Galeislaaf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 17 JANUARI 1949 om de tol aan het Warmonderliek SpIit^'l %i!f ™edigHerv dere weg te nemen, verliest de tol Commissie ad hoe begint haar werk bestaansmogelijkheid. De strijd opnieuw ontbrand Mr dr P. G. Knibbe pleegde een „aanslag" Wordt ten onrechte tolgeld geheven voor rijwielen? (Van een onzer verslaggevers). Een telefooontje, om tegen drie uur per iiets bij het Warmonderhek te zijn, deed ons Zaterdagmiddag wat sceptisch glim- laohen. „Er zal een aanslag op de tol worden gepleegd Accoord, het woordje „plegen" kun je opvatten zoals je 't wilt. Dus wóxen we op de aangegeven tijd op de plaats van de misdaad. Misdadiger bleek te zullen worden mr dr P. G. Knilbbe, niet in zijn functie van secretaris van de Kamer van Koophan del, maar in zijn weledelgestrenge kwa liteit van lid der Prov. Staten. Mr Knibbe was per fiets en zijn vrouw, zijn zoon en een kennis vergezelden hem. Plus uw (fietsende) verslaggever, die daardoor handlanger werd. Het weer was overi gens best voor een dergelijk uitstapje, maar het moest niet te lang duren, want de luoht betrok. Nu plegen aanslagen meestal niet vee] tijd in beslag te nemen. De heer Knibbe bleek er kaas van te hebben gegeten en gooide zijn „explosieven" met mannen moed van zich af. De aanslag „Meneer, U móét betalen", betoogde de tolwachter nog eens. „Maar een fietser hoeft dat toch niet? Dat staat toch nergens beschreven?" „Daar weet ik niets van. Ik ben hier om mijn werk te doen en als U niet wil', betalen, mag ik niet doorlaten". ,Dan moet de baas er maar bijkomen' Dus werd de heer Leenen gehaald. Hij had de lucht der explosies reeds gero ken en reageerde navenant: ..Niets mee te maken. Als U niet wilt betalen, gaat U maar terug!" „Dan betaal ik onder protest", aldus de •heer Knibbe. „Dat laat ik niet toe. U betaalt of U gaat terug. Met protesten heb ik niets uit te staan." „Weet U dat zeker?" „En als U niet gewoon betalen wilt, weiger ik U de toegang' tot het grondge bied van Warmond. Wilt U dus maa: terug gaan? Ik herhaal: omdat U pro testeert, weiger ik U de toegang. U komt niet in Warmond." „Dat wordt helemaal een r schiedenis." Wat er nu volgt De kruitdampen trokken op e vallers dropen af. Mr Knibbe kreeg geen gelegenheid, onder protest te betalen. Toen heeft zijn gezelschap dat maar ge daan. Om de zaak voortgang te doen hebben. De „rel" door slechts weinigefn gemaakt was ten einde. Er was trou wens geen sprake van een ware rel. Even dreigde het dat te worden, toen de heer Leenen de toegang tot Warmond aan de heer Knibbe ontzegde. Dat was een beetje een vreemde houding en waar schijnlijk ook geen verstandige. Het verVolg van de „aanslag" is, dat er een klacht zal worden ingediend bij Ged. Staten, Daar is het vanzelfsprekend ook om te doen geweest! De klacht zal ge richt zijn tegen het vorderen van tol geld voor rijwielen. Men hoopt dam, dat Ged. Staten een proces zullen beginnen. Wat Zaterdagmiddag plaats vond, was de eerste stap daartoe, het uitlokken er van. Waar staat beschreven, dat ook voor een rijwiel tolgeld mag worden bere kend? Hoogtswaarschjjniyk, en naar mr Knibbe en met hem tal van War mondenaren hopen, alleen op het tarievenbord bjj de tol. De heer Knibbe, die reeds jaren in actie Is om de tol opgeheven te krijgen, toon de ons een foto van het tarievenbord van dezelfde tol uit 1929, waarop over een rijwiel NIET wordt gesproken. Heeft de heer Leenen de woorden „voor een bakfiets of rijwiel 10 cent" er dus (onrechtmatig) aan toege voegd? Of is hier van onrechtmatig heid geen sprake? Het bord uit het jaar 1629 vermeldde wel „dhais of kar 10 cent", maar repte aver een fiets of rijiwiel. In elk ge val heeft de huurder van de tol het bord dus op eigen initiatief doen veranderen. Hebben de inwoners van Warmond en '1 van anderen vele, vele jaren ten on rechte voor hun rijwielen moeten be talen? Een aardig klusje voor de advo caten, om dit uit te zoeken! Ails het maal zover komt, zullen ongetwijfeld heel wat gedupeerden hun geld geheel of gedeeltelijk terug willen hébben. Dit vanzelfsprekend alleen in hun geval, dat de „huurder" van de tol tot schadever goeding kan worden gedwongen. Maar er is nog een andere kant aan de zaaje. Rijwielen vormen een belangrijk element van het tolgeld. Wanneer dit deel komt te vervallen en men bovendien de autobestuur ders effectief kan bewegen, een an- vrijwel Het loon van de tolwachter. in dienst bij de heer Leenen, zou dan waar schijnlijk nauwelijks worden opge bracht. De afkoopwaarde, thans door de heer Leenen geraamd op één mil- lioen gulden, zou in elk geval zeer aanzienlijk dalen en de opheffing van de tol zou nabij zijn. Vermeld zij nog. dat de tol reeds in de 