Rode verdeeldheid bijz. en openbaar Hartelijke eenheid ter rechterzijde over de gelijkstelling van onderwijs Bollenvak zal voorlopig in liet oude schuitje blijven varen Kerstzangdienst in de Zuiderkerk NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 21 DECEMBER 1943 Kleuteronderwijs blijft het zorgenkind Een „uitgemergelde' motie-W.-W. zo levendig er de stemming o heren Wilmer e Zo saai de zitting van de Leidse raad gistermiddag voor het grootste deel was, i interessant was het slot: over een motie van de i Woudstra inzake de re geling van het kleuteronderwijs. De motie zelf was vrywel zonder inhoud gewor den, maar niettemin bracht ze een even amusante als kenmerkende deining In de raad teweeg, met name in de fractie de Party van de Arbeid. Het ging er eindelijk om of men het büzonder het openbaar onderwys (in dit geval het kleuteronderwUs) metterdaad gelijk wilde stellen. Maar een belangryk deel van de Party van de Arbeid liet verstek gaan „Wy vleien ons niet, dat dit voorstel volkomen bevrediging zal schenken", zo schreven B. en W. in hun toelichting op het voorstel inzake een nieuwe regeling voor het voorbereidend lager onderwijs. In ons blad van een week geleden gaven we reeds uitvoerig de mening van B en W. weer, zodat thans alleen zij gere leveerd, dat de regeling als een voorlo pige is bedoeld (t.w. van 1 Jan. 1948 t/m 31 Dec. 1951) en dat vóór 31 Dec. 1951 zal worden beslist, welke subsidierege ling na die datum zal gelden. Tegenover enkele belangrijke tegemoetkomingen aan het bijzonder kleuteronderwijs (t.w. het verlenen van subsidie, behalve aan de reeds gesteunde kleuterscholen, aan de tot nu toe niet gesubsidieerde aan de Haagweg, Herenstraat, Hoge Morsweg en Leliestraat) stelden B. en W., dat met in gang van 1 Sept. 1949 twee nieuwe open bare kleuterscholen worden opgericht, die zullen worden ondergebracht in aan de Maresingel en aan de Paul Kru- gerstraat. De heer Wilmer (K.V.P.) had met waardering en teleurstelling van dit voorstel kennis genomen. Met waar dering, omdat het een aanmerkelijk betere regeling schept dan de thans be staande en ook misschien dan in vele andere gemeenten. De financiële last, die tot nu toe voor de schoolbesturen draaglijk was, wordt wat minder. Maar ook met teleurstelling. Niet omdat spr. meende, dat zij, die deze regeling heb ben ontworpen, zich hebben laten leiden door gevoelens van antipathie voor het bijzonder onderwijs. Dat is "beslist niet waar. Spr. wilde dit onomwonden klaren. Maar dit voorstel geeft toch niet het recht, waarop het bijzonder onder wijs aanspraak mag en moet maken. De gemeente kan het standpunt in nemen, aldus spr.. dat het (kleuter) onderwijs een zaak van particulier initia tief is (hetzij „confessioneel", hetzij „neutraal") en het onderwijs dus verenigingen e.d. overlaten en het sub sidiëren, zoveel als mogelijk is. Maar dit is niet het standpunt van Het-gemeente bestuur van Leiden. Dat bestuur wil zelf scholen gaan oprichten voor die burgers, die voor hun kinderen onderwijs wen sen in neutrale geest en te geven op openbare scholen. In dat geval moet ii dezelfde mate worden gesteund het on derwijs, dat wordt gegeven op gronden van beginselen, het confessioneel onder wijs dus. Maar dan moet niet, aldus spr., bepaalde categorie van burgers beter worden behandeld dan een andere cate gorie. Spr. zag daarom geen enkel tief, om zijn motie te verwerpen, be halve dit: dat men het bijzonder onder wijs niet dezelfde rechten toekent als het openbaar. Als men bijzonder en openbaar onderwijs gelijk wil stellen, is er geen motief om tegen de motie te stemmen. Mede namens de heer W o (Prot.-Chr.) diende de heer Wilmer de motie van de volgende strekking in: De raad, aanvaardend de door B. en W. voorgestelde subsidieregeling voor het voorbereidend lager onderwys voor de jaren 1948 en 1949, spreekt de wens uit. dat B. en W. vóór 1950 de raad een nieuwe regeling voor leggen, gebaseerd op het principe van de geiykstelling tussen openbaar en byzonder voorbereidend onder wys. Het enige argument, dat spr. tegen deze motie voor financiële gelijkstelling had vernomen, was, dat er niet voldoende financiën zyn! Wel is de begroting 1949 6luitend, maar de toestand van Leidens financiën stemt nog allerminst tot ver heuging. In dat geval echter moeten beide categorieën (openbaar en bijzon der onderwijs) er onder lijden! Dan ont- houde de gemeente zich van het stichten van openbare kleuterscholen en geve het slechts het particulier initiatief steun, voor zover de financiën het toelaten. De heer Wilmer maakte nog enkele technische opmerkingen, waarvan zij vermeld, dat hij liever niet de namen der vier bovenbedoelde scholen in de regeling wilde noemen, „omdat er wel eens een enkele kon worden vergeten". En hoe staat het met de pensioenen en de sociale wetten? De heer Woudstra (Prot.