NIEUWE LEIDSCUE COURANT 2 MAANDAG 29 NOVEMBER 1948 Stadsnieuws Triomftocht van Sint Nieolaas met knechts door de Sleutelstad Verklaring van Sint voor enthousiaste jeugd Toen wij Zaterdagmiddag een deel van I niet gezien hebben. Bovendien: Hoe har de Leidse jeugd zagen uittrekken naar de der ze juichen, hoe lichter het voor mij Oude Singel, waar het reeds zwart was 1 is. Als de jeugd haar blijdschap niet meei snoptaan zou uiten, wat droevig van de mensen, om Sint Nieolaas met rijn twee Pieten een ovationele ontvangst te bereiden, werd de bewering y schooljuffrouw, die met zekerheid in haar stem verklaarde,' dat de belangstelling voor de grijze Spaanse Sint in de Sleu telstad met het jaar toeneemt, toch wel gestaafd. Jeugdland, dat in deze dagen allerwegen hoog bezoek krijgt, heeft zich ook ditmaal niet onbetuigd gelaten. Wij hebben ons, toen wij Zaterdagmid dag in die deinende mensenzee stonden, met enige bezorgdheid afgevraagd, of het stormend enthousiasme, dat overal, Sint Nieolaas een bezoek brengt, telkens weer losbreekt, voor de oude, goede baas niet te Sint kwam van de boot, hartelijk lachend en vriendelijk wuivend menigte, en wij konden niet nalaten hem deze op ons hart brandende^vraag voor te leggen. Wat zijn antwoord zwaar voor mij? U begrijpt wel: als ik mij niet helemaal gezond gevoelde, den de kinderen in Leiden mij vandaag N.Z.H. 40 jaar geleden opgericht Zoals bekend, zal per 1 Jan. de elec- trische tractie LeidenHaarlem worden opgeheven en vervangen door autobussen Vandaag, 29 November, is het juist jaar geleden, dat de Noord-Zuid-Hol- landse Tramweg Mij werd opgericht met het doel, dat de stoomtram LeidenKat wijk voor electrische tractie zou worden omgebouwd. De exploitatie van de lijn LeidenNoordwijk (ook stoomtram) slechts plaats hebben, als Noordwijk zijn ingezetenen voor f 100.000 in aandelen-kapitaal zouden deelnemen. Ge. schiedde dit niet, dan zou Noordwijk worden buitengesloten. Een commissie had zich gevormd om te bevorderen, dat het kapitaal vóór 1 Dec. 1908 voltekend zou zijn. Ook de lijn LeidenHaarlem en het stadsnet te Leiden zouden voc electrische tractie worden omgebouwd. Bezoek van ds B. van Ginkel aan Leiden Naar men ons meedeelde, zal ds B. van Ginkel van Amsterdam-West, die in de vac. van ds D. Kuilman bij de Ned. Herv. Gemeente te dezer stede werd beroepen, a.s. Vrijdag een bezoek aan deze ge meente brengen, 's Middags om twee uui zal ds Van Ginkel in de consistorie van de Pieterskerk door de kerkeraad worden ontvangen. Padvinderswijding in de Mare- kerk Gisteravond ging voor in een speciale padvindersdienst in de Marekerk oübaas L. Questroo, voorzitter van de plaatse lijke commissie van de N.P.V. In het bij zonder stond de voorganger stil bij arti kel 4 van de padvinderswet: „Een pad vinder is een vriend voor allen en een broeder voor alle andere padvinders". Voor velen is dit een moeilijk artikel, aldus spr., omdat juist het tegenoverge stelde iets is. waar we zo vertrouwd zijn. Aan de hand van 1 Sam. 18 er vertelde oübaas Questroo van de wonder lijke. maar ware vriendschap, welke be stond tussen Jonathan, de zoon des ko- nings, en David, de arme en heel gewone herdersjongen. Jonathan keek niet het uiterlijke en ondanks het feit, dat zijn vader, Saul, David trachtte te doden en hij later ook bemerkte, dat David de toekomstige koning zou zijn en niet hij, de prins, groeide zijn vriendschap z'n nederige vriend. Zonder de steun hem. Die een Broeder en en Vriend allen was en is. zal het niemand gelukken om de padvinderswet en dit artikel in het bijzonder na te komen. Met het zingen van Gezang 116 werd de dienst besloten. De volgende padvinderswijding zal wor den gehouden op Vrijdag 24 December a s. Oübaas ds P. W. Spruyt hoopt dan als voorganger op te treden. Afd. Leiden van de C.B.T.B. vergaderde Export naar Duitsland nog steeds een probleem. De afd. Leiden van de C.B.T.B. kwam ln „Prediker" bijeen. Na de opening het lezen van de jaarverslagen werd door de heer C. van Vliet, voorzitter va Leidse groentenveiling, gesproken de situatie van de tuinbouw in dit jaar en de toekomst van de tuinbouw. In het kort behandelde spr. de verschillende moeilijkheden. Ook in 1949 zal er op het gebied van de export naar Duitsland nog niet veel te bereiken zijn. In dit band bond spr. zijn hoorders op het hart om toch vooral kwaliteitsproducten te kweken. De heer G. Docter, hoofd van de Chr. lagere tuinbouwschool te Rijnsburg, voer de vervolgens het woord- Deze wees op de noodzakelijkheid van onderwijs voor de tuinbouw. De heer Docter legde grote nadruk op het Christelijk onderwijs. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heer C. Rijlaarsdam en gekozen de heren C. van Vliet Jr en H. Wessel. HAAGSE RECHTBANK Oplichting De koopman J. R. had te Hillegom ver teld. dat hij voor iemand die bij hem in hetzelfde kosthuis verbleef, ziekengeld kwam afhalen en had zo f 250 in handen gekregen. Tevoren had hij opgebeld naar het kantoor waar het geld afgehaald moest worden en gedaan alsof gespro ken werd met degene voor wie het geld bestemd was. De verdachte is reeds meer. malen veroordeeld, doch de rechtbank vond het gewenst over de zaak een rap port in te winnen, waarom deze werd r de rechter-( dat mij zijn. Neen, daar zou ik werke lijk niet meer tegen kunnen". Deze openhartige verklaring gaf ons zo veel moed, dat wij onwillekeurig met de geestdriftige schare gingen meezingen en meejuichen. Van de Oude Singel ging het in triomftocht, het muziekcorps „Nieuw Leven" voorop, naar de grote Stadsge hoorzaal, waar aan 800 kinderen van Leidse openbare scholen het geluk ten deel viel de Sint enige uren bij zich te hebben. Er werd gesproken, gezongen, gegoocheld, gelachen ennatuurlijk ruim getracteerd. Burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot en wethouder J. C. van Schaik kregen ook watAllen hebben genoten, genoten en nog eens ge- Collecte „D.E.L."-fonds bracht ruim 2350 op Een bedrag boven alle verwachting De straat- en huiscollecte ten bate van het T.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Las ten" van het Chr. Nationaal Vakverbond, Zaterdag in onze stad gehouden, heeft het prachtige bedrag van ongeveer f opgebracht. Dit resultaat is niet alleen te danken aan het publiek, dat Zaterdag zijn gulheid niet onder stoelen of ban ken heeft gestoken, maar ook en vooral de actieve collectanten en collectri- ruim 130 in getal. Allen hebben hun uiterste best gedaan. Het „D.E.L."-fonds Leiden is alle medewerkers en mede- erksters dan ook zeer dankbaar. Er is na de telling in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen een want blijven liggen. De eigenaar (es) kan deze terug bekomen bij de heer Van Cittert, Hoge Rijndijk 159. Distributievaria Morgen vindt er te Leiden weer uit- Zaterdagmiddag deed Sint Nieolaas, vergezeld van twee zwarte Pieten, zijn intocht in de Sleutelstad. Hier zien wij het hoge gezelschap op de voorplecht van de boot aan de Oude Singel. In Rotterdam stapte het drietal van de Spaanse „Madriiena III" over op de Leld6e „Prinses Margriet", om zijn zegereis naar de Sleutelstad te maken. (Foto N. van der Horst) Floris en Blancefloor CIAN BOORT LUIDT NIEUWE FASE IN HET POPPENSPEL IN De welbekende Voors'chotense boer derij „De Poppenkast" was Zaterdag middag het startpunt van een niet onbe langrijk artistiek gebeuren. Met de première immers van Cia van Boorts ve poppenspel „Floris en Blance floor" is een aantal elementen poppenkast toegevoegd, dat er zeker zal bijdragen de plaats van het poppenspel het culturele leven blijvend te doen zijn. Als steeds is ook' deze middel-Neder landse roman door Cia zelf in voor de poppenkast geëigende verzen omgezet! Als altijd zijn haar coulissen en haar poppen eigen handwerk. Maar de gra- mofoonplaten zijn als entre-acte-muziek vervangen door speciaal voor het spel geschreven muziek van mr Harm Sme- des, terwijl de hoofdfiguren op die mo menten, die als hoogtepunten van het ge beuren kunnen worden gezien, bij monde van achter de coulissen opgestelde vocale krachten hun smart en vreugde vertol ken. De derde nieuwigheid is het optre- an meer dan twee poppen tegelijk, hetgeen mogelijk werd door het opleiden assistenten, nu: hoe voldeed het? Op de eerste plaats moet direct geconstateerd worden, dat Cia van Boort èn in de coulissen èn in de poppen een merkwaardige evolutie heeft ondergaan. Haar coulissen zijn dit spel zo vol sfeer, dat slechts van zi weinig attributen gebruik gemaakt hoeft te worden. En deze zijn dan ook wee decoratief, dat het geheel werkt als prachtig gecomponeerd miniatuur, zijn enkele uitzonderingen; maar Cia