IMcutwe JTeilts rije (Toumnt Communistische „Putsch" in Russische sector van Berlijn Wist U WOENSDAG 1 DECEMBER 1948 BUREAUX: Hogewoerd 103- TeL dir. en redactie 20408; Adm. 22710 Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: ƒ415 per kwartaal; ƒ1.35 per maand; ƒ0.32 per week. ADVERTENTIËN: ƒ0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting.) Negen en twintigste jaargang No 7677 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „ftantoasticii Is abcbleutn tnyn hert in leyljcnspocr Katwijks burgemeester drukte velen de hand Zie pagina 2 Splitsing met geweld doorgevoerd en wettig gekozen stadsbestuur afgezet De Franse bladen beschrijven de toestand ln Berlijn als volgt: De oorlog van twee Berlijns is begonnen, de stad is definitief in tweeën gesneden en het besluit der Sowjets wordt vergeleken met de instelling van de nieuwe regering te Praag, een aantal maanden geleden. Maar het is thans niet meer een buitengewone onder scheiding burgemeester van Berlijn te zijn, want er zijn er nu al negen. Gisterenmiddag werd de bijzondere zitting van de Berlijnse gemeenteraad, die bijeengeroepen was door de vice- voorzitter en lid der S.E.D., Ottomar Geschke, geopend. Deze Sowjet-satelliet viel maar direct met de bom in huis. Hij zei: Berlijn was toch al een stad zonder bestuur, waar honger, kou en werkloos heid heersten en vandaar, dat er direct een voorlopig, democratisch bewind ge vormd moest worden, nog voor de alge mene raadsverkiezingen op 5 December plaats vinden. Hij werd gesteund door zekere mevr. Roberta Groppe, die het met hem was, dat de oude magistratuur behoorde te worden weggevaagd. En zo geschiedde het. dat de heer Fritz Ebert. lid van de S.E.D. van de voormalige Rijkspresident, Friedrich Ebert. met algemene stemmen tot voorlopig „Oberbürgermeister" van de stad werd gekozen. Tegelijkertijd stelde men een aantal plaatsvervangende burge meesters aan Ebert stak een propaganda- speech af. die Stalin zelf hem niet ver beterd zou hebben. „Zy" dat zijn de communisten zouden zorgen voor ko len, electriciteit, textiel, kortom het Ber lijnse luilekkerland. Nadat de vergade ring onder hevig applaus geëindigd was werd een massa-demonstratie gehouden „Unter den Linden", en de Berlijnse radio gewaagde van een menigte van enige honderdduizenden. Volgens Reuter kwam de menigte maar matig onder de bekoring, applaudisseerde apathisch, of stond een broodje te eten. maar zonder „Berliner Wurst". In.ieder geval geen stroom van demonstraten uit de Westelijke sector te bespeuren. Interessant is nu, hoe de positie zal worden van dr Friedensburg, de pl. burgemeester van Berlijn, die door de Westelijken was aangesteld. Volgens hem, zullen tengevolge van de communistische „Putsch" de nog overgebleven takken van dienst genoopt zijn het raadhuis, dat in de Sowjetsector is gelegen, te verlaten. Dr Suhr, voorzitter van de Westelijke gemeenteraad van Berlijn, verklaarde, Scherpe critiek in de Assem blee over de Ruhr Amerika heeft geantwoord op de Fran se aide-mémoire over de Ruhrkwestie. Zoals men weet, werd het Franse moramdum ingediend, na de driemogend- hedenbespreking op het miindstierie Buitenlandse Zaken te Parijs. In de Franse Nat. Vergadering is de kwestie opnieuw aan de orde geweest en heeft de communistische afgevaardigde, Bil- loux, een felle aanval gedaan op Chur chill, die hij de voornaamste aanstichter van een nieuwe oorlog noemde. Maar ook de socialistische afgevaardigde, An- dré Philip, critiseerde de politiek der Amerikaanse en Britse militaire gouver neurs in Duitsland en hy oordeelde in ternationale controle noodzakelijker dan ooit. Het werd tijd. dat Frankrijk de po litiek van grootmoedigheid laat varen. Geall. overeenstemming inzake W.