-Chr.?, sloot zich ails ondertekenaar van de motie uiteraard volkomen bij de woorden var de heer Wilmer aan. Een enkele opmer king wilde spr. nog maken. Hij wees ei op, dat het voorstel van B. en W. geen overeenkomst toont met het voorstel Maart 1948. Er is immers verschil op één belangrijk punt: toen de bepaling van stopzetting van verdere subsidie aan bij zondere scholen en van oprichting openbare scholen. Thans wilden B. e aan enkele nieuwe scholen subsidie ge ven, maar alleen als aan de 1 den werd voldaan. Maar de mogelijkheid om nieuwe scholen te stichten moet blij ven bestaan. B. en.W. mogen zich niet beroepen op de financiële omstandighe den. Het kleuteronderwys staat onder aan op de lijst en spr. zou het betreuren als nog drie jaar moest worden gewacht. Vandaar de motie. Het is een kwestie van recht. De motie is soepel geredigeerd: „in principe"! Spr. geloofde niet, dat er 'overwegende bezwaren tegen deze motie konden zijn. De fractieleider van de P. v. d. A., de heer D. J. van D ij khad die bezwaren in eerste instantie toch wel, al wilde hij eerst het antwoord van B. en W. afwach ten. De heer Wilmer veronderstelde, dat er geen andere bezwaren tegen de motie konden zijn, dan financiële. Die zijn er echter wél, aldus spr. Het bijzonder kleu teronderwijs draagt een tweeledig karak ter: enerzijds confessioneel (gedragen door de levensovertuiging der ouders), anderzijds bijvoorbeeld het Montessorj- onderwijs. De zaak wordt zo voorgesteld, dat wie et voor deze motie is, tegen de gelijk stelling is. Zo simpel is de zaak nu niet. .,Van gemeentewege is gezorgd voor openbaar kleuteronderwijs", is gezegd. Maar dan toch maar beperkt: slechts drie scholen en nog wel in gebouwen, date rend van pkn. 1850. Van de zorg der ge meente voor het openbaar k. o. moet men zich dan ook geen overdreven voorstel ling maken. Die is tot nu toe ver beneden de maat gebleven. Spreker's partij en fractie staan uit drukkelijk op het standpunt: het bijzon der onderwijs is nummer één, maar we m de ogen niet sluiten voor de grie vende aachteruitstel'ling van 't openbaar. Bijzondere scholen komen gemakkelijk tot stand, als er maar genoeg hand tekeningen zijn. Met de openbare gaat het moeilijker. Die hangen af van de houding van de raad, waarin ook voor standers van het bijzonder onderwijs zit ting hebben. Wat de financiële zijde betreft: spr. wilde hét'antwoord van B. en W. afwach ten. Er is nood bij het bijzonder k. o. en daarin moet worden voorzien, maar er ook nood bij het openbaar k.o. en daar- moet ook worden voorzien. De gelijk stelling moet er niet zijn naar de letter, naar de geest. Spr. achtte daarom het voorstel van B. en W. juist en wilde niet verder gaan. Vanzelfsprekend was ook de heer nuttel (Comm.) tegen de motie der beide W's. De motie wil een prae het bijzonder onderwijs, aldus spr., spe ciaal voor het confessioneel bijzonder on derwijs, en die prae is toch al zo groot: het openbaar onderwijs staat tegenwoor dig steeds achter. De heer Hendriks (Prot.-Chr.): Het openbaar (lager) onderwijs heeft eens een prae gehad. Sinds de gelijkstelling is die omgekeerd als een blad aan eer boom. En het kleuteronderwijs is welis- niet wettelijk geregeld, maar ieder- is er toch van overtuigd, dat de houding dezelfde moet zijn. De raad moet ook het openbaar onderwijs behartigen, naar dat gebeurt ook. Van de rechter- :ijde wordt daartegen nimmer geageerd. Laat men ter andere zijde zich nu ook uitspreken, dat men de wensen van het bijzonder onderwijs aanvaardt. En dat in de beste verstandhouding. De heer R i e m e n s Arb.) wenste verklaren, dat men uit zijn eventueel tegenstemmen niet mag concluderen, dat hij geen voorstander van het bijzonder onderwijs is. Maar de achterstand van hel openbaar moet opgeheven: niet naar de letter, maar naar de geest van de gelijk stelling. B. en W. hunnen niet méér doen. Wethouder Van Schaik (Arb.), sprekers beantwoordend, wilde zich sluiten bij de opmerking van de heer ■Hendriks over de goede verstandhouding. De scherpe puntjes mogen hier niet voren komen. Gelijkstelling moet-er naar het oordeel van het grootste deel va raad bestaan. Maar B. en W. menen, dat die gelijkstelling nog moet ontstaan. Die is er namelijk nog niet geweest, wat het kleuteronderwijs te Leiden betreft. En wel om financiële redenen. In 1933, by het voorstel tot een nieuwe regeling, ging de gehele raad zelfs met de stand van zaken accoord. En niemand zal wil- eens goed, aldus wethouder V (Prot.-Chr.), om in ouae raadsverslagen te snuffelen. In 1933 was de raad één van gevoelen: een definitieve regeling kostte te veel. Dit werd met het oog op de financiële omstandigheden betreurd maar toegegeven, onder meer doorde heer Wilmer! Aan het prin cipe mag niets tekort worden gedaan; B. en W. wensen dit ook niet te doen. Er is alleen verschil in tempo van uit voering. Maar de zaken zijn goed afge wogen. De byzondere uitkeringen (die tegenvallen) spelen ook een rol. Leiden krijgt gedurende drie jaren slechts f 172.000 per jaar en daarvan is reeds f45.000 per jaar voor het kleuteronder wijs bestemd. Een spoedig definitief voorstel in de geest van de motie zou evenwel meer dan het dubbele vergen. Mede met het oog op het te verwachten vervallen van de kolensubsidie, wpt de gemeente een grote schadepost zou ople- achten B. en W. het niet ver antwoord, de grote stap in eens te doen. Bij de replieken, waaraan deelnamen 9 heren Wilmer, Vos, Woudstra en D. van Dijk, wijzigde de heer Wilmer de motie in de geest, als door wethouder Van Schaik aangegeven. Dit wil zeggen, dat de passage „voor de jaren 1948 