mkrntép&l Kunst in de Sleutelstad Nieuwsflitsen uit de omstreken Galeislaaf NIEUWE LETDSCHE COURANT WOENSDAG 19 JANUARI 1949 LEIDSE VERKEERSPOLITIE DEELT VOLOP BEKEURINGEN UIT FIETSEN ZONDER ACHTERLICHT EEN GEVAAR OP DE WEG De Leidse verkeerspolitie, onmiddel lijk te herkennen aan de sneeuwwitte pet, heeft de laatste dagen in onze stad met rappe hand bekeuringen uitgedeeld. Vele Leidenaars zullen binnen afzienbare tijd een kaartje via de PTT in hun bus krijgen, waarop staat, dat zij moeten „dokken" in de pot van de overheid, omdat het zo vaak hardnekkige achter licht van hun fiets niet brandde. Gister avond telde Leiden verscheidene speciale posten van de Verkeerspolitie, vooral op of nabij knooppunten. LOOP DER BEVOLKING TE LEIDEN IN 1948 We gaan naar de 90.000! Op 31 Dec. 1947 'bestond Leidens be volking uit 43.011 mannen en 45.078 vrou wen, totaal 88.089 personen. In 1948 had een vermeerdering plaats: door geboorte 1092 m. en 995 vr., samen 2087; door vestiging 1616 m. en 1922 vr.. samen 3538; totaal 2708 m. en 3917 vr., ofwel 5625 per sonen. Vermindering: door overlijden 289 m. en 329 vr., samen 618, door vertrek 1720 m. en 2102 vr., samen 3822. Totaal 2009 m. en 2431 vr. ofwel 4440 personen. De „winst" omvat dus 699 m. en 486 vr.. samen 1185 personen. Bevolking op 31 Dec. 1948: 43.710 m. en 45.564 vr., totaal- generaal 89.274 personen. Aantal huwelijken: 748 (in 1947: 922), echtscheidingen: 96 (in 1947:93). Oostenrijkse kinderen komen naar Leiden Naar wij vernemen, zullen omstreeks Februari a.s. 500 kinderen, jongens meisjes, uit Oostenrijk naar Nederland komen om ..lichamelijke en geestelijke versterking", zoals men dat noemt, te ontvangen. De commissie kinderbescher ming en -reclassering te Den Haag deelde ons mee. dat voor het verzorgen deze kinderen voor enige tijd een beroep is gedaan op de provincie Utrecht. Ook plaatsen, buiten deze provincie gelegen, komen echter hiervoor in aanmerking Zo zal Leiden in het kader van deze actie waarschijnlijk enkele tiéntallen kinderen krijgen. Verschillende commis sies hebben zich reeds in het werk. hier aan verbonden, ingeschakeld. De leef tijden der kinderen jaar. Hongaarse kinderen weer naar huis Alphen en Aarlanderveen hadden er ook Maandagmiddag tussen 4 en 5.30 uui moesten de 500 kinderen uit Hongarije die een half jaar in ons land doorbrach ten, in de Geref. Westerkerk te Utrecht bijeenkomen. Hun wachtte de tocht huis; het vertrek was bepaald op 6.30 uur, vanaf het Centraal Station. De stad Utrecht had ongeveer 250 kinderen opgenomen, terwijl de overige 250 war verdeeld over verscheidene gemeenten de Rijnstreek en omliggende plaatsen v de Domstad. Een klein aantal was Alphen aan den Rijn en Aarlandervei Het verschil by dekinderen in uiter lijk bij aankomst en ygrtrek was zeer opvallend. De gewichtstoéname v«- rieerde naar schatting van 824 pond (en dat voor leeftijden van 512 jaar!). Ook waren allen keurig gekleed. De pleegouders zijn over 't algemeen vol lof over hun pleegkinderen en het afscheid viel dan ook zwaar. Toch gin gen zij, en dat was een gelukkig ver schijnsel, weer graag naar huis# Wat hun te wachten staat in het land van de Rus sische heerschappij? Bij veel pleegouders leeft de gedachte; .Zal het goede zaad. dat wij gestrooid hebben, daar verstikt worden?" Het Interkerkelijk Bureau heeft prach tig werk gedaan en kan daar met dank baarheid op terugzien. Het was de be doeling, dat de kinderen hedenmorgen 8 uur te Boedapest zouden aankomen. Het transport stond onder leiding van het Ned. Rode Kruis en was tot in de puntjes verzorgd. Vermelden wij nog, dat belangstellenden de aankomst te Boeda pest volgende week via de N.CR.V.- reportagedienst kunnen beluistererw VONNISSEN VOOR LANDWACHTERS Het Haagse Bijz Gerechtshof heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaken tegen de landiwachters, die de laatste twee weken terecht hebben gestaan. De vonnissen waren als volgt: S. J Bosch. 12 jaar (eis 16 jr); L. Kolk, af komstig uit Den Haag, 13 jaar (eis 18 jr); J. Knock, 6 jaar (eis 7 jr); P. Pellicaan 9 jaar (eis 12 -jr)W. Beekman 9 Jaar (eis 12 jr); W v. d. Berg 8 jaar (eis 10 jr); L. Koenekoop, 9 jaar (eis 10 jr); A. Muilwijk 7 jaar (eis 8 jr), allen met af trek van preventief, en ontzetting uit de kiesrechten. EX-POLITIEKE GEVANGENEN UIT DE BEZETTINGSTIJD. Onder leiding van de heer L. Questroo vergaderde rtbt district Leiden van d£ Ned. vereniging van ex-politieke gevan genen uit de bezettingstijd gisteravond in het Gulden Vlies. De vergadering goed bezocht en hoofdschotel was de be handeling van het ontwerp-statuten de verdere agenda-punten, zoals die half Februari in de algemene vergadering ter sprake zullen komen. Een en ander ge- sdhiedde in de beste stemming en mei de gezelligheid, die de vergaderingen var het district kenmerken; Tot gedelegeer den voor de algemene vergadering wer den benoemd de heren J. C. Beekman te Oegstgeest, W. M. v. d. Burg te Voor schoten en A. J. M. Eeckelaert te Leiden (reserve de heer A. J. Holswilder te Leiden). Classicale vergadering der Ned. Herv. Kerk Op'Woensdag 26 Jan. a.s. zal de classis Leiden der Ned. Herv. Kerk te Leiden bijeenkomen. Dr K. J. Brouwer, zen- dingsdirector te Oegstgeest, hoopt te spreken over de mogelijkheden en moei lijkheden van de Indonesische Kerken. Zoals men wellicht nog weet, heeft dr Brouwer kort geleden een bezoek aan verscheidene zendingsvelden gebracht. