De in ons volk levende krachten werden bij de wederopbouw niet ingeschakeld NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 20 DECEMBER 1943 De heer A. Stapelkamp critiseerde de „afgoderij" der geleide economie Men zij zuinig op de cultuurgrond Zaterdag kwam de Zuddhollandse ver eniging van A.R. gemeente- en provin ciebestuurders dn „In den Vergulden Turk" te Leiden in algemene ledenver gadering 'bijeen onder voorzitterschap van de 'heer J. A. J. Jansen Maneschijn te Zwijndrecht, lid der Ged. Staten. On der de aanwezigen merkten wij op de burgemeesters van Boskoop, Stad aan 't Haringvliet, Sahoonhoven, Dirksland. Waddinxveen en 's-Gravendeel. De heer A. Knetsah, gemeenteraadslid, vertegen woordigde Leidien. De voorzitter legde in zijn openings woord de nadruk op de noodzakelijkheid van de zelfstandigheid der gemeenten. Tegenover de zelfstandige taak van B. en W. en raadsleden stelde hij die der amb tenaren. De heer A. Stapelkamp, lid van de Tweede Kamer, noemde in zijn opmer kingen het woningprobleem benauwend. Dit vraagstuk heeft, aldus spr., verschil lende oorzaken. In de eerste plaats de oorlog, die veel woningen vernielde. Voort? het 'gebrek aan deviezen, mate rialen en geschoolde arbeidskrachten. En dan tot slot enkele regeringsmaatregelen, die op een gestadig verloop een rem mende werking hebben gehad. Met be trekking tot onvoldoende capabele bouw vakarbeiders merkte de heer Stapelkamp op, dat er in deze branche van de maat schappij een tekort is aan sociale zeker heid. Dat drijft de arbeiders naar de industrie. In bepaalde overheidsmaatregelen kwam duidelijk aan het licht, dat de regering in de mening verkeerde, dat men centraal alles wel kon regelen. Hier speelt de „afgoderij", die men ten opzichte van de geleide economie heeft bedreven, lelijke parten. Men heeft geen poging in het werk gesteld om de krachten, die in ons volk le ven, in te schakelen. Ook nu nog xien we, dat er te weinig rekening wordt gehouden met de aanwezige mogelijkheden. Een grote moeilijkheid, waarmede de wederopbouw en de nieuwbouw te kam pen hebben, is, dat de kosten zo hoog zijn. Het is haast ndet mogelijk, sluitende begrotingen te verkrijgen. Door subsi dies en financiële hulp van andere aard wil men deze moeilijkheid ondervangen. Er worden heel wat woningen gebouwd, toch gaan we nog niet vooruit, gezien de groei van de bevolking. In dit verband herinnerde de heer Stapelkamp aan een woord van de minister, die het jaar 1980 het jubeljaar noemde, omdat dan weer volgens menselijke berekening althans aan de behoeften zou kunnen worden voldaan. Uiterste krachtsinspanning zal echter aan de dag moeten worden ge legd. Het gebruik van montage- en du- plexwoningen kan met worden verine den. wil men de ellende zo spoedig mo gelijk enigszins beperken. Spr. kon toch niet verzwijgen, dat de montagewondn- gen eigenlijk ndet passen bij de Neder landse volksaard. Zij zijn met zo inge richt, dat ze voldoen aan de eisen. Een belangrijke vraag is ook, hoe wU het particulier kapitaal kunnen interesseren voor de woningbouw. Indien dit zou slagen, dan zou de overheid onlast worden van het be schikbaar stellen van millioenen voor de woningbouw. In het vervolg van zijn rede roerde de heer Stapelkamp de taak dier woning bouwverenigingen aan. Hij bepledtte, dat n vast bedrag aan terugbetaling van voorschotten zou worden bepaald en dat de woningbouwverenigingen zelfstandig zouden mogen beschikken over de c D.V.V. oogstte succes De accordeonvereniging D. V. V. (Door Vriendschap Verenigd) heeft Za terdagavond in de grote Stadsgehoor zaal een uitvoering gegeven ter gelegen heid van het 19-jarig bestaan. De heer F. Zwanenburg, voorzitter, heette allen welkom, in 't bijzonder de afgevaardigden der zusterverenigingen. Hij zette hierna het streven van D. V. V. uiteen en wees er op, dat de leden vol komen op de hoogte moeten zijn van de primaire beginselen van de muziek. DVV heeft twee corpsen. Corps A staat o.l.v. de heettl. Knorr en corps B o.l.v. de heer L. Boenaard. Het eerste