Jlicuiwc £ciiisri|c (Courant Militaire veiligheidscommissie voor het Westen in de maak Wist U VRIJDAG 10 DECEMBER 1948 ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIÊN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7685 f Meubilair-comité „Pniël" in 't zilver DIRECTIE: F. DEEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi Is ghfbleoen mgn bert la tegljenspott" Zie pagina 2 BEVIN SPREEKT VOOR T EERST NA ZIJN ZIEKTE: Duitse herbewapening moet volkómen onmogelijk zijn Na een maand van rust, verscheen Bevin gisteren weer in het Engelse parlement, maar volgens Reuters politieke correspondent, klonk zijn stem nog vermoeid- Hoewel de minister van Buitenlandse Zaken zich hoofdzakelijk beperkte tot de problemen van Europa en de Westerse wereld, maakte hy een uitzondering voor China. Niemand kan voorzien, tot hoever de invloed der, door de communisten geleide, legers in China zich zal uitstrekken en de regering volgt de toestand met spanning. Hjj ging daarna over tot de bespreking van de Duitse, speciaal de Berljjnse kwestie, waarbü de Sowjets niets onbeproefd lieten, om het „onverdeelde bestuur van Berlijn" te vernielen. Als de blokkade werd opgeheven, zou ook Engeland accoord gaan met invoe ring van een enkele geldsoort, terwijl de Britse regering eveneens bereid is, deel te nemen aan een „viermogendhedencon- ferentie". Engeland staat volkomen achter handhaving van de Berlijnse luchtbrug. Nadat hij nog „bezettingsstatuut" en de „grondwet voor Duitsland" had aange roerd, bracht hy het Roer-probleem ter sprake. Hij zei: „Wij geloven, dat het onder internationaal eigendom brengen van de Roerindustrieën zal leiden tot ein- deIoze>wrijvingen, die de productie druk ken en de medewerking bij de Europ. we deropbouw bemoeilijken." De vier mo gendheden waren het echter eens gewor den over het punt, dat het trustschap over de Roer-industrieën door de Duit sers zelf geregeld zal worden. De Engelse regering was niet van mening, dat het Franse voorstel, de Roer los van Duits- fend te maken, een blijvende oplossing zou zijn. Op de duur zou Duitsland een aandeel moeten hebben in de Westerse Unie, maar de veiligheid in Europa dien de gegarandeerd te zijn, de Roer geen nieuw geVaar betekenen. Deze „garantie" zag Bevin in een Westerse, militaire vei ligheidscommissie. De Veiligheidscommissie. Dit zal een lichaam zijn, waarin Enge land, Frankrijk en de Ver. Staten zitting hebben. Het zal vóór het einde der con trole-periode in West-Duitsland met zijn werk beginnen en mogelijk na het vre desverdrag in functie blijven. De com- Hongaarse regering is thans afgetreden Zoals te verwachten was, heeft de Hon gaarse minister-president, Lajos Dinnyes, zijn ontslag aangeboden. Het gehele ka binet is daarna formeel afgetreden, doch men gelooft niet, dat de nieuwe premier, die vandaag benoemd zou worden, grote wijzigingen zal aanbrengen. De zuive ring van de partij der kleine boeren, die Dinnyes niet ter hand wilde nemen en waardoor hij het vertrouwen verloor, is gisteren reeds begonnen. Reuter meldt, dat Istvan Doby. die lange tijd een voor aanstaand persoon in de linkervleugel van de partij der kleine boeren was, minister-president zal worden. Hij is een felle tegenstander van Dinnyes, die door hem als een vertegenwoordiger der rijke boeren wordt beschouwd. e zal bestaan uit militaire, techni sche en industriële deskundigen, zoals beginsel op de Zesmogendheden-i ferentie te Londen besloten. Na overleg met de militaire gouverneurs der drie Westelijke mogendheden in Duitsland, volgens Reuter, zelfs bijna een defi nitieve overeenkomst zijn bereikt. Het doel dier commissie is dus: voortzetting de ontwapening en demilitarisatie in West-Duitsland. De commissie moet der halve verhinderen, dat Duitsland zich niet opnieuw militair organiseert, dat wapens, oorlogsmateriaal etc. worden ge fabriceerd of geïmporteerd, dat er geen oorlogspotentieel geschapen wordt, zelfs geen wetenschappelijk onderzoek oorlogsdoeleinden wordt verricht. Bevoegdheden en functies worden be lichaamd in het „bezettingsstatuut", dat op 16 Dec. a s., voor de laatste maal. door de drie militaire gouverneurs zal worden bekeken. Europese solidariteit groeiende. Ten aanzien van Oostenrijk, meende Bevin, dat het fair was, als de vier grote mogendheden hun troepen terugtrokken uit Oostenrijk en dit land zijn vrijheid laten volgens de afspraak van Moskou 1943. Tenslotte memoreerde Be' nog West-Europese Unie en Atlantisch Pact. Niets zou een betere kans geven de eeuwenlange strijd tussen Duitsland er Frankrijk te beëindigen en het vertrou- van Frankrijk te waarborgen als het Atlantisch Pact. Binnen afzienbare tijd zouden de ministers van defensie en financiën der Westerse wereld één ge meenschappelijke begroting bespreken, één defensie hebben ter collectieve be scherming. Ten aanzien van een Europese Assemblée, repte hij van „alleen maai fagade opzetten", hetgeen tot teleur stelling zou leiden, maar hij erkende, dat ?n geest van Europese solidariteit groeiende is. Behalve door enkele La- bour-lieden, die de regering verweten „Israël" niet erkend te hebben, werd critiek uitgeoefend door de conservatief Anthony Eden. Volgens A.P. heeft Eden nog verklaard, dat de organisatie van een zeer uitgebrei de politiemacht in de Russische zone veel lijkt op de vorming van een verkapte militaire organisatie en de Oost-Europese landen zich bewapend hebben in eer mate, die in strijd is met de vredesver dragen.. Men tracht het Westen te belet ten zich op zijn economisch herstel toe t« leggen en vandaar het grote belang var het Atlantisch Pact. Werkloosheid in België stijgt nog steeds Het aantal werklozen in België be droeg vorige week 112.985. hetgeen 10.132 meer Is dan de week daarvoor. Alleen reeds in de haven van Antwerpen waren 7531 mensen zonder werk. EERSTE SCHIP MET TRANSITO GOEDEREN TE ANTWERPEN. Te Antwerpen kwam gisteren het e ste schip na de overeenkomst voor transito-verkeer met een lading, bestemd voor doorvoer naar Duitsland aan was de Nederlandse „Parkhaven", 8000 ton pyriet uit Spanje. Helpt nu U zelf De Duitse dokter Theodor Herr volgens Ass Press, bij zichzelf de blinde darm hebben weggenomen. Hij had zich plaatselijk verdoofd en voerde de opera- t half zittend, half liggend uit, zonder spiegels te gebruiken. Een assistent gaf hem de instrumenten. Hjj behoefde zich niet te hechten en de volgende morgen kon hy opstaan en zijn patiënten be zoeken. Ter rechtszitting gearresteerd na eis van 15 jaar SS-er had liever doodstraf dan levenslang. De 57-jarige oud-commandant van d( Landwachtpost te A'dam, G. R. J. Geu bel, had juist 3 jaar internering achter de rug, opgelegd door het Tribunaal, dal waarschijnlijk niet met alles op de hoogte was geweest. Want toen G. onlangs als vrij man het A'damse B.G. binnen kwam, stapelde zich zoveel bezwarend materiaal op, dat 15 j. tegen hem werd geëist en de president onmiddellijke inhechtenis neming beval. Hij werd geboeid weg geleid. Voor de R.v.C. hoorde de 29-j. J. v. d Bosch, uit Haarlem, opperschaarleider van de Ned. Landwacht en Oostfront strijder, een conclusie van 20 jaaiv Hij had van het Arnhemse B.G. levenslang gekregen. Volgens zijn zeggen had hij cassatie aangevraagd, daar hij liever de doodstraf had als zijn straf niet verlaagd kon