Jlicume Criitsrlie (frurant Noordelijke landen uitgenodigd voor Atlantisch Pact Wist U DINSDAG 14 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0 32 per week ADVERTENTIËN: ƒ0 18 per millimeter (Bij contract belangryke korting.) Negen en twintigste jaargang No 768S DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvastich is gljebleuen myn hert in tcyljenspoct" Uw Kerst- en Nieuwjaarsgroet voor Uw Zoon, Man of Vriend Over zee, moet uiterlijk Woensdag in ons bezit zijn. Dan zorgen wij dat hij die krant tijdig in handen heeft. Er wordt thans gewerkt aan een voor alle landen aanvaardbaar ontwerp De voorzitter van de algemene vergadering der „Ver. Naties", dr Herbert V. Evatt, heeft tegenover de pers verklaard, dat, naar zijn mening, de internationale span ning is afgenomen, dank zij het werk van de „Ver. Naties". De temperatuur is welis waar nog niet normaal, maar sinds September is de koorts gezakt. Tegenover deze verklaring van Evatt staat het feit, dat men thans te Washington met spoed werkt aan de tot standkoming van het „Atlantisch Pact", dat echter voor het behoud van de vrede een preventieve werking kan hebben. Ook Noorwegen, Denemarken, IJsland en Portugal zullen nog vóór het einde dezer week aan de belangrijke bespre kingen te Washington kunnen deel nemen. Deze landen 'hebben een uit nodiging ontvangen, - maar de positie van Ierland is nog enigszins onzeker. Ver moedelijk zal veldmaarschalk Mont gomery begin Januari naar Washington gaan, teneinde daar zijn hulp te verlenen bij de opstelling van het Pact, waarvan volgens Reuter een ontwerp reeds "om streeks Kerstmis gereed zal zijn. Een der belangrijkste kwesties is, welke andere mogendheden zullen worden uitgenodigd om de besprekingen bij te wonen en het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zal nog andere regeringen polsen, omdat zovele landen van groot belang 'Zijn in verband met hun strategische positie, passend in 'het defensie-systeem van de Ver. Staten. Immers Noorwegen en Denemarken hebben de noordelijke Europese wateren onder hun contró'le, van grote invloed zijnde bij aanvallen op transporten, die troepen en voorraden van Noord-Amerika naar West-Europa vervoeren. Denemarken bezit Groenland, ©en steunpunt bij een oorlogvoering in het Noordpoolgebied en tevens van vitaal belang als basis voor het Noordatlantisch verkeer. Portugal bezit de Azoren. Het programma van de, j.l. Vrijdag begonnen, besprekingen luidt nu als volgt: le. Amerika, Engeland. Frankrijk. Bel gië. Nederland, Luxemburg en Canada dienen gelijkheid van standpunt te be reiken ten aanzien van het ontwerp van »n „verdrag van wederzijdse bijstand" ;j een gewapende aanval. 2e. Is dat bereikt, dan zullen de boven genoemde zeven mogendheden de am bassadeurs van andere landen, die wezen lijk betrokken zijn bij de verdediging het gebied rondom de Noordelijke Atlantische Oceaan, uitnodigen, de be sprekingen bij te wonen en voorstellen 3e. Dan volgt de ondertekening van het verdrag. 4e. Voorlegging van het verdrag aan het Congres en de parlementen van Canada en andere deelnemende landen, .o. Nederland ter ratificatie. 5e. Ténslotte moet dan nog een con sultatieve raad en een permanent secre tariaat worden opgeriöht. Comité's van stafchefs (bevoorrading) zullen voor de verdere uitvoering moeten zorg dragen. Extra-offer voor verdedi ging Westelijke Unie Zolang de huidige ongewenste toestand Voortduurt, zal toch moeten worden overwogen, of Nederland zich in het be lang van de Westelijke Unie geen extra offer zal moeten opleggen, om althans die bijdrage tot de gemeenschappelijke verdediging te kunnen leveren, die in gemeenschappelijk overleg met de andere verdragsluitende partijen redelijk en ver entwoord wordt geacht. Tot deze con clusie komt minister Stikker in zijn Memorie van Antwoord bij de begroting van Buitenlandse Zakén. nadat hij heeft geconstateerd, dat Nederland door de Indische kwestie er in dit opzicht moeilij ker voorstaat dan Frankrijk met z'n Indo-Chinese en Engeland met z'n Malakka-troebelen. (Deze uitspraak klopt met de onlangs door minister Lieftinck gedane uitspraak, dat de horizon, wat de militaire uitgaven betreft, bepaald don- het Indonesische probleem ziet als onder de huidige omstandigheden voor naamste taak van zijn departement De ernst van de internationale