è- m R ♦K 8. 4 T w Nieuwsflitsen uit de omstreken Voorlopig geen financiële gelijkstelling voor middelbare scholen MECHANISATIE-SYMPHONIE IN ZWAAG PIEKERARITEIT flSUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 Benthuizen Stemgerechtigde lidmaten. De kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge- peente maakt bekend, dat de lijst (•«ngereolrtógde lidmaten van Maandag 20 Dec. tot Zaterdag 25 Dec. ter inzage fet bij de kerkelijke ontvanger, de heer Zaal. Hazerswoude Verkiezing Ned. Herv. Gemeente. Ais ouderling bij de Ned. Herv. Ge meente zijn herkozen de heren M. Jan- Steen/poorten, als diaken de Gent. Allen namen hun her- jenoeming aan. Kerstfeest schoolkinderen. De Kerstfeestviering van de kinderen ter Ned. Herv. school zal plaats hebben op Woensdag 22 December, 2 uur, in de ichool. Ouders en verdere belanigsbellen- ten zijoi haTtelijik welkom. Gisteravond hield de afd. Hazerswoude ran „Pro Rege" een avond voor jonge ren, die in 1949 in militaire dienst De sergeant-majoor Van Driel uit Den Haag vertelde een en ander over komende diensttijd. HiUegom Jubileum dameskoor Het Hillegoms dameskoor vierde san met zijn dirigente, mej. C. Igesz, het rilveren jubileum met een druk bezocht concert, waaraan als solisten medewerk- To Kion, sopraan, Rien Tuyl-Schui- temaker, alt. Renate Zwaardemaker, viool en Bets Nederkoorn, piano. Een geheel in Kerstsfeer gehouden pro gramma werd op uitnemende wijze ten gehore gebracht en door een geheel be lette zaal met hartelijk applaus beloond. In de pauze werd aan de jubilerende dirigente namens alle koren, Zij de leiding heeft, een radio-toestel aangeboden. Bloemen en toespraken vormden de omlijsting. Rien Tuyl- 1 Schuitemaker, die 25 jaar lid was, kreeg i theeservies. In het bijzonder werd' ir voren gebracht de bescheidenheid het gevoel voor humor van de diri gente, die dit koor van de oprichting af leidde. Ook toen het in de oorlogsjaren illegaal werd, heeft zij gerepeteerd. Het jubileumconcert bewees, dat het koor op zeer hoog peil staat. Men kan voor de toekomst dan ook het beste verwachten. Burgerlijke stand. GEBOREN: Jacob H. zn v. B. Hordijk 1 J. Karr&man; Wallebrordus W. zin v. H. S. Weijers en G. A. van den Berg; Maittheus zn v. M. Slingerland en C. H. van der Aar; Margaretha M. A. dr v. H. G. Walraven en J. A. Koppert. ONDERTROUWD: J. Philippo en A. M. Safoaioka; H. J. Versteeg en A. van de Reep. GETROUWD: G. Deedel en J. van Mi-l; D. Stork en J. Planting. OVERDEDEN: Wed. L. Evers—Boulo- moós, v. 73 jar; Wedi. H. Guildemond—van Zijverden, v. 82 jr. Katwijk aan den Rijn IJsclub „Voorwaarts". In de zaal Fennes werd de jaarvergade ring gehouden van de IJsclub „Voor waarts". Na opening gaf de secretaris, de heer J. Verhart, zijn jaarverslag. De penningmeester, de heer N. Noort, had een batig saldo van f327,41. De bestuurs verkiezing bracht een herkiezing van de heren H. A. v. d. Anker en J. Verhart, terwfijl in de vac,. Van Tol gekozen werd de heer Joh. J. Remmerswaal. Benoemd werd tot baancommissaris de heer J. de Jong. Besloten werd het bestuur t.o.v. hel winterprogramma vrij mandaat te schen ken. Aan de lichtbedrijven zal worden gevraagd, bij berijdbaar ijs medew king te verlenen, om 's avonds de baan te verlichten. De heer D. Nasveld stelde voor, aan de Hollandse IJsbond een drage te zenden voor uitzending wedstrijdrijders naar het buitenland. Een collecte hiervoor werd gehouden. Na het huishoudelijke gedeelte volgde een loting. Katwijk aan Zee De heer J. Hoogeveen sprak over „De Koepel" In de Oranjezaal van het Jeugdhuis «prak de geestelijke verzorger strafgevangenis „De Koepel" in Arnhem, de heer J. Hoogeveen. De zaal was eivol. Ds D. Bouman opende en gaf hierna het woord aan de heer Hoogeveen. In de gevangenis zijn mensen als u en Ik, mensen waar we belangstelling voor hebben, aldus spreker. Deze mensen hunkeren naar hun vrouw en kinderen. Spr. noemde enkele oorzaken van ge vangenzetting. Wijntje en Trijntje zijn vaak de drijfveren geweest. De kroeg een gevaarlijke plaats. Ook erfelijke be lasting is veel voorkomend. Voorts een te strenge godsdienstige opvoeding. Dan is er sprake van geestelijke overlading. Velen van de gevangenen hebben nooit van de Heiland gehoord. Het streven van de verzorging is, hen het leven genaam mogelijk te maken. Dit gebeurt door arbeid, boeken, reclasseringsbezoek en het bezoek van de geestelijke verzor ger. Zo wordt ook het