Jlicuwe Criösrfjc ÖTouratit Uaarwel, Resoluties van Rusland en de Oekraine gister te Parijs verworpen Wist U DINSDAG 28 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 TeL dir. en redactie 20408: Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7699 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttcfi is aficbleucn myn hert ia tcaljeospoct' blauwe makker. Zie pagina 2 UIT DE BROUWKETEL VAN DE VEILIGHEIDSRAAD Het wordt kort dag, want Donderdag gaat de Raad verhuizen naar Lake Success De zitting van de Veiligheidsraad van gisteren werd gekenmerkt door een groot RussischOekrains propaganda-offensief tegen de Amerikaanse politiek in Indo nesië, waarbij Nederland krachtig aangevallen werd. Twee scherpe resoluties van deze landen werden verworpen en de zitting werd tot heden verdaagd zonder dat er enig resultaat verkregen werd. Vanmorgen half elf zou de Raad z\jn aandacht besteden aan Palestina en vanmiddag hoopte men nog tijd te hebben voor Indonesië. Het begint intussen kort dag te worden, want de Raad heeft gisteren in besloten zitting bepaald, dat Donderdag de laatste zitting in Parijs zal worden gehouden, waarna een rust van een week noodzakelijk is om de overbrenging naar Lake Success mogelijk te maken. Malik zijn resolutie had ingediend, noem de El Chouri (Syrië) de Vrijdag aange- resolutie krachteloos en vroeg 15 1 pauze ter bestudering van twee rapporten der Commissie van Drie. Dessai had sensationeel verhaal Na de pauze verklaarde Dessai (Voor- Indië), dat Nederland de resolutie had afgewezen en kwam toen met het verhaal op de proppen, dat na de bezetting van Djokja gevangen genomen politici in op tocht door de straten van Djokja waren geleid en urenlang voor de troepen uit hadden moeten lopen. Het zou zeer veel tijd vergen eer deze inbreuk op de waar digheid van Indonesië was uitgewist, zei- de hij. Onmiddellijk stond dr Van Royen op 1 bestreed deze beschuldiging. De Ne derlandse Regering had juist gelast, dat de republikeinse leiders met alle moge lijke hoffelijkheid en respect zouden wor den bejegend. Hij legde aan de Raad een Nederlandse courant over met een foto Soekarno, zittend in een open auto naast een lid van de Nederlandse strijd krachten. „Het ziet er niet uit", zeide hij, „of de heer Soekarno onder pressie staat of slecht behandeld wordt". Dr Van Royen betoogde voorts, dat zijn verklaring geen directe afwijzing de resolutie van Vrijdag betekende. Inhoud der twee resoluties De Oekrainse resolutie stelde voor, dat Nederland tot aggressor zou worden ver klaard en dat het zijn troepen onmiddel lijk zou moeten terugtrekken naar de stellingen, welke voor de aanval op de republiek waren ingenomen. De inhoud der Russische resolutie hield in, dat nu Nederland geen einde heeft gemaakt aan het militair optreden tegen de republiek, de Nederlanders het bevel zullen ontvangen om de strijd binnen 24 uur na ontvangst der resolutie te staken. Dr Van Royen: Heren, ge zijt niet bevoegd De Nederlandse vertegenwoordiger, dr Van Royen, stelde voorop, dat de Raad de bevoegdheid mist, om zich met de zaak te bemoeien. Desniettemin, zo zei hij, heeft Neder land de Vrijdag door de Raad aangeno men resolutie ernstig in overweging ge nomen en zich met de Indonesische Re gering in verbinding gesteld voor inlich tingen en advies, teneinde zijn houding te kunnen bepalen. Reeds thans kon hij echter verklaren, dat het optreden niet heeft geleid tot grootscheepse vijandelijkheden. Of, en in hoeverre, botsingen met ongeregelde ge wapende benden kunnen voorkomen worden, is niet met zekerheid te voor spellen. Bij het optreden was gebleken, dat de bevolking van de betrokken gebieden in nood verkeerde en dat onmiddellijk maatregelen nodig waren om in de eer ste behoeften te voorzien. Een duurzame verbetering kan echter pas