Jlirumr fciltsrlje (fouranl Vliegtuig van Aero Holland stort neer boven Denemarken Wist U DINSDAG 18 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoero 103 Tel dir en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ135 per maand: ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter t belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr- E DIEMER. CHEF-RED.: H. W J ENSERINK CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfj is aiicblcocn tnyn bert ia tctjljenspoct" Negen en twintigste jaargang No. 7716 POLITIEK VERTRAAGT WONINGBOUW Zie pagina 2 De piloot Protiva en de tweede bestuurder De Jong gedood De lieer Koos Vorrink ernstig gewond (Van een onzer verslaggevers) Gisteravond om 21.40 uur Deense tijd (ongeveer half tien Ned. tijd) is n.l. bü Hes- naes. een afgelegen plaats aan de Oostkust van het eiland Falster in Denemarken, de PH-NAZ van Aero-Holland neergestort- De piloot, de 40-jarige R. Protiva, en de tweede piloot, de 25-jarige W. F. de Jong, werden gedood. De heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, werd ernstig gewond. Hij brak zijn rechter- bovendijbeen en zijn rechterarm en werd voorts gewond in de rug. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het zeer donkere en regenachtige weer, waardoor het vliegtuig te laag vloog en tegen de bomen botste. Het vliegtuig was een tweemotorige Cessna, een type. waarvan Aero Holland een aantal in gebruik heeft voor charter vluchten. Het kan. buiten de bemanning van twee personen, twee passagiers voeren. In de oorlog is dit type door de Amerikanen veelvuldig gebruikt in de etappedienst. Het is de eerste grote ramp, die de jonge luchtvaartmaatschappij treft. Onze deelneming gaat uit naar de nagelaten betrekkingen van de verongelukte be manning. naar de heer Vorrink, die. haar wij hopen, spoedig herstellen zal. en naar Aero Holland. Hoe het gebeurde. Een ooggetuige heeft verklaard, dat hij het vliegtuig uit de richting der Oostzee zag komen. Hij had de indruk, dat het een noodlanding wilde maken. Op het laatste ogenblik moet de piloot echter gezien hebben, dat tussen het water en de bomen aan de Oostkust van het eiland slechts 20 meter liggen. Waar schijnlijk is het vliegtuig daarop iets landinwaarts gezwenkt Het raakte de top van een boom en daarna nog vijf andere bomen. Tegen de zesde ging het toestel te pletter. De motoren ploegden zich diep in de grond en het toestel werd groten deels vernield. Een der motoren werd 100 m. ver weggeslingerd. Er brak echter geen brand uit. De tweede piloot-telegra fist. werd uit het toestel geslingerd en op slag gedood, evenals de gezag- vonden. Naast hem zat Vorrink, die nog bij bewustzijn was. De Deense jachtopziener Nielsen, die Ban de Oostkust van het dunbevolkte eiland woont de Oostkust is een van de eenzaamste gedeelten van het eiland hoorde een slag en probeerde onmiddel lijk het wrak te bereiken. Het was ech ter reeds zeer donder en sneeuw en regen bemoeilijkten het uitzicht. Eerst een half uur na-de ramp bereikte hij het strand, waar het wrak lag. Nielsen vertelde, dat enige meters van het toestel Vorrink lag, die hij in het Duits hoorde zeggen: „Móge God mij helpen". Niel sen ging terug naar huis en belde ambulance, die een kwartier later plaatse aankwam, hoewel men de laatste kilometers door het bos moest lopen, door sneeuw en regen. De reddingsploeg vervoerde de heer Vorrink naar Nykö- ping, dat ongeveer 20 km verder ligt. Daar werd hij in het ziekenhuis opge nomen. Vorrink geopereerd. De heer Vorrink moest direct een operatie ondergaan Geneesheren ver klaarden vannacht, dat zijn toestand niet levensgevaarlijk is Men rekent op eer volledig herstel Men achtte het raad zaam. de verwonding in de rug niet direct te onderzoeken. Men gelooft dat deze wond van ernstige aard zal blij ken. hoewel men dit niet met zekerheid durfde te zeggen. Bij zijn