-Nederlands, zij verloor de belangen der Indonesiërs geheel uit het oog De resolutie zou de Amerikanen nog betere middelen verschaffen om zich te men in de aangelegenheden der Indonesi Zij hield de Nederlanders de hand boven het hoofd en beschermde de Amerikaanse monopolisten, die honderden millioencn dollars in Indonesië hadden belegd. Rus- Twee Ned. oorlogsbodems gedecoreerd De twee uit 1925 daterende kanon neerboten Hr Ms Flores en Hr Ms Soem- ba zijn gedecoreerd. Dit zijn de eerste Oorlogsbodemsdie een onderscheiding verwierven voor bijzondere prestaties in oorlogstijd. De tankschepen Ondina en Mijdrecht waren tevoren reeds op deze wijze .gedecoreerd. Met de Flores en de Soemba heeft onze zeemacht veel eer ingelegd bij de invasie in Frankrijk. De Soemba heeft zich ook in de Aziatische wateren onderscheiden. De Flores escorteerde meer dan 3000 schepen, meest langs de Oostkust van Engeland. Over enkele maanden zullen de kope ren platen, waarop de koninklijke ver melding bij dagorder gegraveerd staat, aan boord aangebracht en op plechtige wijze onthuld worden. Vandaag stellen wij IJ voor: Korp. C. J. G. DE VRIES, Uit Warmond. Cor aanvaardde op 8 Oct. '46 per „Bloem fontein" de lange reis naar de tropen. Hij viert er nu voor de 3e maal zijn verjaar dag. Wij wensen hem dan ook van harte geluk met deze bijzondere dag. Ook zijn ouders, familieleden en verloofde Corry groeten hem. Cor had wel gehoopt, dat hij deze verjaardag in de huiselijke kring had kunnen doorbrengen, maar wegens de politiële actie is zijn terugkeer naar het Vaderland uitgesteld. Enige weken geleden schreef hij: „Voor ik terugkeer hoop ik toch de stad, Djocja gezien te hebbenIn een andere brief stond: „Wij zijn toch naar Indonesië gegaan om er rust en veiligheid te brengen". Zo is het, Cor. Zet nog even je tanden op el kaar. Wij en verder allen, die je lief zijn, hopen, dat je spoedig weer je voeten op Nederlandse grond kunt zetten. de resolutie een poging om de bezetting van de republiek door Nederlandse troe pen te wettigen. Kans op aanneming der resolutie Reuters correspondent te Lake Success meldt, dat de resolutie zeker is va3 7 stemmen (de vereiste meerderheid), nl. Engeland, Canada, Egypte, Amerika, Chi na, Cuba en Noorwegen. Een Nederlands woordvoerder deelde mede, dat de reso lutie onaanvaardbaar is. Frankrijks hou ding is twijfelachtig. Een Frans woord voerder heeft te verstaan gegeven, dat Frankrijk zich van stemming zal onthou den, mits de resolutie onveranderd blijft. Komen er echter amendementen en wordt de resolutie „gevaarlijk" dan zal het zijn veto uitbrengen. Australië en Voor-Indië zullen scherpe critiek uitoefenen. Gaat Soekarno naar Batavia? Volgens Aneta verwacht men in wel ingelichte kringen te Batavia, dat ir Soe karno daar Zondag zal aankomen, teza men met de federalisten en republikei nen, die naar Prapat en Banka vertrok- Er komen manoeuvres in Brabant Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van de legerleiding binnenkort een grote oefening voor onderdelen van de Kon. Landmacht te houden in Brabant. Men spreekt zelfs van oefeningen, welke meerdere dagen zujjen duren en het ka rakter van een manoeuvre zullen krijgen. Er wordt deelgenomen door infanterie en gemotoriseerde eenheden. Weldra hebben er voorbereidende besprekingen plaats met de commandant van het militaire gewest III, de generaal Sitze, over plaats en datum. Niet alléén wittebrood Hoewel de bakkers met ingang Maandag a s. in ruimere mate witte bloem zullen krijgen* ontheft hen dit niet de verplichting om steeds in vol doende mate gewoon brood beschikbaar te hebben, zowel in de winkel als bij bezorging aan bui9, zodat niemand ge dwongen wordt het uit de aard dier zaak duurdere wittebrood tegen zijn wil te Op de naleving van dit voorschrift, alsmede op de handhaving van de kwali- van het gewone brood, zal streng worden toegezien. De