ïlicutuc geihsttfe (iTonran t Amerika wil, dat Indië binnen enkele maanden souverein wordt Israël wil Engeland voor de Veiligheidsraad sleuren Wist U WOENSDAG 12 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 4 15 per kwartaal; ƒ135 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (By contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DEEMER CHRISTELIJK-NATIONAA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastfcfi ls ghebleuen tnyn hert in tegtjeaspoet" Negen en twintigste jaargang No. 7711 Alphen in najaar geautomatiseerd? Zie pagina 2 Verkiezingen en terugtrekking onzer troepen staan ook op de verlanglijst Gisteren heeft de Veiligheidsraad opnieuw het Indonesische geschil behandeld zon der dat het tot enige beslissing kwam. Het belangrijkste feit van de dag was Ame- rika's eis. dat er een definitieve dag zou worden vastgesteld voor verkiezingen in geheel Indonesië, waarbij de stemming geheim zou zijn en waarbij waarborgen zouden worden getroffen tegen dwang. Tevens eiste hü, dat er een vaste dag zou worden genoemd voor de overdracht der souvereiniteit aan de Verenigde Staten van Indonesië en dat de Nederlandse troepen het land zouden verlaten nog voordat die overdracht een feit was geworden en zo snel als handhaving van recht en orde dit toelaten. De termijn voor deze overdracht zou moeten worden vastgesteld in maanden en niet in jaren. blikeinse regering omdat zij de Jessup ivil Soekarno weer op de bok zetten Deze eisen werden gesteld in een rede. die zo doorspekt was van aantijgingen, onredelijke beschuldigingen en onuitvoer bare eisen, dat zij wel gedicteerd scheen te zijn door Soemitro of een der andere vertegenwoordigers van de Fox-compag nie. Jessup zeide, dat Nederland het militair optreden had voortgezet en daar mede de V.N. had uitgedaagd: De ver klaring van dr Van Roijen van Vrijdag had'de Nederlandse Regering niet schoon gewassen van de beschuldigingen, dat zij het handvest van de V.N. had geschon den. Dat Nederland de politieke gevan genen niet had vrijgelaten, was een dui delijk bewijs, dat het de resolutie van de Veiligheidsraad niet wenste-op te volgen. Het minste wat de Raad zou kunnen aanvaarden, was, volgens Jessup, dat de politieke gevangenen naar hun residentie zouden terugkeren, politiek gezag uit oefenen, contact opnemen met andere republikeinse ambtenaren en gezagsdra gers en opnieuw „maatregelen zouden pemen tot handhaving van recht en orde. Vervolgens beweerde hij. dat de Neder landse Regering een politiek had gevolgd van vgrzwakkmg van de republiek zelfs door middel van militair optreden en door middel van economische maatrege len. Ook vertelde Jessup, dat Nederland de republiek een ,.kant en klaar" ge maakte interim-regering had aangebo- Hij achtte werkelijke vrede alleen be staanbaar, wanneer de republiek een vrije stem kreeg in de vorming van de federatie. Tenslotte stelde hij de Neder landse Regering verantwoordelijk i de belemmeringen, welke de Commi van Drie had ondervonden bij „haar stre ven naar een vreedzame oplossing" Vergeleek Nederlands optreden met de obstructie van de Sowjet-Unie tijdens de behandeling van het Indonesische vraag stuk in de Veiligheidsraad, toen de So wjet-Unie de republiek weliswaar steun de, doch de Sowjet-pers zich tegelijker tijd verkneukelde in het Nederlandse op treden als een bestraffing van de repu- nistische opstand „onderdrukt" had. Ver volgens beschuldigde hij de Sowjet-Unie omdat zij de omverwerping van de re publiek zou hebben in de hand gewerkt. Niemand twijfelt er aan of de communis- Indonesië moeten zich. evenals de cómmunisten in de gehele wereld, houden de instructies van Moskou. De So- wjet-regering heeft geen enkel belang bij de republiek of herstel van de vrede in Indonesië. Integendeel, zij volgt r. Indonesië dezelfde tactiek als in Korea. Griekenland en Berlijn. Zij wenst geen rij Indonesië, maar zij wenst de heer schappij van een communistische min derheid, die bevelen ontvangt uit Mos kou. Overal in de wereld, waar een