operatie kwam de heer Vor rink in zoverre tot bewustzijn, dat hij kon verklaren, dat de beide overledenen de gezagvoerder en de tweede piloot waren. Daarna verklaarde hij, J. J. Vor rink te zijn. Hij zal één a anderhalve maand in het ziekenhuis moeten blijven. De heer Vorrink, die gisteren de ge hele dag in Amsterdam besprekingen heeft bijgewoond, die de Partij v. d. Ar beid hield over Indonesië, vertrok laat in de middag naar Schiphol, zich aan boord begaf van de PH—NAz" Hij was met een Regeringsopdracht weg naar Oslo, om daar besprekingen te voeren met enkele vooraanstaande per sonen uit de socialistische partij. De slachtoffers. De piloot, Rudolf Protiva, werd Maart 1908 geboren in Jenecek in Ti..,., choslowakije. Hij vloog heel de oorlog bij de R.A.F., kwam in Januari 1948 dienst van Aero Holland en had mi dan 5000 vlieguren op zijn naam staan. Hij woonde in Rijswijk aan de Jan Thysseweg 7, was gehuwd en had twee kinderen.'Hij stond bekend als een uit stekend vlieger. Hetzelfde kan gezegd worden van de tweede bestuurder, W. F de Jong, gebo ren 9 September 1923. Hij woonde in Gouda, Groenendaal 108, was ongehuwd, doch verloofd. Hij was drie maanden in dienst van Aero Holland, kreeg zijn op leiding bij de Nationale Luchtvaartschool en vloog indertijd in het UNO-eskader van graaf Bernadotte in Palestina als be stuurder van een der acht Domini's. die deel van dat eskader uitmaakten. Wat de oorzaak betreft: op Ypenburg ontkende men vanochtend de geruchten, als zou de machine niet in brand gevlo gen zijn, omdat er geen benzine meer aan boord was. De machine had nog voor een uur benzine aan boord toen het onge val gebeurde. Zij was gisteravond bij haar vertrek van Schiphol door de Rijks luchtvaartdienst van de benodigde start vergunningen voorzien en ook haar vliegplan was goedgekeurd. Het vliegtuig was uitgerust met een radiokompas en radio. Over de toestand van de heer Vorrink vernam men in het ziekenhuis te Nyko- ping, dat zijn toestand vanochtend be vredigend was. Vanmorgen om half tien startte Ypenburg een Dakota, bestuurd door de piloot P. Nomen. Daarin vertrokken naai Kopenhagen, de heren F. Diepen, direc teur van Aero Holland, ir A. H. Doppen- berg, adjunct directeur van Avio Diepen, J. K. Hoekstra, chef van het vliegbedrijf en de heer Kamminga van de Rijkslucht vaartdienst Op Schiphol zou de machine de familieleden van de heer Vorrink op- Het doel van Vorrinks reis Omtrent de Regeringsopdracht van Vorrink vernemen wij van de Regerings- -lichtingsdienst, dat zijn reis naar Noorwegen geschiedde met volle mede werking en instemming van de Regering. Immers, zo zei men, er is op het congres de P.v-d.A. een resolutie aange- sn, die eigenlijk het Regeringsbeleid onderstreept. Noorwegen, als socialisti sche staat, dat bovendien sinds 1 Januari zetel in de Veiligheidsraad heeft. ,t van deze resolutie op de hoogte gesteld worden- t zou gebeuren door een prominente figuur uit de P.v.d.A., nl. de heer Amerikaanse B 29 veronge lukte in Schotland Twintig piloten, die voorgoed huiswaarts gingen, kwamen om. Schotland was gistere: toneel van een verschrikkelijke vlieg kamp- Een Amerikaans B 29-superfort stortte tijdens een dikke mist neer 1200 meter hoge berghelling in buurt van het dorp Lochgoilhead West-Schotland. Twintig inzittenden, allen leden van de Amerikaanse lucht macht, kwamen bij de ramp om hel leven. De slachtoffers hadden h-un dienst Engeland voltooid en zouden via IJsland naar de Ver. Staten vliegen. Er n geen overlevenden. BRITS VLIEGTUIG MET 19 PERSONEN VERMIST Een vliegtuig van de „British South American Airways", dat van Bermuda op weg was naar Kingston (Jamaica), wordt met 19 personen aan boord, vermist. EEN KONINKLIJK KIND VERJAART Mammienog één nachtje slapen en dan ben ik fijn jarig!" Zou ook de kleine prinses Margriet dit juichend vanavond tegen haar Ko ninklijke moeder zeggen? Zou