Jlieumc Ccii»sd)c GTmiranl Alle strategisch belangrijke punten op Java in Ned. handen Wist U MAANDAG 27 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hoge woerd 103 Tel dir en redactie 20403: Adra 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7698 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATIOH AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuttsticli Is gebleven myn hert In levenspart" In de Kerstnacht bonunen op Nazareth Zie pagina 3 Tijd ens de nieuwe politie-aetie sneuvelden tot dusver 23 van onze jongens Van officióële zijde te Batavia wordt medegedeeld, dat de Nederlandse troepen thans alle grote steden van Java in handen hebben. Kediri, waar Tan Malakka zijn hoofd kwartier had willen vestigen, werd bevrijd en daarna het grote centrum van de vakbeweging, Madioen, dat tevens bekend is om zijn spoorwegwerkplaatsen. Be halve Madioen werden Sragen, Tawamangoe (ten Oosten van Solo), Magetan en Ngawi bezet. In het Bantamse namen onze troepen Pandeglang, Anjar, het grote planterscen trum Rangkasbitoeng (waar Max Havelaar volgens het bekende boek van Multa- tuli zijn rede zou hebben gesproken). Op Sumatra zijn thans de belangrijkste cultuurgebieden in onze handen- Sidika- lang, ten N.W. van het Tobameer en Sibolga zijn bezet. Zuiveringen werden uitge voerd in vele streken van Java en Sumatra. De tot dusverre gerapporteerde verliezen aan onze züde zijn 23 doden en 47 gewonden, aan republikeinse zijde 280 doden. door het Rode Kruis uitgedeeld. De mark- Er is nergens een grote veldslag geweest Een militaire woordvoerder heeft gis teren op het departement van Overzeese Gebiedsdelen er op gewezen, dat de bui tenlandse pers een verkeerd denkbeeld blijkt te hebben van het doel. de beteke nis en de methoden van het Nederlandse optreden. Men meent namelijk, dat een volkomen modern uitgerust Nederlands leger grote slachtingen aanricht onder vrijwel ongewapende republikeinen. Het is echter geen oorlog zoals van 194045 in Europa en thans in China, waar reus achtige legers veldslagen leveren die tienduizenden doden en gewonden kosten. Het doel is, zo snel mogelijk het repu blikeinse gebied onder Nederlandse con trole te brengen, opdat door een zuiver en bekwaam bestuur zo spoedig mogelijk orde, recht en veiligheid worden gescha- P Daarom moesten zo snel mogelijk de belangrijke centra worden bezet om van daaruit de pacificatie voort te zetten. Daarbij moest het verband van de repu blikeinse strijdkrachten worden ver stoord en concentraties van gereedstaan de infiltranten moesten uit elkaar wor den gegooid. Nergens zijn daarom onze troepen over een breed front opgerukt, nergens waren grote omsingelingsbewegingen om repu- bliekeinse strijdkrachten te vangen te vernietigen, nergens waren er mii meer grote „hardnekkige gevechten". Slechts op enkele punten (bv. Bandjar- negara), waar een Nederlandse colonne stootte op een sterke infiltratieconcentra tie van de Siliwangi-divisie, zijn enige korte, werkelijke gevechten geleverd. Waar in de moderne oorlog de vernie tiging van de vijand het doel is, door omsingelingen, hevige bombardementen, was hier niet vernietiging van de T.N.I., doch controle van het gebied het doel, ter bescherming van de bevolking. Dientengevolge en omdat de T.N.I. on danks grote numerieke meerderheid en vrij goede bewapening zeer spoedig ge demoraliseerd wegvluchtte, v nergens bloedbaden en slachtingen, met grote aantallen slachtoffers, zoals mige buitenlandse bladen het voorstel len. Er is niet veel gevochten. Grote hoeveelheden voedsel, kleding en medicijnen zijn terstond de troepen achterna gestuurd en worden onverwijld Den Haag heeft zijn stand