Een tentoonstelling, die de fantasie wakker roept <7Uan boeken en tijdschriften zMenu's voor de Kersttafel "E LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 18 DECEMBER 1948 GODEN EN DEMONEN VAN TIBET Als de mensen te weten kwamen, tvaar mijn konings paleis is, dan zou het verdwijnen in de lucht." Rob. Tagore. Indien van enig volk naar waarheid kan worden getuigddat het een rijk dom adfi mythen en mythische verhalen heeft voortgebracht, dan is dit zeker wel van het Indische." Aldus dr R. de Vreese in ,J)e tuin der goden". Maar waar het Mohammedanisme en Westerse invloeden de oorspronke lijke godsdienstige stelsel van India beïnvloedden en vervormden, al bleven zij levend, daar heeft noch Mohammed noch het Westen enige invloed ge had op de religieuze vormen van het bijna hermetisch afgesloten Tibet. Van dit Tibet, dat met zijn theocratische levenswijze een religieus unicum is, geeft de vandaag in het Rijksmuseum voor Volkenkunde door prof. dr F. D. K. Bosch geopende tentoonstelling een beeld, dat de Westerse Chris ten niet alleen wetenschappelijk interesseert, maar ook bewonderend doet staan voor een zo rijke fantasieal zal deze Westerling opgelucht ademhalen, wanneer hij zich weer eens ten volle bewust wordt van de har monische leer van het Christendom! Wat men van heden af tot 12 Maart 1949 in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat te Leiden te 2ien krijgt, zyn dus de Tibetaanse t oud geloof, dat niet dat van Germanen, Grieken en Romei nen folklbre is geworden, maar de kracht van een religieuze overtuiging heeft behouden door vele, vele eeuwen heen. Een overtuiging overigens, waar moderne Westerlingen als b.v. de Theo sofen, zich opnieuw aan trachten te ver warmen! Niet alleen voor vaklui! De kern van deze tentoonstelling wordt, evenals bij de drie voorgaande, „Grafiek en kleinkunst uit Oost-Azië", „Schepen uit verre landen" en „Afri kaanse kunst in Nederland", gevormd uit eigen "bezit van het museum, dat reeds een waardevolle collectie op dit gebied bezat. In 1948 echter werd deze uitge breid met de aankoop van bijna de ge hele verzameling van de heer Johan van Manen, een verzameling, die ten dele reeds als bruikleen in het museum aan wezig was. Daar kwam nog by, dat een lid van de staf van het museum, dr P. H. Pott, onder wiens leiding ook deze tentoonstelling is ingericht, enkele vond sten en inzichten had, die hij gaarne wereldkundig gemaakt zou willen En zo besloot men deze tentoonstelling in te richten, een expositie, waarvan mer hoopt, dat zy niet alleen de „vaklui' trekken zal, maar ook brede kringen var belangstellenden in cultuur en religie. Rechts en links Van de talloze goden en demonen var de oude godsdienst maakte het Boed dhisme bij zijn binnendringen gebruik bij het verder vertellen van de levens geschiedenis van de Boeddha. Maar na dat deze leer een zes- zevenhonderd jaa» in practijk was gebracht, trad eerste eeuwen na Christus een schisma in, dat beoogde terug te grijpen oorspronkelijke en zuivere leer. Daarbij Werd niet meer de nadruk gelegd op het persoonlijk heil, maalais hoogste ideaal gold van nu af aan eigen verkregen heil, door de z.g. bodhisattva-gelofte, óf te leggen en aldus het heil van anderen te helpen bevorderen. Vanzelfsprekend had deze richting meer behoefte stelsel van godheden, welk op zichzelf symbolen zijnde, benut konden worden bij de meditatie. Zo ontstond een geheel panthéon, dat wij op deze expositie terug vinden op de prachtige rituele schilde ringen. die de hoofdschotel uitmaken, er verklaart deze tentoonstelling de schijn bare tegenstrijdigheid van deze schrik wekkende demonen-leer en de serene leer van Boeddha. Daarbij is de indeling, die de Ti betaanse mystiek maakt in een rechter en een linker pad welk linker pad overigens een logische voortzetting is van het rechter en geen zaak van vrije keuze in de opstelling geheel behou den. Ook de bezoeker begeeft zich. al wordt er niet gecontroleerd, of hij of zij een bepaald stadium van geestelijke ont wikkeling heeft bereikt, op het mystieke pad aan zijn rechterhand. Daar leert hij Boeddha's leven en leerlingen kennen, bij ziet er de grote Bodhisattva's en Tara's (vrouwelijke energieën, toegekend aan de Bodhisattva's) en heiligen en kerk vorsten glanzen hem toe van de met religieus geduld geschilderde