tot stand ge bracht worden, wanneer orde en veilig heid zijn verzekerd, wanneer een poli tieke oplossing tot stand is gebracht en deze gebieden hun aandeel zullen heb ben in het normale productieproces. Wij handhaven ons doel! Het doel der Nederlandse Regering blijft onveranderlijk, zo spoedig mogelijk een federale interim-regering in te len door gemeenschappelijk overleg alle gebieden van Indonesië. De federale interim-regering zal regering zijn voor geheel Indonesië. Ver volgens zullen zo spoedig mogelijk kiezingen worden gehouden voor vertegenwoordigend lichaam teneinde te Komen tot definitieve oprichting van de V. S. van Indonesië (aan welke de staats- souvereiniteit zal worden overgedragen) en tot de oprichting van de Nederlands- Indonesische Unie. De Regeringen van Nederland en Indo nesië zullen zorg dragen, dat allen, die aan dit overleg deelnemen, dit zullen doen in volle vrijheid, ongeacht hun vrij heid van beweging. Inmiddels zün 14 vooraanstaande repu blikeinen te Batavia reeds vrijgelaten. De Nederlandse Regering heeft in structies gegeven, dat de militaire des kundigen der Commissie van Drie met hun staf de gelegenheid ontvangen, de loop der gebeurtenissen te bestuderen. Rusland en Oekraine De vertegenwoordiger der Oekraïne, Taraschenko, verklaarde, dat Nederland nooit had kunnen optreden zonder Ame rikaanse hulp, en vergeleek dit optreden met de aanval van het Hitler-Duitsland. Hierna diende hij zijn resolutie in. Parodi (Frankrijk) verklaarde, dat Ta raschenko geen visum had ontvangen om naar Parijs te komen, omdat deze niet voldoende inlichtingen had gegeven om trent zijn persoon en reisdoel. Malik (Rusland) noemde Van Royens antwoord een rechtstreekse afwijzing van de staking der Vijandelijkheden. Nadat Rep. autoriteiten in hotels buiten Java ondergebracht Officieel wordt aan het A.N.P. mede gedeeld. dat de regering van Indonesië, in afwachting van nader overleg met de regering in Den Haag, met het oog op de plicht om zo spoedig mogelijk rust cr veiligheid in geheel Indonesië te herstel len, besloten heeft om een aantal der republikeinse autoriteiten tijdelijk enige berghotels buiten Java als woonplaats aan te wijzen. De bonnenlijst schrompelt in Op de bonnenlijst van deze week komen alleen voor boter, kaas, vlees en 125 gram koffie voor de ABC-groepen Nader onderzoek tegen de man, die Mussert bekeurde In de zaak tegen de Bussumse ex- politieman J P J v. d Vlies, tegen wie wegens arrestatie van Joden één jaar (m a was geëist, doch die bekend stond als een nauwgezet agent die (zoals ge meld) zelfs Mussert bekeurde, werd gis teren door het B.G- te A'dam een nader onderzoek gelast. Doordat de lopende film had vlam ge vat brak dezer dagen brand uit in d« cabine vaq de Palace-bioscoop te Hoens- broek. Door vlammen, die door de deur en de raampjes sloegen, liepen vijftien bezoekers brandwonden op. Vijf personen moesten in het ziekenhuis worden be handeld; twee van hen werden opgeno men. Het beruchte Australië Hodgson (Australië) verklaarde, dat Nederland het bevel van de Raad niet heeft gehoorzaamd. Terugtrekking tot op de bestandslijn was het minste, dat eisen kon, zeide hij in een protest tegen voorstel tot verdaging. Ook pro testeerde hij er tegen, dat sommige leden zich Vrijdag van stemming hadden ont houden. De Britse vertegenwoordiger kondigde aan, dat hij zich van stemming over de nieuwe resoluties zou onthouden. Columbia deelde mede, de voorstellen van Rusland en de Oekraïne te zullen steunen. De resolutie van Vrijdag nn»m- de hij de schaduw van de schaduw van een voorstel. Werden de resoluties niet -aangenomen dan stelde hij niet als for meel voorstel, doch als werkmethode, voor, dat beide partijen zo spoedig moge lijk een volledig rapport aan de Raad zouden overleggen. Dr Jessup (Amerika) noemde de