ïlicuwe £eiJtsrf)c (üéuraitt Washington wil alles doen om ons weer aan 't praten te krijgen Wist U VRIJDAG 7 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel dir en redactie 20408: Adra 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN- t 4 15 per Kwartaal: f 1 35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: 0 18 per millimeter (Bij contract belangrijke Korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7707 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tantuasttch Is aheblmn myn bert In tcgfjenspoet" Een merkwaardig Leidenaar Zie pagina 2 Terugroepen van Cochran was bedoeld als berisping voor Nederland Volgens een A.P.-telegram uit Washington is de terugroeping van het Ameri kaanse lid van de Commissie van Drie, de heer Cochran, bedoeld als een berisping aan het adres van Nederland. (Graham en daarna Dubois werden al eerder naar Washington teruggeroepen Red.) Tevens blijkt uit een verklaring van de perschef van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, McDermott, dat de Amerikaanse regering aan Nederland heeft medegedeeld, met welke mid delen zij een einde aan de gevechten gemaakt wil zien. Welke die middelen zijn blijkt uit pas o w. 2 generaals-majoor en een kolonel, heden geseinde gedeelten van de brief' die voor de oorlog bediende was. Een de Amerikaanse plaatsvervangend J andere kolonel was vroeger waker op minister van Buitenlandse Zaken. Lovett. aan de vakverenigingsleider Philipp Murray. Lovett verklaart namelijk, dat Nederland door verzekeringen ten aan zien van het zelfbestuur de ongerustheid der republikeinen moet wegnemen en doende het schrikbeeld van guerilla sabotage moet verdrijven. Amerika bereid zijn op iedere daartoe geschikte •wijze bii te dragen tot een samenwerking tussen Den Haag en de reoubliek Deze brief, die zoals wii reeds meldden Soekarno's bewind democratisch noemde, proclameert tevens het republikeinse ele ment tot de voorhoede der nationalis tische beweging Aanvaardt Amerika onze verzekeringen Aneta seint uit Washington, dat men in gezaghebbende kringen Lovetts brief op vat als een belangrijke en principiële uit eenzetting van Amerika's buitenlandse politiek. Men meent, dat om die reden Lovett 14 dagen gewacht heeft om Mur ray te antwoorden. Als voornaamste punt ziet men in de eerste plaats, dat Lovett niet op Murray's aanbod van een boycot ingaat en ten tweede, dat hij Nederlands verzekeringen inzake de vorming onafhankelijke en democratische V.J Indonesië aanvaardt De waarde dezer aanvaarding wordt nog groter door het feit. dat het standpunt bepaald is na uit voerige besprekingen met het departe ment" van verdediging en andere rege ringsinstanties. Daartegenover staat, dat 'het nog verre van zeker is, dat Ameria's vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad een zelfde houding zal aannemen als Lovett. Het is meermalen voorgekomen dat de houding van het State Department niet weersoiegeld werd door de houding der Amerikaanse delegatie in de Veilig heidsraad Men mag echter hoop koeste ren. dat na Lovetts verklaring de vak verenigingen zullen afzien van een boycot Uit Batavia seint Aneta. dat de heer Cochran en kolonel Mayer hedenochtend in alle vroegte naar Manilla trokken. DE „TIMES" MELDT RUST EN VREDE TE DJOKJA Het doet ons genoegen in de „Times' een objectief verslag te lezen van eer correspondent over de toestand ïr Djokja, waarin bevestigd wordt, dat de stad rustig is en dat een aanval of guerilla uitblijf;, afgezien dan van enkele nachtelijke schoten van sluipschutters. De Nederlanders hebben nog niet éér. man per dag in Djokja verloreA. Liefst 304 republikeinse officier meldden zich Perzië en Philippijnen naar New-Delhi Zowel Perzië als de Philippijnen heb ben de uitnodiging van Nehru naa Aziatische conferentie van 16 Jan. te New Delhi aangenomen. Perzië wordt vertegenwoordigd door de ambassadeur Noeir es Fandiari. Secretaris der confe rentie