JMeaiwc £eitoct)c CTourant RUSSEN WILLEN ons op slag liet mes op de keel zetten Wist U yRIJDAG 21 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7697 DIRECTIE: F DIEMER CHRISTELIJKE ATIOH AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantvasticfi is yfjebletjeti tnyn bert in teybeaspoet* Kerk zie Uw Kind Zie pagina 2 Nederl.-Indië in de Veiligheidsraad Amerikaanse Resolutie gaat de heren nog lang niet ver genoeg Het politieke steekspel in de Veiligheidsraad bracht gisteren een verrassende wending, doordat de Rus Malik verklaarde, niet voor de Amerikaanse resolutie te zullen stemmen, daar deze niet ver genoeg ging. Daarop kwam hjj echter met een eigen veel scherper gestelde resolutie te voorschijn en men neemt aan, dat de Russen thans genoeg verwarring hebben gesticht, om de behandeling van Nederlands optreden in de Veiligheidsraad een tijd te rekken. Want nu Rusland zich van stemming zal onthouden en zeer waarschijnlijk de Oekraïne ook, is er kans, dat Amerika's voorstel minder dan 7 stemmen haalt en in dat geval zou het verworpen zijn. op Djokja uit te oefenen. Da; Na de opening van de middagzitting van de Raad kwam de gedelegeerde van de Philippijnen, Romulo, aan het woord en eiste de terugtrekking van de Neder landse troepen en vrijlating der republi keinen. Hij noemde het Nederlands op treden een wanhopig heroveringsprogram en herhaalde de beschuldiging, dat Ne derland marionettenstaten instelde en eer blokkade handhaafde. De Syrische ver tegenwoordiger steunde officieel hel Australische amendement op de Ameri kaanse resolutie (Australië is niet stem hebbend lid en kan geen voorstellen doen. doch een der leden van1 de Raad kan tuurlijk het voorstel van een niel ondersteunen of overnemen). Hij noemde Nederland de aanvallende partij en wilde 'snel ingrijpen, om aan het „bloedvergie ten" een einde te maken. Hier houden wij maar redevoeringen, terwijl elke dag, en misschien elk uur honderden mensen levens verloren gaan, voegde hij er aan toe. Hij begreep niet hoe Nederland dacht, orde en rust te herstellen door troepen te laten binnenrukken in het land van volkeren, die deze troepen verafschuwen. De Voor-Indische vertegenwoordiger beschuldigde Nederland van bestands schending en zeide, dat de Nederlanders de tijd van onderhandelingen hadden ge bruikt voor oorlogsvoorbereidingen. De aanval was „niet uitgelokt" en „onge motiveerd", aangezien er geen bewijs was, dat de republiek militair optreden Voorbereidde. Het vuurwerk van Malik Het grote vuurwerk van de dag was de rede van Jakoev Malik namens Rus land. Zestien zittingen van de Veilig heidsraad hebben geen oplossing ge bracht. Drie jaar lang leeft de republiek onder de bedreiging van militaire pressie, eerst van- Engeland, daarna van Neder land. Het is geen politieactie maar oorlog, die Nederland voert. De Veilig heidsraad heeft geen afdoende maatrege len daartegen genomen en de Sowjetre- solutie verworpen door een Frans veto. Velen in de Veiligheidsraad hebben ge tracht, Nederlands handeling te vergoe lijken. zelfs hebben hun gedelegeerden Nederland aangemoedigd. Zij lieten de Nederlandse troepen in hun stellingen, die zij door aggressie ge nomen hadden. Wel echter vormde de Raad een machteloze Commissie Drie, die de Nederlandse belangen dedigde. Met hulp dier Commissie heeft Nederland de republiek de overeenkomst van de „Renville" opgedrongen. Ter stond daarna begon Nederland de over eenkomst te schenden en sneed de repu bliek van de buitenwereld af. Zelfs naalden mophten niet in de republiek worden ingevoerd. Hiertegen heeft de Veiligheidsraad niets gedaan. Wat thans geschiedt is van het voor gaande de noodzakelijke consequentie. De onderhandelingen via