inhoud der Vierlanden-resolutie WAT WIL LAKE SUCCESS EIGENLIJK? De Republiek herstellen? De korte inhoud der bij de Veilig heidsraad ingediende vierlandenresolutie is als volgt: Inleiding: Voldoening over het feit, dat beide partijen vasthouden aan het ac- coord der „Renville" en dat zij instem men met de observatie door de Veilig heidsraad. Overweging, dat Nederland de verkie zingen niet later wil houden dan 1 Oc tober 194if en de souvereiniteit in ieder geval wil overdragen in 1950, hetgeen met voldoening wordt geconstateerd. Besluiten: 1. Beroep op Nederland om onmiddellijk de krijgsverrichtingen, en op de de republiek om dadelijk de guer illa te stakn. 2. Beroep op Nederland om de repu blikeinse leiders onmiddellijk vrij te la ten en naar Djokja terug te zenden, om hun functies uit te oefenen, met inbegrip van het bestuur over de stad Djokja. 3. a. Instelling van de Interim-Rege ring, die het inwendige bestuur ont vangt, niet later dan 15 Maart 1949, b. Verkiezingen van constituante vol tooid op 1 October 1949, c. Souvereiniteitsoverdraoht niet later dan 1 Juli 1950. Indien 1 maand voo rdeze tijdstippen geen overeenkomst tot stand is gebracht, rapporteert de nieuwe Commissie (zie 4a) onmiddellijk aan de Veiligheidsraad doet aanbevelingen voor een oplos sing. 4. a. De Commissie van Goede Diensten wordt Commissie der V.N. voor Indone sië. en vertegenwoordigster van de Raad in Indonesië. Zij handelt bij meerderheid van stemmen, doch aan haar rapporten mogen minderheidsrapporten worden toegevoegd. b. De consulaire commissie zal boven genoemde commissie waarnemen, staf personeel en faciliteiten verschaffen, ter wijl zij zelf haar werk opschort. c. De Commissie zal de partijen bij staan bij de naleving der resolutie, zij zal de onderhandelingen bijwonen en kan aanbevelingen doen aan partijen en Raad. Zij zal de Raad na verkrijging van over- Tsjiangs spel blijft een raadsel Hij ging heen, maar een achter deurtje blijft open De tegenstrijdige en verwarde berich ten uit China doen duidelijk zien, dat niemand nog op de hoogte is van de be tekenis van Tsjiang Kai Sjeks vertrek. Van de ene zijde neemt men aan, dat de figuur van de maarschalk heeft willen redden, door zijn aftreden te be stempelen als een zich tijdelijk terug trekken uit de zaken. Anderen weer ver onderstellen, dat de maarschalk een ach terdeurtje heeft willen openhouden, voor het geval hij lust zou mogen krijgen, weder "binnen te stappen. Een derde rich ting veronderstelt, dat Tsjiang zich tijde lijk verwijderd heeft, om het de nationale autoriteiten mogelijk te maken, met de communisten tot een accoord te komen, omdat deze laatsten ernstige grieven tegen Tsjiang hebben. In elk geval is Tsjiang vertrokken en niet officieel af getreden. Officieel laat hij zich slechts vervangen. Hij heeft dit volgens oud- Chinese zede gedaan om zijn volk voor verdere rampspoeden te bewaren. Door deze daad is Li Toeng Jen niet alleen president, doch ook opperbevelhebber geworden en de bekende vredespropa- gandist Tsjang Tsji Tsjoeng, die Tsjiang Kai Sjek heeft dwars gezeten, moet nu Jenan vertrekken om met de com munisten te onderhandelen. Van Tsjiang verönderstelt men, dat hij gaat wonen op het eiland Koeloen bij Amoy en dat hij niet naar Formosa zal gaan. Opmer kelijk is dat een lid van Tsjiangs familie regering, T. V. Soeng, is afgetreden als gouverneur van de provincie Kwang- PHILIPS HEEFT 80.000 MAN AAN HET WERK. In de Philips-bedrijven over de gehele wereld nadert het aantal personeelsleden de 80.000. In de Nederlandse bedrijven werken hiervan pijn- 35.000, waarvan alleen in Eindhoven 23 400. eenstemming aanbevelingen doen over een lichaam der VN., dat in Indonesië zal blijven om te helpen bij de nakoming der overeenkomst tot de souvereiniteits overdraoht. De commissie zal bevoegd zijn om ver tegenwoordigers der niet-republikednse gebiedsdelen te