Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 18 JANUARI 19." Leiden zet zijn bouwplannen te groots op Mede daardoor ontstaat de vertraging! Op 22 December 1947 (zeven-en-veer-1 lijke bouwterrein verkaveld in drie ge- rein bij de zweminrichting ..De Zijl", ten ben en 68 woningen in plaats va Noorden van de Timorstraat, in verband 1 plaatse kunnen worden gesticht, met de bouw van 23 ratio-böuw-woni.n- gen. Bij schrijven van 13/21 April 1948 (negen maanden geleden Red. N.L.C.) deelden Ged. Staten mede. dat er voors hands tegen deze uitgaaf bezwaar be staat, zulks naar aanleiding van de door de directeur van het bureau van de Stedebouwkuradige Dienst in Z.-Holland ter za'ke gemaakte opmerkingen. Naar aanleiding hiervan, zo melden B. en W. thans aan de raad, is in overleg met de ontwerpers van het uitbreidings plan voor het gebied van het plan-Noord een gewijzigd plan ontworpen. Volgens dat gewijzigde plan is het oorspronke- 28 ter De kosten van de thans werken worden geraamd op 176.500, ƒ3500 komt ten laste van het Fonds der algemene bijdragen voor de aanleg boven normale straatbreedte. Een plantsoen, dat aangrenzend geprojecteerd thans komen te vervallen. B. er W. stellen de raad voor, de 176.500 be schikbaar te stellen. VOORKOMT GRIEP RAADSAGENDA De agenda der a.s. Maandag te hou den vergadering van de Leidse gemeen teraad omvat de volgende punten: benoeming van vier leden van de raad van beheer der Sportstichting (herkies baar H. M. J. W. J. Kortmann, W. Caro en S. J. Koopmans, niet herkiesbaar C. A. de Bru.vn; voordracht: 1. E. Cancri- nus; 2. A. E. Goekoop-Ruys) benoeming van een onderwijzer aan de school voor B.L.O. (voordracht T. Tiele- man. thans tijdelijk); bouw van een Finse school; bouwrijp maken van een terrein ten Noorden van de Timorstraat; herstellen van een roerinstallatie in de rioolzuiveringsinrichting (kosten 17.500 gulden inrichten van archiefruimte Nieuwe Mare 15 ten behoeve van Sociale Zaken (kosten f 450); aanschaffen van stoelen voor de Stads gehoorzaal; opmaken van een plan tot restauratie van de Stadsgehoorzaal; aankoop van percelen weiland in de Bos- en Gasthuispolder. 3.69.30 ha, rond f 0.47 per m2. totaal f 17.500 (inbegrepen een houten schuur), zulks in het kader van het onteigeningsplan Zuid-West); aankoop van het perceel Zonneveld- straat 16/16a. grenzend aan gemeente eigendom, voor f 8000; aankoop van de percelen Suzanna Klin- kertstraat 1 t/m 8. voor f 10.400; verhuur van grond en water langs de Haarlemmertrekvaart en het Poelmeer, pl.rn. 1273 m2 tegen f 95 per jaar aan G. Willems Jr; verpachten van het visrecht in de Haarlcmmertrekvaart en het Poelmeer aan C. D. Zandvliet te Leiden tegen f 200 per jaar; wijziging der verordening reinigings- en ontsmettingsdienst; interpellatie door de heer H. van Wei- ren (Comm.) om de duurtctoeslag bet gemeentepersoneel van f 1 op f 2.50 per week te brengen. Acoustiek en verwarming der Stadsgehoorzaal Plan tot verbetering op komst. Ongeveer een jaar geleden hebben B. en W. de directeur der gemeentewerken opdracht gegeven, een plan uit te werken tot algehele restauratie der Stadsgehoor zaal. Met het oog daarop is thans met betrekking tot de acoustiek en de ver warmingsinstallatie deskundige voorlich ting gewenst. Voor het uitbrengen van deze adviezen komen volgens B. en W in aanmerking prof. dr A. D. Fokker te Overyeen (acoustiek) en het Ingenieurs bureau Deerns te Aerdenhout (verwar ming). kosten resp. f 1000 en f500. B. cn W verzoeken de raad. deze bedragen be schikbaar te stellen. De stoelen in de foyer en ih de kleine zaal vragen ook de aandacht. Ze in toenemende mate gebreken. De kosten van herstelling zullen gemiddeld f 10 per stuk bedragen. Verder is aanvulling stoelen dringend nodig, waarom B. W. er de voorkeur aan geven, voor foyer nieuwe stoelen aan te schaffen de kleine zaal met de daarvoor vrij komende aan te vullen. De overblijvende zullen als reserve dienen. Voor de foyer zullen 420 stoelen nodig zijn. beuken hout. f 14.50 per stuk. met bijkomende kosten totaal rond f 6300. „De prediking in deze tijd Ook dit jaar zal er een grote Kerke - raadsconferentie vanwege de Ned. Herv Gemeente te dezer stede worden be legd. Waarschijnlijk vindt deze omstreeks Mei plaats. Het onderwerp, dat aan dc orde zal worden gesteld, luidt: „De pre diking in deze tijd". IN INDONESIË OMGEKOMEN. In het militair hospitaal te Medan L dc vorige week, 24 jaar oud, overleden de Leidse O.V.W.