SHeuitte Ceiiwrtjc OTouranl SOERAKARTA en Sumatra's hoofdstad in onze handen gevallen Nederland toont courage in de Veiligheidsraad Wist U WOENSDAG 22 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 TeL dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTENƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7695 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken li gfjebleoen tnyn hert in Uyljeaspoet" Ons Kerstnummer op komst! Zie paf!,. 2 Onze tot nog toe gemelde verliezen beperken zich tot slechts 8 man Twee belangrijke hoofdsteden der republiek zyy in onze handen gevallen, in de eerste plaats wordt de verovering van Solo bevestigd. In de tweede plaats na men onze troepen de hoofdstad der republiek in Sumatra, Fort de Koek. De republikeinen noemden de stad Boekit Tinggi en hadden de illusie zich daar te handhaven, wanneer Djokja zou gevallen zijn. Snel vallen de voornaamste steden van Java in onze handen. Heden wordt officieel de verovering van Blitar en Wlingi In Oost-Java gemeld, van Rembang aan de Noordkust. De twee overblijvende cen tra van de republiek zijn thans Madioen en Kediri. Bij Madioen is een meertje in gericht tot landingsplaats van vliegtuigen, die de verbindingen tussen de republiek en het buitenland onderhouden, zodat het tot nog toe steeds onmogelijk is, te con troleren of er nog republikeinen naar het buitenland reizen. De totale sinds het begin v mars gerapporteerde verliezen waren tot 9 uur Javatijd gisterenavond: Acht doden en 17 gewonden, waarvan 6 doden en 11 gewonden op Java en 2 doden en 6 ge wonden op Sumatra. De houding der bevolking op Java wordt door een militair woordvoerder in Den Haag" rustig genoemd. Men is niet enthousiast en niet vijandig, doch werkt door. Het gehele gebied van Asahan is nu bezet. De toestand der bevolking is vre selijk tengevolge van tuberculose, fram- boesia en lepra, honger en slechte kle ding. Aan de Noordkust van Sumatra land den onze troepen te Bagan Siapiapi, waar zij zonder tegenstand te ontmoeten, bin nentrokken. Een militaire woordvoerder in Den Haag deelde mede, dat een repu blikeins bericht gisteren reeds meldde, dat een landing op komst was, waarop de Chinese bevolking onmiddellijk een co mité van ontvangst oprichtte. De stad Fox haalt bakzeil inzake actie tegen Nederland Soemitro, vertegenwoordiger der Fox compagnie en tevens der republiek te New York, heeft op een persconferentie moeten toegeven, dat zijn pogingen om de Marshall-hulp aan Nederland te doen intrekken, voorlopig gefaald hebben. Hij sprak thans de hoop uit, dat de onder handelingen over Amerikaanse leningen zouden worden afgebroken. De vertegenwoordiger der republiek te Sydney, Oesman, verklaarde naar aan leiding van de opzegging van het bestand door Nederland, dat blijkbaar geen en kele overeenkomst meer heilig was. (Hij bedoelde met die woorden natuurlijk niet de 300 bestandsschendingen per week, welke de republiek pleegde. Red.) De Amerikaanse ambassadeur in Voor- Indië heeft op een persconferentie te New Delhi afgerekend met de hoop in zekere kringen, dat Amerika Nederland in moeilijkheden zou brengen door in trekking van de Marshall-hulp. Hij zeid-; dat Amerika daaraan niet zou denken, daar het bij intrekking dier hulp het verwijt op zich zou laden, dat het de Mar shall-steun gebruikt voor politieke doel- Commissie van Drie is veilig Na de bezetting van Kalioerang door le Nederlanders is officieel bekend ge