zelf vertelde ons, dat ook zij daar niet tevre- >ver was, en haar levendige geest zal ongetwijfeld blijven zoeken beste oplossing. De poppen hebben eveneens een ander aanzien gekregen. Waar Cia hen vroeger beschilderde om zooveel mogelijk de natuur te benaderen, heeft zij thans het volle effect gelaten aan de kleur van de klei, waaruit zij haar figuren tot leven roept. Daarbij komt slechts wat lippenrood of ogenzwart te pas effect is zodanig, dat men mede door de uitstekende belichting soms denkt de lippen te zien bewegen en de ogen plotseling kunnen aanstaren, alsof levend zijn. Wat de muziek betreft: wij moeten constateren, dat deze het spel op uitste kende wijze aanvulde en onderstreepte. Al hoorden wij stemmen opgaan voor de oude gramofoontechnlek, die met haar blikken geluid beter bij de sfeer poppenspel zou passen. HAAGSE POLITIERECHTER De kleine misdaad De schipper P. S., die in Alkemade hout moest lossen, had wat planken voor zichzelf gehouden, omdat die, volgens zijn zeggen „over" waren. De Officier stelde vast, dat het hout dan nog niet aan verd. behoort en eiste 3 mnd. gevangenis straf. De rechter legde f 50 boete of 25 dagen hechtenis, en voorwaardelijk 3 mr.d. gevangenisstraf op. In de Blauwe Tram verbood de conduc teur A. G. S. aan enkele jongens het, raam open te draaien, waarmee nabij Leidschendam zich de grondwerker G. H. M. bemoeide, die de conducteur toen in bet gezicht sloeg. De Officier-vroeg een week gevangenisstraf; het vonnis werd f 25 boete of 10 dagen hechtenis, en voor waardelijk 2 weken gevangenisstraf. Wie er met de „Tabinta" naar huis komen Vermoedelijke aankomst 11 December te A'dam Met het troepentransportschip „Tabin ta", dat 13 November uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk 11 December a.s. te Amsterdam zal arriveren komen de volgende militairen uit Leiden en omgeving naar huis. LEIDEN Kon. Landmacht. Sold J. Koevoet, Sumatrastraat 92; sold. G. Mekel, Trompstraat 47; D.O.v. G. 3. H. Colenbrander. Donkersteeg 19; Sergt. VHK, G T. Spoormakers-v. d. Meer, Stadhouderslaan 28. Vaste en Medische Staf Maj. veldpred. A. F. Brouwer, Plant soen 87; Verpl. Ie kl. B. P. Robbers, van 't Hofstraat 27. HAZERSWOUDE Kon. Landmacht Sold. J. van Dorp. Rietveld G 19. KATWIJK AAN ZEE Kon. Marine Kwartm- M. Berkhey, Meidoornstr. 24. VOORSCHOTEN Kon. Marine Matr. Ill J. v. d. Heiden, C. v. Manen, Ong A. Kwien, G Schönlaub. WARMOND Kon. Marine Lt z. II K. P. Marlet, Vredenhoef. Over de stemmen zijn wij minder tevreden. Niet dat Margie de Groot, de sopraan, of de tenor, Martin Jonkman, niet goed zouden hebben gezongen, inte gendeel; maar waar Cia's stem stekend voor het poppenspel geëigend is, zijn de stemmen van de beide anderen voor de etherische figuurtjes achter het miniscuul voetlicht wat te z\ geldt voor de tenor nog wat voor de sopraan. Maar, vergissen wij ons niet, dan hebben de uitvoerende kun stenaars zelf dit al wel begrepen. C. Th. R. Burgemeester en echtgenote bezochten diamanten echtpaar Het echtpaar J. Nijssen-G. M. van Es Leuvenstraat 33, dat gisteren zestig jaar gehuwd was. mocht in het afgelopen weekeinde zeer veel belangstelling dervinden. Burgemeester Van Kinschot kwamen de diamanten echtelieden Zaterdagmiddag hun geluk wensen aanbieden. EHBO-wedstrijden N.P.V. district Rijnland Ook dit jaar had de Ewout Joppensz- groep alle N.P.V.-troepen uit Leiden er omstreken uitgenodigd tot deelname aan de onderlinge wedstrijden in het ver lenen van eerste hulp bij ongevallen, welke Zaterdagmiddag werden gehouden in het troepenlokaal aan de Pasteurstraat. En met veel succes! Niet minder dan 15 ploegen hadden ingeschreven werk van zeer uiteenlopende aard, er was veel goeds te bespeuren. De uitslag werd: 1. Ewout Joppensz- groep. Leiden 130 punten; 2. Shawano I, Oegstgeest, 122 p.; 3. Satrya's (ploeg 6), Oegstgeest, 102 p; 4 Sagara Satrya's, Oeestgeest. 101 p.; 5. Jan van Galen, Leiderdorp. 100 p.; 6. Satrya's II. Oegst geest. 85 p.; 7. Irene II, Hillegom. 82 p.; 8. Waingunga. Leiden. 74 p.; 9 Irene (ploeg II), Hillegom, 58 p.; 10. Kanine- faten, Lisse, 57 p. De voorzitter van de E H.B.O.