15e eeuw bestond, toen echter in de i van een veer met het rechit tot heffing van tolgeld. In de 17e eeuw kwam de brug, maar het tolgeld bleef bestaan. Sinds 1900 vertoonden de inkomsten, door de tol genoten, een onafgebroken stijging en de bruto opbrengst van 1 Mei 1929 tot 30 April 1930 werd op f25.000 (per jaar) geraamd Daar staan geen 'kosten voor onder houd of diergelijke tegenover. De eigenaresse van de tol mevr. de wed. J. C. Leenen—Overgaauw, de moe der van de huurder, de heer L. Leenen, deelde ons hedenmorgen mede, dat voor wielrijders al 47 jaar lang.tolgeld'wordt berekend. Nooit is hierop tot nu toe aan merking gemaakt, evenmin als op de andere tarieven, die steeds door de eige naar zelf zijn vastgesteld. Nogmaals: gaat het proces door, dan zullen, naai onze mening, in de eerste plaats de ad vocaten er wel bij varen. „Ik weiger U de toegang tot Warmond". Conflict tussen afdeling C.H.U. en vier Leidse predikanten opgeheven Interveniërende Kerkeraadscommissie slaagde in haar pogingen. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld herinneren, dat bij de laatst gehouden. Kamerverkiezingen een min of meer ern stig conflict is gerezen tussen het bestuur de afdeling Leiden van de Christ Hist. Unie en die predikanten der Ned. Herv. Gemeente alhier, die zich indertijd hebben aangesloten bij de Partij van de Arbeid, t.w. ds D. Kuilman, ds D. J. Vos- ds W. H. Kelder en ds J. de Wit. Het geschil ontstond naar aanleiding van in het kader d'er verkiezingen gevoerde pro paganda. Waar beide groepen tot de Ned. Herv. Kerk behoren, heeft de Ker- keraad der Ned. Herv. Gemeente zich dit conflict aangetrokken. Er werd een com missie, bestaande uit drie personen, ir het leven geroepen, die zich. als taak ge steld zag het geschil tot een oplossing te brengen. Naar wij thans vernemen, heeft de >mmissie haar werkzaamheden beëin digd en rapport in de Kerkeraad uitge bracht. Het resultaat van haar bemoeiin gen zal over korte tijd in het Leids Her- Onaangename gewaarwording Een reiziger, die heer Van S.. merkte bij de contröle aan het station alhier, dat zijn portefeuille in de trein tussen Am sterdam en Leiden was ontvreemd. De- inhoud was: f 75 en enige distributie bescheiden. Nieuwe fiets ontvreemd Tijdens werkzaamheden is vanmorgen uit de gang van de BLO-school aa~ J~ Caeciliastraat alhier een nieuwe jongens fiets ontvreemd. Het is te begrijpen, dat deze diefstal een zeer grote teleurstelling betekent voor de betrokken leerling. Het hoofd der school verzoekt inlichtingen of aanwijzingen. De fiets draagt het merk 'P.O.N. Zij heeft een sportstuur, zwart gelakt. Het telefoonnummer der school vormd Kerkblad worden gepubliceerd. Op grond van de informati- die betrouwbare zjjde hier omtrent verstrekte, menen wjj te mogen aannemen, dat de Kerke raadscommissie er in geslaagd is, beide partijen tot elkaar te brengen. De te verwachten verklaring in het Leids Hervormd Kerkblad hopen wij t. 75 Jaar oud en 62 jaar aan de draaischijf Nicolaas van den Hoed kent het pottenbakkers- vak door en door jaren. Hij zag directies komen en gaan, leefde mee met de kameraden en nam afscheid van hen. als ze weer vertrokken. ..Het is mijn lust en mijn leven! Ik heb het in mijn vingers zitten en ik ontbreek nooit op het appèl!" aldus Van den Hoed. Hij is voorlopig dan ook nog t van plan met werken op te houden heeft veel voldoening van zijn positie als leider van de jongeren bij de f;rmj Ravelli. Met zijn vrouw, die ook nog gezond ii „alleen wat te dik" verzucht Nico laas geniet hij in zijn huisje aan d« Uiterste Gracht 121 van een opgewekt familieleven. Twaalf kinderen (van wie zes zoons in het vak van vader zijn), dertig kleinkinderen en zeven achter kleinkinderen zorgen daar wel voor. Wij kunnen er zeker van zijn. zowel de eerste Februari, de dag zijn 62-jarig „ambtsjubileum", als Van den Hoeds 75ste verjaardag op 8 Februari niet zonder meer voorbij zullen gaan. „Ik ben eigenlijk mede-oprichter van de firma Ravelli", zegt Nicolaas van den Hoed. terwijl hij glunder zijn beide han den. vet van rode klei, de bezoeker toe steekt. De werkplaats staat midden in het wijde land rond Valkenburg. Het wat trieste licht van de Januaridag geeft iets eerbiedwaardigs aan de vrolijke kop van deze werker-eerste-klas, die een tijdelijke rust slechts begeerde als nieuwe aanloop voor de arbeid. Hij was daarom in 1946, toen hij eigenlijk bezig was voorgoed op reces te gaan, direct weer te vangen voor een nieuwe positie. De gebroeders Ravelli, die hun aarde werkfabriek met zijn onmisbare hulp aan de draaischijf zijn begonnen, prijzen zich dan ook gelukkig, dat Van den Hoed, die in sommige opzichten de jongeren de loef afsteekt, bij het werk van de fabriek is