Ne derlandse verklaring onvoldoende en wilde aanvulling van leemten. Hij zou zich van stemming onthouden en hoopte dat de Raad heden in staat zou zijn, op grond van nadere informaties een uit weg te vinden. Munoch (Argentinië) achtte de reso luties thans onmogelijk uit te voeren. De Raad dient thans met zekere gematigd heid te handelen. China was over de Ne derlandse verklaring teleurgesteld. Malik (Rusland) verklaarde, dat Ame rika op de hoogte is van de voornemens der Nederlandse Regering en dat Cochran een direct aandeel in de zaken neemt en de Indonesiërs er toe brengt, aan de „cy nische eisen van de Nederlandse aggres sor te voldoen". De Commissie van Drie schijnt eerder onder Washington dgn onder de Veiligheidsraad te staan. Dr Van Royen wist niet of Nederland heden reeds in siaat zou zijn, nadere mededelingen te doen. Palar (republiek) wees de resolutie van Vrijdag af en beweerde, dat West en Oost-Java reeds tegen Nederland in op- De Oekrainse resolutie werd met 5 stemmen voor (Oekraine, Syrië, China, Columbia en Rusland) en 6 ont houdingen verworpen, de Russische re solutie met 4 stemmen voor (Rusland, Oekraine, China en Syrië). Om kwart voor zeven werd de zitting verdaagd. Dtvaas voorstel van Columbia Columbia heeft thans bij de Veiligheids raad een resolutie ingediend, waarbij de vijf consulaire ambtenaren in Indië, die vorig jaar rapport aan de Veiligheids raad uitbrachten, het verzoek ontvangen, een volledig rapport over de toestand der republiek te zenden met een verslag over de uitvoering van het bevel om het vuren te staken. Het nieuwe voorstel is door Amerika zeer koel ontvangen. (Het is te dol, dat consulaire vertegen woordigers van vreemde landen, de be voegdheid zouden ontvangen, om ons op de vingers te zien. Red.). China wil Soekarno vrij zien China heeft bij de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, waarin de vrijlating van Soekarno binnen 24 uur geëist wordt. In Djokja herneemt het vrije leven weer zijn rechten Bevolking is nog angstig, want de stad is vol wapens Een speciale correspondent van Aneta meldt uit Djokja dat de straten van de oude Sultansstad weer vol worden. De hoogste voorzichtigheid is nog geboden, want de stad is vol wapenen en helse machines. In het gebouw van Antara hing een vliegtuigbom op vernuftige wijze met trektouwen aan de zoldering. Bij wijze van spreken beschikte men in Djokja om het andere huis over wape nen. zodat met de bezetting der stad nog geen veiligheid geschapen is. Het voor lopig militair bestuur heeft nu een belo ning ingesteld op de inlevering van wa penen, de voor 3 Januari a.s. worden in geleverd. Het publiek is terughoudend, daar veel gewapenden verdwenen en wellicht in Djokja zelf ondergedoken zijn. Het is opmerkelijk, dat naarmate de terreur wordt weggeruimd, oudere werkkrachten terugkeren naar de bedrijven. Maar met de jongeren vlot het minder. De verte genwoordiger van de Staatsspoorwegen verklaarde, dat de schade en verwaarlo zing aan de spoorwegen meevalt. Behalve enkele bruggen is niets vernield. Het emplacement Djokja is onbeschadigd in handen gevallen en het bleek dat alle voorschriften van de Japanse tijd n gehandhaafd. De centrale werk plaats beschikte over 1700 man tegen vroeger 700. De electrische centrale van Djokja was intact. Technici van de N.I. Electriciteits Mij kwamen Woensdag in Djokja. De installaties waren onder mijnd. doch niet vernield. Thans zijn nog slechts militaire installaties in de kraton de Sultan aangesloten. Optreden tegen republiek kostte ons 44 mannen Japans afweergeschut zou twee vliegtuigen hebben neer geschoten Reuter seint uit Batavia, dat volgens en Nederlands communiqué de Neder landse verliezen sinds het begin van het optreden tegen de republiek 41 doden en 99 gewonden zijn. Vier vliegtuigen gin gen