punt nog niet bepaald De gehele Eerste Kerstdag was gewijd aan beraadslagingen Officieel werd gisteravond medege deeld, dat de Nederlandse Regering ten aanzien van de beslissing van de Veilig heidsraad van Vrijdag j.l. nog in beraad is, mede in verband met het overleg met Batavja. Verklaringen, waaruit de indruk zou kunnen worden verkregen, als zou de Regering reeds enigerlei standpunt hebben bepaald, zijn ten enenmale on gegrond. Gistermiddag heeft een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken op een persconferentie medege deeld, dat de Nederlandse Regering vrij wel onmiddellijk na de aanvaarding van de resolutie door de Veiligheidsraad in beraad is gegaan over de vraag, welke houding zij hiertegenover moest aanne men. Gedurende de Eerste Kerstdag heb ben de ministers Drees, Sassen, Stikker, Götzen en Schokking hierover vergaderd en zijn vrijwel gedurende de gehele dag in contact geweest met de adviseurs Blom en De Beus, die de zitting van de Veiligheidsraad hebben bijgewoond. Voorts is er voortdurend contact met de autoriteiten te Batavia. Over het defini tieve standpunt van de Rogering kon nog niets worden medegedeeld. Het Noorse s.s. „Sneland", dat, zoals gemeld, in de Scheldemond gestrand was, is Zondagmorgen met sleepboothulp vlot- igekomen. WEER DOODSTRAF VOOR LEDEN „KOLONNE HENNEICKE". Vrijdag zijn te Amsterdam J. W. Zwa ger en J. C. Cassée, beiden van de „Ko- lonne Henneicke", ter dood veroordeeld. In totaal zijn nu 15 doodstraffen uit gesproken. De puntenloze uitverkoop In aansluiting aan ons bericht var Vrijdag, omtrent de puntenloze tex- tieluitverkoop, vernemen wij nog, dat de winkeliers zelf kunnen bepalen welke artikelen zij wensen te verkopen zonder punten. Zij moeten echter een prijsver laging van minstens 10 pet. in VOETBALPOOL IS LOTERIJ. De drie hoofdverdachten in de ,h balpool-affaires", W. G., M- H. M. A werden Vrijdag door de R'damse kantonrechter tot resp. 5 mnd. hechtenis, waarvan 3Vi voorw., 5 mnd. (3 voorwen 4 mnd- (1 voorw ver oordeeld. terwijl boetes werden uitge deeld aan andere verdachten. De kanton rechter is van mening, dat hier inderdaad van loterij sprake het pas vrij geworden gebied lopen vol en het economische en sociale leven kan zich weer vrij ontplooien. Te Djokja neemt het volk het republikeinse geld niet meer aan. Men wil het N.ï. geld. Ook werkt de bevolking spontaan met onze troepen mee. Zij is de terreur van de T.N.I. en het wanbestuur moede. De actie heeft dan ook ten doel de schepping van voorwaarden, nodig vooi een vrij en zeker bestaan zonder vree; der millioenenbevolking. Dit is wel iets anders dan de bloed dorstige voorstellingen van zekere bui tenlandse bladen. De militaire woordvoerder deelde nog mede, dat er geen sterke guerilla te wachten is, ten eerste, omdat de leiding is gevangen, ten tweede omdat er geen depóts van wapenen zijn, ten derde om dat de bevolking met onze troejfcn sa menwerkt. Krijgsverrichtingen op Tweede Kerstdag. Van officiële zijde werd gisteren te Batavia medegedeeld, dat in West-Java Laboehan en Menes (10 km ten Oosten van Laboehan) zijn bezet, in Midden- Java werd gezuiverd bij Solo en Mage- lang, in Oost-Java bevrijdden wij Plosso (ten Westen van Modjokerto), op Mid- den-Sumatra Fort Van der Capellen. (Ten ZO. van Fort de Koek). Bij een vlucht boven Midden-Java zijn twee jagers tengevolge van een ongeval neer- Heden werd aan correspondenten toe gestaan, Djokja te bezoeken. Zestig Brits- Indische militairen zijn pér vliegtuig van Djokja naar Semarang overgebracht. Slachting in gevangenis. Bij de bevrijding van Magelang wer den 30 vermoorde medewerkers van Sjarifoeddin in de gevangenis