-er. sold. Ie kl. H. C Klein, gewoond hebbende Langegracht 40a, gdhuwd en vader van één kind. Hel onderzoeken van woningen op ongedierte Bij massa-onderzoek goedkoper. Voor het instellen van een onderzoek op aanwezigheid van ongedierte in een woning wordt door de gem. reinlgings- en onlsmettiingsdienst thans f2 gerekend. Ten behoeve van een der woningbouw verenigingen wordt jaarlijks gelijktijdig een groot aantal woningen gecontroleerd, namelijk een kleine 400 percelen. W. stellen voor, de verordening zodanig te wijzigen.' dat het onderzoek in dit ge val tegen f 1.65 per woning komt, dat i: ongeveer de kostprijs bij dergelijk massa, onderzoek. Wir kan de politie nader inlichten? Gisteravond werden uit een bestelauto, die in de Boerhaavelaan stond. 2 koffers met kleren gestolen. Een politieman, die op onderzoek uit was. ontdekte op dc Maredijk twee personen met elk een kof fer in hun bezit Hij nam de heren moe naar het bureau Bij de Mare echter wer den hem de koffers voor de voeten ge gooid en de daders knepen er tussen uit. De politieman wist een van hen te grijpen maar bij de worsteling, die ontstond ont kwam ook deze arrestant. Hij liet linkermouw van zijn colbertjasje achter Mogelijk heeft het publiek wel iemand gezien, die er zo zonderling gekleed uit zac Het signalement van deze man luidt: 20 a 22 jaar oud. pl.rn. 1.70 m lang. don ker golvend achterovergekamd haar, bruin colbertcostuum. geen overjas. En dat van z(jn medeplichtige: 18 jaar oud. lang 1.70 m. donker colbertcostuum, geen overjas. Inlichtingen over deze beide personen worden ingewacht aan het bureau van politie Zonneveltstraat. Nogmaals waar- tchuwt de politie er tegen om auto's on beheerd te laten staan. En zo gaat Leidens kostbare tijd voorbij. De gemeente maakt plannen, de raad neemt dc voorstellen aan zonder zich te storen aan de crltiek van Prot.-ChrtstelUke zijdeen van hoger hand worden de plannen terug gewezen. Niet maanden, maar bijna een jaar tijdverlies. Dat alles ten behoeve van de politiek. Wethouder Jongeleen en P.v.d.A.-fractie, de Jongeren vragen U: zet bij zulk een grote woningnood uw vertragende politiek opzij en zorgt, dat er ge bouwd wordt! Ook Leiden krijgt een Finse school In de Rodenburgerpoldcr. Toen de raad in Juni 1948 besloot tot stichting van een opleidingsschool voor gymnasium en H B S. aan de Cronestein- kade. zegden B. en W. toe. dat alles zou worden gedaan om zo spoedig mogelijk tot stichting van een gebouw voor deze school te komen. Met het oog op de grote urgentie de stichting van een gebouw voor deze school, wier klassen thans zijn verdeeld twee gebouwen, n.l. het Joodse weeshuis aan de Rodenburgerstraat het schoolgebouw aan de Drie-October- straat. en gelet op de slechte vooruitzich- iet betrekking tot de bouw van nor male scholen, verzochten B. en W. de minister van onderwijs, aan Leiden z.g.n. Finse school toe te wijzen. De mi nister heeft aan dit verzoek voldaan de Finse school is inmiddels te Rotter dam aangekomen. Ze komt in de Roden burgerpolder. De school zal worden gebouwd door de N.V. Panagro te Warmond. De kosten worden, zonder die van de grond ophoging van het bouwterrein, geraamd op f 136.000. Chr. Geref. studenten eren prof. G. Wisse lm verband met zijn gouden jubileum en uit waardering voor hetgeen prof G Wisse voor de Chr. wetenschap in ons land heeft gedaan, is aan deze ook in Lei den welbekende hoogleraar door de Ned. Bond van Chr. Geref. studenten der on derscheidene hogescholen en universitei ten het ere-lidmaatschap aangeboden. Grootse aquarium- en terrariumtentoonstel ling te Leiden op komst Zendingshogeschool te Oegstgeest Heropening van de cursus. Gisteravond had de heropening plaats an de cursus voor Zendingspredikamten -artsen door de rector, dr E. J. Jansen Schoonhoven. Daarna gaf dr K. J. Brou- president-diirector, een uiteenzetting „Problemen der Verenigde Nederl. Zendingscorporaties anno 1949". Discus- e volgde. Dr A. J. Raskcr doceert. Morgen (Woensdag-)middag van 2 tot uur zal dr A. J. Rasker, rector van de Hogere Theologische. School te Batavia, als gast-docent voor de Zendingsötuden- onderwerp op het terrrein der Zendingswetenschap behandelen. R.C.L. vierde vrolijk feest R.C.L. organiseert zo nu en dan feestavond. Dan worden de zorgem, die voetballerij nu eönmaal met zich meebrengt, even aan de kant gezet zoekt men andere ontspanning dan bin- ;n de krijtlijnen en daarbuiten. Het openingswoord van de voor; in de Racing Club Leiderdorp op de gisteravond in de foyer van de Stadsge hoorzaal gehouden ontspanningsavond, kort. maar krachtig. Hij heette de aamwezigen en in het bijzonder burge- Diepeningen, hartelijk meester welkom. Voor de •oord aan onder wie r 1 Zelfde rest van de avond was het Herman Rinkets artisten, ir Doodle, Scholten en Van Fantasio. Zij brachten amusement en ontspanning. Nu een terrein en een kampioenschap van de vierde klasse, R.C.L.! HAAGSE POLITIERECHTER Opgelicht De brandstoffenhandelaar W. T. te Lei den. had schone beloften gedaan over le vering van brandstoffen zonder bon, er alvast geld voor geïncasseerd Doch, de kolen volgden niet Vanwege deze oplichting, vorderde de Officier vier maanden gevangenisstraf Verdachte en zij raadsman betoogden, dat het plan er niet was om op te lichten, doch de kolen-toewijzing aan verd. net ingetrokken werd, toen hij wilde gaan leveren De rechter veroordeelde tot drie maanden gevangenisstraf. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Een Chr. technische school. vereniging, diie gunstig resultaat boekte op haar verzoek om subsidie voor de oprichting van een Chr. dagambachts- school. wijzigde haar naam in zoverre. gesproken wordt van een ver eniging tot oprichting en instandhouding Technische school. Dit is overigens sleohts een van hogerhand gestimuleerde wijziging, daar in de toekomst bij al'le ambaohtsonderwijs zal worden gesproken lager, middelbaar en hoger teoh- nisoh onderwijs. Bevorderingen ter secretarie. gemeentesecretarie is bevorderd adjunct-commies tot commies 2de klasse de heer J. H. Spannemaker en van klerk tot adjunct-commies de heer D. der Vliet, beiden werkzaam op de afdeling Sociale Zaken. Benoeming. Tot leidster-docente vain de onlangs in het leven geroepen stichting kraamcen- werd dioor het bestuur benoemd C. Broekhuizen, verpleegster bij de Chr. wijkverpleging alhier. Goed afgelopen. Gisteravond kwam met zijn luxe auto uit de richting Leiden onze plaatsgenoot, de apotheker J. F. Allart. In de Emrna- laan, ter hoogte van de smid Gr., stond op het trottoir een wagen met lange ijzeren staven Enkele einden hier- staken twèe a drie meter over de rijweg, want het was de bedoeling de kar via het hek de smederij binnen te rijden. Op het moment, dat de auto na derde, stond de onverlichte wagen eoh- :er onbeheerd. Plots klonk een oorver dovend lawaai, de auto was tegen de ijzers gereden. Gevolg: de gehele rech- lervoorkant van de auto ernstig ontze'. Gelukkig waren geen personen in de buurt, die door de ijzers getroffen kon den worden. De heer A deed aangifte bij de politie. Amateorfotografen ter demonstratie In samenwerking met Philips te Eind hoven demonstreerde de heer K. v. d Burg gisteravond in hotel „Centraal" voor een grote schare amateurfotografen het maken van blnnenhuisfoto's bij kunst-licht Het was een zeer leerzame uiteenzetting. waaruit duidelijk bleek, hoe ver de techniek ook op dit gebied is gevorderd, Jaarvergadering A.R. Kiesvereniging. De A.R. Kiesvereniging hield gister avond haar jaarvergadering. Voorzitter W. J v. d. Brink opende. De a.s. raads verkiezingen werden ter sprake gebraoht. drs A. J. Scherabier, be lief 1948 de Spr.* Van Koudekerk tot Suriname De Natuurvriend" hoopt voor een unicum te zorgen lezingen en studie-avonden had g- produceerd. terwijl voorts het ledental t ongeveer 20 pet was vooruitgegaan thans ongeveer ruim 240 bedraagt. Ook de penningmeester, de heer J Vreeburg, liet een optimistisch geluid horen ei mag ook wel, gezien de gunstige fi ciële resultaten van deze bijna de groot- vereniging van natuurvrienden ir land. Tot bestuursleden werden gekozen de heren A. de Groot en J. Gijzenij. inneer de plannen voor de grote aquarium-tentoonstelling, die ter gelegen heid van het twintig-jarig bestaan van dc Leidse Aquarium- en Terrariumver eniging „De Natuurvriend" omstreeks Juni van dit jaar In de Oranjerie van de Hortus te dezer stede zal worden gehou den, doorgang vinden, dan zal dit voor Leiden een waar unicum betekenen. Het ligt namelijk in de bedoeling, hier ge heel wetenschappelijk verantwoord alle mogelijke soorten vissen en planten by- tc brengen uit binnen- en zeewater, dc polder bij Koudekerk aan den Ryn cn uit het oerwoud van Suriname. Reeds thans worden voor het bereiken an deze buitengewoon belangwekkende «positie meerdere contacten gelegd met gemeentelijke autoriteiten, een aantal hoogleraren en verdere deskundigen. Van enkele hoogleraren werd reeds toe- Jg'ng tot medewerking verkregen, ter wijl anderen expositiemateriaal afstonden. Zo heeft men verder het voornemen n gedurende de tentoonstelling iedere avond een lezing te organiseren en over dag ook schoolkinderen in klasse-ver band op bezoek te nodigen. Wat de inrichting van de Oranjerie betreft: in de hal worden door een bin nenhuisarchitect en met medewerking enige tuindeskundigen een vijver met fontein en een Engelse tuin aange legd. In de linkervleugel van de Oran jerie worden individueel aquaria opge steld. omgeven door planten en heesters De rechtervleugel van het -gebouw wordt een sprookje, want deze wordt in grot veranderd, die verlicht zal worden vain uit