situatie blijkt uit de vruchteloze discussie over allerlei vraagstukken in de Verenigde Naties. Amsterdam bouwt aan wijk voor 50.000 mensen Met de uitbreiding van het grootste tot nu toe uitgewerkte plan tot uitbrei ding van woongelegenheid van Amster dam (Slotermeer) is nu een zichtbaar begin gemaakt. Er komt een zeer mo derne arbeiderswijk. Het is een uitbrei dingsplan van 2 bij 3 km, waarvoor in de polder 12 millioen m3 zand moet wor den gestort, d.w.z. een hoeveelheid, waarmee men een zandloper van 3 meter breed en 10 om dik over de hele aard omtrek kan leggen In 1951 worden de eerste woningen ge bouwd. die in 1952 bewoond kunnen worden, terwijl het nieuwe stadsdeel slotte 50.000 inwoners zal tellen. In het plan zijn enige wolkenkrabbers (tot 12 verdiepingen) geprojecteerd. Er wordt gebruik gemaakt van de grootste cutter zuiger ter wereld, die in één dag een cunet (kanaal) kan graven, lang 100 m., breed 40 m. en diep 2.80 m. Het opspui ten van zand begint in Februari a s. COLLABORATEUR KRöLLER VRIJDAG VOOR B.G. Vrijdag a.s. zal voor het B.G. te^ Rot terdam terecht staan de 57-j. RÓtter- dame cargadoor W. N. A. Kröller, die voor de Duitsers transporten verzorgde, de bouw van de z.g. „Hansa"-schepen op Ned. werven bevorderde en voor Duits land bestemde Ned. effecten tot een be drag van f 2 millioen opkocht, terwijl hij een leidinggevende functie had bij de N.S.B. en de „Oost-Reederij". Een oud Twents volksgebruik werd dezer dagen voortgezet in - Rotterdam. De Twentse club bezorgde bü mevr- Morsink in de Benthuizerstraat, nadat daar een blyde gebeurtenis had plaats gevonden een enorme „krentenwegge" Vader snijdt het brood aan. Per jaar f 136 millioen voor Ouden van Dagen Geen achterstelling van ouderen bij vervulling van vacatures VERHUIZEN KAN DUUR ZIJN In de Bocht van Koege is een verhuis wagen drijvende aangetroffen, die tus sen Kopenhagen en Kiel van een Neder lands motorschip moet zijn gespoeld. De wagen is geladen met voor Nederland bestemde meubelen. Oud-Kamerlid en journalist F. J. W. Drion overleden Op 74-jarige leeftijd is in Den Haag overleden de heer F. J. W. Drion, oud lid van de Tweede Kamer (van 1913-1918 en 1920-1936, als vrij-liberaal) en oud hoofdredacteur van „La Gazette de Hol- lande". Voorts was hij o. m. oprichter van het genootschap „Onze Taal". Vele publicaties verschenen van zijn. hand. De crematie van het stoffelijk overschot geschiedt Donderdag op Westerveld, n aankomst van trein 1109. WIE HEEFT DIE VALSE SLEUTEL? In één nacht zijn dit weekeinde in B< Verwijk 13 inbraken gepleegd met ee valse sleutel. Nergens werden vingeraf drukken gevonden. Geld en bon-kaarten worden vermist. I ,eidse Duinwaterleiding dreigde vervuild te worden Zitting van Prov. Staten. In de zitting van hedenmorgen van de Prov. Staten in de Ridderzaal te Den Haag maakte de heer P. J. Jongeleen (Arb.) uit Leiden de opmerking, dat de Leidse duinwaterleiding dreigde vervuild te worden door het aan te leggen wegen lichaam Den Haag—Wassenaar—Katwijk, dat de terreinen van de L.D.M. doorsnijdt. Het lid van Ged. Staten, de heer Bolsius, beloofde dit vraagstuk rfiet de technische dienst te zullen bespreken. Voorts drong de heer Jongeleen er op aan met de aanleg van de zijtak Zilver- fabriek VoorschotenLammebrug Lei den. aansluitend op de weg Voorburg Voorschoten, niet te wachten tot de Rijksweg 4A en 4B worden gemaakt Gedep. Bolsius verklaarde zich daarmee accoord. Bij de behandeling van het tertiaire Wegenplan drong de heer Knibbe (A.R.) aan op verbetering van de weg door Rijnsburg naar Katwijk Binnen. Ook vroeg hij verzwaring van de Molenaars- brug te Alphen a. d. Rijn. Het laatste valt echter onder watei-schap „Rijnland" maar voor de wegverbetering in Rijns burg zou zo spoedig mogelijk gezorgc worden. Oud^minister Gielen zal worden be noemd tot hoogleraar in de practische paedagogie te Nijmegen, aldus verneemt ie Nieuwe Leidsche Cot Het dep- van Sociale Zaken heeft heel wat te behartigen. Hieronder vindt U een greep uit de onderwerpen, behandeld in de Memorie van Antwoord bij de begro ting over 1949: Verwacht wordt, dat ontspanning op de arbeidsmarkt en vermindering van deviezenmoeilijkheden gunstig zullen werken op óe arbeidsproductiviteit. De landarbeiders verkeren in aanmerkelijk moeilijker omstandigheden dan de