Mcutuc £ciitóri)e (fauraitl „Queen Mary" bij Cherbourg aan de grond gelopen 't Militair optreden op Java is thans afgelopen Wist U HAANDAG 3 JANUARI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No. 7703 Hervormd Massa-jeugdwerk in Leiden DIRECTIE: F DEEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantaasticli Is ghebftvea myn bert la tegtjenspoct" Zie pagina 2 ZWARE STORMEN OVER WEST-EUROPA: Talrijke schepen, ook Nederlandse, in nood rampen voor Franse en Portugese kust BU de overgang van het oude naar het nieuwe jaar woedden zware stormen boven West-Europa, die vooral de scheepvaart ernstig bemoeiiykten. De wind bereikte nu en dan snelheden van 160 kilometer per uur en het was voor de schepen vrüwel onmogelijk te navigeren. De marconisten van talrüke vaartuigen moesten dan ook het S.O.S. de aether in sturen. De „Quecn Mary" was cén der slachtoffers van wind en wild-kolkend water. Een vrachtschip en een sleepboot voeren naar de opgegeven plaats, doch later seinde de „Jobshaven", dat de bemanning schade zelf had hersteld en dat de is op eigen kracht werd voortgezet. De 348 ton metende Nederl. kustvaarder ..Elisabeth" werd in de Golf van Biscaje Nadat de Oceeanreus Zaterdagavond te Cherbourg 500 passagiers aan boord had genomen voor New-York, schip bij het uitvaren van de haven op de kiezel- en modderbanken van La Sa line, ten W. van Cherbourg, aan de grond gelopen. De kapitein vroeg onmiddellijke assistentie van zware sleepboten. De romp van de ..Queen Mary" bleef onbe schadigd en het schip maakte geen water. De hevige stormwind dreef het gevaarte uit de koers en door de eb liep het vast op de banken. De passagiers bleven aan boord. De storm verhinderde de sleepboten de ..Queen Mary" te bena deren. doch Zondagmorgen, bij de vloed, toen de wind wat geluwd was, deden vier slepers met succes een nieuwe poging. Het 81.235 ton metende schip zette koers naar Engeland, om in Southampton op schade onderzocht te worden. Bij aan komst is een ploeg duikers begonnen met een grondig onderzoek van de kiel. Aan boord bevond zich o.a. sir Alexander Ca- dogan, de leider der Britse V.N.-dele- gatie. De 3528 ton grote „Jobshaven van Gebr. van Uden te Rotterdam, die van ÏJmuiden op weg was naar Huelva, kreeg in de buurt van Dieppe, tijdens het zware weer, een mankement aan het roer en zond seinen uit, dat het drijvende was. Franse begroting eindelijk aangenomen Nadat de Franse Raad der Republiek (Senaat) Vrijdagmiddag de begroting had verworpen, was het noodzakelijk, dat de Nationale Vergadering dit staats stuk in tweede lezing behandelde, omdat, volgens de wet, vóór het nieuwe jaar een besluit moet worden genomen. De stem ming, die op Oudejaarsavond plaats vond, maakte een eind aan het gesol met deze begroting, die nu formeel en defini tief door de Assemblée werd goedge keurd met 327 stemmen vóór en 244 tegen. De regeringsuitgaven voor 1949 zijn gesteld op 1.870 mililard francs, hier van is 1250 milliard voor de gewone be groting en 620 milliard voor het herstel en wederopbouw-program. Tweehonderd Amsterdam mers vochten tegen politie Bel om Kerstboombrandjes in 't eerste uur van het nieuwe jaar De gewoonte, om in het eerste uur van het nieuwe jaar de gebruikte Kerstbo men te verbranden, is vooral in Amster dam nog in zwang. De brandweer moest spoedig op verschillende plaatsen ingrij pen, doch de vuurtjesstokers begonnen hier en daar met stenen te gooien. Vijf politiea-genten kwamen in de Dotter bloemstraat in Amsterdam-Noord, om aan het gevaarlijke spel een einde te maken. Een van hen kreeg een steen tegen de borst. Hij loste een schot, waar door niemand werd getroffen. In een minimum van tijd stroomden vele buurt bewoners van achter hun oliebollen de straat op, zodat weldra meer dan twee honderd mensen in de vechtpartij waren betrokken. In allerijl ontboden politie agenten sloegen de menigte uiteen. Polen ontketenden weer vechtparty in Limburg. Toen op Nieuwjaarsdag in een dancing <e Brunssum (L.) een ruzie ontstond, zag de politie