DEN HAAG NAM BESLISSING MET EEN BLOEDEND HART Niet tegen de vrijheid, doch tegen het terrorisme zullen we optreden STERKE STROMINGEN IN REPUBLIEK, DIE WILLEN MEEWERKEN? DE REPUBLIEK L Dr Beel: Wij zullen de terreur- benden rusteloos vervolgen Wist U MAANDAG 20 DECEMBER 1948 Zaterdagavond om 11 uur werd een officieel Regerings-communiqué ver strekt, dat ook door de radio is om geroepen, waarin herinnerd werd aan de lijdensgeschiedenis met de republiek ge durende de laatste jaren. Voorts werden de reizen van minister Stikker en later van de ministers Sassen en Stikker, tezamen met de heer Neher, gememo reerd en de daarop gevolgde briefwisse ling met Hatta. via het Amerikaanse lid van de Commissie van Drie, de heer Cochran. Men weet, dat de Regering voor de laatste maal van de republiek onverwijld een bindende verklaring vroeg, die heel ln het kort hierop neerkwam, dat zij be reid moest zijn zich in te passen in het federale systeem, zoals dat in overleg met de federale vertegenwoordigers was opgesteld. Het Regerings-communiqué vervolgde: Ware een dergelijke verklaring verkre gen, dan zou de Regering bereid zijn ge weest, de besprekingen te heropenen. Een antwoord van de republiek is niet binnen de gestelde termijn binnen gekomen. terwijl om verlenging van die termijn niet is gevraagd. Integendeel is gebleken, dat de Republikeinse regering zich op dit kritieke moment in de on mogelijkheid heeft geplaatst om een defi nitief antwoord te geven, doordat de President der Republiek, Soekarno, heeft aangekondigd met zes van zijn ministers Djokja te zullen verlaten met bestem ming naar India, hetgeen inmiddels is geschied. (Deze laatste mededeling in het Rege ringscommuniqué is niet juist: Soekarno werd bü het uitvoeren van de actie in Djokja aangetroffen. Een Zondagavond nader verschenen communiqué geeft hier van de volgende verklaring: Het vertrek van Soekarno met zijn ministers en ad viseurs naar India was op 16 December door hem openbaar aangekondigd in een dagorder: voorts was het de Regering bekend, dat aan de republikeinse ver tegenwoordiger van New Delhi de komst van Soekarno aldaar op 20 December was aangekondigd. Hij zou 17 dezer ver trekken om via Fort de Cock, waar hij de 18e 's avonds een receptie zou hou den. naar Rangoon in India te vliegen. Aangezien geen tegengesteld bericht meer werd ontvangen, werd verwacht, dat de reis conform het opgestelde programma zou worden uitgevoerd, zodat de Rege ring in haar communiqué van Zaterdag dit vertrek als een vaststaand feit naar voren heeft menen te kunnen brengen. Blijkens ontvangen berichten is echter het toestel, dat Soekarno zou komen halen, in Singapore onklaar geraakt. Hieraan is het toe te schryven, dat Soe karno niet uit Djokja heeft kunnen ver trekken) Het communiqué van Zaterdag consta teerde verder, dat de minister-president Hatta van het presidentiële kabinet zich voor de duur van twee weken heeft ziek gemeld. Onder deze omstandigheden ont brak dus elke mogelijkheid dat op korte termijn verbetering zou worden verkre gen in de onhoudbaar geworden toe stand in Indonesië. Hierbij moet er in het bijzonder op worden gewezen, dat het aantal bestandsschendingen voort- E.V.C- MAG PAKKETTEN NAAR FRANKRIJK STUREN ALS IEDER ANDER- Het hoofdbestuur van de E.V.C. I richtte het A.N P., dat het van het dep. van Landbouw c.s. toestemming had verkregen tot het verzenden van 4000 kg levensmiddelen per maand door middel van geschenkpakketten naar de Franse mijnwerkers. Van de zijde van het depar tement deelt men mede, dat hier geen sprake is van een speciale regeling ten behoeve van de E.V-C. Iedereen kan pakketten verzenden, hetgeen aan de normale voorschriften is gebonden. durend stijgende is. Militaire danten op republikeins gebied hebben duizenden republikeinse soldaten doen infiltreren in andere gebieden, waar in het bijzonder bij voortduring aanslagen worden gepleegd