Ilictiwe geibs cfft(iTourant De Britse regering staat volledig achter Bevin inzake Israël Wist U DONDERDAG 13 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel dir en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ4 15 per kwartaal; 1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENT1ËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7712 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfj Is gfiebleoea tnyn hert totetjljeospoef Aardbeiendag in de Gehoorzaal Zie pagina 2 R.A.F.-piloot heeft thans toegegeven, dat hij boven Palestijns gebied vloog De Britten versterken hun positie aan de Rode Zee-haven, Akuba en leggen loop graven aan, om op eventualiteiten voorbereid te zyn. Het vroegere Britse leger kamp wordt weer in gereedheid gebracht. Inmiddels heeft de Amerikaanse wnd. minister van buitenlandse zaken, Loreth, verklaard, dat de Ver. Staten op Enge land een beroep hebben gedaan, niets te doen, dat de status quo in het Midden- Oosten zou kunnen verstoren. Voorts heeft de fungerende bemiddelaar, dr Bunche aan de „Ver. Naties" te Lake Success geseind, dat thans alle Israëlische troepen uit Egyptisch grondgebied zijn teruggetrokken. De delegaties van Israëlische en Egyp tische zijde zijn nu op het eiland Rhodos aangekomen voof) het voeren van onder handelingen over een wapenstilstand. Volgens een Reuter-bericht uit Rhodos. zouden zowel JoTlen als Egyptenaren be reid zijn af te wijken van hun oorspron kelijke aanspraken op de gehele Negeb Het heeft in politieke kringen enige be vreemding gewekt, dat de Egyptische af gevaardigden grotendeels mijitairen zijn en de Israëlische, in hoofdzaak, diploma ten. Vermoedelijk zal ook Libanon deel nemen aan de besprekingen. Hoe het Pa lestijnse geschil zich nu verder zal ont wikkelen. zal in de eerste plaats afhan gen van de houding van de Britse rege ring, die ondanks de geruchten ten aan zien van Bevin, eensgezind blijkt te zijn Er zal althans geen wijziging komen in de politiek in het Midden-Oosten. Voor de geruchten omtrent een regeringscrisis is dus geen grond. De Engelse regering ontkent, dat Groot-Brittannië wapens zou hebben geleverd aan de Arabische staten. Voor de ontstane situatie blijft Engeland de Israëlische autoriteiten de schuld ge ven, en het is Israël, dat wapens ontvangt van de Oost-Europese landen, speciaal uit Tsjecho-Slowakije. welke wapenzen dingen metAmerikaanse dollars zou den worden betaald, hoewel niet afkom stig van de Amerikaanse regering. Er ir thans enige klaarheid gekomen in he' probleem, waar de Britse R.A.F.-toestel- len werden neergeschoten. Eén der viei Engelse vliegers heeft namelijk ver klaard, dat zijn Spitfire zich boven Is raëlisch grondgebied bevond, toen hel toestel door vuur van'Joodse troepen op de grond in brand werd geschoten. Deze gewonde vlieger, een officier. Close naamd, die thans verpleegd wordt in Joodse ziekenhuis te Tel Aviv, omdat hij bij de valschermdaling verwondingen op liep. verklaarde te weten, dat de escf" drille. waartoe zijn toestel behoorde, de Israëlische grens was overgevlogen, dat hij wist. hoe de wegen in dit gebied er vanuit de lucht er uitzagen. Zij had den inlichtingen ontvangen, de op Egyp tisch grondgebied vooruitgeschoven Jood- Dr Drees sprak te Batavia met prof. Soepomo Volgens een Aneta-telegram uit Bata via heeft het lid der republikeinse dele gatie. prof. Soepomo. een informele ori ënterende ontmoeting gehad met minister president dr W. Drees. De vertegenwoor digers der deelstaten zouden hedenmid dag ten paleize besprekingen voeren mei dr Drees en dr L. J. M. Beel. Hedenmor gen vergaderde de voorlopige Federale Regering en ook het Bijzonder Federaal Overleg. Dr Drees had een bespreking met de heer J. P. Snel, voorzitter van de Ïndisch-Nederlandse partij ih tegenwoor digheid van jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen, waarbij