doeken. Een enkel ritueel voorwerp verduide lijkt het geheel. Aan de linkerhand de schrikwekkende vormen. Daarbij moet men zich inden ken, dat men een al wat verder gevor derd adept is en dat de mysterieuze machten van het onzichtbare trachten te verhinderen, dat de mysticus doordringt tot het uiteindelijke doel. Ook de ge storvene wordt door deze demonen op gejaagd, totdat hij zijn toevlucht zoekt ln een nieuw lichaam en weder-geboren wordt. Van dit alles vinden wij voor stollingen, kostbaar en minutieus uit gevoerd: een pracht voor het oog! Lezers schrijven ons New look voor de handarbeider Dat de Overheid het in deze tijd heel erg druk heeft, daarover zullen we het allen wel eens kunnen zijn. Immers, op hoeveel terrein moet zij niet regelend optreden en beschermende of dwingende bepalingen voorschrijven? Hier hebben wij slechts een zekere „beperkende be paling" op het oog en wel die betreffende het model van een1 overall! Koopt een hand-arbeider een overall (en welke ambachtsman kan hiervan buiten?), dan komt hy tot de conclusie, dat de prijs ongeveer zesvoudig is geworden. Gaat hij de kwaliteit beoordelen, dan moet hij vooral geen hoge eisen stellen Minstens even belangrijk als de kwali teit van de stof is ongetwijfeld het model. Maar hierover vertelt een aan de overall gehecht kaartje iets naders, namelijk dat het model door de overheid is voorge schreven ter besparing van stof. Ja, ja! Deze overheidsmaatregel is helaas niet een beschermende voor de mannen-in- het-blauw, want er is bepaald, dat een hand-arbeider aan zijn overall slechts drie zakken (borst-, broek- en achter zak) mag meedragen, in plaats van zes stuks en een duimstakzakje. Ja, zelfs dat laatste door de jaren heen zo onmisbaar geworden opbergplaatsje voor de duim stok moet het veld ruimen, terwille van destofbesparing. OCh, de arbeider, die men zo gaarne, gekleed in het blauwe werkpak en de voorhamer over de schouder, als sym bool van de bouwer van een nieuwe toe komst gebruikt, moet in deze new look wel verbitterd zyn, wanneer zyn arme lijke mode nog wordt verarmd, maar daarentegen met een geheel andere, rijkere new look wordt verrykt H. t. W. Wij doen echter verkeerd by onze be wondering van de bijna onheilspellende schoonheid van dit alles aan kunst te denken. Want de lama, die een afbeel ding van een godheid of een heilige ver vaardigde. maakte in de eerste plaats een ritueel bruikbaar voorwerp. Hij was dus streng aan allerlei voorschriften ge bonden, niet alleen voor wat betreft de technische uitvoering, maar ook in de rituele handelingen, die het vervaardigen begeleidden. Daarbij werd veel gebruik gemaakt van sjablonen of zelfs van hou ten of metalen stempels, zodat ons be grip van kunst wel enig geweld wordt aangedaan. Toch zijn deze doeken van een imponerende barbaarse pracht. Maar waar het onmogelijk is, het vele moois, dat hier te zien is, in details te behan delen, moeten wij volstaan met de grote ingelijste thangka (zo heten deze doe ken), die welwillend werd afgestaan door het museum van Aziatische kunst te Amsterdam, voorstellende de demoni sche godheden van de wereld tussen het sterven en het wedergeboren worden. In sommige thangka's is Chinese invloed merkbaar. Terwijl wij verder niet willen nalaten te wijzen op de reeks van vijftien teke ningen uit de collectie Bierens de Haan, witte en gekleurde lineaturen op zwarte ondergrond, vormende de voorstudies zowel in practische als in rituele zin voor het vervaardigen van een volledige voorstelling van een mystiek lijkenveld, symbool van de volledige zelf-afsterving De godenfiguren zjjn hier slechts in om trek weergegeven, een manier van wer ken, die volgens dr Pott wijst op een verhoging van de geestelijke en mystieke activiteit. Een tentoonstelling, 'die ook de direc teur van dit museum, dr G W. Locher. eer aandoet en veel bezoek verdient. C. Th. R. Achtarmige en elfhoofdige god heid, verpersoonlijking van het grote mededogen. Aanwezig op de tentoonstelling „Goden en demonen van Tibet". VAN KAS TOT ETALAGE BL()E\1ENVKIÏ\<)KIÏ PER „VLIEGENDE HOLLANDER" 's Morgens geplukt. Enkele uren later geveild. Dan verpakt in dozen. Ver volgens in vliegende vaart naar Schiphol, naar de snelle „Vliegende Hol landers, die de bloemen brengen ver over Neerlands grenzen, 's Middags prijken in de étalages