NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 30 NOVEMBER 194» Sint Nicolaas op bezoek bij 300 Leidse ouden van dagen Onvergetelijke middag in „Den Burcht" Dat Sint Nicolaas ook in het rijk der ouden een graag geziene figuur is, bleek gistermiddag wel tijdens het feest, dat door de personeelsvereniging „Sociale Zaken" in de grote zaal van „Den Burcht" werd georganiseerd voor ruim driehonderd Leidse oudijes boven de 60 jaar. Onder de genodigden merkten wij op burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot en wethouder S. Menken, die met een stormachtig applaus werden begroet, dr S. Rozemond, dir. van de gemeentelijke dienst van maatschappelijk hulpbetoon, en enige maatschappelijke werksters, o. w. die van de commissie voor bijzondere kerkelijke gezinszorg der Ned. Herv. Gemeente. Het openingswoord werd gesproken door de heer J. S Tielenburg, die ook als conferencier fungeerde. Het pro gramma was zeer gevarieerd en bood veel stof tot lachen, wat de ouden van dagen dan ook in ruime mate hebben ge daan. Vooral de aardige schetsjes vielen in de smaak. Verder was er piano- en accordeon-muziek, waarbij verscheidene liedjes werden meegezongen. De vrolijke zaal was een lust voor het oog. Veel Oo, die Vreneli Vrolijke Zwitserland-avond van de N.R.V. Het is de N.R.V. gelukt, ondanks de strenge deviezenbepalingen van minister Lieftinck, de uit Luzern stammende Landlerkapelle naar Nederland te krij gen. Men heeft de zeven leden van deze band daartoe een rondreis door Neder land aangeboden, in ruil waarvoor zij des avonds optraden in diverse grote plaatsen van ons land. Leiden wist nog net een plaatsje in de rij van die geluk kige steden te veroveren en gisteravond traden de zeven vrolijke Zwitsers in de foyer op voor een in groten getale op het appèl verschenen Leidse afdeling. Groot succes oogstte daarbij de Olympia-Fah- nenschwinger, Franz Hug, die èn als ac cordeonist, èn als vendelzwaaier het pu bliek in enthousiaste stemming wist te brengen. Zijn telkens daarbij als 'n strijd kreet opklinkende jodelroep werd uit de zaal met min of meer geslaagde pogingen beantwoord. Ook de Alphorn werd door hem bespeeld, en wat hij daarop ten beste gaf. oogstte algemene bijval en bewon- Vreneli Schwarz had het vooral op de bijval der mannen begrepen! Zij jodelde er in haar Zwitsers costuum charmant lustig op los en stal aller harten! Dat bleek vooral, toen zij precies om twaalf uur werd gehuldigd, omdat zij op dat moment 21 jaar werd. Toen de zaal hoorde, dat zij de moeder was van twee schatten van kinderen en de leider van het gezelschap in Nederland, de heer H. Oort, haar daarom hartelijk zoende, ging er een vrolijk hoera op en werd het „Lang zal ze leven" aangeheven. Namens de Leidse afdeling werden mevrouw Vreneli Schwarz bloemen en een aarde werkschotel aangeboden. Het programma, dat buitengewoon vlot werd afgewerkt en een frisse en spontane indruk maakte, werd afgewisseld met een korte film over Luzern. OPENING FILIAAL. „De Leidse Standaard" opende Zater dagmiddag een filiaal Haarlemmerstr. 31. Geslaagde basketbal-demonstratie in de Gehoorzaal Amerikaanse studenten wonnen van A.M.V.J. Door de bijzondere medewerking van het gemeentebestuur kon gisteravond in de gehoorzaal een basketbal-odemon- stratie worden gegeven door een Ameri kaans studenten team en A. M. V. J. uit Amsterdam. De heer J. C. F. Caers, amb tenaar L.O. van Leiden, gaf een korte toelichting over het spel. De Amster dammers lieten zich in de eerste helft van de goede zijde zien en veroverden dan ook een 1911 voorsprong. Maar daarna waren de rollen omgekeerd en de studenten wonnen tenslotte met 2835. We kunnen niet anders zeggen, dan dat de demonstratie uitstekend is geslaagd en zeker voor herhaling vatbaar is. HAAGSE GERECHTSHOF. Dat pakte slechter uit! Ondanks hun ontkentenis iets van de inbraak te hebben geweten, die was ge pleegd in een opslagplaats van levens middelen te Leiden, had de rechtbank de gebr. H. en J. de Wit uit Koudekerke aan den Rijn veroordeeld elk tot twee jaar gevangenisstraf, omdat zij op straat bi.' de gestolen goederen waren aange troffen en geen voldoende alibi bezaten. De verdachten kwamen in hoger beroep bij het Hof, waar de proc.