com- binnenklimt, wordt de onafhankelijkheid de deur uitgegooid." Het gezond verstand aan het ivoord- De tweede spreker was Nisot (België), die er 'op wees, dat de bevoegdheid var de Raad om zich met de zaak te be moeien, nog steeds betwist werd en dal daarom Nederland niet gebonden wai door de resoluties van Parijs. De Chinese vertegenwoordiger deed eer. beroep op Nederland om niet de bevoegd heid van de Raad te betwisten en drong Koning Gustaaf werd troon zaal binnengedragen Voor de opening van nieuw parlementair jaar. Gustaaf van Zweden, de negentigjarige koning, werd gisteren op een draagbaar naar de ingang van het Rijksdaggebouw in Stockholm gedragen, waar hij met eer troonrede de nieuwe parlementaire zit ting opende. Hij verliet het jebouw, ns de plechtigheid, op dezelfde wijze. In de zaal werd de oude vorst, ondersteund door kroonprins Gustaaf Adolf en prins Bertil. naar de troon geleid. In de kortste troonrede, die hij ooit gehouden heeft, deelde de koning mee. dat de volksver tegenwoordiging ingelicht zou worden over het verloop der besprekingen sen Zweden, Denemarken en Noorwegen over de verdediging van Scandinavië. Koning Gustaaf sprak met vaste stem, doch, nadat hij uitgesproken was, kreeg hij een hevige hoestbui, waardoor zijn krachten afnamen. Hij moest daarna de zaal uit worden gedragen. Een communi qué van de lijfarts meldde, dat de ge zondheidstoestand van de koning geen zorgen baart. Koning George's ziekte geneest snel. De gezondheidstoestand van koning George verbetert snel. In Britse hofkrin gen wordt verwacht, dat de koning bin nen twee maanden aanzienlijk meer re presentatieve plichten zal kunnen ver vullen. Politiehond overmeestert lastig heerschap De 39-]. heier J. V. de B te Overschie was gescheiden van zijn vrouw en hoewel haar de kinderen waren toegewezen, bleef hij met de kinderen in het huis wonen, dat hij krachtens de Woonruimte- wet verlaten moest. De B. was zo lastig, dat de ambtenaren van de Volkshuisves ting de politie er maar bijhaalden, die met een goed afgerichte politiehond aan rukte. De B weigerde weer iemand bin nen te laten, maar ging naar de keuken om een bijl te halen. Hij liet hierbij de voordeur open staan en dat werd hem noodlottig, want de hond kreeg bevel te grijpen. Wat deze prompt deed, zodat De B. werd ingerekend. Gisteren scheen hij voor de R'damse Officier Justitie. „PAROOL" EIST f 380.000.— SCHADE VERGOEDING VAN LUNSHOF „Het Parool" eist van H. A. Lunshof. „De Nederlander" en de N. V. Buyten Schipperheyn f 380.000.boete n.i Lunshof's brochure „Dieven in de nacht" De klacht diende gistermorgen voo Amsterdamse rechtbank, doch ir Craandijk, raadsman van gedaagden, vroeg 14 dagen uitstel. Op 25 Januari zal de zaak opnieuw voorkomen. C.H.U. STELT PERSFONDS VOOR „DE NEDERLANDER" IN. Op een te Utrecht gehouden vergade ring van het hoofdbestuur der C.H.U werd besloten tot instelling van een persfonds, om „De Nederlander" te laten voortbestaan. Een commissie zal de hoofdredacteur van raad dienen. Hierin hebben zitting de heren Tilanus, Van Bruggen, Van Niftrik. Schmal en De Zwaan. Op 20 April zal de alg. vergadering der Unie te Amsterdam gehouden den. op vrije verkiezingen. Hij wees op. dat het conflict niet het karakter had aangenomen van een geschil tussen Oost en West. Noorwegen wil ons souve reiniteit ontnemen Finn Moe (Noorwegen) achtte het mi litair optreden niet gerechtvaardigd en niet in overeenstemming met letter en geest van het handvest, doch hij kon niet zeggen, dat de ene partij volkomen wit en de' andere volkomen zwart was. De republiek was klaarblijkelijk niet in staat geweest, haar gehele ge bied te beheersen, hetgeen twijfel doet rijzen aan de verantwoordelijk heden, welke de republiek als onafhan kelijk land zou kunnen aanvaarden. Ver volgens drong hij er op aan, dat de Raad zou waken tegen voortzetting Vvan het optreden der Nederlandse troepen onder het „mom" van optreden tegen rond/- zwervende benden. Voor de terugtrek king der Nederlandse troepen moesten er