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Geboren: Wupke Th R d v A T Leeuwen en A G v d Sluis; Maria T J d v A J Kok en M T J van Egmond; -Petrus C z v A Potters en C Sieval; Sheila G Clements en C E van Gooswilligen; Albert us B J z v J D van Beek en J van Rossenberg; Agnita d v J J Pommer en A Onvlee. Overleden: C v d Hoek, huisvr. W van Leeuwen, 36 j; J Hofkes, man, «0 jr. A L Schrijvers, man. 47 j, C M Koot zn, 6 maanden; J C Karstens, vr, 43 jr. Twee agenten. Hun ogen zien alleen aar fietsers em het karretje, waarop zy zitten. Is er een. waarvan het achterlicht it doet, dan waarschuwt agent A zijn ambtgenoot B, door middel van een zaklantaarntje. IJ. heeft tot taak, het niets kwaads vermoedende ..slachtoffer" aan te houden ente bekeuren. Zo zijn er helaas velen „op de bon" gegaan. De verkeerspolitie treedt bij niet-hopeloze gevallen wel bijzonder ga lant op; de agenten tonen zich soms ware ..achterlicht-makers", zodat de overtreder zonder ook maar een zweempje t zijn weg door de avond kan vervolgen. Maar er zyn ook fietsen, waaraan zelfs geen spoor van een achterlicht is te vin den De inspecteur vgn de verkeerspolitie, de heer P. C. Breedveld, deelde ons mede, dat waarschuwingen bij het Leidse pu bliek niet afdoende bleken te zijn, zodat de ónverbiddellijke bekeuring er voi de plaats moest komen. „Het wordt nu toch wel tyd. dat de Leidenaars gaan inzien, op welk standpunt de politie zich stelt en aan welke gevaren zij zich, zonder achter licht aan hyn fiets, blootstellen", aldus de heer Breedveld. Daarbij komt, dat de weg door de on achtzaamheid van het fietsende publiek ook onveilig wordt voor auto's. Houdt dit steeds vast: Wegen zonder rode lich ten zijn hoogstgevaarlijk. Bovendien: Uw slordigheid moet duur worden betaald. En het spook der duurte is al mager genoeg Raad van Woubrugge sprak over onderhoud begraafplaats en van een polderweg GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie ONTEIGENING PERCELEN LIGGENDE AAN EN NABIJ DE STATIONSWEG. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb benden, dat het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw voornemens is over te gaan tot ont eigening ten name van de gemeente Leiden, van enige percelen en een per ceelsgedeelte, gelegen aan en nabij d< Stationsweg. De lijst van de te onteigenen percelen, alsmede de kaart, waarop zij zijn geduid, zullen met ingang van 19 nuari a.s. af kosteloos voor een ieder ter inzage liggen pp de gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, Kamer 111), tot Vrijdag 28 J-anuari d.a.v. Op laatstgenoemde dag, tc 10.30 uur voorm. zal een daartoe aangestelde com missie ten stadhuize, kamer 204. zitting houden, om bezwaren van belangheb benden tegen de onteigening aan te ho ren. Bezwaren kunnen door belangheb benden ook schriftelijk worden gediend tot uiterlijk twee dagen vóór de zitting bij het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw, Van Alkemadelaan 350. te 's-Grs hage Leiden, 18 Januari 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. H. VAN KINSCHOT. De Secretaris. J. BOOL. PilL STEENBERGEN IN HAMLET Een wens van veel toneelspelers is. >ns de Hamlet-rol te mogen spelen. Dat Paul Steenbergen dus. ter gelegenheid zijn 25-jarig toneeljubileum, dit stuk koos. behoeft niemamd te verwonderen. ijze. waarop hij dit doet, vraagt evenwel onze bewondering. Paul Steen bergen is een sympathieke speler, die in zijn spel nooit zichzelf zal zoeken. Hij heeft een heel goed uitbeeldingsvermogen en dit samen met de grote eenvoud en menselijkheid van zijn spel. maakte hem tot de beste speler gisteravond. Hij had het niet gemakkelijk. In de eerste plaats de tekst. Gebruikt werd de vertaling van Jac. van Looy. Onbegrij pelijk en niet in het gehoor liggend, waardoor veel Verloren gimg. We verkie zen de vertaling van Burgersdijk boven dit vaak duistere acadóbra. In de tweede plaats waren daar de andere spelers, die hem met hun tegen spel wel niet geweldig geïnspireerd zul len hebben. Over het geheel was het een vrij vlakke vertoning door „De Haagsche Comedie", voor deze gelegen heid onder regie van onze beste Neder landse Hamlet-kenner: Eduard Ver kade. Behalve Paul Steenbergen, kwa men Cees Laseur ert Henri Eerens ei boven uit, maar de laatste werkte soms op een'irriterende manier