Jlicutue £ciitsri|c (Touranl t.f Republikeinse leiders mogen naar het buitenland reizen K Wist U DONDERDAG 20 JANUARI 1949 BUREAUX; Hogewoera 103 Tel. dir en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter t belangrijke korting.) Negen e ntwintigste jaargang No. 7718 DIRECTIE: F DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J ENSERINK CHRISTELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantwastiefj Is gheblmn myn bert ia Ugfienspoct" HERVORMD LEIDEN GAAT DUITSE PLAATS ADOPTEREN Zie pagina 2 Nederland zal hun geen hinderpalen in de weg leggen Op een vraag van Aneta, welk standpun^ de Nederlandse autoriteiten zouden innemen, ipdlen de vooraanstaande republikeinen de wens te kennen zouden geven, naar Lake Success of New Delhi te reizen, luidde het antwoord van gezag hebbende zyde te Batavia, dat van Nederlandse kant aan reizen naar het buiten land geen hinderpalen in de weg zullen worden gelegd. ven". Deze V.S. zullen moeten bestaan uit gelijkwaardige deelstaten, zoals is neergelegd in het politiek manifest van April 1947, welk beginsel ook is neerge legd in het besluit Bewindvoering in Overgangstijd. Ik ben overtuigd, aldus de premier, dat het overleg in volle vrij heid en vertrouwen tot resultaat moet leiden, vooral indien wij allen hetzelfde doel nastreven, namelijk de vorming van een vrije, souvereine republiek der V.S. van Indonesië binnen het kortst mogelijk tijdsbestek. Communisten\setten Amster damse raad op stelten Mohammed Hatta en andere vooraan staande republikeinen op Banka genieten thans op het eiland volle bewesingsvrij- heid. Na het bezoek van de heren Gieben en Thomson, die onderzoeken moesten waarom de orders tot verschaffing van bewegingsvrijheid niet waren uitgevoerd en die tevens maatregelen moesten ne men voor de volledige uitvoering der or ders. is aan deze republikeinen behoorlijke accommodatie verstrekt. De wacht voor hun verblijf is natuurlijk verwijderd. Van gezaghebbende zijde deelde men aan Aneta mede. dat de bewegingsvrijheid der republikeinse leiders in het algemeen automatisch belangrijk zou toenemen, wanneer de besprekingen met de com missie van het Bijzondere Federaal Over leg (Thans door Aneta Bijeenkomst Fe deraal Overleg genoemd. Red.), zou den beginnen. Men achtte het niet on mogelijk, dat deze bijeenkomst .gehouden zal worden op Java en dat de genodigde republikeinen met de tafel zouden plaats n Het B.F.O. en de republiek Intussen verklaarde de pre Oost-Indonesië. Anak Agoeng Gae Agoeng. in een onderhoud met Aneta, dat 't B.F.O. in haar resolutie geen uit spraak heeft gedaan over de status van de republiek. Hij heeft gemeend, dat in de eerste plaats met republikeinse leiders oriënterende besprekingen moeten den gevoerd over de mogelijkheid oprichting ener federale Interim Rege- ring- Wat de positie der republiek betreft, zijn naar Agoeng's mening de namen der re publikeinse leiders, met wie de commis sie uit het B.F.O. contact wil opnemen, o.w. Soekarno, Hatta c.s., niet los te ma ken van het begrip republiek. Deze lei ders zijn nog steeds te beschouwen als leden van de regering of regeringsperso nen der republiek als staatkundige orga nisatie. die door omstandigheden ge schapen door de politie-actie feitelijk het bestiiursgezag niet meer kan uitoefe nen over het grondgebied, waarover zij voor 19 December jl. dit feitelijk gezag heeft uitgeoefend. ..Op welke manier la ter inpassing van de republiek als staat kundige organisatie in de republiek der V.S. van Indonesië zal dienen te geschie den. zal natuurlijk worden bepaald door onderling overleg'der deelstaten, welke later de republiek der V.S. van Indonesië zullen uitmaken, terwijl, gelijk vanzelf spreekt, de volkswil de doorslag zal ge- Conferentie van New Delhi gisteren niet-officieel begonnen Vertegenwoordiger der Fox compagnie dringt aan op sancties en boycot Hoewel de Aziatische