Jliettmc £eihs(ht (Vanuit GODS WOORD EN DE FILM HARRY S. TRUMAN zweert trouw aan liet Amerikaanse volk Plechtigheid en feeststemming, muziek en kleur in versierd Washington Bestrijding van toekomstige werkloosheid Vijf doden bij een ontploffing te Amsterdam Wist U NEDERLAND WIL COMMISSIE VAN DRIE NAAR HUIS STUREN VRIJDAG 21 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter t belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7719 DIRECTIE: F DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr- E- DIEMER. CHEF-RED.:. H. W. J ENSERINK CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastidi is gfiebleuen myn bert to tegfjenspoct" Zie pag. 3 „Ik zal tegen valse philosophic strijden" Zendeling Kruyt in Den Haag overleden Met hem is groot Zendingsman heen gegaan De bekende oud-Zendèling dr A. C. Kruyt, is te Den Haag, 79 jaar oud, over leden. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf op Oud Eik en Duinen. In dr Kruyt. die officier was in de Orde I van Oranje Nassau, is een groot Zen dingsman heengegaan. Hij werd in 1869 I geboren te Modjowarno op Oost-Java. Op de Zendingspost, waaraan in het bij londer de namen van zijn vader, de be kende Zendeling J. Kruyt, en van zijn oudere broeder Arie verbonden zijn. Na I zijn opleiding te Rotterdam werd hij. I nog slechts 21 jaar oud, als zendeling uit gezonden naar Midden-Celebes, waar hij niet minder dan 42 jaren onder de To- radja's heeft gewerkt. Alleen en samen met de bekende taal geleerde dr N. Adriani heeft dr Kruyt. aan wie de Utrechtse Universiteit het eredoctoraat verleende, tal van belang rijke studies gepubliceerd. Dr Kruyt was lid van de Kon. Academie van Weten schappen. I Dr Kruyt was als zendeling mede be- kend door zijn wijze van Evangeliever- kondiging, die zeer direct van karakter I Was en zich geheel aansloot bij het be gripsvermogen van de bevolking. van de vrijheidslievende naties tegen de gevaren van aggressie; ontwikkeling var. een program om wetenschapplijke vin dingen en industriële vooruitgang dienst baar te maken aan de verbetering en groei van nog onontwikkelde gebieden. Een lange passage was gewijd aan de verschillen tussen democratie en commu nisme. De Sowjet-ambassadeur, Pany- oeshkin, zat onbewogen, vijf meter ach ter de president, terwijl de redevoering, waarin Truman echter geen land met name noemde, herhaaldelijk werd onder broken door applaus. Om twee uur volgde de traditionele parade van de president, ditmaal de grootste in Washington's geschiedenis. President Harry S. Truman ging. verge zeld van vice-president William Barkley, aan het hoofd van een lange stoet, staan de in een open auto en de enthousiaste ovatie van zijn volk in ontvangst ne mend. En' boven de regeringsgebouwen dreunden de motoren van 700 oorlogs vliegtuigen, met als leiders een eskader zesmotorige B. 36's. Amerika heeft weer officeel zijn president en wij geloven, dat het een goede is. Dewey had geen tqd. Tijdens de inhuldiging zat de versla gen candidaat der Republikeinen, Thomas Dewey, gouverneur van New York, te werken aan de begroting van zijn staat. Hij had daarom geen tijd om naar de radio te luisteren of naar het televisie scherm te kijken Harry S. Truman heeft gistermiddag om één minuut voor half één (18.29 uur Nederl. tyd) en 29 minuten later dan de Amerikaanse grondwet voorschrijft, in de hoofdstad Washington de eed afgelegd, waarmee hy een nieuwe ambtsperiode van vier jaar als president der Verenigde Staten inging. „Ik, Harry Truman, zweer plechtig, dat ik de grondwet t-an de U.S.A. zal steunen en verdedigen tegen alle vjjanden, buitenlandse, zowel als binnenlandse, zo vvaarljjk helpe mij God Almachtig." Truman legde zyn linkerhand op twee Bybels, die opengeslagen waren op de Bergrede en de Tien Geboden, terwijl hy met opgeheven rechterhand deze woorden sprak, om daardoor trouw te zweren aan het Amerikaanse volk In de vier jaren van onzekerheid, die voor ons liggen. Opperrechter Fred Vinson