met zijn han den. Over het> geheel wasver weinig dra matische spanning. Ida Wasserman, als de moeder van Hamlet, had goede ogen blikken, maar was weinig overtuigend. De groep vonden we niet tegen haar taak opgewassen. Ook de regie was niet altijd gelukkig. Dat het lichaam van Polonius tussen de gordijnen door half op het toneel valt, werkt op de lachspieren, wat des te meer jammer is, omdat we in de* scène tus- Hamlet en zijn moeder één van de dramaische hoogtepunten hebben. Dat nen nog niet klaar was. toen het gor- ijn op zij schoof, willen w< waar nemen, maar het mag toch bij o'n stuk en bij zo'n gezelschap niet oorkomen. Dit alles neemt niet onze blijdschap weg, Paul Steenbergen in deze rol te hebben gezien. Het heeft ons goed ge daan. De voorstelling werd gegeven voor hèt Leids Academisch Kunst-Centrum. Bn. Tweede avond studenten- serie van het L.A.K.C. De tweede avond van de studenten- :erie van het Leids Academisch Kunst- Centrum' bracht voordrachten van Jan Foudraine, Elisabeth Glastra van Loon Dieneke Cleverin-ga. Foudraine open de met vier fragmenten uit „Feest", een gevangenisschets in één -bedrijf fan Her man Heyermans, transformaties, die wij al eerder van -hem hoorden en zagen, die gisteravond in de sfeer van he' eigen studentenmilieu wel zéér goed to' haar recht kwamen. „Het levenselixer' uit „Vluchtige Begroetingen" van Aart der Leeuw stond daarbij ver ten achter. Foudraines talent is te actief, te veel naar buiten gekeerd om het terug- getrokkene. dat deze schrijver eigen te begrijpen en om te scheppen tot de wijsheid van het sprookje. Elisabeth Glastra van Loon en Dieneke Cleveringa laboreerden beiden aan een te weinig genuanceerd stemgeluid en een duidelijke uitspraak. De poëzie van Pim Scheltema echter, door de eerste ge bracht! is in wezen zó fris en staat uiter aard zó dicht bij het leven van deze Nieuwjaarsrede van de burgemeester jonge mensen, dat de zaal geladen in ontroering. In de één-acter, die na de pauze werd opgevoerd, liet Elisabeth Glastra Loon ziCh van een andere en meer doening gevende kant zien. Zij speelde de rol van de lady in Shaws „The of Destinjr" en nog wel in de taal, •in het stuk oorspronkelijk werd ge schreven! met onweerstaanbare vrou welijke wijsheid en overtuigende onbe grijpelijkheid, Shaw waardig! Jan Fou draine was daarbij haar tegenspeler als Napoleon na de slag bij Lodi, een figuur, dde Shaw gebruikt om onbarmhartig te spotten met het dictatorschap, dat hij in zijn hart toch stiekum een beetje bewon dert. Wat Foudraine er van maakte, was alleszins aanvaardbaar. De rol van de officier werd kostelijk gespeeld door Charles de Monchy, terwijl Onno Bro cades Zaalberg een van Italiaanse her bergiers-wijsheid door en door genoege- lijke Guiseppe was. De regie berustte bij Sacha Schöffer-Burger. Men had voor deze gelegenheid de grote zaal van het Leidse Volkshuis gecharterd. Vol was die zaal niet. C. Th. R. Kunstkringconcert door Gerard Hengeveld Voor het pianospel van Gerard Henge veld kan men in verschillende opzichten waardering hebben zonder er sterk door te worden geboeid. Het voornaamste be zwaar. dat wij tegen zijn techniek heb- de onduidelijkheid van het pas- In de snellere delen der suite Bach en de boekdelen der sonate van Mozart waren de snellere passages niet te volgen, wanneer men de muziek niet noot voor noot kende. Ger. Henge veld heeft een week toucher. Dat kan heel mooi zijn in muziek, die in wazige tinten gehouden moet worden. Maar niet in een suite van Bach en een sonate Mozart. En ook niet in de meeste v; ties der Variations sérieuses van Men delssohn; daarin moet elke toon glashel der en parelend worden gespeeld Het is de vraag, in hoeverre het weinig emotionele van de vertolkingen van deze pianist hieruit voortkomt, dat hij nog zeer aan de technische materie gebonden is. om zich te durven laten gaan. Als eer uitvoerend musicus zelf niet meegesleepi wordt, kan hij ook zijn auditorium niet mëeslepen. Hoe dan ook, in het correcte, beschaafde en muzikale pianospel Hengeveld misten wij datgene, wat concert tot een artistieke gebeurtenis maakt. Het is echter zeker, dat de tolkingen van Hengeveld zeer zullen winnen, wanneer de pianist er in slaagt, snelle passages, die dit eisen, met glas heldere duidelijkheid voor te dragen. Hennic Schouten. BOEKENINZAMELING VOOR ZEEVARENDEN Naar wij vernemen, zal er op Zondag 20 Februari a.s. in alle kerken van de Ned. Herv. Gemeente een boekeninza- meling worden gehouden voor d varenden. Knap speurderswerk Door knap speurderswerk van de des betreffende agent van politie (zie het be richt van gisteren) zijn de twee knapen, -die Maandagavond 2 koffers uit een auto aan de Boerhavelaan haalden, aange houden. Het zyn de 17-jarige P. A. en de 16-jarige C. Ie F In de gisteravond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Wou- brugge waren alle leden