de eerste pleitte voor een Indonesisch staatsburgerschap met geleidelijke inpassing van de Indi sche Nederlanders. Commissie van Drie reist naar Soekarno Reuter seint uit Batavia, dat de Neder landse autoriteiten aan de Commissié Drie gelegenheid hebben gegeven om terdag de republikeinse leiders op Banka te bezoeken. Enkele dagen later zullen zij een bezoek kunnen brengen aan Soe karno. Sjahrir en hadji Agoes Salim te Prapat aan het Tobameer. INGEPAKT KINDERLIJKJE UIT DE TREIN GEWORPEN. Aan de spoorlijn HilversumUtrecht, nabij het gemeentelijke sportpark te Hil versum. werd vanmorgen het lijkje een pasgeboren kind gevonden. Het in krantenpapier gewikkeld, waai heen een touwtje was gebonden. Ver moedelijk is het gisterochtend uit dc trein geworpen. De politie vraagt inlich tingen. „HOOGOVENS-VELSEN" WERKT 25 JAAR De Kon. Ned. Hoogovens N.V. te Vel- een produceert op 22 Januari a.s. 25 jaar ruwe ijzer. Voor vertegenwoordigers van de arbeiders en beambten zal de voor zitter der directie, ir A. H. Ingen Housz. op die dag een jubileumrede uitspreken. In April „tulpen-rally" voor automobilisten De regionale automobielclub „R.A.C.- West", die onlangs te Zandvoort werd opgericht, organiseert van 2630 April de eerste auto-rally naar Nederland. Daar deze sterrit juist in de bloeityd de bollen valt, is zij tevens een mooie propaganda voor ons land en zijn fameuze ibloementapijten. De finish komt in Sche- veningen en er kan worden gestart uit een groot aantal plaatsen in W.-Europa. Een bezoek aan de bollenvelden en een feest i.v.m. de prijsuitreiking in het Kur- haus te Scheveningen staan op het pro gramma. Montgomery komt Zaterdag weer naar Den Haag Montgomery, het hoofd van de com missie van opperbevelhebbers der Wes telijke Unie zal nog heden naar Duits land vertrekken, zo meldt Reuter uit Londen. Op 15 Januari komt hij naar Den Haag voor een bezoek, om op 17 Januari naar Londen terug te keren. Het betreft hier een informeel bezoek in het kader van het geregelde contact tussen de militaire autoriteiten der Wes telijke mogendheden. se stellingen vanuit de lucht te fotogra feren en toen zij over de grens vlogen, bemerkten zij een aantal troepen. Deze officier-vlieger deelde nog mede. dat de instructies wafen, in geen geval doelen op de grond te beschieten, zelfs niet om vuur vanaf de grond te beantwoorden, indien vijandelijke vliegtuigen zouden worden ontmoet. Derhalve moesten de Britten tot in laatste instantie, gevechten vermijden- Een woordvoerder van het Britse ministerie van luchtvaart, heeft medegedeeld, dat „op een zeer hoog ni veau" het rapport van de vlieger Close bestudeerd zal worden. In de „Palestine Post" wordt een open brief aan Truman gepubliceerd, waarin een-. Engelsman een beroep doet op de President, de En gelse regering te bewegen er mede op te houden, de Joden in dit „dappere ogen blik" te koeionneren- De communisten te New York willen tegen morgen demon streren voor het Britse consulaat als pro test tegen de Engelse politiek ten zien van Palestina. Anthony Eden, de tweede man va Britse Conservatieve Partij heeft de vluchten van de R.A.F. boven de woestijn van Sinai „volkomen doelloos en betreu renswaardig" genoemd. De BritsAme rikaanse vriendschap mag in geen geval in gevaar worden gebracht. Tenslote ves tigen wij nog de aandacht op een A.P.