echter bevredigende waarborgen zijn voor handhaving van orde en recht. De veiligheid moest „gewaarborgd" worden door Nederlandse en republikeinse troe pen gezamenlijk onder toezicht van de Commissie van Drie. Hij wilde deze commissie maken tot bemiddelaar, scheidsrechter en curator. Voorts wilde hij vrijlating der gevangenen, sta king der vijandelijkheden en hervatting der onderhandelingen. Malik (Rusland) stelde Engeland en Amerika verantwoordelijk voor het in gebreke blijven van de Veiligheidsraad en wierp vervolgens de schuld voor ons militair optreden op de Westelijke Unie. De basis dier unie is onderling overleg der leden en daarom staat het volgens' Malik vast. dat Frankrijk, Engeland en België stilzwijgend hun toestemming hebben gegeven, Dit bewijst het aggres- sieve karakter der Unie, voegde Malik er triomfantelijk aan toe. De beweringen van Jessup over communistisch gevaar noemde Malik sprookjes. De zitting van de Veiligheidsraad, waarop Birma tot de besprekingen werd toegelaten, is tenslotte verdaagd tot Vrij dag a s. 15 uur Amerikaanse tijd (9 uui n.m. Nederlandse tijd). Resoluties wer den niet ingediend. Overste Charles Lindbergh (I.), de eerste oceaanvlieger, thans hijzonder advi seur van de stafchef der Amerikaanse luchtstrijdkrachten, bezoekt Duitsland. Kolonel Edwinson begroet hem bij zijn aankomst te München. Een kwart van vroeger Duitsland bij Polen Het Poolse parlement nam een wet m, waarbij de Duitse gebieden, die Polen na de oorlog kreeg toegewezen (bijna een vierde van vooroorlogs Duits land), deel worden van de Poolse staat. De betrokken gebieden zijn 111.290 km2 groot en de vroegere „graanschuur van Europa", Silezië. behoort er toe. De Duitse bevolking bedroeg meer dan 9 millioen en 5 millioen Polen hebben zich reeds in deze „herwonnen gebieden"' ge vestigd. Wij vestigen er de aandacht op, dat ook na de eerste Wereldoorlog het erbsrijke Silezië een strijdpunt van be tekenis is geweest en het is natuurlijk de vraag, of de Westelijke mogendheden deze annexatie zullen erkennen. Aziatische conferentie wordt geheim onderonsje A.P. meldt uit New Delhi, dat de Azia tische conferentie grotendeels de zaken achter gesloten deuren zal bekokstoven. De geheime zittingen zullen worden ge houden in het paleis van de Nizam van Haidarabad te New Delhi. (Een gebouw, waaraan Voor-Indië door middel van aggressie gekomen is. Red.) De Philippijnse vertegenwoordiger Ro- mulo is uit Washington naar New Delhi vertrokken. Trumans salaris op 100.000 dollar Het wetsontwerp tot verhoging van president Truman's salaris, waarover wij reeds gisteren meldden, is door de Senaatscommissie voor overheidsdiensten goedgekeurd. Het houdt een verhoging van 75.000 tot 100.000 dollar per j; en toekenning van een jaarlijkse bijslag van 50.000 dollar voor representatie kosten. WORDEN ALLE AMERIKAANSE LUCHTLIJNEN LAMGELEGD? De Amerikaanse binnen- en buiten landse luchtlijnen worden met lamleg- ging bedreigd, door een algemene sta king onder de arbeiders voor onderhoud en bevoorrading bij alle Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen, welke Maan dag zal beginnen voor hoger loon, indien voor die tijd geen oplossing wordt ge vonden. Herriot weer voorzitter der Assemblee Edouard Herriot, de leider van de r; dicaal-socialisten, is herkozen als voo zitter van de Franse Nationale Vergade ring, die gisteren haar zitting voor 1949 opende. Herriot verkreeg 274 stemmen, de 80-jarige communistische leider Mar cel Cachin 140. Gaston Monnerville, eens een radicaal-socialist, werd herko zen als voorzitter van de Raad der Repu bliek. Tientsin thans in commu nistische handen? Te Nanking is weinig meer van gezag overgebleven De National Broadcasting Corporation heeft volgens AP. uit Sjanghai gemeld, dat te Tientsin het vuren gestaakt is na overeenkomst met de communisten. Volgens Reuter riep ook de „New York Times Radio" een officieel bericht trent de val van Tientsin om. In Nanking slechts een schaduw van de nationale regering overgebleven. Duizenden amb tenaren vluchten naar het Zuiden. De correspondent van de New York Times meldt, dat de regeringsarti'llerie gisteren tegen de middag tot zwijgen werd gebracht en de communistische kanonnen zes uur later het vuren staak ten. In Sjanghai kon men nog geen be vestiging verkrijgen. NED. DELEGATIE OP BIJEENKOMST DEFENSIE-MINISTERS Nederland wordt op de bijeenkomst van de ministers van Defensie va 5 landen der Westeuropese Unie, welke 15 Jan. in Brussel gehouden wordt, ;genwoordLgd door min. Schokking, de chef van diens kabinet, gen.