op Indonesische be stuursambtenaren. Sedert Augustus zyn bijna 300 van deze Indonesiërs vermoord, terwjfl voorts velen gewond zyn of ontvoerd. Daarnaast bleek, dat de republiek, in verband met de voornemens tot het in stellen ener Federale Interim Regering tegen 1 Januari, voorbereidde het ont ketenen van grote acties in alle niet onder haar contröle staande gebieden dat hevige bedreigingen werden geuit tegen degenen, die tot samenwerking met Nederland bereid waren. Onder deze omstandigheden acht de Nederlandse Regering het niet mogelijk, zich opnieuw te begeven in besprekin gen, die, naar de ervaring geleerd heeft, zonder uitzicht moeten worden geacht. Zij kan niet werkeloos toezien bij het voortduren van de verwarring, de be dreigingen en de gewelddadigheden. Zij kan zich niet verplicht achten, waar de regering der republiek in feite geen maatregelen neemt tegen de bestands schendingen, harerzijds het bestand te handhaven en verder te gedogen, dat van republikeins gebied uit de actie andere gebieden wordt geleid. De Regering heeft zich daarom j noodzaakt gezien om met gebruikmaking van de bevoegdheid, in art. 10 Bestandsovereenkomst verleend, deze op te zeggen en haar vryheid van handelen te hernemen. Zü is overtuigd, dat, èn in d< republikeinse regering èn onder de be volking van het republikeinse gebied, zich velen bevinden, die niets liever wil len dan constructief mede te werken de opbouw van de federatie, aan welke Nederland zo spoedig mogeiyk de vereiniteit wil overdragen. Tegen hen is de actie, waartoe opdracht is gegeven, niet gericht. Zü is wel gericht tegen de terroristische en ongedisciplineerde ele menten in de republiek, welke iedereI mislukten. constructieve arbeid onmogelük maken. De toekomstige staatkundige inpassing van het republikeins gebied zal geschie den op grondslag van de beginselen van de Linggadjati- en de Renville-overeen- komst en van het overleg, thans ook in de Nederlandse grondwet voorgeschre ven. Het besluit inzake Bewind in Indo nesië in overgangstijd, dat Zaterdag werd afgekondigd, laat uitdrukkelijk de moge lijkheid open tot zodanige inpassing op de voet van het nader met vertegenwoor digers dier gebieden te plegen overleg De Nederlandse Regering zal haar toezeg gingen met betrekking tot de staatkun dige hervormingen en de stichting van een onafhankelijke, souvereine Ver. St. van Indonesië, in een Unie met Neder land op voet van gelijkheid verbonden, volledig nakomen. Het communiqué besloot aldus: Neder land heeft getoond, bereid te zyn, mede te werken tot het openen van de weg naar de vrijheid van Indonesië. Deze vrij heid is echter alleen mogeiyk met waar borgen tegen overheersing door de extre mistische elementen in de Republiek, die een democratische rechtsorde onmo- geiyk zouden maken. De wereld moge dit begrepen. „De vissen zaten tegen de len? van onze fimcamera"... Anderhalf jaar geleden vestigde de heer P. N. Windmeyer uit Delft de aan dacht op zioh, door zijn experimenten in het Sportfondsenbad, waar hij foto's nam met een camera, geconstrueerd in een waterdicht apparaat. Met de heer Jan Renaud heeft de ondernemende Del- venaar dit najaar een tocht gemaakt naar de Middellandse Zee. Daar is, op 55 meter diepte, een kleurenfilm opge nomen, die, voorzover bekend, de eerste is, welke op dit gebied werd gemaakt Het filmapparaat is geconstrueerd op een geweerkolf, zodat men onder water slechts de haan behoeft over te halen om de film te laten dTaaien. Onder water is alles intens blauw, dooh het licht is er geweldig sterk, zo vertelde de heer Wind meyer. Nabij Fos sur Mer, waar een ver dronken Romeinse stad zou zijn, vond men een grote hoeveelheid stenen kan nen en kruiken, die in Frankrijk sterk de aandacht trokken. Vissen waren vaak in het geheel niet schuw en kwaftien dicht op de lens, dat opnamen 't Kabinet van Oost-Indonesië is gisteren afgetreden Daar het in z'n