- bericht, volgens hetwelk in Assai. i woestijn van Sinai, olië zou zijn aa troffen Zes jaar tegen een loslippig bewindvoerder geëist Was vriendelijk tegen Slagter, m: niet tegen Joden. De proc. fiscaal bij het Bijz. Gerechts hof in Denn Haag, mr P. de Gruyter. eiste vanochtend zes jaar tegen Johannes Wevers, winkelier in Den Haag. Hij dreef, in 1941, een sigarenhandel in de residentie en een van zijn klanten was Slagter, de Sipo-agent. Met hem heeft hij gesproken over illegale werkers en dat heeft voor die mensen wel geen uiterste consequenties gehad, maar zijn toch van hun vrijheid beroofd ge weest. De verdachte beriep er zich op. dat Slagter toen nog niet bekend stond als de gevaarlijke politieman, die hij later bleek te zijn. Toen de zaak van Weyers verliep, heeft hy verzocht om een „beheerderschap" over een niet Arische zaak. Dat is hem prompt gegeven. Hij heeft voor de Duit sers het bewind gevoerd over de Joodse tabakshandel Leafsma in Amsterdam, waar hij zichzelf f 1000 per maand toe kende en de Winterhulp begunstigde, van Leefsma's centen. De proc.-fiscaal vond dat alles uiterst laakbaar, doch de verdediger, mr H. F. Oosterhuis, vroeg clementie. Uitspraak 27 Januari. Boete van een half millioen controle in Juni '47 bij de cor Bij fectie-afdeling van Vroom en Dreesmann te 's Hertogenbosch bleek, dat voor leve ringen ter waarde van 780.000 punten geen textielcoupures aanwezig waren Voorts ontbrak een groot aantal copy- facturen, terwijl tevens een zwarte kas in beslag zou zijn genomen. De confec- tie-afdeling zou over 2 jaar voor waarde van pl.m. 150.000 punten textiel aan het winkelbedrijf hebben overgedragen. De N.V. is thans ingegaan op een schikkingsvoorstel van de Off. Justitie tot betaling van een half millioen gulden boete. „Zo is vader" De verkoop van een aantal goederen zonder punten door de textielwinkeliers tussen 17 en 29 Jan. a.s. krijgt een heel nieuw propagandamiddel. De Detex tracht n.l. dit keer niet alleen de huis moeders. maar ook de huisvaders vooi de puntenvrije verkoop te interesseren en wel door de slagzin „Zo is vader' Geadviseerd is de verkoop geheel op deze „Zo is vader"-actie te baseren, waartoe ook affiches worden klaarge maakt. STICHTING VAN DE ARBEID WIL VERRUIMING TEXTIELVOORZIENING De Stichting van de Arbeid heeft met nadruk onder de aandacht van, min. v. d. Brink gebracht, dat de textielvoorziening nog steeds reden geeft tot vele klachten. Zij heeft op verruiming aangedrongen. Twee Rotterdammers, de 29-j. schoen maker Th. Chr. B. en de 46-j. kleermaker W., maakten er de laatste tijd hun gewoonte van rond te gaan met een in- tekenlüst t.b.v. de niet bestaande Ned. doofstommensportvereniging. Zij be zochten bij voorkeur grote firma's met het verzoek voor een bedrag van f 1.— tot f50.in tè tekenen. De kleermaker voerde het woord, daar B. „doofstom" was. Dezer dagen zijn zij in A'dam gear resteerd. Het Tweede Kamerlid Tilanus heeft minister Sassen gevragd naar zekere brieven gevonden in het republikeinse kamp en of dezeafkomstig zijn van de republikeinse leiders, wier bcweginsvrij - heid thans wordt beperkt. Tevens vraagt het Kamerlid of het republikeinse de creet 60/JA/92/48, dat door minister Sasen op 20 December jl. werd aange- hald en waaruit de schending van hef bestand bleek, reeds gebruikt is als bé- wljsmateriaal tegen de republiek. Nogmaalskoppelverkoop met schaarse artikelen Juitse verdeling voor vaste klanten aanbevolen De onlangs genomen beslissing door het directoraat-generaal voor de Prijzen, inzake de veelvuldig voorkomende kop pelverkoop met schaarse artikelen, wordt door de kruideniersonganisaties tc juioht. Het directoraat was van mening dat van een winkelier niet gevergd kan worden, dat hij iedere wildvreemde klant zijn schaarse produoten zomaar afstaat. In „De Kruidenier" worden nog enkele punten duidelijk vastgesteld. Principieel is koppelverkoop verboden, maar de kruidenier mag gerust het schaarse artikel (bijv. ahocola of advo caat) weigeren aan een vreemde klant, als hij er maar voor zorgt er een be hoorlijk verdeelsysteem op na te houden. Hierbij zal echter steeds het belang van de consument voorop dienen te staan. Reservering van schaarse artikelen voor vaste klanten wordt aanbevolen, door met een puntensysteem of kassabon systeem te werken. Onjuist wordt geacht het verkopen van een reep chocolade tegen de halve prijs, indien suikerwerken