Jlteuwe geihscfc (tfoumnt Oostelijke magistraat in Berlijn: Wij zijn toch de baas Wist U DINSDAG 7 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir en redactie 20408; Adm 22710 Postrekening 58936 ABONNEMENTEN: 4 15 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week ADVERTENTIËN: ƒ018 per millimeter belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7682 DIRECTIE: F DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastich Is ghfbteofo tnyn bert In tcgljeospocf Leidens begroting 1949 sluit Zie pagina 2 Sturen soc.-democraten aan op grondwets herziening voor de hoofdstad? De Britten hebben het nodig gevonden in een officiële verklaring te constateren, dat de te Berlijn gehouden verkiezingen op eerlijke en democratische wijze hebben plaatsgevonden; trouwens dit was door 12 geallieerde inspectie-groepen reeds vast gesteld. De commandant der Amerikaanse troepen te Berlijn, kolonel Frank Bowley, is met het resultaat zo in zijn nopjes, dat htf gewaagde van een schitte rende bladzijde, die aan de geschiedenis der stad was toegevoegd. Hij waarschuwde er echter voor, dat het Amerikaanse militaire bestuur niet an staat zou zijn de bevolking een onmid dellijke materiële verbetering te beloven. Slechts één mogendheid is er voor ver antwoordelijk, indien in dezedertje winter, sinds het einde der vijandelijkheden, nog grote ontberingen te wachten staan. ei. desbetreffende verwijten dient men dus te richten tot het communistische Rus land. Kolonel Alexis Jelisarof, de fun gerende Sowjet-commandant in Berlijn, 6tort nog steeds de fiolen van zijn toorn over de Westelijke mogendheden uit en spreekt van „ongrondwettig en ongel dig". Het doet bijna belachelijk aan uit een Sowjet-mond te vernemen, dat de bevolking vóór en tijdens de verkiezin gen in de Westelijke sector bedreigd (werd door Duitse en niet-Duitse func tionarissen. terwijl het hele geval slechts de uitdrukking zou zijn van een flagrante falsificatie. Wij vestigen hier nog eens de aandacht op, omdat de Oostelijke magistraat van Berlijn zich thans heeft geproclameerd tot het enige wettige be stuur en niemand anders gerechtigd is officiële functies te vervullen. Naar schatting zal nu de verdeling der ketels in de Berlijnse gemeenteraad als volgt zijn: sociaal-democraten; 77 Chris ten-democraten 24 en liberaal-democra ten 16, terwijl 11 zetels dus worden opengehouden voor de communistische S.E.D., hoewel deze partij, die vermoe delijk niet* zal bezetten. In politieke kringen, die in nauw con tact staan met het Sowjet- hoofdkwar tier verklaart men, dat de magistraat in Oost-Berlijn besloten zou hebben, het be stuur tot over de gehele stad uit te brei den. Zolang nog geen permanente zetel ds gekozen voor het stadsbestuur in Ber lijn, zullen de bureaux van de burge meester en de geallieerde verbindings officieren in het raadhuis van Schöne- berg, een Berlijnse wijk in de Ameri kaanse sector, gevestigd blijven. De overwinnaars in de strijd, de so- ciaal-democraten, overwegen thans ernstig de noodzakelijkheid van een nieuwe Berlijnse grondwet, maar het is zeer de vraag, of zij de nodige twee der den-meerderheid voor een grondswets- herziening zullen opbrengen. Men ver wacht. dat toch in de boezem der socia listische partij, de partij-strijd zal toe nemen, omdat het socialisatie-probleem en de onderwijs-kwestie als gevaarlijke hindernissen worden beschouwd. NIEUW ZWART ARTIKEL VOOR BERLIJN Op de zwarte markt te Berlijn is een nieuw schaars artikel versahenen: de nieuwe telefoongids, waarop de Berlij- ners twee jaar met ongeduld hebben ge wacht. De gids doet 1Ö0 Russische Mar ken, of ongeveer 80 gulden. Hevige overstromingen