conferentie New Delhi pas hedenmorgen geopend werd, was zij gisteravond reeds niet- offtcieel aan de gang. Vijftig afgevaardig den hielden namelijk een onderlinge be spreking ten huize van Pandit Nehroe en besloten, dat Nehroe voorzitter zou wor den. Tevens behandelden zij een memo randum. ingediend door het bekende be stuurslid der Fox-compagnie Soemitro. die thans de republiek te New Delhi vertegenwoordigt. Dit memorandum stelt voor, dat de conferentie een resolutie voor de Veiligheidsraad zal opstellen, waarin geëist wordt, dat voor 1 Maart a.s. een Indonesische Interim-Regering zal worden ingesteld, dat er tegen 1 Juni a s. algemene verkiezingen voor een stituante zullen worden gehouden er tenslotte tegen 1 September a.s. een vol ledige overdracht van souvereiniteit zal zijn, terwijl dan tevens de Nederlandse troepen moeten terugtrekken. Vo~*_ vraagt het memorandum om financ steun en stoffelijke hulp. Tenslotte stelt de resolutie voor, indien de Veiligheidsraad in gebreke blijven, de Aziatische landen zelf da IHandvestartikelen over verbreking politieke betrekkingen en opleggen sancties moeten toepassen. Soemitro deelde mede, dat New Delhi het centrum wordt van de buitenlandse dienst der republiek. Naar Reuter nader uit New Delhi seint, is de conferentie officieel geopend door Nehroe, die als doel schetste: 1. onmid dellijk herstel van de vrede; 2. maatre gelen wanneer een der partijen in breke blijft de Veiligheidsraad te gehoor zamen; 3. duurzaam contact tussen de 19 deelnemers aan de conferentie. Noch vijandschap tegen enig land, noch rassen tegenstellingen liggen ten grondslag aai deze conferentie, beweerde Nehroe. Dr W. Drees uit Batavia vertrokken Mensen laat ons eindelijk eens met rust. Minister-president dr W. Drees is he denmorgen uit Batavia naar Holland ver trokken. Hij verklaarde, dat de bespre kingen tussen de Indonesische federalis ten en de republikeinen vruchtbaarder zouden zijn, als er eens wat minder in ternationale belangstelling voor het vraagstuk kwam. Dr Drees zeide, dat zijn overleg met de republikeinen de wil had aangetoond om alsnog te trachten, tot een resultaat te komen, hetwelk samenwerking tussen alle Indonesiërs otaderling en tussen Ne derlanders en Indonesiërs, mogelijk moet «naken. Gaarne had hij ook met Hatta ge. sproken, doch dit was op bezwaren ge stuit. Een aantal stappen vooruit is ge daan, allereerst positieve toezeggingen t.a.v. de Interim-Regering, de verkiezin gen en het tijdstip der vorming van sou vereine V.S van Indonesië. Voorts zijn contacten gelegd en is een sfeer gescha pen, die tot nieuw overleg kan leiden tussen allen. hébben gistermiddag de Amsterdamse gemeenteraad op stel ten gezet. Tweemaal moest burg. d'Adlly de vergadering schorsen en tot drie maal toe kwamen de communistische leden terug op een door werksters van de ge meentelijke was- en andere inrichtingen verzochte loonsverhoging. De communis ten maakten het zo bont, dat zij door het gehamer van de voorzitter heen spra ken en de publieke tribune zat vol pro testerende vrouwen, die zich vol vuur in het debat mengden. Ten slotte ver lieten de communisten de zaal. onder voortdurend geroep (o.a. naar de socia listen: „Klasseverraders zijm jullie"). Overigens was de Raad het er over eens. dat de werksters niet genoeg verdienen, doch men kan niets doen zonder <e Re- Een Nederlands plan in de Veiligheidsraad C Het zou overeenstemmen met het Amerikaanse voorstel AP. seint rnt Lake Success, dat vol gens de berichten gisteravond bij de af gevaardigden naar de Veiligheidsraad een vertrouwelijk Nederlands voorstel de ronde deed, op grondslag van welk voorstel Nederland bereid zou zijn, het optreden van de Raad inzake Indonesië te aanvaarden. Het Amerikaanse pers bureau voegt aan dit gerucht toe, dat da Nederlandse legatie te Lake Success deze berichten noch wilde bevestigen noch