Jlieuroc £riïtsrije GTnuranl Britten eisen „safety first" en dreigen militaire actie met Wist U DINSDAG 11 JANUARI 1949 BUREAUX: Hoge woerd 103 Tel dir en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal: ƒ1.35 per maand: ƒ0 32 per week ADVERTENT1ËNƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7710 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi Is alifbleoen myn bert in tcgljenspoct" Rode Kruis doet dringend beroep Zie pagina 2 DE PALESTIJNSE KWESTIE: Washington tracht Londen te kalmeren en. betreurt het „incident" De Amerikaanse regering stort olie op de Palestijnse golven. Men hoopt te Washington te voorkomen, dat het „betreurenswaardige incident" tussen Enge land en Israël niet zal leiden tot het afbreken der vredesonderhandelingen tussen Israël en Egypte. James Mac Donald, de bijzondere vertegenwoordiger der Ver. Staten in Palestina, heeft zich gisteren naar de Joodse minister-president, David Ben Goerion begeven, met wie hij een „vriendschappelijk onderhoud" had. Ver moedelijk zal aan Israël de krachtige „hint" worden gegeven, alle krachten ln te spannen, de toeneming der spanning tussen Engeland en de Israëlische leiders te vermijden. Press wees er in een beschouwing op, dat Het wordt intussen duidelijk, dat de regering der Ver. Staten van de landing der Britse troepen te Akaba wel op de hoogte gesteld, doch niet van te voren ""geraadpleegd was. Hoe is nu de stand va^i zaken? Volgens een Reuter-bericht uit \Tel Aviv, zouden thans alle Joodse troelen uit Egyptisch grondgebied zijn teruggetrokken. Voorts gaat Israël bij de Ver. Naties een protest indienen tegen de beweerde schending van het bestand, ter wijl Engeland juist afgezien heeft van een protest bij de Ver. Naties, omdat het daar blijkbaar niet veel van verwacht. Het zenden van troepen naar Akaba wordt door Londen als een afdoende maatregel beschouwd, .safety first"! Maar Sir Alexander Cadogan, de bekende Britse gedelegeerde bij de Ver. Naties, heeft bij zijn aankomst met de „Queen Mary" te New York gezegd, dat hij vandaag nog instructies van zijn regering hoopte te ontvangen. Aan de andere kant gaat En geland voort met het samentrekken van zee- en landstrijdkrachten in de buurt van Israël. In diplomatieke kringen te Londen verluidt, dat de regering een aan zienlijke uitbreiding der sterkte van de strijdkrachten in het Midden-Oosten zou overwegen. Het luchtverkeer tussen Egypte en Transjordanië is sinds gisteren stop gezet. De beroering in Britse krin gen, veroorzaakt door het neerschieten der Spitfires houdt aan en dit is ook be grijpelijk, omdat het voor de hand ligt. dat dergelijke „incidenten" zich kunnen herhalen, als de vredesonderhandelingen op Rhodos op niets uitlopen. Associated Duitsers krijgen alsnog een Nobelprijs Het Comité voor de Nobelprijzen zal de prijzen voor scheikunde van 1939 weer toekennen aan de Duitse hoogleraren Richard Kuhn en Adolf Butenandt, wie Hitier verbood deze onderscheidingen ir. ontvangst te nemen. De 45-j. prof. Bu tenandt is directeur van het Kaiser Wil helminstituut voor biochemie te Tiibin- gen, terwijl de 48-j. prof. Kuhn directeur van het Kaiser Wilhelm-instituut voor scheikunde te Heidelberg is. De prijzen werden indertijd toegekend als beloning voor hun arbeid op het gebied der hor monen en vitaminen. Zij zullen nu wel de medailles en diploma's, maar niet de 100.000 kronen krijgen. Zoals men zich zal herinneren, verbood Hitler in 1936 de Duitsers Nobelprijzen te accepteren, omdat de Vredesprijs was toegekend aan wijlen Carl von Ossietzky, die de Nazi's in een concentratiekamp hadden opge- In Parijs branden geen lichtreclames lichtsignalen en étalagelichten meer. Electrische treinen worden door stoom treinen vervangen. Twee dagen per week is de stroomtoevoer voor particulieren afgesloten. De fabrieken