Jlieuiuc Cciitsrl)c (Courant Commissie van Drie is ontevreden over behandeling van Hatta Wist U MAANDAG 17 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoera 103 Tel dir en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN 4-15 pei kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr. E- DIEMER. CHEF-RED.: H. W J ENSERINK CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttcfi Is Qhcblcucn tnyn bert tn tcgljenspocf Negen en twintigste jaargang No. 7715 Aanslag op de tol bij Warmond Zie pagina 2 In een rapport van de Commissie van Drie wordt de bewering geuit, dat Moh. Hatta, Ali Sastroamidjojo, Soeriadarma, Asaat en Pringodlgdo, die op Banka worden vastgehouden en die Zaterdag door de Commissie bezocht werden, worden gevangen gehouden „op de top van een afgelegen heuvel naby Muntok". Zy zyn op 81 December j.l. naar Banka gebracht. Zy hebben een deurloze slaapkamer, groot 86 vierkante meter, waarin zes bedden zijn geplaatst. Bovendien konden zy oorspronkelijk beschikken over een ruimte van 40 vierkante meter, die met wen was afgezet in een grote ontvangruimte van het gebouw. Sedert 12 dezer is het touw weggenomen en nu beschikken zy over de gehele ontvangruimte van 19 bij 16 meter. Zy hebben onder bewaking in beperkte mate toegang tot het dak. Alle ramen zyn afgesloten met kippengaas, hetgeen ook het geval is met de ruimte rondom de deur. Er staan posten in schildwachthuisjes onmlddeliyk buiten de omheining. Zy mogen de afgezette ruimte niet verlaten. Tot twee dagen het bezoek der Commissie, toen er enig aanvullend meubilair werd ter beschik king gesteld, waren er slechts twee tafels en stoelen. welke vlmacht heeft, en dat de vertegen- wordiger der republiek bij de Veilig heidsraad volledige vlmacht bezit om op eigen initiatiéf te handelen. In het rapport der Commissie Op 10 Januari kregen zij bezoek heer Brouwer, commissaris van de Kroon te Medan en persoonlijk vertegenwoor diger van dr Beel. Deze verzocht hun, een belofte te tekenen, dat zij zich van politieke werkzaamheden zouden onthou den Hij verzekerde hun. dat als zij de belofte zouden afleggen, de vrijheid zou den verkrijgen om zich over Banka te bewegen en dat hun gezinnen toestem ming zouden krijgen om zich bij hen te voegen. Geen hunner heeft deze verkla ring ondertekend. Hatta gaf er zijn be zorgdheid over te kennen, dat volgens de heer Brouwer dr Beel het wettelijk be staan van de republiek en de officiële status van haar ambtsdragers niet langer erkende. De Commissie verzekerde daarop, dat door de Veiligheidsraad en haar de repu bliek nog steeds erkend wordt als een der partijen in het geschil. De ministers en overige partijen zijn in het algemeen op de hoogte gehouden van de gang van zaken in de Veiligheidsraad en de door de Raad genomen maatregelen. Zij mo gen luisteren naar radioberichten, ont vangen de Indonesische bladen van Banka en de Nederlandse dagbladen en tijdschriften van Batavia. Wat de dag bladen betreft, met enige vertraging. Rapporten of documenten van de repu blikeinse delegatie en de Commissie van Drie hadden zij niet ontvangen. Men kwam overeen, dat de vastgehouden republikeinen hun menig schriftelijk zouden te kennen geven. Sedert 5 dezer hebben zij vergunning, alleen aai familie te schrijven. Deze brieven den ongezegeld aan de bewaking handigd. Tot dusverre is geen antwoord ontvangen. Hatta beweerde voorts, dat op de kabinetsvergadering van 19 De cember j.l. van 9 tot 11 uur Sjafroeddin Prawiranegara zou zyn gemachtigd, regering