Meutue $ciJtsr(jc ÜTourant Minister Drees wegens slecht weer pas vanochtend vertrokken Wist II DINSDAG 4 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel dir en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 4-15 per kwartaal: ƒ1.35 per maand: ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (By contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F DIE MER CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanttmsticlj Is gfjebleoeo myn hert ia tcgbenspoef Negen en twintigste jaargang No. 7704 SLEUTELSTAD - TEXTIELSTAD Zie pagina 2 Met spoed zal begonnen worden aan de voorbereiding voor vrije verkiezingen Pas hedenmorgen om 8 uur 28 ts minister Drees van Schiphol naar Batavia vertrokken, nadat ti|| gisteravond een vergeefse reis had gemaakt om te ver nemen, dat de weersomstandigheden zyn vertrek niet toelieten. Hy was opgewekt i voelde zich kennelijk meet gisteravond, toen een drom van mensen Er waren die avond bijna alle kabinets leden en bovendien de ambassadeurs van Nederlands goede vrienden Frankrijk, België en Canada, prof, Kranenburg, de heer Neher. vele hoge ambtenaren en een grote stoet van journalisten, fotografen en filmoperateurs, mej. mr M. A. Tei legen. vertegenwoordigde H. M. de Ko ningin. De ontnuchtering was groot toen eerst mr Stikker en daarna de heer Ples- man mededeelden, dat de lucht boven de Middelandse Zee met boze buien bedekt was. Nu de toestemming van Voor-Indië om het toestel van dr Drees door te laten, de internationale hemel had opge klaard. maakte het slechte weer de vlucht onmogelijk. De reizigers behalve dr Drees ook de heren Blom en De Pont en mej. De Jong keerden naar huis terug. Hedenmorgen waren bij het werkelijke afscheid aanwezig de ministers Van Maarseveen, Joekes, Stikker en Schok king. In een verklaring, voor zijn vertrek afgelegd, zeide dr Drees, dat het niet in de bedoeling lag om lang weg te blijven, omdat in Nederland belangrijke beslis singen moeten worden genomen. Hij wil dus spoedig terugkomen. Voorts verklaar de de premier: „In critieke ogenblikken hebben we altijd geracht, door persoon lijk contact een „goed begrip tussen Den Haag en Batavia te bevorderen. Op dit ogenblik zou het veel moeilijker zijn, op zyn gemak tussen zyn collega's dan het restaurant van Schiphol vulde. Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon om Indonesië te verlaten, dan voor .ij om uit Den Haag weg te gaan." Het belangrijkste doel, at voor ogen gehouden moet worden, is ten zeerste de vorming van een volledig Indonesische Interim-Regering, Öie waarlijk represen- tattief is voor geheel Indonesië, ten tweede de voorbereiding van de zo spoe dig mogelijke vorming der V. S. van In donesia waaraan we onze souvereiniteit kunnen overdragen: hiertoe zullen vrije erkiezingen moeten worden gehouden, die op verschillende punten beslissend zullen zijn. Dr Drees vond het jammer, de geboorte m zijn eerste kleinkind niet meer te kunnen meemaken, maar staatszaken gaan Bedell Smith heeft thans ontslag gevraagd Naar Reuter uit Washington seint, heeft Walter Bedell Smith, Amerikaans ambassadeur te Moskou, aan President Truman verzocht hem te ontheffen van zijn post in de Russische hoofdstad. De ambassadeur kondigde zijii aftreden aan. na een onderhoud met de President. Hij verklaarde echter, dat indien Truman er op zou staan dat hij zijn functie zou blijven waarnemen, hem geen andere keuze zou overblijven dan naar Moskou terug te keren. Op een persconferentie heeft Bedell Smith te kennen gegeven, dat de verhouding tussen de Ver. Staten en Rusland waarschijnlijk nog jaren lang zal blijven, zoals zij isDe ge spannen toestand behoeft niet automa tisch tot een oorlog te leiden. Mevr. Van Mook en dochter in oils land Gistermiddag arriveerden mevr. Va Mook en haar dochter per KLM-toestel uit Rome op Schiphol. Zij werden dooi dr Van Mook