moeten 15 pet bezuinigen. Dit alles omdat er t.g.v. de huidige droogte niet genoeg water is om electriciteit opte wekken. Griep veroorzaakt beddentekort in Parijs Te Parijs overweegt men tehuizen voor ouden van dagen te ontruimen, om meer bedden beschikbaar te krijgen voor het nog steeds groeiend aantal grieppatiën- ten. Alle Parijse ziekenhuizen zijn over vol, hoewel extra bedden zijn aange voerd. De griep-epidemie breidt zich thans snel uit over Oost-Frankrijk. Benoemd is tot „broeder" in de orde van de Nederlandse Leeuw mevr. S. M. Graafstal-Van der Steur, gewezen direc trice van het Tehuis van de vereniging tot verzorging van zwakzinnige kinderen te Temanggoeng. Zij is een zuster van Pa van der Steur. Een nuchter geluid uit New York De „New York Times, van gisteren brengt op de voorpagina een brief van Harry Gideonse, waarin gepleit wordt om de vraag of de Veiligheidsraad wel bevoegd is, zich met Indonesië te be moeien. aan het Internationale Hof van Justitie in Den Haag voor te leggen, aldus Aneta. Naar aanleiding van be richten over losbarsting van een guerilla na het optreden onzer troepen, merkt de schrijver op, dat er sinds de Japanse capitulatie guerilla is geweest. Wij heb ben in China de boot gemist, moeten wij nu ook de werkelijkheidszin der Neder landers gaan verlammen? aldus de schrijver. Nogmaals: Overwerk bank personeel In verband met ons bericht van Zater dag jl- omtrent het overwërk in het bankbedrijf vestigt de Ned, Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden' er de aandacht op* dat voor betaling van overwerk in de periode van 3 tot 29 Jan. nog altijd van kracht is de in de St.Crt van 14 Febr. 1947 gepubliceerde regeling. Uitbetaling van overwerk in deze periode is wel niet verplicht, doch zeer zeker niet verboden. De R'damse politie heeft wederom twee kinderen aangehouden, twee broer tjes van 7 en 10 jaar oud, die grof geld op zak hadden en daarvan goede sier maakten. De oudste jongen had f 175 uit de tas van zijn onderwijzeres weg genomen. Een vriendinnetje van 6 jaar. dat hiervan ook wat had gekregen, hield Uitdeling onder de voorbijgangers. het Engeland in hoofdzaak om het gebied van de Negeb te doen is, want het kan niet toestaan, dat een als „vijandig" te beschouwen land. in het bezit blijft van deze woestijn, die een beschermende barrière vormt voor het Suez-kanaal en voor Akaba. Inmiddels zijn op Malta, het vliegdek- schip „Triumph" en de kruiser „Phoebe" aangekomen en meer dan 300 officieren en manschappen van een marine-com mando, zijn met onbekende bestemming van het eiland vertrokken. Voor de „waarnemers" der Ver. Naties komt er weer werk aan de winkel, want zij zullen straks stellig opdracht krijgen een on derzoek in te stellen naar de Britse troe penbewegingen te Akaba. In de Veilig heidsraad zal het ongetwijfeld tot een felle strjjd komen, als daar de jongste gebeurtenissen in Palestina ter sprake worden gebracht. De Sowjet-Unie heeft de regering van Israël reeds haar steun toegezegd, bij monde van haar gezant in Tel Aviv. Tenslotte voor heden nog enige pers commentaren: De „News Chronicle" wijst er op, dat de vrije vaart door het Suez- kanaal één van Engelands meest vitale belangen is en dat het Suezkanaal niet slechts tegen Israël, maar ook tegen de communisten beschermd dient te worden. De „Manchester Guardian", een blad, hetwelk een afwijkende mening heeft, stelt vast, dat Bevin „gevaarlijke risico's het Midden-Oosten neemt". Ook de Turkse pers toont toenemende bezorgd heid over de toestand in Palestina, waar bij Turkije thans directer betrokken is, door de benoeming van een Turks lid in de „verzoeningscommissie" voor Palesti na. De Sowjet-Unie mag niet in staat worden gesteld vaste voet te verkrijgen Turkjje's zuidelijke flank! Soekarno c.s. vertoeven te Prapat