op Zuid-Sumatra te Nieuws korut niet uit de lucht, maar uit de duim De waarheid over z.g.n. republikeinse Van officiële zijde te Batavia wordl medegedeeld, dat er een nauwkeurig on derzoek is ingesteld naar 't z.g. geheime republikeinse radiostation, dat allerlei opwindende berichten uitzendt ovei guerilla. Geen enkele Nederlandse stantie, die met opsporing van dergelijke berichten is belast, heeft echter ooit di berichten opgevangen. Men kan dus ve lig aannemen, dat men te doen heeft met verzonnen 'berichten, die een beetje echijn van betrouwbaarheid moeten krij gen. Intussen gaan verschillende pers- bureaux voort met de verbreiding dier berichten, zo wordt thans gemeld, dat de republikeinen „na vier uur hard vech ten" Patjitan aan de Zuidkust op de Nederlanders hebben veroverd, voorts Melangbong ten Westen van Tasikmalaj; Tjikidjing in Koeningan en Djatibarang ten Westen van Cheribon. Men Nederlandse soldaten hebben gevangen genomen. Vandaag stellen wij V voor GERRIT VAN TOL, D 124, Hazerswoude Gerrit van Tol is nu eens niet in Oost-, maar in West-Indië. Zijn „adres" is: Gre nadier G. van Tol, legernr. 25.01.15142, kamp Savaneta, Aruba, West-Indië. Hij is op 3 Juni 1948 met de Boskoop naar Cu rasao vertrokken. Na negen weken werd hij overgeplaatst naar Aruba. Hij maakt het daar best enheeft volop sigaret ten. Hij stuurt en ontvangt ook heel wat post uit Nederland, vooral naar en van zijn meisje Frans. Gerrit slaagde vember voor chauffeur en doet nu niet anders dan chaufferen, 's Middags brief opgenomen derlandse delegatie. de heer Elink Schuurman, waarin deze schrijft, verrassing vernomen te hebben, dat de bevelen met betrekking tot de per soonlijke vrijheid en bewegingsvrijheid van Hatta en de zijnen niet gevolg is ge geven. Hij had zich onmiddellijk verge wist van de oorzaak van deze betreu renswaardige staat van zaken, welke ge heel in tegenstelling is tot de instructies, die daarop telegrafisch zijn herhaald. Zondagmorgen vroeg zijn twee Neder landse hoogwaardigheidsbekleders met een extra vliegtuig naar Banka vertrok ken om er op te letten, dat geen hinder palen in de weg worden gelegd aan de bewegingsvrijheid van de betrokken pgr- De Nederlandse delegatie deelde méde, dat er geen mogelijkheid was om aan, een lid der republikeinse delegatie toe' 'te staan, de leden der Commissie van ,Drie te vergezellen. Men hoopte spoedig terug te komen op de vraag van de mogelijk heid voor de leden der republikeinse delegatie om Banka te bezoeken. HET SCHANDAAL VAN BONDOWOSO Een aantal burgers van Soerabaja heeft een request tot de Koningin gericht ten gunste van de veroordeelden in de af faire van Bondowoso. Republikeinen zouden op Banka geen bewegingsvrijheid hebben gehad Vier republik. generaals gevangen genomen Het Nederlandse leger 'heeft te Batavia bekend gemaakt, dat sinds het begin van ons militair optreden 4 republikeinse generaals en 380 officieren zich hebben overgegeveh. Voorts zijr. buitgemaakt 317 ton ammunitie, behalve nog 1472 vlieg- tuigbommöi en landmijnen. 1800 handgra naten, 318 mortieren, 157 zware mitrail leurs. 