Jlicutuc gdhsctft(fToumnt Derde Assemblée der Ver. Naties heeft haar zitting verdaagd Wist I Ned. regering is eendrachtig en vastbesloten MAANDAG 13 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20403; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 415 per kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËNƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL!JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Negen en twintigste jaargang No 7687 „Staatvasticft is gheblmn mtjn hert in togfjenspoei" Grote brand in de v. d. Werffstraat Zie pagina 2 Tweeduizend afgevaardigden van 58 landen spraken 50 millioen woorden De derde zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties is weer beëindigd. Men zal eerst opnieuw op 1 April te Lake Success bijeenkomen. Tjjdens de laatste vergadering te Parijs deed zich nog een incident voor. Toen namelijk de zware schijnwerpers in de zaal gedoofd werden en het talrijke publiek naar buiten schuifelde, riep een vrouw „lang leve de vrede", doch bijna niemand nam hier aanstoot aan bit- ken." Vandaar dan ook, dat Trygve Lie, 'de secretaris-generaal der Ver. Naties, terecht heeft opgemerkt, dat het oorlogs gevaar, voortspruitende uit het conflict tussen de grote mogendheden, ernstig blijft. Het werkelijke verlangen naar vrede, dat onder de volkeren der wereld leeft, wordlt mog 'het beste itot uitdrukking ge bracht in de z.g. „Mexicaanse resolutie", waarin een beroep op de grote mogend heden wordt gedaan om hun geschillen bij te leggen. Zoals men weet. is deze resolutie aanvaard. De Franse bladen zijn van mening (lTSpoque, „Franc tireur" en l'Auche), dat vrijwel alle essentiële pun ten onopgelost zijn gebleven. Het Engelse orgaan, de „Times", concludeert, dat de Parijse ziïtmg niet weinig heeft bijge dragen tot wantrouwen en kwade wil, ijl de „Daily Telegraph" betoogt, dat het Atlantisch Pact geboren wordt, doordat één enkele, machtige mogend heid de „V.N." in het nauw drijft. Wisjmsky vond het zaak tere woorden te richten aan het ad-re: van de derde Assemblée. die volgens hem in de geschiedenis geboekstaafd zal staan als één. die het werk des vredes ver nietigd heeft. De leiders van de diverse delegaties werden ontvangen door Vin cent A-uriol, de president van Frankrijk. Geëscorteerd door motorfietsen reden de auto's van de voorzitter der Assemblée, de secretaris-generaal, de vice-voorzit- ters en de leiders der delegaties van het Palais de OhaiHot naar het Elysée, waar zij ontvangen werden door de minister president en leden der Franse regering. De president der republiek betrad, ge volgd door de leden van zijn militair en burgerlijk huis, de grote zaal van het Elysée. waar hij begroet werd door de voorzitter van de Assemblée en de secre taris-generaal. Evatt hield een afscheids rede, welke gevolgd werd door een ant- woordspeeoh van Auriol. En hiermede was de plechtigheid ten einde. De derde zitting van de Assemblée heeft twaalf weken geduurd en door de 2000 af; vaardigden van de 58 landen zijn 50 millioen woorden gesproken. Hierop zullen wij Shakespeare's „words. wordsmaar niet toepassen. Het gaat hier om „zijn" of „niet-zijn" der Ver Naties, gezien het weinige daadwerkelijke gezag, waarover het lichaam nog be schikt. Ter dekking der algemene, toe genomen -uitgaven werd een bedrag goedgekeurd van 300.000 dollar, hoofdza kelijk omdat voortaan ook het Spaan- als de derde wereldtaal der „Ver. Naties' zal worden gebruikt. Een cynicus zal opmerken, dat het in tegenwoordigheid van de Rus Wisjinsky in de Assemblée, Veiligheidsraad en „politieke commissie" toch al Spaans genoeg toeging. De