Jliemue £ciltsfl)e (iTouranl Churchill lokte Bevin gisteren uit zijn Palestijnse tent A Wist IJ WOENSDAG 19 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoera 103 Tel. dir en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN- M15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ032 per week ADVERTENTIÊN: ƒ018 per millimeter (B\j contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7717j DIRECTIE: F DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr E DIEMER. CHEF-RED.: H. W J ENSERINK CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticli is aficblrucn myn hert ia teyljcnspotr RAZZIA OP WIELRIJDERS Zie pagina 2 Maar, tenzij men hem uitdaagde, wilde deze niets „meer" zeggen Bevin wilde gisteren geen verklaring over het Palestünse geschil voor het Britse par lement afleggen, met het oog op de „delicate onderhandelingen", die tussen Israël en Egypte op Rhodos worden gevoerd. Volgens Bevin hadden Engeland en de Ver. Staten alle invloed aangewend, om een wapenstilstand te bewerkstelligen en de strjjd zou dan ook op alle fronten in Palestina gestaakt zün. De Britse regering zou bereid zijn de, souvereiniieit en alles wat op Cyprus geaetiineeerde Joden vrij laten, als de Joden voor transportgelegen heid zorgen. Bevin hoopte de volgende week een uitvoerige verklaring te kun nen afleggen. Dit was geen; Churchill, de leider der oppositie, die aandrong op een debat, omdat het Huis niet afgehouden mocht worden bespreken van „kwesties van dringend belang". Aan vage verklaringen la Be vin had men niets. Diens verklaring ov« het vrijlaten van grote aantallen Jood- immigranten. strookte niet met de drasti sche militaire actie, die de Britse rege ring in andere richting had doen onder Bevin beweerde, dat de regering heb verzoek van Transjordanië nering van Britse troepen in Abaka, niet kon afwijzen, aangezien deze troepen slechts naar Transjordaans gebied den gezonden en niet naar Palestina. Om die reden was ook de toestemming de Veiligheidsraad niet nodig en Britse optreden zal in de toekomst slechts bepaald worden door de verdragsverplich tingen en de besluiten van de Ver. Na ties. Op een vraag van Churchill of op het ogenblik geen grote behoefte be stond aan een Britse vertegenwoordiger bü de de facto-regering van Israël, ant woordde Bevin slechts, dat deze kwes tie besproken werd. ..Men kan niet een staat op zichzelf beschouwen, daar is de kwestie van een ander deel der wereld, waar de gehele aangelegenheid dezer er kenning van Israël, zeer ernstige moei- lykheden zou kunnen scheppen In donesië moeiiykhcden wat betreft de NederlandEngeland en V.S. uit Wereld vakverbond Arthur Deakin, de Britse voorzitter van het Wereldverbond van vakvereni gingen, deelde gisteravond te Parijs mee dat zowel Groot-Brittannië, de Ver. Sta ten als Nederland geen andere mo gelijkheid zagen, dan de verbintepis met het Wereldvakverbond te verbreken, aangezien dit meer en meer in het kiel zog van de Russische politiek geraakt. Carey, de Amerikaanse afgevaardigde, onderstreepte deze woorden, door mede te delen, dat het besluit der drie landen vast stond. Wij tekenen hierbü aan. ons land in deze federatie was vertegen woordigd door het N.V.V., terwyi, zoals bekend is, zowel het C.N.V. als de Kath. Arb. Beweging YerteSenwoordigd ziJn in het Internationaal Christelijk Vakver bond. Sophoulis toch weer Grieks kabinetsformateur Volgens Reuter, heeft koning Paul van Griekenland thans toegestemd in de vor ming van een coalitie-regering op brede basis, waarin 7 van de 10 parijen zijn vertegenwoordigd. De 88-jarige Themis- tocles Sophoulis, leider der liberalen, en demissionair premier, is belast met de kabinetsformatie. Diamedes, wiens naam eanvankeiyk als eerste minister werd genoemd, is door Sophoulis voor de post van plv. premier aangezocht. Paus Pius XII prees plan- Marshall Paus Pius XII heeft gisteren in Vati- eaanstad het werk en de doelstellingen van het Marshall-plan in Italië