CornranDijk f &ENAVWDE Stemmen uit Kerk en School NIEUWE LE1DSCHE COURANT VRIJDAG 14 JANUARI 1949 jong kunstenaar; ontwerper van gobelins (Van een onzer verslaggevers) Corn, van Dijk ontvangt ons in naar eigen, moderne smaak ingerichte Woonkamer, op de tweede verdieping aan de Anth. Heinsiusstraat 32 te Den Haag. „Straks gaan we wel even naar mijn atelier", zegt hij, trekkend aan z'r afscheidelijke pijp. „Maar kijk dan niet naar de rommel, want het is eigenlijk veel te klein." Dan volgen de gebruikelijke vragen over opleiding en studie. Maar eerst telt Kees, hoe hij met tekenen al jong begon. „We woonden toen ook op een bovenhuis en ik kladde altijd de muren van onze buurman vol. Natuur lijk ging ik steeds door. Toen zijn maar verhuisd- Ik ben op 2 December jarig en van m'n ouders kreeg ik dan de penselen. Sinterklaas bracht een paar dagen later steeds de tubes verf." Corn, van Dijk studeerde, na de male schoolopleiding, 5 jaar aa Academie voor Beeldende Kunsten, volgde de cursussen in ontwerpen „Humor", zegt Corn, van Dijk, die 31 jaar oud is, „is het zout van het toch al zo moeilijke leven. Als je dat maar in de gaten houdt, heb je al een heleboel gewonnen Dat typeert helemaal Kees, zoals hij in vrienden kring genoemd wordt en met wie wij een praatje maakten. Hij is een van die jonge kunstenaars, die zich reeds een bescheiden plaatsje wisten te ver overen. Thans ontwerpt hij gobelins voor bekende Nederlandse weverijen en heeft daar al veel succes mee fotografie, en legde met goed gevolg het eindexamen af- Zijn leermeesters waren o.a- Piet Kiljan en Paul Schuytema. Ook volgde hij lessen bij (Paul Citroen. Zijn eerste baan was als tekenaar en ontwer per op de afdeling Pers en Propaganda van de K.L.M. In deze functie reisde hij veel naar het buitenland voor het in richten van K.L.M.-exposities en étala ges. en kon zodoende de buitenlandse musea bezoeken. Later werd Corn- Dijk zelfstandig en werkte als kunstenaar. Hij werd aangezocht exposities in te richten, nadat hij i had gemaakt als ontwerper en ver' diger van décors voor vele gezelschap pen Zo gaf de P.T.T. hem opdracht tot het vervaardigen, naar eigen inzicht van de Jeugd-tentoonstelling. welke op vele plaatsen veel belangstelling trok. Ook het P.T.T.-gedeelte op de grote Legei tentoonstelling was van Corn, van Dijk Vooral het buitenland had toen grote interesse voor zijn werk. Voor de gemeente Den Haag ontwierp Kees de expositie over de Gemeente- reiniging in het Schoolmuseum. Deze was zo geslaagd, dat hij eveneens de opdrach ten kreeg van dë volgende serie. Zo maakt hij ook de expositiie over de diensten van het Gasbedrijf, het G.E-B., etc. Van Dijk weet altijd de vrolijke noot i schakelen in zijn objecten, maar zo, het onderwijzende element, vooral belang voor de jeugd, nooit verloren gaat. Hij werkt met frisse kleuren eenvoudige hulpmiddelen, maar de effec ten zijn steeds verbluffend. Dit systeem past hij ook toe bij het vervaardigen van décors- Zijn succes blijkt wel uit het feit, dat hij bestellingen kreeg uit Engeland en Denemarker.. Geruime, tijd is Corn, van Dijk bezig met het ontwerpen van gobelins, vooral voor de Nederlandse weverijen van Kndpscheer in Laren. Voor deze firma werd reeds een hele serie onl pen. Enkele gobelins werden geëxposeerd op de grote tentoonstelling van Handel en Nijverheid in de Houtrusthallen. „Prins Bernhard werd daar gefotogra feerd. staande voor mijn gobelins," zegt Van Dijk glunder. Schilderen doet Van Dijk ook. „Dat wordt voor mij steeds belangrijker," duadelijkt Kees, „want tot nu werkte ik voor anderen, natuurlijk gebonden en was het schilderen nog ontspanning Maar de drang hiertoe wordt immer Corn, van Dijk werkt veel met lichte kleuren. Hij voelt zich sterk tot Vermeer aangetrokken, de man met de echt Hol landse zuiverheid, zoals hij zegt- Ten slotte babbelen wij nog over de kunst het algemeen, en Van Dijk laat zich niet licht uit zijn tent lokken. Het is aan mij, om een- oordeel te vellen mijn mede-jongeren in de kunst, i We kragen weer dollars voor onze industrie Aan Nederland is