naakt. dat de Commissie van Drie zich n veiligheid bevindt. Zy vertoeven thans in Djokja. E.V.C. bereidt havenstaking voor De „Onafhankelijke Vakbeweging", die zich onlangs in Rotterdam van de EVC heeft afgescheiden, heeft de EVC voor gesteld, samen .een actie te beginnen legen het optreden in Indonesië, waarop de laatste een gezamenlijke proteststa king van 24 uur in de havens voorstelde. Hiertoe wil men een comité vormen. LEDENTAL C.N.V. NEEMT GESTAAG TOE. Het ledental van het Christelijk Natio naal Vakverbond is in het derde kwar- Laal van dit jaar met 2.113 leden geste- jen, zodat het per 1 October 143.746 be droeg. Toch nog te weinig suikerbieten De overvloedige suikerbietencampagne heeft dit jaar in totaal 1815 millioen kg opgeleverd, waarvan rond 260 millioen kg suiker werd geproduceerd, hetgeen 25 pet. meer is dan vorig jaar. Niettemin zal tot de volgende campagne minstens 100 millioen kg suiker moeten worden gevoerd, zodat men de door de Regering gepropageerde uitbreiding van de bieten teelt alleszins gerèchtvaardigd acht. Amerika schort Marshall-hulp aan China op De Kwowintang heeft het nieuwe Chi nese kabinet van dr Soen Fo goedge keurd. Intussen verklaarde Paul Hof man, de administrateur voor het plan- Marshall, dat alle hulp voor de weder opbouw van China door Amerika is op geschort, zolang de situatie in China niet duidelijker is. Het gaat hier om een be- .drag van 70 millioen dollar. Een Roosevelt verongelukt bij vliegramp voor de oorlog de tweede visser plaats ter wereld en is geheel door Chi- bewoond. De republikeinen heb ben herhaaldelijk getracht daar hun ge zag te vestigen, maar de Geallieerde op perbevelhebber ging niet op verzoeken Nederlandse hulp in. De Chinese be volking verdreef daarop indertyd zelf de republikeinen. Volgens de militaire woordvoerder zal de militaire actie snel voltooid zijn. Daar- pas komt de politietaak van de zuive ring van benden. OE TOESTAND OP SUMATRA Republ. regering in balling schap op komst Doch op de PhflippUnen al verschil van mening. De „New York Times" verneemt dat heden de oprichting van een republi keinse regering in ballingschap zal wor den bekend gemaakt. Men weet nog niet waar ter wereld. Soemitro deelde te New York mede, dat hij Manilla niet de waarschijnlüke plaats achtte, en liet doorschemeren, dat het mogelijk wel eens Voor-Indië zou kunnen zyn. Intussen zijn er te Manilla besprekingen gaande zowel van Neder landers als van republikeinen met Phi- lippijnse autoriteiten. De Philippijnse minister van buitenlandse zaken, Qui- rino, blijft echter volkomen lijdelyk, tot verontwaardiging van het parlementslid Atienza, die wil. dat de minister het op treden van de Philippynse afgevaardigde Romulo bij de Veiligheidsraad zal steunen. De republikeinse vertegenwoordiger Sa- roso, was enige uren lang bezig op een advocatenkantoor, in verband met com plicaties wegens de bevriezing van 180.000 dollars aan zilver, dat uit Djokja was overgebracht. Onbedoelde humor. De A.P.