nam hem de eed af. De presidentsinhuldiging in Washing ton, de hoofdstad der V S., in het District of Columbia, is de grootste nationale pa rade geworden, die daar ooit werd aan schouwd. Honderdduizenden wafcen naai dit regeringscentrum getrokken, er heers te vrolijkheid en opwinding, doch de on dergrond van plechtigheid en waardig heid ontbrak niet. Na een nachtrust van slechts 5 Vi uui (de avond tevoren had de president een grote show, ter ere van hem gegeven, bij gewoond), begon de dag voor Harry S. Truman om 7 uur met een zeer merk waardig ontbijt. Honderd gasten, van de meesten kameraden waren uit de eerste wereldoorlog en die nog altijd „Captain Harry" zeggen, zaten met de president aan. evenals enkele oude den, .Frank Spinna, zijn kapper uit Kan sas City, en Eddie Jacobson, zijn vroegere compagnon in een herenmodezaak. De president was in een stralend humeur. Tot verslaggevers zei hij: „Deze mannen hier zijn echt, ze hebben geen zelfzuch tige bijbedoelingen. Zij willen geen baan. Ze noemen me geen president, woon „Captain Harry". Er werden oude soldatenliederen gezongen en Truman deelde handtekeningen uit, den schonken hem een gouden wandel stok. Twee uur vóór de eedsaflegging, ver trok de president met zijn vrouw er dochter Margaret, naar de St. John' Episcopale kerk. waar Reverend C. Les lie voor vrede en Goddelijke leiding bad. Ondanks de koude dag van gisteren, waren de duizenden mensen in de best» stemming. Uit honderden luidsprekers klonk muziek, 36 muziekcorpsen speel den marsen en men dronk de kou weg met hete koffie uit thermosflessen. Reeds lang voor de plechtigheid, stroomden de 17.500 gelukkigen toe, die een toegangs kaart hadden weten te bemachtigen voor de houten tribunes op Capitol Plaza. Straatjongens bekeken het schouwspel Uit de olmen aan de kant van de weg en zelfs op het dak van het Capitol pa trouilleerde de politie. Jacquet en puntjesboord Het presidentieel gezelschap verliet Blair House, waar Truman tijdelijk Woont, en onder het gejuich v Harry" begaf het gezin zich plechtigheid. Truman droeg een jaquet met puntjesboord en gestreepte broek. De leden van het Huis van Afgevaardigden hadden een korte zitting gehouden, even als die van de Senaat, en langzaam gin gen zij naar het platform, waar ook het Corps Diplomatique met afgevaardigden uit 90 landen en de deken, de ambassa deur van Noorwegen, Morgenstierne, aan het hoofd, zich in vol ornaat verzamel de. Dit geschiedde slechts zeer langzaam en daardoor was Amerika formeel 29 minuten zonder president, omdat volgens de grondwet de ambtsperiode op 20 Jan. om 12 uur eindigt. Truman kon daar door pas om 12.29 uur de eed afleggen, nadat vice-president Barkley zes minuten eerder trouw aan zijn land had gezworen. Daarna las de president blootshoofds en zonder overjas, in de kille wind, zijn inaugurele rede. Ongeveer 130.000 sen hoorden hem rechtstreeks, tientallen millioenen zaten aan de radioluidspre kers, want niet minder dan 1100 station; relayeerden de toespraak en nog een; 10 millioen zagen de president op hel televisiescherm. De lange van vier belangrijke punten, die Truman zeide te willen volgen, om de wereld de rechtvaardige en duurzame vrede te bren gen, waarvan de totstandkoming belem merd wordt door de valse philosophic van het communisme. Deze vier hoofd lijnen zijn: vastberaden en onverzwakte steun van de Ver. Naties en haar orga- i nen; voortzetting van de plannen* voor het herstel van de wereld, met inbegrip van het Europese herstelplan; versterking TSJIANG KAI SJEK AFGETREDEN Tao Tsji Sjeng. de Chinese onder-mi nister van Voorlichting, zo meldt A.P., heeft vandaag medegedeeld, dat presi dent Tsjiang Kai Sjek is afgetreden,. Tao deelde voorts mede, dat vice-pre mier Li Tsjoeng Lim hem zou opvolgen. Officieel verluidt verder dat generaal Tsjiang Kai Sjek uit Nanking Hangtsjau is vertrokken. Hij heeft dan 20 jaar het nationalistische China geleid. Tsjan Tsji Tsjung zou, als leider der