Galeislaaf JÏIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 2 DECEMBER i*48 'i I;S Veer de tijd De strijd om Berlijn Terwijl de optimistische Bramuglia „frisch und fröhlich" tot het bittere einde toe blijft bemiddelen inzake de bran dende kwestie Berlijn, hebben de jnunisten in de Oostelijke sector de knoop middendoor gehakt, ja, het splitsings proces heeft zich reeds voltrokken. De thans door de S.E.D. ingestelde, nistische gemeenteraad van Oostelijk Berlijn is een voorproefje van de gelijk schakeling met de Sowjets en een som bere voorbode tevens voor de Westelijke autoriteiten, dat er nog meer kracht proef-maatregelen zullen volgen. Maar juist het feit, dat de „Westelij ken" in hun sector stand houden, komt voorlopig, dat heel Berlijn het rode menu van Fritz Ebert, zoon van de voor malige Rijkspresident Friedrich Ebert, wordt voorgezet. De puinhoopbevolking van Berlijn zal van dat luxueuse, poli tieke Russische menu misschien gees telijk de hik krijgen, de maag raakt ei niet vol van en het is dan ook begrij pelijk, dat de belangstelling der grote arbeidersmassa beneden de raming Sokolofsky blijft. Als men in de Veiligheidsraad, d^po litieke commissie en die voor „de rechten van de mens" de filiaalhouders van Stalin hoort spreken, denkt men aan Janus met het dubbele voorhoofd. Zij komen op voor „vrijheid en democratie" met de ene mond, andere gemeente- c Berlijn ver- biedt, omdat het communistische verkiezingssucces omge keerd evenredig zou zijn met de gede monstreerde macht. Een Berlijn met twee gemeenteraden, twee politie-apparaten, een totaal gesplitste hoofdstad kan uiteraard niet in het belang der bevol king zijn, maar daar trekken zich de Sowj et-autoriteiten bitter weinig aan. In de toekomst zal moeten blijken, in hoeverre de bevolking de Westerse be zetters blijft steunen, waarvan naast de geldfactor ook het succes van de lucht brug afhangt. De Russen hebben de tijd in hun voor deel en boeken in ieder geval dit succes dat het onderhouden van het verkeer ovei de luchtbrug gemiddeld 1.850.000 pond per week kost. Men kan niet anders dan de grootste eerbied hebben voor deze technische prestatie van Britten, Ameri kanen en Fransen. Op de vliegvelden var Gatow, Tempelhof en Tegel landen ei tezamen 700 vliegtuigen per dag, om ir de aanvoer van levensmiddelen, grond stoffen en kolen voor de industrie te voorzien. Maar, zoals reeds gezegd, dit alles kost schatten gelds, hetgeen in deze machtsstrijd en prestigekwestie toch een niet te onderschatten factor muglia moge al beweren, dat bij de oplos sing van het valuta-vraagstuk, „Westelijken" bereid zijn niet onbelang rijke concessies te doen. óók de Russen meer toenadering tonen, het voordeel ii aan de zijde der Sowjets. Hoe lang kan de luchtbrug stand hou den' De democratische partijen staan mede op het standpunt, dat het terug trekken der bezettingsmacht een ver raad zo^i betekenen aan de gehele West- Europese politiek en vandaar, dat de be staande partij-geschillen verdoezeld den in de gemeenschappelijke afweer van het communisme. Het is natuurlijk mogelijk, dat by een ééndrachtige, vast beraden houding der bevolking, de blok kade op de duur als een boomerang werkt, en de Russen zich met hun hinder- politiek in de vingers snijden. Dit dan moeten blijken uit een sterk minderde interesse in de Sowjet-sector. Anderzijds, hoe de Berlijnse bevolking reageren als de Russen er inderdaad in slaagden de Wes telijke Geallieerden weg te treiteren? De strijd om Berlijn is een graadmeter voor de strijd om Europa, het touwtrek ken tussen Russen en Amerikanen. Baron Mac Ready, voorzitter van de controle-commissie te Frankfort, acht de vrees van Frankrijk voor een revanche- Duitsland over een twintig jaar byv., ge rechtvaardigd en vandaar, dat de her opvoeding in democratische zin zo nood zakelijk is. De pas als politiek adviseui benoemde Francois Poncet, die deel neemt aan de besprekingen tussen de drie militaire gouverneurs in Duitsland, veroordeelt echter dit Franse wantrou wen, omdat een zekere isolering andere grote mogendheden Frankrijks veiligheid juist ondermijnt. Al is Rusland het grote gevaar, juist door de positie die het in Duitsland inneemt, zonder inscha keling van West-Duitsland in de recon structie van Europa, kunnen er nooit ge zonde toestanden ontstaan. Politiek