-maj. M. R. H. CaLmeyer, en de Ned. vertegen woordiger in het Permanent Militair Comité te Londen, gen.-majP. Doorman. Mr dr I. G. van Maasdijk, die wegens de zeer toegenomen werkzaamheden ter secretarie van het Koninklijk Huis, daaraan per 1 Januari werd toegevoegd als wnd. Algemeen Secretaris. Geen pardon voor Rauter De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden het cassatieberoep van oud-commissaris-generaal. Hans Albln Rauter, die door het Haags B.G. tot de doodstraf veroordeeld was, ver worpen. Twee kinderen verbrandden vanochtend in Amsterdam Twee kinderen, van 4 en 2% jaar, zijn omgekomen bij een felle brand, die he denochtend heeft gewoed in een woon huis aan het Singel te Amsterdam nabij de Raamsteeg. Een zuigeling van een hall jaar kon worden gered. Drie families zijn door deze brand dakloos geworden. TWAALF KINDEREN LEVEND VERBRAND. Vandaag is het kindertehuis „Les Oisillens" te Chateau d'Eux in Zwitser land afgebrand, waarbij 12 Zwitserse kinderen om het leven kwamen Prins Charles van Engeland, prin- is Elizabeth's zoon, heeft zijn eersri spaarbankboekje gekregen. Britten beweren, dat vluchten boven Palestina slechts „verkenningen" waren Bevin. die niet zal aftreden, hoewel hardnekkige geruchten de ronde deden, dat h\j hü Attlee zqn ontslag had aangeboden, heeft nogmaals verklaard, dat de „wereld vrede" ernstig bedreigd wordt door de ontwikkeling van het probleem in Palestina. Volgen^ het Foreign Office heeft de Veiligheidsraad geen controle meer over de aldaar plaats vindende gebeurtenissen. Het Britse standpunt luidt, dat de huidige crisis het gevolg is van Joodse aggressie.' Men wil Washington tegemoet komen, door inderdaad het neerschieten der Spitfires als een „betreurenswaardig in cident" te "beschouwen, maar verdere in cidenten, van hetzelfde genre, zullen als provocatieve en aggressieve daden wor den gequalificeerd. Een geheel ander ge luid doet Israël horen. De Israëlische re gering heeft namelijk gisteren haar ver tegenwoordiger bij de „Ver. Naties" in structie gegeven, het verzoek in te die nen voor een speciale zitting van de Vei ligheidsraad ter behandeling van een klacht tegen Engeland. De Britse rege ring heeft zich volgens deze klacht schuldig gemaakt aan „eenzijdige inter ventie". Israël vraagt om een onderzoek, volgens artikel 34 van het Handvest, naar de situatie tussen Groot-Brittannië en Israël, waarvan de voortduring, de inter nationale vrede en veiligheid waarschün- lük in gevaar zou brengen. Het desbetreffende Israëlische verzoek was vervat in een brief van Aubrey Eban, de vertegenwoordiger bij de „Ver. Naties", aan generaal McNaughton van Canada, de voorzitter van de Veilig heidsraad voor deze maand. In deze brief wordt o.a. gestipuleerd, dat de Britse militaire voorbereidingen manoeuvres omvatten, die gehouden zijn in Tripoli- tanië. en gebaseerd waren op gefingeerde Landingen op de kust van Israël, terwijl momenteel geen enkel Brits gebied of belang in het Oostelijk Middellandse- Zeegebied wordt bedreigd. Het besluit van Israël de Veiligheidsraad er voor te spannen, wordt te Washington beschouwd al9 een ernstige belemmering van de pogingen om de bestaande spanning te verminderen. En Trygve Lie, de secre taris-generaal der „Ver. Naties" had dan ook beide partijen verzocht, het geschil buiten de V-N. te houden. Engeland en Israël beschuldigen elkaar nu wederzijds, verantwoordelijk te zijn voor het inci dent". De Britse regering heeft echter officieel toegegeven, dat de autoriteiten van Israël niet van te voren op de hoogte gesteld waren van de verkenningsvluch ten boven het grensgebied. Israël stelt officieel communiqué vast, dat de Spitfires werden neergeschoten boven Israëlisch territorium. De Britse verkenningsvluchten worden door de Joodse autoriteiten beoordeeld als een oorlogshandeling. Hiertegenover staat dan de verklaring van het Britse luchtvaart, dat de vluch ten der R A.F.