de hierin aangebrachte aquari Dit deelde de voorzitter van de ten toonstellingscommissie, de heer A. de Groot, gisteravond tijdens de jaarverga dering in het gebouw Steenschuur 6, mede, nadat de voorzitter, de heer W. Zwart, enkele inleidende woorden had laten voorafgaan. Het jaarverslag van de secretaris, de heer Jac. van Wezel, wees op de activi teit. die het bestuur door het organiseren Kunst en l.ettei Het Residentie-orkest op 27 Jan. Rodzinsky ernstig ziek. Dezer dagen kwam het bericht binnen, dat de Amerikaanse dirigent Arthur Rodzinsky met een ernstige en, naar het zich laat aanzien langdurige, ongesteld heid in Florida ligt en dientengevolge zijn verplichtingen in Europa, dus ook die bij het Residentie-Orkest, niet kan nakomen. Pogingen, om een waardige plaatsvervanger voor hem uit het bui tenland te-krijgen, mislukten, wegens de te korte termijn. Derhalve zal het vijf de abonnementsconcert in Leiden, dat oorspronkelijk döor Rodzinsky zou den gedirigeerd, wbrdèn geleid door Frits Schuurman. Dit concert, dat op Donderdag 27 Ja nuari. te 20 uur. in de Stadsgehoorzaal wordt gegeven.opèht met de Marche écossaise van Claude Debussy. Daarna zal men na lange jaren" weer de eenarmige Oostènrykse pianist Paul Wittgenstein kunnen beluisteren, die het voor hem geschreven pianoconcert voor de linkerhand van Maurice Ravel zal spelen. Na de pauze zal tenslotte een in Lei den reeds lang gekoesterde wens in ver vulling gaan: Frits Schuurman zal dan namelijk een vertolking geven vam de z.g. „Nulde Symphonie" in d kl. t. van A. Bruckner. Deze benaming stamt van de componist zelf en z(j kan worden be schouwd als een introductie tot Bruck ner's symphonisch oeuvre. rue passeren, treurde, dat uit het minder goede bezoek aan de verg-aderi-ngen valt op te maken, dat de belangstelling voor de A.-R. be ginselen tanende is. De heer E. J. Neut gaf e^n financieel overzicht ei antwoordde een bati-g saldo van f 300, Tot bestuursleden werden gekozen de heren E. v. d. Pol. C. v. d. Meent en S Leeuwen. Aftredend de heren W d. Brink. A. J. Scherpbier en P. J Verhey (de laatste wegens vertrek). Als spreker brad op m-r K. Groen u-it Den Haag, directeur van het Kuyperhuis. Zijn onderwerp was: „Waarom behoort een Christen lid te zijn van een Christe lijke politieke partij?" Benthuizen J.V. „Onderzoekt de Schriften" Morgenavond hoopt jsi- de "Ne®; Herv'. kerk ds W. L. Tukker van Delf: gaan voor de jongelingsvereniging .On derzoekt de Schriften". Aan-vang: 7 uur. Hazersivoude Burgeriyke stand. GEBOREN: Maria J. J., d. van L. A. Lourier en J- G. J Kerkvliet; Elisabeth P., d. v. P. J. Rietveld en A. E. Loo- ONDERTROUWD: Hendrikus van der Meer. 25 j en Johanna M. Marcelis. 29 j.; Leendert Hakkervbrak. 32 j., en Jannic van Rijssel. 29 j. GETROUWD: J W. M. Timmermans en A. C van Vliet; C. van Veen en J. v d. Bosch. OVERLEDEN: Andreas v. d Meer, 76 j. Hillegom Hond beet vier kippen dood. Gistermorgen heeft mevr. D uit de Wilhelminalaan bij de politie alhier gifte gedaan, dat vier mooie kippen uit het hok bij haar woning spoorloos dwenen waren. De politie, die terstond een onderzoek instelde, haalde de beesten te voorschijn bij een vuilhoop nabij de bollenschuur van de heer v; Het is gebleken, dat een hond de dieren heeft doodgebeten. De schade be draagt f40. Katwijk Burgeriyke stand. GEBOREN: Maria H.. d. v. G. Freke en G; de Ruijter; Cornelia A. M„ d. v. H. T. Looijestein en P. C. Verhaar; Leuntje, d. v. W. v. d. Plas en W. van der Plas; Herman J. C., z. v. N. van der Bent en C. Wassenaar; Ante J., d. v." J. Hasenool en J. I-mthorn; Johan Krijn, Dubbeldam en D. Barnhoorn; Catharina C„ d. v. C. v. d. Voort en C. van Beelen; Arie, z. v. J. Jonker en J. Remmelzwaal; Jacoba, d. v. H. van Duijn en G. Barn- ONDERTROUWD: M. Ros en M. v. d Bent; C. Ter Meer en A. Weenin-g; H Hoek en B. K. van Duijn. GEHUWD: J. P. v. d. Wereld en T. J Looijesteijn; J. Plug en M* van Duijn. OVERLEDEN: E. Café, 83 j.. wed. van F. Muller; A. Zwanenburg, 64 geh. met J. Ouwehand; A. J. v. d. Noordt. 