betrokken. Niet alleen, dat Van den Hoed waarschijnlijk de oudste draaier van Nederland is, maar hij is zeer zeker ook een van de besten. Rasechte Leidenaar (hij werd op 8 Februari 1874 in de Sleutelstad gebo ren) trok hij al op 13-jarige leeftijd de werkplaats in en leerde zichzelf in zijn vrije tijd de knepen van een goed vak manschap. Zo beheerst Nicolaas zov/el het grote als het heel fijne werk en is daarbij een man van gezag in zijn beroep. Indertijd heeft hem zelfs een verzoek NICOLAAS VAN DEN HOED. bereikt van de Vereniging van Potten bakkerspatroons, om een plaats in onderwijs in te nemen als onderwijzer aan de draaischool te Gouda. Van den Hoed werkte toen bij de firma Lammen: te Leidenen hy bleef er, 59 lange J. J. VLIEGENTHART OVERLEDEN. Zaterdagavond is, na een-korte onge steldheid; de bekende duivenliefhebber r. Vliegenthart alhier overleden. Allen, die hem gekend hebben, zullen met leedwezen dit bericht vernemen. De heer Vliegenthart was een persoon, die hoog aanzien stond bij de mensen de duivensport i»n onze omgeving. De begrafenis zal plaats hebben op a.s. Woensdag, om 12 uur, op de begraaf plaats bij het groene kerkje te Oegst- geest. Spreekuur burgemeester. De burgemeester van Leiden zal Woens- ig a. s. spreekuur houden van 13.30 tot 14.30 uur. Wethouder Van Schaik ongesteld. De wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik. is verhinderd op de Woensdagen 19 en 26 Jan. spreekuur te houden (wegens ongesteldheid). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Sophia, dvFPA Breede- veld en S J van der Veer; Wilhelmina M, d v J J W van Went en W M Koe mans; Hëhdrik J, z v F Prins en J H de Groot; Marianne, d v D Bfaggaar M J Momberg: Nanda M, d v J P M Trouw en A W Jonker; Wilhelmus G, z v C J Langeveld en A Dekker. OVERLEDEN: L J van Haasteren, 70 jaar. GEBOREN: Maria A., d. v. J. Sosef en M. A. Glasbergen; Marijke, d. v. J. Moe- liker en F. Trippenzee; Maria W. Th., d. v .A. van Loon en C. Kalkhoven; Emma, d. v. H. Mieloo en J. v. d. Wetering. OVERLEDEN: S. van Rosse, m., 66 jr; C. -van Duijn, wed. van C. Jonker, 70 jr; N. M. Ebeling, huisvr. v. W. Roessingh, 67 jaar. deze maand. De laatste tijd is op de vergaderingen an de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier de nodig gebleken split sing van de Gemeente ter sprake ge komen. Het zou de bedoeling zijn. dat de verscheiden delen der Gemeente zelfstan diger zouden gaan werken, waardoor ook de verantwoordelijkheid gestimuleerd zou worden. Een dergelijke verandering met zich meebrengen, dat de ouderde wijkgrenzen herzien moeten worden. is een commissie ter bestudering de mogelijkheden tot vorming _.0. wijkgemeenten in het leven geroe pen. bestaande uit 27 personen, t. predikanten, 9 ouderlingen en een gelijk aantal diakenen. Deze maand, wij, zal de commissie met haar onderzoek een aanvang maken. In het kader van dit onderzoek zal door enige predikanten een aantal lezin- worden gehouden. Zo zal op 29 Ja- i in de consistorie van de Pieters kerk door ds W. H. Kelder worden sproken over; „Centralisatie en decen tralisatie"; 12 Februari: „Wijk- of buur gemeenten?", in te leiden door ds J. Swij- nenburg; 26 Februpri: „De bevoegdheden de centrale Kerkeraadscommissie" door ds D. J. Vossers; 12 Maart; „Hc recht van benoeming en beroeping", door ds J. de Wit; 26 Maart: „Wijkindeling", terwijl op 9 April het concept-reglement wordt behandeld. Gebr. Van Ulden vierden hun zilveren zakenjubileum Personeel bood gebrandschilderd De vijftiende Januari is voor de gebr. Van Uulden een onvergetelijke dag ge worden. Vijfentwintig jaar lang hebben n hun assistenten zich geheel gegeven de zaak groot te maken en dat zij daar wonderwel in zijn geslaagd, kwam Zaterdag, de hoogtijdag, vele malen tot uiting. Morgens verzamelden de gebroeders met hun 'familie en personeel zich aar maaltijd in „In Jen Vergulden Turk" De heer N. C. Reisevoort. vertegenwoor diger, voerde daar namens het personeel het woord. Hij Schilderde de vlucht, die het bedrijf gedurende de kwart-eeuw had genomen en bood de heren Van Ul den als blijvende herinnering aan deze mijlpaal een gebrandschilderd raam aan waarop de handel en de nijverheid sym bolisch worden voorgesteld. Voorts voer den familieleden van de gebr. Van Ulden, t.w. de heren J. B. v. Ulden. G. Reichert en P. v. Ulden het woord, die cadeaux aanboden. De heer A. van Ulden. ook broer sprekend, getuigde van ee uitsluitend dankbaarheid. Zijn familie en medewerkers zag hij mede als degenen die aan het succes van de zaak, dat nog steeds voortduurt, belangrijk hebben bij gedragen. De receptie. In het Oosters Instituut werd in de middaguren een zeer druk bezochte receptie gehouden. Naast de zakenrelaties en vrienden