corps, dat be staat uit oudere leden, opende het geva rieerde programma met de mars „Death or Glory" van R. B. Hall. Vervolgens klonk de wals „Vineta klokken" van J. Lindsay. „Parade in 't Sprookjeswoud" van P. W. Noack werd buitengewoon goed gespeeld. Corps B, de jongeren, oogstte veel succes.' De heer Boellaard geeft de kinderen een bezielende leiding. DW heeft zich behoorlijk opgewerkt en bezet in de rij van accordeongezelschap- p'en een goede plaats. Na het optreden der accordeonnisten werd een cabaret-programma afgewik- Westgeest uit op verdienstelijke n. Van de mede wij Annie Bolster, i Florencetta (met >n het accordeon- keld. De humorist Noordwijk kondigde wijze de nummers aa werkenden noemen Lauw Boellaard, Mis haar sprekende pop) duo Ganny en Anny. Hernieuwd verzoek De afdelingsunie Leiden e.o. van de handels-, kantoór- en winkelbedienden verzoekt het publiek, evenals tegen Sint Nicolaas, ook tegen Kerstmis 's middags vóór zes uur de inkopen te doen. LEIDSE LANDWACHTERS DIE TERECHT STAAN. In de volgende groep Leidse Landwach- ters zullen Dinsdag voor het Haagse Bijz. Gerechtshof ziëh te verantwoorden krij gen achtereenvolgens de kantoorbediende A. Korteland, uit Alblasserdam, die te Leiderdorp en Warmond bij de L.W. was; voorts de bollenexporteur G. J. Holtz uit Oegstgeest; de archivaris M. v. d. Berge uit Leiden; de techn. adviseur Th. Nagtegaal uit Leiderdorp; de metaaldruk- ker F. Corbs uit Leiden. SPREEKUUR B. EN W. 'De burgemeester zal a.s. Woensdag spreekuur houden van half 2 tot half 3, de wethouder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, van 3 tot 4 uur. CHR, HANDELSREIZIGERS BIJEEN. De Ned. Chr. Handelsreizigersvereni ging, afdeling Leiden, kwam in vergade ring bijeen. Nadat de voorzitter de bij eenkomst had geopend en twee nieuwe leden had welkom geheten, werden de notulen gelezen en goedgekeurd. De pen ningmeester verleende men décharge. De heer Esderts, eerste secretaris, deelde mee, dat ook in Gouda een afdeling de N.C.H.V. was opgericht. Spr las zijn jaarverslag voor, waarin de groei van de afdeling Leiden tot uitdrukking kwam, Na het Instellen van een feestcommissie sloot de heer Griffioen deze laatste gadering van 1948. VISCOLLEGE „DE MOLEN". Het viscollege „De Molen" hield Za terdag In de Oude Wetering een onder linge wedstrijd: 1. J. van Went (wissel- beker' en 2 extra prijzen); 2. J. Koster (extra prijs); 3. P. Harteveld; 4. L. Brax- hoven; 5. P. Laman; 6. J. Melet (extra prijs voor le vis); J. Matthijssen (extra prijs); 8. L. v. d. Meel; 9 en 10. T. Blom en Voorthuizen bij loting. VEELEVERING IN WOERDEN TIJDELIJK OPGEHEVEN Wegens te geringe aanvoer worden m.i.v. Woensdag te Woerden geen sLacht- runderen meer overgenomen. Voor nuch tere kalveren en schapen is nog gelegen heid tot leveren op 22 en 29 Dec. as. waarna ook voor deze diersoorten d< maakt zal worden opgeheven. schotten, mits die werden r. -wend voor de woningen, die onder :.r be heer staan. Vervolgens waarschuwde spr. tegen het in 't wilde weg bouwen rond dor pen en steden. Zeer hoge kosten in verband met rioleringen, straten, ka bels, veiligheidsmaatregelen enz. zijn hiermede gemoeid. Bovendien bete kent dit als maar uitbreiden van plaatsen een gevaar voor onze kost bare cultuurgrond. Ook de staatscommissie tot wijziging van de woningwet kreeg sprekers aan dacht. De tendenz, dat de zaken geregeld worden vanuit een centraal punt, zal te onderkennen zijn. Sterk is ingegrepen in de bewegingen der afzonderlijke gemeen- Het is van 't allergrootste belang, dat het vraagstuk van de woningbouw dich ter bij het volk wordt gebracht. Er moet dus een inschakeling komen van de lagere organen: in deze richting is reeds iets bereikt. Een rijksplan voor het bou wen moet worden geconstrueerd op pro vinciale plannen, die weer zijn ontstaan uit de plannen der gemeenten, zodat de bouw steeds is afgestemd op het karak teristieke element van de verschillende gemeenschappen. Om twaalf uur werden de congressis ten door de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, in