Walter Bosch Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT Geestelijke en materiële nood houdt Duitsland vast in een isolement LEIDSE HERVORMDE GEMEENTE VERKLAART ZICH BEREID TE ADOPTEREN Ook de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente van Leiden heeft kortelings een schryven ontvangen van mej. H. Kohlbrugge, secretaresse van de Duitsland- Commissle van de Oecumenische Raad te Den Haag. In dit schryven, zo deelde mej. Kohlbrugge ons ln een gesprek mede, wordt gewezen op de geesteiyke en. materiële nood, waarin Duitsland en Oostenryk thans verkeren. Speciaal vestigt zy de aandacht op Duitsland, dat wel zeer hulp en steun nodig heeft. In het ■chryven vraagt zy, of ook de Ned. Herv. Gemeente van Leiden wil helpen de nood te lenigen. Dit verzoek is Ingewilligd. responderen met de Duitse jeugd en tüdschriften uitwisselt, Mej. Kohlbrugge, die in bepaalde itreken van Duitsland niet onbekend is. vertelde ous, dat telkens weer duidelijk naar voren komt, dat de geestelijke nood' in Duitsland veel en veel groter is dan de materiële- Natuurlijk bestaat er b.v. onder vluchtelingen, weduwen en wezen stoffelijke ellende, maar alleen een nationale inzameling in ona land voor de Duitse bevolking zal zeker niet de oplossing van dit vraagstuk brengen. Bovendien heeft Nederland zelf nog steeds te kampen met de gevolgen van de oorlog Toch moet er in een of andere vorm hulp geboden worden. Het voorstel van mej. Kohlbrugge komt in 't kort hierop neer: Elke gemeente, die Duitsland wil helpen, zal in contact treden met een nog aan te wyzcn Duitse kerkeiyke Ge meente. Het ligt dan in de bedoeling, dat de Nederlandse jeugd gaat cor- Voorkom GRIEP Vencaarloot uic verkoudheid niel MENTHO-REX VERKOUDHEIDSZALF zuivert uw ademhaling! HAAGSE POLITIERECHTER Consumentencrediet en onderpand Twee Leidse winkeliers, A. van O. J. K., die achtereenvolgens voor rechter verschenen, hadden het con nientencredietboekje voor dingen ge bruikt. waarvoor zij niet bestemd waren, n.l. als onderpand voor betaling. De betrokken klanten hadden n.l. ste vige inkopen gedaan, en toen was het boekje alvast in het bezit genomen. Laatstgenoemde verdachte had bovendien bonnen aangenomen, die nog niet geldig waren, doch dat wist hij niet, zo klaarde verd. De Officier vond dat stevig gestraft moet worden bij dergelijke feiten, anders is het hek van de dam, en hij eist- ,n dagen gevangenisstraf. De rechter oordeelde tot f100 boete of 50 dagen hechtenis. Dronken en jenever stelen. Dat de kantoorbediende H. A. uit Lei den dronken was, dat was op zichzelf al lelijk genoeg, maar hij ging bovendien een fles jenever stelen. Hoe hij daartoe was gekomen, dat kon de jongeman zelf eigenlijk niet begrijpen, maar de rechter meende de drank de schuld wel te mogen geven. De Officier vroeg een «maand ge vangenisstraf. doch de rechter liet het blanco strafblad gelden, waarom hij f 100 boete of 50 dagen hechtenis oplegde. predikanten, ouderlingen, verpleeg sters, sociale werksters en andere groepen eveneens contacten zullen leggen- Uit deze geestelijke steun kan materiële bijstand voortkomen; immers zal in de brieven uit Duits land naar voren worden gebracjit, aan welke dingen men behoefte heeft. Onze zegsvrouw wees er nog op, dat eldenkende Duitse mensen heel goed de noodzakelijkheid inzien van een groeiend contact met het buitenland. Duitsland zit momenteel vast in een isolement, waarin de nationalistische geest gemakkelijk de overhand kan krijgen. Het is zaak, dat het opkomende nationalisme wordt doorbroken- Duizen- nensen lijden er honger. Tienduizen den leven als nomaden, zonder huis en haard. Overal staan mannen en vrouwen m in hun omgeving te trachten de geestelijke afgeslotenheid open te bre- Zonder hul-p van buiten levert echter hun pogen haast geen resultaat op. De Duitsland Commissie van de Oecu menische Raad werkt voor het herstel het kerkelijR contact tussen Duits land en ons land. Zij zendt Nederlandse Duitse lectuur naar Universiteiten, hogescholen, jeugdbibliotheken, enz organiseert verder conferenties op schillend gebied, vaardigt Nederlanders lar Duitse bijeenkomsten