gepre zen, maar tevens te kennen gegeven, dat „het uiteindelyk doel moet zijn, het gees telijk leven van de mens te bevorderen." Een en ander t.g.v. de ontvangst van James D. Zellerbach en andere Amerik. functionarissen van de E.C.A. in Italië. Vandaag stellen wij .IJ voor: RIES ROEST, Achthovenseweg 49, Leiderdorp. Ries Roest (met geweer a.d. voet) vertrok op 27 Febr. 1948 met de „Zuiderkrui tiaar Indonesië. Hij kwam te Boom-Bar bij Palembang op Sumatra terecht, wa het een moerassig gebied is. Op de foto zien wü hem als bewaker van een kamp voor gevangen genomen extrem (voeding voor gevangenen 3000 calorieën per dag). Het wachtlopen is 'n eentonig karwei, maar gelukkig komt zijn vriend hangt." Voorts verklaarde Bevin, dat geen troepenbewegingen meer nodig zouden zijn, wanneer beide partijen, Joden en Arabieren, zich thans aan het bestand houden. Bevin wilde voor het moment niets meer zeggen en, tenzij men hem uit daagde. zou hij ook niets méér zeggen. Dit was het einde van het zoveelste en nog lang niet „laatste bedryf" van het stuk dat „Palestina" heet. Reuter deelde uit Rhodos mede. dat „volgens betrouwbare kringen", de plaats vervangende bemiddelaar der V.N., dr Bunche aan de Veiligheidsraad verzocht zou hebben, hem van zijn plichten te ontheffen. Aangezien de „verzoenings commissie" nu haar werk begon, voelde Bunche zich overtollig! Franz von Papen, die in 1946 door het internationale tribunaal te Neuren berg werd vrijgesproken en vervolgens door het denazificatiehof tot acht jaar internering werd veroordeeld, is bij een ander gerechtshof te Neurenberg in hoger beroep gegaan. „Die kerel is niet dood te slaan!" Rumoerige zitting van het Amster damse B.G. „Ik ken die getuigen niethet i gelogenonzinnigallemaal sen satieDat waren zo de stereotiepe antwoorden van de 49-jarige Rotterdamse varensgezel J van Kampen, die tijdens de bezetting kampbewaarder in Ommen en Heerte is geweest cn gisteren voo A'damse B.G. terecht stond* Vele getuigen legden verklaringen af. die een fel licht wierpen op de wreed heden, vooral in. Heerte. Zij vertelden, dat Van Kampen voor het minste ver grijp de gevangenen met de geweerkolf bewerkte. Een hunner verklaarde, door een afranseling wegens het oprapen var een koolraap een nier-aandoening ge kregen te hebben. Later had verdachte gezegd: „Eigenlijk moest ik die kerel doodschieten, hij is gewoon niet dood te De zitting was tamelijk rumoerig. Het publiek op de tribune uitte luide kreten van afkeuring en enkele getuigen, die hun woede over Van Kampen's optreden niet meer konden verkroppen, wilden verd. te lijf gaan, zodat de parketwach ters er aan te pas moesten komen. Re chercheur A. de Rijke verklaarde, dat verdachte een „uiterst moeilijke klant" was geweest. Daarop schreeuwde ver dachte: „Een van de rechercheurs dreig de, mij persoonlijk dood te willen schie- „Dan is myn collega waarschijnlijk tot het uiterste geprikkeld door zijn tegen stribbelende houding, mynheer de presi dent", antwoordde De Rijke. De adv.-fiscaal eiste levenslang. De verdediger verzocht, een psychia trisch rapport te doen uitbrengen. Het wrak van de PH-NAZ, het vliegtuig van Aero Holland, dat op Falster verongelukte. Deze foto, enige uren na de ramp genomen, toont wat er van de Cessna overbleef. In de keuken van de Europese Assemblée Engeland wil slechts beperkte bevoegdheden hem wel eens opzoeken. Ook buiten zijn vriend hoeft Ries zich niet te vervelen, tcanf hij krijgt iedere dag een brief van z\jn verloofde Dora en verder nog vele brieven van ouders en familieleden. „Holland moet in zijn herinnering zeer levendig blijven", zo zeggen zij terecht. Ries slaat zich er heus doorheen; hij heeft de wetenschap, dat zijn leven veilig is in Gods hand. Het sterke verlangen naarl hui „commissie voor Europese eenheid" de Westerse Unie vergaderde giste- te Parijs. Op de agenda stond: het Handvest voor een Europese Unie! Hugh Dalton, de leider der Britse delegatie, onthulde, dat