industrie- ,of bouwvakarbeiders- Uit breiding van de werking van de Arbeids wet wordt overwogen, met name voor be paalde groepen van transportpersoneel. Klachten over de trage werkwijze van het College van Rijksbemiddelaars zijn achterwege gebleven sedert het uitge stelde overleg m-et de Stichting v. d. Arbeid- Een technische wijz. van de Kinderbijslag, invalide minderjarigen en natuurlijke kinderen. Op 1 Nov. jl. waren 103.047 echtparen en 193-443 onge- huwden in het genot van een uitkering op grond van de Noodwet Ouderdoms voorziening; het totaal bedrag der uit keringen is rond 136 millioen. Een voorontwerp-Gezondheidswet wordt door belanghebbende kringen bestudeerd. Bestudeerd zal worden, welke maatrege len kunnen worden genomen ten behoeve van aan asthma lijdende kinderen- Verdere verbetering van salariëring van verplegend personeel is in een vergevor derd stadium. Met Financiën is in be ginsel overeenstemming bereikt over steun i.v.m. het onrendabele deel der Kotalla en Berg ter dood veroordeeld Zware vrijheidsstraffen voor andere Amersfoortse beulen Conform de eis veroordeelde vanmor gen het A'damse B.G. de Duitse com mandant van het Amersfoortse concen tratiekamp, de 41-j. politiebeambte K. P. Berg, ter dood, evenals zijn 40-j. onder commandant J. J. Kotalla. De 56—j. ex-schaapherder J. Oberle kreeg 15 j. (m.a.), terwijl de eveneens 56-j. ex-timmerman H. H Wolff (bijge- naanfd „Het- Kerst-mannetje") levenslang kneeg. De 60-j. E. E. Alsoher werd ver oordeeld tot 10 j. (m.a.) en de 52-j. E. Braihm 20 j. (m.a.), ten-wijl '.egen May een voortgezet Onderzoek gelast werd, aangezien men hem niet op groud van schriftelijke verklaringen wilde verorde- len, ou de JDuitsér Tito, die waarschijn lijk nog in leven iS, wellicht waardevolle getuigeraverklarrngem kan leveren. Zoals men weet, werd tegen alle bo vengenoemde l-eden van de Amersfoortse Kommandant'Ura de doodstraf geëist Amerika hoopt nog op een breukband Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft blijkbaar nog altijd goede moed, dat het goedige Ne derland nog wel weer tot een praatje met Djokja te bewegen zal zijn, want de pers chef van dit departement heeft gisteren verklaard, dat de onderhandelingen niet afgebroken, maar onderbroken zijn. Als onze Regering nu maar niet weer met verkeerde breuk-bandjes, merk Graham and Cochran, .geholpen wordt, want het is meer d-an tijd voor een operatie. WEES EEN HEER In Amsterdam had iemand zoveel haast om op eén tram te komen, dat 'hij een 77-jarige passagiere van de wagen af duwde. Zij werd met een- wervelfrac tuur een ziekenhuis binnengebracht. Wees een heer in 't verkeer Doodstraf geëist tegen SD-er Veefkind Sr Schreieder gebruikte hem voor „Englandspiel" Van onze verslaggever voor rechtszaken) De Proc.-Fiscaal by het Haagse B. G. mr Van Doorn, heeft gistermiddag nj kort maar scherp requisitoir de dood straf geëist tegen de 57-j. Haagse onder- inspecteur der Staatsrecherche Johannes Hubertus Veefkind, een der beruchte S.D.-medewerkers van het Binnenhof deelnemer aan het „England-Spiel" der leiding van Jos. Schreieder. De P.-F. noemde verd. een man i een groot egoïsme, die uit ij delheid niet om zijn principes de Duitsers hielp, alleen om zijn promotiekansen te ver beteren. Hij achtte het bewijsmateriaal zó overstelpend, dat hij hierover niet lang behoefde uit te wijden. Deze heeft zoveel kwaad bedreven, dat tegen hem niet anders dan de doodstraf kan worden geëist. De Proc.-Fisc. vergeleek dit geval andere zaken, waarin soms de doodstraf was geëist voor mindere tenlaste leggin gen. Veefkind reageerde nauwelijks op de zware eis. Zijn verdediger, mr Schiiring. pleitte clementie, waarna de uitspraak werd vastgesteld op 27 Dec. Van het getuigenverhoor na de pauze was nog va-n -belang dat van Ex-Krimi- nal-Direktor Jos. Schreieder, dit vertelde, in 1942 verd. bij zijn afdeling overgeplaatst te hebben gekregen. Get. gebruikte Veefkind in het „England- Spiel", waar hij assisteerde bij verschil lende „droppings". Dit betekent volgens get., dat verd. het vertrouwen der Duit sers had. Verd. gaf toe, bij droppings tegen woordig te zijn geweest, alleen meent hij, dat hij bij minder droppings aanwezig was dan get. verklaarde. Bij de val, die de illegalen werd gezet In Helvoirt (N.