Jlieuwe £ditsri)C OToumnl Sassen, Stikker en Neher keren Zondag met lege handen terug Wist U VRIJDAG 3 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- Tel. dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; 1.35 per maand; ƒ0 32 per week ADVERTENTIËNƒ018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7679 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „f tantvasticft Is ghfbleoett myn hcrl ia legljeaspoet" Chr. vakbeweging te Noordwijk viert feest Zie pagina 2 Informele besprekingen met Hatta zullen niet meer worden hervat Degenen, die gehoopt hadden, dat de besprekingen tussen de ministeriële de legatie iSassen-Stikker-Neher) en de re publikeinse premier Hatta tot een over eenstemming zouden leiden, zullen nu wel volkomen ontnuchterd zijn door een drietal berichten, welke in onderling ver band op een volkomen breuk wijzen: In de eerste plaats meldt Aneta uit Batavia, dat de ministeriële delegatie Zondag naar Nederland zal terugkeren, na .Zaterdag besprekingen te hebben ge voerd met het Bijzonder Federaal Over leg. Hieruit blijkt, dat de informele be sprekingen met de republiek niet zullen worden hervat. In de tweede plaats meldt het blad „Nasional" te Djokja, volgens het repu blikeinse persbureau Antara, dat Neder land twee voor de republiek onaanvaard bare eisen had gesteld, n.l. dat de repu bliek haar bevoegdheden zou overdragen aan de Interim-Regering en dat dr Beel naar welgevallen zou kunnen beschikken over de strijdmacht. Dit is een aanwij zing, dat mr Sassen de republiek gedwon gen heeft, kleur te bekennen en duide lijk te doen blijken, of het haar ernst was met de toetreding tot de Interim-Rege ring of niet Het blad Nasional'" spreekt' dan ook rondweg van een mislukking der besprekingen. In de derde plaats wordt uit Bondo- woso gem«ld. dat dr Beel in zijn rede ter gelegenheid van de installatie van het staatshoofd van Oost-Java duidelijk heeft aangekondigd: Het is de uitdrukkelijke bedoeling der Nederlandse Regering, dat de regelingen voor het bewind van Indo nesië in overgangstijd vóór Nieuwjaar in werking zullen treden. Volgens Reuter achten waarnemers te Batavia deze uit spraak van de grootste betekenis, nu de ministers naar Nederland vertrekken zonder de informele besprekingen te her- Nader wordt gemeld, dat het republi keinse kabinet het nog lang niet eens is over de besprekingen met de Nederlandse delegatie. Antara deelt mede, dat Hatta weliswaar zijn zienswijze in het comité het republikeinse parlement heeft uiteengezet, doch dat hij niet de mening an het kabinet heeft weergegeven. Van welingelichte zijde in Den Haag wordt aan A N P. medegedeeld, dat het initiatief voor de terugkeer der delegatie niet bij de Nederlandse Regering in Den Haag ligt. Het is niet uitgesloten, dat er nog deskundigen te Batavia blijven om nog informele besprekingen te voeren. Commentaar van Frans persbureau. Het Franse persbureau A.F.P. seint uit Batavia, dat men in politieke kringen het vertrek van de heren Sassen, Stikker en Neher een „surprise" noemt. Men had nl. gedacht, dat zij naaT Kahoerang zou- reizen. Een republikeins woordvoer- vas „levendig verwonderd". De re publikeinen menen blijkbaar, dat de re publiek te Kalioerang „belangrijke con es'" had gedaan en dat met „genoeg goede wil" van Nederland een schikking mogelijk zou zijm geweest. Het republi keinse leger en de bevoegdheden van dr blijken de twistappel te zijn TERRORISME IN INDONESIË Worsteling in auto had dood tot gevolg Voor de Haerlemse rechtbank werd gisteren 2 maanden en intrekking van het rijbewijs voor één jaar geëist tegen de A'damse koopman E. F. M. S., die in de naoht van 23 op 24 Sept. op de Rijks weg Den HaagAmsterdam tijdens het rijden in geveoht geraakte met zijn „vriendin", N. A„ nadat hij bemerkte, dat zijn tas met ƒ10.000 verdwenen De auto was gaan slingeren en sloeg over de kop, waardoor de vrouw dode- lijk gewond werd. In haar mantelzak vond men later ƒ9400. Cochran opnieuw naar Djokja Het Amerikaanse lid der Commissi Van Drie, Cochran, vertrekt binnenkort opnieuw naar Djokja. PRINS BERNHARD COMMISSARIS DER HOOGOVENS. Z.K.H. Prins Bernhard zal voorgedra gen worden als commissaris der Ned. Hoogovens. Op 29 December valt de be slissing. Oo,k zal men voorsellen, de president der Ned. Handel Mij, baron Collot d'Escury als te benoemen. DE WABO KRIJGT EEN JAAR SURSéANCE. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft surséance van betaling verleend tot 30 November 1949 aan de Bouw- en Han delmij. Wabo te Eindhoven, nadat de deskundige betoogd had, dat surséance met geleidelijke liquidatie voordeliger zou zijn dan faillissement. De Herstel- bank zal van een tweede hypotheek op 35 huizen te Heerlen van f 300 000 een ton terug krijgen. De firma Ysselstein uit Gouda zal de werken in Bergen op Zoom, Halsteren, Boxtel en Heerlen voltooien. Vandaag stellen wij D voor: KOOS DE VOS, Uit Leiden. Koos de Vos Is een Leidse weesjongen uit het weeshuis aan de Hooglandse kerk- gracht. Hij is nu al bijna twee jaar i tropen, eerst in Bandoeng en na de poli tiële actie in de omgeving van Banjoemas. Als huzaar eerste klasse, ingedeeld bij de pantser-afdeling, maakt hij menige pa trouille. Op zijn vooruitgeschoven post zit hij wel wat diep in de rimboe, van veel verstoken dus, zodat de brieuen van afdeling Leiden van de „Jonge Kerk" en anderen heel hartelijk welkom zijn. Maar hij slaat zich er goed doorheen, ook al zou h\j graag op zijn verjaardag, 13 Decem ber, in het Vaderland zijn. Wij hopen, dat Koos een goede verjaardag zal hebben, temidden van zijn vrienden in Indonesië. (karbouwenhoeders) meegenomen. Te Polobogo bij Salatiga op Midden-Java wees een Indonesiër onze troepen een voorraad handgranaten en landmijnen aan, waarop hij door 4 terroristen over vallen werd en gewond. De aanvallers zijn neergeschoten. Te Loemadjang (O. Java) zijn 6 terroristen ter dood veroor deeld. Drie hunner hadden een dorpsge noot in stukken gehakt, omdat hij pisangs verkocht aan Nederlanders. Te Probo- linggo werd een terrorist ter dood ver oordeeld, omdat hij twee landgenoten op gehangen had. In Pasoeroean werden twee doodvonnissen geveld over de moor denaars van petroleumverkopers. UIT DE GERUCHTENFABRIEK Hoewel de aspecten inzake de thee voorziening op dit ogenblik de verwach ting wettigen, dat de thee van de bon zal gaan. is het nog geenszins te zeggen me! ingang van welke datum dit zal geschie den. De theevoorziening voor de komen de maanden zal nl. afhangen sulfaten, welke de grote theeveiling, die ongeveer 15 December te Batavia wordt gehouden, zal opleveren. K.V.P. is mpt meningspeiling begonnen Dezer dagen heeft de K.V.P. de eerste formulieren voor de meningspeiling ver zonden. Twee belangrijke vragen worden gesteld, t.w.: „Welk onderdeel der ge zinspolitiek moet naar Uw mening de K.V.P op het ogenblik het sterkst be klemtonen?" en „Op welke gebieden der politiek moet naar Uw mening de KVP. het meest haar aandacht richten naast de gezinspolitiek?" De vragen worden gezonden aan de afdelingen, die in een vergadering de antwoorden vaststellen Is Hsoetsjou thans gevallen? Mevr. Tsjiang logeert by Marshall De Chinese communisten melden, dat zij de vesting Hsoetsjou thans hebben bezet. Wat er geworden is van de 300.000 regeringstroepen, die zich in de zak Hsoetsjou bevonden, wordt niet me degedeeld. Inmiddels verklaart de rege ring. dat zy vastbesloten is, te Nanking te blijven. De berichten uit Amerika, dat mevr. Tsjiang Kai Sjek noch door Truman, noch door Marshall werd ontvangen, blijken overdreven te zijn. want zij logeert bij Marshall en heeft de minister op zijn ziekbed bezocht. Ook een ont vangst door de president is binnen enkele dagen te verwachten. Volgens