wordt Dayal, Voor-Indië's politiek •gent in Sikkim. Vele Filippino's dringen thans aan op de vorming van een Zuid- Aziatisch bondgenootschap. Veiligheidsraad vanavond bijeen Een Reutertelegram uit Lake Success meldt, dat de Veiligheidsraad vanavond om 9 uur Nederlandse tijd aldaar zal bij eenkomen ter behandeling van het Indo nesische vraagstuk. Een poppenkast vaart naar Timor Het eerste schip, .dat dit jaar van Rot terdam naar Indonesië vertrok, wa „Modjokerto" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, die gistermiddag uitvoer onder gezagvoerder J. Roos. Onder de passa giers bevonden zich jhr ir W. Witsen Elias van het Marine-etablissement Soerabaja, de evangelisatie mej. J. E. de Munck. alsook een onderwijzer, die zelfgemaakte poppenkast voor Timor In Batavia verschijnen nog de repu blikeinse bladen „Merdeka" en „Pendan- gan." Moord op vier personen te Kediri Een alleenrijdende jeep met 4 perso nen reed even buiten Kediri op een landmijn vlak voor een boomversperring. De inzittenden werden onmiddellijk met automatische wapenen beschoten en daarna met steekwapenen vermoord. Er waren twee Nederlanders onder. In het Zuidelijk stadsdeel van Bandoeng heeft de politie iq een kampong gevoch ten tegen een bende van 15 man, die stenguns en minstens drie karabijnen had. Twee bandieten werden gegrepen. De politie leed geen verliezen. ZEEPOST. In Port Saïd uit te reiken post voor het 4 Jan. uit Batavia naar Nederland vertrokken troepenschip „Waterman" moet vóór 11 Jan. gepost zijn. Met de 14 Jan. vertrekkende „Zuider kruis" mee te geven zeepost voor Indië moet uiterlijk 10 Jan. gepost zijn. Zee post voor Suriname, mee te geven met de 11 Jan. vertrekkende „Bonaire" moet Jan. bezorgd zyn. REPUBLIKEINSE VLIEGBOOT VERONGELUKT. Aneta meldt, dat op 29 Dec. bij Djambi een rep. Catalina no. 5 bij het starten ia- gezonken. Vier van de vyf inzittenden zouden verdronken zijn, w.o. een Austra lische piloot. het vliegveld. Soekarno's lijfwacht vrijgelaten en kwam de volgende dag bij de troepen om werk vragen De rond ende benden worden snel opge ruimd. Voor de grootste, die 400 man tellen, is een peloton Nederlanders vol doende- Besprekingen van minister Drees te Batavia M. Beel en diens adviseurs. Van ochtend heeft dr Drees een vergadering bijgewoond van de voorlopige Federale Regering, waarbij ook jhr mr E F M. J Michiels van Verduynen. in het gebouw dier regering, het voormalige Volksraads- gebouw. Morgenavond zal dr Drees aan zitten aan een maaltijd van het Bataviase corps consulair. Inmiddels zijn uit Medan te Batavia aangekomen het staatshoofd van Oost-Sumatra. dr Mansoer, met de commissaris van de Kroon, dr M Brouwer, voor politieke beeprekingen. Volgens een mededeling van de KLM is op de vlucht van minister Drees naar Batavia het grondgebied van Voor-Indië. Pakistan en Birma niet gepasseerd. dagen te Washington doorbrengen, waar hij „algemene besprekingen" zal voeren met de minister van Defensie Forrestal. Een straatbeeld in het bevrijde Djokja. Na de bezetting keert het normale leven in de vroegere Republikeinse hoofdstad langzaam terug. Besprekingen over een Scandinavisch „militair blok" Nieuwe gegadigden voor het Atlantisch Pact De r Zweden en Denemarken, zijn op bekende plaats, vermoedelijk in Karl stad (Zweden) bijeen gekomen. Daarna zal. vermoedelijk, na de beëindiging het werk der Scandinavische „gem schappelijke commissie voor de defensie", een nieuwe conferentie Kopenhagen plaats vinden. Politieke waarnemers te Kopenhagen brengen de gehouden besprekingen in rechtstreeks verband met berichten uit Washington, dat namelijk de Scandinavische landen zullen worden uitgenodigd, om tot het Atlantisch Pact toe te treden. Anderzijds worden de besprekingen slechts van be lang geacht voor de directe verdediging van Scandinavië. Aanvankelijk liet het zich aanzien, dat Noorwegen en Zweden sterk van mening verschillen over het doel van een