worden gekocht, terwijl op een andere ma-nier geen repen (zelfs niet voor de normale prijs) te krijgen zijn. Dit laat ste wordt juist gezien als een ongeschikte koppeling. BRITTEN ARRESTEERDEN DUITSERS TE BOCHUM De Britse politie arresteerde zi Duitsers, die weigerden te werken aa demontage van- de staalfabrieken vai Boohumer Vexein- Evenals de Hoofdstad heeft thans ook de Hofstud een schoolverkeers- brigade gekregen. Hoofdagent Pol wyst Jan Lyendekkers van de school in de Asstraat, hoe hy zyn uitrusting moet dragen. Ned. Roode Kruis-team vliegt naar Indië Met een toestel van de Noorse Charter Mij. „Braa'öhens" vertrok vanmorgen van Schiphol, met bestemming Hongkong, een uit 14 personen toestaand Roode Kruis- tam, op weg naar Indonesië. Dit team zal als mobiele eenheid werkzaam zijn met de verzorging der Indonesische bevol king in de pas bevrijde gebieden. Er zijn twee artsen by, n.l. dr Messing Johnen en dr Reigersberg Versluys. In Nederland wachten nog 73 leden van het Roode Kruis op de eerste gelegenheid, om even eens naar Indonesië te vliegen. Rantsoenbonncn textiel „D 81" na 27 Febr. ongeldig. De rantsoen-bonnen voor textiel, voor zien van dje opdruk „D 81" zijn na 27 Februari a.s. niet meer -geldig, doch die met opdruk „E 81" blijven tot nader order geldig. Winston Churchill is met zyn echt genote uit de Franse Riviera naar Lon den vertrokken. IS ITALIAANSE GRIEP WEER WAT ANDERS? Is Italiaanse griep weer iets anders dan Spaanse griep, zo informeerde een verslaggever bij een arts. En het ant woord luidde: Italiaanse griep, Spaan se griep en influenza zijn allemaal namen voor dezelfde ziekte. Dit maal ontstond de epidemie in Italië en wel in November j.l. en in 1918 in Spanje. In 1918 werd i goedaardige epidemie gevolgd door een kwaadaardige, die ontzettend veel doden met zich sleepte, zodat slechts kunnen hopen, dat het ditmaal bij de huidige blijft. Gelukkig kan. ons land betreft, alleen nog maa\ het Zuiden van een epidemie worden gesproken. Mocht ze doorzetten gevolgd worden door een kwaadaar dige, dan staat de mensheid daar evenals in 1918, nog machteloos tegen over. Middelen om haar te voorkomen of te stuiten zijn er helaas practisch nog niet. Ondanks allerlei reclame met tabletten, pillen, sinaasappelen en ci troenen. Het enige waar men succes mee behaald heeft is vaccinatie. Doch de daarvoor benodigde stoffen zijn slechts in zeer geringe mate en dan nog met veel moeite te fabriceren. Van een massa-inenting kan daarom voor lopig dan ook geen sprake zijn. Nog afgezien van de zeer hoge kosten die ze met zich zou brengen. Hoe zo'n epidemie ontstaat is niet zo gemakkelijk vast te stellen. De ge schiedenis heeft geleerd, dat ze ergens opduikt, zich meer of minder ver verbreidt, om dan op een even raad selachtige manier te verdwijnen. Diefstal bracht zedenmisdrijven aan het licht In Juli 1948 werd ten nadele van L. te Maastricht een bedrag van ongeveer 3000 gulden ontvreemd. Hij deed geen aangifte, omdat hij dacht, de zaak wel er minne te kunnen regelen. Dezer dagen ontdekte de politie echter, dat het geld was ontvreemd door het 14-j. meisje E. S., dat het geld verdeelde onder haar moeder, dc „verloofde" van een 15-jarige vriendin en een broer, terwijl een klein gedeelte naar L. werd teruggebracht. Tijdens het onderzoek bleek, dat het 15-j. vriendinnetje, de moeder van dit kind en de „verloofde" zich aan twee ernstige zedenmisdrijven hebben schul dig gemaakt. Daarom werden bovendien gearresteerd zekere Chr. D. en J. B. Meer boter en kaas dan men verwachtte De geraamde boter- en kaasproductie heeft volgens „De Kruidenier" alle be keningen. zelfs de meest optimistische, verre overtroffen. Het vrijgeven van mar garine en boter wacht, aldus het blad. op de ontwikkeling van de toestand in (ndië. Snitselaar verklaart: Achterwege blijven van weerbericht kan ramp hebben veroorzaakt De derde dag van 't onderzoek naar het verongelukken van de „Nijmegen" bij Prestwick Ook op de derde dag van het onderzoek naar de oorzaak van de K.L.M.