Jlicumc geihsctfe (üimranl „Gij meet met twee maten, mijne heren en weegt met twee gewichten Wist U ZATERDAG 15 JANUARI 1949 BUREAUX; Hoge woerd 103 Tel. dir en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENT1ËNƒ018 per millimeter t belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7714 DIRECTIE: F DIEMER HOOFDREDACTEUR: Dr. E- DIEMER. CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuaslitfi Is ghcbleuen myn bert in tcgljcnspoef EEN NUTTIG GESCHENK ONZE TROEPEN ZULLEN IN INDIE BLIJVEN ZOLANG HET NODIG IS Dr Van Roijen striemt de dubbelhartigheid in de Veiligheidsraad De Nederlandse vertegenwoordiger ln de Veiligheidsraad, dr J. H. vi heeft gisteravond verklaard, dat Nederland niet gevolg kan geven bevelen van de Raad om de republikeinse leiders vrtj te laten en z\jn troepen terug te trekken. Nederland zal echter alles doen wat ln zijn macht ls om ln de loop van 1950 de souverelnlteit over te dragen. Binnen een maand zou de Federale Interim-Regering worden gevormd en zo mogelijk in het derde kwar taal van 1949 zouden algemene verkiezingen komen, waarby de waarnemers van de V. N. zouden worden uitgenodigd. Tegen alle verwachtingen ln werden geen resoluties ingediend en de Raad verdaagde de zitting tot Maandag. _T I (Amerika) heeft een kennelijk gebrek Nederlands programma aan onpartydigheid en billijke beoorde- Dr Van Roijen zeide, dat Nederland ling getoond, gaarne de overdracht op 1 Januari 19501 ^aag. iedereen uit", aldus dr Van zou zien. doch dat het op het ogenblik R0yen> „enig geval te noemen, hetwelk onwaarschijnlijk scheen, dat men het,voor de veiligheidsraad is gebracht en programma in zo korte tijd zou kunnen I waarfoy gewapende conflicten zijn be- afwerken Als, naar Nederland hoopt, de j waarin zo spoedig en in zulk Interim-Regering binnen e?n maand zal een maje aan verzoeken van de Raad gesteld, wordt terstond ^begonnen gevoIg is gegeven." ~1~~ De opstelling van een tydstabel met de voorbereidingen van vrije alge mene verkiezingen. Het gekozen ver tegenwoordigend lichaam zal dan eer grondwet opstellen, welke aan de deel nemende staten ter goedkeuring zal wor den voorgelegd. Tenslotte zal een ronde tafelconferentie worden gehouden de Nederlands-Indonesische Unie. Daar nog niet overal vrede en orde is geves tigd, en voorts met het oog op admi nistratieve en technische voorbereidin gen. zal het nagenoeg onmogelijk zijn de verkiezingen binnen zes maanden l' houden De Raad is de sloper Spr. vroeg de Raad wat de consequen ties zouden zijn, wanneer hij zich mengt in de vraag, of een staat terecht maatregelen voor zyn binnenlandse veiligheid heeft genomen. „Niet wij, doch de Raad ondermijnt de structuur - J- VN," verklaarde dr Van Roijen. was toch steeds normaal bij binnen landse onlusten, dat de gevangen leiders tijdelijk de bewegingsvrijheid ontnomen werd. „Hoevele leiders van een politieke oppositie mogen hun vrijheid behouden, zelfs in vredestijd, in de Sowjetunie?" Wat deed Voor-Indië? En wat er is, als ik vragen mag, ge worden van de Nizam van Haidarabad? Sommige leden van de raad hebben duidelijk blijk gegeven van vooroordeel en onbillijkheid. De manier, waarop Nederland aan de resoluties heeft gevolg gegeven, zou Nederland aanspraak mogen doen maken op een evenwichtiger billijker waardering. Sommige leden van de Raad moeten beseffen, dat het niet de juiste manier is om zijn wensen vervuld te krijgen, wanneer men elke tegemoet koming van die wensen ignoreert, acht en vergeldt met nieuwe eisen. Som mige van de heftigste aanvallers hebben een staat van dienst, die allerminst vlekkeloos is. Syrië had meer dan drie maanden nodig om de resolutie inzake de staking van het vuren op te volgen, aldus dr Van Roijen. Wij zouden verwacht hebben, dat de regering van Voor-Indië voorzichtiger zou zijn geweest