_:"r; 'Hó&rstvóudè NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 11 DECEMBER 1943 Dr J. C. Bruijn aanvaardde hoogleraarsambt Hegels filosofie weer te Leiden vertegenwoordigd Dr J. C. Bruijn heeft gistermiddag het «mbt van bijzonder hoogleraar in wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden aanvaard met het uitspreken een rede in het Groot-Auditorium het Academiegebouw over het onder werp: „Philosophia Perennis". In zijn oratie, die met grote aandacht door het talrijke publiek werd gevolgd, beschouwde dr Bruijn de filosofie van Hegel, wiens naam meer dan honderd Jaar geleden aan de studenten van Leidse Universiteit niet onbekend Hegel was namelijk in staat de gemoede ren zeer in beweging te brengen. 1809 bestond er een ogenblik kans, dat Hegel aan de Leidse Universiteit worden verbonden. Het enige bezwaar voor hem zou misschien zijn het feit, dat de Hollanders voor de filosofie zo geslo ten waren en niet de minste belangstel ling er voor koesterden. Hegel Duitsland gebleven en zijn filosofie, die men in 1896, toen Bolland in Léiden zijn ambt aanvaardde, doodverklaard heeft daar en er buiten een geweldige invloed uitgeoefend. Maar Bolland heeft de weg tot Hegel gevonden en van ogenblik af staat de laatste in Neder land vooraan in de belangstelling velen, die zich tot de wijsbegeerte wend den. Sedert 1944 heeft de filosofie var Hegel geen vertegenwoordiger aan dc Leidse Universiteit gehad: dit jaar ech ter werd de Bollandrstichting gemach tigd de leerstoel te stichten, die nu is bezet door prof. dr Bruijr.. Spr. liet ver volgens zien, hoe men in de vorige eeuv.' Hegel verweet, dat hij de werkel'jkheid meed en subjectief begrippen strueerde. maar ook, hoe onze tijd hem de objectieve realist ontwaart. Stelt men de vraag: wat is „de" filosofie?, al- Burgemeester beschermheer van Leidse speeltuinhond De heer C. F. Lardee ere-voorzltter Naar wjj vernemen, heeft de burge meester van Leiden, jhr mr F. H. Kinschot, met zeer veel genoegen gisteren 'het beschermheerschap aanvaard va Leidse bond van speeltuinverenigingen. De heer C. F. Lardee aanvaardde het ere voorzitterschap. Ds B. van Ginkel bedankt De kerkeraad van de Leidse Herv. Ge meente ontving van ds B. van Ginkel var Amsterdam-West gisteren het bericht, dat deze voor het beroep van Leiden heeft bedankt. Grote stedelijke postduiven- tentoonstelling in de Manege Georganiseerd door de Leidse Concourscommissie. Gisteren is in de R. U. Manége aan de Kaiserstraat de grote stedelijke postdui- vententoonstelling geopend, die wordt ge organiseerd door de Leidse Concours commissie. Alle Leidse kampioenen zijn er met hün duiven, aanwezig. Er worden voorts jonge duiven, broed 1949 verloot, terwijl de heer J. J. v. Dort een prijzen- stand heeft ingericht, die bijzondere be langstelling trekt. De baten van de ver loting zijn voor de t.b.c.-bestrijdiflg- instanties. Op de resultaten van de keu ringscommissie komen we Maandag. EEN DOKTER NODIG De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters v. Bockel, Meyboom, Postel en Veldhuyzen. apotheken wordt van Zaterdag 11 Dec.. 13 uur, tot Zaterdag 18 Dec., 8 uur, waar genomen door: apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apo- theek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Pas op voor Uw fiets! De laatste tijd worden in de stad weer veel rijwielen gestolen, soms 2 3 per dag. Gisteravond werd in Den Haag de 30-jarige M. A. van M. aangehouden, die bekende 10 rijwielen, ook in Leiden, ont vreemd te hebben. Met de trein kwam hij naar Leiden om op een gestolen karretje naar Den Haag terug te keren Distributievaria Maandag en volgende dagen te Leiden weer uitreiking van bonkaarten 901. Men raadplege het datumkaartje. Vrije A.R. kiesvereniging te Katwijk opgericht Gereformeerden (art. 31) gingen er toe over De Gereformeerden, onderhoudende art. 31 D.K.O., te Katwijk zijn overge gaan tot oprichting van een vrije kies vereniging. Vijftien ledien gaven zich aanvankelijk op. Het bestuur bestaat uit de heren J. Ippel, voorzitter, A. Bomas, Cantineweg 1, secretaris, J. Van Egmond, penningmeester en J. Westra, alg. adjunct. Kunst en Letteren JULIA DE GRUYTER Men moet zich wel in de gewoonten van onze Roomse Zuiderburen weten in te leven, om waardering te kunnen heb ben voor de schetsen van Vlaamse schrij vers als die van Felix Timmerman® e.a. waarvan Julia de Gruyter er