Galeislaaf NIÉUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 12 JANUARI 1949 Herv. Jeugdraad nam belangrijk initiatief Trainingscursus voor Zondagsschool-personeel werd geopend Gisteravond heeft de Ned. Zondags school-Vereniging. gevestigd te Amster dam. in Leiden een begin gemaakt met een trainingscursus voor de medewer- kers(sters) van de Zondagsscholen in onze stad en omgeving. Deze cursus is een van de speciale trainingen van jeugd leiders (sters), waartoe de Leidse Ned.- Herv. Jeugdraad het initiatief heeft ge- Het is ongetwijfeld een goed verschijn sel, dat er onder het tegenwoordige Zon dagsschool-personeel belangstelling be staat voor deze cursus, die in „Levendaal" werd geopend. Naar wij van de zijde der N Z.V. vernemen, hebben zich reeds on geveer 90 jongeren opgegeven. 40 Gega digden zullen de Dinsdagavond-cursus volgen, terwijl het overige aantal op Don derdagavond zal bijeenkomen. Bijzonder verblijdend is, dat deze trai ning, die in andere plaatsen van ons land merkbare resultaten heeft opgeleverd, een uiting van samenwerking betekent tussen de N.Z.V.— en West-Hill-Zondags- scholen en die scholen, welke met deze beide organisaties geen contact onder houden. De bijeenkomst van gisteren werd ge presideerd door de heer Joh. Sierat Jr.. voorzitter van de Zondagsschool „Pre diker 12la". De heer W. K. Nieuwen- huys, secretaris van het district Leiden van de N.Z.V., wees nog op het grote be lang van de cursus en gaf een summiere uiteenzetting omtrent de wijze van wer ken. Mej. T. de Vries, een van de door de N.Z.V. opgeleide trainers, behandelde op onderhoudende wijze het onderwerp: „De ziel van het kind". In kleine groepjes Ouderling D. G. de Rooy teraardebesteld Terwijl de regen bijna zonder ophou den neerviel, werd gistermiddag in alle eenvoud het stoffelijk overschot van de heer D. G. de Rooy. in leven een bekende figuur in de Geref. Kerk te dezer stede, op de begraafplaats „Rhijnhof" teraarde besteld. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op predikanten, ouderlingen en diakenen der Geref. Kerk. hoofden en personeel van scholen, vertegenwoordi gers van de Geref. Zending en het rust huis der Geref. Kerk alhier, alsmede tal van personen uit de bakkerswereld (de heer De Rooy was oud-directeur vai broodfabriek „De Zeeuw"). In het sterf huis had ds J. Weggemans. Geref. pre dikant te Hilversum, een kort woord tot de familie gesproken, terwijl aan het graf alleen ds G. F. Hajer de gelegen heid ontving iets te zeggen. ..Een mens ging naar zijn eeuwig Huis", aldus ds Hajer. „Elke dag, elk uur maait de zeis van de dood door de mens heid, Weer is een mens uit dit tijdelijke leven overgegaan naar de Eeuwigheid. Het overlijden ran broeder De Rooy heeft ons allen bijzonder krachtig aan gegrepen. Het gebeurde plotseling, ter wijl de overledene nog in de kracht van het leven stond. Wij hadden zo veel nog voor hem om te doen. Doch God heeft het anders gewild. Wij moeten echter vasthouden, hoe hij in de Naam des Heren heeft gearbeid". In dit verhand herinnerde ds Hajer aan de verschil lende functies van de heer De Rooy. „Zijn ijver was voorbeeldig, zijn hef de voor de Kerk groot en zijn trouw haast onvergelijkelijk. Hij wist zich op weg naar zijn eeuwig Huis. Voorts dankte een zwager van de ont slapene voor het medeleven der aanwe zigen. Op zijn verzoek zong men ten be sluite: „Die hoop wroet al ons leed ver zachten". TE DURE OVERHEMDEN Er is proces-verbaal opgemaakt tegen een Leids winkelier, die 92 dozijn over hemden boven de vastgestelde prijs had verkocht. Haagse Bijz. Gerechtshof Leidse land wachters kwamen voor. Er kwamen gisteren weer Leidse land- wachters voor het Haagse Bijz. Gerechts hof en er was weinig variatie in de fei ten die tenlaste waren gelegd. Het kwam weer op hetzelfde neer, huiszoekingen, arrestaties, bewakingen. De verzekeringsagent W. F. Beekman, uit Leiden, was eerst bij de NSKK ge weest om daarna in de landwacht zijn werk te gaan verrichten, waarbij hij te Warmond bewakingsdienst aan de spoor lijn deed. Tegen verdachte werd 12 jaar (m.a.) geëist, waarna mr J. v. d. Giessen erop wees. dat aan verdachte geen bepaalde feiten verweten kunnen worden. Hy vroeg clementie. De hinderlijke foto. Nadat het Hof de zaak tegen de kleer maker, Wouter v. d. Berg, uit Leiden, had aangehouden, kwam de instrument maker W. v. d. Berg, uit Leiden, in de verdachteubank. Hij hielp o.m. in Voor schoten bij het doen van huiszoekingen en arrestaties. Toen hy bij de fam. Kou- wenhoven een huiszoeking hielp doen, vond hij blijkbaar de foto van onze Vorstin een hinderlijke aanblik, hy rukte althans de foto