de Britse regering voor gesteld heeft, de zaken van de „Europese Raad" in de hoofdstad van de Elzas, Straatsburg, te vestigen. Dalton verklaarde, dat Engeland streeft aar een. zo groot mogelijke, bevoegd heid van de consultatieve raad van mi nisters, waardoor de voorgestelde Euro pese Assemblée over minder macht zou kunnen beschikken, dan de partners op het continent wensten. Deze nieuwe En gelse voorstellen zijn blijkbaar opgesteld, na de besprekingen tussen Bevin en Schuman. Bevin heeft Schuman dus over gehaald tot het standpunt, dat de Assem blée. als voorgesteld door Frankrijk en België, sterk beperkte bevoegdheden moet hebben, hetgeen teleurstelling heeft gewekt. De vertegenwoordigers van Bel gië. Nederland en Luxemburg zouden vandaag bijeenkomen, om het Britse voorstel betreffende de structuur vaT West-Europa te bespreken. Te Brussel vergaderen op 25 Februari 150 gedelegeerden uit verschillende West- Europese landen, om studie te maker Eén dode en vier zwaar gewonden voor 4 kleedjes Ernsiig ongeluk te Tilburg. Toen gisteravond een Tilburgse taxi over de Rielseweg in de richting van Tilburg reed, sommeerden douane beambten de wagen te stoppen. Als ant woord gaf de bestuurder vol gas. Men zond de wagen enkele schoten achterna, hetgeen evenmin gevolg had. Bij een bocht in de weg reed hij echter met een geweldige klap tegen een boom, waar door enkele inzittenden er uit werden geslingerd. De heer C. Adriaansen uit Goirle werd op slag gedood. De vier overigen, twee dames uit Tilburg en Goirle. en twee Tilburgers, waaronder de taxi-chauffeur, werden zwaar gewond. De wagen, waarvan de snelheidsmeter op 130 km p. u stond, werd totaal vernield Men vond in de wagen.vier Belgische tapijtjes, een wel zeer geringe smokkel- lading om daarvoor zoveel te riskeren! Radio-papegaai „De Jordaner" voor het B.G. Het A'damse B.G. heeft gisteren een begin gemaakt met de zaak tegen de A'damse „auteur" G. P. Smits, beter bekend als .,De Jordaner". Niet leen hield hy van 1941 tot 1944 natio- al-socialistische praatjes voor de radio, lar ook heeft hy Joden verraden. De zaak is aangehouden tot België de NSB- dichter George Kettmann Jr. uitlevert als getuige en er een psychiatrisch en me disch rapport over verd. is verschenen. ZES JAAR VOOR BEWAAKSTER KAMP VUGHT De bewaakster uit het kamp Vught, Margaretha Gallinat, ia voor het Bossche G. tot 6 jaar (m. a.) veroordeeld. Twee maal werd 20 jaar tegen haar geëist, doch men heeft niet kunnen bewijzen, haard kan echter niet uitblijven, dat zij deelnam aan het „bünkerdrama" Houd moed, Ries; ook aan je t\jd in de waarbij 12 vrouwen de dood vonden. De tropen komt een eind. Laten wij hopen: plv commandant van Vught, Ernst Fusz, «en goed eind. kreeg 2 jaar (m. a) Eis was 10 jaaa. van een gemeenschappelijke politiek, dde moet ledden tot een Verenigd Europa. Het betreft hier de eerste algemene as semblée van de „internationale raad" der Europese beweging, die het vorige jaar op het Europese congres in Den Haag werd opgenidht. De plannen inzake een huurverhoging Wanneer ze zullen worden uitgevoerd staat nog geenszins vast Dezer dagen circuleerde een bericht, volgens hetwelk minister In 't Veld had medegedeeld, dat de huishuren met der tig procent omhoog moeten. De Regering wil echter de huurverhoging beschou wen in het kader van de loon- en prij zenpolitiek. Wanneer dus de huren om hoog gaan, zullen ook de lonen moeten worden verhoogd, want de Regering weyst geen huurverhoging ten koste van de arbeiders. Tot zover de mededeling van de mi nister. die in feite geen nieuws brengt Het gaat er alleen om wanneer het tot huurverhoging moet komen. Het is na melijk zo, dat de Regering er zich van bewust is, dat het zeer wel mogelijk is. dat er binnenkort in sommige sectoren een prijsdaling optreedt. In dat geval zou het denkbaar zijn. dat huurverhoging achterwege kan blijven, aldus het „Hbld." of dat met een gering percentage zou kunnen worden volstaan, zonder