8 stukken veldartillerie, 20 stukken luchtafweergeschut en „pantserafweerge- schut", 303 stenguns, en 1990 geweren pistolen. Siam zendt waarnemer naar New Delhi Aandrang op zending van wapenen naar republiek Het Voor-Indische ministerie -van bui tenlandse zaken heeft medegedeeld. Siam teruggekomen is van zijn voorne men om de conferentie van New-Delhi niet bij te wonen. Het zal echter vol staan met een waarnemer te zenden. Reuter verneemt, dat de conferentie zal aandringen op economische sancties, ver breking der diplomatieke betrekkin gen de zending van wapenen, munitie, J en medicijnen aan de republikeinen, het hoofd der^Ne-. Nehroe zal er echter op staan, dat er niets gedaan wordt, wat in strijd is met de politiek der VN Volgens A.FP. ziin Philippiinen voornemens, materiële aan de republiek voor te stellen tevens de vorming van een Z.O.- Aziatisoh front in de V.N. MEER MAIS EN HAVER OP DE WERELDMARKT. Iet Internat. Nood-Voedsel-Comité ;ft de allocatie van alle. granen, be halve tarwe, opgeheven. Daarmee en verkoop van deze granen op de ireidmarkt niet meer aan een toewij- ïgssysteem gebonden. Dit duidt op eer rruiming van de mais- en haverpositie. Men acht de tarwepositie nog te onzeker daarom blijft de distributie hiervan orlopig nog tot aan de nieuwe oogst 3 Juni a.s.) van kracht. Wel mag rwe vrij worden betrokken van elk llekeurig land, mits de totale toewij zing niet wordt overschreden. Wat zal Gerbrandy er van zeggen? Vanavond om half acht zal oud-minis ter prof- mr P. S. Gerbrandy, voorzitter .Handhaving Rijkseenheid", voc N.C.RV.-microfoon spreken over politieke ontwikkeling t.a-v. Indië". Negara-hoofden willen overleg plegen met Soekarno Oriënterende besprekingen óver Interim-Regering A. P. meldt ut Batavia, dat volgens een communiqué der Nederlandse Regering het Byzonder Federaal Overleg (de hoofden der federale staten) een commissie heeft benoemd om contact te zoeken met vooraanstaande personen der vroegere republikeinse gebiedsdelen, o.a. Ir Soekarno, drs Hatta, Sjahrlr, hadji Agoes Sallm, de sultan van Djokja, Darmesetaiawan en prof.. S.oepomo, en oriënterende bespre kingen te voeren over de door het B.F.O. noodzakelyk geoordeelde oprichting sen nationale Federale Interim Regering. DAHRAN GESLOTEN, MAAR DE K.L.M. ZET TOCH DOOR Al Twee vliegtuigen binnen één uur geland dan feest op Schiphol Za- één de Nog twee nachtjes slapen, dan 't Bezoek van Monty aan Nederland Uitbreiding van lichtingen t. b. v. West-Europese Unie Leen- en pacht-overeenkomst met Amerika wordt overwogen Naar het A.N.P. verneemt, heeft Mont- Van Maarseveen, Lieftinck en Schokking gesproken. De eisen, die Montgomery November j.l. stelde, bevatten p.m., land drie divisies, een brigade para chutisten, gepabtserde eenheden en kele eskaders vliegtuigen als bijdrage leveren. Tot nu toe is slechts bescheiden begin gemaakt met de opbouw een Ned. luchtmacht, zo deelde woordvoerder van het dep. van Oorlog mede. De Ned. Regering heeft nog geen beslissing genomen t.a.v. deze eisen, Mi- r Lieftinck heeft nogal bezwaren. Een oplossing zou gevonden kunnen wor- in een lend-lease-overeetakomst met Amerika. Wat het tekort aan troepen in Neder land betreft, deelde men mede. dat zich Indonesië thans 85.000 man van de Kon. Landmacht eb de Kon. Marine en WERD OLDEMANS MISHANDELD? Blijkens een antwoord van minister Wijers aan het Tweede Kamerlid Reiji zyn nog niet alle inlichtingen over de be weerde onduldbare mishandelingen de politieke verdachte Oldemans ont vangen. De zoon van verdachte de rechtszitting toegelaten omdat de publieke tribune reeds vol op grond van onaangename ervaringen geen familieleden op de gereserveerde tribune kan doen plaats tuigenverklaringen van N.S.B.