-raad, aarvan de leden de jury vormden, bracht in een geestig speechje zijn mening naar voren. Ook de A. D. C. voor training, commissaris A. de Groot, die wegens verhindering van de districts commissaris aanwezig was, SDrak de jon gens in waarderende woorden toe. Hij uitte er zijn spi.it over, dat slechts drie Leidse groepen hadden ingeschreven Bij het kampvuur was het oübaas dr J. G. Bazuin, die de wedstrijden als geheel besprak, terwijl hopman Tierolf als lei- de wedstrijden nog een ernstig slotwoord sprak. Hij deed uitkomen, dat vaak synoniem is met „ik". Daar- r in de plaats stelde hij „plicht" in het dienen van „anderen." De plicht van padvinder is en blijft: gehoorzaam heid aan God, land en padvinderswet. Met het zingen van het Wilhelmus werd dit kampvuur en tevens dit festijn beslo ten. Ned. Jack-London-verbond Op de Zaterdag te Den Haag gehouden ledenvergadering van het Ned. Jack- London-verbond is benoemd tot voorzit- dr W. Hugenholtz te Leiden: tot secretaris-penningmeester de heer W. F. K. de Kievit, Pieter de la Courtstraat 111 Leiden; -tot bestuurslid mevr. L. C, Nobbe-Lavialle te Nieuw^ndam. Het be stuur bestaat thans uit zes personen. Zit ting hebben nl. ook: de heer H van Poel geest, vice-voorzitter; de heer J. B. v. d. Heuvel Rijnders, mevr. M. de Bert-Hem- sing en mej^C. van Eindhoven, leden. De redactie van het orgaan bestaat uit mr dr W. Hugenholtz en de heer W. F. K. de Kievit. DIRECTIE N.V. KATWIJKSCHE KALKZANDSTEENFABRIEK. In de laatstgehouden algemene verga dering van aandeelhouders werden be noemd tot adjunct-directeur de heren S. G. Jansen en D. J. van Herwaarden. Zij hopen hun functie per 1 December te aanvaarden. Dichte mist legde verkeer stil Zo goed als alle busverbindingen stagneerden De dichte mist, waarin een groot deel van ons land sinds gisteravond gevangen zit, speelt het verkeer wel in bijzondere mate lelijke parten. Ook Leiden en om geving ondervindt hiervan de onaange name gevolgen. Alles heeft met vertraging te kampen gehad. Bussen, trams en treinen moesten gisteravond, mede ten gevolge var gladheid, langzaam rijden, zodat var normale dienst al spoedig geen sprake Vanmorgen moest zelfs een belangrijk deel van het verkeer in de stad en de streken worden stilgelegd. De bussen Maarse en Kroon, de Citosa-dienst, N.Z.H.V.M., de Eltax e.a. reden niet. Hier en daar vonden hedenmorgen vroeg, toen men nog een poging waagde om te rijden, aanrijdingen van gelukkig minder ern stige aard plaats. Toen besloot men de zaak maar stop te zetten en geduldig te wachten op het optrekken van de mist. Vooral de wegen buiten Leiden (naar Hazerswoude, Alphen aan den Rijn, Lei- muiden, Woubrugge, Warmond, Noord wijk, Katwijk en Den Haag) zijn zeer glad. De situatie daar is levensgevaarlijk. Men ontmoet dan ook heel weinig ver keer. In de stad zelf vormt de gladheid sen zwaar obstakel. De gemeente was u niet bepaald gauw bij om zand te strooien. De Beestenmarkt staat vol met bussen voor de buitengemeenten. Op de Haagweg reden vanmorgen tal van auto's op elkaar. Melkboeren, slagers en kruideniers, ja, allen, die aan de deur komen om de ge- ;n van levensmiddelen te voorzien worstelen met grote vertraging. Dus huis moeders: clementie voor deze categorie is niet overbodig. De situatie bij de tram was ongetwij feld gunstiger. Wel ontstond er stagnatie, maar men reed en dat was 't voornaam ste. Zo zien we weer eens, dat de tram haar voordelen heeft Omstreeks 11 uur zijn alle bussen, zo goed en zo kwaad als het ging, weer gaan rijden. Herhaalt de zware mist zich, dan zal het niet mogelijk zijn de verschillende diensten voort te zetten. GEMEENTE LEIDEN SLUITINGSUUR VOOR WINKELS. Burgemeester en wethouders van Le. den brengen ter openbare kennis, dat zij een algemeen geldende ontheffing heb ben verleend van het in artikel 2, eerste lid, van het Winkelsluitingsbesluit 1941 voorgeschreven winkelsluitingsuur voor de tijdvakken van 1 tot en met 4, 22 23 December 1948 tot uiterlijk 20 uur. gebracht, dat de mogelijkheid bestaat het voor het jaar 1949 verschuldigde havengeld bij wijze van abonnement te voldoen. Het kantoor van de Markt- en- Haven dienst (Waaggebouw) is daartoe, iedere werkdag, behalve des Vrijdags en Zater dags geopend van 10 12 uur en 14.3016 30 uur. Overgelegd moeten den geldige meetbrieven. Meetbrieven, welke vóór 1 October 1927 zijn afgege ven, zijn ongeldig. Houders van abonne menten voor het jaar 1948, die vóór 15 Januari 1949 niet van de bovenver melde gelegenheid gebruik