dat tot loonsverhoging zou moeten worden over gegaan. De Regering heeft echter nog geen enkele beslissing genomen, omdat nog te veel factoren onvoldoende bekend Onderhoud tussen dr Drees en Sjahrir „In aangename sfeer" Aneta seint uit Batavia, Öat het onder houd tussen dr W. Drees en Soetan Sjahrir op het paleis aan het Konings plein gisteren anderhalf uur geduurd heeft. Jhr mr E F M. J. Michiels Verduynen was bij het gesprek wezig. Van bevoegde Nederlandse zijde deelde men mede. dat het een oriën terende. informele bespreking was ir aangename sfeer over alle zijden van dc huidige toestand. Sjahrir noemde de uit wisseling van gedachten nuttig en ver helderend Hij zeide voorts, dat hij volle bewegingsvrijheid had en intrek had ge nomen in zijn woning aan de Javaweg Volgens A.P zijn republikeinse kringen te Batavia verbaasd, dat Sjahrir bereid is, besprekingen te voeren. Aneta verneemt, dat het vertrek dr Drees pér' vliegtuig naar Nederland thans definitief is vastgesteld op r genocbtend. Voor zijn vertrek zal hij verklaring aan de pers afleggen. In poli tieke kringen te Batavia verwacht men dat dc Drees voor zijn vertrek een ontmoeting zal hebben met Hatta Dr Drees heeft veelvuldig contact gehad ;eringspersonen. federale voor vertegenwoordigers van ver schillende groeperingen en enkele voor aanstaande republikeinen, zoals prof. Soepomo. A.FP vat de algemene indruk te Batavia aldus samen, dat het onderhoud tussen dr Drees en Sjahrir niets heeft opgeleverd. De openhartige gesprekken hebben evenwel op verschillende punten opheldering gebracht. Van Nederlandse zijde wordt uitdrukkelijk tegengespro ken, dat dr Drees Sjahrir verzocht heeft, deel te nemen aan de Interim-Regering. Deze zaak is niet eens ter sprake ge komen, aangezien dit een kwestie is, die uitsluitend de federalisten aangaat. Wel echter zal Sjahrir besprekingen voeren het Bijzonder Federaal Overleg. Sjahrir verklaarde, dat hij en zyn lotge noten geen enkele reden hadden om zich te beklagen over hun verblijf te Prapat. ren gehuisvest in een bungalow vertrekken en een grote tuin. verbaasd over de slechte omstan digheden op Banka. Gemeld wordt, dat Hatta nu op Banka vrij rond loopt Nader meldt Aneta, dat premier Anak Agoeng Gde Agoeng te Batavia Sjahrir huis ontmoet heeft- Later ver schenen ook Djoemhana en de cpnsul- generaal van Voor-Indië. Vervolgens hebben Sjahrir, prof. Soepomo en Darmasetiawan in een Chinees restau rant te Batavia gegeten met sultan Hamid II, Anak Agoeng Gde Agoeng. Djoemhana, Kosasih, Ateng en Kaliamsjah. De Veiligheidsraad stelt zitting uit Men werd het niet eens over Amerikaanse resolutie. De zitting van de Veiligheidsraad is 4 uur uitgesteld to't Donderdag 9 uur avonds (Nederlandse tijd). In welinge lichte kringen deelde men aan A P mede, dat het Amerikaanse plan voor Indonesië namelijk niet voldoende steun gevonden heeft. Reuter voegt er nog aan toe, dat de Amerikanen Dinsdag het grootste deel van de dag besteedden aan besprekingen met andere leden van de Raad om tot een bruikbare resolutie te komen. LUCHTBRUGVLIEGTUIG VERONGELUKT: GEEN DODEN len Amerikaanse Skymaster van de Berlijnse luchtbrug is in de Britse zone bij Fassberg neergestort en uitgebrand De piloot liep ernstige brandwonden op. Twee andere inzittenden werden licht ge wond. Van het met 19 personen boven de Caribische Zee vermiste Britse vlieg- nog geen spoor gevonden. Zwedens hoop op Scandi navisch blok vervlogen? Tijdens debatten in het Zweedse par lement. verklaarde Unden, de minister Buitenlandse Zaken, dat zijn land us bereid is tot vorming van een Scandinavisch militair verdrag op basis neutraliteit Dit bleek steun te vin- vam de beide grote oppositie-partijen liberalen en conservatieven. De com. listen waren fel tegen. Unden zei. een Scandinavisch verdrag uiteinde lyk door de wereld zou worden gezien, bijdrage tot de internationale vrede. Hij gaf toe! dat Noorwegen en Denemarken meer schijnen te voelen groter