en 1949" er uit verdween en dat voor de clausule „vóór 1950" in de plaats kwam :o spoedig mogelyk." Voordat de mótie in stemming werd gebracht, merkte de heer D. D ij k (Arb.) nog op. dat de motie thans weinig zin meer heeft. Spr. kon zich echter niet tegen verklaren, omdat het thans enkel om het principe ging. Al zijn fractiegenoten konden hierin echter blijkbaar niet volgen: Braggaar-De Does en de heren Weerlee, Schüller, Piena, dr Keij ei stemden tegen. En verder de Van Staveren en de heren Van Weizen, Knuttel en Eigeman (mevr. Vijlbrief was absent). Tensltte ook de heer Vos (V.V.D.), omdat hij, advocaat pur sang, een redactioneel gevaar zag. (De heer Frohwein was niet meer aan wezig). Met 23 tegen 11 stemmen werd de gewijzigde motie-Wilmer-Woudstra dus aanvaard. Zo spoedig het mogeiyk is, ook zo spoedig de financiële omstandigheden het toelaten, gelieven B. en W. dus, zo is de wens van de raad, met het voorstel tot een nieuwe regeling te komen, gebaseerd op het principe van de geiykstelling tussen openbaar bijzonder voorbereidend onderwys. Zoals gezegd: B. en W. hadden reeds voorgesteld te bepalen, dat vóór 31 Dec. 1951 wordt beslist, welke subsidieregeling na die datum zal gelden. Heel veel had de motie dus niet om het lyf. Maar toch wel dit: dat het gevoelen van de raad inzake de gelijkstelling met nadruk in posi tieve zin werd uitgesproken. En dat valt toch ook weer niet te onder schatten. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aanvaard. VERZUIMDE KANS Dit was nu een pracht-gelegenheid voor de fractie van de Partij v. d. Ar beid, om unaniem uit te spreken: bij zonder en openbaar onderwijs liggen ons evenzeer aan het hart.' Het kostte hoegenaamd nietsop de financiën kan men het dan ook onmogelijk gooien. Er zat zelfs nog een andere kant aan de zaak. Als men dan inder daad meent, dat het openbaar (kleii- ter) onderwijs achtergesteld is by het bijzonder, was er hier de kans, om voor de toekomst vast te leggen: op 20 December 1948 heeft de raad zich uitdrukkelijk voor de gelijkstelling naar beide zyden uitgesproken. Maar oude liefde roest niet. En de vrees voor het bijzonder onderwijs zit onze Leidse democratisch-socialis- ten blijkbaar nog zó in het bloed, dat zelfs fractieleider Van Dijk ze niet allen mee kon krijgen. Hij probeerde de klip nog te omzeilen, door er op te attenderen, dat de motie uitgelokt was en niets meer betekende. Waar hij ook een beetje gelijk in had Het lukte echter niet, het voorstel in de prullemand te doen verdwijnen. En zo waren de raadsleden stuk voor stuk gedwongen in het openbaar hun mening over de gelijkstelling uit te spreken. Dat vonden we heel plezie rig, want zoiets geeft weer eens een andere kijk op mensen en dingen a Smit KERSTMIDDAG VAN HUISVROUWEN De grote suite van „Het Gulden Vlies" 'as gistermiddag stamp- en stampvol dames, alle leden van de Leidse af deling van de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen, die waren toegestroomd op de van ouds bekende wijze een Kerstmiddag te vieren. De middag werd geopend met een woord van welkom door de presidente van de afdeling. A. GroenNieuwenhuizen Segaar. Waarna gezamenlijk het „Stille nacht, heilige nacht" werd gezongen. Mevrouw C. HagemanVerhagen droeg enige gedichten voor, waarbij het „Kerst feest in Auschwitz" door zijn schrille tegenstelling niet naliet diepe indruk te maken. De Weihnachts-kantate van Carl Rei- necke, uitgevoerd door het huisvrouwen koor o.l.v. mevr. C. B. Leih, viel al even- in de smaak. De sopraan-solo werd verzorgd door mevr. Tr. Rensink. de alt solo door mevr. W. Matray. Het solo terzet vond een goede Vertolking bij de dames Seis, Van Leeuwen en De Kemp. De pianobegeleiding was in de geoefen de handen van mer. W. v. d. Heyden. In de pauze werden de leden getrac- teerd en na de pauze droeg mevr. C. Ha gemanVerhagen nog een Kerstverhaal Mien Labberton voor. Een dank woord van de presidente tot de uitvoe renden, welk woord begeleid ging van enige kleine geschenken, en het gemeen schappelijk zingen van „Nu sijt welle- besloten deze geslaagde middag Ledenvergadering N.G.R. (eis) V. De kaarten voor de jubileumavond op 8 Januari t.g.v. het zilveren feest van de Ned. Chr. Reis Ver., afd. Leiden, zijn bijna geheel uitverkocht, zo ving gister avond de voorzitter, de heer J. Vooys, zijn openingswoord aan. Tijdens het huis houdelijk deel van deze ledenvergadering in „De Doelen"' kwam o.m. ter tafel: het logies van de op de jubileumavond op tredende 50 Zwitsers, de notulen van de secretaresse, mej. Loebèr, terwijl als af gevaardigden voor defalgemene vergade ring, die op 8 Januari'a s. te Den Haag zal worden gehouden, werden benoemd de heer Vogel en een der bestuursleden. De beschrijvingsbrief voor deze alg. vergadering was vervolgens punt van ruime bespreking. Hierna draaide de heer Korenhoff films over Zuid-Afrika. Deze bijeenkomst werd muzikaal opgeluisterd door de heer G. van Vliet (viool) en mevr. Mulder- Van der Laaken (piiano), die tevens het vertoonde instrumentaal begeleidden. ZANGERSAVOND GEHOORZAAL. Naar wij vernemen, heeft het vereiste aantal zangverenigingen van de ring Leiden en Omstreken van Chr. zang koren, t.w. 10, ingeschreven voor eer Zangersavond, welke