spel om gevangenen der republiek Sommige Kamerleden „onaangenaam getroffen." De gevangen Nederlanders in de repu bliek zijn wederom het voorwerp gewor den van het politieke kaatsspel in de Tweede Kamer. Vele leden hebben name lijk blijkens het voorlopig verslag in zake de begroting van Overzeese Ge biedsdelen beweerd, onaangenaam ge troffen te zijn door het werk van de „Gemeenschappelijke Actie van Neder landse Vrouwen" in binnen- cn buiten land. Dit comité zou „opereren met on controleerbare gegevens en beweren, dat 15.000 Nederlanders gevangen zijn vrouwen en meisjes in gedwongen concubinaat leven", dit alles kennelijk met het doel de verhouding tussen Ne derland en de republiek te vertroebe len. Zeer vele andere leden kwamen tegen dergelijke kwalificaties op, omdat daarvoor geen enkele zakelijke grond bestaat, in afwachting van het door de toegezegde onderzoek. Geraffineerde valse munters-bende te Kopenhagen gearresteerd De hoofdfiguren reisden op een Nederlands paspoort West-Europa af Over de valse muntersbende, die, zoals wy gisteren reeds in een deel onzer edities meldden, door de Deense politie werd ontmaskerd, bericht het Deense persbureau Ritzau nader, dat niet alleen de Amerikaanse politie jarenlang naar deze geraffi neerde geldmakers heeft gezocht, maar ook de politie van vele andere landen, o.a. Nederland en België. De zaak kwam aan het licht door de arrestatie van de Deense rubberhande laar, E. Sterling, die verklaarde van buitenlanders 4400 Amerikaanse dollars te hebben gekocht te Kopenhagen. Nadat hij door bemiddeling van een lid vai personeel der synagoge van de Deense hoofdstad 35.000 Kronen had betaald, ont dekte hij, dat de bankbiljetten vals wa ren. De twee vreemdelingen waren, vol gens Sterling's verklaringen, in het bezit van veel grotere hoeveelheden dollarbil jetten en zij reisden daar mee van De nemarken naar Noorwegen en Zweden, teneinde ze in die landen van de hand te doen. Tegenover Sterling hadden ze zich Fraenkel en Weintrop genoemd, hoewel zij zich in hun hotel hadden laten inschrij ven als Sam Rossel en Josep Beekman Ondanks hun zeker niet Nederlands klin kende namen, droegen zij toch een pas poort van het Koninkrijk der Nederlan den bij zich De nummers werden onder zocht en toen bleek, dat de passen onder die nummers voor twee dames waren gegeven en dus ook al vals waren. Het A.N.P. tekent bij het bovenstaande nog aan, dat, sinds 28 November twef Deense politiemannen in Den Haag ver toefden, om contact op te nemen me' Nederlandse en internationale politie autoriteiten. De dollarbiljetten waren zeer goede vervalsingen en voor een leek zeker niet De bonnenlijst voor de komende 14 dagen Voor het tijdvak vain 5 t/im 18 Dec. 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van-: BONNEN VOOR VLEES 441, 443 Vlees: 100 gram vlees 442 Vlees: 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 447 Algemeen: 100 gram rijst 448 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet BONKAARTEN KA, KB EN KC 812 451 Algemeen: 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet 452 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 453 Algemeen: 125 gram koffie 454 Algemeen: 50 gram thee B 465: 200 gram kaas of 250 gr. korst loze kaas BONKAARTEN KD. KE 812 457 Algemeen: 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 458 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAK- EN VERSNAPERINGEN- KAARTEN QA. QC 808 139, 143 Tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB. ZC. ZD, ZE, MD. MF, MH 813 (byz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook Z. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds morgen worden gebruikt. De tussen tijds aangewezen bonnen 414 Alge meen en 420 Algemeen voor 500 gram resp. 1 kg sinaasappelen moeten uiter lijk 4 December bij een handelaar in groente en/of fruit worden in-gele- van echte te onderscheiden. Vermoedelijk bevindt de drukkerij zich in een Zuid- Europese staat. Men acht het zeer waarschijnlijk, dat genoemde Fraenkel, dezelfde is als Lud- wig Fraenkel, een Tsjech van geboorte Nederlands ingezetene, die destijds deel had aan de opzienbarende zaak van de internationale bende, die handelde in wapens, waarvan, zoals men zich zal her inneren, een partij ia, gevonden in hel douanedepöt te Rotterdam. Deze Fraen kel heeft een broer