de Bur gerzaal van het stadhuis ontvangen. De burgemeester gaf een korte schets van de historie van het prachtige „stedéhuys" en leidde met de heer A. J. Jongeleen, wethouder van openbare werken, de deelnemers rond. In de middaguren vond een bespreking van de door de heer Stapelkamp gehouden inleiding plaats. Tijdens de besprekingen werd nog be sloten om de provincie Zuid-Holland in zes streekkringen te verdelen. Het is de bedoeling, in deze kringen de proble men van een bepaalde streek te bespre- De jubilerende „Boot«"-mannen: staande v.I.nr. J. Bogerd, J. Hannaart. K. de Jeu, R. den Hertog. J. van Hees en P- Kramp. Zittende v.l.n.r. L. Meyer, B. Redegeld, G. Janssen (met ere-medallle), H. Kük in de Vegte en P. Huisman. Foto N. v. d. Horst „De Hoop" huldigde elf „Boots"-maimen Zilveren eremedaille van Oranje-Nassau voor G. Janssen Op de scheepsbouw- en reparatiewerf ,.De Hoop", vh. Gebr. Boot, werd Zater dag niet lang gewerkt. Daarvoor was dan ook een bijzondere reden. Niet minder dan elf leden van het personeel jubi leerden, t w. de heren G. Janssen (50 jaar), H. Kijk in de Vegte (48 dienst jaren), B. Redegeld (47), L. Meyer (46), P. Kramp en J. H. van Hees (beiden 40), terwijl het zilveren jubileum werd her dacht door de heren R. den Hertog (37 dienstjaren), K. de Jeu (33 dienstjaren), J. Bogerd (27 dienstjaren), P. Huisman (27 dienstjaren) en J. Hannaart (26 dienstjaren). De jubilarissen werden in de ontspan- ngszaal van de werf door de directeur, de heer P. Boot, voor het voetlicht ont boden en hartelijk toegesproken. De heer Boot wees o.m. op het feit, dat de heer Janssen, die, zoals we Zaterdag reeds meldden, onderscheiden werd met de zilveren ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, voorberei dend werk doet voor de bouw van de schepen nr. 1421 en 1422. Dat zijn, aldus spr, getallen, waar andere werven niet m kunnen tippen. Het feit, dat de jubilarissen het zo lang hebben uitgehouden, was voor spr een bewijs, dat de verhoudingen goed liggen. De heer Boot sprak de jubilarissen afzon derlijk toe en overhandigde hun het cou vert met inhoud, het certificaat van de Ned. Mij van Nijverheid en Handel en de heer G. Janssen de daaraan ver bonden gouden ere-medaille. Zij, die 30 of 40 jaar in dienst waren, kregen de zilveren en de zilveren jubilarissen ont vingen de bronzen medaille. Burgemeester Van Kinschot was er trots op, dat Boot de naam van Leiden hoog houdt. Aan sprekers oog ging een vloot van jubilarissen voorbij, met de heer Janssen als 'c.ommandartt. Hij ii aldus spr., als leerling begonnen ei heeft zichzelf opgewerkt tot chef. He spr een vreugde, hem de zilveren -medaille van Oranje-Nassau te mogen uitreiken en hem als eerste hiermede mogen gelukwensen. De heer P. de Hollander voerde hierna amens het personeel het woord, en c handigde de jubilarissen allen een cadeau. Avonds werd het feest in besloten kring voortgezet. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Hélène E, d v J J C Perk en H B Luyke Roskott; Adrianus H J, z. v H J Kromhout en C E van Berkel; Jacobus, z v A Chaudron en J Pot, Wil- lemina G, d v A C Jansen en E de Jong, Elisabeth F, d v J Bekkering en B E Smit, Paul C. z v J F van Dunne en E A an Maarseveen. OVERLEDEN: J van Delft, huisvr. van F H Baalbergen, 87 j.; W Kerpel, wednr,; P. v d Nat, man, 74 jr.; T Vork, van P van Dongen, 73 jr.; A Rens, 62 jr. Prijs van tot aardappelmeel te verwerken zandaardappelen Telers van zandaardappelen in de 4 Noordelijke provincies, dtie vrezen, dat zij hun aardappelen niet op de normale wijze zullen kunnen afzetten, worden tot 15 Jan. a.s. in de gelegenheid gesteld het verwachte overschot aan te bieden. Alle fabrieken betalen dezelfde prijs, nl. f4,25 per 100 kg veldgewas op basis van 400 gram, vermeerderd met f 0,25 bewaar- vergoedlng per 100 kg, franco geleverd aan de fabrieken. Wil de Regering de aangeboden aardappelen voor andere doeleinden dan vermaling bestemmen, bijv. voor export, dan is de teler gehou den de aardappelen gesorteerd aan de handel af te leveren. Woningbouw in October Volgens cijfers van het Centr. Bur. voor de Statistiek werd in October j.l. -in Zuid-Holland (uitgezonderd 's-Gra- venhage en R'dam) met de bouw van 425 woningen begonnen, 342 werden er voltooid en in uitvoering waren er 4585. Deze cijfers bedroegen voor Den Haag resp. 29, 3 en 1967 en voor R'dam resp. 11. 