Jlictuue £diwrt|c (fTouranl Westelijken niet geintimideerd door iet-machtswellust Sowj< Wist U DONDERDAG 2 DECEMBER 1948 J BUREAUX; Hogewoerd 103- TeL dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7678 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticli is gbebfeoett nfyn bert ia Ugbeaspoet" LUSTER MIES" GEHULDIGD Zie pagina 2 De wettige Berlijnse gemeenteraad naar de Britse sector verhuisd Robert Lovett, de plv. minister van Buitenlandse Zaken der Ver. Staten, heeft verklaard, dat de communistische „Putsch" in Berlijn geen wijziging brengt in het plan der Westelijke mogendheden, om in alle omstandigheden in Berlijn te blijven. Maar anderzijds heeft het feit, dat Rusland een afzonderlijke regering voor Oost- Berlijn in het leven heeft geroepen, de oplossing van de crisis moeilijk, zo niet onmogelijk gemaakt. In een aan Bramuglia overhandigde nota, verklaren Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten, dat zij niet lijdelijk zul len toezien, dat de Sowjet-autoriteiten de blokkade van Berlijn verscherpen. In een waarschuwing geven de Weste lijke mogendheden te kennen, dat de Sowjets er de oorzaak van zijn, dat er een steeds groter scheuring in Berlijn is ontstaan. Als gevolg daarvan bevestigen de drie Westelijke mogendheden, dat zij zich het recht voorbehouden maatrege len te nemen, die nodig zijn om hun po- sitie in de Duitse hoofdstad te handha ven, maar zulks in afwachting van de bemiddelingspogingen van Bramuglia. Deze. die thans aftreedt, heeft bekend gemaakt, dat, nu de commissie van valuta-deskundigen is samengesteld, en deze onmiddellijk aan het werk zal gaan. Het schijnt, dat ook Wisjinsky er in heeft toegestemd, dat enkele Sowjet- experts met deze valuta-commissie samenwerken. Inmiddels heeft het oude stadsbestuur ln Berlijn de politieke noodtoestand af gekondigd, waardoor de magistraat het recht verkrijgt zonder speciale vergun ning van het stadsparlement maatrege len voor de veiligheid te treffen. Ver moedelijk zullen de Britse, Amerikaanse en Franse verbindingsofficieren binnen enkele dagen uit het stadhuis in de Sowjet-sector worden teruggeroepen. Dr Friedensburg, wnd. eerste burge meester, heeft zijn bureau tijdelijk in de Britse sector gevestigd. En het Berlijnse radiostation in de i Amerikaanse zone meldt, dat de vier sociaal-democratische burgemeesters van stadsdelen in de Rus sische sector hun ontslag hebben aange boden, na de instelling van een Oostelijk stadsbestuur. De Christen-democratische gemeenteraadsleden van stadsgedeelten ln Oost-Berlijn dienden eveneens ontslag in. Reuter meldt, dat de nieuwe magi stratuur alle employé's van de oude ma gistratuur heeft opgeroepen het werk in de Oostelijke sector te hervatten. Het Duitse Nieuwsbureau (Russisch) slaat een hitsende toon aan. Het heet, dat de luchtbrug gestaakt en de positie van de bevolking in de Westelijke sectoren ern stig is. daar de Westelijke autoriteiten de bevolking zouden verhinderen voedsel en steenkool uit de Sowjetsector te ont vangen. Men kan er zeker van zijn, dat men vóór Zondag, als de verkiezingen ge houden worden, geen middel onbeproefd zal laten, om de agitatie te verhogen. Tijdens een vergadering van de sociaal democratische partij, raakten socialisten en communisten handgemeen en de poli tie arresteerde een aantal betogers. Besprekingen Ie Batavia De uit Djokja teruggekeerde ministers hebben te Batavia een bespreking gehad met de 5 Kamerleden en de contactcom missie van het Bijzonder Federaal Over leg, waarvan de sultan van Pontianak voorzitter is. Vervolgens was er nog een onderhoud met de voorlopige Federale Regering ten paleize van dr Beel. Vrij dag zullen dr Beel en de vijf Kamer leden naar Bondowoso vertrekken, voor de installatie van Oost-Java's voorlopig parlement. Sjarifoeddin