begroet. Alarmtoestandvoor Ameri kanen in Duitsland Voor de Amerik. troepen in Duitsland is gisteren de alarmtoestand afgekondigd, met het oog op de mogelijkheid van een onverwacht bevel, om met de grootste spoed een bepaalde manoeuvre uit te voeren. Deze oefening wordt gehouden, met het doel vast te stellen, hoe snel de troepen bepaalde posities kunnen nemen. Grote brand bij „Huis en Haard" te Amsterdam Een grote uitslaande brand verwoestte vanmorgen de zolder en de tweede dieping van de woninginrichting ..Huis en Haard" in de Amsterdamse Vijzel straat Talloze brandweerwagens ver sperden geruime tijd deze zeer drukke verkeersweg. Met 12 slangen werd het vuur. dat in een kapokwerkplaats was begonnen, binnen een uur bedwongen De meubelen en andere artikelen werden grotendeels in veiligheid gebracht, maar de eerste étage en de winkel kregen ernstige waterschade- Burgemeester d'Ailly, die vlak bij het perceel woont, vertoefde bij de brand. Koning George: geheel bevredigend. Volgens een medisch bulletin van Buckingham Palace is de algemene ge- geheel bevredigend". Vandaag stellen wij V voor: COR VAN DER BENT, Katwijk aan Zee. Cor vertrok 17 December van het vo rige jaar met het s.s. „Zuiderkruis" naar de tropen. De eerste tijd heeft hij in Soe ra ba j a gelegen. Hij is daar bij de staf Mariniers gekomen. Nu is zijn stand plaats Probolinggo. Hij vindt dit wel lijn, want in Soerabaja was het te druk vaar zijn zin. Cor is kapper en het is na tuurlijk goed te noemen, dat hij zijn be roep uit Katwijk in dienst kan blijven uitoefenen. We kunnen gerust zeggen, dat over hem en zijn verloofde Nelly een schrijfgeest is vaardig geworden. De laatste pent maar liefst zeven lange brie ven per week. Tante Pos weet zo lang zamerhand wel dat er een Nelly Nijgh bestaat. Het is te begrijpen, dat Cor erg naar huis verlangt. Hij hoopt steeds, dat hij in Juli 1949 op de boot zal zijn. Dat die hoop ook in Katwijk aanwezig is, hoeft geen betoog. Daar zitten we nu, dachten de heren Drees en Van Maarseveen gister avond op Schiphol, toen de reis van de premier naar Batavia wegens het slechte weer niet door. kon gaan. Maar vanochtend lukte het beter Naar wij vernemen is hedenmorgen om half tien een KLM-„Constellation" onder gezagvoerder A. Viruly met bestemming Batavia vertrokken. De machine heeft 3000 kg post aan boord. Omtrent de te volgen route kunnen nog geen nadere mededelingen worden gedaan. GROESBEEK NEEMT HET OP VOOR DE VERZETS- SLACHTOFFERS In de laatste Groesbeekse raadsverga dering werd besloten, een motie aan de Regering te richten met het verzoek, alle aandacht te besteden aan de verzets- slachtoffers, zodat deze redelijk in hun onderhoud kunnen voorzien. Men be schouwde de door de Stichting 1940'45 verleende hulp slechts als een nood-, oplossing, omdat regeringshulp aanvan-, kelijk achterwege bleef. ..Queen Mary" zou hedenmiddag naar New York vertrekken Honderd werklieden waren gisteren en vandaag bezig met het herstel van de schade, die de Queen Mary" op de ban ken bij Cherbourg heeft opgelopen. Over het beschadigde deel werd een houten geraamte aangelegd, terwijl vele tonnen cement aan boord werden gebracht, om ter versterking van de bodem te dienen. De 1740 passagiers kregen een onver wachte vacantie in Engeland. De mees ten bezochten de historische dorpen in de buurt van Southampton. Vanmiddag om half twee zou het schip naar New York vertrekken. aantal staatssecretarissen per vlieg tuig naar Djokja en Solo vertrokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van dc toestand en na te gaan. hoe de re habilitatie kan versneld worden. Beroep van een Amerikaanse op de Koningin Mevrouw Margaret Smith, de enige vrouwelijke senator van Amerika, heeft op H. M. Koningin Juliana een beroep gedaan om haar macht te gebruiken ter beëindiging van de strijd in Indonesië. Ze voegt hieraan nog de