Prawda". het orgaan Sowjet-russische, communistische partij, sprak van „Amerika en Engeland, welke landen gedurende de gehele zitting ge tracht hebben de „Ver. Naties" als een orgaan van internationale samenwerking te liquideren en er een gehoorzaam wa pen van "de dollardiplomatie van te ma- Costa Rica, liet land zonder leger, door rebellen aangevallen Invasie uit het Noordelijk buurland Nicaragua Costa Rica, de Midden-Amerikaanse republiek, die onlangs hagr leger af schafte, is door gewapende troepen uit het Noordelijke buurland Nicaragua aan gevallen Deze troepen stonden onder lei ding van de voormalige politiechef van Costa Rica, Tavio, die destijds naar Nica ragua vluchtte. De invallers gebruikten tanks en jeeps. Onmiddellijk is in het land de oorlogstoestand afgekondigd en inderhaast werd het ontbonden leger ge mobiliseerd. Volges de radio, hebben deze militairen de invallers reeds omsingeld. Overal in het land is de toestand rustig. Costa Rica riep direct de hulp van de Veiligheidsraad in en reeds gisteravond kwam de Raad van Amerikaanse Staten in spoedzitting bijeen In deze Raad heb ben behalve de Ver. Staten nog 14 andere Amerikaanse staten zitting. Ook deze in vasie wordt een uitvloeisel van commu nistische activiteit genoemd. O, WAT ZIJN WE HEDEN BLIJ Ter gelegenheid van de vijfde verjaar dag van het Russisch-Tsjechoslowaaks vriendschaps- en bijstandsverdrag, heb ben de voorzitter van de opperste Sowjet. Sjvernik, en de president van Tsjecho- slowakije. Gottwald, telegrammen van gelukwens gewisseld. UITKIJKTORENS AAN HONGAARS- OOSTENRIJKSE GRENS De Hongaarse politie heeft uitkijktorens langs de Oostenrijkse grens geplaatst, om het vluchten van politieke persoonlijk heden te voorkomen. Razzia op munitie had groot succes In Huissen en Eist zijn, op last van de proc.-gen. te Arnhem, huiszoekingen ge houden i.v.m. de vele ongelukken met achtergehouden munitie. Resultaat was: duizend granaten, kisten andere munitie brandbommen, vliegtuigbommen, ge weren, revolvers, etc Voorts kreeg men waardevolle inlichtingen over lijken van gesneuvelde Duitsers. GEEN VERLAGING OPCENTEN GRONDBELASTING Ged. Staten van Zuid-Holland zien geen mogelijkheid, de, in 1946 genomen maatregelen to'. verhoging wan de op centen Grondbelasting te niet te doen, omdat het reservefonds voor de wegen versterkt moet tot de omvang van f 5 millioen. die het ook voor de oorlog had. Bovendien hebben zij belastingpolitieke WELTER STICHT KATHOLIEK NATIONALE PARTIJ. Het comité-Welter besloot Zaterdag te Utrecht tot oprichting van de Kath. Na tionale Partij; de heer Welter is voor zitter. Limburg raakt volgend jaar z'n laatsie gasfabriek kwijt. Blijkens een verklaring van de econo misch leider van het gasdistributiebedrijf der Staatsmijnen, drs v. Aken, zal vol gend jaar de laatste gasfabriek in Lim burg. die te Venray. aan het mijngas ten offer vallen Uw Kersfr- en Nieuwjaarsgroet' voor Uw Zoon, Man of Vriend Over- ze.- moet uiterlijk Woensdag in ons bezit zijn Dan zorgen wij dat hij die krant tijdig in handen heeft. Aan het laatste plan van wijlen graat Bernadotte, om een oplossing voor Palestina-vraagstuk te vinden, is eer delijke slag toegebracht, omdat ii „V.N." een motie is aangenomen, wt ver zijn voorstellen zelfs niet i •ordt gerept. De algemene vergadering heeft met 35 tegen 15 stemmen, bij 8 onthoudingen, het gewijzigde Britse voorstel aanvaard, volgens hetwelk een „verzoeningscommissie" van drie man Palestina gezonden zal worden. Deze commissie zal benoemd worden door de vergadering op voordracht van de „grote vijf". Volgens AFP wordt de verzoeningscommissie