merkten wij daar o.m. op de heren A. J. Jongeleen. wethouder van Openbare Werken en S. Menken, wet houder van Sociale Zaken, die B. en W. vertegenwoordigden, weth. Schrama van Voorschoten, de commissaris van Politie, R. J. Meyer, J. v." d. Vijver van de N.Z.H.T.M.. J. H. de Jong van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, J. C. Bolderdijk, secr. landelijke B.O.V A.G.. C. Meester, voorz. plaatselijke B.O. V.A.G. en F. Maarse. nemens de Nederl. Vereniging voor T. en O. Laatstgenoemde huldigde directie en medewerkers en hoopte, dat het stadsvervoer zijn dienen de taak zal kunnen blijven vervullen. Een schat van bloemen gaven het In stituut een feestelijk aanzien. Avonds volgde in „In den Vergulden Turk" een diner voor de familie en en kele genodigden Overwinningen van A.R.C., „Noordwijk", Lisser B. en R.C.L. Rijnsb. Boys, „Leiden" en „Katwijk" legden het loodje Zaterdag j 1. is de eerste kampioen be- I Dat kan nog spannend worden, temeer, kend geworden. Het is Excelsior uit omdat de Rijnsburgers Zaterdag a.s. bij Maassluis, dat met 25 punten uit 13 wed- het zich kranig herstellende Quick Boys strijden nu reeds onbereikbaar haar concurrenten. De beslissin! in de derde klasse zal nog wel even op zich laten wachten. Quick Boys had wederom rust en van deze ge legenheid profiteerden Excelsior P. en C.S.V.D. om wat dichter in de buurt der Katwijkers te komen. De club uit Pernis klopte Oranje-Wit met 0—3, terwijl CSVD tegen Capelle een benauwde 34 zege boekte. ARC gaf te kermen, dat ze van de laatste plaats afwil. Door een 31 overwinning op Rijnsb. Boys, is de Alphense club nu met Oranje-Wit in pun ten gelijk gekomen. „Noordwijk" leverde een goede prestatie door Zwaluwen V. een 42 nederlaag toe te brengen. V. d. Wiel c.s. stegen hierdoor een plaatsje op de ranglijst, zulks ten koste van Rijnsb. Boys. Quick Boys 1321 Zwaluwpn V 13—9 Excelsior P. 15—20 Capelle 14—9 CSVD '14—19 O.-Wit 13—7 „Noordwijk" 1515 ARC 137 Rijnsb. Boys 13—13 Die Haghe omzeilde in 4 A weer een lastige klip. De 02 zege van de Resi dentieclub op de 's-Gravenz. S. V. mag ei- .zijn. Wanneer zij uit de 2 wedstrijden, die haar nog resten, 1 punt behalen, is ze kampioen. Lisser Boys. de Benjamin, hield de strijd ondertussen koppig vol en behaalde in Lelden een 04 overwinning op „Leiden". „Katwijk" kon het weer niet tot zege brengen. In Leiderdorp won RCL met 41 van de Oranjehemden. Leede rekende andermaal met Semper Altius af (14). Die Haghe 1426 Semper Alt. 129 Lisser Boys 1218 RCL127 's-Gr. S. V. 12—17 PTT 12—5 Ter Leede 12—16 „Katwijk"... 13—3 „Leiden" 13—11 Rijnsb. Boys 2 schijnt de Kerstvacantie slecht bekomen te zijn. Zij verloren met 0—2 van Quick Boys 2 en hebben nu nog maar 2 punten voorsprong op J.A.C. 2. Sfeer in t gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! Hoe de voetbal Zaterdag rolde 3e kl. KNVB: Oranje-Wit—Excelsior P. 03: NoordwijkZwaluwen V. 42; Ca pelle—CSVD 3—4; ARC—Rijnsb. B. 3—1 4e kl. A: 's-Gravenz. S.VDie Haghe 02; LeidenLisser Boys 04; Semper Altius—Ter Leede 1—4; RCL—Katwijk 4—1. 4e kl. B: VVOR^JAC 3—0; Excelsior M.—-Monster 1—0 (Excelsior kampioen); GEB—Unicum 3—1; Sunlight—VOG af gekeurd. 4e kl. C: Zwart Wjt '28—RVA 4— Grote Lindit—RSM 2—2; Hoogvliet- ZWSH 2—4; SHO—NSW 1—2. 4e kl. D: Sleeuwijk—Stedoco 3—2; Pe likaan—Aalburg 1—3; Zwerver—'WGZ 12; RijsoordKoz. Boys 06. Res. 3e kl. A: Rijinsb. B. 2—Quick Boys 0—2; CSVD 2—ARC 2, 1—1; Die Haghe 2Noordwijik 2, 4—4; Monster 2—Seanp. Altius 2, 24. Ie kl. (B) LVB: Katwijk 2—Rijinsb. B. 1—1; Ter Leede 2—-Leiden 2, 1—1. 2e kl. A: Alphia 1—NSA 1, 0—6. 2e kl. B: ARC 4—RCL 3, 3—0; Katwijk 3Noordwijk 4, 2—2. 3e kl. B: SVOW 3—ARC 5, 1—2; NSA 2GWS 2, 1—3. 4e kl. A: Koudekerk 3Or. Groen 1 4-1. 4e kl. B: Quick B. 7Sleutels 2, 02. Jun. A: Rouwkoop (a)Quick B. (a) 01; B: WoubruggeKoudekerk 01; MSV—ARC 0—4; C: Quiok B. (O—Kat wijk Ob) 1—U. 3e kl. (A) LVB: T. en D. 2—Rijnsb. B. 4 uiig est.: Noordwijk 5VWS 2, 11. 4e kl. B: VWS 4—-RCL 6, 3—0; SOHL —Rouwkoop 2, 15. Jun. C: Lisser B. (b)Leiden 23. Verbeterde uitslag: le kl. B: Ter Leede 2—Leiden 2, 3—3. INAUGURATIE PROF. FLORSCHÜTZ. Vrijdag 28 Januari om 4 uur zal pro! dr mr F. Florschütz, benoemd tot bijzon der hoogleraar in de palaeophytologie van het Kainozoicum en de palynologie, vanwege het Leids Universiteits Fonds, zijn ambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele oratie in het groot auditorium van het Academiegebouw. Handelsreizigers vergaderden De afdeling Leiden van de Ned. Han delsreizigersvereniging kwam in vergade ring bijeen. Voorzitter Brouwer heette allen hartelijk welkom en wenste een gelukkig nieuwjaar. Spr. gaf vervolgens een overzicht van het werk der eniging in 1948. Hij kwam daarbij tot