verloren, waarvan, volgens Reuter, twee waarschijnlijk door afweergeschut, dat bediend werd door 30 Japanners. De zuiveringen worden overal voortgezet. Aneta meldt, dat in het Buitenzorgse drie strijdorganisaties zich gemefd heb ben en hun wapens ingeleverd. Zij stel den zich ter beschikking van de negara Pasoendan. Zaterdagmiddag is een politiepatrouille boven Tjiomas in het Buitenzorgse be schoten, waardoor een politiebeambte het leven verloor Twee worden vermist en zijn vermoedelijk gevallen in handen ener bende. Een andere bende van 20( man viel Vrijdag de onderneming Go- bang. bewesten Buitenzorg, aan Na na dering van een militaire patrouille sloe gen de aanvallers op de vlucht. KABINETSFORMATEUR IN W.-JAVA. Raden Djoemhana Wiratmadja is aan gezocht een nieuw kabinet voor Pasoen dan (West-Java) te formeren. Hij be hoort tot geen partij en heeft de op dracht aanvaard. MINISTERRAAD ZET HET BERAAD VOORT Gisteravond is de Ministerraad opnieuw in beraad geweest over het verloop 1 de Indische kwestie, nadat de zaak w in de Veiligheidsraad was behandeld. Verder contact is met Batavia opgeno men. Komt de zaak nogmaals bij de Vei ligheidsraad in behandeling (hetgeen mogelijk vanmiddag weer zal gebeuren) dan zal dr Van Roijen wellicht Egyptische premier hedenmorgen te Cairo vermoord Student schoot hem neer, toen hij lift wilde binnengaan gearresteerd, dne een aanslag op zijn leven had beraamd. Het Egyptische kabinet zal heden bij eenkomen om de situatie te overzien. De naarrf van de arrestant is Abdel Ma- quil Hassan. Pasja is de derde Egypti sche premier, die in functie vermoord is. Hij laat een vrouw en 3 kinderen achter. Gaat kardinaal Mindszenty naar Siberië? Men verwacht, dat het Vaticaan een formeel protest zal uitbrengen tegen de arrestatie van kardinaal Mindszenty, de 56-jarige R.K. primaat van Hongarije, op beschuldiging van hoogverraad. Een woordvoerder van het Vaticaan verklaar de. dat de mogelijkheid bestaat van een verbanning naar Siberië. Naar Reuter meldt, ls de Egyptische minister-president, Nokrasji Pasja, he denmorgen te Cairo vermoord. H(j werd getroffen door zes revolverschoten. Een jonge man is gearresteerd. De moordenaar, een student, droeg de uniform van inspecteur van politie. Hij lid van de Mohammedaanse Broe derschapsvereniging. die onlangs door de premier werd verboden, naar aanlei ding van een aantal ontploffingen in ds zakenwijk van Cairo. De aanslag geschiedde, toen Nokrasji Pasja een lift in het departement van Binnenlandse Zaken binnenging. Hij werd daar begroet door een jonge man de lijfwacht, die geen argwaan koes terde, besteedde hieraan weinig aan dacht. Van zeer dichtbij vuurde de moor denaar recht op de borst van de eerste- minister. die hevig bloedend neerviel. De doktoren arriveerden te laat om zijn leven te redden. Pasja was premier sinds 1946 en 60 jaar oud. Hij beheerde ooK Binnenlandse Zaken en Financiën en was militair gouverneur-generaal van Egypte. was de leider van de Tsaadistische partij. Vorige maand werd reeds een man Mahmoed Fahmy Nokrasji Pasja (midden) de vermoorde premier van Egypte. Dr Beel installeert staats hoofd van Zuid-Borneo Dr Beel is hedenochtend per vliegtuig naar Palembang gereisd ter installatie van de heer Abdoel Malik tot staatshoofd van Zuid-Sumatra. Hij wees er in zijn rede op, dat thans de mogelijkheid voor andere delen van Zuid-Sumatra open staat om zich by de negara aan te slui ten, doordat de Nederlandse regering maatregelen genomen heeft om een vrije zelfbeschikking van het Indonesische volk mogelijk te maken. Onafhankelijke V.S. van Indonesië zijn het doel. Deze V.S. moeten waarlijk vrij en op recht ge grondvest zijn. De bevolking van vroegere republikeinse gebieden, meer gehinderd door terroriserende le gertjes en benden, zal thans langs demo