eventueel Scandinavisch, militair blok. Reuter vernam uit Parijs, dat het Atlantic Pact, dat de Ver. Sta- Canada in een militair defensief verdrag met de vijf landen van het Pact Brussel verbindt, einde Januari ge tekend zal worden. De nieuwe „veilig heidszone" zou ook IJsland, Noorwegen Denemarken omvatten. Een gezagheb bend Belgisch woordvoerder meende Harriinan: Kom juffrouw Europa wees eens flink. De reizende ambassadeur voor het plan-Marshall, de heer Harriman, heeft te Parijs verklaard, dat Europa wel dege- in staat is in 1952 op eigen benen te staan, mits het maar harde maatregelen neemt om meer voort te brengen, min der te verbruiken en zijn geldstelsel op stevige grondslagen te zetten. Als dat het geval is zijn de Ver. Staten bereid. Euro pa te helpen om als concurrent op de Zuid-Amerikaanse markt te verschijnen. Harrimans verklaring is bedoeld als critiek op het rapport der Marshall-lan den, dat er in 1952 een dollartekort van een milliard zal zyn. ATOOMFABRIEK OAKRIDGE WORDT UITGEBREID. De grote Amerikaanse fabriek voor atoomenergie te Oakridge zal worden uitgebreid, hetgeen „aanzienlijk zal bij dragen tot de productie van de fundamen tele elementen van de atoombom en an dere wapens", aldus David Lilienthal, voorzitter van de commissie voor atoom energie. AMERIKAANSE MANQEUVRES IN CARAIBISCHE ZEE In de tweede helft van Februari zullen n de Caraïbische Zee en het Westelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan ma- vres worden gehouden, waaraan door een honderdtal Amerikaanse oor logsschepen en 35.000 manschappen zal worden deelgenomen. De Duitsers leren 't nooit... Afbraak van fabrieken verhinderd. De werklieden van de „Verenigde Bochumse staalfabrieken" protesteerden gisteren onder de kreten van „schande", „verraders" etc. toen een aantal Duit die daartoe door de Engelse bezet tingsautoriteiten waren uitgekozen, een aanvang maakten met het weghalen der machines, „rijp" voor de ontmanteling. De ontmantelaars konden niet terug keren door de aggressieve houding, die de menigte aannam. De vorige week wer den bij dit grote staalbedrijf Duitsers en twee Engelse officieren i dreven, toen een machine uit elkaar haald zou worden. zijn uitgenodigd tot het Pact toe te den, wanneer dit tot stand gekomen (Volgens de Reuter-correspondent Londen, is de positie van Italië en I land tegenover het Pact nog onzeker. Red.) Het Pact zal ook één der onder werpen zijn, die door Bevin met Schu- ma.n besproken worden, als de beide ministers van buitenl. zaken op 13 Ja nuari te Londen een ontmoeting hebben. VIJFTIEN PCT. MINDER TRACTEMENT VOOR HONGAARSE GEESTELIJKEN De inkomens van de Rooms-Katholieke geestelijken in Hongarije zullen met 15 procent verlaagd worden, doch zij zul len uitbetaald worden voor „overuren" indien zij meer dan 12 uur godsdienst onderwijs per maand geven. Ned. eieren naar Oostenrijk Nederland en Polen zullen 10 mil- lioen eieren naar Oostenrijk zenden. Deze leverantie maakt deel uit van de 43 mil- lioen eieren, die Oostenrijk wil invoeren, om dit jaar de rantsoenering te kunnen vergroten. ENGELSE WAPENLEVERANTIES AAN BIRMA. De Engelse ambassadeur te Rangoon heeft ter gelegenheid van de Birmaanse onafhankelijkheidsdag de levering van wapenen aan Birma toegezegd. (Men weet, dat de Birmaanse regering sterk communistisch geïnfiltreerd is. We zul len dus van die wapenen nog last genoeg kunnen krijgen. Red.). Australië boycof onze scheepvaart weer perfect „Nieuw Holland" vaart zonder hulp uit Reuter seint uit Melbourne, dat het Australische verbond van zeelieden Don derdag onverwacht de boycot van all< Nederlandse schepen opnieuw heeft in gevoerd en geweigerd heeft, sleepboten ter beschikking te stellen van het Neder landse schip „Nieuw Holland", waarop het schip zonder hulp is uitgevaren, ge laden met stukgoederen voor Java en Singapore Gelijk 1 reeds vroeger is ge meld, werd de boycot op 31 December jl. verzacht. De „Abbekerk" kon Woensdag met hulp van sleepboten uitvaren. Jongen van 12 jaar in Leidscben- dam doodgereden De 12-j- v d. Salm uit Wilsveen werd gistel-middag 4 nor te Leidschendam. op de hoek VenestraatAchterom, door het achterwiel van e.