vredesbeweging premier Soen Fo op- Tsjiang heeft Nanking verlaten naai zijn geboorteplaats Fenghwa (dit gaat altijd vooraf aan belangrijke beslissin gen, want men zal moeten afwachten of Tsjiang werkelijk uitgeschakeld is door zijn aftreden. Red.) Hem werd uitge leide gedaan door de voorzitters der vijl regeringslichamen. Slachtoffers vliegramp in Nederland aangekomen Omtrent de oorzaak van het ongeval staat nog niets vast. Gisteravond arriveerden op Schiphol met een Dakota van Aero-Holland stoffelijke overschotten van de bij de vliegramp bij Falster omgekomen pilo- Protiva en De Jong Met hetzelfde toestel keerde ook de heer Diepen terug. De expert van de Rijksluchtvaartdienst nog in Denemarken achtergebleven. Volgens de persdienst van Aero-Hol land kan als vaststaand worden aange- dat zowel machine als da instru- gedurende de gehele reis naar behoren hebben gefunctionneerd- Voorts is komen vast te staan, dat de heer Vorirnk niet naast de bestuurder gezeten, doch de passagierszitplaats op de achterbank innam. Ongetwijfeld heeft hij hieraan zijn leven te danken gehad, omdat de sohok daar minder Omtrent de juiste oorzaken van het ongeval tasten de deskundigen nog in het duister. Zoals gemeld, zal de crematie van de stoffelijke resten as. Maandag op Wes- terveld geschieden. Een radio-grafisch overgeseinde foto van het plechtige moment, waarop Harry S. Truman de eed aflegt in handen van de opperrechter der V.S., Vinson Regering stelt Commissie van voorbereiding in Met het oog op de mogelijkheid dat or land door de wisselingen in de conjunc tuur nog weer eens zal worden bedreigd door massawerkloosheid, heeft de Rege ring besloten reeds thans te dien aan zien maatregelen voor te bereiden, die in werking kunnen worden gesteld, in dien onverhoopt opnieuw tekenen van eer conjunctuuromslag voelbaar zouden wor- In verband daarmede is overgegaan tot instelling van een inter-de^artementale commissie voor de werkgelegenheid, waarin alle ministeries zijn vertegen woordigd, die op het voorkomen var werkloosheid -invloed kunnen uitoefe nen. Deze commissie zal omtrent t genomen maatregelen regelmatig-overleg plegen met de Stichting van de Arbeid Erkent Engeland Israël ook de facto? Tussen Israël en de Libanon is thans, zoals reeds gisteren gemeld, overeenstem, ming bereikt over een wapenstilstand. Voorts meldt A P., dat de lening van Amerika aan Israël de volgende week gevolgd zal worden door een volledige diplomatieke erkenning, terwijl de Britse ..News Chronicle" het bericht bracht, dat de Engelse regering uiterlijk Maan- a.s. de staat Israël de facto zal er kennen. Intussen besprak het Britse kabinet de. mogelijkheden om de Ame rikaanse en Britse politiek in het Mid den-Oosten samen te bundelen. Woens dag wordt in het Lagerhuis opnieuw ge- debateerd over de Palestijnse kwestie. Drie vliegtuigen hotsten hoven Duitsland Drie Amerikaanse jachtvliegtuigen kwamen gisteren met elkaar in botsing boven Zuid-Duitsland. Twee piloten vonden de dood, de derde wist zich per parachute te redden. Het ongeluk ge schiedde, doordat de vleugels elkaar raak. terwijl de machines in formatie vlogen. ZEEPOST NAAR DE OVERZEESE GEBIEDSDELEN. Correspondentie voor opvarenden van het s.s. „Grote Beer"-, op weg naar Indo- i, moet uiterlijk gepost worden 27 voor het ss. „Cottica" op weg naar Suriname op 22 Jan. en voor het m.s. „Haarlem" op weg naar de Ned. Antil len op 31 Jan. Als voorzitter is aangewezen mr dr A. A. van Rhijn, secretaris-generaal ministerie van Sociale Zaken. Nader vernemen -wij, dat het samen stellen van deze beginstadium verkeert. De betrokken de partementen hebben hun vertegenwoor diger op het ogenblik nog niet aange- Om het Kamerdebat over de pensioen- verbeteringen te beperken, zullen 71 af gevaardigden van de Alg. Ned. Bond van gepensionneerden op 26 Jan. in Bellevue te Amsterdam een buitengewone bonds vergadering houden. Minister Drees morgen om 12 uur op Schiphol De KL.M.