een Reu- tertelegram uit Washington is Amerika niet voornemens, de communistische gering in China te erkennen zo lang nog een regering van Tsjiang Kai Sjek bestaat. De geruchten, dat generaal MacArthur naar China zou worden ge zonden, worden ten stelligste ontkend. Een ecrec in Noord-China. Ook in Noard-Qbina heeft de regering ?n zware klap gekregen, dediging van de vesting Kalgan blijkt ineengestort te zijn onder de zware cc mundstisohe aanvallen, zodat de val de stad spoedig verwacht wordit. CEYLON EINDELIJK LID DER VER. NATIES. Ceykm wordt toegelaten tot het lid maatschap der „Ver. Naties". Na de goed keuring door de politieke commissie dei V. N., komt de aanvrage echter nog tei behandeling in de „algemene vergade ring" en de Veiligheidsraad. Twee Henneicke-zaken opnieuw in behandeling Het A'damse B.G. neemt 17 Dec. op nieuw de zaken tegen de beide tot de colonne-Henneicke behoord hebbende A'dammers J. W. Zwager en J. Cassee in behandeling op grond van stukken, die dezer dagen aan het dossier zijn toe gevoegd. Tegen hen was 19 Nov. de dood straf geëist. BRAMUGLIA BRENGT BEZOEK AAN ROME. Bramuglia, de Argentijnse buitenlandse zaken, zal te Rome tocol tekenen voor nau king tussen Italië en Argentinië. Hy gaat ook op audiënte bij de Paus. ANTARA WAS ER NAAST. Een Nederlands legercommuniqué te Batavia meldt, dat de geruchten over een optreden van de republikeinse rege ring tegen de nationaal-communisten van Tan Malakka onjuist zijn. Er was name lijk door Antara, gemeld, dat het blad „Moerba" (proletariër) zou zijn verbo den. Behalve Sjarifoeddin is ook Sardjonod gearresteerd en Francisca I Day. Juden-Fischer in Februari voor 't Haagse B.G. Verantwoordelijk voor deportatie van 16.000 Haagse Joden. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal de beruchte Duitse oor logsmisdadiger, F. Fischer, in Den Haag in oorlogstijd als Juden-Fischer bekend, in Februari voor het Haagse B.G. terecht staan. Fischer is verantwoordelijk voor de deportatie van circa 16.000 Haagse Joden naar Duitsland. Hij was destijds secre taris van de Bevelhebber V3n de Sicher- helts Polizei in Den Haag en stond aan het hoofd van de Jodendeportaties in Den Haag e.o. Na de bevrijding vluchtte hij naar het door de Britten bezette Duitse gebied, erd gearresteerd en in 1946 aan de Ne derlandse Justitie uitgeleverd. Hij zit thans in de Cellenbarakken. Doetinchemse treinontsporing door een gebroken rail Ingenieurs van de Ned. Spoorwegen uit Utrecht constateerden, dat de treinont sporing bij Doetmohem te wijten is aan railbreuk. Een stuk is uit de rails ver dwenen en in de Oude IJssel terecht gekomen. Ongeveer 10 min. voor het on geval passeerde een trein nog de brug. De machinist verklaarde later, dat de laatste wagen van deze trein over de Is hobbelde, zodat er iets niet in orde schen. Hij vermoedde echter niet, dat de rails gebroken waren en verzuimde dan ook bij aankomst te Doetinchem het door hem geconstateerde te melden NIWIN KRIJGT 2 TON MINDER SUBSIDIE. Gisteren heeft de Niwin zijn teleurstel- ng erover uitgesproken dat het Rijk de subsidie over 1949 met f 200.000 heeft inderd. Men is echter van plan deze zaak bij de Regering te doen herzien. Spaak heeft ook vertrouwen van Senaat De Belgische Senaat heeft met 107 te en 20 stemmen en 8 onthoudingen het vertrouwen uitgesproken in de coalitie regering van Spaak. Zoals gemeld, keurde de Kamer reeds Dinsdag het regerings programma goed. De Ned. ambassadeur in de Ver. Staten, mr E. N. van Kleffens, bezocht gisteren dé Zesdaagse in Washington. De aankomst van Prins Prldi, de Siamese minister, op het station H.S. te Den Haag. Rechts de heer Visser, chef van het protocol van het minis terie van Buitenlandse Zaken, die ter begroeting aanwezig was. COMMUNISTISCHE AANVALLEN OP DE GASPERI. In de Italiaanse Kamer, waar het de- at over de buitenlandse