Evangelie achter de tralies gebracht. En er wordt ge luisterd. In de bezettingstijd was de bevolking van de gevangenis totaal gewijzigd. Men vond er de ruggegraat van het volk. Nog heb ik eerbied, aldus spr., voor hen, die in een hoekje gedrukt worden. Ik heb velen van hen gezien, bont en blauw ge slagen en waarvan er velen stierven. Het Evangelie was voor deze gevangenen veelal een kracht Gods. In onze na-oor- logse tijd vinden we weer een andere categorie binnen de muren, de oud-SS- ers enz. Hebben we haat tegen hen? Je zus zegt: Hebt uw vijanden lief. Zo kan er een brug worden geslagen. Spr. had een paar executies meege maakt en vertelde er over, hoe de laatste woorden van de veroordeelde waren: „Gods liefde is zo groot, dat er voor u en redding is bij Jezus Christus". De rede van de heer Hoogeveen werd met grote aandacht beluisterd. Er wer den enkele vragen gesteld, waarna ds Bouman eindigde. Oefeningen met wippertoestel Gistermiddag werden er door de man nen van de reddingsboot oefeningen ge houden met een wippertoestel bij de -buiten-watering. Ben der mannen schoot lijn over de watering, terwijl daarna ander lid van de bemanning in het toestel kustwaarts getrokken werd Be halve de gehele reddingbootbemanning met schipper G. Jonker was by de oefe ning aanwezig dhr W. Taat, vertegen woordiger van de Reddingmaatschappij. Ook de hoofdinspecteur, de heer P. Bras- -an zijn belangstelling blijk. Koudekerk aan den Rijn KerstwfjdLngsavond. Ook dit jaar weer tevreden klanten Kerstkransen en Weihnachtsstollen Zeer economisch kerstgebak 1,per 800 gram. Blank als sneeuw en smaakt als cake, met amandelen, Krenten en andere Zuid vruchten. ZONDER INLEVERING Bestel vóór of op Woensdag 22 Dec. Fa H. van Tongeren KATWIJK AAN ZEE - TEL. 2304 WILT U met de a.s. Feestdagen eens dubbel genieten van Uw EXTRA KAAS BONNEN, besteedt U ze dan bU In alle soorten DE FIJNSTE KWALITEITEN. Voorstraat 36 Katwijk aan Tp1»#«OT> 21 M zal er een Ken&tiwijdinigs- dienst plaats vinden in de Ned. Herv. kerk, uitgaande van de Kerkeraad. Deze dienst is bedoeld ais vervanging va._ vefle wijdiingsavonden der verschillende verenigingen. De verenigingen wenken eohiter wel mee. Er is o.m. declamatie zang. Bij de ingang der kerk zal er tegenheid zijn tot het afgeven van fruit of versnaperingen voor zieken en ouden van dagen Leiderdorp „IJSSPOKT" VERGADERDE. Nieuwe veldysbaan is er nog niet. „IJssport" kwam in jaarlijkse algemene vergadering bijeen. Na de jaarverslagen werden de plannen voor het aanleggen van een veldijsbaan besproken. Met de heer J. Dorrepaal, die een stuk land heeft van 55 bij 110 meter, zal nader overleg worden gepleegd. De voorzitter, de heer A Hendriksen, rapporteerde over dc ver gadering van het Rijnstreekkwartier en de Z.H.IJ. Voor het trainingsfonds van de KNSB werd f 25 beschikbaar gesteld. De heren W. de Groot en A. van Klave ren werden als bestuurslid herkozen. Tot baancommissaris werd gekozen de heer Winkel. De heer D. v. d. Zeyden, r Zuid-Afrika vertrékt, werd door de voorzitter nog hartelijk toegesproken. Chr. Fabrieksarbeiders. Gisteravond werd in „Het Witte Huis" de 19e feestelijke jaarvergadering ge houden van de afd. Leiderdorp van de Ned. Bond van Chr. fabrieks- en trans portarbeiders. Met medewerking van het toneelgezelschap „Ons Genoegen" en het muziekgezelschap „De Riando's" is deze avond voor de talrijke aanwezigen een mooie bijeenkomst geworden, waarop we Maandag terugkomen. Ned. Herv. Gemeente. Tot ouderling zyn'gekozen de heren C. Rijlaarsdam en P. v. d. Kwaak. Kerstwfjding Herv. verenigingen. De Kerst/wijding van de verenigdngeai', aangesloten bij de Ned. Herv. Jeugdraad, zal plaats vinden op Donderdag 23 Dec. a.s., 8 uur, op de schoolzolder. Die avond zal er een collecte worden gehouden voor het verzenden van een paikje naar de jongens in Indonesië. Oudeen Nieuwe Wetering Bevestiging nieuwe ambtsdragers. De 'bevestiging van nieuwe ambtsdra gers der Gere Kerk alihier zal plaats hebben op Zondag 2 Jam. in de morgen- Geref. vrouwenvereniging. De Geref. vrouwen vereniging „De lam pen brandende" te Nieuwe Wetering hoopt Maandag a.s. haar Kerstavond te Kerstfeest J.V. en M.V. De J.V. „Soli Deo Gloria" en de M.V. „Fniscdilla" hopen Donderdagavond, kwart voor 8, Kerstfeest te vieren iin de lokalen der Geref. kerk te Oude Wetering. De gehele Geref. jeugd is hier welkom. Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter De Graaf. Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt wordt waargenomen door dr Coenraads Nederven. Noordwijkerhout Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Wösten. Een typisch Engels ceremonieel, waarvoor de Londenaars altijd grot belangstelling tonen: de King's Troop van de Royal Horse Artillery, een kleurrijke stoet vol goud en rood, rijdt door de Marble Arch naar Hyde -Park om de saluutschoten te lossen, die ter herdenking van de troonsbestijging van de koning worden ajgvuurd. Subsidie wordt straks wellicht verhoogd (Van c i Parlementsredacteur). Zeer binnenkort wordt een wetsont werp ingediend, waarbij de (materialen) subsidie voor bijzondere H.B.S-en en meisjesscholen en gymnasia zal worden verhoogd van 80 op 95 pet en voor bijzondere handelsscholen van 50 op pet., aldus verklaarde minister Rutten dezer dagen in de Tweede Kamer, by de voortgezette behandeling van de be groting van Onderwijs. gaf aan deze regeling voorlopig de voorkeur boven een financiële gelijkstel ling tussen openbaar en bijzonder on derwijs, waarvoor de heren Terpstra (AR) en Lucas (KVP) hadden gepleit. By gelijkstelling zou steeds subsidie ten worden verleend, wanneer een school i bepaalde voorwaarden zou voldoen; kan de zaak wat meer in de hand ge houden worden Na een protest van de heer Lucas verklaarde de bewindsman echter, dat een algehele nieuwe wet op het V.H. en M.O. zo mogelijk nog dit par lementaire jaar wordt ingediend. De bewindsman kon nog niets meedelen de wijze, waarop het tekort leerkrachten zal worden opgevangen. Ook de vrij lage salariëring is een oor zaak van weinig animo voor dit vak, doch de bewindsman hoopte, dat binnen kort een betere regeling tot stand komt. (Nader vernemen wij, dat de minister „slechts" doelde op het geven van 5 pc! toeslag voor salarissen boven f3000. s de bedoeling, de overgang van d middelbare school naar de universiteit wat gemakkelijker te maken door herziening van de studie-programma' Bij de behandeling van de afdeling Nijverheidsonderwijs werd van verschil lende kanten aangedrongen op decentra lisatie van het ambachtsschoolonderwij; stimulering ervan i.v.m. de te ver wachten industrialisatie. De heer Stapel kamp hield een pleidooi voor de Chris telijke Nijverheidsscholen, waartegenover de heer Gortzak (comm.) verklaarde hier niets voor te voelen. De minister noemde de stichting van ambachtsscholen door grote decentralisatie erg kostbaar, toevloed van leerlingen gezien in h licht van de industrialisatie, achtte hij groot genoeg. Wanneer eens wat dichter in de buurt? (Van onze speciale verslaggever). Een onafzienbare rij schuurwagens, kruiwagens, steekwagens, aanhang' gens, veilingwagens plus nog een heel eskadron wagens-met-weer-andere-na- men, dof bonkende bollensorteermachi- nes, nijdig rondtollende apparaten om gladiolen te pellen, werkeloze waterka nonnen en gladiolenspoelmachines (de tentoonstellingscommissie stelde geen prijs op een waterballet!) veel-kou-i spreidende vochtregulateurs voor koel huizen, electrisch verwarmde bakken compleet met sappige witlof, roestvrije schoppen, harken, enz., duizend en bestrijdingsmiddelen, glinsterende alu minium ladders, pottenpersenWat er op de demonstratie-tentoonstel ling in Zwaag nu eigenlijk niet te zien? Ja, toch ontbrak er iets. Waar zaten de tractoren, de ijzeren paarden, die ontstellend aantal P.K.'s onder hun onaf zienbare motorkappen plegen te herber gen? Maar verder was er zo'n raad ketel tje niet, of er paste een deksel op! Wat er zoal tvas Zacht zoefde de Kooi's Patent, de be kende bollensorteermachine van S. df Vries, Leeuwarden, maar met geweld bonkte de grote „Johan" van J. J. Schou ten, Blokker. Dat is een knaap voor acht sorteringen! Eén exemplaar is hiervan gefabriceerd en dat is nu voor export Engeland verkocht. Nic. Schulte Noordwijk, was er met zijn „Ideal" lucht- verhitter. Een handige heteluchtkachel, die zich uitstekend leent voor verwar ming van grote ruimten. Een ventilator zuigt de lucht in de ketel, wordt daar passant even verhit en via een paar pijpen kunnen diverse afdelingen wor den verwarmd. En dan was er de gla- diolenpelmachine van de fa. Spaansen Co., Bovenkarspel. Een stel tegen el kaar indraaiende stalen rollen zorgen er dat pl.m. tien manden gladiolen binnen het uur weer op de stelling kun- liggen schoon en wel! Vooral met de kleinere maten schijnt het uitstekend Beter leek ons de .Rotor" pelmachine. Die