samengesteld vertegenwoordigers van de Ver. Stati Frankrijk en Turkije. Joodse .en Arabische commandanten Jeruzalem zijn het eens geworden ov de viering van het Kerstfeest, terwijl hoopt op een permanent bestand in Jeruzalem. De president van Syrië zond telegram aan de „Ver. Naties", waarin wordt verklaard: „Een Zionistische staat zou gebouwd worden op de lij ken der oorspronkelijke bewoners var Dwaze opmerking over het Kamerlid Schouten Op het congres, dat de KVP. zoals Za terdag in een deel onzer edities gemeld werd. dit weekeinde in Utrecht heeft gehouden en waarbij verscheidene mi nisters aanwezig waren, werd Zaterdag middag in drie secties gediscussieerd over de industrialisatie, de actieve jeugd- politiek en de nationale cultuurpolitiek. Een 3-tal resoluties over deze onderwer pen werd aanvaard. In zijn slotwoord sprak de voorzitter, de heer W. J. An- driessen o. m. over een uitlating van d6 heer J. Schouten op het laatste congres van de A R. partij te Scheveningen. De heer Andriessen betoogde, dat de heer Schouten op anti-papisme aanstuurt bntkende. dat Rome het zwaartepunt heeft verlegd van principiële actie naar machtsactie. Van de vele sprekers men wij nog de Belgische minister Staat. A. F. de Sdhrijver. (Wij tekenen hierbij aan. dat de opmerking over hei Kamerlid Schouten, wiens rede we bij woonden, kant noch wal raakt. Red.) Buitenlandse vorsten bezoeken Het Loo Prins Bernhard heef', enkele vorste lijke gasten uitgenodigd. Woensdag a.s. deel te nemen aan een jacht in de om geving van Het Loo. De Hertog van Gloucester wordt morgen verwacht. Prins Felix van Luxemburg (de echtgenoot de groothertogin) en erfgroothertog Jean van Luxemburg, vermoedelijk reeds heden. De belde laatsten logeren Soestdij'k. Een drieledige Verzoeningscommissie ingesteld voor Palestina President van Syrië trekt tegen Zion van leer Het gevaar van een Münclien in China niet denkbeeldig r wordt niet alleen gevochten op het front doch ook achter de schermen. Terwijl het nieuws van het Chinese oorlógsfront geleidelijk aan somberder ■ordt, verneemt men telkens weer klan- en van achter de schermen der rege- ngspolitiek, die er op wijzen, dat er ook daar gestreden wordt. Verschillende ge ils wensen, dat er vrede wordt gesio- net de communisten. En mag men Reuter geloven, dan zouden gewoonlijk elingelichte kringen te Sjanghai het vreemde gerucht verspreiden over krach- Amerikaanse druk op Tsjiang Kai Sjek om vredesonderhandelingen met de communisten te openen. In Amerika heeft •ouw Tsjiang bij president Truman .sympathiek gehoor" gevonden. Toen haar vroeg of zij behalve sympathie succes had geoogst, verklaarde zij, dat het aan de president stond om mede te delen, of zij succes had gehad. Oostenrijkse locomotieven voor Russen verongelukt Negen Oostenrijkse locomotieven, die an de Sowjet-Unie waren overgedragen, als „herstelbetalingen", zijn in de rivier Teiss gestort, toen een brug bezweek. Men denkt aan sabotage. AANSLAG OP GRIEKSE EX-PREMIER VERIJDELD. De Griekse politie kwam te Athene n complot op het spoor, om de vroe- >re premier George Papandreou te irmoorden. Eén der adspirant-aanslag- plegers kreeg berouw en ging naar de politie. Heeft generaal Kotikof een hartkwaal? In Berlijn gaan geruchten, dat de Rus sische commandant. generaal-majoor Kotikof, aan een hartkwaal lijdt en naai Moskou is vertrokken. De Russen spra ken dit tegen. „RUSLAND EN ZIJN SATELLIETEN ZIJN TOCH OOK LID." Winston Churchill heeft Zaterdag met nadruk verklaard, dat hij in het Lager huis niet had gepleit voor toelating van Spanje tot de West-Europese Unie, doch tot de Ver. N.aties. „Rusland