-generaal be vestiging van het vonnis eiste. Het Hof heeft arrest gewezen en thans 2Vz jaar gevangenisstraf met aftrek preventief opgelegd. HAAGSE BIJZ. GERECHTSHOF. Bü de vijand. De chemicus A. G. Sandvos uit Noord- wijkerhout had dienst genomen bij de vijand en kwam bij de NS.K.K. en Waf- fen S.S. Hij deed dienst aan het front, doch werd na ziekte huiswaarts gestuurd. Tegen verd. werd acht jaar gevangenis straf met aftrek preventief geëist. Het Hof heeft vijf jaar met aftrek opgelegd. De idealist. Volgens verdachte J. J. A. Pollman te Leiden was hij uit idealistische overwe ging bij de N.S.B. gegaan, en vervolgens in dienst getreden bij de S.S. Tegen hem luidde de eis 9 jaar gevangenisstraf met aftrek preventief. Het Hof heeft 5 jaar met aftrek opgelegd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna C M, d van J W M Droogh en J M v d Kley; Immina J, d van J Brouwer en C P de Ridder; Nicolaas A J, z van J M Stouten en J G Fasel; Adrianus L H J, z van P J v d Berg en F G v d List; Margaretha C M. d van H A de Groot en S M Bergman; Robert J, z van H Bink en J Neuteboom; Yvonne, d van A Taverne en J C Pet; Martha, d van M Gijsman en H P van Leeuwen; Wijnand, z van W Hoppen brouwer en M J van Beers; Maaija, d van P Butterman en J de Jong; Ineke A A, d van C Huiskens en A A Beugel; Robbert, van J J Ravenstijn en J M Wilderink; Pandora M, d van B Hogeveen en T Huis- GETROUWD: W F A van Dijk en J L W Hermanides. OVERLEDEN: J v d Meer, man, 66 j; C C Thiel, man, 67 j; G Kolenbrander, huisvr. van J Swart, 62 j; L A E Veeren, d 1 J; C M Veenendaal. huisvr. van A Dekker, 66 j; H A F Blokhuizen, man, 48 J. snoepgoed kreeg men toegestopt. Dank zij de medewerking van tal van Leidse firma's kon een verloting worden ge houden, waaraan prachtige geschenken waren vert>onden. Omstreeks vier uur trad Sint Nicolaas binnen, die de aanwezigen onder grote stilte toesprak. Vermaningen had Sint ditmaal niet uit te delenAl met al was het een middag, waaraan de oudjes nog lange tijd met groot genoegen zullen terugdenken. Grondwet van 1848 Herdenking door Leidse Universiteit De senaat van de Leidse universiteit herdenkt a.s. Vrijdagmiddag te 4 uur in het groot auditorium van het academie gebouw de grondwetswijziging van 1848. De hoogleraar in de parlementaire ge schiedenis van Nederland, dr L. W. G Scholten, zal daarbij in opdracht van de senaat een rede uitspreken. Met deze rede zal dr Scholten tevens zijn ambt als bij zonder hoogleraar vanwege het Leids Universiteitsfonds aanvaarden. Filmvoorstelling Indisch Jeugdcentrum Het Indisch Jeugdcentrum, afdeling Leiden, heeft gistermiddag in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een film voorstelling gegeven voor een groot aan tal leerlingen van Leidse scholen. De heer Cuperus sprak een kort openings woord, waarna de heer W. Galjaard, al gemeen secretaris van het centrum, een beknopte inleiding gaf van het in de film behandelde, n.l. West-Sumatra, waarbij de cementfabrieken van Padang de prachtige omgeving van deze plaats de hoofdschotel vormden. Hoewel de heer GalfBard vooraf constateerde, er voor deze vorm van onderwijs belangstelling was op het platte land dan in de grote steden, was de kinderschaar, die onder leiding van het onderwijzend personeel de zaal betrad, zó groot, dat ijlings stoelen moesten wor den bijgeplaatst. Deze uitstekende docu mentaire duurde ongeveer een uur. Hillegommer deed een ontdekking n inwoner van Hillegom, aldus het plaatselijk blad, wilde z'n verstopte W.C. met de stofzuiger doorspuiten. Door een klein misverstand liet hij de machine echter zuigen, waardoor niet alleen de omgeving van dit kabinetje in een mini- i van tijd onder de „smurrie" zat, r naar alle waarschijnlijkheid ook de stofzuiger bedorven is. Het blad ad- iseert derhalve zijn lezers, zich voor lopig maar bij de beproefde methode te houden MOED EN KRACHT DOOR GELOOF Gistèravond werd de eerste van de reeks van drie bijzondere kerkdiensten, evenals verleden jaar om deze tijd be legd in de Oud-Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudse Singel, gehouden. Voor afgegaan en gevolgd door liturgische ge zangen. afwisselend door koor en ge meente gezongen, sprak pastoor M. A. Zwart uit Utrecht over: „Moed en kracht door geloof." Spr. ging uit van het woord van Paulus: „Ik vermag alle dingen door Christus, die mij kracht geeft" en schet ste daarna, hoe thans zoveel dingen beter en vlugger gaan dan verleden jaar. On danks het nog ontbrekende „zit er schot in". We leven weer in tempo. En toch is er zoveel moedeloosheid, zoveel laat-maar-gaan-mentaliteit. Sartre predikt, dat de mens niet is een gewilde, maar een geworpene op aarde; het nood lot drijft hem. Hoe komt dat. zoveel tempo en toch zoveel moedeloosheid' Montgomery heeft gezegd, dat de vrede nog iets heel anders is dan de oorlog winnen, en ook, dat het winnen va vrede in de grond een theologisch pro bleem is, m.a.w. dat het gaat om de gees telijke moed en de zedelijke-kracht van het geloof Een geloof dat zegt: hier sta ik als instrument van God met een zen ding in het leven (dus niet „geworpen"' Dat betekent: diepgang, vastheid, stoer heid, een vaste koers om op te varen. Bestaat er zulk een geloof? Spr. wees op Jezus en op Paulus. maar haalde ook verschillende voorbeelden aan van eenvoudige mensen, die door hun geloof sterk stonden, ook als zij door het leven geslagen waren, ook als zij door een hel van verleiding gingen, ook. ja met blijdschap voor de poort van de Onze tijd laat ons geen gelegenheid tot bezinning op deze diepe levenswaarden In 1944/'45 hadden wij er de tijd voor, Nu niet