-Br.) werkte verd. mee, door zich als boer te verkleden, tot de illegalen in een schuur waren gelokt, ma de deur didht werd gedaan. In Laat Amerika 't Chinese rijk inclerclaad aan z'n lot over? De communisten staan voor de poorten van Peking Als we A.P. mogen geloven, beschouwt I eenmaal veroverd zou hebben, spoedig Washington China thans als een verlies- Indonesië^ en Singapore in handen post, die afgescheven moet worden, Bijslagen voor ouden van dagen en rentetrekkers Uit de M. v. A. by de begroting van Sociale Zaken 'blijkt, dat de Regering heeft besloten tot 'het verlenen van eer tijdelijke bijslag op de uitkeringen inge volge de noodwet ouderdomsvoorziening. Voor gehuwden zal deze bijslag f 2.50 per maand bedragen en voor ongéhuwden f 1.50. Met deze maatregel zal een bedrag van rond 6% millioen gulden per jaar gemoed zijn. Ook zal de kinderbijslag gevolde de Kinderbijslagwet voor ir liditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers met f 1.- per maand en per kind worden verhoogd. De kosten hiervan zullen ongeveer 1.1 millioen gulden per jaar bedragen. Verder overweegt de Re gering verbetering te brengen in de po sitie van de ongevallen-rentetrekkers. De nodige wetsontwerpen zullen op korte termijn worden ingediend. Uitbetaling ouderdomsrente etc4 op 24 December Invaliditeits- en ouderdomsrente en uit kering volgens de noodwet Ouderdoms voorziening, die anders op 25 December zouden worden uitbetaald, zal men dit jaar over het algemeen op 24 Decem ber kunnen ontvangen. HET SLACHTEN VAN KLEINE DIEREN De Vereniging voor Dierenbescherming vestigt er t.g.v. de a.s. feestdagen de dacht op, dat vele kleine dieren vo< consumptie vaak op ondeskundige wijze worden gedood. Men verzoekt, de dieren door erkende poeliers of op abattoirs op humane wijze te doen doden en de jeugd er in alle geival buiten te houden. bouwkosten van verpleeg- en behande lingsinrichtingen- In bewerking is eer wetsontwerp, dat het toezicht op particu liere rusthuizen regelt. Getracht zal worden, het "bouwvolume voor verpleeg inrichtingen le" vergroten. Van een werkloosheid" van betekenis kan nietj worden gesproken. In overleg met de Stichting van de Arbeid zal binnenkort een beroep op de werkgevers worden ge daan, personen van boven de 40 jaar bij gelijke bekwaamheid niet achter te stel len bij jongeren bij 'het vervullen van vacatures Een commissie zal worden ingesteld om emigratie van boeren en landarbeiders té bestuderen. Aan de ge meentebesturen zal Óinnenkort een her ziene overbruggingsregeling worden toe gezonden. Dè normen van de sociale bijstandsregeling., onlangs met ƒ1.ver hoogd, zullen nogmaals worden ver hoogd- Doodstraf geëist tegen Woudenberg Gistermiddag heeft de procureur fiscaal aan het Amsterdams Bijz. Ge rechtshof de doodstraf geëist tegen de leider van het voormalige Nederlandse Arbeidsfront: H. J. Woudenberg. Aan het einde van zyn requisitoir zeide r A. H. van de Veen tot het Hof: - ogen van de Nederlandse arbeiders zyn gericht in het verlangen recht doen aan de man, die geruggesteund door de vyand, de vakbeweging heeft stuk gemaakt. Hy is op één lijn te stel len met mannen als Mussert en Blokzyl". Uitspraak 23 December. Amerika zich concentreren zal op het behoud van West-Europa. De zending van mevrouw Tsjiang Kai Sjek naar Amerika wordt, volgens hetzelfde persbureau, in brede kringen te Washington als mislukt beschouwd. Te Sjanghai houdt Paul Hoff man. hoofd van de E.C.A., die China be zoekt (en een onderhoud heeft gehad met China's premier zonder kabinet, SoenFo), ernstig rekening met een verdwijning van Tsjiang Kai Sjgk en hij heeft ver klaard, dat Amerika wel bereid is een mogelijke nieuwe regering van China te helpen, mits de vrijheid van de Chinezen gewaarborgd wordt. Op de vraag-of Ame rika een coalitieregering, welke voor 51 procent uit communisten zou bestaan, wilde steunen, verwees Hoffman slechts naar Washington. De communisten zijn nog slechts enkele kilometers verwijderd van het vliegvèld van Peipin (Peking).en vluchtelingen en regeringstroepen stromen de stad binnen. De opperbevelhebber van Noord-China is onvindbaar. Bij Nanking zijn de commu nisten in de rug van de Hwai-linie der regeringstroepen gekomen, en hebben de spoorwegverbinding afgesneden. De 12e legergroep blijkt in tegenstelling tot vroe gere berichten, niet door de omsingeling