zich genoodzaakt, de zaal te ontruimen. Buiten ontstond een volks oploop. Uit een groep Poolse mijnwer kers klonk een bevel, waarop zeker twintig mensen zich op de agenten stort ten. Een van hen schoot een Pool in het been. Twee agenten werden gewond. Zeven raddraaiers begonnen het nieuwe jaar achter slot en grendel. STAAKT HET VUREN IN KASJMIR Na een conflict van 14 maanden is in Kasjmir de order „staakt-het-vuren" uit gevaardigd. Premieverhoging vrijwillige verzekering te verwachten De vermindering van de bijdrage uit het Verevennigsfonds van de verplichte Ziekenfondsverzekering aan de vrijwil lige verzekering over 1949 zal de alge mene ziekenfondsen nopen, de premie te verhogen met ƒ0,13 per week, zodat de premie over het algemeen zal worden ƒ0,63 per week voor personen van lf jaar af. Voor een gezin van man, vrouw en kinderen beneden 16 jaar zal de pre- mie van ƒ1 tot 1.26 per week verhoogd moeten worden. Overleg hieromtrent is nog gaande. Omstreeks 10 Januari ver wacht men, dat de ziekenfondsen een en ander officieel aan de verzekerden zul len mededelen. De Centrale Bond van Ziekenfondsen, de Bond van R.K.Z.F. en de Ned. Bond van Z.F. hebben met de vertegenwoor digers van de aangesloten fondsen ver gaderd. Men had bezwaren tegen de hoging, omdat velen die niet kunnen dragen. Men acht haar echter noodzake lijk. Bij de calculatie is rekening gehouden met de bijdrage van 7>.i millioen gulden uit het Vereveningsfonds en een verho ging van de vergoeding voor sanatorium- verpleging van f 3 tot f 4.50 per dag, zoals deze ook voor de verplichte vi kering is tot stand gekomen Aan de bankdirecties is vergunning verleend om hun personeel van 3 t.m 9 Januari te laten overwerken tot een totaal van 55 uur per week Wegens de jaarwisseling is extra-werk te verwach ten. door de storm getroffen. Op de uitgezon den noodseinen voeren verschillende schepen naar de „Elisabeth", maar ook op dit schip wist de bemanning de situatie meester te worden. Het Britse s.s. „Eros" ten W. van de Nieuwe Haven te Vlis- singen gestrand, doch later op eigen kracht vlotgekomen. Op de rotsachtige kust by de Spaanse kaap Silleiro vonden mannen van de kustwacht een 11-jarig Noors meisje, dat bij de lijken van haar vader en moed: zat. Zy zei. via een tolk, dat zij de enige overlevende was van het Noorse jacht .Thagassa", dat op de rotsen was gelopen :n met 18 opvarenden aan boord zonken. Elf leden van de uit twaalf kop pen bestaande bemanning van de Franse vissersboot „Robert-Marie verloren het leven, toen hun vaartuig voor de Franse kust verging. Er werden ook „spookschepen", als de legendarische „Vliegende Hollander" waargenomen. Een onbemand vrachtschip van Britse makelij, 4000 ton groot, gestrand op de rotsachtige kust van Por tugal. Toewei de ketels opgestookt war geen enkel teken van leven i boord. Ook in de Oostzee was het zw Deense marineschepen voeren i op zoek naar een schip, dat stuurloos zonder lichten voor de Zuid-Deense kust ronddreef. Het is wat waard om Nederlander te zijn, al worden wij door 't buitenland misverstaan Oudejaarsboodscliap tot landgenoten in Oost en West en de gehele wereld „Het is laten wij het juist in deze moeiiyke dagen met fierheid getuigen het is wat waard om Nederlander te zü'n. Al nemen wij in de rij der volkeren niet meer de plaats in, die de Zeven Provinciën in de 17e eeuw bekleedden, over heel de wereld getuigen onze scheepvaart en onze luchtvaart van de betekenis ons land en de energie van zün bevolking", zo sprak minister-president dr W. Drees op Oudejarsavond (Javatyd) voor de Wereldomroep in een rede, die hy tot de landgenoten in Oost en West en over de gehele wereld richtte. Japanse wapens op Midden- Java aangetroffen Toestand onrustig, maar niet verontrustend (Van onze parlementsredacteur) Een militaire deskundige op het de partement van Oxerzeese Gebiedsdelen waarschuwde vanmorgen tegen de alar- mernde berichten van het Franse pers bureau AFP, als zouden in Djokja en Bandoeng hevige gevechten worden ge leverd. Hiervan