hebben ge maakt. zullen het z.g. „reis"-tarief ver schuldigd zijn, tenzij bij het binnenvaren alsnog het abonnement voor 1949 aan een der havenkantoren wordt betaald. BURGEMEESTER EN WET HOUDERS VAN LEIDEN. Raad op 20 December Ter kennis van de leden van de ge meenteraad is gebracht, dat de eerstvol gende vergadering van de raad vermoe delijk zal worden gehouden op Maandag 20 December. WETH. MENKEN VERHINDERD. De wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken, is verhinderd Woensdag 1 Dec. spreekuur te houden. Rekenonderwijs in huidige vorm dient gesloopt Chr. onderwijzers kwamen bijeen De afdeling Leiden van de vereniging an Chr. onderwijzers en onderwijzeres- in in Nederland vergaderde Zaterdag middag in „Liberty." De voorzitter, dr H. Schilp, zei in zijn openingswoord, dat de taak van de onderwijzer (es) in de school vooral van geestelijke aard is. Nadat enige huishoudelijke zaken waren behandeld, sprak de heer W. Wemelsfelder uit Dordrecht over het on derwerp: „Moet het rekenonderwijs op de helling?" Dit onderwijs in zijn huidige vorm moet, aldus spr., gesloopt worden. Over het algemeen mikt de lagere school t.o.v. het vak rekenen te hoog. Het reken onderwijs moet afgestemd zijn op het dagelijks leven en de psychologische ont wikkeling van het kind. Alleen maai oefenen helpt niet. Nagegaan moet wor- waar de fout schuilt. De vraagstuk- van thans gaan meestal boven de bevatting der kinderen. In het slot van zijn leerzaam betoog legde de heer Wemelsfelder de nadruk op het hoofd- rekenen, dit ook met het oog op c' noodzaak om later de antwoorden kunnen Schatten. Een vlotte en goede discussie volgde. i District Leiden van de NUSO hield conferentie te Alphen Leerzame Inleidingen en besprekingen. Zaterdag werd in Alphen a. d. Rijn de tweede streekconferentie gehouden het district Leiden van de Ned. Unie Speeltuin-Organisaties. De middag-bij eenkomst werd geopend met een inlei ding van mej. C. G. Goudriaan te Rot terdam, secr. van de speeltuincentrale al daar en NUSO-bestuurslid, over het on derwerp: „Speeltuinwerk en karakter vorming". Het karakter van een persoon bestaat uit temperament, geestelijke eigenschappen en persoonlijkheid. Tem perament en geest zijn niet te verande ren, persoonlijkheid wel. Via de weten schappelijke karaktertheorieën kwam mej. Goudriaan te spreken over de on derscheidene groeiperiodes van het kind. Zij besprak hierbij alle schakels, die lei den naar de volwassenheid. Op de vraag, hoe wij de kinderen kunnen helpen bij de vorming van hun karakter, gaf spr. een zeer duidelijk antwoord. Zij belicht te de verschillende karakteraf wij kingen en gaf aan, hoe deze bestreden kunnen worden. Na de pauze sprak de heer F. Oostrom, voorzitter van het Amsterdams speel- tuinverband, over: „Ons winterwerk". Dammen, schaken en handenarbeid zijn uitnemende vormen om het speeltuin werk in de winter voort te zetten. Min der enthousiast was spr. ten aanzien van de filmvertoning voor de jeugd, omdat er maar zo weinig goede kinderfilms be staan. In dit verband wees hu er op, dat er onder de voor alle leeftijden goedge keurde films nog talrijke zijn met een verdefelijke invloed op de jeugd. Veel meer waardering koesterde de heer Oostrom voor het vertellen en voorlezen met behulp van lichtbeelden. De moei lijkheid is echter, hiervoor geschikte per sonen te vinden. De speeltuinverenigin gen hebben tot taak mee te werken aan de harmonische ontwikkeling van de jeugd tot 14 jaar. De heer N. Vijlbrief uit Leiden, alge meen secretaris van de NUSO, die ook de conferentie opende, wees er in zijn slotwoord is. dat de besprekingen van Zaterdag zeer vruchtbaar zijn geweest voor hen, die aan het speeltuinwerk lei ding moeten geven. Luxe auto botste tegen N.Z.H.