-Constellation Tilburg, gezagvoerder Sillevis, die gisteren uit Batavia is vertrokken, wordt morgen middag om 12 urn- met als passagiers minister-president dr W- Drees MiehielB van Verduynen, op Schiphol verwacht. De Tilburg deed dienst op de lij'n BataviaSjanghai en is nu gen op die route door een DC 4. De eveneens gisteren uit Batav trokken KLM.-Constellation Franeker. met gezagvoerder Van Messel, wordt Zaterdag om 2 uur 's morgens verwacht. Het toestel heeft oa. ruim 3000 kg post en vracht aan boord. De route, die beide toestellen vliegen, loopt van Batavia naar Bangkok, gaat om de verboden zone heen naar Sjarjah, waarna Malta voor Schiphol de laatste pleisterplaats zal zijn- De Tilburg komt 10 uur later omdat bemanning en passagiers van toestel op Malta zullen overnachten- New Delhi stelt resolutie voor Lake Success op Conferentie vergadert in geroofd paleis Terwijl China wordt opgeslokt door communisten, weten 19 Aziatische landen uiets beters te doen dan maatregelen te bespreken tegen Nederland. Deze bespre kingen worden nb. gehouden in het paleis van de Nizam van Haidarabad te New Delhi, welk paleis, evenals het stendom, door Voor-Indië geroofd werd door openlijke aggressie in strijd met de orders van de Veiligheidsraad. Vertegenwoordigers van verschillende landen hielden bijzonder scherpe rede voeringen, anderen namen een opvallende gematigdheid in acht, zoals Sir Zafrullah Khan (Pakistan), die wees op Neder lands bijdragen voor beschaving, demo cratie en cultures, terwijl ook de Austra lische spreker. J. W. Burton, eingszins inbond en er aan herinnerde, dat Neder land veel geleden had. De Syrische ge delegeerde. Nazin el Kudsi, wees er op, dat de toestand in Palestina niet minder gevaarlijk was dan die in Indonesië. Verschillende sprekers betoogden, dat zij niet gedreven werden door vijandschap jegens Nederland. Scherp was vooral Nehroe, voorts de vertegenwoordiger der Philippijnen, Romulo (met een Japanse staat van dienst), Bamdaranaike (Cey lon) en U Win (Birma). Romulo en Isa Nékleb (Yemen) drongen aan op vor ming van een regionale samenwerking. Een commissie werd benoemd, bestaande uit Australië, Pakistan, Ceylon en Voor- Indië, die een resolutie van vijf punten zal opstellen voor de Veiligheidsraad, in houdende: 1. Volle vrijheid van handelen voor republikeinse regering. 2. Teruggave van na 18 December bevrijde gebieds delen aan de republiek. 3. Instelling interim-recering. 4. Verkiezing con stituante en machtsoverdracht. 5. Instel ling van een V.N.-orgaan, dat deze doel einden verwezenlijkt. Verschillende tekenen w'ijzen op de totstandkoming der reeds vele malen be pleite regionale samenvatting. De Fox compagnie (Soemitro en Maramis) kwam op de openbare zittingen niet aan het woord, maar er worden geregeld geheime zittingen gehouden. Het Javaans messengevecht om een Amsterdams meisje Tegen twee Madoerezen 6 jaar geëist wegens doodslag. Op 10 Aug. jl. kTegen twee Javanen en twee Madoerezen na afloop van een film voorstelling in Amsterdam ruzie om een 16-jarig meisje. In het gevecht met dolken en messen werd de 27-jarige Javaan Torep dodelijk gewond. Voor de A'damse rechtbank werd gisteren tegen de beide Madoerezen, die nog zeer jong de een schatte zich 16 jaar wegens doodslag 6 jaar gevangenisstraf geëist. De Officier zat met het geval eigenlijk ;n beetje verlegen. Zij lachen maar, zo zeide hij, en zij zien de ernst van het feit niet in. Alle vier bij de strijd betrokkenen be hoorden tot het Indonesisch hutpersoneel op de „Johan de Wit". Uitspraak 3 Febr. KABINETSCRISIS IN BIRMA. Het Birmaanse kabinet is afgetreden. De communistische premier Thakin Nu zal thans een kabinet van kleiner om vang samenstellen. De chaos in het land is de oorzaak. Nu de Nederlandse troepen Djokja hebben bezet, keren langzamerhand grote aantallen Chinezen terug naar deze stad, waar zy, onder het republikeinse bewind, geen leven hadden. Deze groep rust even uit tijdens de vermoeiende tocht terug. Vermoedelijk