-n passerende vracht auto gegrepen. Hij bleef badend in zijr bloed liggen en werd, zwaar gewond, in St Antoniushove opgenomen Tot twee maal toe werd bloedtransfusie toegepast, maar in de afgelopen nacht is de jongen overleden. De chauffeur. A- T. H., uit Loosduinen, is gearresteerd. WORDT PRIJSSTOP VIS OPGEHEVEN? Naar in IJmuiden verluidt zou op 1 Februari de prysstop voor alle soorten is vervallen. De wereld is geestelijk niet bijster gezond Op een persconferentie deelde men van de zijde van het uitvoerend comité van de onlangs opgerichte Wereldfederatie Geestelijke Volksgezondheid, welk comité in Amsterdam voor het eerst bij kwam, 'mede. dat 37 pCt van degenen, in de oorlog voor de militaire dienst werden afgekeurd, geestelijk „ongezond" waren. Hieruit blijkt, dat een belangrijk deel der bevolking der geallieerde landen neurotische stoornissen lijdt. In Chi- m andere landen moet het nog erger zijn. Om een en ander te bestrijden, is de federatie opgericht, als overkoepelend or gaan van verschillende organisaties, in Nederland de Federatie voor Geestelijke V ol ksgez ondh ei d Winkelmeisjes stalen hun huwelijksuitzet bij elkaar Twee verkoopsters in een Amsterdamse manufacturenzaak, resp. 17 en 28 jaar oud, hebben twee jaar lang hun patroon bedrogen. Ze stalen goederen, verander den prijskaartjes en profiteerden dan van de extra-winst, alles „om een huwelijks uitzet te krijgen". De 21-jarige loofde van het jongste meisje schreef een en ander aan de politie, doch ook aangehouden, omdat hij heeft geprofiteerd van het gestolene. De jes hebben de zaak in totaal naar schat ting voor 2 a 5000 gulden benadeeld. DRIE MAAL. HONDERD JAAR IN DORDRECHT. De heer N. P. van Stokrom, mevr. de wed. W. H. v. Bilderbeek en mevr. de wed. M. v. Hees. allen te Dordrecht, hopen resp. op 28 Februari, 17 Maart en 18 April honderd jaar te worden. Lindbergh inspecteerde de luchtbrug Kolonel Oharles A. Lind-bergh heeft gis teren de installaties voor de Berlijnse luchtbrug geïnspecteerd. De „Stiddeut- sche Zeitung" bracht daarom een fotc van Lindbergh, daterend uit 1937, waar op men de kolonel ziet met generaal Milch, de rechterhand van Hermann Goe- ring. Het onderschrift luidde: „Wij zijn genoodzaakt een oude foto van kolonel Lindbergh te publiceren, omdat hij daag niet toestond door onze fotograaf vereeuwigd te worden". Russen verscherpten controle te Berlijn Russische troepen trokken gisteravond een „ijzeren ring" om hun sector Berlijn. Zij namen de plaatsen over de Duitse politie en zetten alle wegen naar het Westen af. In beide richtingen rijdende auto's werden aangehouden. Een grote hoeveelheid goederen, w.o. schroot, steenkool en aardappelen, werd in beslag genomen. Het Chinese blad „Sin Po" is mening, dat Soekarno te Balikpapan wordt gevangen gehouden. e ervaring van onze gezant te Havanna (dr J. C. Brons) Door fout van Den Haag ziet hij zich gedwongen ontslag te vragen (Van onze Parlementsredacteur) De laatste dagen doen geruchten de ronde, dat mr H. Daniëls, thans nog ambas sade-raad te Brussel is voorbestemd om op te treden als Nederlandse gezant te Havanna, voor Cuba, Haïti en de Dominicaanse Republiek. Hoewel deze zaak nog in een begin-stadium is (er Is nog geen agréruent aangevraagd) hebben w\j redenen, de desbetreffende berichten als juist te kenschetsen. Het is echter niet om deze benoeming op zich zelf, dat w(j er zoveel aandacht aan besteden, maar om het hiermee, verband houdende ontslag, dat binnenkort aan de huidige gezant te Hav anna zal worden verleend. Dit i 5 dr J. C. Brons, oud-gou- Suriname, die nog enige maanden geleden. nl. midden- Augustus 1948 werd benoemd in zijn huidige functie te Havanna. Dat hem. op