cratische weg te kennen geven, hoe zij in het federale bestel zal worden inge past. Door het wegvallen van Dlokja's druk wordt ook voor Sumatra veiligheid recht en welvaart mogelijk, aldus dr Beel. COMMISSIE VAN DRIE WIL WEL EENS KIJKEN. De Commissie van Drie heeft de Ne derlanders verzocht, dat zij gelegenheid wil hebben, haar waarnemers de ge vechten doen gade slaan. Van Kleffens antwoordt Hoffman Waarom pleegde men niet van tevoren Onze ambassadeur te Washington, mr Van Kleffens, heeft het hoofd van de E.C.A., de heer Hoffman op diens brief, waarin hij de staking van de E.C-A.-hulp aan Indonesië mededeelde geantwoord. De Ned. Regering betreurt het," aldus mr Van Kleffens, dat de E.C.A. niet eerst overleg heeft gepleegd, want dan had de Regering gelegenheid gehad, alle twijfel ver het gebruik van de E.C A.-gelden eg te nemen. De gebeurtenissen hebben •ouwens aangetoond, dat de reeds gezon den goederen bijdragen tot het econo misch herstel van Indonesië, overeen komstig het doel van de E.C.A. En de Nederlandse Regering zal gaarne op korte termijn uitvoeriger gegevens verstrek ken, mocht de E.C.A, dit verlangen. Admiraal Nicholas Horthy, de 80-j. ex-regent van Hongarije, is uit Zwitser land naar Genua vertrokken. Vandaar gaat hij via Portugal naar Zuid-Amerika. Tabaksartikelen volgende week weer duurder Vanwege de verhoging der accijnzen. De maximumprijzen voor tabakspro ducten worden m.i.v. 1 Januari verhoogd, i.v.m. de accijnsverhoging tabaksproducten en de gestegen prijzen voor ruwe tabak. Sigaren, die tot nog toe maximaal van 11 tot 27 ct. kostten, komen in 1949 op 12 tot 30 ct. Senoritas per 10 stuks worden fl tot fl.30 (was 88 ct. tot f 1.32)Sigaretten per 20 stuks worden 45 ct. tot f 1, (was 42 tot 96 ct.) Pijp-, shag- en pruimtabak per 50 gram wordt 40 tot 80 ct. (was 39>£ tot 67^ ct.) Echter wordt de prijs op zwaar gesausde pruimrollen over enkele weken verlaagd van 37i£ tot 25 ct. per stuk Dit laatste houdt verband met de verlaging van de accijns. Morgen komt de bonnenlijst reeds uit Deze week zal de bonnenlijst reeds morgen uitkomen, terwijl Donderdag op nieuwe bonnen gekocht mag worden. Voorlopig zal op de keuzebon nog geen slaolie beschikbaar worden gesteld, daar de oliefabrikanten vrezen -hun afzetde- biet te verliezen, wanneer er een keuze gemaakt moet worden door de huisvrouw tussen boter, margarine en slaolie. De vaan der revolutie De hoofdbestuurder bij de E.V.C. aan gesloten Bonden roepen de arbeiders .o om loonsverhogingen te eisen en ze mei alle ten dienste staande middelen af te dwingen als een direct en beslissend strijdmiddel tegen het koloniale impe rialisme. Zij roepen het wereldverbond van vakverenigingen op alle vredcs- krachten in de wereld te mobiliseren. Dr Valentine (van de ECA) vol lof voor Nederland „De Amerikanen voelen al sinds lange "tijd bewondering en vriendschap voor de sen in Nederland. Vele Amerikanen stroomt Hollands bloed door de aderen ij zijn er trots op. We hebben meestal dezelfde opinie gehad in staatkundige kwesties en mochten we soms eens van mening verschild hebben, dan heeft toch de één de oprechtheid van de ander ge ëerbiedigd en onze vriendschap is hecht gebleven", zo verklaarde dr Alan Valen tine. de leidér van de Ned. missie van de E.C.A. gisteravond, in een Kerstgroet, die hij op verzoek van de N.C.R.V. uit sprak. Iedere Amerikaan, aldus dr Valen tine. is overtuigd van de noodzaak, de internationale vrede te bewaren en Ame rika heeft getoond, offers daarvoor te willen dragen: uiteraard besprak hij daarbij het Marshall-plan als voorbeeld Holland noemde hij 't land. waaraan alle andere Marshall-landen een voorbeeld kunnen nemen wat de productie betreft. NEGARA BORNEO NIET LEVENS VATBAAR? Sultan Hamid II. staatshoofd van West- Borneo, heeft in een gesprek met Aneta