de Commissie van Drie leidden tot niets. Dat kon ook niet anders en Nederland rekte eerst en liet Vervolgens de besprekingen doodlopen. De commissie heeft dit alles laten pas seren en sedert Mei niet meer aan de onderhandelingen deelgenomen. „Wat voerde zij uit in die tijd?" In die tussentijd deed de vertegenwoor diger van Amerika in die Commissie allerlei niet-officieel werk. Men noemde dit een bemiddelingspoging, maar de rede van de Nederlandse vertegenwoordi ger heeft op dit werk nieuw licht gewor pen. De rede geeft toe, dat de brief van Hatta van 13 December geschreven was onder de druk van Cochran, wiens werk er op gericht was, de republiek tot steeds meer concessies te drijven. Hierdoor is de republiek verzwakt, hierdoor is Ne derland bevoordeeld. De Commissie kon niets anders doen dan van al deze feiten nota nemen. Zij heette op te treden namens de Veiligheidsraad, doch ging volkomen haar eigen gang en hield de Raad niet eens goed op de hoogte. En in die tussentijd verzamelden de Nederlanders troepen en materiaal. De zogenaamde Verenigde Staten van Indo nesië en het Federale Bestuur zijn afge kondigd toen de onderhandelingen met de republiek waren afgebroken om pres- Douives Dekker gearresteerd De voorzitter van de republikeinse delegatie bij de Commissie van Drie, en Douwes Dekker zijn gearresteerd. Douwes Dekker is een bekend revo- tionnair uit de jaren twintig- Hij heeft in de eerste wereldoorlog terecht gestaan wegens spionnage ten gunste van Japan. Na de Japanse capitulatie kreeg hij toe stemming, naar Java te reizen. Hij ging door naar Djokja en nam de naam Setiaboedi aan, terwijl hij tevens in republikeinse dienst trad. Australië gaat ons tveer eens boycotten De Australische havenarbeiders hebben besloten onmiddellijk een boycot te leg gen op Nederlandse schepen. ONZE SOLDATEN KRIJGEN REEDS POST TE SOERAKARTA. Onze soldaten te Solo (Soerakarta) krijgen reeds brieven en postpakketten. Met Kerstmis ontvangen zij extra-ver sterkingen. GEVLUCHT, GEPAKT EN OVERLEDEN De Wageningse ex-politiecommissaris W. H. Versteeg, die onlangs uit Vlaardin- gen ontsnapte, naar Spanje vluchtte en zwaar ziek op Schiphol bij zijn terug keer werd gearresteerd, is te Vught over leden. Hij had in de oorlog de illegaliteit intensief bestreden. braakten de radio en de pers leugens uit tegen de republiek en verspreidden beschuldigingen over bestandsschendin gen. Geen moeite heeft echter de repu bliek zich gespaard om concessies te doen. Maar dit moedigde de Nederlanders aan om steeds nieuwe eisen te stellen. De moeilijkheden op Nederlands gebied, waarvan de republiek de schuld kreeg, waren het gevolg van onderdrukking, terreur en exploitatie, die de haat der bevolking wekten. Nooit hebben de Nederlanders over eenstemming gewild, steeds hebben zij de oorlog voorbereid. Het passeren van de Commissie bij de zending der ministe riële delegatie is daarvan een bewijs. Het rapport der Commissie van 12 Dec. is het bewijs, dat de republiek haar uiter ste best deed. Staking van vuren bevolen De Amerikaanse resolutie, voor zover deze het bevel, om terug te- trekken op de uitgangsopstellingen van 18 December bevat, is in de Vei ligheidsraad verworpen. Aangenomen werd het gedeelte der resolutie, dat het staken van het vuren beveelt en de vrijlating van Soekarno c.s. De arrestatie van de republikeinse re gering was een inbreuk op de immuni teit, die regeringsvertegenwoordigers be tten (De Russen zouden dus Hitier heb ben laten lopen. Red.) en dit heeft de verontwaardiging van alle volken ter we reld gewekt. De Raad moet de aggressie veroordelen. De Amerikaanse resolutie zegt niet wie aggressor is en richt ook lot de republiek het verzoek, om de