met beschuldigingen, dat wij de Raad getrotseerd hebben. Op 5 Mei 1948 schreef de vertegenwoordiger van Voor-Indië. dat zijn regering het betreurde, niet aan de resolutie inzake Kasjmir van de Raad te kunnen voldoen. Op 3 Juni 1948 volgde lutie. Wederom weigerde Voor-Indië. Het valt ons des te moeilijker critiek te aan vaarden, wanneer wij ons herinm dat er 14 maanden nodig zijn geweest om tot een bestand in Kasjmir te komen. Na deze woorden gaf dr Van Royen een opsomming van de resoluties, die de Bowjet-Unie had geïgnoreerd. Al deze voorbeelden tonen aan, dat met twee maten gemeten en met twee gewichten gewogen wordt. Dr Jessup „Film en rijpere jeugd" te R'dam in een congres Bezwaren tegen en mogelijkheden van de bioscoop. In Museum Boymans te R'dam heeft man. Rutten gisteren het congres van het „Instituut Film en Jeugd" geopend, dat onder voorzitterschap staat van de heer J. Proost. De eerste inleider, prof. dr M. J. Langeveld, gaf een nadere be schouwing van het hoofdthema van het congres „Onaspanningleven, film en rij pere jeugd." Wij dienen, aldus spr., ons bewust te zijn, dat de film de jeugd in aanraking brengt met werelden, die ze in werkelijkheid ijooit te zien zal krijgen. De reële betekenis van de dingen zal de toekomstige burger moeten worden bij gebracht. De voorz. van de Ned. Bioscoopbond, M. P. M. Vermin.-beperkte zich tot enige algemene beschouwingen en de heer H. S. Boekman, directeur van Filmtrust, gaf een toelichting op de werkzaamheden de importeur. Als laatste spreker in middagzitting» wees de filmredacteur J. A. Wiersma, op de verantwoordelijkheid van de criticus, vooral t.o.v. de jeugd. De voce-voorzitster van het Ned. Pad- vindersgilde, mevr. J. v. Nispen v. Wely, zeide des avonds „Als we zo de kinderen langzamerhand het onderscheidingsver mogen bijbrengen, dan zal de film iets goeds voor het kind gaan betekenen." Een principieel geluid liet de burgemees ter van Voorburg, dr J. W. Noteboom, horen, die de nadelen van de bioscoop van aanzienlijk wezenlijker aard achtte dan de voordelen. We dienen 't bioscoop kwaad radicaal te bestrijden. Ook Chris tus was radicaal in zijn prediking. Om niet in de zonde te vervallen, dienen we allen te vermijden, wat daartoe leiden kan. In 't bijzonder de jeugd en de ont- Vankelijken moeten zich van bioscoop bezoek onthouden. De burgemeester van Eindhoven, mr H. A. M. v. Kolfschoten, zag het filmpro bleem tegen de achtergrond van het pro bleem der na-oorlogse jeugd en wees uit voerig op de gevaren, welke de film voor de jeugd inhoudt. Vanmiddag volgde o.m. een uiteenzetting van dr K. H. E. Grave- ineyer. de verkiezingen en de vorming der on afhankelijke V.S. van Indonesië zou Nederland beschouwen als een nog min der aanvaardbare inmenging in binnen landse aangelegenheden. Engeland steunt ons! Cadogan (Engeland) verklaarde, dat de Raad volle zekerheid wil aangaande de vrijlating en de faciliteiten aan de V.N.- bureaux. Volkomen en onmiddellijke te rugtrekking der Nederlandse troepen zou echter een gevaarlijk vacuum scheppen. Spr. pleitte er dat voor de Raad de „han den thuis" zou houden en zeide: Als de Nederlanders opbouwend werk willen verrichten, laten wij hun dan de kans geven. Tegen de verwachting in stelde Cuba geen resolutie voor, doch zeide elk voor stel te zullen steunen, dat de volgende punten bevatte: 1. terugtrekking der troepen, behalve wanneer de Commissie van Drie zou menen, dat dit gevaar zou Indiërs en Afrikaners te Durban slaags Er zouden reeds vijftig doden zijn Door de wanordelijkheden tussen In diërs en Afrikaners in de Indische wijk van Durban waarover reeds in 't kort gemeld moesten 58 Indiërs en 4 Afri kaners naar een ziekenhuis worden bracht. De onlusten begonnen bij bushalte, toen een menigte Afrikaners aanstoot nam aan het optreden van eer