opdracht, om de republiek tot een aceoord te bewegen, niet kon slagen De minister-president van Oost-Indo- nesi, Anak Agoeng Gde Agoeng, heeft voor radio-Makassar, zowel in het Indo nesisch als het Nederlands medegedeeld, dat zijn kabinet aftreedt, doch op ver zoek van president Soekawati de lopende zaken zal afhandelen. De regering heeft de verwachting gekoesterd, dat haar ar beid met succes zou worden bekroond, ook omdat zij door geregeld contact met de republiek tot oplossing trachtte te ko men. Nu deze verwachting niet in ver vulling is gegaan, heeft zij gemeend ver plicht te zijn haar mandaat ter beschik king van de president te stellen. De re gering acht het haar plicht, aldus de pre mier, zorg te dragen dat de gezonde en ongestoorde ontwikkeling van Oost- Indonesië niet zal worden benadeeld, en zij acht het daarvoor noodzakelijk dat het recht strikt wordt gehandhaafd. Zelf beheersing is noodzakelijk. Ieder moet zich onthouden van provocerend optre den. Men hechte geen geloof aan onrust barende berichten, die als strafbaar feit worden beschouwd. Deze gebeurtenissen kunnen geen wyziging brengen in het ideaal, dat iedere nationaal voelende In donesiër voelt. Zy kunnen evenmin het vaste vertrouwen veranderen, dat deze idealen in vervulling zullen gaan. Elke Indonesische nationalist kan gewapend optreden moeilijk waarderen en geeft de voorkeur aan een oplossing tussen Soekarno mocht van Ned. Regering naar India Op een persconferentie voor buiten landse journalisten heeft minister Stik ker medegedeeld, dat de Nederlandse Regering op verzoek van Voor-Indië vol ledige toestemming had gegeven om pre sident Soekarno met 6 ministers en vele adviseurs met een vliegtuig uit Voor- Indië op te halen. Soekarno en de zijnen rouden door de Nederlanders behandeld worden overeenkomstig hun rang. De deelstaten waren niet tevoren geraad pleegd aangezien dit niet noodzakelijk was op grond van Nederlands souverei- niteit en verantwoordelykheid. Mr Ur- sone verklaarde op een persconferentie op het departement van Overzeese Ge biedsdelen, dat de buitenlandse diplo matieke vertegenwoordigers te 's-Gra- venhage tevoren waren ingelicht en dat de Commissie van Drie te Batavia en de vertegenwoordigers der republiek een half uur voor het begin der operaties op de hoogte gesteld waren. De heer Cochran had bij zijn aankomst teBatavia geen brief van Hatta medegebracht en evenmin een mondelinge boodschap. Nederland was erkentelijk jegens de Commissie van Drie, in het bijzonder jegens de heer Cochran, die het uiterste heeft gedaan voor èen oplossing. Mr Ursone vertelde, dae er zeer zeker sterke coöperatieve stromingen in Djokja zyn. Het republi keinse parlement zal onder het militaire bestuur natuurlijk als zodanig op non- actief komen. Het republikeinse bestuur zal uiteraard ook niet als zodanig func- tionneren, maar er zal zo spoedig moge lijk naar een burgerlijk bestuur en vrije meningsuiting der bevolking worden ge streefd. Deze laatste zal de toekomstige staatkundige vorm der republikeinse ge bieden bepalen. De sterkte der republi keinse troepen wordt geschat op 5 k 600.000 man, volgens de meeste ramingen. Op een persconferentie te Batavia deelde dr Beel nog mede, dat de repu blikeinse troepen krijgsgevangen zou den zyn, doch zo spoedig mogelijk naar huis gezonden worden. Er waren speciale veiligheidsmaatregelen getroffen voor de leden der Comm. v. Drie, die nog te Kali- oerang zyn (de heer Cochran is al in Ba tavia). In de eerste tijd zou een militair bestuur worden ingevoerd, met territo riale vertegenwoordigers van het be stuur, wier taak het zal zijn zo spoedig mogelijk het burgerrijk bestuur weder in orde te maken. Van de republikeinen te Batavia zyn bepaalde personen gear resteerd, anderen krijgen huisarrest in het gebouw der republiek te Batavia. (In het geheel 45 personen. Dr Darmase- tiawan krijgt huisarrest, aldus melden andere