veiligheidssysteem, zoals het te vormen Noord-Atlantisch verdrag, doch geen der drie landen heeft nog een definitief besluit genomen. De „Daily Telegsaph" meende, dat Zwedens hoop op een neutraal Scandinavisch blok zo goed als vervlogen is. Een der landhuizen op de berg Menoembing op Banka, leiders werden geïnterneerd. Tegen Sehreiecler werd gisteren vijftien jaar geëist „Kriminalsekretar" Lehnhoff in vol ornaat voor het Bijzonder Gerechtshof Na een langdurig requisitoir en een zitting, die zeer veel belangstelling trok, wer gistermiddag voor het Leeuwardense B.G- vüftien jaar gevangenisstraf geëist tegen dc 44-jarige SS-Sturmbanführer en Kriminaldirektor Joseph Sehreieder. als schuldig aan het bevel tot executie van veertien Nederlanders bij Dronryp (Fr.), waarvan één. de heer G. dp Jong, doordat hy in de schouder was geraakt, 't leven er afbracht. re,lsseur van ^et •■EnS'and-| Des middags verscheen Kriminalsekre- spiel! was zelfbewust in zijn bruinge- tar Lehnhoff als getuige, in vol ornaat verfde battledress de rechtszaal binnen-lmet al zijn distinctieven en een indruk- gestapt. waar zowel de ochtend- als de wekkende lichaamsomvang middagzitting, zoals begrijpelijk zeer veel belangstelling trok. Een tolk had hij niet nodig: hij verstond zeer goed Nederlands. Een Belgische SS-er Marcel Peskens, ver telde als getuige, dat de bij Dronrijp ge- executeerden wel verhoord, maar veroordeeld waren. De Duitse offi die het executie-peloton commandeerde, verklaarde dat Albrecht hem zei. executiebevel van ge Groningse commandant te hebben gekregen Tele foongesprekken werden destijds door il legale luisterposten afgeluisterd. Koop- mans. die het betreffende gesprek had afgeluisterd, verklaarde, dat Albrecht zelf Groningen had opgebeld executie voorsteldp. waarmee Groningen wie. wist Koopmans niet accoord ging, Kriminalkommissar Albrecht wilde pas onder ede getuigen, toen het B.G hem het recht gaf. een antwoord te weigeren, als hij meende zich zetf te bezwaren en vertelde, dat hy van de Groningse S.D.- chef. Thomsen, bevel had gekregen, een aantal „zware gevallen" te fusilleren, wier namen bekend waren. In het voor onderzoek had hy echter verklaard, dit bevel van Sehreieder te hebben gekregen Vreemd, volgens de president, voor iemand die het gezien de wijze. waarop hij de eed wilde afleggen, zo n; de waarheid nam CHIN. REGERING WENST VREDE TE SLUITEN Reuter seint uit Nanking, dat d> Chinese regering besloten heeft tot vrcdi te komen met de communisten Eei oordvoerder der Regering bevestigt •vens. dat jje regeringszetel in afwaeh- ng van het resultaat van het verzoek n vredesonderhandelingen naar Kanton •ordt overgebracht Er wordt reeds ge- nchten op 25 km ten Noorden van Nanking. Volgens A.F.P heeft de Chinese rege- ing de ambassades verzocht. Nanking te ntruimen en zich naar Kanton te bege- en. De Sowjet-Unie heeft medegedeeld, dat haar ambassade eveneens naar Kan- jn zal worden overgebracht. -venals die an Tsjechoslowakije en Poleu. Nader wordt gemeld, dat het Chinese nationalistische hoofdkwartier zich heeft teruggetrokken op de Zuidelijke oeve de Yangtse. naar een voorstad va Nanking. VLIEGVELD ZUID-LIMBURG NOG NIET IN K.L.M.-DIENST. Min Spitzen heeft Ged. Staten va Limburg op hun vraag medegedeeld, geen garantie te kunnen geven, dat de K.L.M. het luchtvaartterrein Zuid-Lim burg na voltooiing geregeld in haar lan dingen zal opnemen. Het Rijk verwacht el, dat deze luchthaven van grote be tekenis zal worden en zal daarom in de aanlegkosten en exploitatie met zeei hoge bedragen deelnemen. Verwacht wordt, dat de luchthaven in 1952 vol tooid is. Thans bezit zy reeds een start baan van 650 m lengte en 30 m breedte. DAT aan Nederland in het kader der Marshall-hulp gisteren machtiging werd verleend voor aankoop van Amerikaanse landbouwtractoren tot een bedrag van 3s/4 millioen dollar. DAT vandaag ter gelegenheid vah de verjaardag van Prinses Margriet het Am sterdamse politiemuziekcorps