een bedrag var 4.330 000 dollars aan Marshall-gelden toe gestaan voor de aankoop van industriële uitrusting. De aankopen zullen in de V.S. geschieden en het geld wordt als volgt besteed: 1.202.000 dollars voor industrie en de bouwnijverheid: 1.350.000 voor niet-metaalhoudende mineralen: 790 000 voor spoorwegvervoer: 780.000 voor machinewerktuigen: 110.000 v verschillende industriële materialen afgewerkte goederen en 98.000 voor gene ratoren en motoren. Burg. Van Walsum ad rem In een wat opgewonden bui verklaarde een communistisch lid van de Delftse ge meenteraad op de jongste raadsvergade ring, dat de redacties van de kranten op een oorlog aansturen. Burgemeester Van Walsum tikte deze spreker op de vingers met de opmerking, dat hij niet moest generaliseren. „Nou ja. ik bedoel alle kranten op één na. meneer de voorzitter", verduidelijkte de communist. Waarop de voorzitter repliceerde: „Dan vond ik uw opmerking toch wel zeer on wellevend tegenover alle kranten op één INTERNATIONALE MICROFOON- DEBATTEN OP KOMST. Op de internationale radio-conferentie, die momenteel in Hilversum wordt ge houden, werd gisteren besloten, een nieuwe reeks uitzendingen te organise ren, n.l. microfoondebatten tussen spre kers van twee a drie landen in de taal van het organiserende land. over een actueel onderwerp. Nederland en België komen in September aan de beurt. De heer J. B. Broeksz van de Vara werd tot) voorzitter gekozen. Max Reimann, een vooraanstaand communist in de Westelijke zone van Duitsland, moet op 18 Januari voor een Brits militair tribunaal verschijnen i.v.m. een rede, die hij kortgeleden te Düssel- dorf hield en waarin hij de geallieerden op ergerlijke wijze aanviel. Safik Ibrahim trachtte in het Hol van Cassatie te Cairo een bom te leggen doch werd gearresteerd. Een agen! reilde met het projectiel naar buiten, anke' seconden later ontplofte he'. en een si garetten koopman werd gedood. Er Voorts 16 gewonden. ets moet mij van het hart. Ik ben ook de moderne Franse richting toegedaan. dan toch zo, dat het tenslotte eer» eigen Hollands karakter krijgt. De mo derne Franse kunstenaars hebben 'n heel leven gewijd aan hun ontwikkeling, om uiteindelijk de hoogte te bereiken-, die de aandacht van de wereld op hen vestigde. Daarom is het zeer moeilijk om te trach- de stijl van hen te pakken te krijgen. Men moet er toe rijpen We gaan nog even naar zijn atelier, aar vele doeken staan, afgewerkte décors en ontwerpen van gobelins lig gen. Ook laat Van Dijk boeken zien. welke hij illustreerde, veel Belgische uit gaven en tekeningen voor reclame-doel einden Het is het werk van een veelbe lovend Hagenaar, die zeer zeker zijn weg wel zal vinden. Het begin is er. Wellicht zullen wij in de toekomst eens een expo sitie van zijn werk zien. De plannen GLOBE—'"™™" SNIPPERS Hoewel 100 jaar oud, is Henry Potts m de Kaapprovincie (Zuid-Afrika) de ge lukkige vader geworden van een zoon. aldus A. P. De 39-jarige moeder en het kind maken het goed. En in Zwitser land zijn de ooievaars aan het uitsterven. In de zomer van 1900 waren er 150 be woonde ooievaarsnesten, in 1929 nog 60, in 1940 slechts 8 en in 1948 was dit aan tal geslonken tot 6. Om het geboorte cijfer op te voeren betaalt de Franse re gering een premie van 36.000 francs voor het eerste kind. geboren binnen 3 jaar na de voltrekking van een huwelijk en 24 000 francs voor elk volgend kind. Schoenmakers te Eastbourne (Sussex) hebben geweigerd kinderschoenen te re pareren, die zij te klein vinden. „De kin deren krijgen later eksterogen, omdat zij in hun jeugd steeds te nauwe schoenen droegen. In de Indische wijk van de Z.