-correspondent te Batavia seint, dat de Nederlanders na de verrassing van Djokja geen opzienbarende successen boekten (behalve dan de verovering van Solo, Magelang, Bojolali, Keboemen, Bandjarnegara, Poerworedjo, Bodjonego- ro, Tjepoe, enz. Red.) SURINAAMSE STATEN ZIJN TELEURGESTELD. De Staten van Suriname hebben een telegram gezonden aan het departement van Overzeese Gebiedsdelen, waarin zij verklaren, met grote teleurstelling het militaire optreden in Indonesië te heb- zocht gisteren de Amerikaanse ambassa deur te Londen, kort voor diens vertrek naar de Verenigde Staten en onderhield zich met hem over de gebeurtenissen op Java en Sumatra. Êen Skymaster van de Pan-. Airways is boven het Basalt-eiland, ten Noord-Oosten van Hongkong veronge lukt. Vijf en dertig personen, w.o. Quen- lon Roosevelt, een kleinzoon van wijlen de Amerikaanse president, kwamen om het leven. Ernest Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zou vandaag aan het kabinet een verslag uitbrengen over de internationale toestand, speciaal over Berlijn en Duitsland in het algemeen. De daverende dingen der dagen Nadat al een dwaas bericht circuleerde dat Djokja weer in rep. handen was, duiken uit alle hoeken der aarde nieuwe dwaasheden op. Zo schijft „Neues Deutschland", een blad van de commu nistische party te Berlyn, dat het voor malige Afrika-corps van Rommel enkele weken geleden in Nederlandse transport schepen het Suezkanaal was gepasseerd en dat het thans op Java.strijdt. Merk waardig, dat geen enkele Rotterdamse bootwerker dit zou hebben bemerkt. Het Indonesische bureau te Singapore beweert, dat er in Indonesië op 12 pun ten opstanden zouden zijn uitgebdoken en dat er 52 Nederlandse parachutisten zouden zijn gesneuvéld. De Parijse ver tegenwoordiger der republiek zeide, dat er in Aasi'kmalaja, Koeningan, Buiten- zorg.B ondowoso en Probolinggo centra van opstand waren. VERKLARING VAN HET N.VV. vergadering van het hoofd- ring in een aantal maanden te voltooien Het Chinese blad „Sin Po" meldt, dat rep. kringen in Batavia hebben ver klaard, dat. 35 000. gearresteerde commu nisten zijn vrijgelaten om tegen de Nederlanders mee te strijden. „Wasta Indonesia", het te Batavia verschijnende federalistische blad, meent, dat de actie slechts succes zal hebben gehad, wanneer Soekarno, Hatta en Sjahrir tot overeen stemming met Nederland komen, zodra zy bevrijd zijn van de druk der extre mistische elementen. Kern van de republikeinse tegenstand is thans weggesneden DIVERSE ZUIVERINGSACTIES ZULLEN ENKELE MAANDEN DUREN Een tweede zware slag is aan de repu bliek toegebracht door de bezetting van Solo, de oude vorstenstad Soerakarta, de Soesoehoenan zetelt. ■t is volgens -een militair woordvoer- van niet te onderschatten betekenis, onze troepen er in geslaagd zyn, de leiders van de republiek onschadelyk te maken. Vooral de gevangenneming van Soedirman, en de beëindiging van de republikeinse radio-uitzendingen zijn van het grootste belang. De Nederlandse actie is er op gericht, bliksemsnel de zenuwcentra aan te tasten. De republikeinen hadden namelijk in geheel ons gebied republikeinse afdelin gen met draagbare radio-apparaten op strategische en tactische punten gedistri bueerd. Deze zorgden er voor, dat de be velen van Djokja werden rondgedeeld benden in hun omgeving, zodat men het gehele verzet achter ons front vanuit Djokja met grote snelheid dirigeren kon. Van nog groter betekenis in het Westen is de gevangenneming van leiders in het Oosten. Dit is een oude stelregel van de krygskunde in Indië geweest, dat wan neer de leider onschadelijk is. de bende snel uiteenvalt Deze tactiek is thans in het groot toegepast. De grote steden en wegen worden nu bezet en vandaar uit zullen de terreurbenden meedogenloos worden vervolgd. Zodra de bevolking merkt, dat onze troepen optreden, en dat zy beschermd wordt, vindt zij de moed om de benden, wier terreur