af, en nam die mee. Tien jaar m.a. luidde voor dit geval de eis. Mr Drossaart Bentfort pleitte clementie. Ondanks waarschuwing van de ouders. Ondanks waarschuwingen en verzet va® de ouders, was de boekhouder L. Koenekoop te Alphen aan den Rijn eerst bij de jeugdstorm, en vervolgens by de N.S.B. gegaan. Hij was erg actief ge weest. Zo had hij zich beroemd op het feit, dat op de verjaardag van de Prins in 1914 hy met nog enkele kornuiten zich bezig had gehouden om de anjers, waarmee bezoekers der Geref. Kerk die dag zich getooid hadden, af te rukken. „U was dus nogal fel", aldus de presi dent. ,,Dat was ik toen", zei verd. „Sinds wanneer niet meer?" informeer de de president. „Sinds de internering", aldus verd, De eis van de proc.-fiscaal luidde 12 Uitspraken op 25 Jam FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door Van der Graaf en Co.'s Bureaux voor de Handel N.V., afd. Han delsinformaties, Amsterdam. Uitgesproken: 6 Jan. J. S. Lips, meubelhandelaar. Hooigracht 18, Leiden. B.-c. mr R. Prins, cur. mr J. F. Sprik. 6 Jan. N.V. Lederwarenfabr., Van der Horst, Os en Paardenlaan 41; Leiden. R.-c. mr P. Meyjes. Cur. mr W. Herfst, Leiden. KABELJAUW BINNEN DE LJMUIDER PIER. Hengelaars en zogenaamde vletvissers hebben de laatste dagen binnen de IJmuider pier aanzienlijke vangsten kleine kabeljauw binnengehaald. Er was zelfs een vletvisser die 150 pond van deze op het ogenblik zeer gewilde vis ver schalkte. werd het gesprokene aan een bespre king onderworpen, waarna tot het maken van een conclusie werd overgegaan. Op de volgende cursus-avond zal het onder werp: ..De godsdienstige opvoeding" wor den belicht. Krijgt Leiden 'n postkantoor bij het nieuwe station Noodzakelijke vernieuwingen in zicht Naar de Nieuwe Lcidsche Crt. verneemt, is het de bedoeling, by het le bouwen nieuwe spoorwegstation te Lei den, ook een gebouw te doen optrekken, waarin en belangrijk deel van het post kantoor te dezer stede kan worden on dergebracht. Het kantoor aan de Bree- straat is de laatste jaren «eer ondoelmatig gebleken. De afdelingen expeditie en be stellingen zouden worden overgeplaatst naar het Stationsplein, terwijl er ook een bijkantoor zou komen. Voorts ligt het in het voornemen, het oude postkantoor grondig te verbouwen en te reorganise ren. De loketten zouden op de Breestraat blijven. Voordat een en ander vaste vormen aanneemt, zullen echter nog besprekin gen moeten worden gevoerd met de Ned. Spoorwegen en de dienst van Openbare Werken te Leiden. Het Is bekend, dat per 1 Febr. a. s. het Interlocale telefoonverkeer te Lelden zal worden geconcentreerd in Den Haag. De ruimte, die hierdoor aan het telefoon kantoor zal vrij komen, zal hoogstwaar schijnlijk ook voor het postverkeer wor den bennt. De heer Ph. E. Viervant Tukker overleden In de leeftijd ven 68 jaar is overleden de heer Ph. E. Vdervant Tukker, in leven onder-directeur van de fabriek „Canton" der C.V. Ouderzorg-De Ridder en Co te Leiderdorp. Gedurende bijna eenhalrve eeuw heeft de overledene de belangen van deze steen- en kleiwarenfabriek ge diend. Daarnaast bewoog de heer Vier vant Tukker zioh vooral op charitatief gebied. Zo trachtte hy gedurende de beide wereldoorlogen het lot van óe uit het buitenland naar ons land gekomen kinderen op alle hem ten dienste staande wijzen te verbeteren, evenals dat van de kinderen uit zijn eigen omgeving. De begrafenis heeft a.s. Vrijdag om 1 uur plaats op de eerste algemene begraaf plaats te Utrecht. De heer S. N. War in ga overleden De oud-onderdirecteur van bet voor malige rijksopvoedingsgesticht te Leiden, de heer S. N. Waringa, is op 77-janiigé leeftijd overleden. De beer Waringa was ook een bekend figuur op het gebied der voetbalsport. De teraardebestelling vindt a s. Donderdag om 2 uur plaats op .JRhynbof'. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Maria P C. d v G W M Gründemann en C A J M Plouvier; Ja cobus. z v H Onderwater en C van Es; Axel L, z v L K Wegener en J M L de Joode; Cornells M, z v C Nievaart en M Vermeulen; Josephine J, d v J Vavier én J v d Weerthof; Antonius, z v A, Kluts en T Baars. OVERLEDEN: C den Hartog, wed. van J Versloot, 81 jr; W J van Abswoude, man. 69 jr; P E Viervant Tukker, man. 68 jr; A F Meiman, man, 71 jaar. De topcommissie van de vijf-cents-actie te Katwijk aan Zee. Zittend vJ.n-r. A. de Jong, alg. secretaris, ds C, A. van Harten (oprichter, thans te Delft), ds J. J. v. d. Krift, alg. voorzitter, L. Z. Lagemaat, alg. penningmeester, en W. Sehone- veld. Staande v.Ijlt.: A. Pronk, E. J. van Leeuwen, C. v. d. Plas en A. Vooys. Foto D Kruyt Hervormd Katwijk gaf het gehele kerkelijk leven een