politiek wordt voortgezet, verklaarde Saragat (socialis tische eenheidsparty) het streven West-Europese eenheid te zullen De communist, Togliatti. critiseerde de regering, wier politiek „bankroet" i dienst staat der imperialistische i gendheden (De Gasperi bouwt op Ame rika, teneinde Italië op te heffen uit de economische depressie. Red.). De Convair-Liner doet zijn intrede in de vliegwereld Belangrijke aanwinst voor de burger luchtvaart. (Van een onzer verslaggevers.) De Consolidated-Vultee fabrieken in San Diego (Californië) heeft een nieuw vliegtuigtype ontworpen, dat een belang rijke aanwinst voor de burgerluchtvaart betekent. Het is de tweemotorige Convair- Liner, die 32 tot 40 passagiers kan ver cabine, waarin de lucht druk, temperatuur en vochtigheidsgraad automatisch geregeld en constant gehou den worden. Het comfort in de C.-L. is inder dan in een viermotorig vliegtuig, maar hij is speciaal bestemd de kortere trajecten, die ongeveer 700 km bedragen: De Convair is 165 km sneller dan de Douglas DC-3 en daarom bij de luchtvaartmaatschappijen trek. De KLM bestelde 12 toe stellen van dit type. tachtigtal collega's werden wij gistermiddag in de gelegenheid gesteld de Convair kennis te maken. De tocht is ons wonderwel bevallen. Bij de start valt de enorme stijging in een ogen blik tijds op, terwijl het toestel verder stabiel in de lucht ligt. Zwenkingen vallen ternauwernood op, of kwam dit omdat gezagvoerder A. v. Ulsen, de chef de Europese vliegdienst van de KLM, de stuurknuppel zat? Opmerkelijk de Convair is het systeem van keerbare schroeven, waardoor de loop bij de landing tot enkele honderden meters kan worden beperkt. Op verschil lende korte landingsbanen komt dit uit stekend van pas. De 2 Pratt en Whitney- vertegenwoordigen 4200 pk. Een cevolutionnaire -nieuwigheid vormt het gebruik van de uitlaatgassen ter ver meerdering van de snelheid. Spoorwegongelukken bij Straats burg en Berlijn: 8 en 15 doden Tussen Straatsburg en Lauterbourg zijn wee treinen op elkaar gereden. Er wa ren 8 doden en 25 gewonden, van wie ver schillenden ernstig. Vier wagons vielen Van de spoordijk. Op het station Falkensee in de Sowjet- >ne. dicht by Berlijn, botsten twee per- breinen op elkaar, waardoor 15 per- werden gedood en 30 ernstig ge wond. Onder de passagiers brak in hel duister een paniek uit. ROEMEENSE R.K.-KERK VERLIEST BEZITTINGEN Zodra de Roemeens Orthodoxe Kerk staatskerk wordt, zal de Rooms-Katho- lieke kerk ophouden te bestaan, aldus regeringsdecreet. Alle bezittingen var R.K. kerk worden eigendom van de st ARABISCHE LIGA EN DE REPUBLIEK. Te Batavia vertoeft thans Tahir Faty- ani, buitengewoon gezant van de Arabi sche regering in Palestina en van de Ara bische Liga, die ontkent, dat zijn bezoek een politiek karakter zou dragen. Hij zal een bezoek brengen aan Djokja. Geen uitzonderingen t.a.v. etalagever lichting in spitsuren. In tegenstelling met sommige berichten wordt officieel gemeld, dat van de ver bodsbepalingen t.a.v. een beperkt stroom verbruik op de spitsuren in geen enkel geval, behalve voor Groningen en Fries land, dispensatie is verleend. Plaatselij ke regelingen zijn door de nieuwe be palingen komen te vervallen. Marshall blijft toch aan als minister President Truman deelde op een pers conferentie in Washington mee. George Marshall er in hëeft toegestemd minister van Buitenlandse Zaken te blijven. Voorts zei de president, dat geen enkele minister zal aftreden en dat hij vergevingsgezind is. wat betreft de hoge functionarissen, die zyn nederlaag bij de verkiezingen hadden voorspeld. Monteurs kregen kokende olie over het lichaam Twee doden en een zwaar gewonde. Toen gisteren drie monteurs te Dor drecht op een in aanbouw zijnd schip bezig waren met een centrale vei mingsinstallatie, sloeg het oliereservoir uit elkaar, waardoor de mannen koken de olie over het