vriendelijkheid toe. „dat de Nederlanders de oorlog be gonnen zijn en dat de Marshall-hulp moet worden ingetrokken." Intussen is de be kende senator Malone (Nevada), die :n enkele weken het gehele Verre Oosten heeft „gedaan" teruggekeerd en hij ver klaarde te Boston, dat Nederland cn Frankrijk hun imperia opbouwen met Amerikaans geld. Truman boekte zijn eerste succes in nieuw Congres Invloed der conservatieven in de partijen aan banden gelegd De eerste zitting van het 81ste Ame rikaanse Congres werd te Washington geopend De Republikeinse Partij begon de strijd, door Truman's invloed op de proef te stellen, die immers vóórstander is van ingrijpende veranderingen in het reglement van het Huis van Afgevaar digden. De Republikeinen speculeren op een oppositie met enkele Zuidelijke De mocraten, die tegenstander zijn van Truman's program van burgerrechten voor negers. In beide partijen, van Repu blikeinen en Democraten bevinden zich conservatieve elementen, die zullen trachten Truman's program, een progres sieve ..New Deal" zijnde, te blokkeren. De aanhangers van Truman wilden het reglement in dier voege wijzigen, dat het Huis van Afgevaardigden" het besluit kan nemen bij gewone meerderheid, dat over wetsontwerpen in het voltallige Huis wordt gedebatteerd, 21 dagen, nadat zij door de commissie zijn ingezonden. Het komt er hierbij niet op aan, of die be sluiten dan van te voren door de Com missie zijn goedgekeurd of niet. Krijgt Truman dit amendement op het regie ment er door, dan betekent zulks vooi hem een groot politiek succes. En volgens een later Reuter-bericht i: Gaan Bevin en Alexander heen? Volgens Ass. Press, is de Britse pre mier Attlee zo goed als gereed met reorganisatie van zijn kabinet, die in het bijzonder nieuw bloed zal brengen de defensie. Waarschijnlijk zullen de wijzigingen deze week bekend worden gemaakt. De minister van Defensie, Alexander, heeft zowel in het parlement n de conservatieve en liberale pers felle critiek gehad op zijn beleid t.a.v. de strijdkrachten. Leger en luchtmacht wer den beschuldigd van gebrek aan effi ciency en over de dienstplicht in vredes tijd werden nog al eens tegenstrijdige politieke meningen verkondigd. Opnieuw worden als opvolger van Alexander de ;n van Lord Douglas Kirthleside en Lord Mountbatten genoemd. Voorts ver luidt. dat Bevin, die herhaaldelijk lichte hartaanvallen heeft gehad. zich. na de ondertekening van het Noord-Atlantisch Pact, zou terugtrekken. DISTRIBUTIE TUINDERSGLAS. ASBEST ENZ. OPGEHEVEN. De distributievoorschriften van wand- tegels, tuindersglas, draadglas en asbest zijn vervallen, zowel wat vervaardigen als verkopen betreft. OOK MEESTE BLOEMENWINKELIERS TEGEN VERPLICHTE SLUITING. Een enquête, die de vakgroep Detail handel in bloemen en planten onder haar leden instelde, wees uit, dat blijkens 1513 ingekomen antwoorden (2340 kaarten waren verstuurd) zich 346 winkeliers tegen een verplichte winkelsluiting ver klaarden, zoals, die door de Regering is •oorgesteld en 572 vóór. inderdaad dit amendement aangenomen. Er zijn nog andere hinderpalen voor de „New Deal"-wetgeving: de mogelijkheid van een „nonstop-filibuster" (het aar stuk door praten over een niet terzake zijnd onderwerp, teneinde de bghandeling van een voorstel onmogelijk te maken. Red.). Voorts de gewoonte om het voorzitterschap van Congres-commissies door die leden te laten bekleden, die het langste zitting hebben en juist hierdoor kwam het voorzitterschap vaak aan servatieven, die de wetgeving aanzienlijk konden vertragen. Taft is voorzitter ge bleven van de republikeinse „commissi* voor de politiek" in de Senaat. De demo craat voor Texas. Sam Rayburn. werd gekozen als speaker van het Huis Afgevaardigden en versloeg de republi- P.v.d.A. roept buitengewoon congres samen Het bestuur staat achter de Kamerfractie. Het bestuur van de Partij van de Ar beid