Soekarno. Hadjji Agoes Salim en Sjah- rir bevinden zich te Prapat aan het Toba- meer in een particuliere villa van de Wali Negara van Oost-Sumatra, dr Man soer. aldus deelde een Nederlandse woordvoerder in Batavia aan de pers mede. Hij zeide, dat het de bedoeling was, hen over te brengen naar Banka en dat reeds voorbereidingen voor het overbrengen van de familieleden naar Banka getroffen waren. Op het laatste ogenblik echter verklaarden Soekarno cs. er de voorkeur aan te geven te Pra pat te blijven, waardoor het misverstand veroorzaakt was als zouden zij reeds op Banka zijn. De villa van Mansoer is vrij wel het enige gebouw, dat verleden jaar niet door de T.N.I. beschadigd werd. zodat het een zeer grote moeilijkheid is bij een verblijf te Prapait 'huisvesting voor de familieleden te vinden. De woordvoerder zeide, dat Soekarno, Sjah- rir en Salim tot 31 December te Brastagti vertoefden en daarna naar Prapat ge bracht werden. Hatta, Roem en de repu blikeinse minister van onderwijs, Sostro- amidjojo. bevonden zich reeds op Banka. Dr Leimena en de ministens dr Juanda, Laoh en Rusnan, en Hihadjer Dewantoro bevinden zich te Djokja, waar zij vol ledige bewegingsvrijheid genieten. In Den Haag werd dit bericht bevestigd. Aneta meldt, dat volgens een rapport van de Commissie van Drie aan de Vei ligheidsraad de Commissie verzocht had om Soekarno te mogen bezoeken. De Ned. autoriteiten onderzoeken de moge lijkheid om aan dit verzoek gehoor te geven, maar zouden het op prijs stellen indien de Commissie nog enkele dagen geduld zou willen hebben. Opnieuw een planter vermoord: nu een Engelsman Reuter verneemt te Batavia, dat de heer Ronald MacPherson, de Engelse ad ministrateur van een rubberonderneming, 60 km beoosten Malamg, op 5 Januari jl. tengevolge van een aanval op zijn on derneming om het leven gekomen is. Drie Nederlandse employé's wisten zich te redden. Reuter verneemt nog, dat de guerilla in de omgeving van Tasikmalaja en Soekaboemi toeneemt. De sultan van Indragiri heeft telegra fisch generaal Spoor bedankt voor de bevrijding van zijn landschap door de Nederlandse troepen van ongewenste elementen. Viruly bracht 300.000 brieven met uitgeklede machine naar Indië Alles moest plaats maken voor post, vracht en extra benzine Gezagvoerder Viruly, die Zondagmid dag op Kemajoran bij Batavia is geland met 3000 kiilo post (300.000 brieven) aan boord, vertelde, zo meldt De V.krt., er een en ander van aan een verslaggever van Radio-Batavia. Nadat hij had ge sproken over de moeilijkheden, die hij op de route ondervond en van de ver wondering der bemanning, dat het op onthoud te Dharan in Arabië (om con- tractuële moeilijkheden) maar 3 dagen duurde, terwij'l een Amerikaans vliegtuig daar zeven weken was vastgehouden, kwam hij te spreken over de vracht. „Met hoeveeil lading had u kunnen starten? Of was dit de maximum-lading?" „Ja, we hebben er allies in gedouwd wat er dn kon, of liever gezegd, we heb ben er alles uitgehaald wat er uit kon. We hebben die Constellation op Schip hol helemaal uitgekleed, alle stoelen er uit, de hele inrichting van de civiele dienst er uit, de rekjes, de deurtjes. Let terlijk ëlke mogelijke kilo hebben we er uit gehaald. Het was dus een hele legè Constellation en daardoor was het moge lijk om niet alleen met 3000 kilo post hier naar toe te komen, wat alle post was. die op dart ogenblik voorradig lag, maar ook nog een paar honderd kilo vracht voor de K.L.M." „Wij hebben, dit is misschien wel aar dig om te weten, het op deze wijze zo ver gebracht, dat de „Baltavia" 1300 kilo minder woog dan een normale Connie, die met passagiers vliegt. En doordat die 1300 kilo er uit waren, konden we niet alleen die 3000 kilo post meenemen, maar ook die vracht en dan toch nog boven dien een 'benzimehoeveeflheid, die veel en veel groter