en laat Duitsers aan NedefTandse/tonferenties deelnemen, om hen op de hoogte brengen van het Nederlandse geestelijke leven. H.»t verkregen contact wordt onderhouden door het maandelijks ze van berichten over datgene, wat de geest van ons volk leeft en werkt. Tot slot verleent de commissie aan alle kerkelijke personen, groepen of organi saties. die Duitsland hulp willen bieden, bemiddeling. Naar wü vernemen, heeft de Kerke raad van de Ned- Herv. Gemeente alhier zich bereid verklaard mede werking aan deze actie te verlenen. Allereerst zal dus in geesteiyk op zicht contact worden gezocht. AVelke plaats Leiden zal adopteren, is nog niet bekend. Aan de hand van nog te ontvangen gegevens, die een lid van de Duitsland Commissie omtrent de situatie In bepaalde Duitse Gemeen ten verzamelt, kan waarschijnlijk binnen veertien dagen voor Leiden een plaats worden aangewezen, zo deelde mej. Kohlbrugge ons mede- Verder werd ons bericht, dat ook de Ned. Herv. Gemeente van Leiderdorp steun heeft toegezegd. Kunst en Letteren „Héél eenvoudigvindt Ed. Flipse Het Rotterdams Philharmonisch bouwt een reputatie op In tegenstelling tot het negentiende jeugdconcert bracht Ed. Flipse gister middag op het twintigste een sejje echte programma-nummers: „Eine kleine Nachtmusik" van Mozart, balletmuziek uit „Rosamunde" van Schubert, twee dansen voor harp van CL Debussy er „Les préludes" van Fr. Liszt. Het voor deel van deze programmakeuze was twee zijdig: deze muziek leende zich goed vooi het door Flipse aangekondigde „examen tje", djw.z. de jeugdige hoorders konden aan zichzelf toetsen, of zij va voorgaande lessen in instrumentatie den onthouden; èn deze muziek spreekt zéér gemakkelijk aan. Misschien was de extravagant-volle Stadsgehoorzaal zelfs wel te dan/ken aan de keuze van juist deze «muziek! In elk geval: de aan dacht was evenredig' aan de opkomst Tijdens de uitvoering van Mozarts klare en charmante muziek kregen wij zelfs de indruk, dat het nog nooit zó stil was geweest, terwijl „Les préludes" een stormachtig applaus ontlokte aan de met enthousiasme geladen sohare. De uitvoering door het Rotterdams Philharmonisch orkest was geheel, zoals wij dat van Flipse gewend zijn: verzorgd, niet al te strak, maar anderzijds daar door ook ruimte latend voor de vonk van de spontane inspiratie. FLipse's toelich tingen tonen steeds een grote liefde voor het jonge volkje. Hoe pakkend was bijv zijn uiteenzetting van het koninklijk in strument bij uitstek: de harp, kundig bespeeld door Margot Broeder! „Zeven en-veertig snaren en zeven pedalen. Het is heel eenvoudig, als je weet, hoe je ze behandelen moet!" „Maar in dat laatste zit het hem juist!" begrepen de gre-tig- lachende gezichten. Voor de aanvang werd uit volle borst het Wilhelmus gezongen ter ere van jarig prinsesje Margriet. C. Th. R. Kynologenvereniging „Rijnland" was weer bijeen Op 20 Februari wordt een clubmatch gehouden De kynologenvereniging „Rijnland' hield gisteravond in „Zomerzorg" haar eerste clubavond ;n 1949. Dr ir P. C. Lin- denbeng, ie voorzitter, heette de aan- ezi-gen hartelijk welkom en deelde het oornemen van het bestuur mede, 20 Februari a.s. een clubirfatch Stadsgehoorzaal te houden. De gen gingen hiermede accoord. Op zeer onderhoudende en- vaak geestige wijze hield de heer v. Brouwers haven een praatje over: „De hond als huisgenoot, vriend en beschermer van d« mens". Hij raadde zijn "gehoor aan^ oir een hond te nemen, die in aard en karak ter bij de eigenaar past en rekening te houden met de behuizing. Hondenvrien den worden wel eens minachtend aan gekeken. Daar, is echter geen enkele reden voor. Wel dienen de dierenlief hebbers er voor te waken, dat zij andere mensen door hun beesten overlast bezor gen. Spr. zag de hondenbelasting als onbillijk iets. Verder stond spr. stil bij de dressuur, de psychologie, de beërving, het nut voeding, de keuring en de opvoeding de hond en gaf hij nuttige lectuur De heer Smits vertoonde nog enkele filmpjes, die evenals de vorige malen izeer in de smaak vielen. De heren H. Buurman en T. v. Egmond leden van verdienste van de Mij v. Tuinbouw Zevjen