een mars door de hoofdstad maakt. DAT de omzet van de ryksvisafslag te IJmuiden voor 1947 geraamd werd op f 12millioen, doch de werkelijke om zet bijna f4.8 millioen hoger lag. DAT van de toeslag der importsiga retten tot dusver f4te millioen kon wor den- afgedragen aan Volksherstel en haast f 3 millioen aan het Kon. Juliana- fonds, doch de vraag naar deze sigaret- n thans vermindert. DAT het bericht, als zou de Waalbrug bij Nijmegen niet zyn gered door de 19- jarige illegale werker Jan van Hoof. doch behouden zyn gebleven doordat de Duitsers met opzet de springladingen lieten zitten, teneinde die brug zelf later tiog te kunnen gebruiken, nog officieel bevestigd moet worden. DAT 2 jeugdige Amsterdammers wer den ingerekend wegens diefstal van de auto van dokter Timmer te Zuidlaren. DAT de schryver van „Stalingrad", Theodoor Plievier, enkele dagen in ons land vertoeft. DAT is benoemd tot dirdfteur van dc N V. „Amstleven" te A'dam, mr C. A. H. Loudon, thans onderdirecteur. DAT de 'weer gedeeltelijk herstelde te lefooncentrale te Roosendaal binnen kort met 400 nummers (met 4 cijfers) wordt uitgebreid. DAT gisteren de „Ternate" met gezag voerder J. J. v. Leunen van de Rott. Lloyd naar Batavia vertrok met aan boord speciale poederverstuivers t.b,v. de theecultures. DAT prof. mr dr L. W. G. Scholten gis teren is geïnstalleerd als vice-president van het A'damse B.G. DAT de bankbiljettencirculatie de af gelopen week is teruggelopen met f 41 millioen tot f 3.044.521.465. DAT de „Willem Barendsz" tot 9 Jan. had geproduceerd 4090 ton traan en 639 ton spermolie. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. bevat een Uitvoering Geneesmiddelenbe schikking 1947 en een Prijzeybeschik- king Thee- en Devotielichten 1949. DAT is benoemd tot directeur van de afd. Onderhouds- en Uitbreidingswer ken by de Rijksgebouwendienst ir J. Scheurkogel, thans onder-directeur DAT het echtpaar M. Peet te Hilver sum op 6 Febr. a.s. 60 jaar is getrouwd. DAT in een schuurtje langs de spoor lijn BaarnHilversum een complot clan destiene slachters, hoofdzakelijk uit Hil versum, is ontdekt en 6 gearresteerd naar Utrecht zyn overgebracht. DAT van 29 Jan. 1 rund. 5 kalveren en 10 biggen aan mond- en klauwzeer stierven. DAT het Tweede Kamerlid, drs G M. Nederhorst benoemd werd tot lid van het college van Rijksbemiddelaars. DAT op de markt te Doetinchem vorig jaar 49.303 stuks vee werden aangevoerd, d.i. 14 564 meer dan in 1947. DAT Roosendaal besloot met de Staats mijnen een overeenkomst aan te gaan tot het leveren van myngas. DAT de Bailey-brug over het Oude Maasje by Capelle wordt opgevijzeld en 1.70 m hoger komt te liggen. DAT het A'damse B.G. gisteren de Duitse Kriminalsekretar, H. H. A. Tewes, werkzaam by de Aussendienststelle Utrecht van de S.D., 4 j. (m.a.) oplegde. DAT de zaakgelastigde der Domini caanse Republiek, dr Salvador e Paradas, gisteren ten paleize Noordeinde, te Den Haag, Prins Bernhard de versierselen van het Grootkruis der Orde van Juan Pablo Duarte overhandigde. DAT voor de affiche-prijsvraag ten be hoeve van de Nat. Reclasseringsdag 1949 117 inzendingen binnenkwamen en de uitslag volgende week bekend wordt. DAT als sectie van de bekende Ned. Touristen Kampeer Club werd opgericht de Ned. Kampeerwagen Club. met als secretariaat Parkstraat 1826 Den Haag ANWB-kantoor) DAT de zwakzinnige 17-jarige P. L. Berkvens uit Eindhoven, sedert 14 Jan. vermist is en men een ongeluk vreest. DAT in het gebouw der nieuwe huis houdschool te A'dam, met 38 leerlingen de eerste cursus werd geopend voor practyk-assistemten voor artsen. DAT het hoofdbestuur van de Alg. Mil. Pensioenbond n.a.v. het wetsontwerp ter verhoging der pensioenen aan de Tweede Kamer om aandacht voor de militaire pensioenen verzocht. weerde, dat. als Sehreieder deze i ties bevolen had. hy wel iets daarvi weten en vond Sehreieder de mar om dergelijke bevelen zelf te geven Ook SS-Sturmbannführer Haas die alli wilde getuigen, als