berichten uit Batavia). Republi keinse couranten zullen mogen verschij nen,maar dat is afhankelijk van haar eigen gedrag. Dr Beel deelde voorts nog mede, dat er geen briefcensuur was ingesteld. (Er is echter een censuur op perstele- j»rammen ingesteld, doch gezorgd wordt dat dit zo soepel mogelijk geschiedt). De republikeinse goodwill-missie was niet van Batavia naar Oost-Indonesië ver trokken. Nader meldt Aneta uit Batavia, dat de republikeinse strijdkrachten niet als zo danig zullen blijven voortbestaan, doch dat personen, die zich steeds behoorrijk hebben gedragen, dienst kunnen nemen in de nieuw op te richten federale strijd krachten. Alle goedwillenden krijgen de raad de wapens neder te leggen en mede te werken tot de opbouw van een eigen Indonesisch leger. Pamfletten, waarin dit wordt meegedeeld, worden overal verspreid. Boerderij na bedreiging in brand gestoken Zaterdagavond gingen 2 grote kap- schuren, 25.000 pond hooi, 4 pinken, aantal varkens en wat klein vee va veehouder H. Winters te Halwegdiep (Steenwijkerwold) door brand verdoren. Ondanks de felle oostenwind slaagde men er in, het woonhuis te behouden. In ver band hiermede arresteerde de rijkspoli tie een persoon, die de familie Winters bedreigd had. BOUWEN VAN HOUTEN HUIZEN ZONDER GOEDKEURING. In verband met het feit, dat vaak uit- neembare houten huizen worden ge plaatst zonder dat een Ryksgoedkeuring is verkregen, wordt officieel meegedeeld, dat de inhoud van deze woningen mindering zal worden gebracht op het toegestane bouwvolume van de betrok ken gemeente. alle groeperingen van Indonesië, welke leidt tot de onafhankelijke V.S. van In donesië. Te Makassar is het rustig. De parle mentsleden zyn terneergeslagen. Contact-studiecommissie wegvervoer. Onder auspiciën van A.N.W.B., Alg. Verladers- en Eigen vervoerders-organi satie en N.O.B.-wegtransport is een con tact-studiecommissie „Fleet-Owners" tot stand gekomen, die tot taak heeft, specifeeke „fleet-omners"-belangen behartigen. Het secretariaat is gevestigd Stadhouderslaan 162 te Den Haag. VACANTTESPREIDING VOOR HET L.O. IN 1949 GEVRAAGD. Het congres voor Vacantiespreiding, dat in Den Haag gehouden is, noemde het Zaterdag wenselijk, dat in 1949 een begin wordt gemaakt met de vacantie spreiding voor de lagere scholen, waarbij de bedrijven zich dienen aan te sluiten. Een op te richten bureau moet de vacan tiespreiding propageren. HET GEBIED VAN BRITSE ONDERSCHEIDINGEN TE BATAVIA. De Britse consul-generaal te Batavia, SiT Francis Shepherd, reikte de onder scheiding van Honorary Commander of Most Excellent Order of the British Empire uit aan generaal Buurman van Vreeden en de Distinguished Service Medal aan de Ambonneese matroos R. F. Wattimeria, The Kings Commendation for Brave Conduct aan jhr mr C- H. V. de Villeneuve en de heren Thio Thiam Tjonig, D. R- K. de Boer, C. v d. Berg en dr C. P van Leersum voor hun dien sten aan de krijgsgevangenen. Waarom Soekarno's vliegtuig verstek liet gaan Gelijk elders reeds werd gemeld, was er een toestel uit Voor-Indië onderweg om Soekarno te halen. Maar het strandde te Singapore. Thans blijkt dat in dit toestel een goede oude be kende gezeten was, namelijk de Voor- Indiër Patnaik, die voor de vorige po- litie-actie met behulp van vliegtuigen allerlei smokkelzaakjes voor Djokja verrichtte en een contract met de re publiek sloot om met 500 mtlltoen ropijen kapitaal de, Nederlandse on dernemingen in de republek te exploi teren. Patnaik beweerde, dat de Ne derlanders expres het toestel te Singa pore hadden opgehouden en moest onverrichterzake via Bangkok terug vliegen. Het toestel werd bestuurd door de 25-jarige Australiër John Brinnand uit Nowra, N.Z. Wales. Personeel radiocentrales wil ambtenaar blijven En niet weer naar vooroorlogse „chaotische toestanden" terug- Op een bijeenkomst van de Unie Overheidspersoneel te Utrecht van hon derden leden van hot Radiocentralenper- soneel werd Zaterdag een resolutie genomen, waarin het personeel zich sterkste verzet tegen de voorgenomen terugkeer van de radio-centrale- bedrijven naar de voormalige eigenaren. Men wenst, dat het wetsontwerp tot wyzi ging van de Telegraaf- en Telefoonwet- 1904 weer op de agenda van de Staten- Generaal wordt geplaatst. In 1940 werd het personeel nl. in P T.T.