winkelier. Een verward gevecht ont stond, en uit wraak trokken circa 2000 Afrikaners ,s middags naar de Indische markt om daar opnieuw slag te leveren. Ze plunderden en gooiden met stenen. De politie kon door de overmacht niet optreden. Door geen der partijen werden blanken lastig gevallen, doch grote wa renhuizen sloten vroeger om de winkel- jes vóór het donker thuis te laten zijn. Nadat ook legerafdelingen Durban waren getrokken, werd de rust hersteld. Een Reuterbencht spreekt van 50 doden. Brand op Sowjet-ambassade: diplomatieke rel Een brand, die op de Sowjet-ambassade te Londen woedde en waarbij het vier jarig dochtertje van een functionaris, Ala Abranof, de dood vond, dreigde uit te groeien tot een grootscheeps diploma tiek incident- In de bladen hadden nl. verslagen gestaan, waarin werd gezegd, dat de Russen het blussingswerk hadden belet en ook. dat miss Rougier-Watkins, die hielp het kind uit het brandende ge bouw te redden, de toegang was ver sperd. Miss Watkins sprak dit met klem !gen. opleveren; 2. vrijlating van politieke ge vangenen; 3. algemene verkiezingen vóór 1 Juli a.s., overdracht der souvereiniteit vóór 24 December 1949. Op 15 dagen het einde der verkiezingen moest de republiek ontruimd zijn en voor de souvereinieitsoverdracht de gehele Ar- ïipel. Nadat de Australiër gesproken had werd de volgende zitting bepaald op Maandag 3 uur (9 uur n.m. Ned. tijd). Is het voorjaar al z6 dlchtby Men zou het wel zeggen, want op de boerderij van T. C. Blok te Harmeien (U.) zyn reeds drie lammetjes geboren. Altijd weer leuk, niet Weer regeringscrisis in Griekenland Opnieuw staat Griekenland voor regeringscrisis. Premier Sophoulis vandaag zijn ontslag indienen, nadat zijn stappen, tot verbreding der coalitie liberalen en volkspartij mislukt w; De 88-j. staatsman zou wel een nie regering willen vormen, indien hij zeker was dan de volgende maatregelen te kun nen nemen; het benoemen van een opper bevelhebber voor de strijd tegen de bellen van Markos; zuivering van i ruptie in het bestuur en vernietiging van privileges van de politiek-econ sche oligarchie. Intussen zijn hevige ge vechten gaande tussen regeringstroepen en rebellen in Naoussa. Chr. jonge boeren en tuinders bijeen Tweede Kamerlid Biewenga sprak over Benelux. De Chr. Borid van Jonge Boeren en Tuinders, hield deze week een algemene conferenti op „Birkhoven", te Amers foort, waar verschillende inleidingen over landbouw-technische en andere onder werpen werden gehouden en als extra attractie een excursie naar het KNMI te De Bilt. Het Tweede Kamerlid. A. W. Biewenga, wees op de verschillen in de ontwikkeling van de landbouw in België Nederland. De Econ. Unie zal gelei delijk ingevoerd moeten worden. In Be- nelux-verband zal naar voldoende werk gelegenheid en lagere productie-kosten gestreefd moeten worden. Vooral ook aan de kleine boer moet worden gedacht. Maatregelen en voorschriften en dan uniform zullen nodig blyven in deze dichtbevolkte landen. HET IS MAAR, HOE JE HET BEKIJKT. Op vragen van Washingtonse journalis ten verklaarde de Nieuw-Zeelandse pre- Fraser, na een onderhoud met Tru- „Er zijn belangrijker zaken dan Indonesië." Kort tevoren zeide de oud- premier van Transjordanië. Samir Refai Pasja, die eveneens Truman bezocht: „Er wel belangrijker zaken dan Pa lestina, Indonesië bijvoorbeeld." Acht Berltjnera werden door de Russen tot straffen van 3 tot 25 jaar dwangarbeid veroordeled, wegens „het saboteren van bevelen van het militaire Sowj etfbestuur Bevin en Scbuman ln 48 uur de wereld rond De conferentie te Londen tussen Bevin en Schuman is beëindigd. Volgens Reuter bestaan er nu geen fundamentele ver schillen meer tussen Engeland en Frank rijk op het gebied der buitenlandse poli tiek. Men ziet dus de besprekingen tussen Amerika, .Engeland en Frankrijk over het