-ramp by Prestwick werd de gebrekliige organisatie van de gronddienst van dit inter nationale vliegveld in een scherp licht gesteld. De heer A. D. Snitselaar, de opvolger van Parmentier als chef van de K.L.M.-vllegdienst, verklaarde, dat Parmentier zich nooit in een richting bevonden zou hebben, die hem naar het ongeluk leidde, indien hy een juist weerbericht had ontvangen. Het was volgens zyn mening mogelyk, de oorzaak van de ramp in deze richting te zoeken. ER IS VOLDOENDE SODA Naar „de Kruidenier" meedelt, zal er void-oende soda vfe-Krijgbaar zijn om de zachte zeapsoorten, die wel erg duur zijn geworden, te vervangen. Zouden de huisvrouwen op het ogenblik in dezelfde zachte zeep gebruiken, als voor de oorlog, dan zou daarmee een extra uit- van 40 millioen gulden gemoeid Consumentencrediet na 28 Febr. ongeldig Alle consumentencredietbonnen zijn na 28 Febr. a.s. ongeldig. Aan de crediet- nemers, die 2 jaar lang regelmatig heb ben afbetaald, kan kwijtschelding worden verleend van het nog niet terugbetaalde deel van het crediet. Voor de in de zomer van 1947 verleende credieten moet regelmatig afbetaling over Hè jaar heb ben plaatsgevonden. Ook zij, die wegens het gemis aan draagkracht niet konden afbetalen, ontvangen kwijtschelding. Over de verzilvering van de bonnen door de winkeliers zullen nadere instructies vol gen, zo meldt de Staatscourant van heden. Waarom vroeg dr J. C. Brons ontslag? Men zal zich herinneren, dat wij enige dagen geleden uitvoerig schreven over de ontslag aanvrage van dr J. C. Brons, als gezant te Havanna. Thans heeft het Tweede Kamerlid dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, minister Stikker gevraagd, aan de Kamer nadere inlich tingen te geven over .deze ontslagaan vrage. Eerste getuige was gisteren de 38-jarige opsteller der weervoorspellingen op Prestwick. Edgar E. Je&sop Hij ver klaarde, dat de 18-jarige waarnemer Simpson zijn werk zeer goed verrichtte, doch later bleek, dat hij hem nooit con troleerde en dat hij zelf de betekenis van sommige cijfers in de weerberichten niet kende. Simpson was verantwoordelijk bet vaststellen van het cijfer be treffende de dichtheid van het wolken dek. Toen Jessop om ongeveer 23.15 uur het vliegtuig zag, verdween het weer in de wolken of de motregen, maar het toe stel scheen niet in moeilijkheden te zijn. Ook wist Jessop niets van een opmer kelijke toeneming- van de windsnelheid, sop zei op een vraag van de advo- der K.L.M., John Cameron, da*. Simpson hem om ongeveer 23.30 uur had Fox is ook een gevaar voor Amerika In een ingezonden stuk in de „Journal of Commerce" te New York. wijst de heer J. F. Franks er op. dat het Fox contract niet alleen nadelig is voor d£ republiek, doch ook voor Amerika. Door de overmatige commissie van 5 procent (in werkelijkheid 7!i procent. Red.) en zyn monopolie, wilde Fox een tol heffen op alle zaken tussen Amerika en Indonesië. Duizenden importeurs, make laars en agenten in Amerika, zouden onder de zeggenschap van Fox gesteld worden. Franks daagt Fox uit tot een openbaar debat en noemt het enige licht punt in de duisternis, dat Fox nog geen zaken heeft kunnen doen. DE CONERENTIE VAN N'ÊW DELHI Australië zal op de conferentie New Delhi vertegenwoordigd zijn door dr J. Burton en C. Moddie van het de partement van Buitenlandse Zaken. Als datum voor decon ferentie wordt thans 18 Jan. a. s. genoemd. TWINTIG JAAR VOOR JODENJAGER KAPTIJN Het Bijz. G. te Amsterdam vei deelde vanmorgen de 42-jarige Anton C. D. Kaptijn. aldaar, tot 20 jaar (m.a.). omdat hij als agent van politie bij het Bureau Joodse Zaken van de S.D. tal Joodse landgenoten arresteerde. De doodstraf was geëist. DAT mr J. Milius. dir. der Utrechtse Jaarbeurs en