ontkennen. In welingelichte kringen ver klaart men. dat dit Nederlandse plan (officieel heeft Nederland namelijk geen bevoegdheid, voorstellen te doen. Red gelijk is aan de herziene -Amerikaanse resolutie, die heden bij de Raad zal wor den ingediend. Zegslieden, die liever hun naam niet noemden, gaven te kennen, aat er zowel in het Nederlandse als in het Amerikaanse plan minder de nadruk wordt gelegd op terugtrekking der Ne derlandse troepen van republikeins ge bied. De Amerikanen, die tezamen met China, Noorwegen en Cuba hun resolutie zouden opstellen, moeten thans de volle nadruk leggen op de onmiddellijke sta king der vijandelijkheden zowel door Nederlanders als door republikeinen. Amerika zou weliswaar in zijn oorspron kelijke plan de bepaling hebben opge nomen. dat de Nederlandse troepen van republikeins gebied moeten worden te ruggetrokken. dooh deze bepaling is her zien. Men zegt, omdat sommige afgevaar digden vreesden, dat Nederland deze zou terzijde schuiven. De heren werden het niet eens A.F.P. seint uit Lake Success, dat de onderhandelineen Woensdagmiddag nog steeds niet tot een overeenstemming had den geleid. Men kon maar nniet tot een bevredigende schikking komen inzake de terugtrekking der Nederlandse troepen, die als een der neteligste vraagstukken wordt beschouwd. Frans van de Laar naar Nederland vervoerd om zijn straf uit te zitten Nadat men vergeefs op hem wachtte in het proces Kotella (Van een onzer verslaggevers) Doch voor Van de Laar duurde het vier maanden. Zelfs al verlangde men zijn getuigenis in het proces van de Amers- foortse beulen. Daarom vragen velen zich af, waarom eerst thans ee"h man, die blijkbaar nog wel iets te vertellen heeft, door zijn vroegere vriend naar Neder- laifd teruggevoerd wordt om zijn straf uit te zitten. Mocht hij tniet praten? En voor wie zouden dan de woorden van deze man zo bezwarend kunnen zijn? Gisteravond is. naar i half acht per vliegtuig op Schiphol aan gekomen Frans van de Laar. wiens ge schiedenis als ..beul van Amersfoort" reeds zoveel stof heeft doen opwaaien. Hij is overgebracht naar de gevangenis aan de Amstelveenseweg. Ingewijden vra gen zich af. wat deze plotselinge terug keer heeft te betekenen, daar men in November, tijdens het proces tegen Kotella. Berg c.s. vergeefs uitzag naar de belangrijke getuige, Frans van de Laar, die toen in de Franse gevangenis La Santé, te Parijs, verbleef ter beschikking van de Nederlandse justitie. De geschie denis van Ven de Laar mag op zijn minst merkwaardig genoemd worden. Reeds gedurende de behandeling voor het Am sterdamse B G. trok zijn zaak de aan dacht. daar zelfs uit kringen der illegali teit aanmerking werd gemaakt op het feit. dat de berechting van een derge lijke figuur opgedragen was aan men sen. die zelf geen begrip hadden van de toestanden in de kampen en dus ook niet van de positie van Van de Laar ten opzichte van zijn medegevangenen. D( kroongetuige, die misschien een duide lijk beeld van de situatie had kunnen geven, aarzelde echter met haar verkla ringen, daar zij, zoals zij later aan der den verklaarde, dreigbrieven had ontvan- g&n om op haar woorden te passen. Zij noemde hierbij de naam van een beken de politieke figuur, nl. een lid van de Tweede Kamer. Het B.G. veroordeelde Van de Laar tot vijf jaar, waartegen deze in cassatie ging. Hij wachtte echter de behandeling van zijn zaak niet af en ont vluchtte. De procureur-fiscaal, prof. Langemeyer, erkende, dat er mogelijk nieuwe aspecten in de zaak wafen, doch door de afwezigheid van Van de Laar stond de Raad van Cassatie niet veel meer te doen dan tot bevestiging van het vonnis van het B.G. te besluiten, zoals ook de eis luidde. Intussen hield Van de Laar zich niet bepaald schuil, in Parijs, waarheen hij was uitgeweken, zocht hij reeds in het voorjaar van 194f contact met dë vertegenwoordiger van het Nederlandse departement van