en zijn satellieten zijn toch ook lid", aldus Churchill, „en onze geschillen met die landen zijn minstens zo groot als die met Spanje." Een stuiver voor een kraaienei Op Zanzibar heerst momenteel een kraaienplaag Voor ieder ingelevrd kraaienei wordt een stuiver betaald. iedere levende, of dode vogel een kwartje. Een jongen bracht een mand eieren, voordat hij geholpen werd nen er enkele uit en hij eiste een kwartje per stuk. Nu worden alleen kwartjes betaald voor kraaien met veren, Minister in 't Veld voerde Zaterdag te Middelburg besprekingen met Ged. Staten. Palestina en op de ruïnes van hun hui zen". De ernstige gevolgen zouden, vol gens deze Syrische' stem, in geheel het Mid'den-Oosten niet uitblijven. Russische waarschuwing over luchtbrugvliegtuigen Opnieuw hebben de Russen de ge allieerden gewaarschuwd, dat luchtbrug- vliegtuigen, die buiten de Berlijnse cor ridors -vliegen, tot landen zullen worden gedwongen. Korte reis Het 11.136 ton metende s.s. „Circassia" is 18 mijlen buitengaats van Liverpool op een, zich onder water bevindend, voorwerp gestoten, waardoor de schroef werd beschadigd. Het schip keerde terug naar de haven. Het was op weg naar Spoorweg op West-Java opgebroken De treinen rijden echter weer door In de nacht van Zaterdag op Zondag is, naar Aneta uit Bandoeng meldt, de spoorlijn KrawangTjikampek over een afstand van 500 moter opgebroken. De rails zijn vermoedelijk door karbouwen weggesleept. Aangezien het een dubbel spoor was, kon men Zondag het verkeer over een enkel spoor hervatten. In die zelfde nacht is de brug tussen Klari en Kosambi in brand gestoken, doch Zon dagmiddag was de brug reeds hersteld. Bij de lijn BuitenzorgSoekaboemi werd een landmijn onitdekt. Vliegtuig stort op restaurant hij Bandoeng Hedenochtend half elf is een militair jachtvliegtuig op het restaurant „Alma nak" te Bandoeng neergestort Het toe stel drong reoht door het dak aan de voorzijde, waar een majoor van de Ko ninklijke Landmacht en een dame zaten. Beiden werden zwaar gewond. Van de inzittenden van het toestel, dat enkele meiers diep in de grond boorde, men nog niets. WONING STORTTE IN WEGENS FOUT IN BEREKENINGEN Dé Asser rechtbank veroordeelde de 32-j. ambtenaar bij de Dienst, van Bouw en Woningtoezicht te Emmen, D. J. W., tot één ma a nd voorw, en de 29-j. beton- fabrikant F. v. K. uit Hengelo tot één maand. Door een fout in de berekeningen en ondeugdelijkheid van de 'betonspecie was in Mei j.l. in Emmererf schei den veen een in aanbouw zijnde woning ingestort, tengevolge waarvan de 60-j. arbeider Ossel overleed. De architect werd vrij- Wederopbouwdag voor West-Èuropa op 18 Mei De wederopbouwdag van Rotterdam, 18 Mei, zal in 1949 een zeer bijzonder ka rakter dragen, daar deze datum thans geproclameerd is tot „Wederopbouwdag voor West-Europa". Prominente figuren uit de internationale bouwwereld van Londen, Parijs. Stockholm en sinki zullen dan in de Maasstad bijeen komen voor de officiële opening vai Bouwcentrum. Weliswaar gaan reeds op 23 December de poorten hiervan open, doch de tussen liggende maanden zullen als een periode voor „wederzijdse ken nismaking" besdhouwd worden. Er zul len o. m. gevestigd zijn de secretariaten van verschillende researchinstituten, tentoonstellingen op sociaal teohnisoh gebied en een technische documentatie dienst. Daarom is de suiker van de bon De campagne aan de suikerfabriek tt Roosendaal is geëindigd. In de loop var de campagne bereikte men met ruim 2% millioen kg in één etmaal de hoogste dag capaciteit in de geschiedenis van de fa briek. In totaal werden te Roosendaal 140 millioen kg bieten