aanwezig. De voorzitter, burgemeester J. C van Wa- genin-gen, opende met gebed en sprak een Nieuwjaarsrede uit De a.s gemeen teraadsverkiezing zag hij voor 1949 als ?n belangrijk feit. Er zullen wellicht ïige mutaties in de raad komen. Terugblikkend op 1948, releveerde spr. het eindigen van de onderhandelingen met de gemeente Alphen over 'sMole- naarsweg. Deze weg kwam tot stand in werd in 1870 door de gemeente in- onderhoud overgenomen. In 1922 werd besloten de lopende kwestie tot een op lossing te brengen, welke oplossing in middels nog ruim 25 jaar op zich heeft laten wachten. Na de bouw van acht arbeiderswonin gen te Hoogmade in 1948 te hebben ge memoreerd. herdacht de burgemeester de drie diep tragische sterfgevallen in dat jaar. en wel van de heer Schouwen aar uit Wassenaar, die op 3 Juli op_ de Wijde •erdronk, van de dienstplichtige G. 't Wout, die op 27 Sept veronge lukte. en van de schaatsenrijder J. C. van Tol. die op 28 Dec. omkwam, even eens op de Wijde Aa. Evenzeer stond spr. stil bij het sneuvelen van.de dienstplich tige soldaat J de Bruyn op 6 Januari dit jaar in Indonesië- Na deze droeve feiten bezag spr. ook de blijde dingen. Hij wees er op. dat de gemeente thans niet meer noodlijdend is. De bouw van nieuwe woningen vraagt veel aandacht en als het aan het ge meentebestuur lag. was er reeds lang mee begonnen. Enkele verbeteringen van de brandweer te Hoogmade passeerden de loupe Tot slot van zijn rede wenste spr. alle raadsleden met hun gezinnen Gods beste zegen. Als oudste raadslid dankte de heer Zwetsloot de voorzitter voor zijn toe spraak. Wederzijds wenste spr. de bur- eemeester. zijn gezin en het college van B. en W het beste toe. De agenda Van B. en W van Alphen was een schrijven ingekomen, om de kosten voor bedrijfsslachting als volgt terug te bren gen: voor schapen- van f 2 op f 1 en voor lammeren van f0 50 op f 1 De raad had hiertegen geen bezwaar. In verband met ziekte van de gemeentewerkman J. Boer werd Abr Kroon voor drie ms den als zodanig benoemd Meer aandacht had het agendapunt .onderhoud algemene begraafplaats". Door B. en W. was overwogen, een derde gemeentewerkman aan te stellen, maar met het oog op de financiën had brugwachter» gevraagd, na werktijd de begraafplaats te onderhouden, waartoe zij ook bereid waren tegen f750 per jaar. De heer Den Hertog vond deze aanstel ling. zonder dat de raad er in was ge- rfoqid. niet goed, vooral daar de brug wachters reeds een betaalde functie be kleden. Spr. had liever gezien, dat een boomkweker was aangezocht voor hel der bomen, en dacht, dat het ge- meentepersoneel, nu 's Molenaarsweg geen arbeid meer vraagt, de begraafplaats wel kon opknappen. De voorz. zeide, dat het gemeentepersoneel hieraan niet de nodige aandacht kan besteden, omdat er veel werk is. De opdracht aan de brugwachters is maar voor één jaar ge geven. Ook de heer Schraverus kon zich met de gang van zaken nietverenigen, omdat er waarschijnlijk wel anderen, wa- tè vinden zewëest. Een oproep had hii beter gevonden. De voorz zeide hierop nog, dat de be graafplaats -beslist geregeld moet worden bijgehouden en dat vooral met het oog op het zachte voorjaar nu reeds onder houd nodig is. B. en W. hadden daarom gedacht, er goed aan te doen, de brug wachters er voorlopig mee te belasten. De raad ging hiermede echter niet coord. Met 4 tegen 3 stemmen werd het oorstel van B. en W. verworpen. Be sloten werd. de brugwachters voor het door hen reeds verrichte werk een uit kering te doen. De Chr. Nat. school krijgt nieuwe gor dijnen (kosten 356.35) en over 1949 19,37 voorschot per kind, de Vereniging voor ijsbereiding te Leiden 58 subsidie. Een kasgeldlening ad ƒ50.000 voor de huizen te Hoogmade werd verlengd. Het vaststellen van regelen ex art 4 der Woonruimtewet 1947 vorderde enige discussie. Van de kamer Woubrugge der e waren enige opmerkingen binnengekomen. Deze kamer zag liever, dat zij medezeggenschap bij de vestiging de gemeente had. De heren Den Her tog en Schraverus steunden het voorstel missie, doch het werd verwor pen. Ook was gevraagd om een verorde ning op de werkwijze der commissie. Dt raad zal de commissie verzoeken, zelf met oorstel dienaangaande te komen. Een register van woningzoekenden moet volgens de raad door de commissie den bijgehouden. Op een vraag vs commissie om een woningregistratie kon de voorzitter mededelen, dat deze op het gemeentehuis altijd aanwezig is. Weg in de Veenderpolder. Ook het onderhoud der wegen in de Veenderpolder had aller aandacht. B. en* W. hadden met het bestuur van de pol der een onderhoud gehad. Het vorig jaar had de polder zich ook tot de gemeente gewend om een -bijdrage in de 'onder houdskosten, waarvoor dan ook ƒ300 wa: toegezegd. Thans verzocht 'men de ge meente, deze ƒ15.000, de sluis inbegrepen. De sluis- achter zou dan nog voor rekening van het^ polderbestuur blijven