32 en 2933. Uit de Omstreken Alphen aan den Rijn Aanbesteding. Door de architect W. Brouwer alhier in opdracht van de fa. D. en Joh. Boot N.V., onderhands aanbesteed de bouw van een nieuw kantoor bij de scheepswerf aan de Steekterweg. Het werk is opgedragen aan de fa J. Tolk, Verkiezing diaken. In verband met het vertrek van de heer J. P. Verheij, stelde de kerkeraad van de Geref. Kerk van Alphen voor de verkiezing van een diaken candidaat de heren J. Griffioen en J. Snel Pzn. De stemming zal le Kerstdag plaats vinden. Een goede collecte. De wintercollecte voor de Diaconie, gehouden, in de Geref. Kerk alhier, bracht ruim f 696 op. Kerstwijding. Gisteravond belegden de Geref. J.V. Samuel" en de M.V. „Bidt en Werkt", en Kerstwijding in „Concordia". Kerstwijding van de „Jonge Kerk". De „Jonge Kerk" houdt morgenavond .45 uur haar Kerstavond in „Bethel". Het prograrhma vermeldt meditatie, de clamatie, Kerstverhaal, muziek en zang. Burgerlijke stand. GEBOREN: Antonia G., d. v. J. G. v. d. Elshout en J. M. v. d. Zwaan; Willem, an Leeuwen en B. G. v. Wilgen; Tonia, d. v. J. de Jong en T. J. Grul; Elly, d. v. idem; Theodorus J. P., z. v. Th. L. Leliveld en A. G. van Wieringen; Cornelis A., z. v. P. J. Spaan en K. Dirk zwager; Arie, z. v. W. Rijnsburger en van den Ent. ONDERTROUWD: Antonius Vink, 46 en Pieternella de Pater, 35 jr. GEHUWD: Ernst Jan Goedhart, 27 jr i Dirkje Koren, 25 jr. OVERLEDEN: Jan de Bruin, 47 jr. ■Katwijk Burgerlijke Stand. GEBOREN: Agatha W, d v C Zuijder- duijn en G van Egmond; Vashti H, d v J de Mooij en L Guijti Jacobus, z v C Nijgh en A Dijkdrent; Edith, d v P van Egmond en E Majewskf; Cornelia, d v in Beien en D Pluimgraaff; Gijsje, C Ouwehand en A van der Plas; Albertus, z v C van Duijn en H Spek snijder: Jan Eelse, z v E Noordhuis en A Zweepe. ONDERTROUWD: J P van der We reld en T J Looijesteijn; J van Duijven- voorde en L Krijgsman. GETROUWD: A van Duijvenbode en van Duijn. OVERLEDEN: J Dijkhuizen, 2 jaren. Katicijk aan den Rijn Kerstfeestviering. Zaterdagmiddag vierden de kinderen m de ds J. de Liefde-school voor BLO, de zaal achter de Geref. Kerk, Kerst- iest. De zaal was geheel in Kerstsieer gebracht. Het hoofd der school, de heer Huigens, opende en sprak er zijn blijdschap over uit, dat zo velen gekomen i met de kinderen het feest van Christus geboorte te vieren. Een Kerst liturgie werk afgewerkt. Enkele leden het bestuur waren bij de viering tegenwoordig. Avond NIWIN-comité. Hedenavond, 8 uur zal in de kapel van de Ned.-Herv. Gemeente een samenkomst worden gehouden voor de ouders, echt genoten ën verloofdéri van militairen, die ;n Indonesië zijn. Deze samenkomst vindt plaats n.a.v. de voortzetting van de po litionele actie. Spreken zullen ds Van Boeyen en ds Bogers. De vergadering wordt belegd door het NIWIN-comité. Katwijk aan Zee Wintercollecte Herv. Diaconie. De wintercollecte voor de diaconie in de Ned.-Herv. Gemeente heeft een be drag van f 6237,62 opgebracht. Kerstwijding! Woensdag half 8 zal er in de Oude Kerk een Kerstwijding zijn, die verzorgd zal worden door leerlingen van de Ohr. Katw. Huishoud- en Industrieschool. Leiderdorp Taak en roeping der Chr. vakbeweging De afdeling Leiderdorp van de Ned bond van Chr. fabrieks- en transport arbeiders kwam in jaarvergadering bij een in „Het Witte Huis". De voorzitter, de heer C. J. van Ham, heette alle aan wezigen hartelijk welkom en gaf na de jaarverslagen het woord aan de hoofd bestuurder, de heer C. van der Wal. De heer Van der Wal sprak over de taak en roeping in het afgelopen jaar en in de toekomst. Het doel is de behartiging van de zede lijke, geestelijke en stoffelijke belangen der