was mager en hinkte in zijn pyama Over de gevangenneming van Sjari foeddin meldt Antara nog, dat deze com munistische leider sterk vermagerd was door dysenterie en hij hinkte. Hij was gekleed in een pyama en een sarong en liep op blote voeten. Zijn metgezel Soeripno, gaf zich kalm en glimlachend Gemeld wordt, dat Moeso niet begra ven is, doch op verzoek, in de tegenwoor digheid van duizenden, te Madioen ge cremeerd. Het Britse Lagerhuis keurde gister avond in tweede lezing het wetsontwerp om de diensttijd van 12 tot 18 maanden te verlengen, goed. Franse Ruhr-bezwaren nog niet ondervangen De Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Benelux-landen bespraken te Lon den het ontwerp om een internationaal orgaan in het leven te roepep, dat toe licht moet houden op de productie van het Ruhrgebied. Zoals men weet, hebben de Franse voorstellen de strekking, dat het Ruhrgebied niet opnieuw de wapen- smidse van Duitsland wordt. Zij beogen het voorkomen van een te grote concen tratie van economische macht; een ver bod, dat Nazi's weer leidinggevende functies krijgen in de Ruhr-industrie en een zekere mate van toezicht op de pro ductie, investering en uitbreiding der staalfabrieken. AMERIKAANSE KUSTWACHT IN ALASKA Met het oog op „verdedigingsoverwe gingen" zullen de Ver. Staten een apart kustwachtdistrict voor Alaska instellen, waar het territorium der Ver. Staten dat van de Sowjet-Unie 't meest nabij komt. Maarschalk Pétain is «eer zwak Maarschalk Pétain, de leider van Frankrijk tijdens de oorlog, bevindt zich in een toestand van grote zwakte. Er ddüen geruchten de ronde, dat de mi nisterraad zou beslissen om de oud- maarschalk uit zijn verbanning op het lie d'Yeu over te brengen naar zijn huis in Neuve-Loubet. DR BRAMUGLIA NAAR ROME Dr Bramuglia, Argentijns minister van Buitenlandse Zaken en voorzitter van de Argentijnse afvaardiging ter V. N., is gisteravond uit Parijs naar Rome ver trokken. ARBEIDSATTACHé VAN AMERIKA TE BATAVIA. Duncan Campbell is te Batavia aan gekomen als Amerikaans attaché voor arbeids- en petroleumaangelegenheden. [Tegen Limburger, die zijn vrouw vergiftigde, 15 jaar geëist Ook het vreselijke drama^in Bocholtz voor de rechter Tegen de schilder P. M. Verschuren te Ubach over Worms, die zijn vrouw in Augustus j.l. als „vermageringsmiddel' opzettelijk rattenvergif toediende, waar door zij binnen 14 dagen overleed, werd voor de Maastrichtse rechtbank 15 jaar gevangenisstraf geëist. Tegen zijn gere huishoudster, met wie hij ee: houding had en die hem vertelde, hoe het vergif werkte, werd 10 jaar geëist. Voorts werd hier 10 jaar geëist tegen de 30-jarige mijnwerker J. J. Bosten Bocholtz, die op 23 Augustus, na jarenlange familietwist, zijn boven hem wonende schoonzuster, 'de 22-j. J. Peters en zijn schoonmoeder, de 61-jarige wed. Peters met een bijl zo zwaar verwondde, dat het meisje later overleed en de oudere vrouw een oog moet missen. De moordenaar stak het huis in brand en ■prong in wanhoop in een waterput, waaruit de politie hem ongedeerd op haalde. Uitspraken op 14 December a s UITSPRAAK AMERSFOORT-ZAAK OP 14 DECEMBER. Nadat de zeven Duitse leden van het kampcommando te Amersfoort laatst zelf het woord kregen, stelde het A'damse Bijzonder Ger. de uitspraak' vast op 14 December des morgens half 10. Zoals men weet werd tegen allen de doodstraf geëist. Te Utrecht is, 59 j. oud. overleden de arts G. A. Prins, secr. van de Ver. Artsen-Automobilisten. Een lijk onder een vloer te Rotterdam In een hofje aan de Goudserijweg, te R'dam, is tijdens vernieuwing van de vloer van een benedenhuis, in de grond het lijk gevonden van een vermoedelijk nog jong persoon. Het lijk is geheel ver gaan en heefv.daar waarschijnlijk reeds tientallen jaren gelegen. De politie meent, dat hoewel hier van moord of doodslag sprake kan zijn geweest, het moeilijk is, of, indien het hier mis daad betreft, cje zaak niet reeds lang is verjaard. Dr v. d. Vaart Smit 18 December voor 't B.G. Dr H, W. v. d. Vaart Smit, tijdens de bezetting directeur van het Ned. Ghr. Persbureau, zal op 18 December voor het B.G. te Amsterdam terecht staan. Zo men weet, is hij onlangs voor 15 jaar uit de journalistiek ontzet. Sinterklaas geeft chocolade letters op Schiphol Tussen al zijn drukke werkzaamheden vindt Sinterklaas nog gelegenheid op 4. 