door springstof vliegt kantoorschip van bergingsfirma in de lucht In een op het IJ te Amsterdam aan het terrein* der A'damse Droogdok My gemeerde kantoorark van de Rotterdamse bergingsfirma Van den Akker heeft vanmorgen een hevige ontploffing plaats gehad, welke ten minste vyf doden, en één licht gewonde heeft gekost. De explosie richtte een grote ravage aan. De stoffelijke resten der slachtoffers zijn zwaar verminkt. De ark begon middellijk water te maken vreesde dat zij zou zinken. Een drijvende bok van de A'damse Droogdok Mij. ver leende assistentie en hing het vaartuig in haar takels. Een der eerste boten, die na de explo sie bij de ark aankwam was de toeval lig in de nabijheid varende „Havenpoli tie 1". Dit schip had juist de vorige dag een radiotelefonie-installatie in gebruik genomen, zodat de bemanning onmid dellijk het havenkantoor op de hoogte kon stellen. Van hieruit werden per tele foon de diverse instanties ingeschakeld, zodat brandweer, politie en medische dienst spoedig ter plaatse waren. Volgens de eerste berichten bevonden zich op het ogenblik der explosie drie duikers aan boord, een magazijnmeester en een helper. Zij zijn, voor zover kend, allen gedood. Enkelen van wonen te Rotterdam. De werkbaas Kof- femans zag zijn leven gespaard* dank zij het feit, dat hij een minuut vooi explosie de wal was opgegaan. Onmiddellijk ving de recherche met het onderzoek aan. Mogelijk was er spring stof aan boord. De firma Van den Akker, die het destijds tot zinken gebrachte Dok 5 van de A.D.M. licht, maakte gebruik van springstof bij het opruimen van enkele waardeloze stukken onder water van dit dok. De politie heeft het terrein rond de ark onmiddellijk afgezet. Zowel aai pers als aan de familieleden der slacht offers, het personeel van de A.D.M. alle andere belangstellenden is de toe gang volledig ontzegd. Burgemeester ö'Ailly en de officier van Justitie zijn op de hoogte gesteld. De officier van Justi tie begaf zich onmiddellijk naar de plaats des onheils, waar inspecteur Haye van het politiebureau aan het Mosplein het onderzoek leidt. In de ark werd een groot gat geslagen. Het interieur is volkomen verwoest. Het dek heeft het uiterlijk van gegolfd plaat- Üzer gekregen. Na twee en een half Geen communistische fantasieën per telegram Minister Spitzen beeft het tisch Kamerlid Van Santen geantwoord, een telegram van het comité ..Hulp Indonesië", bestemd voor de Veilig heidsraad. geweigerd is op grond i het telegram voorkomende on voorstelling van zaken aangaande Indo nesië. Er was o.m. sprake van bombar dementen op Indonessiche volkscentra. DAT van hedenmorgen 10 uur 'af door een technische storing de electriciteits- voorziening in N.-Brabant ernstig is ge- DAT volgens de K.N.A.C. moet worden afgezien van verbreding van de beruch te bocht te Abcoude, daar de stabiliteit van de Abcouder kerk en toren in ge vaar zou worden gebracht. DAT door Ged. Staten van N.-Brabant een nieuwe regeling wordt voorbereid voor de steun aan sanatoria. DAT de Ned- zaakgelastigde gisteren te Dublin een tentoonstelling van wer ken van moderne Ned. schilders heeft geopend. DAT mr F. M. J. Jansen, zoals bekend opvolger van J. Mous als directeur dei- Staatsmijnen, gisteren werd geïnstalleerd als voorzitter van de Ondernemingsraad der Staatsmijnen. DAT de debarcatie van de „Willem Ruys" Maandagmorgen 24 Januari om 8 uur begint. DAT de Heerlense politie op de hei aldaar de statenloze zwerver J. F. V. arresteerde, die hier zowel als in Duits land gapte wat los en vast zat DAT de eerste Duitse na-oorlogse film vertoning in Nederland is vrijge- gevei wel „Die Mörder sind i DAT in het vorig jaar ruim 900 vissers, beschikkende over ca 1250 knechts, een vergunning hadden om in het IJselmeer te vissen. DAT de Kath. Arbeiders Beweging met inbegrip van de Kath. Arb. Jeugd per 1 Jan. jl. de 280.000 leden is gepasseerd. DAT_ de A'damse Goederenbank over 1948 een dividend van 5 pet (v.j. 4 pet) wil