is nl. geen sprake. Hij meende, dat het persbureau zich liet spannen voor de republikeinse pro- pagandawagen. In de eerstvolgende da gen zal door verschillende republikeinse militaire leiders uiteraard gesproken orden over „grote overwinningen en veroveringen". De bedoeling hiervan is uitsluitend, het moreel der her en der verspreide TNI-eenheden te proberen op peil te houden. Het spreekt vanzelf, dat in een gebied, waar grote groepen hebben geleefd onder een zevenjarige reur (eerst van de Japanners en daar onder leiding van extremistische ele menten) niet onmiddellijk na de bezet volkomen rustig is. Overal komen inderdaad schietpartijen voor, doch op zichzelf ligt hierin niets verontrustends. Van enige actie op grote schaal op Java is ook na 1 Januari (de datum, waarop de republikeinse 1 Januari-actie moeten aanvangen) niets gebleken. Op Midden-Java hebben patrouilles de plaats Koetabima doorzocht. In de kam pong werden grote voorraden Japanse wapens, granaten, slagwapens en munitie aangetroffen. In een ander dorpje Midden-Java, Tjisalak, konden 350 Soen- danese T.N.I.-soldaten worden gevangen genomen. Deze waren op weg naar West- Java, om daar te infiltreren. De toestand in Assahan op Sumatra is nog erger dan aanvankelyk werd ge meld. De ziekenhuizen waren volkc vervuild en van activiteit van artsen werd niets gemerkt. Een Amerikaans vliegtuig maakte op Oudejaar de 100.000ste vlucht op de Ber- lynse luchtbrug. „Over heel de wereld getuigen onzé scheepvaart en onze luchtvaart van de betekenis van ons land en de energie van zijn bevolking. Wy zijn uit de oorlog gekomen als het zwaarst geteisterd land van West-Europa, en de wederopbouw zal nog tal van jaren eisen, maar de buitenlander, die ons land gezien heeft vlak na de bevryding en er nu terug komt, getuigt van zijn verbazing over de opbloei van ons volk en de herleving der bedrijvigheid. We weten van onszelf, dat wij een sterk verdeeld volk zijn, maar daartegenover is toch weer treffend de mate van economische en sociale samen werking, die na de oorlog verkregen was en de eenheid, waarvan wy blyk kunnen geven als het om grote dingen gaat." Minister Drees was zyn rede begonnen met te herinneren aan de herdenkingen van de Vrede van Munster, de grond wetsherziening 1848 en het gouden feest van Koningin Wilhelmina, de troons wisseling en de grondwetsherziening van September j.l. Helaas staat daartegen over, aldus de minister, het mislukken van de pogingen, om ook met de ver tegenwoordigers van de Republiek tot werkelijke overeenstemming te komen. Dit probleem heeft sinds de capitulatie van Japan als een loden last op ons allen gedrukt. Than-s is het gekomen tot een| botsing, die internationaal door velen wordt gezien- als aggvessie onzerzyds- De Nederlanders weten beter: in Indonesië is geen strijd begonnen, maar werden slechts de consequenties aanvaard van een toestand-, waarin onafgebroken in een of andere vorm strijd werd gevoerd. Te veel hinderpalen werden aangetrof fen op de weg naar de streefdatum 1 Januari 1949, voor de totstandkoming van de Verenigde Staten van Indonesië. Indien in de toekomst inderdaad een goede samenwerking met Nederland zal blyken tot stand te zijn gekomen, zullen de gebrachte offers niet tevergeefs zijn geweest- Sprekende over de emigratie, zeide dr Drees, dat het verheugend is, dat daar voor ruimte wordt gevonden in Canada, waarmee wy sinds de bevrijding door sterke banden van sympathie zijn bonden. Ook overigens voelt dr Drees emigratie, al doet zij vaak de energiek- sten uit het land gaan, allerminst enkel verlies, omdat de banden, die met het vaderland blyven bestaan, van grootste betekenis zijn. Laten wij met vertrouwen verder gaan by de vervul ling, van onze taak, in post-Azië, in on: land en in de wereld, waar wij, ook als wij. tijdelijk worden misverstaan, het ons tot een ereplicht rekenen, bij te dragen tot het waarborgen van recht, veiligheid en vrede, zo besloot dr Drees. Repatriëring geen dag later dan nodig In een Nieuwjaarsboodschap, die