6 Dec. op Schiphol te resideren, niet alleen om alle jeugdige K.L.M.- passagiers toe te spreken en surprises uit te reiken, maar ook om aan de lucht reizigers, die per K.L.M. op Schiphol ar- =n of aldaar vertrekken drie choco ladeletters te sohenken: de K, de L en de M. Twee gevangenen in Leeuwarden in mist ontsnapt Twee Amsterdammers, opgesloten in de Leeuwardense gevangenis, wisten tij dens de mist bij werk op de binnenplaats een muur te klimmen. Zij zijn nog niet opgespoord. Een andere gevangene, /egens moord 20 jaar had gekregen, van hij 16 jaar had uitgezeten, werd voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij overtrad de voorwaarden en werd op- v ingesloten. Toen hij in het diaco- nessenhuis moest worden opgenomen, ook hij de benen. Vergiste mr De Kempenaer zich? de Rijksadrvo- Semper idem. „M'n gewone bezigheden", zei Churchill eergisteren op z'n 74ste verjaardag, toen men hem vroeg, wat hy ging doen. Hij ging naar 't Parlement. Zo is hij: veteraan, bekwaam diplomaat, hard werker en volhouder. Laten wij hopen: nog vele jaren. We hebben zijn formaat nodig, want de grote figuren zijn tegenwoordig helaas zéér dun gezaaid, Arabische landen roeren weer eens de trom Regering van Syrië afgetreden in verband met Palestina Egypte heeft er in de „kleine politieke I Palestina geleid heeft tot het aftreden commissie" van de V.N. op aangedrongen, van het Syrische kabinet. Dit wordt geen overhaaste maatregelen te nemen, die 300 millioen Arabieren en Moham medanen diep zouden grieven. Bij vorige gelegenheid deed Egypte waar schuwingen horen, dat dit land uit de V.N. zou treden, indien Israël als lid zou worden toegelaten. Irak en Syrië staan weer op hun achterste poten. De regent van Irak heeft zelfs in een troon rede verklaard, dat met medewerking van de Arabische wapenen Palestina van de Joden bevrijd zal worden. Inmiddels is het Syrisch voorstel om aan het Inter nationale Hof van Justitie te verzoeken, zich uit te spreken over het recht der algemene vergadering, Palestina te ver delen, er met 20 stemmen vóór en 20 tegen, bij 8 onthoudingen afgekomen. Syrië is van mening, dat Israël geen vredelievende natie is en het is niet onmogelijk, dat een krachtiger stelling :n tegen het Joodse standpunt Weer 'n vliegveld voor luchtbrug Het vliegveld Tegel dat in record-tijd „i de Franse sector van Berlijn werd aangelegd, ten behoeve van de luchtbrug, is gistermiddag neet een- militaire parade officieel geopend. Door de mist konden echter nog geen vliegtuigen landen. HARRIMAN BIJ HARRY TRUMAN Averell Harriman, de ambassadeur Dor het Marshall-plan, die Zaterdag •eer uit Amerika naar Parijs zal ver trekken, had gisteren een onderhoud met Truman. Hierbij bleek, dat de steunver lening aan West-Europa niet gewijzigd zal worden. GEEN DUBBELE AANSLAGEN MEER De Ver. Staten en Nederland hebben te Washington het verdrag geratificeerd dat tot doel heeft dubbele aanslagen inkomsten en andere belastingen te mijden. Het is met terugwerkende kracht geldig van 1 Januari 1947 af. namelijk een regering van „nationale eenheid." Er hebben ongeregeldheden plaats gehad te Damascus als gevolg demonstratie, die ten doel had, de vijandelijkheden in Palestina onmid dellijk te hervatten. In deze omstandig heden zal er van