-verband op genomen en zo kwam het personeel uit de chaotische en a-sociale verhoudingen in. de goede rechtspositie der ambte- Op een byeenkomst voor de binnen- en buitenlandse pers zette de minister D- U. Stikker de toestand in Indonesië uiteen. Rechts van hem de secretaris-gene raal van Buitenlandse Zaken: dr A. H. J. Lovink. SNELLE ZUIVERING, OPDAT ONVERMIJDELIJK LEED WORDE BEPERKT De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr Beel, heeft Zondagmorgen, nadat onze troepen de opmars naar Djokja hadden geopend, een rede gehouden voor radio-Batavia, waarin hy o.m. zeide: Nu ik heden voor de eerste maal in myn ambt het woord richt tot U allen, die hier in Indonesië leeft en werkt, doet het my leed. dat dit moet zyn een hoogst ernstig woord. Ik heb mijn ambt aanvaard met de bedoeling, binnen de kortst mogelijke termijn voorbereidingen te treffen voo- de invoering van een nieuw bestel in Indonesië. Met de instelling van het ambt van Hoge Vertegenwoordiger heeft de Nederlandse Regering definitief een eind willen maken aan de oude vormen van gezagsverhoudingen en luidde zij een overgangsfase in voor de vorming van een vrij. onafhankelijk, federaal In donesië. Dat de overgangsfase onmisbaar is. zal duidelijk zijn voor een ieder. Steeds werd de hoop gekoesterd, dat de republiek de haar toekomende plaats zou willen innemen in het federaal ver band. Dat het de Nederlandse Regering hoge ernst was, om dit doel tot het uiterste na te streven, is wel zonneklaar gebleken uit de in de afgelopen weken door haar gevolgde gedragslijn. Tever geefs. De republikeinse regering bleek daartoe niet bereid. Voor een reëel sa mengaan dienden enige preliminaire voorwaarden te zijn vervuld. In de eerste plaats, dat de veiligheid van lijf en goed dient te zijn verzekerd. Dit houdt in, dat onverwijld een einde dient te komen aan infiltraties, ontvoeringen, ondergronds gewroet, rampok, moord, aan onnoeme lijk groot leed der weerloze plattelands bevolking. Er kan geen sprake zijn van een do mineren door een der deelstaten over de andere. De in gemeenschappelyk overleg met de prefederale regering en de deelstaten ontworpen staatkundige re geling. neergelegd in het ontwerp ..Be windvoering Indonesië in Overgangstijd" steunt op het federale beginsel. Door haar pogingen om tot samenwerking te komen met de republiek nam de Rege ring het risico op zich. dat de invoering dezer staatkundige hervormingen, welke zij 1 Januari 1949 wilde doen invoeren, aan een aanzienlijke vertraging zou bloot staan. Zij verkoos dit risico boven de mogelijkheid, dat de republiek niet zou deelnemen. Het bleek, dat in de repu bliek krachten werken, welke het de Regering onmogelijk maken de boven omschreven fundamentele voorwaarden te vervullen. Het is een algemene klacht der republikeinse regering, dat de ge wapende groepen op Sumatra zich on rechtmatig producten toeëigenen. terwijl de arbeiders en landbouwers in de groot ste ellende verkeren. Door leidende figuren in de republiek is hun onmacht tegenover leger en ter- reurbenden erkend. Indien de republi keinse regering moet bukken voor troe pen, welke herhaaldelyk door haarzelve zyn beschreven als „benden zonder ver- antwoordeiykheidsbesef", dan kan niet van de Nederlandse regering worden ge vergd, dat «y zal medewerken aan de overlevering van andere deelstaten aan datzelfde republikeinse leger. En dat is wat de republiek van Neder land verwacht, als zij eist, dat de T.N.l. en andere republikeinse strydorganisa- ties in stand blijven en de Nederlandse