voorbeeld In vijf jaar ruim een ton voor de vijf-cents-actie gisteren voor de Ned. Herv. Gemeente van Katwijk aan Zee een hoogtijdag. De vijf-centsactie vierde het eerste lustrum. In de kapel werd dit feit herdacht en men begrijpt, dat er veel be langstelling was. Bijna de hele kerkelijke „elite" was aanwezig. Bijzonder verheu gend was, dat ds C. A. van Harten, die vroeger in Katwyk aan Zee heeft gestaan en thans de Ned. Herv. Gemeente van Delft dient, blijk van belangstelling gaf. Hij is de organisator en lange tijd de motor van het werk geweest. Bij zijn vertrek droeg hij het werk, dat hem lief was, over aan ds J. J. v. d. Krift, die ook de avond van gisteren opende. Het vandaag de dag van kleine dingen, aldus spr. God heeft alles tot een zegen ge maakt en het werk in het kader actie wordt gedragen door de gehele Ge meente. Goede resultaten zyn al bereikt. Een 2-tal hulppredikers kon worden aangesteld, een vijfde predikants plaats gesticht en grote plannen zul len binnen afzienbare tyd werkelijk heid worden. Spr. noemde de bouw van de Duinoordkerk waarover wij enige tyd geleden een uitvoerig ar tikel gaven n.a.v. een interview met ds Van Harten en het stichten van een zesde predikantsplaats. Mevr. Van Beelen-Krygsman' dankte op rym namens de gehele Gemeente, terwijl de penningmeester een duidelijk over zicht gaf. Het bedrag, dat in de afge lopen vijf jaren bijeengebracht, bedraagt f 100.974.23. Dit astronomische bedrag er gekomen zonder dat de medewerkers daarvoor ook maar iets hoefden te ont vangen De president-kerkvoogd kreeg f 18.620.90, waarbij 260 stuivertjes, stellende de 260 weken van de voorbije 5 jaren. De heer D. J. Kleen vertolkte de dank van de kerkvoogdij. Ds Van Harten en ds Van der Krift kregen een extra dankwoord. De alg. secr., de heer A. de Jong, leverde een historisch overzicht. Ds Van Harten wees er op, dat "aanvan kelijk velen pessimistisch tegenover de actie stonden. Dat de actie echter dus danige resultaten zou opleveren, heeft niemand durven dromen. De trouw der commissieleden en collectanten komt Een kwart-eeuw amanuensis aan de Chr. HBS De heer W. B. van Bemmel gehuldigd De heer W. B. van Bemmel alhier her- ter van de vereniging van Chr. middel baar onderwijs, roemde de aangename samenwerking in de school en bood dacht 1 Januari j.l., dat hij 25 jaar gele den als amanuensis bij de Chr. H.B.S. te Leiden in dienst trad. In verband met de vacantie werd de zilveren jubilaris eerst gistermiddag in het schoolgebouw Kagerstraat, temidden van leerkrachten en leerlingen, gehuldigd. Als eerste spreker voerde de directeur, dr P. C. van Arkel, het woord. Spr. me moreerde, dat de heer Van Bemmel nog werkzaam is geweest in het oude ge bouw. Hy mag er zeker trots op zijn, dat hij voor 25 jaar zich heeft verbonden aan een opleiding, die de toets van de critiek kan doorstaan. Er is in de school een goed en welverzorgd instrumen tarium en de heer Van Bemmel, die als een haast onmisbare kracht kan worden beschouwd, heeft daarvan steeds de vruchten mogen plukken. Dr Van Arkel somde de vele goede eigenschappen op van een goed amanuensis. Met genoegen constateerde hij, dat de heer Van Bem mel heeft getoond, kwaliteiten te bezit ten, die voor de school van het aller grootste belang waren. De jubilaris is niet alleen een gedegen vakman, maar voor allerlei andere zaken, wel buiten zijn amanuensis-schap liggend, koestert hy ook belangstelling. Aan de persoon van de heer Van Bemmel verbinden zij, die met hem hebben samengewerkt, on middellijk zjjn bereidwilligheid. Veel eigendom, ook van de leerkrachten per soonlijk. heeft hy het leven hergeven. Zijn hulp en assistentie zijn van onschat bare waarde gebleken. Namens leraren en concierge overhandigde dr Van Arkel een electrisch scheerapparaat (achter welk geschenk de jubilaris geen kwade bedoelingen mocht zoeken De heer J. P. Mulder Sr., vice-voorzit- mens het bestuur een groots boekwerk De leerlingen uitten hun dank en erkentelijkheid bij monde van de heer H van Hasselt, die ook een boek ten ge schenke gaf. Verder spraken nog dr L. la Fleur en drs G. Janssen, oud-leraar. De heer Van Bemmel heeft tot slot met een enkel woord bedankt voor de har telijke toespraken en de goede geschen ken. Na afloop werd het feest in intieme kring voortgezet. Kunst en Letteren Derde Solistenconcert K. en O. Johan Otten speelde de Chromatische Fantasie en Fuga van Bach hard en onge nuanceerd. In de cellosonate van Beet hoven, die hij met Victor Bougenon speelde, leek het alsof hij een compositie voor piano met cellobegeleiding uit voerde. Dat de cellist zich slechts onvol komen kon uiten