een bestand niet veel terecht komen. Het blad van Tan Malakka verboden Het repuhlikeinse persbureau Antara meldt, dat het blad „Moerba", WERKING VAN DE MERAPI NEEMT TOE. De lava van de vulkaan Merapi, die reeds sinds begin September in werking heeft zich reeds verder uitgebreid dan bij de uitbarstingen van 1940 en 1943. Geconstateerd is, dat de berg 25 malen per dag gloeiende stenen uitstoot. Senator Taft in Den Haag De Amerikaanse senator Robert Taft arriveerde gisteravond per trein te Am sterdam. Hij brengt een onofficieel be zoek aan ons land en zal vanavond te Den Haag bij de Amerikaanse ambassadeur dineren. WAAR BLIJVEN DE OOSTENRIJKSE LOCOMOTIEVEN? Men beweert in kringen te Wenen, dat het Oostenrijks spoorwegmaterieel, dat door de Russen wordt weggesleept, Luxemburg in West-Europa verhandeld DE OPHEFFING VAN DE PRIJSSTOP ONROEREND GOED In aansluiting aan een vroeger bericht oven: de opheffing van de prijzenstop voor gebouwd onroerend goed wordt nog gemeld, dat m.i.v. 5 December door de prijzenbureaux voor onroerende zaken voor verkoopstransacties betreffende ge bouwde eigendommen 'n verklaring var geen bezwaar zal worden afgegeven, on geacht de prijs. Mocht deze maatregel tot een ongemotiveerde prijsstijging lei den, dan zal de prijsstop weer van kracht worden verklaard. MISTIGHEDEN In Londen reed een fietser iemand tegen de grond. Hij vond zijn slachtoffer niet terug. Na kantoortijd blijven duizenden In hun bureaustoel slapen. Volksvertegen- wordt nog gemeld, dat de destijds door hem in zijn kwaliteit van rechtskundig Katz aan de Stich- zaken m.b.t. de "schil derijen-affaire niet overeenkomstig de waarheid blijkt te zijn. Mr De Kempe- stelde een vordering tegen de Staat ------ sde heer Katz, groot aantal liioenen guldens, die Katz tijdens de oor log tegen grote bedragen aan de Staat druk Een vergissing 4 mr De Kempens r veel uiil zijn geheugen PENSIOENEN IN GEVAAR. De Bond van Gegepensionneerde Bi gerlijke Landsdienaren en Locale Amb tenaren in NJ. heeft thans een uitvoerige uitgegeven, waarin aangetoond hoe er op de pensioenfondsen wordt ingeteerd en hoe de Indische pen sioenen gevaar lopen. Het secretariaat Den Haag. De Hoge Vertegenwoordiger der Kroon De eerste der door de noodwet Indo nesië voorgeschreven bekrachtigingswet- ten is ingediend. Hierbij zal de Staten- Generaal met twee-derden meerderheid de instelling van het ambt van hoge vertegenwoordiger der Kroon kunnen be vestigen. In art. 7 van dit wetje krijgt de Kroon het recht, van deze wet af te ken, mits deze afwijking zelve binnen^ een maand bij de wet bevestigd wordt.' Ital. ministers dreigen met aftreden De linkse, Italiaanse socialisten roeren zioh iin het parlement. Zelfs hebben de ministers Saragat, Temelloni en Lom- bardo gedreigd hun ontslag te nemen, indien de Italiaanse'regering aan het slot van de debatten over de buitenlandse politiek niet de officiële verzekering geeft, dat Italië geen enkel militair ac- coord zal ondertekenen. (Dit slaat dus op het toetreden van Italië tot het West- Europese verdrag). Tegen Goedewaagen 15 jaar geëist wegens verraad Trachtte uit eerzucht het Ned. volk te knechten st. die de toestand ir, ïakt. Want al is de id grotandeels opge Londen chaotisch vliegveld Frankfort noodgedw K.L.M. tracht nu Engeland zo goe den. maar de B wacty nog liever op Schiphol staan. De ut wel de verbinding met led mogelijk te onderhou- ipean Airways Siamese ministers gasten van de Ned. Regering Prins Pridi Debyabones Devakula, de Siamese minister van Buitenl. zaken, zal met zijn secretaris en onder-minister Pote Sarasin, ons land bezoeken en mor- ?n Zaterdag de gast zijn van de Ned. Regering. Dinsdag vertrekken de gasten per K.L.M. Door de welwillende houding de Siamezen t.a.v. de Ned. ex-krijgs- gevangenen heeft de