diploma's tweede knecht werden uitgereikt Concert K. en O. Het Rott. Philharm. Orkest Het bestuur van K. en O. heeft niet te klagen over gebrek aan belangstelling voor de concerten van het R. Ph. O- Da zaal was gisteravond nog voller dan de vorige keer. Het populaire programma zal invloed op deze grote opkomst hebben gehad, maar vooral de groeiende popula riteit van Flipse en het Rotterdams Orkest- Flipse had het programma zo samen gesteld. dat*de luisteraars een goede indruk kregen van de groei en de moge lijkheden van het orkest. Hij begon met de „Kleine Nachtmusik" van Mozart, die voor strijkorkest is geschreven. In de balletmuziek van- Schubert zijn schillende blaasinstrumenten aan strijkers toegevoegd. In de werken Saint-Saëns, Liszt en Berlioz spelen de houten en koperen blaasinstrumenten, de harp en het slagwerk een rol en treden verschillende instrumenten solistisch op de voorgrond. Het orkest speelde onder de bezielende leiding van de dirigent met een enthou siasme, dat nergens verslapte. Preludes kreeg een waarlijk magistrale vertolking- En het slotnummer, Marche Hongroise van Berlioz, electri- ieerde de zaal. Flipse liet de verschil lende werken door een korte toelichting voorafgaan. Hennie Schouten. We zullen maar niet te lang stil staan bij de vele werkzaamheden van de afde ling Leiden en omstreken van de Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plant kunde in het afgelopen jaar. aldus de voorzitter, de heer Joh. Jonker, in zijn openingswoord tijdens de gisteravond gehouden leden-vergadering in ..Het Gul den Vlies". Spr. wilde liever een blik in de toekomst werpen en hoopte, dat er zich in 1949 voor de tuinbouw nieuwe perspectieven zouden openen. De heer Jonker sprak vervolgens het afgetreden bestuurslid, de heer A. Galjaard. toe en heette de heer C. L. Riemens iri de kring van het bestuur welkom. In zijn mededelingen vroeg de voorzit ter instemming met het bestuursvoorstel om de heren H. Buurman en T.- van Eg- mond tot leden van verdienste, van de afdeling te benoemen. De heer H. Buur man. die sinds 1 Januari rustend bloemist is. heeft jarenlang onderwijs gegeven in het bloemenschikken en -binden, terwijl hij steeds zijn kennis en grote ervaring uitdroeg aan de jongeren in het vak. De heer T. van Egmond. die een van de beste bedrijven in vaste planten wist op te bouwen en tevens met raad en daad de afdeling jaren terzijile stond, heeft ever deze onderscheiding ten volle vei Hierna vestigde de voorzitter even de aandacht op de deze zomer in de Stadsgehoorzaal te organiseren ten toonstelling „De mens en zyn werk", waar al de ambachten zullen zijn ver tegenwoordigd en natuuriyfe ook de tuinbouw. a een woord van felicitatie, hierbij te ens zijn dank uitsprekend aan de lera- ;n, reikte de voorzitter de diploma's tweede knecht uit aan de heren J. Buur- I, J Hesseling. J. van Leeuwen, W. de Mooy, D. van Egmond. P. J. Bey Koomen, De heer J van Leeuwen sprak :ns de cursisten een kórt dank woord. Vervolgens gaf de secretaris zijn jaar verslag, waarin spr. 1948 een hoogtepunt Gasprijs wordt verhoogd In verband met de styglng der kolenprijzen. Met ingang van 1 Januari is de kolen- prys verhoogd met ƒ7.80 per ton, terwyl de subsidie op de cokes ad ƒ3.30 per ton is vervallen. Als gevolg van deze maat regelen werd de mogelykheid geopend, het gastarief met 2 cent per m3 te ver hogen. B- en W. stellen de raad van Leiden voor, dit te doen- ■n W. merken nog op, dat omtrent erhoging der e-lectriciteitst-arieven thans nog geen richtlijnen zijn vastge steld. zodat zij daaromtrent nog geen voorstel kunnen doen. „Ons Grunnegerlaand" Gisteravond kwam de provinciale ver eniging „Ons Grunnegerlaand" bijeen in de Jacobizaal van „Den Burcht In zijn openingswoord herdacht de voorzittei het overlijden van het ere-lid en oud-r secretaresse, mevr. W. J. Menkhorst- Swart, in gevoelvolle woord'en- Na het optreden van het zangkoor werd Gronin ger koek aangeboden. De heren genoten rooktabak- Vervolgens spraken Kloas Grait een Nieuwjaarswens uit, - die r geestig was. Hierop volgde de op- ring van de een-acter: „Bie de koeze- dokter", geschreven