1 jaar Katwijk aan Zee Chr. Geref. Gemeente. Woensdagavond 8 u. spreekt in de chr. Geref. Kerk ds P. v. d. Bijl. Ouderavond „Het Mosterdzaadje". Donderdagavond half 8 zal in de kapel an de Ned. Herv. Gemeente de ouder avond van de Zondagsschool „Het Mos terdzaadje" worden gehouden. Ouderavond Herv. school IV. Vrijdagavond half 8 zal in de Oranje- al van het Jeugdhuis de ouderavond gehouden worden van de Ned. Herv. School IV. hoofd de heer L. Bezemer. Deze school heeft nu de naam gekregen in „Ds R. P. A. Rutgersschool." Koudekerk aan den Rijn Jaarvergadering der üsvereniging. Onder leiding van de heer F de Graaff kwam de ijsvereniging „Koudekerk" in jaarvergadering bijeen. In een openings woord liet de heer De Graaff het afge lopen jaar de revue passeren en consta teerde. dat in de winter van 1948 weinig ijssport is gedaan wegens de strenge wind. Hij deelde voorts mee, dat de heren A. Leenheer, C. Zuydwijck en J. Reijne- veld wegens drukke werkzaamheden of verandering van woonplaats te treden als bestuurslid. Ook de zitter zou graag de hamer willen e secretaris en de penningmeester brachten hun jaarverslag uit. Meegedeeld werd. dat de strijd om de wisselbeker met diverse verenigingen uit de omtrek, als de weersomstandigheden dit toelaten, zal worden gehouden. Besproken zal wor den, of er een fusie tot stand kan komen issen de ijsvereniging en de club „Mc ijek." Herkozen werden de heren Hakkenbrak en J. Bijleveld. Gekozen de heren IJ. Dorrepaal. C. Slingelandt en A. innendijk. L isse Personalia. Onze plaatsgenoot, de heer N. J. Dol. uitgenodigd om als keurmeester op te treden voor de grote pluimveetentoon stelling van „Avicultura", die deze week te Den Haag wordt gehouden. Chr. Geref. Gemeente. Ter voorziening in de vacature A. Aalst werd gekozen en door de kerke- raad benoemd de heer H. Mijnders. Bijbellezing ds K. de Gier. Ds K. de Gier hoopt Donderdagavond n half 8 in het kerkgebouw der Geref. Gemeente een Bijbellezing te houden. Ds J. Prins komt spreken. Voor de jeugdverenigingen der Chr. Geref. Gemeente hoopt ds J. Prins van Apeldoorn Donderdagavond om half acht een rede te houden over het onderwerp: ,,'t Verklaarde uitzicht.'" Tewaterlating nieuw schip. Deze week zal het tweede niéuwe schip van de nieuwe scheepswerf der firma Akerboom te water worden ge- „Doortje Verkerk" komt. Woensdagavond zal bovengenoemd ooi filmwerk in „Rehoboth" worden vertoond. Noord wijk Geref. Bond. Woensdagavond om half 8 hoopt voor de Geref. Bond te spreken ds M. Otte- anger, Ned Herv. predikant te Leiden Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer P. Zouten- bier, is geslaagd aan de coöperatieve practijkschool te De Steeg voor het diploma etaleur en reclametekenaar. N oordwijkerhout Hoe er gespaard werd. Over December werd op de Rijkspost spaarbank ingelegd f7635.56 en terugbe taald f 10.333.01. E.H.B.O.-cursus. Woensdag a.s. om 8 uur begint de euwe cursus der E.H.B.O. weer. Deze wordt gehouden in de Gemeentewoning. Dameskrans. Vrijdag 21 Januari a.s. om 7.30 uur, zal de dameskrans weer bijeenkomen. Nieuwe leden zijn zeer hartelijk welkom. Rijnsburg Studiebyeenkomst ln de veiling. Morgenmiddag om half 3 zal een stu diebijeenkomst worden gehouden op de tribune van de veiling „Flora". Sprekers zijn de heren T. Kralt, voorzitter van de veiling, en de heer G. Papendrecbt ud". Lisse. Een zeer goede opkmnst is ge wenst Het gaat om de welvaart en voortbouw van Rijnsburg. Burgeriyke stand. GEBOREN: Petrus C. M„ z. v. C. Th. G. Koeleman en P. J. van Kerkhoff, Vliet NZ 56; Lewina Cd. v. J. Zwaan e Zijlstra. Vliet ZZ 20; Pieter, z. v. C. de Mooy en H. v. Duijvenvoorde, Brouwer- straat 140. OVERLEDEN: Maria Smalheer, 74 echtg. v. H. van Tol, Vliet NZ 62. ONDERTROUWD: Cornelis van der Meij, 25 j„ Leiden, en Johanna van Eg- mond. 24 j.. Kanaalstraat 16. Rijpwetering Werkkleding. Morgen (Woensdag), half 24 uur, af halen van formulieren voor werkkleding. Indienen op Woensdag 26 Jan., half 2 4 uur. Bij het indienen de stamkaarten meebrengen. V oorschoten Attentie voor Pro Rege De Ned. Mil. Bond Pro Rege" komt even Uw aandacht vragen. Nu alle ver enigingen, die voor de geestelijke be langen van de Christen-militairen hier en overzee werkzaam waren, in één bond verenigd zijn, is een nieuwe periode aangebroken. Nu is Pro Rege de grote interkerkelijke bond. die alle Christen-militaiten, van hoog tot Rijnsburgse kwekersogen gericht op kleurenpracht in trekkassen Stand van! het gewas laat tocli te wensen over (Van onze deskundige medewerker). bolgewassen traciit men steeds In Rijnsburg zijn thans alle kwekers ogen gericht op de trekkassen en wat daarin aan kleurenpracht voor de dag wordt getoverd. Het is een niet te ver geten ogenblik, wanneer men voor het eerst een bloeiende kas met tulpen ziet Ook oij het dagelijks weerzien van de bloemenweelde komt men telkens onder de bekoring" van de schoonheid van onze ulpen Een ieder, die te midden van de bloeiende tulpen werkt, verlangt geen andere arbeid. Er wordt vooral in de dagen van volle bloei veel gevergd van de ..trekker." Heel wat nachtrust wordt er opgeofferd voor het .bossen" van de tulpen Dui zenden bloemen moeten dan in een paar Livel twee of drie keer door de han den gaan voor ze naar de veiling ge bracht kunnen worden. Naast het aan lokkelijke van de trekkerij zijn er altijd zoigeu en