zy reeds lang moede is, aan te wijzen- Aangezien ben den nooit lang opereren kunnen zonder steun van de bevolking, is aan het succes verzekerd. Met dit systeem, dat als sneeuwbal werkt, hoopt men de zu Busje met explosieven in tuin gelegd Omdat z'n minnares een Canadees prefereerde Voor de Almelose rechtbank is 10 jaar (m.a.) geëist tegen de thans 31-jarige J. W. I. aldaar, die 3M> jaar geleden de oor zaak was van de dood van de heer Koop man te Almelo. I. had nl. uit wraak, omdat de dochter van Koopman, waarmee hij geruime tijd een rela tie had onderhouden, hem in de steek had gelaten voor een Canadees officier, een busje met explosieve stof neergelegd in de tuin van Koopman. Toen deze het opraapte, ontplofte de bom en Koopman werd dodelijk gewond. Destijds waren tegen I. geen afdoende bewyzen te vinden, maar doordat werd ontdekt, dat hij onlangs bij de fotograaf Kolkman te Wierden een inbraak had gepleegd, werd het onderzoek in de oude zaak heropend en I. bekende ten slotte. Hij zeide echter voor de rechtbank, dat hy slechts het meisje wilde laten schrik ken en niemand heeft willen vermoorden. Uitspraak over 14 dagen. In Amsterdam ook 5-rittenkaart voor kinderen? De gemeenteraad van Amsterdam be reikte het voorstel van B. en W., om op 1 Februari bij het gem- trambedrijf vyf- rittenkaarten in te voeren voor kinderen tot 10 jaar ad ƒ0.35- WEGENWACHT MET KERSTMIS EN NIEUWJAAR NIET OP DE WEG. De Wegenwachten zullen op de beide Kerstdagen en op Nieuwjaar niet op de weg zijn. Op Oudejaarsdag is de dienst om 5 uur afgelopen, doch op Zondag 2 Januari, als het Zondagsverbod niet geldt, doen de wegenwachten wel dienst. Jhr. Mr. S. M. S. de Ranitz tot 6 jaar veroordeeeld Het Haagse B G. heeft heden jhr mr Sebastiaan M. S. de Ranitz te Den Haag. ex-secr.-genraal van het N.S.B -departe- ment van Volksvoorlichting en Kunsten, tot 6 jaar m a. veroordeeld. De eis was Werkloosheid sterk toe genomen in ons land In de afgelopen maand steeg het totaal aantal ingeschreven werkloze mannen van 30.313 tot 43.069. Eind November 1947 bedroeg dit aantal 35.826. Geheel werk loos waren er nu 27.849, vorige maand 24.057; tewerkgesteld bij een D.U.W.-ob- ject 14.896 (5928) en wachtgelders 324 (328). Deze aanmerkelijke toename van het aanbod van arbeidskrachten was voornamelyk het gevolg van de afloop der seizoenwerkzaamheden. Zoals men uit de cijfers kan lezen, was het mogelijk, een belangryk deel der werklozen op D.U.W.-werken te plaatsen. In de land bouw nam het aanbod toe van 2348 tot 7226 en bij de losse ongeschoolde arbei ders van 5438 tot 8050. In Zuid-Holland waren eind November 8310 werklozen (eind Nov. 1947: 8855, eind October 1948: 7196). De vraag naar mannelijk personeel daalde in November van 38400 tot 32000; lvorig jaar 53.000). Eind November waren er 4860 werkloze vrouwen (vorige maand 4732). De vraag naar vrouwelijk perso neel daalde van 19.251 tot 18.691. Bü het Westerflier in Overysel kan het U nog gebeuren wat U hierboven ziet afgebeeld. Er zün nu nog 3 tollen in deze provincie, doch tegelyk met het jaar 1948 zullen zy tot het verleden behoren. De heren verlangen, dat we onze troepen achter de oude linies terugtrekken Vanmorgen om kwart voor elf is de Veiligheidsraad onder voorzitterschap van de Belgische afgevaardigde Van Langenhoven begonnen met de behandeling van de Indonesische kwestie. Ter conferentie-tafel werden toegelaten de niet-leden Austra lië, India, Nederland, de