worden. Uitspraak 29 Dec. Reorganisatie van de openlucht- scholen in Zuid-Holland? Ged. Staten van Zuid-Holland zullen het jaar 1949 gebruiken om te onderzoe ken in hoeverre reorganisatie van de ver schillende buiten- en openluchtscholen in de provincie nodig is en wat kan worden gedaan om dit te bewerken, zo delen zij de Prov. Staten mede. Dit besluit vloeide voort uit de opmerkingen, die gemaakt zijn over het voorstel subsidiëring bui ten- en openluchtscholen, dat in de Sta tenvergadering aan de orde komt. ZEEPOST VOOR INDIE Zeepost voor Indië, mede te geven met de 17 Dec vertrekkende „Madoera". dient vóór 13 Dec. gepost te zyn. Gemmeker van Westerbork voor zijn rechters Ook hij huldigde het principe „Befehl ist Befehl". Verantwoordelijk geacht voor het af schuwelijke, dat zich in het kamp Wes terbork heeft afgespeeld, moest gisteren de 41-jarige commandant van dit kamp, de Duitser A. K. Gemmeker, voor het B. G. te Assen terecht staan. Dit proces is door vele Joodse landgenoten met spanning tegemoet gezien. Het heeft vele gruwelijke gebeurtenissen in het licht gesteld. Gemmeker, een typisch Duitse figuur, huldigde als zovele Duitsers het principe „Befehl ist Befehl". Dat deed hem de benoeming aanvaarden als kamp commandant. Hij wist lange tijd niet, zo zeide hij, dat vele Joden de dood vonden in Duitsland. Het grote aantal getuigen werd aangevuld met een film, die op bevel van Gemmeker in het kamp was opgenomen en nu gedeeltelijk werd af gedraaid. De zitting werd tot 28 Decem ber verdaagd China's licht hegint te doven De communistische troepen, die Peking zoals wij reeds meldden, in het Noorden tot op 25 km genaderd zijn, hebben daar hun hoofdmacht op 38 km van Peking geconcentreerd. In het Zuiden zijn zij de stad tot op 60 km genaderd. De drie legergroepen, die na hun vlucht uit Hsoetsjou omsingeld werden, hebben alle pogingen om uit te breken opgegeven. Militaire toestand in China Van de 12de legergroep, die zich volgens berichten van gisteren uit de omsingeling zou hebben bevrijd, ls slechts een klein gedeelte gered. In de rug van de rege ringstroepen, die Nanking verdedigen, hebben de communisten een belangrijke spoorbrug in de lucht doen vliegen. In verband met de slechter worden de toestand 'in China wordt een tweede bataljon Gurka's naar Hongkong ge zonden. Regering richt nota aan Commissie van Drie Teleurstellend contact en toenemend aantal bestandschendingen Volgens een mededeling van officiële zijde "heeft de Regering naar aanleiding het rapport der heren Sassen, Neher Stikker een nota aan de Commissie Drie opgesteld, waarin het regerings standpunt vervat is. .Pas na de overhan diging kunnen er mededelingen omtrent de inhoud der nota worden gedaan De officiële mededeling wijst er op, dat het contact tussen de heren Sassen, Stikker, Neher en de republiek op enige belang-, rijke punten teleurstellend is geweest dat de ministerraad opnieuw aandacht heeft gewijd aan de toeneming van aantal bestandschendingen, hetwelk de week van 1 tot 8 December het cord (sinds de ondertekening van accoord der „Renville") van 307 heeft bereikt. Ernstig noemt de mededeling het toenemend aantal moorden op en ont voeringen van Indonesische bestuurs ambtenaren. Twee jaren van vooruitgang in Indonesië Dr Beel werd te Bondowoso door geest driftige menigte ontvangen Gistermiddag even over drieën zijn de beide Kamerleden H. A. Korthals W. Tilanus, die als waarnemer Indonesië hadden bezocht, op Schiphol terugge keerd. Beide heren wilden zich over de gevoerde besprekingen niet uitlaten, doch de heer Tilanus was zeer onder de d|uk van de plechtigheid te Bondowoso ter oprichting