zal worden gehou den in de grote Stadsgehoorzaal te Lei den op Donderdag 10 Maart 1949. Verdeeldheid onder bemanning belemmert vaste koers (Van onze deskundige medewerker). De teerling is niet geworpen. Tevergeefs pleitte voorzitter Van Nispen voor het weg-met-de-saneringsmaatregen-voorstel van het hoofdbestuur, maar tevergeefs bleek óók de door de afd. Lisse ingediende motie om de sanering zy het in ge matigde vorm te behouden. Noch het één, nóch het ander. En zo zal dan het bollenvak voorlopig in hetzelfde schuitje blyven varen. Een schuitje, dat, ondanks de goede wil van de stuurlui, door een onderling verdeelde bemanning nog geen vaste koers weet te houden. Ach, waren alle mensen wys De behandeling van Haarlem's voor stellen blijkt zó geheimzinnig, dat de Bouwkosten 103 woningen van „Ons Belang" Waartoe de raad verder swllm8 besloot de len beweren, dat de financiële toestand thans gunstiger is. B. en W. menen daar om, dat ze reeds ver zijn gegaan en dat het beslist niet verder kan, ook al is de begroting sluitend. B. en W. hebben zich afgevraagd hoe ze, gezien de omstandig heden, zoveel mogelyk voor het bijzonder kleuteronderwijs konden doen. Ze heb ben zelfs lang geaarzeld, met dit voorstel te komen,, omdat het eigenlijk niet kan. Bevoorrechting van de ene of van de andere groep willen B. en W. beslist voorkomen. Het kleuteronderwijs is steeds in de verdrukking geweest. Spr. wilde echter niemand beschuldigen, al leen constateren. Als men gelijkstelling wil, dan van beide kanten. En dan ook rechtvaardigheid betrachten ten aanzien van de onderwijzeressen, aan wie tot nu toe groot onrecht werd gedaan. Aan het openbaar kleuteronderwijs moet meer worden gedaan. Spr. verzekerde nog maals: we kunnen niet verder gaan. Dat mag teleurstelling Wekken, maar de afd. onderwijs ondervond meer teleurstellin gen. De motie-Wilmer-Woudstra achtte spr. in deze vorm onaanvaardbaar. Niet in haar gedachtegang, maar wel wat de jaartallen betreft. Toezegging van een nieuwe regeling vóór 1950 is onmogelijk. Wat anders zou het zijn, als daarvoor in de plaats kwam: „zo spoedig mogelijk". Maar zelfs dan hangt het alleen niet af van onze krachten, maar ook van Den Haag. Det wethouder ging vervolgens in op de technische opmerkingen van de heei Wilmer. De vier namen moeten gehand haafd. Wat de door de heer Van Dijk geschilderde toestand van de drie gebou wen betreft: zo erg is het nu ook weer niet. Niet alle drie scholen dateren van 1850. Voor een jong wethouder is het wél Lang en breed werd geboomd bouwkosten der 103 woningen van „Uns Belang" in plan-Noord. Waar deze ma terie grotendeels technisch was en bo vendien voor een belangrijk deèl thuis hoorde in de commissievergadering, vól; staan wij met de voornaamste pimten. De heer Van Iterson (Prot.-Chr.) ees er op, dat de hogere kosten ook aren ontstaan doordat in het bestek wijzigingen werden aangebracht. Spr. de verschillende hogere kosten ter dege onder de loupe (totaal van f 1.275.000 op f 1.400.000) en attendeerde op, d*t er op elke woning ruim f100 bijkomt. Spr. drong aan op zuinigheid iet materialen enz. Ook de heer Van Weizen (Comm.) maakte diverse opmerkingen, mede i.v.m. het door de heer Van Iterson betoogde en daarbij vooral de materialen en de indeling der woningen onder de loupe nemend. Een en ander brengt moeilijk heden voor de woningbouwverenigingen mede en betekent ook, aldus spr., een verkapte huurverhoging voor de toe komstige bewoners, t.w. de storting in het reserve-fonds. Spr. diende een motie in, waarin zou worden bepaald, dat deze 9tórtingen niet zouden worden doorbe rekend. Sommige verenigingen kunnen het niet betalen en tal van huurders ze ker nöet, aldus spr. De heren Schüller (Arb.), Lom- bert (K.V.P.) en Hendriks (Prot.- Chr.) gaven hun mening ten beste. Weth. Jongeleen (Arb.) antwoordde op een opmerking van de heer Lombert, dat de dakbedekking wel mee valt en dat daar voor het reservefonds niet zo spoedig behoeft te worden aangesproken. De kos ten van het reservefonds kunnen, aldus de wethouder, niet in de exploitatie wor den berekend, zoals de heer Lombert he*, wilde. De wethouder zal een onderzoek instellen naar het door de heer Van Iter- >n beweerde, sprak dit dus niet tegen. Wat de stortingen in het reservefonds betreft: de toekomstige bewoners zullen 24 of 25 cent per week extra moeten betalen. Dit bedrag mag niet in de huur prijs worden „inbegrepen", maar prac- tiisoh komt het toch op hetzelfde Liever had spr. echter gezien, dat „Ons Belang" de kosten omsloeg op alle leden. Dan kwam het op 5 cent per huur der per maand. En nog liever, dat allen per week betaalden. „Ons Belang" kreeg dan een goed reservefonds en gedekt voor 400 a 500 nieuw 'ai woningen. Op de oude wijze kon de gemeente onmogelijk doorgaan (dan zou de ge meente 25 van de onrendabele bouw kosten moeten betalen) en er is overleg gepleegd met de woningbouw ver enigin- gingen accoord. Hier is ni^t sprake van een achterdeurtje om de huur te verhogen. De motie-Van Weizen werd verworpen met 31 tegen 4 stemmen (alleen de munisten voor), het voorstel van 1 zonder hoofdelijke stemming vaard. Verdere punten. Het voorstel van B. en W. tot verstrek king van .groene" K. en O.