in Antwerpen, waai zich het hoofdkwartier van de valse muntersbende bevindt en waarheen dc beide Deense politie-beambten vertrok ken. eHt gehele West-Europese politie apparaat is thans in werking om deze uitgebreide bende op te rollen. f"GLOBE" SNIPPERS J In Washington werd de bouw Amerika's grootste schip aanbesteed. Het zal 67,3 millioen dollar kosten, 56.000 meten, 2000 passagiers kunnen vervot en in oorlogstijd 12.000 soldaten. In de Britse zone van Oostenrijk werden twee personen gearresteerd, die van spion- nage voor een „Oost-Europese staat' worden verdacht. Volgens Ass. Press, is tussen Griekenland en Joegoslavië accoord gesloten over handhaving vai rede aan hun grenzen. Canada zal niet aan de luchtbrug naar Berlijn gaan deelnemen. Kenneth Royal, de Ameri kaanse minister voor het leger, zal 11 December naar Parys vertrekken voor besprekingen met Franse autoriteiten legerkwesües. Van alle landen, die zich aangemeld hebben voor het lid maatschap der Ver, Naties, is de toe lating van Ceylon het meest waarschijn lijk, omdat Rusland nogal „gunstig" ge stemd is. Het leger van Costa Rica (M.-Amerika) is afgeschaft, omdat de president zei, dat het een vredelievend land is. Bij Lyon is een Frans Halifax- viermotorig vliegtuig neergestort. Twee passagiers werden gedood. Duizenden echtscheidingsvonnissen zullen in New York herzien worden, als gevolg var arrestaties, die verricht zijn i.v.m. afleggen van valse getuigenverklaringen overspel. De laatste twee jaar in Manhattan 9000 echtscheidingen uitgesproken. De Berlijners hebben reeds een passende bijnaam voor de nieuwe „Oberbürgermeister", Fritz Ebert, gevonden. Omdat hij in de Opera geko- 's, wordt hij „Operbürgermeister" ge noemd. De Nieuw-Zeelandse minister president, Peter Fraser, zette gisteravond bij de N.V. een krachtig pleidooi op de toelating van Japan. Tot grote bazing van de toehoorders. Aan het eind van zijn rede, zei hij, dat hij natuurlijk Ceylon bedoeld had. Een hertelling van de stemmen heeft de Amerikaanse democraten een zetel meer in het Huis van Afgevaardigden gegeven en wel de staat New York. Duncan Sandys, leidende figuur in de Europese Eenheids beweging, voorspelde, dat binnenkort het „E-teken" van „Europa" des nachts zou verschijnen op de muren van Warschau, Praag, Boekarest en andere steden ach ter het „ijzeren gordijn". Als een teken Nederlandse ministers te Batavia teruggekeerd Aangenaam en nietszeggend. De Nederlandse ministeriële delegatie is, volgens Aneta gisteren uit Kalioerang te Batavia teruggekeerd, om besprekin gen te voeren met de enkele dagen ge leden te Batavia aangekomen Kamer leden. Hun gesprekken met Hatta en andere republikeinen waren in aange name sfeer gevoerd, doch het zou te vroeg zijn om zich daarover uit te laten. De adjudant van dr Beel begroette de delegatie. Volgens een Antarabericht Hatta minder zwijgzaam geweest en heeft ons het een en ander verteld o\ de plannen onzer ministers. Dezen z< den volgens Hatta namelijk van plan zijn spoedig naar Nederland te gaan en Staten-Generaal een memorandum vc te leggen betreffende de besprekingen Kalioerang. Een A.P.-bericht van giste ren voorspelde inmiddels een algehele mislukking, zodat het zelfs niet komen zou tot formele besprekingen via Commissie van Drie. Volgens de politieke kringen te Djokja lagen de moeilijkheden vooral in de bevoegdheden van de Inte rim-Regering en het veto van de hoge vertegenwoordiger der Kroon. N.V. N0URYPHARMA - DEVENTER In Beverwijk kweekt men witlof door gasverwarming In de proeftuin „De duinstreek var Holland" aan de Rijksstraatweg Bever wijk—Alkmaar wordt deze week een be gin gemaakt niet het nemen van experi menten voor het forceren van witlof met behulp van gas- an eleetrische verwar ming. Hiermee is vorig ja-ar een begin gemaakt in een schuur onder de rook van Castricum. met medewerking van de heer J. C. DIngerdis, een Castrioumse amateurtuinder, en het Beverwijkse gas bedrijf. De proefnemingen vielen toen zo goed uit, dat bij de tweede oogst, die in een tijd viel, waarin witlof gewoonlijk oiwerkoop is, voor het met gasverwar ming geforceerde product de hoogste prijs kon worden verkregen. Ook proefnemin gen met rabarber slaagden uitstekend. Het experimentele onderzoek kan nu op bovengenoemde proeftuin worden voortgezet. Hiertoe hebben bijgedragen