werkt wel volgens hetzelfde prin cipe. maar is uitgerust met drie stalen en drfe rubber-omWed# po Wen En hier door is de kans op beschadiging bedui dend geringer. Fa. Hommes Klaver, Heilo, had van deze machine twee typen: een klein model voor pitten en 24 en een royaler uitgevoerd model voor de grotere maten. Fa. Spaansen had boven dien een gladiolenspoelmachine. In een houten bak, met afgeronde hoeken, spuit van onderen een krachtige waterstraal. Het rondkolkende water ontdoet de bol len van de aanklevende modder. Een maal schoon gespoeld gaan die drijven; trek dan maar een schuif open en het zaakje rolt in een mand. Capaciteit: 100 120 bakken per uur. Het ei van Columbus! De alumipium ladder van A.V.M., Den Haag, zullen op de duur hun houten zusters wel verdringen, maar de prijs zal voorlopig nog wel een bezwaar blij ven. Bronswerk, Amsterdam, presen teerde een Zwitsers precisie-apparaat om het vochtgehalte in de koelhuizen bp peil te houden. Die verstuift het water zo ragfijn, dat er zelfs op papier geen vlekje komt. Bijzonder handig was dt pottenpers van C. Brinkman, 's-Graven- zande. Een houten raam met dito pinnen op maat, de nodige kieren eveneens op afmeting, een speciaal „rolmes" en er kan een honderdtal potten gelijk gesne den worden. Veel belangstelling trok de electrisch verwarmde witlofbak van N.V. Draka, Amsterdam. Dit systeem maakt in de praktijk al veel opgang. De Plantenziektenkundige Dienst, Wa- geningén, was present met een collectie bollenziekten op sterk water. Van de gladiolenplagen o.a. droogrot, holle har ten, hardrot, schurft en brand. Schelle- v%6, Beverwijk, toonde broeibakken van gewapend beton, 't Zaakje wordt in elkaar geschoven en klaar is Kees. Gebrs. Broersen, Harenkarspel, had den veel succes met hun „Ideaal" hand- verstuiver. Een efficiënte verstuiver voor kleine projecten. Eén van de weinige dingen, waarvan de prijs meeviel. Verder was er een schier eindeloze reeks van alle mogelijke wagens, manden, kisten, isolatie-materialen, kunstmest, bestrij dingsmiddelen enz. enz. Ze zitten daar in „De Noord" ook niet stil. Wanneer krijgen we een dergelijke show eens een beetje dichter in de baart? Komaan bollenstreek, aan de slag! Tenslotte werd nog even begonnen met de afdeling Hoger Onderwijs, waarbij o.a. de heer Schermerhorn (Arb.) breiding van het technisch hoger onder wijs bepleitte. Vandaag ging de Kamer met deze afdeling verder. Leimuiden IJsclub „Nut en Vermaak" Drie bestuursleden ontvingen Z.H.IJ-insigne. De IJsclub „Nut en Vermaak" hield gisteravond haar jaarvergadering. Na de opening deed de secretaris, de heer J. W. de Ren, enkele mededelingen plannen van het Merendistrict Zuid-Hol land. De heer J. van Zwieten vertelde een en ander over de reorganisatie de KNSB. Het Merendistrict zal een derafdeling van het gewest Zuid-Holland worden. Een collecte voor hef trainihgs- fonds Van de KNSB bracht f 34.50 op. In kas is een batig saldo van f 183.66. De heren P. H. Muys, J. de Prie, N. Straat hof, L. H van Velzen en J. W. de Ren werden als bestuurslid herkozen, heren C. J. van Berkel. J. de Prie N. Straathof, die al langer dan 25 jaar bestuurslid zijn, ontvingen van de heer Van Zwieten het Z.H.IJ.-insigne. Bur gemeester J. A. Bakhuizen complimen teerde de heren. Lisse Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Duymaer van Twist. Rede ds M. W. Nieuwenhuijze voor Chr. Geref. jeugd. Donderdagavond hield ds M. W. Nieu wenhuijze van Den Haag een rede voor de Chr. Geref. jeugd over het onder werp: „Christus volgen in het jeugd werk". Spr. stelde de vraag, of Christus wel te volgen is in het jeugdwerk. Een volmondig „ja" volgde. Er is i-mi nauw verband tussen Christus jeugdleven. Ook de jonge mensen kun nen delen in het werk des Geestes. De Geest wil ook jonge harten tot de Heer bekeren. God vraagt ons jonge leven voor Christus en Zijn dienst. Wy hebben het teken van Christus op het voorhoofd. Het volgen van Christus houdt niet in, dat we dit alleen maar doen in de bin nen kamen. Ook in het gewone leven van alle dag moeten wij tonen, dat wij van Hem zijn. Wanneer we Christus in de binnenkamer hebben leren kennen, dan kan het niet anders, of wij belijden Hem in heel ons leven. Aan ons belijden moet ook kennis worden verbonden. Ons -belijden krijgt daardoor een dieper in houd. Het zangkoor zong ter afwisseling enige liederen. Een vruchtbare bespre king volgde. Noordwijk Ouderavond Ned. Herv. school. 