versneden. Het suikergehalte was gemiddeld ruim 1 De fabriek Dinteloord verwrekte 300 lioen kg, de „Wittouck" te Breda 150 mil lioen kg en de fabriek te Steenbergen 120 millioen kg. Notenregen over Bastogne Op 22 December zullen Amerikaanse transportvliegtuigen boven Bastogne in de Belgische provincie Luxemburg driehonderd kilo noten uitwerpen, ter herdenking van het befaamd gewor den antwoord van brigade-generaal Anthony Mc. Auliffe, die ov 22 De cember 1944, toen zijn lOlsfe lucht landingsdivisie te Bastogne was inge sloten, aan de Duitse commandant op diens 'eis tot overgave slechts dit ene woord als tegenbericht zond: „Nuts", hetgeen letterlijk „noten" betekent, doch in het Amerikaans: „te gek, om los te lopen". Zes Bredase soldaten door granaatontploffing gewond Projectiel was meegesmokkeld uit een kamp Zes militairen werden in de Ohassée- kazerne te Breda gewond doordat een granaat door onbekende oorzaak ontplofte in een kastje van een soldaten. Het pro jectiel was waarschijnlijk uit het kamp Oldebroek meegesmokkeld. De zes mili tairen zijn in een ziekenhuis opgenomen. Twee hunner. Terhoret uit Lichtenvoorde Ligthart uit Haarzuilen, zijn er zeer ernstig aan toe. Drs Weinreb in vrijheid Drs F. Wednceb, die onlangs, wegens het samenstellen van de bekende Wein- reb-lijsten van Joden, door de R.V.C. "i j. met aftrek is veroordeeld. Is Zaterdag in vrijheid gesteld. Hij kwam in aanmerking voor de jubileum gratie van een jaar. Een baantje voor Hongaarse ex-premier voormalige Hongaarse premier, Dinnyes, is door de nieuwe regering be noemd tot voorzitter van het centrum der instituten voor landbouwkundige proef nemingen. Reeds vóór de tewaterlating avontuurlijke historie Zaterdagmiddag werd van de werf Wilton-Feyenoord te Schiedam de 4050 tons „Baud" van de KPM te wate laten, die waarschijnlijk in Maart of April haar proefvaart maakt en reeds thans be schikt over een avontuurlijke historie. In December 1939 kreeg Boele's Scheeps werven te Bolnes opdraoht voor de boui Onder dwang van de bezetter werd. zij het in zeer vertraagd tempo, het schip afgebouwd, om echter in 1944 naar Maas sluis gesleept te worden, waar he afsluiting van de Nieuwe Waterweg door de Duitsers in de grond werd geboord. Kort na de bevrijding werd het wrak gelicht en een deel van het materiaal kon worden gebruikt voor het thans water gelaten casco. Het sdhip is j noemd naar de in 1789 geboren Jean O'nretien Baud, een der grondleggers v: Wilton-Feyenoord. Het is een zusterschip van de in Sept. jl. te water gelaten „Camphuys", beschikt over een 300" 8 cyl. dieselmotor en heeft een snelheid van 13.5 mijl. Schip met Nederlanders ging naar Australië Zaterdag hebben 1550 emigranten zich op het s.s. „Voléndam" ingescheept met bestemming Australië. Onder hen bevin den zich 850 Nederlanders. 500 displaced persons en andere buitenlanders. Zeshon derd Nederlanders gaan onder aupiciën van de Stichting Landverhuizing. Er zijn boeren, chauffeurs en monteurs bij 125 niet getrouwde boerenzoons va tot 32 jaar. De overige 250 Nederlanders zijn gedemobiliseerde soldaten en legalen. Onder de ex-militairen bevindt zich de bekende bokser Bep van Klave- Bouwvolume-toewijzing afhanke lijk van onze export In Zeeland verklaarde min. In 5t Veld, dat het aan deze provincie toegewezen bouwvolume voor 1949 slechts 600 wo ningen bedraagt van gemiddeld 354 m3 inhoud. Deze lage toewijzing houdt band met het feit. dat Zeeland dit jaar de 9pits stond met 2100 woningen. Groter bouwvolume kan alleen tot stand komen, aldus de minister, als onze port groeit, d.w.z. als ons volk meer pro duceert. COMMISSIE ONDERZOEK