tfer vroeg de mening van de raad. temeer omdat deze weg voor dit bedrag nog niet goed te krijgen is. Wet houder Angenent meende, dat aan deze weg wel iets moet worden gedaan, om dat de polder toch geïnundeerd is ge weest. Ook de heer Den Hertog zag dit graag en stelde daarom voor, weer ƒ300 voor onderhoud beschikbaar te stellen, zonder er evenwel een vast verband van te maken. Besloten werd tenslotte, de t over te nemen. Hierop kwa- n W. met het voorstel van 1000 ineens, waarin dan werkt de nog niet afgehaalde ƒ300 het vorige jaar. De heer Boon stelde nog de polder te verzoeken, de weg gezamenlijke rekening op te knap- waarna de gemeente de weg dan vernemen. De polder zou dan 100 per strekkende km per jaar moeten be talen. Dit voorstel vond geen steun.-Het voorstel van B. en W. werd met algem. stemmen aangenomen, zulks met het oog op het feit, dat de weg veel geleden heeft van het water. Bij de rondvraag deelde de voorz. op ;n vraag van de heer Den Hertog mede, at van Gedep. Staten een spoedig ant woord inzake de woningbouw is te ver wachten. Het is zeer aannemelijk, dat de arbeiders- en de vier midden standswoningen in 1949 zullen verrijzen. De particuliere bouw heeft de volle mede werking van B. e Hierna sluiting. meldingen voor de bloedtransfusi duizend gepasseerd. Nog steeds komen er kaarten binnen. Zo kreeg de bloed transfusiedienst van het Ned. Rode Kruis aan de Rijnsburgerweg hedenmorgen weer 40 aanmeldingen. Men is daar zeer tevreden over het tot nu toe bereikte re sultaat. Maar de verwachtingen gaan ver boven de 1000 uit. Leidenaren kent uw plicht! Oudervereniging Leidse Buitenschool Maandag hield de oudervereniging van de Leidse Buitenschool haar jaar lijkse ledenvergadering. De voorzitter, de heer W. van Steenbergen, opende deze bijeenkomst met allen welkom te heten, in het bijzonder de directrice van de school, mej. Crèvecoeur, en de voorzitter van de stichting Leidse Buitenschool, de heer Versloten. Hij wenste de aanwezigen een goed nieuwjaar toe. Uit de verschillende jaarverslagen bleek, dat 1948 voor de vereniging goed jaar is geweest. Het ledental van 350 tot 460 gestegen. Ook met de financiën gaat het crescendo, zodat kan worden vastgesteld, dat de buitenschool bij het publiek steeds meer waardering vindt. De aftredende bestuursleden wer den weer herkozen; zij namen hun be noeming aan. Dank werd nog gebracht aan meerdere personen. De voorzitter hoopte, dat er veel collectanten v a.s. collecte zullen komen. Bijzonder Kerkewerk Tot ouderling voor het Bijzonder Kerkewerk van de Ned. Herv. Gemeente alhier zijn benoemd dr P. W. Foeken er de heer J. H. Gunning, beiden te Leiden. Alphen aan den Rijn De „Vandersteng" komt! Het comité „Onze Marine" bevordert de belangstelling voor alles, wat op en ;n van het water leeft; dit zijn de Koninklijke Marine. Koopvaardij, Vis serij, Binnenvaart, Watersport en Scheepsbouw. Een comité met een bij uitstek nationaal doel dus. En voor de propaganda maakt men gebruik van een prachtig vaartuig: de „VanderSteng". Een model-schip voor datgene, wat men zioh aan plezier en comfort op het water denken kan.' Welnu, de „VanderSteng" kiest Vrijdag ligplaats aan de Rijnkade zal enkele dagen te bezichtigen zijn. Overal is de belangstelling zeer groot. Dat zal ongetwijfeld ook hier het geval zijn. Benthuizen Lelijke tuimeling. t 2-jarig zoontje Dajo van de heer S. kwam gistermorgen in een onbewaakt ogenblik zodanig te vallen, dat de plaat selijke arts verdere behandeling in het Academisch Ziekenhuis te Leiden advi- Mond- en klauwzeer. Onder het vee' van de landbouwer J. S. is mond- en klauwzeer geconstateerd. Lezing ds Tukker. De lezing, die ds Tukker voor de Jon gelingsveren iging hedenavond zou hou den, is verschoven naar Vrijdag 21 Jan. ,8.3...-des a-vondp te 7 upr. Hazerswoude Vijf en twintig jaar zakenman Maandag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Raaphorst Sr de dro gisterij van de heer P. v. d. Spek Pzn overnam. De heer Raaphorst bleek uitstekend zakenman te zijn. In d-e loop der jaren opende hij tevens een sigaren magazijn en in 1937 ging hij zich toe leggen op het ontwikkelen van films. ander maakte verbouwing en verplaatsing van de fotozaak noodzake lijk. We wensen de heer Raaphorst nog eel succes WERKKLEDING Morgen (Donderdag) afhalen i muiieren voor werkkleding: Ringdijk _.3012 uur. Dorp 1.30—16 uur. Indienen Donderdag 27 Jan., zelfde MIEP ZAL telen klaar maken. In de winter smaakt zoiets altjjd goed: Mevr. Lotgering-Hillebrand gaf een recept voor WORTELEN MET WITTE BONEN 200 gr. witte bonen. kg. grote worte len. zout. 1 uitje. 