Regering besloten mezen op haar kosten door de K.L.M. te laten opleiden in het vliegtechnisch Plannen voor het Holland- Festival 1949 Het volgende jaar zullen A'dam en Scheveningen tussen 15 Juni en 15 Juli voor de tweede maal een Holland-festi val organiseren, dat geopend wordt door het Concertgebouworkest o.l.v. Ed. Beinum. Als gastdirigenten zijn uitgeno digd Erich Kleiber en Pierre Monteux als solisten Robert Casadesus, Kathleen Ferrier. Peter Pears en Arthur Schnabel Benjamin Britten componeerde een nieuw werk voor solisten, koor en orkest. Het Res. Orkest concerteert o.l.v. Frits Schuurman, Leonhard Bernstein en Carl Schuricht. Verder zal de Ned. Opera voorstellingen geven van Gluck's „Offeo" Massenet's „Manon", o.l.v. Pierre Mon. teux. Onder auspiciën van de Wagner- vereniging zal de Weense Staatsopera Mozart's Don Giovanni en Richard Strauss' Salome brengen en komt het Sadler's Wells Ballet naar Nederland. Tjjdens het festival zal de Ned. Bachver- eniging in de Oude Kerk te Naarden een uitvoering geven van Bach's Hohe Messe en in de Oude Kerk te A'dam cantates an Bach. Het spreekt vanzelf dat de ermaarde collecties schilderijen tembrandt, Frans Hals, Vermeer. Gogh, e.a. in de musea te A'dam. R'dam en Den Haag een bijzondere attractie len voor de vele buitenlanders. Uitspraken Haagse B.G. Het Haagse B.G. veroordeelde gisteren Kors F. v. d. Wilt, inspecteur van politie te Rotterdam, tot 6 jaar m.a. (eis 8 j.) voorts Anna M. v. d. Berg, werkster te Den Haag, tot 7 jaar, Jodenverraad; J. J. Hoogenboezem, bierbottelaar te Lekker- kerk. tot 7 jaar, verraad aan de S.D., en P. J. Verwoerd, tuinder te Waddïnxveen, 8 jaar, Lamdwaóhter, arrestaties van on derduikers. allen met aftrek. Drs G. Goudswaard zal op 10 December (Van onze verslaggevers v. Rechtszaken) Wegens hoogverraad heeft gistermid- ig voor het Haagse B.G. de Proc.-Fisc.. baron van Voorst tot Voorst, in een uiterst scherp requisitoir tegen dr T. Goedewaagen, ex-secr.-generaal van het van VolksvÜorlichting en Kunsten, 15 jaar geëist (met aftrek), voorts ont zetting uit de beide kiesrechten en uit het recht, openbare ambten te bekleden het leven en verbeurdverklaring de bibliotheek van verd., waarvan de waarde circa f7000 bedraagt. Zeven jaar tegen twee Leidse broers geëist Voor de Leeuwarder rechtbank werd gisteren 7 jaar (m.a.) geëist tegen de gebroeders V. uit Leiden, die na de directeur van de Coöp. Zuivelfabriek te Giekerk mishandeld en tot afgifte van zijn sleutels gedwongen te hebben, met l 4.000 uit de brandkast er vandoor gin gen. Tegen D. S. uit Kimsberg. die hun de tip had gegeven, werd 2 jaar (m.a.) geëist. BELOOFDE KINDEREN SNOEP OM ONDERDUIKERS AAN TE WIJZEN. De Rotterdammer M. J. van ,Oort, die in de omgeving van Hoogeveen als SS-er een schrikbewind uitoefende en zelfs kleine kinderen door het beloven snoepgoed wist te bewegen, de plaats onderduikers aan te wijzen, werd door het B. G. te Assen tot 14 j. (m.a. deeld na een eis van 16 jaar zonder aftrek. St Nicolaas overtreedt in Hengelo de icet Middenstandsverenigingen voerden in Hengelo een Sint Nicolaascampagne, waarbij het publiek bestedingsbonnen ontvangt. Hierop kan men, door een lot te trekken, een prijs winnen. Tegen de organisatoren is echter proces-verbaal opgemaakt, om door een proefproces uit gemaakt te zien, of deze acties in strijd zijn met de Loterijwet BUITENLANDSE GEWICHTHEFFERS NAAR DEN HAAG. In Amicitia te Den Haag, worden 20 December internationale wedstrijden ge wichtheffen gehouden, waaraan behalve Bram Charité, de Nederlandse kampioen, ook zullen deelnemen de Engelse kam pioen Alf Knight, de Deense kampioen Petersen en de Belgische kampioen Allard. De drie laatsten waren resp. 4e, 5e en 6e bij de Olympische Spelen. Nazi-burgemeester van Amers foort krijgt 12 jaar