mi ster Schokking Zaterdag tot de stryd- krachten in Oost en West richtte, ver zekerde hij hen, dat de Regering het als harer allereerste plichten beschouwt diegenen, die volgens het schema, repatriëring toe zyn, geen dag lan- dan nodig is, te laten wachten. Uit deze rede stippen wij nog aan, een vi zoek van de minister, om het aantal j gewone' ongelukken zo laag mogelyk houden, met name dé auto-ongelukken. ,Weest zuinig op uw kameraden". Men noemt U gezamenlyk wel het vreemdste leger, dat er ooit was. Een erenaam, daarin komt tot uiting, dat ge niet tegen, maar vóór de bevolking strydt, ie midden waarvan ge U -bevindt." De nister richtte ook een radio-boodschap tot de strijdkrachten in het vaderland. Hij dankte voor de in 1948 betoonde plichtsbetrachting en toewijding. Er i: veel werk verzet, met opgewekt heid en' hardnekkigheid. De moeilykhe- den, die vele kaderleden nog ondervin den met het woningvraagstuk, hebben aandacht. Dr Drees zou vanavond om half zeven vertrekken (Van onze Parlementsredacteur). Minister Drees zal hedenavond om half zeven van Schiphol met een Con stellation van de K.L.M. vertrekken. Vanmorgen wist men nog geen inlich- gen te geven, langs welke route de tocht naar Batavia zal plaats hebben. Hier voor zijn verschillende, ook diplomatieke besprekingen gevoerd. VERZOEK VOOR K.L.M AAN PAKISTAN. Een ambtenaar van het Pakistanse mi nisterie van buitenlandse zaken, heeft volgens A. P., te Karachi, verklaard, dat Nederland Pakistan verzocht heeft, vliegveld open te stellen voor een KLM- toestel, dat dr Drees naar Indonesië zal brengen. Men acht het waarschijnlijk, dat Pakistan Voor-Indië zal raadplegen. In de uraniummynen van Aue, in de Russische zone van Duitsland, zijn rijke ertslagen gevonden. Het vertrek op Schiphol van minister mr J. R. H. van Schaik (1.) naar Suri name. Rechts zijn adviseur, mr Van Helsdingen- De havens van Sumatra's zuidpunt zijn thans bevrijd Het militaire optreden kostte aan zes en zestig onzer mannen het leven Van officiële zyde te Batavia werd gisteren medegedeeld, dat sinds het begin vai het militaire optreden 66 militairen zyn gesneuveld en 172 gewond. Op Sumatra is o.a. Pakanbaroe van TNI-troepen gezuiverd. Het Nederlandse opperbevel heeft bekend gemaakt, dat de Nederlandse strydkrachten een nieuw offensief zün begonnen tegen de republikeinen op Zuid-Sumatra. De grote repu blikeinse havenplaats Telok Betoeng aan de Zuidpunt van het eiland werd bezet evenals Oosthaven, bezuiden Telok Betoeng. Deze laatste plaats had weinig schade geleden. Uit militaire bron verneemt Aneta, dat I A. P. verneemt van betrouwbare Ne- by de bezetting van Djambi, in de Bank derlandse zyde, dat het Nederlandse leger dienen als betaalmiddel i het bestemd voor republikeinse autoriteiten buitenland. De bevolking van Djambi, die ten dele gevlucht was voor de komst der Nederlanders, begint nu in grote ge tale terug te keren. Vele vroegere amb tenaren stellen hun diensten weer ter beschikking. Te Telok Betoeng werden de Nederlandse troepen door de bevol king verwelkomd met rood-wit-blauwe vlaggen, die men zes jaar lang zorgvul- dg bewaard had, aldus de militaire woordvoerder. In Oosthaven is geen ver dere schade geconstateerd, dan een ver brande goedang (loods). Volgens 'n offi ciële mededeling te Batavia zijn zuive ringen begonnen op de eilanden voor de kust van Sumatra in Straat Malakka. Het kolengebied van Sawahloento op Su matra werd in veiligheid gebracht. Voortaan wordt alleen opgetreden tegen elementen, die de orde verstoren De Legercommandant in Indië, luite nant-generaal Spoor, heeft aan de troe pencommandanten op Java het volgende bevel gegeven: „Op 31 December 1948 waren de mili taire acties en daarmede de vijandelijk heden op Java beëindigd. De taak van onze troepen bepaalt en beperkt zich der halve na dien datum tot het optreden tegen nog rondzwervende groepen en benden of enKelingen, die ongeregeld heden trachten te veroorzaken of, zoals door onzen vertegenwoordiger by den Veiligheidsraad