was dan die waar ooit mee op de lijn wordt gevlogen, nl. 22.000 liter, dat is voor ongeveer 21 uur, wanneer er wat zuinig mee wordt gevlogen. Hier mee kan een afstand worden afgelegd van 4000 zeemijlen, dait is7400 kilo meter." Ten slotte vertelde hij nog een „span nend avontuur": een der mécaniciens was op een met lucht gevulde matras gaan slapen. Viruly wist dit niet en toen hij de luchtdruk in de cabine wilde laten Oldenzaalse brandslacht- offers weer geholpen De tien gezinnen, slachtoffers van d brand te Oldenzaal. zullen eind dezer week de Mariaschool aldaar, waar zij tij delijk werden ondergebracht, hebben ver laten. Door onderlinge regelingen werden plaatsen voor de getroffenen ingeruimd, doch waarschijnlijk zullen zij nog één maal, en dan definitief, moeten verhui zen om hun nieuwe woning te betrek ken. De 10 extra woningen, die Oldenzaal na de brand kreeg toegewezen, zijn nl. inmiddels gegund, terwijl bij de bouw daarvan voorrang is verleend. De Olden zaalse burgerij heeft in een grote actie 14 vrachtwagens vol huisraad vooi getroffenen bijeen gebracht, dat hun tis ter beschikking wordt gesteld. Een Roermondse fabrikant hielp voorts door' een grote zending kopjes, schoteltjes, enz. beschikbaar te stellen. Aldus ontlenen we aan „De Tijd". Expeditie naar dak der wereld. Een Noorse expeditie zal a s. zomer proberen de Nangan Parbat, de top van de Himalaya, te beklimmen. aflopen, spatte de GEZAGVOERDER VIRULY hijzelf, de Constellation en de h wereld verging Overigens had Viruly er geen idee v hoe hij terug zou keren. Nu belangrijke figuren uit de Arabisch-Palestynse wereld Koning Abdoellah van Transjordanië (vooraan op trap) willen bewegen ook het koningschap van Palestina te aanvaarden, bezocht hjj het Heilige Land om zelf de gevoe lens der bevolking te toetsen. De monarch te Nabloes. Duitsers treiteren bij demon tage te Bochum Zonder incidenten begon gisteren te Bochum de demontage van de staalfabrie ken van de Bochumer Verein. Van de 125 arbeiders, die opdracht hadden het werk uit te voeren, verschenen er ech ter meer 25, en van dit gerige aantal gingen zes arbeiders werkelijk aan het werk. De overigen liepen maar wat rond deden in feite niets. Op de muren .1 de fabriek waren leuzen geschil derd. als: ..Helpt de demonteerders niet" en „De handen thuis, demonteerders". En er was geen enkele Britse soldaat, om met een schreeuw en een bedreiging, zoals dat in de jaren 19041945 bij ons gebruikelijk was, de arbeiders tot het werk te dwingen. Hitler was in 1929 nog maar een beginneling Generaal Lucius D. Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duits land. heeft gewaarschuwd, dat nazi-ge zinde groepen in Duitsland opnieuw de kop opsteken. Otto Strasser's beruchte „Zwart front", onder de schijnbaar on schuldige naam van „Liga voor de her leving van Duitsland" is één dezer bewe gingen, de Nationale Democratische partij, is een andere, aldus de generaal. Strasser woont thans in Canada en pro-, beert een paspoort voor Duitsland te krijgen. „In 1929 was Hitier ook -nog maar een beginneling in de politiek," luidde Clay's veelzeggende waarschuwing. GARRY DAVIS WINT AANHANG IN BELGIË. Garry Davis wereldburger no. 1. wint in België vele volgelingen. In minder dan veertien dagen is het ledenaantal van zijn organisatie voor één wereldrege ring, van 600 tot 3800 gestegen en dage lijks worden gemiddeld 200 leden inge schreven. Welkom vreemdeling" In Edinburgh wordt overwogen een „Welkom in Schotland-parade" te hou den voor 700 man Sowjet-marlne-perso- neel, dat de reis naar Edinburgh zal ma ken aan boord van de vijf oorlogsbodems, die Rusland aan Engeland zal terug- Commissioniiair bleek een grote zwendelaar Lichtte cliënten op voor tienduizenden guldens. In Hilversum is gisteren gearresteerd de 62-jarige G.K., eigenaar