gevonden P. v. d. A. staat achter Regering De Partijraad van de Partij van de Arbeid heeft te 's-Gravenhage met 90 tegen 13 stemmen een motie verworpen, waarin het beleid der Regering in Indië wordt afgekeurd, voorts met 83 tegen 19 stemmen een motie waarin dit beleid wordt betreurd. In de Duhamel-mijn in het Saargebied kwamen bij een mijnbrand 20 mijnwer kers om het leven. ,Goed gedaan, kerel Generaal Spoor (r) schudt na zjjn aankomst in Djokja de hand van kol. v. d. Eem, de commandant der parachutisten, die de eerste overrompelende landing uitvoerden. Guerilla op Java zal zeker geen kans van slagen hebben Spoorwegverbindingen met D jok ia worden hersteld (Van onze Parlementsredacteur)Morgen mogen ook te Batavia aanwe zige buitenlandse correspondenten naar Djokja vertrekken. In verband met de omstandigheid, dat het Nederlandse kabinet nog steeds geen order „staakt het vuren" heeft gegeven, kan de conclusie worden getrokken, dat de Nederlandse Regering niet van plan is, zich zonder meer bij de resolutie, door de Veiligheidsraad Vrijdag j.l. aan genomen. neer te leggen. Overigens verdient onder deze omstan digheden het telegram van de Commissie van Goede Diensten aan de Veiligheids raad. dat zij in vele gevallen niet kan constateren, of er sprake is van een mili tair treffen dan wel van het uitvoeren van een politiële taak, meer dan gewone belangstelling. (Voor Indië-nieuws zie ook pag. 3) In het kader van de Java gevoerde actie, die uitsluitend is bedoeld ten be hoeve van het brengen van orde, rust én veiligheid voor de bevolking, is 8000 ton rijst en 20 millioen meter textiel onmid- delijk achter de troepen aan, Midden- Java binnengevoerd, aldus verklaarde vanmorgen een woordvoerder op het de partement van Overzeese Gebiedsdelen. Voor de verdeling is het Roode Kruis in geschakeld. De voorraden waren reeds geruime tijd zorgvuldig door de Indone sische Regering aangelegd. De spoorwegverbinding van West-Java naar het republikeinse gebied is tot Poer- woredjo hersteld. Vandaar wordt een busverbinding met Djokja onderhouden. Deze week zal vermoedelijk de spoorver binding tussen Semarang en Djokja, via Solo weer tot stand komen- Een andere woordvoerder, die zojuist contact had gehad met Batavia, verklaar de. dat men daar het stilzwijgen bewaart over de huidige verblijfplaats van Soe- karno. Hij had de indruk, dat berichten van AFP. als zou de republikeinse presi dent momenteel buiten Java zijn"(gespro ken werd'van overbrenging naar de Riouw-Archipel) uit de lucht zijn gegre pen. (Men zie hierover elders in ons blad). Voorts deelde hij mede, dat dr Beel morgen naar Palembang vertrekt, on nieuwijgekozen Negara-hoofd van Zuid- Sumatra, Abdoel Malik, te installeren. Extra editie „De Waarheid" in beslag genomen Op last van de Officier van Justitie te Amsterdam is dezer dagen een extra editie van „De Waarheid" door de politie in beslag genomen. De afgelopen dagen werden herhaaldelijk pamfletten en an dere communistische uitgaven in beslag genomen. Of t.z.t. tot vervolging zal den overgegaan, is nog niet beslist. Tegen de uitgevers is proces-verbaal opgemaakt, omdat de inhoud beledigend wordt geacht voor de Regering. De v~ spreiders werden aangehouden. Kardinaal Mindszenty gearresteerd Kardinaal Mindszenty, de Rooms- Katholieke primaat van Hongarije, is onder beschuldiging vt.n hoogverraad ge arresteerd. Een communiqué van de re gering zegt, dat de kardinaal in bewa ring is genomen, wegens „spionnage, misdaden tegen de veiligheid van de re publiek en het smokkelen van valuta". De controverse tussen de R.K. kerk en de regering bereikte haar hogtepunt in September, toen de bijzondere scholen werden genationaliseerd. Tien dagen ge leden echter heeft het gezamenlijke Hongaarse Episcopaat onder de 56-j kardinaal zijn bereidheid te kennen ge geven om met de regering over een accoord te onderhandelen. Plesman bereikte toch Amsterdam Ook Birma sluit zijn vliegvelden Birma heeft de vergunning aan de K L M., om boven dat land te vliegen en het vliegveld van Rangoon te gebruiken, ingetrokken, zodat thans drie landen Pakistan, Voor-Indië en Birma K.L.M. niet toelaten. Bovendien heeft Ceylon elk wapenver^per met K.L-M.