bezettingsstatuut van West-Duitsland met optimisme tegemoet. Bevin en Schuman hebben (in navolging van Cook en Pea ry) „zonder iets over te slaan" een com plete reis rond de wereldproblemen ge maakt in48 uur tijds! Hiertoe beho ren: Duitsland, de Europese Unie, Atlan tisch Pact, Middellandse zee, Midden- Oosten, Azië en andere vraagstukken. AMERIKANEN NEMEN VLIEGTUIG VOOR EGYPTE IN BESLAG. Amerikaanse ambtenaren namen giste ren te Newark (New Jersey) een B. 25, Mitehell-bommenwerper in beslag, die was bemand door vier Britten en be stemd voor Egypte Dit was de tweede maal, dat een dergelyk voorval plaats AMSTERDAM KEEK NAAR MANUS Gisteravond waren rond de maar enige gekleurde ringen te zien, waar bij vooral rood, geel en blauw duide lijk konden worden onderscheiden. Dit verschijnsel trok, speciaal in A'dam, veel belangstelling, doch het K.N.M.I. te De Bilt deelde mede, dat het niet ongewoons is. Soms is het zelfs over dag waar te nemen. Het wordt ver oorzaakt door reflexie van het licht waterdruppeltjes of kleine ijskristallen in de hogere wolkenlagen en is analoog aan een regenboog. Wel waren de kleuren ditmaal bijzonder helder, n gevolg is van de verde- yaterdruppeltjes of ijskris- hetgeen ei ling der 1 „Ik maak vliegboten om drenke lingen op te pikken" Dr Hirschfeld gehoord in zaak „Aviolanda". Naar men reeds in een deel onzer edities kon lezen, stond gisteren voor het Rotterdamse B.G. terecht de 58-jarige F. A. van der Velde, voormalig directeur de maatschappij voor vliegtuigbouw „Aviolanda", te Papendrecht, die voor de Duitsers in steeds sneller tempo „Dor- '-vliegboten bouwde. Nadat in de morgenzitting een dr Hooykaas, was gehoord, trad 's dags dr H. M. Hirschfeld, als getuige k décharge op. Verd. heeft hem in Fe bruari '42 verteld, dat „de vliegboten slecht bewapend waren en alleen maar gebruikt werden voor het oppikken van drenkelngen, oók geallieerden." Daar prof. ir H. Jager, uit Delft, als getuige décharge niet was verschenen, willig de het Hof een verzoek in van de ver dediging, om de zaak aan te houden. De zaak wordt op 2 Maart a.s. voortgezet. VEEHANDEL KRIJGT WEER MEER ARMSLAG. Thans is ook voor de binnenlandse han- ïl in runderen (inclusief slachtvee, vette i nuchtere kalveren) ontheffing ver leend van de bepalingen in het Bedrijfs- vergunningenbesluit 1941. De handel in ee is thans dus aljeen nog gebonden een erkenning van het betrokken Bedrijfschap. Eikenhout is eikenhout, al 40 jaar De 31ste Jan. zal het precies veertig jaar geleden zijn, dat voor het eerst het alom bekende Limburgse volkslied „Waar bronsgroen eikenhout" gezongen werd, aldus de N.R.C. Op 31 Januari 1909 werd het lied bij het eerste publieke optreden het Koninklijke Roermondse mannen koor ten gehore gebracht. De directeur, de heer Tijssen, had het lied gecompo neerd, waarbij de heer G. Krekelberg, on derwijzer te Vlodrop, de tekst schreef. Door de heer Snackers werd de vierde strophe toegevoegd „Waar aan 't oud Oranjehuis". EEN LANGE EN LUGUBERE LIJST. De doodstraffen, geëist èn uitgespro ken tegen leden der beruchte colonne- Henneicke, beginnen zo langzamerhand lange lijst te vormen. Deze lijst js uitgebreid, toen gisteren voor het A'damse B.G. de doodstraf werd geëist tegen de A'dammers M. Ellèmers en G. H. Mijnarends, evenals hun rotgenoten specialisten in het opsporen van Joden. Uitspraak, 28 Januari. Doodstraf geëist tegen Joodse V-man Voor het Haagse B.G., is gisteren de doodstraf geëist tegen de 30-jarige foto graaf M. J. Ekstein te Rotterdam, die, zelf Jood zijnde, zich niet ontzag als V-man op te treden voor de S.D. Een groot aantal illegale werkers verloor door zijn optreden, het leven. Hij deed zo zei hy, om niet met zijn vader naar Polen gezonden te worden. WAT HEEFT VAN KLEFFENS TE WASHINGTON VERKLAARD? Het Tweede Kamerlid Weiter