troe pen terug te trekken. Om deze redenen kan de Sowjet-Unie de resolutie van Amerika niet steunen. De zitting werd tenslotte verdaagd (We weten niet of onze lezers het ge merkt hebben, maar als we in Maliks rede de woorden Nederland en republiek verwisselen, dan klopt zij vrijwel met de werkelijkheid. Er zijn slechts enkele zin nen, waarin dit niet lukt. Red). Te kwart voor elf opende de heer Van Langenhoven de zitting van hedenmor gen, waarop de Rus Malik zijn reeds ge noemde resolutie indiende. Hierop nam de Engelse vertegenwoor diger het woord. van oorlog. Het hoofdbestuur van de P.T.T- overweegt thans, op welke wijze het postvervoer naar Indonesië doorgang kan vinden. Dit zal in de eerste plaats afhangen van de vraag, hoe de K.L-M. de gerezen moeilijkheden zal oplossen door het uitstippelen van een andere lucht- Nederlandse troepen gaan voort stad na stad te bezetten NEGENTIEN ONZER MANNEN GAVEN HET LEVEN VOOR HET VADERLAND Rusteloos bewegen zich onze colonnes voort op Java en Sumatra. Vele steden werden bezet, maar aan de andere kant bracht dit smartelijke verliezen met zich mee. Negentien onzer soldaten zijn gesneuveld en 43 gewond. In Mldden-Java werd Blora bezet. Bjj Solo en Magelang werden zuiveringen ver richt. In Bantam rukten de Nederlanders Djas.inga, 35 km. ten Westen van Buitenzorg, binnen. Andere troepen bereikten de kust bjj Serang en kwamen duB in de nabijheid van het eerste punt van Java, waar de Nederlanders eeuwen geleden, voet aan wal zetten, het oude Banten. In Sumatra werd Taroetoeng bezet, de het standpunt staat, dat er geen sprake voornaamste plaats van Tapanoeli, een gewest, dat nu reeds jarenlang door onderlinge oorlogen van republikeinse benden werd geteisterd. Ten Noord westen van het Tobameer werd de status quo-lijn overschreden. Wat de gevangen communisten betreft, wordt gemeld, dat de republikeinen die deels hebben vrijgelaten, deels naar Madioen hadden overgebracht. Achthon derd Japanners zijn door de republi keinen reeds voor het optreden troepen naar Kediri overgebracht. Radio Madioen verdween gisteravond uit de aether, maar niemand weet of de Nederlanders er al zijn. De drie stations van Solo stonden in brand Protest tegen sluiting van vlieg velden door India en Pakistan (Van onze Parlementsredacteur) Een militaire woordvoerder van hei dep. van Overzeese Gebiedsdelen ver klaarde vanmorgen, dat bij de bezetting Solo (Soerakarta) de bruggen ten Oosten en ten Westen van de stad onbe schadigd in Nederlandse handen zijn ge vallen. De brug ten Noorden van de stad vernield. Ook de drie stations werden brand geschoten aangetroffen. Elders de stad werden eveneens brandhaar den geconstateerd- Er komen op het ogenblik steeds meer berichten binnen over toepassing van verschroeide-aarde-poldtiek. In de Kali- Konto-werken (van belang voor de electricitèitsvooraiening van Oost-Java, name voor Sóerabaja) is het geble- bij partiële vernietigingen: door de snelle actie is erger voorkomen. Het aantal krijgsgevangen gemaakte republikeinse soldaten is gering, omdat het merendeel in het terrein verdwijnt De Nederlandse tactiek is nl., dat de grote plaatsen en verbindingswegen wor den bezet. Vooral in West-Java neemt de actie van benden af. Op 21 December heeft zelfs geen enkel treffen tussen Nederlandse soldaten en republikeinse benden plaats gehad. In Noord-Sumatra worden nog veel Ondernemingen verwoest. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat langs diploma tieke weg bevestiging is ontvangen de berichten, dat India en Pakistan hun vliegvelden voor Nederlandse vliegtuigen hebben gesloten en Ceylon voor voer van wapens- India en Pakistan hebben dit gedaan op grond van een internationale overeen komst. die sluiting van vliegvelden toe staat in geval van oorlog. Langs diploma tieke weg is deze kwestie thans in be handeling, omdat Nederland (terecht) op GEEN WITTE KERST, WEL VORST Het gebied met hoge barometer standen, dat dagenlang boven de Noordzee was gelegen, verplaatst zich nu langzaam in de richting Zuid-Scandinavië. In verband daar mede draait de wind in ons land naar Oostelijke richtingen. De dro gere lucht, die daardoor wordt aange voerd, zal de bewolking doen afne men. Bij helder weer zal gedurende de komende nachten de temperatuur opnieuw flink onder het vriespunt dalen, waarbij zich plaatselijk nevel of mist kan vormen. Kans op sni bestaat er de eerste paar dagen niet, aldus verklaart De Bilt. Voor-Indië en Pakistan ver bieden K.L.M. te landen De regeringen van Voor-Indië en Pa kistan hebben gisterenavond medege deeld, dat K.L.M.-vliegtuigen niet meei op haar grondgebied mogen landen. Gis terenavond half negen (Nederlandse tijd) waren Karachi en Calcutta reeds voor Nederlandse vliegtuigen gesloten. De K.L.M. had gisteren nog geen officieel bericht van dit besluit. Naar men weet verbiedt Ceylon slechts wapenvervoer met Nederlandse vliegtuigen. Vanmiddag, 12 uur, deelde de KLM mede, dat zij officieel bericht ontvangen heeft van de sluiting der vliegvelden van Karachi en Calcutta. Hierdoor zijn aan de A'dam-Batavialijn der maatschap pij ernstige belemmeringen in de weg gelefjl. In afwachting van een andere oplojsing is de dienst tot nader order gestaakt. Een DC-4-machine met gezag voerder Van der Kooi is op het vliegveld Calcutta tijdelijk opgehouden Een Dakota van Aero-Holland, die missi n naar Bombay had vervoerd is gis teren juist voordat het verbod werd af gekondigd, uit die plaats vertrokken, op weg naar Genua, waar het morgen met andere Dakota van Aero-Holland de ian sterke Nederlandse bemanning de aan een Griekse rederij verkoch te „Johan de Witt" naar het vaderland zal terugbrengen. De hekkensluiter? Pakistan dreigt Nederland. Voor-Indië heeft KLM-vliegtuigen ook verboden over haar grondgebied te xlie- gen. Deze daad geschiedt met een beroep op artikel 89 van de luchtvaartconventie ?en dergelijke maatregel bestaat in geval van oorlog Pakistan heeft, ge dreigd met diplomatieke en andere maat regelen tegen Nederland, als het optre den tegen de republiek niet ophoud. Koninklijke Kerstrede voor de radio Alleen económische rede nen", zegt Hoffman In de brief van het hoofd der E.C.A., de heer Hoffman, aan de Nederlandse Regering, waarin de staking van Marshall-hulp aan Indië wordt mede gedeeld, zet Hoffman uiteen, dat alleen economische redenen hem tot zijn besluit hebben gebracht. De Nederlandse Rege ring heeft met teleurstelling van het be sluit kennis genomen en een antwoord an Hoffman gezonden. DR VAN MOOK KRIJGT WERK KAMER IN AMSTERDAM. Dr H. J. van Mook, heeft van het Am sterdamse gemeentebestuur de beschik king gekregen over een werkkamer ir. gemeentelijk museum WilletHolt- huysen aan de Herengracht Hij gaat zich metterwoon in De Bilt vestigen. H. M. de Koningin genmiddag om 1 uur over beide zenders ?n Kerstrede uit te spreken. Een millioen kg olienootjes aangekomen Met de „Friesland" (de 12.500 tons euws aanwinst van de Kon- Rott. Lloyd) zou vanmiddag 1000 ton pinda's uit Indonesië in Rotterdam arriveren. En Soekarno lacht!! was vaak het waarschuwende motto van hen, die al jaren streden tegen onze rampzalige Indië-politiek. Men kan het nu nog eens herhalen, gelet op deze foto, die by de arrestatie van de „president" werd gemaakt.Maar laat het dan ook de laatste keer mogen zyn. Deze recente foto van de Rue Neuve te Brussel doet er Kerstfeest nadert. Doch is er ook nog plaats i van het Kind