Philippynen en de republiek. De Nederlandse vertegen woordiger, dr Van Royen, zat tegenover de republikeinse vertegenwoordiger Palar, ieder aan een korte zyde van de tafel. Onder de ingekomen stukken bevond Indonesië zullen beginnen onder 1 digheden, die de vryheid zich een brief van Palar, waarin werd medegedeeld, dat het niet nodig werd geacht, de Raad te voorzien van aanvul lend materiaal ter bevestiging van het republikeinse standpunt. Ook was er een telegram van de Arabische Liga, waarin wordt verzocht, bevel te geven, dat Ne derland zyn maatregelen zal stoppen, die „er op gericht zyn, een regime op te leg gen, dat door het Indonesische volk wordt afgewezen, en dat in strijd is met de ge maakte afspraken." De afgelopen dagen "heeft men van Amerikaanse zyde druk gewerkt aan de opstelling van een resolutie. Aanvanke- lyk werd gewerkt in de richting van een „staakt het vuren", terugtrekken van de Nederlandse troepen achter de oude sta- tus-quo-lijnen en 't vrylaten van de ge vangen genomen republikeinse leiders. Later bleek echter, dat de Vrenigde Sta- Later bleek echter, dat de Verenigde Sta ten zich er van vergewist hadden, dat zij geen steun zouden kraijgen voor een resolutie, die de Nederlanders zou trach- verplichten, achter de oude linies terug te keren. De verwachting was van morgen dan ook, dat er een resolutie zou worden ingediend om het vuren te staken en Soekarno c.s. in vrijheid te stellen. Een Nederlandse woordvoerder van Buitenlandse Zaken verklaarde gis teravond aan Ass. Press, dat niet te ver wachten is, dat Nederland aan de eisen van een dergelyke resoluttie zal voldoen. Dr Van Roijen was vanmorgen de eer ste spreker om het Nederlandse stand punt uiteen te zetten. Het doel van de Nederlandse Regering staat vast: de vor ming van onafhankelijke en vrye Ver enigde Staten van Indonesië en uiteinde lijk de totstandkoming van een Neder lands-Indonesische Unie. Daarvoor moet Indonesië gezuiverd worden van extre mistische elementen. De Ned. Regering is voornemens, de Veiligheidsraad regel matig op de hoogte te houden van de ge beurtenissen. De vraag is slechts, of de 'onafhankelyke Verenigde Staten Bericht aan onze abonnes Kwartaal-abonné's, die liever geen in cassokosten betalen, verzoeken wy uiterlyk deze week het abonnements geld ad f 4.15 t.b.v. le kwartaal 1949 op onze girorekening 58936 te storten, of aan ons loket te voldoen. Wilt U op het strookje vooral het „bezorgadres" vermelden? Bij voorbaat hartelyk dank. DE ADMINISTRATIE dubbele Op bestuur van het N.VV. gaf de heer Neher een uiteenzetting over de gebeur tenissen in Indonesië. Daarop gaf het hoofdbestuur te kennen, dat elke moge lijkheid van een bevredigende oplossing dient te worden aangegrepen. Het hoofd bestuur verwacht, dat de Nederlandsche arbeiders geen gehoor zullen geven aan oproepingen om het werk neer te leggen of andere onberaden stappen te doen- NOG EEN REPUBL. RADIO-STEM IN DE AETHER: KEDIRI. De Nederlandse censuur te Batavia heeft alle militaire berichten, behalve die van de officiële legercommuniqués, verboden. Ook de verbreiding van het nieuws van radio-Kediri (Oost-Java)het enige' republikeinse radiostation in de lucht, is niet toegestaan. Reuter meldt, dat morgen of Vrydag een communiqué zal worden uitgegeven over de resultaten der zesmogendheden- conferentie inzake het Ruhrgebied. DAT ook in het Nymeegse Oranje huis een gedenkplaat werd onthuld ter herinnering aan 17 