in Zurich, Stockholm, Londen, Oslo en Brussel de fleurige tulpen, de geurige rozen, anjers en seringen. derden, ja zelfs vaak duizenden kilo- Export: de ruggegraat Het is voor de Nederlanders een ge woonte geworden en een goede ge woonte om op geregelde tijden bloe men té kopen: de bevolking van hel kleihe Nederland besteedt hieraan jaar lijks voor f 120.000.000. Hoewel dus het Nederlandse publiek zeer kooplustig is, vormt toch de export de ruggegraat van de „bloemenindustrie". Wil deze winst gevend zijn, dan is exporteren een nood zakelijke voorwaarde. Vandaar dat de kwekers, die het bedrijf steeds van vader op zoon hebben overgenomen, alles in het werk stellen om soort en kwaliteit van de bloemen voortdurend te „ver volmaken". Dat dit niet zonder resul taat blijft, blijkt wel uit het feit, dat de export in 1947 meer dan twee maal zo groot was als die van 1946. Vanzelfsprekend blijft het voor de Nederlanders een nadeel, dat in dit na oorlogse verarmde Europa het aanschaf fen van bloemen voorlopig nog door velen als een soort luxe wordt be schouwd. Daar staat echter tegenover, dat een bosje bloemen, hoe klein ook, vaak een bescheiden bijdrage kan leve ren tot het verhogen der levensvreugde. Aalsmeer, bloemencentrum Het bloemencentrum van Nederland, Aalsmeer, gelegen onder de rook van Amsterdam, ziet er uit de lucht uit als één groot glazen dorp. Hier worden op een gebied van 325 ha millioenen bloe men van allerlei variëteiten gekweekt. Doordat de gesteldheid van bodem en klimaat hier ideaal zijn voor het kweken van bloemen, wordt er een enorme pro ductie bereikt. Maar ook uit andere plaatsen rondom Leiden komen de te verzenden bloemen. Vroeg in de morgen worden de bloe men geplukt. In grote manden gaan ze dan per boot. wagen of vrachtauto naar de veiling. Zodra de koop gesloten is, worden de bloemen snel, maar zorgvul dig in lichte, langwerpige, speciaal voor luchtvervoer vervaardigde dozen ver pakt. De bloemen worden met de knop pen naar de buitenkant gelegd, In het midden der doos liggen de stelen over elkaar heen. Op deze dikkere laag wor den de stelen met een latje vastgemaakt. Het geheel wordt dan bedekt met vloei papier en houtwol, zodat verschuiving of beschadiging zo goed als uitgesloten is. Bovendien wordt voor de langere trajecten een hoeveelheid z.g. „droogijs" in de dozen gelegd, waardoor de tempe ratuur laag wordt gehouden. Dit ijs is zeer handig in het gebruik, het smelt niet. doch verdampt, zonder sporen ach ter te laten. Even wachten mannen Reeds meer dan 20 jaar behoren bloe men tot de vracht der K.L.M.-vliegtuigen. Het begon ten tyde van de zeildoeken Fokker F-2, in die dagen dat de vlieger nog zei: „Even wachten mannen, de bloemenjongens zijn er nog niet komen aanfietsen". De tijden zijn veranderd. De snelle vrachtauto's uit Aalsmeer rijden af en aan op Schiphol, terwijl de moto ren van de Constellations en de Douglas- sen reeds draaien. In dit tempo vliegen de bloemen Nederland uit naar één der steden en landen, die zijn opgenomen in meer dan 100.000 kilometer lange luchtnet van 's werelds oudste lucht vaartmaatschappij. De K.L.M. heeft zich niet alleen gespecialiseerd op het ver voer van dit mooie artikel: het heeft ook voor vele trajecten speciale tarieven hiervoor ingesteld. Daarom geschiedt thans vrywel de gehele bloemenexport per „Vliegende Hollander". Hoe groot deze wel is blykt uit de vol gende cijfers, die een beeld geven van het bloemenvervoer per K.L.M. naar andere landen in de eerste 5 maanden in dit jaar: Januari 19.000, Februari 000, Maart 25.000, April 14.000, Mei 18.000 kilo. Zo wordt het ook voor hen, die hon- meters verwijderd zyn waar tulpen, anjers, rozen, seringen, chrysanten, orchideeën en fresia's in kleurrijke mozaieken hun ontstaan vin den mogelijk, de omgeving op te luiste ren met de veelkleurig getinte Neder landse bloemenpracht. Katwijk Ouderavonden ds J. de Liefdeschool. De ds J. de Liefdeschool voor buiten gewoon lager onderwijs, heeft twee ouder avonden gehouden. Het hoofd der school, de heer A. Huygens, gaf een korte uit eenzetting over de toestand van de kin deren en besprak enkele problemen. Wanneer wy de kinderen in de school zien, komen wij veelal tot de conclusie, dat het goed gaat met hen. Opmerkelijk is dikwijls de opinie van de ouders, dat het kind juist