GESCHIKT HEID BUITENL. DIENST Min. Stikker heeft benoemd tot leden van de commissies voor onderzoek ge schiktheid voor Buitenl. Dienst, o.a. prof. dr J. Tinbergen en dr H. R. v. Houten, beiden te Den Haag, prof. dr Th.'G. J. Locher te Leiden, prof. mr. J. P. Francois te R'dam, mr P. Leendertz A'dam (voorz.) en mr H. C. Schoch Den Haag (secr.) Graaf De verliefde graaf. von Eimsiedel, de ..bekeeirde' van de communistische ..Tëg- liche Runsohau" te Berlijn, die naar de Westelijke zone van Duitsland vluchtte, daarheen gegaan zijn, omdat hij ver liefd was op een meisje, zonder wie hij kap leven. WEER EEN LUCHTBRUGVLIEGTUIG NEERGESTORT Bij Bad Homburg, ten N.W. van Frankfort, is weer een luchifbrugvliegtuig neergestort. Eén lid der bemanning kwam om het leven, twee andere werden zwaar gewond. Er hing een dikke mist. Vorige maand heeft de staat Israël een volkstelling gehouden voor de onder haar controle staande gebieden. Deze keer ging niet „een iegelijk naar zijn eigen stad", doch kwamen 14.000 ambtenaren huis aan hois met vragenlijsten. Een oude zoon van het „Oude Volk" set zijn handtekening. DAT het Friese Paardenstamboek 2 Mei a.s. het 70-j. bestaan viert met een feestelijke vergadering te Roordahuizum. DAT de 8 NIWIN^filmjeeps morgen Leeuwarden bezoeken. DAT te Tilburg een door de Stichting van de Arbeid erkende Vakraad voor de Lederindustrie werd opgericht met mr J W. Taminiau te Tilburg als secretaris. DAT de Boerenbond te Horst de eerste Limburgse zaaddrogerij in bedrijf stelde met een capaciteit van 7.000 kg, welks drogerij zo noodzakelijk bleek dat een wachtlijst van gegadigden moest worden opgesteld. DAT Zaterdag het gemeensch. slacht huis van Sittard en Geleen officieel geopend werd. DAT M. van Biesbergen te Eek en Wiel (Betuwe' een nieuwe fruitsorteer- machine construeerde, waarvan men thans drie typen in seriebouw vervaar digt. DAT Tiels Stedelijk Muziekcorps „Ko ninklijk" werd. DAT de motortreiler „Medan" de ter hoogte van Texel in moeilijkheden ver kerende coaster „Baltic" na veel getob IJmuiden binnensleepte. DAT kardinaal De Jong het door Her man van Remmen uit Den Haag vervaar digde monument voor in de oorlog geval lenen te 'sHeerenberg (Gld.) onthulde. DAT de gemeente Delden de niet meer gebruikte synagoge kocht. DAT Ged. St. van Friesland de bijdra ge voor huisvesting van schipperskinde ren willen verdubbelen en brengen op 50 ets. per week per kind. DAT Ged. Staten van Friesland 15 pet. subsidie willen geven i.v.m. de restaura tie van de uit de 13e eeuw daterende Herv. Kerk te Exmorra, waar f 25.000 mee is gemoeid. DAT de aartsbisschop van Keulen dank bracht aan die Ned. Katholieken, die 20.000 pakketten naar behoeftige geloois- genoten in genoemde stad zonden. DAT bij het passenbureau van de Kon. Maréchaussée te Heerlen tot dusver 12.000 grenspassen voor Duitsland zijn aangevraagd, waarvan de eerste in de loop van de volgende week worden uit gereikt. DAT „De Clinge" te Bloemendaal, nu de daar „gastvrijheid" genietende 60 jeugdige SS-ers allen in vrijheid zijn ge steld. per 1 Jan wordt gesloten en de leider L. Schluter hoofdleider wordt van het jongenshuis van de Kinderzorg der N.H. Gemeente te Middelburg. DAT volgens de Bond van Coöp. Zui velfabrieken in Drente de melkproductie 40 pet. en de boterproductie 50 pet. hoger is dan vorig jaar. DAT Beverwijk, ondanks de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep, wei gert de destijds ontslagen gasdirecteur H. J. de Groot terug te nemen en zo men weet al een nieuwe aanstelde. DAT „Het Groene Kruis" aandringt op een geregelde medische keuring op kan- kerr. daar deze