-kaarten aar het gemeentepersoneel ontlokte enige oppositie bij de heer H o r d ij k (Prot.- Chr.), die kunst en ontspanning wel als goede gaven van God waardeerde, maar toah meende, dat wij deze kant niet uit moeten, Spr. geloofde niet, dat het ge meentebestuur hierin nog een taak heeft Er was een tijd van wel, maar de arbei ders kunnen nu dn hun eigen vakbewe ging veel bereiken. De heren R i e d e (Arb.), Vos (WD), Hendriks (Prot.- Chr.) en Plena (Arb.) bestreden deze mening. Weth. Menken (KVP) meende ook, iat de gemeente zich hieraan niet mag onttrekken. De grens van f3600 wordt volgend jaar misschien verhoogd (dit op een vraag van de heer Hendriks). Conform besloten. De heren Frohwein en Vos (VVD) stelden in Februari een aanvulling vóór van de verordening, regelende de sa men- bouwen de werkkring van dé> com- van bijstand voor de financiën. W. adviseerden thans afwijzend, omdat „een commissie van bystand geen van controle is". De heer i n verklaarde, gezien de grote verandering, die te constateren is waf betreft het financieel 'beleid der gemeen te, dat de voorstellers'5zich niét. genood zaakt adhtten het voorstel te handhaven. De voorstellen .-inzake de- plannen tot uitbreiding van dekoelhuisruimte van het slachthuis en inzake de verkoop van ndustrieterrein aan de Gebrs. Van Wijk werden z.h.s. aanvaard. Tot lid van de raad van beheer van de Sportstichting (vac.-L.. Robbers) werd benoemd de heer J. Th. Balkestein, -tot leden der Zuidercommissie wering schoolverzuim (vac. mevr, J. I. Boden- staffvan Zijp en D. Bosma) mevr. C. de HartGodfriedt en J. Fluyt. Aan J. J. van Stralen werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar de burgerlijke stand. Er werd f2750 beschikbaar gesteld i.v.m. het overbren- laar het gebouw Pieterskerkhof 4 de imbecielenafd'eling der B.L.O.- school. Het Liefdewerk van de H. Cunera ontving toezegging van subsidie voor de jongensschool voor BL.O. aan de Peli kaanstraat. De beloning voor de onder wijzers bij het vervolgonderwijs en het onderwys aan spraakgebrekkige kinderen werd verhoogd, de verhuur van twee lo kalen Pieterskerkgracht 9 aan het Poli- tiemuziekgezelschap verlengd, een stukje grond van de heer H. P. Jansen aan de Meloenstraat aangekoekt, de begrotingen 1946 en 1948 (na een opmerking van de heer Knol. Prot.-Chr.) op enkele pun ten gewijzigd en voor een kasgeldlening ad f3 millioen zorggedragen. Aan het einde der vergadering wenste de voorzitter de 'raadsleden „gezegende Kerstdagen en een zalig uiteinde" toe. Geen addertje onder 't gras... Het hoofdmotief, waarom het hoofd bestuur de saneringsmaatregelen over boord wenste tezetten, was wel de Benelux. In 1950 zal die starten en dan vallen de grenzen weg. Met andere woor den: bóllen, die in België gekweekt zijn, kuhney op 'de Hollandse markt komen. Hebben we dan nog een surplusfonds, dan kunnen onze Zuiderburen (die aan dat fonds natuurlijk geen rooie duit be talen) hun onverkoopbaar gebleken bol len langs allerlei slinkse wegen hierheen spuien en er bonafide kwekers voor op laten draaien. Eén van de vele gevaren. Nu zal wel niemand zo naief zijn te ver onderstellen, dat dit voorstel prompt in stemming werd gebracht. Geen denken Vooral dit ene simpele regeltje: „Tégen een dienende ordening van het bedrijfsleven is het hoofdbestuur zeer zeker niet gekant"welkte bij de anti- saneerdes zó veel wantrouwen, dat voorz. Van Nispen ettelijke malen in actie moest komen om te verzekeren, dat hier geen addertje onder het gras zat. Dat het alléén diende om te voorkomen, dat de Alg. Ver. buiten de organen van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie zot komen. De afdelingen Texel en Enkhui zen wilden de buitenlandse prijzen ook van de kaart hebben. Lisse diende een motie in: beheersing van het areaal, be houd van lage minimumprijzen en hand having van het surplusfonds. Sanerings maatregelen in gematigde vorm dus. Afd. Voorhout vond, dat 1950 nog te ver in het verschiet ligt, om daar nu al over te pie keren, en steunde Lisse. Ook Sassenheim wilde eerst wel eens met de Belgen bab belen. En dan hoe kon het ook anders wilde de heer Murk óók een duit in het zakje doen. Nu was de sprekers een beperkte tijd toegemeten: drie minuten, Maar de grijze Hillegommer was zó ver baasd en zó verontwaardigd over de motie Lisse, dat hij maar blééf doorpra ten. Er moesten enkele zéér duidelijke aanwijzingen gegeven worden, voordat hij zijn woordenstroom stuitte. De heer Warnaar wees er op, dat er helemaal geen illusies gekoesterd behoeven worden, dat de buitenlandse prijzen vrij zullen komen. Daar is geen kans op. Kijk maar naar de gladiolen en het bijgoed. Maar de motie-Lisse kwam óp de duur toch ook nog een keer in stemming. Nog vóór het voorstel van het hoofdbestuur, want als de motie het „haalde" voorstel meteen van de baan. Maar met 152 stemmen voor en 184 tegen werd de Lisser-motie op dood spoor gerangeerd. Toen het voorstel van het hoofdbestuur. Dat kreeg ook geen kans: 144 stemmen voor en 200 tegen. En 't voorstel Groo- tebroek-Rijnsburg onderging hetzelfd( lot: 146 voor en 189 .tegen. s g Gelukkig huwelijk.. Dan het "punt Omzetbelasting. „Het huwelijk tussen de Alg. Ver. en de Bond van bloembollenhandelaren