-toestellen slechts ten doel hadden, rapporten uit te brengen over het zich. eventueel op Egyptisch grond gebied bevinden van Joodse strijdkrach- Het Sowjet-orgaan „Troed" wijst er op, dat Engeland met de goedkeuring van de Ver. Staten Akaba binnenvielen en de Britse troepen Zuid-Palestina bezet- n, en daar zullen blijven op verzoek in de Koning van Transjordanië. Het Sowjet-orgaan meent, dat Enge land en de „Ver. Staten" al het mogelijke doen. om de stichting van een onafhan kelijke Arabische staat in Palestina te verhinderen, hetgeen echter volkomen strijd met de waarheid is. Inmiddels heeft de Egyptische regering gedreigd alle Zuid-Afrikaanse vliegtuigen len confisceren, die in Egypte zouden landen met de bedoeling door te vliegen Palestina. Voorts vestigen wij nog de aandacht op het bericht, dat in komende maanden nog 20.000 Joden Tsjedhoslowakije naar Palestina zullen emigreren, terwijl nog 10.000 Joden uit Hongarije, 5000 uk Joegoslavië en 55.000 Joden uit de Oostenrijkse kampen woi den verwacht. Moeder liet haar baby omkomen Ergerlyk geval van kindervervuiling Het gezin van het echtpaar U. te Hil- Achttienjarige jongen verantwoordelijk voor weerkundige waarnemingen op Prestwick Getuigenverhoor in- Schotland werpt al meer 't licht op gebrekkige gronddienst Het onderzoek naar de oorzaak van de ramp met de „Nümegen", dat in Ayr (Schotland) plaats heeft, wierp ook gis teren weer het licht op de wel zeer ge brekkige gronddienst van het vliegveld Préstwick. Gisteren stond gedurende drie in de getuigenbank Ian Havron Simpson. de 18-jarige meteorologische ■nemer, die in de nacht van het on geluk verantwoordelijk was voor de weerkundige waarnemingen. Een jongen met een jaar ervaring en vijf weken opleiding. Simpson vertelaarde eerst, dat er in het geheel geen verslechting' in het na 23 -uur was waar te nemen, doch gaf later toe, dat het weer langzamer hand slechter werd. Hij zeide volgens ucties te handelen, indien hij een plotselinge verslechting van het weer als een dringende tussentijdse boodschap zou doorgeven. Het uitzenden een bericht over verslechting van veer mocht nooit geschieden buiten de weerkundige die de zes jonge man nen, die de weersgesteldheid onderzoch- noodt controleerde. Het einde der vlees distributie in zicht? Dit najaar komt er veel meer varkensvlees. Gistermiddag deelde de heer Kielstra, directeur van het Bedrijfschap Vee en Vlees, bü de opening van de Limburgse Slagerstentoonstelling te Heerlen, mede. dat na Juli of Augustus van dit jaar veel meer varkensvlees beschikbaar zal komen. Over de opheffing van de vleesdistribu tie kon hij alleen zeggen, dat wij dicht voor het einde staan. Niemand weet echter, of dat einde nog dit jaar zal komen. Engeland heeft zich accoord ver klaard met de bijeenkomst der 5 mogend heden over „Europese eenheid" op 17 Jan. a.s., zoals door België werd voorgesteld. Voorts verklaarde hij, dat een zoek licht was gebruikt voor de bepaling de hoogte van het wolkendek. Om onge- twee uur had het echter geweigerd, nieuwe lamp was niet beschikbaar. Simpson wist niet, dat twee lampen op de radiomasten uit waren. Ook kon hij mededelen, wat het zicht naar Noord-Oosten was in de nacht van ongeluk. Volgens eerdere observaties dit 3550 meter. Indien vliegtuigen oir zicht in die richting zouden vragen, ook inderdaad 3550 meter zijn ripson zeide ndet te geloven, dat <Jë-, windsnelheid 50 mijl per uur bedroeg; integendeel, hij was er zeker van, dat het niet zo was. Om 23.30 uur gaf de •indtmeter 14 mijl per uur aan en was ook zo. Te voren was de navigatie-chef