-Duitsland De drie Westelijke gouverneurs in Duitsland zijn gisteren te Frankfort tot vrijwel algehele overeenstemming geko men t.a.v. de functies, de samenstelling tn de bevoegdheden van een permanente „militaire veiligheidscommissie", doch zij konden niet tot een oplossing komen over de bestaande meningsverschillen over het bezettingsstatuut. Op 16 Decem ber komen de gouverneurs opnieuw bij een. De drie regeringen zullen uiteinde lijk over de te nemen stappen moeten beslissen. KLM-vogel voor Kopenhagen gestart Dr Euwe ging mee voor een schaaktournooi Gisteren half één startte van Schip hol het K.L.M.-vliegtuig naar Kopen hagen. Onder de passagiers, die in de mist gewacht hadden tot vertrek moge lijk was, bevond zich dr Euwe, die een tournée maakt naar Kopenhagen, IJs land, New York, Detroit, Curagao, Bra zilië en Argentinië. Hij komt in dit voor- Jaar weer in ons land. EERSTE KAMER NEEMT ENIGE BEGROTINGSHOOFDSTUKKEN AAN (Van onze Parlementsredacteur) Zonder debat nam de Eerste Kamer gisteren een vijftal begrotingshoofd- stukken-1949 aan, n.l. Huis der Koningin, Hoge Colleges van Staat, Nationale Schuld en Buitengewone aflossing nat. •chuld en Onvoorziene Uitgaven, bene vens de Wet op de Middelen. Ook enkele andere wetsontwerpen gingen onder de hamer door, o.a. de goedkeuring va overeenkomst inzake de oprichting «en Internationaal Octrooi-bureau ei daarmee verband houdende wijziging van de Octrooiwet 1910. NIEUWS VAN DE POST. Met ingang van heden wordt het gelijk, waardezendingen per luchtpost te Verzenden naar Denemarken, Finland (geen doosjes), Frankrijk, Gr.-Brittannië «n N.-Ierland, Ierland, Noorwegen (geen doosjes). Zweden, Zwitserland, Argen tinië, de Ned. Antillen en Suriname. Het bedrag der aangegeven waarde mag f 500 niet te boven gaan. Met ingang van heden wordt het maximum toegelaten bedrag voor post wissels, te verzenden naar Denemarken en Suriname, verhoogd tot resp. 180 Deense Kronen en f70 (Sur. Gld.). Te A'dam werden onlangs 2 man nen en 2 vrouwen onder verdenking van zwarte handel aangehouden. De ambte naren namen ruim 600.000 sigaretten tn baslag dat zijn ondergeschikten niets te maken hebben met de instructies van Ebert, want het Oostelijk stadsbestuur mist iedere wettige basis. Aan dr Friedenburg werd de toegang tot zijn bureau ontzegd, maar hij beweerde in geen geval het raadhuis te zullen verlaten. In ieder geval heeft men hem, na controle van zijn actetas, toégestaan te vertrekken. Kolonel Frank Howley, de Amerikaanse bevelhebber te Berlijn, spreekt van een orrogante daad der Sowjet-autoriteiten, een flagrante schending van de bestaande constitutie voor Berlijn en van alle af spraken der vier mogendheden. Men staat dus nu voor het feit, dat Berlijn in twee delen gesplitst is en deze scheuring kan speciaal voor het rioleringssysteem gevaren opleveren, in verband met'epide- n. Vele Berlijnse gemeente-ambte- n wisten gisteravond niet, waar zi zich volgende morgen voor hun werlt heen moesten begeven, of naar wiens be velen zich te richten. De drie Westelijke militaire gouver neurs hebben in een krachtig protest aar Sokolofsky, de Russische gouverneur var Berlijn, deze daad onwettig genoemd, er op wijzende, dat de Russen de stad heb ben verdeeld en de uitoefening van de democratische rechten in hun sector ver hinderd. Doodstraf geëist tegen drie beulen van Mauthausen Voor het B.G. te Den Bosch werd gis teren de doodstraf geëist tegen de oud- SS-ers Machielsen, Lindenboom en We ber, die deel hebben genomen aan dt wreedheden in het Duitse concentratie kamp Mathausen. Zo joegen zij honder den gevangenen de dood in, waarvan zi, gisteren niets meer herinnerden. Al leen Machielsen verklaarde, wel eeni r de aardigheid" bij vorst ongeklede gevangenen met water te hebben bespo ten. Deze schurk was vóór 1940 al twaalf maal veroordeeld wegens diefstal en land loperij, had 29 keer in de gevangenis en drie keer in Veenhuizen gezeten en vroeg onder tranen, nog éénmaal een kans krijgen, zijn leven te beteren. Voor de •j. Hagenaar Lindenboom werd o.m. betoogd, dat hij niet strafbaar