-Afr. stad Durban ontstonden gisteravond relletjes, waarbij tientallen Afrikaners en Indiërs werden gewond. Tweehonderd overtollige Amerikaanse vliegtuigen zijn uit een dump in Duits land aan Italië verkocht. Kapitein Bill Odom, de bekende Amerikaanse lange- afstandsvlieger, heeft in zijn éénmotorige „Beechcraft-Bonanza" de afstand van Ho- noloeloe naar de Californische kust (2300 mijl) in 13 uur en 55 minuten gevlogen. Een nieuw wereldrecord Door storm is in Italië de laatste 24 uur veel schade aangericht. Er zijn 6 doden en vele ge wonden. Frankrijk heeft meer dan 150.000 buitenlandse arbeiders in dienst voor de wederopbouw. De meesten zijn voormalige vijanden, n.l. 60.000 Duitse en 85.000 Italiaanse ex-krijgsgevangenen. Onder zeer grote belangstelling is giste ren te Londen de bekende radio-komiek Tommy Handley ter aardp besteld. Een werkman in Rome erfde één millioen dol lar van een oom in de Ver. Staten, die in 1924 overleed en het geld aan een vrien din, die thans eveneens is overleden, na liet. De Londense douane heeft juwelen ter waarde van 500.000 pond sterling, in beslag genomen, die door Enzo Colombo. Italiaan, clandestien het land waren binnengebracht. v De Taronga Park-die rentuin in Sydney (Australië) zal dit jaar met een zeldzaam experiment begin nen, n.l. het fokken van neushoorndieren Amerika is bezig een foto-toestel te construeren, waarmee een auto op een weg, van een hoogte van meer dan 80 km gefotografeerd kan worden. De ver eniging van Sowjet-componisten heeft als haar oordeel uitgesproken, dat Sergei Prokofief in 1948 „niet helemaal op peil" Prokofief heeft evenals Sjostako- witsj, bij herhaling het verwijt moeten aanhoren „beïnvloed te zijn door de mo derne bourgeoismuziek van Amerika en Engeland. Voor het eerst sinds 12 jaar Engeland een vrouw opgehangen was de 42-j. Margaret Allen, die zich de laatste tien jaar slechts in mannenkle- had vertoond. Voordat zij het schavot betrad, rookte zij een sigaret. Zij ver klaarde. dat zij. als ze indertijd die sigaret ad gehad, de 72-jarige Nancy Chadwick iet zou hebben vermoord. Jongens in Venlo hadden een rovershol De Venlose politie heeft een jeugdige dievenbende ontmaskerd, waarvan de oudste jongen 17 en de jongste 12 jaar De club bestond uit 5 man en hield de bossen een hol op na, dat ge stoffeerd was met gestolen goederen en bijlen. Scholen en werkplaatsen waren steeds het doelwit, waar zij potloden, stoelen, flessen slaolie, gereedschappen, ontvreemdden. Drie der jongelieden werden te Roermond opgesloten. LUJ L Het regent centen in Rhenen. Voorlopig ontwerp voor Grebbe- monument van architect Oud Wij spraken met burgemeester Bosch Ridder van Rosenthal (Van een medewerker) De oude Grebbestad Rhenen beleeft op het ogenblik een ware centenregen; uit al' delen des lands komen de munten in zakken, kisten en pakjes binnen. Het ligt in de bedoeling van de burgemeester jhr mr Bosch Ridder van Rosenthal, de aankomst van de millioenste cent die overigens in „zicht" begint te komen met enig ceremonieel te vieren. Zo is de actie voor de totstandkoming van het Grebbemonu- ment tot een landelijke manifestatie geworden en hoewel het gedenkteken volgens Rhenen's eerste burger wel ongeveer een ton zal vragen, is men reeds een heel stuk op weg. Inmiddels is een voorlopige opdracht het maken van een ontwerp aan architect Oud verstrekt (de broer burgemeester van Rotterdam) en deze heeft een maquette naar Rifenen gezon- De betrokken commissie, die zich over et monument ontfermt, heeft in prin cipe een en ander goedgekeurd, maar de Ook ons blad heeft, zoals bekend, mee gedaan aan de grote centenactie voor het Grebbe-monument. Wij konden een bedrag van f 262.20 naar Rhenen zenden. Een onzer medewerkers heeft thans en onderhoud met de burge meester van het oude vestingstadje gehad, die het „hoe en wat" omtrent de huidige stand van de grote actie voor het gedenkteken nader heeft toegelicht. Hij kon ook reeds enkele nadere bijzonderheden over het mo nument zelve mededelen. zaak heeft veel haken en ogen, daar meerdere instanties hun stem kunnen laten gelden. Er is reeds veel binnens kamers gedebatteerd over dit ontwerp, aldus de burgemeester, en het heeft er alle schijn van, dat het laatste woord hierover nog niet gesproken is. De beeldhouwer moet nog aangewezen worden; het ligt in elk.geval in de be^ doeling, het monument tegen het kerkhof te plaatsen en wel bij het ingangs hek, dat dan komt te vervallen. Aan de overkant van de weg zal een terrein gelegd worden, dat de