ook dit kind niet vanavond nog lang wakker liggen, vol spanning over het feest van morgen, als „wel honderd kinde ren" zullen genieten van de vorste lijke gastvrijheid op het Paleis Soest- dijk? Natuurlijk, want een konings kind is in de eerste plaats een kind, net als alle andere kinderen. Met de zelfde kleine vreugden, met dezelfde kleine verdrietigheden. De dag van morgen is er een met grote vreugden, niet alleen voor de kleine prinses, maar voor het hele Koninklijke ge zin. Het is een vreugde, waarin hei ganse Nederlandse volk, het grote ge zin om de Oranjetroon, meedeelt ir dankbaarheid. Het is deze dankbaar heid, omdat God dit kind weer eer jaar heeft gespaard, die wij hier toi uiting willen brengen Scandinavische, Britse en Ameri kaanse luchtvaartmaatschappijen zullen spoedig, volgens de „Daily Telegraph", op hun luchtroutes stratosfeervliegtuigen inzetten, toestellen die 80 passagiers kunnen vervoeren. Het zyn de z.g. Boeing Strato-Cruisers, even snel als de Constellations, doch wat comfortabeler De K-L.M., zo vernamen wij, houdt het bij de Constellations, die aan de gestelde eisen voldoen en bovendien zuinig zijn. De slachtoffers van het vliegongeluk op Falster: V.l.n.r. de 2e piloot W. F. de Jong uit Gouda, die het leven verloor; Koos Vorrink, die zware verwon dingen opliep en de eveneens omgekomen le bestuurder R. Protiva uit Ryswjjk De ramp met de Nijmegen Cameron komt met bewijzen voor een windsnelheid van 80 km Eventuele fout op de kaart zou van weinig belang zijn Gisteren heeft Cameron, de advocaat voor de K L.M. bij het onderzoek na; ramp met de „Nijmegen", onder de leden van de raad opschudding teweeg gebracht door opnieuw, met grote scherpzinnig heid. vragen te stellen omtrent de wind snelheid op het ogenblik van het onge luk. Men zal zich herinneren, dat chef van de operationele afdeling Schiphol, James Edwars. op de eerste dag van het onderzoek verklaarde, dat Par- mentler degen de hoogspanningskabel Tarbolton werd gedreven door een staart- wind van 80 km per uur. Parmentier niet gewaarschuwd, dat de wind zo sterk was en de snelheid van zijn toestel was niet 250 km per uur, zoals zijn snelheids meter aanduidde, maar 360 km. Daar- botste hij tegen de draden, voordat hij de bocht kon nemen, die hem boyen de andere startbaan zou brengen. Na deze verklaring wachtte men bewijzen. Cameron zweeg er over, trapte vele getuigen op fouten, doch al len spraken van een windsnelheid meer dan 20 km. De advocaten het Britse ministerie van Burgerlucht vaart voelden zich sterker worden. Doch gisteren, ondervroeg Cameron de KLM-vertegenwoordiger in Prestwick, Melling, Deze verklaarde, dat hij de log boeken van de radar- en radioafdeling had nagekeken. De radar-afdeling bleek Parmentier te hebben opgedragen, zekere koers te sturen om afdrijven te voorkomen. Hieruit viel gemakkelijk berekenen, dat van een hoogte van 1! voet tot een hoogte van 200 voet een wind stond van 80 km per uur. Melling ver klaarde. dat het niet onmogelijk was. dal "e grond de windsterkte toch 23 km bedroeg. Deze verklaring stichtte ver warring onder de Britse advocaten. Van- zou Malouin, de chef-piloot van de KLM op de Noordatlantische route, ver schijnen om verdere bewijzen te geven Mellings verklaringen. Hij zou spreken over de beweerde fout op de kaart, waarvoor de KLM verantwoorde- is. John Christian, hoofdofficier van de routevoorlichting te Prestwick, zeidé gisteren, dat een dergelijke fout van geen belang zou zijn, ook omdat de heuvel ver van het vliegveld af ligt Op deze kaarten wordt nog steeds gevlogen. Lewis van de ground-control-approach, verklaarde gisteren, de piloot te hebben medegedeeld, dat er een sterke dwars- was op baan 32. Een desbetreffen de passage in het logboek was onjuist Waarom, kon hij niet verklaren. Volgens Cameron was het woord „dwarswind" uitgegumd en was er voor in de plaats