bij zo'n dominerende, ongevoelige pianobegeleiding spreekt Na de pauze speelde Otten beter. De suite van Bartok bevredigde in verschil lende opzichten en in de sonate van Röntgen waren momenten, die er op wezen, dat lyriek én charme deze pianist toch niet geheel vreemd zijn. Victor Bougenon is een cellist met een mooie toon en fijngevoelig begrip. Maar wanneer musici van zo verschillende ge aardheid concerteren, zijn geen prachtige resultaten te verwachten. Hennie Schouten. dit alles wel duidelijk tot uitdrukking. Vol moed gaan wij naar de toekomst. Het oog op God gericht. Laten wij vol harden in dit werk. dat ongetwijfeld een voorbeeld is voor heel de Kerk van Ne derland. Natuurlijk werd aan het gedeelte van duizelingwekkende cijfers en bonte toe spraken een gezellig samenzijn gekoppeld. Geluisterd werd naar het zangkoor onder leiding van de heer D. v.d. Plas. r solo-zang van mej. Jannie Verloop naar de bekende declamator Arie Post uit Driebergen. Aan 28 collectanten, die vanaf de oprichting aan de actie hadden medegewerkt, werd een boekwerk geboden. De beide predikanten mochten een kistje sigaren in ontvangst nemen en mej. J. Verloop kreeg een heerlijke taart. De klok had al lang twaalf geslagen, toen de feestelijke samenkomst werd gesloten. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Loslopende honden vormen een gevaar. Het aantal gevallen, waarin loslopende honden het vee in de weide aanvallen, Is de laatste tyd dermate groot, dat op korte termijn drastische maatregelen zullen worden uitgevoerd. Op grond van de des betreffende bepalingen zal de politie thans alle loslopende honden, aangetrof fen buiten de bebouwde kom der ge meente, opvangen en als dit niet mogelijk is neerschieten. Op dezelfde wijze zal de politie optreden tegen honden, die zonder toezicht in de avond of nacht binnen de bebouwde kom op de wegen (in de ruim ste zin) worden waargenomen. Zy, die honden in het veld zien, zullen er goed aan doen hiervan onverwijld kennis te geven aan de politie. Onderhandse aanbesteding. By onderhandse aanbesteding is de uit breiding van het kantoorgebouw van de houthandel fa. Sprey in wijk Hoorn op gedragen aan de fa. Joh. ^estmaas, Bor- neostraat. Het plaatsen van een centrale verwarming werd opgedragen aan de fa. Ponsioen. Het werk wordt uitgevoerd onder architectuur van de heer W. Been gebroken bij voetbalwedstrijd. Onze plaatsgenoot, de 19-jarige G. P., brak Zondagmiddag tijdens een voetbal wedstrijd van „Helios" te Deventer een been en is daar in ihet R.K. ziekenhuis opgenomen. Hazerswoude-Rijndijk Ouderavond. As. Vrijdag wordt in de Chr. Nat School aan de Ryndy-k de jaarlijkse ouderavond gehouden. Naast een referaat van mej. N. E. Wille vermeldt het pro gramma de vertoning van enkele school- films. waaronder die van het school reisje. dat op 29 Juni 1948 werd gemaakt Hillegom De bevolking In het afgelopen jaar. De bevolking van Hillegom is in 1948 toegenomen van 13.295 tot 13.542 zielen. Er waren 397 geboorten tegen 84 sterfge vallen. Uit onze gemeente vertrokken 553 personen, terwyl zich 487 mensen ves tigden. 126 Hillegommers traden in het huwelijk. Helaas waren er 3 echtschei dingen. De telefoonautomatisering in de Rijnstreek In het najaar te Alphen een feit Zoals men weet. is het grote telefoon gebouw aan de Wilhelminalaan te Alphen aan den Rijn het vorig jaar klaar ge komen. Aan de „uitrusting" ontbreekt echter nog wel een en ander. De rekken en het gecompliceerde apparatuur voor de automatische aansluitingen moeten nog steeds uit België komen. Er is wel een dergelijke fabriek in Den Haag, maar die wenkt nog niet op volle toeren. Ook de bedrijven van de P.T.T. moeten ge duldig wachten op het "beschikbaar stel len van de zo kostbare deviezen, zo ver klaarde ons ir T. Nauta, directeur van het telefoondistrict Den Haag, onder welk district heel Zuid-Holland ressorteert. Alphen aan den Rijn wordt het cen trum van de automatisering van de tele foon in cterRijnstreek. Ir Nauta verwacht, dat de apparaten over zes of zeven maan den in het gebouw aan de Wilhelmina laan zullen zyn gemonteerd. Tevens kun nen dan de noodzakelijke gelykrichters voor batteryen zyn aangebracht. Het tes ten van aansluitingen en lijnen zal on geveer 30 tot 40 dagen in beslag nemen. De directie koestert de verwachting, dat de automatisering van de tele foon te Alphen aan den Ryn in bet najaar van 1949 een feit zal zijn. Vrywel by alle abonné's zyn reeds ae nieuwe toestellen geplaatst ter bevorde ring van de overgang naar het auto matische net. De vrijgekomen oude toe stellen zijn inmiddels dienstbaar ge maakt voor nieuwe aansluitingen