de conclusie, dat er in sociaal en economisch cpzicht door de N.H.R.V. veel is bereikt. De heren Van Haarlem en Vreeswijk, resp. secretaris van de afdeling Leiden en voorzitter van de plaatselijke propa- ganda-commissie, brachten hun jaarver slag uit. De heer Rekers beschouwde tot slot enkele actuele onderwerpen. Zilveren jubileum. Op 21 Januari hoopt de heer P. Han selaar, bibliotheekbeambte bij de utaiver siteitsbibliotheek alhier, de dag te her denken, dat hij voor 25 jaar bij genoemde bibliotheek in dienst trad. Semper Altius opnieuw door Ter Leede geklopt Ter Leede, dat nog een kans heeft op de tweede plaats, waaraan verbonden is de promotie naar de derde klasse, be haalde op Semper Altius een veWiende 14-overwinning. Voor de rust wa van een bepaald overwicht van een partijen geen sprake en voor beide doe len ontstonden soms hachelijke situaties. rust kwam dan ook met dubbel blanke stand. Na de pauze kwam Ter Leede fel op zetten en door een niet voldoend ingrij pen van de roodwitte-backs. verkregi zij een 01 voorsprong, spoedig gevolgd door een tweede doelpunt. Even kwa men de roodbroeken toen opzetten er werd de verdediging van Ter Leede ir het nauw gebracht, echter de juiste rich ting van het schot ontbrak. Dat deden de Sassenheimers beter, daar hun mid denvoor op fraaie wijze, na goed indivi dueel werk, de stand op 03 wist te brengen. Het werd zelfs nog 04, waar na Semper Altius de eer wist te redden (1—4). De aangewezen scheidsrechter kwam niet opdagen. Secretaris Van Katwijk hanteerde op bekwame wijze de fluit. op bezoek moeten. CSVD 2ARC 2 Die Haghe 2Noordwijk 2 eindigden in gelijke spelen, terwijl Semper Altius 2 Monster 2 met een 24 nederlaag achter liet. A.R.C. behaalde de volle winst (3-1) RÜnsburgse Boys na spannende strijd geklopt. ARC 1 is het competitierestantje be gonnen met een fikse 3—1 overwinning op de oude tegenstander Rijnsburgsi Boys. Het werd 31 en had Hakkenberg zijn doel niet op zo prachtige wijze dedigd, dan zou de stand voor de Rijns- burgers nog ongunstiger geweest zijn. Want van „driehoekjes", „magische vier kanten", scherpe passen hazewindhond was bij de bezoekers deze middag niet veel te merken Het v veelal maar een lukraak-systeem, dat er op nahielden. Vooral de halflinie de linkervleugel waren zwak, op rechts lukte het wel beter. De gasten telden twee invallers. De kleine midvoor toonde zich een handig, maar eigenzinnig speler. Toen na de rust de gasten maal een 21 achterstand hadden, toon den zij zich minder prettige verliezers. hiervan een gevolg, dat Krom hout, die onvriendelijk deed tegen de uit stekende leidende arbiter De Boon. van het veld \Verd gezonden. Ook onderling as men het lang niet Bij ARC waren deze wijzigingen aange bracht, dat rechtsbuiten v. d. Linden op de spilplaats stond. Vierbergen speelde rechtsbinnen Zuidam midvoor en T rechtsbuiten. De laatste twee ruilden de rust. Vooral v. d. Linden deed het niet aardig gecombineerd. Het vertoonde spel gaf althans moed voor de toekomst. De eerste 25 minuten waren voor ARC. Men speelde echter te weinig fel tegen gasten. Toch kreeg Hakkenberg druk werk. maar hij deed dit voortreffe lijk. Hierdoor enigszins ontmoedigd zakte de thuisclub wat af en raakte de strijd meer verdeeld. Ongeveer een kwartier voor de rust nam de Rijnsb. rechtsbuiten een uitstekende corner en Kromhout wist de bal netjes in het net te koppen, 01. Wij noteerden toen nog een hard vleu gelschot van de linksbuiten der gasten, dat de deklat scheerde; aan de andere kant deed Hakkenberg moedig werk toen v. Heusden alleen doorgebroken bracht de Rijnsburgse linkshalf fraai met het hoofd redding toen zijn doelman kansloos geslagen was. Rust 01. De tweede helft begon met een gevaar lijke maar slecht afgewerkte doorbraak van de midvoor der gasten. ARC nam toen weer het initiatief. Het houtwerk werd beproefd, maar een kwartier tweede helft oud, toen Bos na goed werk van v. Heusden met een harde schuiver gelijk maakte. Enkele minutei? later volgde een goede pass naar rechts, Zui dam zette hoog voor, Hakkenberg greep mis (zijn. enigste fout) en Bos gaf ARC een voorsprong. Wel deden de Boys ernstige pogingen gelijk te maken, gevaarlijk werd men slechts zelden, dank zij prachtig werk van Bergshoeff Wieringen. Drie minuten voor het einde maakte Zuidam fraai 31. R.C-L. IKatwijk I 41 een sportief gespeelde wedstrijd heeft R.C.L. uiteindelijk een verdiende overwinning weten te behalen, op „Kat wijk", dat, gezien het voorhoedespel vóór rust. zeker niet de mindere was. Niet zodra was begonnen of Katwijk trok sterk van leer en een goede schui- werd met moeite gestopt. Ook de RCL-voorhoede liet zich niet onbetuigd. door herhaaldelijk gepingel. ging menige kans