gisteravond enige ten beète gaf in de concertzaal van „Endegeest" te Oegstgeest. We vragen ons af, niettegenstaande de clementie, die de actrice bij voorbaat zelf reeds inriep, of de Bijbelse verhalen niet wat belachelijk voorgesteld en profaan behandeld werden. De Noord-Nederlpn- der van Prot. Chr. levensovertuiging zal waarschijnlijk meer waardering gehad hebben voor „Jantje de schoenmaker en zjjn Weens kindje" van Anton Coolen of de humoristische streken van Tyl Uile- 6piegel. Laten we echter de inhoud van het gebodene voor wat het is, de wijze waarop het door deze Vlaamse voor drachtskunstenares gebracht werd, was voortreffelijk. In een temperamentvolle en kleurrijke voordracht verplaatste ze ons midden in het genoeglijke Vlaanderland, waarvan de sappige taal en de vaak gulle humor op kostelijke wijze naar voren werden gebracht., De dank van de voorzitter der Oranjevereniging, onder welker auspi ciën deze tweede kunstavond werd ge houden, vertolkte met bloemen de waar dering van het publiek. Teleurstellend was, dat de zaal slechts half bezet was. J. A. H. dus dr Bruijn in het slot van zijn rede, dan laat zich deze niet beantwoorden door te verwijzen naar „een" filosofie. „De" filosofie, „philosophia perennis" in de volle zin des woords. kan alleen dat denken zijn, dat alle bepaaldheden v denken als denken laat gelden en bepaaldheden ook overschrijdt. Het het door alle bepaaldheden heen zich vindende denken, waarvan Hegel het eerste grote en grootse voorbeeld heeft gegeven, aldus spr. In zijn officiële toespraken dankte dr Bruijn het gemeentebestuur van Amster dam voor de welwillendheid, waai dit het hem mogelijk maakte, dit ambt naast het rectoraat van het Vossius- gymnasium aldaar te bekleden. Leids distributie-ambtenaar pleegt malversaties Twee arrestaties te Roelofarendsveen In samenwerking met de recherche vai de centrale distributiedienst te Den Haag heeft de Rijkspolitie te Roelofarendsveen de distributieambtenaar J. W. B. uit Lei den gearresteerd in verband met mal versaties bij het uitreiken van distribu tiebescheiden te Roelofarendsveen. Even eens is, als verdacht van verduistering van distributiebescheiden, door de Rijks politie te Roelofarendsveen Th. A. D. tt R. gearresteerd. Beide verdachten zijn in verzekerde bewaring gesteld. HAAGSE POLITIERECHTER. Het economisch delict. Een bonnenhandeltje bracht de koop man A. C. B. uit Nieuwe Wetering de rechter, waar de Officier f 60 boete of 30 dagen hechtenis vroeg en bovendien voorwaardelijk 2 mnd. gev.straf. Dat werd ook het vonnis. Eenzelfde feit deed de Officier tegen de vertegenwoordiger P. H. van R. uit Leiden'zes weken gev.straf eisen, doch de rechter zag na het pleidooi van de raadsman, reden tot clementie en legde toen f500 boete of 1 mnd. hechtenis en 2 mnd. gev.straf voorw. op. Het verhandelen van bonnen leverde de handelaar J. van K. uit Woubrugge een boete van f 500 of 1 mnd. hechtenis en voorw. 3 mnd. gev.straf op, nadat de Officier 6 wk. gev.straf had geëist. Voor eenzelfde feit werd de bakker C. W. v. d. H. uit Alphen a. d. Rijn veroor deeld tot f200 boete of 30 dagen hechte nis. Eis was 5 mnd. gev.straf, 3 mnd. vw. Duidelijke prijsaanduiding door de kappers Ingaande 30 December zijn kappers verplicht een lijst voorhanden te hebben, waarop in zwarte letters .en cijfers ter hoogte van tenminste 1 cm de prijzen voor de verschillende behandelingen zijn vermeld. Exemplaren van deze lijst moe- op goed-zichtbare wijze zijn aange bracht ter hoogte van 1.50 m tegen de van de etalage of bij de toegangs deur. Tevens moet de lijst worden aan gebracht op toilet- en wastafel of op de spiegel tegenover iedere zitplaats. Tot opvolger van dr M. W. Holtrop, pres. van de Ned. Bank, aan wie als „al ternate governor" van de Int. Bank voor Herstel en Ontwikkeling ontslag ver leend werd, ls "benoemd prof: mr A. M. de Jong, dir.