heeft op 17 Januari te Amsterdam een buitengewoon Congres belegd over het Indonesische vraagstuk. Het ver klaart tevens in een resolutie, dat het geen andere weg ziet, dan die, welke de Regering heeft ingeslagen. Daarom acht het bestuur het standpunt van de Ka merfractie om het kabinet-Drees critiseh- constructief te blijven steunen, juist. Met het oog op de internationale positie van Nederland zou het volgens het partijbe stuur beter zijn geweest, wanneer bij voorbeeld de wegvoering van de repu blikeinse leiders ware achterwege geble- doch aan de morele en politieke be oordeling der actie verandert dit niets. Het partijbestuur verwacht: 1) Vrije staatkundige vorming van het republi keins gebied: 2) Vrijlating van de te Djokja geïnterneerde leiders der repu bliek; 3) OnyerWijlde instelling ener In terim-Regering; 4) Snelle verwezenlij king der regeling ..Bewindvoering Indo- in overgangstijd." daarna een spoe dige bijeenroeping door vrije en geheime verkiezingen van een grondwetgevende vergadering, vooral daarom juicht het be stuur het toe. dat dr Drees naar Indone- reist. Het bestuur spreekt vertrouwen in de bekwaamheid en de wil van dr Drees om dit uit te voeren. boord van de „Groote Beer", die. zoals bekend, morgen uit Indië te A'dam arri veert met zieken en afgekeurden van K.N.I.L., Kon. Landmacht en Kon. Ma rine. vangt Donderdagochtend 9 u. aan. Dr VAN ROIJEN EN PALAR TE NEW-YORK AANGEKOMEN. De Nederlandse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, dr Van Roijen. is gisterochtend uit Parijs te New-York aangekomen. Ook Palar kwam aan en gaf zijn ontevredenheid over de jongste zitting van de Veiligheidsraad te kennen. Dr Van Roijen noemde alle verklaringen van Palar onzin en vergeleek de repu bliek bij het oude Pruisen, waar een min derheid door geweld de meerderheid re geerde. Eisenhower dankte per gramofoonplaat De Britse oorlogsleiders zijn gister avond te Londen bijeengekomen om hulde te brengen aan generaal Eisen hower, bij gelegenheid van een diner, dat gegeven werd i-vra. de uitgave in Groot- Brittannië van Eisenhower's oorlogs- mémoires. Luchtmaarschalk Lord Tedder toastte op „zijn oude vriend, zijn chef. een groot man en een groot leider, Ike" Daarna werd een op de gramofoonplaat opgenomen dankwoord van de generaal gedraaid. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE DORDRECHT. De Dordtse rechtbank heeft de 23-j. fabrieksarbeidster M. Bdie de schilder A. B. heeft aangezet tot vergiftiging van zijn echtgenote, tot 8 jaar (zonder aftrek) veroordeeld, nadat 20 jaar was geëist De man kreeg, zoals bekend, 12 jaar. Waar blijven die auto-papieren zo lang? De K.N.A.C. heeft minister Lieftinck verzocht .maatregelen te nemen tot een snellere verstrekking van aangevraagde nationaliteitsbewijzen voor motorvoer tuigen. Men moet nu vaak vele maanden wachten, hetgeen een economische be drijfsvoering belemmert, omdat in die tijd geen grensoverschrijding mogelijk is. EEN GUERILLA-RFGERING? Het Chinese blad „Sin Po" meldt, dat de vier -republikeinse ministers Soeki- man, dr Leimena. ir Djoeanda Kasimo in Oost-Java een guerilla-rege- ring hebben gevormd. Dr Leimena be vindt zich in werkelijkheid in handen der Nederlandse autoriteiten. Plantentuin te Buitenzorg nu Koninklyk. De Lands Plantentuin te Buitenzorg heeft van HM. de Koningin het praedi- caat „Koninklijk" ontvangen. De tuin bestaat meer dan 140 jaar. Generaal-Majoor P. Scholten, commandant van de Nederlandse troepen ln Noord Sumatra, inspecteerde pas bezette plantersgebieden en maakte een gemoedelijk praatje met de bevolking. Amerika geeft Israël een tactische waarschuwing Algemeene toestand in Midden-Oosten baart onrust Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat Bevin via de Britse ambassadeur te New-York, een nota zou hebben overhandigd betreffende het Palestijnse geschil. Die nota, aldus •erd beweerd, zou de waarschuwing hebben gegeven, dat Engeland gedwon- zou kunnen worden tot interventie in Palestina, als Israël voort ging Egyp- isch gebied binnen te vallen. Wat er dan vel is geschied? Een uitwisseling van gedachten tussen de Britse ambassadeur, onderminister van buitenlandse zaken. Oliver Francks, met Lovett, de Amerik. onderminister van buitenl. zaken. Na dit onderhoud zou een kleine, Israëli sche strijdkracht, die de Egyptische grens had overschreden, zich hebben terugge trokken. Amerika heeft Israël dus wel wenk gegeven. Britse functionaris- ;e Washington uiten voortdurend hun ernstige bezorgdheid tegenover de Ame rikaanse regering over de algemene toe stand in het Midden-Oosten. Men is van oordeel, dat de regering van Israël de jongste bestandsperiode heeft benut om grote wapenvoorraad aan te leggen, grotendeels afkomstig uit Tsjechoslowa- en Centraal-Europa. Washington be grijpt volkomen, dat een verwikkeling Engeland in een oorlog tussen Egypte en Israël zeer ernstige gevolgen zou heb- voor de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Engeland. Maar zoals de zaken staan, is de directe politieke stap van Amerika nog niet aan de orde. Het bericht, dat de Ver. Staten Israël zouden hebben medegedeeld, 'n volledige erkenning te blijven weigeren, indien Israël het land van Egypte verder bin nendringt, is echter noch bevestigd, noch tegengesproken. Wij herinneren er aan, dat de erkenning door de Ver. Staten slechts de facto is. Inmiddels heeft Israël er Engeland van beschuldigd, een „belanghebbende partij" in het conflict te zijn, hetgeen de Veiligheidsraad in overweging dient te nemen, als de kwes tie opnieuw in de Raad. die te New York bijeen komt, ter sprake wordt gebracht. Het Brits-Egyptisch verdyag van 1936 vormt nog steeds het centrum der poli tieke belangstelling, omdat dit verdrag voorziet in wederzijdse bijstand in geval van oorlog. Plaats voor Kotikof bleef open Het geallieerd militair bestuursbureau voor Berlijn (Kommandantura), dat 16 Juni, na het weglopen der Jtussen werd opgeheven, en op 21 December door de drie Westelijke bevelhebbers weer opgericht, kwam vandaag voor het eerst bijeen. Aan de conferentietafel was eer plaats voor de Rus Kotikof openge houden. DAT het A'damse B.G. de 47-j. Hil- versumse huisschilder A Otte wegens landverraad conform de eis tot 20 j. oordeelde en er tegen de 46-j. ex-hoofd wachtmeester der Hilversumse politie O. B. Reuten levenslang werd geëist. DAT voor de Bijz. R. v. C. tot 15 j. (m.a) geconcludeerd werd tegen de 40-j. A'damse banketbakker en landwachter W. H. I. Remmers, die een verzetsgroep oprolde en f 65.000 bij een Jood weg haalde. DAT voor de Bijz. R. v. C. tegen de 52-j. H. Balk, NSB-er. WA-man en boe renleider van A'dam, tot 8 j. (m.a.) werd geconcludeerd. DAT de Heerlense politie 3 woonwa genbewoners arresteerde wegens dief stal, inbraak, verduistering en oplichting voor tienduizenden guldens. DAT blijkens de mededeling van de K.N.A.C. de grote veerpont tussen Gorinchem en Sleeuwijk tot Zaterdag wordt vervangen door twee kleine. DAT het R'damse B.G. de 50-j. Duitse SD-Untersturmführer P. Burghoff 6 j. (m.a.) oplegde. DAT na een zitting van 10 uur met 60 getuigen, waarvoor uit Grootegast een extra-bus met belangstellenden was ge komen, het Groningse B.G. besloot tot :n psychiatrisch onderzoek t.a.v. de i-j. SD-helper Pier Nobach uit Doezum. DAT dr Weir M. Brown, plv. hoofd der afd. buitenl. handel van het Am. dep. Buitenl. Zaken en financieel des kundige ter EC A-missie te Den Haag gisteren op Schiphol arriveerde. DAT te Stavenisse, als eerste Zeeuwse plattelandsgemeente, een school-tand- verzorging werd opgericht. DAT het Amerik. Jeugd Roode Kruis de 85 patiëntjes van het Zeehospitium voor Jonge tbc-lijders „Zonneveld" te Oostkapelle pakketten schonk. DAT het Verbond van Prot. Chr. Werk