van KLM., de heer P. v. Houwelingen, hoord over de kaarten van Prestwick. Vandaag ging het getuigenverhoor OTTO STRASSER MAG NIET NAAR DUITSLAND TERUG. Het wordt hoogst onwaarschijnlijk ge acht, dat Otto Strasser, „Führer" van het Duitse volk, die, zoals gemeld thans in Canada vertoeft, vergunning krijgt om naar Duitsland terug te keren. OPNIEUW VERONGELUKTE EEN LUCHTBRUGVLIEGTUIG. Vanmorgen vroeg is een Amerikaanse Skymaster van de luchtbrug naar lijn neergestort op 3 km ten Oosten het Frankforter vliegveld. Drie personen kwamen om het leven. Forrestal wenst aan te blüven. James Forrestal, de Amerikaanse mi nister van Defensie, verklaarde, nadat hij. overeenkomstig het gebruik, zijn ont slag bij Truman had ingediend, te wachten, dat de president dit niet aanvaarden. DAT op de Rijkswaterstaat te Den Haag 8 Febr. het gewapend-betonnen brugdek van de Lekbrug bij Vianen wordt aanbesteed. DAT de Alg. Bond van Ouden van Da gen de ministers Van Maarseveen en Joe- kes bijslag verzocht op de uitkeringen, verstrekt door de gemeentelijke diensten van Soc. Zaken of volgens de Noodwet Ouderdomsverzekering. DAT aan de Sluisjesdijk te R'dam gis teren de eerste paal werd geheid voor het nieuwe gebouw van Cats' Papierfa briek, die 8000 m2 zal beslaan. DAT voor het Bossche B.G. 8 j. (m.a.) werd geëist tegen de Duitser W. Stöw- sand, „Poststellenleiter" bij de Bredase SD, die 96 Joden de dood indreef. DAT de Ring Goes dér C.J.M.V. 14 Mei z'n 60-j. bestaan zal vieren. DAT de ingenieur der Rijkswaterstaat ir W. W. van Haersma Buma te Almelo benoemd werd tot hoofdingenieur i.v.d. DAT een aannemer bij het herstel van een woning te Belfeld (bij Venlo) in een muur een niet ontploft projectiel vond. DAT het fraaie door de oorlog toege takelde renaissance kasteel Heyen aan de Maas te Gennep spoedig zal zijn her steld. DAT de eerste 8 schepen met Wadden zee-mosselen te Ierseke arriveerden. DAT de gemeenteraad van Bergen (N.-H.) protesteerde tegen de voorgeno men bebouwing van het bekende „Oude Hof" en zijn ongerepte omgeving, doch Gedep. Staten het laatste woord hebben. DAT de Haagse zakenman N. Koers, die een zakenreis gaat maken in de Ver. Staten, door de A.N.V.V. op z'n vracht auto touristische reclame heeft laten aanbrengen. DAT de bijzondere teeltvergunningen voor vroege aardappels voor 1949 vóór 1 Febr. moeten worden aangevraagd en de PBH's hiervoor formulieren beschik baar stellen. DAT tussen 19 en 26 Dec. jl. 3 runde ren, 5 kalveren en 13 varkens en biggen in ons land aan mond- en klauwzeer stierven. DAT onze bankbiljettencirculatie tus sen 3 en 10 Jan. met 59 millioen gulden inkromp tot f 3.085.024.730. DAT gisteren het nieuwe gemeente lyceum te Emmen werd geopend. DAT het totaal tekort der Arnh. Or kestver. f 140.000 bedraagt en het Rijk f 70.000 wil bijpassen als de gemeente de andere helft betaalt. DAT op 25 Jan. de inventaris van het Museum Huis van Looy te Haarlem, de vroegere woning van de schilder-dichter Jac. van Looy, ter plaatse wordt geveild en het museum dus ophoudt te bestaan. DAT min. Mansholt op 21 Jan. in de Houtrusthallen te Den Haag de 56ste ten toonstelling der Kon. Ned. Ver. „Avicul- tura" zal openen. DAT B. en W. van A'dam voorstellen f 64.000 crediet beschikbaar te stellen voor vernieuwing van de verlichtings installatie van het Sted. Museum en f 50.000 voor vergroten en verbeteren van aula met buffet. DAT bij Querido te A'dam binnenkort de dundrukedities verschijnen van d« laatste 4 delen van A. M. de Jong's „Me- rijntje Gijzen"-cyclus. DAT het bij de A'damse Boek- en Cou rant My te verschijnen boek „Omnibus voor de jeugd" met verhalen van kende Ned. auteurs, is opgedragen de 4 Prinsesjes. DAT te Meerssen 82 j. oud is overleden jhr mr C. O. M. van Nispen tot Sevenaer, oud-president der Bossche rechtbank. DAT oud-min. P. A. Kerstens, blijkens De Tijd, Vrijdag met een Noors vliegtuig voor een particulier bezoek van 1 a 2 mnd. naar Indië vertrekt DAT te Hilversum van vandaag t/m. Vrijdag een radioconferentie voor de 5 