- vliegtuigen verboden. Desondanks is het Donderdag uit Batavia vertrokken K L.M.-toestel Zater dagmiddag om 2 uur op Schiphol aange komen, dus nog binnen de tijd, welke het vliegplan van de K.L.M- aangeeft. De gezagvoerder, Hans Plesman, de zoor van dr A. Plesman, vertelde, dat het toe stel via Calcutta rechtstreeks naar Sharja in Noordwest-Ar'abië gevlogen was. is voorlopig het laatste toestel, dat uit Batavia aankomt. Een passagier vertelde, dat er te Calcutta een vergunning door te vliegen geweigerd werd, doch eindelijk slaagde men er in, toestemming voor het vertrek te krijgen. Men kreeg niet meer benzine dan er nodig was om Karachi te bereiken Toen Plesman boven Karachi zat, ont spon zich het volgende draadloze ge sprek met het vliegveld: Wij hoorden van de B.B.C., dat wij na de landing te Karachi niet meer mogen opstijgen. Is dat juist?" „Ja, dat is juist „Vriendelijk dank. We vliegen door-" „Dat kan niet, want U heeft niet ge noeg benzine." „Ja. dat kan wel." Plesman had namelijk te Bangkok wat extra-benzine ingenomen en was de heren te slim af. Karachi vroeg nog naar de koers, maar Plesman antwoordde: „Dat zullen we wel Hij vloog voort buiten de territo riale wateren van Pakistan. De DC-4 „Twente", dat Donderdag uit Amsterdam te Calcutta aankwam, kreeg ia enige moeite vergunning om door •liegen en kwam Zaterdagmiddag Batavia. De P-T.T. heeft nog geen oplossing ge vonden voor de postvluchten tussen Amsterdam en Batavia, zodat men t lopig nog zal moeten wachten met in de bus doen van zijn luchtpost. Is Soekarno niet meer in Djokja? Hij is in geen geval te Batavia. De berichten als zouden Soekarno e de zijnen naar Batavia zijn overgebracht, worden door een Nederlandse woordvoer der te Batavia uit de lucht gegrepen ge noemd. A.P. vernam gisteren van be trouwbare zijde te Batavia, dat zij naai een onbekende plaats in Indië waren overgebracht, vermoedelijk Bangka, Bil- liton of de Riouw-archipel. Vrijdagmid dag zijn 14 van de 17 te Batavia in huis arrest gestelde republikeinen weer vrije voeten gestei'., o.a Darmasetiawan en Soedjono- Indië vandaag weer in de Veiligheidsraad? Australië en Syrië vroegen de Raad, het Indonesische geschil toe te voegen aan de agenda van heden, doch de voor zitter deelde mede, dat alle hangende za ken automatisch op de agenda blijven, zodat de gedelegeerden een behandeling kunnen voorstellen. Hedenochtend 11 uur telefoneerde de speciale correspondent van A.N.P. uit Parijs, dat er kans bestond op behande ling van Indonesië voordat Palestina aar de orde kwam- Morgen eieren van de bon De rantsoenering van eieren is met in gang van morgen opgeheven, zo deelt het departement van Landbouw mede. De maximumprijsregeling wordt voorshands ongewijzigd gelaten. Op de prijs zal t.z.t. wel invloed oefenen de kwaliteit der eietren, zoals thans voor de export geschiedt. Voedselvoorzieningsblad van 24 Decem ber bevat n.l. een verordening .Kwali teitscontrole eieren binnenland", welke dergelijke controle instelt. De v schriften sluiten geheel aan bij de portcontróle en geeft bijv. een indeling met „eieren tweede soort". KONINGIN JULIANA: ,Onze