-ers mag I half drie is hij al vrij en dan besteedt hij niet gegeneraliseerd worden, aldus de zijn tijd aan schrijven en fotograferen, minister. Niettegenstaande dat alles ziet hij toch I liever jonge bomen dan cactussen om zich heen. Met andere woorden, hij verlangt erg naar de boomkwekerij. Over een maand of zeven hoopt hij „al" weer thuis Zaterdag vierde Gerrit zijn 24ste verjaardag en zijn Frans verzoekt, hem ook per deze hartelijk te feliciteren van z\jn ouders, schoonouders en verdere lamilie plus natuurlijk van haar zelf (maar dat zal ook per brief wel gebeu- I ten!). Op de foto zit Gerrit op het ezeltje 1 2Ü" vriend Henk Koetsier uit Drente vooraT ook,"'omdat J»et"*D*uitsö "herstel Qot er naast. (hierdoor in gevaar wordt gebracht. Voorzitter der commissie is sultan Ha- lid II, leden zijn Ana'k Agoeng Gde Aigoeng, Ateng Kartanahardja, mr Toe- menggoend Djoemihana Wiriaatmadja en Kaliamsjah Sinaga, plaatsvervangende leden mr R. Moh. Kosasih Poerwanegara en A. H, Rivai. De commissie zal zelf haar werkwijze moeten bepalen. Als op volger van Tengkoe Bahrioen is tot voorzitter van het BJ.O. benoemd sul tan Hamid II. In plaats van Moh. Hana- fialh, die zich wegens persoonlijke rede nen moest terugtrekken, werd R. Otto Koesoema Soebrata, minister van justitie ad interim van Pasoendan, vice-voonzit- Generaal Lucius D. Clay, de Ameri kaanse gouverneur voor West-Duitsland. heeft verklaard, dat er jaarlijks v< millioen dollars uit de Westelijke wordt gesmokkeld, zijnde 25 pet. i uitvoer langs wettige weg. Het betreft hier artikelen als camera's en electrische instrumenten. In verband hiermede zal grenscontróle worden verscherpt. Anti-Nederlandse betoging te Londen Van een aantal linkse groepen Na een 'betoging in Hydepa-rk ten gun ste van de republiek heeft de vroegere politieke secretaris van de onafhanke lijke arbeiderspartij Fermer Brockway Zondag-op-de Nederlandse ambassade Londen een protest overhandigd. Nederlandse waarnemend ambassadeur was niet aanwezig, doch verklaarde zich bereid, in de loop der week een depu tatie te woopd te staan. Het initiatief tot leze actie was genomen door La-mptey, oorzitter. van. het Londense centrum van het „Congres der volken tegen het im perialisme". Het protest was opgesteld s Londense burgers van Voor- Indië, Pakistan. "Ceylon, Vietnam, Nige ria, de Goudkust, Soedan, West-Indië en een aantal Britten. De politie verbood een optocht naar de am/bassade. Sprekers waren in Hydepark George Padmore. van het internationaal bureau der Pan-Afri kaanse federatie: prof. Gangoolie uit Voor-Indië. Enyt. Chan van de Paki- stanse ambassade,, twee Indonesiërs en een Vietnamees. .De Londense hoge com missaris van Pakistan en Voor-Indië. liet zich verontschuldigen, doch schreef in een brïetf, dat het" Nederlandse optreden een afschuwelijke overweldiging was. ew York gevormde stichting stelt ïel. in Nitak, bij Tokio, een i interconfessionele unlverslti Griekenland krijgt nieuwe coalitie-regering Naoussa heroverd, maar door .rebellen' De leiders der vier grote, Griekse jjoli- tieke partijen hebben, volgens Reuter. nieuwe coalitie-regering gevormd, omdat, zoals wij Zaterdag reeds meenden te weten, de minister-president, Themis- tocles Sophoelis voornemens was zijn ontslag aan te bieden. Koning Paul heeft blijkbaar persoonlijk in de kabinetscrisis ingegrepen. Het nieuwe kabinet zal on der leiding staan van een figuur uit de financiële wereld, Alexander Diomides, voorzitter van de bestuursraad van de Nationale Bank. Koning Paul had tien fractieleiders ten paleize ontboden om advies, maar gaf hen 24 uur tijd om een „verenigde regering tot behoud van de natie" te vormen. Hij verlangde een sterke