lliettwe frihutte (fouraiil Hatta wil wel, maar zetten hem de voet de heren in Djokja dwars Wist U Negen en twintigste jaargang No 7683 BUREAUX: Hogewoerd 103 Tel. dir. en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4 15 per kwartaal; 1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) WOENSDAG 8 DECEMBER 1948 DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Ofnstreken „StantoasUclj l« fftcMevra tnyn hert In tcgljcnspoct" Roddel rond bollen- export op Engeland Zie pagina 2 Strijd de macht het struikelblok Aldus is de indruk van de uit Indië teruggekeerde delegatie De ministers Sassen en Stikker en de heer Neher zijn, tezamen met de adviseur mr S. Blom, gisteravond tegen 9 uur op Schiphol uit Batavia teruggekeerd met het K.L.M.-vliegtuig „Francker". Minister Sassen verklaarde, dat de besprekingen In Indonesië op een punt gekomen waren, waarop de uitbrenging van een rapport aan de Nederlandse Regering wenselijk was geworden. „Wij geloven", voegde hij hieraan toe. „dat de tijdige totstandkoming in elk geval vóór 1 Januari 1949 van de wet op het bewind van Indonesië in over gangstijd bijzonder belangrijk is. Het voornaamste geschilpunt, hetwelk bij de besprekingen aan het licht gekomen is, betreft de gezagsverhouding gedurende de periode van de Interim-Regering". Hierop merkte minister Stikker nog op" „Dit is bepaaldelijk in afwijking van hetgeen wij hadden mogen verwachten. Toen ik de vorige keer Batavia verliet, werd mij door de heer Hatta een aide memoire overhandigd over deze zaak. \Vü hebben de indruk, dat nu allerlei tegenwerkende kraebten in de republiek het Hatta onmogelijk maken de essen tiële punten van zyn standpunt in zake de gezagsverhouding te handhaven". Vervolgens deed mr Stikker de merk waardige uitspraak: „Wij zijn gedrieën naar Indonesië gegaan en denken be paaldelijk over verscheidene feiten en gegevens verschillend. Ik meen echter te mogen zeggen, dat wij het thans, wat betreft ons rapport aan de Nederlandse Regering, volkomen met elkaar eens Zijn". Minister Sassen voegde hieraan toe: „Ik onderschrijf dit volkomen". Ook zeide hij, dat het kabinet zal beslissen of dqze delegatie zich op een later tijd stip wederom naar Indonesië zal be geven. Gevraagd naar een verklaring, die hij te Karachi had afgelegd, her haalde minister Sassen, dat de onderhan delingen niet mislukt waren. Hij achtte het nuttig, dat de wet op het bewind van Indonesië in overgangstijd een bepaling zou bevatten, waarbij de „inpassing" van de republiek in het interim-bestel kan v/orden vergemakkelijkt en bevorderd. De ministers Drees en Götzen waren op het vliegveld aanwezig. De „Washington Post" van 7 dezer verklaart, dat het officiële Washington door het nieuws, dat de besprekingen Indonesië mislukt zyn, teleurgesteld Verslagen is. Volgens de Paryse ci Staat Regering terug houdend t.o.v. Europese Beweging P. A. Kerstens neemt ontslag uit delegatie Vijflanden-studie- commissie De heer P. A. Kerstens heeft ontslag genomen als lid van de Ned. delegatie naar de Vijflanden-studiecommissie, te Parijs het vraagstuk van de Europese eenheid bespreekt. Dit staat volgens verklaring van de heer Kerstens in band met de terughoudendheid, die de Regering t. o.v. de Europese Beweging schijnt te befrachten. Het Tweede Kamer lid P. J. S. Serrarens is in zijn plaats aan gezocht, terwijl de voorzitter van de Eerste Kamer, prof; mr R. Kranenburg, morgen als plv. lid naar Parijs vertrekt. Volgens de verklaring van de heer Kerstens was de delegatie naar Parijs gegaan zonder instructies van de Rege ring. Zij stelde