te Pontianak het oordeel uitgesproken, dat een staat Borneo niet levensvatbaar zal zijn, mede in verband met de hou ding van Oost-Borneo. INDONESISCHE ONDERWIJZERS ONTEVREDEN. De Indonesische Centrale van Vakor ganisaties van Onderwijzers heeft te Ba tavia namens 15.000 leden uiting gege ven aan ontevredenheid en Wrevel, omdat de een jaar geleden aangekondigde po sitieverbetering van 25 000 onderwijzers niet komt en omdat Indonesiërs niet in de hoge posities worden geplaatst. verklaring afleggen. DAT in het Sted. Museum te A'dam de permanente collectie „De vijf genera- tiën" is ingericht, een overzicht gevende in 1850 tot heden. DAT, nu de Gelderse Ged. Staten Arnhem de bouw van een Finse school ad. f 75.000 niet toestonden, de in de log beschadigde school te Schaarsbergen aldaar voor f 73.000 wordt hersteld. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. df vaststelling bevat van het tarief 40 On gevallenwet 1921 en prijzenbeschikkingen tabak, sigaren en sigaretten 1949. DAT het R'damse B.G. de 47-j. C. v Houwelingen. ex-chef terreinpolitie t Wilton- Feyenoord. die arbeiders aan SD. overleverde. 6 j. (m.a.) oplegde. DAT de herziene Arnhemse gemeen tebegroting 1948 met veel hangen en wur gen, dank zij de noodvoorziening-Oud, sluitend gemaakt kon worden, terwijl in Februari de begroting 1949 in behande ling komt DAT Arnhem aanzienlijke bedragen be schikbaar zal stellen voor industrieter reinen, de Melkfabriek Camiz wordt uit gebreid en Motobécane aldaar een moto- renfabriek opricht. DAT het hoofd van de A'damse Land- Imeetk. Dienst. W. Smit. die. zoals gemeld, benoemd werd tot Ridder in de Orde O.N., per 1 Jan. de dienst verlaat. DAT de Arnhemse Raad wel credieten toestond voor de doorlichting van ge- meentepersoneel en hun gezinsleden, doch doorlichting der gehele bevolking tech nisch nog niet uitvoerbaar is. DAT ook de AKU te Arnhem haar fa brieksmeisjes onder 22 jaar gelegenheid zal geven, aan de nijverheidsscholen huishoudcursussen te volgen. DAT de wet tot wederinvoering van totalisator gisteren werd afgekondigd 16 Jan. in werking treedt. DAT 62 j. oud te Middelburg overleed de dir. der Prov. Zeeuwse Electriciteits Mij., J. Slooves. DAT dr J. J. Visser, wnd. directeur var het krankzinnigengesticht „Maasoord", te Poortugaal 1 Jan. 25 j. in dienst der ge meente R'dam is en hij 3 Jan. door het personeel wordt gehuldigd. DAT door het breken van een balk lift in de Philips-fabrieken te Eindhoven neerstortte, waardoor de 46-j. H. Zon uit Deurne werd gedood en de 48-j. Leuchtman te Eindhoven ernstig werd gewond. DAT is ingediend een wijziging van de begroting-1948 van Overzeese Gebieds delen, waarbij de representatie-toelage van de gouverneur der Ned. Antillen wordt verhoogd met f 5000 tot f 20.000 (Ned. Ant. Crt.). DAT minister Spitzen gisteren de eta-' blissementen van de Stoomvaart Mij. „Nederland" te A'dam bezocht en a/b. van de vandaag naar Indië vertrokken „Oranje" lunchte. DAT prof. dr F. L. Muiswinkel VU. te A'dam waarschijnlijk m M. J. baron van Wijnbergen, die ontslag vroeg wegens vergevorderde leeftijd, opvolgt als voorzitter van de Midden- standsraad. DAT de Zwitserse luchtvaartmij. ..Swissair" op bepaalde vluchten 50 pet. reductie aan scholieren toestaat Nat. Zwitserse Verkeersbureau nadere inlichtingen geeft. DAT dr J. B. de la Faille 8 de U.S.A. vertrekt om daar 3 mnd. lezingen over Vincent van Gogh te hou- DAT de geruchten, als zou volgens dr C. van den Berg, dira-gen. van de Volks gezondheid. een griepepidemie dreigen, van elke grond ontbloot zijn. DAT het Verbond van de Belg. Zee visserij te Ostende twee vakbladen „Noordzee" en „Wekelijks Bulletin" uit geeft en ze bij de Oceanic Exchange Cy. te H'sum te krijgen zijn. DAT Prinses Wilhelmina gisteren op de Zuidafrik. Kunsttentoonstelling te A'dam