-secr. van de Ned. Bank te Amsterdam. I DE WEEK in de Sleutelstad Het schijnwerperldcht der openbare aandacht viel deze week op enkele groe pen van wat men noemt: geëmancipeer de vrouwen. Daar waren de Haagse kap sters. die met heur mannelijke coHega's in de Harmonie demonstreerden," hoeveel uren en ingrediënten met de hoofdtooi kunnen worden zoekgemaakt." Natuurlijk mag ieder de vraag, of het resultaat de moeite evenredig is, naar eigen be lieven beantwoorden. Wij denken daar meestal maar het onze van. Er waren ook dames-gymnasten, die behalve te turnen -gingen recipiëren. Heur club droeg reeds dertig jaren de schone naam van Concordia en dat is tooh wel een bijzondere vrouwelijke prestatie, zo dachten wij deze week. Moge 't daar dan ook nog tot im lengte van jaren concorderen. Evenals bij de Leidse af deling van de verenigde huisvrouwen. Daar zette men de zaakjes recht en werd soms de thee zelfs koud. ïs dat niet al weer een bijzondere vrouwelijke pres- Wij hebben trouwens al lang gedaoht. dat er wel vele soorten ridderlintjes zijn maar één te weinig: voor B.V.P., die nend evenwel uitsluitend voor schorten en werkjurken. Want worden niet Dl bijzondere vrouwelijke prestaties dag ir dag uit in kamers en keukens geleverd' Daar wordt gevormd de grote maar on zichtbare vereniging van huisvrouwen. Zonder bestuur, helaas, -want zekere excellenties zouden nog eens vreemd op kijkenOm er tenslotte zelf wel bij te varen. De plannen voor een eigen milieu de kunstenaars uit Leiden en omgeving, het Leids Kunst Centrum, namen thans vaste vormen aan. We hopen, dat vooral déze kant der zaak naar voren zal sprin gen: dat de kunst dichter bij het volk zal worden gebracht. Een vrouw nam in dezen.het initiatief zij is thans de secretaresse en wethouder Van Scha-ik gaf de grote stoot. Gelukkig maar, want wij zullen toch ook deze week met min nen moeten eindigen, wil de eer gered La-ten het dan twee wethouders zijn: de reeds genoemde en Leidens baas-der centen Van der Kwaak. In -keukens en bestuurskamers mogen de vrouwen stre ven naar het juiste evenwicht in de bud getten: deze man deed het voor wat de gemeentehuishoud-ihg betreft. En slaagde, de strijd voor Leidens onafhan kelijkheid werd gewonnen, de begroting 1949 sluit! Dat is een juichkreet waard. De jubel houdt tevens dn: het is een man de Prot.-Chr.-fractie, die dit klaar- stoomde. Daar zijn wij trots op. En vol spanning' wachten wij op wat de andere wethouders bij de behandeling der be groting in Februari ter tafel zullen bren gen. yrij vragen ons daarbij vooral af om nog eenmaal huiselijk te zijn óf 1949 eindelijk het verlossende woord inzake de woningnood zal spreken. A.R. Woensdag op naar Steenschuur 6 De heer Stapelkamp komt spreken Woensdag belegt de AR. kiesvereni ging .Nederland en Oranje" een verga dering in gebouw Steenschuur 6. De heer A. Stapelkamp, oud-voorzitter van het C.N.V. en lid van de Tweede Kamer, zal komen spreken over: „Het heden daagse socialisme". EN De gebr. Prevoopenden vandaag de. door hen overgénómten .en gemoderniseer de zaak in groente en fruit. Pres. Steyn- straat 14. RAAD VAN LEIDERDORP VERTROUWT DE FRANSE BUIZEN NIET Plan voor een tweede watertransportleiding voorlopig verworpen Oplossing voor het Zijlkwartier werd niet afdoende geacht Gisteravond kwamen de vroede vade- Leiderdorp in spoedeisende gadering bijeen ter bespreking van de aanleg van een tweede transportleiding het water. ,Om de technische zijde de zaak toe te lichten waren ter vergadering aanwezig de heren ir Nop-( Hulzenberg van het Rijksinsti tuut voor de Drinkwatervoorziening. Afwezig waren de heren Moraal en Boon. Reeds herhaalde malen was er bij het Rijksinstituut op aangedrongen, de no dige materialen beschikbaar te stellen, einde te kunnen maken aan moei lijkheden in de watervoorziening, spe ciaal ten gunste van de in Leiderdorp gevestigde en te vestigen industrieën waarbij vooral de watervoorziening van het Zijlkwartier met de Ver. Touwfa- brieken zorgen baarde. Thans werd de gemeente door toewij zing van een contingent Franse buizen de gelegenheid gesteld, de noodzake lijke verbeteringen aan te brengen. Om velschillende technische redenen stelde het Rijksinstituut voor, de tweede transportleiding langs de Hoge Rijndijk, dus buiten Leiderdorp om, te projecte- De kosten werden geraamd op f87.000, wanneer de aanleg zou worden uitgevoerd met buitenlandse gietijzeren buizen. Indien de leiding In „Hoogoven"- buizen zou kunnen worden uitgevoerd, besparing betekenen van f13.000. Als het plan zou worden uitge voerd tot de Geref. Kerk, zouden de kos ten kunnen worden teruggebracht tot 1. Door uitvoering langs de Hoge Rijndijk zou de beschikking worden ver kregen over twee zinkers door de Oude Rijn, waardoor een grotere bedrijfszeker heid zou worden verkregen. uitvoerige gedachtenwisseling werden de verschillende aspecten van het plan onder de loupe genomen. Een drietal vragen bleek