lichaam kregen. De 22-j. Zoek sprong over boord, doch r zwaar gewond. De 30-j. C. v. Dijk uit Rotterdam werd gedood, de 30-j. W. Poly uit Dordrecht is later overleden. Rusland wil ontwapening van Japan De Sowjet-ambassadeur te Washing ton heeft generaal MacArthur er van be schuldigd dat hij in gebreke blijft, Japan te ontwapenen. Britten verklaren Berlijns Sowjet- bestuur onwettig Communisten trachtten overbrenging archieven te verhinderen het Westelijk deel der stad als 'door een ring omsloten worden. In verband met eventuele moeilijk heden, die voor het Berlijnse bedrijfs leven uit de definitieve splitsing in een Oostelijk en Westelijk deel kunnen voort vloeien, heeft de z.g.n. „noodgemeen- schap van het Berlijnse bedrijfsleven" Het Britse militaire bestuur te Berlijn den uitgebreid, doch tev< heeft officieel commentaar geleverd op de brief van Ottomar Geschke, de pro- Russische ondervoorzitter van de Berlijn- gemeenteraad. Zoals men weet, had Geschke de Britse autoriteiten verzocht, nieuwe rode gemeenteraad te erken- De Britten verklaren nu, dat men aanvaarding van een dergelijk onwet tig lichaam geen seconde zal overwegen, want de massa van het volk wenst niets te staan te hebben met de ..Opera- magistratuurDe Russen hebben bij monde van kolonel Alexis Jelisarof, de Sowjet-commandant te Berlijn, nog officieel verklaard, dat de voor lopige democratische magistratuur van Groot-Berlijn als het enige wettige be stuur der stad wordt erkend. En het Sowjet-commando zal alle bijstand en steun verlenen, die nodig zijn ter uit oefening van zijn functie in het belang der bevolking. Er heeft zich bij het Ber lijnse stadhuis een incident voorgedaan, toen uit de archieven van het Britse verbindingsbureau in het stadhuis aller lei stukken vervoerd moesten worden naar het Westen. De communisten tracht ten zulks te beletten. maar tenslotte kwam de Duitse pontie tussenbeide De Amerikanen zijn eveneens van plan hun archieven naar het Westen der stad over te brengen. De situatie is dus nu als volgt: De nieuwe magistraat van de Sowjet-sector onder leiding van Friedrich Ebert gadert in de Parochialstrasse. terwijl de oude magistratuur onder presidium dr Friedensburg in een kantoor vai Britse sector de macht uitoefent. Men heeft aan beide zijden met grote moeilijk heden te kampen ook al door het feit. dat tel van hun beambten niet op hun plaats achter de bureaux zijn terugge keerd. terwyl nieuwe ambtenaren in het labyrint van het bestuursapparaat nog niet de weg weten. Het duel in de Ber lijnse bladen van Oost en West wordt met alle heftigheid voortgezet De demo cratische pers publiceert een oproep van Karl Ebert. een oudere broer van Frie drich, waarin deze protesteert tegen het misbruik maken van de naam vader. Inmiddels maakt men in de Oostelijke zone eveneens plannen voor het houden van gemeenteraadsverkiezingen, aldus de correspondent van het A.N.P. Daartoe zouden een reeks Berlijnse voorsteden worden ingelijfd, waardoor de Oostelijke sector niet alleen aanmerkelijk zal De Berlijnse valuta-kwestie De Zweed Gunnar Myrdal zal Trygv# Lie, de secr.-generaal der V. N., verte- oordigen in de internationale valu- mmissie, die moet trachten een over eenkomst tot stand te brengen tussen Oost en West over het Berlijnse vraag stuk. Frankrijk verwierp Amerik Britse Ruhrmaatregelen Schuman, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken, heeft in de Nationale Vergadering een verklaring afgelegd. het Franse standpunt inzake het Ruhrgebied. Hij zei, dat Frankrijk ge protesteerd heeft tegen het Brits-Ame rikaanse plan om de fabrieken in het Ruhrbekken terug te geven aan Duits land. Hoewel hij van mening is. dat het Ruhrgebied moet worden ingeschakeld het herstel van Europa, achtte hy het geallieerde voornemen om straks de Duitse regering te laten beslissen, wie de mijnen en staalfabrieken