H. F. Tecoz, hoofd v Buitenl. Dienst van de Jaarbeurs, Parijs vertrokken, om voor de Ned. K. v. K. aldaar een lezing te houden contacten te leggen. DAT voor het A'damse B.G. de dood straf werd geëist tegen de 26-j„ met Nederlandse gehuwde, Duitse student R. H. Bel uit Dusseldorp. die zich in de ver zetsbeweging indrong en vele slachtof fers maakte. DAT H.M. de Koningin Haar Moeder opvolgt als beschermvrouwe der Stich ting „A'damsch Conservatorium" er Prinses Wilhelmina erelid van het be stuur werd. DAT 60 j. oud, te Alkmaar overleed mr C. A. de Groot, oud-wethouder al- DAT het aantal aangegeven radiotoe stellen in de maand December met 20.000 toenam tot 1.132.093 stuks. DAT op 10 Febr. te A'dam voor de laatste maal een door de regering aange kochte partij thee in toewijzing wordt aangeboden en voortaan uitsluitend thee veilingen worden gehouden, waarvan de eerste valt op 27 Jan. DAT het gedeelte van de rijksweg RoosendaalBreda, hetwelk door de kom der gemeente Etten loopt, voor- rangsweg is geworden. DAT de K.N.A.C. ijvert voor abonne menten voor de tol te St. Maartensdijk, daar ze voorlopig nog niet verdwijnt. DAT een Belgische SS.-er. die zich respect, uitgaf voor Nederlander en Duitser en die inbraken op zijn gewe- had, nabij Reuver (L.) werd ingere- DAT te R'dam met f 1 millioen werd opgericht de N.V. Aannemingsbedrijf Oosterwijk. DAT de St Crt. van gisteren o.m. een beschikking bevat tot gelijkstelling van door Engelsen in ons land geleden oor logsschade met oorlogsschade, dooi Nederlanders geleden. DAT een bunker by Lemmer werd in gericht tot bewaarplaats voor pootaard- appelen met een speciaal ventilatiesy steem en neonverlichting om kieming tegen te gaan. DAT met ingang van morgen de tele foonverbinding tussen R'dam en eer aantal Groningse netten automatisch is DAT zoals gedeeltelijk gemeld, Borculo het door een orkaan geteisterde Ameri kaanse plaatsje Warren steunt met Borculo vervaardigd meubilair voor t openbaar gebouw. DAT ir J. J. Jonker werd benoemd tot landbouwkundige i.v.d. in de N.O. Polder. DAT voor het Asser B.G. levenslang werd geëist tegen de 43-j. F. Warrink, vroeger dir. van het arbeidsbureau te Emmen en na de inval landwachtcom mandant aldaar. DAT bij de aanbesteding van het onder houd der Afsluitdijk voor 1949 de Mij. tot Uitvoering Zuiderzeewerken te Den Haag laagste inschrijfster was voor f 521.800.-. DAT het AR-Tweede Kamerlid mr A. B. Roosjen, bestuurslid van „Steun Wettig Gezag" morgenavond kwart over 7 een radiocauserie houdt over dit instituut. DAT G. M. Nederhorst te Goude werd benoemd tot lid van het College van Rijksbemiddelaars. DAT mr A. W. U. Oidtmann als ambte naar voor de tuchtrechtspraak voor de voedselvoorziening te Maastricht wordt opgevolgd door mr H. J. A. H. Beaumont en na zyn aftreden benoemd werd tot plv. ambtenaar aldaar. DAT de kunstschilderes mej. M. E. Regteren Altena te A'dam benoemd werd tot Ridder in de Orde van O.N. DAT deze week een koor van Oekraïnse priesterstudenten in Venlo zal optreden. DAT de Commissie voor de propaganda van het Ned. boek een jury benoemde om de 50 best verzorgde Ned. boeken van 1948 uit te kiezen, welke geëxporteerd zullen worden. DAT het aantal echtscheidingen hier te lande omstreeks 1940 plm. 3000 per jaar bedroeg, in 1946 tot 10.000 was gestegen, doch in 1947 weer was teruggelopen tot 8.847. DAT de directeur der „Maas- en Roer bode", C. M. Dosker, werd gekozen tot voorz. der Kath. Ned. Dagbladpers. DAT vanaf volgende week de over stapjes der Groningse gemeentetram aan iedere halte geldig zijn. DAT H. M. de Koningin Haar Moeder opvolgt als bschermvrouwe van het Ned. Herv. Diacotiessenhuis te Arnhem. DAT in de nieuwe bijgebouwen van het Goudse station gistermiddag het in lichtingen- en reisbureau voor Gouda en omstr. van Cebuto en V.V.V. werd geopend. DAT te Nijmegen werd opgericht de Stichting