eigen verzoek, na een korte periode ontslag wordt verleend, is niet normaal te achten. De reden daarvoor is. zijn wij wel ingelicht, bij dr Brons gewekte.ont stemming over de door hem ondervon den behandeling van de zijde van het departement van Buitenlandse Zaken. Wat toch. is het geval. Op 10 October 48 nam dr Prio Socarras het president schap van de republiek Cuba over van zijn voorganger, dr Grau San Martin. dergelijke gelegenheden is het ge bruikelijk. dat verschillende landen wor den vertegenwoordigd door een speciale ambassade. Protocollair gaat dit als volgt: „de „ambassadeur in speciale zen ding (meestal de plaatselijke gezant) overhandigt zijn geloofsbrieven aan de functie zijnde president, met een copie aan de minister van Buitenlandse Zaken. Het is logisch, dat deze geloofs brieven moeten zijn gericht tot de af- president, want pas na het aanvaarden der geloofsbrieven kan de be trokken diplomaat optreden als ..ambas sadeur in speciale zending" en woont hij dagen later de formele presidents-overdracht bij. De chef van het Nederlandse Protocol bij het Departement van Buitenlandse Zaken dacht er evenwel anders over en dr Brons moest, tot zijn ontsteltenis, in de geloofsbrieven lezen, dat deze waren gericht tot de nog niet in functie zijn de nieuwe president, dr Prio Socar- rés. Uiteraard dacht dr Brons, dat hier een vergissing in het spel was en hij nam terstond schriftelijk contact op met Den Haag De Chef van het Protocol stond echter op het standpunt, dat de geloofs brieven op de juiste wijze waren ge adresseerd Zelfs een mededeling van de Cubaanse diplomatieke vertegenwoor digster te Den Haag, dat het toch wer kelijk founaf was en dat de geloofsbrie ven gericht behoorden te zijn tot de nog steeds in functie zijnde president, hielp niet. Ook de kennisgeving, dat alle 46 andere landen, die zich bjj de presidents overdracht zouden doen vertegenwoor digen, de geloofsbrieven aan de aftre- Dr J. C. BRONS dende president hadden gericht, bracht geen wijziging in het standpunt van de Chef van het Nederlandse Protocol. Het gevolg van dit alles is geweest, dat er geen nieuwe geloofsbrieven werden gezonden en dat de presidentswisseling op 10 October 1948 te Havanna plaats DAT het bij de Ver. Verzekering Maat schappijen te Utrecht verzekerde kapi taal ultimo 1948 de f 200 millioen pas seerde. DAT de uitgave van het culturele en politieke tijdschrift „De Nieuwe Stem" per 1 Jan. van Van Loghum Slaterus overging op Em. Querido te A'dam. DAT ook in ons land een Bond van Wereldburgers werd opgericht, die o.m. Garry Davies voor een tournée zal uit nodigen. DAT de Alg. Ned. Slagershond (pa troons) aansluiting zoekt bij de Kon. Ned. Middenstandsbond en tegelijkertijd bij de Chr. Middenstandsbond. DAT bij een poging om z'n paard-en- wagen uit de modder te trekken, te Nu- mansdorp werd doodgedrukt de veehou der Adr. v. Dijk. DAT het Asser B. G. de uitspraak tegen de ex-kampcomm. van Wester- bork, A. K. Gemmeker, tegen wie 12 j. (m.a.) was geëist, op 20 Jan. bepaalde. DAT de St. Crt. van gisteren de intrek king van hotel-,, café-, restaurant- en pensionbeschikking no 3 bevat en een wijziging van de kaasmerkenbeschik- king niet-V.V. 1930. DAT als gevolg van onze overeenkomst, de eerste 66 ongehuwde Ital. mijnwer kers in Limburg arriveerden. DAT mr L. L. J. Dons en mr A. W. R. baron Mackay tot plv. onderdirecteuren van de hoofdbank der Ned. Bank werden benoemd. DAT het Ned. Rundveestamboek 22 en 23 Sept. ter gelegenheid van het 75-j. bestaan te Utrecht of Den Bosch een grote tentoonstelling zal organiseren. DAT 75 j. oud te Oud-Beyerland is overleden de oud-wethouder Abr. Schip per. DAT de Maastrichtse politierechter onder een aantal smokkelaars van nylon kousen en coupons herenstoffen straffen uitdeelde, variërend van boeten en enkele weken gev. straf tot 6 mnd. DAT het Comité „Vrienden van de Ned. Toneelschrijfkunst" de termijn voor inzending van