de heren dr ix E. W. B. v. d. Muyzen- berg, directeur van het proefstation te Wageningen en ir G. W. v. d. Helm, rljks- tuinbouwconsulent te Amstelveen. Men heeft een apart zgn. warenhuisje ge bouwd, waarin twee bakken worden ge bruikt voor een proef met de verwar ming van de grond door middel van gas. In twee andere zal dit gebeuren door middel van eleotrioiteit. De technische voorzieningen zijn ge troffen door het Beverwijkse gasbedrijf en het provinciaal electiriciteitsbedryf van Noord-Holland '-t Lf HH weer cZe trfcf... Pensioenen Het wetsontwerp betreffende verplich te deelneming in bedrijfspensioenfondsen beoogt een soortgelijke voorziening te ge ven op het gebied der particuliere pen sioenregeling als de wet op het algemeen verbindend en het onverbindend verkla ren van bepalingen van collectieve ar beidsovereenkomsten behelst ta.v. de ar beidsvoorwaarden. Het gaat om het weg nemen van de mogelijkheid van door het niet-geven van pensioen een voorsprong op de vakgenoten te hebben. De bedrijfspensioenfondsen kunnen stellig een belangrijke rol spelen bij de wettelijke regeling van de ouderdoms voorziening, zegt de Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. De opvatting, dat het principieel onjuist moet heten, dat werkgevers en werknemers gelijke in vloed in het fondsbestuur hebben, daar de invloed der direct belanghebbenden dient te prevaleren kan de regering niet Dat een verplichte verzekering zelfstandigen weinig steun vindt ii rechtsovertuiging der betrokkenen, kan de minister in zijn algemeenheid niet toe geven. Verschillende zelfstandigen zullen gaarne in het bedrijfspensioenfonds wor den opgenomen. Zij, die daartoe uit eigen beweging wellicht niet zouden overgaan, behoeven nog geen aanleiding te geven lot mislukking van de opzet van het fonds. Onderscheiden leden bleken van oor deel te zijn. dat de overheid overdreven ver is gegaan met garanties voor een juist beleid der betrokken bedrijfspen sioenfondsen. Zij hadden daarbij met name de bepaling op het oog, waarbij aan de minister van Sociale Zaken en aan het hoofd van het departement, tot welks be moeiingen de aangelegenheden van de betrokken bedrijfstak behoren, de be voegdheid gegeven wordt om zich in de door het fondsbestuur te houden verga deringen te doen vertegenwoordigen. De regering is bereid aan de op dit punt geoefende aandrang gevolg te geven en bedoelde bevoegdheid uit het ontwerp te rug te nemen. „Oranje" blijft in de vaart, maar wordt verbouwd De „Oranje", die thans 9 jaar oud maakte als hospitaalschip 41 reizen, wa; bij 32.461 patiënten vervoerd werden. Daarna reisde het schip tussen Indië Nederland heen en weer, waarbij 4000 repatriërenden naar ons land werden voerd. Hierbij werd de reis in 18 dagen gemaakt, een record dat nog niet gebro- is. Op aandrang van de regering blijft het schip in de vaart, waarna etappe-gewijs verbouwingen en repara ties uitgevoerd worden. 28 Dec. vertrekt de „Oranje" weer naar Indië. Boesman naar Nederland terug De Nederlandse ballonvaarders Boes- ■nan en De Vos vertrekken Vrijdag uit Batavia per Skymaster naar Nederland, en rondreis door de Archipel. De Haagse ballonclub besloot met twee bal lons deel te nemen aan de kampioenwed strijden om de Gordon Bennett beker, die het eerst in 11 jaar zal worden ge houden. LAATSTE WAARSCHUWING! Nog is het tijd om voor Uw kinders een privé-olifant te bestellen! De twee nnieke boeken over het Olifantje Babar werden een wereldsucces en brengen ook Uw kind in verrukking. Deze mooiste St. Nicolaas-sor- pnse levert Uw boekbandelaar U gaarne a 1.95 Van het erf van School en Kerk Beroepingstverk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Zeist J. Vermaas te Amersfoort en (vac.-A. v. d. Ent), toez., H. Jonker te Bodegraven: te Zwijndrecht (toez.) D. Goudswaard te IJsselmonde; te Nieuw-Beyerland cand. H. J. ter Maat te Amersfoort Bedankt: voor Voortbuizen (2e pred. pl.) en voor Leerdam (vac.-J. Emkelaar) J. W. de Bruyn te Sprang; voor Eemnes- Buiten J. T. Doornenbal te Oene; voor Montfoort J. M. v. Dieren te Ede: voor Nieuw-Loosdrecht N. Kooreman te Scher- penisse; voor Hoornsterzwaag A. v. d. Veen te Nijega-Elahuizen. Geref. Kerken. Aangenomen: naar Gent (België) G. K. Geerds te Dryber, die bedankte voor O. en N. Bildtzyl. Bapt. Gemeenten. Beroepen: te Gronin gen (vac.