door de penning meester, d^ heer G. van Kluyve. In de pauze werd gemeenschappelijk gezongen. Tot ongeveer 12 uur bleef men nog ge zellig bijeen. Nog enkele raadszaken Toeslag op de pensioenen. B. en W- - van Leiden deden de raad or de vergadering van a s- Maandag nog voorstellen toekomen, en wel inzake: Herbenoeming van vier stadsgenees heren (P J. M. Niemer, A. J. B. Poort- dr J- "H. F- Lahr en mej. dr C. Hovenis Greve voor 1949 en 1950); herbenoeming tijdelijk leraar Neder lands gymnasium (W. Blok); wijziging gasverordening; toekennen van een toeslag op de ge meentepensioenen. De verjaardag van Prinses Margriet Viering in het Minnehuis der Ned. Herv. diaconie De verjaardag van Prinses Margriet s in het tehuis voor ouden van dagen (het Gereformeerd Minnebuis) der Ned Herv. diaconie niet onopgemerkt voorbij egaan. De verpleegden verenigden zich .listeravond in de kerkzaal, waar behalve de regenten ook diakenen aanwezig Wegens verhindering van de r sprak de 2e voorzitter over heuglijk feit- Spr. herinnerde er aan het Huis van Oranje voor ons -vol geweest en nog is, waarvoor we alleen dankbaar moeten zijn. De heer T. Smittenaar had zich bereid verklaard, geheel belangeloos enige films te vertonen, wat bij de verpleegden in de smaak viel. te meer. omdat het geluidsfilms waren met zeer bekende toe passelijke muziek. Bovendien gaven de fi-lms een duidelijk beeld. Achtereenvol gens werden gedraaid een orkestfilm, het lied van de CÏyne, de regeringsjubileum- en kroningsfilm, en na een korte pauze, waarin chocolademelk en koek werd presenteerd. een tekenfilm, The Music Album en andere muziekfilms. Een applaus vertolkte de dank. Na het zingen van de Avondzang werd besloten met twee coupletten van het Wilhelmus. Dc voorzitter bracht de heer Smittenaar [LE1DS „Eigenaardig, zegt hij, terwijl hij zijn glas op tafel schuift. Eigenaardig, dat voor mijn schilderijen staande, al- veer van droomsfeer spreekt". We komen pas uit het atelier, waar de kachel doofde en de grijze mist achter de hoge. ouderwetse ramen boven het loden water van de Nieuwe Rijn ons kil en weinig spraakzaam maakte. In de lange, grauwe gang verontschuldigdehij zich nog: „In December zijn de dagen zo kort, kan men 3 weinig werken." Maar nu doorstroomt ons de gloed van e in de avondsfeer van kachel en sche merlamp gezellige, kleine huiskamer aan de Hogewoerd. Walter Bosch neemt tweejarig Madeleintje op zijn knie. Hij zegt: „Ik schilder graag jonge vrou kinderen. Ze zijn zo pril als een het afdelingsleven noemde. De zitter dankte de heren Entrop ei hun werkzaamheden als le secretaris. De penningmeester, de heer Lagendijk, gaf een gunstig beeld v; financiën. Er berust een aardig bedrag het tentoonstellingsfonds, evenwel s spT. er op. dat de afdeling langzaam inteert en er dus getracht moet worden. we bronnen van inkomsten aan te boren. Na de behandeling van de begro ting voor 1949 volgde rondvraag en sluiting. Oegstgeest Werkkleding. Morgen (Vrijdag), 'half 912 uur, af halen van formulieren voor werkkleding. Indienen op Vyijdag 28 Januari, half 9 ur. Bij het indienen de stamkaarten meebrengen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Jentje M. d-r v. J. van den Erink en J. E. Brummel; Floris zn v. J. Duijn en M. Mos; Hendrikje W. V. J. van Tongeren en H, v. d. Berg; Ella dr v. W. de Meij e.n J. J. Spieren burg; Wilhelmina G. M. dr v. R. J. G Barnhoorn en M. G. v. d. Bors; Ed-uard Th. M. zn v. L. P. de Jong en C. J. M. GEHUWD: J. Laman. jm. en A. M. Harteveld, jd; J. J. van Tongeren, jm, en J. Sinteur, gesch; P. Braxhoven, jm, en J. Schroef, jci: H. G. de Groot, jm, en A. Bleeker, jd; N. Holverda, jm, en W F. van den Nieuwendijk, jd; B. A. Hoo- gervorst, gesch, en G. J. Hockx, jd; A. van Iterson, gesch, en C. Meijers, gesch. Wie er met de „Waterman1 naar huis komen Vermoedclyke aankomst 29 Januari te Rotterdam Met het troepentransportschip „Water- an", dat 4 Januari uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk 29 Januar te Rotterdam z.al arriveren, komen de volgende militairen uit Leiden en geving naar huis: Kon. Landmacht: Sergeant A. C. Houten, Smitssteeg 