was, om dat :hij statenloos zou zijn. Alleen toetre den tot de SS zou strafbaar zijn, maar Lindenboom zou dit gedaan hebben om kans te krijgen om.... Hitier te doden. Daarom werd hy door de Duitsers ook eerst tot de doodstraf en later tot 3 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Op 14 December volgen de uitspraken. Daverende ovatie voor de jarige Churchill Winston Churchill heeft op zijn 74ste verjaardag precies gedaan, alsof het een gewone dag was en ging naar het Lager huis, waar hem zo'n enthousiaste ovatie ten deel viel, dat de woorden van de spreker volkomen onverstaanbaar waren. Zonder dat er eigenlijk iets tot Chur chill was gezegd, is de zitting voortgezet. De jarige staatsman ontving vele geluk- wens-telegrammen. Genusloze socialisatie via belasting- politiek bepleit Tweede Kamer neemt begroting van Financiën aan (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer is weer een stapje verder met haar begrotingswerk. Gister avond laat werd de begroting van Finan ciën zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Op 'het vergevorderde uua r niet eens meer communisten aanwezig om te laten aantekenen, dat tegen waren. Ook de begroting van Staatsmuntbedrijf werd aangenomen. Groots is 'het gevoerde debat niet ge- eest. We hebben min. Lieftinck >ns meer op dTeef gezien De heer Hof- ra (arb.) wilde de .grote belastingdruk op het bedrijfsleven verminderen door r gedeelte van de bedrijfsbelas tingen te innen en de rest als kapitaal het bedrijf te laten, te boeken als schuld aan het Rijk. De praktijk hiervan worden, dat het Rijk aandeel zou krijgen in verschillende bedrijven in de n geïnvesteerde belastinggelden. Dat riekt wel wat eng naar geruisloze socialisatie, zoals ook de heren v. d. Heuvel (a.r.) en v. d Weyden (k.v.p.) het zagen en zich haastten tegen dit rodf gif wat tegengif aan te dragen. De be windsman liet zich over ddt geval echter (wijselijk) niet uit. Tegen de Onderriemïngsbelasting. die s een extra-inkomstenbelasting natuurlijke personen is aan te merken, werd het pleit gevoerd door de heer v d Heuvel. Min. Lieftinck erkende de na delen, maar verklaarde het geld niet te kunnen missen. Verdwijnt de Onderne mingsbelasting op korte termijn, dan zou voorgenomen verlaging van de in komsten- en loonbelasting en van be paalde bedrijfsbelastingen niets kunnen komen. Inzake de samenwerking met België en Luxemburg is een ambtelijke commissie bezig de unificatie van de accijnzen, omzetbelasting, motorrijtuigen belasting en directe belastingen te be studeren. Verder passeerden nog de revue: ali- Tegen Paul Kiès, die een kameleon was, 20 j. geëist Voor het Leeuwardense B.G. werd gis teren 20 j. geëist tegen de nazi-journa list Paul Kiès uit A'dam. die van be roepsofficier via anti-militairistisch poli ticus zich na de Duitse inval ontwikkelde tot ronselaar en die „vertrouwensman- naar concentratiekampen zond om de gevangenen uit te horen. De proc.- schilderde hem in zijn requisitoir Ti kameleon, dat van kleur veran derde, wanneer dit nodig was. Kiès was katholiek, maar belasterde de geestelijk heid. Hij was er alleen op uit om zich zelf te bevoordelen en om dit te berei ken waren de dolste bokkesprongen niet gek genoeg. Hij stelde Rauter voor, hem tot majoor van politie te benoemen en n andere instantie solliciteerde hy de post van gouwleider van het Noorden. Vrijdag komt de verdediger aan het Korporaals procedeerden tegen de Staat Het Hoog Militair Gerechtshof veroor deelde gisteren de korporaal B. de V. die door de krygsraad tot 3 j. gev. straf veroordeeld, tot 5 maanden, aftrek van de 5 maanden voorarrest. Zo ■n weet. was na de oorlog een groep n 120 korporaals opgeroepen. Van de die opkwamen, begonnen 9 een proces tegen de Staat, omdat zij meenden, dat de oproep in strijd was met de dienst plichtwet. Zij doken onder. De V. were gearresteerd en kreeg 3 jaar. de andere acht kregen 3 maanden