nationale regering, waarbij het partijbelang op de achtergrond zou staan. Het leger moet gesteund worden door de politieke wereld. Vandaag zouden de op vattingen der politieke leiders aan de koning kenbaar worden gemaakt. Inmid dels maakt het Griekse hoofdkwartier bekend, dat de guerilla-st rijders van generaal Markos uit de industrie-stad Naoussa zijn verdreven. De rebellen, 3500 man sterk, voerden honderden bur gers met zich mee, terwijl de burgemees ter en drie andere autoriteiten werden gedood. Alle belangrijke fabrieken wer den verwoest. Radio „Vry Griekenland" ontkent echter het succes der regerings troepen. 34.000 van het KNIL bevinden, (van welk laatste leger 60 pet. Indonesiërs). legerleiding hoopt dit jaar, zoals reeds meermalen werd medegedeeld, de eerste 7 December-divisie en de tweede divisie, samen ongeveer 40.000 man, uit Indonesië terug te trekken. Gezien de huidige situatie is het niet zeker te zeggen, of- deze verwachtingen bewaarheid zullen worden. In ons land zijn thans drie bataljons geoefende troepen, tezamen ongeveer 25.000 recruten. Dit is «iet voldoende een bydrage aan de West-Europese Unie. Overwogen wordt daarom de lich tingen. die thans ongeveer 22 000 omvat ten, uit te breiden. Dit mag echter niet geschieden ten koste van de Ned. indu strie, die zeer vele arbeidskrachten nodig heeft. Over de Ned. militaire rapporten •ordt vernomen, dat onze legerleiding »n mobiel legercorps van enkele divisies voorstelt, alsmede over het gehele land verspreid liggende dekkingsgroepen. Door •erwezenlijking van deze planfnen zal ons land de verlangde bijdrage kunnen leve- De datum, waarop Nederland klaar zijn, is door Montgomery bepaald op rond 1952 en deze datum is door Ne derland aanvaard. - Aan de chef der afd. Oudheidkunde Natuurbescherming van het Dep van O.. K. en W. is van 16 Febr. '49 tot 15 Febr. 1949 verlof buiten bezwaar van Rijks schatkist verleend i.v.m. zijn tyd. benoeming tot hoofd van.de afd. Musea Monumentenzorg van het secretariaat de Unesco te Parijs. KLM-constellations „Batavia" ?ao" uit Indonesië arriveerden, er was ook teleurstelling. Er werd nl. bekend gemaakt, dat de vlieghaven Dahran (Saoedri-Arabiëwaar de vliegtuigen in de afgelopen week steeds zijn geland, niet meer door de KLM mag worden ge bruikt. De KLM laat het hierbij echter niet zitten. Het hoofd van de Dienst „Operaties". de heer C. C. Steensma, deelde mede. dat de vlucht van de Aus traliër Ravenhill met de „Delft", die Donderdag landde en slechts twee tus senlandingen maakte (Ravenhill zat 18 uur en 40 minuten aan één stuk in de lucht), mogelijkheden opent om voortaan maar twee tussenlandingem te maken op de route A'damBatavia. Viruly arriveerde met de „Batavia" Zaterdag om half drie en bracht 1900 kg Niwin-paloketten, 140 kg post en een partij technische onderdelen mee. Nog vóór half vier kwam de ..Curacao" van Van der .Vaart, die eerder was vertrok ken, doch door zijn collega werd geklop*, aan. Hy had de KLM-wisselploeg. 