in Ierland West-Ierland is in de afgelopen 24 uur geteisterd door zware stormen en hevige regens. In het Graafschap Cork staan verscheidene steden onder water, op het platteland verdronk vee en honderden mensen zijn tijdelijk dakloos. Het Belgische trampersoneel, dat gis teren, zoals gemeld, het werk neerlegde, is vandaag weer begonnen, doch zal vol gende week nogmaals staken, indien de eis voor 5 pet loonsverhoging niet wordt ingewilligd. Britten 18 maanden in 's Konings rok Het Britse Lagerhuis heeft het wets ontwerp betreffende de militaire dienst, waarbij de periode van dienstplicht van 12 op 18 maanden wordt gebracht, met 218 tegen 25 stemmen, in derde lezing aangenomen. Tijdens het debat was de minister van Defensie. Alexander, het mikpunt van bittere critiek. welke werd uitgeoefend door Anthony Eden en an dere conservatieven, maar ook door linkse Labour-leden als Crossman. Deze laatste betoogde, dat de gewijzigde politiek der regering haar oorzaak vond in het feit, dat de situatie op Malakka plotseling aan het licht had gebracht, dat er geen Britse strijdkrachten ter beschikking waren. Meerdere leden uitten hun bezorgdheid over het moreel der troepen overzee en de gevaren, waaraan vooral jonge man nen bloot staan, maar de regering zou trachten het moreel te bevorderen. De minister verklaarde met nadruk, dat de verlenging van de dienstplicht noodza kelijk geworden was door de toenemende internationale spanningen. Omsingelingsslag benoorden Nanking Reuterberichten uit Nanking melden, dat de regeringstroepen, die uit de zak van Hsoetsjou trachten te ontkomen om zich in verbinding te stellen met de be noorden Pengpoe strijdende regerings troepen. op 110 km van Pengpoe door communistische legers omsingeld zijn. Waarschijnlijk concentreren zich de com munisten nu geheel op de omsingelde vijanden, waardoor de druk der commu nisten bij Pengpoe verminderd is en de regeringstroepen in staat zijn, naar het Noorden op te rukken. Enige honderden Amerikaanse mariniers worden nu naar Shanghai overgebracht om de buitenlan ders te beschermen Pas als het nodig is. zullen alle 5000 Amerikaanse mariniers van Tsingtao naar Shanghai worden ge zonden. Toch zal het duikbootstation verdwijnen Ondanks de heftige tegenstand der Duitse arbeiders in Sleeswijk-Holstein, zullen de geallieerden de demontage van het beruchte proefstation voor duikboten te Eckernfoerde, bij Kiel, doorzetten. Dit station is n.l. niet geschikt voor vredelie vende doeleinden en uitsluitend ontwor pen voor oorlogsgebruik. Achttien der omliggende gebouwen zullen echter als woningen worden gebruikt, doch niet, zoals de Duitsers willen, als fabrieken. Uit protest hebben de vakverenigingen „stille demonstratie-marsen" bevolen te Kiel. Flensburg, Schleswig en in Eckern foerde zelf. Koning van Denemarken dirigeert orkest De Koning van Denemarken is een groot muziekliefhebber en muziekkenner In besloten kring trad hij meermalen als dirigent op. Dezer dagen zijn er gramo- foonplaten gemaakt van het Kopenhaags Symphonieorkest o.l.v. de Koning. Om is gespeeld de „Unvollendete" van Sohu- bert. Boekhouder vervalste bankgiro-biljetten en lichtte Stichting voor f 67.250 op Na luxe leventje in Noorwegen door politie in Duitsland gepakt Deze auto-verkoop bracht de politie op zijn spoor. De man wilde weer uitwijken naar Noorwegen en ging per trein naar Amersfoort, en. vandaar pet taxi., naar Bentheim. Hier werd hy gearresteerd door de Haagse recherche, waarna de Britse bezettingsautoriteiten toestemming gaven tot wegvoering naar Den Van het geld was nog f 30.000 over, teruggegeven werd aan de stichting. Het restant was opgemaakt