oorspronkelijke Ned. wer ken tot 1 April a.s. verlengde. DAT het Tweede Kamerlid P. J. S. Serrarens het Eerste Kamerlid P. Ker- stens opvolgt als lid der Ned. delegatie ter studieconferentie voor de Europese eenheid te Parijs. DAT te A'dam een particuliere „Japi" ging opereren, waarvan de kinderen dief stallen pleegden en nu de echte „Japi" maar besloot de inzameling van oud pa pier te staken. DAT i.v.m. de opheffing van het Bos sche B.G. bij de Rechtbanken te Den Bosch. Breda, Maastricht en Roermond per 1 Febr. bijz. strafkamers worden in gesteld. DAT de kustvaarder „Batavier" de kustvaarder „Westereem" met vastgelo pen schroefas bij Texel aantrof, dit scheepje echter door hoge zee niet te IJmuiden kon binnenbrengen en het nu naar Delfzijl sleept. DAT voor het Leeuwardense Hof in heger beroep 6 mnd. geëist werd tegen de onvoorzichtige 29-j. apothekersassis tent H. B. te Groningen, die zijn vader en zichzelf een hoogst giftig „slaapmid del" had toegediend. DAT de Ned. Tramweg Mij te Leeu warden een verkeerstentoonstelling opende voor autobuschauffeurs. DAT W. A. Faure en H. S. A. Hartog te Den Haag en F. D. Morrell, G. J. Cole en A. H. Smith te Londen tot leden van de Raad van Bestuur van Unilever wer den gekozen. DAT bij het schoonmaken van schil derijen te Casablanca o.m. een Rem brandt werd ontdekt. DAT het directoraat-generaal voor de Bijz. Rechtspleging per 1 Jan. werd op geheven en een bureau Bijz. Rechtsple ging op het dep. van Justitie de reste rende werkzaamheden afdoet. DAT de res. Ie luit. der infanterie J. J. van der Burg is weggezuiverd. DAT mr N. E. H. van Esveld. voorz. van de Raad van Arbeid te Dordrecht, eind Jan. voor 6 mnd. naar de West gaat en wordt vervarigen door zijn collega A. B. Michielsen te Breda, die 1 Februari wordt gepensionneerd. DAT wederom brand uitbrak in de psychiatrische inrichting „Huize Padua" te Boekei, waarbij veel hooi en gereed schappen en twee kalveren verloren gingen. DAT het lijk van de in ..De Wije Bliek" verdronken 44-j. Kortenhoefse eendenjager J. Bleyer is gevonden en men nog zoekt naar zijn metgezel O. van Dijk uit Den Haag. DAT mr H. van Maanen. hoofdbeambte van de Ned. Bank te R'dam. benoemd werd tot secr. van het bestuur dezer bij bank. DAT de Eerste Kamer Woensdagmid dag om half 2 bijeen komt ter behande ling van enige minder belangrijke wets ontwerpen. DAT de Ned. Heide Mij. ter overbrug ging van de tegenstellingen tussen na tuurbeschermers en agrarische bevolking een commissie van landschapsverzor ging instelde met it J. W. Hudig als secr. DAT de plannen, om de Tuchtrecht spraak v. d. Voedselvoorziening by Ju stitie onder te brengen, wel bij plannen zullen blijven, daar de werkzaamheden snel verminderen. DAT de Barneveldse eiermarkt gisteren traag was en er 600.000 stuks werden aan gevoerd (v.j. terzelfder tijd: 400.000», die f 11,50 tot f 13,50 per 100 stuks opbrachten (v.j. f 15,- tot f 16,-). had onder aanwezigheid van 46 diploma ten van vertegenwoordigende mogend heden, waaronder echter de Nederlandse gezant, dr J. C. Brons, ontbrak! Het spreekt vanzelf, dat deze entrée van dr Brons in de diplomatieke kringen op Cuba r.ogal enige bevreemding heeft gewekt en wij kunnen het ons voorstel len. dat hij zelf hei gevoel moet hebben gekregen, aal hy door het ..protocollaire geharrewar" (sic!) tot op zekere hoogte onmogelijk is geworden. Daaruit heeft hij blijkbaar de consequentie getrokken en het voornemen te kennen gegeven, ont slag te willen vragen uit de diplomatieke Antwerpen beducht voor onze „infiltratie" Beschuldigingen waar men weinig van begrypt. Zoals in een deel onzer edities gemeld, hebben een Antwerps blad en het Gemeensch. Defensiecomité der Ant werpse Havenbelangen geprotesteerd tegen de infiltratie van Nederlanders in Antwerpen, „die deze stad zien als een kolonie, waar de Belgische kantoorbe diende koelie is en de winst naar de Nederlandse meesters gaaf'. Ook wordt de