steeds weer naar te komen, te weten de kwaliteit der Franse buizen, de zekerheid dat het Zijlkwartier en de Touwfabrieken er baat bij "zouden hebben en de prijs der buizen. Algemeen was men van oordeel, oplossing moest worden ge vonden. Voorts rees de vraag of men. met de uitvoering zou worden gewapht totdat beter materiaal beschik baar 'was en ook een nieuwe transport leiding in de Van der Valk Boumanweg kunnen worden gelegd, of men dan niet onderaan op de urgentielijst zou worden geplaatst. De deskundigen konden niet de zeker heid geven, dat het Zijlkwartier bij de uitvoering van het voorgenomen plan afdoende zou zijn geholpen. Wat de kwa liteit der buizen betrof waren zij van oordeel dat deze op grond van een zuiver wetenschappelijke keuring voldoende moest worden geacht. De veiligheidscoëf ficiënt bedroeg 30 atmosferen bij een 10-voudige werkdruk. Nadat de deskun digen waren vertrokken, releveerde de voorzitter hetgeen naar voren was ge- stelde hij voor. een beslissing i, aangezien vandaag (Zaterdag) deze beslissing bekend moest zijn in ver band met de toewijzing der buizen. De heer Vdh der Stoel (A.R.) merkte op, dat de snelheid van een geforceerde beslissing hem als zakenman onaange naam aandeed. Hij had geen bezwaren tegen het nodige bedrag, maar wel tegen het feit dat door de uitvoering van dit plan geen afdoende oplossing werd ver kregen voor het Zijlkwartier en de Touwfabriek. In verband daarmede achtte hij het beter, dat nog even werd gewacht totdat goed materiaal kon worden ver kregen en ook in de Van der Valk Bou manweg een nieuwe transportleiding zou kunnen worden gelegd. De heer Splinter (C.H,) had de indruk gekregen, dat men begon met 30 pet. teveel te betalen voof de buizen en dat men van deze voorraad af wilde. De heer Kuilenberg (R.K.) achtte de watervoor ziening der gemeente dermate abnor maal, dat er z.i. slechts één keus mo gelijk was, n.l. toehappen. Hij wist maar al te goed met hoeveel moeilijkheden een bedrijf als de Touwfabrieken op 'dit ge bied te kampen heeft. De heer Van Stralen (R.K.) was het met de heer Kuilenberg eens. Hij had zelf ook in verschillende keuringscom missies gezeten en was na de deskundige uiteenzetting tot de overtuiging gekomen, dat de Franse buizen goed bruikbaar zijn. Het was voor hem een „axioma", dat ze goed zijn. De heer Snel (A.R.) was het met deze heren niet eens. Hij was van mening, dat de regering de buizen kwijt wilde, ter wijl het Zijlkwartier met deze oplossing niet gebaat zou zijn. Het was niet zijn bedoeling deze zaak op de lange baan te schuiven. Zelfs al zouden betere bui zen duurder zijn, als maar een afdoende oplossing zou worden verkregen, zou hij er voor zijn, hetgeen nu niet het geval De heer Los (AH.) was van mening, dat de gemeente niet in haar geheel met dit plan gebaat zou zijn. Ook hij zag niet zozeer tegen de kosten op. maar tegen de inhoud van het plan. Er moet een af doende oplossing worden gevonden voor dat deel der gemeente (het Zijlkwartier), dat 't het meest nodig heeft. Ook de heer De Graaf (C.H.) wilde in zo kort moge lijke tijd, met zo best mogelijke mate rialen. een radicale oplossing. De heer Vermeulen (P.v.d.A.) was ook huiverig voor het gebruik van Fraose buizen. Al zouden in de naaste toekomst betere buizen nog duurder zijn, dan toch nog zou hij liever even wachten. De heer Van Winkel (C.H.) noemde enkele voor beelden uit de practijk van het gebruik van Franse buizen en betwistte de kwali teit. Nadat de voorzitter de heren nog eens uitvoerig had beantwoord en het belang van een betere watervoorziening voor de in de gemeente gevestigde en te vesti gen industrieën ter tafel had gebracht, werd de aanbieding instemminggebracht en verworpen met 7 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heren Kuilenberg en Van Stralen. Hierna sluiting. Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rijn Kerkelijke verkiezingen. Als notabel van de Ned. Herv. Kerk, Julianastraat, werden herkozen de heren P. J. Boot, J. G. Hoogteyling en J. West maas Jzn. Gekozen werd in de vac. D. Wenting, de heer ir H. G. Bos. Als ouderling van de Ned. Herv. Kerk, Oudshoornweg, werd herkozen de heer D. C. Verhoef gn tot diaken de heer A. d. Bosch. In de vacature P. den Her tog werd tot diaken gekozen de heer P. W. Mulder. Propaganda-bljeenkomst Chr. kruideniers Voor de Chr. kruideniers uit Alphen en omstreken spreekt Dinsdagmiddag in hotel „Centraal" de heer J. van Keulen uit Rotterdam over: „Op de drempel van nieuwe maatschappijvormen". Benthuizen Kleuterschool. De huis-aan-ëmis-collecte ten bate van de Chr. kleuterschool heeft f 150 opge bracht. Geslaagd. -•••-• Onze plaatsgenote, mej. S. Voets Jd. slaagde aan de Haagse costuumsohool oor costtimière. Opbrengst collecte. De colleote ten bate van de Ned. Herv. school bracht f90,60 op. Notabelen herkozen. Bij de gehouden stemming voor nota belen in de Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen de heren A. Rijkaart en Joh. Vos. Nogmaals, vraagt „Pro Rege" om alle Christelijke tijdschriften en weekbladen te willen afstaan voor onze jongens in Indonesië. Men kan deze bezorgen bij de heer H. van Velde Jr, Dorpsstraat D 186. Een plotseling sterfgeval. De 57-jarige caféhouder A. de Jong uit Gouda bleef op de Hogeveenseweg plot seling dood. Het stoffelijk overschot is de algemene begraafplaats alhier overgebracht. Verkiezingen Ned. Herv. Gemeente. Bij de verkiezing voor gemachtigden i het kiescollege werden herkozen de heren Chr. Buitenhuis, G. Boer, L. van Gorcum D.zn en J. P. J. Voets. In de de heer Van Mullium werd ge kozen de heer A. Bogerman. Bij de stem ming voor notabelen werden herkozen de heren A. Rijkaart en Joh. Vos. Allen urnen hun benoeming of herbenoeming „Pro Rege" Donderdagavond 16 Dec., half 8, houdt de afdeling Hazerswoude van de vereni ging „Pro Rege" in de bovenzaal van wed. Kroon een recruten-samenkomst hen, die in 1949 in dienst moeten. Spreker is sergeant-majoor Van Driel uit Den Haag. As. reeruten, ouders en ver loofden zijn hartelijk welkom. Hoogmade Beroepingswerk. De Kerkeraad spant a>l z'n krachten in <m zo spoedig mogelijk in de vacature •en ds L. Hijman® te Katwijk Benoemd. Aan de Chr. Opleidingsschool te Kat wijk aan Zee werd per 1 Maart a.s. be noemd tot onderwijzeres mej. A. A. Blansjaar te Katwijk a. d. Rijn. Kativijk aan den Rijn L.T.B. vergaderde. Gisteravond vergaderde de LTB, onder voorzitterschap van de heer C. J. Bos kamp. Behandeld werd de beschrijvings brief voor de alg. vergadering te Haar lem op 13 December. Besloten werd om candidaat Kampschoër te steunen. Het voorstel Hillegom om de contributie voor de groep bloembollenkwekers te verla gen vond volledige steun. Over het t.b.c.- fonds sprekende, wenste de vergadering hiermee accoord te gaan. De afgevaardig den kregen opdracht voor te stemmen ten opzichte van.de voorgestelde belas tingaangelegenheden. Tot afgevaardigden werden aangewezen de heren F. C. Meyer en H. N. v. Paridon. Besloten werd iemand te verzoeken te komen spreken over de komendeNpubliekrechtelijke be drijfsorganisatie. Ongeval Gistermorgen .vroeg ging Van D. uit Katwijk aan Zee per fiets naar zijn werk. Bij de brug over de Rijn moest hij tussen autos door. Van D. zag echter del ketting niet, waarmée de twee wagens waren verbonden en fietste er tegenaan, met het gevolg dat hij tegen de straat smakte. De man moest zich wegens 1 deri aan het hoofd onder medische behan deling stellen- 't Liep gelukkig nogal goed af. Kativijk aan Zee Ouderavond Herv. school. In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd gisteren een ouderavond gehouden van de Herv. School II, hoofd de heer K. Seinstra. De samenkomst werd geleid door ds R- P. A. Rutgers. In zijn ope ningswoord zei deze, dat de opvoeding allereerst in handen van de ouders ligt. Het is ons niet onverschillig, welke school we voor onze kinderen uitzoeken. We zijn verblijd, dat ook deze school er een is, Waar geest en sfeer zijn als in de huisgezinnen en het kind bepalen bij Jezus Christus. Over de school zei spr., dat a.s. zomer het nieuwe gebouw ge reed zal zijn, wat het einde zal beteke nen van het zwerven. De heer A. Laponder sprak hierna „over „Het geweten". Na uiteengezet te irebben. w.at geweten is, belichtte spr. een goed',' kwaad eri .waarschuwend gë.