geschreven „drift". Lewis kon niet ver klaren, hoe dit geschied was. Hij was er echter van overtuigd, het woord „dwars wind" te hebben gebruikt Eric Newton, hoofdinsp. van het Britse ministerie, vertelde van zijn controle op de dag na de ramp. De schroeven moeten de kabels in stukken hebben gescheurd. Er moet ook een flinke brand hebben ge woed in de keuken van het vliegtuig, bij de linkervleugel. Niets duidt er op. dat het vliegtuig niet perfect in orde was. tot het tegen de kabels botste. SURINAME WEIGERT SUBSIDIE AAN K.LM. De staten van Suriname hebben een voorstel, om aan de K.L.M- gedurende twee jaren een sluitsubsidie van- 250.000 te geven en gedurende het derde jaar een iets lagere subsidie, voor een bin nenlandse luchtlijn, verworpen. K.L.M. heeft in Europa primeur met Convair Liner Gisteren is de K.L M., als eerste lucht vaartmaatschappij in Europa, begonnen met de Convair Liner, die de verbinding van A'dam uit met Parijs, Kopenhagen en Stockholm zal onderhouden. De kruis snelheid' van de Liner bedraagt 450 km per uur, zodat in 90 minuten naar Parijs, in 115 minuten naar Kopenhagen en in 3 uur naar Stockholm wordt gevlogen- Ook is door dit toestel, zoals gemeld, een 2x daagse dienst A'dam—Parijs mogelijk gemaakt. Dit is het Cessna-toestel, dat In Denemarken verongelukte 2 vliegers werden gedood. Militaire Veiligheidsraad zal clandestiene bewapening in W.-Duitsland tegengaan Ook Benelux-landen kunnen van dit controle apparaat later deel uitmaken Amerika, Engeland en Frankrijk hebben besloten tot de instelling van een perma nente „Veiligheidsraad", die er voor moet zorgen, dat de Duitse ontwapening ge handhaafd bluft. In de een of andere vorm zal dit controle-apparaat ook sluiten van een vredesverdrag met Duitsland in tact blijven. Drie hoge militaire autoriteiten van de „Grote Drie" hebben zitting in deze Veiligheidsraad. Ook de Benelux-landen zullen vermoedelijk later tot deelneming worden uitgenodigd. Inspectie-teams zullen in geheel West- Duitsland rondgaan om de ontwapening te controleren en deze onderzoekingen strekken zich uit'tot de wetenschap, de industrie en de militaire macht. Leiders generaal-majoor James P. Hodges Amerika, generaal-majoor V. Wes- tropp voor Engeland en generaal E. Pas- iewicz voor Frankrijk. Ter beschikking een secretariaat en een corps eco nomische en militaire deskundigen zal verantwoordelijk zijn tegenover een missie van de drie Westelijke gou- eurs". Deze laatste commissie zal toezicht uitoefenen op de J-Vest-Duitse regering, totdat een vredesverdrag gete kend is. De Veiligheidsraad stelt medé vast, welke industrieën en wetenschap pelijke onderzoekingen in laboratoria als .gevaarlijk" moeten worden beschouwd ?n verboden worden. Een zeer belang rijke bevoegdheid ïs natuurlijk het recht tot het onvoorbereid betreden van Duitse farieken. Besluiten worden genomen met meerderheid van stemmen. Ten minste ééns per maand komt de Raad bijeen en de minderheid kan 'n omstreden kwestie voorleggen aan de militaire gouverneurs. Het voorzitterschap' wordt bij toerbeurt vervuld. Het Amerikaanse lid, generaal Hodges, verklaajde, dat er geen bezwaar tegen-zou zure^L, Rusland ook later tot Schreieder eindelijk voor het B.C. De man met het formidabele geheugen De 44-j. Joseph Schreieder, S.S.-Sturm- bannführer en Kriminaldirektor, heeft niet lang van zijn vrijheid mogen'genie ten. Kort nadat de proc.-fisc. te Den Haag hem op vrije voeten stelde, werd n tweeden male gearresteerd, nu op aanklacht van de Leeuwardense proc.