zich vermoedelijk op het standpunt, dat de leden hun wensen in dividueel kenbaar konden maken. Tij dens een onderhoud tussen de heren Kerstens, zomede de beide andere dele gatie-leden, de heren Albarda en Bruins Slot, en minister Drees werd het de heer Kerstens duidelijk, dat de Regering terughoudend staat tegenover de voorstel len van de Europese Beweging, waaraan de heer Kerstens zelf heeft meegewerkt. Om een dubbele houding in deze te voor. komen, stelde hij zijn mandaat ter be schikking. Prof. dr T. P. v. d. Kooy ook hoogleraar aan de V.U. Prof. dr T. P. v. d. Kooy, secretaris-gene taal van het dep. van Economische Zaken en sinds kort bijzonder hoogleraar in de geschiedenis te Leiden, is be- respondent van de „New York Times", A. M. Rosenthal, verwacht men fn V.N.- kringen, dat de laatste hoop op een af wending van militair optreden in Indo- verdwenen is. De republikeinse delegatie hoopt nu, dat de Veiligheids raad in spoedzitting zal bijeenkomen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken te Washington heeft gisteren ver klaard: „Wij hopen ten zeerste, dat de onderhandelingen niet voor goed afge broken zijn en een vreedzame oplossing zal worden vergkregen in de geest van goed vertrouwen en van geven en ne- De „New York Times" dringt er heden een hoofdartikel op aan, dat de zaak oor de Veiligheidsraad wordt gebracht. Volgende week Regerings verklaring over Indië? In politieke kringen heerst de ver wachting, dat in het begin van de vol gende week* in de Tweede Kamer een regeringsverklaring zal worden afgelegd, nadat het kabinet heeft beraadslaagd de resultaten van de reis van de ministers Sassen en Stikker naar Indië. In officiële voorlichtingskringen kon men zoals gewoonlijk hierover niet inlichten. Nederland breekt met de Ecaf e-conf erentie Niet aan één tafel met de republiek Nederland heeft de conferentie der economische V.N.-commissie voor Azië en het Verre Oosten verlaten, nadat deze conferentie met 8 tegen 2 stemmen de republiek als lid had toegelaten. Nederland heeft dus thans gedaan, wat hef te Lake Success en te Havanna reeds had moeten doen. Spaans tvordt derde werktaal der Ver. Naties De algemene vergadering der Ver. Na ties heeft met 32 tegen 20" stemmen een Zuid-Amerikaans voorstel aangenomen, om, behalve Engels en Frans, ook Spaans als „werktaal" te gebruiken. Ofschoon het Spaans reeds een officiële taal ter is, worden momenteel alle docu- en slechts in het Engels en Frans vertaald. Een Russisch voorstel, om ook het Russisch als „werktaal" te beschou- werd verworpen. Israëls aanvrage voor het lidmaatschap der V.N. nog onbeslist Jeep met „waarnemers" in Palestina over de kop geslagen Iwan Smirnoff, Rus van origine, maar dank zy de K.L.M. op en top een Nederlander geworden, gaat z'n lier aan de wilgen hangen, althans hy gaat de vliegdienst verwisselen met de gronddienst. En dat mag ook wel na 6 millioen kilometers achter de stuurknuppel te hebben doorgebracht! Vele winkeliers op <le bon wegens koppelverkoop De laatste* tijd komt het verschijnsel weer meer en meer voor, dat bepaalde schaarse artikelen slechts verkrijgbaar zijn. indien tegelijk andere artikelen worden gekocht. Zo worden" hier en daar zeemlappen aan sponsen gekoppeld, chocolade aan suikerwerk, advocaat aan vruchtenwijn, enz. Soms wordt het zelfs openlijk aangekondigd. Reeds zijn vele processen-verbaal wegens koppelver koop opgemaakt. (Uit winkelierskringen ontvingen we juist vanochtend nog een brief ov?r deze kwestie. Daarin wordt er niet ten on rechte op gewezen, dat maar al te vaak een onjuist beleid