voorwaardelijk. DAT DEED DE DEUR DICHT Te Spoolde (O) weigerde W. N. daartoe gevorderd deel van zyn wo af te staan aan het echtpaar H. H., aldus ..De Volkskrant". Op bevel van de bur gemeester drong gisteravond de rijkspo litie met breekijzers het huis binnen, waarop de gevorderde kamers ontruimd werden. Maar toen gisteravond het echt paar z'n kamers wilde betrekken, werd het alweer de toegang tot de woning zegd. Waarop de Justitie ten tweeden male ingreep en N. nu maar opsloot.... mantatie-aftrek, belasting op uitkeringen in natura, terugbetaling van te laa geleverde bankbiljetten, fooien tramconducteurs, pachtprijzen in de Wie- ïungermeer, enz. Inberessetert het U. dat er maar 12.000 onoirbare vermogens- aanwassen zijn belast? Meer belangstel ling zult U hebben voor de verklaring van de minister, dat hij nogal wat brie ven met belastingklachten thuis kreeg dat het zijn gewoonte was over die i vallen persoonlijk rapport te vragen. Maar het particuliere adres van de nister zullen wij U toch niet verklappen Prinses Elizabeth schenkt voedselpakketten Prinses Elizabeth verzocht het Britse ministerie van Voedselvoorziening aai^ iedere moeder, wier kind op dezelfde da? werd geboren als de prins, een voedsel pakket te zenden, afkomstig van de ge schenken, die zy uit alle delen van hel Gemenebest en Amerika ontving. Men schat het aantal kinderen, dat dagelijks Engeland wordt geboren, op 2500. Sophoulis 1 De toestand vai Sophoulis. is wee Hij sliep rustig e voedsel. HIMMLER'S eer iets beter. de Griekse premier, enigszins verbeterd, vroeg wat steviger BEZITTINGEN VERBEURD VERKLAARD. De bezittingen van wijlen Heinrich Himmler, de leider van de vroegere Duitse S.S., zijn als „eigendom van eer groot oorlogsmisdadiger", verbeurd ver klaard. De weduwe en twee kinderer krijgen echter een klein deel. Mist bemoeilijkt Atlantisch Pact De mist. die over Europa hing, heeft ook de totstandkoming van het Atlan tisch Pact bemoeilijkt, want de instructies de vijf ambassadeurs der West-Euro- pese landen in Washington, waren per koerier onderweg. Door de huidige ver traging, zullen de besprekingen echter niet eerder dan de volgende week begin- Ouden van dagen onder verplichte verzekering? Ook voor 1949 subsidie voor Vrijwillige Ziekenfonds-verzekering Gelijk bekend ligt er een wetsvoorstel bij de Tweede Kamer, om aan de afdeling Vrijwillige Verzekering van de Algemene Ziekenfondsen uit het VerevenLngsfonds bedrag van ƒ10 millioen en som van 12 millioen ter beschikking te stellen. Nu het duide- geen sprake van kan zijn, dat de nieuwe Ziekenfondsenweit (waar- nog niet eens een ontwerp is inge diend) per 1 Jan. a.s. in werking kan treden, stelt minister Joekes thans een bepaald bedrag be schikbaar te stellen, en wel 6 millioen. Het totale tekort over dat jaar wordt ge- schart op 14 millioen. Naast 4.250.000 plicht verzekerden zyn er pl.m. 2.200.000 vrijwillig verzekerden, n.l. 300 000 ambte met gezinsleden, 1 millioen zelf standigen, 600.000 pètsonen boven 65 jaai 300.000 anderen (uirtgetrokkenen var Ziektewet, Ongevallenwet, Invaliditeits- Bij de voorbereiding van dc Ziekenfondsenwet wordt onder ogen gezien, of de twee laatstgenoemde groepen niet onder de verplichte zekering moeten worden gebracht. De Stichting van de Arbeid heeft te kennen gegeven, dat zij niet, zoals 7 en 1948, ook voor het nieuwe gunstig advies over deze subsidiëring de gelden der verplichte verzekering wenst uit te brengen, doch minister Joekes heeft verzocht, de kwestie n maals te bezien. DE „QUEENS" GEZAMENLIJK DE OCEAAN OVER. De ..Queen Elizabeth" en de ..Queen Mary" zouden vandaag naar Amerika ertrekken, indien het weer dit toeliet. Bij het laden van de „Queen Mary" is in middels opnieuw een staking onder de havenarbeiders uitgebroken. Treinramp in de mist in Engeland Vier personen zijn gedood en ongeveer 50 gewond, toen gisteravond twee treinen bij Stockport in Engeland, in