in de oorlog gevallen Nijmeegse spoorwegmannen. DAT het Bossche B.G. M. Jacobs uit Vossenheim (Duitsl.), die in Boxmeer omgeving goederen van de bevolking roofde, 14 j. (m.a.) oplegde. DAT gisteren by de Eindhovense Phi- lipsfabrieken een versierde trein aan kwam met 271 vaten voor de plastic industrie zo belangryke phenol, welke wy door de Marshall-hulp kregen. DAT Noorwegen met Nederland onder handelingen wil openen i eenkomst ter vermijding belastingheffing. DAT de voorzitters der Chr., R.K. alg. bonden van sigarenwinkeliers in i telegram aan min. v. d. Brink hun be zorgdheid over de thans weer gewijzigde winstmarges uitspreken. DAT na de besprekingen der mengde commissie de Duitse uitvoer Nederland op ruim 17 millioen dollar werd gebracht en de Ned. uitvoer naa- West-Duitsland op ongev. 30 millioc dollar. DAT maj. b.d. G. A. Meyer uit De. Haag de nieuwe brug in de Kapitein Meijerweg te Naarden opende op de zelfde plaats waar hij 33 j. geleden een brug had geopend, die door de Duitsers werd vernield. DAT vanmorgen de timmermanswerk plaats van H. J. Sekeris te Kook a.d. Zaan afbrandde. DAT voor het A'damse B.G. 18 jaar werd geëist tegen de 55-j. politie-agent J. G. Koning aldaar wegens Jodenvervol ging etc. DAT de Ned. Pluimveefederatie 13 in. te Assen een pluimveedag organi seert met diverse sprekers. DAT prof. dr T. L. R. Sassen en mevr. J. P. D. M. Hanau-Baesjau als lid van de Centrale Filmkeuringscommissie op gevolgd werden door mr F. J. G. baron van Voorst tot Voorst en mevr. L. Tim merman-Sistermans. DAT van 23 Dec. af des middags 3—6 en des avonds van 810 u. aquarium in „Artis" te A'dam weer licht is. DAT te Eindhoven ter gelegenheid van diéns 75ste verjaardag 14 Maart standbeeld van dr A. F. Philips wordt onthuld en Eindhoven hiertoe 25 mille beschikbaar stelt. DAT van het nieuwe bestuur der Vak groep Kunstschilders Joh. van Zweden voorzitter werd, G. J. Baart Gerard van Vliet penningm. DAT de Alg. Bond v. Werkers in het Mijnbedrijf in een communiqué de leden waarschuwde tegen onberaden stappen i.v.m. Indië. DAT de door oorlog en distributie op geheven Emmense eiermarkt vanaf 7 -> weer terugkeert. T de club „Nederland-Overzee", 11, Bussum. nog voor ongeveer 'itairen in Indië correspondentie- urnen zoeken. DAT een al te avontuurlyke 25-j. kan toorbediende een rekenmachine A'damse levensverzekeringmij verkocht, van de opbrengst een snoepreisje naai Italië maakte en by terugkeer werd in gerekend. DAT een groot deel van de 50 mar personeel der vatenfabriek Evenbly te Koog a.d. Zaan staakte, toen de directie de te hoge lonen op het voorgeschreven I bracht, peil moest verminderen en 33 man wer- kamp DAT is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van de geldigheidsduur de Buitengewone Havenwet met 1 jaar (tot 1 Jan. 1950), nu de nieuwe Haven- wet nog niet eens in ontwerp gereed DAT de Nederlandse bankbiljettencir- culatie de afgelopen week met byna 21 millioen gulden tot f 3.054.367.000 toe- DAT de Alg. Bond van Ouden Dagen n.a.v. het in Oct. ingediende morandum omtrent hun positieregeling een telegram aan de Tweede Kamer zond. DAT HiF Bossche B.G. de 56-j. Jodin M. Presburg uit Den Bosch, die tijdens de bezetting bloedverwanten van gear resteerde Joden oplichtte, 1 j. oplegde, waarvan 4 mnd. voorwaardelyk. DAT de Anhemsche politie de dronken Wageningse chauffeur C. M. aanhield, nadat hij te Nymegen de 16-j. mej. Willems uit Groesbeek doodreed