soldaten zijn allen in Gods hand" Kerstboodschap tot vericanten van de jongens overzee Koningin Juliana heeft op de Eerste Kerstdag voor de radio -de volgende Kerstgroet uitgesproken: "et is mij een behoefte, een groet te brengen aan allen, die vandaag op Kerst in zorg zijn om iemand, dien zij liefhebben en om samen aan hen te den ken. die in dat verre goede land aan het strijden zijn. Het kan niet anders, of onze gedachten gaan ooft uit naar degenen, die zij daarbij tegenover zich vinden. Onze zuiverste wensen gaan naar hen allen uit- Het is het tragische, dat onze mensenmaatschappij zo is, dat geweld zo weer een krachtdadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het verzet in ons vaderland tegen onze over weldigers. Onze jongens hebben hier de opdracht, ïze beloften in te helpen lossen, die we in alle inwoners van Indonesië deden ibij monde van mijn Moeder op 7 Decem ber 1942 en op 3 Februari van dit jaar. Zij willen de vrijheid brengen in de vier ledige vorm van de vrijheid van het ge loof en van het woord, de vrijheid var vrees en van gebrek. Zij zijn allen ir Gods hand en geen haar zal hun ge krenkt worden zonder Zijn weten. wens U en hun toch een werkelijk Kerstfeest. Het is niet in de vertrouwde dat dit gevierd kan worden, i misschien in diepere zin. De Kerstnacht schoner dan de dagen en uw nacht Baard van Kerstman raakte in brand 12 gewonden Zes kinderen uit A'dams kindertehuis liepen ernstige brandwonden op Zaterdagavond waren in het kinderte huis „Wees een zegen" te Amsterdam enige kinderen bezig met „Kerstmanne- tje"-spelen. Een ziek jongentje sloeg uit zijn bed het spel gade. Op het tafeltje t hem stond een brandende kaars Toen het Kerstmannetje naar zijn zieke kameraadje toe ging, kwam hij te dicht bij de kaars en zijn baard vatte vlam. Hij snelde naar de andere kinderen toe bij de pogingen, het vuur te blussen, liepen 12 personen volwassene kinderen zulke brandwonden op, dat zij allen per ziekenauto naar het Wilhel- lina gasthuis moesten worden vervoerd. Zes kinderen zijn met ernstige brand wonden ter verpleging opgenomen. De overige personen konden na de behande- weer naar huis gaan. zorg maakt de tegenstelling tot het komende licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter, dan dat, waaraan het dagelijkse leven met zijn beslommerin- ons zo v^ak maar even laat tippen. Maar niets dringt zo diep en ver door in levens met hun moeilijkheden, zo mogen we dan de eeuwenoude woorden in onze oren laten klinken „Ere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de mensen een welbehagen" Ook de Engelse Koning heeft zijn jaar lijkse Kerstboodschap gisteren op Buckingham Palace uitgesproken. Hij richtte zich tot alle Britse onderdanen en memoreerde zijn zilveren bruiloft, de geboorte van zijn eerste kleinzoon en het intreden van zijn ziekte. Paus Pius XII drong in zijn Kerstrede aan op het streven naar vrede, terwijl President Tfuman verklaarde voor de wereldvrede te zullen blijven werken. Voorts richtten Evatt, Trygve Lie, de Russische comman dant van Berlijn, Kotikof, zijn Ameri kaanse collega Howley en de Tsjechische premier. Zatopocky, Kerstboodschappen tot de wereld. Jonge vrouw in Rotterdam gewurgd Na eerst met haar zuster en 2 mannen te zijn uit gew eest De 24-j. vrouw C. R., zonder beroep, werd Vrijdagmiddag in een woning aan de Brede Hilledijk te Rotterdam, waar zij een kamer had, dood in bed aange troffen. Zij is door wurging om het le ven gekomen. De avond te voren was zij met haar zuster in de stad in aanraking gekomen met twee lieden, waarmee zij de avond rustig hadden doorgebracht. Na afloop waren zij per taxi naar Ka- tendrecht