een dichte mist, op elkaar gereden zijn. Het red dingswerk werd door het slechte zicht zeer bemoeilijkt. GEORGE MARSHALL IN HET ZIEKENHUIS. Sinds zijn terugkeer uit Parijs te Washington, ligt George Marshall, Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, in het Walter Reed-ziekenhuis. Over de aard van zijn ziekte is niets be- Hoeveel de (vrije) zeepproducten gaan kosten Ons bericht van gisteren, dat zeep, :eepproducten, was- en reinigingsmidde len, gecalcineerde- en kristalsoda van morgen af vrij zijn, wordt thans offi ciéél bevestigd. Zoals bekend gaan dan ook de reeds eerder aangekondigde prijs verhogingen in. Waspoeder wordt 23 ct. HOFFMAN GAAT NAAR HET VERRE per pakje van 250 gr., toüetzeep 30 ct. OOSTEN per stuk van 90 gr., huishoudzeep 34 ct. Hoffman, het hoofd van de ECA. \ter- per dubbel stuk van totaal 225 gr. en trekt van Washington naar Engeland, zachte zeep. zoals wij Zaterdag meldden, China en Korea. 'f 1.04 per kg. Scheerzeep blijft even duur. Goedewaagen stond vanochtend voor het Haagse B.G, terecht Tracht voor alles een verontschuldiging te vinden (Van onze verslaggever voor Rechtszaken) Een der intellectuele steunpilaren der NSB. dr Tobi Goedewaagen, ex-seoretaris- generaal van het beruchte dep. van Volksvoorlichting en Kunsten, had zich heden voor het Haagse B.G. te verantwoorden. Hy was een figuur, die niet als Mussert of Blokzijl op de massa werkte, maar mee leiding gaf in intellectuële kring, zodat zijn naam niet zo bekend werd. Dit weerspiegelde zich ook heden in de betrekkelijk geringe belangstelling op de tribunes. Daarentegen was onder de pers de toeloop groot Nadat een legertje fotografen de lange magere figuur van verdachte had gekiekt, ving tegen elf uur de behandeling der De proc.-fiscaal, baron Van Voorst tot Voorst, begon met de voorlezing der dagvaarding, waarin hem o.a. ten laste worden gelegd voorbereiding, totstandko ming en toepassing van het journalisten- besluit, directeurschap van het nat. soc. tijdschrift De Schouw, het instrueren en stimuleren van de Ned. persorganen met betrekking tot het publiceren van nat. en pro-Duitse artikelen, opheffing de Ned. Omroepverenigingen, het stichten van de Ned. Kultuurkamer, het verplicht vertonen van films van pro- Duitse strekking, verder toetreding tot de N.S.B en optreden als secr.-generaal in het dep. van V. en K. Zijn ontslag s secr.-generaal kwam in 1943 en in '41 as hij tot hoogleraar te Leiden benoemd. Mr Borgerhoff Mulder begint met de ondervraging van verd. over de verschil lende ten lasteleggingen, welke hy onge- >r alle beaamt, ook dat het dep. en K. door de bezetter was ingesteld het op 2 Mei 1941 meewerken aan tot standkoming van het Journalistenbeslui het Verbond van Journalisten, waarbij onder dwang de journalisten lid moesten worden. Verd.: Die dwang ontken ik. Pres.: Daar komen we later wel op terug. Het getuigenverhoor begint met mr M. Rooy. hoofdredacteur van de N.R.C. en pres. Ned. Journalistenkring, die een uit eenzetting geeft van de besprekingen van de Raad van Voorlichting van de Ned pers met verd. in Juni 1940, waarbij de eis werd gesteld, dat de Ned. Journalis tenkring moest worden opgeheven. Met Pressereferent Husshahn werd toen later gesteld, dat de pro-Duitse Van Megchelen als voorzitter van de nieuwt organisatie moest worden benoemd. La ter werd door verdachte op een conferen tie te Wassenaar eenvoudig meegedeeld dat de N.J.K. was opgeheven en het Ver bond van Journalisten opgericht. De Pres.: Werd er dwang uitgeoefend? Get.: In zekere zin wel. De Proc.-fisc.: „Werd het Journalisten- besluit als een knellende band be schouwd? Get.: Stellig. Men probeerde er zoveel mogelijk aan te ontkomen. Het autoritaire beginsel lag er aan ten grondslag. Verd. zeide, dat de Raad van Voor lichting overwegend niet nat.-soc. was. Hij wilde niet zonder meer in nat.-soc. richting gaan. Pres.: Dat is wel sterk, U was toch zelf N.S.B.