van een com missiebureau voor Staats- en Gemeente- obligaties aldaar. Hiermee is een opzien barende zwendelpraktijk aan het licht ge komen, waarvan vele gezinnen in het ge hele land met kleine inkomens de dupe zijn geworden en waarvan K. voor tien duizenden guldens heeft geprofiteerd. Te gen zijn praktijken was al herhaaldelijk gewaarschuwd, doch men zag geen moge lijkheid tot vervolging. Onlangs werd echter zijn administratie in beslag geno men. Hieruit bleek, dat hij via vijf a agenten (die vermoedelijk onschuldig zijn» obligaties van de stad Amsterdam en de N.V. „Ned. Sportpark" kocht waarde van f 100. Hij gaf gelegenheid het kopen op afbetaling en de kopers konden voor een twintigste lot deel men in de Staatsloterij. Inplaats var loten gaf K. z'n cliënten echter een kaart met het nummer van het lot. Als daar een grote prijs op viel, hetgeen herhaalde malen is gebeurd, vroeg hij de kaarten „ter controle" op. werkte de nummers weg en. stak de opbrengst in eigen zak. VOOR CAMILLE HUYSMANS GROOT KRUIS O.N. Tijdens een ter ere van de Belgische minister van Openbaar Onderwijs, Ca- rrri'lle Huysmans, aangeriohte maaltijd heeft min. Rutten de 'heer Huysmans me dedeling gedaan van zijn benoeming tot Grootkruis dn de Orde van Oranje Nas- Salarisverhoging voor president Truman? Waarschijnlijk zal het Amerkaanse Congres deze week een wetsontwerp be handelen om het salaris van president Truman te verhogen. De president krygi momenteel 75.000 dollar per jaar, waar van hij ongeveer 35.000 dollar belasting moet betalen. Nieuw arsenaal in Brits-Oost-Afrlka. In de loop van deze maand zal in Mom- bassa, de hoofdstad van de Kenia-kolo- nie in Brits-Oost-Afrika, meer dan 13.000 ton aan militaire voorraden worden bij eengebracht. DAT de uitspraak van de Raad van Cassatie t.a.v. de gebrs. De Vilder, dir. der A'damse Ballast Mij en L. Doedes, dir. der Holl. Beton Mij. werd uitgesteld tot 24 Jan. DAT is overleden de secr. van de So ciale Raad Gooiland (Armenraad) D. P. Groen te H'sum. DAT 72 j. oud te Zaandam is overleden de oud-postdirecteur P. Schmidt. DAT te Haarlem 70 j. oud is overleden M. G. Jonker der fa Wallich en Matthes te A'dam. DAT de jaarlijkse Centrale Hengsten- keuring in Zeeland op 17 Febr. a.s. te Goes zal worden gehouden. DAT nu ook de secr. der E.V.C. te Gouda, L. Overhand, bedankte voor de Comm. Partij. DAT, nu L. Davidson te Den Haag zijn benoeming tot Statenlid van Z.-Holland niet aanvaardde, P. G. Maliepaard te Rot terdam (comm.) als zodanig werd aan gewezen. DAT de Dordtse Postharmonie van de burgerij nieuwe instrumenten kreeg en burgemeester Bleeker, zomede de dir.- gen. der PTT, Van Houwelingen, bij de overdracht het woord voerden. DAT .men een regionale werkgemeen schap voor het eiland Tholen wil stich ten. om hierin overheidsorganen en be volking voor sociaal en cultureel werk te kunnen mobiliseren. DAT de Ned. importeurs van Amerik. auto's zich ongerust maken over het niet toewijzen van dollars over het 4e kwar taal 1948. daar alles is gereserveerd voor de Ned. Ford- en Kaiser Fraserfabrieken. DAT van de 28.5 millioen gulden, dit jaar voor boerderijen beschikbaar, vóór 1 Juni reeds voor 20 millioen is aanbe steed, vrijwel alle boerderijen dit jaar gereed komen, en men volgend jaar ge standaardiseerde boerderijen wil bou- DAT te Stiens overleed, 71 j. oud. de oud-wethouder van Leeuwarderadeel en bekende veefokker en teler van aard appelrassen P. Th. Dankert. DAT, 50 j. oud, te Leeuwarden over leed mr F. C. Stoop, advocaat en procu- DAT sinds de bevrijding 20.593 nieuwe vrachtauto's en 39 849 personenwagens zijn toegewezen, waarvan aan Z.-Holland 5163 vracht- en 9031 personenwagens. DAT de dirigent Nico v. d. Linden de leiding op zich heeft genomen van het vorig jaar opgerichte A'dams Symphonie Orkest. DAT als woongelegenheid voor studen ten te Delft een aantal barakken zal worden gebouwd. DAT men het Verdronken Land van Saeftingen, Z.