zal bezitten, on- aardbaar. Geen kartel in handen de Duitse regering. De opperbevel hebbers bestuderen thans de vraag, wan- men tot een fusie van de drie zones zal kunnen overgaan. Met 377 tegen 181 men heeft het Franse parlement zijn afkeuring te kennen gegeven over de Brits-Amerikaanse maatregelen De communisten stemden tegen, terwijl de Gaullisten zich van stemming onthielden. Levenslang geëist tegen Silbertanne- moordenaar Makowski „Befehl ist Befehl" gaat niet opbevel was onwettig (Vai rslaggev De procureur-fiscaal by het Haagse B. G. mr De Gruyter, eiste gistermiddag in de zaak tegen de Duitse oorlogsmisdadi ger Ernst Makowski, Kriminal Oberassis tent te Den Haag, wegens mishandeling van gevangenen en een Sibertannemoord, levenslange gevangenisstraf. Bij het verhoor, waarover wij gisteren in een deel onze edities reeds een en an der meldden, ontkende hij aanvankelijk, geslagen te hebben, hoewel getuigen hem pertinent herkenden. Hij bekende echter een Sibertannemoord te hebben gepleegd op de garagehouder Dijkstra te Meppel in 1943, tezamen met een zekere Le Griep. Verdachte voerde echter als zijn verontschuldiging aan. dat hy het op bevel van generaal Naumarm had ge daan. als répressaille op het doodschie ten van een NSB-'er. De president, jhr Van Meeuwen, merkte op. dat het een typische sluipmoord w die verdachte niet had behoeven uit voeren, omdat de moord onwettig w Daartegenover voerde verdachte aan, de Sicherheitspolizei onder de militaire wetten stond, hetgeen de getuige dé charge. dr W, Harster, General-Leutnant der Polizei, bevestigde. Ook zei deze ge tuige, dat bij verscherpte verhoren maximum van twintig slagen toegestaan was, doCh geen schoppen. De procureur-fiscaal besprak de kw tie van ambtelijk bevel en overmacht, waarop in vrijwel elke oorlogsmisdrijf zaak een beroep wordt gedaan. In dit ge val is de zaak eenvoudig, door het vol komen duidelijk onwettig karakter van het bevel, dat een ópert misdrijf gold. Hieraan doet niets af, dat de handeling werd voorgesteld als een représaille-maat regel. Verd kan zich ook niet met vrucht op ambtelijk bevel beroepen, omdat hij volkomen vrijwillig is toegetreden tot de DAT de in de bezettingstijd verdwenen en vroeger zo drukke Amersfoortse auto markt 7 Dec.heropend wordt om voortaan iedere Dinsdag te worden gehouden. DAT het Tsjechische consulaat-gene raal te A'dam 30 Nov. werd gesloten en de legatie te Den Haag, de zaken thans waarneemt. DAT de Rijkspolitie te Doetinchem waarschuwt tegen een rijwieldief, die bij scholen aanklopt, „om de gasmeter of lichtmeter te controleren". DAT de St. Crt. van gisteren om. de intrekking bevat van de beschikking tot instelling van de sectie lompen van het Rij kstextielbureaui DAT de Bossche paardenmarkt gisteren een kalm verloop had en de eerstvolgende paardenmarkt 3 Februari wordt gehouden. DAT in het zich met 100 zielen per jaar uitbreidende Emmen 250 woningen ge bouwd worden van het z.g. Wielschen- type, waartoe te Zuid Barge gisteren een fabriek werd geopend. DAT de minister van Justitie overweegt het gratiebesluit t.g.v. de inhuldiging ook op hen van toepassing te verklaren, die vóór 31 Aug. 1948 werden veroordeeld, doch voor wie pas na die datum het von nis in kracht van gewijsde ging. DAT de directeur van de Wieringer- meer-N.O.