ziekte in het beginsta dium nog wel kan worden bestreden. DAT de Ned. componist Hubert Cuy- pers op 26 Dec. 75 jaar wordt. DAT Denemarken is uitgenodigd deel te nemen aan de volgend jaar zomer in Arnhem te houden internationale beeld- houwtentoonstelling. DAT Prins Bernhard beschermheer werd van het Int. Cult. Centrum. DAT de eerste 500 Prot. kinderen van een groep van 2500 uit het Ruhrgebied in Friesland arriveerde om aan te sterken. DAT wie familie in de Britse of Ame rikaanse zone van Duitsland financieel wil steunen zich tot de Ned. Bank moet wenden. DAT de Aero-Holland deze maand drie vluchten met R.-K. missionarissen naar Zuid-Afrika uitvoert en wel vandaag, morgen en 17 Dec. DAT de Kantonrechter te R'dam afwij zend bleef staan tegenover de voetbal pools en 24 Dec. z'n uitspraak volgt. DAT Bernadotte's opvolger, dr Ralph J. Bunche. via Le Havre met de „Nieuw Amsterdam" naar Amerika zal reizen. DAT de beruchte NSB-politiecomm. van Wageningen c.s. H. Versteegh bij z'n komst uit Spanje op Schiphol werd gear resteerd. DAT mr A. M. J. baron van Hövell tot Westerflier en Weezeveld benoemd werd tot rechter-plv. in de Bossche Op de Rotterdamse werf „Wilton-FUenoord" is Zaterdag weer een nieuw schip aan onze koopvaardij toegevoegd. Het was de 4050 ton metende „Baud", die voor de Kon. Paketvaartmjj zal gaan varen DE VEILIGHEIDSRAAD ZAL ZICH WELDRA WEER MET INDONESIË BEMOEIEN De correspondent van de „New York Times" in Den Haag. D. Anderson, de Zondag aan dat blad, dat bet Neder landse kabinet er zich ten volle var wust is, dat zyn beslissing een historische vellicht zelfs tragische betekenis kan hebben. Niets wijst volgens hem op tweespalt in het kabinet. Heden meldde de correspondent, dat de Nederlandse Regering een waarschuwing heeft gericht tot de „critici van haar Indonesisch be leid", dat buitenlandse tussenkomst vakking van de West-Europese structuur en van de Westerse invloed het Verre Oo9ten zou kunnen vero zaken. Uit een „boven elke twijfel v heven bron" heeft Anderson vernom dat de Nederlandse Regering bereid geheel en al de gevolgen te dragen" „v haar eenzijdige handelwijzer", zelfs met risico, zich daardoor de afkeuring de buren op de hals te halen e ontberingen voor het Nederlandse volk te veroorzalken. Onze parlementsredacteur verneemt, dat het kabinet volkomen eendrachtig is. Nu Hatta van zijn aide-memoire is te gekrabbeld, is minister Stikker vai dwalingen zijns weegs teruggekeerd en :lke reden tot tweespalt is wegenomen. In Washington, Londen en andere hoofdsteden weigerde men voorlopig nog officieel commentaar te leveren op dc jongste beslissing der Ned. regering in zake Indië. Officieuse uitspraken getuig- Treurig einde van een lood: te Vlissingen Chauffeur van huur-auto de dader? Zondagmorgen vond dg politie het stoffelijk overschot van de 35-jarige loods J. A. de Ruysscher van het Neder landse loodswezen. De lijkschouwing :it, dat de R. overleed schedelbasisfractuur. iwkeurig ondderzoek door de politie leidde tot de conclusie dat het ilachtoffer vermoedelijk door een hevige stoot was komen te vallen en dat de aanraking met de grond 5 metei vindplaats was geschied. He bleek, dat het slachtoffer Zaterdagnacht van zijn dienst was gekomen en de po litie vermoedde, dat hij op huis door een auto was aangereden. Men ging na welke auto's die nacht plaatse waren gepasseerd en gisteravond laat heeft men in een garage een huur auto aangetroffen, waaraan sporen wei den aangetroffen van de kleding, di het slachoffer droeg. De chauffeur door de politie verhoord. Een onderzoek aar de schuldvraag wordt ingesteld. Het laat zich volgens