meer, nu heerst het tempo weer, business is weer nr. 1. En toch, wat baat het, dat de post weer twee- of driemaal per dag wordt bezorgd, als onze brieven leeg van inhoud zijn; wat baat het. dat de treinen ons weer snel tot elkaar bren gen, als we elkaar niets te geven hebben? Wat baten uitvindingen, als zij dienen om te vernietigen? Christus is het. die Paulus en alle ge loofshelden van alle eeuwen kracht gaf. Ook de jonge student, die. even voordat hij gefusilleerd werd, aan zijn ouders schreef: „Beter kort te leven met idealen dan lang met een bezwaard geweten." De Engelse minister-president Attlee heeft gezegd: „De grootste taak. waar voor wij ons gesteld zien, is alle mensen te waarschuwen voor het te laat is; te waarschuwen, dat onze beschaving alleen kan blijven bestaan door de aan vaarding en verwerkelijking in natio naal en internationaal verband van het Christelijk beginsel, dat wij eikaars naas- Misschien vragen velen dan nog, wat dat alles uithaalt in onze wereld van 1948, God roept mensen tot de moed en de kracht van het geloof. Gód roept, er is dus geen reden voor een wanhoopsstem- Maandagavond 6 en 13 December wor den de volgende diensten in deze reeks gehouden, steeds om 8 uur. Uit wit-gloeiend metaal In Leiden giet men beelden, gedenk platen en kronen Onze stad is nooit bij uitstek het cen trum van beeldhouwkunst geweest; schil derkunst en potterij vonden er steeds goed onderkomen, maar voor beel- en plastieken heeft men zich in de oude Sleutelstad na de bouw van het stadhuis nooit meer overmatig geïnteres seerd. En toch bezit Leiden de mogelijk heid zulk een centrum te worden. In de naaste omgeving wonen twee kopstuk- op dit terrein: prof. L. O. Wenckebach uit Noordwijk en Albert Termote uit Voorburg; namen, die ver buiten de landsgrenzen een goede klank hebben. En zij laten hun werken in brons gieten een Leidse gieterij. Die gieterij ligt als een onopvallend gebouwtje in de Doezastraat. Daar is een groene kantoordeur, een beetje haveloos door het vele gebruik, en een stel deu- dat een timmermanswerkplaats of a wagenmakerij doet vermoeden. Niets minder waar. Daar binnen hangt de sfeer van romantische smidsen uit Scan dinavische verhalen of van die schilde rijen uit de romantiek, die een speciale voorkeur toonden voor gloeiende vuren en noeste, zwetende mannen daarvoor. Een bedrijf van 34 man toch nog, dit half in een achterstraatje weggekropen fabriekje, dat een onderdeel vormt van de N.V. Witmetaalfabriek te Loosduinen en de verzorging van de Kunst op zich heeft genomen. Men had ons uitgenodigd om eens te komen kijken naar een der geweldige koperen kronen, die daar op het ogen blik, vijf in getal, in de maak zijn. Zij kocht men de oude kronen voor een wel héél luttel bedrag. En verving ze door nuchtere voortbrengselen van de eeuw. Twee maanden werkt men bij de Wit metaalfabriek aan elke kroon, die de oude toestand weer zal moeten helpen herstellen. Twee zijn er al afgeleverd, en met Kerstmis verlangt men de andere drie.Maar men heeft bij de Wit metaalfabriek letterlijk al wel voor hetere vuren gestaan! In de gieterij sist en stuift het. Met angstogen kijkt de leek naar de roeke loze mannen, die de roodgloeiende pan met vloeibaar metaal aan lange stangen van het niet te benaderen vuur nemen en in de vormen gieten. „Gevaarlijk?" vragen zij verwonderd. „Nu ja, er brandt wel eens een gaatje in je broek (spreker verschikt wat aan zijn geperforeerde broekspijpen) en er valt wel eens een druppel van dat vocht op een voet, die dan, nu ja. een beetje verbrand aan voelt, maar g e v-a a r 1 ij k?" De be drijfsleider, de heer A. R. Stijlaart. schudt nadenkend zijn hoofd. „Ik ben nu al 22 jaar in het vak. ziet u. En dan laat de directeur album zien, waarin werken sten van Nederland. We zie den, die de trappen sieren bouw van de Hoge Raad de „Olympische Groet" in damse Stadion, een werk Rueb, het standbeeld van prof. Lorentz te Arnhem, werk van prof. Wenckebach, het St. Servaasmonument op het Vrijt hof te Maastricht, van Chr. Vos. het radio-monument van Albert Termote le Eindhoven en vele anderen. In de werkplaats staat een enorm bronzen voetstuk. Stuk voor stuk wor den de delen er aan en er op gebouwd. Het wordt een beeld van de Goede Her- Er liggen mogelijkheden in Leiden... Vierhonderd kilo weegt deze kroon, die te Leiden werd gegoten voor de oude (Ned. Herv.) kerk te Schiedam. (Foto N. van der Horst) zijn bestemd voor de oude Ned. Herv. kerk te Schiedam, die in restauratie is. een herstel, dat bijna voltooid is en de sier van deze voorvaderlijke verlichting (de kronen worden niet electrisch ge maakt) dringend behoefde. Wij stonden met verbazing vlak voor het enorme ge vaarte, dat men normaliter niet van zó dichtbij te zien zal krijgen. Gegoten in 109 delen, in een alliage in koper en zink, voorzien van 30 kaar senhouders, in sierlijke krullen aan een me bol bevestigd en heel in de hoogte bekroond