mogelijkheid biedt militairen op te stellen. Tevens zal een koperen luidklok een plaats vinden, die (wanneer minister Lieftinck dit tenminste toestaat) van koperen ten gegoten zal worden. Het ligt i bedoeling om het gedenkteken van steen Engeland verdedigt zijn houding over Palestina bij de Ver. Staten Werden Duitse krijgsgevangenen vrijgelaten om tegen Israël te strijden Na de zitting van het Britse kabinet, ontving de ambassadeur te Washington, Sir Oliver Franks, instructies van Bevin aanzien van het Engelse standpunt inzake Palestina. Deze instructies hielden de navolgende punten in: Groot-Brittannië beschouwt de Joden als aanvallers. Tenzij Joden en Arabieren schikking komen, zal de veilig heid, rust en vrede in het Nabije Oosten terugkeren, iets waaruit het com- slechts voordeel kan trekken. De Britse regering zal een eventuele Joodse aanival op de Rode Zee-haven, Akaba, of op een ander deel van Trans- jordanië beschouwen als een aanval op Groot-Brittannië, gezien het Brits-Trans- jordaans verdrag van wederzijdse bij stand. En tenslotte is Engeland niet plan, de veiligheidsmaatregelen in trekken. Daarna heeft, volgens Reuter, Sir Oliver Franks een onderhoud gehad met Truman, teneinde te trachten, de kloof tussen de Britse en Amerikaanse politiek ten aanzien van Palestina te overbruggen. Het standpunt van Truman het begrip: matiging! Echter oordeelt Washington het dienstig. een officiële verklaring de wereld i sturen, dat Truman ontkend heeft, dat de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Engeland gespannen zouden zijn, ten gevolge van de ontwikkelingen in Pa lestina. Ook is er een tegenspraak ge volgd op de Londense bewering, dat de Britse verkenningsvluchten langs Egyptisdh-Palestijnse grens waren uitge voerd op verzoek van de Amerikaanse regering. Dr Bunche zet zijn „bemiddelings pogingen" op Rhodos voort, waar Israël en Egypte over de mogelijkheid van een wapenstilstandsverdrag toeraadslagen. Voorts heeft een Amerikaanse groep, bekend onder de naam „The Nations As sociated" aan de Ver. Naties en Truman een document doen toekomen, dat een rapport van de „Franse Geheime Dienst" zou zijn. De Britse regering wordt daar in beschuldigd, 6000 Duitse krijgsgevan genen vrijgelaten te hebben, om tegen Israël te strijden. Volgens dit document, waren in Egypte met toestemming van Engeland twee brigades van vroegere nazi-gevangenen gevormd, welke thans in training waren en vroegere nazi-gene raals zouden aangeworven zijn om bij de Arabieren te dienen. Een Israëlisch woordvoerder verklaar de, dat de demobilisatie van het Joodse leger is begonnen, ondanks het feit, dat Engeland zijn positie in het Midden-Oos ten versterkt door strategische maatrege len. Ingediend is een wetsontwerp tot bekrachtiging van het K. B. van 17 Dec. 1948 tot verlenging van de werkingsduur van de Wet Gebruik Vervoermiddelen 1939 met één jaar, nu de Wet Autover voer Goederen nog niet in de Kamers is behandeld en die voor vervoer te water nog niet is ingediend. te vervaardigen, doch de symboliek de voorstelling is vooralsnog een vraag teken. Overigens wacht men in Rhenen met smart op het geld van het Dam- plantsoen. dat zoals bekend diverse monumenten in Nederland gere serveerd is, doch men vreest, dat het be drag enigszins zal tegenvallen. Hoe het begon Het initiatief van de centenactie is ui gegaan van het Kon. Mannenkoor „D: Haghe Sangers", dat in het afgelopen voorjaar op 'het Grebbekerkhof enkele liederen zongen. Het koor overhandigde bij deze gelegenheid de burgemeester bedrag van f 139.30 aan koperen centen, bestemd voor de oprichting van denkingsteken. En daarbij werd uitgelegd, dat destijds door Radio Oranije geadviseerd werd. de koperen centen te verzamelen, ten einde na de bevrijding hiervan de bronzen ge denktekens te gieten ter nagedachtenis aan onze gevallenen. Een prachtig idee. aldus de burgemeester en hij zond berichtje naar het ANP, waarop centenverzamelaars in den lande in geweer kwamen. Particulieren, doch ook verschillende dagbladen, reisverenigingen en tal van andere organisaties, roerden