't Is een goede gdachte geweest van hel bestuur der Ned. Herv. school, niet éér algemene ouderbyeenkomst te organi seren, maar in deze wintermaanden de ouders klassegewijze by elkaar te pen. In groot getal waren nu de ouders de leerlingen van klassen 5 en 6 bijeen. Voor een zeer aandachtig gehoor sprak dr Ubbink, directeur van het psy- cho-technisch bureau te Leiden en Den Taag, over: „Het belang van een psycho technisch onderzoek voor de verdere schoolkeuze". Dit onderzoek heeft niets geheimzin nigs, aldus spr. Het is alleen maar nieuw, beter: voor velen nog zo goed als onbe kend. Aan de hand van enige cyfers toonde spr aan, dat een dergelijk onder zoek zeer noodzakelijk is. Bijzonder tekenend voor de situatie waren wel de woorden van dr Ubbink: „Niet-meekun- n ware marteling voor de kin deren; zitten blijven een verademing. Een groot deel van alle ellende had kun- worden voorkomen, indien er een psycho-technisch onderzoek had plaats gevonden. Beter de eerste van een lagere school-groep dan de laagste van een hogere!" Dr Ubbink wees er vervoLgens op, dat de ouders te dicht bij de kinde- staan en het kind niet objectief ge noeg beschouwen. We moeten nodig leren, onze kinderen te zien, zoals ze zijn. Na de pauze werden vragen gesteld. De band tussen school en huis is wederom verstevigd Distributed lenst Noordwijk De leider van de distributiedlenst her innert er aan, dat in het tijdvak van 20 Dec. '48 tot 12 Febr. '49 nieuwe bonkaar ten zullen worden uitgereikt. De juiste datum staat op de vorige levensmidde lenkaart gestempeld. Evangelisatie-samenkomst. Morgenmiddag, 3 uur, is er wederom een Evangelisatie-samenkomst in Willem dé Zwijigerkerk. Voorganger ds N. Brandsma, Chr. Geref. predikant te Rijnsburg. Rijnsburg Kerstmis 1948 Donderdag 23 Dec. is er een Kerst wijding voor alle Ned. Herv. jeugdver enigingen. Deze samenkomst zal liturgisch karakter dragen. De heer Boom heeft de vertelling. Aanvang 8 uur. Plaats van samenkomst: achter „Avond- Zaterdag 25 Dec.: Kerstwijding in de grote kerk om 5 uur. voor de gehele Neó. Herv- Gemeente. Medewerking verleent het kerkkoor o.l.v. de heer Ponsen. Maandag 27 Dec.t half 4 in de grote kerk Kerstfeestviering voor de kinderen van de Ned. Herv. Zondagsschool. Woensdag 22 Dec.: Wijdingsdienst de Geref. kerk aan hét Rapenburg. Aan vang 8 uur. Het Geref. kerkkoor zal medewerken en ds G. Toornvliet Leiden hoopt hét woord te voeren. Ned. Hérv. J. V. De Herv. J.V. heeft ons verzocht te delen, dat de bibliotheek Vrijdag 24 Dec. a.s. van kwart yoor 8 tot half 9 geopend is. Bybelkring „Jonge Kerk". Bovengenoemde kring vergadert Woensdag 22 Dec., 8 uur, in de regenten kamer van „Avondrust". Ds K. J. H. Burgy beroepen. Zoals wij gisteren réeds berichten in onze Kerk- en Schooirubriek. heeft ds K J. H. Burgy, Ned. Herv. predikant, thans beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gemeente van Den Haag. Chr. boeren- en tuindersbond De CJ.T.B., afdeling Rijnsburg. zal a.s. Maandagavond in „Avondrust" bij eenkomen. Er zal gesproken worden over het onderwerp: „Het tuinbouwbe- leid." Bijzondere samenkomst Chr- Geref. Kerk Dinsdag 21 Dec. zal er in de Chr. Ger. kerk alhier een bijzondere bijeenkomst worden gehouden. Het kerkkoor „Looft de Heere" zal medewerking geven. Ds N. Brandsma zal een meditatie houden Aanvang half 8. Tijdelijke sluiting wegverkeer, sn W. brengen ter openbare kennis, dat tot nadere aankondiging de Kerk- straatbrug voor het gehele verkeer en dï straat Vliet Zuidzijde vanaf de Koe- straat-brug tot de Kerkstraatbrug vooi het doorgaand verkeer met vrachtauto's tijdelijk wordt gesloten. Chr. Tuinbouwschool. Gisteravond werd door de Chr. Tuin bouwschool te Rijnsburg in „Concordia" uitstekend geslaagde ouderbijeen- komst georganiseerd. De voorzitter,1 de heer T. Kralt, opèndè. 