met drie koperen schil den, waarop ter plaatse diverse wapens zullen worden geschilderd, zo roept dit kunstige bouwsel weer die tijden op, waaraan de 19e eeuw met haar weinig ontwikkeld gevoel voor de typische schoonheid van het oude. maar liefst niet wercf herinnerd. In die tijd immers ver- s het foto- de groot ;n er de beel- i van het ge in Den Haag. het Amster- Haring- Een industrie in volle gang' Hoorspel van de B.B.C. met propagandistische inslag Onlangs bracht de È.B.O, een interes sant hoorspel, geschreven door een zekere George Bruce, een inwoner van Fraserburgh en lid van een firma, welke een van de eerste was, die van Great-Yarmouth uit' op haring gingen vissen en deze uitvoerde naar de Bal- tische landen. Het hoorspel droeg als titel: „Haring een industrie in volle gang". Een twintigtal spelers, waarvan dfe meesten radio-acteur zijn, werkte aan de uitzending mee. Tot de vaklieden behoorden schipper Joseph Duthie en de heer Richardson, wetenschappelijk onderzoeker op het ge bied van biologie van de haring. Schipper Duthie vertelde van de visse rij tér hoogte van de Engelse Oostkust, in het bijzonder doelend op de invloed, die deze visserij heeft op de bloei der nabije industrieën. In het hoorspel waren, aldus de IJmui- der Courant, twee publicaties ingelast over de geringe vraag naar gerookte ha ring en in de tweede plaats werd een in gezonden stuk behandeld, waarin de schrijver critiek uitoefende op de behan deling van het product, wat betrof het al of niet licht roken. Uit de wederzijdse opmerkingen in het hoorspel bleek, dat men de haring vóór het roken een bad gaf, waarin plantaar dige stoffen waren opgelost. Dit had in vloed op de kleur en deed aan de kwali teit niets af of toe. Hierbij kwam tevens ter sprake de versheid van de haring, in verband met het gebruik van ijs, waarbij werd verteld, dat vooral het beschikbaar stellen van meer vrachtauto's van grote invloed is geweest om het doel te berei ken: de vis zo vers en snel mogelijk naar het binnenland te vervoeren. Ten slotte werd nog gesproken over de plannen om de onverkoopbare vis in nog te bouwen fabrieken tot vismeel en olie te verwerken. Een Schotse visser vertelde over de te leurstelling als er „niets" in het net zat en van de juichkreten, als de zilveren buit in golven tegen het dek sloeg. Een ander hoogtepunt van het program ma was het bezoek aan de conservenfa- briek, waarbij fileerders en verpaksters „ten tonele" werden gevoerd. Een grappig intermezzo was de bewe ring van een roker, dat de haring, die in grote hoeveelheden in Yarmouth was Sport en W edstrij den ZWEMMEN. Prettige zwemwedstrijden van het Rijnlands Lyceum Voor de zwemwedstrijden in de „Over dekte", gisteravond georganiseerd door het Rijnlands Lyceum, bestond groot enthousiasme. Aanwezig waren de rector en leraren. Schoolslag jongens onder de 16 jaar. Groep A: 1. Peter v. Arkel 59.1; 2. Roland Voors 68.9; 3. Hugo v. d. Goes v. Naters. Meisjes groep A: 1. Hetty Visser 23. 2. Robby Bakker Schut 24.3. Titi Al- barda 24.3. Jongens B: 1. Joost Meyboom 57.8; 2. Hans Dudok v. Heel 59.3. Jaap van Praag. Meisjes groep B: 1. Els Marijke Schade .4; 2. Annemarie Vinkhuyzen 23.9 Jongens groep C: 1.- Eddy Cusiel 47. 2. Ward Schokking 477; 3. Niek Duu rt gh Tonckens. Meisjes groep C: 1. Truus Wielinga i.2; 2. Marleen v. Kuyk 25.8; 3. Mayo Smit. Jongens groep D: 1 Hans Montauban Swijndrecht 51.1; 2. Frits Logeman 53.1. Schoolslag jongens boven de 16 j. groep 1. Kees Cleton 51.1; 2. Dick v. Praag 51.6. Meisjes groep E: 1. Nelly Barug 20 6; 2. Astrid du Cellioe Muller 20.8. Jongens groep F: 1. Frits Lakemeier 45.—; 2. Maas vè Hoeken 46. Meisjes groep F: 1. Corry v. Leyden, 21.4; 2. D. Gerry de Waard 22.5. Crawl onder de 16 j.: 1. Dop Remmert 15.1: 2. Dick Piekaar 15.4. Meisjes groep G: 1. Beppie Vervlot 19.8; 2. Hetty Visser 23.1. Crawl jongens boven de 16 i. groep H: 1. Roland v. d. Berg 33.3; 2. Ton v. Kat wijk 34.4. Meisjes groep H: 1. Satrid du Colliee Mulle 15.4; 2. Corry v. Leyden 16.4. Jongens groep I: 1. Harry le Sueur 34.1; 2. Taco v. d. Honert 35.2. Jongens groep J: 1. Daan.,Jansse 2. de heer A. V. Jurdzin 36. De meisjes zwommen 25 m. de jongens 50 r Een onderhoud met prof. dr Schlesinger Alphen aan den Rijn De „Jonge Kerk" Morgenavond, 7.45 uur, vengadert de „Jonge Kerk" in „Bethel". Ds Johs. Ste- houwer hoopt te spreken over „De Dordtse leerregels". Niet veel animo. Van de vijf ambtsdragers, die gekozen werden voor de Ned. Herv. kerk Juliana- straat, n.l. drie ouderlingen en twee dia kenen, heeft alleen de heer J. Zomerveld zijn benoeming (tot ouderling) aange- Geref. Jeugdcentrale. Voor de Geref. Jeugdcentrale spreekt Vrijdagavond in de kerk aan de Hooft- straat ds G. Toornvliet te Leiden over: „Levensbeschouwing en levensstijl". Het zangkoor „Lof zij den Heer" verleent medewerking. Aanvang 8 uur. Burgerlijke stand GEBOREN: Henricus L., z. van H. 