raadplegen. De Commissie mag in naam der VN. de verkiezingen observeren en aanbeve lingen doen omtrent voorwaarden voor 1. vrije en democratische verkiezingen, 2. vrijheid van vergadering, woord en pers mits niet gebruikt voor geweld en Zij zal behulpzaam zijn bij een zo spoedig mogelijk herstel van het bur gerlijk bestuur der republiek en aanbe velingen doen in overeenstemming met redelijke eisen van bescherming van leven en veiligheid, opdat gebieden be horend tot de republiek (volgens het accoord der „Renville") geleidelijk kun nen terugkeren onder het burgerlijke bestuur van de republiek. De regering (commissie?) zal tevens toezien op deze terugkeer. De aanbevelingen kunnen zich uitstrekken tot de economische welzijn der bevolking dier gebieden. Zij zal in overleg met beide partijen aanbevelin gen kunnen doen voor tijdelijke legering van Nederlandse troepen in enig gebied voor handhaving van wet en orde. Indien een der partijen in gebreke blijft bij de aanvaarding der aanbevelingen, zal de Oommissie onmiddellijk aan de Raad rapporteren en aanbevelingen doen. De Commissie zal die waarnemers, officie ren of andere personen gebruiken, die zij nodig acht. Tito vindt het nog steeds ongelooflijk Maarschalk Tito heeft op een congres van de Servische communistische partij verklaard, dat de Joegoslavische commu nisten bijeen werden gehouden door „on wankelbare eenheid, die door geen aan val, zelfs niet van de Kominform, kan worden gebroken. Wij wisten, dat het moeilijk voor ons zou worden, indien de reusachtige propagandamachine tegen ons zou worden gebruikt, doch wij had den -niet kunnen geloven, dat men zo laag zou zinken, dat men ertoe zou over gaan gebruik te maken van methoden van Göbbels en van de Westerse kapita listen en reactionnairen. Maar Joego slavië zal critiek hooghartig afwijzen." Overval op Marine-auto bij Tretes Drie planters door een bende ontvoerd Volgens Aneta is Donderdagochtend een vrachtauto van de Marine, die fou- rage placht te brengen voor de militai ren in Tretes, tussen Tretes en Pandaan (Oost-Java) beschoten door de T.N.I., waardoor de chauffeur om het lev kwam. De inzittenden slaagden er in, wagen aan de kant van de weg tot stil stand te brengen, doch toen de 13 inzit tenden er uit sprongen om dekking zoeken, werd zwaar mitrailleurvuur opend. Zeven personen verloren daardoor het leven en de zes anderen werden zwaar gewond. Toen een brencarrier de Koninklijke Landmacht, die op pa trouille was, te hulp kwam. sloeg de bende, die gekleed was in T.N.I.— uniform, op de vlucht. De slachtoffers zijn allen employé's van het Marine etablissement te Soerabaja. Woensdagavond hebben extremisten de laatste trein van Malang naar Soera baja, die'op het station Sengon wachtte, aangevallen. Negentien goederenwagens werden afgekoppeld efri de passagiers moesten het enige personenrijtuig o ruimen. Hierna reien de extremisten ae richting Bangil weg, doch sprongen kort daarop uit de trein, zodat deze on bemand als „spooktrein" verder reed. Het stationspersoneel te Bangil zette tijdig de wissel om, zodat de trein op dood spoor reed en vanzelf tot stilstand kwam. Er waren geen persoonlijke onge lukken en schade is niet aangericht. Op 17 Januari j.l. heeft een bende de onderneming Aehg Sono nabij Djatiroto in Oost-Java overvallen. De onder nemingswachters sloegen de aanval af. doch de administrateuur, die persoon lijk de verdediging leidde, sneuvelde. Volgens een familiebericht is het de heer Karei van Lennep 47 jaar oud. Hij is Woensdag te Djember begraven. Woens dag werden op een onderneming in het Djemberse drie Europese planters door bende ontvoerd. Een vliegtuig kon de volgende ochtend waarnemen, dat" de ïen zich temidden van de bende be vonden. De dienst voor legercontacten te Batavia meldt, dat de havenplaats Pa- kanbaroe door terugtrekkende TNI gro tendeels is verbrand, doch de steiger