Sehreieder daartegen geen bezwaar had, vertelde, dat Sehreie der niets te maken had met represailles. Hy had alleen maar te maken met spion- nagezaken. Dr W. Harster. General- leutnant der Polizei, noemde Sehreieder „een correct mens" en klopte hem bij het verlaten van de zaal vriendschap pelijk op de schouder Lehnhoff herinnerde zich plotseling, dat Thomson het bevel tot het doep fusilleren van de veertien gevangenen van een „hoge ome" van de Wehrmacht had gekregen Hij deed zijn verhaal een soort Nederlands, dat grote hilariteit verwekte. Kriminalkommissar May telde dat Sehreieder en hij zich tijdens de executies te Haren bij Groningen bevi den. rustig hadden zitten te praten niets te maken hadden met Thomsen of S.D. Sehreieder verklaarde zelf sailles af te keuren. Hierna volgde een scherp kruisverhoor van Sehreieder, die ten slotte toegaf, uit Haren telefonisch contact met Albrecht te hebben gehad. In zijn requisitoir verzekerde de proc.- fiscaal, mr Lasonder, nadrukkelijk, dat invrijheidstelling noch herarrestatie Sehreieder gebaseerd zouden zijn op po litieke motieven of het gevolg zouden zyn van 'druk van bepaalde invloedrijke personen in binnen- en buitenland. Wel was hy er zich van bewust, dat Schreieder's herarrestatie gunstige vloed zou hebben op de regeringspartijen by de verkiezingen. Maar het was hele maal niet zyn bedoeling geweest, dit te bereiken, aangezien zijn sympathie in het geheel niet naar deze partyen -uitging. In het belang van het recht had hy ge meend, dit „ongewenste gevolg" te moe ten accepteren Na de eis verklaarde Sehreieder nog maals volkomen onschuldig te zyn aai executie en hy sprak de verwachting dat het hof rekening zou houden met logische antecedenten. Uitspraak: 31 Januari. Gisteren overhandigde in het Palels op de Dam de nieuwe ambassadeur van België, Z.Exe. E. de Graeffe, zijn geloofsbrieven aan de Koningin Tijdens de Inspectie van de erewacht Proces tegen 23 Duitse oorlogs misdadigers. Te Rastatt, een stad in Baden (Franse zone) begon gisteren een proces tegen 23 Duitsers, die beschuldigd worden vele gevangenen in een Nazi-coneentratie- kamp gemarteld en gedood te hebben. Behalve Fransen, nemen ook rechters t België en Nederland aan dit pro- s deel. Robert Schuman, de Franse minister n Buitenlandse Zaken, gaat volgende week opnieuw naar Londen voor bespre kingen met zyn collega's uit de landen an het Brussel-pact. De griep-cpidemie rond Parijs Gerekt bestaan Alles wijst er op, dat de republi- keinse leiders alweer aardig op weg zijn om ingeschakeld te worden in de verdere ontwikkeling van de Indonesi sche kwestie. De Republiek zelf moge dan zowel door haar 'eigen onvermogen alsook door de kranige snelle actie van onze militairen zijn uitgeschakeld, de re publiek blijft blijkbaar haar moeilijk bestaan rekken in de hoofden van wie door haar zijn bekoord of verward. Dr Drees heeft reeds een onderhoud gehad met Sjahrir. Intussen heeft in „De Volkskrant" van hedenmorgen prof. Romme zich nog eens krachtig uitgelaten tegen Hatta. Men zal zich herinneren, dat hij dit ook heeft ge daan terstond na het begin der tweede politiële actie. Hatta. zo luidde zyn con clusie toen. heeft voorgoed afgedaan. Van socialistische zijde had men aan prof. Romme deze uitlating zeer sterk verweten. Maar vandaag is Romme van oordeel, dat hij zich toen nog veel te voorzichtig over Hatta heeft uitgelaten. Er zijn immers documenten gevonden, waaruit blijkt dat Hatta zelf de infiltra ties op Nederlands gebied met opium toewijzingen heeft willen financieren. Voor iedereen, aldus Romme. moet het nu wel duidelijk zijn met of zonder hartzeer dat Hatta niet valt te rekenen onder de werkelijke constructieve repu blikeinse krachten. Wij zijn geneigd hieraan de vraag te verbinden, wanneer ook Hatta daarvoor niet geschikt is, wie dan wel als con structief mag worden aangemerkt Sjahrir naar onze overtuiging toch stel lig ook niet. Diep ongelukkig De Veiligheidsraad heeft zijn