MUSTAFA KEMAL, SCHAKEN Achter de schermen Galeislaaf CKefariae 4 6 ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 de man van liet „Turkse wonder" Turkije, voor de eerste wereldoorlog de „zieke man" in Europa, heeft na 1918 vriend en vijand verbaasd, doordat in het stervende Osmaanse rük, welks erfenis reeds door de overwinnaars verdeeld was, enkele persoonlijkheden opstonden, die in tegen stelling met de gemakzucht en de laksheid van vorige generaties met grote kracht en doorzettingsvermogen het Turkse volk uit zijn diepe vernedering hebben opge richt. Dit „Turkse wonder" is voor een belangrijk deel tot stand gekomen door de onverzettelijke activiteit van Mustafa Kemal. Mustafa, in 1880 te Saloniki geboren, wordt aanvankelijk bestemd dienstleraar. Hij weet echter zijn moeder duidelijk te maken, dat dit beroep niet; voor hem is en zo gaat hij naar de offi- ciersschool. Daar valt hij al spoedig op en krijgt hij van zijn wiskundeleraar ook de bijnaam Kemal, d. i. de volmaakte. Zijn eerste practische dienst verricht hij als kapitein in het garnizoen van Salo niki. Daar komt hij ook in aanraking met de politiek. Hij sluit zich aan bij de Jong- Turken, die volksvernieuwing voorstaan, maar in feite meer ingesteld zijn op de verandering van de regeringspersonen De gegevens voor nevenstaand artikel werden grotendeels ontleend aan „De re publiek Turkije" door dr W. E. Noord- man, dat bij J. A. Boom te Meppel ver scheen, als eerste deel in de Terra-Bi bliotheek o. I. v. prof. dr H. N. ter Veen. Voor onze Schakers Oplossingen (binnen 14 dagen) en corres pondentie aan onze schaakredacteur, Goudreinetstraat 125, 's-Gravenhage. Wij zouden de waarheid te kort doen indien wij zouden beweren, gelijk wel eer, dat de postbode zich beklaagt ovei de last der talloze oplossingen, welke hij ons moet brengen. Toch mogen wij niet mopperen over het aantal deelnemers. Maar ons record van twee jaar geleden is nog niet bereikt, nog lang niet. Dus schaaklièfhebbers, laat U niet kennen. Deedt ge reeds eerder mede, keer dan tot Uw oude liefde terug. Deedt ge nog nooit mede, doet het dan nu voor het eerst zendt Uw oplossingen eens in. Het zal U bevallen! Hieronder volgen nu allereerst de op lossingen der opgaven uit onze rubrieken van 13 en 27 November j.l. De oplossingen Opgave 254 (Probleem van H. Brixi): 1. Dc3! Opgave 255 (Probleem van P- A. Orli- mont): 1. Dal! Opgave 256 (Partijstelling Schönmann- Wagner, Hamburg 1921): 1Thl+ 2. Kg4 Th4+en* nu öf 3. gxh4 Dg2 mat, öf 3. Kxh4 Dh2+ 4. Kg4 Dh5 mat, öf 3. Dxh4 Pxe5+ enz. Opgave 257 (Eindspelstudie van dr A. Wotawa): 1. Txb5ü Txb5 2. Lc5 b6 3. Lb4ü Txb4 4. Kc3 Tb5 5. b4! Ke7 6. Kb3 Kf6 7. Ka4 Txb4+ 8. Kxb4 Kf5 9. h4! Kg4 10. Kb5 en wint. Of: 2Kd7 3. b4 b6 4. Lf8 Ke8 5. Kb3 Kxf8 6. Txb4-f 7. Kxb4 en wint eveneens. Opgave 258 (Probleem van S. Herland): 1. Df5! Opgave 259 (Probleem van S. Herland en W. Pauly)1. Db4 en nu öf Kxd5 2. Ld7 enz., öf Ke6 2. Pc7-f enz., öf Kf5 2. Df4+ enz. Opgave 260 (Probleem van S. Herland): 1. Pg7 Kf4 2. Kf7 Ke5 (g5) 3. Fh5! '(Td5+) eiïz. Of 1. Kf6 2. f4! Kg6 3. Th3 enz. Opgave 261 (Eindspelstudie van A. Seles- nieff1. f4+ Kxf4 2, Lh6+ g5 3. Kf2 e5 4. Lf8 Td7 5. La3 exd4 6. b7 Txb7 7. Ld6 mat. En hieronder volgen De'nieuwe opgaven. Opgave 262 (Zowel voor serie A als voor serie B twee punten). Wit: Kh5, Dc4, Th8. Ld6, Pb5 (5). Zwart: Ke8, Ta8, Le7, Pf8 pionnen b7 en d7 (6). Wit geeft mat in twee zetten (Pro bleem) Opgave 263 (Zowel voor serie A als serie B drie punten). Wit: Kei, Tbl, Thl, Le5, pionnen c2, d3, d4, f3. f4 en g2 (10). Zwart: Ke3 en pion e4 (2). Wit geeft matin drie zetten (Probleem). Opgave 264 (Zowel voor serie B als serie C drie punten). Wit: Khl, Tc7, Tfl, pionnen a2, b2, c2, g2 en h2 (8). Zwart: Kg6, Th8, Pe4, Pg4, pionnen a4, b7, d5 en h4 (8). Zwart aan zet wint (Partijstelling). Opgave 265 (Alleen voor serie C punten) Wit: Khl. Da4. Tel, pionnen b7 h2 (5)- Zwart: Kb8, De7, Te8, pionnen a7 h3 (5). Wit aan zet wint (Partijstelling). Met betrekking tot de opgaven 262 263 tekenen wij ten behoeve van on varen oplossers aan, dat in een probleem alles geoorloofd is wat in een gewone schaakpartij geoorloofd is. Een schoonheidsprijs voor Euwe. Hieronder volgt de partij, waarmede Dr Euwe in het tournooi te Venetië de schoonheidsprijs won. Het tournooi werd gewonnen door Najdorf met 11% uit gevolgd door Barcza en Canal 9%, Euwe dan van het systeem. Hun onbereik bare idealen barsten stuk op de indolen tie van het Turkse volk. Kemal trekt