-er Verd.: Wij zagen wel in, dat er een ieuwe orde moest komen. DAT het morgen 200 j. geleden is, dat te Maastricht de uitvinder van het licht- i, J. P. Minckelers, geboren werd, welk feit feestelijk wordt herdacht. DAT voor het Maastrichtse B.G. 21 jaar geëist werd tegen de electricien J. Th. B. uit A'dam, fel NSB-er en Jodenhater. DAT, aangezien de heer C. G. de Jong uit Almkerk zijn benoeming niet aan neemt, in zijn plaats als Statenlid van abant werd aangewezen de heer A. Mabelis te Breda (K.V.P.). DAT de aftredende directeur van het K.N.M.I. te Dc Bilt, H. Keyser, benoemd werd tot Officier in de Orde van O.N. DAT het tweede deel van de brug bij Ramspol (Kampereiland) geplaatst is, n de beweegbare bovenbouw in Jan. het wegdek eind Maart gereed hoopt te hebben en men de brug begin Mei wil openen. DAT onze ambassadeur te Parijs, jhr A. W. L. van Starkenborgh Stachower, Dor zijn vertrek uit Frankrijk door pre- ier Queuille ontvangen werd. DAT Nederland in Frankrijk voor 125 millioen francs aan cognac en wijnen kocht, bestemd voor Indië. DAT op een congres van de E.V.C.- Bond Chemische-, Voedings- enFabrieks- matige Bedrijven te A'dam werd gepleit oor een reorganisatie van de E.V.C. en •erder uiteraard werd geprotesteerd te gen de „te lage duurtetoeslag". DAT het Limburgs Thuisfront de R.K. schooljeugd opriep tot een grote gebeds actie voor onze soldaten overzee. DAT de lijst van aanbeveling voor de vacature van kantonrechter te Meppel en Steenwijk bevat: mr O. van Anken, kan tonrechter te Zwolle, mr A. Bakker, subst.-griffier te Assen en mr A. Tiele- men, griffier te Middelburg. DAT aan ir J. G. W. Ignatius op zijn verzoek per 1 Nov. jl. eervol ontslag werd verleend als rijkstuinbouwconsulent. DAT onze bankbiljettencirculatie in de week van 22 tot 29 Nov. met ruim 56 mil lioen gulden tot f 3.087.706,915 steeg. DAT vannacht om 12 uur de verkeers stremming i.v.m. de ontsporing by Doe- tinchem was opgeheven. DAT minister In 't Veld Vrijdag Den Bosch zal bezoeken om zich van de stads uitleg, saneringsplannen en woningbouw op de hoogte te stellen. DAT de heren C. Hagenaars en L. J. van Hecke, die 15 maal hun bloed gaven, de Landsteiner Plaquette van het Rode Kruis te A'dam ontvingen en 68 anderen, die 5 malen bloed afstonden, de bronzen Landsteiner-penning, terwijl 16 en 23 Nov. eveneens telkens 70 bloedgevers on derscheiden werden. DAT in November de Waterweg zijn binnengelopen 752 (v.j. 562) stoom- en motorschepen, metende 1.157.606 netto reg. ton (v.j. 935.849). DAT de Haagse rechtbank het faillisse ment van de Ver. „PI." (Part. Initiatief tot het doen van charitatieve werken) heeft wernietigd, doch arts J. M. Hofman uit Nijmegen, die het aanvroeg, waar schijnlijk in hoger beroep gaat. DAT generaal-majoor A. H. Nijhoff. die vandaag met pensioen gaat, werd be vorder tot lut.-gen. DAT de strijdhond „Fryslan fry" in een brief aan H. M. de Koningin de „Friese kwestie" heeft uiteengezet en een Eng. vertaling er van aan verschillende bui tenlanders zond. DAT het A'dams Studentenkoor en -orkest volgende week in Parijs en Reims enkele concerten zullen geven. DAT de pianist Cor de Groot in Jan. een concertreis maakt naar Berlijn, Frankrijk en Spanje. DAT de Ver. Blikfabrieken te A'dam over 1946 en 1947 respect. 6 en 7% pet zal uitkeren. DAT de St.