justi tie aldaar en kreeg van deze de zekering, dat hij niets zou doen om Van de Laar te arresteren of te doen arres teren. Er ontstond een enigszins vriend schappelijke relatie tussen de mannen men ging genoeglijk samen uit eten er Van de Laar en zijn vriendin kwamer bjj de ambtenaar aan huis. Later wer den er zelfs samen zaken gedaan. Doch op 15 September bleek de franse politie te beschikken over een door deze ambte naar ondertekend verzoek tot in hech tenisneming van Van de Laar. Wonder lijk genoeg heeft de ambtenaar dit nim mer willen erkennen, doch het papier be staat nu eenmaal. Volgens de Franse wet na het vonnis betreffende de uitleve- van een gevangene, deze nog slechts 31 dagen in hechtenis worden gehouden. Hartige woorden in Britse Hogerhuis Engeland legt oplossing in Neder landse handen Enige leden van het Britse Hogerhuis hebben hartige woorden doen horen de toestand in Indonesië. Lord Milverton (Labour) verklaarde, dat Nederlands op treden in de grond van de zaak juist een standpunt, „dat -wordt gedeeld door elke bevoegde Britse criticus". Daarom begreep hij de critiek der Britse regering niet. Als het vandaag de gewoonte is, Jan en alleman in je eigen huis te laten komen, dan zie ik niet in, waarom onze en die van Nederland de enige moe ten zijn, die mogen worden geïnspec teerd" (gelach). „Ik zeg zonder aarzelen zonder vrees, dat de Inheemse bevol king als geheel de terugkeer der Neder landers toejuicht" (gejuich). „Als het an ders was gelopen en als de Nederlanders Indonesië spoedig na het einde der vijan delijkheden hadden bezet, zouden Soe karno en zijn oollega's gevangen genomen en behandeld als zij verdienden. Mr J. J. Oyevaar, directeur-gene raal der Scheepvaart reikte gister middag in de Rolzaal te Den Haag posthume onderscheidingen uit aan nabestaanden van in de oorlog om gekomen zeelieden. Hier overhan digt hy de Bronzen Leeuw aan mevr. Luidinga wier echtgenoot op 26 April 1941 by het tot zinken brengen van de „Slamat", waarvan hy gezag voerder was, ora het leven kwam. Griep zal in ons land nog wel toenemen Heeft echter nog nergens een kwaadaardig karakter We zön er nog niet met de griep. De algemene verwachting is, dat het aantal gevallen nog wel zal toenemen. Nergens heeft de griep evenwel een kwaadaardig karakter, hoewel dikwyls hogere tempe raturen worden genoteerd. Er zün slechts enkele gevallen aan grieppneumonic. De geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid verklaarde, dat de griep thans nagenoeg in het gehele land in min of meerdere mate heerst. In het Zuiden van het land heeft de ziekte een Een tijd. In de Westelijke, Oostelijke en cen traal gelegen provipcies komen gemeen ten met veel en weinig gevallen naast elkaar voor. In deze gebieden hebben echter vooral de grote steden veel door griep te lijden. In Gelderland bleef de griep eerst beperkt tot het gebied ten Zuiden van de grote rivieren, doch de laatste dagen begint ze ook tot boven de rivieren door te dringen. In het Noorden worden tot heden de minste gevallen ge constateerd. Een ongunstige uitzondering maakt echter Zuid-Friesland. ZUID-WESTER VERBRAK VERBIN DING MET MARKEN Het water in de Gouwezee werd gister avond door de Zuid-Wester-storm der-| mate opgestuwd, dat de boten die de ver binding tussen Marken en Monnikendam onderhouden, door de lage waterstand niet konden varen. Laatste kans om ..halve" munten in te wisselen Over enige maanden het juiste tijd stip zal nog nader bekend worden ge maakt zal er nog een laatste gelegen heid tot omwisseling van halve guldens, halve stuivers en halve centen worden gegeven. Aldus deelt het dept. van Finan- DOUANE-OVEREENKOMST BENELUX-ZWITSERLAND. België, Nederland en Luxemburg Slachtoffers van Falster wor den Maandag gecremeerd Twee chirurgen uit Utrecht naar Vorrink vertrokken. De stoffelijke overschotten van de Maandagavond op Falster verongelukte