van fabrikanten, als mede van de tussenhandel er oorzaak van is, dat de winkelier tot koppelverkoop wordt gedwongen. En dan is de praktijk deze, dat de winkelier, die nu eenmaal aan de weg timmert, het kind van de re kening wordt, terwijl de anderen buiten schot blijven. Red.). „Tabinta" morgenochtend in Amsterdam De „Tabinta" wórdt morgenochtend in Amsterdam verwacht met repatriërend militair personeel van het KNIL, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht aan boord De ontscheping zal om één uur begin- In de Commissie van de Veiligheids raad werd besloten de werkzaamheden r de kwestie der toelating van Israël de „Ver. Naties" op te schorten. De Veiligheidsraad moet nu beslissen of dit punt rechtstreeks door de Raad zal wor den behandeld of dat de kwestie later naar de commissie wordt terugge- n. Het gaat er dus niet vlot mee. Het kabinet van Koning Abdoellah van Transjordanië, heeft de resolutie goedge keurd, waarin wordt aangedrongen cp unificatie van Palestina en Transjordanië onder Koning Abdoellah. Er worden constitutionele maatregelen genomen ter uitvoering van de resolutie. David Ben Goerion, de minister-president van Israël, heeft een nieuwe weg tussen Je ruzalem en Tel Aviv geopend, welke de ,weg van de moed" heet, een zijweg van ie door strijd geteisterde hoofdweg tus- en Jeruzalem en Tel Aviv, waarvan een gedeelte nog in handen der Arabieren is. Te dier gelegenheid zei Ben Goerion on aangename dingen aan het adres der Britten, „want Britse kanonnen, bediend door personeel, dat onder bevel van En gelsen stond, Hadden Jeruzalem dag en nacht beschoten." Van het gevechtsfront Vernietiging proefstation Eckernfoerde begonnen Felle Duitse protest-demonstraties in Kiel. Gistermiddag zijn de Britten te Eck ernfoerde in Sleeswijk-Holstein begon nen met de vernietiging van de kustver- dedigings-installaties van het torpedo- en duikboot-proefstation. Verschillende he vige ontploffingen werden waargenomen. Er werd echter nog géén der grote fa brieksgebouwen opgeblazen. In de omlig gende plaatsen, o.a. Kiel en Flensburg, werden stakingen gehouden uit protest tegen de vernietiging. Toch werken drie honderd Duitse arbeiders mee aan dt demontage. In Kiel werd een massa-beto ging gehouden. Palestina verluidt geen nieuws. Maar gisteravond is een jeep met waarnemers de Ver. Naties op weg van het vlieg veld Kalandia n?tar Jeruzalem over de kop geslagen, waarbij een Amerikaanse nemer om het leven kwam en twee anderen ernstig gewond werden Bemanning verongelukte „Skymaster" gered Vier dagen tussen de haaien in twee rubberboten. Na vier dagen op de Stille Zuidzee in enkele rubberboten te hebben gedobberd, óp 4 na de gehele 37-koppige beman ning van de Amerikaanse Skymaster, die, zoals gemeld is, Zaterdag j.l. op de gol ven een noodlanding moest maken, door het vliegdekschip „Rendova" opgepikt. Zij dreven rond in twee rubberboten, die eigenlijk slechts voor zeven man be stemd zijn. Om beurten gingen ze aan de buitenkant hangen, teneinde zinken te voorkomen en intussen krioelde het rond de vaartuigjes van de haaien. Slechts een karig watenantsoen heeft de vlie gers in leven gehouden. George Marshall onderging nieroperatie George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gis teren in het Walter Reed-ziekenhuis te Washington een nier-operatie ondergaan. Zoals bekend is, vertoeft Marshall, sinds zijn terugkeer uit Parijs in dit zieken huis. Uit niet-officiële bron wordt Vier Chinese legergroepen in een hopeloze positie geraakt HET RODE GEVAAR NADERT STEEDS MEER PEKING Drie Chinese