zich terug uit de politiek. Een overwinning op de Italianen bij Tobroek in 1912 bezorgt Mustafa de joorsrang, maar zijn naam als militair vestigt hij in 1915, wanneer hij Church ill's plannen om bij Gallipoli Engelse troepen aan land te zetten, verijdelt. Daardoor redt hij Konstantinopel wordt hij zelf generaal. Als Kemal Pasja is hij een man gewicht op militair gebied in 1918 de Engelse generaal Allenby Pa lestina binnenvalt, krijgt Kemal de op dracht, dat te verhinderen. Met zijn ge desorganiseerde leger is hij daartoe niet in staat. De belangrijke provincie Ana- tolië weet hij te redden, doch Turkije is ten dode opgeschreven. Als op 13 November 1918 Enge oorlogsschepen in de haven van K< stantinopel ankeren, kapituleert sultan en maken de geallieerden zi gereed de Osmaanse erfenis onder kaar te verdelen. Engelsen, Grieken en Italianen zoeken delen uit de buit. Turkije is als on afhankelijke staat feitelijk nen. De buitenlandse inmen zuiver Turkse zaken wordt ter dan het voor de oorlog Kemal Pasja zit dan in Konstantinopel en verbijt zich. Maar hij zit allerminst stil. De regering vindt hem lastig stuurt hem op 30 April 1919 als inspecteur van het derde Turkse leger naar verre Anatolië. Maar Kemal heeft zorgd, dat hij uitgebreide volmac heeft. Hij heeft nu zijn kans en hij zal die terdege gebruiken. In Anatolië organiseert hij de tegen stand tegen de geallieerden, lijnrecht te gen de officiële regering in Konstantino pel in. De sultan stelt een wereldlijke en hemelse beloning op zijn hoofd, mal, die de Turken in de waan brengt, dat hij juist de sultan khalief redder wil ui(?de handen der vijanden, gaat rus tig door. Hij roept een Nationale Verga dering bijeen in Ankara, die hem bij zijn plannen steunt. Inmiddels kapituleert sultan Mehmec VI volledig en de Griekse koning, die zich als opvolger van de vroegere By zantijnse keizers reeds de naam van Kon- stantijn XIII heeft aan gemeten, stuurt sn lengte van 30 kon langs de Atlanti- he Oceaan uitstrekt. Van Lissabon heeft men een schitte rende autoweg langs de gehele k-ust en n met kleinere beurzen een goede electrische treinverbinding, die U in een 'half uur van Estoril naar de hoofdstad brengt. Estoril biedt alles wat de verwende badgast zoekt, strand, rou lette. golf en dat in een klimaat, dat de biedt van geheel Europa, n.l. 3163 uren heldere zonneschijn, tegen 2725 in Nice en 1800 aan de Zuidkust van per jaar. In de onmiddellijke Estoril vindt -men de oude Sintra met het beroemde Kasteel der Moren boven op de Sinbra- bergem, waaraan Lord Byron gedichten wijdde. e driehoek Lissabon-Estoril-Sintra It uit historisch zowel als uit een oogpunt van natuurschoon onvergetelijke Geen wonder dat hier de meeste -grote figuren van Portugal wonen, o.w. -nabij Estoril de 85-jarige President der Repu bliek, Maarschalk Carmo-na. Men weet dat het thans circa 8 mil- Wit: Tartakower. Zwart: Euwe. Italiaanse partij. 1. e4 e5 2. Pf3 Pc6 3. Lc4 Lc5 4. c3 Lb6 5. d4 De7 6. o-»o d6 7. h3 Pf6 8- Tel 9. Pa3 Pd8 10. Lfl Pe8 11. Pc4 f6 12. a4 c6 13. Pxb6 axb6 14. Db3+ Pe6 15. Dxb6 g5 16. Lc4 h6 17. h4 Kh7 18. hxg5 hxg5 19. dxe-5 dxe5 20. Le3 Th8 21. g3 Kg6 22- Kg2 (Wit schijnt er niet slecht voor te staan, doch nu gaat het spul beginnen!) Pf4+ 23. gxf4 Lh3+ 24. Kg3 exf4+ 25. Lxf4 Dd7! 26. Ph2 gxf4+ 27. Kxf4 Th4+ 28. Ke3 Lg2 29. Pf3 (Weer schijnt wit de dans te ontlopen, maar..) Txe4-J- 30. Kxe4 Pdi6+ 31. Kd3 Df5+ 32. Kd4 Df4+ 33. Kd3 Dxc4+ 34, Kc2 Lxf3 35. b3 Le4-f 36- Kb2 Dd3 37. Tgl-f Kf7 38. Tacl Dd2+ 39. Ka3 (Weer lijkt het wat, maar..) Pc4+ 40. bxc4 Txa4+ 41. Kxa4 Da2+ 42. Kb4 Db2-f. Wit gaf het op. Een knappe partij, welke het beste voor de terugkeer van de oude vorm van onze landgenoot doet verwachten. Schriftelijke cursussen Voor beginners, zowel als gevorder den, o.l.v. Dr MAX EUWE en W. H. v. d. NAT. Gratis prospectus DE LEIDSCHE ONDERWIJSINSTELLINGEN erkend door de Insp. v. h. Schrift. Ondertvijs Johan de Wittstraat 178-182, Leiden „De volmaakte" leger van 300.000 man naar Klein- Azië om de „rebellerende generaal met zijn roversbenden" te vernietigen. Voordat de grote slag in de buurt van Ankara beginnen zal, valt Ke mal van zijn paard en breekt drie rib ben. Maar onverstoord voert hü zijn troepen in de 25 dagen durende strijd naar de overwinning. De Grieken zijn beslissend geslagen en na enkele maanden worden de laatste troepen van Konstantijn de Egeese Zee inge jaagd, De schone droom van een nieuw Byzantijns rijk vindt op de ka den van Smyrna een bloedig