piloten Protiva en De Jong, van Aero- Hollaind, werden vandaag van het zie kenhuis in Nyköping overgebracht naar het vliegveld Kaetrup. Het vliegtuig met de stoffelijke resten werd. vandaag in Nederland verwacht. Maandag a.s na aankomst van trein 11.09, worden zij op Westerveld gecremeerd. Het onderzoek te Hesnaes. waar het vliegtuig veronge lukte, is gistermiddag beëindigd. Er is echter niets aan het licht gekomen. Een der geneesheren van het ziekenhuis ver klaarde, dat de berichten, die spraken van een blaasverlamming bij Koos Vor rink, onjuist zijn. Wèl heeft hij gisteren een kleine stoornis in de nierfunctie ge had hetgeèn wel meer voorkomt bij zeer hevige schokken. Gistermorgen gaf zijn toestand zelfs enige reden tot be zorgdheid doch de stoornis is tegen mid dernacht weer opgeheven. Men gelooft niet dat er hu nog levensgevaar aanwezig is. Zijn dochter die per vliegtuig naar Nyköping kwam zei dat het haar giste ren niet toegestaan was haar vader te Naar wij vernemen zijn uit Utrecht twee chirurgen naar Nyköping vertrok ken om Koos Vorrink bij te staan nl. prof. Sillevis Smitt en dr Verbiest. K.L.M.-iyn naar China gekortwiekt. In verband met de moeilijkheden op de Indië-route der K.L.M. wordt de lijn naar Sjanghai thans alleen onderhouden van Batavia uit. Er gaat nu eens per week een Skymaster van Batavia naar Sjanghai en omgekeerd. Tussenlandingen worden gemaakt te Singapore en Bang kok. DENK OM DEZE PUNTEN! Het C.D.K. deelt mede, dat de bonnen „Textiel reserve P" en „Textiel P vijf punten" der textielkaarten VA 804 niet zullen worden aangewezen en derhalve vernietigd kunnen worden. De bon „Tex tiel R vijf punten" moet bewaard wor- Het Amerikaanse leger bestaat mo menteel uit 1.621.000 man en zal de eerst volgende 18 maanden niet worden uitge- Kees Broekman, de bekende Nederlandse schaatsenryder, die deze winter reeds tweemaal de Scandinavische ryders in eigen huis geklopt heeft, keerde gisteren uit Oslo in De Lier terug. Vanavond vertrekt hy naar Davos, waar op 5 Februari de Europese kampioenschappen zullen beginnen. Spaak volkomen achter ons inzake Indonesië „Als wij oiis niet met Nederland knnnen verstaan, met wie dan wel Tijdens de begrotingsdebatten in de Belgische Kamer Van Afgevaardigden heeft premier Paul Henri Spaak een korte beschouwing gewijd aan het Indo nesische vraagstuk. De alles dominerende factor, is volgens Spaak, dat Nederland altijd de bevoegdheid van de Veilig heidsraad op juridische gronden heeft betwist. België onderschrijft deze opvat ting volkomen en is van oordeel, dat in menging in dit conflict een ernstig pre cedent schept. België heeft wijs gehan deld. zo zeide de premier, het Neder landse voorstel te steunen, om de kwes tie van de bevoegdheid voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Op critiek van sommige socialisten en communisten gaf Spaak ten antwoord, dat Nederland, ondanks de laatste politiële actie, nog altijd het voor nemen heeft om de VB. van Indonesië Weer nieuwe bonnen voor appel- tjes-van-oranje Dank zij de versnelde aanvoer is het mogelijk een derde bon, voor t sinaas appelen aan te wijzen. Uiterlijk 29 Ja nuari moet het publiek de bonnen 573 en 579 algemeen bij een groente- of fruithandelaar inleveren. Bon 573 (van de A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram. bon 579 (van de D- en E-kaar- ten) op 1 kg sinaasappelen. Detaillisten moeten de bonnen uiter lijk 1 Febr. bij de grossiers inleveren, de grossiers uiterlijk 3 Febr. bij de rayonleiders en de rayonleiders uiterlijk 5 Febr. bij de distributiediensten. Instellingen kunnen zich ter verkrij ging van sinaasappelen tot de rayonlei ders wenden. Bij de aflevering op de nieuwe bonnen hebben oude bonnen voorrang. Verwacht wordt, dat de eerste en tweede bon zeer spoedig in het gehele land zullen zyn gehonoreerd. urmen en hij vertrouwde dat de we besprekingen te