werd gesteld, „op te treden tegen ordeverstorende elementen, die hetzij individueel of gezamenlijk de openbare veiligheid in gevaar brengen of den aanvoer van voedsel en andere be nodigdheden voor de lijdende bevolking belemmeren of verhinderen." Ik draag U en den onder Uwe bevelen staande troepen op deze taak binnen de gestelde grenzen op de striktste wyze en met grote naarstigheid tot uit- oering te brengen." Naar Aneta verneemt kan een derge lijk bevel dezer dagen eveneens voor de troepencommandanten op Sumatra V' den verwacht. Komt er een melange van margarine en roomboter? Ja, zeggen de fabrikanten. Nee, zegt de Regering. In handelskringen verwacht men, dat boter en vetten spoedig van de bon Om te beginnen zou deze maand reeds een aanvang worden gemaakt met het verwerken van 15 pet. roomboter door de margarine, tengevolge waarvan de margarine (als melange) duurder zou worden. Te bevoegder plaatse ontkende men deze berichten. De vooruitzichten voor de boterexport zijn momenteel zeer gunstig. Juist vandaag kwam er een bericht af. dat België 1500 ton Nederlandse boter zal afnemen. De valse honderd-guldenbriefjes uit België Zoals bekend, verrichtte de Belgische politie, na speurderswerk van de Gro ningse recherche en Zeeuwse rijkspolitie, een aantal arrestaties in verband met de valse biljetten van f100, die in België werden gedrukt en hun weg naar land vonden. De zaak kwam aan rollen, doordat de kweker K. uit Hooge- zand een vordering van f 81000 van Belgische relatie inde. Dit geld, dat hij ontving in biljetten van f 100, werd op een bank te Hoogezand geplaatst, doch een klerk van een andere bank, die transacties een dezer biljetten in han den kreeg, constateerde, dat het vals was. De 81 valse biljetten zijn op 3 alle achterhaald. Koningin exposeert voor Javaanse kunstschilder De Javaanse kunstschilder Raden Ba- soeki Abdullah heeft opdracht gekregen Koningin Juliana te schilderen. Gisteren heeft H. M. voor het eerst geposeerd. Soekarno is nog niet vrij Het Franse persbureau A.F.P. meldit uit Batavia, dat de Nederlandse overheid nog geen maatregelen heeft getroffen met het oog op de vryiatimg van Soekarno en de zijnen, die volgens de beslissing van de Veiligheidsraad van 29 December j.l. bin- ur in vrijheid moesten worden gesteld. Mr Van Schaik naar de West vertrokken De minister zonder portefeuille, mr J. R. H. van Schaik, is gisterenavond kort naar de West vertrokken, bij welke gelegenheid 'lij verklaarde: „Wy willen niet dralen, zo snel mogelyk de beloften in te lossen om de staatkundige positie van Suriname en Curagao te ankeren." Mr Van Schaik zal besprekin- eren met de autoriteiten, de colle- alle personen, die hem van advies kunnen dienen. Hy wist niet hoe lang hy weg zou blijven en wil rustig de gele genheid hebben, zich volledig te oriënte ren. Ook een bezoek aan Aruba staat op het program. By het afscheid was minister Stikker aanwezig en voorts prof. Romme en mr J. A. E. Buyskool. plaatsvervangend ver tegenwoordiger van Suriname. Paul de Groots Nieuwjaarswens staken en nog eens staken Op een openbare vergadering van d> C.P.N. in Amsterdam sprak de heer Paul de Groot over Indonesië. Hy beschuldig de de kerken ervan te hebben meege werkt aan de „oorlogsvoorbereidingen". In dit jaar, aldus de Groot, moeten wy een einde maken aan de z.g. arbeidsvrede. Het leger van de arbeid moet worden aan gevoerd in de stakingen voor lonen brood; de politieke staking is een uit stekend machtsmiddel Met rattenkruit ingesmeerde spritsen gestolen Zaterdag werd ontdekt, dat uit de can- tine op het terrein van de Amsterdamse voetbalver. „IJvogels" een hoeveelheid consumptie is ontvreemd. Behalve rollen drop, pepermunt en noga werd een blik met 40 spritsen gestolen, die niet meer voor consumptie geschikt waren en met rattenkruit waren ingesmeerd. De spritsen waren verpakt in een wit blik van de fa Van Zomeren uit Amersfoort; het blik is afgezet met rood en blauw en voorzien van de woorden „De witte Makron". De inbraak moet na 29 Decem ber