heeft de ministers Stikkker en Sassen gevraagd of het waar is, dat de Nederlandse am bassadeur te Washington zou hebben ver klaard, dat het Indonesische volk Soe- karno en Hatta als leiders zou wensen. Tevens vroeg hy of deze ambassadeur een eigen politiek voert, welke afwijkt van die der Regering. Een wonderdokter op de Volendam Cornelis Wiebs, steward-assistent op de „Volendam" is een druk-besproken figuur op dit schip, want die man schijnt ongewone geneeskrachtige gaven te heb ben. Zo heeft hij mevrouw Doreen Wes terduin uit West-Australië en mevrouw Corenia Polak resp. van haar kinderver lamming en haar ischias afgeholpen, door de patiënten alleen maar aan te raken. Wiebs zegt, dat hij die gave al 20 jaar heeft Churchill is benoemd tot ereburger an de stad Cannes. Honderd en negen millioen dollars wil Truman geven voor de aankoop van 158 straaljagers. Uncle Sam: „Ik zeg al John, drink het eerst eens." Niemp probleem: Wèl carnaval geen carnaval. Knoopjes tellen in Maastricht? Er is wat deining in Maastricht om de jaarlijkse carnavalviering. Eerst besloot de gemeenteraad het openbaar maskeren niet toe te staan. Daarna verzocht Maastrichtse carnavalsvereniging Tempeleers" in verband met de nood Indonesië in het geheel de carnavalvie ring dit jaar te verbieden. Nog geen week later krabbelde deze vereniging terug: tóch maar carnaval mèt maskers, want de toestand in Indonesië is „minder gelijk". Ook een andere vereniging „Kunst en Vermaak" wil het feest tóch door laten gaan. Dinsdag gaat de raad daar een nieuw carnavalsdebat vien RADIO HILVERSUM GESLOTEN, TENMINSTE..—. Gisteren werd te Hilversum de laatste zitting gehóuden van de conferentie vertegenwoordigers van de Belgische, Engelse, Franse, Luxemburgse en Neder landse radio-omroeporganisaties. Te Brussel komt 8 Maart een sub- >mmissie bijeen, samengesteld uit de leiders der muzikale afdelingen van de nwerkende omroep-instellingen. Hier zullen de te Hilversum vastgelegde richtlijnen in détails worden uitgewerkt. Tot dusver is men alleszins tevreden de gang van zaken- Voor dames verboden In het Noord-Limburgse plaatsje Broekhuizenvorst begint dezer dagen weer de bekende „Geitenkerrms". Woensdag, de laatste dag, trekken alle jonge en oude vrijgezellen door het dorp, langs vijf café's en voeren dan een pop mee, die later ter ere van St. Teunis wordt verbrand. Na afloop vindt het „geiteten" plaats. Het is een traditie, dat aan dit maal, bestaande uit aardappelen en kommen vet gei tenvlees, geen dames worden toege laten. En als ze er aan te pas komen, is het hoogstens, om voor de feest vierende vrijgezellen zo lekker mo gelijk te koken Aftredende en aankomende Belgische gezant ten paleize Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen Maandag ten Paleize te A'dam de aftredende Belgische ambassadeur L. C. Nemry in afscheidsgehoor ontvangen, ■na aan de heer en mevrouw Nemry noenmaal zal worden aangeboden. Een compagnie van het Garderegiment Grenadiers en de Kon. Mil. Kapel zullen in ceremonieel tenue de erewacht be trekken. Dinsdag ontvangt Koningin Juliana met hetzelfde ceremonieel de nieuw-be- noemde ambassadeur E. Graeffe ter over handiging van zijn geloofsbrieven. Maarsseveen verdwijnt (niet de minister) Ingediend is een wetsontwerp tot samenvoeging van Maarssen en Maarsse- per 1 Juli 1949 tot een gemeente, dragende de naam Maarssen. DAT prof. Hoesein Djadadiningrat te Batavia verzocht heeft, voortaan in Indonesisch de Nederlandse „oe" door de Engelse „u" te vervangen en dus voortaan Sukarno te schrijven. DAT. tot verontwaardiging van Waarheid", de Alg. Bond van Werkers in het Mijnbedrijf het communistische hoofdbestuurslid H. Hermans royeerde. DAT Nederland gisteren van de E.C.A aankoopmachtiging ontving voor 6.3 mil lioen dollar, waarvan 4.1 millioen voor olie e.d. uit Amerika en 1.9 millioen voor idem uit Arabië en Voor-Azië. DAT te Hilversum is opgericht een lan delijke guitaristenvereniging „Constan- tyn Huygens." DAT prof. G. C. van Niftrik op de 17 Maart te Utrecht te houden alg. ver gadering van het Chr. Werkgeversver bond over de Chr. ondernemers-vakorga nisatie zal spreken. DAT volgens de N.R.C. mr E. Star Busmann, secr.