-J. Louw) F. Huizinga te Leeuwarden. Ds J. Koelewijn te Voorburg overleden In Voorburg is op 68-J, leeftyd overleden ds J. Koelewijn. em.-predikant van de Geref. kerk van Berkel-RodenriJs. Ds Koelewijn werd ln Spakenburg geboren en diende van 1907 tot 1938 de kerken van Krulnlngen, Nieuw-Lekkerland. Dedemsvaart en Berkel- Rodenrija. waar hij om gezondheidiredenen emeritaat ging Ds Koelewijn heeft zich ijn verschillende standplaatsen op ver- lend gebied bewogen en waa om. lid de Part. Synode van Overijssel. De ter ebestelling zal morgenmiddag om half op de Oosterbegraafplaats te Voorburg plaats hebben. Dr J R. Temple, secretarie van het rite en Buitenlands Bijbelgenootschap. Is in Hongkong plotseling overleden. Hij was urnée door het Verre Oosten. Dr Temple I ook bekend als een der leiders der Engelse Methodisten. VAN WIE IS DIE INDOLOGISCHE VER ZAMELING? De gemeente Delft ia in het bezit van een erzamellrtg voorwerpen, die indertijd door et voormalig Indologische Studentencorps Delft aan de gemeente in bruikleen werd [gestaan. Een halve eeuw geleden kwam deze collectie ln het gemeentemuseum en in J00 werd het Delftse corps opgeheven. Nu 'ordt teruggave verlangd door de heer G. Erabrink te Baarn. die in 1900 penning- leester van de Senaat cn beheerder van het corps was, voorts door de Indologenver- miging te Lelden en die in Utrecht, waarbij >.m. wordt verzocht, de collectie tussen Leiden en Utrecht te verdelen B. en W. Delft stellen echter de raad voor, hier op afwijzend te beschikken, o.a. omdat niet 'ast staat, dat een der studentenorganisaties dc wettige opvolgster is van het voormalige Delftse corps. - De gem.-raad van Amsterdam besloot. Kon. Ver. „Indisch Instituut' toe te laten tot het vestigen van een bijz. leerstoel voor "alelse taal- en letterkunde aan de gem. DE E.V.C. EN DE FRANSE STAKING. De E.V.C. zamelde tot nu toe 1.400.000 francs in voor de Franse mijnwerkers, waarvan 400 000 francs door bemiddeling der C G.T. reeds aan de mijnwerkers is uitbetaald. Voorts 30.000 kg levensmidde len, terwijl ruim 3000 arbeidersgezinnen zich bereid verklaarden, Franse kinde ren op te nemen. Overmaken van geld en levensmiddelen, zowel als huisvesting van de kinderen, wordt thans, zoals be kend. door de Regering verboden. Samenvoeging Hoogézand en Sappemeer Na een kort debat verenigde de Tweede Kamer zich gisteren met het wetsont werp betreffende samenvoeging der ge meenten Hoogézand en Sappemeer per 1 April 1949- Er was niet over gestemd, doch de A.R. en S.G.P. verklaarden zich tegen. De benoeming van H D. Bouman tot gewoon hoogleraar ln de phyaiologle te Gro ningen la ingetrokken. terwlU ln zijn plaats noemd dr M. N. J. Dirken, thans b g. hoogleraar aldaar. Tot lector ln de propaedeutische na- jurkunde aan de Gem Universiteit van Amsterdam werd benoemd dr H. den Hartog Ds Th. Scharten Jr Evang Luth. pre dikant te Rotterdam ontving van zijn ken» keraad verlof om zich voor twee Jaar be- hikbaar te stellen voor legerpredlkant ln Indonesië: hij zal ln Febr. aa. vertrekken. Dr P. Zumthor aanvaardt Zaterdag as. iet ambt van hoogleraar tn de fac. der let- eren en wijsbegeerte te Groningen. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. 1 Dec (Gem. Univ.) Be vorderd tot arte A G Drukker: geslaagd voor rtsex le ged: mej A L Boe en de heren G J L Ritzen. A C Ossewaarde, C Damstra en Nolten. Roozenburg wereldkampioen dammen (Advi tntie) Emigratiemogelijkheden naar Frankrijk Landarbeidersvoorwaarden gunstiger dan men vaak denkt Volgens de Stichting Landverhuizing Nederland heeft het bericht, dat de lonen landarbeiders in Frankrijk met 15 pet verhoogd zullen worden, in land arbeiderskringen de belangstelling voor gratiemogelijkheden naar Frankrijk ;r opgewekt. Men stond nog al eens huiverig hiertegenover, daar het mini mumloon geen garantie was voor positie verbetering, waarbij vaak vergeten werd, in Frankrijk gezins- en kindertoe lagen bestaan, die de in Nederland voor geschreven toelagen verre overtreffen. Zo zijn voor alle departementen basis- lonen aangegeven. Hierover wordt voor het tweede kind 20 pet en voor ieder volgend kind 30 pet uitbetaald. In het departement Seine, waar het basisloon 12.000 francs bedraagt, ontvangt een ge zin met 4 kinderen dus een toeslag van frs. 9600. Verdient de vrouw niet mee. dan wordt bovendien