zijn gepleegd. Men zij gewaarschuwd i voor deze zeer vergiftige spritsen. Bezinning marcheert. De stad ligt in Zuidwest-Su- matra en is de laatste haven en belang rijke stad van Sumatra, die no£ niet in Nederlandse handen is. Het heeft er alle schijn van, dat de bezetting van alle be langryke punten in enkele dagen zal zijn oltooid. Van gezaghebbende zyde verneemt A.P. dat de Commissie Vrydag een brief aan de Nederlanders geschreven heeft, met vraag om toestemming aan de 43 mi litaire waarnemers om door het voor malig republikeinse gebied te reizen. De Nederlanders zouden echter geantwoord hebben, dat zy nog niet wisten of dit iu worden toegestaan. Enige dagen voor Oudedjaar is volgens Aneta te Soerabaja een delegatie aange komen van het vroeger republikeinse eiland Bawean, 80 myl ten Noorden van Soerabaja, met verzoek om hulp. Met medewerking van de Marine is daarop een vreedzame expeditie naar Bawean gegaan, met textiel, ryst, zout, zeep en petroleum, bestuursambtenaren en leden de negara-poiitie van Madoera reis- mee om de zorg voor de bevolking op zich te nemen. Reuter sprak met waarnemers, die het betwyfelden of de republikeinse stryd krachten wel verslagen of verstrooid zyn, daar aan beide zyden slechts onbeteke- nende verliezen zyn geleden. Republi keinse autoriteiten, die te Batavia toeven, beweren, dat de tegenstand nog ongebroken is. Een op Oudejaarsavond nog uitgege- ;n Nederl. communiqué meldt, dat de republikeinse opperbevelhebber Soedir- inderdaad niet in Nederlandse han- 's. Hy is ziek en de autoriteiten ten zyn verblyfplaats ((Men mag dus veilig aannemen, dat hy in de kraton Djokja ligt. Red.). De sultan van Djokja is ziek en weigert, Nederlandse of buitenlandse journalisten te ontvangen. Het is een traditie in het leven van on« blad, dat we in het eerste artikel in het nieuwe jaar dicht bij huis blijven en voordat we de journalistieke reis om de wereld aanvaarden even met onze ge dachten vertoeven bij de betekenis van de.Christelijke pers. Van de grootste waarde immers is de vraag, hoe men straks die reis om de we reld maken zal. Een krant is een gewel dig ding en de lezer geeft zich min of meer op genade of ongenade aan zyn blad over. Hij mag in de geest nog wat tegenstribbelen, op den duur hoe kan het ook anders? ondergaat hy de da- gelykse invloed. Daarom is de keuze van het blad ook van zo eminent belang. Zeker, de feiten in het wereldgebeuren blyven dezelfde, ook in het jaar dat nu komt. In China zal de geestelijke opmars van het communisme nog voortduren, ook al zouden de wapenen daar worden ge strekt. Azië blijft in de branding, buiten Indonesië wellicht nog wel zo erg als er binnen. Elders zal de spanning tussen Amerika en Rusland blyven bestaan. En binnen de grenzen van ons landje zullen er al evenzeer vele problemen zijn, die de aandacht opeisen. Voor veler gevoel zullen ze zelfs van groter proportie zijn dan hetgeen in de wijde wereld voorvalt. Al die feiten zullen dezelfde blyven, ongeacht het blad dat men leest. Maar het grote verschil ligt hierin, hoe men de feiten ziet en hoe men ze beoordeelt. Want tenslotte liggen in alle feiten de vragen verborgen. Ook de krant weet op die vragen niet altijd het antwoord te geven. Maar wel is het taak van de krant, de verschijnselen in het wereld gebeuren te taxeren en aan beschouwin gen te onderwerpen. Dat de Christelijke pers in deze een bijzondere taak heeft, zal duidelijk zijn. Er zijn jaren geweest, waarin we het be staansrecht van de Christelyke pers had den te verdedigen, neen niet alleen of zelfs niet zozeer tegenover wie buiten de christelyke levenssfeer staan, doch te genover mensen, die zelf wel degelijk Christenen wilden zyn. Een Christelyke pers, zo meenden ze, was alleen maar een mogelykheid en een uiting van men selijke hoogmoed. Deze stryd is. dunkt ons, gestreden. Vergissen wy ons niet al te zeer, dan wordt deze redenering in deze dagen al Duivelseiland wordt opgeheven „Duivelseiland", de strafkolonie, voor de kust van Frans-Guyana, wprdt opge