330 kg post en 700 kg pakketten hij zich, be nevens zijn stewardess-bruid Cita van Eesteren. die haar laatste vlucht maakte en in Maart met Van der Vaart in het huwelijk treedt. De gezagvoerders zelf hadden na aankomst niet veel nieuws te TIJGERGEZIIXSHERE]\IGII\G Zaterdagmiddag is de Caesar met de .Bantam" ran de Kon. Rott. Lloyd in Rotterdam gearriveerd. Caesar is mannetjes-tijger uit Medan en stemd voor Diergaarde Blijdorp. één woord een moordbeest", zei bootsman, die hem samen met de timmerman verzorgd heeft en hem 5 kilo vlees per dag toediende. „Hij zal een jaar of vijf zijn. En speels dat-ii is. Soms gaat-ie van louter pleziei achterover liggen, de poten in dt hoogte en laat zich dan achter de orei aaien. We bleven natuurlijk niet in ge breke, maar namen er voor alle ze kerheid maar een houtje voor. Je kunt nooit weten, of hij plotseling treh krijgt in een wijsvinger". Caesar werd met kooi en al in eer, auto van Blijdorp gehesen. Beroeps halve sprong een douanebeambte ook op de wagen, maar Caesar voelde voor visitatie en zond de behoeder onzer grenzen letterlijk In de diergaarde wacht sinds Augus tus jl. Caesars vrouw. „Ze zijn met de handschoen getrouwd", r erzekerde dg. perschef ran de Lloyd, „en U kunt van dit transport zeggen, dat het is geschied in het kader der gezinsher eniging." NOG EENS: NEDERLANDERS IN KAMP TE ODESSA. Het Luikse blad „La Meuse" vernam ,*an een voorm. lid van het „Waalse Le gioen", welk lid aan het Oostfront heeft gestreden en nu in een Belgische gevan genis is opgesloten, dat thans nog 40 Ne derlandse en 80 Belgische Oostfrontvrij- willgers in een krijgsgevangenkamp nabij zijn geïnterneerd, benevens tal rijke Italianen en Duitsers. Het blad gaf dit bericht gezien de bron met oorbehoud. vertellen. Zij waren blij. dat de aarde rond was en de lucht vrij en door de sluiting van Dahran laten zij zich zeker niet uit de wind slaan. Na de terugkeer van deze toestellen is in Batavia alleen nog de „Franeker", waarmede gezag voerder Sillevis straks min. Drees zal terugbrengen. Persfotograaf rijdt te ivater en verdrinkt Waarschijnlijk doordat hij. zijn nieuwe auto nog niet goed kende, reed de Gro ningse persfotograaf Jac. Hooghuis. toen hy deze nabij zijn woning wilde parke ren. in het Schuitendiep. Wel haalde vry kort na het ongeluk de Groningse brand weer de wagen uit het water, maar kunstmatige ademhaling mocht het slacht offer niet meer baten. De heer Hooghuis laat vier kinderen achter. Een kellner en een militair Perpetuum mobile" Nadat de heer G. Roorda was afgetre den als fractieleider der C.P.N. van de Prov. Staten van Friesland, heeft thans de heer J. Hofstra als Statenlid bedankt. Van de zes communisten, die destijds in de Friese Staten werden gekozen zijn er thans nog twee over. Als fractieleider is thans aangewezen de heer C. Oppers, ter wijl de heer Hofstra wordt opgevolgd door de heer L. de Haan. De .politie verzoekt namens de familie inlichtingen omtrent de 63-jarige kellner M. Jansen, Beverstraat 5 te Utrecht, die Zaterdagavond 8 Jan. zijn woning verliet en sedertdien is vermist. Ook de 43-jar. kleermaker J. P Engel, Gijsbrecht van Aemstelstraat 80 te Hilversum, wordt sinds 22 December vermist. Hij is reeds enkele maanden gedemobiliseerd, doch droeg nog het uniform der Kon. Land macht. In beide gevallen vreest men een ongeluk. Dat is nu niet aardig, minister Spitzen Stak Vlissïngen om niet de vlag uit? De mededeling van minister Spitzen in de Memorie van Antwoord voor de be groting van V. en W., dat de zetel der Stoomvaartmij „Zeeland" wel te Vlis singen blijft, maar de boten uit Hoek van Holland zullen blijven afvaren, wek te bij vele Zeeuwen grote verontwaar diging. Toen door de oorlog de Mij „Zee land" Vlissingen verliet, beloofde minis ter Vos terugkeer. Toen dit bekend werd, staken de Vlissiragers de vlag uit. Wel is tu een vrachtdienst van Vlissingen doch men acht deze ten dode ge doemd. Oök de touristenboten van a.s. Zomer 'kunnen de teleurstelling niet doen verminderen. De Zeeuwen zijn alleen ■reden met algehele terugkeer van de j „Zeeland". Ook Breskens levert scherpe critiek op minister Spitzen, die had opgemerkt, dat een binnenhaven zwaar getroffen dorp economisch antwoord zou zyn. Min. Ringers 1946 deze haven beloofd en er plannen voor laten ontwerpen. En ten slotte gevoelt men niets voor een even tuele opheffing van 't vrye vervoer over de Westerschelde. Zodat vele Zeeuwen spanning de behandeling van de be groting van V. en W. tegemoet zien. Engeland en Polen hebben te War schau een handelsverdrag getekend, waarbij zij elkander in vijf jaren voor 260 millioen ponden sterling zullen leve- en, (machines tegen spek, eieren, etc.) De Nieuw Guinea organisaties heb ben geprotesteerd tegen het pleidooi dat de heer Snel bij dr Drees heeft gevoerd een Indonesisch staatsburgerschap Indische Nederlanders. Gevechten tussen Indiërs en Negers te Durban eisten reeds 85 doden Waarschuwing vaji Smuts aan regering-Malan De rassen-gevechten in het Zuid-Afri kaanse Durban woedden ook, Zaterdag nog voort, en het aantal doden zou, vol gens schattingen, tot ongeveer gen zijn Officiële cijfers van de ministers van Defensie en Justitie spreken evenwel van 85 doden, w.o. één blanke. De tallen slachtoffers onder de Afrikaners (negers) en Indiërs waren ongeveer ge lijk. In totaal moesten 309 Afrikaners 249 Indiërs in de ziekenhuizen worden opgenomen, doch hiérvan konden na de behandeling naar huis gaan. Op het ogenblik heeft de politie, die verster king kreeg uit andere plaatsen, de toe stand volledig onder controle. Door de Jllioen dollar bijee Dr Kaf leider uit Jaj bezoek aan Ir DAT per 1 Jan. onder dankbetuiging eervol ontslag werd verleend E. Hoekstra, rechter te A'dam. DAT tot vice-pres. van het A'damse .G. werd benoemd prof. mr dr L. W. G. Scholten uit Leiden en mr F. C. Cremer, plv.-rechtsgeleerd raadsheer in dit B.G., hem als rechtsgeleerd raadsheer opvolgt DAT o.m. oud-minister Gielen Woens dag te Maastricht de 70-j. Marie Koenen zal huldigen. DAT Zaterdag het zilveren jubileum in de Leeuwarder Operavereniging is DAT het Kamermuziekensemble van het Brabants Orkest-in-wording 24 Feb. e concert zal geven, nl. in Ooa- terhout. DAT het te restaureren kasteel „Heyen" bij Gennep in oude stijl wordt opgetrok- als beeldhouwerseentrum wordt ingericht met als „kasteelheer" de beeld- ouwer Peter Roovers. DAT de Ned. Ver. van ex-politieke Gevangenen van 14 t/m. 17 Juni a.s. het jaarlijkse landelijke congres te Apel doorn houdt en men thans reeds maat regelen neemt om de deelnemers onder dak te brengen. DAT de r.k. Ambtenarenbond op zijn congres te Den Bosch telegrafisch bij de Hongaarse gezant protesteerde tegen de bekende gebeurtenissen in Hongarije. DAT te Beilen de eerste steen werd gelegd voor de nieuwe melkfabriek de „Domo", die 1 Mei de productie (spray) poeder begint, 52 millioen kg melk kan verwerken en de grondstoffen betrekt van 41 Drentse zuivelfabrieken. DAT de K. v. K. voor Overysel bij de Tweede Kamer met klem aandrong op verbetering van de IJsel. DAT Prins Bernhard, erelid „Grote Club" te A'dam, Zaterdagavond het jaarlijkse diner bijwoonde. DAT min. Rutten een adviescommissie voor muziekprijzen instelde met als leden Frits Schuurman, B. v.d. Sigtenhorst Meyer en Wouter Paap. DAT in het kader der herverkaveling Walcheren een demonstratie-proef-boer- derij krygt vanwege de Stichting v. d, Landbouw. DAT ook Bergen (L.), waar vele slachtoffers vielen door ontploffing van „oorlogsherinneringen" weer een mu nitie-inzameling gaat