'J. Grimbergen en H. Meijer; Cornelia G. M., d. v. G. Verbij en S. C. Maas; Annie C., d. v. L. van Dam en D. Turkenburg; Hendrik J., z. v. J. M. Geertman en G. H. Molenaar; Jacomine C., d. v. H. Altona A. Oudshoorn; Hugo, z. v. G. Turken burg en S. R. T. M. de Groot; Johannes, v. H. C. A. Adelaar en W. M. Koot. ONDERTROUWD: Gerrit Vergeer, 23 en Pieternella Roos, 20 jr; Antonie van Brummen, 28 jr en Clazina J. ter Wal, GEHUWD: Jan H. de Roos, 34 jr en Adriana de Jong, 27 jr; Thomas J. Ketel, en Antonia Martens, 24 jr; Cornelis J. Koelewijn, 23 jr en Johanna Hunink, 19 jaar. OVERLEDEN: Maartje Rijlaarsdam, 76 jr, ongehuwd; Pieter Sijpestein, 74 jr; Wiihelmina van Ooij, 75 jr, wed. van D. Verhoef; Matthaeus G. Jonkergouw, 81 j. 5I4-4W- Voor de 3e kl. B. leverden gisteravond Philidor IV en Leiderdorp II een span nende strijd om de overwinning. De kan sen waren in deze ontmoeting wel zeer wisselend. Philidor IV behaalde tenslotte een benauwde zege (5%4%). De ged. uitslag is: L. Ravensbergen (Philidor) Boon (L.) tete; C. SterkKuilenburg tete; P. SelierVan Tol 10; H. BouterNeuteboom tete; J. J. Al spoelMeinema 01; C. Molenkamp- Van den Wijngaard 0—1; J. C. Jansen- Nijhuis 10; Chr. de LaafZwanenburg 1—0; G. J P Dille (res.)van der Leek 1—0; K. ten Geuzenkamp (res.)—Van Ingen Schenau 01. Aan de Leidse correspondent van de N.R.C. werd een onderhoud toegestaan met prof. Arthur M Schlesinger, thans gasthoogleraar te Leiden, naar aanleiding waarvan hij schrijft: Voor prof. Schlesinger is het niet de eerste keer, dat hij in Europa is. Vijftien jaar geleden hield hij lezingen over Ame rikaanse geschiedenis aan de universitei ten van Londen en Edinburgh; nu is hij in Nederland en onderwijst de Leidse studenten de geschiedenis van zijn vader land. Hij is een rustige man, deze hoog leraar van Harvard, en beheerst, zowel in zijn optreden als in zijn manier van doceren. Hij is helder en zeer goed te verstaan. Ieder, die zijn colleges loopt, kan er een goed dictaat van maken. Dat verwondert de Amerikaan, want in Amerika leert men wel vreemde talen, maar de gewone student is niet in staat, de lessen van een Franse of Zwitserse docent te volgen. Schlesinger is rustig, vervangt een moeilijk woord nog eens door een ander, dat dezelfde betekenis heeft of door een omschrijving. De Nederlandse student is, geloven wij, bovendien niet te bescheiden om eerlijk te laten merken, dat het col lege niet te begrijpen is; hij zal het zeg gen, of een volgende keer weg blijven Het gehoor van prof. Schlesinger blijft, al is het dan niet groot in omvang, gelijk. In Harvard heeft hij zevenhonderd stu denten, te Leiden misschien veertig. De literaire faculteit hier is nu eenmaal niet zo bijzonder uitgebreid. Arthur M. Schlesinger promoveerde aan Columbia University te New York kreeg in 1912 een betrekking als „instruc tor" bij de Ohio State University. Daar werd hij ook professor, ging in 1919 de universiteit van Iowa, en vijf jaar later volgde zijn benoeming te Harvard. Tot heden, met deze onderbreking te Leiden, doceert hij daar Amerikaanse ge schiedenis. Tussen de oudste universiteiten Amerika en Nederland is deze uitwisse ling tot stand gekomen. Zij is mogelijk geworden door de Harvard-Leiden fun datie. Professor Schlesinger, opvolger van W. Ernest Hocking, is de tweede gasthoogleraar te Leiden. Veel contact met studenten heeft hij nog niet g> maar dat hoopt hij in de komende rr den te leggen. Plannen: tijdens het blijf in Nederland het studentenleven hier leren kennen, voorts lezingen v universiteiten in Duitsland en België dan nog een reis voor genoegen, die professor en mevrouw Schlesinger, schien naar Scandinanvië, gaan onder- Beschermvrouwe van „Bloem bollencultuur" Naar wij vernemen, heeft H.K.H. Prin ses Wiihelmina zich teruggetrokken als beschermvrouwe van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur. Thans is aan H M. Koningin Juliana verzocht deze hoge functie op zich te willen men. aangevoerd, eigenlijk ongeschikt was om verwerkt te worden, maar dat er in de havens aan de Noord-Westkust van Schotland haring van prima kwaliteit was aangevoerd. Aan het slot van de uitzending gaf de voorzitter van de „Herring Industry Board", Sir Frederick Bell, een overzicht van de werkzaamheden die op alle ter reinen van de organisatie der haring-in dustrie worden verricht. Wellicht kan ook de Nederlandse visserij een dergelijke, qua propaganda geslaagde, uitzending be werkstelligen. KONINKLIJKE OUD-STUDENTE. Koningin Juliana heeft Zaterdag als oud-Leids-studente de oud-alumnidag te Hilversum bijgewoond. HEROPENING „LEITEX." De Leidse Textiel-Centrale (H. A. Braakman), Noordeinde 46, is geheel ge moderniseerd en wordt morgen her- Spreekuur burgemeester De burgemeester zal morgen geen spreekuur houden. Spreekuur wethouder van Onderwas De wethouder van Onderwijs, de heer J- C. van Schaik, zal morgen spreekuur houden van 1.302.30 uur. Uit de Omstreke Sfeer in 't