-generaal der permanente commissie van het Verdrag van Brussel te Londen, benoemd werd tot Comman deur in het Franse Legioen van Eer. DAT de dichter Jan Engelman bin nenkort zonder hoofdoperatie het Utrechtse Diaconessenhuis mag verlaten. DAT de befaamde tekenaar Herman Moerkerk te Haarlem 2 Maart 70 jaar wordt. DAT de bekende Bredase oor-, neus- en keelarts dr H. J. Struycken 20 Jan. 80 j. wordt. DAT de speler A. Koster uit Wisse- kerke, wegens mishandeling van een scheidsrechter door de K.N.V.B. voor het leven werd geschorst. DAT by de Pensioenraad 13.000 aan vragen om „verzetspensioen" binnenkwa men, welk getal ver boven de raming uitgaat. DAT de Groningse Demobilisatieraad over gebrek aan medewerking van de zyde der werkgevers niet te klagen had. DAT de Ned. Padvinders vanaf a.s. Don derdag in het Strydkrachtenprogramma een uitzending voor als militair in Indië verblijvende padvinders zullen verzorgen. DAT, 74 j. oud. te Parijs overleed F. de Wendel, commissaris der O.-N. mijnen. DAT aan de inbraken in textielzaken te Emmen een einde gekomen is door de arrestatie van 5 inwoners. DAT voor het Arnhemse B.G. 12 j. werd geëist tegen de 26-j. S S.-Oberscharführer G. J. Pannekoek uit Arnhem, die in 1945 drie Rhenense burgers by de Grebbeberg fusilleerde. DAT de veerdienst te Wijk by Duur stede is hersteld. DAT de Coöp. Zuivelfabriek te Laren (Gld.) alleen dan nog subsidie zal verle nen als het t.b.c.-vee wordt opgeruimd. DAT het in de oorlog ernstig beschadig de gemeentemuseum te Arnhem m.m.v. de Regering wordt hersteld. DAT 't echtpaar H. BoeleMarkesteyn te Kinderdijk 23 Jan. en het echtpaar LambrechtsMontree te Bergen op Zoom 29 April 65 j. getrouwd is. DAT de 43-j. A'damse aannemer S. by Schiphol door een auto is doodgereden en de chauffeur van een toen passerende vrachtauto als getuige wordt opgeroepen. DAT de in de oorlog zwaar beschadigde uit 1376 daterende gothische R.K. Kerk te Afferden (N.-Limburg) voorgoed ver loren is en alleen de Romaanse toren kan worden gerestaureerd. DAT voor het Dordtse B.G. Maandag terecht zal staan de N.S.B.-burgemeester van Oud-Beierland A. Roodzant wegens terreur te Heinenooed. Op Rhodos beloven Joden en Arabieren elkaar veel Maar Britten blijven sceptisch Terwijl „Uncle Sam" Engeland nog steeds tracht te kalmeren er de voorkeur aan gevende, dat Joden en Arabieren het in Palestina zelf maar uitzoeken, vinden de Britten, dat de „Jaffa's" nog steeds een bittere nasmaak hebben en vandaar dat zij met hun veiligheidsmaatregelen te Akaba voortgaan. Inmiddels confereren Joden en Egyptenaren op Rhodos, onder leiding van dr Bunche. Beide partijen hebben over en weer de verzekering ge geven, dat zij voorlopig geen militaire offensieven ondernemen zullen en zy eikaars grondgebied zullen respecteren. Deze afspraak kómt dan als essentieel punt in de op te stellen „wapenstilstands overeenkomst". Dr Bunche houdt |»oede moed, hoewel in het hotel op-tret eiland Rhodos, Joden en Arabieren zich nóg ge scheiden houden. In Engeland heerst nog veel onrust over het Palestijnse geschil, maar de kwestie komt spoedig voor het Parlement. Krijgt Mindszenty de doodstraf? Volgens Ass. Press zouden de plannen voor een snelle berechting van de Hon gaarse kardinaal Mindszenty gereed zijn. Het proces zou -zeker op een doodvonnis voor de gearresteerde primaat uitlopen. Joegoslavië heeft aan Amerika 15 millioen ton rurwe koper en lood te koop aangeboden. Beioren