in de kribbe Vóór Kerstmis zijn Joden en Arabieren weer slaags geraakt „Anglo-Iranian" en „Transarabian" wensen nieuwe olieleidingen door Syrië Wij hebben reeds vermeld, dat de rege ring van Israël zich niet langer gebonden achtte aan de bestandsresolutie var November, omdat Egypte reeds vroeger dergelijke stap deed. Dus zeide Israël het bestand op. En zq is dan de vierde ronde van de JoodsArabische oorlog i: Zuid-Palestina begonilen. En het hoofd kwartier van de „Vfer. Naties" rappor teerde een gecombineerde aanval van land-, lucht- en zeestrijdkrachten van Israël op de Egyptische stellingen in Gaza. De kans op een wapenstilstand wordt hierdoor zeer gering. Het schijnt, dat Israël tot de aanval moest overgaan omdat Egypte eiste, dat alle troepen uit de Negeb zouden worden teruggetrokken Het treffen met de Egyptische troepen ontstond, toen Joodse strijdkrachten maat- igelen beraamden om verdere sabotage m waterpijpleidingen door de Egypte- wen te beletten. Aan Egyptische zijde tuden tanks en vliegtuigen gebruikt orden, maar ook de Joden worden er in beschuldigd, in hun operaties door -cht- en zeestrijdkrachten gesteund te orden. In Jeruzalem schijnt vrede te heersen. De Christenen van de nieuwe stadswijk mogen er op Kerstavond in processie onder de, door de Joden be- :tte. Mendelbaumpoort trekken en zich vervolgens via Bethanië naar Bethlehem begeven. De Syrische minister-president over weegt nieuwe aanbiedingen van de Anglo-Iranian Oil Co en de Transarabian Pipeline Co. inzake het aanleggen van buisleidingen door Syrië. Het betreft buisleidingen van Saoedi-Arabie naar de Middellandse Zee over Syrisch grondge bied. Er is ook een voorstel van de Anglo-Iranian Oil betreffende het aan leggen van een oliebuisleiding door SyTië DAT Nijmegen i.v.m. de z.i. te geringe woningtoewijzing voor 1949 (410 van de 33.000 in geheel Nederland) bij Ged. Sta ten zal protesteren. DAT de 49-j. werkvrouw A. te Nijme gen werd gearresteerd, daar zij in enkele maanden ten nadele van de mensen, waar zij werkte, in totaal f 6000 had gestolen. DAT de O. v. J. bij de rechtbank te Leeuwarden tijdens de tweede behande ling persisteerde bij zijn eis van resp. 10 en 8 j. gev.straf tegen de 20-j. Sietse S. uit Noordbergum en de 30-j. Andries W. uit Zwaagwesteinde, die in Jan. jl. een treinpassagier bewusteloos sloegen. DAT de Groningse rechtbank J. H. Kuypers, die geld wist te lenen, zg. kinine uit gras te vervaardigen, conform de eis 2 j. oplegde. DAT de onlangs in Gouda ontvreemde gouden sieraden ter waarde van f 11.000 werden gevonden in een koffer, die smokkelaar bij zijn achtervolging bij Maasniel wegwierp, doch de man ontkwam. DAT de K.L.M. sinds Maandag per dag gemiddeld 2200 kg bloemen, vijf maal zo veel als normaal, van Schiphol naar ver scheidene landen, doch vooral Scandina- DAT K. Ch. de Pous op verzoek m.i.v. 1 Januari eervol is ontslagen als com missaris der R'damse politie. DAT de twee Ned. prijswinnaars van de opstelwedstrijd der N.Y. Herald Tri bune, Jennie H. v. Reyen en Gustaaf A. Sedee, 1 Jan. van Schiphol vertrekken. DAT 8 Jan. in Sluis een bedrag van fr. 150.000, zomede 600 lakens en 300 wol len dekens, van de inwoners van het Belgische stadje Knocke worden over handigd. DAT in het kader der Duitse herstelbe talingen weer 68 Duitse fabrieken wer den toegewezen, w.o. aan.Nederland de Geierwerke te Lengerich, een fabriek van graafwerktuigen. DAT Belgische en Nederl. afgevaardig den gisteren de bouw van een brug over de Maas nabij Stokkem (Belg. Limburg) bespraken en deze brug een rechtstreekse verbinding tussen ons Limburg en Ant werpen zal vormen. DAT voor het Zutfense B.G. levens lang werd geëist tegen de SD-er Bulten, die na de