-fisc. Talloze malen verscheen Schreieder als getuige voor de Bijzon dere Gerechtshoven, waardevol als ge tuige, omdat deze beleefde en onderda nige regisseur van het „Englandspiel" een fenomenaal geheugen beschikt. Merkwaardig was de „gladheid", waar mede hij zich aan iedere vervolging scheen te kunnen onttrekken. Maar morgen verscheen hij als verdachte het Leeuwardense Bijz. Gerechtshof, als gevolg van zoals de tenlastelegging vermeldt „zijn lidmaatschap van een misdadige organisatie, de S. D., en zijn met het landoorlogsrglement strijdige bevel tot het doen fusilleren van 14 Ne derlanders". Deze 14 Nederlanders werden in April 1945 gefusilleerd, toen een aantal illegale werkers, stoutmoedig door de zegevie rende geallieerde opmars, aanslagen pleegden op spoorweg en verkeersbrug bjj het Friese dorp Dronrijp. Maar de 14 gefusilleerden hadden niets met „Dron rijp" te maken, want zij bevonden zich toen in Duitse gevangenschap. Deze fu sillering werd uitgevoerd door W. A. £.1- brecht, chef Aussendienststelle te Leeu warden, wiens zaak eveneens voor het Leeuwardense B. G. wordt behandeld. Van de geëxecuteerden was de heer G. de Jong de enige overledene. Hij was in de schouder geraakt, hield zich dood, en toen een aantal geallieerde vliegtuigen de executie „verstoorden", wist hij bij boerderij in de omgéving onder te duiken. deze Veiligheidsraad zou toetreden „als de toestand gunstig" is. Met de instelling hiervan wordt aan Franse bezwaren veel mogelijk tegemoet gekomen. Volgens de diplomatieke correspondent van Reuter te Londen, zijn de landen der „Benelux" uitgenodigd, om een persoon aan te wijzen voor de post van seeretari van het internationale gezagsorgaan voc het Roergebied. 't Bezettingsstatuut voor West- Duitsland dat in Londen in de maak is De besprekingen over het West-Duitse bezettingsstatuut worden te Londen op het ministerie van Buitenlandse Zaken gevoerd Eerst einde Januari zullen de bijzonderheden over het statuut aai. parlementaire Raad te Bonn medegedeeld worden, teneinde de vorming van een Wëst-Duitse regering te bespoedigen. Zoals men weet. nemen Amerika, Enge land en Frankrijk aan de conferentie te Londen deel. Een belangrijk geschilpunt is. of de „bezettingskosten" geheven zullen worden van de regeringen der Duitse staten of van de federale rege ring voor Duitsland. Aantal doden in Durban tot 116 gestegen Het aantal doden tengevolge van de onlusten in Durban tussen Indiërs en Afrikaanse negers is tot 116 gestegen. Nog een 25.000 bevreesde of dakloze Indiërs verblijven in de vluchtelingen kampen buiten de stad- De Indische markt is nog niet heropend. De moordzaak „Moeke' Marsman Duister geheel voor het Gerechtshof. Zoals bekend, werd in de nacht van op 2 Nov. 1946 de 61-j. logementhoudster „Moeke" Marsman in haar logement aan de Warmoesstraat te A'dam gewurgd ge vonden, met gebonden handen en voeten Als verdacht van deze moord heeft de A'damse Rechtbank de broers J. en C. H., alsmede L. v. d- H. ieder tot 15 j. vei deeld. In hoger beroep bleek het het Gerechtshof noodzakelijk, nieuwe ge tuigen te horen. Gisteren kwam deze zaak voor, doch op verschillende punten bleek zij nog steeds niet duidelijk. Nog maals zullen 7 Febr. getuigen worden opgeroepen, waarna het requisitoir volgt. Voorlopig bleef men in een kringetje „ronddraaien", daar de drie verdachten elkander over en weer beschuldigen, terwijl bovendien de beide broers elkaar willen „beschermen". Handelsbalans 1948 vertoont tekort van 2,2 milliard De Ned- handelsbalans vertoont o\ 1948 geen verbetering. De export n; toe van ƒ1.891.8 millioen tot ƒ2.710.5 millioen, maar de stijging van de import van 4.278 7 millioen tot ƒ4,956.4 mil lioen compenseert dit bijna geheel. Het deficit van de handelsbalans is slechts gedaald van ƒ2 386.9 millioen tot ƒ2.245.9 millioen. Belgische gas- en electriciteitsarbei- ders zullen 31 Januari staken, als hun looneisen niet zijn ingewilligd. DAT Arnhems bevolking vorig jaar met 22J0 personen toenam tot 101.266 personen en burg. Matser in z'n Nieuw jaarsrede klaagde cwer de onrustbarende toeneming van het drankmisbruik. DAT de Arnhemse raad f 115.000 be schikbaar stelt voor de restauratie var het Gemeentemuseum en het Ryk vooi 75 pet