de propagandatrommel: geef ons centen voor het monument op de Grebbeberg. Lisse. Ede, Zwolle, Rotterdam, De Haag, Amsterdamde stroom zette van alle zijden in en op kruiwagens ging de zware wacht naar de bank om daar het kapitaal om te wisselen- Er waren ook allerlei „aardige" zendingen: zc stuurde iemand, die ondertekende mei „een arme student" een bedrag van 12% cent, doch daarbij vergat hij het brief- Een meisje, lijdende aan tbc. wonende in een kleine gemeente in het Noorden des lands hing voor haar open 1 busje met een lichtje, opdat passanten 's avonds ook het bijschrift konden zien: op deze wijze voerde zij in het klein een eigen centenactie voor de Grebbeberg. De burgemeester stelt er voorts prijs op, alle kinderen, die hun spaarpot omge keerd hebben en dat zijn er nog heel wat persoonlijk te bedanken. Er dwalen tussen alle ambtelijke stukken op zijn bureau dikwijls kinderlijke ontroerende briefjes Maar Rhenen moet verder. Het roept Dg meer belangstellenden op om post pakketjes met centen te sturen, nadat in grotere of kleinere kring een inzame lingsactie gevoerd is. Op naar het tweede millioen. Men vergete nooit: iedere cent is er weer een en zelfs de kleinste gave wordt bij het gemeentehui: Rhenen dankbaar in ontvangst ge- ïn....! DE ROKER Hij blaast de rook met half-gesloten ogen, tevreden, uit een pijpje van wit steen, waar denkt hij aan. waar ziet hij heen, een grijsaard, in zich zelf terug ge- tbogen? De wereld heeft hem al te vaak be drogen en van de vele vrienden bleef er geen, het stenen pijpje werd zijn troost alleen, 't heeft in zijn handen altijd licht ge- [woge n. Bedachtzaam spel der oude vingers vult en drukt en duwt de toebak, dun-ge- kruid, tezamen in de kop, de vlam gaat weiden, Een smalle straal of kringen blauw en [rond, ontstijgen aan zijn rimpelige mond, het zien, de geur, de smaak, 't is één [verblijden,' Frangois PftuweU in HOE M. NIJHOFF TOT DICHTEN KWAM De dichter M. Nijhoff was als kind erg zwak en moest op doktersadvies 's middags met zijn moeder naar de bossen. Tweemaal per dag kreeg hij dan een glaasje melk. De toen 4-jarige verbleef dan ook altijd in de middag uren in de Scheveningse Bosjes. Om niet naar huis terug te moeten voor het glaasje melk, had zijn moeder met de dichteres Hélène Swarth, die inder tijd op de Kerkhoflaan in Den Haag woonde, afgesproken, bij haar de melk voor haar zoontje te komen halen. Steeds als Hélène Swarth het kind de melk aanbood, blies zij er even over, opdat, zoals ze aan moeder Nijhoff verklaarde, „de jongen later dichter zou worden". Twintig jaar later ont moette Nijhoff zijn weldoenster weer en bedankte haar voor het blazen over zijn melk, waardoor hij inderdaad dichter was geworden. „Neen", was het vermanende antwoord, „alle begaafd heid komt van boven, mijn jongen". Dit vertelde Nijhoff gisteravond bij de opening van de tentoonstelling „Schrij- Museum. inby" het Haagse Gem. POLITIE, KL AAGT OVER AANRIJDEN VAN HONDEN. De Bond van Politie-ambtenaren tot Bescherming van Dieren heeft zijn mis noegen uitgesproken over het feit, dat zekere bestuurders van auto's en rijwie len zich niet ontzien om honden, die hun uitwerpselen deponeren op de rijweg langs of nabij het trottoir, aan te rijden. De A'damse burgemeester doet daarom circulaires uitreiken met het opschrift: „Laat uw hond niet verwenst worden" en waarin wordt aangedrongen de hond te leren zijn behoefte langs de wegkant op het trottoir te doen. Fraaie expositie van ..Zaterdag vliegers" in Den Haag Vanavond om 7 uur wordt officieel de expositie van „De Duinstrook" geopend, in het gebouw Anna Paulownastraat 20, Den Haag. Deze bond van Zaterdagvlie gers. de strook tussen Hoek van Holland en Sassenheim omvattende, heeft, er> dat is zeer verheugend, de Zaterdag gekozen als wedstrijddag. Op deze eerste tentoonstelling is een collectie van ?nn vogels te zien, en liefhebbers kunnen hun hart ophalen. Vanochtend waren keurmeesters al druk bezig de ranke gels van de Duiven-concourscombinatic te testen. Er zijn veel duiven bij, die hun kwaliteit op de lange afstand