Het Utrechtse B.G. veroordeelde van morgen de nazi-burgemeester van Amers foort, wegens nazificering van het ge meenteapparaat, maatregelen tegen Jo den en bestrijding der illegaliteit tot 12 j. m.a. (Eis: 20 j.). De 74-j. petroleumventer W. Schenk werd gistermiddag op de rijksweg tussen Bergen op Zoom en Steenbergen door een autobus aangereden en gedood. Militaire positie van Nanking is wanhopig MEVROUW TSJIANG KAI SJEK VINDT IN AMERIKA EEN UITERST KOELE ONTVANGST De toestand van Nanking maakt een wanhopige indruk. De troepen uit de zak van Hsoetsjou, die men naar Nanking wilde laten doorbreken, worden bezui den deze vesting door de communisten tegengehouden. In de stad zelf heerst verwarring. Een klein garnizoen is over gebleven en de hospitalen liggen vol met duizenden soldaten. Officieren trachten een plaatsje in een der wegvluchtende vliegtuigen te veroveren. Van een ontzet der tussen Hsoetsjou en Nanking door de communisten ingesloten 12de legergroep blijkt niets te komen. Men tracht nu be noorden Nanking langs de rivier Hwai met slechts 80.000 man een verdedigings linie te vormen, doch niemand heeft fi ducie in de zaak. Te Sjanghai brengt men dan ook het geld van de Bank van China in veiligheid. In het buitenland worden 13.000 Europeanen verwacht, die uit China zullen vluchten. Intussen verdwijnt ook de hoop op hulp uit Amerika. Mevrouw Tsjiang Kai SJek wordt volgens A. P. door de Amerikaan se pers koel ontvangen cn noch Marshall noch Lovett, schijnen haar te woord te DAT de Bijz. R. v. C. gisteren het dood vonnis tegen de student en Silbertanne- moordenaar J. Ale Visser bevestigde, de wielrenner J. Peperkamp uit Den Bosch wegens verraad 12 jaar gaf en de NSB- burgemeester van Scheemda, A. P. Ho- vinga tot 15 jaar veroordeelde. DAT gistermiddag brand uitbrak in de kunstarmenfabriek van de Fa. Blok te A'dam. doch het vuur snel geblust werd. DAT wegens aanvaarden van een nieu we werkkring J. C. van Zoelen (VVD) ontslag nam als Raadslid van A'dam. DAT voor het A'damse B. G. 9 j. werd geëist tegen de 29-j. Duitser J. Kusch, lid van de werfpolitie te Den Helder. DAT burgemeester d'Ailly van A'dam erevoorzitter werd van het Comité „Vrienden van Nederlandse Toneelschrij- DAT het Bossche B.G. E. Raffelenbeul en W. Pannhuis, beschuldigd van moord en arrestatie van geestelijken, van rechtsvervolging ontsloeg. DAT de „Willem Ruys" vandaag een jaar oud is. reeds 12.000 passagiers ver voerde, 200.000 km (vijf malen de aard omtrek) aflegde, door 20.000 belangstel lenden was bezocht en 5 malen werd overgeschilderd. DAT op de vergadering van de Nibeg te Utrecht door Indische gerepatrieerden geklaagd werd over belemmeringen bij het krijgen van een werk- en vestigings- vergunning. DAT de Adamse Raad 1.35 millioen toe staat voor vergroting van een rioolge maal. DAT onze consul te Tel Aviv, E. S. Hoofien, de dienst verlaat en benoemd werd tot Officier in de Orde van O. N., terwijl S. L. Beer waarneemt. DAT tot directeur van het A'damse Gemeente-Girokantoor werd benoemd de accountant A. Smies van de Gemeente secretarie. DAT men sedert enkele dagen met suc ces het condenswater uit de Boekelose zoutindustrie, 2000 kub. m. per etmaal, na filtrering, koeling en menging met bronwater, aan het Hengelose drinkwa ter toevoegt DAT St. Nicolaas gister onder enorme belangstelling zijn intocht deed in de hoofdstad. DAT morgen de brug over de Linge bij Beesd, in de weg tussen Den Bosch en Utrecht voor het verkeer wordt opengesteld. DAT bij controle te A'dam is gebleken, dat 7/e van^de voetgangers, y3 van de wielrijders en van de automobilisten zich te weinig van de verkeersregels aan trekken. DAT de politiedeskundige M. P. Gor- sira benoemd is tot vertegenwoordiger der Ned. Antillen en morgen naar Ne derland vertrekt. DAT de