-Crt. van gisteren o.m. een beschikking tot vrijlating van prijzen voor personenvervoer te water bevat. DAT het comm. Tweede Kamerlid Wa genaar minister Wijers heeft gevraagd of de leider van een der in Amsterdam ont maskerde NSB-organisaties op vrije voe ten is gesteld. DAT blijkens een antwoord van minis ter Spitzen aan het Eerste Kamerlid mr J. H. Cramer er nog heel wat water door het Meppelerdiep moet stromen, voordat dit verbeterd wordt. DAT het Tweede Kamerlid Hagen mi nister Lieftinck vragen heeft gesteld over een bedreiging van oorlogsslachtoffers met vervolging, daar zij voorschotten op door de schade-enquêtecommissie foutief geschatte rijksbijdragen niet snel genoeg terugbetalen. DAT dr P. A. Dietz van Haagse Coöpe ratie De Volharding, die in October onder grote belangstelling zijn Tfizte verjaardag Pres.: Waarom moest er een nieuwe orde komen? Verd.: Omdat er veel niet deugde. Pres.: Een groot deel van het Ned. volk dacht er anders over. Verdachte geeft toe, de pers geïnstru eerd te hebben tot opnemen van pro- Duitse artikelen en foto's, o.a. drong hij aan op opneming van goed geslaagde caricaturen van Churchill. Wij stonden onder een zeer sterke Duitse druk. Pres.: U heeft zich hier vrijwillig on der geplaatst. Verd.: Ik achtte het in het belang van het Nederl. volk. Als wy er niet geweest waren, zouden er veel meer ongelukken gebeurd zijn. Pres.: U bent actief geweest, waar U het niet had moeten zyn. Dat is nooit in het belang van het Nederl. volk ge weest. Verd.: Dat heb ik in 1943 ingezien en ben toen geschorst als propagandist der N.S.B. Pres.: Er was een controverse tussen U en Mussert, U is toch pro-Duits ge bleven. De proc.-fisc.: Zag U de Duitsers als vijand van het Nederl. volk? Verd.: Ja en neen. De p.f.: Behoorde U de Duitsers als vyand 'e zien? Verd.: Ja. maar niet zonder Als getuige wordt vervolgens gehoord de heer G de Clercq. voorzitter AVRO. die va® een conferentie vertelt de leiders van de VARA en NCRV de opheffing van de radiovereni gingen. Op 12 Maart 1941 weid de radio staatsbedrijf met confiscatie van alle be zittingen der radioverenigingen. Ir Du bois trad als directeur op. De AVRO raakte al haar geld kwijt. Op 20 Maart 1942 trad Dubois af en werd ir De Weijer directeur. De AVRO heeft van de twee en een half millioen. die afgenomen alles op 8 ton na teruggekregen. Bene- ;ns het onroerend goed. De PT.: Vond U het afnemen recht matig of diefstal? Get.: Een diefstal Verd. zegt, dat de AVRO en de heer .Vog-t van begin af aan bij de omroep wilden, waarbij zij beschikking kregen over alle zenders en studio' drukking brengen van de geestelijke richting. (Zitting duurt voort) Rijksadvocaat mr. C. de Kempenaer geschorst St. Nicolaas en z'n trouwe schim mel staan nergens voor: hier ziet men hoe hij zonder meer door deuren en gangen de Haagse „Cefa", de bioscoop van de Chr. Filmactie, binnenkomt. Vol ver wachting klopt ons hart Er werd een aanklacht tegen hem ingediend. De Volkskrant bracht vanochtend het bericht over de schorsing van de Rijks advocaat mr C. de Kempenaer te Arnhem. Het blad legde verband tussen die schorsing en de schilderijen-affaire Katz, waarbij, zoals men weet. ook betrokken de directeur van het Mauritshuis Den Haag, dr A. de Vries. De heer De Kempenaer is, zo deelde j de Nieuwe Leidsch telefonisch mede, de advocaat heer Katz. Zijn schorsing is een gevolg an het feit, dat tegen hem een klacht werd ingediend, terzake van handelingen, die zydelings met de schilderijenaffaire in verband staan. „Het is uiteraard onmogelijk", zo zei hij. „dat ik, hangende dit gerechtelijk onderzoek, straffen zou kunnen eisen tegen belastingovt reders. Het is dus normaal, dat ik m'n metie tijdelijk neer moet leggen. Wat nit neemt, dat ik over de afloop van geschiedenis volkomen gerust ben." Van andere zijde vernamen wy deze schilderijen-affaire sinds enige tijd „hangt" en dat van behandeling in Januari as. zoals destijds gemeld, geen sprake is. C. van Geelkerken komt 15 Dec. voor het Haagse B.G. De zaak tegen de bekende NS B.