-Beveland. (1000 ha) weer wil inpolderen en reeds aanslibbings- dammen aanlegt. DAT J. H. Hamers, dir. van het slacht huis te Kerkrade, werd benoemd tot in specteur van de Veeartsenij kundige Dienst en van de Volksgezondheid aldaar. DAT in verband met doorgraving het verkeer over de Westelijke dijk van het Merwedekanaal te Utrecht van 17 tot 20 Jan. gestremd is en het verkeer via bruggen te Maarssen en Utrecht wordt omgeleid. DAT in A'dam een 23-j. Duits meisje is gearresteerd, die clandestien over de grens kwam en als dienstbode twee werkgevers bestal. DAT de N. H. kerk te Middelharnis was verzekerd voor 4.6 ton en de brand vermoedelijk ontstond door een onvoor zichtige kosteres, die na het uithalen van de kachel de sintels in een jute zak by het koor deponeerde. DAT oud-gezagvoerder G. A. Man uit Heemstede van de „Johan van Olden- barnevelt" waarschijnlijk volgende maand wordt benoemd tot Rijkshaven meester v.h. Noordzeekanaal als opvolger van wijlen J. Seyffert. DAT mgr dr A. Rinkel te Utrecht, aartsbisschop van de Oud-Katholieke kerk, gisteren 60 j. werd. DAT in de likeurstokerij La Banne te Waalwijk een ketel ontplofte, doch nie mand werd gewond en de aangerukte brandweer niet behoefde op te treden. DAT A Schwarz te A dam, dir. van Polak en Schwarz's Essencefabr. te Zaandam, J. Kuipers Hzn te Slochteren, voorz. van de Landbouwver. Harkstede- Schermer en S. Kuiper Bzn te Enkhui zen. voorz. en dir. van de Boerenleen bank aldaar Ridder O.N. werden. DAT tot vice-consul van Nederland te Harwich, buiten bezwaar van de schat kist, werd benoemd R. Davis. DAT J. D. Gerritsen, lid der Alg. Re kenkamer in Indonesië, met pensioen gaat en wordt opgevolgd door Oey Tien Tiong. DAT W. A. v. d. Pavert. adj.-dir. van de Ver. Verzekering Maatschappijen te Utrecht, daar 1 Febr. 30 j. in dienst is. DAT mr G. Engberts. meer den 30 jaar gemeentesecretaris van Delft, per 1 April a.s. met pensioen gaat. DAT 75 j. oud te Ede is overleden de kol der artillerie b.d. H. R. Boeree. oud- comm. der Vrijw. Burgerwacht van Am sterdam. Foutieve inlichtingen van vliegveld Prest- wick oorzaak van ramp met de „Nijmegen" Verkeerde windsnelheid gemeld geen waarschuwingen voor slecht zicht landingslampen ontbraken Het getuigenverhoor in het onderzoek naar de ramp met de „Nijmegen" heeft gisteren, behalve de reeds gemelde ver klaring van de Engelsman H. R. Leslie betreffende de kaart van Parmentier. nog een belangrijke verklaring opgele verd van de heer J. Edwards, hoofd van de Groundoperations op Schiphol. Het is nl. gebleken, dat de piloot van het vliegveld Prestwick een windsnelheid van 14 a 15 mijl kreeg opgegeven, terwijl die in werkelijkheid 50 mijl bedroeg. In dien de windsnelheid van 15 mijl juist was geweest, was de landing waarschijn lijk geslaagd, aldus de heer Edward. Parmentier kende het vliegveld zeer goed; hij was er acht maal geweest. Toen het vliegtuig dat onder de bovenste dra den was doorgevlogen, bijna de grond raakte, had een landing uitgevoerd kun nen worden, aldus de heer Edwards, In lichtingen over zicht en wolkendek wa ren absoluut van vitaal belang. Er wer den in het geheel geen waarschuwingen gegeven, hoewel zicht en wolkendek na elf uur des avonds slechter waren gewor den. Gebleken is. dat er aan de grond dienst van Prestwick wel een en ander mankeerde. Zo bleken de dag van het ongeluk 33 landingslampen van de ba nen 14 en 32 te ontbreken. Sinds 7 uur des morgens waren geen weerkundige waarnemingen verricht, volgens het log boek, omdat daar geen tijd voor was ge weest. De heer Edwards noemde dit een zeer ongebruikelijke passage in een log boek, en bevestigde de vraag van mr In Den Haag nieuwe woningen voor 't