achteruit gaat. De oor zaak van dit verschil in zienswijze is na te speuren. Op de school zien en beoor delen we het kind in verband met zijn mogelijkheden en capaciteiten. Thuis gaat men het vergelijken met andere broers en zusters. Hoe ouder het kind wordt, hoe groter het verschil met broers en zusters. Daardoor lykt het. dat het kind achteruitgaat In werkelijkheid ech ter is er vooruitgang. We moeten deze kinderen geen onrecht aandoen. We moe ten hen aanzien in de mogelijkheden, van God gekregen. Na deze uiteenzetting was er gelegen heid het werk te bekijken. Hierna liet de heer Kroon een serie gekleurde lan taarnplaatjes zien over het kampeerwerk, genomen in de week van 19 tot 24 Juli te Laag-Soeren. Ook de plaatjes over het schoolreisje naar Artis waren bui tengewoon aardig. Ledenvergadering Kunstkring. Het bestuur van de Katwijkse Kunst kring heeft voor Dinsdag 21 December een ledenvergadering uitgeschreven „Casa Cara". Er zal worden gesproken over de financiële situatie van de Stich ting, ADVENT'S KOERS Tc Stuur een koers op een ster, Maar wat is hij nog ver En wat is het zó moeilijk zeilen. Dikwijls stremt er de vaart Als de lucht niet meer klaart En 'k de adventssterre niet meer kan peilen. Kom toch nader, p Ster, Sta niet eindeloos ver, 'k Ben niet machtig om tot U te klimmen. O, ik bid U mijn God Leer mij waken toch, tot Ik Uw sterre weer zie aan de kimme. Neem Gij 't roer me uit de hand En stuur Gij mijn schip, want Ik ben veilig als gij mij wilt leiden. 'k Vaar dan rustiger voort; Met U als stuurman aan boord Kan 'k de blinkende Morgenster beiden. Katwijk aan Zee. C. de Jager. Mensen Rondom Jezus door ds J. H Bavinck. Uitig. J. H. Kok N.V., Kampen. 3de druk. Het verwonden ons allerminst, dat de schrijver ener „Inleiding in de Ziel kunde" in 1936 (toen hij nog in Djokja werkzaam was) dit psychologisch zo fijne boek ons kon geven, waarin in 15 hoofdstukken groepen van mensen of in dividuele figuren rondom Jezus ons ge tekend worden. En nu verscheen de 3de druk. Een bekend boek, waar vraag naar blijven zal. Bavinck doet ons gevoelen, dat de fi guren van toen er nog zijn: ,,De man, die tot een beslissing kon komen", „De l, dae alleen mopperen kon" „De man minderwaardigheidsgevoel" enz. 3 is „De fijne terechtwijzing" een hoofdstuk, dat ieder, die tot zielszorg ge roepen is (en welke Christen in dat eigen- niet?) wel leven en herlezen mag. Een greep: „Een heel andere vorm van terechtwijzing vinden we Ln de humor. In de echte hiu-mor schuilt altijd een element meegevoel en liefde. Zodra de humor t uit te komen boven het zioh vrolijk maken om de fouten van een ander, en hy zidh verheft tot de poging om de dwaasheid van de zonde in het volle iiaht te stellen, wordt hij tot een von de edelste uitingen van het men-senhart". En hoe ontdekkend is de behandeling van Luc. 17:5, 6a: „Lijdelijkheid, de zonde van de onmachtige!" Zeer aanbevolen! K. „Onze Woning", Orgaan v d. Chr. Bond v. Patroons in het meubileringsbedrijf. De Chr. patroons in het meubilerings bedrijf beschikken over een eigen orgaan. Keurig uitgevoerd, zoals te verwachten bij mensen, die van de verzorging van het interieur hun levenswerk maken Naast het speciale Bondsnieuws vinden de leden hier hun vakliteratuur bespro- Katwijk aan den Rijn A.-R. kiesvereniging. In de zaal achter de Geref. Kerk werd de jaarvergadering gehouden van de A.-R. kiesvereniging „Nederland en Oranje". De heer J. P. v. d. Nagel sprak woord ter opening, waarin hij in ging op de internationale politieke moei lijkheden. De secretaris, de heer A. Noort. gaf een jaarverslag. De penning ter meldde een batig saldo van ruim De bestuursverkiezing bracht een herkiezing van de heren J. P. v. d. Nagel, A. Noort en A. Durieux. Van de partij- conferentie in Scheveni/ngen 'brachten de heren G. v. d. Perk en Jac. Zuyderduyn verslag uit, terwijl de heer W. van Veen verslag deed van de vergadering van de ka mer kieskringc entrale te Leiden. Katwijk aan Zee Jubilea bij C. den Duik De rederij en haringhandel C. den Duik bestaat een dezer dagen 60 jaar. Niet alleen daarom is het een belangrijk jaar voor dit bedrijf, maar ook omdat er zeven personen zullen jubileren. De he ren W. Schaap, kuiper, en P. Varkevisser, schipper, hopen hun 40-jarig jubileum te vieren. Voorts zullen de heren Jac. van