gezin? De Nieuwe Leidscheei Lisse Verscheidene aanrijdingen Ook in onze gemeente hadden tenge volge van de zware mist verscheidene aanrijdingen plaats. Bij „Vreewijk" kwam een vrachtwagen in botsing met een luxe auto; bij garage Cammenga botste een auto tegen een tram op, ter wijl bij „Dever" een vrachtauto met aan hangwagen dwars over de weg kwam te staan, waardoor 3 auto's op elkaar reden. De schade was aanzienlijk te noemen. Kersttentoonstelling De Kersttentoonstelling van „Bloem- lust" te Lisse wordt 27 December a.s. geopend. Zuster Josepha vertrekt. Naar wij vernemen, zal per 15 Decem ber a.s. zuster Josepha, in Lisse welbe kend, worden overgeplaatst naar het zus terhuis te Breda. Zuster J. is in onze gemeente bijna 25 jaar werkzaam ge weest bij de Rooms K. wijkverpleging. Aankoop van gemeentewege. In de laatstgehouden gemeenteraads vergadering is nog besloten tot aankoop van het perceel Rhijnsbu^er, Kanaal straat 155, waarvoor de heer Rhijnsburger in ruil krijgt het tegenover dit huis lig gend perceel, bouwterrein hoek Gladio- lenstraat-Kanaalstraat, met een toegift van f7500, zulks met de bepaling, dat de gemeentelijke woningstichting op dat terrein een nieuw winkel-woonhuis zal bouwen, met het oog waarop aan de heer Rhijnsburger tevens enkele facilitei ten zullen worden verleend. St. Nicolaas gearriveerd. Sint Nicolaas met zijn zwarte Pieten is onder zeer grote belangstelling jong en oud binnengehaald. Hij kwam per boot in onze gemeente aan. onafzienbare schare kinderen maakte dit plechtige moment mee. De burgemeester begroette hem met een korte toespraak. Het was in Lisse zo druk vanwege de Sint, dat het verkeer een aanmerkelijke vertraging ondervond. Meisje aangereden. Bij het oversteken van de Hereweg is de 19-jdochter van de heer H. var uit de Koningstraat door een passerende auto aangereden. Zij kreeg hierdoor enige ernstige vleeswonden en moest naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den worden overgebracht. Sinterklaasfeest Hereweg-Zuid. De kinderen van Hereweg-Zuid wer den door een comité in de gymnastiek zaal van de R K. school op hartelijke wijze onthaald op een gezellig Sinter klaasfeest. Ze werden niet alleen royaal getracteerd, maar gingen ook met mooi cadeau naar huis! Ned. Herv. Gemeente Zaterdag 4 Dec. van half 4 tot half 5 zal er stemming worden gehouden notabelen der Ned. Herv. Gemeente wegjns aftreden van de heren W. Ver- duyn en Z. van den Burg. De „Jonge Kerk" „De Jonge Kerk" komt a.s. Donder dagavond in de Ned, Herv. Kleuterschool Bazar Kleuterschool Een damescomité heeft zich gevormd, dat zich ten doel stelt het organiseren van een bazar ten bate der Ned. Herv. Kleuterschool. Pluimvee-vereniging De pluimvee- en konijnensportvereni ging houdt Woensdagavond een leden vergadering, waarin de heer Dol een serie zal houden. Vjiemeente-avond Woensdagavond spreekt ds mr Alma in de gemeente-avond over het onderwerp „Wat doet Christus voor ons?" Wintercollecte Herv. Gemeente De wintercollecte in de Ned. Herv. Ge meente heeft f 12151.25 opgebracht. Gemeentewerklieden van Leiderdorp ten voorbeeld gesteld Zij werken overde woningbouw stagneert korte onbelangrijke agenda die de raad van Leiderdorp gisteravond had af te werken. Niettemin werden er bij de rondvraag nog wel enkele belang rijke punten naar voren gebracht. Allereerst vestigde de heer De Graaf (C.H.) de aandacht op de Kalkwatering. Bij de jubileumfeesten was het hem op gevallen, dat de sprietlopers niet in het water, maar in de bagger doken. Ook de sloten langs het Kerklaantje verkeren in een onhoudbare toestand. Hoewel hier t.z.t. wel afdoende maatregelen genomen zullen worden, indien de daarr gelegen gronden bouwrijp worden gemaakt, gaf spr B. en W. in overweging reeds voor lopige maatregelen te nemen. De voor zitter antwoordde, dat op de begroting 1949 voor het uitbaggeren van sloten een bedrag is uitgetrokken, m^ar vestigde er de aandacht op. dat de omwonenden niet altijd meewerken en hun huisvuil in de sloten deponeren. De heer Moraal (A.R.) bracht de ver bouwing van de oude o.l. school ter sprake. De raad heeft in een der vorige vergaderingen besloten deze oude school in te richten tot vergadergebouw en dit werk in eigen beheer uit te voeren. Nu wordt er avond aan avond -door het ge- meentepersoneel overgewerkt. Zij ver dienen daarmede weliswaar iets extra's doch een en ander vindt aanstoot onder een bepaalde groep der bevolking. Aan gezien het toch niet zeker is, dat het werk vóór het einde van het winterseizoen klaar kan zijn, is dat overwerk niet strikt noodzakelijk. Bovendien is het iets an ders, wanneer voor een particuliere baas overwerk moet worden verricht, dan wanneer dit voor de gemeente moet wor den gedaan. De voorz. kon dat niet begrijpen en stelde de gemeentewerklieden tot een voorbeeld in deze arbeidsschuwe tijd. Er is geen sprake van verplichting. Er wordt spontaan overgewerkt. De raad heeft