50, Leiden. Mariniers: T. korp. ZM C. Beekhuis, Oegstgeesterweg 3b, Rynsburg. Kon. Marine: Matr. I A. de Vreugd, Dr van Rhijnstraat 14, Leiderdorp. Vaste Staf: Korp. A. E. Heuschen, Jon kerlaan 2! Leiderdorp Herv. Gemeente gaat adopteren. De Kerkeraad van de Ned. Herv. Ge meente van Leiderdorp heeft zich een desbetreffend schrijven bereid ver klaard, contact op te nemen met een plaats in Duitsland, om deze allereerst geestelijk en wellicht later materieel te adopteren. Voor verdere bijzonderheden zie men het artikel elders in dit nummer. r) Schilder van jonge vrouwen en kinderen het huwelijk moest worden afgelast! Natuurlijk trouwden zij tóch: in 1945 Het verhaal bezorgt Walter en Made leine nog steeds lachbuien. Hoe de men sen in de blauwe tram, een arbeiders tram, hèn lieten zitten en de politieman nen moesten staan! Hoe die Duitse blaf fer hen helemaal niet van hun stukken kon brengen! Toen niet en later niet! En hoe eensgezind ze waren door die boeien! Als Walter aan zijn sigaret wou trekken, ging Madeleines hand trouw Madeleines hand gaat nog steeds trouw mee! Walter heeft zeer veel opdrachten voor illustraties. Hij doet dat op zijn eigen, fijne manier, een manier, di' in wil. Madeleine, talentvol schilderes DONDERDAG 20 JANUARI 1949 ChrHistUnie Het bestuur van de afdeling Leiden 'an de Chr. Hist. Unie deelde ons mede, lat er Zaterdag a.s. in een der zalen van ,Den Burcht" een vergadering zal wor den gehouden van de Kamerkring „Lei den". Eerst is er een huishoudelijk ge deelte, waarna de heer Kikkert, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, het ontwerp van het sociaal-economisch program 1948 zal behandelen. Het be de afdeling Leiden heeft voorts •besloten om op 28 Januari a.s. de jaar vergadering te houden. WATERPOLO. LZ.C. I—HAARLEM I 3—3. LZ.C. I heeft haar kans niet gegrepen op» de eerste plaats te bemachtigen. Tegen haar concurrente Haarlem I nam zij weliswaar een 2O-voorsprong door Ydens en P. Lut, maar Haarlem slaagde er nog vóór de rust in-, dank zij enkele verdedigingsblunders van de thuisclub, de stand) gelijk te maken (2—2). Lut hergaf L.Z.C- met een fraai achterwaarts schot de leiding (32). Een fel offensief van de Leidenaars bleef de tweede helft onbeloond. Scholen Lut, Tegelaar en Ydens hadden zeker een beter lot verdiend- Haarlem kon met een gelukkig doelpunt de score op 33 brengen en slaagde er verder met kunst en vliegwerk in, stand te houden. L.Z.C- II—Z.I.O.S. I 1—5. L Z.C. begon- in deze wedstrijd vrij be moedigend, want kort na het begin wist Van Wijngaarden goed in te schieten (10) Dit doelpunt inspireerde Z.I.O.S. tot een fel offensief, waaruit de gelijk maker werd geboren (11)- L.Z.C. kreeg de rust nog vele kansen-, maar wist deze niet te benutten. In de tweede helft was Z.I.O.S. de meerdere. Met enkele zeer goede doelpunten voerde zij de eindstand tot 1—5 op. Een pover resultaat voor de Leidse reserves. Benthuizen Jaarcijfers over landbouw. De plaatselijke commissie voor de beschreven boek. En ik 'heb er daglicht Dor nodig. Kunstlicht is te hard. Maar is zo weinig daglicht in deze maand." Typische mens van onze tijd. deze jonge Leidse kunstenaar. Zijn onrust ver dringend in het koele grijs van een on getourmenteerde wereld, waar het vrou welijk naakt zijn grootheid en zijn vloeiende vormen terugwint en het kind symbool wordt van een tóch nog moge lijke toekomst. Walter Bosch werd in 1919 te Leiden geboren als zoon van de hier ter stede gevestigde tandarts en bezocht de Chr. HBS aan de Kagerstraat. Zijn moeder be seer ontwikkeld gevoel voor te kenen en een broer van zijn vader was schilder. Zo was het dus geen wonder, dat Walter al vroeg begon te krabbelen hij thuis weinig tegenwerking ondervond, kon hij zich in 1937 laten in schrijven aan de Haagse Academie. Hij bleef er echter maar kort. In 1939 begaf hij zich naar Parijs, waar „et werk van de in 1930 gestorven Franse schilder Pascin veel indruk op hem maakte. In 1940 moest Bosch echter terug, daar "de ernstige Europese situatie een, Nederlands beroep «?p alle beschikbare manschappen noodzakelijk maakte. Hij ging in