van de negara Oost-Java Indrukwekkend waren de redevoeringen, indrukwekkend was de geestdrift, mede de hoge vertegenwoordiger Kroon door een grote menigte in de stra ten der stad ontvangen was. Ook op Ma doera werd dr Beel door grote menigten langs de wegen enthousiast toegejuicht. De heer Korthals, die 2 jaar geleden In donesië bezocht had, was vooral getrof fen door de grote vooruitgang op allerlei gebied. De federale gedachte had in die tijd diep wortel geschoten. In het uiter lijk der bevolking viel hem de betere kleding op. IiET RAPPORT VAN DE COM1VJISSIE VAN DRIE. Het Tweede Kamerlid Weiter heeft de ministers Stikker en Sassen gevraagd of de Regering het vierde interim-rapport von de Commissie van Drie niet mislei dend acht en waarom zij niet daartegen bij de Veiligheidsraad heeft gepro testeerd. Rusland geeft Finland een nieuwe reprimande. De Sowjet-Unie heeft bij de Finse re gering geprotesteerd tegen de actie var onverantwoordelijke elementen in Fin land. die er op uit zijn de onderlinge be trekkingen te verslechteren. Colonne Henneicke weer drie doodvonnissen Het A'damse B.G. veroordee vanmor gen de Amsterdammers B. M. van Eg- mond, A D. Hogguer (bij verstek) er A. Sctmidt comform de eis ter dood. Zij behoorden allen tot de colonne Hen neicke. Minister Stikker vertrok vanochtend naar Parijs Ook daar besprekingen over Indonesië Minister mr D. U. Stikker is heden morgen naar Parijs vertrokken. Hij zal met de voorzitter der Nederlandse dele gatie naar de Algemene Vergadering der Verenigde Natiën spreken over zijn be zoek aan Indonesië. Vanavond of gen vroeg wordt hy weder in Nederland verwacht. GESEPAREERD COMMUNIS TISCH AFVAL De Berlijnse gemeentereiniging i thans gesplitst in een afzonderlijke Westelijke en een Oostelijke dienst. Erdmann, hoofd reiniging (West) ver klaarde, dat het stadsvuil altijd was vervoerd naar gebieden, welke tham tot de Sowjet-zone behoren en wegens gebrek aan vervoermiddelen, moest ook deze splitsing wel worden doorge- Communisten kregen kous op de.kop in Zaandam Een door de communisten aangevraag de gemeenteraadsvergadering kon gister avond niet doorgaan, omdat het vereiste aantal leden niet aanwezig andere fracties hadden stek laten gaan. Het zou over de loon- toeslag gaan. Een grote menigte schoolde bijeen voor het raadhuis, doch burge meester Thomassen weigerde ze de toe gang tot de publieke tribune. In en bui ten de raadszaal was het zeer rumoerig :n in de hal van het raadhuis zong men ia afloop de Internationale. Doodstraf voor Van Droffelaar en Lamberts Het B. G. te Assen veroordeelde giste- en twee S.D-ers uit Assen, Van Droffe- aar en J. Lamberts, conform de eis ter dood. De SD-er J. C. Lammerse kreeg levenslang (Eis: doodstraf), terwijl de r A. Sluiter, tegen wien 20 j. (z.a.) geëist was, 19 j. (m.a.) kreeg. Engelse prins wordt Woensdag gedoopt De zoon van prinses Elizabeth wordt Woensdag as. in besloten familiekring op het Buckingham Palace gedoopt. Onderhoud Trumanmevr. Tsjiang over China. Vandaag zou president Truman met tevrouw Tsjiang Kai Sjek het vraag stuk der Amerikaanse hulpverlening aan China bespreken. Groot Italiaans slagschip naar Rusland Het 23.959 ton metende Italiaanse slag schip „Giulio Cesare" is gisteren uit Ta- ranto vertrokken, om in een haven aan Zwarte Zee aam de Sowjet-Unie te worden overgedragenDe overdracht ge schiedt op grond van het vredesverdrag. EEN UUR KERSTMUZIEK VOOR GEWEZEN NAZI-LEIDERS >e zeven vooraanstaande ex-Nazi leiders, Hess.'Rader. Dönntz, Speer, Funk, Neurath en von Schirach, zullen in de Spandau-gevangenis een zeer sober Kerstfeest krijgen. Zij zuiden een uut mo gen