is door de Russen bedreigd met stopzetting van electriciteitólevering. als représaille, omdat Bizonia in gebreke bleef om generators aan de Russische 2one te leveren. Krachtig betoog In de Veiligheidsraad heeft gisteren dr Van Roijen een betoog gehouden, dat in tweeërlei opzicht belangrijk was. In de eerste plaats heeft hij flink van zich afgebeten, en in de tweede plaats heeft hij een bij uitstek positief geluid laten horen voor wat betreft de toe komstplannen der Nederlandse Regering. Dat flink van zich afbijten was belaas niet overbodig. De Veiligheidsraad heeft in deze we ken bij ons volk ook het geringe restant aan vertrouwen, dat hij nog bezat, ver loren. Waren we al wat gewend geraakt aan het zonderlinge verschijnsel, dat in dit college immers ook bedoeld als rechtsprekend college de ene rechter duchtig op de andere rechter zit af te geven, voor ons was er nog de onsma kelijke bijzonderheid bijgekomen, dat de heren elkander plotseling schenen te zullen vinden, nu zij hun verlies aan prestige meenden te kunnen compen seren door zich gezamenlijk te richten tegen een kleine natie. Of die kleine natie zulk een behande ling verdiende, was een punt, dat blijk baar althans objectief onbesproken kon blijven. Men moest een hond slaan, en daarom was er altijd wel een stok te vinden. Dr van Roijen had het gemakkelijk door te verwijzen naar de houding, welke bij andere gelegenheden Rusland en India hadden aangenomen. Nu blazen zij hoog van de toren, maar ze veronderstellen bij de wereld wel een erg korte memorie. Wanneer zy menen, dat wij vergeten zyn, hoe zy in het verleden aanwijzin gen. en vaak billyke aanwijzingen, van de Veiligheidsraad volkomen hadden ge negeerd. Wat is er in Rusland van de vrijheid terechtgekomen, zo vroeg dr Van Roijen. Ons dunkt, de vraag stellen is haar be antwoorden. Ondanks boos gerucht echter gaat de Nederlandse Regering haar gang. Zii heeft haar goede bedoelingen in Indonesië cn heeft zich gelukkig tot nu toe door het kabaal in de Veiligheidsraad, die eer een onveiligheidsraad is. niet van haar goede voornemens laten afdringen. Eigenlijk gezegd was er in deze week nog wel eens vrees bij ons gerezen, of de Veiligheidsraad toch niet inzoverre een ongunstige invloed op onze Regering zou uitoefenen, dat wij tot groter spoed wer den aangezet dan voor een gezonde ont wikkeling wenselijk ware. Deze vrees vond in het betoog, dat dr Van Roijen gisteren hield, geen bevesti ging. We gaan in Indonesië met spoed voort aan de verwezenlijking van onze deugdelijke plannen, maar van overhaas ting zal daarbij geen sprake kunnen zijn. Zo stelde dr Van Roijen als globale da- de verkiezingen in het uitzicht het derde kv overdracht v; volgen. Eens heeft die ons volk stond rijp irtaal i ns land in de heer Scher- minister-president gehad, ia de bevrijding niet tcr- ste te achten voor verkie zingen. We moesten nog maar eens een jaartje rusten en ontvankelijk worden voor zijn 'merkwaardige denkbeelden op het gebied van volkseenheid en dergelijke. Dezelfde prof. Schermerhorn begint zich in de krmgen der Partij van de Arbeid thans weer te roeren. Dit reeds moet naar onze overtuiging velen tot voorzichtig heid stemmen. Er zijn nu eenmaal men sen. die we liever zien gaan dan (terug) komen. Maar we vermoeden, dat de over weging om de verkiezingen in Indonesië niet voor het derde kwartaal van 1949 te houden, in de heer Schermerhorn een machtig en verbeeldingskrachtig pleitbe zorger zal vinden. Hoezeer moeten de meeste andere Nederlanders dan wel niet met deze gedachte instemmen? Neder land wil een Indonesië, dat sterk benen heeft en dat niet als een minderjarige wordt uitgezonden in de woestijn der Militaire organisatie voor W.