dienst, beleefde de avonturen en rampen van de Met-dagen, kwam er ongedeerd door. Licha melijk althans. De lust tot schilderen waj verdwenen. Het werd een tijd van ongewisheid en onrust, de tijd, waarin hij zijn half joodse vrouw, Madeleine Gans, leerde kennen, en waarin hij illegaal werkte, waar het nodig was. Veel gelezen, dat heeft hij wel in die jaren! En daarbij deed zich een wonderlijk, hoewel méér oorkomend verschijnsel voor: waar Bosch vóór de oorlog modern georiën teerd was, kwam thans een grote be wondering bij hem op voor de grote Rafaëls tijd. In 1943 tekende hij aan met zijn artis tiek begaafde vrouw, die hij als acade mie-leerlinge indertijd in het geheel niet had opgemerkt Maar de bezetter gunde deze dochter van de Joodse hoogleraar Gans haar geluk niet. Op een nacht wer den beiden opgehaald en des morgens, pols aan pols geboeid en onder zwaar politiegeleide, naar de beruchte „Juden- fisoher", de inmiddels reeds gevonniste Herr Fischer in Den Haag gebracht. Deze „heer" zetelde in de villa „Winde kind" aan de Parklaan en behandelde de verloofden nog al schappelijk. Maar bekwaam illustratrice, helpt hem hier- met houtsneden e. d. En tezamen rmen zij een paar, dat geliefd is bij velen. Om Madeleines levenslust er Walters ernst. Bij de "Leidse schilders Sengers en Tweehuysen, evenals hijzelf an „Ars aemula naturae", heel ciaal; en bij vele kunstbroeders in Den Haag en Amsterdam. Klein Madeleintje zit op vaders knie. haar fijne snuitje strak over het zwarte tekenbord. „Oog", zegt zij. en „poten", en aan krast het pijpje krijt ge decideerd over het volgetekende bord. s haar lievelingskameraad, de hond, die haar gedachten vuluHet kleine ba- bietje, dat „pappa" en „mamma" kort ge leden kochten, neemt nog geen plaatsje in. at is dat?" zegt vader en tekent een eivormig geval met een soort aardappel een stokje er aan. Direct zet Made leintje de poten er bij en denkt na. ,Zo pril als een onbeschreven boek.." C. Th. R. op do pijnlijk# GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK De heer J. J. Vliegenthart teraardebesteld Onder grote belangstelling, vooral v de zijde van duivènsportliefhebbers, vond gistermiddag op de toegraafpaats bij het Groene kerkje de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot va heer J. J. Vliegenthart, die de vorige week op 56-jarige leeftijd overleed. O.m. varen bestuurs- en gewone leden van ,De Vriendenclub" aanwezig. Vooraf leidde ds B. C. Visser, Ned. Herv. predikant te Oegstgeest, ten sterf- huize een rouwdienst, daarbij sprekende naar aanleiding van gedeelten uit Jes. 40 en Joh. 14. In de kerk deed ds Visser dit aan de hand van het woord uit 2 Cor. 4: „Wij hebben onze schat in aarden vaten' Ook bij het graf sprak ds Visser. Tot slot bad hij het Onze Vader, waarna de heer P. van der Luit namens de familie dank Joseph Stephens Ik had wel zoiets verwacht, ofschoon ik natuurlijk hoopte, dat hij je vergeten zou. Maar dat is te veel gevraagd: een Romeins ambtenaar, die zijn plicht ver- Virginius, opnieuw geschrokken, ont rolde het document en las: „Catar Virginius, voorheen in de Pu blieke Dienst, thans domicilie hebbende in de Nicatorstraat heeft zich te melden in de administratiekamer van het Tri bunaal voor Caius Itius, Keizerlijk Gou verneur van Syrië op 11 October t( 3 uur." Even was het angstig stil. Dan legde Io haar hand op zijn arm en vroeg: Zeg mij, Virginius, heb je absoluut geloof in de God van Lukas? Virginius nam haar hand en bracht die aan zijn lippen: Ik geloof volkomen in neen, niet Lukas' God, maar ónze God. Als jij -gelooft, dan moet ik het ook doen, Ik wil zijn waar jij bent en gaan jij gaat. it een gelukkige en dankbare blik keek hij haar aan. Dit was het wat hij haar had willen horen. Niettemin Io nog niet, wat nu de beste weg zijn en hoe gaarne had zij nu goede raad gehad. Wat zullen we nu doen, Virginius? O, ik kan niet toelaten, dat ze in Rome gaan martelen. Dat nooit! Ik Hevig snikkend viel zij hem in de •men, en hij trachtte haar te kalmeren: Wij moeten nu geloof hebben, Io. Zie, ik heto hier een blad uit het geschrift Lukas. Hij las haar de geschiedenis de