einde. De Nationale Vergadering verleent Ke mal de titel van Gazi, d. i. de zegevie rende. Na de Grieken komen de Engelsen aan de beurt. Kemal rukt op naar de Dar danelles die in handen zijn van Engel se troepen. Maar dezen voelen er weinig voor, de strijd met de Gazi aan te bin den, en ze sluiten een wapenstilstand. Inmiddels voert Kemals medewerker Ismet Pasja, de huidige president, een verbeten strijd op de conferentie van Lau sanne, een strijd, die tenslotte in de vrede van Lausanne met succes wordt bekroond. De smaad van het door de sultan ge tekende verdrag van Sèvres is uitge wist. „Uit de puinhopen van het vermolm, de Osmaanse rijk is een nieuw Turkije verrezen als soUvereine nationale staat, die als gelijkberechtigde door de Weste lijke mogendheden wordt erkend. Het „Turkse wonder" is geschied. Ke mals onverzettelijke wilskracht heeft het volk uit zijn indolentie wakker geschud, het verzet doen oplaaien, geld, soldaten wapens bijeengebracht. De Turkse staat is geboren. -Het werk van de con solidatie gaat beginnen. SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERGOED HAVENSCHILDER EVERT MOLL WORDT 70 JAAR SALAZAR, de grote man van Portugal Estoril Portugese Zonnekust vluchtoord van Europa (Bijzondere correspondent) De „Costa do Sol", met Estoril als glan zend middelpunt, is voor Portugal, wat -de Riv-ièra met Nice is voor. Frankrijk. Gedurende de oorlog waren h-i-er dui zenden rijke vluchtelingen uit -geheel Europa saamgestroomd, om -het einde van de oorlog af te wachten. Eén van de prachtigste landhuizen, met grote tuin. vl-ak tegen de door de Atlantische Oceaan bespeelde -kust, werd ons bij Estoril aan gewezen, waarin zich het centrum der Duitse spionnage bevond, met draadloze installaties, dat later door de Portugese politie in beslag werd genomen. Ook thans zijn er al weer -mensen ha-zeharten enigoedgevulde porte- monnaies, die in de luxueuze hotels van -de Portugese Zonnekust zijn neergestre ken. waar zij het veiliger vinden dan ir West-Europa, voor het geval de Russi sche Beer onverwacht zijn klauwen mocht uitslaan. Vooral bij de communistische stakingen in Frankrijk waren er vers lende vooraanstaande Fransen, die seling behoefte gevoelden te gaan kuren 1910 een republiek is. Na de moord op Ko ning Carlos en de Kroonprins in 1908 volgde zijn jongste zoon Manuel hem op. gels van het bewind over en Maarschalk Carmona werd in 1926 President der Republiek, -nadat de periode tussen 1910 en 1926 door tal-loze woelingen had ge- Olivaira Salazar lot Mini-ster-President benoemd en sinds- ien is hij de eigenlijke heerser in Por- jgal. In 1934 hervormde hij de Staat tot een Corporatieve. Naast de „Nationale bestaat uit 120 led-en door direct kiesrecht door het volk ge- izen, heeft men de ..Corporatieve Ka- er", samengesteld uit vertegenwoordi- ■rs van de autonome plaatselijke cor- irati-es. Deze Kamer geeft advies over alle wetsvoorstellen-, verdragen enz. voor ze in die „Nationale Vergadering" behan deld worden. Salazar oefent in feite de grootste in vloed uit en af en toe wordt niet ge schroomd sterk i-n te grijpen, zoals on langs, toen weer enkele ministers door Salazar aan de kant werden gezet, o.a. de Minister van Economische Zaken, om dat hij het ni-et al te best deed. In Por tugal werd gefluisterd dat hij allerlei onnodige deviezen verslindende inkopen in Amerika had gedaan, w.o. de aankoop van milli-oenen ballpoint-pen-n enEn dat terwijl een groot deel der bevolking noch lezen noch schrijven kan. Salazar heeft in ieder geval, hoe men ook over zijn systeem denken mag, economisch wel wat voor zïjm land weten te berei ken. De laatste tijd worden de banden tussen Spanje en Portugal inniger op het gebied van militaire samenwerking en de broer van. Franco, _die ambassadeur in Portugal vbör Spanjeis, houdtvele conferenties -met Salazar om -tot een ver bond te k-omen -bij een nieuwe wereld oorlog. De -nauwe banden, welke Portu gal sinds eeuwen met Engeland heeft on-d-erhou-den, dat zich een soort toeziende voogd achtte, zijn door d-e enorm toege nomen macht van de Verenigde Staten aan bet verslappen en ook 'hier oriën teert men zich meer en meer op het Amerikaanse Wereldrijk, waarvan men de economische invloed in al-Ie straten van Lissabon bemerkt. Piet van 't Veer. j was nog slechts 16 jaar, toen hij reeds het sterke verlangen in zich ge voelde het geziene op doek te brengen. En hij verkeerde in de omstandigheid, dit verlangen spoedig te kunnen ver werkelijken. Niet alleen door zijn