houden. DAT het in het Oude Raadhuis te Roo sendaal ingerichte gemeentelijke mu seum is geopend. DAT Van Haren's Schoenfabrieken te Waalwyk het landgoed Craayenstcin te Vught voor f210.000 overnam van de gemeente om het als directie-woning in te richten. DAT 2 vertegenwoordigers der Ierse Ver. voor Jonge Boeren Dinsdag ons land zullen bezoeken en in de toekomst ook Ned. boeren naar Ierland zullen reizen. straten reden gisteren politie en m. .ai- ren, gewapend met traangasbommen, zware machine-geweren en sten-guns, in pantserwagens, om uitbreken van nieuwe conflicten tussen de onverzoenlijke par tijen te voorkomen. Ofschoon nog elf blanken tijdens de gevechten gewond werden, hebben Indiërs, noch „naturel len" zich tegen hen gericht. De hoofd oorzaken van de relletjes schijnen te zijn, dat de negers hun achterstelling bij de geïmimigreerde Aziaten niet langer kon den verkroppen, en dat het reeds gemelde voorval bij de bushalte de maat deed overlopen, aldus verschillende Engels- schrijvende Afrikaanse bladen. Duizenden Indiërs zijn naar het platteland gevlucht en in Durban zijn vele straten van de In dische wijk totaal verwoest. Er zou voor 2% millioen gulden schade zijn Generaal Smuts, de leider der oppositie, verklaarde naar aanleiding der ongeregeldheden, dat de regering-Malan thans de eerste vruch ten plukt van de economische politiek, die de gekleurde rassen onderdrukt. „Het kleine vuurtje, dat de regering heden op rakelt, zou wel eens tot een verschrik kelijke brand kunnen uitlaaien," aldus de ex-premier. In Johannesburg gooide ee „naturel" uit een auto een bom in een In dische winkel. Het enige gevolg was eei grote ravage. Twee koekjes met tien shilling rente Men zal zich het bericht herinneren an het meisje, dat ergens by Helmond »n portefeuille met f 1100 vond eerlyke vindster van de eigenaar twee koekjes als dank ontving. Dit bericht kwam ook in de internationale pers conducteur uit Dublin. Joseph McManus, het bericht. Het meisje, Ria d. Broek, heette in de Engelse krant Jean Vandeal en prompt stuurde de con ducteur aan een zekere heer Van Daal in Helmond een cheque met tien shilling. Deze heer deponeerde de brief met in houd by het plaatselijke blad van Hel mond. die de cheque inmiddels aan Ria afleverde. Wie wordt wereldburger no 3? De volgelingen van de Amerikaan Garry Davis, „wereldburger nummer 1", stryden te Wenen om de eer zich als .wereldburger 3" aan de zijde van Davis te scharen. Gisela Sehleuter, een toneel speelster uit Keulen, werd door Davis reeds tot „wereldburgeres 2" benoemd. Gustav Krisch maakt aanspraak op da titel van „wereldburger 3". Zijn „hoofd kwartier" in de Mariahilferstrasse ta Wenen wordt bestormd door verslag gevers en fotografen, vergezeld van Peter Hinterhofer, Oostenrijks schrijver en componist, die hem deze titel betwist. Hinterhofer heeft verleden week zijn Oostenrijks geboortebewijs in het stad-, huis te Wenen verscheurd. Dc geldigheid der aanspraken is gedaald, sinds bericht is, dat Davis zelf deze titel heeft gegeven en Duitse emigrant WEERBERICHT Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de avond of nacht zwaar bewolkt met regen. Morgen overdag wisselend be wolkt met enkele plaatselijke buien. Langs de Waddenkust tijdelijke storm achtige, elders tijdelijk krachtige of harde vind uit Westelijke richtingen. Weinig erandering in temperatuur. ZON EN MAAN. Dinsdag 18 Jan Zon op 8.39. ond«r 7.02; maan op 21.59, onder 10.48,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1