gevers van 2426 Jan. een conferentie houdt in Oosterbeek. waar spreken prof. dr W. F. de Gaay'Fortman uit A'dam en dr G. Voornvliet uit Leiden. DAT de Prot. Chr. Opvoedingskolonie „Netherlands Metthray" te Eefde werd verbouwd en een nieuwe school krijgt. DAT de leden der Coöp. Zuivelfabriek te Vorden dit jaar een kaasfabriek van f 100.000 gaan bouwen, die per jaar 5 millioen 1. melk tot kaas verwerken kan. DAT o.l.v. dr ir A. H. W. Hacke te Voorburg een commissie werd ingesteld voor de plaatsing van gedemobiliseerd ledinggevend personeel. DAT de tuchtrechters voor voedsel voorziening in Nov. jl. voor ruim f 240.000 aan boeten oplegden en voor f 44.000 aan schikkingen en aan 10 bedrijven sluiting werd bevolen (waarvan 7 voorw.). DAT aan Marie Koenen bij haar 70ste verjaardag op 19 Jan. te Maastricht een schilderij van Gaston Wallaert wordt aangeboden en zij erelid werd van dc Vlaams-Limburgse Ver. van Schrijvers. DAT de hoofdcommies ter prov. Lil- burgse griffie A. Berenschot per 1 Jan. werd benoemd tot referendaris. DAT H. Peeters en E. G. Duyvis Jzn. per 1 Jan. directeur werden van Duyvis' Oliefabrieken te Koog a.d. Zaan en M Schoen Szn. directeur werd van de Verf- fabrieken Pieter Schoen aldaar. DAT niet minder dan 45 employees van Anton Hunink te Deventer 8 Jan. hun zilveren dienst jubileum zullen vie ren en ieder van hen een gouden horloge van de directie krijgt. DAT. 82 j. oud, te Bussum overleed H. F. R. Moenking. oud-direct van Lethem en Mellin te A'dam. DAT het 6e bataljon van het garde- regiment Jagers op 12 Jan. de eind-pa rade door Amersfoort houdt. DAT na een strijd van 16 jaar het be sluit is gevallen volgend jaar te begin nen met de indijking van de rijpe schor ren in de Schelde onder Ossendrecht. DAT dezer dagen het waterleidingnet Emmen—Weerdinge—Emmer Compas- cuum gereed is gekomen. DAT de nieuwe fabriek van de taaigieterij Rademakers te Klazienaveen in bedrijf is gesteld. DAT de Ziekenfondsraad volgens be schikking van de minister van Soc. Za ken voorlopig te A'dam zal zetelen. DAT in Transvaal 80 j. oud is overle den ir I. G. J. v. d. Bosch. DAT dr Schrader te Oisterwijk i.v.m. zijn zilveren jubileum als arts van de ge meente f 4000 ontving, doch hij ze voor sociaal werk beschikbaar stelde. DAT te Diepenveen 71 j. oud overleed de directeur der Cultuurschool Indië A. de Koning. DAT de 58-j. F. G. P. van Doorn der gelijknamige Tilburgse firma aldaar is overleden. DAT vanmiddag op Oud Eik en Dui- ?n werd ter aarde besteld de te Den Haag op 67-j. leeftijd overleden luit.-kol. KNIL b.d. O. W. Veldhuijzen. DAT te Utrecht werd opgericht de Katholieke Nat. Bond voor E.H.B.O. dr Th. v. Stekelenburg uit Loosduinen Z.-Holl. in het bestuur werd be noemd. DAT a/b van het s.s. Adiadne der K N. S. M. 51 j. oud plotseling is overleden de hoofdmachinist A. v. Ravesteijn uit Haarlem. DAT vanmiddag te Heemstede werd •r aarde besteld de luit.-kol. der infan terie b.d. P. S. Hartogh Heys v. Zoute- DAT prof. mr P. A. Diepenhorst van de V.U. te A'dam Zondag 70 j. werd en de acteur Alb. v. Dalsum morgen 60 j. hoopt te worden. DAT de watermolenaar Jac. v. Rijsdijk Hank (N.-Br.). i.vjn. z'n 40-j. jubi leum werd benoemd tot ridder O.N. DAT gisteren te Den Haag in alle stilte werd ter aarde besteld de arts A .M. J. v. Doorne. DAT A. H. Jansen zijn 40-j. jubileum vierde als concierge-bode der gemeente Velsen-IJmuiden. DAT, gelijk al eerder gemeld, voorlopig aleen zieke en afgekeurde Ned. militai ren uit Indië zullen mogen terugkeren. DAT de postdirecteur te Ede na 41 dienstjaren afscheid nam. DAT 88 j. oud te Den Haag is overle den de maj. der Art. b.d. H. M. F. G. Peltzer en hij morgen om 1.45 u. op de Alg: Begraafplaats ter aarde wordt be steld. nieuwe Egyptische premier, Ibrahi Abdoel Hadi Pasja, heeft gproclameerd, dat de bevrijding van Palestina als .nationale en humanitaire