reeds hebben getoond. Andere exemplaren heeft men speciaal voor de kweek. De expositie zal geopend worden door de voorzitter van „De Duinstrook", de heer H. v. d. Hoek. Men kan heden tot 10 uur terecht en morgen van 10 tot 7 uur. De Britse kolenproductie bedroeg het afgelopen jaar 208 427.000 ton, zijnde 2% millioen ton minder dan ver wacht werd. L Niet alleen om onze lezers op de hoogte te houden van wat er in de Kerk- Schoolbladen leeft en streeft, wordt deze rubriek geopend. Zij is ook bedoeld als een middel, om de verbreiding U vorderen van alle gedachten, die kunnen meewerken tot het opwekken of verster ken van de belangstelling in Kerk- er Schoolleven, als pijlers van volkskracht in de beste zin van het woord. Het gezin in de branding van onze door spanning en overspanning gekenmerkte tijd leeft veilig onder dezelfde kruisvlag, t onder ook de Kerk en de School bouwen aan het welzijn van ons volk. En als ge zinsblad wil onze courant voor haar deel bijdragen tot het aankweken van begrip voor en meeleven in de onmisbare bin ding tussen gezin. School en Kerk. Een bloemlezing uit talrijke week- en maand bladen leek ons daartoe een aangewe zen middel. Het spreekt wel vanzelf, dat noch in de keuze noch in de inhoud der citaten van goed- of afkeuring, instem ming of tegenkanting dezerzijds sprake is. Doel is slechts in de meest uitge- breide zin belangstelling te wekken vooi de hoogste waarden, welke het Christen dom voor oud en jong heeft te doen uit komen tegen de donkere achtergrond var een koersloze wereld. Dat bij een rondblik over het Kerkelijk erf de predikant het eerst in 't oog valt, zal zelfs de predikant moeten billijken. Actief in zijn roeping voor de gemeente en passief in haar indrukken over hem, verschijnt hij onophoudelijk in de pu blieke opinie, beoordeelt hij en wordt hij geoordeeld. Vooral de grote-stadsdominee staat midden in de aandacht, en omdat het Kerkblad nu eenmaal grotendeels z ij n tribune is, zien we niet zelden de predikanten ook onderling over elkaar het hunne denken en zeggen. Het moeilijke vraagstuk van de wijkpredi- kant en zijn naaste taak snijdt ds Buskes Wa name laakt hij „de grote fout, dat wij vaak ander werk doen dan het meest noodzake lijke werk. Ik vind het een wantoe stand, dat een grotestads-dominee hele dag les geeft aan een gymnasium of H.B.S. Deze arbeid is natuurlijk van zeer groot belang. De wijkdomi nees hebben echter voor dit werk geen tijd. Hebben zij er wel tijd zo zijn er dan onttrekken zij die aan het werk. waartoe zij allereerst geroepen worden: het wijkwerk.' In dit verband is het wel opmerkelijk, ds Buskes te horen pleiten zicht. De afkeer van de superintendent in de Prot. Kerken deelt hij blijkbaar „Hier wreekt zich een fout in de organisatie. Feitelijk is het zo, dat ieder doet wat goed is in zijn ogen. Er is, ondanks alle mogelijke bepalin gen, geen wezenlijk toezicht op de predikanten. Wij hebben behoefte een instantie liefst een oudere pre dikant, die in de gemeente gezag er het vertrouwen van alle collega': heeft die op ons toezicht houdt en ons zo nodig tot de orde roept. Het is een fatale vergissing, dat predikanten dit toezicht niet nodig hebben." Van een andere zijde belicht prof. Brillenburg Wurth in het Geref. Weekblad het tekort aan zielszorg in verband met het Herv. Synode stelt beslissing i. z. vrouwelijke predikanten uit Toelating tot Evangeliebediening door prov. kerkvergaderingen De Generale Synode der Ned.-Herv. temeer gedrongen Kerk ging gisteren voort met de behan deling van ordinantie 7 voor de oplei ding en vorming van de Dienaar des Woords en voor de theologische arbeid der Kerk. Besloten werd, de proefpreek na het kerkelijk examen ook verplicht te stellen voor de vrouwelijke theolo gische candidaten, die dit kerkelijk en afleggen. Omtrent de toelating de vrouw tot het predikambt werd door de Synode nog niet beslist. Hier over zal later worden beslist. De toe lating tot Evangeliebediening en het ker kelijk onderzoek, event, colloqium, wordt afwijkifng van het ontwerp Kerkorde, :t aan een Centrale