personeel van het B.W.B.? Officieel wordt medegedeeld, dat de overplaatsing van het Bureau Weder opbouw Boerderijen (B.W.B.) van Zwolle naar Den Haag inderdaad in het voornemen ligt. doch er doen zich moei lijkheden voor inzake de noodzakelijke woongelegenheid voor het personeel. Overwogen wordt eerst woningen te doen bouwen. Met de Stichting van de Landbouw wordt overleg gepleegd in hoeverre de voorbereiding van de boer- derijenbouw aan de landbouworganisa ties zal worden overgedragen. Dit zal echter niets afdoen van de stimulerende en corrigerende arbeid van het B.WJ3. Suikeroorlog te Rotterdam beëindigd De suikeroorlog, die kort maar hevig gewoed heeft te R'dam. is ten einde, nu gistermiddag het grootbedrijf, de kleine filiaalhouders en de particuliere kruide niers op een bijeenkomst de strijdbijl be groeven. Met ingang van morgen kost de suiker te R'dam weer 75 cents per kg., zodat ten laatste de talloze onderlinge besprekingen, die op een dood spoor schenen uit te lopen, toch nog met suc ces bekroond werden. Hiermede kwam een eind aan een ongezonde toestand, waarmede niemand op den duur gebaat kon zijn. Twee suikerverkopende instan ties. een filiaalbedrijf en een kruidenier, konden met de prijs van 75 cents niet ac- coord gaan. Er bestaat echter, naar wij vernemen, goede reden, dat zij zich als nog zullen aansluiten. AMERIKANEN MOETEN 12 DOLLAR MEER BELASTING BETALEN. Indien de gisteren door Truman inge diende Amerikaanse begroting, waarover wij gisteren reeds schreven, door het Congres wordt goedgekeurd, zal elke Amerikaan per jaar 12 dollar meer be lasting moeten gaan betalen. Per hoofd moet dan jaarlijks 282 dollar worden bij gedragen. tegen 270 dollar over het lopen de jaar. Radio-medewerker „diende een afgod" Ondanks het feit. dat hij van gedeel telijk Joodse afkomst was, werd de thans 36-j. toneelspeler Adr. N. J. v. Hees uit Hilversum lid van de NSB. Na de bezet ting wilde hij toetreden tot de SS. doch zijn afkomst was een onoverkomelijk be letsel. Hij vond een plaats bij de radio, waar hij een eigen rubriek „Uit het jonge hart" kreeg. De Duitsers spraken in hun correspondentie over hem als „der Jude H". Voor het A'damse B.G. verklaarde verd. gisteren „een afgod te hebben gediend" en als eis hoorde hij 6 jaar met aftrek. Uitspraak 24 Jan. Palmolie, copra en thee worden aangevoerd Met de „Weltevreden", die gisteren is aangekomen, en de „Bantam", die Vrij dag wordt verwacht beide van de Kon. Rott. Lloyd worden o.a. bijna 10.000 ton palmolie en palmpitten van Belawan, 4000 ton copra van Makassar en 2000 ton andere Indische producten, w.o. veel thee, aangevoerd ter verster king van onze voorraden. De „Weltevre den" bracht bovendien nog 4 Soedan- schapen en de „Bantam" brengt een tijger mee voor Diergaarde Blijdorp. De Hongaarse regering zou aan vier Hongaarse bisschoppen die tot kardinaal Mindszenty's naaste medewerkers behoor den hebben verzocht hun ambt neer te leggen. De bisschoppen antwoordden dat zij dit slechts op bevel van de Heilige Stoel zullen doen. Amerikaanse doden worden bijeen gebracht. De Amerikaanse gesneuvelden, die be graven zijn op 00 begraafplaatsen buiten de VS, zullen worden bijeengebracht op 14 permanente militaire begraafplaatsen Ln Europa. Afrika en op de Philippijnen, waartoe ook dat te Margraten in Lim burg zal behoren. De aangekondigde bespreking tussen de Franse en Britse ministers van Bui- tenl. Zaken. Schuman en Bevin, zal Donderdag te Londen plaats vinden. Schuman zou trachten de Engelsen over te halen van de West-Duitse regering een federatie van staten in los verband te maken, en voorts aandringen op nau were betrekkingen met de Benelux- John Cameron, hoofdinspecteur voor on gevallen. of de dwalingen van de weer kundige dienst de piloot naar een ramp hebben geleid. De verantwoordelijkheid