aanlegplaatsen zijn behouden; de elec- trische centrale kon hersteld worde*n. Fort de Koek bleef grotendeels gespaard. Een extremist werd daar ter dood ver oordeeld wegens het werpen van een handgranaat. Overeenstemming tussen Israël en Egypte Op Rhodos was dr Bunohe er gister avond in geslaagd op bijna alle punten overeenstemming tot stand te brengen n de afgevaardigden van Israël en Egypte. Reuter verneemt, dat Engeland Maandag a s. Israël de facto zal erken- aan de vóóravond der eerste alge- verkiezingen in de Joodse staat Tegelijk met de volledige erkenning van Israel door Amerika, wordt ook die van Transjordanië door Washington ver- HET KIPPENHOK IS OPEN De vermoeide Leeuw: „Houdt toch op met dat gekakel en laat ons rustig werken* De 67-jarige heer T. van Houwelln- gen, die op 1 Februari a.s. met pen sioen gaat als directeur-generaal van de P.T.T. OOK IN NEDERLAND EEN COCA COLA-FABRIEK. In Nederland zal het wereldconcern der Coca-Cola-fabrieken, binnen het raam de Benelux, een grote fabriek stich ten. Als directeur zal optreden de heer J. F. C. Westerman, hoofd centrale in kooporganisaties van de KLM. Drie Zaandammers aan diphterie overleden En nog drie verkeren in levensgevaar Te Zaandam zijn in de laatste dagen verscheidene gevallen van diphterie ge constateerd, waarvan drie met dodelijke afloop. De gemeentelijke kleuterschool. de haard der ziekte is ontdekt, werd gesloten. Twee leerlingetjes beho- tot de slachtoffers. De overige kleu- zijn met een nieuw serum mgespo- Deze injecties hebben ongeveer zes weken nodig voor de ingespotenen im- zijn voor de besmettelijke zikte In de omgeving van de kleuterschool is vele gezinnen huisarrest opgelegd. In het gemeentelijk ziekenhuis bevinden zich thans nog drie patiënten, die in direct levensgevaar verkeren. Corps Diplomatique dineerde bij de Koningin Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben- gisteravond in de Burgerzaal van het Koninklijk Paleis te Amsterdam een diner aangeboden aan het Corps Diplo matique. Ook minister Stikker was aan wezig. Het diner werd opgeluisterd door ek van de. Koninklijke Mariniers- Kapel. Dean Acheson gisteren beëdigd als minister Dean Acheson is gisteren te Washing ton beëdigd als minister van Buitenland zaken der Ver. Staten. Opperrechter Vinson nam de opvolger van George Marshall de eed af in de werkkamer van president Truman, terwijl hcy voltallige kabinet aanwezig was. "VERDEDIGINGSLIJN VAN NEDER LAND TOT ZWITSERLAND? Voor eventuele verdediging van West- Europa zouden de vijf landen van het verdrag van Brussel een linie hebben gekozen, die loopt van Nederland naar Zwitserland, aldus meldt de British Press Association utt Londen. VAN BOETZELAER BIJ DE FRANSE PREMIER. De Franse minister-president Queuille heeft gistermiddag de Nederlandse ambassadeur te Parijs, baron van Boetze- laer van Oosterhout, ontvangen. Fox eist Java, Sumatra en Madoera op voor republiek Voor de zitting van heden der Azia tische conferentie te New Delhi zijn drie resoluties gereed gemaakt, die waar schijnlijk reeds behandeld zijn, wanneei dit blad verschijnt. Zij bevatten de be kende eisen aan Nederland, de mogelijk heid van sancties en de instelling van eer gemeenschappelijk orgaan. De vertegen woordiger van Vietnam is verontwaar digd. omdat hij niet tot de conferentie wordt toegelaten. De vertegenwoordiger van de Fox-compagnie. Soemitro, heeft een republikeinse aide mémoire inge diend, waarin de republiek geheel Java, Sumatra en Madoera opeist. Hij deelde voorts mede, dat Maramis benoemd i minister van Buitenlandse Zaken in de .jioodregering" Sjarifoeddin. Om „oneerlijke concurrentie" met dere landen, waartegen Duitsland oorlog heeft gevoerd, te verhinderen, zullen Engeland en Amerika een onderzoek stellen naar de lage productiekosten de Duitse exportgoederen. DAT er plannen zijn om het historische doopsgezinde „schuilkerkje" te Pingum (Fr.) te restaureren en de gemeente Wonseradeel. waar Menno Simons, de vader der Mennisten of Doopsgezinden, geboren is, reeds een subsidie heeft uit getrokken. DAT gisteren te A'dam de 58-j. haven arbeider N. T. met zijn rijwiel is geslipt en door een vrachtauto doodgereden. DAT voor het A'damse B.G. 4 j. is ge- eist tegen de Duitser Fritz Vogel, die ge holpen had bij een Duitse strafmaatregel om vier huizen te Heerhugowaard te ver branden. DAT de K.N.S.M. haar diensten op W.