St. Crt. van gisteren o.m. prij- zenbeschikkingen mergel en kalkproduc- ten uit Limburg 1948, zachte zeep 1948 en waspoeder 1948-. bevat en een wijzi ging prijzenbeschikking herenmaatkle- ding 1948. DAT Anton van Duinkerken dr Nico van Suchtelen opvolgde als voor2 van het Frederik van Edengenootschap en dr Van Suchtelen ere-voorzitter werd. DAT, als alle 12 Convair-Liners, waar van er nu al 5 zijn gearriveerd, in dienst zijn, een drastische verbetering in de KLM-dienstregeling verwacht kan den. DAT op de te Utrecht gehouden gadering van de in Mei j.l. opgerichte Chr. Ver. van Apothekers-Assistenten, H. D. Klaasen uit R'dam tot voorz. ge kozen werd en de heer Ruppert als spre ker optrad. DAT de inspecteur van de Volksge zondheid. J. Maarleveld te Den Haag. benoemd werd tot Officier in de Orde van O.-N. DAT tijdens een Benelux-congres Jeugdherbergcentrales te Brussel beslo ten werd, het werk te coördineren. DAT te Madrid onze handelsovereen komst met Spanje voor een half jaar L verlengd, terwijl het handelsvolume me 50 pet verhoogd wordt. DAT met de 11 Dec. naar Australië vertrekkende „Volendam" 250 gedem. Ned. militairen emigreren. DAT de heer W. A. Wagenaar gisteren zijn zilveren jubileum vierde als kunst redacteur van het Rott. Nieuwsblad. DAT het KLM-vliegtuig voor de ope- ningsvlucht. naar Argentinië gisteren te Buenos Aires landde en de autoriteiten die als gasten van de KLM meegingen, door de Argentijnse regering ontvangen worden. zullen staan. Op de bezoekersiyst van president Truman komt haar naam niet voor. De Chinese ambassadeur te Washington, Wellington Kqo, heeft nog maals aangedrongen op snelle hulp. daar het anders te laat zal zyn. (Vermoedelijk is Amerika van mening, dat hulp niet meer baten zal, zodat het geen nut meer heeft, mevr. Tsjiang Kai Sjek te ontvangen. Red.) De le stalmeester van H.M. de Ko ningin, ritmeester W. K. F. Bischoff van Heemskerk (1.), speldde gisteren de majoor-koetsier C. v. Eysbergen, die zyn 60-jarig jubileum vierde, de versierselen op van ridder 2e kl. in de Huisorde van Oranje. De PI. wees er op, dat verd. zijn eigen ,ik" op de voorgrond had geplaatst. Hij vas een betweter eerste klas, met waan ideeën bezield, en zou in normale tijden ten voet aan de grond gekregen hebben. Uit eigen eer. zucht heeft hij getracht het Ne- derl. volk een geestelijk knecht j schap op leggen. In 1932 werd hij ge passeerd bij een hoogleraarsbe noeming, toen hij privaat-do- Utrecht dit heeft hem, als I vele andere te- j leurgestelden naar de N.S.B. gedreven. In Dr T GOEDEWAAGEN Mussert's „Ka binet" werd hy toen minister zonder portefeuille en in de oprichting van het "1. en W. had hij een belangrijk aandeel. Toen er een conflict tussen hem Mussert ontstond, wilde, blijkens een onlangs gevonden correspondentie tussen Rauter en Himmler, de eerste hem hand haven, omdat hij voor de Duitse zaak in belang was. Hoewel door de Nazi's tot professor be. noemd. heeft hij nooit als zodanig ge fungeerd. Hij heeft dus niet het recht, die titel te voeren. In 1944 vluchtte hij naar Duitsland en kreeg weer een functie door bemiddeling het Duitse ministerie. Zijn dep. van •n K. kostte in 1942 f4% millioen propaganda. Hoeveel Nederlanders heeft hij door zijn propaganda tot ontrouw de Ned. zaak verleid en twijfelaars doen overgaan? Na de verschillende ten- laste leggingen bewezen te hebben, ver klaard, kwam de P.