aan leg van nature, maar ook door zijn con tacten -met de grote schilders der Haagse School. Enige jaren zat hij, Evert Moll, namelijk op de schoolbank te Voorburg naast Albert Roelofs, d-e zoon van de schilder Willem Roelofs Sr, en talrijk Moll nooit gehad; de natuur was voor hem de tekenacademie. Eerst schilderde hij landschappen, heerlijke van zon- doordrenkte impressies; later tijdens een 5-jarig verblijf te Londen, waar hij aan de Theems werkte, kwamen er hoofd zakelijk rivier- en stadsgezichten. Terug dn Holland werd hij in Dor drecht en Rotterdam getroffen door de weelde en -kleurenrijkdom van de havens. En dit werd -zijn levenswerk: het haven gezicht. De havens zijn een dankbare »n de bezoeken aan 't huis en atelier inspiratiebron deze kunstenaar. Hij ontmoette daar veel -bekende schilders, die hem steun en raadgevingen ga-ven omtrent zijn werk. Een academische opleiding -heelt Evert Weet ge ivat Uiv kinderen lezen? Het wordt tijd, dat men het kwaad der beeldromans gaat bestrijden Wie zijn jeugd niet vergeten is, herinnert zich ongetwijfeld, hoe hy in de jaren dé hevige verering van zijn boekenhelden heeft gekend. Misschien is het wel aardig, daarbij te constateren, dat we die eigenschap nooit geheel overwinnen, al wijzigen zich de objecten van onze waardering in de loop der jaren allicht. De boeken over de geuzenstrijd, de boerenoorlog in Afrika, de ondergang van het schone Indianen- geslacht in Amerika, we hebben ze verslonden en achteraf weten we hoe diep de indruk is die ze hij ons hebben achtergelaten. De heldenverhalen „doen het" en de greep naar het detective-boek in later jaren (onder excuus van „ontspanning") kent in wezen geen andere motieven dan die diep ingewortelde neiging tot helden verering. Het gaat er nu niet om, de verdien ste van sommige goede boeken op dit terrein te ontkennen. Inderdaad, ze zyn soms in frisse stijl geschre ven en het is ook waar, dat de ner- vèuze spanningen, door zulke lec tuur gewekt, soms nu(tig kunnen zyn om de overspannen aandacht van andere dingen af te leiden. Niettemin is het 'noodzakelijk hier bij aan te tekenen, dat dergelijke boeken, zeker wanneer zij niet van de beste soort zijn, ook een bederf van de fantasie kunnen betekenen. Deze aantekening klemt' nog "meer ten 'en van de jeugd, die nog niet zulke scherpe lijnen heeft getrokken tussen fantasie en werkelijkheid en onbewust zichzelf betrekt in het verhaal. werd gestreden om „zwaar water" Weinig mensen in bezet Europa konden tijdens de bezetting vermoeden dat zich achter de schermen een felle strijd afspeelde ter verkrijging van een wapen, dat veel machtiger zou zyn dan de V's, die ze dagelijks in de richting Engeland zagen afvuren. De strijd, waarop wij doelen, werd geleverd in Noorwegen om het zgn, water", een onmisbaar hulpmiddel bij de vervaardiging van de atoombom. In Engeland wist men, dat de Duitsers in Noorwegen kans hadden gezien, het -.water" in zeer kleine hoeveelheden te vervaardigen. Noorse saboteurs moesten tenslotte per parachute worden neergelaten om het voornaamste gedeelte van de fabriek, waar het goedje gemaakt werd, te vernietigen. allerlei krijgslisten te baat nemen om de flessen met zwaar water veilig en wel in Frankrijk te krijgen. Wat is eigenlijk „zwaar water"? Scheikundigen noëmen het eenvoudig m verbinding van zuurstof met een speciaal waterstofgas, het zgn. deuterion; de vloeistof is slechts weinig „dichter" dan gewoon water. Voor natuurkundigen geleerden, die zich met de atoomener gie bezig houden, was het een onmisbaar hulpmiddel. Kortom de remmende wer king, die ervan uitgaat, maakt het moge lijk de proefnemingen tot ontbinding der atoom plaats te doen vinden, zonder dat zij uitlopen op rampspoedige gevolgen. Het grote centrum der Europese produc- ie van deze kostbare vloeistof, bevond zich in een donkere vallei, ergens in Noorwegen, te Rjukan. Betrekkelijk grote voorraden enkele tientallen liters aren hier opgeslagen. De Duitsers, n 1939 Noorwegen nog niet waren binnengevallen, boden (uiterst „correct" als altijd) aan, deze voorraden te kopen. De Noren weigerden. Op zijn beurt ondernam Frankrijk nu stappen. De door het ministerie van Oor log uitgezonden agent had uitgebreide volmachten voor wat betreft de prijs en eventuele andere voorwaarden. De Noren stelden echter het zware water zonder ter beschikking van de Franse ge leerden. Doch de Duitse inlichtingen diensten waren op hun hoede. Men moest In deze strijd dolven de Duitsers het onderspit tegen de Franse