-bus Bij de Corneliabrug te Noordwükerhout Zondagmorgen om ruim 9 uur had op de Herenweg bij de Corneliabrug te Noordwijkerhout tijdens de dichte mist een ernstige botsing plaats tussen een autobus van de N. Z. H, en een luxe auto, bestuurd door J. uit Haarlem. Beide voer tuigen werden beschadigd, waarvan de luxe auto ernstig. De vier inzittenden van de luxe auto werden door de glasscher ven aan gelaat en handen gewond. Bij de familie J. Bons, leden van de E.H.. vonden de gewonden een verwarmde kamer en een goede^verzorging. Dr Van Praag was ook spoedig ter plaatse. Ge zien de beschadiging van de luxe auto is het onbegrijpelijk, dat de inzittenden al leen met lichte verwondingen er af zijn gekomen. De bus van de N. Z. H. was nel uit de garage te Noordwijk gekomen om in Haarlem in te vallen, zodat in de bus gelukkig geen passagiers aanwezig waren Nederlandse Handelsreizigers vereniging Onder presidium van de heer Brouwer kwam de Ned. Handelsreizigersvereni ging, afd. Leiden, in vergadering bijeen in hotel Centraal. In zijn openingswoord heette de voorzitter alle aanwezigen har telijk welkom, waarbij hij zijn blijdschap uitsprak over de grote belangstelling. Na voorlezing der notulen hield de heer G. H. Rekers een causerie over „De positie de handelsreiziger en handelsagent onder de huidige economische omstandig- Spr constateerde, dat door het afnemen in de vraag enerzijds en het op toeren Nieuwsflitsen uit de omstreken Hazerswoude Kiescollege Herkozen zijn tot leden van het kies college der Ned. Herv. Gemeente de he ren Chr. Buitenhuis, G. Boer, L. van Gor- kum Dzn„ J. P. J. Voets en in de vaca ture van wijlen de heer A. van Muilen de heer A. Bogerman. Opening winkelweek. De étalages tijdens de winkelweek wor den hedenavond om 7 uur geopend, ter wijl het muziekcorps „de Hazerswoudse Harmonie" de feestelijkheden zal openen met een rondgang door het dorp. Contactavond Morgenavond (Dinsdag) wordt contactavond georganiseerd door de Band Nederland-Indië, afd. Hazerswoude er omstreken, in het gymnastieklokaal. Aan vang 7.30 uur precies. Het programma be vat o.a. het optreden van „De Notenkra kers". Majoor J. C. Lindgreen spreekt over Indië. Verder zal de avond op aan gename wijze worden opgeluisterd. Collecten Ned. Herv. Gemeente. De oogst-collecte in de Ned. Herv. Ge meente voor het restauratiefonds bracht ƒ354 45 op. Voor de kerkvoogdij is ge collecteerd 153.49. De collecte voor de diaconie bedroeg ƒ213.47. De drie in zamelingen werden jl- Zondag gehouden. H illegom V.V.G.A.SIZO: 2—2. Zaterdagmiddag speelde SIZO I eer uitwedstrijd tegen V.V.G.A. uit Amster dam. Beide partijen waren goed tegen elkaar opgewassen, alleen kregen wij door de hard- en gladheid van 't veld geen mooi zuiver spel te zien en de glij- en valpartijen maakten het plaatsen zeei moeilijk. Na een half uur spelen wist WGA de leiding te nemen (10), met welke stand de rust inging. Na de rust kwam SIZO opzetten en beheerste het gehele veld. Twee maal achtereen wist J. Bol te scoren en hiermede de stand op 12 te brengen, WGA werd goeddeels overspeeld, maar Hillegom wist verdere kansen niet te benutten. De gastheren wilden echter gaarne een punt in Am sterdam houden, wat een kwartier voor 't einde gelukte. Nadien onderging de stand (22) geen verandering meer. Het was een spannende wedstrijd, waarin een ieder der spelers zijn best heeft gedaan. De leiding was bij scheidsrechter De Gvaaf in goede handen. Katwijk aan Zee Geref. kerk. Voor de verkiezing van ambtsdragers in de Geref. kerk werden de volgendi dubbeltallen gesteld: voor ouderling de heren M. Holtrust en W. J. v. d. Horst, C. J. Minnee en C. v. d. Plas, benevens W. H. Polet en J. de Wal; voor diaken de heren C. van Duyn en A. Ouwehand Adr.zn. komen van de productie anderzijds zuiveringsproces in het leven was geroe pen, waardoor in verschillende bedrijven de economische toestand was verslech terd en spr vroeg zich af welke gevolgen :ou kunnen hebben voor de positie de handelsreiziger. In een uitvoerig betoog gaf spr antwoord op deze vraag en kwam tot de conclusie dat het meer dan ooit noodzakelijk was voor niet-georga- niseerde handelsreizigers om zich aan te sluiten bij een organisatie. De luide bijval, die spr van de verga dering in ontvangst mocht nemen, be- dat het referaat een aandachtig ge hoor had gevonden en de voorzitter bracht spr dank voor het overzichtelijk beeld, hetwelk was weergegeven. Hierna bleef de vergadering nog enige tijd ge zellig bijeen en de afd. Leiden kan met voldoening terugzien op deze avond. In het gebouw van het Leger des Heils was het Zaterdag groot feest; majoor Wels vierde z'n 25-jarig ambtsjubileum- Tijdens de receptie poseerden de volgende personen voor onze fotograaf: v.l-n.r. maj. A. Nieuwenhujjse, dir. landkolonie, met echtgenote, M- Mudde, zangbrigadeleider te Rotterdam, mevr. en maj. Wels, C. Mudde, muzikant