is altijd ge lukkig geweest", aldus de heer Frijlink. Maar ook in gelukkige huwelijken is wel eens ruzie. Dat is nu ook het geval. Nu wil de afd. Sassenheim dit punt naar de voorjaarsvergadering verschüi- ven. Dan kan altijd een besluit genomen worden met terugwerkende kracht. In die tijd kan dan geconfereerd worden. Dan staat voorzitter Van Nispen op trekt van leer tegen de Bond van Bloem bollenhandelaren. Die had namelijk op dit punt eerst overeenstemming bereikt met het hoofdbestuur, maar was toen ineens in zijn schulp teruggekropen. Dat was geen fair play. Fel legt Van Nispen de zweep er over, Nanne Frijlink ver trekt geen spier. „Waar er twee kijven, hebben er twee schuld." Maar de voorzit ter meent, dat dit nu niet opgaat. Het hoofdbestuur is tooh niettegenstaande de open brief met slechte voorlichting bereid met de Bond te overleggen, mits een commissie van arbitrage wordt inge steld met bindend advies: voor 15 Jan. a.s. de zaak op poten. Na wat heen en weer gepraat trekt Sassenheim de motie in en geeft de ver gadering haar fiat. In art. 19 van het handelsreglement zal het woord „gladiolen" worden geschrapt. Ook de verhoogde contributie ging er „penneridders" voor een uurtje tot „dis placed persons" worden gedegradeerd. Na die quarantaine deelt voorzitter Van Nispen mee, dat, indien het voorstel van Haarlem wordt aangenomen, dit niet in houdt, dat de reeds aanvaarde voorstel- Hillegom weer worden verwor pen. Die blijven van kracht. De Hille- gomse beurs wordt een aparte instelling onder auspiciën van de Alg. Ver. en heeft de steun van die vereniging. Met andere woorden: er zijn twee beurzen zoals altijd Het voorstel tot wijziging der statuten werd wat laat in behandeling genomen. Verschillende afdelingen waren al huis waarts getogen. 202 stemmen voorstel en 98 tegen. In dit geval het aantal stemmen vereist, zodat ook dit voorstel niet werd aange- De rondvraag leverde zoals ge woonlijk veel stof tot praten. De schooljeugd was weer in het water Felle stryd om de eindoverwinning In de „Overdekte" vond Maandag de slotepisode plaats van de sohoolwedstrij- den. Er was grote belangstelling, niet alleen van de schooljeugd, maar tevens in de diverse hoofden van dienst. Het werd een voortreffelijke avond met spanning in diverse nummers. De einduitslag is: Meisjes 11, 12 en 13 j.: 1. Meisjes H.B.S. 176 pt.; 2. Meisjes U.L.O., 177.9 pt.; 3. U.L.O. Pieterskerkstraat, 181,8 pt.; 4. Chr. U.L.O., Leidse Hout, 207,5 pt; 5. Chr. U.L.O., Noordeinde, 211,4 pt.; 6. Gem. H. _.S„ 219,4 pt.; 7. Openb. G.L.O., 220,4 pt.; 8. Chr. G.G.L.O., 221,7 pt.; 9. Gymnasium 225,9 pt. Jongens 11, 12 en 13 j.: 1. UL.O., Pie- terskerksfcraat, 148,9 pt.; 2. Chr. U.L.O., Noordeinde, 149,1 pt.; 3. Chr. H.B.S., 184,9 pt.; 4. Gem. H.B.S., 186 pt.; 5. Open- bare G.G.L.O., 186,6 pt.; 6. Chr. G.G.L.O., 192.2 pt.; 7. Chr. U.L.O., Leidse Hout, 205.3 pt. Meisjes 14 j. en ouder: 1. Meisjes H.B.S. 704,5 pt.; 2. Meisjes U.L.O., 760,9 pt.; 3. Ohir. U.L.O., Noordeinde, 812,4 pt.; 4. U. L.O., Pieterskerkstraat, 813,6 pt.; 5. Gym nasium, 830,3 pt.; 6. Gem. H.B.S., 852,6 ,pt.; 7. Chr. H.B.S., 883,6 pt. Jongens 14 j. en ouder: 1. Openbare U.LO. 649 pt.; 2. Overbruggings H.B5. 652,7 pt.; 3. Gem. H.B.S. 672,3 pt.; 4. H.B.S. 680 pt.; 5. Chr. H.B.S. 700,8 pt.; 6. Chr. U.L.O., Noordeinde, 704,3 pt. Zaterdagavond omstreeks 8 uur is ingebroken in het kwekerij-kantoor van de fa Ballego en Zonen aan de Rijns- -burgerweg. De inbreker forceerde de deur, maar werd gestoord en vluchtte het land in, met achterlating van zijn fiets. Het is goed, ondanks alle donkerheid, I hart Uw komst verbeidt!" Lofprijzing: die de wereld van vandaag vervult, de „Loof, loof de Heer, gij heidendom! Gy oude en vertrouwde Kerstzangen uit de schat der Kerk te zingen. Doven de ge beurtenissen de zanglust van ons volk vaak niet? Toch mogen wij ons in deze duistere dagen voor Kerstmis, vol zorg, spanning en beven, vastgrijpen aan het troostende woord van de profeet: „Het volk, dat in duisternis wandelt, zal een groot licht zien". De belofte, diep van rijkdom, dat over ons. die wandelen in het land van de schaduw des doods, een licht zal schijnen, opent de lippen. Gisteravond in de Zuiderkerk. Vele jongeren waren opgekomen. Om te zin gen en te luisteren. De Kerstzangdienst van het Gereformeerd Jeugdverband werd een ure, welke in het teken stond van het verlangen naar en het hopen op de bevrydende daad van God: „Vervul, o Heiland, het verlangen, waarmee mijn Leden van boerenleenbanken zagen de film „Het Geld van de Boer" Twee geslaagde middagen in de Stadsgehoorzaal banken, die welvaart willen brengen op het platteland, wil zegenen. Zoals wij reeds opmerkten, is de film. die werd vertoond, het resultaat van het gouden jubileum. Het is geen gemakke lijke opdracht om in een film een goede indruk te geven van het werk van de lijke middag gehad, waarop de bestaan-1 boerenleenbanken. Maar wij hebben do Het bestuur van de ring „Bloembollen streek" van boerenleenbanken nam het initiatief tot het doen-draaien van de film „Het Geld van de Boer" in de Stadsgehoorzaal te Leiden. Vele leden uit de Bollen- en ook «uit de Rijnstreek tegenwoordig en hebben een koste- dé banden van vriendschap