Duyn, pakkersbaas, C. van Beelen, schip per, en A. Nijgh, schipper, 30 jaren aan de zaak verbonden zijn. Ten slotte heb ben de heren Jac. van Duyvenbode, fac toor, en IJsbr. van Duyvenbode, bedrijfs- chef, 25 jaar hun krachten gegeven. Deze feiten zullen niet ongemerkt voorbijgaan. Het is de bedoeling de jubilarissen op Dinsdag 28 Dec. ten kantore van de firma C. den Duik te huldigen. (Van onze Katwijkse correspondent) Katwijk in de winter of: December '48. Einde van de haringvangst. behouden teelt. Dit betekent voor Katwijk geen rust of winterslaap. De vissers, die nu bij Ijonderden thuis zyn of komen, bla zen wel eVen uit na de vermoeide pe riode van hard werken. Maar er is nieuw werk aan de winkel. De loggers, prach tig ln de verf en als glanzende nieuwe schepen in Mei naar zee vertrokken, zijn door de inwerking van het zoute water veranderd in roestige, vuile vis- schepen. Ze hebben een goede beurt ver diend. En dat is het werk voor de win- e nu een kijkje gaat nemen in het Prins Hendrikkanaal, ziet niet, zoals in de afgelopen maanden, slechts enkele binnenschepen liggen. Maar logger aan :r liggen ze achter elkaar, de sche pen. Nu nog, 't is weer een nieuwtje, be dekt met groepen kinderen, die vaders schip als mussen bevolken. Tonnen wor- uitgeladen en als straks het nieuwe jaar zal zijn begonnen, begint het grote Nieuws uit Katwijk Nog enkele gemeentezaken aan de orde Behalve de reeds vermelde kwamen in de raad van Katwijk nog verschillende zaken aan de orde. De Prinses Juliana-kleuterschool kampt al enkele jaren met tekorten. Daarom werd om verhoging van subsidie ge vraagd. B. en W. stelden nu voor, een bijdrage te verlenen in de materiële exploitatiekosten en een bijdrage in de personeelsuitgave van 60 van deze uit gaven. In antwoord op een vraag van mr J. v. d. Plas, of de school nu kan rondkomen, antwoordde de voorzitter dat de nadelige saldi thans zijn weggewerkt. Daarna kwam de salariëring van het gemeentepereoneel aan de orde. Een oude geschiedenis met een. in hoofdzaken nu het definitieve einde. Mr J. v. d. Plas wees op het grote gewicht, dat aan ge organiseerd overleg dient gehecht 'e worden. Zulks is nog steeds niet in kan nen en kruiken. B. en W. antwoordden, dat er wel overleg met de werknemers is gepleegd, evenwel niet georganiseerd. Zeer binnenkort zullen er echter voor stellen komen. Meerdere raadsleden spraken er hun voldoening over uit, dat de salariëring nu zover is. Een voorstel inzake bijslag op de salarissen van een deel van het gemeentepersoneel en tot verhoging van de kindertoelage werden aangenomen. Een rechtsgeding inzake verhuren van brandslangen aan een aannemersbedrijf in Den Haag (fa. W. H. Klos) mag wor den begonnen, aldus besloot de raad. Een gevolg van deze zaak is, dat voortaan een waarborgsom moet worden gestort. Dit doet de heer N. J. van Duyvenbode de verzuchtig slaken: De Katwijkse aan nemers zijn hierdoor de „klos". Bij de rondvraag vroeg de heer W. v d. Luyt, hoe het zit met de verbouwing van het Nova-theater. In principe is vroeger door de raad toestemming ver leend. En nu werd van gemeentewege de verbouw geweigerd. Na enig heen en weer gepraat werd duidelijk, dat men aan het verbouwen was gegaan op eigen houtje en zonder vergunning. De voorz. deelde mee. dat in een volgende verga dering uitvoerig geantwoord zal worden, hoe deze zaak zit. De heer C. van Beelen (C.H.) vroeg, hoe het staat met de gevraagde verbete ring vgn de weg Rynsburg-Katwij'k. De voorz. antwoordde, dat dit wel in ver band zal staan met de toekomstplannen aangaande deze weg. Over de weg Was senaar-Katwijk merkte mr J. v. d. Plas op. dat hij had gelezen, dat de heer Jon- geleen uit Leiden in de laatste zitting der Prov. Staten over deze weg is gespro ken. Is het misschien de zienswijze van de Waterleiding? Voor de tuinders is het een zeer groot belang, dat de nieuwe weg zal lopen Westelijk van de vliegveld- barakken. Sommigen echter achten de aanleg van de weg een groot nadeel de waterwinning. DE „KERTOSONO" OP EEN RIF GELOPEN De 8000 tons „Kertosono" van de Kon Rott. Lloyd is, op weg van R'dam naar Batavia bij Pangkalpinang (Banka) op een rif gelopen. De opvarenden zyn bui ten gevaar en er gebeurden geen onge lukken- Uit Batavia zyn sleepboten ver trokken. terrein. Met 'het September-n-ummer, dat tevens