in kleine gemeenten. Z.gn. eind-centrales worden dit jaar nog gebouwd te Wou- brugge. Nieuwveen-Zevenhoven. Leimui- den, Noorden, Boskoop en Bodegraven- Zwammerdam, terwijl voor het volgend jaar de gemeenten Hazerswoude, Nieuw koop, Aarlanderveen en Langeraar-Ter Aar op het programma staan. De bouw van deze eind-centrales is opgedragen aan de firma Vonk te Alphen aan den Rijn Het aantal belanghebbende aan sluitingen bedraagt o.a. te Alphen 698, Woubrugge 66, Leimuiden 93, Hazers woude 96, terwijl er over de gehele linie nog ongeveer 270 aanvragen tot aan sluiting liggen te wachten. Er zullen nog wel twee jaar ver lopen eer het gehele district geauto matiseerd zal zijn. Ir Nauta legde er voorts de nadruk op. dat de ervaring heeft geleerd, dat bij automatiseringen er nagenoeg geen per soneel behoeft te worden ontslagen. Het 'an de regering is, dat er voor elke provincie één telefooncentrale komt In Noord-Holland concentreert alles zich op Amsterdam, terwyl Zuid-Holland zich richt op Den Haag. Met ingang van 1 Februari a.s. zal dit reeds voor Leiden het geval zijn. Hier zal de interlocale telefoondienst met materialen en perso neel naar Den Haag worden overge plaatst. Met Alphen aan den Rijn zal dit in de toekomst ook het geval zijn. De abonné's zullen in feite van deze verandering hoegenaamd mets merken, want ook dan nog zal dé telefoonjuffrouw. Radio-distributie Wat de werkzaamheden met betrek king tot de verbetering en uitbreiding van de radio-distributie te Alphen den Ryn betreft, ir Nauta kon zich te vreden tonen over de vorderingen. Toch -moeten de ingezetenen geduld hebben. De kans bestaat inderdaad, dat over een half jaar het gehele radio-distributienet genormaliseerd zal zijn. Op 1 Juli van het vorige jaar waren er in Alphen aan den Ryn 926 abonnementen. Op 1 Jan. telde men 1091 aansluitingen. Na de ver betering van de radio-distributie te Al phen volgt Koudekerk aan den Ryn. waar het al even slecht gesteld is met de ontvangst. Uitslag Kerstpuzzle „Zo, dat hebben jullie netjes gedaan. Pieker Puzzfle kreeg alle kaarten en myn baas is er buiten gebleven. Goed afge lopen dus. Jullie hebt natuurlyk wel ge merkt, dat ik een krentenbrood te pakken had. Nou, gestolen goed gedijt niet, maar 't smaakte toch best. Hier zyn dan de winnaars die na -loting de prijs kregen. Ze ontvangen een waardebon van ƒ5. Die moeten ze aan de leveran cier overdragen, die er bij de N.L.C. z'i centjes op krijgt Een duur krenten broodje hoor voor de krant, maar daai vinden ze zoiets wel aardig. Pieker Puzzle en ik hebben elkaar stevig de poot gegeven bij het zien al die leuke inzendingen. Tabé dan, want ik moet naar de slager. Daar komt dade lijk vlees aan en dat levert soms wat op. als je lang genoeg voor de winkel blijft hangen. Dit zijn m'n vrienden-winnaars: 1. D. Zemel, Oosten 348, Leimuiden. 2. J. Snoep, Dorpsstr.112, Benthuizen. 3. C. J. Bekooy, Warmonderstraat 14, Even geduld, de post maakt het wel in orde. Veel geluk er mee en de groeten mede namens Pieker Puzzle. „Waf-waf." Herta. E. H. B. O. Donderdag 20 Januari a.s. zal de ver eniging EHBO in hotel „Flora" een pro- paganda-avond houden. Vertoond zal worden de film van de Noord-Zuid-Hol landse Reddingmaatschappy, getiteld: Schip in nood". De Hillegomse harmo niekapel zal medewerking verlenen. Rijwiel ontvreemd. Van achter een woning aan de Weere- steinstraat werd een herenrywiel ont vreemd. Katwijk Waarschuwing. In verschillende plaatsen wordt gecol porteerd met het weekblad „De Prince - stad". Sommigen van de colporteurs ver tellen. dat de opbrengst ten goede komt de Stichting 1940'45 of dat het blad uitgaat van de Vereniging van ex-poll- tieke gevangenen uit de bezettingstijd. Zij, die dit zeggen, plegen grove oplich terij. Het publiek wordt dan ook gewaar schuwd. Mochten dergelyke verhalen weer aan de deur worden verteld, dan waarschuwe men onmiddellijk de politie. Koudekerk aan den Rijn Geslaagde jubileum-uitvoering. Precies 25 jaar nadat in de huiskamer van de heer P. Bervoets het fanfarecorps werd opgericht, vond de eerste jubileum uitvoering plaats in de bovenzaal van hotel De Bruin. Burgemeester G. Ver heul, ere-voorzltter van „Kunst na Ar beid", opende. Met het zingen van het Volkslied werd het muzikale gedeelte van het program- ingezet. De uitvoering stond onder de energieke en bekwame leiding van de heer H. van de Veld. In vergelijking met andere jaren viel een grote vooruitgang te horen. Het karakterstukje „Doorn roosjes Bruidsvaart", natuurgetrouw ..geïllustreerd", bleek een gelukkige keuze te zijn en werd dan ook op uitne mende wijze uitgevoerd. Speciale vermel ding