een toeslag betaald van 20 pet voor één kind, 40 pet voor twee kinderen en 50 pet voor drie en meer kinderen. Een gezin met drie per sonen, waarvan de vrouw niet werkt, ontvangt dus 100 pet van het voorge schreven basisloon als toeslag. Bovendien wordt meestal meer dan het basisloon betaald. Het Franse ministerie van Land bouw deelde mede, dat tijdens de oogst de regel dubbele lonen uitgekeerd worden. In de streek om Clermond-Fer- rand verdiende een landarbeider dit jaar tijdens de oogst gemiddeld 36 40.000 francs per maand met de kost. Boven dien wordt in Frankrijk veel meer dan in Nederland aan de landarbeiders een stuk grond voor eigen gebruik ter be schikking gesteld. Te Apeldoorn is, 77 j. oud, overle den het oud-hooM dier Ohr. school te Nijeveen, P. v, d. Kooy. Keiler kan achterstand niet meer inhalen De Nederlander Piet Roozenburg is gisteren tijdens de 19* .onde van het wereldtournooi dammen, die in Umuiden werd gespeeld, officieel weerldkampioen dammen gewoden. Door een overwinning op de Zwitser Rostan heeft Roozenburg nu 31 punten, terwijl hij nog drie partijen moet spelen. Zijn naaste concurrent. Kei ler, heeft na een remise tegen de oud- wereldkampioen, de Fransman Ghestem, punten. Keiler heeft echter nog slechts 2 partijen te spelen, kan dus ten hoogste 30 punten behalen. De strijd om de tweede plaats duurt nog voort tussen Keiler en Ghestem. De laatste kan maximaal 29 punten behalen. De verdere uitslagen zijn: DemesmaeckerPost 11; Verpoest— Van der Staay 11; PérotLa ros 02. De stand is nu: 1. Roozenburg 31 p. (17 MIEP WILDE onlangs zuurkool eten. Haar echtvriend zei: „Weet je niets Welnu, Mevr. brengt zuurkool ZUURKOOL MET BRUINE BONEN (onbekend maakt onbemind) kg. zuurkool. V* kg. bruine bonen (ge weekt en gekookt in water met zout), 1 ui, 2 appelen, 35 45 gr. boter. zout. Laat de gare bonen droog uitlekken. Was de zuurkool, knijp ze uit en snijd ze fijn Fruit de gesnipperde ui in boter, voeg de zuurkool toe en later de bonen. Laat alle9 door en door heet worden, rasp er de rauwe appelen door en maak het ge recht op smaak af. Geef het als groente met een restje aardappelpurée, met ge bakken aardappelen of met macaroni- Rauwe zuurkool met blokjes zure appel en wat slasaus is een mooie vervanging voor de zomersla. Fijn. zegt Miep. dat weet ik weer. En als dessert een halve peer- Joseph Stephens Leeuwardense kampbeul krijgt levenslang. Conform de eis veroordeelde het b.g. te Leeuwarden de 38 jarige electro- technisch monteur H. Melker .uit Leeu warden. die wandaden in concentratie kampen bedreef, tot levenslang. Ik ben bly te horen, dat je in die mooie godsdiens', gelooft. Ik wilde wel, dat ik het ook kon, maar het klinkt mij alles zo vreemd in de oren. Ik kan mij niet diwingen te geloven in iets. wat mijn verstand in opstand brengt. Toch hoop ik, ondanks mijn twijfel daaraan, dat je Wet Death zult kunnen bekeren tot jouw venuiging. Beloof me, dat je dat be- proeven ziult! Ik zou hem zij wachtte even om haar stem vaster te maken ik zou hem willen zien als een. die me delijden kent, kinderen lief heeft.... Zij wendde zidh af met een snik. Na een korte pauze hernam Poly: Io, de dog kan niet ver meer zijn, dat jij en Wet Death één zult zijn in het geloof, dat zelfs de dood overwin*.. Poly, zei Io, weer rustig geworden, ik moet nu Wet Death helpen, zijn toe komst te bepalen, hoe hij ook jegens mij gestemd is. Ik zou met hem willen spre ken. Wat raadi je mij? Het zou van jouw kant een voor hem bemoedigend gebaar zijn als je hem hier installeerde in de villa Gentiana. Je hebt gelijk, Poly, ik had dezelfde gedachte, maar ik ben bang, dat hij mijn tussenkomst zal afwijzen. Ze zei dat zó droefgeestig, dat by moest glimlachen en hy dacht: als haar man haar nu zag, zou hy haar in zijn armen Zal ik hem dan je voorstel over brengen en hem hier brengen, Io? Ja, graag. Denk je dat hij toch zal komen? Poly antwoordde er zeker van te zijn en vertrok. Diezelfde avond nog was Wet Death naar een vleugel van de villa overge bracht, waar hij een zeer rustige kamer kreeg met een fraai uitzioht over de baai. In de haard gloeide nog een uit gaand vuur. Voor hem was dit vert>lijf als een openbaring na een jaar van som berheid en ontbering. Zijn blik gleed over de luxueuse voorwerpen, waarmee de kamer gevuld was en die hem in zijn jeugd