- Geelkerken, zal. Crt. de Nie hoogtswaarschynlijk 15 December het Haagse B.G. dienen. Hij wordt er osn. van beschuldigd, de thesaurier van de N.S.B., Van Bilderbeek, te hebben doen vermoorden in Februari 1945, toen deze stelling nam in het geschil tussen Van Geelkerken en Mussert. Van Geel kerken was, behalve de man van de Jeugdstorm, ook de organisator van de beruchte Nederlandse Landwacht, Belangrijk amendement Het is een belangrijke verklaring ge worden. die een der Nederlandse afge vaardigden bij de Verenigde Naties, de R.K. hoogleraar L. J. C. Beaufort, in de sociale commissie van deze hoge instel ling heeft afglegd. Wij zyn wel belang stellende te vernemen, of en in hoeverre hij daarbij tevens uiting heeft gegeven aan de gevoelens der Nederlandse Rege ring. De sociale commissie had zich toege legd op een internationale opsomming van de rechten van de mens en was thans toe aan de zg. considerans, dat zijn de in leidende opmerkingen, die een wet of be sluit voorafgaan. Zulk een considerans is niet zomaar een begin, een aanhef, maar wordt ook geacht, de beweegredenen te bevatten, de motieven een besluit of wet gekomen i Welnu, toen in de sociale c Verenigde Naties men was toegekomen aan de considerans voor de internationale verklaring van de rechten van de mens, heeft prof. Beaufort eengeluid laten ho ren, dathelaas voor internationale samensprekingen wel wat ongewoon is. Hij heeft namelijk voorgesteld, in die in leiding tot uiting te brengen dat dc mens in betrekking staat tot en afhankelijk is van zijn Schepper. De Nederlandse dele gatie heeft, in aansluiting aan dit betoog, een amendement ingediend, waarin dit voorstel nader was belichaamd. Wij achten dit een zeer belangrijk punt. Niet dat wij de hoop mochten koesteren, dat zulk een amendement grote kans maakte aangenomen te worden. Prof. Beaufort deed dan ook verstandig, zijn amendement in te trekken, toen bleek, dat de meerderheid der commissie er te gen gekant was. Maar het getuigenis behoudt zijn waar de. Zolang de internationale verhoudin gen niet uitkomen buiten de zogenaamde neutrale sfeer, wanneer het betreft de diepere zin van bet recht, zolang zal het resultaat dat men bereikt slechts des te betrekkelijker blijven. Dit geldt eigenlijk voor elk onderdeel van de internationale rechtsorde. Het geldt wel zeer in het bij zonder voor het complex van rechten, dat men pleegt aan te duiden als de rechten van de mens. Men kan wel weer, zoals reeds zo dikwijls in de geschiedenis is ge beurd, komen tot allerhande vage om schrijvingen. zelfs tot allerlei idealistische betogen, maar wanneer men op dit uiterst gewichtige gebied in feite het heil zoekt bij de mens zoals liberalisme en so cialisme doen of bij de staat zoals de totalitaire machten doen dan hebben de rechten van de mens nauwelijks zin buiten zichzelf, hebben zij geen diepere garantie. De historie van alle eeuwen is daar, om dit by herhaling te bewijzen. Nu zullen er wel weer velen zijn, die menen, dat voor een verklaring als waar toe prof. Beaufort en zyn mede-delegatie leden kwamen, in het internationale recht en in de internationale politiek geen plaats is, daar vindt men zulke verklarin gen alleen maar lastig. Des te meer stel len wij het op prijs, dat de Nederlands» delegatie in zulke overwegingen geen aanleiding heeft gevonden af tc zien van datgene, waartoe zy zich geroepen Vertrouwensvotum voor regering-Spaak e nieuwe Belgische coalitie-regering Paul Henri Spaak heeft gisteravond, een debat van vyf uur over binnen landse aangelegenheden, voornamelijk da werkloosheid, het vertrouwensvotum van de Kamer van Afgevaardigden verkre gen. UITBARSTING VAN DE MERAPI. De vulkaan Merapi. op Midden-Java, vertoont verhoogde activiteit. Een regen van stenen kwam omlaag en boven da top hangen dikke wolken. Er is geen ge- voor Kalioarang. W EERBERICHT Alleen nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwakke tot matige wind tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Vannacht en mor genochtend lichte vorst behalve plaat selijk in de kustgebieden van de Noord- :n het IJsselmeer. Hier en daar tij delijk nevel of mist Morgen overdag overal temperaturen boven het vriespunt weinig bewolking. ZON EN MAAN. Donderdag 2 December: Zon op 8.27 u, onder 16.32 u.. Maan op 10.48 u. en onder 17.21

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 1