propaganda-nummer is, zulüen zeker ieuwe leden gewonnen kunnen worden. Man en vrouw vóór en in het huwelyk, door dr A. C. Drogen- dyk. 251 blz. 3de druk. Uitg. J H. Kok N.V., Kampen. Uit het feit. dat in zeven jaren drie drukken nodtig zijn, blijkt, dat dit boek het sexuele leven voor gehuwden en verloofden zioh een plaats heeft weten te veroveren in Christelijk Nederland. De huwelijksnood van onze tijd is zeker niet te wijten aan gebrek aan goede voorlich ting. Men leze en neme ter harte! Een ..goed huwelijk" krygen we met cadeau; het moet veroverd worden in de weg van zelfverloochening. We kunnen onze winst doen met wat geschreven wordt over: „de voorberei ding tot het huwelijk", „huwelijk en sexuele noden" en zijn het volkomen met de schrijver eens als hy verklaart: „Hu welijk en Neo-Malthusianisme beho- met bij elkaar". Kerstmenu I: Tomatensoep, Filet tong. tarbot, kabeljauw of snoekbaars, peterseliesaus, aardappelpurée, wortel tjes, warme pudding. Kerstmenu II: Koninginnesoep. Konijn met appelmoes of vlees met twee schillende groenten of spruitjes met kas tanjes, gevulde grape-fruit. Konijn braden. 1 konijn, 100 150 gram boter of garine. Het konijn in stukken snijden, w en inwrijven met zout en peper. Boter of margarine in een braadpan heet laten worden en hierin het konijn aan alle kanten bruin bakken. Vervol gens met het deksel op de pan dé stuk ken verder gaar braden. Van tijd tot tijd een scheutje water toevoegen en de stuk ken keren. Het konijn is gaar wanneer het vlees langs de wervelkolom gemakkelijk los laat: na 1 1^ uur bij een wild konijn, j tamme konijnen na 1*4 2 uur. Spruitjes met kastanjes. 1 kg spruitjes, 500 gram kastanjes, zout. boter of margarine. De kastanjes wassen, de bast inkruisen ze met water en zout gaar koken (Vi a 1 uur). De kastanjes pellen en vermen gen met de inmiddels gaargekookte spruitjes. Een klontje boter of margarine door de groente schudden. Gevulde Grape-fruit. Per persoon Vz of V* grape-fruit; grape-fruits, het sap hier\ tot 6 dl vocht (met water). 100 gram sui ker, \Vz pakje gekleurde gelatinepudding. De grape-fruits wassen, voorzichtig uit- ?rsen. zonder de schil te beschadigen, de vliesjes er uit verwijderen. Het ip meten. Zoveel water als nodig is om dit sap aan te vullen tot 6 dl vocht, aan de kook brengen en hierin het gelatine- •der oplossen. Als het goed opgelost het sap toevoegen en de suiker. De halve vruehtenschillen vullen met het oeht en het hierin tot pudding laten op- tijven. De grape-fruits versieren met rême au beurre (zie voorgaand receptV of geconfijte vruchtjes of wat jam. Warme Griesmeelpudding. Vz liter melk, 100 gram griesmeel, 75 gram suiker. 1 ei. zout, boter of marga- paneermeel, 80 a 100 gram (10 14) gedroogde pruimen. De gedroogde pruimen wassen en even opkoken, goed uit laten lekken, liefst en afdrogen, ontpitten en in stukjes Een warme puddingvorm of een blik .v. van appelstroop! met boter of mar garine insmeren en met paneermeel be strooien. Ook het deksel invetten en met paneermeel bestrooien. De melk aan de kook brengen met wat Onder de hand de eidooier luchtig Ze zijn er weer: de KW zoveel en KW zoveel Reeds gedeeltelijk binnen met behouden teelt 't Is niet van een leien dakje gegaan, de reis van IJmuiden naar Katwijk (aCh. kwam de Katwijkse zeehaven maar spoe dig). Elk jaar weer is het in Katwijk aan den Rijn een getob van heb ik jou daar. Hier moet door de smalle en ondiepe Rijn worden gevaren. En, zoals ieder jaar, is het ook nu weer. Regelmatig zit ten de schepen muurvast en soms centi meter na centimeter moet over de mod der worden gevaren. Auto's moeten er zelfs aan te pas komen om de haringha- lers er door te trekken. Dit lastige obstakel had eergisteravond ook in de gemeenteraad de aandacht en met klem werd op dit grite ongemak ge wezen en om voorzieningen gevraagd. We hoorden het uit de mond van de bur gemeester: „Het jaar 1949 zal de oplos sing brengen". Dan zal niet hier en daar even gebaggerd worden, neen, grondig zal de zaak worden aangepakt; verdie ping van de Rijn. Wie nu het Kanaal langs wandelt (en begin dan maar by de gasfabriek), die zal ze zien liggen, de KW zoveel en de KW zoveel, rustend van vele arbeid, die in IN HET KANAAL GAAT HET REDELIJK In 't begin van de week hebben nog enkele schepen geprobeerd op de En gelse wal