Batavia tot een aceoord zullen leiden. Over de Benelux zei de eerste minis ter nog, dat er inderdaad nog veel pro blemen zijn, die om een oplossing vra gen. „Indien wij ons echter niet met Ne derland kunnen verstaan", zo riep hy uit. ,hoe zouden wij dan tot een vruchtbare samenwerking kunnen komen met de andere Europese landen?" Géén Atlantisch Pactgeen Amerikaanse icapens In Noorwegen is verbazing gewekt door het feit. dat Zweden in het parle ment reeds zo duidelijk zijn houding ovei het Scandinavische veiligheidsprobleem bekend maakte, terwijl een tweede confe rentie tussen Noorwegen, Denemarken en Zweden pas Zaterdag a.s. te Kopenhagen Intussen is te Washington van rege ringszijde verklaard, dat de Ver- Staten géén oorlogsmateriaal zullen leveren elk Scandinavisch land dan ook. geen lid wordt van het Noord-Atlantisch DAT weer 3 wetsontwerpen tot natu ralisatie, voor tezamen 67 personen, zijn ingediend o.a. ten behoeve van Kurt Rothschild, röntgenoloog te 's-Graven- hage. DAT de A'damse politie waarschuwt tegen een zekere Tewes of Tewen, die beweert bij de N S. te werken, kamers huurt en de hospita's oplicht. Dat mr V. G. M. Marijnen per 15 Febr. benoemd is tot secr. der in te stellen hoofdafd. Tuinbouw van de Stichting voor de Landbouw. DAT H.O.R.A., het herstellingsoord bij Ede van de Ver. tot Ondersteuning van Burgerlijke Ambtenaren dezer dagen 25 j. bestond en de vereniging tegelijkertijd het 40-j. bestaan herdacht. DAT de bekende Franse verzetsstrij der en wereldfederalist abbé Pièrre Grouès 24 Jan. te Haarlem spreekt en Haarlem's burgemeester de actie voor federale wereldregering en wereldbur gerschap steunt. DAT Breskons zich thans ontwikkelt tot een onzer belangrijkste vissershavens voor wat betreft de maand Januari, omdat dan de voor de Belgische kust gevangen yle harling daar wordt aange- DAT 16 en 23 Februari aan het Bureau der Zuiderzeewerken te Den Haag twee nieuwe bruggen en een aantal weg verhardingen in de N.O. Polder worden aanbesteed. DAT de Drentse Pro-Juventutevereni- ging en de Commissie voor Onderwijs vernieuwing 29 Jan. te Assen vergaderen over „vorming buiten schoolverband". DAT de K.N.A.C. aandringt op verbete ring der keibestrating van de weg tussen Roosendaal en Bergen op Zoom, die door opvriezen is beschadigd. DAT het C.B.S. een statistiek gaat samenstellen betreffende verkeer, ver voer en financiële resultaten onzer lucht havens. DAT te Nijmegen drie nieuwe R.K. kerken worden gebouwd ter vervanging van de in de oorlog vernielde. DAT in het A'damse Rijksmuseum in Juli een tentoonstelling van Middeeeuwse Westduitse kunst wordt georganiseerd. DAT mevr. M. V. Veen-Stenger te Ny- megen gisteren 100 j. werd. DAT'de K. v. K. van Zeeland en de Stichting Nieuw-Walcheren in een tele gram aan de fractievoorzitters der Tweede Kamer aandrongen op medewer king aan de terugkeer der Mij. „Zeeland" naar Vlissingen. DAT de Gelderse Chr. boeren- en boerinne-organisaties gisteren te Arn hem een wintertoogdag hielden. DAT de Maastrichtse gemeenteraad toch nog een gemaskerd carnaval toe- DAT het bestuur der Stichting „Fonds Landbouw Export Bureau 191618" tot 15 Febr. de gelegenheid openstelt tot in diening van denkbeelden voor een doel matige besteding van de voor 1949—'50 vrijkomende gelden. DAT met Zwitserland overeenkomsten zijn gesloten ter vermijding van dubbele belastingen ten aanzien van inkomsten, vermogen en successierechten. DAT voor het B.G. te A'dam 3ü jaar werd geëist tegen de Hamburger Hans Nagel, die als Treuhandler meer dan f 2 millioen van te liquideren Joodse onder nemingen in eigen zak stak. DAT na een geslaagde proeftocht de nieuwe kustvaarder Carpo van de Mij Zeevaart (Hudig en Veder) te R'dam is aangekomen, bestemd voor de vaart op Ierland. DAT tegen drie grossiers proces-ver baal is opgemaakt, die voor f 28.000 Zuidvruchten óver de Belgische grens hadden gesmokkeld en voor f 45.000 doorverkocht aan diverse winkeliers in de grote steden. DAT de Ver. van Ned. Kleermakerijen te Den Haag resp. 6 en 9 pet uitkeren op de cum. pref. en de gewone aandelen, en de houders van winstbewijzen f 122.90 ontvangen. DAT voor het Asser B.G. levenslang werd geëist tegen de 38-j. landwacht commandant J. H Smit uit Arnhem, die betrokken was bij het oprollen van de O.D.