Commissie opge dragen, maar aan de prov. kerkvergade ringen. In de middagvergadering beantwoord de ds A. T. W. de Kluis, de hoofdleger- predikant, verschillende vragen, die uit de Synode opkwamen, betreffende de geestelijke verzorging van het leger in Nederland en Indonesië. De Synode ge voelde zich naar aanleiding hiervan des- we voorraad centen keurig in rolletjes verpakt wordt per krui- tar de bank gebracht om daar Ingewisseld te worden. Voor de „start" vanaf het gemeentehuis vindt eerst de registratie plaats. alle wegen en mid delen te zoeken om in het kort aan leger- en vlootpredikanten te voorzien. Voorts werden nog enige benoemingen gedaan. Secundus A. S. C. Gelderland: ds A. H. de Wit te Zoelmond. Jeugdraad: (vac. Gordeau) mr Y. Schol ten te Am sterdam; lid en voorzitter (vacature ds Kalkman: padvinderswerk) ds B. van Swigchum te Rotterdam. Herbenoeming van mej. Barger en de heer E. M. van Diffelen. Ziekénzorg: (vacature v. Asch van Wijk) zr Willems te Rotterdam, (vacature ds H. W. Bloemhoff) dr M. ten Cate te Bolsward, (vacature ds Ter Haar Romeny), jhr dr H. de Ranitz te Bus- sum (vacature dr Ledeboer) dr J. P. de Jong te Gouda. K.L.M. verzorgt vliegverkeer naar Rome in het „Heilige Jaar" De K.L.M. verzorgt tijdens het in Dec. 1949 te openen „Heilige Jaar" het lucht vervoer van pelgrims uit alle delen der wereld naar Rome. hun huisvesting te Rome en een informatiedienst te hunnen behoeve. Maandag a s. opent de K.L.M. aldaar een informatiebureau, waar bo vendien door uitstalkasten de aandacht gevestigd wordt op ons land en Indië. Op 2 grote hotels heeft de K.L.M. ten be hoeve van de pelgrims optie genomen. Voor de luchtreizen wordt speciale re ductie verleend. Reeds 8 Maart a-s. woidt de eerste luchtlijn in dit verband geopend van A'dam via Frankfort naar Milaan. Men verwacht die maand al een toevlucht van pelgrims in verband met het gouden priesterjubileum van de Paus. KOSTERES TREFT GEEN BLAAM. Van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk te Middelharnis vernemen wij, dat de noodlottige brand in de kerk niet te wijten is aan onvoorzichtigheid der kos teres. Het bericht, als zou de kosteres bij het uithalen van de kachel in het koor sintels op een oude jute zak hebben ge deponeerd, is onjuist. Bochumers houden zich nu kalm. De verdere demontage van de Bochum- se staalfabrieken verliep gisteren zonder incidenten. Tot dusver zijn drie smelt ovens gedemonteerd. De Russen zouden begonnen zijn met een derde grootscheepse demontage actie in hun zone van Duitsland. Er zou den 205 fabrieken op de lijst staan. w.o. de Singer-naaimachinefabriek in Zwickau (Saksen). spreekuren voor gezinsmoeilijkheden. Hjj acht die van groot belang, maar wil ook alle ambtsdragers met de grootst mo gelijke ernst op het hart binden: „maakt toch met het werk van de zielszorg ernst! Er is zo'n schreiend* behoefte daaraan. Grijpt toch alle kan sen aan. die uw ambt u geeft, om zielen en levens in nood te redden en te helpen. Ambtsdragers, die dat ver zuimen zijn huurlingen in plaats van herders." Niettemin dringt hij aan op het vooral in de steden in het leven roepen van bovenbedoelde spreekuren, waar des kundig advies gegeven kan worden bij speciale moeilijkheden. Niet minder belangstelling dan voor de pastorale zorg heeft de Kerkelijke pers voor de oecumene in binnen- en buitenlandse verhoudingen. Een een voudig middel tot meer onderling begrip van nauw verwante kerkgroepen heeft ds Dondorp jaren geleden toegepast. Hij vertelt in Enigheid des geloofs. dat hij eens oo een vergadering van de classis Haarlem der Geref. Kerken heeft voorgesteld „om de Chr. Geref. predikanten binnen dat ressort uit te nodigen de classicale vergaderingen bij te wonen en aan de discussie deel te nemen met een advi serende stem. Dit voorstel werd niet gesteund en dus niet in behandeling genomen. Men glimlachte eens en een enkele mompelde iets over onprac- tisch idealisme." Maar ds Dondorp heeft het denkbeeld niet opgegeven en wil zijn poging her- „We zouden dan niet de predikanten particulier moeten uitnodigen. Want