40 gr. boter, peterselie. Was, week en kook de bonen tot ze gaar zyn. Snijd van de schoon gemaakte telen lucifervormige reepjes. Snipper de ui héél fijn. Smoor de ui in de boter, voeg de wortelen toe en wat zout. Smoor ze (pl.m. 10 min.) bijna gaar. Voeg de uitgelekte witte bonen toe en laat alles samen goed heet en gaar worden. Doe, als het gerecht te droog mocht worden, er wat bonenkooknat bij en roer er voor zichtig véé) fijn gesneden petebselie by. Voor wie zelfde voorraad jam aan vullen bestaat er een goed recept winterwortelen, citroensap (in een flesje te krijgen) en suiker. Publ. Centr. Bur. d. Tuinb.veilingen. (Advertentie) josepb Stephens los gelaat kon niet bleker worden, doch in haar ogen groeide^de donkere vlam van de tot razernij opgevoerde haat. Juist was Corbulo bezig de legio- »s uit te vloeken, die hij nu wilde laten optreden (vergetende dat hij ze weggestuurd had), toen een verblindende zweepslag zijn ogen trof en het publiek auwe kreten deed uitbarsten. Het maakte hem dol van woede. Hij trok zijn dolk en richtte die op Io, doch gleed uit op de van bloed doordrenkte planken en tuimelde van het platform. Het volk had zijn volle portie! Nóg nooit had Antiochië zó genoten. Corbulo, door legionaires op de been geholpen, v/as bezig zijn toga weer in de vereiste plooien te brengen, toen de keizerlijke koerier kwam aansnellen. Hij overhan digde de totaal uit zijn evenwicht geslin gerde Corbulo een document en zei: l Excellentie, hier is een lastgeving de Gouverneur-Generaal Het is mij inderdaad een groot genoegen, de ellendige Christenhonden aan u over te doen. Ik wens u geluk met dat lot. Och, zei Itius hooghartig, een ver heffend schouwspel is het niet gewor den, en, voegde hij erbij, terwijl Corbulo n zijn koets besteeg, het heeft uw positie niet bepaald goed gedaan. en nijdige verwensing van alle Christenen snauwde Corbulo zijn koetsier bevel toe en reed weg. van Caesar van Syrië. Caesar? O ja, Caesar, stamelde Cor bulo met dikke tong. Ja. dat is goed. Caesar. Natuurlijk. Lees het mij voor. De koerier ontrolde het document en las: .Domitius Corbulo. Gouverneur-Gene- il van Syrië, opperbevelhebber van de Romeinse legers in het Oosten, gij zijt bij deze ontheven van het bestuur der pro vincie Syrië, dat wordt overgedragen op Caius Itius. Gij behoudt echter het opper bevel van alle Romeinse troepen in het Oosten, waarbij het 15e legioen gevoegd wordt onder bevel van Maxius Celsus van Pannonia. Onmiddellijk na ontvangst var dit bevel zult gij terugkeren naar de troe pen. Caesennius Paetus, een onderbevel hebber, is herbenoemd. Ik ben zeer ge griefd over het bericht, dat Romeinse troepen in Armenië zijn verslagen en ik zal u, Corbulo terugroepen naar Rome, indien gij faalt in het eerherstel van het Imperium in Armenië." Corbulo's gelaat zag wit van woede. Hij kookte inwendig, maar zijn stem had hij in bedwang, toen hij een centurio ge lastte, de legionaires te verzamelen er naar de vesting Misenum terug te bren gen. Zich tot Itius wendende, die op het horen van het tumult was tpegelopen, Corbulo: Gij zijt nu de alleenheerser in Syrië. HOOFDSTUK XXI. Na nacht van onweersbuien was stralende zon over Antiochië opge gaan. Voor Virginius echter was het nog volkomen duister. Toen men hem var het platform had afgedragen en met Io'i hulp in de koets van een zijner vrienden gelegd, terwijl Itius persoonlijk de nigte op een afstand hield, had de pijn haar volle uitwerking gekregen, zodat hij zich nauwelijks bewust was, wat er met hem gebeurde. Ook van het plotselinge drama rondom hen was de betekenis niet tot hem doorgedrongen. Hij was alleen maar doodop. Toen men hem kamer te rusten had gelegd, kwam Poly zijn talrijke wonden verbinden hij een paar seconden overweldigd door de gedachten aan zyn manuscripten, die door Gods goedheid gespaard w bleven, een treffende verhoring gebed. Poly constateerde een zodanig verlies van bloed en krachten, dat hy een langdurige strenge rust voorschreef. Naarmate hij zijn gedachten weer kon ordenen, was Virginius zich dankbaar be wust van Io's zorgende aanwezigheid. Zij ook was het, die hem vertelde, hoe door Gods beschikking Corbulo door de Keizer was ontheven van zijn bestüur over Syrië, nog voordat hij zou bezweken zijn onder de voortgezette geseling. Zij deelde hém voorts mee. dat een der eerste daden de nieuwe Gouverneur, Itius, st de vergunning weer m< huis te nemen op voorwaarde dat' hij Antiochië niet zou verlaten tot nader order. Allengs herstelde Virginips >n zijn jonge krachten het van de al zijdige verzwakking, die het gevolg -\ geweest van geestelijke vernedering lichamelijke uitputting. Op een rieuze Octobermorgen wandelde hij v 't eerst weer in zijn tuin. Een week later betrad hij weer zijn bibliotheek, scheen langzamerhand de rust we zijn leven terug te keren. Met volle toe wijding waakte Io over haar man, die zij als uit de dood had terugontvangen. Toen hij op een schone najaarsmorgen op zijn balcon zat, genietend van de reeds bronzende zomerblaren, terwijl het lok kend ruisen van de zee hem in de orer klonk, kwam Io ontsteld aanlopen met een brief van