uitkeren. DAT van 29 April t.m. 5 Mei te Hoens- broek een middenstandstentoonstelling onder de naam Demex wordt gehouden. DAT voor het tweede middenstands examen voor militairen in Indonesië van de 995 candidaten ongeveer 70 pet. het diploma behaalde. DAT mr dr Houben, Comm. der Ko ningin in Limburg, gisteren als ere voorzitter is geïnstalleerd van het prov. opbouworgaan Limburg. DAT de Raad v. Beroep v. d. Perszui vering de uitspraak der Comm. v. Pers zuivering. die W. Pluygens te R'dam voor 2 j. had ontzet uit de journalistiek, ver nietigde en betrokkene weer toeliet. DAT de Ned. journalist G. N. door de Brusselse krijgsraad is veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf en een boete van 5 millioen france wegens zwarte handel in bezettingstijd. DAT vele Bossche kolenhandelaren zo goed als zonder voorraad zitten en be sloten alleen nog tegen contante betaling te leveren. DAT van 28 April t/m 3 Mei te Utrecht :n bloemen- groenten- en fruittentoon- stelling wordt gehouden onder de naam Stichtse Tuin. en ministers Mansholt in het ere-comité zitting heeft. DAT in tegenwoordigheid van minis ter Spitzen op 28 Jan. een begin wordt gemaakt met de aanleg van de nieuwe industriehaven te Maastricht. DAT de gemeente Schijndel een nieuw raadhuis in gebruik nam ter vervanging k het tijdens de oorlog verwoeste ge- DAT de St.-Crt. van gisteren beschik kingen bevat betreffende vissen met een ankerkuil, kosten van verpleging in een sanatorium en prijzen groothandel vaste brandstoffen. DAT binnenkort Belgisch-Nederlandse besprekingen worden gehouden over de scheepvaartproblemen. DAT benoemd is tot lid van de inter- dep. commissie voor de loon- en prijspo litiek prof. dr M. J. H. Smeets. plv. secr.- gen. van het dep. van Financiën. DAT tot rijksarchivaris in Friesland is benoemd dr M. P. van Buytenen, af komstig uit Rotterdam. DAT dr O. Banga Maandag a.s. van kwart voor zeven tot acht uur een radio causerie houdt over de nieuwe rassenljjst voor de groententeelt. DAT op 26 Jan. in het dep. van Bui- tenl. Zaken te Den Haag besprekingen tussen Frankrijk en Nederland worden gevoerd over de betrekkingen tussen de Straatsburgse en Ned. havens. DAT binnenkort 35 stamboekkoeien uit Friesland naar Bandoeng worden ver scheept DAT voor het B.G. te Assen 10 j. (m. a.) is geëist tegen de ex-burgemeester van Diever, P. O. Posthumus, die zich meer met het arresteren van landgenoten dan met het besturen van zijn gemeente bemoeide. DAT overwinterende spreeuwen al het riet langs het Twenthekanaal hebben vernield, waar ze tegen de avond een nachtverblijf zoeken. DAT de C.B.T.B. in het voormalige tbc-paviljoen te Middelburg een land- bouwhuishoudschool wil stichten. DAT de Kuiperspoort, het mooiste en zeer oude hoekje van Middelburg, zal worden gerestaureerd. DAT aan in het buitenland wonenden vergunning is verleend de opbrengst van hun genaaste aandelen van de Ned. Bank te trasfereren naar het buitenland en desbetreffende aanvragen moeten worden gericht aan de Ned. Bank te A'dam. DAT dezer dagen in New-York arri veerde mevr. Adrienne Boissevain, die in Amerika een afdeling wil organiseren van de Vrouwen Vredesbeweging. hard werken was omtrent het juiste aan tal doden nog geen zekerheid verkregen, omdat dit moeilijk uit de deerlük ver minkte resten der ongelukkigen is op te maken. Vast staat, dat de 68-j. J. de B. uit Utrecht licht werd gewond. Hy ligt met een polsfractuur en schaafwonden in het Binnengasthuis. De politie neemt aan, dat er vyf doden te betreuren zon. TOCH GEEN SPRINGSTOF? Omtrent de oorzaak tast de politie ge heel in het duister. De mogelijkheid, dat de ark springstof aan boord had, is niet uitgesloten, doch anderzijds verklaren leden van het personeel van de bergings- iirma Van den Akker nadrukkelijk, dat dit niet het geval is. Men houdt ook re kening met een mogelijke ontploffing van de zich in het ruim bevindende kachel. Het dok „Prins Hendrik" (Dok 5), dat door de firma Van den Akker