arbeiders. Spr. tekende de toestand na de oorlog: de loon- en 'prijspolitiek der regering. Vaak wordt het verwijt ge- Motorlogger „Aafke Jacoba" (KW 41) van de Mij Kennemerland te water gelaten Een belangrijke aanwinst voor de Nederlandse visserij (Van onze correspondent te Woubrugge) Zaterdag heerste er een ongewone drukte op de met vlaggen getooide scheepsbouwwerf „De Dageraad" te Woubrugge. Onder zeer grote belangstel ling werd hier namelijk de tewaterla ting verricht van de KW 41, de derde motorlogger, die op deze werf na de be vrijding van ons land werd gebouwd. Nadat de directeur, de heer Jac. Boot, alle aanwezigen een hartelijk welkom had toegeroepen, en wel in het bijzonder de burgemeesters en wethouders van Katwijk, Alphen aan den Rijn en Wou brugge. de scheepvaartinspectie, de pre sident-commissaris en de directeur van de Maatschappij Kennemerland en de vertegenwoordigers van de bedrijfschap- verzocht spr aan mevr. Sluis het schip met de champagne te dopen. Dit verliep naar aller wens. En terwijl het heerlijke vocht nog langs de huid van schip liep, gleed statig de log ger, welke de naam van „Aakje Jacoba" draagt, onder luid gejuich van de me nigte in zijn element. De tewaterlating prachtigl een bijeenkomst in „Het Oude Raedthuys", welke hierop volgde, voerde als eerste spreker de heer Meijering, dir. Minister Mansholt was bij diplomazwemmen In 1948 in totaal 586 diploma'9 uitgereikt Onder grote belangstelling vond Zater- holt, Hinrik M. P. Schuitema, Tjeerd dagavond in de Overdekte diplomazwem plaats, waarbij de heer Visser een openingswoord sprak en de ouders er op wees, hoe nuttig het zwemmen is, omdat alleen daardoor de vele verdrinkingsge- vallen in Nederland zal kunnen vermin- Geattendeerd moge worden op het schitterend waterballet, door de L.Z.C.- dames, onder leiding van mevr. J. Dool en op het bezoek van minister Mansholt, het medezwemmen van de jeugdige Gajus Mansholt z$ker niet vreemd was. De namen van de geslaag den zijn: Diploma A meisjes: Joke Verpoorte, Elsje Albronda, Tilly Splinter. Elly Sirach. Ria Mugge, Marian de Bruyne, Niweke Gerritsen, Imelda Bosselaar, Lidy Brouwer, Emmy Kralt, Adrie Wiel- ders, Geertje Houwaart, Corry Turk, Corry Proot, Corry Bleys, Dora de Boe, Fia Oudshoorn, N. Verstoep, mevr. Brou wer, Martina van Delft, Barry Bosman, Henny Rijnardu?, Gerry Werter, Ida Ver- kuylen, Suze van Giezen, Sisea v. d. Pluym, Johtje Wichers, Liesje de Geest. Anneke Buurman en M. A. F. Groot Huize. Diploma B meisjes: Liesje Stichter, Rita de Bruin, Willy Devilee, Anneke Jonk, Elsje Gottenbos, Willy den Tonke- laar, Elly ten Geuzendam, Mientje Ge- sink, Hanny de Jonge, Willy Linschoten, Willy Bekooy, Willy Nagtegeller, Greetje Kesselaar, Greetje Wetselaar, Corry de Kier, Adrie Meester, Willy Schut, Nelly Bontje, Maris Dirkse, H. Veldhuyzen Minnema. S. H. W. BinkPlantfeber, Ronny Haanstra. Diploma A, jongens: Henk Kok, Nico Langeveld, Sjoerd Tademan, Gajus Mans- Plomp, Nico v. d. Marei, Wim Ouds- 'hoorn, Bob Bijleveld, Hans v. d. Horst, Henk Witte, Cees Plomp, Nico Mol, Ton Arentsen, Dick de Bruyne, Hans Haas, Wim den Haan, Henk den Haan, Frans v. d. Werke, Wim van Turenhout, Wim Nolens, Wim Gesink, Hans Bijleveld, Cornells van Haastricht, Corn. v. d. Berg, Maarten de Kluyver, Jan Zaalberg, Tonny van Brussel. Aatje Dronkert, Piet Koerts, Wim van Evert C. van Velzen. da Zalm, J. Dooven, K. Lubbe, J. Lagerberg, A. J. Rooyakkers. Diploma B, jongens: Witoo Oosterhof, Wim v. d. Wilk, Rico van Hoogstraten, Gijsbertus1 v. d. Perk, Karei Ouwerkerk, Alex Rotti. Evert Harkink, Kees Batist, Henk Doedens. In 1948 werden uitgereikt: 314 diplo ma's A, 123 diploma's B, 7 diploma's C en 142 schooldiploma's, totaaal 586. Voor waar een schitterend resultaat vo< inrichting^en instructeurs(trices). Let op uw honden en uw schapen. Daar in de nacht van Zaterdag op Zondag wederom door loslopende hon den een verschrikkelijke slachting onder de schapen in de Broekpolder, alhier, ii aangericht (6 dieren lagen dood in hel veld en 4 moesten worden