vangsten te doen; maan en stroom werkten beide immers mee. Het liep echter op niets uit. de haring is daar definitief weg. Donderdag zijn de laatste schepen daar vertrokken en ook zy heb ben behouden teelt In het Kanaal gaat het goed. Hier wor den nog flinke schoten binnengehaald. Zo zagen we, dat de KW 85 en de KW 123 deze week beide nog een schot de den van ruim 300 kantjes. Ze waren ver plicht om in Dieppe binnen te lopen, om daar de haring rustig te kunnen ver werken. De kwaliteit van deze haring is niet zo goed als die van de Engelse wal. De prijzen zijn dan ook een paar gulden lager. Met een beetje vangst is deze vis serij toch nog wel lonend. De vaggst is bij het ene schip beter dan by het an dere, omdat de haring hier in scholen zwemt. We zagen deze week ook de eerste Breskensharing aanvoeren. De vooruitzichten hiervan zijn nog niet te voorspellen. De prijzen waren deze week als volgt: volle haring f 36. steurharing Engelse wal f 28.90 tot f 29. steurharing Kanaal f 25.30 tot f 26.60, ijle haring f 29 tot f 30. ijle steurharing f 23.50 tot f 23.70. De ha ringpakkerijen hebben het druk. Met man en macht wordt gewerkt voor de verzending naar Duitsland. Wat de bin nenlandse handel betreft kunnen we zeggen dat deze zich langzaam herstelt, de algelopen maanden in het belang van Foto D. Kruyt. het hele Nederlandse volk is verricht, rustend van de rusteloze schommelingen, doorstaan op en rond de visgronden. Be houden teelt. Een bijzondere kop met bij zondere koffie by moeder de vrouw is wel verdiend. kloppen met de helft van de suiker en het eiwit stijfslaan. Het griesmeel. vermengd met de rest van de suiker in de melk strooien en onder roeren laten koken tot de massa zo dik is dat zy als een bal van de lepel rolt. Van het vuur af de eidooier vermen gen met de griesmeelbrij. Het stijfgeklop te eiwit luchtig door het mengsel spa- De massa overdoen in de vorm. Deze voor a4 deel vullen en sluiten. De vorm in kokend water plaatsen. Er voor zor gen. dat dit 2 cm onder de sluiting van de vorm blijft. De pudding ongeveer 1% uur koken. Deze is gaar wanneer een breinaald er in gestoken, weer droog te voorschijn komt. De pudding even zonder deksel laten staan, om uit te dampen. Zo nodig de kanten losmaken en de pudding stor ten op een warme schotel of warm bord. En warme vruchtensapsaus of jamsaus by geven. Deze maakt men door vruch tensap met wat aangemengd aardappel meel te binden of jam met wat warm water te verdunnen. Kersttulband, gram bloem. 30 gram gist. 2*ï dl melk. 50 75 gram boter of margarine, gram basterdsuiker. 100 a 200 gram rozijnen of in stukken gesneden pruimen of abrikozen (kaneel, sinaasappelschil), 7ti gram zout. De bloem met het zout en de suiker i een kom doen. Een kuiltje in de bloem maken, hierin de met lauwe melk aan gemengde gist, de gesmolten boter of margarine en de melk gieten. Met een lepel van uit het midden van de kom dit deeg dooreen mengen. Daarna de met de hand verder kneden, tot- i soepel deeg is verkregen. De zuid vruchten wassen en drogen en vermen met wat bloem. Ze daarna door het deeg kneden. Het deeg overdoen in een met wat margarine ingesmeerde en met bloem bestoven tulbandvorm. Het deeg dichtgedekt op een warme plaats zetten of het in een bak met warm water laten rijzen 1 uur). De tulband in 40 minuten in een hete oven gaar laten wor den. De tulband uit de vorm laten glijden. Wanneer hij koud is. kan men hem met poedersuiker bestrooien. Leverworstballetjes. De familie, die de Kerstdagen gaarne de huiselijke kring doorbrengt, heeft tussen de zoete snoeperijen door ook wel graag eens een hartigheidje. Een derge lijk hartig hapje kunnen we op de vol gende wijze gemakkelijk en voordelig maken: 150 gram leverworst, 150 gram gekook te aardappelen, wat zout. peper, fijnge hakte peterselie, 100 gram bloem, 1 dl De aardappelen en de leverworst fijn maken en met de kruiden en het zout goed dooreenkneden. Van de samenhan gende massa kleine balletjes vormen; bloem, water en wat zout een be- slagje maken. Hier de balletjes doorheen halen en ze in heetgemaakte margarino of boter in de koekepan bruin bakken. VISSERIJGOLF Nog steeds is het stof boven het slag veld der haringexporteurs niet opgetrok- het is dus nop moeilijk. te ont dekken, hoe de zaken er aan dit Jront precies voorstaan. Maar dit