-Indië en Z.-Amerika heeft verdubbeld en er thans elke 14 dagen een schip der waarts vertrekt. DAT de St. Crt. van gisteren een prij- zenbeschikking betreffende katoenen ga rens bevat, zomede een rectificatie van de loonregeling voor de akkerbouw etc. in Midden-Zuidholland. DAT, ingaande gisteren, het telefoon verkeer tussen Nederland en Turkije is geopend. DAT spelende kinderen de trouwring van mevr. J. de Jong uit Zurig (Fr.) vonden, welke zij 27 jaar geleden had verloren. DAT Zweden toestemming heeft gekre gen om in Engeland bestelde militaire vliegtuigen over Nederland te vliegen en zo nodig op Schiphol en Twenthe geland mag worden. DAT ir A. H. Boerma, directeur van het Europese F.A.O.-bureau te Rome, di verse Europese landen zal bezoeken om over productieverhoging in de landbouw te spreken. DAT Nederlandse bedrijven vertegen woordigd zullen zijn op de jaarbeurzen in Lyon (23 April2 Mei), Poznan (23 April10 Mei), Brussel (30 April15 Mei), Toronto (30 Mei10 Juni), Milaan (1227 April) en Barcelona (begin Juni). DAT restitutie van belasting of zeker heidstelling. welke is voldaan met een eigen grootboekinschrijving 1946. op vrije rekening kan geschieden. DAT A'dam een leningfonds zal in stellen om een overzichtelijker admini stratie der leningen te krijgen. DAT bij opgravingen op het terrein te Sluis, hetwelk door het Delftse studen tencorps aan Prinses Wilhelmina is aan geboden. grafschilderingen uit de 15e eeuw aan het licht zijn gekomen. DAT gisteren te Doetinchem het rust en verpleeghuis „Den Ooiman" van de Ned. Herv. Diaconie in de classis Zutfen door de Comm. der Koningin is geopend. DAT op 8 Febr. het instituut voor pers wetenschap te Amsterdam officieel wordt geopend. DAT duikers van 31 Jan. af nog enige maanden bezig zullen zijn om de Dordtsche Kil van eventueel nog aanwe zige mijnen te zuiveren. DAT is opgericht de N.V. Keurings instituut voor Waterleidingsartikelen. Kiwa, welker doel analoog is aan het werk van de Kema voor electriciteitsbe- dryven. DAT gisteren te Roosendaal het 40-j. bestaan van de suikerfabriek Dinteloord is gevierd en aan 14 van de 60 jubilerende personeelsleden een koninklijke onder scheiding ten deel viel. DAT in April te Den Haag een inter nationaal graslandcongres wordt gehou den om over het opvoeren van de gras productie te spreken. DAT de Britse minister van Handel in het Lagerhuis een voorstel ontried, om overleg te plegen met Britse tuinders, alvorens Ned. groenten aan te kopen. DAT twee op Schiphol werkzame hulp- kommiezen van de douane 5 dg. gev- straf kregen, daar zij een stewardes had den gevraagd twee paren nylonkousen te smokkelen. DAT het bij Wilton Fijenoord gebouw de 12.450 tons m.s. „Dolerdijk" 28 Febr. voor de H.A.L. voor het eerst naar New- York vaart, voor de Noord-Pacific-kust- dienst. DAT de wederzijdse erkenning van het lidmaatschap van de Belg. en Ned. boekhandelaarsverenigingen in een over eenkomst is vastgelegd. DAT in Brussel Belgisch-Frans-Ned. besprekingen zijn gevoerd over een standaard-aantal lijnen per beeld voor de televisie. DAT min. Mansholt dezer dagen in Brussel met de Belg. minister van Bui- tenl. Handel sprak over enkele accijnzen. DAT de loodsdiensten in IJmuiden en Hoek van Holland gistermiddag i.v.m. het zware weer werden gestaakt. DAT voor het A'damse Gerechtshof bevestiging werd gevraagd van het rechtbankvonnis. waarbij de inspecteur der „Wagons Lits", ir Th. A. K. aldaar. 