afgemaakt), raadt de burgemeester van Oegstgeest de houders van honden dringend aan deze dieren vast te houden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat op grond van art. 52 van de algem. politieverordening var Oegstgeest, honden, die tussen zonsonder gang en zonsopgang op wegen loslopend door de politie ter plaatse en onmiddellijk kunnen worden gedood. verlopen. Vervolgens herinnerde I woorden te spreken. Hij wees op de aan, dat de maatschappij, die in gunstige positie, die de maatschappij - - - - door de vele goede vangsten had maakt: „Wat doet die Chr. vakbewe ging?" Er is werk in overvloed. In deze schuilt de geest van de na-oorlogse periode. Als de C.V.B. niet dieper had gegrepen, dan zouden we slechte ver dedigers zijn van de rechten van het Ned. volk, aldus spr. De grote taak is om onder heel dit leven bepaalde rechtsgronden te schuiven; zodat' er' een fundament wordt gelegd voor de arbeiders bij wijziging der economische omstandigheden. Als res-ul* taten van het moeizaam werken der C.V.B. noemde spr. de vacantieregeling, de bovenwettelijke ziekte-uitkering en de wachtgeldregeling voor werkloze arbed- ;rs. De vakbeweging wordt ingeschakeld in belangrijke toekomstvragen. Als dat wordt begrepen, dan wordt de betekenis de C.V.B. niet afgemeten heden, maar naar de toekomst. Over de landen van Europa was vaardig gewor den de geest van de geleide economie. Dat betekende, dat misstanden als voor de oorlog niet meer zouden voorkomen. België worstelt echter weer met grote werkloosheid. Daarom moeten we dicht bij elkaar staan. De C.V_B. heeft bovenal de roeping, om de beginselen die God in Zijn Woord gesteld heeft, uit te dragen. Daardoor moet het gehele bedrijfsleven worden beheerst. Daardoor wordt de komst bepaald. Zeker zal de overheid taak hebben in het bedrijfsleven. Maar alleen een controlerende taak. De heer Van der Wal besloot zijn bezielende toespraak met een oproep om als ge trouwe dienstknechten in dit deel van Gods wijngaard werkzaam te zijn. Het muziekgezelschap „De Riando's" de reciteerclub „Ons Genoegen" zorgden x>r de vrolijke noot in deze buitenge- oon geanimeerde jaarvergadering. Opbrengst Unie-collecte. De Unie-collecte ten bate van de school iet de Bijbel aan de Hoofdstraat heeft f298,58 opgebracht. Postduivenvereniging. Er bestaan plannen om te komen tot het oprichten van een postduivenvereni ging. Het voorlopig 'bestuur is reeds ge vormd en bestaat uit de heren J. F .W. Truijers en Polak, terwijl verwacht mag worden, dat ongeveer 35 liefhebbers lid zullen worden, waaronder een aantal junioren. Gezien de grote financiële kos- n werd besloten, enige tijd te sparen i daarna tot de definitieve oprichting rer te gaan. Lisse Buurtfeest Hereweg. De buurtvereniging „Hereweg" houdt hedenavond een feestvergadering in ge bouw „De Vereniging". Kerstfeestviering. Woensdag om 4.30 uur wordt een Kerstfeestviering gehouden door de afd. Lisse van de Ned. Prot. Bond in de oud- Holl. zaal van „De Witte Zwaan". Ned. Chr. Vrouwenbond. Morgenavond wordt een Kerstwijdings- bijeenkomst gehouden door de afd. Lisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond. Theorie en Practyk. Bovengenoemde vereniging belegt Woensdagavond in „De Nachtegaal" een feestelijke jaarvergadering. „De Lisbloem". Dit kinderkoor, dat weer nieuw leven heeft, gaf Zaterdagavond in gebouw „Re- hoboth" een goed geslaagde uitvoering voor een aandachtig gehoor. V oorschoten Ds. D. Veenhuizen bedankt. Naar wij vernemen heeft ds D. Veen- de Mij Kennemerland, het woord. Deze bracht dank voor de grote belang stelling. Verder kreeg de directeur van de scheepswerf een hartelijk dankwoord. In deze tijd van materiaalschaarste gaat toch de wederopbouw door. aldus spr., die het een prestatie noemde, dat het schip in betrekkelijk korte tijd was vol tooid. Hulde bracht hij aan het perso neel van de werf, dat al zijn krachten heeft ingespannen om het werk vlot te hij ei 1928 is opgericht, de oorlog inging met 12 schepen. Door de bezetter werden er niet minder dan 