bevrijding in Apeldoorn een arrestant neerschoot en 10 j. tegen de 24-j. bewaker H. Kluft van het kamp Erica te Ommen. DAT J. v. Dijk als dir. van het crema torium te Westerveld bij de jaarwisse ling wordt opgevolgd door M. de Bruin. DAT de Ned. Ver. v. Chr. Apothekers- Assistenten en de Chr. Bond van Kun stenaars ingaande 1 Jan. als lid van het C.N.V. zijn toegelaten. DAT H. M. Velders, dir. Aan- en Ver koopbureau Tuinbouw- en Sierteeltpro ducten, Maandag om kwart voor acht voor Hilversum I spreekt over „Canada, een nieuw afzetgebied voor onze tuin bouwproducten?" DAT 76 j. oud te Assen overleed oud burg. J. A. R. Bosma van Winterswijk, officier in de Orde van O.N. DAT J. Slooves. dir. van de Prov. Zeeuwse Electriciteitsmij, 63 j. oud te Middelburg overleed. DAT ondanks de feestdagen het aan bod van wild (behalve kalkoenen en tamme konijnen) in Barneveld groter was dan de vraag. DAT de woning van de fam. J. J. C. Kuyper te Goes afbrandde, doordat een kind een petroleumkacheltje had omver gegooid en drie kinderen ternauwernood konden worden gered. DAT in Hilversum de kapitale villa van mr P. C. Ph. Loeff afbrandde door het spatten van een vonk uit de haard en de schade een ton bedraagt. DAT Nederland het volgend jaar te Londen met een inzending groente en fruit aan een grote Garden Show zal deelnemen. DAT tot 31 Dec. in Fodor te A'dam een foto-expositie wordt gehouden huidige Griekenland. DAT v. d. Waals' advocaat, mr J. v. d. Starp, een boekje zal schrijven over het England-Spiel. DAT te Den Haag. 69 j. oud, is overle den mr dr J. M. Wijthoff. DAT 1 Jan. het parket van het B.G. te Tilburg wordt opgeheven. DAT 81 j. oud te Breda overleed de or ganist C. Dellaert DAT de door brand verwoeste grote cafézaal van hotel Centraal te Den Bosch weer geheel is hersteld. DAT in de Amersfoortse bossen het lijk is gevonden van een 68-j. vrouwelijke verpleegde van „Zon en Schild", die 's nachts was weggelopen en vermoede lijk door de koude is bevangen. DAT de Amersfoortse kampcontroleur J. Hartloper uit A'dam wegens knuppe- larij van het A'damse B.G 4 j. (m.a.) kreeg. DAT in het Zuiden al fabrieken moes ten worden gesloten wegens onvoldoende mijngas en derhalve de burgerij i zuinigheid moet betrachten. DAT men de brandstoffenkaarten TA 806 en TB 806 dient te bewaren. DAT de op 79-j. leeftijd overleden maj. der inf. F. G. Riesz vanmiddag te Gouda begraven werd. DAT 37 j. oud te Roermond is overle den de oud-Ind. ambtenaar mr A. M. H. Bongaerts. DAT op 37-j. leeftijd is overleden F. D. F. de Walle, röntgenoloog te Gronin gen. DAT 76 j. oud te R'dam overleed de advocaat mr H. H. de Hartog. DAT nu diverse studenten geen f 600 kunnen betalen voor een microscoop, B. en W. van A'dam op verzoek van het histologisch lab. der Gem. Univ. f 30.000 willen beschikbaar stellen om 100 stu denten f 300 te lenen. DAT de R. T. M. en de Prov. Stoom bootdiensten een betere regeling van he' vervoer naar en op Schouwen en Duive- lahd beloofden en misschien wel de ta rieven van de R. T. M. omlaag zullen 1 gaan. tegen een jaarlijkse vergoeding van 1 mil lioen Syrische ponden. Voorts is er sprake van een petroleumhaven in Syrië die zou worden aangelegd door de Anglo Iranian. Tenslotte vermelden wij nog. dat Nathan Yellin, die als leider van de Stem-groep van-iTrcerdacht wordt in de moord op Bernaa-i kn de hand te hebben gehad, tijdens dc-tfserechting voor het Hof verklaard heeft, dat er een geheime tunnel zou bestaan onder het fort van Acre, waardoor gevangenen konden ont snappen. terwijl nabij Jeruzalem een ge heime basis van de Stemgroep bestond. Bandieten roofden ƒ23.000. De kassier van de boerenleenbank te Emmer Compascuum, Y. Visser, is het slachtoffer geworden