verdient wel de voor dit jubileum door de heer Van de Veld gecomponeerde In het intermezzo liet de heer W. Nag- tegaal de afgelopen 25 jaar de revue pas- „Tumult op Fleurestein" was de titel van het biyspel in drie bedryven. Strenge eisen stelde het aan spelers en speelsters, maar zy hebben zich hogelijk hun taak gekweten. Hoe hebben de aanwezigen zich geamuseerd! Kleding en grime lieten niets te wensen over. De pauze werd gevuld met muziek van hel saxophoon-kwartet. Al met al een zeei geslaagde avond. Heden- en morgen avond gaan er reprises. De klok sloeg iree .toen er voor de rust weer plaats as in Koudekerk aan den Ryn. Katwyk aan Zee 350 Jaar Ned. Herv. Gemeente. Het zal dit jaar 350 jaar geleden zyn, dat in onze plaats de Ned. Herv. Ge- Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. De werkzame bestanddelen van Chefarlne „4" zijn stuk voor stuk al beroemd geworden als krachtige middelen ter voorkoming en ter bestrijding van griep. Maar In de juiste verhouding tezamen in één tablet verenigd is de werking nóg krachtiger. Elk labiet be vat Chclarox. zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. Chefarine 4 Engel* Joseph Stephens Hij ontkende en hernam: Maar jij hebt wat. Io. wat is het? O, het is ellendig. Poly heeft nieuws it Rome meegebracht. Zoals gewoonlijk Nero in een slechte bui. Het amphi theater. dat hy heeft laten bouwen voor zijn Neronia-spelen is door de bliksem getroffen en tot de grond afgebrand. En zijn standbeeld, dat er vlak by stond, is versmolten tot een vormloze klomp. Je kunt je indenken hoe dat werkt op zijn stemming, die door de nederlaag van Corbulo in Armenië todh al niet best is. Maar waarom moet je daarover tobben, lieve? Wij hebben niet één wet Caesar overtreden. Toe, wees vroiyk tob niet! - Maar jij tobt zelf, Virginius! Ik lees in je ogen, ik zie het aan de rimpels in je voorhoofd. Denk je weer aan de Publieke Dienst? Ik ben geen slaaf van de Staat Zy kuste hem de zyne: Het is Corbulo's gelaat, dat je niet loslaat. En 't is zö, wij mogen niet ver geten, dat alle legergroepen van het Oos ten onder zijn bevel staan. Hy kan op manieren je belagen, door samen- in-g, door verraad, door je deelname de Christelyke godsdienst aan te en. Een Romeins generaal heeft niet veel nodig om iemand aan te klagen, die hem dwars zit. En laat vooral die manu scripten niet open liggen voor het huis personeel. waaronder spionnen kunnen n. Berg ze achter slot en grendel. En vooral, breng ze niet op dezelfde plaats, waar je de juwelen bergt. Virginius zag, hoe bleek zy geworden was, terwyl zy voortging: O liefste, zie je niet in, dat er geen alternatief is? Corbulo is er volkomen van op de hoogte, dat de meeste, zo niet al je vrienden volgelingen van Christus zijn. Dat alleen al -geeft hem bewys ge noeg in handen. Virginias, je ziet het toch ook zo? Zy bracht haar gelaat dicht by het zyne. Haar ogen waren vol tranen en zó vol angst, dat zijn hart dreigde te be- zwyken. Ik heb je zo lief, Io. Wat wil Je, dat ik doen zal? In de eerste plaats moeten wy Syrië 11 verlaten. Corbulo zal ons nooit met rust laten en zeker niet in een provincie, die hy bestuurt. Luister liever en versta mij alsjeblieft niet verkeerd, want i-k zou myn aderen openen, voordat ik iemand toestond my aan te raken: Corbulo is gevaarlyk door zyn bestiale lusten. Van daag ik, morgen een Jodin. Hy weet, dat ik jou boven alles liefheb, dat alles wat ik ben, alles wat lk hoop te worden, on afscheidelijk toy jou behoort. Ik heb hem dat gezegd in duidelijke taal. Ik voel me ellendig van angst angst voor wat hy doen kan. Door haar beslistheid van toon ge schokt, had hij haar hand gegrepen en hij herhaalde: Jij moet maar zeggen waar we heen zullen gaan, lo. Bui-ten bereik van zyn maoht. Naar Ionos, of naar Tranquilli<tas, of naar myn buitengoed by Narbonensis. Terwyl zy nog sprak, werd hun koets aangehouden door twee Romeinse offi cieren. Een hunner kwam voor het por tier en vroeg: Catar Virginius, slaaf van Io van Ionos? Virginius knikte. Hy was, zodra hy de legionnaires ontwaard had. bleek gewor den en Io greep ontzet zyn arm. Een rol •uit zyn overkleed trekkende en die aan Virginius ter hand stellende, vervolgde de officier: Een sommatie van het Tribunaal. Virginius, te verward om door te den- an, nam het stuk en las: „De slaaf van Io van Ionos, voorheen i de Publieke Dienst, thans domicilie hebbende in het huis van Tan Tannó in de Nicatorstraat, en bekend als Catar Virginius, glasmaker, moet zich onmid- dellyk na ontvangst van dit bevel mel den bij het Tribunaal voor Caius Itius, keizerlyk legaat van de provincie Syrië, toegevoegd aan