op zijn reis. De en de radio konden in beslag geno- worden. Nu zal weldra het woord de Justitie zijn. (Van een onzer verslaggevers). Meldden wij Zaterdag reeds dat in Bentheim een zekere v. D. op verzoek de Haagse recherche was aangehou den wegens verduistering van ongeveer f 70.000, thans blijkt dat hij afkomstig is uit de Residentie en een particuliere stichting voor een bedrag van f 67.250 door valsheid in geschrifte heeft opge licht. H. A. v. D., 32 jaar oud. wonende in de Eikstraat te Den Haag, was boekhou- •an een stichting. Door bank-giro- biljetten te veranderen kwam hij September tot November in het be- •an f 67.250, dat aan hém werd uit betaald. Van dit geld kocht v. D. een luxe Chevrolet voor f 13000 en een radio f 1500. Daarna ging hij naar Noor wegen en leidde daar een luxe leventje. Op 1 December kwam de boekhouder te- 'n Nederland. Hij verkocht zijn Che vrolet en schafte zich een La Salie aan. Scheepsramp op de Yangtze oorzaak van sabotage Op de Yangtze-Kiang wordt momenteel een nauwkeurig onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de scheepsramp met de 2000 ton metende Chinese rivierboot „Kiangya" aan de ingang van de haven van Sjanghai, waarbij duizenden opva renden zyn omgekomen. De ramp door een mijn, of door aan boord v borgen springstoffen veroorzaakt zijn. October leverde nieuw Ned. productie-record De door het Centr. Bur. v. d Statis tiek samengestelde algemene productie- Index (basis: 1938 gesteld op 100) steeg in October jl. tot een nieuw hoogtepunt, nl. 121 bij 23'A arbeidsdag. In September bedroeg ze 116 bij 24 arbeidsdagen. DOODSTRAF TEGEN BRANDSTICH TER EN MOORDENAAR GEëlST Voor het Leeuwardense B.G. werd gisteren de doodstraf geëist tegen de 47- jarige electriciën J. Alsema uit Stads kanaal wegens arrestaties, huiszoeking, brandstichting en moord. Uitspraak 20 December. Dodelijk ongeluk bij spoorbrug te Culemborg Op de spoorbrug te Culemborg is gis teren de 28-jarige walser J. de J., al daar, die op de brug werkzaam was. bij het naderen van een militaire trein uitge weken op een andere rails. Op dit ogen blik naderde een electrische voortrein uit Culemborg. De man werd tussen de spij len in het water geworpen en verdween in de diepte De onlangs afgetreden Ned. ambas sadeur in Parijs, jhr H. W. L. van Star- kenborgh Stachouwer, werd met zijn echtgenote gisteren ten Paleize Soest dijk aan de lunch ontvangen door H. M. de Koningin en Prins Bernhard. H.M. de Koning bracht gistermor gen een bezoek aan de tentoonstelling het A'damse Paleis van de geschenken aan H. K. H. Prinses Wilhelmina aange boden ter gelegenheid van het regerings jubileum. De zes slachtoffers van de brand te Deventer Bij nader onderzoek is gebleken, dat bij de brand te Deventer zijn omgeko de 30-j. echtgenote en het 1V4-J- zoontje van A. S. de Lange, de 44-j. heer Lodeweges uit Zaandam, zomede diens 7-j. dochtertje en 4-j. zoontje en ten slotte het 1^-j. zoontje van de familie Thijssen uit Amsterdam, dat bij de fam Lodeweges logeerde en was meegenomen Deventer. Gered zijn A. S. de Lange, mevr. Lodeweges en een 3-j. oontje van De Lange (niet. zoals men gisteren dacht, een dochtertje van de andere familie). De politie vermoedt, dat de brand is veroorzaakt door een defecte schoorsteen. De heer De Lange rook brandlucht en wekte zijn echtgenote. Zij ging blijkbaar in huis kijken. Men vond haar later dood. De heer De Lange ont kwam door een raam en mevr. Lodewe ges kon, zoals gemeld, met een der kin deren door de dakgoot vluchten. VAN MEEGEREN-DESSINS NAAR DE VER. STATEN. Han van Meegeren maakte 25 jaar ge leden dessins voor toneeljaponnen, die als actrice zou dragen. Een