geheime agen ten. Het zware water kwam te Parijs en werd vervolgens, ten tijde van de Duitse inval in Frankrijk, naar Engeland „ge ëvacueerd". De Duitsers, die ook Noor wegen hadden bezet, vonden een fabriek, waarvan de installaties volkomen intact gebleven waren, maar van de voorraden geen spoor. Verscheidene maanden zou het duren voor er één druppel zwaar wa ter, na de vele stadia van het ingewik kelde procédé te hebben doorlopen, in de speciaal daarvoor ingerichte gaarbak, kon vallen. De Engelsen en de in Londen vertoe vende Fransen en Noren begrepen het gevaar. Duitsland mocljt onder geen en kel voorwaarde de beschikking houden over de fabrieken van Rjukan, om haar niet in staat te stellen de atoombom uit te vinden. De eerste expeditie met zweef vliegtuigen mislukte. Men probeerde een ander middel. Noorse saboteurs werden als parachutisten neergelaten op de hoge kale vlakte, die het dal van Rjukan be heerst. Natuur en vijand trotserend, slaagden zij er tenslotte in het voor naamste deel van de fabriek te vernie len Maar meer nog dan de letter boeit het plaatje, en het is op zichzelf niet zo vreemd, dat er uitgevers zijn, die van die wetenschap gebruik hebben gemaakt door beeldverhalen uit te geven voor een prijs die binnen het bereik ligt van het zakgeld. De ernstige zijde van deze uitgaven is, dat de aantrekkelijkheid van deze beeldboekjes wordt bepaald door fanta sie-bedervende detective-verhalen. Men moet onbespied de gesprekken over de „helden" uit deze verhalen van de jeugd gehoord hebben om goed te weten, welk een. funeste invloed er van uitgaat. De beeldboekjes worden tot in het onein-' dige onder de jeugd verhandeld en ze worden stukgelezen. Een mooi succes voor de uitgevers, maar een fataal feit voor de jeugd, waartegen we niet genoeg kunnen protesteren. De radio, met de Paul Vlaanderen- hoorspelseries, doet al kwaad genoeg. We kunnen de geluiden van revolver schoten, angstgillen, ontzettings- en af- schuwkreten, de doodsreutel van ster venden en het onheilspellend geloei van wind om duistere hoeken nog buiten onze huiskamers houden, indien we zelf beheersing genoeg hebben, maar da boekjes doen het werk van sluipend vergif en waakzaamheid blijft hier ge boden. Het zou een lonend experiment zijn voor opvoeders, leraren etc., eens een onderzoek in te stellen naar de inhoud van de schooltassen varf« b.v. de leer lingen dér middelbare scholen. Amerika ziet gevaar Reéds vijftig steden in Amerika hebben de strijd tegen de beeld romans aangebonden, omdat deze, zo zegt men daar openlijk, de mis dadigheid van de jeugd in de hand werken. Los Angeles heeft b.v. de verkoop van zulke lectuur verboden aan personen beneden de leeftijd van 18 jaar. Verhalen over moord, inbraak, brandstichting en bedrei ging met dodelijke wapens zijn daar op de zwarte lijst gezet. Dit heeft protest uitgelokt bij de Ver eniging van boekhandeleren, die een actie willen beginnen tegen het ge meentebestuur op grond van het feit. dat de Grondwet van de V.S. persvrij heid garandeert. Doch de opvoedkundi gen wijzen op het zichtbare bederf bij de jeugd, dat zich openbaart in het spel. Jongens binden hun speelmakkers aan bomen en branden hun bloten voeten met lucifers. Zelfs worden er roverijen met geweldplegingen begaan door de schoolgaande jeugd. Men is natuurlijk niet klaar met te zeggen, dat de Amerikaanse jeugd on stuimiger zou zijn dan die bij ons. Ne derland heeft een andere levenssfeer. Toegegeven, maar een nog niet zichtbaar >r veel kunstschilders geweest en zeer gedifferentieerd i; indruk, die de (havens* op de schilders maken. Velen gaven de havengegezich- ten tragiek en somberheid. Evert Moll daauéntegen zag de vreugde van de ar beid, de vreugde van het water en de vreugde van het zonlicht. Die vreugde kenmerkt alle schilderijen van Evert Moll, ook zijn stadsgezichten, ook zijn stillevens, ook zijn fijne bloemstukken. En het is dan ook niet te verwonderen, dat verschillende musea (Boymans te R'dam, Kensingtonmuseum te Londen en enkele musea in Amerika) werk van zijn hand hebben. Reeds 25 jaar woont Evert Moll nu in Den Haag, waar hij o.a. lid Pulchri Studio is, en vele malen kunnen we deze kunstenaar, die Woens- 70 jaar hoopt te worden, aan treffen bij de Scheveningse haven en op het strand, vooral bij stormweer. Gaf hij de Franse Rivièra de stil-verdroomde kleurenpracht en langs de Seine het im pressionisme van de Fransen, In Scheve- ningen voelt hij de kracht van zee en wolken en de arbeidsvreugde in de