verloren. Met beide doelen beurten in gevaar, voornamelijk het RCL-doel, werd het een spannende ont moeting. Toen RCL het initiatief overnam toonde de Katwijkse keeper zijn bijzon dere talenten en menig gevaarlijk schot wist hij meesterlijk te keren Een gevaar lijke Katwijkse aataval mislukte net. Er volgde opnieuw een Katwijkse aanval, waarbij de RCL-achterhoede een grove fout maakte en de bezoekers de leiding -amen (0—1). Niet ontmoedigd speelde RCL verder; zij verkreeg een zeker overwicht. Mid voor Hagenaars scoorde de gelijkmaker (11). RCL nam toen het spel geheel in handen. De keeper van „Kajwijk" wist zijn doel echter schooi te houden. Niet zodra was in de tweede helft af getrapt of de thuisclub «ïam het spel ge heel in handen en in de dertiende mi nuut scoorde ..Katwijk" uit een cornei in eigen doel (21). Goed doorzetten var rechtsbuiten De Graaf gaf Hagenaars „Noordwijk" verbeterde zijn positie Zwaluwen werd met 42 geklopt Noordwijk heeft op schitterende wijze revanche genomen voor de nederlaag vorig jaar in Vlaardingen geleden. In een sportieve wedstrijd, waarin beide ploegen verdienstelijk speelden, wist onmiskenbaar de beste club te winnen. Voor de rust was er eigenlijk weinig spannends aari deze ontmoeting. Om beurten namen de rivalen het initiatief, haar hoewel er somtijds aardig gecombi neerd werd, strandden alle aanvallen vooralsnog op de verdedigingen, welke beidde partijen zonder meer uitste kend te noemen was. Het duurde tot kort voor de rust voor dat Noordwijk op verrassende wijze door stootte. en N. v. d. Wiel met een onhoud bare kopbal de Zwaluwenkeeper kon Last van zennwen? Na de pauze nam de thuisclub gelijk het initatief, en in een filts was het weer N. v. d. Wiel die op schitterende wijze de voorsprong vergrootte, 20. Het Zwaluwenteam raakte echter niet verwarring, en na goed combinatiespel wist de linksbuiten der gasten met een vliegend schot een alleszins verdiend tegenpunt te scoren, onhoudbaar voor keeper v. d. Wiel. De beurt was vervolgens weer aan Noordwijk, en een hele reeks van aan vallen op de Zwaluwenveste resulteerden in een corner, waaruit N. v. d. Wiel voor de derde maal een goal maakte. Verschil lende kansen werden hierna door beide partijen om zeep gebracht, met name trapte de Noordwijkvoorhoede nogal eens de buitenspelval, hoewel de scheids rechter o.i. wel iets te kwistig was met fluitjes voor off side. Tenslotte demonstreerde Noordwijk zijn overwicht nog eens nadri\kkelijk, doordat A. van Rooyen er 41 van maakte. Hiermede was alle hoop der Zwaluwen op een gelijk spel de bodem ingeslagen Misschien kwam het daardoor dat de wedstrijd in het laatste kwartier een forser karakter aannam. In ieder geval wisten de gasten na enkele felle aanval len de achterstand te verkleinen, 4—2. Door dit sterke offensief werd Noordwijk geheel in de verdediging gedrongen, maar de opgetrokken muur verhinderde iedere doorbraak, en zo kwam het einde met een verdiende 42 overwinning voor de thuisclub. Een bijzonder groot aandeel in deze overwinning had naast rechtsback Marijt, vooral keeper v. d. Wiel, die zijn doel op bijznder brilliante wijze verdedigde. Typisch was wel dat ok zijn collega van de overkant met de rechtsback der Zwa luwen. wel'het grootste strukelblok der Noordwijkers vormde, terwijl de gast heren juist een flinke veldmeerderheid tentoon spreidden. De scheidsrechter had het bij deze uiterst sportieve ontmoeting niet moeilijk. Leiden ILisser Boys I 04 Alvorens de wedstrijd een aanvang neemt, wordt één minuut stilte in acht genomen voor wijlen de heer Waringa, in leven voorzitter van de L.V.B. Over de wedstrijd zelf het volgende: Reeds na 10 min. opent L.B. de score, doordat doelman De Bree de bal niet over de lat weet te werken <01). Dit doelpunt word', spoedig gevolgd door een tweede (02). Een aan „Leiden" toege kende strafschop wordt op goede wijze door doelman v. d. Elzen gekeerd, of schoon hij dit o.i. niet op „onbewogen" wijize deed. Na de thee voert L.B. door een schit terend diagonaal schot'van haar rechts binnen, de stand op tot 03. „Leiden" weet de mómenterr- van- veldoverwioht doelpunten uit te drukken. Vooral het binn'entrio weet van de haar gebo den kansen -geen gebruik te maken. Aan de andere zijde kan L.B., door onvoldoende terugspelen der rechtsback, nog eenmaal doelpunten (04), in welke rand geen verandering meer komt. De Joys hebben een verdiende, zij het een Enigszins geflatteerde overwinning be haald. ALPHIA I—N.S.A. I 06. In een wedstrijd, die van belang waa voor het bezetten van de onderste plaats heeft NSA I een verdiende 0—6 overwin ning op Alphia I behaald. Reeds voor d» rust benutte zij de kansen beter en nam een 40 voorsprong. Na de rust tapte Alphia uit een ander vaatje, maar het net wist ze niet te vinden. NSA daaren tegen scoorde nog tweemaal en won daardoor met 06. nogmaals een kans en met een klein wip pertje werd het 3—1. Jammer genoeg moest de RCL-keeper door een hoofd wond uitvallen. Rechtsbuiten De Graaf zorgde er voor, dat RCL aan een nuttige 41-voorsprong kwam. waarna de achter hoede van de thuisclub geen risico nam en alle K-aanvallen met kunst- em vlieg werk onderschepte. Een woord van lof voor „Katwijk", dat. ondanks deze tegenslag, een eerlijke i verliezer bleek te zijn. SCHEV.