moeilijkheden. Dit jaar is wel bijzonder erg. In de eerste plaats is de prijs niet winstgevend. Wil de trek ker het volgend jaar weer zijn taak vullen, dan zal de prijs zo moeten dat hij in de komende zomer zijn bollen in verkopen. Als de prijsvorming alleen de moeilijk heid was. zou 't nog wel gaan Maar er is zo veel meer. dat grote zorgen geeft De stand van het gewas is van dien aard, dat talrijke verliezen geleden wo door mislukkingen. Met de trekkerij te bereiken en dat is gevaarlijk, Men neemt zo gemakkelijk te veel bollen zijn rekening. Nu een zeer koele achter de rug is. heeft dit grote invloed op het resultaat van broeierij. Ogenschijnlijk is de groei de tulpen best. maar de koelte van werkt sterk na op de weelderige groei het gewas We moeten daarom trach- te remmen Dit kan. door zo veel mogelijk gebruik te maken van licht weinig mogelijk van warmte De tul pen kunnen over het algemeen dit jaar niet veel warmte verdragen. Gaan van de veronderstelling uit. dat we programma snel moeten afwerken, dan dan zullen de „slap- stelen" en „nieten" heel moeilijk over- onnen kunnen worden. De koele zomer heeft ook tot gevolg gehad, dat de bloemen over 't algemeen minder in kwaliteit zijn en spoedig slap saan hangen De uiteindelijke gebruiker doet 't beste, de bos tulpen 's avonds stijf in een krant te wikkelen en in de nacht in een emmer met koud water te zetten. Dan zal men zeker het dubbele genot de bloem hebben. joseph Stephens Evenmin als Corbulo had Io de kei zerlijke koerier opgemerkt die zich een weg baande naar de loge van de Gou- yerneur-Generaal. Terwijl de menigte met toenemende felheid haar haat tegen de Christenen uitschreeuwde, stamelde Virginius zijn onschuld uit: „Ik heb geen schuld aan enige wetsovertreding". Maar zijn hart bezweek wat zou hij nog mo gen verwachten in de schaduw van Cae- Bij de twintigste zweepslag was het slachtoffer de bewusteloosheid naby en zijn lichaam als een zak in elkaar ge zonken. Er was even een pauze; de beul wachtte; een van zijn knechten trachtte Virginius met een hoos water bij te bren gen. Io wendde zich met toonloze stem tot Corbulo: Wat is er met hem? Is het nu noeg? t een gemene grijnslach antwoordde Corbulo: Hij is een Christen; een barbaar uit Cymroe, die het heeft aangedurfd het te maken aan een Romeinse dame. water dient om hem op te frissen; meestal is het gemengd met azijn, om de levensgeesten wat op te wekken Men zag Virginius het hoofd heffen; zijn blik ging in de richting van Io's zetel. Zjj staarde als in doodsangst naar de man, zij liefhad. Corbulo hernam: Het zou heel wat betec geweest zün, als jouw jeugdige herder in de wilder- van Cymroe gebleven was, om daar zyn kudde te hoeden, dan te spelen met mijn Helena Ja, want jü bent mijn Helena. Io! Bevend van woede, draaide Io zich om en schreeuwde Corbulo toe: Jou vijand! Jou onmenselijk beest! Tegelijk gaf zij hem een felle klap in het gelaat en ijlde de marmeren trap pen af. Van schrik week de menigte uit een om haar door te laten, even getrof fen toch ook door haar fier optreden r, een furieuze kamp om recht. Enkelen herkenden haar. maar dat waren patri ciërs. Toen zij door het cordon van legio- r.aires was heengestormd, hoorde Virgi nius plotseling een kreet van ontzetting uit de menigte opstygen. Het op drama's beluste publiek kreeg z'n volle portie Io. zich bewust wordende van een la tente kracht, die zy nooit gedacht had te bezitten, had met sprongen het plan kier de terechtstelling bereikt. Een se conde aarzelde zij by het nu vlak vóór zich zien van Virginius erbarmelijk leed. Noch hij noch de beul hadden haar op gemerkt. Met dierlijke wellust striemde de geselaar zijn slachtoffer. De aanblik Virginius' gestalte bracht Io buiten zichzelf. Met een vreselijke gil, waarin woede en wraakzucht trilden, stortte zij zich zó plotseling en fel op de beul, dat de gesel hem ontglipte. Zij greep die. zwiepte hem in een wüde boog omhoog deed hem met een ontzaglijke kracht op zijn gelaat neerkomen. De beul was zó verstomd, dat hij aanstonds zich om draaide om te vluchten. De gespannen stilte van het publiek, brak zich nu baan in luide kreten, terwyl Io de beul nog enige slagen toebracht, en deze van pijn begon te brullen. Dat deed het ge schreeuw der menigte tot 'n massaal ge juich aanzwellen: zoiets overtrof nog. wat haar in het theater werd voorgezet. De Gouverneur-Generaal, zeer ont stemd over de onverwachte keer. die het schouwspel genomen had, aarzelde even. wat te doen. maar toen hij zag, hoe zün beul werd toegetakeld, was zyn besluit genomen. Hij stond op. sloeg zijn pur peren toga om zich heen en snelde het platform. Zyn eveneens purperkleu rig gelaat gloeide van toorn