10 afgenomen. Het aan tal is thans uitgebreid tot 8. De naam de logger was gevonden zowel in ïw Sluis als in de heer Sluis, welke beiden steeds met grote toewijding en arbeids- de maatschappij werken. Spr. hoopte, dat het schip onder Gods zegen 'e zee zal mogen bevaren. Voorts sprak de burgemeester van Katwijk een kort woord. Hij wenste de Katwijkse maatschappij van harte geluk met haar nieuwe aanwinst. Ook de ge meente Katwijk vaart ongetwijfeld wel bij de tewaterlating van de logger. Ja, het Nederlandse volk zal er van profi teren. Elke uitbreiding van de vissers vloot kan niet anders dan worden toe gejuicht. Behouden vaart en goede vangst, aldus besloot de burgemeester. De burgemeester van Woubrugge was trots op, dat het schip op een werf zijn gemeente was gebouwd. Spr. hoopte, dat voor de maatschappij Ken nemerland steeds de zon zal mogen schijnen. Het hoofd van de scheepvaartinspec- e te IJmuiden, de heer Tuntler sprak ook zijn gelukwensen uit. Hij wees op het moderne element van de nieuwe log ger. Ook bracht hij de prettige samen werking, die er altijd heeft bestaan tus- Op fraaie wijze gleed Zaterdag van de werf „De Dageraad" te Wou brugge de motorlogger KW 41 (Aafke Jacoba) van de Mij Ken nemerland te water. (Foto N. van der Horst) sen de inspectie en de heer Boot, naar De heer Van der Meulen voerde na mens de visserij bond het woord. Deze zei o.m., van welk een groot belang het is, dat men op zee met goede schepen vaart. De vissers krijgen dan zeer zeker meer liefde voor hun zware taak. Goede arbeidsvoorwaarden zijn ook van niet te onderschatten betekenis. Tot slot kreeg de heer Sluis van de maatschappij de gelegenheid enige op de De KW 41 heeft een lengte van 37 m 60 en een breedte van 7 m. De diepte is 3 m. 50. Het laadvermogen bedraagt 55 last. De logger zal worden uitgerust met een radio-zend- eh ontvanginstallatie, echolood, richtingzoeker en centrale verwarming. Er zal steeds warm zowel als koud water zijn. De motor, die zal worden ingebouwd, is er een van 250 P.K. Tevens deelde de heer Boot ons nog mee, dat het schip te gebruiken is voor de drijfnet-, maar ook voor de trawlvisserij. Woubrugge Feestavond N.C.LJB. De afdeling Woubrugge van de N.C.L.B. had een feestavond. De voorzitter, de heer G. Ravenhorst, opende. Secretaris en penningmeester brachten een verslag. De heren P- Vérkade, H. Peters en J. Wijsman, bestuursleden, werden herko zen. De grote verloting met prachtige prijzen viel vanzelfsprekend in de smaak. De heer C. Oudshoorn, voorzitter van de besturenbond, hield een boeiende rede. Afgevaardigden uitten hun gelukwensen. Natuurlijk ontbrak de spraakwaterval niet. Mevr. K. Kinkel en de heer J. Slin gerland wonnen. Declamatie en tractatie werden gewaardeerd. RAAD VAN WOUBRUGGE AANVAARDDE BEGROTING 1949 Woningbouw, straatverlichting en wegverbetering aan de orde huizen van Nieuw er-Amstel (Noord) voor het beroep van de Geref. Kerk alhier bedankt. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! verdubbeld De raad der gemeente Woubrugge vergaderde Vrijdagmiddag met als be langrijkste punt der agenda de vaststel ling van de begrotingen 1949 der ge meente, de bedrijven en de woningstich tingen „Nieuw Leven". Vooraf werden de punten afgehandeld, zoals die reeds in ons blad werden vermeld. Van H.K.H. Prinses Wilhelmina was een dankbetui ging ingekomen Een schrijven inzake een aan de minister van onderwijs ge richt verzoek, om openstelling van de mogelijkheid tot invoering van „Espe ranto" op de lagere scholen, vond geen weerklank bij de raad. Het verzoek van E. de Vreede en G. van Lienden (vergoe ding school-reiskosten) werd ingewilligd, dat van A. Hoogervegt afgewezen. B. en W. wilden voor de Chr. school f600 en voor de R.K. school f800 be schikbaar stellen voor gymnastiekonder wijs. Voor de O.L. school werd een drag van f300 uitgetrokken. Z-hst. werd besloten het bedrag per leerling ingevolge art. 55bis der L.O.- wet 1920 voor 1949 vast te stellen op f 19.37 en het archieflokaal van de O.L.