West-Europese landen wordt gehouden, waar o.m. ook de toekomst van Duitsland ter sprake komt. DAT 87 jaar oud te Apeldoorn is over leden de bekende schrijfster van kinder boeken en componiste van kinderoperet tes Clara Henriette Wijthoff. bestond uit man. vrouw en vijf kinderen. De laatste twee kinderen kre gen vrijwel geen verzorging. Het vierde kind werd in een kinderwagentje te sla pen gelegd, kreeg wel eten, maar werd zelden gewassen of verschoond. Kort de geboorte van dit kind verliet de vro ruzie het huis. dat zodanig v vuilde. dat het met veel moeite weer woonbaar kon worden gemaakt. Later keerde de vrouw terug en het kind door stond het leed. Het jongste kind. dat ir een ziekenhuis ter wereld kwam en enige tijd in een couveuse moest worden pleegd, doorstond het leed niet. Ook dit kind werd zelden gewassen eii het kin derwagentje werd niet verschoond of reir gehouden. Ook hield de moeder zich niet aan het voorgeschreven dieet. Enig gen geleden vroeg de man. die als belmaker f 65 per week verdient, het 5e kind te mogen zien. „Niet nodig", ant woordde de liefhebbende moeder, „het ligt rustig in de achterkamer en wordt goed verzorgd". Deze „verzorging" heeft er toe geleid, dat het kind dezer dagen is overleden Eind Januari weer rijst voor iedereen In de bonnenlijst van 27 Jan. zal ee bon worden opgenomen voor 250 gram rijst voor alle leeftijdsgroepen. Meer strekkingen zullen vermoedelijk volgen. Spoedig ondertekening Roer overeenkomst De Belgische premier. Spaak, heeft verklaard, dat'de zes mogendheden-! eenkomst, waarbij werd besloten eei ternationale autoriteit de controle het Roergebied te verlenen, eerstdaags zal worden getekend. De parlementen der 'betrokken landen moeten die dan nog ratificeren. De Londense ingenieur K. T. Barlow construeerde een sprekend verkeers- apparaat. Dhr John Jarvis. secr. van het Nat- Blindeninstituut in Enge land. wacht op de instructie „U kunt nu oversteken", tijdens proefnemin gen te Middlesex. TOCH MAAR LIEVER LANGE- AFSTANDSBOMMENWERPERS. De Amerik. luchtmacht heeft voor 30 millioen dollar aan orders voor kleinere typen proef vliegtuigen geannuleerd, ten einde het geld te kunnen besteden vooi lange-afstandsbommenwerpers. „ZUIDERKRUIS" NAAR INDIË Het troepentrajisportschip „Zuider kruis" vertrekt Vrijdag met troepen naai Indië. De opvarenden kunnen in Port Said post ontvangen, doch deze moet uiterlijk Vrijdag, dus op de dag van trek, gepost zijn. President Peron overweegt grondwetswijziging, die buitenlanders, die twee jaar in Argentinië verblijven, verplicht Argentijn te worden, of het land te verlaten. Wie heeft gelijk? Op een vergadering te Rotterdam van de Partij van de Arbeid heeft deze week de heer Van der Goes van Naters twee dingen gezegd, die een kleine kanttekening verdienen. Het eer ste was: Linggadjati is niet mislukt. En het tweede: Inzake Indonesië is geen ver bond mogelijk tussen Van der Goes van Naters en Schouten. Is Linggadjati mislukt? Ja en neen. Het stellig mislukt voor wat betreft de wijze waarop de Regering waarin de P.v.d.A. een belangrijk aandeel had het had ontworpen. Men zal zich ber il, dat Linggadjati was ontworpen overeenkomst tussen Nederland de republiek. Die republiek, zo werd in die overeenkomst gezegd, oefende het feitelijk gezag uit over Java, Sumatra en Madoera. Wil men nu nog staande houden, dat dit Linggadjati niet is mislukt? Wil men dat, dan ga men zijn gang. maar dan loopt men het risico, niet langer ernstig te worden genomen. Wat de oppositie altijd heeft gedaan Haar bestrijding allereerst richten op e vorm van Linggadjati. Die vorm was: Een overeenkomst met de repu bliek. En wat de oppositie altijd gedaan heeft, is ook dit; Zeggen dat in Ling gadjati op zichzelf goede gedachten lagen, maar dat van die gedachten niets kon komen, zolang zij in deze overeenkomst iren neergelegd. Het is dan ook merkwaardig, dat het in Indonesië pas de goede kant kon uit gaan, toen Linggadjati als overeenkomst tot het verleden behoorde en men door deze onjuiste