-RADIO gaat bouwen en verbeteren Straks gemakkelijker telefoneren met zee r verslaggevers) Joseph Stephens In de rivierwijken was het proletariaat _.j spanning óver wat komen ging. vooral, omdat Caesar zelf zijn drastische maat regelen tegen de Christen-Joden had ont worpen. Deze hadden overal blinde haat ontketend ook, omdat zij de ganse zaken wijk „besmet" hadden; algemene blijd schap heerste, dat men nu getuige zou jn van hun vernedering. De meeste Christenen verkeerden in m toestand van wanhoop. Zij zochten hun troost in de Boeken der Profeten en in dc brieven, hun door ooggetuigen van Christus' optreden toegezonden. Zij slo ten zich op in hun huizen, vastten of ver enigden zich in kleine groepen tot gebed, wetende, dat „waar twee of drie in Zijn Naam vergaderd waren, Hij in hun mid den was". In brandende hitte dromde een grote menigte samen op en rondom het Forum. De legionaires hadden van Corbulo in structies ontvangen, het publiek zo ver mogelijk toe te laten, zodat de gevonnis- ten behalve door de lichamelijke pijni ging. ook van de hoon en de spot der omstanders te lijden hadden. Met koele onverschilligheid ontving Corbulo de juichkreten der menigte, toen zijn galakoets kwam aangereden. Hoffelijk hielp hij haar uitstijgen bij de Diana-fontein, waar zij met verbazing de tierende menigte overzag en tot Corbulo ;i: Ik begrijp niet, hoe de mensen op zulke dingen verzot zijn. vermaak schep- in eens anders ellende. Hoelang zal het duren? Corbulo leidde Io naar de marmeren zetel in zijn loge en antwoordde: Wees niet ongeduldig, Io.- Deze Staatszaken moeten met zekere waardig heid worden behandeld, anders boeien zij het publiek niet. Eén van die ver vloekte Christenen, zoals wij ze vanmor gen hier hebben, is lang niet voldoende n hun kijklust te stillen. In zijn cel was Virginius er zich ten volle bewust van geweest, dat de grote finale van zijn leven in de arena zou ge speeld worden. Vanaf het uur, dat hij Io had omhelsd en niet meer gezien, had zijn wanhoop langzamerhand plaats ge maakt voor een gevoel van wondere kalmte. In die zware uren vond hij voor al troost in een tekst uit Lucas' geschrif ten: „Wel u, als de mensen u haten om Mijnentwil, want groot is uw loon in de hemelen". De varkenswagen was een door twéé" zwarte zwijnen traag voortgetrokken lage houten kar met grote brede wielen, en beladen met allerlei afval en uitschot, temidden waarvan Virginius was ge plaatst, die een bespottelijk masker droeg, dat bedoeld was als een hoon aan de Christenen. Geleid dqor een ceremonie meester, stond de processie op haar weg het Forum stil bij het Museum, Virginius menig gelukkig uur had doorgebracht met eeuwenoude documen ten. Rondom stond de opgatogen schare toeschouwers, zich verdringend tot op de daken der omliggende huizen en door wilde kreten en bittere spot het lijden van de dodelijk bleke Virginius nog verzwarend. Hij overzag met hoog geheven hoofd duizenden hoofden, dei nend als een zee, waarin hij dreigde te verzinkenAf en toe ontdekte hij het versomberd gelaat van een broeder, hier gekomen om door hun tegenwoor digheid hem hun medeleven te tonen. Langzaam daalde de treurige stoet het Nicator Corso af en trok langs de vis- jwijk, waar de bevolking uitbundig haar pleizier uitschreeuwde. Bij de Nica- torbrug was het gedrang zó groot, dat de stoet niet voort kon en .de legionaires ruimte moesten maken. Toen men einde lijk op het Forum was aangekomen de loge van Corbulo naderde, ging daar een homerisch gelach op bij het aanschou wen van de zotte bespanning en de logge varkenswagen, waarboven het dolzinnige masker van Vinginius kleurde. Om zes uur klonken tempeltrompetten en hoorde men klokken luiden. Precies op tyd werd de gevangene van zijn rij dende troon getrokken en kreeg men hem van dichterbij te zien. Ondanks zijn staltig masker konden velen toch hun bewondering niet verhelen voor de rij zige, fiere gestalte en de jeugdige schoon heid van de boeteling, die nu een houten platform besteeg, dat voor de terechtstel- "ng was aangebracht. De beul, een slaaf met schouders van Hercules breedte, liet geen tijd verlo- gaan, zette Virginius voor de gesel paal en bond zijn