een classis is geen vergadering van particuliere ambtsdragers, doch van afgevaardigden. We moeten dus de kerken verzoeken afgevaardigden te zenden. En die uitnodiging moet niet slechts gezonden worden naar de Chr. Geref. Kerken, doch ook naar de andere kerken die de formulieren van enigheid der oorspronkelijk onge deelde Geref. Kerk van Nederland handhaven." De schrijver hoopt, dat zijn voorslag onder de ogen komt van predikanten en ouderlingen. „Er zal wel weer om ge lachen. maar misschien ook meer ge luisterd worden dSn 15 jaar geleden. Eens moet toch de eerste steen uit dat gesloten wegdek worden gelicht." Terwijl de Kerk van het Westen en die van het Oosten in verheugend con tact komen, moeten beide bedacht zijn op het winnen van invloed door de Islam, en dat werkelijk niet alleen in het werelddeel van zijn oorsprong. Het Kath. Ned. Persbureau deelt o.a. dat de Ulema's. zoals de verkondigers de Mohammedaanse godsdienst wor den genoemd, naar verschillende delen der wereld worden uitgezonden om de leer en wet van Mohammed te prediken. Onlangs nog zyn Mohammedaanse gods dienstleraren uitgezonden naar Asma- de hoofdstad van Eritrea in Oost- Afrika: naar Quito in Equador. naar het koninkrijk Hedzjas in India. China en de Ver. Staten Aan de Al Azhar Universi- in Cairo, het leidende culturele trum en het seminarie van de Islam- eld. is verzocht om meer Ulema's op te leiden en meer boeken te verschaffen op het gebied van de Islamietische filo sofie en theologie voor deze landen. Voorts berichtte het protestantse blad a Vie Protestant e," dat Islamie tische gemeenten zijn gevormd te Zürich, Lausanne en Genève. Ook zijn Moham medaanse zendelingen actief in Duits land. En ook in Nederland, met name in Den Haag, is men doende Mohamme daanse gemeenten op te richten. Tenslotte nog een merkwaardige uit maak over een voor tal van huisvader! loeilijke gezinstaak: het tafelgebed. Dr Miskotte zegt er o.m. van in In de "aagschaaL- „De gedachte, dat wij „een zegen vra gen", wilde my altijd gekunsteld voorkomen. Men kan een zegen vra gen op de arbeid of op een medicijn; maar voor de spijze, die op tafel staat, kan men alleen maar danken. De tekst: „de mens zal bij brood alleen niet leven", die hier soms wordt te pas gebracht, wordt o.i. misverstaan als men er in leest, dat bij het brood nog een zegen moet komen, wil het smakelijk of voedzaam zijn. Neen het gaat om een eenvoudig, vreugde vol danken. Laat ons ophouden met cerebrale diepzinnigheden!" Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Putten 3e pred.pl. J. van Sliedregt te Huizen. Aangenomen: naar Veen (N.-Br.) B. Haverkamp te Langerak. Beroepen: te Andel (N.Br.) J. van Malenstein te Nieuwpoort (2e beroep). Bedankt: voor Nieuw Buinen: J. G. U. an Hoogstraten te Harkstede. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Beroepen: Kantens cand. E. Koop te Delfzijl: te Veendam cand. H. J. Zwarts te Ooster zeek. Ds H. J. ENGELKES TE SOESTERBERO OVERLEDEN Ds H. J. Engelkcs. era.-predikant der Ned. Herv. Kerk. is op 69-j. leeftijd te Soester- overleden. Hij diende de gemeenten Kolhorn, Wieringerwaard. Terwispel, Hoogebeintum. legde in 1916 zijn bediening benoeming tot voorganger Ver. Vrijz. Het te Kar i Haarlo. Worn •erd vorder (verschot zal Maandag op serd. In zfin Nieuwjaarsrede zei de Delftse urgemeestcr, mr G. E. van Walsum, dat de plannen tot uitbreiding van de T. H. een oede kans maken, werkelijkheid te worden. I kan nog geen tijdstip worden genoemd. In Naarden ls een lagere tuinbouw» school geopend. PROMOTIES ROTTERDAM. 13 Jan. Gepromoveerd it dr in de econ wetensch. H Zoterwey Voorburg, op „De dollarschaarste ln W.« ACADEMISCHE EVAMENS GRONINGEN. 14 Jan. Geslaagd: arise* le ged J W van Calcar, Groningen. P Of- •inga. Warffum. ROTTERDAM. 13 Jan. Geslaagd: cand con wctcnsch: G van Barneveld, Amers- jort, P NauU. Leeuwarden. J G de Rid er Vlissingen en P L van den Bergh. Hil- (gersberg. Doet econ wetensch: L van der :amer. R'dam. MIJHHARDT ZENUWTABLETTEN kalmeeren zenuwen

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3