handelwijze aangevallen van een aantal Nederlandse firma's, „die de traditionele functie# in de Antwerpse haven, de bestaande gebruiken en goede verstandhouding in gevaar brengt". Te R'dam acht men het niet mogelijk, deze zaak recht te zetten, aangezien nergens concrete feiten genoemd worden of firma's met name worden vermeld- Men toont er zich hoogst verbaasd over, aangezien voor zover kan worden nage gaan, de wijze, waarop Nederlandse firma's te Antwerpen hun zaken beharti gen, zich binnen normale en gebruike lijke grenzen beweegt Het onderhoud tussen Stikker en Spaak Volgens het Belgische socialistische blad „Le People" zou minister Stikker te Brussel premier Spaak op de hoogte hebben gebracht van de toestand in Indië en de toekomstplannen, terwijl bei de ministers hun standpunt inzake het Atlantisch verdrag hebben bepaald en van gedachten hebben gewisseld over Duitsland en de vestiging van een inter nationaal bureau voor de Ruhr te Lon den. België en Nederland zouden gemeen schappelijk optreden om een voldoende vertegenwoordiging te krygen in het bij het accoord over de Ruhr voorziene per manent secretariaat. Tenslotte zou men nog de de Europese Unie hebben behan deld. De 10-jarlge Weense jongen Frit* Grapenberger wordt als een nieuw muziekwonder beschouwd. Hy speelt de moeilijkste svmphonieën met de grootste vaardigheid en componeerde ook al walsen, die veel opgang maken. Belofte bevestigd Wie in de radiorede welke onze Koningin gistermiddag heeft uitge sproken. naar verrassingen zoekt, komt bedrogen uit. Wat Zij gezegd heeft, klinkt ons haast als vanzelfsprekend in de oren. Maar wij aarzelen niet, dit juist de kracht te noemen van dit korte eenvou dige woord. Deze radiorede ls een bevestiging van de belofte, welke H.M. Koningin Wil- helmina in Haar vermaarde rede van 7 December 1942 heeft afgelegd, toen Zij in grootse visie enkele lijnen trok voor de toekomstige verhouding van Neder land en Indonesië, een verhouding, die er een -zijn zou van samengaan in vrij heid en gelijkwaardigheid. Ons volk zelf had het niet nodig, dat dit nog eens zou worden bevestigd. Het is het in grote meerderheid hierover eens, dat de ontwikkeling naar de toe komstige verhouding tussen Nederland en Indonesië in deze richting behoort te gaan. Waren de moeilijkheden met de republiek er niet geweest, aan zouden wij op deze weg reeds aanzienlijk verder zijn voortgeschreden. Nogmaals, ons volk klinkt dit alles vertrouwd in de oren. Maar in het bui tenland betonen velen zich nog immer wantrouwend en hechten zij aan de voor nemens der Nederlanders niet dat geloof, dat die voornemens verdienen. Twee omstandigheden moeten, naar het ons voorkomt, dat wantrouwen af doende weerlegden. De eerste omstandigheid i*. dat Ne derland Jfch tenslotte door niets, zelfs niet door tegenwerken van de republiek, heeft laten weerhouden om voort te gaan met de inlossing der Koninklijke belofte. En de tweede omstandigheid is. dat deze belofte nu nog eens zeer nadrukkelijk door H.M. Koningin Juliana is beves tigd. Dit Koninklijk woord is, dunkt ons. in het byzonder tot het buitenland gericht. Voor ons volk zelf had de Koningin slechts uiting te geven aan hetgeen eigenlijk reeds gemeengoed voor ons was geworden. Wij hopen, dat het buitenland zich nu eindelijk wil laten overtuigen. Vanmiddag zou 't vuren in Palestina weer eens worden gestaakt Irak heeft nieuw ministerie en wil het „Heilige Land" redden! De waarnemende bemiddelaar in lestina, dr Ralph Bunche, heeft in Lake Success bekend gemaakt, dat Egypte en Israël toegestemd hebben in besprekin gen over een wapenstilstand. Vandaag zou het vuren worden gestaakt, wa onmiddellijk onderhandelingen tussen vertegenwoordigers der beide regeringen, onder voorzitterschap van de V.N. zul len worden aangeknoopt, over de uitvoe ring van de „wapenstilstandsresoluties" van de Veiligheidsraad (die van 4 en 16 Nov. j.l.). Inmiddels trekt een ander be