en saamho righeid werden verstevigd. ij Baron van Wijnbergen, burgemees- van Wassenaar eh bestuurslid van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, berustte de leiding. Hij heette het pu bliek welkom, in 't bijzonder het lid van de raad van toezicht, de heer Van der Weijden, lid van de Tweede Kamer, prof Westra, hoogleraar te Leiden, en een aantal Rijnstreek-mensen. In zijn openingswoord stond Baron in Wijnbergen even stil bij het gouden jubileum van de Coöp. Centrale Raif feisenbank te Utrecht, dat de afgelopen zomer is êevierd en naar aanleiding waarvan de film „Het Geld van de Boer" werd vervaardigd. Spr. wees vervolgens op het doel van de ring. Dit is: de be langen te behartigen van de boerenleen banken in zijn werkgebied en voorlich ting te geven omtrent alles, wat met de banken en de centrale bank te maken heeft. Het zijn de leden, die de lijke boerenleenbanken dragen, aldus spreker. De organisatie is een groot blok van onderling vertrouwen en streeft naar de belangen te dienen van haar leden en hun bedrijven. „De Boer Geld"; ongetwijfeld behoren er woorden bij „boer", die veel zwaarder wegen, t. de woorden „God" en „gezin". Vooral in het bedrijf van de boer is aan de zegen van God alles gelegen. Als Hij de dom niet geeft, dan zijn alle krachten, die de boer ontplooit, tevergeefs, hoopte vurig, dat God de boerenleen- esultaten van deze arbeid duidelijk op het witte doek gezien. Men is er dan ook ten volle in geslaagd om het publiek het grote nut van de boereninstellingen te demonstreren. De beelden waren heel goed en de. muziek van het orkest van Dolf van der Linden vormde een zeer toepasselijke omlijsting. Ons werd ge toond de eenvoudige"boer in iyn dage lijks werk, hoe hij met noeste arbeid het geld voor zijn gezin verdient en hoe hij dit besteedt. De boerenleenbanken zijn de boer en zijn gevoelig bedrijf misbaar. Na de pauze, waarin verversingen v den geserveerd, konden de aanwezigen genieten van het filmwerk „Hollands Glorie", welwillend afgestaan door Hol lands Bloembollenhuis te Lisse. Al met zal het publiek zeker aangename her inneringen aan deze middag bewaren. Hedenmiddag vond wederom een voc stelling plaats. In totaal hebben ongeveer 2000 personen van hun belangstelling blijk gegeven. De heer Kuypers, kassier van de boerenleenbank te Leiden, sprak een slotwoord, waarin hij aan verschei dene personen dank gebracht. Nederland-Engeland Het genootschap NederLand-Engeland, afdeling Leiden, belegde gisteren in de „Turk" een filmavond, .gegeven door Miss H. A. Daükes. Vertoond werden: World Garden, Westminster" Abbey, Routine Job (Scotland Yard) en Plastics. Het mooiste der wereld In de grote zaal van „Den Burcht' werd gisteravond door de Leidse afde ling van de N.R.V. een filmavond gehou den, die als hoofdschotel de vertoning vermeldde van een door het centraal bureau samengestelde film „Het mooiste der wereld." De titel is wat willekeurig gekozen verschillende landen zonden niet of slecht materiaal in maar de film werd toch *en goede propaganda voor het tourisme naar Amerika, Canada, Denemarken, - -Engeland, Noorwegen, Zwitserlandven.„... Nederland!Uiteraard bestaat dé film uit 'een samenstelvan verschillende technieken: de gewone zwart-wit-film, de Agfa-kleurenfilm, de Kodachroom en het technicolor-procedé. De film werd door muziek omlijst; als commentator trad de heer C. H. Groen, employé van het centraal bureau, op, Vooraf gingen een filmje over de hor loge-industrie in het op op sociaal ter rein zeer vooruitstrevende Zwitserland en over de wintersport aldaar, dat laatste gebracht door de Zwitserse spoorwegen. Een lokroep naar het mooie land, dat zomer en winter stromen bezoekers trekt uit geheel de wereld. De avond, die veel belangstelling trok, werd ingeleid door de voorzitter, de heer J. v. d. Horst. SPREEKUUR WETH. OPENBARE WERKEN. De wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, zal morgen spreekuur houden van 1.30r—2 u Centralisatie van Leids belasting wezen voorlopig van de baan Alle pogingen in die richting mislukt Enige tijd geleden meldden wy, dat belastingkringen het plan bestond om het belastingwezen te Leidén binnen de kortst mogelijke tijd te centraliseren. Zo als bekend, zijn de belastingen te dezer stede in een groot aantal gebouwen dergebracht. Dat dit een goede gang zaken niet bevordert, is in de laatste jaren duidelijk gevoeld. Aanvankelijk was men van plan Leiden een gebouw te doen verrijzen, waarin de belastingen zouden worden ondergebracht. De materiaalpositie laat dit echter niet toe. Men heeft toen on-1 derzocht, of er in onze stad nog gebouwen zijn, die voor dit doel gebruikt zouden kunnen worden. Naar wy thans uit officiële kringen te Den Haag vernemen, zijn alle pogingen om in deze zaak tot een goede oplossing te komen mislukt. Dit houdt dus in, dat centralisatie va de Leidse belastingen voorlopig van d baan is. De aandacht van de autoriteiten zal echter steeds op dit vraagstuk gericht volken, prijst Zijn Naam alom!" Aanbid ding: „Ik kniel aan Uwe kribbe ne" Jezus, Gij mijn leven!" Vervulling het heil: „Nu daagt het in het Oosten, het licht schijnt overal". Bede: „Sterk mij door Uw tere handen, maak mij door Uw kleinheid