luisteren naar klassieke gramofoon- muziek, dóch hun voedselrantsoenen zul- liet verhoogd worden. In Duitsland gingen reeds geruchten, dat zij Kerstmis thuis zouden mogen vieren. Loritz: ik legdë die bom De Beierse ex-minister, Alfred Loritz, door zijn aanhangers de Witte Hit-Ier ge noemd, verklaarde na zijn ontslag uit de gevangenis te München. waar hij, zoals bekend is, was opgesloten wegens zwarte handel, dat de bom, die in de historische bierkelder te München is ontploft, juist nadat Hitier er op 8 November 1939 eer rede had gehouden, werd geplaatst doo: verzetsgroep, die onder zijn leiddn; 40.000 VATEN HARING NAAR DUITSLAND. In Frankfort is thans overeenstemming Liefde en Chocola" als prikkellectuur in gevangenissen Doodstraf, processies en 'n beminnelijk minister in de Tweede Kamer (Van onze parlementsredacteur» Minister Wyers heeft zich gisteren by zyn eerste „grote" optreden in de Tweede Kamer waarlijk doen kennen als een beminneiyk mens. Iemand, om nu werkelyk nooit ruzie mee te krygen. Iedere suggestie, die by de behandeling van dc begroting van Justitie werd ge daan. trad hy vriendeiyk tegemoet, hy zeide onderzoek of overleg toe, maar over te verwachten resultaten bleef de bewindsman wel uitermate vaag. Neen, minister Van Maarseveen moge als be heerder van Justitie wel eens wat te veel een „gladde vogel" zyn geweest, zyn opvolger haalt hierby niet: hy spreidde teveel argeloze eenvoud, of zo men liever wil. eenvoudige argeloos heid ten toon. Bij de begroting van Justitie plegen vrijwel steeds dezelfde „stokpaardjes" te worden bereden. Zo de invoering van de doodstraf in het gewone strafrecht, o. a. bepleit door de heren Terps tra (AR), v. d. Feltz (CH) en Zandt (SGP). De be windsman erkende volmondig het reóht van de overheid, de bedreiging met dood straf in de wet op te nemen, maar hij zag normale omstandigheden niet de nood zaak om dit te doen. Ook het processie- raagstuk komt telkenjare op het tapijt: de heren V. d. Feltz en Zandt vroegen een afdoende regeling. Men weet. dat deze grondwettelijk slechts worden toegestaan, waar in 1848 geregeld processies werden gehouden. Aanvankelijk lag de bewijslast hiervoor bij hen, die de ommegang orga niseerden. Sedert enige tientallen jaren is de jurisprudentie overstag gegaan IJ- EN DRANKPRIJZEN IN BARS RIJ. Nadat achtereenvolgens voor alle be drijven 'de prijsregelingen voor entrées, luxe dranken en wijnen waren ingetrok ken. zijn nu ook voor bars, dancings en cabarets de pry zen voor jenever, bier, andere dranken en ijs vrij gegeven. Voor cofé's en restaurants blijft de prijsrege ling gehandhaafd. LEVENSLANG WEGENS ROOFMOORD Wegens roofmoord, in Juni 1947 ge pleegd op mevr.,P. Luyks-van de Broek te Rosendaal, verordeelde het Bsosche Gerechtshof in hoger beroep de 43-j. P. de J. uit Roosendaal tot levsnlang. Volgens Reuter heeft een Nederlandse handelsdelegatie te Frankfort a. d. Main handelsbesprekingen geopend met Duits- lands drie Westelijke zones. Garry Davisbeweging voor vrede groeit Garry Davis, wereldburger no. 1, de an, die voor een wereld van vrede strijdt, wis*, gisteren in het Paryee „Vélo- drome d'Hiver" tienduizend toehoorders te verzamelen, die naar zijn pleidooi wereldeenheid luisterden. Hij las eer hem gerichte, brief voor van dr Heibert Evatt, de voorzatter van de Veiligheids raad, waarin werd gezegd, dat Evatt per soonlijk accoord ging met het „einddoel" van Garry Davis' beweging voor een we reldregering. Dit schrijven is ook onder de V.N -gedelegeerden verspreid. Na af loop van zijn toespraak werd Davis op de schouders door de zaal gedragen. Hij ontvang', steeds meer sympathie-betui gingen