te Rotterdam, twee zusters en de oudste broer van maj. Wels. (Foto N. van der Horst) OUD-ALUMI DER LEIDSE UNIVER SITEIT BIJEEN. Zaterdag is te Deventer een regionale vergadering gehouden door oud-alumi van de Leidse Universiteit in het rayon Zwolle, Deventer en Apeldoorn en daar tussen gelegen gemeenten. De bijeenkomst werd opgeluisterd door een voordracht van de heer W. Luyen- dijk, hoofd-assistent der neurologische kliniek te Leiden, over „De schouwing van het localisatie-probleem in de her senen". De heer S. Gratama, student te Lei den en bestuurslid van het studenten corps aldaar, gaf een beschouwing over het gezelllgheidsleven der studenten in Leiden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Engelbertus, z van J Marijt en J C Diepenbach; Gerardus J, z va J Lagas en J de Graaf; Martha A, d J Piket en A J de Winter. OVERLEDEN: C Immerzeel, man, i J C van Looij, z, 32 j. Majoor H. Wels van het Leger des Heils hartelijk gehuldigd Opgenomen in de orde van langdurige dienst De afdeling Leiden van het Leger des Heils heeft haar majoor, de heer H. Wels, Zaterdag op buitengewoon hartelijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van feit. dat hij 25 jaar geleden, na zijn op leiding ontvangen te hebben, werd uitge zonden. In de middaguren vond in het gebouw aan de Hooigracht een receptie plaats, tijdens welke tal van leden van het Leger uit Leiden en ook uit de omgeving hun gelukwensen kwamen aanbieden. Avonds werd een herdenkingsdienst gehouden, die zich in een goede belang stelling mocht verheugen. De samen komst, die onder leiding stond van lui tenant-kolonel M. Huijg, uit Amsterdam, werd geopend met een vlaggengroet door de padvinders, gevolgd door een groot saluut. Een spreekkoor, bestaande uit jongens en mesjes, heette de majoor, die vergezeld was van enige familieleden, welkom. De aanwezigen zongen vervol gens het lied: „Kroont Hem, Jezus, de dierb're Verlosser" Nadat enkele gebeden waren gezegd, bracht luit.-kol. Huijg de hartelijke ge- ,n|lukwensen van het Hoofdkwartier over. I Hij hield een toespraak, n.a.v. Marcus j; 10:45: „Want de Zoon des Mensen is 'niet gekomen om gediend te worden, maar om te dienen". Spr begon met oj te merken, dat het leven van een heils officier dikwijls fel-bewogen is. Ook majoor Wels kan hiervan getuigen. Toch is ook bij hem de dankbaarheid de grond van dit feest, omdat God hem in zijn leven zo heeft geleid dat hij vele, sen tot zegen mocht zijn. yeel schoons en goeds is er in zijn leven gekomen, doordat hij gehoorzaam was aan de roep stem van God. Wij moeten vreugde vin den in het dienen. Christus is ons hierin voorgegaan. En al is de taak in het Leger vaak niet gemakkelijk, wij mogen ook ervaren, dat God wegen zal vinden, waar langs onze voet kan gaan. Tot zjjn grote vreugde bon de lui tenant-kolonel mededelen, dat het Hoofdkwartier majoor Wels had op genomen in de orde van langdurige dienst. Spr overhandigde hem het ere teken, aan deze hoge orde verboden. Men zong hierop een zegenbede. Verscheidene sprekers voerden nog het woord, o.w. een afgevaardigde van het Leger in Gouda, majoor A. Nieuwen- j paraUiren' ^oate* huvsp direofonr ,.o„ A0 T paralur.en' ^oals Leiderdorp Ned. Herv. Jeugdraad. De Jeugdraad der Ned. Herv. Ge. meen-te kwam bijeen. Alle verenigingen waren vertegenwoordigd. Het meenschappelijk Kerstfeest der vereni. gingen, aangesloten bij de Jeugdraad, zal op 23 Dec. worden gevierd. Dienstplicht lichting 1950. Voor de dienstplicht lichting 1950 zijn 17 personen gekeurd, waarvan 11 goed, 3 ongeschikt, 1 tijdelijk ongeschikt en 2 herkeuring. J\oordwijk Oranjevereniging. Dinsdagavond a.s. te 8 uur vergadert de Oranjevereniging te Noordwijk aan Zee in „De - Zeeleeuw". Noordwjjker aangehouden. Een inwoner van Noordwijk is te Was. senaar door de recherche uit Velsen gehouden en opgesloten als verdacht van diefstal van uit IJmuiden afkomstige goederen. Geslaagd. Voor het politiediploma slaagde Amersfoort de heer J. Imthorn, agent politie alhier. Hij volgde een cursus, die gegeven werd onder leiding van hoofd- inspecteur Merkelbach. De datum voor de te houden dankstond in de Geref. Kerk is vastgesteld op Dan- derdag 16 December. Noordwijkerhout De „Jonge Kerk." Op. Donderdag 2 Dec., 's avonds 8 uur in de consistorie, wordt de eerste bijeen, komst