er op aangedrongen een en ander zo spoedig mogelijk uit te voeren. En wanneer de overheid zich moet storen aan de aanne mers in deze slechte tijd, aldus de voorz., met hun opzetjes bij verschillende werk zaamheden, dan is het droevig gesteld. De gemeente is verplicht een en ander zo zuinig mogelijk en zo voordelig mo gelijk uit te voeren. De voorz. wilde wel, dat de heer Van der Velden al zijn werk lui naar de woningbouw stuurde, dan zou deze wel harder opschieten. Voor de heer Los (A.R.) had deze zaak nog een andere kant. Hij vestigde er de aandacht op, dat een particulier altijd veel moeite heeft met het gewestelijk ar beidsbureau om overwerk te mogen la ten verrichten. Zulks in het belang van de arbeiders. Hij maande tot enige voor zichtigheid in dit geval, waarin de raad werkgever is. Indien overwerk moet wor den verricht uit hoofde van een functie bij de dienst van gemeentewerken, dan liggen de zaken natuurlijk anders. De heer Vermeulen (P.v.d.A) infor meerde naar de stand van de bouw van de 27 arbeiderswoningen. Kunt u mij ook precies zeggen, aldus spr, hoe het komt dat het zo lang duurt? De voorz. moest hierop het antwoord schuldig blijven. Ook de heer Kuilenberg (R.K.) consta teerde, dat er absoluut geen schot in zit. Ook hij zou wel eens willen weten wat daar de oorzaak van is. In andere ge meenten zijn reeds verschillende wonin gen klaar, terwijl in enkele gevallen nog later werd begonnen dan in Leiderdorp. Uit het antwoord van de voorz. aan de heer Vermeulen constateerde hij, dat de voorz. er machteloos tegefiover staat. De voor. zal een en ander bespreken met het architectenbureau, dat het werk uitvoert. De heer Van Stralen (R.K.) kwam nog eens terug op hetgeen de heer Moraal naar voren had gebracht en Op het ant woord van de voorzitter. Hij was het op één punt met de voorz. niet eens, name lijk dat door het overwerk aan het ver gadergebouw door de gemeentewerklie den iets extra's kan worden verdiend. Hij achtte het onjuist, dat dat nodig was en dat de lonen dus onvoldoende zijn. De voorz. verwees de heer Van Stralen naar het Binnenhof. De agendapunten werden vrijwel alle z.h.s. en zonder bespreking afgewerkt. Aan de oud-wethouder G. A. de Bruijne werd eervol ontslag verleend als onbe zoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Wethouder L. C. Snel werd be noemd. De heer J. G. Meerburg verkreeg eervol ontslag als penningmeester van het Bureau Sociale Zorg onder dankbetui ging voor de in deze functie bewezen diensten. Sinds de oprichting, 16 jaar ge leden. heeft de heer Meerburg deze func tie op voorbeeldige wijze vervuld. De voorz. achtte een bijzonder woord van dank dan ook op zijn plaats. Wethouder Snel (A.R.) sloot zich bij de woorden van de voorz. aan en vroeg aan de heer Meer burg deze dank schriftelijk te willen overbrengen. In plaats van de heer Meer burg werd benoemd de heer C. Meer burg, zijn zoon. De heer J. Rijnsburger, die aftredend was, werd herkozen. Met de Bank voor Ned. Gemeenten zal een rekening-courant-overeenkomst worden aangegaan voor een buitengewoon cre- diet van f 100 000. In de kosten voor ver voer van leerlingen naar scholen voor buitengewoon lager onderwijs werd een tegemoetkoming toegezegd. De gemeentebegroting 1949 werd aan de raad aangeboden. Deze sluit op de gewone dienst in ontvang en uitgaaf met f 282.610,07, op de kapi- taaldienst in ontvang op f 689.788,03, in uitgaaf op f 676.377,71. Het aan de heer W. H. van der Nat, on derwijzer aan de o.l. school, met ingang van 1 Januari verleende eervol ontslag werd ingetrokken in verband met de van de minister verkregen dispensatie tot 1 September 1949. De heer Vermeulen (P.v.d.A.) sprak zijn blijdschap hierover uit en hoopte dat de toestand op 1 Sep tember a.s. dusdanig zou zijn gewijzigd, dat van ontslag geen sprake meer zal zijn. Na drie kwartier sloot de voorz. de ver gadering. Voor Sint Nicolaas-avond Dit jaar is het maken van Sinterklaas- lekkernijen wel zeer veel gemakkelijker geworden dan in de achter ons liggende Wel moeten we nog zuinig zijn met de boter of margarine, maar toch is het mogelijk verschillende tractaties zelf te maken; dat blijft voordeliger dan ze kant en Maar te kopen. In de eerste plaats noemen we borstplaat, in het bereiden waarvan men al doende een steeds gro tere handigheid krijgt. Het moeilijke punt daarbij is, om het goede ogenblik an uitgieten te kiezen. En dan zijn er de pepernoten, die zt weinig boter vragen, en de gevulde spe- culaas, die men ook heel goéd in d( koekenpan kan bakken, als men geen heeft. Er zijn vele gemakkelijk op te volgen recepten voor echte Sinter- klaas-tractaties; verschillende vindt in het vouwblad „Lekkernijen de Decembermaand", dat u voor 3 cent kunt bestellen bij 't Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad, Koninginnegracht 42, Den Haag. RECEPTEN. Borstplaat. 