met zyn vredes-beweging, uit alle delen der wereld. Graaf Heinrich von Einsiedel, ach ter-kleinzoon van Von Bismarck en re dacteur van de communistische „Tagliche Rundschau", is naar West-Duitsland ge vlucht. bewezen worden, dat een eeuw leden in een bepaalde plaats geen pro- werden gehouden. De practijk is uiteraard, dat dit bewijs bijna nooit is be leveren. De minister was echter geens plan, processie-beperkende maat regelen in het leven te roepen. In de sprekers-processie volgden de heren Stok vis (comm.). V. d. Feltz (CH), Zandt (SGP) en mej. Tendeloo (Arb.) elkaar op om te pleiten voor vergoeding van tot nu toe verleende kosteloze rechtbijstand. (Voor vervolg zie Pag. 3) EEN AKELIGE KATER. Voor het Arnhemse Gerechtshof werd bevestiging geëist van het tegen de koop man A J. R. en de monteur A. J. E. uit gesproken Rechtbankvonnis, \Vz j. (m.a.) ieder. Zij hadden, na een langdurig verblijf in een café en het consumeren grote hóeveelheid sterke drank, de auto van een medebezoeker gestolen. Hlerbij was aanwezig de inspecteur van politie P. J. de V.. die o m. wegens dit feit ontslagen werd. Hoewel in het requisi toir zijn houding scherp werd gelaakt, werd. eveneens conform het Rechtbank- vonnis, vrijspraak gevraagd, aangezien zijn medewerking aan de diefstal niet was bewezen. Voorbereiding wettelijke zieken verzorging De voorbereiding van een wettelyke regeling der ziekenverzorging, ter ver vanging van het Ziekenfondsbesluit. heeft vertraging ondervonden, daar de Stichting van de Arbeid wil nagaan in hoever en op welke wijze het zieken fondswezen kan worden opgenomen in de uniforme regeling van de sociale ver zekering. zoals deze door de Commissie- Van Rhijn is voorgesteld. EEN FOTO-INDUSTRIE IN VENLO Het aantal nieuwe industrieën in Venlo zal binnenkort worden uitgebreid een fabriek voor foto-apparaten var N.V., die in Amsterdam zal worden op gericht door de Zwitserse ondernemer H O. Gadza uit Zürich. Voorts komen keramische fabriek en een deweverij. DAT, nu H. Beldman te Deventer niet binnen de gestelde termijn antwoordde, tot opvolger van H. J. Roorda te Zwolle als Statenlid van Overijssel werd aan gewezen mevr. J. Broekman-Smit (C.P. N.) te Goor. DAT aan de Nederlandse consul te Freetown (Sierra Leone) W. E. Passells, eervol ontslag verleend werd en M. C. van Breda waarneemt. DAT de eieren op de Barneveldse pluimveemarkt gisteren f 11- tot f 13.50 per 100 stuks opbrachten (vorige week f 13 tot f 17). DAT voor de Haarlemse rechtbank 2 j. werd geëist tegen de employé van Van Gend en Loos G. B. aldaar, die maar liefst 85 maal gapte. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. een prijzenbeschikking kapperstarieven 1948 en een vierde wijziging v. d. prijzenbe- sohifeking Ned. bier voor gebruik-ter- plaatse-van-verkoop 1946 bevat. DAT het Middelburgse B.G. de arbei der en ex-landwachter S. A. van Boven aldaar tot 5 j. (m.a.) veroordeelde, ter wijl de slagersknecht en ex-landwachter A. Bruinooge uit Goes 8 j. (m.a.) kreeg. DAT de Haarlemse Raadsfracties, mi- us de communisten, 15 Dec. een voorstel zullen indienen ter benoeming van enquête-commissie i.vzn. de slachthuis fraude aldaar. DAT de voorz. der DP.V. en dir. der Senembah. P. W. Janssen en de hoofd administrateur der Deli Mij. F. R. Kra mer. gisteren van Medan naar ons land vertrokken. DAT ter vergadering van de R.K. Boe renbond te Tilburg aan een commissie prof. Mindenhout opgedragen werd, rapport uit te brengen over de meest ge wenste gang van zaken in de Benelux- landbouwpolitiek. DAT de R'damse Raad van Bijstand an de K. v. K. voor Zuid-Holland in een adres aan min. Spitzen pleit voor de aan- Schieveen, daar Ypenburg geen voldoende uitbreidingsmogelijkheid zou bezitten. DAT Breda dit jaar maar liefst door t.m. 150.000 Belgen en 10.000 andere reemdelingen werd bezocht en mer daarom nog meer aandachtgaat beste- :n aan het werk van V.V.V. DAT gisteren het kamp Neerijnen te Waardenburg officieel is overgedragen de Mil. School voor hygiëne en pre ventieve geneeskunde. DAT zowel de tot levenslang veroor deelde Limburgse S.D.