A'damse firma gebruikt thans deze des- haar collectie en een vertegen woordiger gaat deze week met een aan1 jurken naar de Ver. Staten. Uitgever Mein Kampf veroordeeld Het gewezen hoofd van de Duitse n tionaal-socialistische pers, Max Amann, die tevens voorztter was var ging van Nazi-uitgevers en mogen op verscheidene millioenen werd geschat, is te München tot 10 jaar dwang arbeid veroordeeld, terwijl zijn vermogen op 5000 dollar na, wordt verbeurd ver klaard. Hij was o.a. de uitgever van Hitler's „Mein Kampf". KONING GEORGE GAAT LANGZAAM VOORUIT Volgens een communiqué van Bucking ham Palace is er een lichte vooruitgan; bespeuren in de toestand van Koning Prijzen buitenlands gedistilleerd vrij. De prijzen van buitenlandse gedistil leerde dranken worden blijkens een be schikking in de St.Crt. van gisteren vrij gelaten. Paus Pius XII zal op 24 December zijn gebruikelijke Kerstboodschap tot de wereld richten. Wat doen toch die buiten landers in Djokja? Antara meldt, dat het Australische lid der Commissie van Drie. Critchley, de consul-generaal van Voor-Indië. Alagap- pan en de adviseur der Commissie van Drie, Scott, hedenochtend naar Djokja zijn vertrokken. Critchley had een be spreking met Hatta, Scott bracht Hatta een afscheidsbezoek en Alagappan werd door Soekarno ontvangen. Van Oostenrijker via Nederlander tot Duits officier Werkte prof. Weitzenböck aan V-wapens? Voor de HHiversumse Kantonrechter verscheen prof- R. W. Weitzenböck, van origine Oostenrijker en destijds hoog leraar in de wis- en natuurkunde aan de A'damse Universiteit. Prof. Weitzenböck was in 1936 tot Nederlander genaturali seerd. In de Mei-dagen van 1940 was hij tijdelijk geïnterneerd. Hierover was nij zo verbolgen, dafc hij zioh aansloot bij de N.S.B en in 1942 liet hij zioh tot Duitser naturaliseren. welke laatste 'handeling eohter krachtens jurisprudentie van de Hoge Raad onwettig is. In October 1940 verscheen boven de woning te Blarirum van deze geleerde een geallieerd vliegtuig, dat plotseling dook en dit hv-.s met enkele bommen vernietigde, waarbij de vrouw van de professor met zijn oudste zoon omkwa men. De jongste zoon sneuvelde aan het Oostfront. Er werd d:e dagen gesproken over uitvinding^} van Weitzenböck op het gebied van gifgassen en V-wapens. In ieder geval was Weitzenböck „Haupt- mann" bij de Duitse „Wehrmacht", hij Legde de eed van trouw af aan admiraal Döni-tz en vorderde als officier van de Kommandantura te Hilversum verschil lende woningen. Uitspraak: 15 Dec. PASSAGIERSLIJST „WILLEM RUYS" De passagierslijst van de 5 Dec. uit R'dam naar Batavia vertrokken „Willem Ruys" ligt op ons kantoor ter inzage. Tilanus en Korthals verlieten heden ïndië De Kamerleden Tilanus en Korthals zijn hedenmorgen per vliegtuig van tavia naar Nederland vertrokken. De heren Van der Goes van Naters en Meye- rink volgen morgen. De adviseurs en prof. Romme zijn reeds naar Nederland onderweg. De heer Van der Goes van Na ters heeft nog in de volksvertegenwoor diging van Madoera een rede gehouden. Toen de Kamerleden gisteren met dr Beel naar Batavia terugreisden, werd het vliegtuig op het veld te Soerabaja door een windhoos beschadigd, zodat een ander toestel uit Batavia moest komen om hen te halen. Hij zou na de oorlog sigaren kopen voor de Duitsers De 55-jarige bankier-koopman J. H v. H. te R'dam onU ing in 1943 van de Duit ser A. Blasse, dir.gen. van „Blasse A.G." in Westfal<?n f 367.000 aan Ned. bankpa pier om hiervoor na de oorlog in Ne derland tabak te kopen voor de Duitse firma, die sigarenfabrieken exploiteerde. Na de bevrijding verzuimde v. H. dit vijandelijk vermogen aan te geven bij het Beheersinstituut en