-groep in Z O. Drente. DAT ook Nijmegen strafmaatregelen in het vooruitzicht stelt als de bewoners het achtergebleven oorlogsmateriaal niet vrijwillig inleveren. DAT de St.-Crt. van gisteren prijsbe- schikkingen bevat aangaande diverse verven, zomede een beschikking tot vaststelling geldswaarde vrije woning. Vriendschap Het standpunt, dat de Belgen inne- men in de Indonesische kwestie, blijft aanspraak maken op waardering. Reeds eerder hebben wij aan deze waar dering uiting gegeven. Thans is er weder om aanleiding zulks te doen. nu gisteren in ae Belgische volksvertegenwoordiging de Belgische minister-president Spaak nogmaals met de houding der Nederland se Regering instemming heeft betuigd. Met Nederland blijft België van oor deel. dat de Veiligheidsraad niets met Indonesië te maken heeft. Bovendien heeft de Nederlandse Regering aan de Veiligheidsraad in overweging gegeven de vraag, of de Veiligheidsraad wel tot een oordeel bevoegd is. voor te leggen aan het Internationaal Gerechtshof. Dit laatste noemde Spaak een wijs voorstel Zelf vinden wij het niet zo wijs. De gedragingen van de Veiligheidsraad hebben ons vertrouwen in de mogelijk heden van de internationale samen wer king op ruime schaal danig geschokt Do leden van de Veiligheidsraad hebben zich door de politieke overwegingen van hun eigen land laten leiden. Maar wanneef we een uitspraak vragen aan het Inter nationaal Gerechtshof, dan weten w# ook nog niet wat ons te wachten staat Intussen mochten we van Spaak met vergen, dat hi> in zijn afwijzing van de gedragingen, welke de Veiligheidsraad zich veroorloofde, verder ging dan de Nederlandse Regering. Hij ging even ver als zij. en wij zijn er hem dankbaar voor. Helaas maakt België thans geen deel van de Veiligheidsraad meer uit- Maar de Belgen mogen zich overtuigd houden, dat v/ij hun houding in donkere dagen heel lang in goede herinnering zulen houden- Amerika leent 35 millioen aan Israël De facto-erkenning van Frankrijk? De Amerikaarfse in- en uitvoerbank heeft een lening van 35 millioen dollar Israël verstrekt voor de aankoop landbouwmateriaal in de Ver- Staten Verder werd een bedrag van 65 millioen bestemd om later aan de Joodse staat toe te wijzen. Beide credie- ten hebben een rentevoet van 3^2 en moeten in 15 jaar worden terugbetaald. De Franse regering deelde mee. dat zij bereid is de staat Israël de facto te er kennen, zodra de lopende besprekingen ten einde zijn. Deze besprekingen hebben betrekking op de Franse belangen en de status van de Franse onderdanen in Israël Verklaard werd, dat de beslissing geen verband hield met de tussen Be vin en Schuman gevoerde besprekingen. Ver der meldt A. P.. dat er een overeenkomst is bereikt en reeds ondertekend tussen de Libanon en Israël.1 In Londen lopen ge ruchten. dat Engeland Israël zal erken nen. indien Amerika zich bij Engeland zal aansluiten ter waarborging van de vrede in het Midden-Oosten. Dit Britse aanbod wend gedaan in een aantal zeer geheime conferenties in Washington. Churcliill ontwringt Attlee bekentenis Bevin gaf opdracht voor vluchten boven Egypte. In het Britse Lagerhuis is het gisteren tot een fel debat gekomen tussen Winston Churchill en premier Clement Attlee. Churchill had drie kwartier nodig, om van de regering de bekentenis los te krijgen, dat Bevin tevoren was ge raadpleegd. bij het houden van verken ningsvluchten boven het Egyptisch- Palestijns grondgebied, waarbij, zoals be kend i9. vijf Spitfires werden neerge schoten