vooral aandacht besteedde aan het werk van Pierneef. wiens bij het Rege ringsjubileum aan Haar aangeboden doek de oorzaak was van zoveel misverstand. Tito wenkt het Westen Maarschalk Tito van Joego-Slavië heeft gedreigd, de export van grondstoffen naar het westen te verleggen, indien de lan den, aangesloten bij de „Kominform" de handelsovereenkomsten blijven schenden. De maarschalk, die in het parlement tij dens de begrotingsdebatten het woord voerde, verklaarde, dat Joego-Slavië hier toe gedwongen zou worden, om de machi- neriëen. die het zo dringend nodig had, „van de andere zijde" te verkrijgen. De begroting van defensie zal in 1949 aan zienlijk worden verhoogd. GAAT BRITSE AMBASSADEUR IN MOSKOU HEEN? Kwam gisteren het bericht, dat Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, ontslag had gevraagd, thans meldt Ass. Press, dat de Britse ambas sadeur bij het Kremlin, sir Maurice Peterson, waarschijnlijk begin 1949 zal aftreden. Truman beschuldigt Rusland President Truman heeft te Kansas City verklaard, dat hij ongerust is, omdat de Sowjet-Unie. „onze grootste bondgenoot, er een stelsel van moraal-codes op na houdt, die met moraal niets te maken hebben. Gesloten overeenkomsten zijn voor de Russen niet heilig." De president besloot: „Er maken heden ten dage be paalde leiders deel uit van de Sowjet- regering, die verlangend zijn om met o tot overeenstemming te komen." REUZENVLIEGTUIGEN VOOR DE LUCHTBRUG. Nieuwe reuzenvliegtuigen, die 20 t kunnen vervoeren, zullen spoedig bij de luchtbrug naar Berlijn worden ingescha keld. Dit zijn toestellen van het type C. 97, die tweemaal zoveel kunnen laden ils de Skymasters, tot dusver de zw ste machines van de luchtbrug. FRANSE SENAATSCOMMISSIE VERWERPT BEGROTING. De financiële commissie van de Franse Raad der Republiek (Senaat) heeft morgen met 15 tegen 12 stemmen de ge hele begroting voor 1949, die vorige week Vrijdag door de Nationale Vergadering werd aangenomen, verworpen. „SIBAJAK" MORGENAVOND IN ROTTERDAM. De „Sibajak" wordt morgen omstreeks middernacht met een klein contingent militairen, evancué's en gouvernements ambtenaren te Rotterdam verwacht. Ont scheping Donderdagmorgen 8 uur. MILITAIREN ONDERSCHEIDEN. Voor hun verdiensten in Indië, in tijd voorafgaande aan de actie, werden de navolgende onderscheidingen ver leend: Tot Officier in de rde van Oranje- Nassau (met de zwaarden) werden be noemd: kol. H. M G. J. Lentz, de luit.- kolonels E. E. Holle. P. W. van Duin, J. Hoytema van Konijnenburg, L. H. Ie de Montigny, A. Hermans, ir C. Bosma en ir H. A. van Oerle, de dir. off. i gezondheid 2de kl. Ph. J. Haselaer de majoors P. van Eerden, J. Wolter- beek, L. C. Dijkstra, dr E. Boswinkel, T. M. Polak en J. J. Bouma. Tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau (met de zwaarden) werden be noemd: de off. van gezondheid 1ste kl. F. Doeleman, W. Kramer, G. Peterse en D. W. Swijgman, de ritmeesters J. K. L. Koch en jhr mr M. W. C. de Jonge, de kapiteins F. Bröcker, B. W. Buenk, R. Kuipers. G J. de Vries en ir J. E. Licht de 1ste luitenants H. P. L. van Waes, D. J. van Baarsen- en G. Hendrikse. Begin 1949 wordt de barber Carib bean Line geopend tussen de Amerikaan- Atlantische en de Caraïbische havens. Elke 10 dagen vaart een schip af. dat behalve Barranquila, Cavtagena en Puer to Columbia ook Venezuela en de Neder lands Antillen zal aandoen. GESTOORDE JAARWISSELINGS BIJEENKOMST VAN P.v.d.A. „De oplossing, die de Regering gekozen heeft ten aanzien van Indonesië, „beter" doch zeker „minder verschrikke lijk", aldus mr M. v. d. Goes van Naters op de gisteren in Amsterdam gehouden jaarwisselingsbijeenkomst van de P.v.d.A. Spr. liet zich mét waardering uit Hatta, die, naar hij zeide, het goede ge wild had, doch niet in staat bleek de republikeinse soldateska tot