van een roofover val- Twee gemaskerde bandieten dron gen zijn kantoor binnen, dwongen V. en zijn schoonzoon met revolvers om de deur van de brandkast open te maken en gingen er met ƒ23.000.vandoor. De Russische resolutie De tekst van de Russische resolutie in de Veiligheidsraad luidt als volgt: DE VEILIGHEIDSRAAD, 'Veroordeelt de houding der Ned. Re gering, welke opnieuw door een mili tair optreden tegen de republiek de „Renville"-overeenkomst geschonden heeft. De Veiligheidsraad eist: 1. onmiddellijke staking der vijan- delijkheden; 2. onmiddellijk als een eerste stap voor een oplossing uan het conflict, terugtrekking van de Nederlandse troepen naar de plaatsen, welke zij voor het optreden innamen; 3. de onmiddellijke invrijheidstel ling van de president der Indonesische republiek en van de andere republi keinse leiders; 4. besluit, om een commissie van de Veiligheidsraad in te stellen, waarin alle leden van de Raad vertegen woordigd zijn; 5. geeft opdracht aan de commissie om de uitvoering van de bepalingen inzake de staking der vijandelijkhe den en de terugtrekking der troepen te controleren en haar medewerking te verlenen tot oplossing van het ge hele conflict. Een dergelijke resolutie werd in 1947 door een Frans veto onschade lijk gemaakt. KERSTBOODSCHAP GENERAAL KRVLS Generaal Kruis heeft aan militairen van de Kon. Landmacht, die langdurig ziek zijn, aan hun familie, verpleegsters en verplegers een Kerstboodschap ge richt, waarin hij zegt er op te vertrou wen, dat het komende fepst hen troost en vrede zal geven, welke zij zo zeer nodig hebben. Tevens gaan de gedachten van de generaal uit naar de kameraden in Indonesië, die deelnemen aan de door de regering bevolen actie De generaal eindiigde met de beste wensen voor het Tevens is, door samenwerking van vele Nederlanders en Nederlandse instellin gen, er voor gezorgd dat aan ziekenhuizen, hospitalen en sanatoria verpleegde militairen een Kerstgeschenk wordt uitgereikt. In totaal worden 1000 pakketten van gelijke inhoud verdeeld. NU OOK LOSSE PINDAKAAS IN DE HANDEL. Naast potjes pindakaas, waarvan d< maximum-winkelprijs ƒ0 90 per potje van 370 gr. netto is. komt thans losse pindakaas in de handel tegen ƒ0 24 per 100 gram. Toch Kerstfeest In deze donkere wereld mogen wij morgen weer het Kerstfeest vie ren. De actie in Indonesië zal worden voortgezet en de diplomaten zullen hun werkzaamheden niet opschorten. Toch is het nu Kerstfeest, het feest van de ko mende Christus. David heeft eens in een zeer duister ogenblik van zijn leven gebeden, dat hij niet in de handen van de mensen be hoefde te vallen. Dat kan onder omstan digheden het ergste zijn, wat iemand overkomt. Het is een beschamende ge dachte, dat een mens bang moet zijn om in de handen van mensen, van mede mensen, terecht te komen. Ook in deze dagen verstaan wij daar van iets. Het moeizame pogen van een kleine natie om een ganse wereld van haar recht en van haar goede bedoelin gen te overtuigen, wat is het anders dan optreden tegen hetgeen al te menselijk is, tegen de verblinding en de kortzich tigheid en meer dan dat. Gelukkig dat wij nu opnieuw mogen gedenken, hoe eens een mens ter wereld is gekomen, die tegelijk oneindig meer was dan een mens. die tevens Gods Zoon was. Hij nam de gestalte van een mens aan en doorleefde ons leven van kommer en verdriet en baande zo voor een ellen dige wereld de weg tot God. „Bewaar mij voor mijn medemensen", zo bad de koning-zanger uit het Oude Volk, „en laat my in hun handen niet Wij kunnen het ook positief zeggen: „Laat ons op dit Kerstfeest het al te men selijke zien in de menselijke wereld en laat ons met deze wereld en al haar zor gen en kommer vlieden naar de kribbe. Want