havenbedrijvigheid. Zijn huis in Den Haag (W. Pyrmontkade 152) zal Woens dag zeker druk bezocht worden. Dat kwam dus toch voor elkaar De Rijkspolitie wist gisteravond Alexan der Dirk Hogguer, lid van de Colonne Heraneicke, die onlangs uit het kamp te Laren ontvluchtte en gisteren bij ver stek door het B.G. te Amsterdam ter dood werd veroordeeld, te- arresteren. wegcontrole bij Diemen werd de auto, waarmee Hogguer trachtte te vluch ten, toen hij zijn vonnis had vernomen, aangehouden. Men herkende de vluchte- Dr Mohan Singh Mehta, vroeger mi ster van Financiën in de prinselijke staat Mewar, is benoemd tot de eerste ambassadeur van India in Nederland. Joseph Stephens Zichtbaar gevleid, wijdde Io uit over haör lievelingspaarden en hun afkomst, na Regimus vroeg: Zijn jouw kleuren altoos rood en goud geweest? Nee. De kleuren van myn stallen te Antioöhdë waren groen en wit; na mijn huwelijk heb ik ze veranderd dn rood Ondanks zijn afkeuring en zijn bezorgd heid voor de afloop van Io's waagstuk, was Oono opnieuw onder de indruk van haar boeiende, bijna uitdagende verschij ning gekomen. Haar stevige benen sta ken in rode ruitenlaarzen; het gitzwarte haar werd in zware vlechten opgehouden door een brede witzijden band, maar zó dat nog een deel ervan over haar schou ders viel. En als hij dan keek naar haar felle ogen, waarin de gloed #n een diep verlangen brandde, dan overviel hem toch weer de gewaarwording, dat hij eigenlijk niets liever zou wensen dan haar overwinning en de redding van haar man. Verdiende zij dat niet ten voile? Zij had immers de moed en de pit en de vol harding van een gladiator, die alles op alles zet om triomfator te worden. Ga je rennen onder de geldende regelen? Ja, béhalve dat zowel de Keizer als ik het privilege hebben geheel vrij te zijn dn die keuze van onze paarden. Alleen in de maat en het type van ren- wagen zijn we aan bepaalde regelen ge bonden. Wij zullen gebruik makpn van de Griekse lage wagen, die thans in hei Circus te Antiochië de officiële tromf- wagen is. Of ik moed heb? Jawel! Na tuurlijk, er is altijd een risico, dat als een schaduw met je meerent, maar ik vertrouw ten volle op Starlight, Dawn. Ion en Iskender. Ja, je hebt alle reden optimist te zijn, merkte Reginus op. Io keek even op naar de gedekte lucht Dat wil zeggen, als je een renbaan krijgt, die drie dagen lang doorweekt is m plensbuien en naar het schijnt, nog eer te wachten heeft, is er voor opti- isone maar een bescheiden plaats, 't Ge- ar van slippen is groot genoeg, om het >m geluk tot een stom ongeluk te maken. Herin as, Io's trainer, kwam met haar overleggen; zij stond even diiep. in ge dachten, knikte dan goedkeurend, wend de zich weer tot Reginus en zei: Kun je begrijpen, dat ikeen beetje slaap heb? Slaap? In deze heksenketel van spanningen? Ja, ik ben van vanmorgen vroeg af al met mijn paarden in de weer. Reginus keek haar nog eens scherp aan, als wilde hij' haar profiel bestuderen, niet' als beeldhouwer, maar als man. Dan vroeg hij Heb je plan, Nero de volle laag te -geven? Io beet op haar onderlip en glimlachte Er is practisch maar één vierspan in Latham, dat de hoogste inspanning waard is. En dat zijn de vier van Nero. Er is echter één oersterke tegenspeler, die van de paardensport meer weet dan wie ook, en dat is Hermas, mijn eerste en beste trainer, die mijn stal gemaakt heeft tot wat hij nu is, nl. door geen ander in het Keizerrijk te overtreffen. Geen renner, geen koper en geen veearts is erin geslaagd, aan mijn rechtsbuiten- draver, Iskender, ook maar één fout te ontdekken. De arenasprookjesbrouwers hebben uitgevonden, dat zijn reohter- enkel niet geheel zuiver is, en ik ben gewoon, daar rekening mee te houden. Er is wel iets van waar. in zoverre, dat Iskender een zeer gevoelige enkel heeft, maar het heeft nooit zijn qualiteifcen als rechtsbuiten afbreuk gedaan. Zelf ben ik er in 't minst niet bezorgd over. In elk geval is hij op 't ogenblik beter in vorm dan ooit De beeldhouwer had nóg een vraag: Zou het verstandig zijn, het van Nero te winnen? Heb je het van die tont al eens overdacht, Io? Het is mijn bedoeling niet. Nero te slaan. Ik wil alleen de race winnen. Reginus wendde zich schouderopha lend tot Oono en zei: Helder als koffiedik. Maar kom, laten we onze plaatsen gaan opzoeken; de atmosfeer hier is voor mijn gewone verstand te zwaar. Intussen had Hermas het vierspan voor gereden. Een onverwacht door het wol kendek gebroken zonnestraal zette de fiere, van ongeduld trappelende rossen in een lichtvlam. Iskender draaide z'n kop in de richting, waar Io stond en hin nikte. Zij liep op de paarden toe, streelde hun kop en sprak ze liefkozend toe. Cono en Reginus hadden nauwelijks hun zetels in het Circus ingenomen, toen Valerian Montanus, een uitgever, op hen toekwam en tot Oono zei: vlk heb instructies, om u en enkele van uw vrienden zetels aan te wijzen in de afdeling die gereverveerd is voor de tweede rang edellieden. Keizerlijk be vel. Als bloedverwant van de gouden Helena hebt u bovendien bijzondere rechten, "(Wordt vervolgd). Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. De werkzame bestanddelen van Chefarine „4" zijn stuk voor stuk ai beroemd geworden als krachtige middelen ter voorkoming en ter bestrijding van griep. Maar in de juiste verhouding tezamen in één tablet verenigd is de werking nóg krachtiger. Elk tablet be vat Chefarox, zodat zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. 4 EN GRIEP 20 TABLETTEN I 0.7J ÉXAMENOPLEIDING H.B.S - Mulo - Onderwijzersakte RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) VARA 7.— Artistieke staalkaart. VPRO. 7.30 Een huis aan de Rijn. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. VARA 8.— Nieuws. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Promenade-Orkest. 9.— Soe. commentaar. 9.15 De winkel van Sinkel. 10.— Vindobona schrammeln. 10.25 De mens en z'n liefhebberijen. 10.40 Accordeola. 11.— Nieuws. 11.15 Dansmuziek. 12.— Sluiting. HILVERSUM II (415) KRO 7.— Nieuws. 7.15 Guus Jansen en zijn solis ten. 7.50 School en Radio. 8.— Nieuws. 8.05 De gewone man. 8.12 Grave et Presto Saxo foonkwartet. 8.20 Lichtbaken. 8.20 Lichtbaken 8 50 Een plaat uit vele duizenden. 9.— Negen heit de klok. 9.45 Wie neemt de handschoen i.— Weekend Serenade. 10.30 Actuali- 10.45 Avondgebed. 11.Nieuws. 11.IS Concert. 12.— Sluiting. Wal de radio Zondag brengt HILVERSUM I (301). VARA. 8.00 Nieuw» 8.15 Soc. strijdlied. 8.18 Beethoven. 8.30 Voor de tuin. 8.40 „Intermezzo". 9.00 P. J. A. van Groeningen. 9.10 Men vraagt9.45 Geeste lijk leven. 10.00 Meester Trio. 10.30 Briefge heim. 10.50 De jonge Flierefluiters. 11.15 Triangel. AVRO. 12.00 „Achter het voetlicht". 12.15 Het Metropole Orkest. 12.30 De Zondag club. 12.40 Het Metropole Orkest. 1.00 Nieuws. 1.15 Mededelingen, of gram. 1.20 „The Avro- leans" 1.50 „Even afrekenen, heren". 2.00 Liebesfreud, F. Kreisler. 2.05 Boekenhalfuur. 2.30 „The Romancers" 3.10 Film. 3.25 „Zo ge niet u méér van muziek!" 4.35 AVRO's we kelijkse sportrevue onder redactie van Tom Schreurs. VARA. 5.00 „Herfst in Holland". 5.20 Ida Presti, guitaar. 5.30 Ome Keêsje. 6.00 Nieuws. 6.15 In gesprek met de lezer. 6.30 Regeringsuitzending. IKOR. 7.00 Vesper- St. AVRO 8.00 Nieuws. 8.05 AVRO's Re- tagedie 8.45 Reis naar de maan. 9.30 Musicoraa. 10.00 Hersengymnastiek. 10.30 Bijnamen in de kamermuziek. 11.00 Nieuws. 11.15 „The Skymasters". 12.00 Sluiting. HILVERSUM II (415). KRO. Nieuws. 8.15 Arabesque. 8.30 Hoogmis. NCRV. 9.30 Nieuws. 9.45 Concert. 10.00 Kerkdienst Christelijke Gereformeerde Kerk van 's-Gravenhage- Centrum in de Eben-Haëzerkerk. Snoekstraat 21. ds M. W. Nieuwenhuyze. 11.30 „Na de kerkdienst". KRO. 12.15 Apologie. 12.35 Ada gio. Matielli. 12.40 Lunchconcert. 12.55 Zon newijzer. 1.00 Nieuws. 1.25 Lunchconcert. 1.50 „Buffalo Bill". 2.05 Reger-Bruckner Cyclus. 2.30 Concert. 3.30 .Ned. Schilderkunst. 3.50 Pianotrio. 4.10 Sport. 4.25 Vespers. IKOR. 5.00 „De Jonge Kerk" NCRV. 6.30 Bijbelse liederen. 7.00 Dr Anthon van der Horst. 7.15 „Kent gij uw Bijbel?" 7.30 Nieuws. KRO. 7.45 Marche Militaire. 7.50 „In 't Boeckhuys". 8.05 De gewone man. 8.12 „Uit en Thuis". 10.30 Actualiteiten. 10.45 Avondgebed. 11.00 Nieuws. 11.15 Rotterdams Philh. Orkest. 12-00 Sluiting. Wat de radio Maandag brengt HILVERSUM I (301). VARA. 7.00 Nieuws. 7.30 Muziek bij het ontbijt. 8.00 Nieuws. 8.15 Strijdzang. 8.18 Selecties. 9.15 Symphoniemuz. VPRO. 10.00 Morgenwijding. VARA. 10.20 E. Taube zingt. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 De Regenboog. 11.20 Piet Böhm, bas-bariton. 11.35 Een werkloosheidsherinnering. 11.50 Renée Chemet. 12.00 „Vincentino". 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgelspel) 1.00 Nieuws. I.15 Kalender. 1.20 Lichte Orkestwerken. 2.00 Jonge Ned. Kunstenaars. 2.30 Dieren en ziekten. 2.45 Orphée et Eurydice. 3.45 „Dat was Amsterdam". 4.45 Musette-klanken. 5.00 De school is uit. 5.30 Jan Corduwener. 5,45 Regeringsuitzending. 6.00 Nieuws. 6.15 VARA Varia. 6.20 Jean Sorbier zingt. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Halt, Douane! 7.q0 Op ;vleugh?n van muziek. 7.45 Landbouwer; 8.00Nw*s. 8.05 Dingen van de dag. 8.15 „Pennies from Heaven". 8.50 De Ducdalf. 9.10 Malando. 9.40 Suzanne Danco, zang. 10.10 Het Federalisme in de strijd om het,Nieuwe Europa. 10,25 P.S. Actuele kanttekeningen. 11.00 Nieuws. II.15 Pianoduo André de Raaff en Jacq. Schutte. 11.35 Musette-klanken. 12.00 Sluiting. HILVERSUM II (415). NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Te beum Laudamus. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 En nu aan 't werk. 9.00 Lili Kraus. 9.35 Bel Canto Kin derkoor. 10.00 Symphonie. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Trio. 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers. 11.40 Zangrecital. 12.10 Gram. 12.33 Dolf van der Linden en zijn Metropole Ork. 1.00 Nieuws. 1.15 „Mandolinata". 1.45 Grace Moore. 2.00 Schoolradio. 2.35 Kamerorkest. 3.30 Het Nederlands Sextet. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Impression de Music Hall. 5.00 Het Kleu terklokje klingelt. 5.15 Uit 'n grote stad. 5.45 Orgelconcert. 6.15 Sport. 6.30 Met band en plaat. 7,00 Nieuws. 7.15 Onder de NCRV- Leeslamp. 7.30 „De juridische zijde van het huwelijk". 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 8.05 Pro gramma Proloog. 8.15 Het NCRV-koor. 8.45 Hildebrand-Mmiaturen. 9.30 Populaire orgel- :ling. 10.00 Hollands Strijkorkest. 10.45 mdoverdenki 11.00 Niei Men hoort wel eens zeggen; „O, ik draag nooit een hoed" of: „Nee, ik draag altijd lage hakken". Dat is eigenlijk even mal als wanneer men zou verkondigen alleen maar aardappels te eten of nooit soep. Het leven van de meeste vrouwen toch werkelijk niet-zó eentonig, dat zij jaar in jaar uit, maand na maand en in, dag uit altijd maar precies de zelfde soort kleren kunnen dragen. Er zijn kleren, waarin we ons werk doen en andere waarin we feesit vieren; mantels ve aantrekken als we boodschappen doen en andere die speciaal zijn uitge zocht voor de nette visites, voor recep- voor tentoonstellingsbezoek, enz. En al die gelegenheden zijn die kleren, (Vervolg van de vijfde kolom) fantasie-bederf wil nog niet zeggen, dat er niet is. Verheugend is het feit, dat Racine en Wisconsin deboekhande laren met de autoriteiten meewerken en een censuur hebben ingesteld op deze lectuur. Zover zijn we bij ons nog niet, maar het zou nuttig zijn zover wel te komen. Sommige uitgevers hebben zich bij dergelijke uitgaven nog het principe ge steld, dat in deze boekjes de boosdoe ners gestraft, de goeden beloond dienen te worden. Zij willen dus de morele ver antwoording toch niet geheel van zich afschuiven. Dit sluit echter niet uit, dat de verhalen zich afspelen in een sfeer van geheimzinnige misdaad. Deze is op zichzelf al bedervend genoeg. Gelukkig voelen de bona-fide boek handelaren weinig voor de handel in deze beeldromans, doch het zou aan beveling verdienen de verkoop aan per sonen beneden de achttien jaar b.v. te verbieden, zoals in Amerika. Het zou in ieder geval al een stap in de goede rich ting zijn en voor zover wij contact met verscheidene boekhandelaren opnamen is men over het algemeen geneigd, maat regelen op dit terrein te stimuleren. Hier ligt dus een taak voor de Overheid, die we haar hierbij graag onder de aandacht brengen. Overi gens kan de waakzaamheid van de opvoeders in deze reeds zeer vrucht baar werk doen, door te wijzen op het verkeerde en onbelangrijke van deze lectuur, die de aandacht en de valse spanning niet waard is. die we samenvatten als „het geklede na middag-ensemble". Daarvoor is niet al leen nodig een kleurige, maar eenvoudige stoffen of zijden japon, maar ook een geklede hoed en hoge hakken. U ziet hier een voorbeeld van zo'n hoed, van vi'lt en zwart fluweel, iets, dat bet mid den houdt tussen een muts, een baret en een hoed. Het model is charmant en heel chic en kan door vrouwen van elke leeftijd worden .gedragen. Maar U kunt er niet mee op 'de fiets gaan zitten en wanneer U bij voorkeur uw bestaan in tram of bus moet verdedigen, lijkt het ons ook wat onpractisch. Het is een echte visdtehoed en die hebben we toch ook nodig. Visites zijn nu eenmaal noodza kelijk voor iedere vrouw, die zich niet geheel wil inspinnen in haar ei'gen be staan, maar door contacten met anderen haar kijk op vele dingen wil en kan ver- Voor de vrouw, die visites moet af leggen, is dit model hoed een ideaal} charmant, chic en toch eenvoudig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 6