richt de aandacht, namelijk het aftreden van de minister-president van Irak. Moezahim Amin Patsjatsji, en de voor zitter van de Senaat, generaal Noeri As Said heeft reeds een nieuwe regering ge noemd. Irak wenstPalestina te red den". hetgeen betekent, dat alle Arabi sche hulpbronnen gemobiliseerd moeten worden onder één verenigd commando, omdat Palestina thans een ernstige crisis doormaakt. Een hechte eenheid van de Arabische landen en de Liga is dringend nodig, omdat de Arabische onenigheid de Zionisten zeer goed van pas komt. De re gering van Irak zou daarom aan Koning Abdoellah van Transjordanië een nota hebben gezonden, waarin verzocht wordt, de thans aan de gang zijnde „Transjor- daans-Joodse onderhandelingen" stop te zetten en weer deel te nemen aan de strijd in Midden-Palestina, speciaal waar het de driehoek Nabloes-Jenin-Toelka- betreft. Momenteel strijdt men in de Negeb nog lustig voort, omdat Israël nog wacht op antwoord van Egypte of het eens bereid is het vuren te staken. Van Britse zijde wordt'beweerd, dat men de indruk heeft, dat de Joden op Egyp tisch grondgebied wensen te blijven. Er is sprake van een „bruggehoofd", waar drie anti-tankkanonnen, omringd door prikkeldraad opgesteld zijn. De Jodon zouden zich dus, ondanks de bewering, dat de troepen zijn teruggetrokken, op Egyptisch gebied „ingraven". Het Britse ministerie van buitenlandse zaken schat de huidige sterkte der Joodse luchtmacht op ten minste 114 vliegtuigen, tegen on geveer 40 in Juni jI.. toen de Ver. Naties de leverantie van wapens aan beide par tijen in Palestina verbood. In het huidige totaal zijn volgens het Britse rapport 40 jachttoestellen begrepen en ook ander oorlogsmateriaal, afkomstig uit Tsjecho- slowakije. Waarnemers te Londen zijn van mening, dat de systematische leve ranties van oorlogsmateriaal dor Tsjecho- slowakije slechts kunnen zijn verricht met medeweten en toestemming van de Sowjet-Unle. Aangezien het Britse man daat in Palestina aan de Ver. Naties is overgedragen, acht Engeland deze aan gelegenheid een zaak voor de Ver. Na ties. Officieel is er van de Tsjechoslo- waakse regering nog geen commentaar geleverd op deze beschuldiging. Voorts heeft de Amerikaanse regering vijf, in kratten verpakte militaire vliegtuigen in beslag genomen, die op het punt stonden te Newark in een Egyptische vrachtboot te worden overgeladen Als bestemming gold Djiboeti in Frans Somaliland. Naar de Amerik. regering vernomen had. zou den deze vliegtuigen naar Egypte gaan. zonder de machtiging van het ministerie van buitenl. zaken. Wij zullen nu spoedig bemerken of het optimisme van Trygva Lie, die aan een Palestijnse vrede gelooft, verantwoord was. Allemaal in d'r Zondagse pak Op Driekoningendag (gisteren) liepen alle boeren van het dorpje Ubagsberf, oixier Heerlen, in hun Zondagse pak. Niet minder dan vijf plaatselijke bóeren- organisaties vierden een of ander jubi leum. De boerenbond bestond 50 jaar, de Boerenleenbank 40 jaar. de Jong» Boeren 25 jaar, de Fokvereniging 20 jaar en de Boerinnenbond 15 Jaar. Atoomklok- nieuwste vinding De atoomnavorsingsdiensten van de Amerikaanse regering hebben de laatste hand gelegd aan één der eerste vredes toepassingen van de atoomkracht. Zij hebben een „atoomklok" vervaardigd, waarvan de afwijking slechts 1/100 se cond e per 24 uren bedraagt. De atoom klok bestaat uit een met ammoniak ge vulde tube. die golven uitzendt, welk* overeenkomen met de trillings-frequen- tie van een kwartskristal, dat beïnvloed wordt door de aswenteling der aarde. WEERBERICHT Iets meer wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met later in het noord-westen van het land plaatselyk enige lichte regen. Aan de kust krachtige overigens meest matige zuid-westelijk» wind. Weinig verandering in tempera- ZON EN MAAN. Zaterdag 8 Jan.: Zon op 8 46. onder 16 47; Maan op 12.21. onder 1.42. 14 Jan. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1