200 g (bijna 2 kopjes/ suiker, pl.m. 4 eetlepels melk en naar verkiezing wat vruchten-essence óf 3 eetlepels melk en 1 eetlepel koffie-extract. De borstplaatringen vochtig maken of met margarine insmeren en met de scherpe kant naar onderen op een vet- gemaaakt boterhampapiertje of een mar garinepapier leggen. De suiker en de melk (en het koffie- extract) in een steelpanetje vermengen en onder roeren aan de kook brengen. De massa zó lang inikoken tot de laatste druppel, die men van de lepel af laat vallen, een draadje trekt. De essence toevoegen. Van het vuur af de borstplaat snel roeren of kloppen, totdat ze ondoor schijnend en dik begint te worden. Dan de borstplaat snel in de ringen gieten, laten afkoelen, omkeren en uit de vorm laten glijden. Pepernoten. 100 g Cpl.m" lte kopje) bloem en 3 g (1 theelepel) bakpoeder of 100 g (pl.m. 1 te kopje) zelfrijzend bakmeel, 25 g (lte eetlepel) boter of margarine, 40 g (3 eet lepels) suiker, 1 eetlepel stroop, een eet lepel water, zout, pl.m. 1 theelepel spe culaaskruiden. Alle droge bestanddelen goed dooreen mengen. De boter, de stroop en het water toevoegen en het geheel tot een samen hangende, stevige massa kneden. Van het deeg balletjes vormen. Deze op een vet gemaakt bakblik leggen en in een hete oven in 10 a 15 minuten gaar en bruin bakken. Men kan het deeg ook in een grote lap, die pl.m. te om dik is, op de bakplaat leggen en deze met een hakmes of een mes in vierkantjes verdelen. Na het bakken kan men de pepernoten dan gemakkelijk van elkaar halen. Ook kan men de pepernoten in een vetgemaakte koekenpan leggen en ze zachtjes onder geregeld omleggen gaar bakken. Een deksel op de pan houden. Speculaas en speculaaspoppen. 200 g zelfrijzend bakmeel of bloem met 5 g bakpoeder, 75 g boter of margarine, 100 g (bruine) basterdsuiker, 15 g specu laaskruiden of kaneel, gemberpoeder, nootmuskaat en nagelgruis, wat zout, I eetlepel melk. De bloem, de basterdsuiker, het zout en de -kruiden (zeven en) door elkaar roeren. De boter of margarine met 2 mes- sen^op het mengsel fynsnijden. De lepel melk toevoegen. De bestanddelen met de hand dooreenkneden, totdat het geheel een samenhangende bal is geworden. Het deeg even laten staan en daarna uitrol len op een met bloem bestoven tafel. Er met de hand een speculaaaspop van vor men of er koekjes uitsteken of -snijden of, indien men een speculaasplank bezit, daarmee het deeg vorm geven. Daartoe bestrooit men de plank dun met aard appelmeel en drukt het deeg in de plank. Wat overblijft, snijdt men er af; vervol gens klopt men de koekjes uit de plank en legt ze op een vetgemaakte bakplaat. De speculaas of speculaaspoppen bakken i 20 a 25 i Noordwijk 30-Jarig bestaan Chr. Besturenbond. Donderdag 2 Dec. a.s. wordt het feit herdacht, dat de Chr. Besturenbond jaar geleden werd opgericht. In „Casino" is voor deze gelegenheid een herden kingssamenkomst belegd, waarin al9 feestredenaar hoopt op te treden de heer H. Oudekerk, secr.-penn. van de Ned. Chr. LandarbeidersbondMuzikale mede werking wordt verleend door de heren C. Verloop, cello, en J. G. BasÜaans, piano. Verder wordt door leden van het C.N.V. opgevoerd: „De poets van Akkerlus*.". Schietver. Blijft voor 't land" De wisselmedailles werden gewonnen door: le Klasse: N. A. Meiland, 98 pnt.; Klasse: P. v. d. Weijden, 98 pnt.; 3e Klasse: P. de Groot, 97 pnt. Van de da- behaalde mevr. Lüschen het beste resultaat, met 97 pnt. In de 3e Klasse be haalden P. de Groot, J. Landman Lüschen allen 97 pnt. Het laagste schot was hier beslissend. A.R. studie- en propagandaclub. Onder leiding van de heer C. Passchier vergaderde Vrijdagavond de A.R. studie- en propagandaclub „Groen van Prinste- rer". Behandeld werd art. 1 van het A.R. beginselprogram, „onze naam", door P. Vogelaar. Begonnen werd met een his torisch resumee over het ontstaan van de A.R. richting, uit Reveil en Afschei ding. Reeds spoedig na het ontstaan der partij openbaarde zich een tegenstelling, die later geleid heeft tot het uiteenvallen in twee groepen, de A.R, en C.H. Onze naam blijft echter uitdrukking van 1 wezen der partij, anti-revolutlonnair i gatief tegen de revolutie, en Chr.-Histo- risoh positief belijdend onze grondslag. Onze partij is een beginselpartij, geen ééndagsvlieg. Door trouw aan de begin selen kunnen wij op het volksleven grote 'nvloed uitoefenen. Een goede discussie volgde Burgerlijke stand GEBOREN: Hille J., z. v. A. Huigens en H. J. Pieterman; Adrianus A. M., v. J. J. van den Berg en J. M. Verlaan; Adrianus, z. v. D. van Duivenbode A. A. van der Plas; Jan, z. v. J. A. v der Niet en A. Bijl; Steintje J.. d. v J. van der Niet en M. J. J. Wolffgrauw; Johan P„ z. v. J. Barnhoorn en G. der Wiel; Theodora M. A., d. van P. J. Koster en Th. J. van Maarle; Jan. z. L. van Beelen en M. Schrier. GETROUWD: J. Plug, 53 j. en J. vi den Berg, 53 j.; J. Ottevanger, 29 j. i D. Plug, 26 j.; L. J. v. d. Eshof, 34 j. J. P. Steenvoorden. 2S i

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2