1% j. kreeg. DAT tussen Dordt en R'dam een auto werd aangereden en de inzittenden wer den aangehouden, daar de vloerkleden, die ze vervoerden, waarschijnlijk in Waalwijk gestolen zijn. DAT twee treinen met voorm. Duitse krijgsgevangenen en meisjes, die in En geland gevangen zaten, uit Duitsland weer op weg zijn naar Engeland, daar het in de Heimat slecht beviel. Hulp in de nood Elders in ons blad hebben wij dezer dagen reeds de aandacht mogen vestigen op het uiterst belangrijke werk. dat het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië verricht. Wij deden dit naar aanleiding de bijzondere actie, welke van van daag tot volgende week Zaterdag de in zameling van giften voor dit goede werk moet stimuleren. Ook op deze plaats willen wij vandaag, de eerste dag van deze actie, nog eens speciaal voor wat het Rode Kruis in Indonesië doet, de be langstelling vragen. ;t zou niet moeilijk zijn, opnieuw uitvoerig beeld te gevenvan de diepe ellende, waarin de uitgebreide be- olking van Indonesië door de Japanse bezetting en de betreurenswaardige na sleep daarvan is geraakt. Dit moest te scherper, opvallen, aangezien daarvoor de gezondheidstoestand kortweg gunstig te Men heeft wel eens gezegd, dat de Ne derlanders reden hadden om trots te zijn op die gezondheidstoestand. Misschien dat ook wel zo. Toch was het niet dan een simpel voldoen aan ver plichtingen. een eenvoudige uiting van toegenegenheid en sympathie voor deze olken. waarmede we ons reeds eeuwen lang verbonden wisten. Neen. we hadden de aansporingen van de Veiligheidsraad en van allerlei nieuw modische politici niet nodig om elk kolo nialisme uit te bannen. We waren op deze weg reeds ver voortgeschreden en zouden vandaag stellig verder op deze weg zijn gevorderd, wanneer niet allerlei mensen en allerlei instanties zich n gaan bemoeien met zaken, die buiten hun bemoeiingen behoorden te liggen en in werkelijkheid ook liggen. Nog eens. we behoeven over de toe stand van schrikbarende ellende, waarin de volken van Indonesië gekomen wa- geen breed beeld op te hangen. Zelf hebben we enkele jaren van druk en ontbering gekend en we menen er iets in te begrijpen. Maar dan moet de bereidheid tot hel pen ook des te groter zijn Wanneer men verneemt, dat nu reeds elf Rode Klus teams werkzaam zijn op de gebieden, die nog zo kort geleden door de tweede politiële actie werden ontsloten, dan lijkt dat veel. Het drievoud zou nog geen weelde zijn. Het hangt echter van ons af. of dit te bereiken valt. God heeft in zijn goedheid de middelen gegeven, waarmede ziekten kunnen worden bestreden. Maar het 's aan ons, die middelen mogelijk te ma ken en die middelen te doen toepassen. Wil men een concreet voorbeeld? Een van de meest geduchte ziekten in Indo nesië is de framboesia. een uiterst be smettelijke huidziekte, die snel om zich heen grijpt, maar toch vrij gemakkelijk door inspuitingen te genezen valt In geld omgerekend zou men kunnen zeg gen. dat de genezing van één framboesia- patiënt neerkomt op een rij"ksdaalder. We zeggen het nu meer zeer direct: Al is ook voor velen onzer het leven niet zo gemakkelijk, het moet toch mogelijk zijn. dat hij of zij. die dit leest, een of meer lijders aan deze verschrikkelijke kwaal voor zijn of haar rekening neemt Dan hebben we het nog erg gemakkelijk tegenover de werkers zelf van het Rode Kruis, die al de arbeid, hieraan verbon den. hebben te verrichten. Zoals de lezer weet. kunnen betalin gen geschieden over ons blad. mits men het doel. Het Nederlandse Rode Ktuis, aangeeft. Onderzoek naar de ramp van de „Nijmegen" is beëindigd Zal Nederland zelf ook nog een onderzoek instellen? de elk onderzoek tien dagen heeft geduurd, beëindigd. De leden van het Hof van onderzoek zullen te zijner tijd rapport van hun be vindingen uitbrengen aan de Engelse minister voor de burgerluchtvaart De