- school voor twee jaar weer te verhuren aan „Volksonderwijs" t.b.v. het kleuter onderwijs op de thans geldende voor waarden. Eenstemmig werd besloten een hoe veelheid brandslangen voor de vrijw. brandweer te kopen, alsmede toestem ming gegeven aan B. en W. om stappen te doen teneinde te komen tot aanschaf fing van benodigde kleding en de nog ontbrekende laarzen. De vereniging „De Hollandse Molen' had een verzoek ingediend om een bij drage beschikbaar te stellen voor restau ratie van de Voorofsepoldermolen. D< heer Zwetsloot betoogde, dat ook vooi restauratie van de Vlietmolen een bij drage is ontvangen tot een zeer be hoorlijk bedrag, rekening houdende met de totaalkosten. Hij stelde voor, f 500 be schikbaar te stellen. B. en W. hadden een gelijk voorstel. Er gingen stemmen op, om de molen te doen verdwijnen en een bijdrage te verlenen in de oprichting van een gemaal. Besloten werd. als voor waarde op te nemen, dat het bedrag eerst wordt betaald, als de restauratie is voltooid. De heer Boon probeerde het nog op' een gemaal aan te sturen. In stemming gebracht werd zijn voorstel echter niet aangenomen. Het voorstel van B. en W. werd met 4 van de 7 stem men aanvaard. De begroting van „Nieuw Leven" werd z.h.st. vastgesteld, nadat de voorzitter had gewezen op het verliessaldo, door een kleine huurverhoging, waartoe alle bewoners bereid zijn, zou kunnen worden weggewerkt. Toestemming daar toe wordt echter van hogerhand niet ge geven. Evenzo werden, na kennis geno men te hebbea van de daarover door de het gem. electriciteits en het waterleiding bedrijf vastgesteld. De straatverlichting had weer de voll® belangstelling en uitvoerig werd gedebat teerd over aansluitingen en verbeterin gen aan Noordeinde Hoogmade, Bos- kade Hoogmade en Vierambachtsweg Woubrugge. Alvorens tot de behandeling van de gemeentebegroting werd overgegaan, werd van verschillende zijden dank ge bracht voor de zeer duidelijke en uit voerige memorie van toelichting op de begroting. De voorzitter gaf op verzoek van de leden toelichting op verschillende begrotingsposten. De hondenbelasting was "niet naar de zin van de heer Den Hertog; deze wilde één tarief. De voorzitter wees op de hierover bestaande wettelijke voorschrif ten, waardoor dit onmogelijk is. Bij de behandeling van de kosten van brandkranen e.d. verzocht de heer Den Hertog te onderzoeken of het mogelijk is in de z.g. Rode Buurt eveneens een brandkraan te maken, in verband met gebrek aan water in de wintermaanden. Tevens zou hij een zeer strenge schó-.r- steenschouw willen voorstellen. B. en W, zullen een en ander in overweging De wegen, ondanks de grote uitgaaf post, welke voor het onderhoud daar van was geraamd, gaven aanleiding tot het uiten van vele wensen, dit maal speciaal van Woubrugse zijde, Het Weteringpad en de Vrouwen- geestweg werden grondig ender de loupe genomen en vooral de heer Den Hertog stelde rigoureuze voorzie ningen voor, die echter niet practisch uitvoerbaar bleken op korte termyn. De heer Boon achtte mede in verband met het noodzakelijke onderhoud aan begraafplaats en plantsoen alsmede aan de grote zorg, welke aan wegen in da toekomst zal moeten worden besteed, het benoemen van een derde gemeente werkman niet overbodig. De heren v. d. Eng en Den Hertog steunden dit voorstel. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. over deze zaak, zy het in enigszins andere vorin, met een voorstel zullen komen. Veel instemming bestond er by da raadsleden voor het feit, dat B. en W. de subsidie voor de Vebo-tentoonstelling te Leiden hadden verdubbeld en gebracht op f50 voor 1949. De heer Zwetsloot hoopte, dat dit voorbeeld in de omgeving navolging zou vinden. De begroting werd aangenomen. By de rondvraag kwam natuurlyk de wo ningbouw ter sprake. De heer Zwetsloot vroeg hoe het staat met de woningbouw te Woubrugge. De voorz. kon berichten, dat de vooruitzichten in deze voor Wou brugge niet ongunstig zijn. Verdere bouw zag hij echter tamelijk pessimistisch ia. Hierna sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2