en met ruk trachtte hij Io de gesel uit handen ■men. Maar de aanblik van zyn ge hate gezicht maakte haar ziedend. Zij hief de met Virginius bloed gekleurde zweep en deed hem met een knal neer komen op Corbulo's hoofd. Nog eens en eens striemde zij hem. onder ophit send geschreeuw van de menigte. En kele legionaires waren op het platform geklommen, doch zó van de wijs, dat wisten wat te doen: tussenbeide komen of heengaan Corbulo echter be sloot voor hen en wees hen terug. Nog verschillende keren trachtte hy de zweep te grijpen, maar het mislukte hem. En nóg had zy haar wraak niet ten volle botgevierd. Slechts ten dele kon zij de betekenis van haar optreden overzien. Want de juichkreten der menigte waren voor Cor bulo onbarmhartiger nog dan de gesel slagen voor Virginius. Zó was het ge steld: het volk lachte om Domitius Cor bulo. Gouverneur van Syrië, opperbevel hebber der Romeinse troepen in het Oosten! Latium, het Imperium. Rome werd uitgelachen! Hij. de machtige Cor bulo, werd in het openbaar gegeseld door de vrouw van een Christen bij de Fon tein van Diana. Zyn trots werd gebroken door de zweepslagen van een vrouw, die hy begeerde (Wordt vervolgd). Jaarverslag 1948 van de L.A.C. In het jaarverslag 1948 van de Leidse Athletiek-Commissie wordt met verheu ging gewag gemaakt van het feit. dat belangstelling voor deze moi sport kwam. Voorts d t er een goede harmonie in de commissie heerst De werkzaamheden van de T C. bleven be perkt tot het samenstellen van officiële Leidse ploegen voor de stedenontmoeting met Delft en de sportuitwisseling met Gent en Oxford. Het aantal beoefenaren liep helaas van 483 tot 372 terug. Er was nijpend gebrek aan juryleden. Hier- wordt echter gewerkt. De samenwer king met EHBO. gemeentebestuur en pers was prima Het verslag, dat van de hand van de heer Hub. Mentink komt. wordt besloten me^ een overzicht van de evenementen in het afgelopen jaar, een staat van de kampioenen 1948, uitslagen competitie dames en meisjes en de Leidse rec.ordlyst per 31 December 1948. BlIRG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Abraham P., z v. A. P. van der Kamp en G. Prins; Jan, z. v. H. v. d. Eijkel en L. de Ligt; Jannetje, d. v. J. Klinkhamer en E. de Wolf; Johanna P. A. Spruyt en M. A. W. van Ber- kel; Margaretha P. C d. v. G. Nagtegaal n H. J. Uittenbogaard; Johanna K„ d. H. M. Otto en E. de Graaf; Dirk, z. v. van Beien en A. Kuyt; Antonia M. S. D„ d. v. J. A. van Vliet en S. v. Zwieten de Blom; Neeltje J., d. v. M. Weeda en N. J Schellingerhout; Thea, d. v. G. J. Kloppert en G. J. Geene; Clara J., d. v. A. Kokje en N. C. Versluys; Johanna C., d. v. H. van Diggelen en W. v. d. Hoogt; Jannetje, d. v. W. Sira en J. Vlieland; Alfred, z. v. C. Chrisspyn en H. Scheur water; Anna J. P. M., d. v. P. L. van der Geest en A. M. van Benten; Kniertje, d v. J. Haasnoot en D. Messemaker; Ma rianne, d. v. J. Rutgers en M. Kouvert: Gerrit Jan, z. v. idem; Helena M. M„ d v. C. S. Viruk en M. A. Schelvis; Frederik J.. z. v. J. Krop en L. W. Hak. OVERLEDEN: E Pardon, huisvr. J J. Regeer, 65 jr.,; J. Lamers. wed. L. M. Cattin, 73 jr.; J. J. Vliegenhart, 58 jr.; B. Mark. man, 62 jr.; H. deNobel. man. 76 jr.; B. Mensen, vr., 69 jr.; G. F. Weyers, man, 68 jr.; P. Onderwater, wednr. 87 jr. Venijnige Rheumatiek - maakt de sterkste mensen ziek want rheumatische pijnen ondermijnen het hele gestel, het humeur, het huiselijk leven Laat het toch zo ver niet komen: drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden. Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan mallen in de kiem: onzuiver bloed. De aansporende werking van de zes rale zouten van Kruschen op lever, nieren en ingewanden, wekt Uw organen op tot jeugdige, krachtige werking. Daardoor gaat het bloed sneller stromen onzuiverheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pyn. Naarmate deze regelmatig worden verwyderd vóór zij schade kunnen aan richten en U leed berokkenen voelt ge U allengs bevrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aanvallen. Probeer 't met Kruschen; waarom zoudt niet? Vraag Kruschen by Uw Apothe ker of Drogist. (Advertentie) laag, een steun wil zyn in het beleven van hun geloof. Pro Rege is wellicht het bekend als- de bond, die de Chr. Mil. Tehuizen in stand houdt. Toch is dit slechts een zy het uiterst belangrijk deel van zijn werkzaamheden. Wilt U nu eens precies weten wat Pro Rege zo al doet, lees dan eens aandach tig de circulaire „Dat wil en doet de Ned. Mil. Bond Pro Rege", die in de eerstvolgende weken bij alle Protes tantse gezinnen in Voorschoten zal wor den bezorgd Er wordt vooral na de oorlog, door vrijwel iedereen met waar dering gesproken over onze jongens