handen gekruist op de rug. Hij hoorde duidelijk het ritselen van het papier, waarin de beul zijn ingrediën ten verpakt had. Zijn zweep was niet de gewone door de Romeinen gebruikte, lange breidel met drie riemen, uitlopende in één lus met een harde knop. Deze zweep was het persoonlijk eigen dom van Corbulo, een souvenir uit Ar- iië. De beul trok de lus enige malen tussen zijn vingers door en liet de zweep door de lucht knallen, een onnodig gebaar. Dan slingerde hij met kracht de zweep over zijn schouder, en haar met beide handen omklemmende, striemde hij de eerste slag over de blote rug van de pijn ineenkrimpende Virginius. Hij poogde met zijn armen nog zoveel mo. gelijk het vege lijf te beschutten en strek te zijn spieren om de volgende zweepslag op te vangen. Bij de tiende slag drupte bloed langs de doorploegde rug. aan de opeengeklemde lippen ontsnapte niet één kreet. Na de zestiende slag rukte een der beulsknechten op een hem gege ven sein Virginius het masker af." Hij stond nu met zijn hoofd zó geleund te gen de geselpaal, dat noch Io noch Cor bulo zijn gelaat konden zien. (Van eei De nieuwbouwplar.nen, die Scheve- ningen-radio, het kuststation van de P. T. T. in IJmuiden, voor dit jaar heeft, omvatten een aantal hoogst belangrijke technische verbeteringen, die het radio contact met koopvaardij en visserij op een aanzienlijk hoger plan zullen bren gen. Wat allerminst zeggen wil, dat de huidige gang van zaken, die zich in enige lokalen van een IJmuidense school af speelt, de waardering van de zeeman niet kan wegdragen. Wanneer men weet. dat er in 1948 250.000 telegrammen van en naar zee werden behandeld en dat op Oudejaars avond alleen al 2200 dépêches geboekt werden, zal het duidelijk zijn, dat ook de huidige primitieve inrichting een* vlotte afwerking mogelijk maakt. 'In het komend voorjaar zal er echter op het sluiseiland in IJmuiden me bouw van een nieuw station begoi worden onder de architect dr ir J. Em- men en vooral de Nederlandse visserij zal de vruchten plukken van het techni sche raffinement^ dat het betonnen ge bouw onder zijn dak krijgt. In de kamer voor scheepstelefonie kunnen, wanneer het gebouw de volgen de herfst klaar is, namelijk 30 schepen tegelijk „bediend" worden en met behulp van een recente Zweedse vinding, die ook reeds door de P.T.T. daar in ge bruik is genomen, kan er „duplex-gete- lefoneerd" worden, wat zeggen wil, dat het lastige woordje „over" komt te ver vallen in- en uitgaande gesprekken kunnen dan dus gelijktijdig worden ge voerd en de vissersvrouw of de reder hoeft niet meer te wachten tot de schip per op zee met de klassiek geworden uit roep „over maar!" zijn deel van het derhoud besluit. Om het nog eenvoudiger te zeggen: e kunnen binnenkort met zee pre- cies zo telefoneren als met de bak- (Wordt vervolgd). ker of de slager tenminste als de apparatuur aan boord er eveneens op berekend is, en dat is voor de mo derne schepen het geval. Deze „duplex-telefonie" is echter slechts mogelijk, wanneer Nederland wat ruimer in de golflengten komt te zitten dit probleem zal dan ook op de ko- mende radio-conferentie van Genève een punt van bespreking uitmaken. De slechte ontvangst in IJmuiden van schepen, die in de buurt van Delfzijl heeft de P.T.T. al heel wat hoofd brekens gekost, maar ook daar komt v betering in men gaat namelijk in Noorden van het land een extra-ontvang-ha post bouwen, die met afstandsbediening li naar IJmuiden wordt toegerust. Verder wordt in de naaste toekomst ne de internationale nood- en roepgolf inde 18 meter-band permanent uitgeluisterd (tot nu toe deed men dit een paar keer per uur) en zal de lange-afstands-telefo- nie verbeterd worden door de inrichting van een krachtige korte golf zender-ont- vanger, die onder meer voor de IJsland- visserij en de Zuid-Afrika-visserij enorm nut kan zijn. Onlangs, is er op perimentele basis contact geiegd met een sleepboot, die bij Colombo voer. >r De mogelijkheden voor de telegpafia o. worden eveneens uitgebreid; aan vijf be- je dieningstafels kunnen straks 15 schepen t„ tegelijk bediend worden en voor de groti afstand komt er een ingenieuze ontvan e ger, waardoor één telegrafist desnoodi je zes golfbanden tegelijk kan bedienen m Voor het nieuwe station zullen er 45 an tennes op het IJmuidense sluiseilan< rfl worden gebouwd. Voor de Rijnvaart. De Rijnvaart wordt evenmin vergeten r al verkeert het contact met de schepeifen naar Duitsland en Zwitserland voorlo it pig nog in een experimenteel stadiuMm Het betrouwbare baken, dat Schevenin e( gen-radio heett zal echter ook in de toeecj komst zijn dienende functie vervulle en de zeeman op alle punten helpen b; fo zijn werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2