'Burgem'. HöweTer heer Kruger uit Lisse kregen bijzonder woord van welkom. De avond droeg een feestelijk karakter en werd geheel verzorgd door eigen krachten. De opstellen der leerlingen gaven ledig beeld van wat en hoe er wordt ge leerd. Bij de luimige voordrachten kon den de lachspieren zich ontspannen. Ver melden wij nog, dat de heer Docter, hoofd van de school, het opstel van Piet den Bosdh uitstekend vond. Het had tot titel: „Kascultures". Tussen de be spraken de burgemeester, de heer Kruger en de heer Van Egmond enige waarderende wodrden. Tot slot gelegenheid vragen te stellen. Men zong nog het Gezang: ,,'k Wil U, o God, myn dank betalen". Rijnsaterwoude De kwestie der nieuwe begraafplaats De raad vergaderde gisteravond. Afwe zig:^. J. Visser en P. Jansen. Samen met Leimuiden zal een cyclostyle worden aangeschaft (kosten f485). Ingekomen :en verzoek van inwoners, om niet te gaan tot de stichting van een begraafplaats, samen met Leimuiden, maar om de bestaande uit te breidén. Drijfveren van dit adres zijn gevoels kwesties. Burg. Bakhuizen zeide, dat met het gevoel rekening moet worden gehou- de financiële zijde mag niet uit het oog worden verloren' B. en W. stel- het adres in hun handen te geven voor prae-advies. De heer Dissel- overweging, eerst goed na te gaan of door ruiming van graven voor lopig nog ruimte kan worden gevonden. De voorz. zegde een diepgaand onder zoek toe. deelde mede, dat het bureau Zonstra het schetsplan voor het bouwen woningen in behandeling heeft ge en. De definitieve uitkeringen uit het gemeentefonds over de jaren 1944 1946 bracht een meevaller van 12. De begroting 1949 werd daarna vastgesteld: gewone dienst sluitende in inkomsten en uitgaven met f63.179.11, kapitaaldienst inkomsten f40.516.60. uit gaven f41.866.60. nadelig slot f1350. Het bedrag per leerling van de openbare school werd gesteld op f15 voor 1949. De gemeenterekening 1947 heeft in de gewone dienst een nadelig slot van f12.995.84, in de_kapitaaldienst een batig slot 1 i f3844.93. Sassenheim Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Kwint. Valkenburg Een schietvereniging opgericht. Tijdens de laatste volksfeesten is bij enkéle ingezetenen de -gedachte naar bo ven gekomen, ook hier een schietvereni ging op te riohiten. Tot dat doel kwam in het „Wapen van Valkenburg" een comité bijeen, t.w. de heren C. Meurs, D. Rosmolen, M. P. van Stijn en P. Zwaan. De heer C. Meurs betreurde het, dat er maar zo weinig belangstelling blijkt te bestaan voor een dergelijke ver eniging; er wfl-ren slechts een 20 perso nen aanwezig. Spr. betoogde, dat de ver eniging louter uit het oogpunt van sport ontspanning irn het leven zou worden geroepen. Er werd een voorstel inge diend om het inleggeld te bepalen op f 5 en de wekelijkse contributie op f 0,25 per week. Er gaven zich 15 personen op als lid. De leden van het comité werden aan gewezen om het voorlopige bestuur te onwn. De heer H. d. Nagel Hzn werd zal -heten en dat men zo spoedig moge lijk op Vrijdagavond in de zaal De Vries met de oefeningen zal beginnen. Adventssamenkomst van dé jeugd. Dinsdag zal er in de Noodkerk een Adventssamenkomst voor de jeugd wor den gehouden. Alle leden der jeugdver enigingen, aangesloten bij de Herv. JeugdTaad, zijn uitgenodigd. Behalve een eenvoudige liturgie en een Kerstverhaal bevat het programma nog iets bijzonders Sinds 1942 kon het Zondagsschoolbestuur aan de vertrekkende leerlingen tijdens de Kerstfeestviering geen kerkbijbeltje meer uitreiken. Men heeft echter de na men van die oud-leerlingen genoteerd en nu is het bestuur er eindelijk slaagd een voldoend aantal Bijbeltjes aan te schaffen. Deze zullen nu worden uit- Opbrengst collecte. De colleote voor de gezamenlijke mi-li- lire fondsen heeft in onze gemeente de niet-onaardige som van f46.06 opgebracht Voorhout Uitreiking bonkaarten. Op 21 December as. begint de uitrei king van de nieuwe bonkaarten 903. De datum, waarop deze moeten worden af gehaald, staat gestempeld op de lopende bonkaart. Er worden wederom QA QC kaarten uitgereikt. Hiervoor zal v. den ingenomen de bon, die links op de tabakskaart, resp. ddversenkaart 901 komt. Dit is voor de tabakskaart de bon .Tabak 07" en voor de diversenk aart de bon „Diversen 10". Men gelieve deze bonnen dus vooral niet te vergeten by het afhalen van de nieuwe bonkaarten afgeknipt mee te brengen. Zoeterwoude Geslaagd. Voor het te Den Haag gehouden ren H.C.V. 'is geslaagd voor costumière mej. F. Goldiberg, alhier. Damrubriek Alle correspondentie betreffende deze rubriek te zenden aan W. Hoekstra, Wildhoeflaan 7. Den Haag- Wedstrydvraagstukken Te beginnen in deze rubriek zullen achtereenvolgens 8 vraagstukken worden gepubliceerd ter oplossing. Onder de in zenders van correcte oplossingen zullen 2 fraaie boekwerken worden verloot. Voor iedere oplossing wordt een punt toegekend, dus ook voor een z g. bij-op lossing. De oplossingen van de 8 te plaatsen vraagstukken moeten worden ingezonden uiterlijk 8 dagen na publicatie van de laatste twee. Dus opgelet: in geen geval de oplossin gen inzenden alvorens alle acht vraag stukken zijn geplaatst. Aan te bevelen is om de rubrieken uit te knippen en (van zelf sprekend) te bewaren. Veel s\ daar gaat ie. Vraagstuk no 75. Auteur: P. Olivier, Leiden. Ie wedstrijdvraagstuk Vraagstuk no 76. Auteur: A. P. de Zwart, Haarlem. 