legergroepen, die gepoogd hebben uit de zak van Hsoetsjou naar het Zuiden door te breken, zijn thans door aantal communistische legers volko- ingesloten en verkeren in zulk een benauwde positie, dat 110.000 man zijn samengedrongen op een terrein van 13 km lang en 9 km diep. De troepen waren 'n geslaagd, 90 km ten Zuidwesten Hsoetsjou te komen, maar nu zitten zij volkomen in de klem en moeten reeds 20.000 man* verloren hebben. Gelijk men weet is er nog een andere legergroep in vrijwel alle gen doorliep. In 1936 werd hij di recteur van d Economische Voorlichtings- irens benoemd tc t Rijksbureau voor Zee scheepvaart. In Mei 1940 werd hij pl.v. dir.- generaal van het dep. van Handel Nijver heid en Scheepvaart en na de bevrijding dir-generaal van de Econ. Voorlichtings dienst. Prof. V. d. Kooy is voorzitter van het Centraal Instituut voor Industrialisatie te Den Haag. Hij diende de Geref. Kerk van Den Haag-Oost als diaken. Hij is ridder in de orde van de Ned. Leeuw. DAME TE DEN HAAG DOOR LIJN 11 GEGREPEN EN GEDOOD. Dezer dagen werd de 31-j. mevrouw W. F. L. van A.—v. H. bij het oversteken van de Van Boetzelaerlaan, ter hoogte van de Boisotstraat. door de motorwagen van lijn 11 gegrepen. Ze werd nog een eind meegesleurd, voordat de tram tot stilstand kwam en was op slag dood. De politie verzoekt getuigen zich te melden. Interim-regeling voor de West Mr Van Schalk naar Suriname en Antillen Het A.N.P. verneemt van bevoegde zijide, dat het niet mogelijk is gebleken op korte termijn een definitieve wette lijke regeling van de nieuwe door de Grondwet voorgeschreven staatsrechte- Lijike vorm van het Koninkrijk (Neder land, Suriname en de Ned. Antillen) ir te voeren. Daarom wil zij een voorlopig* voorziening treffen in welke reeds enige belangrijke onderdelen van de voorge nomen regeling zullen worden v lijkt. Om hierover voor-overleg te plegen aal een der kabinetsleden deze maand naar de West reizen. Spoedig zal e betreffend wetsontwerp worden inge diend. Het A.N.P. meent, dat de betrede- ken minister mr Van Schalk aal zijn. BRITSE STRIJDKRACHTEN 800.000 MAN STERK De totale 9terkte van de Britse strijd krachten zal op 1 Januari 1949, ongeveer 810 500 man bedragen; de sterkte va vloot, leger en luchtmacht respectievelijl 144.500; en 429 000 en 237.000 man. BELGISCHE COMMUNISTEN NIET MEER ONSCHENDBAAR. Een bijzondere commissie van de Bel gische Kamer besloot de parlementaire onschendbaarheid van de communisti sche volksvertegenwoordigers, Borre- mans en Jacquemotte op te heffen, gens hun deelname aan demonstraties bij de vertoning van de film „het IJzeren Gordijn." Beiden waren door het Brus selse Gerecht gedagvaard. die omgeving door communisten om singeld. De regering schijnt deze leger groepen reeds verloren te achten er tracht nu maar het beste te maken var de verdediging der Hwai linie, die gelijk wij reeds meldden zwak i. De belangrijke vesting Kiangjen, die door de regeringstroepen heroverd was thans opnieuw door de roden om singeld. Ook uit Noord-China komen ontmoedi- gende berichten voor de regering var Tsjiang Kai Sjek. De communisten heb ben daar reeds steden veroverd die op 50 tot 60 km afstand van Peking liggen. In Tientsin heerst paniek. Van het Zui den zijn de communisten tot op een gelij ke afstand genaderd. Een TsjechosLowaakse delegatie, on der leiding van premier Antonirvg Zapo- tocky, arriveerde te Moskou voor sn van handelsbesprekingen. Van Mook dat de de Onze strijdkrachten zullen straks hoge eisen aan schatkist stellen Gemakkelijker deblokkering voor hen, die bankcrediet moesten opnemen Dat