in militaire dienst Maar al te dikwijls b 1 ij f t het bij woorden. N u wordt U gevraagd iets te doen. Is U na lezing van de circulaire over tuigd. dat het doel van Pro Rege Uw steun verdient, dan even het bijgevoegde biljet invullen voor f 2 of desnoods f 1 per jaar, en Pro Rege krijgt eindeiyk ook uit Voorschoten de reeds te lang ont beerde jaarlijks terugkerende financiële ruggesteun voor haar mooie werk. Als ieder in deze zijn plicht doet, dan be reiken we met elkaar een mooi resul taat Aan het bovenstaande moge nog wor den toegevoegd, dat het Prot Interker kei i:k Thuisfront tè Voorschoten volledig achter deze actie staat Nog een vriende- jk verzoek. Laat de jonge mannen, die ich belangeloos beschikbaar stelden, iet meerme'e-n vergeefs aanbellen m de biljetten af te halen Vult dus het biljet direct iq en legt het gereed. Moge Pro Rege niet tevergeefs een beroep op U doen. Het correspondentie-adres is: Donk laan 49 Commandowisseling M.O.C. In het Marine-Opkomst-Centrum ston! den Zaterdag alle hens „voor de boeg" aangetreden bij de overdracht van het commando van de kapitein-luitenant ter J. G. Broekhuyzen op de kapitein luitenant ter zee J J. Hogendoorn. De scheidende commandant dankte allen, hoog tot laag, voor de grote steun door hem ondervonden tijdens zijn bevel periode. Kapitein-luitenant ter zee Hogendoorn deed een beroep op de officieren, schepe lingen en het burgerpersoneel, om hem bij zyn nieuwe taak te steunen, opdat hij met hen samen aan de verhoogde eisen, het Marine "Opkomst Centrum ge steld. geheel zal kunnen voldoen. Woningcommissic. De Woningcommissie zal deze week niet op Donderdag, maar op Vrijdag zit ting houden, aanvangende''s avonds om half 8. Roelof arendsveen Werkkleding. Morgen (Woensdag), half 912 uur, afhalen van formulieren voor werkkle ding. Indienen op -Woensdag 26 Januari, half 9—12 uur By het indienen de stam kaarten meebrengen. Woubrugge Hevige botsing tussen twee auto's Eén persoon min of meer ernstig gewond Gistermiddag omstreeks kwart voor drie had op het kruispunt van de He renweg een verkeersongeval plaats. Hier kwamen twee personenauto's, één uit de richting Rijnsaterwoude. welke wagen werd bestuurd docr een Be'g, en één uit Woubrugge in botsing. De botsing was zó hevig, "dat de laat ste auto een slag over de kop maak'e en in een langs de weg lopende sloot terecht kwam Er waren drie inzittenden. De heren Joh. Matze en H. Müller, als mede de gehele familie Neordam waren spoedig ter plaa'se en slaagden uit hun benarde situatie te bevrijden. Dr L. E Loth achtte over brenging van de heer Rietveld uit Lei derdorp naar het ziekenhuis noodzatce- lijk. Deze had inwendige kneuzingen op gelopen- De anderen kwamen er geluk kig beter af. Beide wagens, die zw.iar beschadigd waren, moesten met oehuip van kraamyagens worden weggesleept. Het ongeluk trok veel belangstelling. Hout en plas voor tuinders Wel vrij glas. maar nog lang geen vry hout Naar aanleiding van de opheffing der distributievoorschriften voor tuindersglas deelt het Bedryfsohap voor Groenten en Fruit mede, dat niet voor alle glasaan kopen de benodigde lijsten kunnen wor den toegewezen. Het hout, dat ter be schikking komt van de tuinbouw, moet zoveel mogelyk worden gebruikt voor de gewone toewijzingen via de veilingen, die allereerst zijn bedoeld voor vervanging en reparatie. In enkele gevallen wordt hiervan afgeweken, door individuele tuinders hout toe te wijzen. Dit geschiedt voor glas. dat wordt teruggegeven via het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen wegens de 2 pet glasactie 1945, voor glas, dat wordt gekocht ter vervan ging van hetgeen door directe oorlogs schade is verloren gegaan en voor glas, dat tuinders hebben gekocht omdat zij 100 ramen mogen gebruiken om hun plantmateriaal voor de volle grond ta kweken. In deze gevallen worden raam- lijstbonnen verstrekt als de betrokken tuinders lijsten moeten kopen om dit glas te kunnen gebruiken en zij de nodige bewijsstukken hieromtrent kunnen over leggen Voor alle andere gevallen wor den aan individuele tuinders geen toe wijzingen verstrekt dan op verzoek van de veiling en in mindering van het haar toekomende contingent. Mochten er tuin ders zyn, die bij het bedrijfschap hout aanvragen op grond van glasaankopen, anders dan hierboven genoemd, dan worden zy naar de veilingen verwezen Als deze daartoe aanleiding vinden, kun nen de tuinders worden geholpen op hel moment, waarop de veiling een contin gent door het bedrijfschap is toegewezen Zolang hard hout beschikbaar is. blijft te lelijkheid bestaan, dat de tuinder» ÜP het practijkdiploma boekhouden. hardhout' I

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2