zitting van heden een dag uitgesteld. Er wordt achter de schermen nog hard ge dokterd en wanneer morgen de publieke besprekingen worden hervat, dan zal daarin voor de afgevaardigden op de Veiligheidsraad zelf niets nieuws meer te horen zyn. We mogen niet verhelen, dat onze za ken thans uitermate donker staan Het verleden van de Veiligheidsraad, hoe jong nog. moge reeds lang niet onbespro ken zijn, wat dit college thans aan in menging in de'eigen zaken van een be paalde staat te zien geeft, is zelfs voor dit instituut werkelijk ongehoord. Met rechtspreken heeft dit alles niets meer te maken. De rechters worden uit sluitend geleid door de kleine politieke overwegingen van hun eigen regering. In dit verband valt het ernstig onge val, dat aan de heer Vorrink overkwam, behalve om het leed dat hem en de zijnen daarbij wedervoer, ernstig te betreuren. Vorrink was blijkbaar op weg om in Noorwegen, dat in de Veiligheidsraad België is opgevolgd, de regering meer begrip bij te brengen voor onze goede bedoelingen in Indonesië Dat hij er nu zelfs niet in mocht slagen delfoorse re gering te bereiken, is wel een diep on gelukkig feit. Moeilijke positie De socialistische ministers in onze Regering hebben het moeilyk. Be halve de internationale weerstanden, welke zij evenals alle Nederlanders heb ben te «doorstaan, is er de oppositie bin- eigen kring. Het is ons opgevallen, dat de critiek op het regeringsbeleid, en dus ook op het beleid der socialistische voor een belangrijk deel af komstig is uit de kringen der doorbraak- predikanten en uit andere groepen, die huis uit niet tot de oude socialis tische partij hébben behoord. Bekeer lingen slaan nu eenmaal spoedig door. Natuurlijk zijn er op deze regel uit zonderingen. Niet alle doorbraakmensen hebben afkeuring voor het beleid en aan andere kant zijn er ook onder de socialisten van oude stempel, die zich in het beleid van hun ministers moeilyk kuffcien vinden. Zo is het de doorgewinterde socialist Vos geweest, die oip de jongste be stuursvergadering der P.v.d.A. de critiek heeft vertolkt. Het merkwaardigste is, op deze vergadering twee resoluties werden aangenomen, die elkander slechts ten dele dekken. Met „Het Vrije Volk" gisteravond zijn we het eens, dat dit geen gelukkige figuur is. Het maakt de positie van de socialistische ministers in deze weken, waarin van hen. zoals van heel de Regering en heel het Neder landse volk. zoveel wordt gevergd, alleen og maar moeilijker. Wij merken dit alles op. nog afgezien an het feit, dat het reeds onbevredigend, ja politiek volkomen onjuist ^s, wanneer een pértybestuursvergadering aan minis ters, die van die partij lid zijn, de weg oorschrijft. Dit past nu eenmaal en /e zijn er blij om niat in ons staats bestel. Schepen beklemd in ijsveld voor Lemmer Door de zeer harde Z.W -wind is het _s in het IJsselmeer naar de haven van Lemmer komen dryven. Alleen krachtige motorboten kunnen door het ijsveld komen, dat 4 km van Lemmer ligt. De visserij ondervindt hiervan dan ook veel schade. Gisteren heeft een sleepboot 5 schepen uit het ijs bevrijd. Nogmaals: de fooi aan taxi chauffeurs Van bevoegde zijde verzoekt men ons, de aandacht van passagiers in huurauto's er op te vestigen, dat de chauf feurs niet het recht hebben, by het ver melden van de ritprijs, deze te verhogen met de fooi. Men raadplege de taxameter of vrage uitdrukkelijk naar de ritprijs geve by overtreding hiervan onder vermelding van het nummer van de wa gen kennis aan de plaatselijke politie. WEERBERICHT Aanhoudend zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt; Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motoregén. Weinig ver andering in temperatuur. Wind tussen Zuid-West en West, in het Noorden van het land tijdelyk stormachtige, in het Zuidep van het land tijdelijk harde wind. ZON EN MAAN. Donderdag, 20 Jan. Zon op: 8 37, onder 60; maan op tonder 1.15. 21 Jaa. LJC

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1