altijd zo geboeid hadden: met ivoor ingelegde meubelen, kostbare va zen, fijn geciseleerd zilverwerk, prachtig gekleurd glas-in-lood, enz In de ean- grenzende kamer vond hij op het don zen bed zijn tunica uitgespreid Even doorvlijmde hem een bittere gewaarwor ding: wat recht had hij, nummer 16. om te slapen onder zijde, in een kamer, die verlicht werd met gouden kandelabres, zich te parfumeren en te wassen met de fijnste ingrediënten? Het leek hem een droom. Dit was geen omgeving voor een slaaf. Hij dacht aan zijn lotgenoten van de vergane galei. Zeker, dóe waren nu vrij. Dan, plotseling, stond een jonge slaaf in de deur en kondigde aan: Domina! Io was, toen Poly vertrokken was, naar haar eigen kamer gegaan, die rondom in een hoorbare stilte lag, nergens was een levend wezen te ontdekken. Toen de zon gedaald was, ontstak zij de kaarsen niet, om meer te kunnen zien van de door maanlicht oversohenen baai. Zy voelde zich eenzaam en beefde voor het ant woord, dat Poly haar brengen zou. Zij belde om haar kamenier, die een rijk geborduurde avondjapon van crèmekleu rige zijde bracht en haar met zorg kapte. Dan volgden ogenblikken van intense onrust In de spanning van haar ver langend hart kon zy niet meer weerstaan aan de drang, om reeds nu naar de ka mers te gaan waar zy Wet Death aan wezig wist. Zyn zitkamer scheen verlaten, toen Tano haar aankondigde. Een ogenblik aarzelde hij. Dan liep hij op haar toe en Oh! was alles wat hij zeggen kon. Io liet haar schoudermantel vallen en keek hem van onder de stralende luch'er aan. En, ben je niet verrast, mij hier te Het antwoord bleef even uit. Dan, diep ernstig: Neen. Even later, haar diep ogen kijkend: Neen, ik ben niet van een ander. Ik ben niet een vrouw van dat soort. Zo heb ik het ook begrepen, zt met ironie in zijn 6tem. Een groot actrice, een artiste, een tragédi een dichteres zou de wereld verloren hebben, dank zij de gril van een keizer om koppelaar te spelen. Ik ben hier gekomen in een geest van vriendschap, hernam zy verwijtend en het belieft jou, sarcastisch te zijn. Ik kan je verzekeren, dat ik jouw veilig heid mijn grootste verantwoordelijkheid Als jij het een erezaak acht, je ge weten te ontlasten van een zware schuld, dan vergeef ik je die hierbij. Zy voelde, dat zijn ogen op haar trouwring rustten. Even gleed een glimp van toorn over haar bleok gelaat Maar de moede trek in zijn mager gezicht overwon haar trots: Laten wij elkander niet op deze wijze tergen Toe Virginiuz, laten we vrienden worden. Waarom niet nummer 16. of beter nog: Wet Deatii? Het klinkt bijna als muziek. Wees niet ®o bitter. Bitter? (Wordt vervolgd). partijen): 2. Keiler 26 p. (16): 3. Ghestem p. (17); 4. Verpoest 22 p (18); 5. Post p. (17); 6. Laros 18 p. (17); 7. Van der Staay 17 p. (17); 8. Pérot 15 p. (17); 9. Ghiland 13 p. (17); 10. Demesmaecker 4 p. (17); 11. Aostan 2 p. (18). Ede hevig verontwaardigd over „grievende rechts6chending" Op het landgoed „De Biezen" aan de weg tussen Ede en Barneveld was in de bezettingstijd een aantal Joden onder gedoken. Men was echter van oordeel, dat deze mensen veiliger zouden zijn in Barneveld dan in Ede. waartoe dit land goed toen behoorde. Ede had nl. een NSB-gemeentebestuur. De oplossing van dit vraagstuk bleek eenvoudig: „De Bie zen" werd eenvoudig van Ede afgenomen en bij Barneveld gevoegd. Direct na de bevrijding ondernam Ede pogingen om dit feit ongedaan te maken, maar zoals bekend, achtte de regering geen termen aanwezig om dit te doen. Dezer dagen heeft, aldus het Alg. Dbl., de Edese raad met algemene stemmen een motie aan genomen, waarin wordt aangedrongen om deze „grievende rechtsschending" ongedaan te maken. De motie is ter ken nis gebracht van Ministerraad en Staten- Generaal. Moord in aangename sfeer Terwijl volgens een uitspraak o ministers de besprekingen te Kalioerang in aangename sfeer zijn gevoerd, telde de dienst legercontacten te Batavia in de week van 24 November tot 1 December 234 incidenten, waarvan 60 in de onmid dellijke nabijheid van de bestandslijn. Er waren op ons gebied 43 moordaanslagen op Indonesische bestuursambtenaren en burgers en 160 beschietingen van kam- MINISTER VAN SACHSEN-ANHALT VLUCHT.. Ernst Thape, minister van het in de Sowjet-zone gelegen Sachsen-Anhalt, is afgetreden en naar het Westen gevlucht. Hy was lid van de