gegaan, waar zich de wegen der beide paren hadden gescheiden. Het signalement van de man, die in gezelschap van de vermoorde vrouw verkeerd, luidt: lang circa 1.83 m.. 28-32 jaar, forse gestalte, smal ovaal gezicht, donkere ogen. donker haar lijzige spraak, licht bruine overjas met witte spikkels zonder ceintuur met steekzak- ken, donkerblauw gestreept costuum, licht gekleurd overhemd met slappe boord, donkere stropdas, witte pullover met ritssluiting, zwarte lage schoenen. Hij laat zich Jimmy noemen. Met de gelijkheid, dat hij zeeman is, moet reke ning worden gehouden. De politie zoekt inlichtingen op tel. nr. 72888. DAT op Nieuwjaarsdag te Leeuwarden een congres van Fries-nationale jongeren wordt gehouden. DAT de Tuchtrechter voor de prijzen te Assen aan W. J. B. te Hoogeveen we gens te duur verkopen van serviesgoed f 4500 boete oplegde, terwijl M. K. te Hoogeveen, die een auto te duur verkocht, f 1200 boete kreeg. DAT men in Frankrijk bij de weder opbouw gebruik maakt van een te Delft uitgevonden apparaat ter onderzoek van de bodemdraagkracht, waardoor 't heien van proefpalen niet nodig is. DAT de Stichting „Fryske Ambachts- en Folkskinst" te Leeuwarden een her komst- en kwaliteitsmerk voor Friese kunstnijverheidsproducten vaststelde en op verschillende Friese plaatsen tentoon stellingen van deze voorwerpen worden gehouden. DAT de Australische Steadfast Ins. Company Ltd met een kapitaal van 500.000 pond sterling, waarin o.m. de Ne derlandse Assurantie Mij „De Zeven Provinciën" te Den Haag deelneemt, per 1 Jan. a.s. haar werk aanvangt. DAT in de eerstvolgende Vlissingse raadsvergadering beslist wordt over de verkoop van een stuk grond voor de te herbouwen zeevaartschool aldaar. DAT de kring N.-Brabant en Zeeland van de Ned. Ver. van Bibliothecarissen een bibliografie van N.-Brabant zal sa menstellen o.l.v. mej. C. M. E. Ingen- DAT de PH-TEG voor de KLM dezer dagen de 100ste Convair-Liner was. die in Californië van de Consolidated-Vultee- fabrieken kwam en gezagvoerder R. F. George een Kerstboodschap voor het KLM-personeel meebrengt. DAT met de uitbreiding der electrische centrales e.d. in Friesland, waarmee reeds is begonne, f 12 millioen is ge moeid. DAT een aantal frauduleuze slachters en kopers uit Emmen e.o. door de poli tierechter te Assen tot straffen werden veroordeeld, variërend van 6 mnd. m.a., waarvan 4 voorw. met 3 j. proeftijd, tot f 15 boete. DAT een Donderdag bij de Batco- fabrieken te Amsterdam uitgebroken staking om 8 pet gratificatie is geëindigd na de toezegging van de directie met de Rijksbemiddelaar te zullen onderhande len over 4 pet plus een eventuele bonus over 1949. DAT voor de sterrit naar Monte-Carlo, die 24 Jan. begint, tot dusver 29 Ned. in schrijvingen zijn binnengekomen, het geen al een record is, vergeleken bij an dere jaren. DAT voor het Arnhemse B.G. tegen de Duitse S.D.-Unterscharführer O. F. W. Schulz, die in het kamp Rathenow op grote schaal gevangenen mishandelde, 10 j. (m.a.) werd geëist. DAT het Arnhemse B.G. de landwach- ters W. A. G. Franssen uit Nijmegen, H. W. Jonker uit Ede en K. Dekker uit Ede wegens collaboratie en hulp aan de S.D. resp. tot 2 j. en 3 mnd., 8 j. en 6 j. ver oordeelde. DAT de Friese Ver. v. Vreemdelingen verkeer. de oudste in Nederland, dezer dagen 30 j. bestond. DAT de 25-j. matroos le kl. Gerben Tjepkema uit Burgwerd (Woenseradeel) sedert hij 22 Dec. de Oude Alexander- kazerne te Den Haag met verlof verliet, is vermist en de politie i.v.m. de moge lijkheid van een ongeluk inlichtingen vraagt. DAT jhr J. P. W. van Doorn, sedert 1916 burgemeester van Heemstede, per 1 Juli 1949 met pensioen gaat. DAT ir P. W. Chevalier te Maastricht per 1 Jan. a.s. benoemd is tot adj.