- weten. Bij het jonge kind speelt de vrees een grote rol, op gevorderde leeftijd het verstand. Het geweten vraagt opzettelijke verzorging. Wij moeten een goed voor beeld geven, opdat een kind niet tot de conclusie komt, dat kwaad doen zo erg niet is; dit stompt het geweten af. Wij gaan in deze niet vrijuit. Buiten dit alles moeten wij een kind leren kennen. Er is verschil tussen het geweten van een kind en dat .van een volwassene. Het is beter, teerder en veel afhankelijker. Dit zijn de voordelige kanten. De nadelige zijn niet betrouwbaar: het sluimert en het loopt achter de feiten aan. Een en ander verduidelijkte spr. met voorbeel den uit het dagelijkse leven. Voor eerste soorten Kaas Alle schepen ter haringvangst voor Kerstmis binnen? Handelsbesprekingen met Duitsland boekten resultaat De schepen, die nog bij de Engelse wal gebleven waren, hebben deze week geen vangst meer kunnen melden. De haring is daar totaal verdwenen. Wat de Kanaalvisserij betreft, daar was het iets gunstiger. Toch waren de vang sten niet geweldig. Geen enkele grote werd gemeld. Al met al ziet het er naar uit, dat alle schepen dit jaar voor Kerst mis binnen zullen zijn. De handelsbesprekingen met Duitsland zijn deze week regelmatig aan de gang ge weest. Een aantal reders is voor dat doel naar de Oosterburen geweest en, zoals gisteravond reeds in een kort berichtje werd gemeld, zijn er successen behaald. 40.000 Vaten haring zullen naar de Britse en Amerikaanse zone mogen worden ge ëxporteerd. Dit als resultaat van de in Frankfort gehouden besprekingen. De prijs, waarvoor geleverd kan wor den, is voor Holland te laag. De Belgen liggen met hun prijzen veel lager. Wel dient gezegd, dat België niet vlot afle vert. In het prijsverloop in het algemeen is geen verandering gekomen: volle ha ring f 36. steurharing f 28.60 tot f 30. ijle steurhariog f 25.40 en ijle haring f 30. Deze week zijn er reeds tien loggers thuis gekomen, die niet meer zullen uit- Aan het begin van de avond zongen leerlingen van de zesde klas enkele lie deren o.l.v. de heer Seinstra. Na de pauze vertoonde de heer Kroon uit Rijnsburg gekleurde lantaarnplaatjes. De heer Seinstra vertelde enkele bijzon derheden over de te bouwen nieuwe school. Koudekerk aan den Rijn „Gezinsreformatie en Jeugdbeweging". Over dit onderwerp hoopt de heer T- J. Dorrepaal, seep, van de Geref. Jeugd leiders Organisatie "te Den Haag in een vergadering van de Geref. Oudervereni ging op Dinsdagavond, 14 December, half 8, te houden in, de lokalen achter de Geref. Kerk,'te spreken. Opbrengst Collecte. De collecte voor „Sonneheerdt" heeft in Koudekerke en langs de Rijndijk f56.26 opgebracht. Leimuiden De raad nam de begroting aan. De raad vergaderde o.l.v. burg. Bak huizen. Ingekomen was een dankbetui ging van H.K.H. Prinses Wilhelmina voor gelukwensen, haar toegezonden. Ver zocht was, de dank aan de bevolking over te brengen. De voorzitter deelde mede, dat de R.K. jongensschool bouw van een nieuwe school in 1949 door het departement, op de urgentielijst geplaatst. De begroting 1949 kwam hierna Dn 1 handeling. De voorz. deelde aangaande de straatverlichting mede, dat bij het nieuwe contract de lantaarns eigendom der gemeente zijn geworden. De heren De Viries en Straathof betreurden het, dat B. en W. dit niet hebben medegedeeld, toen indertijd het contract werd behan deld. Zij hebben toen alleen de voorde len er van gehoord, terwijl er delen blijken te zijn. De voorz. deelde mede, dat bij het vorige con,tract de lan- Öa'érns' eE^haëm'^vah1- Eeïdèh' -waren, ftsrw wijd het onderhoud -"bij Leimuiden was. Veel is er dus niet veranderd. De licht fabrieken hebben alle lantaarns nog orde gebracht. De begroting werd vj gesteld: gewone dienst f 153.892,39, kapi- taaldienst inkomsten f 97.475,83. uitgaven f 142.714,85, nadelig slot f 43.238.85. Gel den werden uitgetrokken voor de be schoeiing bü de brug over de Drecht en voor vernieuwing van een deel der Dorpsstraat. Ook de gemeenterekening 1947 werd aangeboden. Batig slot gewone dienst f 7929,22, nadelig slot kapitaal- dienst f 17.244,62. /V oordwijkerhout Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wondt waargenomen door dokter Van Praag, Bibliotheek weer open. De C.J.V. .Timothëus" opent heden avond haar bibliotheek. In verband met het duurdere onderhoud der boeken de sterk verhoogde prijs van nieuwe gaven is het leesgeld vastgesteld op 10 cent per boek pec week. De bibliotheek is geopend van 6.307.30 uur. Onder de rook van de Sleutelstad Leiderdorp Uitnemende avond van Chr. Besturenbond Gisteravond hield de Chr. Besturenbond een propagandavergadering in „Het Wa pen van Ledderdorp". De voorzitter, de heer C. van Ham, opende de vergadering en sprak er zijn blijdschap over uit, dat er zoveel waren opgekomen. De heer Raima, hoofdbestuurder van de Chr. Bouwvakarbeidersbond, sprak over het onderwerp „Wat nut heb ik van het lidmaatschap