Domitius Corbulo. Gou verneur-Generaal van de provincie Syrië." Hebt u enig idee, wat dit alles te betekenen heeft? vroeig Virginius uiter- lyk kalm. De twee schudden het hoofd. Met eer slaaf, die voor een Tribunaal gedaagd te onderhandelen, behoorde niet tot de taak van Romeinse officieren, yjoeg nu: Is er iets tegen, dat ik mijn vergezel? Volstrekt niet, Domina. Wij betreu ren de oorzaak van onze order. Maar het is onze plioht. Wy kunnen u alleen nog zeggen, dat de legionnaires de stad door zoeken naar Christenen. Het is Caesai beveL (Wordt vervolgd) meente werd gesticht. Aanvankelyk waren de beide Katwyken kerkeiyk één Geref. Gemeente. Morgen (Donderdag) om half 8 spreekt in het kerkgebouw van de Geref. Ge meente (Remisestraat) cand. Kersten van Rotterdam. Koudekerk aan den Rijn Wederopbouw en afbraak. Door de rykspolitie is proces-verbaal opgemaakt tegen een viertal jeugdige personen, t w. gebrs. v. HD. d. J. en C. d. Homdat zy Zondag jl. hun bal dadigheid botvierden op de in aanbouw zynde huizen aan de Hogewaard. De pla fonds van de huizen werden hier en daar ingetrapt, hetgeen de aannemer komt te staan op een schadepost van 175. Evangelisatie-samenkomst. In de hedenavond te half 8 te houden Evangelisatiesamenkomst in lokaal-Wille hoopt voor te gaan de heer F. Niemeyer, evangelist te Alphen aan den Ryn. Kosteloze inenting. De kosteloze inenting, die Donderdag middag zou plaats hebben, is door ver schillende omstandigheden uitgesteld tot nader order. Lisse Openbare aanbesteding. Namens B. en W. werd door de direc teur vam Openbare Werken in het open baar aanbesteed het mak-en van diverse straat- en rioleringswerken en ter ophogiinigswerkzaamtoed-en der straten 'tkomendie op de Oranjelaan. Iugeschre- sn werd door: Gebr. Beukering, Leiden, 28.300; „Bowa", aannemersbedrijf, Be- verwyk. f31.250; H. J. v. d Helm, Leid- sohendam, f 29.750; G. Hulsbosch, Bloe- mendiaal. f24.190; Gebr. Keevel, A'dam, f 22.222; H. Keevel, A'dam, f27.900; C. J. Kievërt, Sassenheim, f30.990; J. Kooy- Voorschoten, f28 500; Lomper! Haarlem, f35 450; J Mens. Lisse. f24 447; Meurs. Meijer en De Rooij. A'dam, f51.401.08; fa A, Schoorl, Haarlem, f34.823; Gebr M. en D van Valen, Dub beldam, f27.900; J Zijlstira, Leeuwarden, f45,908; L. Vissc-her, Wegenbouw, Sas senheim. f36.704,10; J. Zyistra, Leeuwar den. f45.908: H. W. Vloon, Leldschendam, f31.950. De begroting was geraamd op f24.500. De gunning is aangehouden. Bijbellezing gaat niet door. De aangekondigde Bijbelle-zin-g van d: K. de Gier op Donderdagavond a.s. ir het kerkgebouw der Geref. Gemeenti lean door bijzondere omstandigheden niet doorgaan. Stichting „Blocmlust" De tweede grote bloemententoonstel ling, die door de Stichting „Bloemlust" wordt gehouden van Dinsdag 25,t.m terdag 29 Jan. a.s.. zal worden geopend door de Commissaris der Koningin Noord-Holland. Verkiezing ambtsdragers. Ter vervulling va-n de vac-A v. Aalst zal a.s. Zondag in de Chr. Geref. Ge meente een verkiezing plaats vinden het doibbelta-1 B. Afobtoik en H. Mljn-ders. Gcmeonte-avond. Hedien (Woensdag-) avond zal een meente-avond worden gehouden door de Ned. Herv. Gemeente. Ds mr G A. Alma hoopt te spreken over het communisme, A.R. Kiesvereniging. Onder leiding van de heer J. de Jager kwam de A R. kiesvereniging byeen. Mr dr ZeegeTS van Amsterdam sprak bedrijfsorganisatie. Spr. zette het schil tussen bedrijfsorganisatie en vak organisatie uiteen, alsmede zijn bezwa ren tegen de bedrijfsorganisatie in de gangbare vorm. De overheid heeft teveel stem in. Een particuliere organi satie mag nooit een overheidsorganisatie worden. De gedachte der geleide e< mie moet er uit worden Verbannen. Een geanimeerde discussie volgde. Rijnsburg Gevonden. Er is een zo goed als nieuw kinder kniekousje gevonden. De eigenaar kan het terugbekomen by „Avondrust". GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie AFSLUITING NIEUWE RIJN. Burgemeester en wethouders der ge meente Leiden brengen ter algemene kennis, dat op Maandag 17 Januari a.s. de Nieuwe Rijn'tussen Hooigracht en Middelstegracht voor alle rijverkeer zal zyn afgesloten wegens rioleringswerk zaamheden. Leiden, 12 Januari 1949. Burgemeester en wethouders voornoemd. De burgemeester, F. H. VAN KINSCHOT. De secretaris, J. BOOL. Het Zendingsveld Rante Pao Zoals bekend, heeft zendeling ds D. J. an Dijk van de Geref. Zendingsbond der Ned. Herv. Kerk Zondagmorgen afscheid genomen van Leiden in verband met zyn vertrek naar Rante Pao (Celebes). Op verzoek geven wy hier nog een korte his torische schets van het werk van de G.Z.B. in en rondom Rante Pao. De arbeid van de G.Z.B .heeft tot doel het