troepen geleidelijk worden teruggetrok ken. De Nederlandse Regering kan dit niet aanvaarden in de eerste plaats van wege de op haar rustende historische verantwoordelijkheid, in de tweede plaats om de beginselen van het Atlantic Char- DAT aan de Enschedese textielfabri kant J. H. van Heek wegens zijn ver diensten op oudheidkundig gebied en z'n vele schenkingen de gouden legpenning van de Ned. Oudheidk. Bond werd uit gereikt. DAT ook te Maastricht een spoorweg speelkamer werd geopend. DAT te Tilburg Zaterdag het nieuwe traject in de Ringbaan voor het door gaande verkeer naar Eindhoven geopend werd. DAT te Tiel de 65-j. K. L., werkzaam by de rederij W. F. van der Schuyt, Za terdag door een zandauto is doodge- DAT in verband met herstelwerkzaam heden de noodbrug over het Oude Maas je te Sprang-Capelle (bij Waalwijk) zes weken voor verkeer gesloten wordt. DAT mr A. Haex, directeur der giste ren juist 5 j. bestaande Oranje Nassau- mijnen, tot ridder in de Orde van de Ned. Leeuw werd benoemd. DAT Zaterdag de nieuwe Amersfoortse jeugdherberg, tevens conferentieoord, „De Grasheuvel" officiëel werd geopend. DAT te Maastricht de 200ste geboorte dag werd herdacht van de uitvinder van het lichtgas, de Maastrichtse scheikundige en Leuvense hoogleraar J. P. Minckelers en daarbij o.m. prof. ir G. A. Brender a Brandis uit Den Haag als voorz. der Vak groep Gasbedrijven het woord voerde. DAT by de Ned. Dok- en Scheep. Mij. te A'dam het 5480 ton metende motor passagiers- en vrachtschip „Waiwerang" van de K.P.M. te water werd gelaten. DAT van 22 Dec. tot 9 Jan. in Hamdorff te Laren de jaarlijkse Kersttentoonstel ling van de Gooise Schildersver. wordt gehouden. DAT de auteur Anton Verheyen te Blaricum morgen 75 j. wordt. DAT door de sneeuwstormen het uit A'dam op New-Foundland gearriveerde KLM-toestel gisteravond niet meer kon opstygen. DAT voor het passeren van de grens met een Solex-rywiel geen nationaliteits- bewys meer nodig is. maar nog wel een in- en uitvoervergunning. DAT i.v.m. de aanleg van de Maas- triohtse industriehaven het stadsbestuur om annexatie verzocht van gedeelten der gemeenten Meerssen, Ittersen en Borg haren. DAT het in de oorlog vernielde oud- Romaanse N.-H. kerkje te Ressen-Benv mei, door de architect A. van der Kloot is hersteld. DAT de Hilversumse huidarts F. Pe ters, die door een tegenligger werd ver blind. tussen Laren en H'sum met z'r motor onder de laadbak van een stil staande vrachtauto reed en werd gedood. DAT. 56 j. oud, te Hilversum overleed, het oud-raadslid H. Hom, tevens een be kende figuur uit de R.-K. arbeidersbe weging. it te Frankfort door mr S. Th. J. Teppema, e. a. besprekingen zyn gevoerd die tot een bevredigende uitbreiding van onze handel met de Bizone hebben geleid. DAT morgen van 1012 uur bij de landbouwer H. v. d. Grift te Woeden, met een Nederl. slotenbaggermaohine wordt gedemonstreerd. DAT in November 667 zeeschepen, te zamen metende 991.759 ton. in Novem ber R'dam binnenliepen tegen 500 in No vember 1947 met totaal 828.140 ton. DAT per 1 Jan. het postwisselverkeer met de Unie van Z.-Afrika wordt hervat en de postkantoren nadere inlichtingen verstrekken. DAT, nu in 1949 de Wereldpostvereni ging 75 j. bestaat, ook Nederland hier voor frankeerzegels met toeslag wil uit- DAT de Bloemendaalse kerkzender na 5 j. zwijgen 1ste Kerstdag weer op 24,5 m. in de aether komt. DAT volgens de KNAC de weeldebelas ting op auto's vandaag in werking treedt, waardoor de lasten op personenauto's ongeveer 10 k 12 pet van de inkoopsprijs zullen stygen. DAT Ty nsdag de beruchte 45-j. „Zoll- beam H. Himstedt, de „schrik van Dokt. voor het Leeuwardense B.G. zal te. ..itstaan. DAT de te Den Haag wonende R'damse advocaat, mr dr P. N. Drost, werd be noemd tot juridisch adviseur by de „divi sion of human rights", by de Ver. Naties en 8 Jan. naar Lake Success vertrekt. ter, dat aan ieder wil garanderen ,.ee