taak" moet vorden beschouwd. Joodse concentratie: nabij Faloedja stuitten op Egyptische tegenstand. De operaties in de Negeb worden voortgezet en Israëlische mari eenheden hebben ten Zuiden van lestina met succes marine-installaties ■bases bestookt. Het vuren is dus nog geenszins gestaakt. Looncorrectie bouwbedrijf eindelijk dooreevoerd Uurloon voor vaklieden met 4 ct verhoogd Na maandenlange onderhandelingen net het College van Rijksbemiddelaars s thans overeenstemming bereikt :en nieuwe looncorrectie voor de lieden in het bouwbedrijf. Deze d nodgi geacht, om de achterstand bij de metaalarbeiders in te lopen. Thans afwachting van een nieuwe C.A.O., n het uitzicht is gesteld, een wijzi ging van de loonregeling in de St.crt van 31 Dec. j.l. opgenomen. Deze wijziging houdt hoofdzakelijk een loonsverhoging de vaklieden in /air 4 ct per uur In gemeenteklasse I bedraagt het uur loon op objecten, waar uitsluitend tijd loon wordt betaald, nu 94 ct. Voor ge- oefenden en ongeschoolden zijn de be dragen gelijk gebleven, n.l. resp. 84 er ct. De lonen in de andere gemeente klassen zijn dienovereenkomstig ver hoogd. De uurlonen op objecten, waar in tariefloon wordt gewerkt, zijn 90 ct voor klasse I geworden. De tariefdervingstoe- voor arbeiders op deze laatste ob jecten, die geen tariefloon kunnen ont- en. is verhoogd van 6 tot 8 pet (ge middeld bedrag). Voorts ontlenen wij aan de regeling, die op 31 December j.l. is ingegaan, dat timmerlieden voortaan, voorzover zij igen gereedschap gebruiken, een ge reedschapstoeslag van 2 ct per uur zul len ontvangen. Ook de textiel van de bon? In zijn Nieuwjaarsrede heeft de voor zitter van de K. v. K. voor Overijssel, H. v. Heek Hzn., verklaard, dat de basis voor een opheffing der textieldistributie nog niet zo hecht is als wij deze gaarne zouden wensen. Doch het voorzienings niveau ligt momenteel dichter bij de koopkrachtgrens dan wij zouden denken. Spr. vroeg zich dan ook af gedachtig aan de lessen, die een te lang handhaven van de distributie bij andere eerste le vensbehoeften leerden of het niet beter is knellende banden iets te vroeg dan te laat los te maken. Het schaadt het prestige van de Overheid achter de feiten aan te lopen. Blikseminslag te Zandvoort Het noodweer van gisteren leidde tot een kort maar hevig onweer bot Zandvoort, waar de bliksem insloeg de 20 m. hoge schoorsteen van bakelietfabriek Corodex te Zandvoort. De brandweer moest het zwaar bescha digde en daardoor hoogst gevaarlijke bouwsel omtrekken. Liberale aanmatiging Het Verbond van Nederlandse Werk- „ivers, de organisatie van humanistische werkgevers op industrieel gebied, heeft een dezer dagen in een schrijven gewend tot de Nederlandse industrie. Opnieuw zijn wij daardoor bevestigd onze mening, dat het humanisme, eigenlijk het oude liberalisme, zich noch vroeger noch nu kan ontworstelen aan ;n zekere aanmatiging. Thans betreft het de a.s. opheffing van de organisatie-Woltersom en de daar onder ressorterende hoofdgroepindustrie. De meesten van hen. die zonder enig verzet zich in de oorlogsjaren door de bezetters lieten inschakelen in het dwangbuis der organisatie-Woltersom en daarin zelfs vooraanstaande plaatsen in- ?n, proberen thans deze dwang- organisatie om te zetten in een eigen hu- üistische organisatie van werkgever® hebben zelfs al presidium en secre- aat van organisatie en hoofdgroep in elkaar laten vloeien. Met het bestaan van twee andere cen trale werkgeversverbonden, oil het R.K. Verbond van Werkgeversvakverenigin- en het Verbond van Prot. Christe lijke Werkgevers in Nederland, wordt eigenlijk geen rekening gehouden. Het Humanistisch Verbond van Werk gevers wordt eenvoudig aangediend al9 het toekomstige eenheidsverbond en zelfs de hoofdgroep zo vriendelijk om het or de werkgevers min of meer aan trekkelijk te maken, want men heeft daartoe de contributie voor 1949 