-polder, dr ir S. Smeding, de hoop heeft uitgesproken op spoedige dere inpoldering van het IJselmeer, daar Nederland dningend meer land nodig heeft DAT Sir Hartley Shawcrose. die Enge land bij het Perm. Hof. v. Int. Justitie te Den Haag vertegenwoordigt voor de Kor- foe-kwestie, weer op Schiphol arriveerde. DAT het 8 Dec. te Antwerpen ver wachte Ned. s.s. „Barkhaven" met 8.000 ton pyriet voor de Duitse industrie het eerste schip is, hetwelk via een Benelux- haven goederen voor Duitsland aanvoert. DAT de Vlissingse chirurg A. Staverman sedert de oprichting, 40-j. geleden, hoofd de Ongevallendienst van de Kon. „De Schelde", gisteren i.v.m. dit jubileum gehuldigd werd. DAT J. L. Bijl te Groningen, benoemd bij de Administratieve Dienst der Ar beidsinspectie. eervol ontslagen is als controleur v. d. Arbeid. DAT in de Noord Oostpolder met ver schillende geneesmiddelen proeven wor den genomen ter bestrijding van malaria, terwyl ook gewerkt wordt aan de ver delging der malaria-muggen. DAT dezer dagen, enkele weken na haar echtgenoot, de schilder S. Moulijn, in Den Haag op 71-j. leeftijd is overleden de dichteres H. H. J. Moulijn-Haitsma Muiier en de ter aarde bestelling Maan dag in Wassenaar geschiedt. DAT minister Spitzen over 1948 f 50 millioen extra heeft aangevraagd herstel van schepen volgens de Zee- Luchtvaartverzekeringswet 1939. DAT. zoals gedeeltelijk gemeld. Wiebe v. d. Veen, Obrechtstraat 27 te Den Haag. als beloning voor zijn opstel in de wed strijd „The World We Want", 10 weken naar Amerika mag gaan, als een der beide prijswinnaars mocht uitvallen. DAT volgens H.V.V. de burgemeester in Bolsward om aan een voorstel om f 4300 voor stoffering van het raadhuis te verstrekken, kracht bij te zetten, de gemeentesecretaris het hoofd liet steken door een gat in een gordijn, hetwelk uit 1896 dateert, doch de raad onvermurw baar was. DAT in het vakblad ,\De Schilder" wordt geprotesteerd tegen het zelf op schilderen van scholen door onderwij zers in Doesburg en Eindhoven, daar er voldoende schilders zouden zijn en de onderwijzers het toch slecht doen. DAT voor de Zwolse rechtbank f 1000 boete is geëist tegen de 68-j. Vivian ba- Brantsen te Wielbergen (bij Doetin chem) wegens belediging van Heino^ burgemeester jhr A. J. E. C. v. d. Heyden in een brochure. DAT de betalingsovereenkomst met Uruguay is geratificeerd en voorziet opening van een speciale rekening de Banco de la republica Oriental del Uruguay bij de Ned. Bank. DAT vandaag het spoorwegviaduct te Beesd (Gld.) in de weg tussen Den Bosch en Utrecht geopend werd en niet. zoals gisteren gemeld, de brug over de Linge. DAT blijkens de N.R.C. het Groningse stadsbestuur 17 Dec. de Hendrik de Vries prijs voor 1948 uitreikt aan de dichter Koos Schuur, redacteur bij „De Bezige By" te A'dam. DAT „Multifilm" 5 nieuwe films in de serie „Soldaat Overzee" maakte, men deze maand de vertoning verwacht DAT, 69 j. oud. de bekende Haagse arts J. Hankes Dnelsma overleed en de cr< matie Zaterdag te Velsen plaats heeft misdadige Gestapo en SS-organisaties ziöh daardoor in een toestand heeft ge bracht, waarin hij wist dat hij orders zou moeten gehoorzamen, zelfs die, wel'ke het begaan van een misdrijf inhiel den. Vèrd. beweert wel aanvankelijk, be tegen de opdracht te hebben ge had, doch heeft tooh al heel spoedig toe gegeven en verkozen, een onschuldig Ne derlands burger te vermoordt*, liever dan zelf ook maar het geringste en. De Silbertannemoorden droegen uitzonderlijk laag en gemeen karak en Makowski verdient voor de uit voering daarvan een zeer strenge straf. Nadat de verdediger, mr Klaaseen, cle mentie had bepleit, werd de uitspraak vastgesteld op 16 Decerriber a.s Majoor van militaire missie smokkelde auto's Voor de krijgsraad te velde te Rotter dam werd tegen de 43-j. voormalige res. maj. bü de militaire missie in Berlyn. J. P. N. uit Wassenaar, wegens overtre- ding van het deviezenbesluit (dat hy in j de oorlog zelf had helpen ontwerpen) f25.000 boete subs. 3 mnd. hechtenis ge- eist. Hy had n.l. auto's gekocht of ge ruild van een Nederlander in Berlijn en| van een Bulgaar, waarvoor hij in Neder land papieren wist te bemachtigen. Daarna smokkelde hy de wagens over de grens en verkocht er twee in Duitsland De verdediger wees er op, dat iedereen by de missie ruilde en vroeg, waarom ook niet was ten laste gelegd, dat hy grote hoeveelheden medische apparaten en instrumenten