-direc teur van de Centrale der Ned. Ver bruikscoöperaties. DAT H. G. v. Elteren. dir. van het post kantoor te Roermond, in dezelfde functie te Hilversum werd benoemd. DAT de Vereniging „Nederiand-Indo- nesië" te Amsterdam een protestverga dering heeft gehouden tegen het optre den onzer Regering in Indië, waarop H. M. van Randwijk, prof. dr N. A. Don kersloot, Alb. Helman, drs Lou de Jong, Jef Last, prof. dr W. F. Wertheim, Sam de Wolff en Albert.de Jong gesproken hebben. DAT de „Perhimpunan Indonesia", de „Perkumpulan Islam" en de „Persatuan Penduduk Indonesia" te Amsterdam en de studentenorganisatie „Rukum Pelad- jar Indonesia" in Den Haag tegen het optreden der Regering in Indië hebben geprotesteerd. DAT het Amerik. s.s. „Joshua Tho mas", hetwelk Zondag bij Walsoorden strandde, vannacht zonder assistentie vlot kwam en z'n reis naar Antwerpen voortzette. DAT Paul Kruger niet in Nederland, zoals abusievelijk werd gemeld, is over leden, maar in Frans-Zwitserland. DAT Rembrandt's schilderij van Saskia van Uilenburgh uit 1633 is teruggekeerd van de expositie in Bazel naar het Fries Museum te Leeuwarden. DAT de Centr. Ereraad voor de Kunst de letterkundige dr J. Theunisz te Assen heeft uitgesloten voor 5 jaren (ing. 15 Mei 1945i en de Haagse kunstschilder Th. G. W. Stiphout voor 1 jaar (ing. 5 Mei 1945). DAT tot Ridder in de Orde van O.N. werd benoemd W. Smit, hoofd van het bureau van de Landmeetkundige Dienst DAT Willem Pijpers uit Hillegersberg (R'dam) van het schildersbedrijf „Der neue Tag" voor drie jaren ontzet werd uit het bedrijfsleven. DAT de St. Crt. van Vrijdag o.m. een wijziging bevat in de arbeidsvoorwaar denregeling voor bierhandel en mine raalwaterindustrie en een beschikking tot opheffing der adv het ziekenfondswezen. DAT wij ingevolge de met IJsland ge sloten handelsovereenkomst van daar 4500 ton kabeljauwfilet en 20.000 ton meel zullen betrekken, terwijl wij IJsland voor 700.000 kronen verse voor 700.000 kronen gedroogde groenten zullen leveren tegen de koers van 40 ets. per kroon. DAT mevr. Nefe uit Diemen, die op Eerste Kerstdag te A'dam op een i dende tram sprong, van de wagen viel werd gedood. DAT te Geleen, vermoedelijk door kwajongens, drie auto's werden gesto len, welke alle onbeheerd zijn terugge vonden, terwijl een dezer wagens bij een aanhouding doorreed. DAT dc Twentse textielindustrie Bel gische werklozen tracht in te schakelen, doch de in België hogere lonen een moei lijkheid vormen. DAT voor het B.G. te A'dam 10 j. werd geëist tegen de 31-j. A'dammer A. Stom, die voor de fa. Lippman Rosenthal in Westerbork Joodse effecten registreerde en 7 Jan. de uitspraak volgt. DAT de onder-dir. van de A'damse Zee- en Brandassurantiemij, Chr. Moes.' de afgetreden dir., mr J. B. Willeumier, opvolgt en de laatste sommissaris werd. DAT het A'damse Leger des Heils f20.000 verzamelde voor de Kerstactie. DAT de „Democratische" Studentenorg. ..Pericles" te A'dam de Regering om stopzetting der actie in Indonesië, vrijla ting van Soekarno c.s. en terugtrekking der troepen tot de demarcatielijnen heeft gevraagd. DAT by afgravingen in Pingjum (gem. Wonseradeel), Fr.) o.m. een aantal z-g Friese Moppen werd gevonden. DAT, 69 j. oud, gisteren te Ooster hout overleed mr-A. K. M. G. baron van Oldeneel tot Oldenzeel, oud-Statenlid van N.