heven. De laatste 500 gevangenen wor den binnenkort naar Algerye gebracht. nr H. J. ■an Dijk, DAT prof. mr L. J. Hijmans Bergh te Utrecht lid werd en van Leeuwen en mr V. J. A. i rechters te Utrecht plv. lid vai Rechtspraak van de Raad v Rechtsherstel. DAT de installatie van mr F. M. J Jansen, drs A. C. J. Rottier en H. H. Wemmers tot dir. der Staatsmynen mor gen te Heerlen door minister Van den Brink zal geschieden. DAT de Ned. Credietbank per 1 Jan. bedrijf en personeel overnam van de Kerkraadse Handelsbank, terwijl P. H. Huynen directeur blyft, tezamen met drs W. H. Steegmans. DAT men bij herstelwerk in het uit 1350 daterende N.H. kerkje te Engelbert (Noorddijk) belangryke oudheden ont dekte. DAT de Lemmerboot op Oudejaar met 2 uur vertraging A'dam bereikte en hier mede de bootdienst over het IJsselmeer, na 2 d. te hebben stilgelegen, weer werd hervat. DAT in 1948 de Waterweg binnenliepen 9461 schepen (ruim 14 millioen N.R.T.) tegen 6610 (byna 11 millioen N.R.T.) in 1947. DAT door verbreding van de vaargeul langs de Vlissingse boulevard de afknab beling van het strand aldaar door ds Scheldestroom werd gestuit. DAT, ondanks de bezwaren van enkele gemeenten, Ged. Staten van Friesland het provinciale wegenplan na hernieuwde bestudering bevredigend achten. DAT mr R. E. Kielstra, na een 30-J. di recteurschap der Kasvereniging te Am sterdam, op Oudejaar afscheid nam. DAT blijkens mededeling van de K.N.A.C. verleden jaar 4 spoorwegover gangen door automatische flikkerlichten werden beveiligd en thans 48 van derge- lyke installaties in gebruik zyn. DAT ter Alg. Verg. van de Ned. Zio nistenbond te A'dam mr dr A Buechen- bacher, mr K. J. Edersheim en rabbijn A. Schuster in het presidium werden ge- DAT „Het Ned. Persmuseum" te A'dam een definitief bestuur kreeg met mr P. J. Mijksenaar als voorz. en C. J. Schotel Fzn. (Joh. Verhulststraat 42, A'dam-Z.) als secr., terwyl o.m. dr E. van Raalte te Den Haag bestuurslid is. DAT een aantal dieven op Oudejaars avond voor 3 mille aan accu's en banden uit de garage van de gebrs. Smeets te Echt (L.) weghaalden en de politie nog ijverig speurt. DAT het grotendeels opnieuw inge richte Sted. Museum te Vlissingen met Pasen wordt heropend. DAT de Italiaanse tenor Beniamino Gigli volgende maand in Nederland op treedt, o.m. 7 Febr. in Den Haag. DAT in 1948 in A'dam aanlegden 3305 schepen (ruim 16.500.000 m3 bruto) te gen 2443 (byna 14 millioen m3) in 1947. DAT is ingediend een wetsontwerp tot verkoop van enige percelen Kroondo mein onder Geertruidenberg aan Prov. Noordbrabantse Electriciteits My (voor uitbreiding) voor f34.545.38. DAT burgemeester Oud op de Oude- jaarsbijeenkomst van de Havenvereniging „Rotterdam" van tevredenheid blijk gaf en mededeelde, dat in 1949 de R'damse haven geheel wordt voltooid. DAT.de Ned. Jeugdbond voor Natuur studie het centr. bestuur reorganiseerde, waarin thans o.m. zitting hebben Jan Pilon en Henk Zunderdorp uit Den Haag en Marie Salome uit Wassenaar. DAT Guus Sedee uit Nymegen Jenny van Reyen uit Haarlem tezamen met 2 Belgische jongeren, pryswinnaars in de opstelwedstryd „De wereld, die wy wensen", gisteren voor 10 weken Amerika vertrokken. Gesneuveld voor het Vaderland De lijst bevat vijf en dertig namen De Regering maakt bekend dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zyn geleden: Koninklyke Landmacht. Soldaat A. Bakker, nr 261231019, t Veendam, tg.v. oorlogsverwonding. Sold. Ie kl. J. C. Blaak. nr. 271121152, uit Rysoord, (Z.