vertegenwoordiger van het Britse dep. van Luchtvaart, Leslie, verklaarde op de laatste dag nog, dat Parmentier, de Wild West'dllures van een plattelandsdokter Donderdagavond zette een motorrijder op het Damrak te Amsterdam de achter volging in van een auto, op de treeplank waarvan een man zich met de grootste moeite staande hield en om hulp schreeuwde. De autobestuurder, die zeer snel reed. manoeuvreerde echter zo han dig, dat de schreeuwende passagier geen kans kreeg van de auto af te springen. Doordat de motorrijder het nummer had genoteerd, kon de politie de zonder linge autobestuurder aanhouden. Het bleek een arts uit een klein plaatsje in de provincie te zijn. Hij verklaarde een paar borrels te hebben gedronken en toen bijna een voetganger te hebben aan gereden. Hij had gepoogd deze, op de treeplank gesprongen, voetganger door snel te rijden en scherpe bochten te ma ken. kwijt te raken. Hetgeen hem ten slotte op de Overtoom was gelukt. De politie verzoekt thans de onvrijwillige passagier nadere inlichtingen te willen verschaffen. Schietpartij tussen Amerikanen en Tsjechen In Schernding bij Arzberg is het gis teren tot een schietpartij gekomen tus- Amerikaanse M.P.'s en Tsjechische grenswachten. De Amerikanen onder zochten een wegversperring, die juist door een vrachtauto met smokkelwaar sr was gereden, toen de Tsjechen het openden, dat weer door de M.P. s werd beantwoord. Er werd niets gemeld over slachtoffers. Sinaasappelen rechtstreeks uit zee en nog lekker ook Op het strand bij IJmuiden zijn gis teren duizenden grape fruits en sinaasap pelen aangespoeld. De schooljeugd was al spoedig op de been om van dit sappig buitenkansje te profiteren. De vruchten bleken zeer goed eetbaar. Een groot deel is onder ziekenhuizen en kinderverblijf plaatsen verdeeld. Men vraagt zich af, waar dit zeegeschenk vandaan komt. gezagvoerder van het vliegtuig, geen ver der eerbewijs behoeft dan de lof, die hem in de loop van het getuigenverhoor reeds te beurt is gevallen. Cameron, de raadsman van de K.L.M. verklaarde, dat het even verkeerd zou zijn de verantwoordelijkheid van de ramp op de schouders van een 18-j. knaap te leggen als op de schouders van een der ervarenste piloten. Er had zich een „op eenhoping van dwalingen" voorgedaan. De heer C. A F. Falkenhagen, die als vertegenwoordiger van de Ned. Regering het onderzoek heeft bijgewoond, vroeg of de tijdens de zitting geproduceerde do cumenten beschikbaar zouden zijn. indien in Nederland een onderzoek naar de ramp zou worden ingesteld. De president antwoordde hierop, dat de minister voor de burgerluchtvaart hier over moest beslissen, maar hij verwacht te, dat dit wel zou worden toegestaan. Rode Haan kraaide in December weer victorie In December verloren in ons land ten gevolge van brand 8 personen het leven. 65 personen werden dakloos. 35 melk koeien kwamen in de vlammen om De brandschade in die maand wordt ge raamd op ƒ1.7 millioen (v.j. ƒ2.1 mil- lioen). Geen enkele brand werd door spelen met vuur veroorzaakt. WEERBERICHT Tijdelijk iets zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk enige regen. Aanvan kelijk zwakke wind, later vooral langs de kust sterk toenemend uit Zuidelijke richtingen. Vannacht in het Oosten van het land temperatuur om het vriespunt, morgen overdag tijdelijk iets zachter dan vandaag. onder 17.11; maan op 3.41, onder 12.0 uur. 24 Jan Zon op 8.32, onder 17.13; maan op 5.05, onder 12 20. 29 Jan. N.M. TEGEMOETKOMING VOOR HET VRIJMAKEN VAN WOONRUIMTE. Zoals bekend kunnen de gemeenten een tegemoetkoming geven aan die per sonen, die hun huis zodanig laten ver anderen dat er meer gezinnen in kunnen ;n of aan degenen, die bij anderen intrekken om hun woning voor derden disponibel te stellen (verhuiskosten). Than6 is bepaald, dat de gemeenten van deze kosten 75 pet wan Rijkswege ver goed krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1