de NJt.C. inzake de politie* ten opzichte van Indië andere op vattingen huldigt dan de V. D. is be kend. Het optreden van dr Van Mook als medewerker heeft dit verschijnsel slechte geaccentueerd. In de kringen van de V.V.D., de politieke partij die de N.R.C. et naast staat, kan men dat maar nau- elijks waarderen, getuige onderstaande beschouwing over Van Mook van Rut gers in „Vrijheid en Democratie". "et is naar ons weten nog niet voor gekomen, dat een afgetreden Gouver- -Generaal of zoals in casu een afge treden Luitenant-Gouverneur-GeneraaU vrijwel onmiddellijk na zijn aftreden in de pers zijn mening te kennen geeft over aanhangige Indonesische vraagstukken, voor de Regering nog een oplossing n de Nieuwe Rotterdamse Courant Het Parool wij zijn niet verwon derd hen tezamen te zien van Zater dagavond publiceert dr Van Mook een artikel over de interim-regering voor In donesië op een ogenblik, dat een dele gatie uit de Nederlandse regering hier- overleg pleegt met de Republiek Indonesia en zo nodig nader overleg zal plegen met de federalisten. Door dit artikel tracht dr Van Mook ize delegatie een dolkstoot in de rug geven, maar dit artikel werkt als een boemerang. Het betreft hemzelf en laat hem zien in al zijn naaktheid. i is geen dag te vroeg uit Indië ver dwenen. Wij vragen ons alleen af, of onze Mi nister-President het thans persoonlijk nog betreurt, dat dr Van Mook niet in functie gebleven is. totdat de interim- regering tot stand gekomen is". De brand in een A'damse beddenmakerij Een halve ton schade Zoals wij in een deel onzer editie meldden, brak gistermiddag brand uit in een partij kapok op de tweede etage van een beddenmakerij een het Singel te A'dam, welke spoedig naar de derde étage oversloeg. De brandweer. die met vrij groot materiaal uitrukte, was het vuur wel na een half uur meester, maar de aangetaste balen kapok bleven nog lang nasmeulen. Een deel van de kapok en een aantal matrassen moest naar bui ten worden gebracht. De beide door het vuur aangetaste verdiepingen liepen ernstige brandscha de op. Een voorraad gereedgemaakt* matrassen op de onder gelegen verdie ping kreeg waterschade. De brand werd door broeiing in de kapok veroorzaakt. De schade bedraagt een halve ton. (Van parlementsredacteur) uit minister is weggenomen. Er hebben zich geen complicaties voorgedaan en zyn ge zondheidstoestand is uitstekend. Brand en liftboy-staking in Palais de Chaillot In één der conferentiezalen van de Pa- rijse zetel der V.N., het Palais de Chail- gisteravond brand uitgebroken, len aanneemt, door kortsluiting. Het plafond vatte vlam en twee kamers werden beschadigd. Honderdvijftig brandweerlieden kwamen in actie. In de middaguren hadden de V.N.-gedelegeer- den reeds een andere sensatie beleefd, n.l. de staking van de liftbedienden over een loongeschil. Tevoren hadden de boys de afgevaardigden echter ingelicht, wel ke knoppen zij moesten bedienen. Van Ketwich Verschuur neemt afscheid van Ned. Rode Kruis De directeur-generaal van het Ned. Rode Kruis, de heer H. P. J. v. Ketwich Verschuur, is benoemd tot gedelegeerde der Liga van R.K. Verenigingen. Hij zal in deze functie de algemene leiding op zich nemen van de hulpverlening aan vluchtelingen in het" Midden-Oosten. Met ingang van 1 Jan. a. s. is hem eervol ont slag verleend als directeur-generaal. Dan zullen jhr G. M. Verspyck en A. v. Em- den de directie uitoefenen. De heer Van Emden, thans algemeen-secretaris v; Rode Kruis, is daartoe tot directeur be noemd welke functie jhr Verspyck reeds bekleedt. De financiële deskundige] Tweede Kamer hebben