hele Toradja-volk bekend te maken met het woord van God. Rante Pao is da oudste Zendingspost. Hier begon zende ling A. A. van de Loosdrecht in 1913 zijn arbeid. By de volkstelling van 1930 telde dit ressort ongeveer 110.000 inwoners. Het uitgestrekte gebied is nu door uitbrei ding van het autowegennet veel gemak- kelyker te bereizen dan toen de G.Z.B. hier z'n intrede deed, zodat de verschil lende scholen en gemeenten meer kun- worden bezocht. De scholen vooral bleken voor de arbeid der Zending haast onmisbaar te zyn. In de loop der jaren is het goed gegaan met de scholen. Elk jaar kon men een aanmerkelijke uitbreiding constateren. Tyden van malaise lieten zich echter ook gelden. De drang naar onderwijs is er niet minder op gewor den. Zendeling Van de Loosdrecht.^die in 1917 door een Toradja werd vermoord, werd opgevolgd door de onderwijzer in dienst der Zending J. Belksma.. Toen in 1928 ds Van Dyk de taak kreeg Rante Pao geestelijk te verzorgen, kon zendeling Belksma zich aan de opleiding van in heemse krachten gaan wijden. Ook van de inheemse voorgangers wordt veel ge vraagd. Zij zijn het, die 's Zondags in de Gemeente voorgaan. God heeft aan de arbeid van de G.Z.B. veel zegen gegeven. Het aantal Christe- is zeer gestegen. De invloed van het Christendom zal geleidelijk aan het To- radja-volksleven in zijn geheel doortrek ken. Ondanks alle behoudende krachten het statische en geraffineerde hei dendom gaat dit volk een goede toekomst tegemoet. 8 Zilveren jubileum. Donderdag 27 Januari a.s herdenkt de heer J. H. Kuijken, ambachtsman eerste klasse bij de NZHVM te Rijnsburg. de dag, dat hy vóór 25 jaar by deze maat schappij in dienst trad. Oranjevereniging Rijnsburg 3er Bestuur maakt bekend dat de ALGEMENE LEDENVERGADERING gehóuden zal worden op Woensdag 19 Januari 1949. des avonds te 8 uur in de zaal van CAFE VLIETHOF te Rijnsburg. Leden hebben toegang op vertoon 1 d- maatschapskaart 1948. De agenda zal bekend gemaakt worden per raambiljet. HET BESTUUR. TEL. 2512 Taxibedrijf H. Noort Zn. Luxe auto's Taxi's Ook Touringcar bedryf KANAALSTRAAT 1 RIJNSBURG Warmond Gemeenteraad. De gemeenteraad komt Donderdag avond om 8 uur i-n openbare vergadering byeen ter behandeling van de navolgen de agenda: aanvulli-ng van de verorde ning jaarwedden ambtenaren; benoeming van een aankomend fitter waterleiding bedrijf; verkoop van enige grondstiroken langs de Herenweg; vaststelling der ex- ploi Lat lev en-goed: ng over de j aren 1943 tm. 1947 t.b.v. de byzondere scholen; bespreking en beslissang omtrent de wyze verhuur van de gemeentelijke een denkooi. Inbraak in villa. Tydens afwezigheid der bewoners is ingebroken in een villa aan de Oranje- Nassaulaan. De dieven hebben zich toe gang verschaft door het slot van de tuin deuren open te zagen. Voor zover thans bekend, wordt een geldkist vermist. Deze kist bevatte echter slechts papieren, die voor de inbrekers van geen waarde zijn. De politie heeft de zaak in onderzoek. Loop der bevolking. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Jan. 1948 3549 personen. Geboren werden in 1948 99 personen, terwyl zioh vestigden 288, dus een totale vermeerdering van 387 personen. Over Leden zijn 27 personen, terwijl 231 personen n-a-a-r elders ver trokken, dus een vermindering van 258, hetgeen uiteindelijk een vermeerdering geeft van 129 personen, zodat de bevol king op 1 Januari 1949 bedroeg 3678 per- Zoeterwoude Gemeenteraad. De gemeenteraad vergadert as. Vrijdag om kwart voor 8 ter behandeling van de volgende agenda: verzoek R.K. school H. Rijmdijik Ingevolge art. 72 L.O.-wet 1920; voorstel B. en W. ex art. 22 bis, 2e lid; L.O.-wef 1920; openbare verpachting van het g'rasgqwas langs de gemeentewegen; subsidie aan de Ver. va-n maatschappelijk werk in de ziekenhuizen te Leiden; ver hoging presentiegeld leden adviescom missie woonruimte; convcrteri-ng van geldleningen; wyziging begroting bur gerlijk armbestuur 1948, gemeentebegro ting 1948 en gemeentebegroting 1949. Kippendlefstal. Bij de veehouder N. van D. alhier wer den acht kippen en een haan gestolen. De dader(s) heeft (hebben) de daeren tér plaatse geslacht. De veren, vleugels en poten werden bij de eigenaar achter gelaten. Naar aanleiding van deze dief stal heeft de politie alhier gemeend alle kippenhouders te moeten waarschuwen om de hokken goed af te sluiten. Naar de dader(s) wordt ernstig gezocht. Nog een inbraak. Bij de veehouder H. S alhier werd ingebroken. Alles in de woning werd overhoop gehaald. maaT de dief (dieven) had (den) blijkbaar niet veel succes. Er wordt weinig vermist

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2