in de kosten van de weder-inrich- ting bijdraagt. DAT de Arnh. Orkest Ver. een tekort heeft van f 140.000 en de gemeente Arn hem hierin f 70.000 betaalt. DAT de musicoloQg drs Arend Koole op 21 Jan. om 4 uur aan de R.U. te Utrecht promoveert tot doctor in de Mu ziekwetenschap op proefschrift Loca- telli. DAT de dirigent Jaap Spaanderman aan 't einde van dit seizoen de Arnh. Or kest Ver. zal verlaten. DAT burg. H. M. Oldenhof van Kam pen benoemd werd tot Officier O.N. DAT voor het Groningse B.G. de dood straf werd geëist tegen de SD-er J. Al- sema uit StadskanaaL DAT de bekende schilder van stillevens en stadsgezichten Th. F. Goedvriend uit De Steeg op 31 Jan. 70 jaar hoopt te wor- DAT 35 stakende schoonmaaksters ir het A'damse Binnengasthuis spijt betuig den over hun optreden en weer aan hel werk gingen. DAT 40 A'damse amateurs een televi siezender gaan bouwen, die nog deze zo mer „in de lucht" komt. DAT mevr. Kijlstra-Van der Schaaf te Leeuwarden de eerste prijs verwierf er mej. Tijema te A'dam de tweede in de door de „Foriening foar Fryske Folks- kunst" en „Het Baken" te Leeuwarden uitgeschreven naaldkunstwedstrijd. DAT te Utrecht een monument is ont huld op het graf van de K.A(rbeiders)B.- secretaris J. A. Schutte DAT te Warschau een Ned. delegatie o.l.v. dr C. W. Insinger aankwam voor een nieuw handelsverdrag met Polen. DAT in een Nederlandse auto te Ostende een groot aantal gouden horlo ges, bestemd voor smokkel naar Dover, achterhaald werden, die waarschijnlijk van diefstal in Z\*itserland afkomstig zijn. DAT voor het R'damse B.G. 8 j. is ge- eist tegen de 23-j. N. Polderman te Rot terdam (verraad medegevangenen) en 15 j. tegen de 46-j. petroleumventer J. J. F. de Groot uit Bodegraven (verraad van burgemeester Vonk). DAT bjj Venraay weer een lijk is ge vonden van een in de oorlog gesneuvelde Duitse soldaat. DAT uurwerkverlichting en electrische badinstallatie voor de N.H. kerk te Em- men zijn aangebracht. DAT de Diesteltreinen, die 15 Mei naar het Noorden gaan rijden, niet te Meppel, Hoogeveen en Beilen zullen stoppen. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. een beschikking tot vrijlating prijzen van paarden, gebruiksvee en biggen bevat, een wijziging van de prijzenbeschikking lei- en pannendekkerswerk 1948 en een arbeidsbeschikking voor de schoen industrie. DAT de Kon. Ned. Federatie van Lan delijke Rijverenigingen 2 Febr. te Utrecht haar 22ste ruiterdag houdt. Dat morgen een ouderdag wordt ge houden voor het te Arnhem gelegerde bataljon van het 2e Infanteriedepot DAT de res.-kapt. der infanterie B. Pieron en de uitvoerder J. v. Aggelen te Heelsum zijn weggezuiverd, de laatste echter alleen dit jaar. DAT vandaag te Antwerpen, in navol ging van Parijs en Londen, een lucht- vrachtbeurs werd geopend. DAT de dichter-schrijver Ab Visser uit Wassenaar vandaag voor herstel van ge zondheid met zijn vrouw naar Marokko vertrok. DAT. 60 j. oud. te Groningen overleed de bankdirecteur jhr O. B. van Vierssen- Trip. Het eindeloze gepraat met Sjalirir begint beden opnieuw Amerika's plan vond nog niet voldoende steun in de Veiligheidsraad Volgens Aneta heeft de Nederlandse vertegenwoordiger In de Veiligheidsraad dr J. H. van Roijen, medegedeeld, dat Sjahrir een uitnodiging had ontvangen om heden te Batavia besprekingen te voeren met dr VV. Drees, welke laatste voor nemens ls om Donderdag met de „Franeker" (gezagvoerder Sillevis) naar Neder land te vliegen. In de Veiligheidsraad kwam gisteren geen resolutie tot stand omdat het Amerikaanse voorstel niet voldoende steun ontving. Men rekent er nu op, Woensdag een resolutie gereed te hebben. blikeinse regering" wordt aangewezen om naar Lake Success te gaan. Republikeinen willen vrijgeleide De vertegenwoordiger der republiek herhaalde de lange reeks van bekende beschuldigingen tegen Nederland. Dr Van Roijen verklaarde, dat zijn Rege ring