met de helft verlaagd. Een hele lijst van ondernemers, die het bestuur vormen, moet de indruk ves tigen dat deze eenheidsorganisatie d e organisatie der Nederlandse industrie zal zijn. Indien de R.K. of de Prot. Chr. Werk gevers daarnaast nog een eigen organi satie zouden wensen, welnu, laten zij dat doen. Maar eerst behoren zij. naar het oordeel van deze humanistische on- dernemersgroep. lid te zijn van hun hu manistische eenheidsorganisatie. Hier vinden wij dezelfde aanmatiging, e vroeger gold ten opzichte van de openbare school. Deze school toch werd aangediend als de eenheidsschool. die open stond voor iedereen. Wenste men apart bijzonder onderwijs, hetzij naar R.K. of Prot. Chr. opvatting, welnu dan moest men daar zelf voor zorgen. wezen ligt de aanmatiging der hu manistische groep echter nog dieper. Im- van een naar eigen geestesrichting gevormde ondernemersvakorganisatie willen zij niets weten. Dat er reeds tal R.K. en Prot. Chr. ondernemersvak organisatie bestaan en in oprichting zijn, deert hen niet. De kleurloze ondernemersvakorganisa tie. model-Woltersom. doch dan niet on der dwang, maar vrijwillig, schijnt het ideaal der toekomst te zijn. (Voor vervolg zie Pag. 3) De bemanning van een Spaans vis sersscheepje, die, zoals wy reeds eerder meldden, schipbreuk leed op een eenzame rots in de AtL Oceaan, werd tenslotte met de grootste In spanning gered. Boven: reddingboten trachten verbinding tot stand te brengen; midden en onder: de ge redden komen over, van wie de kapi tein, volgens de ere-code van de zeelui, als laatste van boord ging. Straks zal men interloc. telefoongesprekken zelfs per 10 seconden moeten betalen Dat behoeft echter niet duurder te zijn, indien men z"n verstand gebruikt In de cantine van het nieuwe P.T.T.- hoofdbestuursgebouw aan de Kortenaer- kade te Den Haag sprak de dir.-generaal der P.T.T., de heer T. van Houwelingen, onder aanwezigheid o.m. van de oud-dir.- gen. dr ir M. H. Damme en de heer L. Neher gisteren voor vertegenwoordigers het personeel zijn Nieuwjaarsrede De heer Van Houwelingen vertelde, een K. B. in bewerking is tot wijzi ging der interlocale telefoontarieven. De kostenberekening is thans niet meer juist en bovendien wordt een zo ingewikkel de apparatuur vereist, dat de industrie die niet meer kan leveren. Volgens de nieuwe regeling worden ge sprekken niet meer per 3 minuten, maar per minuut, halve minuut of zelfs per 10 seconden berekend. De totaalopbrengst der tarieven zal practisch niet verschil len van de tegenwoordige, maar het pu bliek zal met merkbare verschuivingen rekeningen moeten houden. Ook wijdde de heer Van Houwelingen enige woorden aan de salarisherziening en de nieuwe rangbevorderingsregeling. die hij heilzaam achtte voor personeel bedrijf. Belangrijk was in het afgelopen jaar de met Denemarken gesloten over- 16.43; i eenkomst voor het leggen van een zee kabel naar dat land. De kabel is be reids in Engeland besteld. Veel lof had de heer Van Houwelingen voor de bestel dienst: de leuze ,,'s avonds gepost, 's mor gens besteld" is weer geheel in ere her steld en men heft een nieuwe leus aan ,,'s morgens vroeg gepost, 's middags be steld". In het afgelopen jaar werden 17 nieuwe telefooncentrales in dienst ge steld. terwijl 4 vernielde centrales geheel hersteld werden en 21 centrales werden uitgebreid. Eind 1947 stonden 82.000 men sen op de wachtlijst, thans 68.000, terwijl 38.000 nieuwe aansluitingen werden ge maakt. Veranderlijk tveer Tot morgenavond verwacht De BiW: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige sneeuw of regen. Aanvankelijk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost. Later afnemende en veranderlijke wind. Iets zachter. ZON EN MAAN. Woensdag 5 Jan. Zon op 8.48. ondor Woensdag 5 Jan. Zon op 8.48, onder i op 11.50, onder 23.22.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1