leven „vrij van vrees en vry van gebrek", ten derde, omdat artikel 73 van het char ter der V.N. Nederland de plicht oplegt om het welzyn van de inwoners te be vorderen. Er moet rust en orde heersen in het gehele gebied. Er moet zijn veilig heid voor allen Er moet zyn geestelijke vryheid. Indonesië moet zyn een geordende staat, waar recht geldt en niet macht van wapenen van troepen, die zich on rechtmatig hiervan hebben meester ge maakt. Slechts indien aan deze funda mentele eisen is voldaan, kan Nederland zyn beloften inlossen, in de radiorede Koningin Wilhelmlna van 7 December 1942 zo duidelyk omschreven Dit Koninklijk woord wil Nederland ge stand doen. Slechts een Regering, die trouw is aan haar woord kan gerespec teerd worden. Nakoming van deze be lofte kan nimmer geschieden, zolang enig deel van Indonesië een ten hemel schreiend" terreur word' uitgeoefend. Dr L. J. M. BEEL. Daarom heeft de Nederlandse Regering besloten, voorwaarden te scheppen voor de verwezenlyking van het doel. Genezing van dit zieke land kan slechts een aanvang nemen na zuivering van de terroriserende machten. Consequent en zonder voorbehoud. Wij zullen de ter- reurbenden rusteloos vervolgen. Ik richt my tot U, leden van de stryd- krachten ter zee. te land en in de lucht. Zwaar is de taak U opgelegd, maar ik ben overtuigd, dat gij die zult vervullen tot het einde toe op moedige, vastberaden en waardige wijze, niet om vijandelijk ge bied te bezetten, maar om recht en vei ligheid te brengen, waar tevoren rech teloosheid heerste. Toont door Uw daden, dat niemand, wie hy ook zij, van U iets te duchten heeft, wanneer hij zyn vreed zame taak vervult. Vormt door Uw op treden het levende bewijs, dat gij niet zijt gekomen om de vrijheidsdrang te beknotten, maar slechts om te verzeke ren, dat die vrijheid gepaard zal gaan met recht, om te zorgen, dat zy geen ledige leuze blyft maar levende wer kelijkheid wordt. Ik doe een beroep op U allen, luisteraars, om er toe mede te werken, dat de zuivering zo snel mo gelijk verloopt, opdat onvermijdelijk leed worde beperkt. Ik denk niet enkel aan U. die hebt bijgedragen tot de opbouw van het nieuwe Indonesië. Ik denk echter ook aan U, die in 't repu blikeinse gebied niet by machte waart een constructieve bydrage te leveren. Thans zal U gelegenheid worden gebo den. Uw ideaal tot werkeiykheid te ma ken. om mede te werken aan de toekomst van Indonesië. Laten wy allen geza menlijk de hand aan de ploeg slaan om niet alleen de onafhankelykheid te ves tigen maar evenzeer de heerschappy van het recht. Dan gaan de vrye en souvereine Ver enigde Staten van Indonesië een schone toekomst tegemoet. Dan zal het voor een ieder in dit land goed zijn te wonen. Dan neemt het vrye Indonesië zijn plaats in naast Nederland en dan treedt het als volwaardig lid binnen in de gemeen schap der volkeren. Dan is geen ijdele leus meer, maar wordt werkelijkheid de Negara Indonesië Serikat, Merdeka dan berdaulat. Dat geve God. Premier van Pas oen dan afgetreden Raden Adil Poeradiredja. premier van Pasoendan is afgetreden. Hij is bekend om zijn republikeinse sympathieën. Nog niet bekend is of andere kabinetsleden er iets voor voelen om zijn voorbeeld te Het grondgebied der republiek op Java is voorlopig het voornaamste trijdtoneel. Op deze kaart is dui delijk de opmars onzer troepen te volgen, die nu uit verschillende richtingen oprukken om verbin ding te krijgen met de luchtlan dingstroepen, welke Djokja hebben Wanbegrip Dat de reactie van het buitenland op het juiste en billijke optreden van Nederland tegen de revolutionnaire en onwillige republiek niet gunstig zou zyn, was na de bittere ervaringen der laatste jaren te verwachten. Zelden hebben wij groter wanbegrip ontmoet dan in deze aangelegenheid. Ook nu nog blykt men niet te willen inzien, dat de jongste stap van onze Regering kortweg is afgedwon gen. Als dan heel de wereld niet meer