gisteren weer hun hart kunnen ophalen, toen zij de degen kruisten mei minister Lieftinck by de behandeling van het wetsontwerp afwik keling geldzuivering. De algemene be schouwingen zün tot een einde gebracht en de bewindsman heeft reeds eenmaal het „onaannemeiyk" doen klinken over een voorstel tot wyziging van zyn me thode. Laten wij beginnen, met (uiteraard heel summier) in herinnering te brengen, hoe de afwikkeling van de geldzuivering, die reeds bij ministeriële beschikking is voor zien, maar thans wettelijke vorm zal kry- gen, wordt gedacht. Alle geblokkeerde rekeningen van minder dan f 1000 worden zgn. optie-rekeningen. Grotere rekenin gen worden dit na machtiging van de ont vanger der belastingen (die een oogje houdt op de betaling van vermogenshef fingen enz. uit geblokkeerd geld). Zo'n optie-rekening is nu het voorportaal erdere manipulaties: voor de besteding an deze bedragen kan men gebruik ma- :en van verschillende opties of keuzemo gelijkheden. Een bedrag van maximaal f 3500 kan worden overgeboekt zgn beleggingsrekening; dit bedrag wordt 5 jaar ieder jaar voo: vijfde gedeelte, overgeboekt naar een vrye rekening, waar men dus zonder kan beschiken. Verder kan van het bedrag van de optie-rekening, met toe stemming van de Nederlandse Bank, ge bruik worden gemaakt voor de aankoop onroerende goederen of schepen of andere, nader aan te wyzen, vermogens objecten. Ook kan het bedrag worden omgezet in hypotheek of in (in bewaring te geven) effecten, in levens- of spaar- verzekeringen. En tenslotte bestaat de mogelijkheid, van het op een optie-reke ning geblokkeerde geld 3 pet Investe ringscertificaten of pet Beleggings certificaten (bewijzen van inschryving rentedragende staatsschuld) aan te schaf fen. Deze certificaten zyn voorlopig niet verhandelbaar, doch worden geleidelijk, binnen een termyn van 5 jaar, verhan delbaar gesteld. De regel, dat bepaalde belastingen van op een optie-rekening ge blokkeerd tegoed kunnen worden be taald, blyft gehandhaafd. Raakt tie-rekening beneden de f 100, dan gaat zij automatisch over in een vrye reke ning. Welke bezwaren werden nu ingebracht? Tot op zekere hoogte ging het niet tegen de afwikkeling als zodanig, maar eigen- lyk tegen het gehele gekozen systeem de geldzuivering. Dit heeft immers tot. gevolg gehad, zoals de heer v. d. Heu vel (AR) het uitdrukte, dat een „toeval lige" groep van „willekeurige" personen, die op het ogenblik der blokkering „toe vallig" vry geld hadden, dus niet op an dere wijze belegd, de lasten voor heel het Nederlandse volk heeft moeten dra gen. Daarom moet nu tegenover deze groep zo soepel mogelijk worden opge treden. Voorop moet staan, dat ieder, geld geblokkeerd is, vroeg of laat het volle geblokkeerde bedrag, na aftrek hetgeen de fiscus uiteraard toekomt, terug krijgt. Dit rechtsbeginsel zagen name de heren v. d. Heuvel (AR), Lucas (KVP), v. d. Wetering (CH) en Ritmeester (VVD) in het gedrang komen, omdat de overheid dwingt tot een bepaal de belegging van het geblokkeerde te goed, zonder dat de garantie gegeven wordt, dat deze belegging inderdaad v antwoord is. De heren v. d. Heuvel Lucas hadden daarom reeds van te DAT is ingediend een wyziging van de begroting-1947 van Landbouw c.a., waar bij o.m. f 100.000 extra wordt aangevraagd voor intensief plaats gehad hebbende co- lorado-kever-bestryding. DAT deze maand in Middelburg de bouw van een nieuwe R.K. kerk met pastorie wordt aanbesteed. DAT op 18 Dec. de Ringbaan te Tilburg geheel voltooid zal zijn, en dit een be- langryke verbetering voor het doorgaand verkeer van Tilburg