daar ligt Gods Zoon. die mens werd in alles, behalve in de zonde, en die als Enige de verloren wereld met God kon v Kolonel-titulair Australië heeft het goedgedacht zich in de Veiligheidsraad te doen vertegenwoordigen door een kolonel, Hodgson. Wij aarzelen niet, deze man, die een militaire titel draagt, een smaad te noemen voor alles wat in goede zin militair is. Wat hij in de Veiligheidsraad geliefde te zeggen, liep bij stromen da spuigaten uit. Hoe bijvoorbeeld te den ken over de belachelijke kreet, dat „de aanval van Nederland" verraderlijker was dan de overval van Hitier op 10 Mei 1940? Dit zegt een Australiër. Dit zegt een man uit het volk, waarvoor wij bij de Japanse overval goed genoeg waren om de vijand een beslissende hinderpaal in de weg te leggen. Indien bij de Japanse overval onze vloot onder de kranige lei ding van Doorman zich niet had opge offerd, dan zou er met Australië wat an ders zijn gebeurd. Ja. dan zouden de In heemsen in Australië misschien een ge lijke rol zijn gaan spelen als de Republi keinen in Indonesië, maar dan tegen Hodgson en zijn vrienden, die korter in Australië zijn dan de Nederlanders in Indonesië. Een fatsoenlijk Australisch ex-premier heeft deze gedachte nog dezer dagen naar voren gebracht. De Nederlanders zijn een geduldig volk, heeft minister-president Drees gis teren in een interview gezegd. Dit beamen wij, maar het zou niet ondienstig zyn. indien mensen als Hodgson langzamer hand eens trachten tot hun hersens door te laten dringen, dat er ook op het ge bied van het fatsoen demarcatielijnen zijn. die men niet straffeloos kan over schrijden. Sowjets beperken post verkeer naar het Westen Het bestuur der posterijen in de Sowjet- zone van Duitsland heeft opdracht ge geven tot beperkingen van het postver keer tussen de Sowjetzone en de Russi sche sector van Berlijn enerzijds en W. Duitsland anderzijds in verband met transportmoeilijkheden. Brieven zijn slechts tot 100 en drukwerken tot 400 gram toegestaan. Van 17 tot 30 Januari weer puntenvrije textielverkoop Winkeliers krijgen 4 pet vergoed. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal, evenals van 1 tot 13 Augustus geschiede, van 17 tot 31 Januari opnieuw de mogelijkheid ge schapen worden van een puntenvrije uit verkoop. In de daaraan voorafgaande veertien dagen zullen de winkeliers zich bij de groothandel kunnen bevoorraden. Er wordt ditmaal een puntentinjecti® aan de winkeliers gegeven van 4 pet. der omzet over 1948. Heeft men over het tweede halfjaar van 1948 een grotere omzet gehad dan in het eerste half jaar. dan wordt boven dien nog 30 pet van die meerdere omzet in punten vergoed. Men zal zich herinneren, dat de pun- tenvergoeding de eerste maal (van 1 tot 15 Augustus) 2V» pet. van de omzet van 1947 bedroeg, terwijl toen een gelijk per centage als thans vergoed werd over de meerdere omzet in het eerste half jaar van 1948 boven 1947. 30 Textielpunten. Naar de Nieuwe Leidsche Crt voorts in handelskringen verneemt, zal op 1 Januari as. 30 textielpunten wor den aangewezen. A'a 1 Januari kunt U een auto kopen! Na 1 Januari zullen o.m. auto's rrU WEERBERICHT Weer meer vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nog enkele overdrijvende wolkenvelden, maar droog weer met hier en daar nevel of mist. Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen. Vannacht lichte en plaatselijk matige vorst Morgenmiddag tijdelijk om het vriespunt ZON EN MAAN. ZATERDAG DEC Zon op 8 48. onder 16 33; maan op 3.03, onder 13 21. ZONDAG 26 DEC. Zon op 8 48, onder 16 33: maan op 4.28, onder 13.38. MAANDAG 27 DEC Zon op 8 48, onder 16 34; maan op 5.53, onder 13.39. 31 Dec. NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1