van de vakbeweging". Als Christenen hebben wij een taak, ook op het maatschappelijk levensterrein. Or ganisatie is nodig. Niet tezamen met an dersdenkenden. Dan worden de beginse len op de achtergrond geschoven. Er is dan geen plaats voor Gods Woord in de vergaderingen, terwijl de helft plus één beslist. Het sorteert veel meer effect, wanneer een bond met duizenden leden haar standpunt bepaald heeft en daarna in overleg treedt met andersdenkenden. Spr riep in herinnering het werk van Talma en Kuyper op sociaal gebied, dat vandaag maar al te vaak wordt voorbij gezien. Reeds in 1891 werd het eerste Christelijke congres gehouden. Een van de vruchten van samenwerking in de Chr. organisatie is bv. Patrimonium. Ook in Duitsland en Canada komt men op voor Chr. vakbeweging. Spr riep tenslotte allen op. de beste krachten te besteden in dienst der Chr. vakbeweging. Op deze mooie principiële lezing volgde nog een uitvoerige gedachtenwisseling. De voorzitter deelde nog mede. dat ten bate van D.E.I* een verjaringsfonds is ingesteld. Spr beval dit bij de leden der vakbeweging tejn zeerste aan. De gelden zullen worden besteed voor de patiënten van D.E.L. Als vertegenwoordigers der beide kerken waren aanwezig ds J, J. Dijk, Geref. predikant, en ouderling Vromans, die damk bracht voor de uitno diging en de veczekering gaf, dat met de Chr. vakbeweging wordt meegeleefd. Na het zingen van „Prijst den Heer met blijde galmen" gfng de heer M. van Win- k,el voor in dankgebed. Het Leiderdorps Muziekensemble, o.l.v. de heer S. Nagte- gaal, zorgde op zeer verdienstelijke wijze enige opluistering. „Jonge Kerk" De „Jonge Kerk" vergadert op Maan dag 13 December as. De heer Krassen - burg spreekt over: „De groei van de wereldkerk". Predikbeurt. Woensdag 15 Dec. 's avonds half 8 hoopt in het lokaal Lindelaan 12a in de be diening des Woords voor te gaan ds P. Zandt, Ned. Herv. predikant (Gerefor- meerde richting) te Delft. Voorschoten Zondagsdienst. De Zondagsdienst wordt waargenomen door dokter M. v. d. Stoel, Veurseweg 20 tel. 356 „Het Groene Kruis". De Zuid-Holl. Ver. „Het Groene Kruis", afd. Voorschoten, gaf een film avond. De film gaf een goed beeld van a het werk, dat door „Het Groene Kruis' wordt verricht. Na de filmvertoning was er een huishoudelijke vergadering. Dhr. C. v. Osnabrugge was aftredend als lid van de controle-commissie. Voor hem in de plaats werd dhr. Krösschel gekozen. Als afgevaardigden naar de vergadering te Rotterdam werden benoemd de heren H. v. d. Doe en Burgel. De vraag werd gesteld, wanneer nu het gebouw zondheidscentrum" zal verrijzen. Diverse suggesties werden aan de hand gedaan om spoedig meer gelden bijeen te krijgen. Het bestuur zegde toe een en ander nog eens van alle kanten te zullen bekijken. De aftredende bestuursleden, de heren C. Bolle, dr Olthuis en C. v. d. Werf, werden herkozen. Zoeterwoude Gemeente-avond. De kerkvoogden der Ned. Herv. Ge meente nodigen alle gemeenteleden uit tot bijwoning van de avond op Maandag 13 Dec. as., 8 uur, in de koorzaal. Op het programma staat o.m. verkiezing van notabelen wegens periodieke aftreding. De volgende candidaten kwamen binnen: F. A. van Huis, A. de Jong, H. van Kam pen, H. H. van Kapel, N. Miuneard, G. C. Moree. W. F. Sierat, C. Vis®-r en W. Wessel. Tevens zullen de financiën en d* plannen van de Herv. Gemeente wor den besproken. n. Zij hebben „behouden teeltf'. Er nu nog 44 Katwijkse loggers 5n de t; 36 daarvan opereren in hef} Ka naal. terwijl de overige 8 zich nog onder de Engelse wal bevinden. Naar gasteren werd verteld, zouden deze vandaag (Za terdag) ook naar huis komen. VISSERIJGOLF Het is natuurlijk helemaal niet bamoedi gend, als de krant moetvertellen, dat 1/S deel van de treilervloot met afgeblazen stoom aan de kant ligt en het wordt beslist pessimistisch, wanneer daaraan toegevoegd dient te worden, dat een spoedig massaal vertrek allerminst in de lijn der verwach tingen ligt. Dat is zo het probleem, waar de IJmuidenaren het wijze hoofd over schud den en waarmee ze de ganse dag omtobben als hen tenminste de oude liefde voor de visserij door het moedeloze gevecht va,n na de bevrijding niet uit de ziel gestampt is. Want het gaat naar overbevissing van de Noordzee toe. Dat besluit op de inter^atió- nale Noordzee-conventie is nog niet van kracht en de regering in Den Haag wil graag genoeg meewerken om hier een afspraak tussen alle