-F. tot zijn strafeis. De verdediger van verd., mr Coe- bergh, pleitte clementie en betoogde, dat ook zonder verd. het dep. van V. en K. gekomen zou zijn. De uitspraak werd vastgesteld op 15 December. „Kulturbammer goed Nederlands." Tijdens het getuigenverhoor betoogde dr Goedewaagen, dat de Kultuurkamer goed Nederlands instituut was, even als de radio-ordening. Hij zag bovendien waarom iets verkeerd zou zijn, omdat het Duits was. Bij het verhoor de getuigen h décharge verklaarde ex-zakelijk leider van het Verbond Journalisten, J. Learbuch, dat Goe dewaagen niets over de persorganisatie te vertellen had en betoogde N. Ooster- baan, hoofd Propaganda van het dep. van V. en K„ dat Blokzijl aan Goedewaagen was opgedrongen. Urk i6 kurkdroog Op Urk kampt men met waterschaarste. Hoewel het de afgelopen weken rondom Urk menigmaal geregend heeft, is Urk kurkdroog gebleven en de regenbakken zijn dan ook leeg. Alles wacht op de tankboot uit Lemmer, die dan water pompt in een der grote regenbakken. Dan moet men daar soms uren in de rij staan. In de gisteren gehouden raadsver gadering is nu aangedrongen op bespoe diging van de aansluiting aan het Prov. Overijssels Waterbedrijf. MINDER KATOENAANVOER DAN VERLEDEN JAAR. Volgens het verslag van de Ver. voor de Katoenhandel te Rotterdam werden van 1 Oct 1947 tot 30 Sept. j.l. 326.034 balen katoen aangevoerd over Nederland havens, of 55.000 balen minder dan verleden jaar, vermoedelijk doordat en kele voor het buitenland bestemde leve ringen door katoensoorten uit ander# vindstreken vervangen werden. De voor raad bedToeg in Sept. j.l. 45941 balen. niet begrepen de voorraden bij de spinnerijen. Uitslag opstelwedstrijd „The world we want" Elf leerlingen van middelbare scholen ,t alle delen van het land ontmoetten elkaar gisteren in het Kon. Instituut voor Ingenieurs te Den Haag om deel te ne- I de laatste test voor de wed strijd van de „New York City Board of Education" en de „New York Herald Tribune". Zoals indertijd gemeld werd in de 16 Marshall-Landen en Zwitserland een opstel in het Engels gevraagd over „The world we went". Door bemidde ling van het dep. van O.. K. en W. ont vingen alle middelbare scholen in Neder land een uitnodiging, waardoor 330 in zendingen beoordeeld moesten worden. Elf inzendingen werden uitgezocht, o.w. de Haagse scholieren W. v. d. Veen van de HBS aan de Nieuwe Duin weg en mej. J. Smite van de Dal ton- HBS. Voor de laatste test moeeten nog 7 vragen beantwoord worden en als prijswinnaars werden aangewezen mej. Ellen van Reven uit Heemstede en Gustaaf A. Sedee uit Nijmegen, die dus 10 weken naar de V.S. zullen gaan. Voor het geval een van beiden te elfder ure verhinderd is, zijn twee plaa Ver vangers aangewezen, t.w. Sophie E. Voe uit Enschedé en Wlebe v. d. Veen, Obredhtstraat 27, Den Haag. Alle deel nemers zijn door de ambassadeur van de V.S., dr H. B. Baruch. ontvangen. De jongelui vertrekken eind December en op 5 Maart krijgen alle prijswinnaar» uit de 16 landen gelegenheid elkaar te ontmoeten. De Nederlandse onderwijzers, opgeroepei door de Alg. Ned. Onderwijzers-Federatie komen Zaterdagmiddag in Tivoll te Utrecht in protestvergadering bijeen om verschllli de financiële maatregelen van de Regering, waarbij de onderwijzers zich onbillijk voe len behandeld, te bespreken. Het woord zul len voeren de heren D. P. Bothof, dir. van het Bureau der Ver. van Chr. Onderwijzers enz. en A. C. Zevenbergen, voorz. va Ned. Onderwijzers Ver. Dr W Bronkhorst de directeur-genees heer van het sanatorium Berg en Bosch Bilthoven. zal Zaterdag het ambt van t hoogleraar ln de longziekten te Utrecht aJ WEERBERICHT Geleidelijk zachter Tot morgenavond verwacht De Bilt: .Zwakke tot matige, in de kuststreken tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Over het algemeen wat meer bewolking dan vandaag. Over wegend droog weer, maar later in het Westen van het land toenemende kan» op enige regen. Vannacht op sommige tegen de wind beschutte plaatsen lichte nachtvorst. Overdag dezelfde of iets ho gere temperatuur dan vandaag. ZON EN MAAN. Vrijdag 4 December: Zon op 8.28, onder 16.31. Maan op 11.48. onder W J

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1