-chef Nitsch als de proc.-fisc. bij het Maastrichtse B.G., die de doodstraf geëist had in deze zaak, cassatie aantekenden. DAT de 935 tons tankboot „Baren- drecht" van Van Ommeren (R'dam) gis teren met roerschade te Para (Brazilië) binnenliep, na herstel een lading drink water naar Curagao brengt en naar Rot terdam doorstoomt. DAT vandaag de Utrechtse Int. Pluim veetentoonstelling geopend werd, E. Wa gendorp uit Winterswijk de medaille van H. M. de Koningin verwierf e A. de Laat uit Eindhoven die van Prins Bernhard kreeg. DAT de Belgische ambassadeur te Den Haag. L. C. Nemry in functie blijft tot zijn opvolger Graeffe is gearriveerd. DAT minister Drees 16 Dec. te R'dam /er Indië spreekt en daarmede een le- aingenserie opent voor leerlingen van R'damse middelbare scholen. DAT ook de Friese Bond van Coöp. Zuivelfabrieken gisteren ter vergadering Leeuwarden de thans vastgestelde melkprijs te laag vond en bezorgd is over de boterprijzenpolitiek van de Regering. DAT voor het A'damse B.G. 6 j. geëist werd tegen J. Hartloper uit A'dam, die als „Lagercontroleur" te Amersfoort zijn medegevangenen mishandelde. (Uitspr.: 23 Dec DAT de Landbouwcommissie uit de Tweede Kamer de door min. Mansholt in het wetsontwerp bestrijding aardappel moeheid voorgeschreven wisselbouw om de drie jaar voor aardappelen te ver gaand vindt. DAT de St. BI. I 517 en I 518 K B be vatten over herziening der bezoldiging het personeel aan de Rijks- en Rijkswege gesubsidieerde lagere en delbare nijverheidsscholen. DAT tot plv. kantonrechter te Deventer benoemd werd mr H. Koolmoes. griffier aldaar, en te Venlo mr Th. W. F Speetjcns. dir. v. d. Rott. Bank aldaar. DAT aan mr F G. A. M. D. v. d. Kroon te Heerlen op zijn verzoek eervol ontslag verleend werd als plv. kantonrechter al- DAT voor het A'damse B.G. gisteren te gen L. M. Tau wegens verraad van Jo den 8* j. (m.a.) geëist werd. (Uitspraak: 23 Dec.). DAT de Middelburgse politie v. d. K. uit Zeeuws Vlaanderen en B. uit Kruinin- gen. die reeds 25 koeien per pantserauto over dc Belgische grens smokkelden, resteerde. In Acre (Palestina) begon het grote proces tegen de vooraanstaande Stem leden Yellin (midden) en zyn mede stander Lt. Schmuelevitz (met baard), waarbij tevens zal worden uitgemaakt of de Stern-groep, o.a. verantwoordciyk voor de moord op graaf Bernadotte, als terroristische organisatie moet worden beschouwd. De beklaagden betreden de rechtzaal. IN HAARLEM VERLOPEN BANKJES VAN F 100 AANGEBODEN De laatste dagen zyn bij de politie ir Haarlem verscheidene aangiften binnen gekomen vam mensen, die thans ongel dige bankjes van f 100 aangeboden kre gen. welke uit de tijd voor de geldzui- vering dateren. Onlangs werden een cas- sière van een bioscoop en een exploitant van een benzinestation het slachtoffer De politie stelt een onderzoek in. Churchill naar Brazilië? Winston Churchill zal volgend jaai Augustus een bezoek aan Brazilië bren gen. als gast der regering. Churchill's secretaris sprak dit echter tegen. Nabij het St. Walburgziekenhuis t Zutphen ontdekte men 4 door de rs ingegraven bommen elk 250 kg. Bij de pijl ziet men der gevaarlijke monsters, die reeds door de mannin can de Mijnen- opruimingsdienst is