voor de kaar ten. die Parmentier gebruikte, berustt® niet bij het Britse ministerie voor Bur gerluchtvaart. aldus Edwards, maar dat was ook niet beslissend voor het ongeluk, want Parmentier kende het terrein te Volgens dr Bruinburg. wetenschappe lijk functionaris van het K.N.M.I. op Schiphol, die Parmentier voor zijn ver trek over het weer sprak, was er geen reden om aan te nemen dat bij Prestwick een wind van 50 mijl per uur was te ver wachten. Heden wordt de zitting voortgezet. Turkije gaat toch niet naar Nieuw-Delhi Ook een conferentie over Kasjmir op komst. De Turkse minister van buitenlands® zaken, Necmeddin Sadak, heeft, volgen* A.P., heden verklaard, dat zijn land het nut niet inziet van deelneming aan de Aziatische conferentie te New Delhi. Tur kije hoopte, dat de oplossing zal worden gevonden binnen het verband van d« V.N. Op 15 Januari as. wordt te Kasjmir nog een andere conferentie geopend naast de AziaitLsche conferentie, die vermoede lijk de 20ste begint, nJ. een samenkomst van vertegenwoordigers van Pakistan en Voor-Indië over de wapenstilstand in Kasjmir. Commissie van Drie gaf verkeerd® voorstelling Op de vragen van het Tweede Kamer lid Ch. J. I. M. Weiter inzake het vierd® interim-rapport van de Commissie van Drie heeft minister mr E. M. J. A. Sas sen medegedeeld, dat dit rapport onvol ledig was en daardoor een verkeerd beeld gaf. Daarom heeft de regering een com mentaar op dit rapport aan het secreta riaat van de Veiligheidsraad overhandigd en aan de pers ter beschikking gesteld. Herman Boersma, die van Texel naar Canada emigreerde, één van de vele Hollanders die ln 't verre Westen de naam van onze land bouwers. hoog houden, lacht wel voldaan bjj de eerste malsoogst die hjj meemaakt. Mr VAN KLEFFENS BEZOEKT LOVETT D»e Nederlandse ambassadeur te Wash ington, mr E. N. van Kleffens. heeft een bezoek gebracht aan de Amerikaanse waarnemend minister van buitenlands® zaken, Lovett. Na afloop verklaarde hy, dat het in Indonesië gaat om de keuze tussen vrijheid en chaos en dat dit het voornaamste onderwerp van gesprek waj geweest. Hij wist niet of dr W. Drees had gesproken met vooraanstaande repu blikeinen. doch hij zag hiertegen geen enkel principieel bezwaar. Een dame, die van haar kous een goudmijntje maakte... De Haagse politie arresteerde d® 30-jarige mej. M. S., zonder vast adres, die bij een achttal juweliers in Den Haag, Delft en Leiden zogenaamd een ring kwam kopen en bij het bezichtigen van verschillende exemplaren totaal 28 gouden ringen en een broche in haar kous stopte en meenam. Later verkocht zij de ringen weer aan andere juweliers. Er wordt een nauwkeurig onderzoek inge steld naar de plaatsen, waar de divers® kostbaarheden terecht zijn gekomen DE FOX-COMPAGNIE EN NEW DELHI. De beide vertegenwoordigers van da Fox-compagnie, tevens van de republiek, Maramis en Soemitro. hebben te New- Delhi verklaringen afgelegd. De eerst® zeide. dat de houding van de republiek niet veranderd was, doch bepaald werd door de nood-regering in Zuid-Sumatra. De tweede verwachtte van de Aziatisch® conferentie „concrete maatregelen" tegen Nederland. Hij wilde echter niet zeggen wat hij met deze woorden bedoelde. De regering van Malakka heeft door een nieuw noodbesluit uitgebreide be voegdheden gekregen om personen, di® de terroristen hulp verlenen, te arreste ren. De regering heeft bekend gemaakt, dat zij niet aarzelen zal, die maatregelen toe te passen. WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenochtend verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aan de kust krachtige en wellicht tijdelijk harde, in het binnen land vrij krachtige wind. Iets kouder. ZON EN MAAN Woensdag 12 Jan. Zon op 8 44, onde* 16 53; maan op 13.52. onder 6.53. 14 Jan. VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1