belanghebbende landen te> be werkstelligen, taant de tijd dringt. Denemarken verdubbelde zijn vloot} de telgen litaland de oorlog komt dreigend opzetten. Ons landje mc met zijn 60 pet. maar zien het vege Hjff redden en de eindjes aan elkaar te knopt En steeds maar weer duikt het hevige vraa stuk afschrik ure initiatief eend endoor En dan heeft IJmuiden de eerste vak examens beleefd. Viswinkeliers en -venter» hebben gestreden voor het diploma vakbe kwaamheid aan lange tafels in een pakhui van hal B. Ze zijn duchtig aan de tand ge voeld door mensen met haar op hun tan. den en meneer Ellinkhuizen van de Vak groep is er soms als een kwaaie haan opi- heen gestapt, opmerkingen uitdelend, waar aan de belangstellende leek meermalen kon de handigheid der candidaten ontbak. Maar het examen was aan de andere kant ook niet helemaal „above board": de haringven ters met hun speciale haringopleiding heb ben terecht gemopperd, toen zij een rog kregen voorgezet met het beleefde verzoek, dat beestje nu maar eens volgens de rege len der kunst van zijn ongerechtigheden te Eerstvolgend jaar kan men pas van ob jectiviteit spreken: dan hebben meester- fileerders het land afgestroopt en de theo rie-cursussen zijn gehouden, zodat geen en kele candidaat meer onbeslagen ten u® komt. Van de venters slaagden slechts 12 van de 32 candidaten en dat lag niet alleen aan de venters. Netzomin als da visserijproble men alleen aan de Vissers liggen. Sport en Wedstrijden Aad van Leeuwen sprak over de O.S. 1948 Voor de leden van Van Wijk's sport vereniging Aad'"van 'Léeawen, de;-beketsde radiw»" commentator, heeft gisteravond kr „Deos Burcht" voor de leden van V.W.S. een losse-greep-oauserie gehouden over de O.S. 1948. Spr. ging uitvoerig in op de organisatie en de verzorging van de radioberichtgeving in de Augustusdagen van dit jaar. Hij prees het prachtige werk, dat de B.B C. heeft verzet. De algemene organisatie verliep niet zo best. De Engelsen waren helemaal niet O.S.-minded en stomverbaasd over de belangstelling, die het buitenland voor deze spelen aan de dag legde. Maar on danks alle tekortkomingen werd de O S. gehouden in de sfeer van grote welwil lendheid van de Engelsen. En 't is geen financiële strop geworden, want er wa® nog een batig saldo van 100.000. In het tweede gedeelte van zijn cau serie vergeleek Aad van Leeuwen de O.S. 1936 te Berlijn met de O.S. 1948 te Londen, wat in het voordeel van de laat ste uitviel. Voorts stond hij nog stul bij de hoogtepunten van de spelen en zijn bijzondere belevenissen in Londen. Naast de voorzitter van de L.V.B., d« heer W. Caro, en enkele scheidsrechters waren de directeuren Venhey van Wijk en Hetaioh aanwezig, diie de winnaars van de onderlinge zwemwedstrijd van V.W.S., t.w. mej. Verhoog en de heer Da Hartog, een wisselbaker uitreikten. Da bijeenkomst stond' onder leiding van do heer J. Faber. SCHAKEN ONS GENOEGEN I—V.T.L. H 7 «4—214 Ons Genoegen I speelde voor de 3e kL A haar derde competitiewedstrijd en wel tegen V.T.L. II. Met 7V4—21*. bleven do Leidenaars de mensen van de Touw fabrieken te Ledderdorp de baas. De ged. uitslag is: Van Es (OG.)D. v. d. Berg (V.T.L.) 10; LamanTeleng 10: Ko ningL. v. d. Berg 10; Van Tongeren— v. d. Zon 01; Roman—Henzing lè v. d. OordJ. de Zwijger 10; Marks— Elzenaar 10: Van WeizenB. de Zwij ger 10: ZitmanDool 01; Kouwen— Kerkvliet 10. N.Z.H.-NIEUWS De uitslagen van de voortgezette bor- denwedstriiden luiden: H. van Westra— A. v. d. Eijkel 10; H. KwestroPicard 01: SlingerlandTeulings 10; Bin nendijkA. Ravensbergen 01. AARLANDERVEEN I—ALPHEN III 5-5. De gisteravond voor de 3e kl. B. van do L.S.B. gespeelde wedstrijd Aarlanderveen 1Alphen III is in een gelijk spel geëin digd. DAMMEN L.D.V.-NIEUWS Deze -week werd de tweede ronde van de onderlinge bordenwedstrijden ver speeld. De uitslagen hiervan waren al® volgt: Groep A: J. VermeulenH de Water 20; A. KlinkenbergE. Klinkenberg 1—1; A Klinkenberg—A. Sladek 2—0; J. H. v. GentI. Teleng 0—2; B. de Kier— "tel 0—2; W. Heemskerk—J. W. Huisman Jr 20. Groep B: J. MolenaarJ. v. d. Mey 0—2; H. W. ZeilstraW. Kleyn 0—2; M. LeeuwenC. B. Janssens 20; J. W. JVeekeW. Harland 02; H. Martijn— Th. Uyttenbogaard 02; D. AanenJ. Zaalberg 02; W. de RoodeS. v. d. Wijngaard 20. Mühring (Ned.). Rossolir (Hongarije). Paul Schm Wade (N.-Zeeland) en de hurst, Wood, Tyler en Sir

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2