-Europa gereed Atlantisch Pact volgens Washington gericht tegen Rusland en voor herstel der veiligheid Zoals men weet, werd na afloop van de conferentie der vijf ministers van Defensie te Brussel, geen officieel com muniqué uitgegeven. Het ging echter om het nemen van practische stappen tot het bereiken van een gezamenlijke inspan ning voor de verdediging en veiligheid van West-Europa. Ramadier, de Franse minister van defensie, heeft tegenover de pers verklaard, dat thans de nodige or ganisatie? er zijn, maar het duurt nog enige maanden eer men zich een alge meen beeld kan vormen. In Maart of April zouden de ministers wederom tc Den Haag bijeen komen. Het Atlantisch Pact is te Brussel niet ter sprake ge bracht en in feite weet men nog niet zeker, op welke gebieden van Europa dit Pact van toepassing zal zijn. De minis ters hebben zekere aanbevelingen aan vaard over strijdkrachten en uitrusting De Raad voor „Militaire Bevoorrading" is samengesteld uit vertegenwoordigers der vijf mogendheden en wordt terzijde gestaan door een commissie, die thans te Londen gevestigd is. Overeenstemming werd bereikt over het type van organi satie, vereist voor het op de been bren gen en oefenen van nationale gewapende machten. Volgens het Amerikaans ministerie van buitenlandse zaken overweegt Truman militaire steun aan twee categoriën van landen. De ene groep bestaat uit landen, die zich met de Ver. Staten verbonden hebben in het kader van defensie-regelin gen, dus de landen van het verdrag van en die van het Noord-Atlantisch ALS HET NU MAAR SNEEUWEN WIL Op Oudejaarsavond werd een radio- luisterwedstrijd gehouden t.b.v. de Stich ting 194045. Ook burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot van Leiden zat bij zijn toestel ingespannen te raden. Thans is bekend gemaakt, dat hy een kinder slee heeft gewonnen. Westelyke gemeenteraad van Berlyn byeen. De nieuwe Westelijke gemeenteraad in Berlijn is gisteren bijeengekomen. n zijn nieuwe ambtstermyn van tiwee jaar te beginnen. Ernst Reuter werd her kozen als burgemeester en dr Friedens- burg als plv. burgemeester. Henri Queuille, de Franse minister president. ontving gistermiddag de N «- derlandse ambassadeur te Parys, mr baron Van Boetzelaer van Oooteehol. Pact. De tweede groep bestaat uit landen, met welke Amerika bepaalde verbintenis sen heeft aangegaan wegens de „Truman- leer", bijv. Griekenland, Turkije, Korea en China. In een rapport wordt te ken nen gegeven, dat het Noord-Atlantisch Pact nodig is geworden door de obstruc tie der Sowjet-Unie in de Ver. Naties en de Sowjets worden er van beschuldigd, de effectiviteit der V.N. te verzwakken. Dit gevoel van veiligheid moet hersteld worden. VAN DUIKBOOTBUNKER TOT HARINGPAKHUIS. De 250 m. lange en 75 diepe duikboot bunker te IJmuiden zal volgens „Da Volkskrant" waarschijnlijk worden inge richt tot koelhuis en haringpakhuis. Het wordt een der grootste koelhuizen van Europa. „DAN MAAR GEEN BENELUX." De voorzitter der Antwerpse Kamer van Koophandel, de heer Osterrieth, heeft aangedrongen op verbetering van de waterverbinding tussen Ryn en Schelde. Hij acht het beter maar van de Benelux af te zien als er geen oplossing Apen als proefkonijn voor kinder verlamming. Uit Bombay is een vliegtuig vertrokken met apen en 500 zeldzame Indische vogels. Van de vogels is een deel be stemd voor „Artis" te A'dam. De apen maken deel uit van een zending van 20.000 stuks, bestemd voor experimenten met kinderverlamming in Amerika. WEERBERICHT Weinig verandering in tempe ratuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk regen of motregen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust mogelijk harde wind uit Westelyke richtingen. Vry zacht. ZON EN MAAN. Zondag, 16 Jan. Zon op: 8.41, onder 16 59; maan op 18.57. onder 10.12. 17 Jan.: Zon op 8.40, onder 17.01; maan op 20 30, onder 1038. 21 Jan. LX

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1