de R'damse rechtbank veroordeelde hem heden tot f 50.000 boete (conform de eis). De uitgebrande zolderverdieping van het huis in de Asserstraat te Deventer, waar gisteren, zoals gemeld, 6 personen van de families De Lange en Lode weges (4 kinderen en 2 volwassenen), omkwamen- Er zijn persfotografen, die het toch altijd proheren. In Groot-Brittan- nie is het natuurlijk een grote vraag: hoe ziet de baby van prinses Eli zabeth er uit? En als dan zuster Helen Rowe met de hoge kinderwagen, heel in de verte door de tuin van Buckingham Palace rijdt, dan staat bij het hek een camera-man met een lange af stands-lens op zijn toestel. Hij richt, hij knipt en de bovenstaande tekening-achtige foto is het resultaat van zijn ijverig streven, om toch maar de eerste te zijn.... Verstandig geluid uit winkelierskringen „WE ZIJN ER IN DE EERSTE PLAATS OM DE KLANTEN TER WILLE TE ZIJN" De Vakgroep detailhandel in glas, aardewerk en huishoudelijke artikelen maakte ons gisteren deelgenoot van haar bezwaren tegen de binnenkort aanhangig te maken nieuwe Winkelsluitingswet. Het hoofdbezwaar van deze vakgroep, wier leden een bedrijf uitoefenen, dat tussen 2 en 5 uur geen verkoopgelegen heid missen kan, is, dat hier uniform geregeld wordt, wat de detaillisten best onder elkaar uit kunnen maken. Een uniforme sluiting voor alle zaken b.v. op Dinsdagmiddag is niet alleen voor dit soort bedrijven funest, maar schept bovendien dode steden, belemmert de expeditiebedrijven in haar arbeid de gesloten zaken kunnen geen goederen ontvangen en dwingt de handelsver tegenwoordigers tot werkloosheid, omdat Zware botsing op Veurse straatwegéén dode Verkeer blauwe tram Voorburg Voorschoten gestremd. Hedenmorgen is een vrachtauto, be stuurd door de 36-j. H. Remmerswaal, op de Veurse straatweg in botsing geko men met de blauwe tram. komende uit de richting Den Haag. De chauffeur was op slag dood, de vrachtauto werd geheel versplinterd. De voorste tramwagen de railleerde en vloog in brand, doch geen der passagiers kreeg enig letsel. De wa genvoerder Jansen moest echter met een shock bij een der omwonenden worden binnengedragen. Het stoffelijk overschot van R. werd naar St. Antoniushove te Voorburg vervoerd. De Leidschendamse brandweer rukte uit en bluste spoedig het vuur. Door een breuk in een zijarm van een der draadmasten kwam een ge deelte van de bovenleiding naar beneden. De dienst Voorburg (viaduct)Voor schoten wordt daarom waarschijnlijk tot vanavond met bussen onderhouden. Truman over Amerika's steun aan Griekenland en Turkiie Strijd tegen communistische guerilla's nog onbeslist DAT wegens gebrek aan schoolruimte Geleen een bewaarschool voor 60 kin deren is ingericht onder de tribune van m sportpark. DAT de torpedoboot jager „Evertsen" eer in dienst is gesteld onder commando in lt.-ter-zee le kl. A. H. J: v. d. Schatte Olivier. DAT de cineast Rudi Hornecker de laatste hand heeft gelegd aan een docu mentaire film over het Hoogovenbedrijf te IJmuiden. DAT bij opgravingen te Heusden de voorburcht is gevonden van een oud kasteel, alsmede middeleeuws aardewerk en stenen kogels van werpgeschut. DAT de Werkgemeenschap Limburg en Brabantia Nostra op 8 en 9 Jan. congres te Weert houden. DAT de Engelse mijnenveger „Wel come" voor een informeel bezoek te Rot terdam is. DAT op 18 Dec. in Leiden een verga ring wordt gehouden van de Zd. Holl. Ver. van A-R. gemeente- en provincie bestuurders, waar de heer A. Stapelkamp spreekt over het woningprobleem. DAT de ex-bewaker van het Huis van Bewaring te A'dam, de Duitser W. Zühlke, die van het A'damse B.G. 7 jaar R.W.I. had gekregen, door de R. v. C. is veroordeeld tot 5 jaar (m.a.). DAT de 32-j. A. J. K. te Apeldoorn zijn a s. schoonmoeder, de 41-j. P. K.