2e wedstrijdvraagstuk. 'We krijgen zuidvruchten en textiel uit Italië In ruil voor aardappelmeel en pluimvee. Het bezoek van de Italiaanse handels delegatie is bekroond met de tekening van enkele handelsovereenkomsten tus sen Nederland en Italië. Vruchten, wol katoenen weefsels, automobielen en hoeden zullen hier geïmporteerd wor den, terwijl Nederland pluimvee, vee, aardappelmeel, kleurstoffen en cacao ral BAKKERS ARBEID MET KERST EN OUDEJAAR. Op 23 en 30 December mag de werk- jd van hakkersgezellen in broodbakke ryen, waar tevens koek, banket, choco lade- of sukerwerken worden vervaar digd, per dag ten hoogste 2 uur worden verlengd. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN LEIDEN, 17 Dec. Groentenvelllng: j dUvle 10-42. boerenkool 8—13, bospeen 15— - 'e kool 6—7.30, groene kool 7 90—10.60. knolselderij 1.60—16. gekookte kroten 8-<-15 per 100 kg 6—10, lof I 26—35. II 15—27. prei I 712.60. II 7.60, rode kool 79.70, schorse- 17—27. selderij 8.40. sla I 12.80. sprul- >—48. tomaten 28—121. uien 5.60—7.70, waspeen I 8-15. II 450—1.80. UI 4.50-4 70. interposteleln 57 KATWIJK A/D RIJN. 17 Dec. Groen- mvelllngBloemkool 26—26 per 100 stuks: •aspeen I 9.50—13.75. II 550—6.50, groene ooi 7—9.60, spruiten 10—38, boerenkool 9- l. rode kool 7.60—8.10, gele kool 6.70—7.70. knolselderie 8—10. andijvie 7—32. uien 7.20— 7.30, breekpeen III 4.50—1.50. alles per 100 selderie 7.908.20, peterselie 9.10—9.10 per 100 bos. RIJNSBURG. 17 Dec. Bloemenveiling: Hyacinten: wit 0.270.40, blauw 0 36—0.42. tulpen: brillant star 0.04',4—0.06, alles per stuk. Narcissen geel 0.25—0.40. wit 0.70, blauwe druifjes 0.44, chrysanten wit 0.50—0.60, alles per bos. Hulst 0.70—0.95 p kg. RIJNSBUHG. 17 Dcc. Groentenvelllng: ;elderle 3.5011.10, peterselie 6.20—10.60, lies per 100 bos. knolselderie 68, waspeen —11.50. rode kool 7.30-6.50. gele kool 6.20— 830 groene kool 7—8.10. uien 7 60. kroten 50—7.50, spruiten 29—70. andijvie 13—37, rel 8.40—11.50, rapen 4.703.50. boerenkool 7—8. alles per 100 kg. ROELOFARENDSVEEN. 17 Dec. Bloemen. Tulpen: Early Queen 39—54. White Sail 4062. Krelage Triumph 5269. Crown Im perial 50—63. Hillegarda 51—70. Brtllant Star 10. Narcissen: Early Glory 2836. Magnifiesnse 29—35. Helios 22—37, L.germen 58—79, Hervo 21—27. HILVERSUM I (301) VARA 7.Artistieke staalkaart. VPRO. 730 Cur sus: Wat doet de kerk? VARA 7.45 Voor de Nederlanders ln Duitsland. 8.Nieuws. 8.00 Dingen van de dag. 8.15 The Ramblers. 9. Soc. commentaar. 9.15 De bonte bal. 10.— Stradlva-Sextet. I03S De mens en zijn lief hebberijen. 10.40 Kwartet Jan Corduwner. 11.— Nieuws. 11.15 Gram. 12.— Sluiting. HILVERSUM U (415) KRO 7— Nieuws. 7J5 Promenade Orkest. 756 Borneo en zijn geheimzinnige Da jak wereld. 8.— Nieuws. 8.05 De gewone man. 8.15 Scher zo Capriccio, Dvorak. 830 Lichtbaken. 3.50 Balletmuziek uit „Faust". 9.— Negen heit de klok. 9.45 Wie neemt de handschoen op? 10.— Weekend Serenade. 10.30 Actualiteiten. 10.45 Avondgebed. 11.— Nieuws. 11.15 Gram. 12.Sluiting. Wat de radio Zondag brengt HILVERSUM I (301). VARA. 8.00 Nieuw*. 8.18 BBC Symph. Ork. 8.30 Voor het platte land. 8.40 ..Barcarole". 9.12 Sport. 9.15 Men vraagten wij draaien. 9.45 Geestelijk leven „Humanisme en individualisme". VPRO. 10.00 Zondagshalfuur. IKOR. 10 30 Kerkdienst uit de Westerkerk te A'dam. Voorganger dr L. D. Terlaak Poot. VPRO. 11.45 „Tussen kerk en wereld". AVRO. 12.00 Sidne Torch dirigeert het Queen's Hall Licht Orchestra. 12.30 De Zondagclub. 12.40 Pierre Pa 11a. 1.00 Nieuws. 130 .Les Gars de Paris". 1.50 „Even afrekenen, herent" 2.00 Etude ln E gr. t.. op. 10, no. 3. Frederic Chopin. 2.09 Boekenhalfuur. 2.30 Het Concertgebouw-Ork. o.l.v. Eduard van Beinum. mm.v. Peter Pears, tenor. 4.30 Qr. 4.40 Sportrevue. VPRO. iprekken met luisteraars". 5.15 Ned. Kamerkoor oJ.v. Felix de Nobel. VARA 530 Ome Keesje. 5.50 Sport. 6.00 Nieuws. 6.19 Sport. 6.20 Cole Trio (gr.). 630 Strijdkrach- n. 7.00 Radolympus. 7.30 Paul Godwin en Benedict Silberman. AVRO. 8.00 Nieuws. 8.19 Fragmenten uit opera's. 9.00 Hoorspel. 10-10 ,Zo zijn er". 1030 Bijnamen in de kamer- nuziek 10e concert. 