wil zien wat recht en goed is. dan zullen we dat zelf bepalen. We verklaren dit met grote nadruk, ook omdat de Veiligheidsraad zich van daag zou gaan inlaten met hetgeen naar onze overtuiging nog altijd een aangele genheid buiten zyn bevoegdheid is. Het zijn Australië („natuurrijk" zouden we geneigd zijn te zeggen) en helaas ook Amerika geweest, die de zaak ditmaal voor de Veiligheidsraad hebben gebracht. De verdere reacties, vooral van Ame rika, wachten wij af. Amerika zal nu ge legenheid hebben om te doen uitkomen, of de Marshall-hulp behalve een econo mische ook een politieke functie heeft, om namely k de behoeftige landen van Europa in politiek opzicht naar de hand van het kapitalistische Amerika te stel len Amerika heeft dit altyd ontkend. Nu heeft het de kans de proef op de som te geven. De Deelstaten Dat er na het nieuwe optreden van de Nederlandse Regering tegen de repu bliek onder enkele deelstaten, in het by- zonder Oost-Indonesië en West-Java, enige verwarring is ontstaan, mag geen reden tot ongerustheid opleveren Te lang heeft onze Regering gtracht met de republiek tot een accoord te komen. Te lang heeft de republiek gelegenheid ge had haar spel ook in de deelstaten te spelen. Daarom hebben in de onzekere verhoudingen der laatste jaren enkele deelstaten nauwere aansluiting by de republiek gezocht dan voor hun welzyn wenselijk was. We mogen niet vergeten, dat zij daardoor ook geestelyk zijn ge ïnfiltreerd. Te ernstig mogen we dit echter niet nemen. Zoals thans wel zonneklaar ge bleken is. dat de republiek weinig meer was dan een loze gevel en zoals zelfs de republikeinse hoofdstad in enkele uren kon worden bezet, zo zal de verwijdering van de republikeinse dreiging onder de bevolking van heel Indonesië met vol doening worden begroet. Juist standpunt De vakbewegingen in ons land zijn gezonde instituten. Zy zijn niet ver politiekt Zy kennen haar taak en de be grenzing ervan. Daarom verwondert het ons al niet meer. dat al heel spoedig het C N V. en het K A B. hebben doen uit komen, dat hun arbeid op maatschappe lijk en niet op staatkundig gebied ligt Ook het bestuur van het N.V.V. heeft, zy het „in afwachting van een nadere ver klaring", zijn mensen voor onberaden stappen gewaarschuwd. Na de onverkwikkelijke ontwikkelin gen in het buitenland op dit gebied mo gen we dit gezonde verschijnsel wel met dankbaarheid vermelden. Auto bij Weesp te water: drie drenkelingen Kranig politieman redt inzittenden via opengeschoven dak Zaterdagnacht reed ir G. Bakos uit A'dam met zijn auto. waarin behalve hij ook nog zyn echtgenote en het A'damse echtpaar Van de Berg gezeten waren, tussen Diemen en Weesp de Keulse Vaart in. De inzittenden slaagden er in, het dak van de auto open te schuiven en toen de zioh toevallig in de nabijheid bevin dende wachtmeester Poepjes van de Rykspolitie te 's-Gravenland. die gekleed te water ging. de 6 m uit de kant ge legen auto bereikte, was het echtpaar Bakos er al in geslaagd, op de auto ta klimmen. De heer Bakos bereikte zwem mend de wal. De kranige politieman redde de drie anderen. Raad van Cassatie De Bijz. R.v.C. veroordeelde Zaterdag H. W. Klein Ha neveld uit Hengelo, NSB- er en lid van „Arbeitskontrolledienst" en „Pori2ei Freiwilldger Bataillon" tot 11 J. m a. (B.G-vonnis: 13 j.) De N S B-er en Boderigravense landwachter R. Boer utt Rolde kreeg 9 j. nu. (B.G.-vonnis: 13 j. na.) Tot 7 j. ma werd na een peychia- isch rapport geconcludeerd tegen da door het B.G. tot 12 j. m.a. veroordeelde verrader A. P. Moeyes uit Alkmaar. In hernieuwde behandeling werd tegen de 61-j. landwachten P. Lunshof uit Ooster beek. die van het B.G. 15 j. had gekre gen, tot 12 j. m.a. geconcludeerd. P Boon Zaandyik had onderduikers opge spoord en was deswege tot 15 J. ma. veroordeeld. Tegen hem werd tot 14 J. geconcludeerd. Uitspraak in deae 2afcen 115 Jon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3