-Van K., tijdens een hooglopende twist met een dolk in de buik stak en gearresteerd werd en het slachtoffer er ernstig aan toe is. DAT 62 j. oud te Utrecht overleed oud. wethouder mr M. H. de Boer, tevens pre sident van de Utrechtse Kamer van he A'damse B.G., en oud-vicè-pres. van „Di Vrijheidsbond. DAT t.g.v. het 1900-j. bestaan van Utrecht van 14 t.m. 16 Dec. in de ge meenteschool aan het Janskerkhof een tentoonstelling „Utrecht 1900 jaar, gezien door kinderogen" wordt gehouden. DAT voor het Leeuwardense B.G. we gens het grote aantal arrestaties 10 jaar geëist tegen de ex-stafchef der Staats politie, IJ. de Boer uit Nijmegen. DAT voor het R'damse B.G. 10 jaar (m.a.) werd geëist tegen de 42-j. vrouw A. W. v. Hoorn, die 6 illegale werkers >u hebben verraden. DAT i.v.m. de plannen, om in Waal wijk een internationale groepsbeurs van de schoen-en lederindustrie te gaan hou den, industriëlen en handelslieden bijeen kwamen en men in Waalwijk reeds grond heeft toegewezen voor een beursgebouw. DAT in het kader van een R. Katho lieke actie de 333 tons „San Antonio", als eerste „Schip voor Keulen" met inge zamelde goederen uit Den Bosch naar Duitsland vertrok en de „Salvator" deze week als tweede volgt. DAT de Britse regering streeft versterking van de culturele banden met Nederland en o.m. uitwisseling van derwijzers wil bevorderen. DAT minister Van Schaik aftrad als voorz. der Commissie van Deskundigen voor de Tabaksaccijns en opgevolgd werd door mr F. G. C. J. M. Teulings te Vught. DAT per 16 Jan a.s. eervol ontslag ver leend is aan de inspecteur van 'sRjjks Belastingen F. de Vries te Woerden. DAT de ontvanger der Invoerrechten en Accijnzen D B. Snel te Rotterdam per 1 Dec. j.l. benoemd werd tot inspecteur van 's Rijks Belastingen. DAT minister Van Maarseveen 9 e Dec. Gelderland zal bezoeken en o.m. sprekingen met Ged. Staten zal vo over de gemeentelijke financiering. DAT de Stichting Amivedi i.v.m herhaaldelijk overrijden van dieren, de aandacht vestigt op de politieverordenin gen, welke het loslopen van dieren diverse steden verbieden. DAT aan de Kamers van Koophandel is toegestaan 25 opcenten te heffen op de inschrijvingsgelden en de jaarlijks door de ondernemers verschuldigde bedragen. DAT de 27-j. autotechnicus en Feld- gendarm G. Uitenbroek uit R'dam van hèt B.G. aldaar 6 j. kreeg wegens moord. DAT de commandant van de „Jacob van Heemskerck", kapt.-ter-zee J. P. H. Perks, gisteren te Westerveld is ge cremeerd. DAT B. en W. van Delft hebben aanbe volen als geneesheer-directeur van hel Oude- en Nieuwe Gasthuis: dr J. C. J. Burkens te Meppel en dr W. Drukker te A'dam. DAT B. en W. van Bergen op Zoom voorstellen f2 millioen te lenen vooi bouw van 159. nieuwe woningen. DAT gisteren de nieuwe jhr mr Feith-brug over het Oranjekanaal Wezuperbrug is geopend. DAT voor het A'damse B.G. 8 j. is eist tegen de 34-j. banketbakker P. O. Th. Bakker uit Hilversum o.m. wegens het arresteren van Joden. DAT de St.-Crt van gisteren een zigmg der tabaksdistributiebeschikking 1947 bevat, hetgeen echter voor het pu bliek van geen betekenis is. DAT de St.