dronken autobestuurders de laatste dagen in Nijmegen 5 aanrijdingen veroorzaak ten. DAT de CNV-secretaris F. P. Fuyk- schot en de vertegenwoordigers der an dere vakcentrales J. H. Kuiper en H. Oosterhuis weer uit de West in ons land terugkeerden. DAT het A'damse telegraafkantoor twee telegrammen van de EVC aan het Wereldvakverbond over de Indonesische kwestie om hun inhoud weigerde. Het ongeluk op de onbewaakte over weg onder Deventer: in volle vaart greep de voortrazende locomotief de auto met arbeiders. De situatie vlak na het vreselijk gebeuren, dat 4 doden en 8 gewonden eiste. Stagnatie den ontslagen. DAT o.l.v. dr M. J. Prinsen, secr. van Binnenl. Zaken, een adviescommissie werd ingesteld voor de wyzging der provinciale wetgeving. DAT met de f 13.000, die de Haagse predikant ds A. G. Barkey Wolf in 1946 voor Walcheren uit de Ver. Staten mee- het Domburgse internerings- Jeugdcentrum Nieuw Walche- n" wordt ingericht. stellende delen en van de burgers overheersing door een minderheid kunnen garanderen, of dat het van het begin af aan zou staan onder leiding var een byzondere minderheid, die een dui- delyke veronachtzaming heeft getoond van de democratische rechten en privi leges der inwoners, voor de autonome rechten van andere regionale of rasgroe- die onder sterke beïnvloeding heeft gestaan van extremisten. Hij rele veerde de be'standsschendingen toogde, dat de republiek nooit anders heeft gedaan dan Nederland voor te stel len als publieke vijand dat Djokja's radio-omroepers hadden aangespoord de Nederlanders moorden. Dr Van Royen wees op de vele be standsschendingen en de terreur en zeide. elke grond voor vertrouwen in de repu bliek moest ontbreken. Hy wees er op dat uitgezonderd de communisten. de gehele natie achter het optreden der Re gering staat. Met weerzin zyn wy tot deze beslissing gekomen, doch nu zyn wy vast ui plan haar uit te voeren, aldus spr. Verschillende regeringen achten Neder lands optreden verkeerd, doch haar doel hetzelfde als het Nederlandse, n.1. onafhankelijk Indonesië. Het geschil gaat over de methode. Nederland vraagt Veiligheidsraad om gelegenheid, te bewyzen. dat zijn methode juist is. Hij had gesproken omdat Nederland niets te verbergen heeft, doch dit bete kent niet, dat Nederland de bevoegdheid van de Raad zou erkennen. Spr. beriep zich op artikel 2. paragraaf 7 van het handvest der V.N., dat een der hoekstenen is van deze internationale organisatie en dat inmenging in binnen landse aangelegenheden der landen uit sluit. Aan de gevaarlijke neiging om zich in dergelyke zaken te mengen, dient een einde te worden gemaakt, aldus dr Van „Myn Regering staat op het standpunt, dat de Raad niet competent is. „Onze daden zullen onze beloften sta ven. Wy zullen de werkeiyke vrede her stellen en voortgaan met de oprichting van de onafhankelyke V.S. van Indone sië. Wy zullen ons houden aan de begin selen van Linggadjati en de „Renville". „Niets zal ons van deze gedragslyn doen afwyken." Met deze indrukwekkende woorden eindigde de rede. Pakjes vet van 200 en 400 gram verdwijnen He*, bericht, dat begin Januari a.s. de rantsoenwaarde van spysvet van 200 op 2 )0 gram wordt gebiach'. wordt thans officieel bevestigd. De keuzebon boter en margarine geldt dan ook spysvet. Omsmelters mogen i.v.m. deze verandering sedert 20 December jl. geen bak- en braadvet of gesmolten dierlijk vet in verpakkingen van 0.2 en 0,4 kg meer afleveren. Hetzelfde geldt voor