naar Eindhoven be- DAT Zaterdag jl. 5 marktkooplieden hun kramen hadden opgeslagen op het eiland Tholen en voortaan iedere Zaterdag daar een markt zullen organiseren. DAT de op 25 Mei 1948 tussen Italië en Nederland gesloten economische overeen komst thans door Rome is goedgekeurd. DAT de handelaar in bouwmaterialen, H. B. N. te Ubbergen, ex-burgemeester van Kekerdom, wegens oplichting ener financieringsmaatschappy, van de Arn hemse rechtbank 1 jaar kreeg, waarvan 6 DAT te Doetinchem een auto is aange houden met 3000 yzeren deurknoppen en de chauffeur, de caféhouder B., gearresteerd. DAT de St. Crt. van gisteren een pry- zenbeschikking fotomateriaal 1948 bevat en beschikkingen gedeeltelijke vrijlating kunstmeststofprijzen en vrylating prijzen cosmetische artikelen. DAT per 1 Dec. 1947 eervol ontslag uit de zeedienst verleend werd aan de hoofd officier van gezondheid 2e kl. F. J. Baden. DAT aan ir C. Meima eervol ontslag verleend werd als ingenieur bij Weder opbouw. DAT proces-verbaal is opgemaakt tegen de 50-j. kunstcriticus en restaurateur van schilderyen, v. S. uit Laren, wegens op lichting. DAT van Prot. Chr., van R K. en van zgn. neutrale zijde besloten is tot het op richten van drie vakorganisaties voor per- sonenvervoerders, welke bonden in fede ratief verband zullen samenwerken. DAT de Griekse Radio-Omroep de Ned. Radio Unie om Ned. Kerstliedjes heeft ge vraagd en deze de Kerstfantasie van Hugo de Groot op gramofoonplaten heeft opgezonden. DAT de Wereldomroep met Kerstfeest internationale Kerstklanken zal uitzen den. verzorgd door Omroepkoor en -orkest, Christine Bevort (alt) en Ernst Bjelke (bas). DAT voor de Arnhemse rechtbank 10 maanden (m.a.) is geëist tegen de chauf feur W. L. uit Doetinchem i.v.m. een steekpartij in een café. DAT conform de eis door het Leeuwar dense B.G. by verstek de doodstraf is uit gesproken tegen de 30-j. banketbakker D. F. K. Bakker te Franeker, districtscom mandant van de Landwacht in Friesland. DAT Nieuw Vossemeer overweegt het gehucht „De Rolaf" een waterleiding te laten aanleggen. DAT 69 j. oud te Vérac (Zd.-Frankrijki is overleden J. v. Nifterik. mede-oprichter van het Ned. Postmuseurn te Den Haag en de grootste verzamelaar van post zegels van Nederland en Koloniën. DAT voor het Bossche B.G. 18 j. is ge- fist tegen M. Jacobs, van origine Neder- ander, die zich in 1940 liet naturaliseren als Duitser, meevocht tegen de Ned. litairen en zich schuldig maakte aan roof. DAT te IJmuiden een „vleet" werd aangevoerd, een in de Noordzee zeld zame vis (Engels: skate), die ruim 10( kg woog. DAT de te Middelburg gehouden de monstratie en rondrit dy 8 NIWIN- fi lm jeeps grote belangstelmig trok. DAT" tot Statenlid van Brabant aangewezen, de heer G. Buiten (A.R.) te Eindhoven, zulks wegens weigering C. G. de Jong te Almkerk. DAT H. M. de Koningin het bescherm vrouweschap van „Ned. Fabrikaat" vaardde. Uitspraak zaak-Rauter uitgesteld De uitspraak, die de Raad van Cassatie op 15 December zou doen in de zaak te gen commissaris-generaal Rauter, is uit gesteld tot nader te bepalen datum. een serie amendementen ingediend, die de positie van de rekeninghouders zouden kunnen verbeteren. Minister Lieftinck wilde vasthouden aan de strakke lyn. steeds by de geld zuivering gevolgd. Dit aebtte hy nodig, omdat wy nog altyd leven in een tyd van een zeer labiel, moeizaam verkre gen en nauwelyks te handhaven mone tair evenwicht. Het zal toch al moeiiyk zyn, dit te handhaven, met name nu de horizon bepaald donker is, omdat bin nenkort wel eens zeer grote uitgaven voor militaire zaken