-Brabant en oud-griffier te Breda. DAT in Tilburg de 32-j. I. den D. uit Aalburg, de 33-j. E. S. en de 20-j. W. den L. uit Udenhout en de 29-j. L. D. uit Til burg werden aangehouden, wegens frau duleus slachten. Onmiddellijk op de parachutisten, die Djokja's vliegveld Magoean namen, volgden de Dakota's niet troepen en uitrustingen en vlak daarna snorden de jongens al met hun jeeps langs de straten van het wespennest der Republiek. Gauw de antenne opzetten en klaar Is Kees. Voorwaarts Gevaar De uitspraak van de Veiligheidsraad had ongunstiger kunnen zijn dan zij geworden is, maar zij blijft ernstig ge noeg. Zowel die uitspraak als het debat, dat daaraan is voorafgegaan, laten zien. in een instituut als de Veiligheids raad uiterst gevaarlijke elementen gaan schuilen. Wat is het geval? De Veiligheidsraad heeft zich in de Indonesische kwestie een lichaam betoond, dat zich in zijn be slissingen laat leiden door uitsluitend po litieke overwegingen, maar dan politiek de slechte zin. Het recht komt er niet bij te pas. Dit geldt al dadelijk de belangrijkste vraag, namelijk of de Veiligheidsraad wel bevoegd is, van de zaak kennis te nemen. Hij is dat niet. De Indonesische kwestie is een kwestie voor het Ko ninkrijk der Nederlanden en niet voor de Verenigde Naties. Maar aan de beant woording van die vraag komt de Vei ligheidsraad niet eens toe. Dat hij be voegd is, neemt hij zonder meer aan Dan de beslissing zelf. De Indonesische kwestie zou de wereldvrede in gevaar brengen. Echter, het merkwaardige is. dat andere kwesties, die anders dan Indonesië werkelijk de wereldvrede in gevaar brengen, door de Veiligheids raad zelfs niet worden aangeroerd. *.Vij denken aan China. Maar ja. hier zijn enkele groten in het spel. Wij hebben de indruk, dat in de Indo nesische kwestie een kleine staat was aangewezen om het prestige van de gro ten te redden. Alsof het resultaat niet is, dat dit prestige nu geheel en al is ge kelderd. Onze plicht Wat is nu onze plicht? Daarover be- hoeven wij zelfs in deze moeilijke omstandigheden niet lang te spreken. Hebben wy niet lang en niet vaak ge noeg geschreven, wat in Indonesië moet worden gedaan? Indonesië behoeft zich een onjuiste uit spraak van de Veiligheidsraad, die het nog voor een belangrijk deel wil over geven aan onrust en chaos, niet aan te trekken. Het heeft geen behoefte aan een onjuiste uitspraak, van welk hoog college ook. Het heeft behoefte aan orde en rust. opdat het op een hechte basis kan arbeiden aan zijn toekomst. Het heeft lang geduurd, voordat de Regering tot ingrijpen overging. Te lang. naar onze overtuiging. Maar op het moment, waarop zij het deed, was zij toch eindelijk overtuigd, dat het niet langer ging. Wij mochten hopen, dat die overtui ging langzamerhand ook die der wereld, in elk geval van Ame-ika en Engeland, zou zijn geworden. Het was echter niet zo. Maar het feit, dat ook onze Regering eerst na verloop van tijd tot het inzicht is gekomen, dat ingrijpen ondanks alles onvermijdelijk was, moet ons doen hopen, dat dit inzicht tenslotte ook nog tot anderen zal doordringen. Onze taak is een tweeledige: Rustig doorgaan met de uitoefening van onze plicht: En ook doorgaan met onze po gingen om volken en regeringen van ons goede recht te overtuigen Gesneuveld voor het vaderland De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de week van 1017 December 1948 de navolgende ver liezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Res. 2de It. P W. Bastianen. nr 250626008. uit Eindhoven. Kon. Ned.-Ind. Leger. Man. sold. S. Damongilala. nr 34823143. De Koninklijke Marine heeft in dc afgelopen week geen verliezen gerap porteerd. Aanhoudende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Oost. In de nacht en ochtend matige, en hier en daar strenge vorst Midden op de dag lichte vorst. ZON EN MAAN. Dinsdag 28 Dec. Zon op 8.48. onder 16.35; maan op 7.17, onder 14.29. 31 Dea. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1