gelicht wordt, is reeds grotendeels boven water gebracht. Twee secties moeten nog wor den gelicht. Een vreemd geval De kwestie van het overleg met voor aanstaande republikeinen in de Indonesi sche kwestie houdt de belangstelling nog wel even gaande. Behoren zij tot de constructieve krachten, waaraan Indo nesië voor de opbouw iets heeft? Men herinnert zich, dat Romme zich tot tweemaal toe tegen contact met Hatta heeft uitgesproken. De tweede keer was dit het geval, toen er documen ten waren gevonden, die voor Hatta wel buitengewoon compromitterend waren- Maar opmerkelijk was het, dat Romme zich al terstond na het begin der tweede politiële actie van Hatta had afgekeerd. Deze man. zo betoogde hij. heeft erger gedaan dan een misdaad, hij heeft fout gehandeld. Toch waren er op dat moment nog geen documenten gevonden. Op het ogenblik, waarop die voor de dag kwa men, kwam ook de misdaad voor de dag. Maar voor Romme was Hatta toen al af geschreven- Hatta was fout geweest. Wij willen hieraan met nadruk her inneren. Hatta werd blijkbaar al dadelijk beschouwd als de exponent van de repu blikeinse leiders. Dit standpunt, dat kennelijk in RJC kringen ingang vond. vond bevestiging in het artikel uit ..De Maasbode", waaruit wij onlangs citeer den. Wij. zo stond daar. mogen ons niet laten betrekken in besprekingen met Hatta en de zijnen, die altijd het uiterste hebben gedaan om het federatief Indo nesië te saboteren. Het was blijkbaar teveel gevergd ge weest, dat men op dit duidelijke stand punt was blijven staan. Romme, die nog voordat er documenten gevonden waren eens schreef, dat Hatta onaan vaardbaar was, omdat hij fout had ge handeld, diezelfde Romme wil nu toch wel republikeinse krachten dulden, mits ze constructief zijn. Wat Romme hier onder verstaat, heeft hij bij een andere gelegenheid uiteengezet: Er moet objec tief vaststaan, dat zij de grondslagen van het beginselprogram van Linggadjati innerlijk erkennen en dit aanvaarden. De heer Romme houde het ons ten goede: We blijven het voorlopig nog een vreemd geval vinden- De republikeinse leiders zijn er jarenlang op uit geweest om de ontwikkeling in federale richting te dwarsbomen. Een der weinigen, die althans de schijn had, goed te willen, was Hatta. Maar van deze Hatta zei Romme al dadelijk dat hij niet deugde, niet omdat deze man misdadig was (dat bleek pas later), maar omdat hij fouten had gemaakt Maar Romme weet thans beter: Er zijn, zo schrijft hdj in „De Volkskrant" van vanmorgen, zonder twijfel werkelijk constructieve republi keinse krachten, hij voegt er zelfs aan toe: De werkelijk constructieve republi keinse krachten weren kan alleen hij willen, die de politiële actie wil mis bruiken en een koloniale ezelstrap er achteraan wil geven. Nogmaals, de heer Romme houde het ons ten goede. Wij hebben de indruk, dat hij een wandeling heeft ondernomen inhet luchtledige! Amerika wil Soekarno weer op zijn zetel De Veiligheidsraad heeft nog steeds niet de moeiiykheden overwonnen en zodoende is de zitting van de Raad opnieuw uitgesteld en wel tot hedenavond 9 uur (Neder landse tyd). Dit is nu reeds het tweede uitstel in deze week en A.P. vermoedt, dat Amerika, China, Cuba en Noorwegen nog steeds niet gereed zyn met hun resolutie. Reuter meldt, dat deze landen hun ontwerp vrijwel gereed hebben en hun steun is toegezegd door Egypte. Zij hebben nu nog de stemmen van Enge land en Canada nodig om de vereiste meerderheid te halen. Men acht het bijna zeker, dat Frankrijk zich van stemming zal onthouden of misschien wel een zal uitspreken, doch de Ffanse vertegen woordiger heeft nog niet zijn instructi ontvangen, evenmin als de Britse. Nederlands plan- Aneta's diplomatieke correspondent te Lake Success meldt, dat het Nederlandse plan, hetwelk bij de leden van de Veilig heidsraad circuleert, de volgende voor stellen inhoudt: 1. Tijdelijke staking der werkzaam heden der Commissie van Drie en der consulaire commissie. 