heengebroken te zijn en wordt thans op geruimd. (Mocht de uitspraak van A.P., dat Ame rika China afschrijft, waar zijn, dan is dit een feit van buitengewone ernst. De Russen gaan in grove trekken te werk volgens het beruchte plan-Tanaka Japanse plan voor de verovering der reld. Dit plan houdt in: „Wie Mongolië heeft, heeft China. Wie China heeft, heeft Azië. Wie Azië heeft, heeft de wereld". Tanaka rekende er mee, dat wie China krijgen. En Indonesië is volgens een spraak van de bekende communist Boe- charin (reeds in 1922 gedaan) de brug tussen Azië en Europa. Inderdaad, wie West-Europa wil be houden. zal in de eerste plaats moeten zorg dragen, dat Indonesië gezuiverd wordt van het communisme, zal Neder land dus moeten steunen. Red.). Dr J. E. v. d. Eist te Haarlem na aanrijding overleden Gisteravond is op 60-j. leeftijd te Haar lem overleden dr J. E. v. d. Eist. rector van het Chr. Lyceum aldaar. Hij werd dezer dagen door een auto aangereden. Terstond moest een been worden ge amputeerd. Hij is echter aan de ver dingen overleden. Dr v. d. Eist w: het Chr. middelbaar onderwijs een geziene figuur. Hij was tot voor kort secretaris van de Ver. v. rectoren conrectoren. De ter aarde bestelling vindt Vrijdag te Heemstede plaats. De overledene was officier O.N. en ridder van het Legioen van Eer. Een vader kwam thuis Een vader van een gezin te Belle ville in Ontario, die, zöals de meeste Canadezen in die streek, vloeiend Frans en Engels sprak, heeft in zijn gezin een paniek doen ontstaan. Toen hy thuis kwam -wilde hij niets anders dan Chinees spreken, ofschoon hij nooit in het Verre Oosten was geweest. Zijn vrouw smeekte, z'n kinderen huilden. Vruchteloos. eD politie werd gewaarschuwd, ok de commissaris kreeg er niets ander uit dan onver staanbaar gebrabbel. De man werd op gesloten, wegens belediging der auto riteiten. nl zijn zakken vond men een bruchure. getiteld: „Hoe leer ik Chi de schuur zat een arrestatiecommacdo. 'aarbij de S.D.-er Poos, die door'eén grimeur van het Deutsches Theater ver momd was. Get. Schreieder had verd. geïnstrueerd, wat hij zeggen moest, als de groep illegalen bij de schuur kwam, n.l., „Ik weet nergens van, de baas is binnen". „Ik weet nergens van". Getuigen vertelden hoe Veefkind hen had mishandeld, tanden uit de mond had geslagen, de gevangene Herman Hol stege in de cellenbarakken had doodge slagen. Stereotiep luidde het antwoord van Veefkind: „Ik heb nooit een klap gegeven.ik ken die man niet". Kesselring met 8 dagen verlof thuis De Duitse ex-veldmaarschalk, Albert von Kesselring. heeft, volgens Ass. Press, acht dagen verlof uit zijn gevangenschap in Italië, waar hij, zoals bekend, to' venslang werd veroordeeld, wegens zijn aandeel in vele -oorlogsmisdaden. Hij houdt zijn vacantie in de buurt van München. „IK HOU VAN JE EN DE BEGROTING KAN ME GESTOLEN WORDEN" De Japanse minister van Financiën. Sanrokoe Izoemiyana, is afgetreden, naar aanleiding van een klacht van een vrou welijk parlementslid, dat zij door hem gemolesteerd zou zijn. Tijdens het debat over de begroting was de minister i wandelgangen naar haar toegekomen, had haar omanHd en gezegd: „Ik hou va en de begroting kan me gestolen den." Later zei hij dronken geweest te zijn. Overleg over toekomstige loon- en prijspolitiek Het ligt in de bedoeling, dat het hele complex van maatregelen, dat in de toe komst nodig zal zyn in verband met de verhoging van kosten van levensonder houd, wordt onderzocht door de interde partementale commissie voor de loon- en prijspolitiek, welke commissie, met in achtneming van door de Regering te ge ven aanwijzingen, te dezer zake overleg zal plegen met de Stichting van de Ar beid. Aldus lezen we in de M. v. A. van mi nister Joekes bij de begroting van Sociale Ik bekeurde Mussert Tegen de-man-die-Mussert-bekeurde, de Bussummer J. P. J. v. d. Vlies, die als hoofdwachtmeester der politie Joden zou hebben gearresteerd, is voor het B.G. te A'dam 1 jaar met aftrek geëist. De ver dediger betoogde, dat zijn cliënt altijd zeer consequent was geweest. Zo zette hij 1944 Mussert op de bon, omdat diens rijbewijs verlopen was. De toverformule: „Ziet U niet, dat ik Mussert ben?" had geen uitwerking. Enkele getuigen ver klaarden, dat v. d. Vlies illegaal heeft ge werkt Uitspraak 27 December. Commissie van Drie steekt de neus in