Itius en zei: (Wordt vervolgd). Voorkom GRIEP In elk neusgat een vleugje MENTHO-REX VERKOUDHEIDSZALF helpt U van uic kou af! Kativijk aan Zee Chr. Landarbeiders hielden jaar vergadering. In de Oranjezaal van he'. Jeugdhuis hield de afd. Katwijk van de Ned. Chr. Landarbeidersbond haar jaarvergadering o.l.v. de voorzitter, de heer B. Vooys. Deze heette in zijn openingswoord wel kom de hoofdbestuurder, de heer Den Doolaard. en verder de districtsafge vaardigde, de afgevaardigde van de Chr. Besturenbond en' de erevoorzitter, de heer G. Vooys. De voorz. sprak i.v.m. zijn heengaan als voorzitter woorden ten af scheid De jaarverslagen van secretaris en penningmeester getuigden gezond verenigingsleven. Tot werd gekozen de heer C. v. d. Plas. Door verschillende aanwezigen werd nog ge sproken tot de -scheidende voorzitter. Hierna kwam de heer Den Doolaard _an het woord. Ons volk is door de oor log verarmd, aldus 9pr. Wel is de dis tributie bijna afgeschaft, maar de koop- krach'. is afgenomen. Het buitenland moet ons te hulp komen. Toch mogen achteruitziende, dankbaar zijn. Spr. brak een lans voor de Chr. Vakbeweging en richtte zich ook tot de vrouwen. De Ghr. Vakbeweging slaat de weg in, die God in Zijn Woord, aanwijst. Ook op in van' de arbeid zij Christus de heerser. avond had verder een feestelijK karakter; o.a. verleende "medewerking het muziekgezelschap „De Zeekanters". Een collecte voor „Draagt elkanders las ten" bracht f 16 10 op. De voorzitter sprak nog een slotwoord1.' Ko-PIu-Kö vergaderde. In het paviljoen „Nieuw Brittenburg" ..as de plaatselijke afdeling van de Ko- Plu-Ko in ledenvergadering bijeen. De voorzitter, de heer J. N. Sibie, sprak een kort openingswoord. Na de notulen en de ingekomen stukken kwam ter sprake de kortelings gehouden tentoonstelling. Deze is goed geslaagd. De secretaris- penningmeester. de heer L. A. Kreft, werd dank gebracht voor zijn arbeid ten behoeve van de tentoonstelling. Er meld den rich zeven nieuwe leden aan. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. Geref. Gemeente. Donderdagavond, half 8, spreek*, in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente (Remisestraat) ds Bel van Dirksland. Ned. Herv. Kerkeraad. Van 1 Jan. tot 30 April zal ds Bouman praeses van de Ned. Herv. Kerkeraad zijn, terwijl ds v. d. Krift van 1 Jan. tot "1 Febr als scriba zal optreden. Onderwysbenoeming. Mej. M. A. den Drijtver alhier is noemd tot onderwijzeres A" school te Deurne (NB.) „Het Zonnehuis" komt films vertuien. De Chr. vereniging tot verpleging va behoeftige chronische zieken „Het Zon nehuis", gevestigd te Utrecht, komt Vrij dagavond, 8 uur. in de Ned. Herv. kapel alhier, met de vertoning van de speel films „Doortje Verkerk" en „Draag zorg hem". Deze films zijn al in zeer veel plaatsen van ons land gedraaid en steeds waren de aanwezigen vol lof goede resultaat. Ds J. J. v. d. Krift,Ned. Herv. predikant zal een openingswoord spraken, terwijl ds F. Pijlman jr zal slui ten. De heer H. Th. v. d. Helm, adminis trateur van de vereniging „Het Zonne huis", zal een korte rede houden over het onderwerp: „Niet praten". „Doortje Ver kerk" en „Draag zorg voor hem" zijn waardige geluidsfilms met rijke inhoud. Men ga deze films in dienst der Christelijke barmhartigheid HAAGSE POLITIERECHTER De zeurende klanten De Officier bij de Haagse Politierech ter wilde er wel rekening mee houden, dat de klanten soms akelig kunnen zeu- Dij een koopman, en zo zou het ook in dit geval zijn geweest, toen de koopman C. B. te Alphen aan den Rijn zonder punten had verkocht, en daar door punten tekort kwam, hetgeen wees .ve gevolgen had. Met dat alles re kening houdend, vorderde de Officier boete of 30 dagen hechtenis. De rech ter deed er wat af, en volstond met f 30 of 10 dagen hechtenis. De dronken drank-steler, vernisstoker P. H. te Alphen aan. den Rijn was dronken, toen hij diefstal van bier pleegde. Toch ging dat nogal geraffineerd, want de wagen waarmee M. kwam, werd eerst netjes voor de plaats gezet waar het bier stond, en toen werd een kist bier opgeladen. Er waa nog iets aan de hand geweest met een diefstal van f 55, doch dat liet de offi cier maar in het midden. Voor de bier diefstal. eiste hij een week gevangenis straf. De rechter gaf jjog een kans; hij legde f 20 boete of 10 dagen hechtenis op. en de week werd voorwaardelijk ge- Het gaat verkeerd De rechter constateerde dat het met den spinner W. S. uit Leiden verkeerd gaat. Hij zit nu» voor een ander feit ge detineerd en had zich te verantwoorden wegens diefstal van enkele goederen, o.a. een horloge. De verdachte beloofde dat hij anders zou gaan beginnen als hij vrij komt. maar de Officier eiste voorlopig zes weken gevangenisstraf. De rechter veroordeelde tot drie weken. NIET DE MANIER, OM HET UIT TE VECHTEN De directeur van een Haagse bioscoop, A. G. v. T„ had dn een nacht in Augus