blootgelegd. Het opruimingswerk, dat flelukkip goed is verlopen. Inbrekersbende in Brabant onschadelijk gemaakt De Rijkspolitie te Breda heeft een :n- brekersbende onschadelijk gemaakt, die 1944—1948 in Brabant en de Belgi sche grensstreek 160 inbraken en dief stallen. w.o. 100 ernstige, op haar gewe ten heeft. Elf mannen uit St Willebrord gearresteerd. Zij maakten zich ook schuldig aan smokkelen, waarbij zij s als „zwarte kommiezen" optraden de smokkelwaar van „collega's in beslag namen. De heren beschikten over een soort «„slangemens", die zich door de kleinste openingen kon wringen. BEZWAREN TEGEN VERHOGING TARIEVEN INTERLOCAAL TELEFOONVERKEER Uit het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer bij de P.T.T.-begroting blijkt, dat vele leden een verhoging van de tarie ven voor het interlocale telefoonverkeer ernstig zouden betreuren, ook in ver band met de algemene loon- en prijspoli tiek. Curiositeitshalve vermelden we uit dit verslag voorts, dat één lid zich niet tevreden toonde over Tante Pos. Met name oefende hy critiek uit op het zo lang moeten wachten voor de loketten. „Tabinta" aangekomen met troepen uit Indonesië De „Tabinta" is gistermiddag uit Indo nesië in Amsterdam aangekomen met re- patriërenden en troepen aan boord. Van de militairen waren er 140 msn van de Landmacht. 55 mariniers. 162 man van de Kon. Marine. 3 militairen van het K-N.I.L. en 20 meisjes van het V.H.K, gezinsleden inbegrepen. Namens de mi nister van Oorlog werden de troepen welkom geheten door kol. J. R. H. Lagas. PERSONEEL RADIODISTRIBUTIE WIL WETEN, WAAR HET AAN TOE IS In K. en W. te Utrecht wordt 18 De cember. op een vergadering, belegd door de Unie van Overheidspersoneel, gespro ken over de vraag wat er gebeurt, wan neer de radiodistributie-inrichtingen bij de P.T.T. blijven en wanneer zy weer particulier worden. Sprekers zyn P. Ka- pinga iNed. Chr. Bond van Overheids personeel). mr H. Snel <Alg. Bond van Ambtenaren) en H. A Vulink (R.K. Centrale van Burg. Overheidspersoneel). Het personeel wil weten, waar het aan toe is, vooral, nu het wetsontwerp van de agenda der Tweede Kamer is afgevoerd. POLITIEAGENT-INBREKER KREEG 4 JAAR De 24-j. Bloemendaalse politie-agent A. L. S., die van Juni tot Oct. j.l. 30 in braken pleegde met gevonden sleutels en tegen wie 5 jaar was geëist, is gisteren door de Haarlems Rechtbank veroordeeld tot 4 jaar. Zijn verloofde, de 20-j. M. V. kreeg wegens heling 6 maanden teis was 4 maanden.) Radiohandelaar verloor z'n proces De Enschedese Kantonrechter veroor deelde de radiohandelaar A. P F. aldaar tot 3 malen f 50 boete, daar hy drie door hem verkochte toestellén niet had opge geven bij de PTT en niet had geregis. treerd. Het verweer, dat de radioluis- tèrbeschikking 1945 niet verbindend is, omdat zy een belasting oplegt zonder dat daarvoor een wettelyke regeling bestaat, werd voorbijgegaan, omdat het overtre den artikel geen belastingheffing in houdt. Het verweer, dat het tijdelijk tele graaf-, telefoon- en rsdiobesluit in strijd zou zijn met de grondwet, werd verwor pen. Het besluit is krachtens staat&nood- recht geldig» tot stand gekomen, aldus de Belgische textiel op Utrechtse Jaarbeurs België zal, voor het eerst sinds de oor log. met een textiel-inzending deelne men aan de Utrechtse Jaarbeurs in 1949. WEERBERICHT Vrij veel tcind Tot morgenavond verwacht De Bilt Matige tot krachtige, in de kuststreken tijdelijk harde Zuidelijke wmd. Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en voor namelijk in het Westen van het land plaatselijk enige regen. ZON EN MAAN. aterdag 16.2T 1 V.h

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1