grossiers en detaillisten op 31 December. De hoeveelheden spysvet, die dan nog in oude verpakking voorradig zyn, kun nen aan de omsmelters worden terug gezonden. Zoals voorts reeds gemeld zal de prijs voor spysvet worden v hoogd met ongeveer 3 cent per 100 gram. Pakjes bak- en braadvet van 250 gram zullen in de handel komen tegen 41 ct. Ook de prijzen voor dierlijk ve* zijn her zien. De prijs zal 49 ct per pakje var 250 grary bedragen. Voor bak- en braad vet resp. gesmolten dierlijk vet pakking van 500 gram geldt ee mumprys van 82 ct, resp 98 ct Op de nieuwe bonnen mogen pakjes vet 200 of 400 gram niet meer worden kocht. WEST-DUITSLANDS OLIEPRODUCTIE STIJGT West-Duitsland produceert op 't ogen blik meer ruwe olie dan voor de oorlog Thans is jaarproductie 650.000 ton, tegen 445.000 ton in 1936. Hoezeer de aandacht der Regering door de Indonesische kwestie in be slag wordt genomen, is gisteren weer eens de Tweede Kamer gebleken, toen daar de begroting van Sociale Zaken aan de De ministers kunnen hun eigen zaken Dg wel afdoen, maar wanneer het kabi- et als zodanig een gewone beslissing moet nemen, dan zijn er in deze maanden al spoedig vele dingen, die belangrijker zyn en daarom de voorrang verkrijgen. Vandaar dat minister Joekes gisteren moest mededelen, dat de Regering nog geen besluit heeft kunnen treffen over de kinderbijslag aan zelfstandigen. Nu weten wij wel, dat volgens velen deze kinderbijslag voor zelfstandigen niet dringend vereist is. Maar wij weten ook, dat anderen daar anders over denken. Ook voor de zelfstandigen, vooral voor de kleine zelfstandigen, is het leven duur, elke dag weer. Daarom zal de Regering zich toch eens duidelijk. moeten uitspre ken. Maar zij wordt daarin tegen gehou den door de Indische kwestie. Ook om al deze redenen is het ver heugend, dat de Regering tot een krach tig besluit betreffende Indonesië is over gegaan. Er moet eindelyk een afwikke ling komen van de problemen. Vreemde figuur Het N.V.V. heeft zich nu ook uitge- sproken en zich verklaard tegen on beraden stakingen en andere gedragingen, welke de uitoefening van het Regerings beleid in deze uiterst ernstige dagen al leen maar kunnen bemoeilijken. Wy verblijden ons over deze uitspraak, maar moeten toch onze verwondering uiten over het feit, dat aan deze uit spraak van het N.V.V. voorafging een overzicht van de politieke ontwikkeling, gegeven door de heer Neher, gedele geerde van het Opperbestuur in Indone sië. Het N.V V. is geen politieke figuur. De heer Neher is een hoge politieke amb tenaar. Ons dunkt, dat hij zich in het N.V.V. op verkeerd terrein had begeven. We zouden er ons zelfs enigszins over hebben verbaasd, indien hy zyn betoog had gehouden voor de Tweede Kamer fractie der Partij van de Arbeid. De heer Neher is Regeringsambtenaar, is hij een hoge. Maar van zulk een ambtenaar moet worden verwacht, dat hij juist weet te handelen en ook juist weet te onderscheiden. In de cellenbarakken te Schevenlngen verzet men een groot deel van do ingewikkelde administratie voor het Marshall-plan. De hoofd-administra- teur. dhr Van Zanten (1.). neemt een stapel formulieren in ontvangst. Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk nevel of mist In het Noorden van het land weinig wind. In het Zuiden zwakke tot matige Oostelyke wind. Vannacht lichte en op sommige plaat sen matige vorst. Morgen overdag meest lichte vorst. ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1