tus. volgens zijn zeggen naar aanleiding van een oude vete uit de oorlog, die op de weg moest worden uitgevochten, op de Rijnsburgerweg en later op de Sta tionsweg de auto van Th. v. d. S. tot twee maal toe met opzet aangereden. Zowel het O.M. als de kantonrechter, voor wie de man terecht stond, vonden zulk optreden schandalig en de uit spraak was dan ook conform de eis, na melijk f 60 boete of 20 dagen hechtenis. de Chr. Koudekerk aari den Rijn Filmavond fabrieksarbeiders. De afdeling Koudekerk aan den Rijn de vereniging van fabrieksarbeiders filmavond in de boven- hotel De Bruin. De heer C. Hatokenbrak opende, terwijl de heer H, Volbeda, diistrictsbestuurder en propa gandist te Tiel, de betekenis van d ganisatie uiteenzette. Nadat burgemees ter Verheul en wethouder Molema wel kom waren geheten, werd door de Arfo- filmdienst een aantal films vertoond. De hoofdfilm „Misdaad en Straf' o.i. niet geschikt voor jeugdige personen liet indruk te maken. Leiderdorp Jaarvergadering ijsclub. De ijsclub „Leiderdorp" hield haar jaarvergadering in „Het Witte Huis". De voorzitter, de heer C. de Graaf Wzn., wydde gevoelvolle woorden aan 't over leden lid, de heer Ph. E. Viervant Tuk ker, die 30 jaar lang de club mede leidde. De aanwezigen namen hierna één minuut stilte in acht. In kas is een bedrag van ƒ286.26. Herkozen werden de heren Th. Vcnkley als bestuurslid en W. Tijssen als baancommissaris. De club sluit zich nog niet bij de Z.H.IJ. aan. Gesproken werd over het aanschaffen van sneeuwploeg, die ƒ245 zou kosten. Een toesluit werd niet genomen. opende de vergadering met een woord van welkom. De notulen werden door de secretaris voorgelezen en door de aan wezigen vastgesteld. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van f234.88. Boeken en bescheiden werden nagezien door da heren P. van Tol en A. van der Pouw. De aftredende bestuursleden, t.w. de heren W. van Dijk en H. van den Burg, werden herkozen. Na een verloting olgde de rondvraag, waarna men nog geruime tijd gezellig bijeen bleef. 50 Jaar getrouwd, echtpaar P. Verhoe ven-Alblas, wonende aan de Vriezenweg, vierde zijn 50-jarige echtvereniging. rLisse Gevallen voor het Vaderland. De soldaat N. P. Obdam, geboren. 17 Januari 1925 en gewoond hebbende Sta tionsweg 78a, is in Indonesië omgeko- Rede van ds J. Prins De rede, door ds J. Prins van Apel doorn morgen (Donderdag-) avond uit te spreken, begint niet om half 8, maar om Rijnsaterwoude Overleden. Op 84-jarige leeftijd is de alhier wel bekende Ruthgerus van der Kleij over leden. Altijd was deze man nog aan het werk. Tijdens werkzaamheden op zijn tuin tegenover het gemeentehuis is hij dood gebleven. Rijnsburg Meisjes aangerand In de afgelopen zes weken kwamen op de Valkenburgerweg steeds aanrandingen van meisjes voor. De politie alhier werd op de hoogte gesteld en begon een onder zoek, dat resultaat opleverde. Eén per soon werd gearresteerd en heeft volledig bekend. Maar desondanks blijft de Val kenburgerweg voor meisjes onveilig, want na deze arrestatie kwamen nog klachten binnen. De bewoners deze omgeving verdachten er een Rijns burger van, die ze daar op een avond hadden zien lopen. Na een nauwkeurig onderzoek kwam vast te staan dat de man er part noch deel aan had. Sassenheim Ds F. E. Hoekstra vertrekt naar Den Haag Naar wij vernemen heeft ds F. E. Hoekstra, Geref. predikant alhier het be roep van de Geref. Kerk van den Haag aangenomen. Ds Hoekstra zal in Haag de nieuwe predikantsplaats ver vullen, welke werd gevestigd voor de evangelisatie-arbeid in he'. Oosten der stad. Ds Hoekstra werd op 5 Februari 1908 geboren en was achtereenvolgens predi kant te Zwartebroek (1935), Velseo (1939) en sinds 19 Maart 1944 te Sassen heim. De Geref. Kerk van Sassenheim telt twee predikanten, waarvan ds P. D. Kuiper de oudste is. In Indonesië gesneuveld. Hans van Zelm, gewoond hebbende Gouverneurstraat 50, is in Indonesië ge sneuveld. Valkenburg Winterlezing. As. Donderdag zal in de Noodkerk de tweede winterlezing worden gehouden. Hierbij hoopt ds J. J. Verleur uit Lissd te spreken over: „Het Koninkrijk Gods". Zoals bekend is de toegang geheel vrij. Leimuiden IJsclub Bilderdam. De ijsclub Bilderdam vergaderde in Woubrugge Ned. Herv. manncnvereniging. De mannenvereniging der Ned. Hervi j Gemeente, genaamd; „Dr A. Conrie"i treedt deze week in het koper; Vrijdag 21 Januari a.s. zal zij 12% jaar bestaan, t Ter gelegenheid hiervan zal er 's avondl om half 8 in het verenigingslokaal „Im« jj manuel" een grote herdenkingsbijeen komst worden gehouden, waarop o aanwezig hoopt te zyn ds J. T. Doornen* bal. die van 1936 tot 1939 predikant def 01 Ned. Herv. Gemeente alhier was. Ihan» staat ds Doornenbal. mede-oprichter delV| mannenvereniging. in Oene (classis Har^H café Roos. De voorzitter, de heer N. Koot, derwljk).

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2