redelijkheid te brengen. Tijdens de rede mi kele ordeverstoorders uit de zaal woden verwijderd. Andere sprekers waren het Tweede Kamerlid Evert Vermeer M. Groenenberg. Dr. P. Muntendam Amerikaans-Britse conces sies tegenover Franse Roer-bezwaren De besluiten van de zesmogendheden- conferentie over de Roer, zullen morgen officieel worden bekend gemaakt. Vol- Reuter is het ontwerp-statuut voor het internationaal lichaam voor de Roer, door de regeringen van Frankrijk, Enge land, Amerika en de Beneluxlanden goed gekeurd. Het betekent een aanmerkelij ke concessie van Engeland en Amerika tegenover Frankrijk. De souvereiniteit over het Roergebied wordt aan een toe komstige Duitse regering overgedragen. Bepaalde bevoegdheden ter controle van de productie van steenkool, cokes en staal worden overgedragen aan een in ternationale Roer-organisatie. Men is er te Parijs voldaan over, dat de Britse en Amerik. regeringen hebben toegegeven, dat het noodzakelijk is. de controle ovcr# de productie van het Roergebied perma nent in handen te geven van een lichaam, •in alle betrokken regeringen zijn vertegenwoordigd. Maatregelen zullen worden aangegeven, hoe Duitsland's wes telijke buurlanden te beveiligen tegen elk gevaar van een nieuwe Duitse aan- waarvoor een „geallieerd militair vei ligheidskantoor" en de „internationale Roer-organisatie" zal dienen. Prinses Anne de Bourbon-Parma. de echtgenote van ex-koning Michael van Roemenië, verwacht een baby. De ex-koning, die in Nice verblijft, zeide er zeker van te zü*>. dat het Roemeense volk opnieuw een vrjj volk zal worden. Russen arresteerden zes Amerikanen Russische grenswachten hebben in de buurt van Eisenach, ten Z.O. van Kassei, Amerikaanse soldaten en een Duitse politie-agent gearresteerd, toen zij bij vergissing de Sowjetzonegrens over schreden. Later werden zij vrijgelaten. Plan Monty's hoofdkwartier passeerde de Assemblee De Franse Nationale Vergadering heeft met 418 tegen 181 stemmen (communis tegen) het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij de regering gemachtigd wordt 40 millioen francs uit te trekken ter be strijding van de kosten voor de installatie het hoofdkwartier der West-Euro- pese Unie te Fontainebleau. Tijdens de behandeling kwam het tot m incident, toen de communist Gautier sprak van de stichting van een „nieuwe „Kommandantura". Dit verwekte een storm van protesten. Queuille, Ramadier en andere ministers verlieten de zaal tot KOUDSTE DAG VAN HET JAAR IN ENGELAND Groot-Brittannië had gisteren, toen de temperatuur plotseling van 2 graden tot 7 graden onder nul daalde, de koudste dag van 1948. De paardenrennen en ook verschillende rugby- en voetbalwedstrij den zijn afgelast. Toch werden regen buien voorspeld. SUMNER WELLES GAAT REEDS VOORUIT Een bulletin van het ziekenhuis te Washington maakte melding van voor uitgang van Sumner Welles. Binnen enkele dagen zal men hem nogmaals on derzoeken. Twee millioen Duitsers in Russische kampen. Kenneth Royal, de Amerikaanse mi nister van Oorlog, verklaarde, tijdens zijn bezoek aan Berlijn, dat de Russen in werkkampen twee millioen Duitse man nen en vrouwen gevangen houden. Hier in zijn de krijgsgevangenen niet begre- WEERBERICHT Dit is dan de nieu we directeur-gene raal voor de Volks gezondheid. dr P. Muntendam, die, zoals we al in een deel onzer vorige oplaag meldden, dr C. v. d. Berg als zodanig opvolgt. Afnemende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar bewolkt met later plaatse lijk enige sneeuw of regen en toe nemende wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht op de meeste plaatsen nog lichte of matige vorst- Overdag tempera* tuur om het vriespunt. ZON EN MAAN. Woensdag 29. Dec Zon op 8.48. onder 16.36; Maan op 8.32. onder 15.11. 31 Dec. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1