Nijmeegs Museum voor Beel dende Kunsten, die aldaar een gebouw zal oprichten voor tentoonstellingen e.d. DAT Zaterdagmorgen te Maastricht de irste steen gelegd wordt voor een com plex van 103 arbeiderswoningen. DAT de bekende sexuoloog dr M. J. Premsela door de president van Frauk- werd benoemd tot Ridder in het Legioen van Eer. DAT, 73 j. oud te Den Haag overleed de oud-rijkshoofdingenieur van het ver keer ir J. G. Ravenek. DAT de Leeuwardense Rechtbank de 20-j. S. S. uit Nolrdbergum en de 30-j. A. W. uit Zwaagwesteinde die een trein- pasagier bewusteloos sloegen met een staaf ijzer, tot resp. 6 en 4 j. (m.a.) ver oordeelde. (Eis; 10 en 8 j.). geraadpleegd over een verslechting van het weer en dat hij had besloten, dat de waarschuwing hiervoor deel zou uitma ken van de uitzending, die elk half uur plaats heeft. Cameron: Dus U werd door deze jon gen geraadpleegd over deze zeer vitale kwestie van een waarschuwing voor ver slechting van het weer op die avond? Jessop: Hy raadpleegde me voortdu rend over de weersgesteldheid en ik ging dikwijls naar buiten. Ik weet niet, of hij mij raadpleegde over de waarschuwing voor verslechting van het weer. Cameron: U ver'elde me tien tellen geleden, dat hy het wel deed en dat U besloot het bericht op te nemen in de uitzending, die elk half uur plaats heeft. Jessop: Dat weet ik niet De meteoroloog C. J. Boyden. die op de avond van de ramp geen diens*, had, zeide dat een windsnelheid van 50 mijl onmogelijk was. De heer Snitselaar verklaarde, dat om 23 uur een wolkenhoogte van 700 voet was doorgegeven en om half twaalf toen het te laat was van 300 voet. Waarom werd geen tussentijds bericht doorgegeven? Parmentier zou nooit een ziohtlanding hebben gemaakt indien net weerbericht van half twaalf om 23.16 uur in zyn bezit was geweest. Een defect aan de machine achtte Snitselaar niet mo gelyk. Parmentier moet verbaasd zijn geweest, dat hij tegen de draden aan vloog; die had hij daar stellig niet ver wacht, hetgeen blykt uit zijn vraag: „Hebt gij enig idee waar ik ben?" Hierop werd de zitting tot heden ver- De aankomst van dr Drees op het vliegveld Kemajoran bij Batavia. Naast de minister-president It.-gen. Spoor. Daarachter vice-admiraal Pinke. Tijdens de inspectie ran de erewacht. Een vliegtuig kwam terug uit Batavia Maar de route wordt niet verklapt Vanochtend om even over vieren is de KLM-Constellation „Eindhoven" uit Ba tavia op Schiphol aangekomen, 't eerste KLM-toestel, dat na het landingsverbod uit Batavia bereikte. Aan boord en 6 passagiers, behalve nog twee zuigelingen. 1245.4 kg Niwinpakketten en 1000 kg post. Gezagvoerder Schultz vertelde, dat een uur na hem de „Delft" vertrokken was met vermoedelijk 3000 kg post, onder gezagvoerder Ravenhill. Hans Schultz vertelde, dat hij Dinsdag middag om 3 uur Bataviase tijd vertrok ken was en de reis in 42 uren volbracht had, waarvan 36 vlieguren. Een record, dat gevestigd was ondanks de vrij sterke tegenwind op de gehele route, die onbe kend moet blijven. Hij had veel extra- benzine aan boord en kon daarom minder passagiers medenemen. Wegens benzine gebrek had hij Malta als laatste landings plaats genomen. De vlucht had geen enkel bijzonder risico meegebracht. Hij geloofde echter niet, dat zijn route ge schikt was voor een geregelde dienst op Batavia. In verband met de geringe rust was een extra-vlieger medegenomen. Alle passagiers waren Nederlanders, onder wie geen militairen. Gezagvoerder Schultz was 10 December j.l. naar Bata via vertrokken en had o.a. een vlucht naar Sjanghai gemaakt, tengevolge van een motorstoring moest hy een noodlan- ding maken op Okinawa, waar hij zes dagen heeft gewacht op nieuwe motoren. Te Batavia en te Bandoeng was alles gedurende zyn verblijf rustig. Tweede vliegtuig met post kwam op Schiphol aan De KLM-Constallation „Delft", die Dinsdagmiddag uit Indonesië is vertrok ken, op