11.00 Nieuws. 11.15 „Th* Skymasters". 11.45 In het teken van de die renriem. 12.00 Sluiting. HILVERSUM II. (415). NCRV. 8.00 Nieuwi. 8.15 Gram. 8.30 Morgenwijding te leiden door ds M. de Goede, predikant van de Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) van Utrecht KRO 930 uws. 9.45 Pavane pour une Infante défun- 10.00 Hoogmis. 11.30 Symphonie Orkest Mexico. 11.40 De pianoconcerten van tart. XVn. 12.15 Apologie. 12.35 Nlnna ina Delia Vita. 12.40 Orkest zonder naam. 12.55 Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 135 Het Ork. im. 1.50 „Buffalo Bill. 2.05 Cyclus: De Hooglied. 2.30 Gesprekken met kunste- 2.40 „Gooise Kring". 4.10 Sport. 435 igsplechtigheld ln Sankt Stephansdom en. IKOR. 5.00 „Laatste Advent NCRV ed. Herv. Kerkkoor. 6.50 Orgelopna- It de St Jan te Gouda. 7.15 „Kent gij Uw Bijbel?" KRO. 730 Nieuws. 7.45 Ombral tal fu. uit ..Xerxes". G. F. HindeL 730 „In Boeckhuys". 8.05 De gewone man. 8.12 Uit en thuis". 10.37 Actualiteiten. 10.45 ivondgebed. 11.00 Nieuws. 11.15 Utrechts ;ted. Orkest 12.00 Sluiting. Wat de radio Maandag brengt HILVERSUM I (301). AVRO. 7.00 Nieuws- 7.15 Ochtendgymn. 730 „De keuze van de 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.55 Van vrouw. 9.00 Gram. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 11.00 Op en Uitkijk. 11.15 Orgelconc. 12.00 De kwin- itspelers. 12.30 Land- en Tuinbouw. 12.33 In spionnetje. 1238 Metrop. orkest. 1.00 Nws. 1.15 gram. 130 De Papavers. 1.50 Gram. 2.00 dr. P. H. Ritter Jr. 215 Aansl. BBC. 3.00 „Bonbonnière". 4.00 Sollstenconeert. 4.45 Mu sicalender. 530 15 Min. muz. 5.45 Reg.uitx. 5.00 Nieuws. 6.15 Gram. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 AVRO's Radio Filmkrant. 7.30 Inl. tot tzlekbegrip dr Peter van Anrooy. 7.45 Re- geringsuiz. 8.00 Nieuws. 8.05 Radioscoop. 8.05 Radloscbop-journaal. 8.20 Vijftien minuten muz. 8.35 De Ned. ballonvaardere. 8.45 Vier Zwits. zangeressen. 9.00 „Het Ned. 'ubüek kiest zijn eigen muziek!" 10.30 In stijgende lijn, 3e concert 11.00 Nieuws. 11.'5 Gram. 12.00 Sluiting. HILVERSUM H (415). NCRV. 7.00 Nieuws. '.15 Te Deum Laudamus. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 En nu aan 't werk. larcel Moyse. fluit en Louise Moyse, (gram.) 9.15 Onze jonge zieken. 930 itanden. 9.35 Gesprekken voor de NCRV-microfoon. 10.05 Symph. Concertante. 1030 Morgendienst door ds P. F. van Noort. Ned. Herv. pred. te Oud-Loosdrecht 11.00 ianowerken. 1130 Van oude en nieuwe :hrijvers. 11.40 Zangrecltal. 12.00 Lunchcon- ;rt. 12.30 Land- en tuinbouw. 1233 Het Kerstlied der landen. 1.00 Nieuws. 1.15 Man- lollnata. 1.45 Jussi BJörling. 2.00 Schoolra dio. 2.40 Gram. 3.05 A'dams Kamermuziek Gezelschap. 4.00 Bijbellezing door ds D. Kui er. pred. te RlUand-Bath. 4.45 Cha- 5.00 Het Kleuterklokje klingelt 5.15 Popul. orgelbespeling. 6.15 Sportrubriek. 6.30 Met band en plaat voor u paraat 7.00 Nieuws. 7.15 Onder de NCRV-leeslamp. 7.30 „Is vlie gen veilig?". 8.00 Nieuws. 8.05 NCRV. kwar- Meindert Boekei. 8.35 „G(j hebt mij tot den versten rand geleld". 9.25 Res. Ork. „Beveiliging van Pensioenrechten". 10.30 Seven Sonnets of Michel Angelo. 10.45 Avondoverdenking. 11.00 Nieuws. 11.15 Sym phonie. 11.57 Sluiting en Wilhelmus. Wanneer de Geheime Dienst cryptogra- phen vraagt, kunnen onze puzzelaars zich succes aanbieden, want 't aantal in zendingen van de code-puzzle (allemaal goedovertrof Pieker Puzzle's stoutste verwachtingen. Het sleutelwoord is: COMPAGNIE. CM 1 weer wat anders: een puzzle waar in U de elementen met de breedheid van begrip moet beschouwen en toepassen, die bij een gewone rebus past De op gave verder trachten op te lossen met do „paarden-sprong U begint by de W in bet met een kleine 1 aangeduide vakje. Die 1 doet verder niet mee: het geeft een welbekende spreuk. Nu maar aan- Oplossingen uiterlijk a.s. Donderdag morgen per briefkaart ln te zenden aan ons bureau. In linkerbovenhoek adres zijde te vermelden: Puzzleoplossing. De prijswinnaars zyn: le pr. H. Wao- seling, JuidanapleLn, Noordwijkerhout; 2e ur. S. Barkema. Roodborststr. 35, Leiden; 3e prijs L. de Vries, Warmonderweg 62, Oegstgeest. ROELOFARENDSVEEN. 17 Dec. Groenten! tomaten f 42—96. glassU 13—23. stoofsla 17—35. glassla n 2.80—630, andijvie 4—31, bloemkool 5—31. spruiten 26—42. witlof 22-31. KATWIJK AAN ZEE. 18 Dec Geen af slag en geen vangsten ln verband met rots

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 7