genezing van de blinde man door Jezus voor. En zij vroeg hem naar meer woorden van de Heiland, waardoor zij beiden gesterkt en getróóst werden. Met een bezwaard hart kwam Virgi nius de werkkamer van de Gouverneur -binnen. Deze begon met hem klaring te geven: Gewoonlijk worden zaken als deze door dc Legaat behandeld, i schijnt, dat tengevolge van bemoeiingen van mijn voorganger Corbulo, jouw zaak te Rome -bijzondere aandacht heeft. Maar ik toegrijp het niet, pleitte Vir ginius. Ik heb mij aan geen enkele over treding van de Romeinse wet of gods dienst sch-uldiig gemaakt. In de aanklacht, door Corbulo ontworpen, werd ik be schuldigd van het hulp verlenen aan Christenen en het hen aanzetten tot re- olutie. Ik ben hieraan totaal onschuldig. Itius glimlachte onbewogen en ant woordde: Ik beschik ten deze alleen over wat jij beweert en dat wordt door niets ge staafd; bovendien ben jij stellig geen be langeloze partij. Het Romeinse recht kent een slaaf trouwens niet als een per soon. De wet stelt je onder de rubriek „eigendommen". Je hebt ook niet het recht, iets in te -brengen tegen het Hol, dat een aanklacht indient. In zulke ge vallen kun je alleen procederen door middel van je eigenaar. In jouw geval heb ik, uit eerbied en bewondering Io van Ionos, een onderhoud toegestaan, geen vertioor. Maar -heer, ik meende, dat de Lex. Petronia verbiedt, slaven te veroordelen tot de arena. Weer glimladhte Itius bedenkelijk ihernam: Indien jouw geval een wetsover treding zonder meer betrof, zou ik dat zonder aarzelen toestemmen. Maar geen enkele magistraat kan een bewijs of ge tuigenis van slaven accepteren. De Lex IPetronia verbiedt alleen slaven te ver-' oisrdelen tot de arena, wanneer de goed keuring van de magistraat ontbreekt er u zo zeggen: de verheven Nero is 'hoogste magistraat. Het zou vooi een beetje gevaarlijk wezen, dt Keizer mee te delen dat ik uit persoon lijk respect voor je vrouw zijn instruc ties ten aanzien van een gevangene had veronachtzaamd. Het spijt mij werkelijk r is geen alternatief. Het spijt mij ;er, dat ik je moest gevangen zet- de Riviergevangenis totdat er een bootlading Christenen naar Rome af vaart. Ik moet voor je zelfbescherming waarborg geven, dat je daar aan boord komt. Aan-je vrouw zal ik een bood schapper zenden, om haar op de hoogte te brengen van dit onderhoud. Totaal ontzet en versla-gen, werd Vir ginius door -bewakers uit de kamer van de Gouverneur weg-geleid, Tussen hen iin, niets bemerkende van de nieuwsgie rige blikken cjer voorbijgangers, werd hij naar de gevangenis gebracht. Pas toen hij in een donkere cel op een strozak was neergezonken, werd hem de wrede werkelijkheid duidelijk. Itius had Nero's wenk begrepen; hij zou naar Rome gaan, om daar, ten prooi aan een bloedbeluste menigte, in de arena zyn leven te ein digen. (Wordt vervolgd). Voor de Leidse tuchtrechter Te dure piano Hoewel Z. te Noordwijk reeds tien jaar geleden een piano voor 375 had ge kocht, verkocht hij die in 1948 voor ƒ470. Toen de koper van deskundigen hoorde, dat het ding maar 150 waard was, eiste 'an Z. ƒ320 terug. Deze wilde echter 150 volstaan, waarop de koper niet inging. De tuchtrechter voor de prijzen, in Vuure, loste het geschil op. Z. kreeg 100 boete en moet de koper ƒ320 terugbetalen Nog een dure piano. Een ongeveer gelijk geval deed zich te Leiden voor. Hier verkocht B. een 80 jaar oude, totaal versleten piano voor ƒ290. B. had het muziekinstrument in L- ƒ400 gekocht. De deskundige (firma Bender) verklaarde, dat de piano slechts 25 waard was en niet herstellen. Daar B. genegen was. het te veel betaalde bedrag terug te betalen, volstond de tuchtrechter met het opleg- :n van 75 boete. Die Cheng Chun Lien toch! Of hij nu een keer meer of minder x>r de tuchtrechter moet verschijnen, daar schijnt de Chinees Cheng Chun Lien weinig om te malen. Het de dertiende maal, dat mr Van Vuure hem boos aankeek, omdat hij zijn pinda's tegen -zwarte prijzen had verkocht. Ditmaal luidde de eis: 10 boete en ver beurdverklaring van trommel met in- Die had er niets mee te maken. Bakker W. uit Noordwijk had zijn brood niet geprijsd en kauwgum