groot". Kerkkoor en Gemeente zongen afzonderlijk en tezamen. Het or gel werd bespeeld door Wim Rosie Ds J. Plomp luidde het feest Christus bij de jongeren in met een korte overdenking over het Johanneïsche woord: „Zie, het Lam Gods, Dat de zonde der wereld wegneemt". Ook op de bodem van het Indonesische vraagstuk ligt de zonde der mensheid: God is ech ter ook in onze tijd een toevlucht alle zondaren. Wij allen hebben zwarte bladzijden in ons levensboek. Het gewe ten knaagt in ons. Maar: Laten wij Kerstfeest gaan vieren. Wij mogen het doen. Hij heeft voor ons zonde, dood hel overwonnen. Moge God de wereld gezegend Kerstfeest schenken, aldus besloot ds Plomp. Vermelden wij nog, dat de liturgie ?or deze Kerstzangdienst was samenge steld door Adriaan C. Schuurman, orga- de Sint Joriskerk te Amers foort, in opdracht van de Ned. Herv. Raad voor Kerk en Eredienst. Van deze zangdienst is de volledige kooruitgave verkrijgbaar bij het Boekencentrum N.V. 's-Gravenhage. Veilig thuis! Het uit het kamp in de Leidse Hout door honden verjaagde hert is op zijn basis teruggekeerd, en dat uit eigen be weging. De heer H. Schouten 25 jaar voorzitter van „Jeruel" Hartelyke huldiging in het gebouw aan de Groenesteeg Gisteravond heeft „Jeruel" feest ge vierd ter gelegenheid van het zilveren jubileum van haar voorziter, de heer H. Schouten. Bij het binnenkomen va jubilaris werd gezongen lied 3451 uit de bundel van Joh. de Heer, w: de leider, de heer L. Pasman, voorging in gebed. Als eerste spreker voerde de heer Zaalberg het woord, die de aanwe zigen, o.w. zich leiders van de Evangeli saties buiten Leiden en plaatselijke jeugdleiders bevonden, hartelijk verwel komde. Hij richtte zich in een toespraak tot de jubilaris en overhandigde de heer Schouten een stoffelijk blijk van grote waardering. Staande zong de Gemeente lied 364 1 en 4. Vervolgens kreeg de jubilaris het woord. Hij betuigde zijn welgemeende dank voor het prachtige geschenk. Bovenal bracht de heer Schouten dank aan God. Die hem zo veel zegeningen schonk. Spr. gaf een schets van de ar beid, door hem en zijn bestuur verricht. Hij wees hierbij vooral op de broederlijke samenwerking. Hierna werd door twee leerlingen van de Zondagsschool en het Bijtoelclubje een bloemenhulde aangeboden. Zij droegen voor de aanbieding een toepasselijk ge dichtje voor. In de loop van de avond namen verscheidene aanwezigen het woord. Het koor van de zusterkrans bracht een lied ten gehore. Ook zong het een jubileumlied. De heer H. Ju gaf na mens de jongelungsver end-ging in dicht vorm een overzicht'van het werk van de jubilaris, die nog verschillende geschen ken in ontvangst mocht nemen. De voor zitter dankte allen voor de betoonde hulde. Na het zingen van de Avondzang ging de vergadering, dankbaar gestemd, uiteen. C. Lourens nam afscheid van de Lichtfabrieken HAAGSE POLITIERECHTER. In een anders tuintje. De koopman A. B. uit Den Haag had een tuin te Katwijk aan den Rijn lelietjes van dalen gestolen. De Officier vond diat verdachte in z'n eigen tuin bloemen moet -plukken, maar niet op die manier aan handel komen. Dus eiste hy twee weken gevangenisstraf, dat ook het De clandestiene luisteraar. De landarbeider W. A. H. te Noord- wijk trof het in zijn nieuwe huis, dat er een contact zat voor de radaodistributie, en nap had hij een clandestien draadje gemaakt. Wegens „diefstal van toon-f-requentie' stond hij thans terecht, en de Officier eiste 25 -boete, omdat reeds ƒ31 schade door verd. betaald was. Het nis werd conform de eis. In de suiker. De koekbakker W. F. B. te Leiden had in de fabriek waar hij werkte suiker diefstal gepleegd. Hij nam telkens zo eer paar -kilo mee, en verkocht deze. Dat vond de Officier ergerlijk, omdat verd. toch. al in de gunstige omstandigheid was. dat hy koek zonder inlevering op de fabriek kon kopen. De eis luidde zes weken gevangenis straf, dat ook het vonnis werd. Vanmorgen heeft de heer C. Lourens, inspecteur van het buizennet, afscheid genomen van de Lichtfabrieken in ver band met het bereiken van de 'pensioen gerechtigde leeftijd. De heer Lourens werd toegesproken door de adj.-directeur, ir F. Stokhuyzen, en de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. J. C. Snel. Aangeboden werden een verre kijker en een album met foto's over het werk van de heer Lourens. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Cornelis P. ALb., z. v. M„' Bakker en F. C. Le-zwijn; Louis, z. v. Ai'. Thiel en G. J. Lunenburg; Johanna. W., d. v. D. Mulder en C. Baart; Hendrik,. J. Keijzer en R. J. Klom; Maria J., d. v. J. J. de Tombe en M. J. Pillekers;. Lijsbeth G., d. v. J. Hof en C. W. Dek ker; Johannes C. M., z. v. M. W. Visser en M. E. van der Meel; Francina, d. v. S. Dulbbelaar en J. J. de Koekkoek; Eleonore M„ d. v. L. Develing en M. H. Stemmer; Hendrik, z. v. G. Springer en P. Niehot; Pieter, z. v. P. Olivier en A. Delfsma; Susanna W. A., d. v. A. van der Wijngaard en N. Cornelisse; Adrianus W., z. v. J. P. Vogels en J. G. Wassenaar; Willem, z. v. I. de Wolf en B. Komnga; Greetje L., d. v. S. Hoogeveen en G. Tijsen; Gerri-gje, d. v. J. van Kreuningen en H. J. Janszen; Dina, d. v. H. van Eg- mond en J. van Beelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2