-Crt van gisteren o.m. een prijzeobeschikking loodgieterswerkzaam heden 1948 bevat en een beschikking v lening van ontheffing der bepalingen i het bedrijfsvergunningenbesluit 1941. DAT de A'damse Rechtbank gisteren 15 schepelingen van de „Ceram", waan bij verstek, wegens diefstallen uit de la ding veroordeelde tot straffen, variërend van 7 mnd. (m.a.) tot 3 mnd. voorw. zij op die sluitingsmiddag nergens te recht kunnen. Inplaats van deze regeling van boven af stelt de vakgroep een z.g. 50 uren week voor. De praktijk zal dan zijn, dat deze vijftig uren zó worden ingedeeld, dat het consumentenbelang het best wordt gediend. De bedrijven, die op elkaar zijn aangewezen stadscentrum wijkwinkels b.v. zullen tot een uniforme sluitingsregeling kunnen ko- Ook is het mogelijk van 95 open De vakgroep is van mening, dat voor Den Haag andere normen en mogelijk heden gelden, dan b.v. voor winkels in Brabant en Groningen en dat een in grijpen van bovenaf alleen maar tot schade van de winkelnering dienen kan Moet er tóch een uniforme sluitingstijd komen, dan stelt de vakgroep Maandag morgen voor. Verlaging Franse defensie- uitgaven De Franse minister van voorlichting, Mitterand, heeft verklaard, dat de mili taire uitgaven in Frankrijk verlaagd zul len worden met ongeveer 200 milliard francs. De begroting zal in evenwicht worden gebracht door besnoeiing der civiele uitgaven. 'n Geweer en vijf patronen Soitlmigen onder ons verkeren nog in twijfel, of ze zich nu moeten melden voor de Nationale Reserve, ja dan neen. Is dit nu hetzelfde als de vroeger» B.V.L.? „Neen" zei generaal Duymaer van Twist dezer dagen op een vergade ring, toen deze vraag gesteld werd, neen. de B.V.L. had aan één geweer en vijf patronen voor ieder man voldoende om orde en rust te handhaven, maar de Na tionale Reserve gaat veel verder. Dat een verlengstuk van het leger." Inderdaad, de Nationale RerserVe i* anders dan de B.V.L. Ze stelt zwaarder» militaire eisen. Dat moet ze doen, om dat de omstandigheden heel anders zijn 1918. Met een geweer en vijf patronen voor iedere man zouden we nu niet ver komen. We moeten rekenen met de mogelijkheid, dat de communisten, ze onlusten zouden gaan ont ketenen over moderne wapens beschik ken. Bij binnenlandse onlusten zouden z» zeker hulp van buitenaf krijgen. Daarom moeten de grenzen bewaakt worden en dient vooral rekening gehouden te wor den met overvallen uit de lucht door parachutisten. Dat alles eist een corps, dat voldoende militair getraind is. dat in de moderne wapenhandel is geoefend, dat paraat kan zijn als het gevaar acuut dreigt. Anders dan de B.V.L.. maar in onz» dagen absoluut noodzakelijk. Moeten we ons dus als vrijwilliger melden? „Ja!", zei de grijze generaal. En de anderen Natuurlijk zijn er velen. oud-B V.L- ers en anderen, die niet meer kunnen voldoen aan de eisen, die voor de Na tionale Reserve, de Reserve Grensbewa king of Reserve-Politie worden gesteld. Moeten die nu aan de kant blijven staan? Daarop is het antwoord: „Neen!" Vorige week wezen we er reeds op. dat dit allerminst nodig is. Steun Wettig Gezag heeft ook hen nodig. In voorko mend geval, zullen tal van objecten be waakt moeten worden. De Spoorwegen alleen zullen tienduizenden vrijwilliger» ter bewaking en beveiliging nodig heb ben. Bij die diensten zijn geweren met vijf patronen nog van grote betekenis. Daarom dienen degenen, die voor de Na tionale Reserve zouden worden afge keurd. zich te melden voor het Vrijwil- ligersdepót of de Bewakingsreserve. In S.W.G. is plaats voor elke goede va derlander. Jeneverprijsverhoging Een Verkoopstunt! Een der bladen meldde gisteren, dat d» jeneverprijs per 1 Januari a.s. 12.per nter hoger zou worden. Van bevoegde zijde omschreef men dit bericht als „een poging van belangheb benden om de verkoop voor de feesiaagea ie stimuleren." Van een prijsverhoging als hier bedoeld is n.l. geen sprake, zo zei men. Heeft het blad zich misschien laten ver leiden door de berichten inzake de ac cijnsverhoging op gedistilleerd? Maar het kon weten, dat dit een geval van lang» adem is. Berichten als deze werken uitermate schadelijk. Nederland heeft er daar dan