te duur verkocht. Hij erkende, 35 pakjes van een onbekende koopman gekocht te hebben, die wel een telefoonnummer had opge geven, maar dat bleek het nummer van de telefoon van de directeur van de gemeentebedrijven te Den Haag te zyn. landtoouwstat-istiek kwam in vergadering bijeen ter vaststelling va-n de gemeente lijke jaarcijfers, betreffende de landbouw over 1948. Hieraan onMenen wij de vol gende cijfers: cultuurgrond (oppervlakte toouw- en grasland, alsmede tuingrond) 1182.20 ha; wegen en dijken 7.50 ha; wa terwegen 1.60 ha; bebouwde komimen 34.70 ha. Totale oppervlakte gemeente 1226 ha. In de gemeente zijrn 4 stieren en 2 beren gestationneerd. In totaal zijn ca. 150 zeugen gedekt. Kativijk aan Zee Katwijker postliuum onderscheiden In Maart 1942 ging tijdens oorlogshan delingen in de Java-zee de Poeloe Bras ten onder. Een der opvarenden was de kooopvaardij-officier, onze plaatsgenoot wijlen de heer C. Kruyt. Kortgeleden werd hem p.osthuum verleend het Kruis Verdienste. Ter gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Margriet is het versiersel gisteren aan de weduwe uitgereikt. Begrafenis Jac. Vlieland. Gistermiddag werd op de algemene be graafplaats ten grave gedragen het stof felijk overschot van Jacob Vlieland, di9 38 jaren in dienst is geweest bij gemeen tewerken te dezer plaatse. Vorige week Woensdag was de overledene 65 jaar ge worden. Op de begraafplaats werd ge sproken door ds P. Pras. De directeur gemeentewerken, de heer G. Reus, sprak namens het gemeentebestuur en de collega's van de overledene. Er werd ten slotte gezongen Gez. 1894. Van ge meentewerken dekte een krans de baar. Onze helden ter zee. Gistermorgen kwamen in de Juliana- kleuterschoql de nagelaten betrekkingen tijdens de oorlog by de koopvaardij omgekomen zeelieden bijeen. De bedoe- van dit samenzijn was, het uitdelen knotten wol vanwege het Prinses Margrietfonds. Mej. D- A. H. Couvee gaf als plaatselijk commissielid aan iedere weduwe vijf knotten Deense wol, terwijl elk kind beneden 20 jaar nog één knot extra werd geschonken Ook ont ving ieder één stuk ondergoed, benevens zakje oranjeboontjes. Tijdens het samenzijn werd koffie met koek ge serveerd. Koudekerk aan den Rijn Kleibok op drift geslagen De schipper verdronken" Toen de 31-jarige T. Hoogendoorn uit Boskoop gistermiddag zijn kleib&k wilde vastleggen nabij de firma J. v. Leeuwen, mislukte dit, met het noodlottige gevolg, dat de schuit op drift sloeg en door de hevige Westerstorm dwars op de golven kwam te liggen. De bok schepte water en zonk. Ook Hoogendoorn verdween in de diepte. Het slachtoffer verdronk jam merlijk. H. was gehuwd en liet drie kin deren achter. Rijnsburg Werkkleding. Morgen (Vrijdag), half 24 uur, af halen van formulieren voor werkkleding. Indienen op Vrijdag 28 Januari, half 2 4 uur. Bij het indienen de stamkaarten meebrengen. Vertrokken. De agent der rijkspolitie Zijlstra, die i Rijnsburg zijn werkkring had, is voor :n half jaar naar Bilthoven vertrokken, aar hij een kaderopleiding geniet. Voorschoten Hondenbelasting 1949. Op verzoek van het gemeentebestuur worden alle houders van honden herin nerd aan hun aangifteplicht voor de hon denbelasting. Zij, die niet van gemeente wege een aangiftebiljet hebben ontvangen toch op 1 Jan. 1949 houder waren van hond, zijn verplicht hiervan vóór 15 Febr. ter gemeente-secretarie, afd. finan- aangifte te doen. Bij aanschaffing >en hond in de loop van het jaar moet binnen 14 dagen aangifte ges«diie-_ den. Aangifte-formulieren zijn kosteloos ter secretarie verkrijgbaar. Bij niet vol doen aan de aangifteplicht wordt een strafaanslag opgelegd. Burgeriyke stand. GEBOREN: Godefridus C. M. zn v. Godefridus C. Meijer en Margaretha E, Drewes, Rijndijk 144; Frédéric G. J. zn v. C. Fortanier en Theodora A. M. Genot, W. de Zwijgerlaan 63; Rudolf zn v. Ja cob Brusseee en Lena van Beelen, Nar cisstraat 47. OVERLEDEN: Jacob F. Reiehardt, 83 jr, getouwd «met Th. Scheer, Veurseweg 151; Theodorus van Dijk, 74 jr, gehuwd met C. M. A. Duyndam, Leidseweg 118. GEHUWD: Dirk J. van Cuilenburg, 28

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2