2- Vervanging dezer commissie door een gemachtigde der V.N., tevens ver tegenwoordiger van de Veiligheidsraad. 3. Deze treedt op als waarnemer van de uitvoering van het politieke pro gramma, omvattende de Interim-Rege ring na vrije onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van geheel Indonesië op 15 Maart a.s., verkiezingen ener stituante voor 1 October a s., overdracht ;r souvereiniteit voor 15 November 1950 4- Hij zou voorts waarnemen het vrije democratische karakter der verkie zingen, de vrijheid van vergadering, meningsuiting en pers voor zover deze niet geweld, wraak en opruiing beogen. Amerika's resolutie. Reuter geeft bovendien nog de inhoud der resolutie, welke Amerika voorbe reidt. Zij behelst: 1. Beide partijen worden verzocht, het aren te staken en samen te werken bij handhaving van orde en recht. 2. Alle politieke leiders moeten onmid- Republikeinse leiders reizen naar Soekarno Darmasetiawan. Soedjono en prof. Soepomo zijn volgens Reuter per vlieg tuig van Batavia naar Prapat vertrokken een onderhoud met ir Soekarno en zullen daarna Hatta op Banka bezoeken. •eizen samen met de premier van Pasoendan Djoemhana Wiriatmadja en Ateng Kartanahadja, premier van Oost- Java, beiden van de Bijeenkomst Fede raal Overleg (Bijzonder Federaal Over leg AUTODIEF REED ZICH TEGEN BOOM TE PLETTER. Terwijl de garagehouder J. H. F., uit Heerde zich gisteravond in een café te Epe bevond, ging de 22-jarige F. P., uit Nunspeet er met diens auto vandoor. Na n dolle rit reed de autodief te Ernst volle vaart tegen een boom. De wagen werd practisch geheel vernield en de be stuurder overleed kort na aankomst in het ziekenhuis te Apeldoorn. dellijk en onvoorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. De republikeinse gezags dragers moet worden toegestaan, naar Djokja terug te keren en in volle vrij heid hun werkzaamheid te hervatten, daarbij inbegrepen het bestuur over de stad Djokja- 3. Zo spoedig mogelijk vorming van de federale, onafhankelijke en souvereine V S. van Indonesië, gegrond op de begin selen der „Renville" en van Linggadjati. (De dagen voor de verkiezingen ener constituante en souvereiniteitsoverdracht vormen struikelblokken voor de opstel lers der resolutie.) 4. De Commissie van Drie moet een V.N.-commissie voor Indonesië worden (over de aard en bevoegdheden der com missie zijn de delegaties het nog niet Hatta werd goed behandeld op Banka Maar de Commissie van Drie verzweeg dit- De republikeinse leiders Hatta en Pringgodigdo hebben in een onderhoud de resident van Banka en de voor zitter van de Bankavaad te Pangkal- pinang verklaard, dat de behandeling in hotel Menoembin-g, waar zij voor 17 dezer waren geïsoleerd, bepaald goed is geweest en dat men hun steeds correct is tegemoet getreden, aldus wordt officieel te Batavia aan Aneta medegedeeld. Zij hebben ditzelfde verklaard voor de Com- ie van Drie, doch deze verklaring is niet gepubliceerd, i Hieruit moet dus wor den geconcludeerd, dat de Commissie dit .vegen heeft. Red.) Hetzelfde deel den zij mede aan mr Gieben. die voor onderzoek naar Banka was gegaan. Hun bezwaren hadden alleen betrekking op het niet toestaan van bewegingsvrij heid en daaruit voortvloeiende maat regelen Zij willen nu voorlopig in het hotel blijven en hadden tegen publicatie deze mededeling geen bezwaar. Te Pangkalpinang wordt logeergelegenheid gereedheid gebracht voor de republi keinse leiders Ook staat er een auto tot hun beschikking Een woordvoerder van de Commissie van Drie te Batavia ver klaart. dat het rapport der Commissi* met de feiten overeenstemde. WEERBERICHT Wisselende bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Noorden van het land nog plaatselijk enkele buien. Krachtige tot matige, langs de Waddenkust nog tijdelijk stormachtige Noord-Westelijke wind. Weinig verande ring van temperatuur. ZON EN MAAN. Zaterdag 22 Jan. Zon op 8.35, onder 17.08; Maan op 2.16, onder 11.43. 29 Jan. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1