in dit seizoen van de Jong-Her- vormden gehouden. Opbrengsten. Naar aanleiding van onze berichtge ving over de bazar kunnen wij nog mede delen, dat de bruto-opbrengst f 4400,50 en de netto-opbrengst f2901,57 was. De verkoop van klaprozen ten bate het Oorlogsgravencomité heeft f 121,75 opgebracht, de fancy-fair ten bate de naaikrans St. Geertruid ruim f4700. Burgerlijke stand GEBOREN: Helena L. M„ d. v. C de Groot en M. H. Kou wen-hoven; Hendri- kus A. M., z. v. M. J. Beelen en C. L Wesseling; Adriana L. M„ d. v. A. vat Gijlswijk en -M. Verhaar; Wilhelmus J. M., z. v. J. Broekhof en G. M. Hoogt vorst. Oegstgeest Ned. Oorlogsgravencomité. Zaterdagavond werd i<n de zijzaal van de Willem de Zwijigerkerk een samen komst gehouden der afdeling Oegstgeest van het Ned. Oorlogsgravencomité, de adoptantan der graven alsmede da collectanten van de op 13 dezer gehou den collecte (die ruim f638 opbracht) bijeen waren. Na een welkomstwoord de presidente der afdeling, mevr. Smits, hield de heer Monhemius van Amsterdam als afgevaardigde van het landelijk mité een causerie over het werk van ddt oom-i-té. Van de 40.000 geallieerde graven Nederland wordt een nauwkeurig kaart systeem bijgehouden, waarop tever namen van nabestaan-dén en adopt; vermeld staan. Het doel van het comité is, contact tussen deze beide categorieën te leggen. Spr. deelde mede, dat het bui tenland de zorgen van Nederland waardeert. Nadat de heer Monhemius nog schillende vragen had beantwoord, droeg E. Hamnema-van Maasdijk pauze een Chinees verhaal van Marianne' Philips voor: „De jacht op d-e vlinder' Sint Nieolaas. Sint Nieolaas heeft Zaterdagmiddag >k een bezoek aan Oegstgeest gebracht Bij de kanaalbrug werd de goed-f schop verwelkomd en, voorafgegaan door de vrolijke tonen van „Triumph", werf een rondrit door het dorp gemaakt. Om stuwd door een grote kinderschaar werd gereden langs de winkels va-n de leden der middenstandsverenigingen, dj Nicolaasactie deelnamen, terwijl Pieten pepernoten strooiden en bulletins uitreikten, waarop de nummer# van de 37 prijswinnaars vermeld stonden. Aan het einde van de rit begaf de Sint zich naar hotel „Het Witte Huis", ge bruikte aldaar een verversing en ver- volgde zijn landelijke tocht. Rijnsburg De „Jonge Kerk" Ds J. J. Meuselaar van Noordwijk- Binnen hoopt op Maandag 13 December te spreken over „Het -probleem lijden bij Job". Men houde deze avond alvast vrij! Bazar 5-cents-actie. Het comité dankt allen die ïetsgegev hebben voor de bazar van de 5-cen' actie, maar doet tevens nogmaals e beroep op de dames. Ieder, die nog pun ten kan missen, wordt vriendeijlk zocht deze aan het comité af te staan. Men helpt op deze wijze mede aan het slagen van de -bazar. Maandagavond is er een samenkomst van de jongere leden, die aan de bazar medewerken, in de bestuurskamer van de Wilhelminaschool. Woensdag a.s komen de oudere leden voor hetzelfde doel bijeen bij mevrouw Burgy, 's middags om 3 uur. Sassenheim FeéSt Chr. korfbalvereniging. De Chr. korfbalvereniging T.O.P. de in een feestelijke bijeenkomst haar 20-jarig bestaan. De heer P. Vis opende en heette hartelijk welkom. In haar ge detailleerd verslag liet de secretaresse het wel en wee der vereniging van de achterliggende jaren de revue passeren. Uit het jaarverslag van de penningmees- teresse hebben wij de conclusie getrok ken, dat T.O.P. nog best wat donateur-a en donatrices kan gebruiken. Vervolgens werd staande "het verenigingslied gezon- Met goochelen en het opvoeren van enkele pittige kluchten werd verder een belangrijk deel van de avond gevuld. V oorschoten St. Nicolaasfeest. De kinderen van de Leidseweg-Noord krijgen St. Nicolaasfeest op Zaterdag 4 December, en wel om half 2 voor 3—10 jaar en om half 7 voor 11—16 jaar. De export van de „Esta" Tussen Nederlandsche Standard Elec tric Mij. N.V. te 's-Gravenhage en N.V. „Esta" te 's-Gravenhage-Voorschoten is een overeenkomst gesloten, waarbij eerst genoemde Maatschappij de export zal verzorgen van de door N.V. „Esta" ge fabriceerd:: koelkasten, diepvries-con servatoren en verdere koeltechnische huyse, directeur van de Landkolonie het Leger des Heils te Lunteren, banden t zus-trie Mij. N.V. bekend is, bestaan E. Stolte, namens de Leidse afde-International' Standard Electric Corpo-

Nieuwe Leidsche Courant | 1948 | | pagina 2