heeft geïmporteerd. Ook betoogde men, dat hy nooit militair is ge weest, daar zyn benoeming nimmer werd bekrachtigd. Uitspraak op 15 December. Millioen bronzen centen voor Grebbeberg Binnenkort hoopt de burgemeester van Rhenen de millioenste koperen cent te ontvangen voor het legermonument op de Grebbeberg. Onlangs ontving men een kistje centen uit Maracaibo in Venezuela. „Johan de Witt" aan Griekse firma verkocht De My „Nederland" heeft de „Johan de Witt" aan de Griekse firma Goulan- i in Londen verkocht. Het schip zal de toekomsrt onder Panamese vlag en. In de eerste wereldoorlog ge bouwd, heeft het schip een bewogen ge schiedenis achter de rug. Eerst als pas sagiersschip voor Indonesië, tydens de tweede wereldoorlog als vervoersschip krijgsgevangenen en evacué's en van 22 Nov. '45 af weer als passagiersschip. In de actieve oorlogvoering heeft de .Johan de Witt" een belangrijk aandeel gehad en in de felbewogen dagen van 5 tot 7 October 1944 logeerde Prinses Juliana aan boord van het schip. Nieuwe melkfabriek in A'dam geopend. Gisteren werd in het voormalige ge bouw van de Gasfabriek Oost te A'dam de zevende fabriek van de Sterovita Melkproducten geopend. Dit bedryf le vert, nadat het dit voorjaar met de Vami gecombineerd werd, per week 1 millioen liter melk aan de slijters. De Pasteur-installatie heeft een capaciteit van 5000 liter per uur. De totale inhoud der tanks voor het bewaren, verwerken en standaardiseren van melk bedraagt 167.000 liter. Engeland steunde Amerik. sfandpunt inzake Palestina niet Engeland heeft zich gisteren tegen de aanvrage van Israël voor het lidmaat schap der Ver. Naties verklaard. Sir Alexander Cadogan voerde het woord in ommissie, nadat de Amerikaan dr Jessup zich ten gunste van Israël in de Veiligheidsraad had uitgesproken. Het vierde hoofdstuk van de Britse resolutie werd met 25 tegen 22 stemmen verwor pen. Tussen Amerikanen en Britten wordt nu nader overleg gepleegd. Het struikelblok werd gevormd door de voor stellen, dat een regeling gezocht moest worden op basis van het oorspronkelyke verdelingsplan, zowel als op basis van de voorstellen van Bernadotte. Er wordt ?en verzoeningscommissie voor Pa lestina ingesteld, bestaande uit drie man, welke een definitieve regeling tot stand moet brengen. De Egyptische premier Nokrashi Pasja verklaarde, dat de Ara bieren nooit met de Zionisten in onder handeling zullen treden. Dr Bunche vliegt van Parys naar Caïro voor een inspectietocht. Nederl. dekens voor Arabische vluchtelingen Na de 50 ton erwten en de gelyke hoe veelheid bonen, welke wy aan de wnd bemiddelaar in Palestina zonden ten be hoeve van de Arabische vluchtelingen, heeft de Regering thans 5000 dekens voor hetzelfde doel ter beschikking gesteld. De dekens werden 26 Nov. jj. met de „Maas" van de KN.S.M. naar Palestin* verzonden. Een verkiezingsbiljet van de Berlün- se Liberaal-Democratische party, dat propaganda voert voor de gemeen teraadsverkiezingen van a. s. Zondag, die, na de Communistische „Putsch" in het Oosten der stad. alleen in de Westelüke sectoren zullen worden gehouden. Keizer Hirohito preekt de passie Keizer Hirohito van Japan heeft aan president Truman een boodschap gezon den, waarin hy dank zegt voor de ver draagzame houding en edelmoedigheid der Amerikaanse troepen. Hy verlangt, zyn beste krachten te geven aan de tot standkoming van de nauwste en vriend- schappelijkste betrekkingen tussen Japan en Amerika. WEERBERICHT Morgen opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk meest zwaar bewolkt mei plaatselijk enige regen, later flinke op klaringen. Matige, langs de kust nog nu en dan vry krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van tem peratuur. ZON EN MAAN. Zaterdag, 3 December. Zon op 8 29 u„ onder 16.31 u.. maan op: 12.22 uur, onder 19.32 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1