onze zaken Thans tracht zU de Interim-Regering te torpederen. - In haar thans openbaar gemaakt rap port aan de Veiligheidsraad van 12 De cember j.l. verklaart de Commissie van Drie, dat zij geen mogelijkheid ziet om Nederland en de republiek voor bona fide-onderhandelingen bij elkaar brengen. Zij heeft er geen vertrouwen in. dat het bestand welks uitvoering reeds onbevredigend is te handhaven, en vreest de mogelijkheid van vijande lijkheden op grote schaal tussen geor ganiseerde gewapende groepen. Na de rapporten van de republiek en van de Nederlandse Regering tegenover elkaar gesteld te hebben, verklaart de Commis sie. dat de instelling der Interim-rege ring zonder de republiek, haars inzie de totstandkoming van een overe komst in hoge mate zal bemoeilijken dat dit ernstige moeilijkheden zal t gevolge hebben. (De Commissie bemoeit zich met dingen, die haar niet aangaan. Zij heeft niets te maken met de vorming der Interim-Regering, doch de Commis sie heeft nooit haar plaats geweten. Red.). DAT minister Sassen n.a.v. vragen van het Kamerlid Roosjen een medisch-statis- tisch overzicht betreffende de Nederlandse militairen over zee ter vertrouwelijke kennisneming aan de Kamer heeft ver strekt. DAT de door de oorlog verwoeste N.H. kerk te Eethen na opgravingen en oud heidkundig bodemonderzoek geheel in de vroegere stijl gerestaureerd wordt. DAT B. en W. van A'dam voorstellen het op 14 Maart 1941 voor de uitbreiding der Westhaven verleende crediet met 3 miljoen te verhogen tot 7% millioen gul- den. DAT de Tielse advocaat mr H. J. W. van Esveld overleed en te Harderwijk begraven werd. DAT 5000 Nederlanders door tubercu lose van runderen zijn aangetast. DAT ir K. Drok te Terneuzen werd be noemd tot ridder in de Belg. Kroonorde. DAT dr ir W. Hupkes te Bilthoven, oud- pres. van de Ned. Spoorwegen, werd be noemd tot Honorary Commander of the British Empire (Civil Division). DAT dr I. Samkalden per 1 Mei 1948 benoemd werd tot administrateur in vaste dienst bij Landbouw. DAT het Maastrichtse B.G. de A'damse werkman Baartschèer, die als lid van de Arbeits Kontrolle Dienst tal van arresta ties te Maastricht verrichtte, 8 j. oplegde. DAT tot ridder in de Orde van O.N. benoemd werd J. C. Visser te Texel. DAT 21 Dec. ook te Nijmegen een ge denkplaat onthuld 'wordt voor de daar gevallen spoorwegmannen. DAT de Nat. Luchtv. School te Hilver sum door de grote belangstelling voor de sportvliegerij in Het Gooi en Utrecht wachtlijsten voor adspirant-sportvliegers moest samenstellen. DAT voor het Bossche B.G. tegen de 39-j. NSB-leider en „Feldgendarm" M. L. H. Smeets uit Meersen en zijn rotgenoot M. P. J. van der Laar uit Heer 15 j. werd geëist. DAT voor het R'damse B.G. 8 j. (m.a.) werd geëist tegen de 47-j. C. van Houwe- lingen, die als chef der terreinpolitie van Wilton-Feyenoord velen aan de Duitsers overleverde. DAT met de waarneming van het Ned. consulaat-generaal te New Orleans werd belast A. Terkuhle. DAT H.M. de Koningin Prins Wilhel- mina opvolgt als beschermvrouwe van de Kon. Ver. „Het Nederlandse Trekpaard". DAT Prins Felix van Luxemburg met zijn zoon, die morgen als gasten van Prins Bernhard aan een jacht in de omgeving van 't Loo deelnemen, gistermiddag te paleize Soestdijk arriveerden. DAT de 70-j. M. Bakker uit Meppel, meesterknecht bij de Huidenhandel Van Esso aldaar, z'n gouden jubileum vierde. DAT. 43 j. oud, te Den Bosch overleed Fr. Schutz, architect en gemeenteraadslid DAT als consul-generaal van Spanje te A'dam is erkend en toegelaten M. Trave- sedo y Silvela en idem van de Ital. repu- A. S. Pintor. DAT het voorlopige ontwerp Winkel sluitingswet en de daarbij behorende morie van toelichting vóór de indiening bij de Staten-Generaal via de pers aan het oordeel van het publiek onderworpen wordt. DAT het A'damse B.G. de ex-burge- meester van Laren en Jodenverrader A. W. Knipscheer tot 12 j. (m.a.) ve deelde. DAT Koningin Juliana het bescherm vrouweschap van de Stichting „Het Nat. Zeemansfonds" aanvaardde. DAT een gemaskerde dezer dagen via een uitgesneden ruit de woning van he bejaarde echtpaar G. te Enschot (N.Br. binnendrong, met een revolver dreigend f 500 roofde en er vandoor ging. DAT de Bijz. R. v. C. de NSB-burge- jneester van Krommenie, A. G. Jongsma uit Maartensdijk 18 j. (m.a.) oplegde. DAT H M. de Koningin Prinses