overeenkomst niet langer gehinderd werd in de uitvoering van de op zichzelf juiste gedachten. Het Linggadjati van de P v d A., d.w.z. de overeenkomst van Linggadjati. is mis lukt. Het Linggadjati met de onder scheidene juiste gedachten, het andere Linggadjati is ondanks deze mislukking niet mislukt. Maar we zijn geneigd te zeggen: Dit is geschied ondanks de over eenkomst van Linggadjati. Wanneer de heer Van der Goes van Naters beweert, dat een verbond tussen hem en Schouten niet mogelijk is. dan komt dat wellicht, omdat hij nog altijd krampachtig vasthoudt aan het oude en onjuiste Linggadjati, het Linggadjati van de overeenkomst. Maar wordt het geen tijd. dat hij ook hierin de oppositie -ïiterlijk gelijk geeft? Een waar woord De Amerikaanse afgevaardigde in de 1 Veiligheidsraad heeft gisteravond bij de behandeling de zoveelste van de Indonesische kwestie behalve een me nigte dwaze woorden ook een wijs woord gesproken. Hij heeft namelijk gezegd, dat de Nederlandse troepen moeten worden teruggetrokken zo spoedig als de hand having van recht en orde het toelaten. Welnu, ook op dit punt hebben wij geen aanwijzingen van de Veiligheids raad nodig. Dit is altijd de Nederlandse opvatting geweest. Onze Nederlandse mi litairen zijn niet naar Indonesië gegaan tijdverdrijf of voor hun plezier, maar herstel en handhaving van recht en orde. Ook de duur van hun verblijf daar zal door deze overwegingen worden be- Overigens een merkwaardig man, die Amerikaanse afgevaardigde. Het is nog niet zo lang geleden, dat hij een reso lutie indiende, krachtens welke onze militairen zich op hun uitgangsstellingen terugtrekken, ongeacht of d; toestand van recht en orde dit toeliet. een zotte resolutie, omdat zij recht en orde op het spel zette, dezelfde recht en orde die nu in hem een pleit bezorger vinden. Maar als dr Jessup op dit belangrijke punt in feite de Nederlanders in het gelijk stelt, had hij zich gisteren op andere punten ook wat voorzichtiger moeten uitlaten. Wie weet. hoe hij vol gende week op zijn uitgangsstellingen moet retireren. SD-er Albrecht ontkent alle mishandelingen Voor het B.G. te Leeuwarden stond gisteren terecht de 45-jarige W. A. Al brecht, voorheen Kriminal-Kommissar en Hauptsturmführer bij de S.D. in Fries land. Vele executies en mishandelingen zijn hem ten laste gelegd. Er waren 36 getuigen charge. Een van hen was G. de Jong, die, zoals bekend, door zich dood te houden, aan de dood wist te ont komen bij de fusillade te Dronrjjp. Ge tuige Schreieder, die volgende week te recht zal staan, beweerde, dat de gevan genen steeds een verhoor is afgenomen en niemand zonder vorm van proces is gedood en Albrecht zelf ging zover, dat hij ontkende, dat er ooit in het gebouw van de Sipo mishandelingen werden ge- pleeg. Getuigen vertelden echter van gru welijke verhoren, waarbij waterstraal, gummistok en fietspomp niet ontbraken. De zitting werd tot Vrijdag geschorst. Dr LEIMENA C.S. VOLKOMEN VRIJ ReuteT seint uit Batavia, dat volgeps een Nederlandse woordvoerder dr Lei- mena, Laoh. Djoeanda en Koesnan te Djokja volledige vrijhead genieten, en als zij willen, Djokja kunnen verlaten. (Vol gens vroegere berichten was hun vrijheid beperkt tot Djokja. Red.) Kabinet van Oost-Indonesië gevormd Aneta meldt uirt Batavia dat het nieuwe Oost-Indonesisohe kabinet thans is sa mengesteld. Premier en minister van binnenlandse zaken is Anak Agoeng Gde Agoeng. De premier en enige kabinets leden zullen zo spoedig mogelijk naar Batavia reizen. WEERBERICHT Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht: over het algemeen weinig be wolking met aanvankelijk nog enkele kfnemende wind tus- West. Op vele plaat- n lichte vorst. Morgen overdag: geleidelijk toenemen de bewolking met later voornamelijk in het Noord-Westen van het land enige sneeuw of regen, weer aanwakkerende Zuid-Westelijke wind en iets zachter. ZON EN MAAN. Donderdag 13 Jan. Zon op 8.44, onder 16.54; maan op 14.45, onder 8.05. 14 Jan. VJJ.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1