S.E.D. DREIGENDE TRAMSTAKING IN BELGIë. Het trampersoneel in België dreigt met staking door het gehele land. wegens een loonconflict. NOG STEEDS ONGEREGELDHEDEN IN FRANKRIJK De politie te Marseille heeft een massa- vergadering van zeelieden uiteengedre ven, diie protesteerden tegen de arrestatie van leiders van hun vakvereniging. De havenarbeiders van Duinkerken zijn nog niet aan de slag gegaan, hoewel overeenkomst bereikt was om aan de slaking een einde te maken. BONN HOOFDSTAD VAN WEST- DUITSLAND Dr Adenauer, voorziter van de Chris ten Democratische Bond, heeft zyn voor keur uitgesproken voor Bonn als hoofd stad van West-Duitsland. Deze stad ligt ver van het geallieerde militaire trum af, hetgeen het prestige va Duitse autoriteiten ten goede komt. Per 1 Dec werd onder dankbetui ging eervol ontslag verleend aan burge meester A. A. van Hoorn van Tienho ven (U.) Volgens „Die Neue Zeitung" (Am. licentie) werken 250.000 Duitse krijgsge vangenen in wapenfabrieken in de Sowjet-Unie. De E.C.A. heeft aan Nederland mach tigingen verstrekt tot aankoop van vlieg tuigen van het type DC-3 en DC-6, voot totaal 3 millioen dollar. SAHAPIRIH I Medicijn bij Kou cn Pijn J Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) AVRO .bus Kwint Radiostrip 7 10 AVRO's Avondschool. 7.45 Do Regerlngsvoorlichttngs- antwoordt... 8— Nieuws 8.05 Echo dag. 8.15 De éénacter ln de opera- jur 9.15 De reiziger die zijn trein 9.45 Herman Salomon, viool en Elsie Hall. piano 10.15 Rond Surrlento. Italiaans nuzikaal programma. 10.45 Internat, vraag- itukken. 11.— Nieuws. 11.15 Czardas. Jazz :n Samba betrekken hun winterkwartier. 12— Sluiting. HILVERSUM H (413) NCRV Nieuws. 7.15 Leger des Hells kwartier. .30 Het actueel geluld. 7 45 Ned organisten pelen eigen werken. 8.15 St. Nicolaas ln Ju- eldam. 9.30 Famtliecompetltie. 10— Gram. 0.05 De vaart der volken. 10.25 Dc lledèrén uit Valerius' Nederl. Gedenck Clanck 1045 vondoverdenklng. 11.Nieuws. 11.15 Wer en van Alexander Glazounoff. 11.57 Sluiting Wllhelmua. Wat dp radio Vrijdag brengt HILVERSUM I (301) VARA. 7— Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram. 8— Nieuws 8.15 Sóc. itrijdlied. 818 Opera-programma. 8.50 Voor le huivrouw. 9— Gram VPRO 10— Mor genwijding. VARA 10.20 Northern and South. Memories. 10.30 Voor de vrouw 10 45 Gabriel Fauré Dolly Suite, opus 56. 11.05 Buspatiën- e sjaal. Twee schetsen. 11-25 Fred Hartley en zijn orkest AVRO 12— Maria Zuid-Amerl. orkest. 12 30 Weerpraatje 12.33 Sport cn prognose 12 45 'ierre Palla. plano 1— Nieuws. 1.15 Mede dingen of gram 1.20 Het Promenade Ork. Kookkunst 2 20 Het Omroep Kamerork. Boekenschouw 3 20 Het Omroep Kamer- rkest (vervolg). VARA 4— Orgelspel 4 30 Tussen twaalf en zestien. 5— Flmland. 520 6— Nieuws. 6 25 De VA'RA feliciteert. 6 30 Voor de strijdkrachten Denk om de bocht 715 Accordeola. VPRO 7 30 Nederland en zijn gewesten. 7 50 icht. 8— Nieuws. 8 06 Hemrlëtte Bosmans voert werken uit van Claude De bussy. 8.30 Cursus. Midden in de wereld. VARA 9 Men vraagt 9 30 De Kermis IJdelheid. 10— Bultenl weekoverzicht. 10.15 Swing and sweet from Hollywood. VPRO 10.40 Vandaag 10 45 Avondwijding. VARA 11— Nieuws 11 15 Syraphoniseh con cert 12— Sluiting. HILVERSUM II (416) NCRV 7— Nieuws. 7.15 Te Deum Laudtmus. 7 45 Een woord oor de dag. 8.Nieuws 8.15 En nu aan t ,.erk 9— Sonatine voor fluit en plano 9.15 lezoek bij Jonge zieken 9 30 Waterstanden. 35 Muziek bij het werk. 10.15 Hobo Kwar- •t ln F. K.V 370. W. A. Mozart. 10.30 Mor- endienst 11— Werken voor strijkorkest. 130 Carneval Hérolque 12— De Coemopo- ..tans en het Cosmopolitan Trio 11.30 Weer- overzicht. 12 33 Metropole-ork 1— Nieuws. 1 15 Vrij en blij. 1 45 Quintet In A. Opus 114 ..Forellenquintet" 2 20 Van oude en nieuwe schrijvers. 2.40 Symphonic no 2. In »- - 63. Edw. Elgar. 3 35 Omrof - - Zingt heilig Koper Capellakoor. knieën 4 20 Gramof. - Sinterklaas, goed- Niei Discotheek 5 30 Pop. orgelbespeling. Cyclus: Zes solosuites voor violoncello J S Bach. 6.30 Van appelmoes bouw» geen toren. 6 45 Geestelijke liederen. Nieuws. 7.15 Rcgerlngsul trending 7 30 actueel geluid. 7 45 CWV-kwartier 8 ws. 8.05 Programma proloog 8 15 NCRV» rtet. 8 30 Het kostbare kledingstuk, een hoorspel. 920 Omroeporkest. 10— Gesprek- 'tlsauwas-detfjd1 Toor ffiTB BoJ&jfl"/

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 3