Wilhel- mina opvolgt als beschermvrouwe v« Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart. DAT de cdt. Zeemacht Nederland, schout bij-nacht J. J. L. Willinge, morgen te Am sterdam een aantal marine-officieren be ëdigt. DAT half Maart te Delft in het Prinsen hof de 17 beelden van de kathedraal te Strassbourg worden geëxposeerd ei „Huis Lambert van Meerten" Strass- bourgs aardewerk. Toch half werk? Overeenkomstig de verwachtingen, vaaraan wij bij herhaling het laatst nog heden voor een week uitdruk king hebben gegeven, zal dan nu voort gang worden gemaakt met de interim regering voor Indonesië, maar dan zon der de republiek. Eindelijk heeft de regering lering ge trokken uit de republikeinse houding. Hoe lang schijnt het alweer geleden, dat de heer Logeman als minister het spre ken met de republiek niet alleen on waardig maar ook onvruchtbaar noemde? Later wilde men de waardigheid wel op offeren, als het dan maar vruchtbaar zou zijn. Onze lezer weet, hoe het met die vruchtbaarheid is gegaan. Jaren zijn ver loren in zinloos gepraat. Zonder de republiek, zo werd beweerd, ging het niet. En al zou men het zonder de republiek willen, zo ging de laatste maanden nog het gerucht, dan nog zou men het niet kunnen door de eisen der innternationale grote machten. Nu ech'er blijkt wel degelijk, dat het desoods zon der de republiek ook wel kan. Verloren jaren, onvruchtbare jaren. Onvruchtbare jaren althans wanneer men acht geeft op de verhouding waarin we staan tot de republiek. Gelukkig heeft voor het overige de ontwikkeling in In donesië niet stilgestaan. Er is wel iet3 veranderd sinds dat donkere uur in onze geschiedenis, waarin Nederland de over eenkomst van Linggadjati tekende, dat ogenblik waaraan ons volk nog slechts in diepe schaamte kan terugdenken. Want sedert dat ogenblik vooral is wel voor de meest verstokte aanhanger van de regeringspolitiek duidelijk geworden, diat de republiek niet het een-en-al was, dat zij integendeel slechts zeer matig ge acht kon worden de nationale gevoelens der Indonesische volken te belichamen. Toen immers doorbrak de verschillende geaardheid der Indonesische volken de kunstmatige eenheid der republiek, en dat verschijnsel kreeg zijn voorlopige ge stalte in de verschillende staatsvormen overal over de Archipel. Maar intussen bleef de republiek be staan en bleef zy de aandacht opeisen. Een beperkt opgezette politionele actie moest er angstvallig voor waken, dat zy in haar kern. in Djokja. niet werd aange tast. Eens hebben wij geschreven, dat het de republiek was, die hoezeer aan be tekenis ingeboet het Indonesische beeld voor een aanzienlijk deel, zij het vanuit de achtergrond, bleef beheersen. Zij bleef druk uitoefenen op de volken van de Archipel. Zij bracht die volken in de ban van terreur en ellende. Zij ook was het, die het tempo bepaalde, waar in het nationale ontwaken van de Indo nesische volken zijn staatkundige vorm- gevig zou vinden. Van lynen van gelei delijkheid, was daarbij geen sprake meer. Juist omdat in de regeringspolitiek der laatste jaren aan de republiek de wind uit de zeilen moest worden genomen, darom moest men jachtig streven naar de politieke zelfstandigheid der volken buiten de republiek. En niet meer be slissend scheen daarbij de vraag (waarop toch het antiwoord beslissend behoorde té zijn), of die volken reeds voldoende politiek rijp waren. (Voor vervolg zie Pag. 3) Dure ambassade Moskou, goud in Zwitser land, niet-erkenning Israël En nog veel meer uit M. v. A. bij Buitenlandse Zaken Aan de M. v. A. bij de begroting van Buitenlandse Zaken, ontlenen we nog het volgende: Samenwerking met grote mogendhe den, gedragen door dezelfde politieke overtuigingen en doelstellingen als Ne derland moet nagestreefd. De discus sies in de Ver. Naties behoren op hoger peil te staan. Ceylon, Finland, Ierland, Italië en Portugal zouden eigenlijk tot de Ver. Naties als lid moeten worden toegelaten. Een beperking van het veto-recht blijft noodzakelijk Zodra de mogelijkheid zich voordoet, zal invloed worden uitgeoefend, dat een Indonesiër in het secretariaat van de Unesco wordt benoemd. Betreurd wordt, dat de Scan dinavische landen niet meer konden worden betrokken bij de uitvoering van het Europees herstelprogram. Het in ternationaal overleg over het Europese steenkolenvraagstuk