gedaan kunnen moe. ten worden (het bezoek van Montgo mery is, naar wy menen te mogen ver onderstellen. in dit opzicht voor minister Lieftinck niet zo bijster plezierig ge weest!). (Voor vervolg zie Pap. J) DE KWESTIE-BERL1JN Gen. Clay acht overeenkomst nog altijd niet uitgesloten Onenigheid in 't Westen onder de drie coalitie-partijen Generaal Lucius D. Clay, de altyd-optimistische, heeft gisteren tydens een pers conferentie verklaard, dat de totstandkoming van een tegen-gemeenteraad in de Sowjet-sector een overeenkomst over Beriyn zeker niet onmogelyk maakt- HU sprak echter zeer nadrukkelijk, toen hy opmerkte, dat de Amerikanen ook niet van plan zUn. om de zgn- Ebert-raad (de Russische dus) "als gemeentebestuur over Beriyn te erkennen- Ondanks de gesplitste diensten achtte Clay toch het bijleggen van de geschillen door de vier mogendheden zeer goed mogeiyk- Louise Schroeder's ziekte, als wnd. bur- De Amerikaanse militaire gouverneur zeide verder nog, dat de geallieerden overwegen, om de destijds door het uit treden der Russen ontbonden. Komman- dantura weer in te stellen, doch dan alleen voor de Westelijke sectoren. Dat de geallieerden plannen hebben, om de Westerse Mark alleen als wettig betaalmiddel in de Westelijke sectoren te erkennen, bevestigde, noch ontkende hij. De nieuwe gemeenteraad voor het Westen heeft éénstemmig prof. Ernst Reuter tot tijdelyk burgemeester var Beriyn gekozen. Bij zijn ambtsaanvaar ding verklaarde de sociaal-democrati sche burgemeester, dat hy met verlangen uitzag naar de dag, waarop Berlijn een verenigde stad. de hoofdstad van verenigd democratisch Duitsland zou Dr Ferdinand Friedensburg, die tijdens Links: Van Langenhove de Belgische afgevaardigde by de UNO. die deze maand voorzitter van de Veiligheids raad Is. Rechts: prof. Ernst Reuter, de leider der Beriynse sociaal demo craten. die na de grote overwinning van zUn party tydeiyk tot „Ober- bürgemeister" is benoemd. Het vorige jaar belette een Russisch veto zyn verkiezing als zodanig in de geal lieerde bestuursraad. gemeester optrad, is thans uit zyn func tie getreden. Hierdoor komt de opperste leiding van de Westelijke sectoren der stad geheel in handen der sociaal-demo craten. Friedensburg behoort tot de Chris- telijk-democratische Unie. Door dit af treden vertoont het eenheidsfront van sociaal-democraten, Christen-democraten en liberalen de eerste scheur, want in kringen van de Christelyk-democratische Unie is een stroming merkbaar, die tegen een handhaving van de coalitie in de oude vorm gekant is en die er op aan stuurt van de C.D.U. een „loyale oppo sitie party" te maken. Ook de burgemeester van het Oosten, Friedrich Ebert, hield een toespraak voor zijn partygenoten, de communisten. Hy noemde de geallieerde bezettingstroepen de voorposten van het kapitalisme en meer van dat moois, zoals het „Sowjet- leger, dat de bondgenoot van het pro letariaat is." LETS SCHIP BIJ BORDEAUX OP DB ROTSEN GELOPEN. Het Letlandse s s. „Kegums" is voor de ingang van de haven van Bordeaux aan de grond gelopen. De bemanning vroeg dringend om hulp. daar het schip op de rotsen brak en zinkende was. Van morgen om half vyf wist men één boot neer te laten en het schip te verlaten Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Zacht voor de tijd van het jaar Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Veranderlyke bewolking met hier en daar enige regen. Weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 9 Dec. Zon op 8.36, ondat 10.29; Maan op 13.44, onder 1.38. E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1