weg naar Amsterdam met een grote lading post aan boord, werd om ongeveer drie uur hedenmiddag op Schip hol verwacht. Scandinavische diplomaten naar hun hoofdsteden teruggeroepen Is de kloof tussen Noorwegen en Zweden te groot voor een verdrag De ambassadeurs van Zweden te Lon den, Parijs, Washington én Moskou zijn vóór eind Januari naar Stockholm te ruggeroepen. om deel te nemen aan Scandinavische defensie-besprekingen. De leiders der Zweedse, Deense eh Noorse strijdkrachten vergaderden op nieuw te Oslo. Het doel van het terug roepen der ambassadeurs zou. volgens Reuter, zijn, om een compromis te vin den, waardoor het Noorwegen en Dene marken mogelijk zou zijn, te trachten hun veiligheid te waarborgen door het aangaan van bondgenootschappen met do West-Europese mogendheden, zonder hierdoor Zweden te sterk te binden. De Noren en de Denen zouden nl. aanvan kelijk enigszins afwijzend gestaan heb ben ten opzichte van een Scandinavisch verdrag op de conferentie te Karlsbad in Zweden. Waarnemers te Stockholm me nen, dat de kloof tussen Noorwegen en Zweden, over de doeleinden van het voorgestelde Scandinavische blok te België vergroot zijn strijdmacht De Belgische minister van Defensie. Raoul de Fraiteur, diende de begroting van zijn departement voor 1949 bij de Se naat in. Hij verklaarde, dat het onvermij delijk was. dat zijn begroting dit jaar ho ger is, gezien de internationale situatie, en vroeg daarom een verhoging met 500 millioen francs. Hierdoor wordt 5.100 mil lioen francs voor dit jaar nodig, waarvan één derde is bestemd voor de aanschaf fing van nieuw materiaal voor het leger, dat van 61.600 op 67.360 man zal worden gebracht. Dienstplichtigen zullen weer onder de wapens worden geroepen voor herhalingsoefeningen van 1 tot 3 maan den. Bestellingen voor het leger zullen aan de Belgische industrie gorden gege- Geen besprekingen tussen Hon gaarse Kerk en regering Het' gezamenlijke episcopaat van de R.K. Kerk in Hongarije heeft de onder handelingen met de regering, die kort na de arrestatie van kardinaal Mindszen- ty waren begonnen, afgebroken, omdat het niet mogelijk is onder deze omstan digheden besprekingen te voeren. groot is, om te kunnen worden over brugd. en daarom vermoeden zij. dat elk land zijn eigen weg zal gaan. Noorwe gen als deelgenoot van het Atlantisch Pact en Zweden als strikt neutrale mo gendheid. Ook de Noorse gezanten en de Deense ambassadeurs in de hoofdsteden der Grote Vier zijn door hun regerin gen ontboden. Een nieuwe conferentie wordt 22 Jan. te Kopenhagen gehouden Jonge Nederlander in Duitsland ter dood veroordeeld Verloor moraal door Ned. illegaliteit. De 21-j. Nederlander O. v. d. Vloet is door een rechtbank van het Amerik. Mil. Bestuur in Duitsland ter dood ver oordeeld wegens moord en verkrachting. Hij vermoordde de Pool Jan Fross, ver krachtte twee Duitse vrouwen en poog de de Duitser Heinz Keppler te ver moorden. Verd., die formeeb nog ver oordeeld werd tot 55 j. gev. straf, ver klaarde alle morele normen uit het oog te hebben verloren door zijn ervaringen in de Ned. ondergrondse beweging tij dens de Duitse bezetting. Deense Koning sprak voor kinderuurtje In het kinderuurtje van de Deense radio is koning Frederik van Denemar ken geinterviewd- „De koningin", zo zei „is een droom van een moeder en echtgenote, en de drie prinsesjes zijn schatten, al moet ik ook wel eens „stop" zeggen, als zij al'te veel kattekwaad uit- WEERBERICHT Vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht zwakke of matige en morgen overdag matige en in de kuststreken vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Hier en daar nevel of mist. overigens zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen. Overwegend droog. Vrij zacht. ZON EN MAAN. Vrijdag 14 Januari. Zon op 8.43u. 16.56; Maan 15.57 9.03 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1