de politie aan- en, dat de chauffeur geen schuld treft. Onbewaakte overweg eist weer een slachtoffer. Zaterdagmiddag is de 30-j. wed. Pots t Aadorp bü Almelo op een onbewaak- overweg door een militaire verloftrein gegrepen en gedood. Het ongeluk werd ontdekt, doordat men haar handtas op de locomotief zag liggen. Weer gebakken aardappeltjes in hotels De voortgaande verbeteringen in onze oedselvoorziening maken het thans ook mogelijk, de reeks beperkende voor schriften voor hotels, café s en restau- herzien. De toewijzingen voe- dingsvetten voor deze bedrijven worden 50 pet. verhoogd, zodat gebakken aardappelen weer op het menu zullen ■schijnen en ook een vetrijker ontbijt mogelijk wordt. De vleesloze dagen Dinsdag en Vrijdag blijven behalve kleine tegemoetkoming aan volks restaurants op het punt van gebruik van dergelijke producten volledig den over het algemeen van teleurstel ling daar men b.v. te Washington nog steeds aan een accoord met Djokja blijft geloven. Men verwacht daar. dat Djokja de kwestie nu voor de Veiligheidsraad zal brengen. De Commissie var. Dn» heeft Zondag een speciaal rapport naar de Veiligheidsraad geseind, alsook de hele Ned. neta. Volgens officieuse uitlatingen t» Washington acht men daar het Ned. standpunt minder afwijkend van het plan-Cochrin dan het republikeinse. Cochran opnieuw naar Djokja Het Amerikaanse lid der Commissi» van Drie. de heer Cochran, is hedenoch tend per vliegtuig van Batavia naar Djokja vertrokken. Een woordvoerder der Oommissie deelde mede, dat de Com missie Woensdag naar Djokja vertrekt. HERSENSCHUDDING TIJDENS TONEELSTUK Tijdens de uitvoering van het toneel stuk „Liefde :n de mist" in Theater de 1» Mar te Adam viel Vrijdagavond de Haagse actrice Jane Hogerwerf met het hoofd op een divan en liep een hersen schudding op. Carla d% Raet heeft baar rol tijdelijk Grote Russische order voor Engeland De Sowjet-Unie zal voor 5*a millioen pond sterling aan electrisch materiaal van Groot-Brittannië kopen. De order loopt over twee jaar. Is dat schrikken Het Amsterdamse Parkhotel beleefd» Zaterdag een invasie van deurwaarders. Gelukkig allen zonder justitiële opdrach ten, want zij kwamen met blijde gezich ten een der bovenzalen binnen en feli citeerden elkaar met het 75-j. bestaan van hun Vereniging van Gerechtsdeur. waarders in Nederland TWEE HONDERD NED. KINDEREN 6 WEKEN NAAR FRANKRIJK Twee honderd Nederlandse kinderen zullen onder toezicht van het Franse dep. van Openb Gezondheid zes weken lang n Frankrijk worden verpleegd. In eerst# instantie zullen 75 kinderen, die bron chitis of asthma hebben, in he*, late voor jaar in een chalet in de Franse Alpen worden verpleegd. 25 Andere kinderen gaan elders naar Frankrijk om ze te vrij- De KW 70 toch nog naar He Engelse wal Haaiengezin gevangen De logger KW 70 heeft toch nog een reis gemaakt naar de Engelse wal. waar van het resultaat slechts 100 kisten ver- se haring bedroeg. De logger ving boven dien een heel haaiengezin bestaande uit vader, moeder en zoon. - De minister van Financiën benoem de als bestuurders van de verleden maand ingestelde Vakgroep Assurantie- ;enten o.a Th. Drost <e Voorburg secr.), terwijl het secretariaat Prinse- rker.park lfi te Den Haag gevestigd is. WEERBERICHT Iets minder zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk nevel of mist en hier en daar enige regen. Meest matige Zuidelijk» wind. Iets minder zacht ZON EN MAAN -| Dinsdag 14 Dec: Zoo op 8 41. onda» gehaidhaafd evenals de voorschriften'16.29; maan op 14.51. onder 637 16 Dec. de omvang der vleesporties. vjll

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1