verloopt bevredi gend. By Economische Zaken is een wetsontwerp in voorbereiding tot goed keuring van het Handvest der Interna tionale Handelsorganisatie. Voor het Duitse transito-verkeer over Nederlandse havens werd geen officieel stuk gete kend: de huidige regeling is dan ook te beschouwen als een gentlemen's agree- metn. Met ingang van 15 Oct. j.l. zyn de mogelijkheden voor familie-bezoek de Am. en Britse zones van ljuitsland vergroot; in de Franse zone is men der toeschietelijk. Zwitserland heeft geweigerd nader te overleggen over door de Duitsers uit Nederland gestolen f Zwitserland terechtgekomen goud. V.N. hebben nimmer officieel uitgespro ken. dat Spanje een gevaar voor de vrede oplevert. De Regering vindt nog geen aanleiding, tot erkenning van de staat Israël over te gaan. Australië heeft met de Stichting Landverhuizing Nederland een overeenkomst gesloten inzake gratie van Nederlandse land- en tuinbou wers. De benoeming van een gezant in Dublin is in beraad; Ierland overweegt de mogelijkheid in Den Haag een gezant te benoemen. Het dep. van Buiten landse Zaken zal worden gereorganiseerd. De ambassadeur te Moskou ontvangt f93.800 p.j. verblijfsvergunning, de han- Hapt Hatta dan toch nog toe? Het Franse persbureau A.F.P. seint uit Batavia uit gezaghebbende republikeinse bron te hebben vernomen, dat Hatta via de Commissie van Drie een brief heeft ge zonden aan de Ned. delegatie te Batavia, waarin hij zich bereid verklaard de sou- vereinijeit van de Ned. regering geduren de de interim-periode te aanvaarden, en dat wel zonder voorbehoud. POLITIEBUREAU OP WIELEN IN ROTTERDAM De Rotterdamse politie neemt binnen kort een rijdende politiepost in gebruik: een aanhangwagen van 6 meter lang, 2.30 breed en 2.50 hoog, die door een jeep kan worden getrokken, een cel voor ar restanten bevat en als wachtlokaal dienst kan doen. delsraad f48 000 en de 2de ambassade- secretaris f35.250. Klachten over be gunstiging van oud-N.S.B.-ers door de consul te Wiesbaden (thans Stuttgart) hebben de minister nimmer bereikt. De Indonesische afdeling van het Neth. Inf. Office in Amerika blyft bestaan, tot de Ver. Staten van Indonesië een eigen informatie-dienst hebben. Moeilijkheden m.b.t. Kinder bijslag voor zelfstandigen s Uit de M.v.A. bij Sooiale Zaken blijkt, dat volgens een interim-rapport van de „Commissie kinderbijslag zelfstandigen" in deze commissie geen eenstemmigheid bestaat over de vraag, of deze kinder bijslag wel noodzakelijk is, en evenmin over de vraag of een zodanige regeling moet worden opgezet volgens een ver zekeringssysteem. dan wel of financie ring via de schatkist gewenst is. Over het interim-rapport wordt -thans in de boezem der Regering beraadslaagd. Wat de „gewone" kinderbijslagregeling betreft, is nog in overweging of de pro gressie dient te worden verhoogd. Gereserveerd tegenover Europees federalisme Europa kan niet ontkomen aan twintig eeuwen lange wordingsgeschiedenis. Uit de M.v.A bij Buitenlandse Zaken blijkt van de gereserveerdheid der Rege ring tegenover een gefederaliseerd Europa Er is tot nu toe geen sprake ge weest van ontwikkeling van de Benelux tot een federale Staat. Of een internatio naal orgaan bepaalde bevoegdheden moeten worden toegekend tot internatio nale wetgeving, moet naar doelmatigheid voor iedere materie, op ieder tijdstip afzonderlijk, worden beoordeeld. Over de instelling van een Europese Assemblee kan niet worden geoordeeld, zolang niets vaststaat over aard en karakter van het gewenste lichaam. Wie zou de verant woordelijkheid voor een buitenlands be leid willen aanvaarden, aldus vraagt minister Stikker, indien dit steeds kan worden doorkruist door beslissingen van een super-nationaal orgaan, op de samen stelling en competentie waarvan de nationale Regeringen direct of indirect generlei invloed hebben uitgeoefend of verder kunnen uitoefenen. Europa kan niet ontkomen aan zijn wordingsgeschie denis van meer dan twintig eeuwen. WEERBERICHT Tijdelijk opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Krachtige tot matige Zuid tot Zuid-Weste lijke wind. Zwaar bewolkt met opkla ringen en enkele plaatselijke buien. Later iets minder zaoht. ZON EN MAAN Woensdag 15 Dec. Zon op 8.42, onder 16.29 uur; maan op 1521, onder 7 59. 16 December V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1