met diep leedwezen had kennis ge nomen van het bericht betreffende de huisvesting der republikeinse leiders op Banka en de vrijheidsbeperkingen. Dit rechtstreeks in strijd met de instruc- en strenge maatregelen zullen wor den genomen tegen de verantwoordelijke personen. Sir Rama Raoe (Voor-Indië) drong aan op een spoedig optreden van de Raad, opdat de conferentie van New Delhi die 20 Januari a.s. geopend wordt zal kunnen kennis nemen van de resolutie. Dr Jessup (Amerika) zeide, dat er grote overeenstemming bestaat op de be langrijkste punten. Hij zou het jammer vinden, wanneer die overeenstemming weer te loor ging, in verband met „on dergeschikte" punten. De V.S. namen met sympathie en belangstelling kennis van het door Voor-Indië genomen initia tief om een conferentie van Aziatische staten bijeen te roepen. Tenslotte deelde de voorzitter. Mc Naughton (Canada) mede, dat de repu blikeinse* delegatie om hulp vraagt vooi de uitwisseling van officiële boodschap pen tussen de delegatie en de republi keinse „regering" te Muntok en te Prapat door tussenkomst van de Commissie van Drie. Tevens wordt gevraagd om ver- voersgelegenheid en vrijgeleide vooi iedere ambtsdrager, die door de „repn- Dr Drees Donderdag naar Nederland Dr Drees zal a.s. Donderdag uit Batavia naar Nederland vertrekken. Hij zal de reis maken met de Constellation „Fra neker" onder de gezagvoerder L. Sillevis. De premier is met zijn werkzaamheden gereedgekomen, hoewel zijn gezond heidstoestand hem noodzaakte eerder huiswaarts te keren. Koningin Juliana als gids van 94 ivezen of half wezen Gisterenzijn 94 kinderen van 12 tot 16 jaar persóonlijk door Koningiri Juliana rondgeleid in het Paleis op de Dam te A'dam. Deze jongelui zouden tijdens het Kroningsspel de Kroon het stadion ben binnen gedragen, doch tot hun grote teleurstelling werd hierin op het laatste ogenblik verandering gebracht. Het zijn kinderen, die allen in de oorlogsjaren een of beide ouders verloren. Ruim een half uur heeft de Koningin de jongens en meisjes de kunstschatten laten zien en hen attent gemaakt op de eigenaardig heden van bouw en bekleding. PRINSES WILHELMINA STELT BEZOEK AAN AMSTERDAM UIT Prinses Wilhelmina heeft de reis nmr Amsterdam, waar zij gedurende de win termaanden enige tijd verblijf wilde hou den, tot later uitgesteld, daar zij nog bij voortduring te zeer vermoeid is. Voorzichtig met pinda's tot 4 jaar Er komen weer wat pinda's en meteen doen zich al weer gevallen voor kinderen, die in een ziekenhuis moesten worden opgenomen, omdat de lekkernij in het verkeerde keelgat schoot. Daarom zij men voorzichtig, als een kind nog geen 4 jaar oud is. Mr G. J. Lammere van het dep. van Sociale Zaken speldt de heer H. H. Spoelstra die i.v.m. 7.(jn afscheid als secretaris van de Ned. Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbei ders werd benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, het lintje op de borst. Nederl. radarexpert overleden Een der meest bekende Nederlandse experts op het gebied van radar, de kapt. der technische dienst F. Bussemaker. hoofd van de afd Electrotechniek ten departemente van Marine, is gisteren. 51 ;iar oud, na een ziekte van enkele 'eken. in zijn woning te Den Haag overleden. Truman's salarisverhoging is thans ook door het Huis van Afgevaardigden aangenomen. De president moet nu zelf nog tekenen, om het voorstel wet te maken. Drie escadrilles straaljagers zullen dit jaar door België worden aangeschaft. De voorzitter achtte het verzoek zeer juist en ter zake. Hij zou de Commissie vragen, de Nederlandse autoriteiten om dit vrijgeleide te verzoeken. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Woensdag Sjahrirs onderhoud met dr Drees. Sjahrir zou vanavond 6 uur (11 uur vjn. Nederlandse tijd) ten paleize aan het Koningsplein zijn onderhoud met dr W. Drees hebben. Om 3 uur 15 kwam hij op Kemajoran aan en werd opge wacht door dr Koets. Darmasetiawan, Soepomo. Jahja (namens de premier van Oost-Indonesië)Hij vertrok naar zijn huis aan de Javaweg en zeide blij te zijn, weer in Batavia te wezen. Dr Van Roijen: Amerika's plan is onaanvaardbaar Den Haag acht het daarin vervatte tijdschema absurd De „New York Times" meldt, dat dr Van Roijen na de zitting van de Veilig heidsraad de voornaamste punten van het Amerikaanse plan voor Indonesië, hetwelk nog steeds geen formeel voor stel. doch slechts een schets is, onaan vaardbaar heeft genoemd. Deze punten zijn instelling ener nieuwe commissie, die toezicht zal houden op het geleidelijk terugtrekken onzer troepen van geheel Java, Sumatra en Madoera, waarbij de republikeinse autoriteiten het gezag weer zouden overnemen. Voorts wil' het plan onmiddellijke en onvoorwaardelijke in vrijheidstelling van Soekarno en de zijnen, Djokja onder republikeins be stuur, een federale interim-regering op 15 Maart a.s., verkiezingen op 1 October en souvereiniteitsoverdraoht op 1 April 1950 Op Buitenlandse Zaken in Den Haag kende men de Amerikaanse schets nog niet, doch was van oordeel, dat de in de „New York Times" genoemde punten betreffende een nieuwe com missie met uitgebreide bevoegdheden, terugtrekking der troepen en herstel der republikeinen onaanvaardbaar zijn. Tevens wijst men er op, dat ons tijd schema wordt genegeerd en dat het Amerikaanse tijdschema absurd is en goed om wanorde be scheppen. Volgens Ass. Press noemde een Neder landse woordvoerder te Lake Success het plan een inmenging in de inwendige aangelegenheden van een der leden van de V.N in een mate als nog nooit is voorgekomen. Resolutie inzake de Indië-politiek van de Party van de Arbeid. Op een buitengewoon congres te Am sterdam heeft de Partij van de Arbeid de volgende resolutie met 1388 %tegen 1324 stemmen en 88 blanco aangenomen: Het congres is van oordeel, dat een snelle en consequente liquidatie van de koloniale verhoudingen mede kan wor den gediend door: 1. Herstel van de volledige bewegings vrijheid van de republikeinse leiders en het voeren van hernieuwd overleg met dezen; 2. Herstel van de republiek als auto nome eenheid: 3. Overdracht van bevoegdheden aan een in te stellen federale regering; 4. Opbouw van een militair federaal orgaan, zodanig, dat de Nederlandse mi litaire macht kan worden teruggetrok ken; 5. Oprichting van de Verenigde Staten van Indonesië als souvereine mogendheid na zo spoedig mogelijk, zo nodig onder internationale controle, te houden ver kiezingen; 6. Geregeld, bewust gezocht, overleg met de C.v.G.D. en met de bij de ont wikkeling in Indonesië mede betrokken staten. Brandstoffen bon 01 wordt ongeldig Het C.D.K. deelt mede, dat de bon 01 van de brandstoffenkaart A. 806 en B 806 na Zaterdag a.s. niet meer geldig is, en dus voordien moet zijn ingeleverd. Eind Januari extra voedingsvetten Einde Januari zal een extra rantsoen voedingsvetten beschikbaar worden ge steld, t.w. 250 gr. voor de leeftijdsgroe pen A. B. en C. en 125 gr. voor de groe pen D. en E. Het zal van de vetgrond- stoffenpositie afhangen of de extra-ver strekkingen dit jaar met regelmatige tus senpozen zullen worden voortgezet. De spijsolie zal, zoals gebruikelyk. op een afzonderlijke bon worden toegewezen. Volgende week extra boterbon Volgende week zal een bon worden aangewezen voor een extra rantsoen boter of vet. Hierop wordt verkrijgbaar gesteld 250 gram boter, margarine of vet voor de A. B en C groepen en 125 gram voor de D en E-groepen. WEERBERICHT Zacht Tot morgenavond verwacht D« Bilt; Matige tot krachtige en langs de Wad- denkust tijdelijk harde Zuid-Westelijk» wind. Half tot zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen. Aanhou dend zacht ZON EN MAAN. Woensdag 19 Jan. Zon op 8.38. onder 17.04; maan op 23.26, onder 11.02. 21 Jan. LK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1