door Israël. Hij daagde Attlee uit dit te ontkennen en deze riep uit: •oordelijk". Uit het debat bleek, dat Bevin inderdaad het commando had gegeven voor de verkenningsvluchten boven een gebied, waar Groot-Brittannié niets te maken had Bevin was niet aan- Streven om ook in Nederland tek' n tot een vrije Zaterdag Alleen echter wanneer directie en personeel het er over eens zijn Een industrie in ons land heeft zich tot bedrijven, firma's en bonden gewend met het verZ&ek instemming te betuigen met een actie om te komen tot een vrije Zaterdag bij behoud van een 48-urige werkweek. De adviseur van deze industrie, mr dr P. Lucas uit Den Haag. verklaarde reeds veel adhaesiebetuigingen met dit streven te hgbben ontvangen. Op het ogenblik is het zo, dat slechts aan enkele bedrijven toestemming is'ver leend om op Zaterdagochtend te sluiten, voornamelijk aan die, welke zo'n rege ling ook reeds voor de oorlog hadden. De huidige actie beoogt nu om de vrije Zaterdag ook in te voeren op die bedrij ven. welke dit wenselijk achten. D( directie dient hierbij dan overleg te ple gen met het personeel. Men verlangt dus Onder Britse ogen werd Krupp-fabriek hersteld Britse ingenieurs ontdekten gisteren in Essen weer eens een sterk staaltje van Duitse brutaliteit. Nog geen vijftig meter van het kantoor der Engelse toezicht houders op het terrein der Krupp-fabrie- ken, waren arbeiders reeds dagenlang in continu bezig, om de gebouwen cn machi nerieën te herstellen van de gebombar deerde fabriek, waar tijdens de oorlog de beruchte tanks werden vervaardigd. Ofschoon de Britten herhaaldelijk dit herstel verboden hadden en daarentegen demontage gelast, gingen de Duitsers ge woon door. omdat zij van mening waren, dat Krupp nog steeds, zoals tijdens Hitler, boven de wet stond. Geelboek met ..bekentenissen' van Mindszenty In een ..geelboek" heeft de Hongaarse regering de „documenten over de zaak Mindszenty" gepubliceerd. Daarin zouden enkele nieuwe gezichtspunten worden ge opend. o.a. wat betreft de vermeende be kentenis van de gearresteerde kardinaal over zijn streven, de monarchie der Habs- burgers in Hongarije te herstellen. niet een wettelijke regeling, inhoudende, dat ieder bedryf verplicht wordt op Zaterdag te sluiten. Wel. dat ieder bedrijf het recht krijgt zelf uit te maken wat voor hem het beste is. De Regering verbiedt thans het sluiten op Zaterdag, omdat zij van een werk week van 5 dagen een vermindering van de productie vreest. Dr Lucas verklaarde echter, dat diverse fabrikanten, die hun adhaesie hebben betuigd, aan de hand van hun ervaringen kunnen aantonen, dat een vrije Zaterdag de productie ten goede komt. Het bezwaar van de lan gere werkdagen kan men ondervangen door geschikte arbeidspauzen toe te pas- Van kerkelijke zijde werd opgemerkt, dat door het invoeren van de voorge stelde regeling heel veel kerkelijk, sociaal en cultureel werk beter tot zijn recht zou komen. Een voordeel is ook. dat het personeel dan een betere gelegenheid krijgt om inkopen te doen. Vele inzenders brengen ook de aanzienlijke kostenbesparingen onder de aandacht. Besparingen in het op gang brengen van de machines (ketels bijv.,), het schoonmaken, enz. De heer Lucas komt dan ook tot de conclusie, dat wanneer directie en per soneel gezamenlijk de voorgestelde rege ling wensen, er geen enkele reden be hoeft te bestaan om haar te verbieden. WEERBERICHT Koudere naci ht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt, overwegend droog weer. In het Zuiden van het land zwakke tot matige wind uit Westelijke richtin gen. elders matige tot krachtige en langs de Waddenkust nu erf dan harde wind tussen West en Zuid-West. Iets koudere nacht. Overdag ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. ZON EN MAAN Vrijdag 21 Jan. Zon op 8 36, o.ndaff 17.07; maan op 0.51, onder 11.28. LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1