toch genoeg van Het zal de Ecafe verlaten als Djokja binnenkomt. De Nederlandse afgevaardigden in da economische commissie der V.N. voor Azië en het Verre Oosten (Ecafe) heeft gedreigd niet meer aan de conferenti» dezer commissie te Lapstone te zullen deelnemen, als Djokja toegelaten wordt. Australië tezamen met Rusland. Voor- Indië. Pakistan, Birma en de Philippij- nen, zijn voor toelating. Engeland zal zich van stemming onthouden en de ge dragslijn van Amerika, China, Siam en Nieuw-Zeeland is onzeker. Alleen Neder land en Frankrijk zullen tegen de toe lating stemmen. President Truman heeft voor het Con gres verklaard, dat het Griekse leger er nog niet in geslaagd was de burgeroorlog Griekenland definitief tot een goed einde te brengen. In het Grammos- gebergte hebben de operaties niet dat ïs opgeleverd, wat men er van ver wachtte, hetgeen te wijten is aan de aan zienlijke bijstand, die door Albanië, Bul garije en Yoegoslavië aan de guerilla- strijders werd verleend. Nog steeds stre- 20.000 man guerilla's naar vernieti ging van de democratie in Griekenland. Het feit. dat de strijd niet beëindigd is. betekent voor Griekenland na acht jaar moeilijkheden een bittere teleurstelling De Amerikaanse hulp aan Griekenland beliep een bedrag van 239.754.826 dollar. •van een groot deel voor wapens en voorraden. De steun aan Turkije bedroeg 59.499.181 dollar, welk bedrag nog tot Ver. Naties per 1 April naar Lake Success 9.771 dollar zal stijgen. Het Turks» leger werd snel en afdoende verbeterd, ten einde weerstand te bieden aan de communistische druk. In Turkije heerst thans een atmosfeer van vertrouwen. Churchill schreef een boek over schilderkunst Winston Churchill heeft een boek ge schreven „Painting as a pastime" (Schil deren voor tijdverdrijf), dat uit twea essays bestaat en door de critici wordt beschouwd als één van zyn beste werken. TSJECHOSLOWAKIJE OOK ZO STROMAN VOOR RUSLAND? Volgens de „Times", is de reden van het plotselinge vertrek van een Tsjecho- slowaakse delegatie naar Moskou, dat men zoekt naar middelen, om voor Tsje- choslowakije goud en deviezen van Rus land te krygen, voor de aankoop van grondstoffen uit het Westen. De alg. vergadering der Ver. Naties heeft gisteren een Brits voorstel, huidige zitting te Parijs voort te zetten tot de agenda is afgewerkt, met 19 stemmen en 6 onthoudingen, pen. Een voorstel, om de zitting op 11 December te verdagen en in het nieu we jaar te Lake Success weer bijeen te komen, werd aangenomen, doch de datum van aanvang werd op 1 April vastgesteld. DS. E. WARMOLTS OVERLEDEN. In Vlaardingen is gisteren overleden ds E. Warmolts, em. pred. der Ned. Herv. Kerk, die in 1875 werd geboren en d» tegen gemeenten van Ter Aa, Jutfaas. Nun- speet, Heerde, Scherpenzeel en Katwijk aan den Ryn diende, waar hij in Maart 1943 met emeritaat ging. In Vlaardingen was hij hulpprediker. Geen paard voor Franco „De Volkskrant" bracht hedenmorgen op de voorpagina het sensationele be richt, dat H.M. Koningin Juliana aan generaal Franco op zijn 56ste verjaardag een volbloed paard ten geschenke had gegeven. Van officiële zijde is echter medegedeeld, dat dit volkomen uit de lucht is gegrepen. De AP.-correspondent, die het lanceerde, heeft misschien van het teruggekeerde paard van Sinterklaas gedroomd? WEERBERICHT Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt, meest krachtige en langs de kust tydelyk harde of stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enige regen, weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. Woensdag 8 December: zon op 8.3\ onder 16.29; maan op 13.33, onder 9 Dec. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1