belet de be langstellende niet kennis te nemen van de achtergrond, waartegen de wilde taferelen zich ontrollen. Laat ons echter ooropstellendat „de Nederlandse haring-export" als geheel de inzet van de woelingen vormt. En dat deze daarom de teresse van het publiek uerdienen. Voor de oorlog bezat Nederland in Amerika een stevige markt voor de haring, die speciaal als volksvoedsel een prachtige reputatie genoot. Maar de laat- wereldbrand heeft ook in de nieuwe wereld de zaken veranderd en toen on- exporteurs hun voelhorens weer gingen uitsteken, bleek de voorkeur van Uncle Sam zich gewijzigd te hebben; tijdens de afwezigheid van de Nederlan ders had zich een bloeiende eigen haringindustrie gevestigd en de Noren IJslanders hadden eveneens hun pro ducten op de Amerikaanse markt ge worpen. Hoe zwaar de klap het Nederlandse zeebanket is aangekomen, moge blijken de cijfers: 1.200.000 kilo ging in 1946 r Amerika, tegen 900.000 kilo in 1947. fet een grootscheepse reclame-actie de bundeling der exportkrachten meende men het scheepje weer riot te kunnen krijgen, maar dit was eenvoudi ger gezegd dan gedaan. Ten eerste is Amerikaanse reclame fabelachtig duur daarnaast bleken de Nederlandse ex porteurs niet zonder meer tot een een drachtig optreden in staat. Verleden jaar is weliswaar in Grand Rapids een Nederlands centraal kantoor opgericht, maar de export-combinatie tiet alle exporteurs40% van de totale uitvoer gaat nog steeds buiten het kantoor om. Een van de redenen, die aan wijzen zijn als remmend» factor op de eenheid, was het probleem van de percentages. Het combinatiebestuur ging vier basisjaren (twee voor- en twee na-oorlogse) voor het percentage de uitvoer, door elk der leden te ver zorgen, wat volgens de betrokkenen niet objectief is. Hoe het ook zy, er zal nog heel wat water door de Mississippi moeten stro- i, voordat de Nederlandse haringex port naar Amerika weer wat gezonder geworden. De visserman beseft dit, beseft ook het belang van een opbloei, of hij het mettertijd "betalen kan, zal mede afhangen ran de prijspolitiek, die de regering aangeeft, dezelfde rege ring overigens, welke op het vinken- om uitvoerkansen te vangen. Zodat het hele geval bedenkelijk veel op uze cirkel gaat lijken. Haringreders brengen verslag uit over 1947 Niet blind voor de lichtpuntjes In het zo juist gereed gekomen ver slag over 1947 van de Redersvereniging voor de Ned. Haringvisserij wordt als algemene indruk van het vorige jaar de onzekerheid gegeven, zoals zij zich vooral in de afzet-secior manifesteerde. De werkzaamheden der vereniging wor den daarna naar hun verschillende afde lingen besproken. Ten aanzien van de economische aspecten merkt men op, dat, ondanks de grootscheepse terugvoer van de vissersschepen, de reders niet altijd .eden to; juichen hadden, zulks als ge volg van de houding der overheid (de bekende „beheerskwestie"). Vooral de stygingen in grond- en hulp stoffen pry zen, de hoge rexeningen der werven en de drukkende vertoouwkosten, waar de rijksbijdrage in vele gevallen als een onvoldoende compensatie tegenover stond, hebben de ondernemers heel wat De voorlopige betalingsregeling, die door de vereniging aan het eind van 1947 werd voorgesteld, kreeg geen ministeriële goedkeuring, hoewel in dit jaar niet min der dan 38 schepen door herstelwerk zaamheden aan de vloot werden toege voegd. Uit de diverse rederijplaatsen, waar tezamen 55 rederijen gevestigd zijn, namen 31 stoom- en lfll motorschepen aan de vissery deel; waaruit volgt, dat de haringdryfnetvloot met 1/3 deel ia verminderd. Het verslag ia inmiddels niet blind voor de lichtpunten: zwaardere motoren maakten verscheidene vaartuigen beter dan voor de oorlog geschikt voor de vis serij en ook de uitrusting der schepen liep vlotter dan vroeger; de nettenvoor- ziening werd ruimer (hoewel ook do pryzen stegen), de vatenpositie werd redelijk (waar de prijzen iets daalden) en slechts de zoutvoorziening liet op do drukste momenten van bet seizoen to wensen over. Van de zijde der reders vereniging is dan ook bij de overheid voortdurend aandrang uitgeoefend op een voorziening met Duits mijnzout en Boe- kelo-zout In de commissie inzake de luchtha ven Schieveen zal ook een vertegen woordiger van het dep. v. Landbouw zit ting hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 5