-H.). Sold. W. A. Boons, nr 261121159, uit Raamdonkveer. sold. J. J. H. Clement, nr 270225052, uit Budel. Sold. Ie kl. C. van Delft, 270109055, uit Drunen. Sold. P. Dullemeyer, nr. 260914165, uit Gouda, t-g.v. oorlogsverwonding. Sold. C. van Dijk. nr 270609107, uit Utrecht. Sold. W. Goederee, nr 261231025, uit Groningen, t.g.v. oorlogsverwonding. Sold. N. L. Hermans, nr. 260519080. uit Voorhout. Korp. A. J. G. Hoefnagels, nr. 251123034, uit Gieten. Sold. A. H. J. J. H. van Hussen, nr. 270906159, uit Utrecht. Sold. Ie kl P Th G Jonkers, nr. 250916153, uit Oss, t.g.v. oorlbgsver- wonding Sold. A. Klein Gotink, nr 270405108, uit Eerbeek. Sold. J. de Koek, nr. 251209106, uit Haaften (Gld.), na vermissing. Sold. L. van Kranenburg, nr. 251004067, uit Spykenisse, t.g.v. oor logsverwonding. Korp. A. J Kuijpers, nr 250615125. uit Rotterdam Sold W. Kuypers, nr. 270827064, uit St. Michielsgestel. Adj. ond. off. T. Lam, nr. 191220007. uit Birmingham (Engeland). Sold. J. H. Luiken, nr 260113044, uit 's-Gravenhage, t.g.v. oorlogsver wonding. Korp. J. J. P. van der Made, nr 160711000, uit Geertruidenberg. Huzaar P. J. M. H. Nies, nr. 251128103 uit Nederweert. Sold. R. Otten. nr. 270428147, uit Nieuw Amsterdam (Dr.). Huzaar le kl. F. L. Overhof, nr. nr. 271001121, uit Maastricht Sold. J. A. H. M. Poulus, nr. 260512025, uit Dinteloord. Serg. G. T. van der Schouw, nr. 250520094, uit Utrecht. Sold. L. A. van Spaendonk, nr. 270118196, uit Tilburg. Sold, le kl. W. A. Theunissen, nr. 251027120, uit Amstenrade (L.), na vermissing. Korp. H. F. Visscher, nr. 270621206. uit Rotterdam. Sold. M. B. Wassink. nr. 270501247. uit Zelhem. Kon. Ned.-Ind. leger. Sold. Kastiman, Man. sold, le kL infie Umbas. W. le-lt. vlieger-waarnemer B. J Ruesink, uit 's-Gravenhage. Sold. 2e kl. R. H. Gilhuis, nr k 94716220. Serg.-majoor vlieger-waarnemer F. W. Verdier, nr. 91952, uit Apeldoorn. Id. M. J. Janssen, uit Roosendaal, c.a. De KoninklUke Marine, heeft in de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. ook de noodzakelijkheid van een Chris telyke pers wordt thans veel spoediger als iets, dat vanzelf spreekt, aanvaard. Voor een blad, dat het met zijn verant- woordelykheid licht zou nemen, liggen in dit laatste uiteraard nieuwe gevaren. Wy hopen daarvoor bewaard te blyven. De Christelyke pers is een gave. waar voor wy allen dankbaar moeten zyn. F.- ders, in Hongarije, een land waar toch de Christelyke invloed van ouds krach tig is geweest, ziet men in deze dagen weer het beschamende beeld, dat het communisme bezig is het geestelyk le ven uitermate te bemoeilyken. De pers is er reeds geruime tijd gelykgeschakeld en ook de scholen moeten het ontgelden. Ieder, die zyn kinderen liefheeft, reali- sere zich. wat dit betekent. In ons land is de vryheid nog het deel van allen. Dankbaar voor hetgeen Hij ons volk gaf, bidden wy God dat Hij ook in dit opzicht in het nieuwe jaar land en volk naby blyve en ons de gelegenheid blyve schenken ons belangryke werk te ver richten. Dr D. Garnet Davey uit Manchester (Eng.), die er met zyn medewerkers in geslaagd is, een middel (antrycide) 'samen te stellen tegen de in Afrika zo gevreesde slaapziekte, veroorzaakt door de Tsetse-vlieg. Eerste brand van 't nieuwe jaar woedde bij Medemblik Woonhuis, Juwelierszaak en boerderij met de grond gelyk gemaakt Een woonhuis, een juwelierszaak en een boerdrij zyn Zaterdag de eerste prooi der vlammen geworden in het nieuwe jaar. Door nog onbekende oor zaak ontstond brand in een woonhuis te Wervershoof bij Medemblik, waar twee families woonden. Een aangrenzende zaak in goud- en zilverwerken en de aan de overzyde van de weg gelegen boer- dery werden door vlammen en vonken aangetast. Voordat de brandweren van Enkhuizen, Medemblik en Andijk (de brandspuit van Wervershoof bleek nog enige tyd defect te zijn) ter plaatse ver schenen, had de felle wind het vuur reeds zó aangewakkerd, dat de drie pan den reeds tot de grond toe waren afge brand. Slechts van de boerdery werd de inboedel gered. „Berchtesgaden" wordt hotel Hitiers kasteel te Berchtesgaden zal als luxe-hotel worden ingericht. WEERBERICHT j Nieuwe depressies in aantocht Tot morgenavond verwacht De Bilt; Gedurende de nacht tydelyk opklarend met plaatselyk lichte vorst en weinif wind. Morgen overdag: toenemende be wolking met tijdelyk sneeuw of regen. Vooral aan de kust weer aanwakkerende wind tussen West en Zuid. Later iets zachter. ZON EN MAAN. Dinsdag 4 Januari: zon op 8.48, oadar 16.42; maan op 11.40, onder 22.12.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1